TOUR DE FRANCE begint morgen Mens en machine vervaardigen het ragfijn rayon MAÏZENA Landbouwgewassen staan er niet ongunstig voor SUR YEA Als een gemeenschap van werkers dient de AKU 's lands belang m I! UI13-II li II- over de oud Jef Janssen, de man in onze ploeg BREUK LIJDERS! Adverteer regelmatig F. A. M. PRIJSVRAAG ymMovwiAJMl KETELBINKIE vertelt uit zijn jeugd Brandpunten (Van een eigen verslaggever) Op de glanzende marmeren vloer van de imponerende hoge hall staan twee paar klompen. Ze zijn daar achtergelaten door twee van de mannen, die we - door één der glazen deuren - in hun werkplunje om een conferentietafel zien zitten. Ze luisteren aandachtig naar één van hen, die met de rug naar het open raam zit. Er komen geluiden naar binnen, die ook tot ons doordringen. Een bus, donkerblauw met op de zijkanten in geel het embleem „Enka", dendert voorbij. Er zitten wat arbeiders in, op weg naar huis. Getoeter, sirenengeloei en het knarsen en sissen van een trein die het station Ede—Wageningen. vlak tegenover de fabriek binnen stoomt. Dan staan de mannen op. En even later zitten we zelf aan de grote, groenbeklede tafel. Een beetje beduusd en een tikje nieuwsgierig naar wat die twee op klompen hierheen bracht. Nog ligt hier voor veler een goede taak "YX 7TE een hele middag in het VV enorme Edese bedrijf van de Algemene Kunstzijde Unie heeft doorgebracht, verwondert zich niet meer over vergaderende klompen- dragers, zomin als hij zich nog zal laten verbazen door het menselijk vernuft dat van cellulose gewon nen uit dennenhout, een product ■weet te maken, waaraan men een zestigtal jaren geleden, nog onder de bekoring van de faam die na tuurzijde sinds eeuwen had, de naam kunstzijde gaf. Sedert een jaar spreekt men in de fabrieken van de A.K.U., of die nu in Ede, in Arnhem of in Amerika liggen, niet meer van kunstzijde. Rayon werd de naam, in navolging van de Fransen en de Engelsen. Kunstzij de, zo redeneert men hier, veron derstelt immers een soort vervan gingsproduct en dat nu is rayon ten enen male niet meer. In de loop der tijden werden er zoveel toepas singsmogelijkheden voor gevonden, dat het in sommige opzichten zelfs meerderwaardig werd aan natuur zijde. Daar sta je dan met open mond naar te luisteren, je loopt één, twee uur met een begeleider van de ene machine naar de ander. Trap op trap af, deur in deur uit. Hier knijp je je neus dicht stie kem want de arbeiders zijn allang gewend aan de weeë lucht daar sta je bewonderend stil en vergaap je jezelf aan de wonderlijke ge boorte van de ragfijne draad. En plotseling zou je de hele Neder landse schooljeugd bij je wil len zien. Om mee te kijken, mee te bewonderen en mee in vervoering te raken voor een van de vele ver bazingwekkende dingen, die door Nederlandse mannen en vrouwen, in Nederlandse fabrieken voor de wereld worden gemaakt. „Belang rijk is ook de fabricage van kunst zijde", leerden we vroeger op school. Dan gingen we over tot de orde van de dag en van het hele ingenieuze apparaat dat aan dui zenden mensen werk verschaffen kan, dat dag en nacht draait om maar rayon, rayon en nog eens rayon af te leveren hadden we tot vandaag geen flauw benul. En wisten wij veel van de werkers hier en van de arbeidzame geest, die door de democratische wijze waarop hun fabriek wordt geleid, levendig blijft? Sociale zorg Laten we eerlijk zeggen: rayon maak je niet alleen voor je ple zier. Dat heeft iedere bezoeker direct in de gaten. Wie er van houdt zijn arbeid onder doodse stilte te doen, zal zich in geen fa briek op zijn plaats voelen en ze ker niet in de A.K.U. fabriek. Heeft hij daarbij een gevoelige neus, dan is dat een reden te meer om zich nog voor de fabriekspoort om te draaien en een baantje te zoeken waarbij wind, zon, frisse lucht, regen en hagel moeten wor den verduurd. „We ruiken het al niet eens meer," verzekerden tal van arbeiders ons. Dat was trou wens niet het enige wat ze ons wisten te vertellen. Iedereen bleek er merkwaardig goed op de hoog te te zijn met het ganse productie proces en allen schenen ze wel eens de lange weg te hebben ge volgd van de bakken, waarin de platen cellulose worden gedrenkt de eerste fabricagehandellng naar de conerij, waar tenslotte het gewonnen product op spoelen wordt gewonden. Des te verwon derlijker als men weet, dat die weg kilometers lang is. „Onze arbeiders moeten weten waarvoor ze wer ken", zegt de fabrieksleiding. Deze mening huldigen ze ook op ander gebied. Hard werken? Goed. maar dan zijn geneeskundige verzorging, pensioenfonds voor iedereen, op leidingsscholen, aanvullend zieken fonds en verdere bijstand op alle gebieden nög maar een paar din gen die wij van onze kant kunnen doen. En laat ze medezeggenschap hebben in de premie-regeling. Laat ze mede beoordelen hoeveel Jansen die wat traag werkt maar gestaag, moet verdienen en of Pieterseu deze week zijn premie heeft ver diend. Laat ze fabriekscommissies vormen om de belangen van de ar beiders te behartigen. Zo groeide al wat werkt in deze immense fabrie ken tot één gemeenschap. Zo kon het gebeuren dat arbeiders de con ferentie-zaal in bezit nomen en hun klompen op het glanzende marmer lieten staan. Datzelfde bruin met witte marmer waarop wij met enige chefs stonden te wachten. Dezelfde chefs, die ons na een prettige inleiding de fabriek laten bekijken. We zien de cellulose-platen ge drenkt worden in natronloog, uit persen en de aldus verkregen na- troncellulose tot een kruimelige substantie vermalen. We snuiven de scherpe geur op die uit de rote rende trommels komt, waarin de kruimels met zwavelkoolstof wor den gemengd tot een oplosbare stof, die in grote roerwerken wordt opgelost. Daar ontstaat dan de viscose, waarin zich dus de cellu lose in opgeloste toestand bevindt. Bij de filters, waardoor deze vloei stof ter zuivering wordt geperst, staan we even stil om ons voor te bereiden op het oorverdovend lawaai dat uit de spinnerij door de deuren tegemoet komt. Daar wordt de draad geboren die later in an dere fabrieken tot ondergoed, een bonte lap of een stuk crêpe de chine wordt verwerkt. De gezui verde vloeistof komt er bij vijftien duizend spinmachines door gouden spindoppen, waarin gaatjes werden geboord, te voorschijn en verhardt in een zwavelzuurbad meteen tot fijne draadjes die op een spoel worden gewonden. In het textiel bedrijf enorme hallen met onaf zienbare rijen machines worden de draden getwijnd d.w.z. intenser gedraaid om sterker te worden. Dan is er alleen nog het conen, waardoor de draad al naar de klanten het wensen op bepaal de wijze op spoelen wordt gewon den. Zo groeit een product dat voor onze export van zo groot be lang is, waarvan nog meer zou kunnen worden geproduceerd als er maar voldoende werkers waren. We passeerden stilstaande machi nes waarachter velen een goed stuk brood zouden kunnen verdie nen en waarmee onze deviezenpot weer met wat o zo nodige buitenlandse munt zou kunnen worden gevuld. Waarmee ook aan onze eigen textielvoorziening zou kunnen worden gewerkt. Maar ach, we leerden immers zo bitter wei nig van deze „belangrijke indu-r strie." En bekommeren we ons wel allemaal om de nood van ons be rooide land? Jannie de Groot sloeg Nel van Vliet Tijdens de selectiewedstrijden welke gisteravond door de KNZB in Stoop's bad te Haarlem werden georganiseerd, werd Nel van VUot op de 2C0 meter schoolslag na spannende strijd door Jannie de Groot geslagen. Beide zwemsters keerden na drie banen gelijk, maar op de vierde en laatste vijftig meter was de eind spurt van Jannie de Groot nog iets sneller en met duidelijk verschil tikte zij als eerste (in 3.1.2) aan. Op de 100 m. borstcrawl dames zijn goede tijden gemaakt. Ditmaal won Hannie Termeulen in 1 min. 7.8 sec., slechts 01 sec. voor Irma Schumacher. Ook Marie Louise Vaessen bleef een stuk onder de 1 min. 10 sec. Dus drie ernstige candidaten voor de 4x100 m. esta fette. Wie zal de vierde worden? Dini van Ekris won met haar soepele slag de 100 m. rugslag. Bij de heren was de overwinning voor Kees Kievit. Tjebbes tikte als eerste aan op de 200 m. borstcrawl voor Rinus v. Daatselaar in 2 min. 22.6 sec. Het schoonspringen voor dames was natuurlijk voor Cobi Floot. De beslissing, wie naar de Olym pische Spelen te Londen zullen worden gezonden, is nog niet ge vallen. De sportcommissie van de KNZB heeft besloten de ploeg eerst definitief samen te stellen na de op 10 en 11 Juli te Den Haag te houden nationale kampioenschap pen. Wielerwedstrij den opnieuw uitgesteld Het kampioenschaup over 50 km zonder gangmaking voor professio nals en nog enige voorritten in de sprint en achtervolging, die Zon dagmiddag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam uitgesteld wer den tot Maandagavond zijn ook gisteren wegens regenval niet doorgegaan. Harde wind richtte hier en daar schade aan Aan het overzicht over de stand der landbouwgewassen op 15 Juni van dit jaar samengesteld door het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ontlenen wU, dat sedert 15 April de algeme ne weersgesteldheid niet ongunstig is geweest. In Mei kwamen ernstige nacht vorsten voor, waarvan de aardap pels in het Noorden en Oosten van het land ernstig te lijden hadden, terwijl in Drente vele bieten moes ten worden overgezaaid. Hagel richtte ernstige schade aan in West Zeeuws-Vlaanderen. Op 28 April veroorzaakte harde wind op verschillende plaatsen veel schade aan zo mergewassen, waardoor hier en daar opnieuw moest wor den ingezaaid. Op sommige percelen kwamen zelfs de aardappels bloot te liggen en de sloten stoven vol. De wintergranen bleven zich gunstig ontwikkelen. De tarwe staat goed tot zeer goed, op het zand iets minder dan op klei; op de rivierklei in Noord- Oostelijk Brabant zelfs uitmuntend. Ook de rogge belooft een goede op brengst over het gehele land. De gerst staat het best in het Noorden en Noordelijk Zuidhol land, iets minder in het Zuiden. De zomergranen hadden nog al ernstig van de fritvlieg te lijden. Van de peulvruchten heb ben de erwten in vrijwel het ge hele land van de bladrandkever geleden, terwijl in enkele rassen veel voetziekte optreedt. De stand is slechts vrij goed. Ook de veldbonen hadden, hoe wel in veel mindere mate van de bladrandkever te lijden en staan er niet erg sterk voor. Van de handelsgewassen was de ontwikkeling van het vlas goed. De meeste zaden ontwikke len zich goed. De stand van het koolzaad is zelfs zeer goed. De karwij is de droge zomer van 1947 niet te boven gekomen, het ge was viel nog tegen na de vorige óp- gave. De hakvruchten vertonen een normaal beeld. De aardappels ontwikkelden zich laat, daar vrij wel overal ernstige schade werd veroorzaakt door de nachtvorst. De algemeen optredende rit- naaldaantasting ontzag de aard appels niet en veroorzaakte Utrecht aanzienlijke schade. Het gewas haalt de laatste tijd echter goed op, in Groningen is de stand zeer goed, elders vrij goed. De uien vertonen overal een vrij goed tot goed gewas, evenals de chichorei. len ver< ster het 1.40 zijn Wintertarwe 78 (62); rogge 73 (64); wintergerst 74 (62); zomer- tarwe 68 (67); zomergerst 72 (66); haver 67 (66); veldbonen 66 (65); erwten 59 (66); stambonen (61); vlas 72 (61); kanariezaad 70 koolzaad 88 (59); blauwmaan- zaad 66 (60); karwijzaad 52 mosterdzaad 73 (65); consumptie aardappelen 64 (65); fabrieks aardappelen 66 (67); suikerbieten 64 (64); cichorei 68 (63); rode kla ver 63 (62); witte klaver 64 (63); lucerne 68 (64); weiland 68 (62); hooiland 70 (60). Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 uitmuntend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht, 10 mislukt. ff. inijflll ]1 nwll"!| jjjj De nieuwe aardappelmeelfabriek Oranjete Smilde, een der grootste van Nederland, nadert haar voltooiing. Het ligt in de bedoeling de fabriek, die een caparilcit van 80.000 H.L. heeft, bij de aanstaande aardappelcampagne irt bedrijf te stellen. Olympisch ruiterteam gevormd Na een succesvol tournee in Bel gië, waar deelgenomen werd in Kortrijk en Gent aan Olympische voorwedstrijden, is het Nederland se ruiterteam, dat op 14 Augustus in het stadion te Wembley tijdens de Olympische Spelen 1948 de Ne derlandse kleuren zal hoog houden gevormd. In Gent werd deelgenomen met twee equipes van drie ruiters. De Nederlanders ontmoetten tijdens deze wedstrijd de Franse, Engelse en Belgische teams, doch wisten niettegenstaande deze zware con currentie een uitstekend resultaat te behalen. Het eerste Nederlandse team bezette de eerste plaats, ter wijl het tweede team derde werd. Het Nederlandse Olympische team, dat samengesteld is uit ma joor de Bruine, (Chef d' equipe), ritmeester J. Gruppelaaar en de heer J. Rijks Jr. zal deze week deelnemen aan het zware spring concours te Vichy (Frankrijk). Tij dens deze laatste training voor de Olympische spelen zullen behalve de Engelse, Franse en Belgische teams, ook de Amerikaanse en Me xicaanse teams ontmoet worden. Amerikaanse tennisspelers maken een goede kans Indien er zich geen verrassingen meer voordien zal de eindstrijd te Wimbledon in het heren-enkelspel tussen Bromwich en Falkenburg gestreden worden, aangezien deze spelers gisteren wel het beste spel leverden van de vier die de halve eindstrijden bereikten. Vijf Amerikaanse dames, twee Engelse en een Franse zullen nog in het enkelspel uitkomen. Geestdriftig gezelschi in Rotterdam aa •tterdam, 29 Juni. RICHT In de boomgaard, ge it door de heer A. van Gelder, d door de plukker van Rensel driedubbele kers geplukt. De De groen voeder gewas-de kers was niet ontwikkeld (3 sen hebben zich gunstig ontwik-cn aan 1 steeltje). keld. De rode klaver is wat traag door het schrale weer in Mei. o-g Ook de witte klaver vertoont een ITlCnKclcinSC StlKl6H t normale stand. De lucerne is wat beter, in het Noorden en het Wes ten van het land is de stand goed, evenals in Zeeuws-Vlaanderen. De grasgroei was aanvankelijk gunstig doch werd vertraagd door het schrale weer in Mei. Ook de hooioogst werd hierdoor wat laat, zodat het hooi meest grof is. In de Ronde Venen in Utrecht werd zoveel grasland voor de hooi- winning bestemd, dat men, toen de grasgroei niet doorzette, met een grastekort had te kampen en in de weide moest bijvoederen. Elders is de hoeveelheid gras voldoende en de stand van hooi- en weiland is goed. Op grond van de bovenstaande gegevens kan de gemiddelde stand der verschillende gewassen over het gehele land als volgt worden weergegeven. De tussen haakjes geplaatste cijfers geven aan hoe ge durende de laatste 10 jaren de stand gemiddeld in de maand Juni was: t was vanmorgen aan de Wilhelmin >ie. De „Kota Inten" had het eerste co studenten meegebracht, dat deze zon minder dan 750 jonge Amerikanen ollandAmerika-Lijn, waar men druk te delen bij de talrijke groepen, die men. Velen waren nu al enthousiast o) gunstige uitwerking op de van Rotterdam nng maar Benen ha »"d"« »'drilng.n uitging. Woensdag zal In Saint Claud te Parijs het startschot klinken voor de vijf en dertigste Tour de France. Honderd twintig renners zullen zes en twintig dagen lang door Frank rijk rijden. Een en twinig etappes telt deze Tour de France en het ge mêleerd e gezelschap van renners we treffen er uit Frankrijk. Italië. België, Nederland en Luxemburg aan zullen bijna 5000 kilometer 4922, om nauwkeurig te zijn moe ten „wegtrappen" aleer zij op 25 Juli Pare des Princes te Parijs zullen bin nenrijden. Deze vijf en dertigste tour is geen kleinigheid en het zullen heus geen honderd en twintig ren ners zijn, die de tocht zullen uitrij den. De Pyreneeën en de Alpen zul len voor velen te machtig blijken te zijn. Van Parijs naar Biarritz zijn de moeilijkheden niet zeer groot, maar dan wachten de Pyreneeën, de „vre derechters" zoals men ze noemt, om dat zij vaak vonnis wijzen in de Tour. Daarna volgen enkele vlakke etappes om weer even op adem te komen doch dan ontbrandt de strijd opnieuw in volle hevigheid te gen de Alpen, welke zijn hoogtepunt zal bereiken in de zeer zware etappe CannesBriancon. Voor wie de gele trui? Het is dan ook begrijpelijk dat om trent de uitslag niet veel valt te voorspellen. Favorieten ontbreken er niet. We noemen slechts namen als Coppi, Bartali, Magni. Robic. Goldschmit, om nog maar niet te spreken van een Schotte, Ockers. Callens. Cecchi en Impanis. Toch valt niet met zekerheid te zeggen wie van deze „keien" de gele trui zal dragen bij de aankomst in Pare de Princes. De ..outsiders" voor wie het wagen van een kans niet slechts de betekenis heeft van een zuiver sym bolische manifestatie, zijn talrijk. Het dubbele streven naar roem en geld zal hen ongetwijfeld vleugels geven. Natuurlijk gaan onze gedachten al lereerst uit naar hetgeen de Neder landers die ditmaal met de Lu xemburgers een gemengde ploeg vormen zullen presteren. Op pa pier zijn hun kansen niet groot. Al leen Jef Jansen heeft ervaring en hij alleen heeft tot dusverre bewe zen over kwaliteiten te beschikken welke voor deze ronde onontbeerlijk zijn. Hij is taai. hij heeft moed en uithoudingsvermogen cn hij klimt goed. Wat de overigen betreft mag men aannemen dat Joris van den Bergh niet over een nacht ijs is ge gaan. Een voornaam ding is dat er een goede geest heerst in de ploeg en dat de verstandhouding met de Luxemburgers niets te wensen over laat. Als de „klasse" er is kan het ge loof aan zichzelf bergen verzetten. En heeft Middelkamp niet éénmaal de Calibier-etappe gewonnen, mis schien de zwaarste van de Tour? La ten wij hopen dat Janssen dit jaar niet de enige Nederlander zal zijn. die alle moeilijkheden overwint cn de ronde uitrijdt. De Tour gaat dit jaar in omgekeerde volgorde, om de West. zoals men dit noemt. Als bij zonderheid kunnen wij nog melden dat enkele etappes voor een deel door Italië. Zwitserland. Luxemburg en België zullen gaan. Een geheimzinnige zak Een politie-bureau te Windsor kreeg verleden week het vol- gende telefoontje: „U spreekt metde kruier van het sta tion d'r hangt hier aan een haak een postzak, die er erg raar uit ziet d'r moet beslist een lijk in 'zitteik ben me een ongeluk geschrokke Onmiddellijk gingen een paar agenten naar het station. Be hoedzaam namen de mannen de zware zak van de haak en zet ten hem op de grond. Hij viel prompt ondersteboven en er uit rolde de zevenjarige Doris Whittington met haar vijfjarig broertje Frederick beiden le vend. maar erg slaperig. Ze wa ren na schooltijd te lang op straat blijven spelen en hadden daarom niet naar huis durven gaan. Beurs van New York Atch. Baitim Can rae. Hun L. N.Y.Cen. Penru K. Soui .Fac Un Fac. All Ch. Am.Can. Am.Cur. A.smeit. A. I en T Am fob. 58 AnaC.C. 26 6 29/6 I14J. 112*4 15*. 15'. 181, lT/i 40'/, 39i'. 17', 71 21 20 V, 581 Betlii.S Boeiin,(A. Chi v«ic Citv B Conioi H Üoutfi&s Oup. N 189 187 188 1871J 851, 85 48). 47 64 V. 63% 154 154% 57% 38% 37'. 35', 25% 25% 64% 63% 35% 39 25 24% 57 59 185% 184' Bastm. K 43% <2% US Steel Oen BI. 40% 40% Westing Gen.Mot. 64% 62 26 t 29/6 üoodyea. 44% 43% HudionM 21% 20^ lnt.H»fv 32y. 32% In.Nicke' 32% 31% int 1 enl 15% 15% Kenn c. 58% 58% MonuW. 61 60% Pack M. 5 4% Kadlo C. 14 13% Hep St. 30% 29% Kevn. T. 36% 36% oear» R. 42 41% Shei. Un. 43 43% socony 21% 21 stand Br 28% 28% St.OliJ. 86% 86% Studeb. 28 27% lexasC. 63% 62% U Aircr. 29% 20% Un. Corp 3% 3% Un F ruil 52% 53 USHubb. 47% 48 81% 80 30% 29% Woolw. 48% 48% vJiiiiet 1210 000 Amsterdamse Effectenbeurs AMSTERDAM. 23 Juni. Voor het eerst na de oor log werden hedenmiddag de beursbezoekers weer ter handel opgeroepen door 't geblmbam van de nieuwe beursbengel, die heden of ficieel ln gebruik ls geno men. Het vertrouwde ge luld wekte herinneringen op aan het vooroorlogse le vendige handels- en finan cieel centrum dat de hoofd stad was. en dat zij. naar men vertrouwt, eens weer zal worden Het verloop van de effectenmarkt was echter nog wéinig ln over eenstemming met deze hoopvolle verwachtingen. Evenals vorige week had de handel weer weinig te betekenen en de koersen waren wederom aan enige druk blootgesteld. zodat merendeels beneden het slotpell van Vrijdag geno teerd werd. Het scheen wel. dat het jaarverslag van de H.VA, dat nog weinig vooruitzichten biedt op een dividenduitkering ln de naaste toekomst, gezien de enorme bedragen, die aan rehabilitatie en vernieuwing nodig zijn. zijn invloed nog terdege Het gelden, en dat hiervan ook een minder 25/6 28 6 28/6 Act. aandelen E.K. E.K. L.i\. Koloniale Bank N. I. H.-bank 120 U7% Ned. H. Mij. 156% - 157 AK.U. aand. 161% 160% 159% Ber^n's Jurg 300% 299% v. Berkels pat. 124% 121 Calvé Delft Crt 192 189% Centrale Suiker 201 Fokker Van Gelder 152% 151% K. Nd H.ovens 202 201% 202% Lever Br. 289% 288^ 286% Ned. Ford Ned. Kabelfabr - Philips gloell. 258 257% 256 dito nieuwe 250 248% 247 Wilton Feyen. 202 - 201 D. Petrol. Mil 310 - Kon. Petr Mij. J8 337% 337% dito nieuwe 331% 330% A'dam Rubber 160 155 Bandar Rubber 141 138 Dell-Bat. R.M. 108 Oost Java R.M 70% Serbadjadt S R Holl. Am. Lijn 196 Java-C.-J. Lijn 163 K.N.S.M. 170 Kon. Paketv. 166 Sch Unie 185% Rott Lloyd }74 5t. Mij. Nederl. 183 106 69)', 79 196 161% 168 166 184% 167 186'/t 183 H.V.AT 221% 217% 212 Java Cult MIJ. 91% (92 Ned. Ind. S U. 99 98 Ver. Vorst C M 48 46 Dell-Bat 136 137 Dell Tabak 153% 153% 152% Senemb. 142 25 6 28 6 - 98% 98% 98% 98102% 102 f. - 81 81 100% 94% 94 98 yt 99% 99% 99% 99% 99% 99'-, 99 99% 99% 99% 100 99'/, Actieve obllg.: Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned '37 3 Dollarl. '47 3% NWS 2% Sp. eert. 100 2% N.I. '37 A 3 Grootboek '46 Niet-actlev® obligaties A'dam I '37 3% 'sHage I '31 3% R'dam le en 3e lng 1937 3% dito nieuwe Rdam '38 (3%) 3 Utr. pr '39 2% Utr. g. II' 37 3% Pandbrieven Amst. Hyo. 3% Arnh H (3%) 3 Fr. Gr. H. 3% Grav. Hypb. 3% Ned. Hypb. Rott. Hypb. 3% Utr Hypb. S% West. Hypb. 3% Industr. obllg.i A.K.U. obl. 3% Berghs en J 3% Levers 3% Werkspoor 3% Bt. Ptr Mij 3% Kn Ptr. MIJ 3% 103% 103% Dell Sprw 3% Ned.-Ind Sp3% ICO 95 99% 1015^ 101% 102% 102% 102% 102% 103 102% 102% 73% 72 Nlet-aet. aand. A'damse B. Hll Bank Unie Rott. Bank Tw. Bank. Cert. Rott. Bel. Cons Lever 6% c.pr. dito 4% Pref. Gist en Sp. fab. Rott. Dr. Mij. Werksp Serie A Anlem Ncd Ind Gas Tnternatio Amst Ball MIJ Dell Sp. Mij. Ncd. Ind. Sdw 25 6 28/6 156 155% 158 167 168 173% 174 152% 152 105% 106% 356 109 200 348 151 60% 60 27 26% Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. 194 194% MIJ Fin N H. - Vredestein 159% 155% Ncd Walvisv. Hl 113% Zwanenb. Org. Prolongatie 2 Amer. fondsen 2% Anaconda Beth. Steel Chrysler Gen. Motors Intern Nickel Kennecott Republic Steel U S Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pennsylvania t zz laten bieden 40% 40% 114 131% 32% 60% 30% .84 31% 84% 46% 30% 30H 20% Familieberichten Donderdag 1 Juli a j hoopt de Heer T. de KRUYFF de dag te herdenken, dat hij voor 12y, jaar in dienst is getreden bij de Heren BIEZEBOS en GROENENBERG Leusden B 9- Heden overleed na een kortstondig lijden in de ouderdom van 76 jaar onze geliefde Broeder JACQUES HENRY LEINWEBER Oud Gem.-Ontvanger van Wageningen. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Amersfoort, 27 Juni 1948. Breestraat 26. A. C. R. O. Leimyeber. Jl. H. S. C. Leinweber. Liever geen bezoek. Advertentiën GELD verkrijgbaar ronder borg voor alle doeleinden, door ons spaarcredietsysteem. Vraagt inlichtingen. „SAMENWERKING" Verstolkstr. 31, Leeuwarden Openbare Vergadering DONDERDAG 1 JULI in „VOLKSGEBOUW" Snouckaertlaan. Sprekers: de heer D. Noordewier, Den Haag. Onderwerp: „De Toekomst van ons Land" Ir. P. Schut, Onderwerp: „Nederland en Indonesië" Mevr. MeUer—Kehrer, Bussum. Onderwerp: „Wereldregering" Gelegenheid tot gedachten- wisseling! Wij kunnen U we derom voorzien van een Brook6 Breukverbandap- issen, waardoor Uw breuk- lijden aanmerkelijk verlicht wordt. Vraagt inlichtingen Singel 25 (A.N.2) Amsterdam. BROOKS BREUKAPPARATENBEDRIJF MIDDENSTANDSCURSUS begint volgende week. Tot September 1 uur les per week; daarna 3 uur. Slagen gegarandeerd, ook voor personen met Lagere School Opleiding. Inlichtingen en aanmelding dagelijks, ook voor de cursussen STENO TYPEN BOEKHOUDEN NEDERL. HANDELSCORRESP. MOD. BEDR. ADM. INSTITUUT „S E E G E R S" Directeur: Drs. L. A. M. Seegers Voltastraat 45. Tel. 5169. Amersfoort. WEGENS GROTE BELANGSTELLING VOOR DE wordt 1 JULI a.s. een TWEEDE TREKKING gehouden. Alle winkeliers worden verzocht de prijsvraag-formulie ren vóór Woensdagmiddag 12 uur in te leveren bij het secretariaat Stationsstraat 6. RECEPT. 7, liter melk - 30 gr. Maïzena Duryca. een scufcje bo:cr, zout. nootmuskaat. Meng de maïzena aan met een weinig van de liter koude melk tot een dun. glad pap/e. Kook de rest van dc melk cn voeg daarna langzaam cn steeds roerend bet pap/c toe. Laat de saus onder voortdurend roeren even door koken. Voeg het zout toe en roer er. de boter door. Giet de saus, even voor bet opdienen, worm op de bloemkool cn rasp cr wat nootmuskaat over. door VV. Meuldijk 680. Agent Piet Pompoen keek naar de regen druppels en telde de minuten. „Dat jongetje moet vlug komen," mompelde hij. ..de bus. die naar het vliegveld rijdt kan ieder ogenblik hier zijn en dan is het te laat! Hm. ik ben toch geen kinderjuffrouw Waar moet ik dat jong zoet mee houden? In mijn tijd knikkerde of tolde de jeugd.... tegenwoordig spelen ze met munitie of voor de film! Hm. nee. allemaal onrust. Ah, daar komt de bus. Waar blijft dat ventje nu?" „Instappen, meneer." riep de chauffeur. „Dit is geen woonkazerne! We hebben haast!" „Zo," zei Pompoen en h(j pakte de leuning. „Eh, kun je niet even wachten? Er moet nog iemand komen!" „Spijt me. meneer." riep de chauffeur. „Ik ben chauffeur, geen nachtwacht! Instappen, we zijn toch al te laat cn het vliegtuig wacht ook niet." Piet Pompoen klapte de deur achter zich dicht, de bus begon te rijden en op hetzelfde ogenblik kwam ik met m'n koffertje de hoek van de straat om. „Gruttegut," hijgde ik. „daar-gaat-ie! Da's gemeen! Ik. eh.... hollen. ja. hupla!" Ik had hem. Je ziet het hierboven, maar zoiets mag je alleen doen als je met het vliegtuig naar Amerika meemoet. Ik trok me verder op en klom in de bus, die ons naar het vliegveld ging brengen. lot 20 wöorden. 1.60 3 X achtereenvolgens 3.50 elk woörd meer 0.10 per plaatsing extra. TE KOOP GEVRAAGD Door particulier te koop gevraagd een in prima staat zijnde partij weckflessen, tegen een goede prijs. Br. onder No. 7699 bureau van dit blad. TE KOOP AANGEB. Grote prijsverlaging. Thee kisten 48x60 en houten kis ten 45x57 ln elk kwantum te leveren door geheel Ne derland. Oofc gedemonteer de theekisten. Vraagt schriftelijk prijs. Van Driel, groothandel in kisten. Bel- levoysstraat 30, Rotterdam, Telefoon 36763. 7698 Kinderwagen en wandel- wagen. m. zak. i.g st. Na 7 uur. Leusderweg 96. 7693 Te koop Sparta 98 c.c., een damesfiets zo goed als nieuw. Trompstraat 34, Amersfoort. 7702 Een party pakkisten (plm. 35 stuks) te koop aangebo den. N.V. Polak's Frutal Works. Nijverheidsstraat 7. Amersfoort. 7707 PERSONEEL AANGEB. Thuiswerk gevraagd door iemand die over veel vrije tijd beschikt. Geen adm. werk. Tevens woningruil aangeboden. Brieven onder No. 7704 bureau van dit bl. WONINGRUIL Woningruil. ZwolleAmers foort of Apeldoorn—Amers foort. Aangeb. 2 woningen niet tuin. J. Bezembinder, Hyacinthstr. 35. Zwolle. 7692 DIVERSEN 14 Verschillende kinder foto's aan huis, in album 4- extra vergroting f 7.50. Ar- chifoto. Rubensstraat 79. tel. 3070, Amersfoort. 7695 U komt toch Zaterdag 10 Juli naar de Koninginne- laan om Gerrit Schulte te zien rijden in de „Ronde van Amersfoort"? 7677 Speeltuinvereniging „Kruis- kampkwartier". Het dames- of herenrijwiel is gevallen op lot No. 343. Kruiskamp 27. 7703

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4