Burgemeester kruiste de degen over de brandweer LAATSTE NIEUWS Debat leidde tot gewenst systeem: vaste kern en vrijwilligers Hamerstukken Onze jongens keren terug! V erkeersprobleem in de raad aan de orde Rustige viering van Prins Bernhard's verjaardag Middelkamp wint de 50 km Melk van de bon 2 Woensdag 30 Juni 1948 STA DSN!FA IWS De Amersfoortse raad heeft zich in zijn vergadering van gisteravond geruime tijd bezig gehouden met de organisatievorm van de brandweer. Vooral het communistische raadslid de heer W. van Apeldoorn beet zich in deze materie vast. Zijn betoog trant werd aangevochten door de voorzitter, die meende dat de CPN-fractieleidcr zich moest matigen en niet de schijn moest wekken, dat in deze brandweer-aangelegenheid zaken aan de orde zouden zijn. die het daglicht niet mogen zien. W'oningproblcem opnieuw aan de orde Het was de heer C. van Zwol (CHU) die namens zijn fractie en kele bezwaren tegen de omschake ling van de plichtbrandweer naar een gedeeltelijk vrijwillige brand weer opperde Wij kunnen ons met het voorstel wel verenigen, omdat Amersfoort inderdaad moet be schikken over een paraat corps, zo zeide hij. De heer Van Zwol vond echter de post van f 97.000 wel wat hoog en drong aan on inkrim ping van de vaste kern. Voorts zou hij gaarne bekend .zijn met de werkzaamheden van de vaste kern als het corps niet aan zijn eigenlij ke taak bezig is. De heer W. v. Apeldoorn (CPN) rakelde het verleden op. Anderhalf jaar geleden is er ook een voorstel ingediend, zo zcidc hij. Toen was men van mening, dat het plicht- Drandweersyslcem beter was dan het systeem van vrijwilligers. Nu staan wij voor een beslissing die het tegenovergestelde inhoudt. De raad zal daarom precies op de hoogte moeten zijn van hetgeen er gaat gebeuren. Er is in de verga dering van Februari 1947 gezegd: „en hiermede is het hoofdstuk brandweer afgesloten." Wat is er inmiddels geschied. Tot December hebben wij niets over de gang van zaken vernomen; totdat er een krantenbericht kwam. Voorzitter: ..er staan zoveel gek ke dingen in de krant." De heer Van Apeldoorn „het ligt er aan welke krant U leest" (grote hilariteit). De CPN-fractie- leider citeert daar- na enige malen uit- f voerig een verslag over de brandweer. Er zouden mensen onder dwang bij de plichtbrandweer zijn gekomen cn een deel is met schone beloften ge paaid. De heer Van Apeldoorn kon zich verder niet voorstellen, dat men uit het ge- meentepersoneel geen plichtbrand weer kan samenstellen. Op dit moment greep de voorzitter in. Hij verzocht de heer Van Apeldoorn zich te matigen. In een wat rusti ger betoogtrant ging de CPN- fractie voorzitter verder cn sprak er zijn misnoegen over uit dat voor de besprekingen met enige leden uit de raad over de organisatie vorm van de brandweer de CPN- leden waren genegeerd. Hij achtte dit een onsympathieke daad en vond geen basis aanwezig om het voorstel te bespreken. Hij stelde namens zijn fractie voor een com missie ad hoe te benoemen om de zaken bij de brandweer "te onder zoeken. Ancle)- geluid De heer dr. B. S. A. Al (Arbeid) zei- de, dat de heer Van Apeldoorn over de procedure nogal uitvoerig is geweest. Eigenlijk is de bur gemeester helemaal niet verplicht deze 1 zaak aan de raad j voor te leggen, zo vervolgde de heer Al. De zaak ligt volgens de heer Al betrekkelijk eenvoudig. Zijn frac tie staat op het standpunt- dat de vaste kern nog niet groot genoeg is. Een twce-ploegensystecm van 7 man (exclusief commandanten) zou wenselijk zijn. Ook deze spre ker citeerde het Brandweerver- Twee woestijnreizigers kwamen bij een oase, Waar ze samen een TIP limerick lazen. Toen zeiden ze tot elkaar, Of Je komt aan Noordpool ot Evenaar. Overal vult ..Tip van Booiz" de glazen. JIAV.VB-M-U4 Inz. Hr C. E. Haarlem ontv. 1 fl TIP. Noteert U even GRAND: Misleide jeugd (14 jr.) 14 30. 18.45 en 21 u. Zo 14 16.15. 13 45 en 21 uur. CITY: Tarzan in de woestijn (14 jr.) 14 30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15. 18 45 en 21 u. REMBRANDT- Theater Ro.val (alle lft.) Vrijdag en Zaterdag 14.30, 18,45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 cn 21 u Tentoonstelling t.m. 1 Juli „His torische gedenkdagen 18981948. Museum „Flehite", dagelijks ge opend ook van 18.3020.30 uur. OPENB. LEESZAAL EN BiBL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u Di Vrl.jd avond ook van 19—21 uur. Lees2 geopend dageüiks 10 —12 30 u en 1417 u Di. en Vrijd. ook 1922 uur. DANCING VAN "I HUL: Zat. Zon. en Woensd dansen. 2023 uur Zond. mid. 15—13 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red White and Blue gang) „FLEHITE" Tentoonstelling ..His torische gedenkdagen 1888—1948" 28 Juni2 Juli. Ook 's avonds ge opend van half zeven tot half negen. slag, maar kwam tot de conclusie, dat hetgeen men in 1947 bij de brandweer had gedaan nog zo heel kwaad niet was. Hij juichte het toe, dat de burgemeester zoveel mogelijk met zijn voorstel bij de toestand van het vorig jaar is ge bleven. De heer Al achtte het voorts niet onmogelijk dat meer hoofdstukken over de brandweer zouden kunnen volgen. De uitbrei ding van de stad cn de hogere eisen die gesteld worden aan de brandveiligheid maken de vergro ting van de vaste kern in de toe komst noodzakelijk. De heer Al zeide,, dat' men vooral de schijn en het wezen in deze materie uit elkaar moest houden. Het wezen gaat om de kern en ook hij was door de schijn van het ge wraakte krantenbericht bedro gen. De heer P. J. Hermans (KVP) besteed nog de opvatting van de heer Al, dat de vrijwilligers er maar zo een beetje bijbungelen. Het vrijwilligerscorps heeft m het verledèn bewezen veel waard te zijn. Wij moeten terug naar deze enthousiaste vrijwiligers, aldus de heer Hermans. Openhartig De burgemeester heeft in een helder en openhartig betoog de verschillende sprekers van repliek gediend. De heer Van Zwol beant woordend, zeide de voorzitter, dat er inderdaad nog een flinke som met de brandweer is gemoeid.Als tegenhanger is er echter de brand verzekeringsbelasting. Op de be groting voor 1949 zal vermoedelijk voor de brandweer een bedrag van f 86.000 voorkomen. Wij zijn in verhouding tot andere steden wel op onze plaats. De voorzitter achtte het een bewijs, dat wel goed gemikt was met de voorgestelde vaste kern. Er is een stem gehoord over inkrimping cn een stem over uitbreiding, en zo zeide de burge meester wij kozen daarvan de middenweg. De vaste kern doet ook ander belangrijk werk, nu o.a. vervaardigen de mannen de stem bussen. Is het wel te laken, dat met de ergste opposanten enige afzonder lijke besprekingen zijn gevoerd, daarna is de zaak toch nogmaals in de commissie gekomen! De heer Apeldoorn, zo zeide de burgemeester, zal ik niet eeheel op zijn weg terug volgen. Wij ver keerden inderdaad in de mening, dat de brandweer-affaire haar be- :lag had gekregen. Alles komt eigenlijk neer op de huisvesting van de mensen van de plicht brandweer. Zeker er zijn moeilijk heden geweest met deze mensen. Het terugbrengen van de kern van zestien man tot zes bracht onge rustheid. Aan al deze zaken is niets ge heimzinnigs. Nn kan deze zaak wel voorgesteld worilcn als een grote zwenking (allemaal met hoofdlet ters) aldus dc burgemeester, maar In wezen Is het slechts een kleine correctie. Als men het geheel over ziet is er tnch werkelijk geen com missi» ad hoe nodig. l aten we trachten het wpzen te onderschei den van de schijn, zoals de heer Al het zo rustig heeft gezegd, besloot de voorzitter. Verworpen Het communistische voorstel tot instelling van' een commissie ad hoc werd daarna verworpen met 23 tegen 3 stemmen, die van de CPN-fractieleden. Er is nadien nog veel over de brandweer gezegd. De' heer Van Apeldoorn zeide ten slotte, dat zijn fractie de verantwoordelijkheid van dit voorstel niet kan dragen. De heer Jac. Al ders (KVP) paf nog te kennen, dat dc katholieke fractie nog altijd haar hart heeft verpand aan een vrijwilligers corps. Wij moeton echter met onze tijd meegaan. Een vaste kern is noodzake lijk. Geen inkrim ping, want dat zou verspilling be tekenen. Wel had men toch van te voren kunnen weten, dat huisves tint? van de plichtbrandweerlieden in de omgeving van de brandweer kazerne niet mo.geliik is. Ook het wekken van v erwachtingen is niet tuist. De burgemeester beaamde, dat het een vals element in f,oze zaak is geweest, de mensen belof ten te doen. E»" is inderdaad wat te licht gedacht over de huisves ting. De animo van de mensen die in de omgeving van het raadhü's wonen om deel te nemen aan de vrijwillige brandweer is volgens de burgemeester vrij groot. Met het corps, zoals is voor gesteld. heeft de Amersfoortse burgerij een behoorlijke waar borg dat bü brand met grote snelheid hulp kan worden ge boden. Het voorstel werd ten slotte aangenomen met 25 te gen 3 stemmen. De verorde ning bleef ongewijzigd. Woningbouw De bouw van veertien woningen in" het Soesterkwartier, kon in de ogen van de heer K. Coolen (KVP) geen genade vinden. Er was vol gens de heer Coolen met dit voor stel opnieuw geen rekening gehou den met de kleine gezinnen (jong gehuwden). Hij achtte het verder van betekenis ve mogen vernemen welke gezinnen in de toegewezen woningen'ziin ondergebracht. De heer Jac. Alders zeide, dat de heer Coolen voor eigen rekening had gesproken. Principieel is de r.atho- lieke fractie het wel met de heer Coolen eens, maar menselijkerwijs gesproken is de bouw van wonin gen van 315 ku'o. M. voorlopig niet mogelijk. Hij hoopte dat B. en W. bij volgende voorstellen voor wo ningbouw rekening zou houden met de wens van de katholieke fractie om woningen te bouwen van 260 M1 voor kleine gezinnen. Wethou der J. Koopman (Arbeid) gaf ook ditmaal weer een gedocumenteerd antwoord op de vragen en bezwa ren van de heer Coolen. Uit de ci tering van enkele cijfers van het bureau huisvesting bleek, dat in Amersfoort wel degelijk rekening wordt gehouden met hen die een huwelijk sluiten. Het is mogelijk, dat de geestelijkheid in aanraking komt met jon«e mensen die naar een woning uitzien, doch er zijn ook nog de gevallen van grote ge zinnen, die in een veel te bekrom pen ruimte zitten. Als wij uitslui tend woningen gaan bouwen van 260 M3 dan zal later bUiken dat het geen goede keuze is geweest. De heer Koopman zeide, tot besluip, dat de manier waarop men woont het culturele peil van een volk be paalt. De heer Coolen stemde niet temin tegen. Drankdebat Het perceel Kortègracht 2 zal het zonder alcoholische dranken moeten stellen. De raad verwierp namelijk een voorstel om vergun ningen en verloven A te verstrek ken voor dit perceel. Mevrouw B. van Rouwendal-van Wijkind keer de zich tcyrn deze nieuwe vergun ning, zij werd daarbij gesteund door de heer Ter Burg (CPN) en G. Wielinga (AR). Vooral de heer Ter Burg hield een vur'£ Pleidooi voor de drankbestrijding. Het voorstel van B en W. werd met 8 S v-> tegen 17 stemmen 'l verworpen. Minder succes had de heer Ter Burg met de stationsrestauratie. Hier goM het een bestaande vergun ning. Hoewel het betoog zeer sym pathiek was kreeg de heer Ter Burg ditmaal niet zijn zin. Met 23 tegen 3 stemmen werd het voor stel van B. en W aangenomen. Rondvraag Er was ditmaal veel animo voor de rondvraag. De heer Waterloo (KVP) onende de rij. Hij propa geerde schcolbouw in H'sum naar het systeem Knoop en mocht ver nemen, dat B. en W. inmiddels de dienst openbare werken opdracht hadden gegeven om een en ander te bestuderen. Minder positief kon de heer Koopman de vraag van de heer Waterloo beantwoorden ovr>r de sportvelden aan de DollanVi straat. Door de late beslissing van Gedebuteerde Staten zal het ni.--t mogelijk zijn deze terreinen voor het nieuwe seizoen gerood te heb ben. De heer Coolen CKVP) acht te het gewenst in de Markthal be ter te voldoen aan dc eisen die de brandweer stelt. Verder drong hij aan on verbetering van de gebou wen der kruisverenigingen. De burgemeester zegde toe. dat in de Markthal de meest noodza kelijke voorzieningen zullen wor den getroffen. Wethouder A. J. Spiekerman (KVP) moes', de heer Coolen. wat de kruisverenigingen betreft gedeeltelijk teleurstellen. A! zal iets" worden gedaan maar dan op zeer bescheiden schaal. De gemeente zoekt naar een oplossing voor dit vraagstuk. De heer Van Apeldoorn verzocht om inlichtin gen over de reorganisatie van de Centrale Boekhouding. De rappor ten zullen aldus de heer II. van Galen Last (CHLT) ter lezing wor den gegeven en de reorganisatie zal over ongeveer zes maanden 'wel voltooid zijn. De heer H. v. d. Kamp vroeg verbetering van het plantsoen Ostadeplein. Dit zal wel volgend iaar worden, aldus wet houder Koopman. De heer Jac. Alders zag graag een betere rege ling in het badhuis aan de Woestn- gerweg. Nu voeren daar de militai ren de boventoon, ook 's avonds als de arbeiders zich wensen te wassen. Voor de adspirant-motor- rijders zal op verzoek van de heer Aiders vermoedelijk de weg langs de spoorbaan bij Birkhoven als oefenterrein beschikbaar worden gesteld. De heer R. Jonkhart vroeg naar aanleiding van het ernstige ver keersongeval m de Utrechtsestraat de aandacht voor de verkeerssitua- De volgende agendapunten gineen onder de hamer door of werden'na een korte discussie zonder hoofde lijke stemming aangenomen: Notulen: Ingekomen stukken en mededelingen; Advies van burge meester en wethouders naar aanlei ding van het verzoek van het be stuur der vereniging tot bevordering van Chr. Nat Onderwijs om de no dige gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een nieuwe school voor gewoon lager onderwijs in het Kruiskampkwartier; Voorstel van burgemeester en wethouders onv te berusten in het besluit van Ge deputeerde Staten betreffende het raadsbesluit inzake vergoeding van bezettingsschade aan het bestuur van St. Louis: Idem om een crediet te verlenen ten behoeve van het aan- leerlingen van het buitengewoon la ger onderwijs; Idem om een crediet te verlenen voor het in gereedheid brengen van ..De Grasheuvel" als jeugdherberg: Idem om een crediet te verlenen ten beoehve van het aan kopen van twee rioolvvaterpompen; Voorstel van burgemeester en wet houders tot het onderhands aanbe steden van de bouw van respectieve lijk 13. 25 en 14 woningen in het Soesterkwartier (alleen de heer Coolen voor de 14 woningen tegen); Idem om in de met het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis en met „de Lich tenberg-ziekenhuis" gesloten con tracten de vergoeding voor verple ging van voor rekening der gemeen te opgenomen patiënten te verhogen; Idem om het koninklijk besluit van 11 Mei 1948 (Stbl. I 183) tot uitkering van een bedrag van 2\')'ro van de pensioensgrondslag voor het perso neel der gemeente van overeenkom stige toepassing te verklaren; Idem 'Burgemeester Molendijk, die zon der brandweer het vuur bluste tie in de binnenstad. Hij conclu deerde geen stoplichten, maar ver keerspolitie bij de Varkensmarkl. De burgemeester stond bij deze kwestie uitvoerig stil. Er zal eerst afdoende verlichting in deze situatie komen als de beide rondwegen gereed zijn. Niettemin zal er dan nog een vrij druk locaal en regionaal verkeer blijven bestaan, aldus de burgemeester. De verkeers telling heeft dit namelijk uit gewezen. Het gemeentebestuur en de politie-autoriteiten heb ben deze situatie al verschei dene keren bekeken. Men blijft gevoelig voor voorstellen uit de burgerij. De heer P. J. Hermans (KVP) achtte het gewenst voor het ge bruik van de „Grasheuvel" als congresoord zodanige voorschriften te maken, dat men niet voor ver rassingen komt te staan. De heer Spiekermann heeft zitting in het bestuur en zal op een cn ander toezien. De heer J. G. G. Boekenoogen (KVP) wees op het toenemende drankmisbruik in de stad. Bij tien tallen gaan de mensen Zaterdags dronken langs de straat. Hij vroeg scherper toezicht van de politie. Voorts achtte hij de vluchtheuvel op de Varkensmarkt te groot. De burgemeester zeide, dat de toene mende openbare dronkenschap de politie niet was ontgaan. Men neemt preventieve maatregelen. Zelfs is er een zwarte lijst voor mensen die tweemaal wegens dronkenschap met de politie in aanraking kwamen. Zij zullen dan uit drankgelegénheden worden ge weerd. Dc heer Ter Burg bracht dank voor deze maatregelen en vroeg plaatsing van een verkeers agent bij 't kruispunt Snouckaert- laanBrouwerstraat. De heer Spiekermann kreeg geen gelegenheid meer om verslag te doen van de onderwijzersconferen tie op Drakenburg want onge merkt liet de voorzitter zijn hamer vallen. De raadsleden spoedden zich naar huis. Ten slotte zij nog gememoreerd, dat de burgemeester bij de aan vang van de vergadering het Prin selijk gezin, in verband met de verjaardag van Prins Bernhard, een goede gezondheid tot in leng te van dagen toewenste. Examens machine schrijvers Voor het laatst te Utrecht, ge houden examen, uitgaande van de Erkende Algemene Stenografen Bond, slaagden de volgende can- didaten: Machuieschrijven A: De dames: W. J. Kruyf, S. A. van Maanen, W. Mol, P. M. Rekvela, W. Achterberg Sj. Tammes (Arnhem), J. G. A. Yeenstra (Soest) en M. R. Veen. De heren: F. J. Gla\imans en J. Koster. Machineschrjjven E: de dames H. A. Blokziel, V. C. Parker, B. M. Pol en de heer: C. H. Sikkmg. Stenografie Ned. 130 lettergr. p. min.): de dames A. A. v. d. Berg, S. M. Okkerse (Bunschoten), P. G. M. Welling (Nijkerk) en de heer J. Wielick. tot wijziging van het raadsbesluit van 25 Februari 1947 betreffende in breng van percelen in het grondbe drijf; Idc-m tot aankoop van een per ceel «rond aan de Liendertseweg van G A. Versteeg; Idem tot aan koop van een perceeltje grond ge legen Achter de Kamp van G Zwa ger; Idem om met H. A. Kuyer een overeenkomst van ruiling "aan te gaan betreffende bouwterrein aan de Hooglandseweg; Idem tot het aan gaan van een overeenkomst met de Sfaat dor Nederlandeu en de N V. Handels Mij. en Apparaten Industrie te Amersfoort betreffende het be woonbaar maken van 19 woningen voor militairen enz Idem tot, ver huring van de baconzouterij op het terrein van het openbaar slachthuis aan de N.V. „Bronswerk"; Idem tot verhuring van percelen aan do Klei ne Koppel aan nader door burge meester en wethouders aan te wijzen gegadigden; Idem tot verhuring aan de stichting „De plaatselijke com missie te Amersfoort van de ver eniging de Nederlandse padvinders" van oen gebouwtje aan de Heoms- kercklaan; Idem tot wijziging van de gemeente-begroting dienstjaar 1947; Reclames hondenbelasting dienst 1947 en '48 1 Advies van B. en W. naar aanlei ding van het verzoek van het be stuur der R.K. meisjesschool aan de Muurhuizen nr. 45 om de nodige gel den beschikbaar te stellen voor het doen aanbrengen van verbeteringen aan het schoolgebouw (gedrukte ver zameling nr. 69». Voorstel van B. en W. tot het ver lenen van een crediet van f 650. voor het aanbrengen van enige ver beteringen in een nabij de Utrechtse- weg gelegen perceel verhuurd aan de T.B.C.-vereniging en tot het in verband daarmede verhogen van de huursom. Vrijdag de laggen uit! Vrijdagmorgen omstreeks 5 uur zal de Kota Baroe te Rotterdam aankomen met repatriërende mili lairen uit Indonesië. Onder hen is een veertigtal Amersfoorters. In verband hiermee heeft de burge meester gisteren 'n commissie van ontvangst geïnstalleerd, die ook verder de belangen van de terug- kerenden blijft behartigen. Het zijn de vertegenwoordigers van de or ganisaties. die tot op heden samen werkten om terugkeer van de mili tairen in de burgermaatschappij te vergemakkelijken Het comité bestaat uit de dames mevr. Scbreuder (NIWIN), mevr. Ubink (AMVJ) en de heren Blaak (Gew. Arb. Bur.), mr. Eenhorst (K.v.K.), Hartong (Fabriek Wing Hermans (Rode Kruis), v. Houdt (P.I.T.), weth. Koopman, overste Latour. Lities (RK Thuisfront) en Nvenluiis (PIT) In het begin van de volgende week zullen de terugkerenden ten raadhuize worden ontvangen in ge zelschap van hun echtgenote, ver loofde of ouders. Degenen, die tot nu'toe zijn binnengedruppeld, zul len eveneens worden ontvangen. De burgemeester, voorzitter van het comité roept de burgerij op Vrijdag de vlag uit te steken ter ere van de terugkerenden. Rondwegen zullen verkeer in Amersfoort ontlasten verkeerssituatie in onze J—stad schenkt eigenlijk nie- man bevrediging. Dat is jammer voor Amersfoort, want buiten onze stadspoorten gaan we be hoorlijk over de tong. Ja zelfs zijn er mensen in ons land. die zo met onze goede stad en haar burgerij te doen hebben, dat zij het gemeentebestuur plannen deden toekomen om het ver keersprobleem op te lossen. Het raadslid, de hoer R. Jonkhart (Arbeid) maakte zich gisteravond in de raadsvergade ring tijdens de rondvraag, tot tolk van de gehele Amersfoortse be volking om op rus tige wijze de ver keerssituatie in onze stad te be sproken. Het heeft wmnig zin een ver wijt te richten tot de autoriteiten te Amersfoort Dat begreep ook de heer Jonkhart, die slechts met klem aandrong om dit probleem nogmaals ernstig te bekij ken. „Schakel de stoplichten uit en zet een verkeersagent op de Var kensmarkt neer," was de oplossing die dit raadslid aan de hand deed De heer Boekenoogen achtte verklei ning van de verkeersheuvel op de Varkensmarkt gewenst. „We zitten er mee" was de toon die uit het antwoord van de burge meester viel te beluisteren. Maar er is uitzicht! De rondwegen zullen ver lichting brengen. De weg die van de Laan 1914 uit (stadszijde) parallel langs de Doodeweg naar de Herte- kop geprojecteerd is. wordt spoedig aanbesteed. Het is een weg met vier verkeersbanen. waarvoor de voorbe reidende arbeid in de oorlogsjaren werd verricht. Deze weg zal niet al leen helpen het verkeersprobleem in Amersfoort op te lossen, maar te vens door de bijzonder fraaie ligging een verrijking zijn van het wegennet rond Amersfoort. Door uitholling en langzame stijging van deze weg zal de weggebruiker een ongelooflijk schoon uitzicht hebben over de Gel derse Vallei. Zo zitten er dus in het zo moeilijke Amersfoortse verkeers probleem ook gunstige persDectieven. Gezien de dringendebehoefte in Amersfoort aan verwijdering uit de binnenstad van het overstelpende transitn-verkeer zal de aanleg van de rondwegen wel met voortvarend heid worden aangepakt. Tot zover moet de Amersfoortse bevolking dus geduld hebben en zal zij zich hebben aan te passen aan de verkeerssituatie van het ogenblik. Wat meer correctheid van de wegge bruikers. van wandelaar tot chauf feur. zal ongetwijfeld het aantal on gevallen drastisch kunnen beperken. R. Jonkhart ACC-duiven vlogen Uitslag wedvlucht van de ACC van St Quentin op Zondag 27 Juni In concours 341 duiven, gelost om 7.20 Z.W.-wind, snelheid le duif 1411.40 meter per min., laatste duif 1148.65. Tijd 11.37 56. Aangew. 25 ct. no. 1 en 5, aangew. 10 ct. no. 3 en 11. Koningsp. no 12 3 en 6, Spec. no. 1 23567891011. De prijzen werden als volgt behaald: A. v. Platenngen Ed 1 4 34; Gebr. Labrie. Nd 2 13 37 49 50; H. Lam- brechts, Ed 3 39 74; J v. d. Heuvel, Gr. 5 21; J. Maassen, Nd 6 60 72; F Jansen. Gr 7; J. Burgsteden, Or 8 31 43; H. Herdeveld, Ör 9 11 29 33 35 86; J. Jagtenberg. Or 10 66 84; S. Visscher, Or 12 14 17 32 41 59 71; mevr. v. d. Berg. Gr. 15 55 61 83: H Verhoef. Gr 16 30 51; A Wie kart. Or 18 45 48 62; P Kas. Nd 19; M. v. Keken, Or 20 64; D Broerse Or 22 76: J v. d. Burg. Nd 24 25; W v. d. Brink. Nd 26 58; P. Meyer Or 27 46; G. Wynands, Or 28 63; H. Dasselaar, Nd 35; J. Gazenbeek, Nd 36 47; mevr. Gazenbeek, Nd 38; G. Veldhuizen. Or 23; J. de Vries, Rd 40 G8 69: N. Egink. Or 42: Joh. v. Voorst. Or 44 65; G. 't Kulve. Or 52; J. v. Walsum, Nd 53; J Leyenhorst, Or 54; J. Bolhnar. Or 56; H. Pieters, Nd 57 73: W. Kor- laar. Or 67; A. Verheuvel. Nd 70: W. Gerth, Or 75 81: W. Verheuvel Nd 77: J. de Bruin, Gr 78: J. Koov, Ed. 79; J. H. Schuiten, Gr. 80; J. Meerbeek, Ed 82. Concerten in binnenstad en Bergkwartier In het met vlaggen getooide Amers foort is de verjaardag van Prins Bern- haid op rustige wijze gevierd In de morgenuren kon men In de stad reeds vele mensen zien. die de bekende pa pleren anjer met lint droegen. School kinderen hadden oranje strikken ln het haar of sjerpen om cn het pierement van Tens Dreuning trok veel bekijks in dc straten van de buitenwijken. Des avonds trokken muziekcorpsen door de stad. De Amersfoortse Muziekvereni ging concerteerde ln samenwerking met. de Oranje-Vereniging Amersfoort op de Hof. „Bergkwartier" had zich van de medewerking van het Politle-Muziek- gezelschap en ..Juliana" verzekerd en oogstte veel succes met een openlucht concert met taptoe ln het Bergkwartier. Er waren veel Amersfoorters op de been cn omdat het weer in de late avonduren verbeterde, trokken de con certen veel luisteraars. Stationsrestauratie herboren Onze stationsrestauratie draagt in belangrijke mate b>j tot de ser vice die geboden wordt aan hen die reizen met de Nederlandse spoorwegen. Zeker op een groot spoorwegknooppunt als Amers foort, is een dergelijk bedrijf van groot belang. Hedenmorgen werd een nieuw gerestaureerde wacht kamer van de Amersfoortse restau ratie officieel geopend. In de keu rig modern ingerichte wachtkamer, waarin verscheidene bloemstukken stonden opgesteld werden vele ge nodigden door de restaurateur, de heer J. Sier Jr., ontvangen. De heer G. P. Wouters uit Amersfoort chef van de economische dienst van de Nederlandse Spoorwegen, richtte als eerste spieker het woord tot de heer Sier. Hij zei het prettig te vinden dat hij tot de genodigden behoorde, daar hij hierdoor de ge legenheid kreeg openlijk een woord van lof aan het adres van de heer Sier te kunnen lanceren. De heer Wouters zeide de oude wachtkamer al bijna te zijn verge ten, alleen door het zien van deze restauratie. Hij uitte de wens dat de heer Sier hier een goede tijd zal kunnen maken voor hem persoon lijk. voor zijn personeel en voor de spoorwegen. Vervolgens sprak nog de heer W. Blankert, chef van de uitvoerdiensten en de heer A. van Zon, de bedrijfsleider van de res tauratie. De heer Sier dankte de sprekers voor hun waarderende woorden, de aanwezigen voor hun belang stelling. zijn personeel voor de steun die hij in de afgelopen moei lijke tijd, vooral kort na de bevrij ding heeft ondervonden en allen die aan de bouw hebben medege werkt. Amersfoort heeft zijn nieuwe stationsrestauratie en waar vindt men een tweede bedrijf belangrij ker dan dit? Het is alles nieuw, modern en.... schoon, de brood jeskeuken, de magazijnen, dc bier kelder, de keuken en de banket bakkerij. Een personeel van 45 man staat klaar om de reizigers het wachten te veraangenamen. Examens Op het Stichts Montessori-lyceum te Amersfoort is geslaagd voor het eindexamen Gymnasium B: Eva D. Fruin. In het Olympisch Stadion te Am sterdam won de wereldkampioen op de weg 1947 Middelkamp, het Nederlands kampioenschap op de 50 km. zonder gangmaking voor profs en onafhankelUken. De tijd van Middelkamp was 1 uur 5 min. 49.6 sec.; 2e. De Best: 3. Steenbak kers, 4. Evers; 5. Schultc. Burgerlijke Stanè GEBOREN: Jan G„ z. v. G. Meijers en A. C. Boshuizen; Hilly, d. v. F. B. Kampen en J. G. v. Putten; Albricus Mz. v. G. M. Ronden en A. C. Pe ters; Petrus P. T. A. W. M., z. v. J. W. Bakkenes en W. v. d. Tweel; Bruno L. N z. v. B. N. Jongh en P. Vonk. GEHUWD: W. v. Binnendijk en J. M Kohier; G. J de Vries en H. E. J. v Beek; C. Beukman en A. A v. d Bund; G. Schuring en G. de Jong; J. W. Schutte en A. Visser. Neptunus is een uitblinker in kring Utrecht Australiërs hadden het koud In het zwembad ..De Kromme RUn" te Utrecht werden Dinsdagavond zwem en polowcdstruden georganiseerd tus sen de Australische Olympische ploeg, een aantal verenigingen uit de Kring Utrecht en O D Z. uit Rotterdam. De prestaties van de Australiërs vie len ook nu tegen, maar dit ls voor een goed deel te wijten aan- de zeer lage temperatuur van het water, waaraan de Australiërs nog minder gewend zijn dan de Hollanders. Een waterpolowedstrljd tussen Austra lië en UZSC, dat versterkt was met de internationaal Stam, eindigde in een 43 overwinning voor UZSC. De Amersfoortse Zwemclub Neptunus boekte enige verdienstelijke resultaten op deze wedstrijden. De voornaamste uitslagen waren: 100 m borstcrawl heren: l.J de Gans (Nept.j 16 5: 2 A. Demutn (Zwemliist); 3, H Vermeulen (DK.R.) Idem dames. 1. A. Scheerder (Nept 1.22.6; 2. E. v d Tweel (Zwemlust). 100 m schoolslag lieren: 1 R Corn- forth (Austr.) 1 30 5; 2 Heetveld (UZ SC). 3. C. J. Brits (Nept.) Idem dames: 3. A, van Bekkum (Np) 100 m rugcrawl heren: 1. C. French (Austr.) 130. Idem dames: 1 I de Gans (Nept.) 122; 2. A van Duyl lO.DZ) 3x50 m. wisselslag dames. 1 UZSC: 1 Neptunus. Idem heren. 1 Neptunus. 2. UZSC, 3. Australië. Competitie-indelingen bekend De indeling voor de competitie 1948-1949 luidt als volgt: 2e Klas A: AFC, DWV, Elink'- wtjk, Hilversum. HVC, De Spartaan, Velox, Volendam, Vriendenschaar, WFC, Zaandijk. 3e K 1 a s EAPGS. APWC, BFC, DEC, EMM '15. HMS, De Meteoor, RUC, WA. Zeist. 4e Klas KAraf. Boys, Amsvor- de, Barneveld, Brederodes. DEV, Saestum, De Stichtsche, Stichtsche Boys. Vreeswijk, VVY, Zwaluwen Vooruit. 4e Klas L: GW. JSV, Nijenro- des. PVC, Quick (A). SEC. Utrecht. Voorwaarts, Woudenberg, YFC, De Zebra's. Res. 2e Klas A: Aiax 3. BFC 2. Elauw-Wit 3. 3, Êllnkw«k 2. De Germaan 2. Hnversum 2. HVC 2. KFC 3. SDW 2. Stormvogels 2. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft besloten in afwachting \an ecu definitieve beslissing, welke eerst ln het najaar kan worden genomen met ingang van Donderdag l Juli de distributie van consumptlo- melk en consumpticmelkproductcn voorlopig op te heffen. De verwachting bestaat, dat ook gedurende (le aanstaande herfst cn winter de opheffing van de melk- distributie gehandhaafd kan bl|j\en De zuivelbedrijven en melkinrich tingen zullen van het Bedrijfschap voor Zuivel nader adminlstraticvo voorschriften ontvangen. Op 24 Juli opening Staten-Generaal (Van onze HaagSe redacteur) De nieuwe zitting van de Staten- Generaal, de zitting 1948, zal op 27 Juli plechtig worden geopend. Op Zaterdag 24 Juli zal het oude par lement worden ontbonden en drie dagen later zal dan het parlement in zijn nieuwe samenstelling voor het eerst bijeenkomen. Van de uit slag der verkiezingen hangt af of deze opening een belangrijke ge beurtenis zal worden of een ln hoofdzaak formeel karakter zal hebben. Dat hangt uiteraard sa men met de vraag of het dan de oude demissionnaire regering zal zijn welke op dat ogenblik nog de zaak leidt of dat de nieuwe rege ring reeds gevormd zal zijn. In dit laatste geval kan worden verwacht dat bij deze gelegenheid de nieuwe regering haar program bekend zal maken. Regering-Bed zal wel op 7 Juli ontslag indienen De vraag ls gerezen, of het thans zit tende kabinet op dc dag der verkiezin gen zijn ontslag zal aanbieden Het is inderdaad traditie in Nederland, dat van de dag der verkiezingen af een regering zich demisslonnalr acht. Naar verwacht mag worden, zal ook deze regering van die traditie niet afwijken, zodat ecnv ontslagaanvrage op 7 Juli kan worden tegemoetgezlcn. Prins Bernhard naar Olympische spelen? In Londen is het bericht ontvangen dat prins Bernhard aan de ruitersport van de Olympische Spelen zal deelne men. Ons was tot nu toe nfets bekend. In de ruiterploeg die wij dezer dagen publiceerden kwam zijn naam niet voor. Korfbal „Soesterkwartier" in zware competitie ingedeeld Op de T>><5t-rleE«ïvorfjarl«»rinc van de Ned. Korfbalbond ts de nieuwe competitie indeling bekendgemaakt. Soesterkwartier werd ingedeeld in de derde klasse A. Onze stadgenoten komen in een zwaardere afdeling dan het vorig seizoen en zullen minstens zo sterk moeten snelen als de tweede helft van de vorige competitie om een behoorlijke plaats op de ranglijst te kunnen innemen. De competitie indeling is als volgt SoesterkwartierAmersfoor; Giraf-* fesBaarn; D.S.V.Bussum; O.B. Z.B.Amsterdam; VictoriaAm sterdam; K.C.O.Amsterdam: Ani mo ReadyHaarlem; B.E.P.Pur- merend. Uit bovenstaande Indeling blijkt, dat Soesterkwartier geen enkele ploeg uit de vorige competitie zal ontmoeten. B E P. uit Purmerend en Giraffes uit Baarn zijn uit de tweede klasse gedegradeerd, terwijl. D.S.V. uit Bussum dit jaar voor het eerst in de K.N.K.B. uitkomt. blongland Raad had een zeer korte agenda te behandelen Bij dc voorlopige vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1946 door de ge meenteraad van Hoogland, die Dinsdagavond in vergadering bijeen kwam, deed burgemees ter G. Lauwmans een mede deling, welke zeker niet in de raadszaal van veel andere ge msenten gedaan zal kunnen worden. Over de gewone dienst sluit de rekening 1946 met een batig saldo van f 7193,De kapitaalsdicnst heeft een nade lig saldo van 4500, Enkele wijzigingen van de begro ting voor het jaar 1947 werden goedgekeurd. Herziening was o.m. noodzakelijk geworden doordat als gevolg van te lage voorschotuit keringen van de ondememingsbe- lastingen door het Ministerie van Financiën over de jaren 1942 tot en met 1946. thans nog 'n achter standsuitkering is ontvangen van 18.000,De post Onvoorziene Uitgaven heeft hierdoor nu een ba tig saldo van 12.825,58. B. en W. adviseerden de raad af wijzend te beschikken op een ver zoek om subsidie van het bestuur der Vereniging voor Christelijk voorbereidend onderwijs te Hoeve laken. Het voorstel van B. en W., de gevraagde subsidie niet te ver lenen, werd' na stemming aangeno men. Van de heer H. C. van den Broek en andere belanghebbenden is een verzoek binnengekomen om de ge meente-pomp in orde te laten brengen. De burgemeester zeide, dat het gemeentebestuur zich af vraagt, hoe hoog de kosten zullen zijn, en daarom deze kwestie wil aanhouden tot een volgende verga dering. Aldus werd besloten. De raad werd geadviseerd, afwij zend te beschikken op een aanvraag om „Vergunning", gedaan door de heer Pijpers. In 1932 is een raads besluit vastgesteld, als gevolg waarvan de Bisschopsweg werd „drooggelegd". Dit besluit zou dan. moeten worden ingetrokken, het geen B. en W. niet gewenst achtten. Het verzoek van de heer Pijpers werd dan ook afgewezen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2