C Wij stellen U voor: VICTOR E. VAN VRIESLAND De wereldreis van Olivier van Noort begon op 2 Juli 1598 Poppen en pastels in Schrijver van ongewone eruditie en belezenheid Kan Nieuw Guinee Nederland uit het moeras helpen? De nieuwe verzorger van de letterkundige kroniek in ons blad Uit de boekenmolen Desertie, scheurbuik, gevechten en ongelukken Een zerk en een klok... DE HINESE PAPEGAAI het Plankenhuis te Soest 3 ZO rijk als ons land immer is ge weest aan dichters, zo arm was het tegelijk aan prozaïsten en critici van werkelijk groot formaat. Men kan, wat de laatste categorie be treft, generaliserend misschien wel zeggen, dat sedert Busken Huet het essayisme in Nederland pas weer een opbloei beleefde In de generatie van- „Forum", met figuren als Men- no ter Braak. S. Vestdijk, E. du Perron en J. Greshoff. Het essayis me en de crtiek, nauw verwant, be horen tot de minst dankbare takken der litteratuur. Zij vereisen kennis en eruditie en eruditie die nood zakelijk ver buiten het eigen, be perkte gebied der litteratuur moet reiken analyserend en synthe tisch denken, logisch en scheppend denken. En dat alles niet alleen voor de beoefenaar van deve Tak der kunst, maar niet minder voor de lezer. Essayisme zowel als waarlijk op peil staande crltiek eist dus meer van de lezer dan goed proza of zelfs daar ook ongetwijfeld haar geringe goede poëzie pleegt te doen. van- populariteit. Haar gering, of ook maar geringer dan poëzie of proza te schatten, ware echter een fatale vergissing voor de litteratuur. De invloed ön regulerende werking in de kunst van een doelbewuste cri- tiek kan ontzaglijk groot, ja beslis send zijn voor die kunst. André Gide heeft het zo gezegd: „Het grootste cultuurelement is de teke ning, niet de muziek. Deze ver vreemdt een ieder van zichzelf; zij doet hem op vage wijze openbloeien. De tekening daarentegen verheft het bijzondere, preciseert; door haar triomfeert de critiek. De critiek ligt ten grondslag aan elke kunst." Victor E. van Vriesland, die ik hier wil inleiden behoort met S. Vestdijk tot de zeer weinige grote critici en essayisten van de genera tie tussen 40 en 60 jaar, die ons ge spaard is gebleven. De waardering van zyn vakgenoten is groot, men sla er ..Victor, het Boek der Vrien den" op na, een uitgave die voor zijn 55ste verjaardag werd ver zorgd door zijn vrienden uit dank baarheid voor het feit. dat hij na de bevrijding nog in ons midden was. en omdat zijn 50ste verjaardag nu eenmaal in stilte de stilte van de oorlog voorbij was gegaan. Niet minder dan 66 schrijfsters en schrij vers getuigden In dit boek van hun waardering voor zijn werk en zijn persoon. Een hoe velen waren bulten hun wil of kunnen afwezig op dere papleren receptie! Veelzijdigheid T N de jaren 1931 tot 1938, toen hij -1 redacteur kunst en letteren was van de N. R. Ct., hebben zijn kro nieken zijn kunde ondubbelzinnig getoond. Schrijver van ongewone eruditie en belezenheid is hij, wiens levensloop kort en in feiten samen gevat aldus is: geboren in Haarlem 1892, gymnasium in Den Haag, waar, meen ik ook Jeanne van Schaik. M. Nijhoff en P. N. van Eyck in diezelfde tijd op school wa ren privaatlessen In de wijsbe geerte van J. A. der Mouw (Adwaï- ta, wiens verzamelde werken van Vriesland thans verzorgt) en 1913/14 studie in de Franse letteren aan de Universiteit van Dijon. Na zijn re dacteurschap van de N. R. Ct. werd hij hoofdredacteur van „De Groene", en hii is redactielid geweest van „De Vrije Bladen", van „Forum" en van de „Kroniek van Kunst en Kui tuur". Hij schreef twee toneelstukken. „De Verloren Zoon" (1920) en „De Havenstad" (1933). een zojuist in de Salamanderreeks voor de 2e maal herdrukte roman „Het Afscheid van „De Ring met de Aquamarijn en de Wereld in Drie Dagen" (1926). Andere Verhalen" (1939). en drie dichtbundels. „Voorwaardelijk Uit. zicht" (1929), „Herhalingsoefenin gen" (1935) en „Vooronderzoek" (1946). De lijst van zijn publicaties is hiermee niet volledig, maar ik wil verder volstaan met nog aan enkele andere litteraire werkzaamheden te herinneren. Van Vriesland als ver taler van poëzie is in ons land bijna Genezing van kinkhoest op tweeduizend meter Zowel volwassenen als kinderen die aan kinkhoest lijden, ondervin den veel baat bij een vliegkuur. Bij deze vorm van genezing, die in Amerika geregeld wordt toegepast, stijgt het vliegtuig met de patiën ten 2000 meter, waar men enige tijd blijft rondcirkelen om dan weer zeer langzaam te dalen. Deze kuur, die ongeveer een uur in beslag neemt, wordt op Bel gische vliegvelden geregeld toege past. Dertig procent der patiënten waren na 2 of 3 dagen genezen. Gehandhaafde afzetting van ds. B. E. J. Bik Nu de algemene kerkelijke vergade ring van het Herst. Evang. Luth. kerk genootschap ln revisievergadcring de schorsing en afzetting van ds. B E. J. Bik tc Amsterdam volledig heeft ge handhaafd vernemc-n wij van bevoegde zijde dat ds. Bik op deze vergadering wel aanwezig Is geweest, maar omdat hij haar rechtmatigheid betwiste, gewei gerd heeft door haar gehoord te worden. Hij wenste geen enkele vraag te be antwoorden en verliet de vergadering weer. omdat zij aan de reglementaire eisen naar zijn oordeel niet voldeed. Ds Bik nam van de uitspraak dezer ver gadering kennis uit dc pers Nu alle kerkelijke instanties gepasseerd zijn zal deze zaak gaan dienen voor de Amster damse rechtbank, aangezien ds Bik niet content is Mr. M. v. Vugt te Amsterdam zal als zijn raadsman fungeren. Wij waren zo gelukkig de be kende letterkundige, criticus en essayist Victor E. van Vriesland bereid te vinden voortaan om de veertien dagen een litteraire kroniek te schrijven voor ons blad. Over het werk en de aard van deze litterator vertelt Max Nord iets in nevenstaand arti kel. onovertroffen, ik,noem o a. zijn ver malingen van Paul Valéry en van Swinburne. Hetzelfde kan van hem gezegd worden als bloemlezer in zijn „Spiegel van de Nederlandse Poëzie door alle Eeuwen", zijn „In de Hof van Eros" en „Eros op de Parnassos", ontmoet men hem als een der beste kenners van poëzie in ons land. In talloze commissies, co- mité's en jurv's (iedereen kont hem als samensteller van het „Geschenk van de Boekenweek") heeft hij bo vendien van zijn fijne smaak en on derscheidingsvermogen reeds jaren lang getuigenis afgelegd. Briljant spreker is hij ook, geestig, als hij wil, haarscherp. De dichter ALS dichter geniet Van Vries land, geloof ik, nauwelijks de waardering waarop hij aanspraak mag maken, hetgeen misschien ge deeltelijk hieruit verklaarbaar is, dat hij de naam heeft een „intellec tualistisch" dichter te zijn, wat in de-Nederlandse poëzie eigenlijk niet mag, althans als een zonde wordt aangerekend. Zeker is. dat in zijn gedichten een sterk intellectuele, of liever filosofische inslag onmisken baar is. Toch karakteriseert men hem beter als mysticus dan als „in tellectualist" in onze poëzie, hoe weinig vloekwaardig Ik overigens de laatste betiteling ook vind. Van Vriesland heeft ontwijfelbaar een aantal lyrische gedichten geschre ven. die tot de belangrijkste moder ne lyriek gerekend moeten worden. De criticus ALS criticus echter, en essayist, kan Van Vriesland niet over miskenning klagen. Zijn enorme be lezenheid, zijn „vaktechnische" ken nis. zijn filosofische geschooldheid en zijn actieve belangstelling voor cultuurpolitiek en ook voor sociale problemen, geven hem de achter grond voor zijn dikwijls indruk wekkend werk op dit gebied, zoals recentelijk weer is gebleken uit een meesterlijke bijdrage in het boek. dat ter gelegenheid van diens 60ste verjaardag aan A. Roland Holst werd gewijd. Zijn belangstelling richt hij vooral"op de vorm van het kunstwerk, hij behoort geenszins tot degenen, die zich in de eerste plaats of het meest, op de persoonlijkheid in en achter dat werk richten. Als criticus neemt hij ook zelden een po lemische houding aan. daarvoor is rij te weinig dogmaticus en tezecr beschouwelijk. Nu de na-oorlogse critiek. ook volgens hem. op zo laag peil is ko men te staan, mag men verwachten dat Van Vriesland in zijn regelma tige critieken in dit blad ertoe zal bijdragen dat peil wederom te ver heffen. Speciaal de jongeren, die in de afgelopen jaren zoveel smade lijks hierover te horen hebben ge kregen zien daar met verwachting naar uit. Nog onlangs schreef hij: „Houding en terughouding zijn ver loren gegaan bij het tegenwoordige geslacht. In overeenstemming met een tijdvak, waarin op grote schaal, als het haar bij een grijsaard, het menselijk zelfrespect uitgevallen is, heeft een babbel- en kiifzuchtige dichtergeneratie net zolang het wel eer onbeduimelde woord persoon lijkheid in de indiscrete mond ge nomen, tot men niet meer wist. dat. indien ergens, de diepere betekenis van dit begrip ligt in het algeheel, volkomen en uitsluitend verdwijnen van de maker in en achter het werk". Dat is zeker onbeduimelde taal. En het is meer. het Is een getuige nis, bijna een program. Welnu, het woord is. van.... Juli of, aan Van Vriesland! MAX NORD. David Livingstone, de grote En gelse zendeling en ontdekkingsrei ziger, heeft een verhevener literair monument verdiend dan James I. Macnair voor hem stichtte. Deze „studie van een dynamische per soonlijkheid" is een dikwijls vrij vervelend chronologisch ver haal, waaruit noch op waarlijk grootse wijze Livingstones stugge, stoere karakter verrijst, noch de beklemmende worsteling tegen de slavenhandel en met de ontembare Afrikaanse wildernis zich losmaakt. Het staat er wel allemaal, maar het is te nuchter verteld. („Livingstone, de bevrijder". Uitgeverij „Vrij Nederland", Am sterdam). De uitgeverij Gottmer in Haar lem is niet gelukkig geweest met de uitgave van twee uit het Deens vertaalde romans. „Het spoor is vrij" van Anders Kjort is een lang dradig, vervelend verhaal over een Deense ingenieur, die naar dc Ver enigde Staten gaat om te trachten fortuin te maken. „De rode paar den" van Morten Korch kunt U ter hand nemen op een regenachtige Zondagmiddag, als U werkelijk geen ander boek in huls hebt om de verveling een beetje minder vervelend te maken. De vertalin gen van mevrouw Molanus-Stam- perius zijn vrij slordig. Havnnk schreef weer eens een Havnnkjc „Lijk halfstok"spannend, soms geestig. maar psychologisch zwak Geef ons liever een detective van Willy Corsarl of F. R. Eckmar. (Uitgave Bruna-Utrecht). Het staat thans vast. dat op 5 t/m 7 Augustus een nationaal muziekfestival voor harmonie- en fanfaregezelschappen te 's-Gravenhnge in de Koekamp ge houden zal worden. Dertig van de beste corpsen uit den lapde, w.o. Limburgse mljnwcrkerscorpsen. nemen er aan deel. tezamen omvattende 2000 man. ROTTERDAM, 2 Juli 1940. TWEE Juli 1598 voer de veertig jarige Olivier van Noort van Rotterdam uit, de wereld om, en hij kwam 26 Augustus 1601 terug. De reis, begonnen met vier scheep jes en 248 man, kostte drie scheep jes en een verlies van 160 mensen; van de bijna 90 overlevenden keer den 45 met Olivier van Noort te Rotterdam terug, de overigen, me rendeels behorend tot do Fredcrik Hendrick, zijn tc hooi en te gras komen binnenvallen. Deze beroemdheid Olivier van Noort, deze aartsgeus, was, vóór hij zijn tocht deed, waard in een éta blissement, genaamd „De Dubbele Witte Sleutels", eigenlijk eigendom van zijn kloeke vrouw Margriet Pieters. Dat établissement half lo gement. half zeeliedenverzamel plaats, half kroeg, heeft gestaan op de plek, waar vóór de oorlog het Dagblad De Maasbode was geves tigd, op de hoek van de Nieuw- straat. ten Zuid-Westen van Eras mus. toen deze nog op de Grote Markt stond. Alvorens herbergier te zijn, had Olivier van Noort, een opbruisende flinke kerel, de meeste zeeën reeds bevaren als koopvaar dijkapitein „in de vrije ncringh" en hij had menig gevecht geleverd met kapers. Groot-avonturier Toen hij in 1601 terugkeerde met een armelijke lading werd er eerst Plan Pieter Both Nederland Is het dichtst be volkte Jand ter wereld. Het ge boorteoverschot in Nederland is groter dan in welk ander land ook. Dit Is een verblijdend verschijnsel; het ls ook een re den tot ongerustheid ten aan zien van de toekomst. Het be volkingsvraagstuk hangt sa men met problemen als woning nood. werkloosheid, onrecht vaardige sociaal-economische verhoudingen e.d. Met het toenemen van de be volking zullen deze problemen omvangrijker worden. Boven dien verwachten deskundigen binnen enkele decennia een eco nomische inzinking, die tot ge volg zal hebben, dat alleen al in Nederland het aantal het mll- lioen ver zal overschrijden. Ter beteugeling van deze dreigende gevaren ls dezer da gen een plan wereldkundig ge- EN ZE SPEELDEN ZO MOOI van je hoempa- hoempa-paaaDe kleine Andrew Imber-Terry, een peuter van twee-en-half, was zo verrukt over het orkest, dat prinses Elizabeth van Engeland ver welkomde toen zij dezer dagen een bezoek bracht aan een ziekenhuis te Bansteaddat hij alleen maar de Guards band oog had voor de band. en de koninklijke bezoekster vergat. Net als Mickey Mouse in Fantasia bij Leo pold Stokowski doet, trok hij de dirigent aan zijn jasje. „Mag ik dat stokje eens even zwaaien?" Nou, vooruit dan. En zo zien we hier Andrew, op de mooiste dag van zijn jonge leven, als dirigent van EARL DERR B1GGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 22 Eden stapte in en het wagentje tufte de hoofdstraat door. „Hot is erg vriendelijk van u", zei de jon- g "het is een pretje", antwoordde Holley. „Ik ben eens gaan denken, liet u. De oude P. J. geeft nooit een persgesprek, maar je kunt nooit we ten mogelijk kan ik hem over halen. Die beroemde lui zijn wei eens een beetje minder hoog als ze hier zijn Het zou een grote pluira op mijn hoed wezen. Dan zouden ze in New York weer eens van mij horen." „Ik zal doen wat ik kan om te helpen", beloofde Bob. „Dat is mooi van u", antwoordde Holley. De flauwe, gele lichten van Eldorado werden steeds vager ach ter hen. Zij bestegen een ruwe weg tussen twee lage heuvels on vruchtbare. lelijke stapel-; slecht ge. sorteerde rotsblokken. „Ik probeer het", voegde de redacteur er nog bij. „Maar ik hoop, dat ik meer geluk heb dan de vorige keer." „O. hebt u Madden al eens ge sproken?" vroeg Eden met belang stelling. „Maar ééns", antwoordde Holley „Twaalf jaar geleden, toen ik ver slaggever was in New York. Ik was er in geslaagd binnen te komen Ir, een speelhuis in de Vier en veer tigste Straat, een o<y,i huizen van Delmonico af. Het had wel geen erg goede naam in die tijd. maar de grote P. J. Madden was er zelf, uit gedost in avondkleding, en hij wed de, dat hij zijn hoofd haast ver speelde. Ze zeiden, dat hij het niet meer laten kon; als hij heel de dag op de Beurs gedobbeld had, hing hij heel de nacht over de roulette in dat huis." „En hebt u toen geprobeerd hem te interviewen?" „Ja. Ik was een dwaze kwajon gen. met een massa durf. Er zat toen juist iets van een spoorweg fusie in de lucht, en ik besloot hem er naar te vragen. Dus ik naar hem toe, toen er even pauze was. Ik vertelde hem, dat ik aan een dag blad werkte en verder kwam ik niet. „Er uit", brulde hij. „Je weet. dat ik me niet laat interviewen." Holley lachte. ..Dat was mijn eerste en enige ontmoeting met P J Mad den Het was geen veelbelovend begin, maar wat ik die avond daar ginds begonnen ben, zal ik nu hier proberen af te maken." Zij kwamen bovenaan de helling, de rotsige heuvels lagen nu achter hen, en door een reuzendoorgang reden zij een vreemde, nieuwe we reld binnen. Hoog aan de hemel, tussen sterren van platina, stond een smalle maansikkel, en ver daar on der lag in het vage licht de grote, grauwe woestijn, eenzaam en ge heimzinnig. HOOFDSTUK V. DE RANCH VAN MADDEN. Voorzichtig stuurde Will Holley zijn wagen de .steile, met stenen bezaaide helling af „Kalm aan Ho- ratius", mompelde hij. Nu waren ze op woestijngrond, de weg was nu slechts een flauw wagenspoor tus sen creosote struiken Eenmaal vie len hun koplichten op een konijn. rechts van de weg; het volgend ogenblik was het voor altijd ver dwenen. Bob Eden zag een rij palmen ach ter een prikkeldraad afscheiding, en tussen de bomen, aan het eind van dc oprijlaan, de gloed van een eenzaam venster. „De Alfalfa ranch", verklaarde Will Holley. .Waarom gaan er in hemelsnaam hier mensen wonen?" vroeg Eden. „Sommigen, omdat ze nergens anders wonen kunnen", antwoordde de redacteur. „En dan, zie je, het is hier zo kwaad niet voor een ran cher. Appels, citroenen, peren.." „Maar hoe staat het met het wa ter?" „Het is hier alleen maar een woestijn, omdat niet veel lui de moeite hebben gedaan om te boren naar water. Op niet heel grote diep te heb je het. Sommigen moeten een paar honderd voet diep gaan Madden maar een goede dertig. Maar dat was het Madden-geluk. Hij is dichtbij het bed van een on dergrondse rivier." Zij kwamen weer aan een afraste ring; er boven uit wapperden ge schilderde uithangborden en vlag gen, geel in het maanlicht. „Vertel me nu niet, dat dit een onderafdeling is", zei Bob. Holley lachte. „Dadel City" kon digde hij aan „Hier in Californië is de onderverdeler altijd bij ons, net als de armen Dadel City. waar, als je alles gelooft wat er gezegd wordt, iedere dollar vertienvoudigd zal worden. Er woont nog niemand maar wie weet? Wij zijn een groeiende gemeenschap zie mijn vorige hoofdartikel." (Wordt Vervolgd) maakt dat een oplossing van do problemen beoogt door een grootscheepse kolonisatie van Nederlands Nieuw Guinee. Ne derland zou, aldus de opsteller van het nkm, indien dit plan ten uitvoé* werd gelogd, geen donkere, maar een welvarende, lichte toekomst tegemoet gaan. In een 260 pagina's tellend boek, „Conceptvoorstel voor een rijks- plan", heeft de heer P. M. Both uit Groningen uiteengezet, wat de moeilijkheden zijn, waarin Neder land verkeert, welke mogelijkheden Nieuw Guinee biedt voor de koloni satie door Nederlanders en hoe deze kolonisatie zou moeten worden uit gevoerd. Dit laatste komt in grote lijnen hier op neer, er zou een stichting gevormd moeten worden, die de voorbereiding en later de uit voering van de kolonisatie ter hand zou moeten nemen. Een en ander zou moeten geschieden in samen werking met en met steun van het gehele Nederlandse Gemenebest, daar het een zaak is, die zowel alle Nederlanders als alle Indonesiërs ten goede zou komen. In Nieuw Guinee zou een nieuw stamland gesticht moeten worden, een democratische samenleving, zonder klassen- of rassentegenstel lingen. De kolonisatie van Nieuw Guinee (388.000 km» oerwoud, on gezonde moerassen cn moeilijk toe gankelijk gebergte) zou zich niet mogen bepalen tot landbouw, doch zou zich moeten uitstrekken tot bosbouw veeteelt, mijnbouw, indus trie kortom zou een volledige be- woonbaarmaking van Nieuw Guinee moeten inhouden. Een gigantisch werk, geeft de heer Both toe, maar noodzakelijk, willen wij de onheil spellende gevaren der toekomst het hoofd kunnen bieden. Het is niet aan ons te beoordelen, of dit grootse plan al of niet voor uitvoering vatbaar is. De heer Both is zich bewust van de grote moei lijkheden, die zich zullen voordoen. Hij citeert herhaaldelijk uitspraken van deskundigen, die een kolonisa tie van Nieuw Guinee voor onmoge lijk houden. Zo schreef dr Winse- mius in zijn dissertatie over Nieuw Guinee: Ik hoopte er een mogelijk stam land te vinden maar ik vind slechts moeras en oerwoud. Prachtig, zegt Pieter Both, de aanwezigheid van oerwoud duidt op groeikracht en wat het moe ras betreft: is heel Nederland eigenlijk niet een met veel kos ten en moeite boven water ge haald en gehouden moeras? „Hebben wij Nederlanders in de strijd om het land en tegen het water onze gelijke wel?" Zo heeft de heer Both op alle tegenwerpin gen een weerlegging en men moet bewondering hebben voor het élan en de verbeeldingskracht, waarmee deze optimist-m-hart-en-nieren zijn plannen verdedigt. Verbeeldingskracht en optimisme echter zijn niet voldoende. De mo gelijkheden moeten er ook zijn. Dit nauwkeurig tc onderzoeken is een dwingende eis; de toekomst van honderdduizenden Nederlanders staat immers op het spel. Deskun digen zullen moeten uitmaken, wie gelijk heeft, de pessimist ar Winse- mius of de optimist Pieter Both. Mocht het onderzoek in het voor deel van Pieter Both uitvallen, dan is het tijd na te gaan. of de wijze van uitvoering, die Pieter Both in zijn boek aangeeft, misschien ver betering behoeft. wel feest gevierd om het welsla gen van zijn wereldreis, maar al spoedig werd het wonderlijk-stil om Olivier van Noort, omdat hij een geruïneerd man bleek te zijn wiens schip cn wiens hebben cn houden voor schuld moesten wor den verkocht. Prins Maurits hield hem echter de hand boven het hoofd en deed hem „raad" worden bij het eskader van Jacob van Dui venvoorde, dot na enige tijd met een buit binnenviel van drie rijke suikerschuiten. Van Noort en zijn vrouw deden „Dc Dubbele Witte Sleutels" van de hand, maar hun schulden waren in 1608 nog niet afbetaald, o.m. omdat zij borg had den gestaan in een Dordtse onder neming, die verkeerd was afgelo pen. De Prins liet zijn oude be schermeling wederom niet in de steek en deed een beroep op hem, om aan de bloedige verdediging van de Hollandse belangen te Os- tende deel te" nemen. Na dc over gave van Ostcndc waar zeventig duizend doden vielen kreeg Van Noort, vanwege zijn kunde om ge zag uit te oefenen en tucht tc handhaven, achtereenvolgens be langrijke infanterie-commando's te Zaltbommel, Geertruidcnberg, Heusden, Gulik (hier had hij zes compagnieën onder zich) en Schoonhoven. Toen in 1625 Mau rits, Van Noort's oude beschermer, stierf, deed de oude waard uit „De dubbele Sleutels", zijn compagnies- commando over en overleed zelf in Februari van het jaar 1627 te Schoonhoven, waar hij „op 's lands en soldaetse wijze" in de Bartholo- maeuskerk werd bijgezet. Zijn fraaie zerk prijkt daar thans nog in het koor; 'n andere herinnering aan hem en zijn beroemde schip vaart is een grote klok van het carillon van de Schoonhovense stadhuistoren, gegoten uit een kanon van het ndmiraalsscheepje „De Mauritius", dat op alle zeeën Hollands Stem had doen wcerkin- ken, hetwelk is weergegeven in het randschrift: „Mijn schqr geloei op reis van dapperen Van Noort, klinkt na een lange rust thans in een fraai accoord." Dc wereldreis Toen Van Noort 2 Juli 1598 op bevel van de compagnie „Straat Magelhaen" die tweehonderddui zend gulden participanten-geld had bijeengebracht, uitvoer, kende men hem als een onverdroten soldaat, die de articulbrief stipt zou uitvoe ren; een groot navigator was hij niet, ook geen geleerde maar be langrijke mensen vertrouwden zichzelf of hun zoons graag aan hem toe. Zo voer de jonge Huydecopcr, zoon van Amsterdams burgemees ter, met hem mee als gezagvoer der over het jacht „De Hope"; en Lambert Biesman, zoon van een Nijmeegs burgemeester, werd hoofdcommies bij hem. terwijl Jacob Claes van Ilpendam, vice- admiraal bij hem werd, belast met de navigatie; en ook een zekere captain Melis, die onder Cavendish reeds een wereldreis gedaan had, deed alles om maar mee te kunnen. De monsterrol vermeldde nog adellijke namen als Van Suylen van Nijeveldt, Wittert en Padberg. De eerste afvaart was niet geluk kig; de Mauritius cn het jacht „De Eendracht", zochten tot bij Duins naar de „Frederik Hendrick" en „De Hope", zonder ze te vinden, daar om keerde Van Noort 31 Augustus 1598 onverwacht naar Rotterdam terug voor een herregcling en be gaf zich de 13de September voor goed naar Het Goereese Gat en vandaar op weg. Medio December bereikte zijn expeditie Ilho do Principe; vandaar kwam hij in Brazilië in het begin van Februari '99, stak in het late voorjaar over naar St. Helena, keerde in het na jaar naar Brazilië terug, worstelde de gehele winter 1599-1600 om door Straat Magelhaen te geraken en kon niet eerder oversteken naar de Philippijnen dan in de zomer van 1600. Zijn geslonken groep nam nog deel aan de blokkade van Manilla, en over Broenei, Straat Bali en Kaap de Goede Hoop „strompelde" het restant op huis toe. Magelhaen was indertijd in 28 dagen door „zUn" Straat gewor steld. Francis Drake deed het in 16 dagen. Cavendish had er 49 dagen voor nodig gehad, maar Olivier van Noort moest er 116 dagen aan be steden, opgehouden door allerlei tegenslag, zoals onwilligheid van zijn vice-admirnal, die hij uit straf hiervoor in de Gcuzcnbnai aan land liet zetten, zodat Jacob CIncs van Ilpendam daar jammerlijk, door eigen schuld, omkwam. Desertie, scheurbuik, gevechten cn ongeluk ken mankten, dat van de vier scheepjes alleen de Mauritius to Rotterdam terugkeerde cn van do 248 man 45 de vreugdevolle weder keer beleefden. Al waren dc ge moederen tc Rotterdam in dio dagen een stad van twaalf duizend inwoners, belustcr op een rijke lading dan op een behouden we derkeer van mannen, die een pres tatie hadden geleverd, waarvan do scheepvaart nog eeuwen zou gewagen DE BESIE TER WERELD VAN 77 CENT AT Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I: 10.00 Nieuws; 19.1» Surlnamehcrdcnklng; 19.30 Verklczlng»- rede; 19-15 Chr. Middenstandsbond; 20.- Nlevnvs; 20.03 Progr prol 20.13 Kon. Militaire Kapel; 21.00 Cello en plano; 21 30 Nieuwe ordening voor IndiS; 21.30 Mcincrlnóstrings; 22.00 Vragen non voorbijganger*; 22 30 Negro Spiritual»; 22.45 Avondovcrdcnklng: 23.00 Nieuw»; 23.15 Gr.pl.; 23.45—24 00 Hobo cn strijk kwartet. HILVERSUM II: 19 00 Denk om do bocht: 10.15 Reg ultz.; 19.30 Vrijheid en vroomheid; 19.45 Vcrklezlngsrcde; 20,00 Nieuws: 20 05 Een zomerdag ln da hoofdstad; 21,00 Men vraagt en wtj draaien; 21.30 De Ducdalf; 21 50 Op vleug'len van muziek; 22 00 Buiten!, weekoverzicht door dr. C. D J Brandt; 22.15 Swing and sweet; 22.40 Vnndnng: 22 45 Avondwijding: 23.00 Nieuw»; 23.15 —24.Symph. concert, Morgen HILVERSUM I 7 00 Nieuw»; 7.18 Ochtendgymnastiek; 7 30 Maria ter ere; 7 45 Morgengebed; 8 00 Nieuws: 8 18 Pluk de dag: 8 55 Hoogmis; 10 15 Klein, klein kleutertje. 10 30 Fragmenten uit opera's; 11.00 De Zonnebloem; 11.48 Schoolradio; 12.15 Hongaarse zigcuner- muzlck; 12.30 Wccroverzlcht; 12 33 KI. van Bceck; 1255 Zonnewijzer; 13 00 Reg. Ultz.; 13 30 Klaas van Bceck; 13 50 Film cn Toneel: 14 10 Radio Symph. orkest; 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 15.45 Gram muz.; 16 00 Ar thur Young and hls swlngtette; 10 20 Opbouwende arbeid; 16.30 Dc schoon heid van het Gregoriaans; 17 00 Do Wigwam; 18 00 The Elsknmp Brothers; 18 15 Journalistiek weekoverzicht; 18 30 Rog uitzending. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws 7 18 Victor Silvester. 8.00 Nieuws; 8.18 Mor- penklankcn; 9.30 Waterstanden: 9 38 Hëndel gr. pl 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuillcton; 10.35 Viool en cel lo: 11 00 Voor de arbeiders: 12.00 Lunch concert; 12.30 Wcerpraatjo; 12.33 Franse volksliederen: 13 00 Nieuws. 13 15 Ka lender: 13 20 Stafmuziekcorps: 14 00 Al» een bonte vogelvlucht: 14 15 Pop pla ten; 15.00 Het N.V.V. spreekt een woordje mee; 15.15 Radio Phil ork 1600 Congres nrb. esperantisten; 16.15 Filmmuziek 16 45 Sportpraatje; 17.00 Hawalianmuz 17.30 Om en nabij de twintig 18 00 Nieuws; 18 15 U.S.A -caba ret; 18.45 Veel kan worden bereikt door samenwerkin® TUINKALENDER 2 JULI. Niet alleen de on- kruld.cn, doch ook sommige zaai bloemen gaan zich zelve zaaien en krijgen een volgend jaar vaak on telbare nakomelingen. Hiertoe be horen vooral de goudsbloemen cn de korenbloemen. Alle twee zijn een sieraad voor een tuin en leve ren bovendien uitstekende snij bloemen. Wanneer men de zaad knoppen na de bloei laat zitten, vallen de zaden op de grond en komen het volgend jaar tot ont kieming. Vandaar dc reputatie, dat men ze nooit meer kwijt raakt. Dit laatste is natuurlijk niet erg. doch men kan van het mooie ook wel eens te veel krijgen. In clat geval is het raadzaam, de zaadknoppen tijdig uit de planten te verwijde ren. Het echtpaar Vlemlng. dat ln bet Plankenhuls een tentoonstellings ruimte naast dc woning van Wlm Wljn- man aan de Blrkstraat In Soest ex- poseert, woont In Hoogland cn ls pas sedert enkele Jaren practlsch ln dc kunst werkzaam. Onafhankelijk van el kaar zijn zij als autodidact begonnen, elk ln een andere richting Zij Iet Vleming. kwam er toe. In het laatste oorlogsjaar in verband met het gebrek aan kinderspeelgoed zelf poppen saam te stellen, waarmee dc Jeugd zich kon vermaken Zc vielen zó uit. dat ook ouderen er schik in hadden: thans maakt zij ze vaak alleen om aan artis tieke aspiraties tc voldoen. En hier. MINISTER-PREÜlDENTEN ondervinden niet alleen afbrekende critiek, ook in Engeland niet. De paarden van Attlee's rijtuig werden tijdens een optocht van vakbonden van landarbeiders en mijnwerkers in Lin colnshire afgespannen en de demonstranten trokken de minister-presi dent en diens vrouw kilometersver zelf. voor 't eerst op een tentoonstellinf bijeen, blijken zc het zelfstandige leven, dat Iet Vleming ze dank zij haar spiri tuele fantasie en grote vaardigheid heeft meegegeven, ruimschoots waard te zijn Hetzij ze meer „natuurgetrouw" zijn als dc aardige woestijnmuis, de kangoeroe. Peplta en de Spaanse dan seres hetzU zc uit een groteske ver beelding zijn gesproten (de Fiscus, reïncarnatie van Prlkkebeen. Jnn-om- 't-Ja-woord Hulskaboutcr. Heks op nc- zem) dan wel met groteske attributen zijn verrijkt (struisvogel met de para sol. kikker met 't zakdockle. walrus met de lange pijp. rups in 't type van dc brompot) ze zijn knap gemaakt, raak van karateristlck. goed van kleur cn stof. terwij] ze telkens weer andere middelen gebruikt (dc ogen b.v. ztjn nu eens van spijkerkoppen, dan van glazen stuiters of gekleurd glas. maar ook van lapjes en spcldcknonpen) Men kan met vertrouwen de verdere ontplooiing van dit talent tegemoet zien BIJ de constructie speciaal van de kleinere poppen, maakt zij gebruik van gegloeid bloemendraad. waardoor m<*n de ledematen, dc handen etc. in de standen kan brengen welke men zelf vri'clest. Dit Is geen gering voordeel. Dit draad brengt cms naar het beroep van haar man die bloemkweker ls, en alleen In vrije uren aan zijn scheppende aspiraties kan voldoen BIJ voorkeur maakt hij gebruik van pastel en houts kool. waarmee 't vlotst resultaten alln tc bereiken Zijn eerste aanloop Is ter stond al verdienstelijk, maar het bllikt. dat hij. hoewel hij maar een beperkte tijd aan dit werk besteden kan, ln de loop van een paar Jaar heeft gewonnen in vrijheid van behandeling en weer geven van sfeer. Sneelaal zijn coloriet en zijn arrangement hebben iets opmer kelijks Hef liefst geeft hij veldbloe men. waarbU als contrast, een dode tak of een dood vogeltje. Bescheiden en aangenaam daar zou men zijn pastels het best mee kunnen kwalificeren. Ziln houtskooltekeningen, liefst bosgezich ten. maar ook een oeroude schaapakool cn een gasfabriek boelen en zijn verre van „cliché" al ls zijn werkwijze im pressionistisch Hij doet hier denken aan B Mankes. hoewel Hans Vleming diens kunst niet kent. C A S.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3