V.V.D doet beroep op de middenstand CHU-leider Tilanus keert zich tegen Indië-beleid Vijftigduizend man zagen Joe Louis winnen Tragisch verkeersongeval verwekt reacties Belasting politiek der regering fel becritiseerd „Kleine verschuiving in Tweede Kamer is mogelijk Politie-elftal won van „Nijmegen" Hollywood heeft eigen visie op probleem der Duitse jeugd Stoplichten weg, zegt Amersfoortse Amersfoort, regel verkeer, zegt Utrechter Predikbeurten 2 Zaterdag 26 Juni 1948 STADSNIHHU/S In het zaaltje van de Academie de Dance, waar de matige belangstelling wat minder opviel dan vorige keer in het veel grotere Amlcitia, belegde de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Vrijdagavond een tweede verkie zingsvergadering. Over de problemen van de middenstand werd gesproken door de heer Joh. G. II. Corncllssen, lid van de Provinciale Staten van Noord Holland, waarna de accountant J. H. van der Burg het zijne zei over de belasting-politiek van de regering. Ir. J. G. Bijdcndljk, voorzitter van de afdeling Amersfoort der VVD. leidde de sprekers bü de belangstellenden in. zwaren van de heer Van der Burg Het is verheugend, aldus de heer Cornelissen, dat de V.V.D. bij de candidaatstelllng voor de komende verkiezingen ook het oog heeft la ten vallen op een vertegenwoordi ger van de middenstand. Want het is bedroevend te weten, hoe som mige Kamerleden buiten hun schuld, want ze waren nu eenmaal geen middenstanders zich door de minister hebben laten afschepen wanneer het om de verdediging van middenstandsbelangen ging Hierbij wilde de lieer Cornelissen er nog eens op wijzen, dat de groep mid denstanders veel groter is dan me nigeen "beseft. Ook dokters, advoca ten en vele anderen behoren er toe. Als we ons dan afvragen, zo ver volgde hii. wat er na de bevrijding voor die groep is gedaan, dan kun nen we gerust zeggen dat het niets is. Ik wil direct erkennen, dat er voor de arbeiders bijvoorbeeld héél. héél veel is gedaan. Maar zijn die uitgaven gewettigd en kunnen ze eigenlijk wel worden betaald? Ze ker, er is ook een loon- en prijspoli tiek gevoerd die het gelukkige ge volg had dat sociale botsingen uit bleven. Maar waar dus nu cm bij dc kleine middenstand te blijven een wlnkelchef vaak tot zestig, ze ventig gulden in de week komt, daar moet de ondernemer zelf met veel minder tevreden zijn. Men ont houdt hern de vrijheid om zyn zaak on te voeren door verouderde basis regelingen te handhaven en zo dc omzetontwikkeling te fnuiken ten gunste van grootbedrijf en coöpera tie. Voorts moet de middenstand vooral goed begrijpen, aldus de heer Cornelissen. dat in de komende vier jaren vele haar betreffende wetten en maatregelen moeten worden uit gevoerd, o.a de nieuwe vestigings wet, die zo broodnodig Is. Ook moet de publiekrechteliike bedrijfsorga nisatie worden bekeken. Allemaal dingen, die eisen dat de midden- stand paraat is. Daar is b.v. nog de wijze van heffing der omzetbelas ting, die immers oorspronkelijk was bedeeld als een consumentenbelas ting doch door een maatregel van de bezetters ook thans rjjg door de handel moet worden opgebracht. Hot is overigens typisch, zo ver volgde hii, dat er in deze verkie zingstijd door Partij van de Arbeid- ministers allerlei maatregelen wor den aangekondigd, die vroeger niet konden worden doorgevoerd al liep men er de hakken voor scheef. Dringend ried de heer Cornelissen zijn hoorders tenslotte aan met deze feiten voor ogen, de behartiging van de middenstandsbelangen met een gerust hart toe te vertrouwen aan de V.V.D. Niet dus aan de klei ne middenstandspartii, die met de ene zetel, die zil misschien in de Ka mer krijgt, de grote partijen nim mer achter zich zal krijgen, aldus do Inleider. Belastin gpolitlek Mijn bezwaren tegen de belas- tingpolltiek van de regering, aldus de heer Van der Burg. die na de heer Cornelissen het woord nam, zijn van principiële en practische aard. In een zeer gedetailleerd be toog ging h\j allereerst In op de principiële ziide van dc huidige be- lastlngpolitiek. Naar zijn mening is er momenteel een veelheid van be lastingen die een ieder radeloos maakt. Velen verkeren in een dwangpositie doordat er bewijzen moeten worden aangevoerd die nu eenmaal va,ak niet kunnen worden gegeven. Verontwaardigd was de heer Van der Burg vooral ook over de verhoging voor de vermogensbe lasting van 20% van de waarde der onroerende goederen, terwijl de re gering toch de Inflatie ontkent. Zij geeft met haar belastingpolltiek vele bedrijven een klap. die niet te overleven is. Een der practische be- Amersfoort-Middelburg in voorbereiding Middelburgse sportlieden komen op tien. elf en twaalf September het twee de bezoek na de bevrijding aan Amers foort brengen. Zij zullen worden in gekwartierd bij Amcrsfoortse sport mensen. De Middelburgers vertegenwoordigen de volgende takken van sport: voetbal len. hockeyen, handballen, korfballen, gymnastiek, athlctiek, tafeltennissen cn zwemmen De vorige ontmoeting tussen Middel burg en Amersfoort werd, zoals men zich zal herinneren, het vorige jaar in de Zeeuwse hoofdstad gehouden. De re sultaten waren destijds voor Amers foort niet ongunstig. De organisatie is ook dit Jaar weer in handen van de speciale commissie van de A.B. v. L O. Eindexamen Gymnasium BIJ de eindexamens van het Johan van Oldenbarneveltgymnasium te Amers foort slaagden: Voor diploma B: J. Esyee. Auguste Je. Buytendorp. P. J. Christen. H van Eek. Luberta Hnnhart. H R. Hiemstra (Ron Schreuder), F. H. Hoekstra. Cor- nelle Je. He. Kanis, J. Knoppers, J Koning. C. Vogelsang, A. A. Vreede, G. K van Wijngaarden Voor diploma B J. Asyee, Auguste Hedda Eth. Brester Alwin^ Ae Drie bergen. W. Drop. Albertine Je Goos- sens. Suzanna Hoevers, Mathilda Ea. Jurrisscn, Gceske de Kat, Johanna Sa. van Lent, G. van Mourik, P. J. Tulen. O C Wit. Van de 28 candidaten zijn er 3 afge wezen 'Noteert U even GRAND: Misleide jeugd (14 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14.—. 16.15. 18 45 en 21 uur. CITY: Tarzan in de woestijn (14 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Theater Royal (alle lft.) Vrijdag en Zaterdag 14.30, 18,45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u. Zo. 14. 16.15 18.45 cn 21 u 26 Juni- Tentoonstelling Nederland -Oranje, R.K. Leeszaal 14.30 u. Toneelvoorstelling Oud Kath. Jongeren Verbond, Amicitia 20 u. 27 JUNI: Nieuwehngendag A.A.V. 28 JUNI: Alg. Ledenverg. Mij. t.b. der Toonkunst, Frank's Hotel 17 uur. 29 JUNI: Raadsvergadering 19 u. Tentoonstelling t.m. 1 Juli ..His torische gedenkdagen 1S981948. Museum „Flehlte". dagelijks ge opend ook van 18.3020.30 uur. was vooral, dat er te weinig over leg is tussen de onderscheidene overheidsinstanties met alle treu rige gevolgen van dien. Hii of zij, die naar eer en geweten gegevens verstrekt, wordt niet geloofd. En de achterstand in de belastinghef fing is zo groot, dat het bijna niet meer is in te halen. Tengevolge van deze hele misrekening lijden boeren- en middenstand een kwijnend be staan. Uitvoerig stond hij stil by de wijze waarop de vermogensaanwas- belastlng wordt geheven en de fu neste gevolgen die dit voor de klei nere man vaak met zich brengt. En tenslotte veelde hij over de droe vige ervaringen die htf met al deze problemen in ziln praktijk had op gedaan. Ir. Bijdendijk dankte de sprekers. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vlagen. Veertig jaar bij Van Vollenhove Vandaag herdacht de heer G. H. Stoekenbroek, de dag, waarop hij veertig jaar geleden als arbeider in dienst trad bij de N.V. Stoomolie- siagerij van J. van Vollenhoven te dezer stede, zo schrijft men ons. In verband hiermede werd de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, hedenmorgen in het schaftlokaal van deze onderne ming op hartelijke wijze gehuldigd door zijn chefs en collega's. Namens de directeur, die door zijn verblijf in het buitenland niet bij de huldiging aanwezig kon zijn, werd de jubilaris een cadeau cn couvert overhandigd. Van zijn medewerkers ontving de heer Stoekenbroek een fraaie armstoel. Het echtpaar werd bo vendien verrast met een mooi bloemstuk en mevrouw Stoeken broek met een bouquet anjers. Na mens de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd aan dc heer Stoekenbroek een ver erend getuigschrift uitgereikt. Na het officiële gedeelte van de huldi ging bleef het jubilerend echtpaar met het personeel nog enige uren gezellig bijeen. DE PRINSES-REGENTES en Z.K.H. Prins Bernhard hebben met hun jacht ,,Piet Hein" een bezoek gebracht aan hun dochtertjes die op Ter schelling kamperen. Vrijdagmiddag kwam de „Piet Hein" op de rede van Den Helder aan. Het Prinselijk jacht passeert het vliegkampschip „Karei Doorman", dat de voorgeschreven saluutschoten lost Overste Zegers wederom onderscheiden Overste J. L. Zegers is door H.M. de Koningin begiftigd met de bron zen Leeuw. Deze onderscheiding zal hem Donderdagmorgen 1 Juli op het Binnenhof door de Prinses-Re gentes worden uitgereikt. In „Amicitia" sprak, na ingeleid te zijn door de voorzitter der C.H.U. - afdeling, de heer H. v. Galen Last, de lijstaanvoerder der Chr. Historische Unie. de heer Tilanus. In zijn inleidend woord bracht de heer Tilanus in herinnering de doorbraaktheorieën, die opgeld deden bij de eerste verkie zingen na de bevrijding. Hoe volkomen deze theorieën, die het radicaalst de C.H.U. zouden treffen, hebben gefaald, bewijst het stemmenaantal in onze eigen stad. Bij de laatste verkiezingen vóór 1940 (in 1937) verkreeg de C.H.U. alhier 2101 stemmen. 17 Mei 1946. de eerste maal, dat de P.v.d.A. aan de verkiezingen deelnam, behaalde de C.H.U. 2468 stemmen, welk aantal 12 dagen later bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten zelfs steeg tot 3245. Het vertrouwen in de C.H.U. was niet geschokt en dat heeft op onze schouders de verantwoording gelegd ons Chr. Hist, beginsel uit te dragen. Vraagt u mij, wat verwacht u van déze verkiezingen, aldus spr., dan antwoord ik: ik waag me niet aan voorspellingen, maar acht in de sa menstelling van de Tweede Kamer een kleine verschuiving mogelijk. De heer Tilanus laat dan de ver schillende partijgroeperingen de re vue passeren en geeft als zijn mening te kennen, dat bij een aftreden van het Kabinet-Beel een werkelijk na tionaal kabinet zou moeten worden gevormd. Het gaat bij deze verkiezingen om twee dingen: herziening van de grondwet en de algemene politiek. Drie van de vier voorgestelde grond wetswijzigingen hebben de instem ming van de C.H.U. De belangrijkste daarvan is ongetwijfeld die. welke de hervorming van het Koninkrijk betreft. Het Indische vraagstuk dus. Om de Nederlandse politiek-te kunnen ver staan moet men letten op wat er in de wereld gebeurt, vervolgt de CHU- leider. Na de tweede oorlog is een sterke nationale ontwaking bij de Aziatische volkeren te constateren, die allen zelfstandigheid verkregen. Deze nationale ontwaking is niet blijven stilstaan aan de grenzen van Ned. Indië. Er is in de ziel van de volken van Indië iets gewijzigd. En de bekende December-rcde van H.M. de Koningin, heeft verwachtingen gewekt. Doch deze rede was voor verschillende interpretatie vatbaar. Daarvoor zijn de H.H. Gerbrandy c.s. verantwoordelijk. Het verschil in in terpretatie bracht de moeilijkheden. Spr. herinnert dan aan de Com missie-Generaal. critiseert de samen stelling daarvan. De C.H. hebben te gen het zenden van deze commissie gestemd, omdat haar een stuk van het Gezag van de Kroon werd ver leend en omdat zij zou gaan praten met Soekarno c.s. Vervolgens noemt spr. de ver schillende gebiedsdelen: West-Bor neo, Oost-Sumatra, Madoera e.d. met wie reeds overeenstemming over de verhouding tot Nederland is verkre gen en wier gezindheid jegens ons land onverdeeld gunstig is. Waar we alleen last van hebben, aldus de heer Tilanus. is de gevaarlijke groep in Djogja. Men stare zich niet blind op die groep. Daaromheen ligt een breed uitgestrekt gebied, dat samen werking met Nederland wenst en de noodzaak daarvan gaarne erkent. De cardinale fout der regering is geweest, dat men op 4 Aug. 1947, op aandrang van de P.v.d.A. de politio nele actie staakte en de rakkers in Djogja niet heeft aangepakt, zei de heer Tilanus. De regering heeft gevoeld, dat het voort werken op het Londense nood- besluit uit den boze is. Vandaar de voorgestelde Grondwetswijziging. Verwerping van die wijziging bete kent voortgaan op de gevolgde weg. We moeten weer terug naar de wet- Eindexamens O.L. Vrouw ter Eem Voor het eindexamen der Middel bare meisjesschool O.L. Vrouwe ter Eem slaagden: Miek Ament, Amersfoort: Hannv de Greef. Zeist; Ria Hendriksen. Hamersveld; Lie- neke Huberts, Harderwijk; José Jansen, Wateringen; Anneke de Jong, Amersfoort: Fien Keesom. Amersfoort: Trees van Kessel. Naarden: Maria Trees Kuver. Drie bergen: Gusta Mertens zur Borg. Amersfoort Anneke Mol, Den Haag: Mary Mol. Etten (Br.): Jet Mommers. Tilburg: Jet Raiimakers Eerdel: Thea Rood. Bovenkarspel; Ans Roosen. OisterwHk: Clasien Senders. Bilthoven; Mia Smit. Groenlo: Thea Stregels. Amersfoort Afgewezen werden twee candidaten Handbal „Amersfoort I" ontmoet „Don Bosco" Maandagavond speelt een tweede herenteam van „Amersfoort" een hand balwedstrijd op het terrein van de S.O.V.A. aan de „Bokkeduincn" tegen ..Don Bosco" uit Leusden. Vorig jaar kwam het eerste elftal van „Amersfoort" uit tegen ,.Don Bos co" en toen moest „Don Bosco" met 20—1 de vlag strijken. telijke toestand. Na aanneming van een door haar ingediend amende ment, heeft de C.H.U. dan ook vóór de Grondwetswijziging gestemd. De constructie van het Koninkrijk en de verhouding met Indië is het belangrijkste punt, waarmee we de verkiezingen ingaan. Na nog een overzicht te hebben gegeven over de internationale spanningen, de uiterst moeilijke binnenlandse toestand en de zeer zorgelijke stand onzer fi nanciën, die elke regering, welke dan ook, de plicht oplegt iedere over bodige uitgaaf onherroepelijk af te wijzen, besluit spr. met de opwek king ook deze verkiezingen te zien bij het licht van Gods Woord en dienovereenkomstig zijn stem uit te brengen. De Amerikaanse Ovon kijkt met afschuw naar het Duitse neefje, dat zijn dochtertje heeft toegetakeld, daarna vluchtte maar door de ogen schijnlijk zo „futloze" Amerikaan- tjes werd teruggehaald Het Amcrsfoortse polltie-clftal ging Vrijdagavond, vergezeld van vele sup porters, o.m. hoofdinspecteur Backer, naar Nijmegen om voor de tweede maal de strijd om het landskampioenschap aan te binden met de Nijmeegse politie. In Nijmegen voegden commissaris cn mevrouw Goorhuis zich eveneens bij het gezelschap. De Amersfoorters hebben deze voor hen belangrijke wedstrijd gewonnen met 31 en het merkwaardige was, dat alle doelpunten werden gemaakt door een van hun minst productieve spelers, de linksbuiten E. Poort. Het elftal van de Amersfoorters beschikt over en kele goede krachten als spil Fonkert en linksbinnen De Man, maar men moet zich geen voorstelling maken van dit team als een „Wonderplocg". De Nljmegenaren, die het de vorige maal tot een 1 1 gelijk spel brachten, begonnen al heel goed, toen hun rechts binnen Gerhardt profiteerde van aar zeling in de Amersfoortse achterhoede wegens vermeend buitenspel en van ver af hard in schoot. Mikkens. die overigens een heel goede wedstrijd speelde, beoordeelde de bal verkeerd en het was 1—0. Bij een Amersfoortse tegenaanval gaf De Zeeuw het leder af naar de geheel vrijstaande Poort, die door de tegen partij kennelijk gedacht werd voor spek en bonen mede te spelen. Poort legde de bal rustig voor zijn goede voet en punterde het leder in de touwen. (1 1). Na de rust, juist in een periode van fanatieke Nijmeegse aanvallen, herhaal de de geschiedenis zich twee maal op practisch dezelfde manier, zodat de einduitslag 3—1 in het voordeel was van Amersfoort, dat Woensdag a.s. een uitwedstrijd tegen Den Bosch speelt TT-rijders kwamen door Amersfoort Reeds gistermiddag kwamen de eerste deelnemers en toeschouwers op weg naar de TT te Assen door onze stad. Een groot aantal Amers foortse politiemannen Is druk ln de weer geweest om een en ander in goede banen te leiden. Zo veel mo gelijk werden de motorrijders via Bisschopseweg en Randerbroeker- weg r.aar de verkeersweg naar Zwolle geleid, zodat men in de bin nenstad betrekkelijk weinig hinder van het doorkomen heeft ondervon den. Ongevallen deden zich niet voor. Hedenavond omstreeks zeven uur wordt het merendeel der toeschou wers en renners verwacht, als zij op de terugreis door Amersfoort komen. Burgemeester gaat naar Rotherham Burgemeester en mevrouw Mo lendijk zullen op 3 Augustus per schip naar Engeland gaan om een officieel bezoek te brengen aan de gemeente Rotherham. De burge meester wordt vergezeld door de gemeentesecretaris, de heer J. Haars. en wethouder H. van Galen Last, beiden met hun dames. Deze trip is een antwoord op het bezoek dat een deputatie van het gemeen tebestuur van Rotherham. onder leiding van major Wofinden vorig jaar aan Amersfoort bracht. NIWIN-wedstrijd uitgesteld De voetbalwedstrijd ten bate van de NI WIN tussen HVC en de winnaar van de KNVB-beker Wagenlngen. welke he denavond op „Blrkhovcn" gespeeld zou worden. Is uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Na tien verkenningsronden sloeg „Broicn Bomber" raak De 50.000 Amerikanen, die Joe Louis voor de 25ste maal zijn titel zagen verdedigen en daartoe met elkaar een dikke 800.000 dollar be taalden, vonden in het begin van de wedstrijd, dat ze eigenlijk maar bitter weinig waar voor hun geld kregen. De beide boksers hadden n.l. verscheidene ronden nodig om „terrein" te verkennen. En ook later leek het wel of ze beiden bang waren om zich bloot te geven. De toeschouwers, die het gemis aan levendige strijd begon te ver velen, gaven luide hun afkeuring te kennen en brulden om meer actie Tot het einde van de achtste ronde was de strijd steeds eigenlijk maar „slapjes" geweest. Pas in de negende ronde schijnt er meer kracht te zitten achter de slagen van „The brown bomber". Louis plaatst dan een harde linkse en nog twee directe link sen op Walcott's hoofd. Dan volgt een uitwisseling van harde link sen. Louis geeft Uvee linksen op Walcott's hoofd en deze geeft hem er een terug. Er vallen harde rechtsen van beide zijden, dan gaat de bel. Tiende ronde. Walcott plaatst een linkse op het gezicht en wijkt terug, neemt een lichte links-rechtse in ontvangst. Louis dringt steeds meer op zijn tegenstander in, terwijl Walcott dansend uitwijkt. De menigte begint ongeduldig te worden en wil een K.O. zien. Louis slaagt dr in, twee linksen op het hoofd te plaatsen. Walcott ant woordt met twee linksen, trekt zich weer terug, maar raakt Louis nog met drie linksen op zijn gekwetste oog, waarop nog twee rechtsen volgen. Het linkeroog van Louis zit half dicht, de twee rivalen draaien om elkaar heen. Dan kon digt de bel het einde van de ron de aan. Elfde ronde. Walcott slaat naar het gezwollen oog van de kampioen. Louis richt een directe hnkse op het hoofd. Walcott plaats een linkse hoek op het lichaam en mist een rechtse op het hoofd. Walcott danst, Louis komt naar voren, de menigte joelt. Louis plaatst een linkse op het hoofd. Er wisselen linkse slagen. UOLBYWOOD heeft een gretige A greep gedaan naar één der problemen die de na-oorlogse mens het meest bezig houden, althans diende bezig te houden n.l. de her- opvoeding van de Duitse jeugd. We schreven al eens eerder dat Ame rikaanse phychologie nog iets an ders is dan phychologie en deze film geeft er weer een heerlijk staaltje van. De burgers in de Verenigde Staten en misschien niet eens alleen daar schijnen nu eenmaal van het zwartste zwart en het wit ste wit gediend te zijn en daarmee hebben de makers van de films maar rekening te houden. Op die manier ontstaan de rolprenten zo als „Mannen van Jongensstad" er één was en ook „Misleide Jeugd" ls. De geschiedenis van het elf jari ge Duitse Hitlerjeugdjongetje, dat plotseling geplaatst wordt in de vriie Amerikaanse samenleving, is zo naief tot de laatste meters film band in mineur gehouden, dat men zich toch gaat afvragen of die van kees dat nu zelf wel geloven. Het Duitse knaapje Emil, merkwaar dig echt vertolkt door Skippv Ho meier wiens vader, een groot pa cifist, in een concentratie-kamp is overleden, wordt door zijn Ameri kaanse oom (Frederic March) naar de, Nieuwe wereld gehaald en bréngt er velen tot wanhoop door zijn nazi-theorieën. Het jochie op en top een Pruisje, intrigeert en be ledigt er iedereen, alleen omdat hem nu eenmaal is ingeprent dat het Amerikaanse volk rot is. Joden en Polen minderwaardig zijn en het Duitse volk onoverwinnelijk is. Van zyn vader is hem geleerd dat deze een verrader was en van dat idee kan niemand hem afbrengen. Maar tenslotte blijkt alles bij het knaapje een minderwaardigheidscomplex te zijn .goed bekeken van die Ame rikanen en lost de verbluffende Weer een verkeersongeval met dodelijke afloop. Thans by de Hel lestraat. Ik ben Donderdag geen getuige geweest van het ongeluk en kan dus niet beoordelen, of hier al dan niet van schuld sprake is. Wel vraag ik me af, of dc stoplich ten in de Utrechtsestraat en Lan- gestraat een verbetering betekenen en moet hierop tegelijk een ontken nend antwoord geven. Juist door het wachten ontstaat een lange rii van wielrijders en auto's. Dat zou zo erg niet zijn, wanneer men elkaar maar gelegen heid gaf om kalm weg te rijden. Bii de bocht LangestraatYarkens- markt heb ie vaak kans tegen het trottoir gedrukt te worden, doordat de wagens vlak langs ie heen ril den. Heb je dan toevallig nog een zwakke broeder voor je wiel, die zich niet erg safe voelt op de fiet*. dan maak ie helemaal de kans on der een auto te komen. Ben je goed en wel in de Utrecht sestraat gekomen, dan wacht daar een lange filé en schuilt er hetzelf de gevaar. De straat is veel te smal en het verkeer heeft geen ge duld. Ik persoonlijk ben dan ook altijd blij. als ik veilig en wel door dat punt heen ben. Het is m\1 al meer dan eens op gevallen. dat het heel wat prettiger rijden is. wanneer het verkeer op de Varkensmarkt door een agent geregeld wordt. Er ontstaan dan practisch geen opstoppingen en men loopt minder het risico omver gereden te worden door mensen, die bhikbaar altijd haast hebben Ik vind stoplichten heel erg mooi. maar een mensenleven ls mij toch weer waard. Met dank voor de plaatsruimte. Mei B. C OP 'T LAND. Amersfoort. 25 Juni 1948. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zou ik onderstaand arti kel in Uw blad geplaatst zien en dank U voor de beschikbaar ge stelde ruimte: Op Donderdag 24 Juni heeft om kwart over twaalf een ongeluk met dodelijke afloop plaats gehad in de Utrechtsestraat, hoek Hellestraat. Ik vraag mij af hoeveel ongeluk ken nog moeten volgen, voordat de autoriteiten, belast met de ver keersproblemen in Amersfoort, van plan zijn om maatregelen te tref fen. Voor een leek is het duidelijk, dat, niet alleen op dit punt, maar ook op tal van andere punten in de stad de situatie levensgevaarlijk is geworden door het intensieve autoverkeer. M.i. zou een één-richtingsver- keer (wat in bovengenoemde straat absoluut noodzakelijk en uitvoer- baar is) hierin een oplossing kun nen brengen. Op andere punten zouden ver keersagenten opgesteld kunnen worden. In het vertrouwen, dat dit arti keltje mag bijdragen een snelle oplossing te verkrijgen, teken ik inmiddels, Hoogachtend. J. VAN EIJS, Utrecht Examens Rijkskweek school Aan de Rijkskweekschool voor On derwijzers en Onderwijzeressen te Amersfoort, slaagden bij het examen voor aantekening Nuttige Handwer ken voor Meisjes, dc dames: B Eel- singh. H Meijer. G. Obbink. C. Schou ten te Amersfoort, en de dames T Grijze. A. Nijhoff te Soest en Cl. van Westerveld te Woudenberg Tevens slaagden bij het examen voor aanteke ning Handenarbeid: de dames H Meijer, G. Obbink. C. Schouten. E Calllé, te Amersfoort: de d3mes T. Grijze. A. Nijhoff te Soest en Cl van Westerveld te Woudenberg en de heren H. Noor man. A. Peters te Amersfoort; W. Berk hof te Hoevelaken. opofferingsgezindheid van zijn naaste omgeving en het rechtsge voel van die ogenschijnlijk zo tam me Amerikaanse vriendjes alles op. Een eenzijdige film die van kinder lijke opvattingen blijk geeft, maar en dat is dunkt ons toch wel belangrijk toont dat er aan de overzijde van de oceaan, een volk leeft, dat onder een harde huid een warm kloppend hart heeft. Een volk dat het waard ls. om als vreemdeling deze film te gaan zien. Tarzan in de woestijn Tarzan heeft het tegenwoordig wel héél moeilijk. Vroeger had deze aap mens slechts tot taak de jungle van indringers schoon te houden. Maar de tijden,veranderen en Tarzan doet mee. Hij verlaat dus zijn geliefde wilder nis en zoekt het gevaar. Hij doet het met tegenzin, roept olifanten, paarden en apen te hulp en slingert zich van boom tot boom regelrecht naar de op lossing van een bijna hopeloze situatie. City heeft deze week met ..Tarzan in de woestijn" de jeugd en iedereen, die van avonturen houdt, op zijn hand Boy en de grappige aap zijn ook weer van de partij cn steken krullebol en apesnult in zaken, die hun niet aan gaan. Zij drieèn storten zich in het ge vaar voor Jane, die niet naar de Jungle kan komen, omdat er oorlog is. De film ls spannend en toont vreemd soortige dieren, die Boy en zijn be schermelinge Conny dc stuipen op het lijf Jagen. Wie van spanning houdt gaat deze week naar het City-theater. Vooraf draait een filmpje met vrij goede imitaties van Amerikaanse film sterren als Joe Brown en Greta Garbo. Soest Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Oudekerk 10 uur Ds. M. Verkerk, 5 uur Ds. E. Groeneveld. Emmakerk 10 uur Ds. E. Groeneveld. Bediening H. Doop, 5 uur Ds. D. van Krugten. Heeskapel 10 uur Eerw. Heer L. A. F. Ie Mat van Bilthoven. Zonne gloren 10 uur Ds. Vunderink van Zeist. Eltheto 10 uur Kinderkerk. Herv Geref. Samenwerking tot Evangelieverkondiging. Dinsdag avond 20 uur, zaal v. d. Broek Nieuwstraat hoek Laanstraat. Geref. Kerken. Julianakerk 8.30 en 10.15 uur Ds. H. A. Wiersinga van Leiden. Nam. 3 en 5 uur Ds. A. Brouwer. Wilhelminakerk 10 en 5 uur Dr. H. v. d. Berg. Zaterdag avond 8 uur straatprediking op het pïeintje Soesterbergsestr. Geref. Kerk Gebouw „Rehoboth" Bunt- weg 11 en 4.30 Cand. Mof van Voorburg. Chr. Geref. Kerk Geen opgave. Geref. Gemeente Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur leesdienst. Ver. Vrijz. Godsd. (N.P.B.) 10.30 uur Mej. C. E. Jol les. Vrij Evangelische Gemeen te Maandag 28 Juni 8 uur, samen komst Molenstraat 137. Spreker Ds. Petegem van Hilversum. Zondagsdienst apotheken SOEST. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soestdijk" v. Weedestraat 46 SOESTERBERG. Dokter Schook Dolderseweg 59, Den Dolder, zal a.s. Zondag de artsendienst waarnemen. Hoevelaken Predikbeurten Zondag 27 Juni- Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds J. van Amstel. Geref. Gem. Geb. „Bouwlust" 9.30 en 6.30 uur Leesdienst. Medische Dienst Voor a.s. Zondag wordt de artsen- dienst. alleen voor spoedgevallen, waar- qenomen door dokter W. Verbeek te Hoogland, telcf. K 3493-260. Opbrengst collecte De door het Groene Kruis georga niseerde collecte ten bate der T.B.C.- bestrljding bracht 170,04 op. Walcott plaatst een harde rechtse op het hoofd, die gevolgd wordt door een linkse. Maar Louis vangt hem op ert drijft hem met een bombardement van linkse en rechtse stoten in de touwen. Even lijkt het nog of de uitdager de storm zal doorstaan, want hij probeert terug te vechten. Maar dan werpt Louis alle voor zichtigheid overboord. Hy beukt cr op los met stoten van elk kaliber. Walcott incasseert minstens een dozijn treffers op het gezicht en de dertiende raakt zo formidabel hard zijn kaak. dat hii op het canvas neervalt en op zijn rug rolt. In een oorverdovend tumult, twee minuten en 56 seconden na het begin van de elfde ronde, wordt „Yersey" Joe Walcott (die eigenlijk Arnold Cream heet) uit geteld! Als de minutenlange toejuichin gen bedaard zijn komt Louis, die nu langer dan enig ander bokser n.l. elf jaar wereldkampioen is, voor de microfoon: „Vanavond zag U mijn laatste wedstrijd," ver klaart hij. „Dit is het einde van mijn boksloopoaan". Walcott schudt hem de hand, glimlacht en zegt: „Joe Louis is nog altijd een groot kampioen. Het spijt me dat ik al mijn vrienden te leurgesteld heb. Maar ik heb van het begin tot het eind gedaan wat ik kon". Burgerlijke Stand 25 Juni Overleden: Albert Boekhof, 78 j., woduwn. van F. Schut; Johanna Paulina Vermeulen, 3 maanden; Hendrika Mosterd, 15 jaar. ZAKKENROLLER AAN HET WERK Tijdens een marktbezoek is een dame een enveloppe, inhoudende plus minus 30,en 5 textielkaar- ten ontfutseld Men zy gewaar schuwd tegen zakkenrollers. Herv. Kerk. 9 uur ds. Gijmink (Rotterdam). Jeugddienst. Onder werp: „De grote beslissing", n.m. 7 uur ds. J v d Velden (Hilver sum). Nieuwe Kerk 10 uur ds. Gerrit sen, 7 uur ds. Blok. Emma-kerk 9 uur en 10.30 uur ds. Elok, nm. 5 uur ds. Jellema (Hoogland). Gymnasium 10.30 uur ds. Adriani (Delfshaven). Kapel Zon en Schild 10 uur ds. Ten Have. Jongerendiensten Kerk (Appel weg) 10.30 uur Mej. I. F. Sierhuis. Wijkgebouw 10.45 uur de heer H. G. van der Meijden. (Kerk boekjes meebrengen!). Gebouw Immanuel 10.30 uur de Heer B. M. Karman. Jeugdhuis 10 uur de Heer A. van Woudenberg. LEUSDEN. 10 uur ds. Koolhaas (Maarn). Lokaal Aschat 18.30 uur de Heer Kielder (Amersfoort). Geref. Kerk L. Vrouwestr. 10.30 uur dr. N. H. Ridderbos; 17 uur prof. dr. J. H. Bavinck, Baarn. L. Costerplein 9 uur ds. D. A. Zijlstra* 17 30 uur dr. N. H. Ridderbos; Tulpstraat 9 uur prof. dr. J. H. Bavinck, 17.30 uur ds. D. A. Zijlstra. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsingel Westerkerk. Oud Geref. Gem. (Muurhuizen 53) 9.30 en 17 uur Godsdienstoef. 1 Juli 19 uur dhr. H. Wiltink (Doe- tinchem). Geref. Gem. (Stoovestr.) dhr. Wijting 10 en 17 uur 1 Juli 19 uur dhr.-De Gier (Utrecht). Ver. v. Vrijz. Herv. 10.30 uur Gasthuiskerk ds. A. J. Verduyn (Metslawier). Rem. Gem. 10.30 uur dr. R. Mie- dema. Vrije Ev. Gem. 10 uur De Doelen dhr. Buurman (Apeldoorn). 20 uur Appelweg dhr. Bolink (Utrecht). Doopsgez. Gem. 10.30 uur ds. S. Gosses Gzn. Ev. Luth. Kerk 10.30 uur Af scheid ds. de Jongh. (met zang v. mej. Pothoven). Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis, 17.30 uur Vesper. Vrije Kath. Kerk 10.30 uur H. Mis. Kerk v. Jezus Christus v. d. Hei ligen der laatste dagen (Varkens- markt 11B) 10..30 en 17 uur dienst. Chr. Science Soc. (Thorbecke plein I) 10 uur Holl. 11.15 uur Eng. dienst. Verg. v. Gelovigen (L. Nicaslus- str. 4B) 10 uur Eredienst, 17 uur pied. des Woords. Leger der Heils 10 uur Heili- gingsdienst, 19 uur Openluchtsa menkomst t.o. Oude Pol. Bur.. 20 uur Verlossingssamenkomst. Lei ders Adj. en Mevr. Barteling. Zaterdag 20 uur Straatzang 't Sluisje. Medische Zondagsdienst DOKTOREN, alleen te raadple gen bij spoedgevallen: E. J. G. Mertens zur Borg, 't Laantje 7, tel. 5098 W. H. de Beaufort, Berg straat 41. tel. 6332. APOTHEKEN. R. R. Keijzer, Langestraat 9. tel. 6807. VERLOSKUNDIGEN: Zr. Perk, H. v. Viandestraat 8B, tel. 6330, Zr. Vernhout, Soesterweg 232, tel. 3374. Hntitilnnd Predikbeurten Ned. Herv. Kerk, 27 Juni: 10 u. ds. Smits uit Amersfoort. Medische Zondagsdiens* Alleen voor spoedgevallen wordt de medische dienst aanstaande Zondag waargenomen door dr. W. Verbeek te Hoogland (Tel. Köx93- 260). Deze waarneming geldt voor Hoogland, Hooglanderveen en Hoe velaken.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2