Als de zon weer schijnt Mr. P. P. Agter keerde zich fel tegen de reactie Frima trad bij huiszoeking op als aanvoerder PvdA organiseerde geslaagde verkiezingsbijeenkomst Getuigenis voor een wereldregering Eindelijk komt Pappie weer thuis! Bij een vuurtje... in een haard Weestop Uwhoede! Moderne rattenvangerij in Amerika Truman: Ik haal het wel 2 Vrijdag 2 Juli 1948 STADSNIEUWS In een met overtuiging en felheid uitgesproken rede heeft mr. P. P. Agter, woord voerder voor de Partij van de Arbeid, voor een uitverkocht Amicitia getuigd voor het de mocratisch socialisme. De heer Agter greep daarvoor terug in de geschiedenis van ons land. Wij hebben dit jaar, zo zeide hij, veel gedenkdagen. Daar is allereerst 1648 de Vrede van Munster. Het Nederlandse volk maakte zich vrij van de Spaanse overheersing. Een strijd van tachtig jaar, doch in wezen die van een kleine minderheid in het Nederlandse Volk. Wij kennen uit die da gen Lumey, een ruwe klant. Zouden we gaan vergelijken dan komt in onze gedachte een generaal Soedirman, die eigenlijk dezelfde strijd voert; de vrijmaking van zijn volk. Maar hoort een deel van het Nederlandse volk de naam Soedirman, dan is het ach en wee en tegelijkertijd verheer lijken zij op de 1 April een Lumey. Nederland was 300 jaar geleden een grote mogendheid. Het ging uit in de wereld om koloniën te verwerven. Onze schepen bevoeren de wereldzeeën. Men zwijmelde later over de Gouden Eeuw, maar ook daarin waren goede en slechte zaken aan de orde. Wij zijn er ver waand op geweest, dat wij in de eerste wereldoorlog neutraal ble ven. Men vond het heldenmoed om weg te kruipen voor het wereld gebeuren. Die tijd is voorbij. Toch zijn er nog groepen die dit niet verstaan, aldus de heer Agter. Nederland, zo riep spreker uit, heeft maar één taak om met de uiterste voorzichtigheid de bevrij ding van het Oosten te leiden. Wil len wij onze taak als menselijk en Christelijk volk verrichten, dan moeten \Vij altijd begrijpen, dat wat daar gebeurt, groots is. Paria's Dan komt 1848, de politieke de mocratie neemt in Nederland zijn vormen aan. Voor het eerst wordt in Nederland uitgesproken, dat kiesrecht geen betekenis heeft als het niet gebruikt kan worden door het gehele volk. Het liberalisme kwam op. Het begrip vrijheid deed opgeld. En vandaag de dag wordt met deze vrijheid op onfrisse wijze propaganda gemaakt. Er was iets verkeerd in die vrijheid van 1848. De arbeider was in het maatschap pelijk leven een onmondige. Dit v/as dan de vrijheid van de vorige eeuw. Onvermijdelijk moest de politieke democratie doorbreken, maar dan nog altijd in bescheiden mate. Doch 1848 kent ook de op roep van een Karl Marx en Frie- drich Engels. Er ging een siddering door de arbeiders, de paria's van het liberalisme. Het socialisme kwam op, zijn klank ging door Europa en deze zal niet meer ver stommen. In 1898 wordt de Ant. Rev. par tij opgericht. Wij willen van onze tgeenstanders geen caricaturen maken, zo vervolgde de heer Ag ter, mar zij zijn toch altijd de mooi aangeklede slippendragers van het liberalisme gebleven. Gevaar Het politieke Christendom, dat in een reactionnaire groep samen- klit is niet het enige gevaar. Ook het socialisme heeft zijn aanhang. Een aanhang die verraad pleegde aan het wezen van het socialisme. Het is een drijven naar dictatuur. Het leidt naar meer bewapening, en onderdrukking van de menings vrijheid. Daar tegenover staat dan de krachtige solidariteit van hen die de vrijheid willen. Dan een eenheid vormen met de anderen die om vrijheid roepen, vroeg de Sluit uw deuren af Uit een keuken van een woning aan de Utrechtseweg zijn tien stuks tafelzilver ontvreemd. De deur stond uitnodigend open. Examens Voor het candidaatsexamen voor Inspecteur van Politie, afgenomen door de Centrale Politie Organisatie slaagden onze stadgenoten, ae heren J C. van Es en E. J. Jansen. heer Agtre zich af. Neen, want de vrijheid van het kapitalisme is de klok een eeuw terugzetten. Spre ker kwam dan nogmaals tot het politieke Christendom. De A.R. partij nam stelling tegen de Fran se revolutie, een liberale revolutie. Doch nu putten deze mensen uit de bron van de Franse revolutie om het socialisme te bestrijden. Tenslotte keerde de heer Ag ter zich fel tegen de mensen die in 1918 met God, Neder land en Oranje tegen het so cialisme fulmineerden. Thans keren zij zich tegen de brede opvatting van de Oranjes, daarom is hun leuze van 1918 geen waarachtige leuze. Deze geest moet gebroken, dat is de taak van het democratisch-so- cialisme. Tenslotte riep spreker op tot strijd tegen dictatuur en reactie en voor vrijheid en socialisme (langdurig applaus). In deze bijeenkomst trad op het Rotterdamse cabaretgezelschap „De Knijpkat" dat met zijn liedjes en één-acters veel succes had. Athletiek-kampioen- schappen uitgesteld De Athletiek-kampioenschappen van Amersfoort, die op 10 Juli ge houden zouden worden, zijn in verband met de Ronde van Amers foort voor de wielrenners, uitge steld tot Zaterdag 24 Juli op het terrein van de ABvLO aan de Ru bensstraat. Leden van alle Amers- foortse sportverenigingen kunnen er aan deelnemen. De wedstrijden gelden tevens als selectie voor de stedenontmoeting Amersfoort-Mid- delburg. EEN AANTAL Nederlandse vlieger-officieren heeft op het Binnenhof te 's-Gravenhage, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der militaire luchtvaart, onderscheidingen ontvangen uit handen van H. K. H. de Prinses-Regentes. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten ontving de majoor vlieger-waarnemer J. N. Mulder de Militaire Willemsorde. Prinses Juliana slaat majoor Mulder tot ridder. Drie woordvoerders voor de oude SDAP In een openbare vergadering, die Donderdagavond in het „Volksge bouw" door de oude S.D.A.P., de groep Bellamy en de Vereniging voor Wereldregering, werd belegd, spraken een aantal woordvoerders van deze groepen over bestaande politieke en sociale verhoudingen. De heer A. Noordewier uit Den Kaag sprak over de toekomst van ons land, die hij donker inzag. De heersende woningnood is een bond genoot van de tuberculose, die voortwoekert in alle lagen van de bevolking. Twee derde gedeelte Burgerlijke Stand Geboren: Maria Anna, d v J W v d Bogert en M M J Ravesloot. Wilhelmina Jacoba, d v J Arlar en S v Essen. Maria Gregoria Her- manna, d v G M Vos en H M Neijssen. Maria Petronella, d v L Spiering en P M Droog. Bernhar- dine Louise, d v J Pot en E v Wij- land. Lubbert, z v L Walet en A. Veldhuizen. Ondertrouwd: F J Kisner en L J van Lier. H Kos en E J J v d Bosch. C J v d Hoek en A v d Bovenkamp. Overleden: Maria Spoelstra, 71 jaar, weduwe van F Geeraedts. Gevonden voorwerpen Terrier met een halsband. Rood kind. tasje. Ring met sleutels. Kar- tonnen doos inh. doosjes poeder. Herenrijwiel. Briefje papieren geld, 23 doosjes poeder. Hondje (Leeuw tje teef). Blauwe doek. Broodzakje. Spaniel (rood bruin) reu. Vulpen (groen). Zil kin. armband. Grijs wollen kin. kousje. Nikkel heren polshorloge. Nummerbord 18527 Blauwe ceintuur. Zwarte hond met bruine poten. 8 Facturen kersen Veiling Tiel. Porte, inh. t 4.50. Hondje wit met bruin. Benz. dop van een auto. Auto res. wiel met band. Br. port. klein geld. Double armband. Br. trainingspakje. Wit gummi kin. laarsje. Br. dames handschoen (1.). Zwarte parapluie. Landwachters voor het Gerechtshof In de middagziting van Donder dag werd als eerste getuige ge hoord mevr. de Wed. Riiper, die enkele der verdachten onmiddellijk herkende als de daders van de over val in haar huis. In November 1944 belden de landwachters 's avonds aan de wo ning van ds. Rijper aan. Zü werden opengedaan door een zoon. die hun geen vragen stelde, doch ze in een kamer liet en met de mededeling, dat de familie in de kamer daar naast was en naar de Engelse zen der luisterde. De jongeman ver keerde blijkbaar* in de mening een groep illegalen voor zich te heb ben. doch weldra werd hem de wa re aard der bezoekers duidelijk. Onder de uitroep „Handen om hoog!" drongen de landwachters door in de kamer, waar zich de familie Rijper bevond en onder de ogen van de aanwezigen werd al les overhoop gehaald, op zoek naar wapens. Twee jeugdige kinderen van 13 en 16 jaar werden gefouilleerd, een andere zoon werd met een touw gebonden, waarbij ze hem toevoeg den: „We zullen jou wel eens krij gen!" Ds. Rijper wilde nog enig geld uit een kistje halen, doch dit werd hem belet. Hü. twee zoons en onderduikers werden weggevoerd. Ook de andere leden van de familie ondergingen eenzelfde lot. Volgens mevr. Rijper gedroeg F. Frima" zich hierbij als de aanvoer der. Hij trad op brute wijze op. de kinderen mochten zelfs hun schoe nen niet aantrekken. Dit werd la ter door de Feldgendarmerie toege staan. De gevolgen van deze huiszoe king waren noodlottig: twee dagen later werden ds. Rjiper en zijn twee zonen gefusilleerd. Verdachte Groen beweerde niet b(j de overval aanwezig te ziin ge weest. Verdachte Disselhof onder steunde dit. Mevr Rijper bleef ech ter bij haar verklaring hem perti nent als een der overvallers te her kennen hetgeen ook bevestigd werd door getuige Reems die verklaarde, dat Groen zeker bij de tweede huis zoeking tegenwoordig is geweest. Zomeravond-competitie gaat beginnen Hedenavond wordt er op de Ru bensstraat een aanvang gemaakt met de zomeravond-competitie. Deelnemende verenigingen zijn: Amersfoort (4 elftallen), Amsvor- de (2 elftallen), Trekvogels en AAV. Er wordt gespeeld in een halve competitie. De verenigingen zijn verdeeld in 2 afdelingen. In de le afdeling komen uit: Amersfoort I, Amersfoort II, Amsvorde I en AAV en in de 2e afdeling: Amers foort III, Amersfoort IV, Amsvor de II en „Trekvogels". De wed strijden voor de le afdeling wor den allen Dinsdagsavondc en voor de 2e afdeling Vrijdagsavonds ge speeld op 't terrein van de ABvLO aan de Rubensstraat. Hedenavond speeli' Amersfoort IIIAmersfoort IV. Het competitieprogramma luidt als volgt: le Afdeling: 6 Juli Amersfoort IAmersfoort II, 13 Juli Amsvorde IAAV I, 20 Juli AAV-Amersfoort I, 27 Juli Amers foort IIAmsvorde I, 3 Aug. Ams vorde I—Amersfoort I, 10 Aug. AAVAmersfoort II. 2e Afdeling: 2 Juli Amersfoort III—Amersfoort IV, 9 Juli Ams vorde II-Trekvogels, 16 Juli Trek vogelsAmersfoort III, 23 Juli Amersfoort IVAmsvorde II, 30 Juli Amsvorde IIAmersfoort III, 6 Aug. Amersfoort IVTrekvo- gels. Scheiflsrechters-weekend De scheidsrechters, die wedstrij den leiden voor het Nederlands Handbal Verbond, houden op 3 en 4 Juli een scheidsrechters week-end in Amersfoort. De belangstelling van de zijde der fluitisten is groot. Vervolgens kwam mej. J. C. M. Rijper aan het woord, die op 7 Februari 1945 werd aangehouden, toen zü onderweg was naar. enkele onderduikers. Zn had de namen en adressen in codebrief bij zich en werd op de hoek van een straat plotseling aangehouden door Schip- holt en Frima. die haar meenamen naar Utrechtseweg 80. Bii fouille ring werd de brief op haar gevon den, doch mej. Rijper weigerde de code uit te leggen. Verdachte Loffeld, die ook roii het verhoor aanwezig was. bedacht een list om haar aan het spreken te krijgen. Met haar alleen geble ven, deed hij zich voor als een agent van de Secret Service, die voor de schijn bij de Landwacht werkzaam was. Zijn bedoeling was haar de namen te ontfutselen. Het gelukte hem niet. Het gevolg was, dat mej. Rijper eerst naar het concentratie kamp Amersfoort werd overge bracht en later naar de gevange nis te Utrecht, waar zji tot vier dagen vóór de bevrijding werd vast gehouden. In de loop der zitting kwamen nog de arrestatie van De Graaf ter sprake en de inval in het huis van mej. Voorthulzen te Leusden, waar vier joden werden gearresteerd, waarvan er één wist te ontsnappen. Ook bii de arrestatie van Veenen- daal in September 1944 heeft Lof feld zich allesbehalve fraai gedra gen. Hij fungeerde als aanvoerder van dc troep, die zogenaamd kwam om een herenrijwiel te vorderen In werkelijkheid zocht hij naar onder gedoken spoorwegstakers. Hierbü werden het echtpaar Veenendaal en nog vijf andere personen gearres teerd. Twee hiervan ziin naaf Duitsland vervoerd en omgekomen. Ook getuig® Vonkeman, die toe vallig bii Veenendaal aan de deur kwam op het tijdstip van de huis zoeking. werd meegenomen en tien dagen iji een cel vastgehouden. Na diverse nachtelijke verhoren werd hij vriigelaten. Amersfoort III won met 7-3 Voor de promotie-degradatie 3e4e kl. van de S.G.S.B. had Woensdagavond de ontmoeting Amersfoort 3Kasteel van Dus- sen I plaats in hotel „Monopole". Amersfoort 3 nam al vlug de lei ding en wist deze steeds hoger op te voeren. Bij het eindigen van de speeltijd was de stand 62. De niet beëindigde partijen werden ter plaatse gearbitreerd en remise ver klaard, zodat het einde kwam met een alleszins verdiende 73 zege vcor Amersfoort 3. van de tbc-lijders in ons land wor- I den thuis verpleegd, omdat er in de sanatoria voor hen geen plaats is. Het woning-tekort, zo vervolgde de heer Noordewier, wordt iedere maand funester. Er is geen geld voor woning-bouw door de oor logsbegroting en het Indië-avon- tuur, zoals spr. het noemde. Er bestaat een grote spanning tussen lonen en prijzen. Deze span ning wordt groter door liet weg vallen van de levensmiddelen-sub sidies. Ook de huren stijgen. De begroting, zo riep de heer Noordewier uit, moet sluitend ge maakt worden. Hij concludeerde: ambtenaren-salarissen naar bene den en betere sociale voorzieningen Het werk van minister Drees noemde de heer Noordewier prach tig, doch niet te verenigen met het militaire avontuur in Indonesië. De P. v. d. A. zo ging spr. ver der, is in de regering getrokken om een vreedzame oplossing van het Indonesische conflict te bevorde ren. Toch is de partij in de rege ring gebleven, toen de politiële actie kwam. De heer Noordewier noemde de P. v. d. A. een gevangene van de K.V.P. Ir. P. Schut, de volgende spre ker, begon zijn rede met een ge beurtenis ui tde laatste oorlog in Europa te vergelijken met de ge beurtenissen op Celebes. Hij duidde op het geallieerde bombardement op de I. G. Farben- Iodustrie. De fabrieken werden ge spaard, terwijl de huizen van de arbeiders vernield werden. En dat, terwijl de I. G. Farben mensen ge bruikte voor hun proeven. Terugkomend op de gebeurtenis sen te Celebes merkte ir. Schut op, dat de bevelvoerder gehandhaafd bleef. Een regering en een partij, die dit tolereert geeft blijk van morele ontreddering. Onder het beleid van de tegen woordige kampioen voor de vrij heid en de democratie, mr. Vonk, heerste er in indie terreur en dic tatuur. Ook nu nog wordt in Indo nesië de bevolking overgeleverd aan de meest felle uitbuiting van de kapitalisten. De huidige rege ring ziet niet in dat het volk van Indonesië de Republiek wil, zei ir. Schut, die er voorts van overtuigd was dat de bevolking in de buiten gewesten van Indonesië zich ook wilde distanciëren van Nederland. Deze spreker meende, dat men moest komen tot de Verenigde So cialistische Staten van Europa en dat men moest samen gaan met de Verenigde Socialistische Staten van Indonesië. Mevrouw H. MeyersKehrer meende dat militairisme en oorlog geen enkel land iets goeds konden brengen. Na de laatste oorlog is opbouw niet mogelijk, grenzen blij ven dicht, de een kan niet kopen, de ander niet leveren. Alleen een wereldregering kan dit alles ver anderen. Alleen één enkele grote rechtsorde met een internationale politie en een wereldregering kan hier uitkomst brengen. Een we reldregering met gezamenlijke pro ductie en verdelingsorganisaties is volkomen noodzaak. Alle partijen zijn uitgenodigd dit op hun programma te zetten, maar allen weigerden. Dus moet onze stem in het parlement klinken, al dus eindigde mevr. Meyers I Kehrer. JN tientallen Utrechtse en Amers- foortse gezinnen heerst al enige weken een schier ondraaglijke spanning. Mannen en zonen keren, na een verblijf van jaren in de tropennaar hun vaderland terug. Zij maken de thuisvaart met de Kota Baroe". Het moet beslist geen beste schuit zijn. Nauwelijks in Soerabaja het zeegat uit kwam de pech. Dan maar weer terug naar de haven. Het niéuws gaat snel in de wereld. Van dag tot dag zijn de verwanten van de thuisvarenden over het schip op de hoogte gehou den en toch wordt altijd nog de brief van man of zoon meer op prijs gesteld. Wat via de radio over de „Kota Baroe" wordt gezegd ver vloeit te snel. Zo'n brief daar heb je houvast aan. Daarvan kan moe der tegen de kleine peuter zeggen, „kijk, dat is nu van pappie". De kleine lacht en jubelt het uit: „Pappie komt thuis". Ja, hij komt thuis. De Kota Baroe", hoe oud dat schip dan ook mag zijn, heeft de reis er bijna opzitten. Het was du vels jammer, dat nu juist in de vaarroute van de Kota Baroe een mistbank moest liggen. Weer een dag vertraging, weer verlenging van de spanning. Voor de zoveelste keer naar de bakker om te zeggen dat het bakken van de taart nog maar even moet wachten. De bloe men gaan weer zolang in een teil met vers water. Maar nu zal het dan toch einde lijk zo ver zijn. Als alles goed gaat zal de Kota Baroe" vanavond in Rotterdam meren. Kunt u het zich voorstellen wat het voor deze man nen betekent om de Hollandse kust weer te zien? .De duinen, de pol ders. de ruigheid van het leven in de Rotterdamse haven, zij zagen alles reeds eerdermaar de indruk, die zij er nu van opdoen, zal on vergetelijk zijn. DAN straks de thuiskomst. O jullie kunt er gerust op zijn mannen, dat weerzien zal goed zijn Er zullen bloemen zijn en lachen de gezichten. Moeder zal stil een traan wegpinken en de kleine dreu mes zal zich wat schuchter achter moeders rokken verbergen. Hij zal het niet zeggen, maar wel denken ..is dat nu pappie?" Als vader de jongen dan even met zijn gebruin de handen vastpakt en op zijn knie tilt, is het kind gelukkig. „Pappie is weer thuis". Ja thuis zijn ze weer de vaders en de zonen. Er is vreugde alom, een nieuw leven be gint! Gisteren heb ik het met u over de vacantie gehad. Ik kèn het met helpen; vandaag praat ik er wèèr over: Mijn vriend Get is met vacantie Heeft het wérkelijk verdiend Hij had zijn vacantie-plannen Al lang netjes uitgekiend. Weken heeft hij lopen loeren Op een groene zonnebril Om zijn ogen te beschermen Tegen elke zonnegriI. Ook een badpak moest er komen En dat was geen kleinigheid: Daarvoor heb je punten nodig, Zelfs in je vacantie-tijd. Toen Get een badpak had ge kocht en eindelijk de zonnebril had gevonden, die paste op het mon tuur van zijn enorm dikke „daag se" bril, gingen zijn vrouw en hij: Naar Terschelling ging het reisje Daar is 't rustig aan het strand. Daar kan je zo heerlijk zonnen In het warme, mulle zand. Warmte heeft hij ook gekregen; Daarvoor had men cokes gespaard, Nou zit hij te klaverjassen Bij een vuurtje in de haard Weg voor verkeer afgesloten De weg AmersfoortBunschoten onder de gemeente Hoogland, is van 22 Juni t.m. 30 Augustus voor alle voertuigen, uitgezonderd rijwielen, afgesloten. PASSAGIERSLIJST „ZUIDERKRUIS" Op de administratie van ons blad ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransportschip „Zuider kruis", dat. vermoedelijk 13 Juli in Rotterdam zal aankomen. VRACHTAUTO TE WATER Een merkwaardig ongeluk gebeur, de vanmorgen in de Wijersstraat. Een vrachtauto van de firma Hout zager en Heineman passeerde er een stilstaande wagen. Door de draaien de beweging van de auto begon de lading, die nogal zwaar v/as, te schuiven. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt en de wagen geraakte van de wal in de sloot Omstanders begonnen te gil len toen de zware truck via de hoge berm langs de gracht in het water tuimelde. Wonder boven wonder liep alles nog goed af. De chauffeur D. W. uit Amersfoort liep enige verwondin gen en een nat pak op. De wagen lag vrij diep weggezonken in de modder en men zal lange tijd bezig moeten zijn om de truck op het dro ge te brengen. ISJlETS in ons kleine landje is zo 1 wispelturig als het weer. Ik schrijf dit terwijl golven water uit de lucht vallen en misschien is dat juist de reden, dat ik het vandaag met U over de zon wil hebben. Vanmiddag, morgenochtend kan het weer warm zijn en als het warm is, gaan we natuurlijk weer zonnebaden. Er is over de zonne warmte al een heleboel gesproken en geschreven; er zijn waarschu wingen de werelc' ingezonden, doch dit alles hééft niet kunnen verhin deren, dat de secte der zonaanbid- ders is blijven bestaan. Vooral de dames zitten uren in de hete zon te smoren. Er is erg veel veranderd. Veertig jaar geleden wandelden onze dames weliswaar in dezelfde kledij als tegenwoordig, maar toen droegen ze altijd een parasol om toch vooral maar geen bruin of ge spikkeld gezicht te krijgen. Thans wil iedereen bruin zijn. Vooropge steld zij, dat de zon inderdaad ge zond is. De warmte en de ultra violette stralen doen het lichaam goed. Doch men overdrijft. Men blijft zitten tot men vuurrood ge worden is (zonder het te beseffen), men krijgt blaren en men kan niet meer slapen. Dan moet de dokter er aan te pas komen met poeders en zalf en dan is Leiden in last. Als U nu naar mijn goede raad wilt luisteren: blijf niet langer dan een half uur achter elkaar in de zon en ga niet in een houding zit ten. Als ge U beweegt is er veel minder kans op onaangename ge volgen. Vooral blonde mensen met een lichte huidskleur ze weten het zelf wel moeten erg oppas sen en dan U kunt een bruine huidskleur mooi vinden een teken van gezondheid is ze niet. We hebben nog niet veel mooi weer gehad en toch heb ik al weer verscheidene patiënten gehad met een zonnesteek. Ze waren met warme kleding aan en met ontbloot hoofd in de zon gaan zitten. Ze klaagden over hoofdpijn, misselijk heid, moe- en slapheid en „het flakkerde hun voor de ogen". Er was er een met hoge koorts en een storing in de ademhaling. Tot be wusteloosheid, tot verlammingen en aanvallen van razernij „deli rium" was het nog niet gekomen. De praktijk heeft bewezen, dat ook dit mogelijk is, ja, dat voor kinde ren de zonnesteek zelfs dodelijk was. Als U er straks aan het strand De Amerikanen heb ben een nieuwe me thode gevonden om ratten te vangen. Le vend nog wel en soms met 500 tegelijk. De uitvinder van deze nieuwe methode is George Moore uit Ca- nandaiga. Hij is daar conservator aan het Landbouwmuseum. In zijn vrije tijd vangt hij nu ratten en stuurt die op naar het Ro- chester-instituut te New York, waar men hem zeer dankbaar is die dankbaarheid ook uitdrukt in dol lars. Moore is begonnen met rattenvangen toen hij een advertentie in de krant las van het Rochester-instituut te New York, waarin zo spoedig mogelijk 25.000 levende ratten werden gevraagd. Men heeft ze daar nodig voor de be studering van de in werking van gamma- stralen op levende cel len. Moore herinnerde zich vaag, dat hij eens een rat had horen schreeu wen, die verward zat in een vliegenvanger. Dat gebeurde op de boerderij van zijn va der en men had da genlang geen rat ge zien. Alleen de buren klaagden steen en been. De ratten waren gevlucht. Deze wetenschap ging Moore benutten: hij legde vliegenvangers in zijn tuin en in de schuur en werkelijk de ratten verdwenen een paar dagen. Toen begon hij zijn grote actie: overal in de om geving, op elk spoor der ratten legde of hing hij vliegenvan gers. Alleen in één ga rage, waarvan hij de deuren wijd open zet te, legde hij niets. Die nacht hoorde men overal ratten schreeuwen. Toen Moore de volgende morgen in de garage ging kijken vond hij drijven. Ze werden op gestuurd naar New York. En Moore ging ver der met zijn jacht. Hij trok door de stad en toen die practisch rat- loos was, ging hij naar andere plaatsen. Men zag hem gaarne komen en men stond hem gVaag een garage of schuur af. Moore be waarde intussen zorg vuldig zijn geheim. De zaken gingen goed. In New York vroeg men om steeds meer ratten en Moore moest personeel in dienst nemen om aan de vraag te voldoen. Zijn helpers moesten echter beloven het vangersgeheim niet te verraden. Maar één van hen heeft geen woord gehouden en zo doende kon men on langs in de revue „True" alle bijzonder heden lezen. Het gaat de moderne rattenvanger evenwel nog steeds voor de wind en het gemeente bestuur van zijn woon- niet minder dan 500 plaats koestert zelfs ratten, die zich gemak- plannen hem ere-bur- kelijk in de daartoe bestemde kooien lieten ger van Canandaiga te maken. Mevr. Roosevelt candidaat voor vice-presidentschap? President Truman heeft Donder dag voorspeld, dat hij bij de eerste stemming als democratisch candi daat voor het presidentschap uit de bus zou komen op de democra tische conventie in Philadelphia en voegde hieraan toe, dat mevr. Eleanor Roosevelt als candidaat voor het vice-presidentschap voor hem aanvaardbaar was. Hij wierp de kwestie of hij zich in verband met de vermelde partij-oppositie als candidaat voor het president schap zou terugtrekken als krank zinnig terzijde. Truman zei, dat de suggestie om mevr. Roosevelt als candidaat voor het vice-presidentschap voor te dragen tot dusver niet besproken was door de leiders van de demo craten. Mevr. Roosevelt heeft naar aan leiding hiervan laten weten, dat het niet in haar bedoeling lag in aanmerking te komen voor enige openbare functie. Truman zei verder nog, dat hij de berichten, dat de zuidelijke sta ten op de nationale democratische conventie een scheuring zouden te weeg willen brengen, niet al te ernstig nam. Bernadotte's vredesplan Arabische afwijzing nog niet vast De afwüzing van Bernadotte's vredesplan door de Arabische Liga, die gisteren werd gemeld, zou vol gens een bericht van vandaag uit Cairo nog niet formeel ziin. De Arabieren zouden het defini tieve antwoord op de voorstellen hebben uitgesteld „in verband met de steeds slechter wordende inter nationale toestand" Het gaat de Arabieren, volgens dit bericht, om de houding der Sovjet-Unie bij her vatting van de strijd in Palestina. Men verwacht, tegenover een Brits- Amerikaans wapenembargo, Russi sche wapenverzendingen naar het Midden-Oosten, om de Westelijke geallieerden in verlegenheid te brengen. De minister van buitenlandse zaken van Israël, Mosje Slertok. heeft van graaf Bernadotte mede deling ontvangen, dat het over brengen van de ongeveer 24.000 op Cyprus gedetineerde Joodse emi granten naar Palestina zeer bin nenkort zal kunnen geschieden. Beel logenstraft bewering in „De Waarheid" Naar aanleiding van de in „Dc Waarheid" gepubliceerde proclama tie van het bestuur der Communisti sche Partij Nederland als zouden lei dende kringen te Batavia en in Ne derland hebben besloten tot een nieuwe militaire actie in Indonesië, deelt de minister-president mede, dat hij in deze publicatie, welke in fla grante strijd is met de werkelijkheid, niets anders ziet dan een bedenke lijke verkiezingsmanoeuvre. getuige van mocht zijn, dat iemand bewusteloos geraakt door de warmte, maak dan wel zijn kleren los, maar voorkom plotselinge af koeling. En als hij bewusteloos mocht ziin, alstublieft geen water of iets dergelijks geven. Een be wusteloze kan niet slikken, zodat de vloeistof in de luchtpijp kafy komen met alle gevolgen van diem En als U mij raad vraagt voor d$ ongetv/ijfeld nog komende warme dagen: kies luchtige kleding en be- dek het hoofd. Zorg in besloten ruimten voor voldoende ventilatie. Bij mars of wandeling in formatie, neem wat afstand van elkaar. Ge bruik van alcohol bij warmte kan gevaarlijk zijn. Het lijkt mij wel haast onnodig er op te wijzen, dat inzonderheid patiënten en wel in het bijzonder t.b.c. lijders zeer voorzichtig moeten zijn met de zon, doch dit geldt in het algemeen. Gebruik het zonlicht, maar mis bruik het niet. Denk er aan, dat ook Uw ogen onder het felle zon licht lijden, zodat zonnebrillen niet alleen voor het mooi dienen te worden gedragen. En ten slotte nog dit. Ga niet zonnebaden met een volle maag of als U zich erg moe hebt gemaakt. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS. Soest Helpt tentoonstelling slagen Zoals reeds gemeld, zal geduren de de jubileumfeest week een ten toonstelling worden gehouden, ver moedelijk in de Nijverheidsschool aan de Molenstraat, die een over zicht zal geven van de historische ontwikkeling van Soest. De organisatie is aan een com missie toevertrouwd, waarvan de heer J. Stokhof de Jong de artis tieke leider is. Zonder medewer king van de Soester ingezetenen zal deze echter niet volledig kun nen slagen. Wij denken hierbij aan de oude Soester gebruiken, welke helaas in vergetelheid zijn geraakt, maar toch nog sterk voortleven. Vooral de boeren zullen hun steen tje kunnen bijdragen. Wij hebben het oog op de specifieke hoeren dracht, de boerendansen, het ont staan van het Groot Gaasbeker- en het St. Annagilde en nog vele an dere dingen, zoals oude sieraden en oorkonden, die in een vergeten hoekje worden bewaard. Ook de heraldiek, op vele oude Soester fa milies betrekking hebbende, zal niet mogen ontbreken. Examens Bij het gehouden eindexamen van de Christelijke Kweekschool Rehoboth te Uti-echt slaagde voor onderwijzer onze plaatsgenoot, de heer C. C. van der Zouwen. Te Hilversum'slaagden voor het Mulo-examen de volgende leerlin gen van de Chr. ULO-school aan de Prins Bernhardlaan: diploma A: Martha v d Heijde, Tjitske Smid, Daan v d Meeberg, Inge v d Vel den, Mien Bremer, Meta Berkhof; diploma B: Doetze Boerema. Voor het toelatingsexamen van het Lyceum te Baarn slaagde Lie- tje Stroband; voor de RHBS te Amersfoort Atie Veldkamp en Adri Willemsen, allen leerlingen der 6e klas van de Openb. Lagere school in de Kerkebuurt. Predikbeurten NED. HERV. KERKEN; Oude kerk, 10 udsDv Krugten; 17 u ds M Verkerk. Emmakerk, 10 u ds M Verkerk, 17 u ds E Groenveld. In deze dien sten bediening van het H. Avond maal. Heeskapel, 10 u ds E Groeneveld. Eltheto, 10 u Kinderkerk. Zonnegloren, 10 u dr W J de Wilde (Den Haag). EVANG. SAMENKOMSTEN: Dinsdag 6 Juli, 20 u zaal v. d. Broek, Nieuwstr. 57 .Spr. Eerw. heer Hofmeester. Donderdag 8 Juli, 20 u: Heeska pel. Spr. Eerw. Heer G v Gorkum. GEREF. KERKEN: Julianakerk, 8 30 en 10.30 u ds A Brouwer, bediening H. Avondm. 17 u ds A Brouwer, Nabetrachting. Wilhelminakerk, 10 u ds H. v. d Berg, bediening A. Avondmaal. 17 uur ds H v d Berg. Zaterdagavond 20 u., straatpre- diking op het pleintje Soesterberg- sestraat. Gebouw „Rehoboth", Buntweg, 8.30 en 15.30 u ds J Waagmeester (Baarn). CHR. GEREF. KERK: 10 uur ds L de Bruyne, bedie ning H Avondmaal, 16 u ds L de Bruyne. GEREF. GEMEENTE: 10 en 17 uur Leesdienst. Woensdag 7 Juli, 19.30 u ds Ver hagen (Kampen). VER. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN, AFD. NED. PROT BOND: Gebouw Religie en Kunst, Rern- brandtlaan, 10.30 u ds N. Padt (Zutphen). LAGE VUURSCHE: NED. HERV. KERK, 10 en 18.30 uur: Ds A G Haring. e BIJ HAAR REGERINGSJUBILEUM krijgt de Koningin het schilderij „Wapenbroeders" ten geschenke. Dit doek is gemaakt door de Pool prof. Christo Slefanoff, die als illegaal in Duitse handen geraakte. Het doek stelt voor een Pools soldaa.t van de pantserdivisie met evn Wit van de Nederlandse B.S. in de strijd om Neerlands vrijheid

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2