DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ondernemingsraden voor bedrijven met meer dan 25 werknemers Ritje in een fietstaxi kostte 15 gulden Een kwartier met Finse Robertson wil moeilijkheden met Sokolofsky bespreken Joegoslavische communisten sturen telegram aan Stalin Nederland en V.S. tekenen bilaterale overeenkomst Anna Pauker Ondernemers en arbeiders hebben belang bij een gezond bedrijf „Kota Baroe" thuis Commissie van negen weer thuis Tito gelast Albanië een commissie naar Belgrado te sturen Marshall-hulp bekrachtigd Zaterdag 3 Juli 1948 Achtste jaargang, No. 1061 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Gro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.~ p. kw. Losse nummers 10 cent IJitgave: N,Y, De Nieuwe Eers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Vijf ministers dienen wetsontwerp in: (Van onze Haagse redacteur) In het wetsontwerp op de Ondernemingsraden, dat bij het parlement is Ingediend heeft de regering vaste vorm gegeven aan haar opvatting, de arbeidsgemeenschappen in onze maatschappij niet slechts een economisch doch ook een sociaal doel hebben. Bij het nastreven van dit doel zijn arbei ders en ondernemers gelijkelijk belanghebbend en zij dienen daarop ge- zamenlijk hun krachten te richten. Het wetsontwerp op de ondernemings raden is het noodzakelijk complement op het reeds eerder in deze week ingediende wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. onderneming kunnen bijdragen. Wat dit betreft kan de raad zelfs voor stellen doen. De ondernemer van zijn kant is verplicht de ondernemingsraad alle medewerking te verlenen en alle gegevens te verstrekken welke de raad nodig heeft. Opening van zaken De ondernemer moet de raad periodiek mededeling doen om trent de economische gang van zaken in de onderneming. Dit heeft vooral tot doel dat de onder nemingsraad. wil hij kunnen advi seren of overleg plegen, beschikt over voldoende gegevens. De ver slaggeving over de economische gang van zaken is er echter ook op gericht, dat de werknemers kunnen zien. hoe de onderneming waarvan hun lot in grote mate af hangt, zich ontwikkelt Dit inzicht zal er toe bij kunnen bijdragen, zo menen de vijf ministers, die dit wetsontwerp hebben ondertekend, dat de werknemer zich meer ver bonden zal gaan gevoelen met de onderneming en dat hij zich voor de goede gang van zaken mede verantwoordelijk voelt Een belangrijke taak is met be trekking tot de ondernemingsraden weggelegd voor de bedrijfscommis- sies, welke door de Sociaal Econo mische Raad zullen worden inge steld. De bedrijfscommissies worden voor de helft benoemd door organi saties van werkgevers voor de ande re helft door organisaties van werk nemers. Een commissie, welke voor een groep van ondernemingen wordt ingesteld, bestaat uit minstens zes leden. Deze commissies houden in de eerste plaats toezicht op de uit voering van de wet; zij beslissen in geschillen in de ondernemingsraad, indien het er om gaat of de raad bevoegd is. en zij keuren de regle menten van de raden. Inzage in economische gang van zaken Volgens dit wetsontwerp zullen in alle ondernemingen, waarin meer dan 25 werknemers werkzaam zijn. ondernemersraden komen, waarvan het hoofd van de onderneming voor zitter is en waarvan de andere leden volgens een systeem van evenredige vertegenwoordiging, worden geko zen door en uit de werknemers van de onderneming. Kiesgerechtigd zijn alle werknemers, die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en die ten minste één jaar onafgebroken in de onderneming werkzaam zijn geweest Tot leden van de ondernemings raad kunnen worden gekozen werk nemers. die minstens 23 jaar oud zijn en die reeds drie jaar in de onderneming werken. De gekozen leden van de raad treden om de twee jaar af. De candidatenlijsten moeten zodanig zijn samengesteld, dat alle categorieën van werknemers in de raad kunnen worden ver- legenwoordigd. 1 Ongerekend de voorzitter telt een ondernemingsraad in een onderne ming met 25 tot 50 werknemers 3 leden; met 51 tot 99 werknemers 5 leden; met 100 tot 199 werknemers 7 leden; met 200 tot 399 werknemers 9 leden; met 400 tot 599 werknemers - 11 leden; met 600 tot 699 werkne- mers 13 leden. Voor elke volgende 1000 werknemers worden de onder nemingsraden steeds met 2 leden uitgebreid tot een maximum van 25 leden. Overheidsinstellingen kunnen bui ten deze regeling worden gehouden. De functie van de ondernemings raden brengt mede. dat hun terrein beperkt blijft tot de zuivere onder nemingsaangelegenheden. Enerzijds moet hij niet op het terrein, van de vakverenigingen treden, anderzijds ligt het geenszins in de bedoeling dat hij zich zou gaan bemoeien met de positie van de onderneming op de markt, met de verkoopspolitiek van de onderneming etc. De onder nemingsraad moet zich houden bui ten de zaken die des ondernemers zijn. Voorts is aan de bemoeiingen van de ondernemingsraad onttrokken iedere aangelegenheid, welke in or ganisatorisch verband per bedrijfs tak of in het kader van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie be hoort te worden behandeld. Dit geldt bijvoorbeeld in de sociale sector voor algemene regelingen van arbeids- voorwaarden, in de economische sfeer voor de regelingen betreffende de productie en op technisch gebied, waar het gaat om het bekostigen en het profiteren van gemeenschappe lijke research. Samenwerking De taak van de ondernemingsraad is. met erkenning van de zelfstan dige functie van de ondernemer, door overleg en door het bevorde ren van de goede verstandhouding en samenwerking in de onderneming bii te dragen tot een zo goed moge lijk functionneren van de onderne- i ming. De ondernemingsraad zal wen sen. bezwaren en opmerkingen, wel ke voor de positie van de werkne mers in de onderneming van belang zijn, behandelen. Voor zover dit niet per bedrijfstak geschiedt, zal de raad overleg plegen over de vast stelling van vacantietijden. werk- roosters. ploegendiensten en schaft tijden. De raad houdt toezicht op na leving van arbeidsvoorwaarden, van wettelijke voorschriften tot bescher ming van de werknemers, op in richtingen in het belang van veilig heid. gezondheid en hygiëne en op de schaft- en kleedgelegenheden. De B raad neemt deel in het beheer van instellingen ten behoeve van de werknemers aan de onderneming verbonden. Ook kan de raad advi seren omtrent maatregelen, die tot verbetering van de technische en economische gang van zaken in de Vrijdagavond om zes uur voer het troepenschip „Kota Baroe" met ruim 1500 repatriërende militairen de Nieuwe Waterweg op. Door zeer veel belangstellenden, die met bootjes achter de „Kota Baroe" aanvoeren en ook overal langs de rechteroever van de Waterweg het schip opwacht ten. werden de mannen met gejuich begroet. Om kwart over acht is het schip aan de Schiekade te Rotterdam gemeerd. Voor een uitvoerig verslag zie men elders in dit blad. Arabieren verwierpen vredesvoorstellen De secretaris-generaal van de Arabische liga, Azzam Pasja, heeft medegedeeld, dat de liga de vredes voorstellen van graaf Bernadotte voor Palestina heeft verworpen. Trvgve Lie. algemeen secretaris der V.N., verklaarde op een pers conferentie. dat hij op verlenging van het bestand In Palestina hoopt, indien op 9 Juli. de dag. waarop het wapenstilstandsverdrag afloopt, geen definitieve regeling van het geschil getroffen Is. Voorkomen is beter dan genezen Op het gebied van de klnder- hygiëne is Nederland een unicum op de wereld en daarom is het zo jam mer. dat de sociale zorg voor de wijkverpleegsters zo bedroevend ls, aldus dr. H. P. J. Koenen uit Maas tricht, tijdens een vergadering van de federatie „Verenigde Maatschap pij Ziekenfondsen" welke gister avond in het restaurant „Esplana de" te Utrecht werd gehouden. Spreker wees erop, dat jaarlijks volgens schatting 250 millioen wor den uitgegeven voor het curatieve werk. terwijl slechts 10 millioen worden gespendeerd voor het pre ventieve. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer dr. F. C. Nieuwenhuizen die over „Het zie kenfondswezen op de tweesprong" sprak De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, woonde de vergadering bij. PRINS BERNHARD heejt als voorzitter van de Nationale Demobilisa- tieraacl een bezoek gebracht aan het demobilisatiecentrum van het Ko ninklijk Ned.-Indisch Leger in de kazernes van het KNIL te Nijmegen. De heer Meyerink in Djokja: Wij werden in Djokja met Oosterse gastvrUheld en hoffelijkheid, met grote vriendelijkheid en harteiykheid ontvangen. In ieder opzicht is men ons tegemoet gekomen. Van enige rancune der bevolking hebben wjj per- soonlijk niets gemerkt. In het duister hebben wij er kampongs bezocht. Wel hebben-wij er verschrikkelijke armoede geconstateerd. Voor de oorlog telde Djokja 110.000 inwoners, thans ruim een millioen. Het geld is er weinig waard. Voor een ritje in een fietstaxi, dat vroeger 20 cent kostte, werd my thans f 15.gevraagd. En wanneer men dan bedenkt, dat een onderwijzer f 200.— verdient is het te begrepen dat bUna iedereen te weinig geld heeft om in zijn levensonderhoud te voorzien, zodat dc ruilhandel welig tiert. Dit verslag van zijn bezoek aan Djokja werd gisteren gegeven door de heer H J W A Meyerink (AR), die met de laatste vijf leden der „commis sie van negen". - 'die op uitnodiging van de Nederlandse regering de ïtie der vertegenwoordigers van de niet-republikeinse gebieden te streven keren." Op een desbetreffen de vraag antwoordde mr. Sassen de conferentie der vertegenwoordigers In Djokja had de heer Meyerink vernomen, dat iedere politieke party er haar eigen gewapende organisatie op na hield. Dit achtte hij zeer tra gisch, „omdat het Javaanse volk op zichzelf een rustig volk is. een best. een goed volk. Mijn hart ëaat naar deze bevolking uit", zo vervolgde hij. „ik zou er het liefst zijn gebleven, nu zij in nood verkeert." Prof. Logemann zeide, dat hy te Djokja zeer prettig met de autoritei ten van gedachten had gewisseld. De algemene conclusie van mr. Sassen over zijn bezoek luidde: „Als mensen in Indië zeggen, dat ze repu blikeinen zijn, dan kunnen ze daar mee twee meningen tot uitdrukking brengen; de eerste houdt in, dat zij de vrijheid van het land wensen, de tweede, dat zij zich uitspreken voor een eenheidsstaat Indonesia, waarbij zij zich dus tegen het federalistische Denemarken wijst verzoek Berlijnse raad af De Britse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Sir Brian Robertson, heeft de Sow jet-maarschalk Sokolofsky een brief doen toekomen, waarin hij zich bereid verklaart hem te ontmoeten, teneinde de mogeiykheden te bespreken van heropening van het verkeer tussen Berlyn en de Westeiyke zones. Ook de Russen hebben gepoogd om via hun Duitse volkscongres een conferentie der ministers van buitenlandse zaken der grote vier bijeen te roepen, om de moeilijkheden in zake Duitsland op te lossen. Inmiddels is ook meegedeeld, dat enkele auto's de zone-grens mochten passeren. Een Nederlandse vrachtauto was het eerste geallieerde transport, dat door de Sowjet-grenspost te Helm- stedt werd doorgelaten. De wagen kwam uit Hillcgom en vervoerde groente, ten dele bestemd voor de restaurants van de Sowjet-onderne- ming Intourist te Berlijn. Denemarken wijst verzoek Ber lijnse gemeenteraad af Het Deense kabinet heeft Vrij dagmiddag besloten het beroep, dat de Berlijnse gemeenteraad op Denemarken heeft gedaan om aan de Ver. Naties te verzoeken tussenbeide te komen in de hui dige Duitse crisis, af te wijzen. „De zaak is ernstig bestudeerd, doch wij zijn tot de bevinding geko men, dat Denemarken onder de hui dige omstandigheden het beroep niet aan de Ver. Naties kan doen toeko men". aldus de regering in haar ant woord aan de Berlijnse raad. Tegen een snelle oplossing van de Berlijnse crisis spreekt de instructie, die de Russen de burgemeester van Berlijn, mevr. Schroder, deden toe komen. In het vervolg, zo wordt ge zegd, mag slechts rekening worden gehouden met Sowj et-verordenin gen. Voorschriften van de andere mogendheden hebben volgens deze instructies geen waarde. Over de bevoorrading van de Duit se hoofdstad zijn de Westelijke mo gendheden uiterst tevreden. Gene raal Clay zei, dat thans de levens middelen. die Berlijn nodig heeft, kunnen worden aangevoerd. .icMige indruk te hebben gekregen, dat „zeer sterke communistische in- Incrien in de republiek aan het v.'^ik zijn en dat het communisme de belangrykste macht vormt". Toen een der verslaggevers hem er op wees. dat mr. Sassen's partijge noot prof Romme bij zijn terugkomst in Nederland een tegenovergestelde mening had weergegeven („wat de ideologie betreft geloof ik niet. dat het communisme vat heeft op de re publikeinen. omdat de godsdienst er te sterk in zit") antwoordde mr. Sas sen lachend, dat dat dan een uitste kend onderwerp voor een discussie op een openbare vergadering zou zijn. Nederland behoort tveer tot de gevende naties De UNAC (United Nations Ap peal for Children) heeft tot dusver uit Nederland 400.000 gulden ont vangen aan vrijwillige bijdragen. Voorts hebben 40.000'Nederlandse families zich bereid verklaard tijde lijk ondervoede kinderen uit het buitenland in hun huizen op te ne men. Vyftlenduizend Joegoslavische communisten hebben gisteren een beroep op Stalin gedaan om de aanklacht van de Komlnform tegen Tito in tc trek ken. In het telegram dat door een vergadering van deze communisten naar Stalin werd gezonden, werd voorts gezegd: „Onze toewUding jegens U, dc Sowjet Unie, jegens alles wat gy voor de gehele mensheid hebt gedaan, ls grenzenloos, evenals ons vertrouwen dat gy alles zult doen om dc waarheid spoedig aan het licht te brengen. Lang leve de onverwoestbare broederschap tussen de Sowjet-Unie cn Joegoslavië. De houding van Joegoslavië tegen over Albanië schijnt echter met de dag slechter te worden. Radio Bel grado deed bittere aanvallen op de Zuidelijke buren, die zich gisteren, evenals de Belgische en Engelse com munisten. achter de Kominform heb ben geschaard. Ook Bulgarije, de derde partner in Tito's Balkan-blok, heeft de zijde van de Kominform ge kozen. Joegoslavië is dus thans vol komen alleen komen te staan. De si tuatie is zelfs van dien aard, dat de Joegoslavische regering zich genood zaakt zag een formeel protest bij de Albanese regering, wegens anti-Joe- goslavische betogingen, in te dienen. In de nota wordt gezegd, dat Joe goslavië verlangt dat Albanië zonder verwyi een commissie naar Belgrado zal sturen om de bclangryke kwes ties tc regelen. Voorts wordt de Al banese regering verantwoordeiyk gesteld voor dc gevolgen, indien aan het verzoek niet oldaan wordt. Een reiziger uit Fiume vertelde, dat de politie niet geprobeerd had een dronken man te arresteren, die op straat riep: „Weg met Rusland, lang leve Joegoslavië". Andere reizigers vertelden, dat de mensen op straat vrijelijk Rusland hekelden, terwijl vroeger de politie niet toestond, dat er op straat over politiek gesproken werd. Commissie bezitspreiding geïnstalleerd Welvaart is als mest. zij Is niet goed als zij niet gespreid is. Met dit woord van de Engelse philosoof Francis Bacon begon prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen, leider van de omrnissio bezitspreiding, een in de vergaderzaal van het departement van sociale zaken uitgesproken rede. Aanteidinp hiertoe was de installatie van de genoemde com missie door minister Drees. De com missie zal tot taak hebben op een aantal principië.e punten advies uit te brengen Inzake het vraagstuk In hoeverre door wettelijke maat regelen de spreiding van het bezit over de grote massa des volks en een redelijke verdeling van het In komen over de verschillende groe pen der bevolking dient te worden bevorderd. Vernietiging van auto als straf Kort geleden zeide de ambtenaar van het O.M. in het arrondissement Breda in een requisitoir, dat auto's van dronken autobestuurders in be slag zouden worden genomen of vernietigd. Dat is nu gebeurd met twee Til- burgers. De ene kreeg 3 weken hechtenis, tien maanden ontzegging der rijbevoegdheid. De auto zal moeten worden vernietigd. Dc twee de werd veroordeeld tot drie maan den hechtenis, een jaar ontzegging der rybevocgdheid en verbeurdver klaring van de auto. Een historisch ogenblik: Gisteravond om zes uur hebben do minister van Buitenlandse Zaken, mr. G. W. C. II. baron van Boetzelacr van Oostorhout en do ambassa deur der Verenigde Staten, dr. Herman Bnruch, do bilaterale overeen komst tussen Nederland en de Verenlgdo Staten getekend, welke betrek king heeft op het plan-Marshall. Door het sluiten vun deze overeenkomst kan do Amcrlkaanso hulpverlening aan Nederland voortgang hebben. De Amerikaanse wetgeving bevaf nameiyk een bepaling, wnarhy do Ame rikaanse administrateur alleen gemachtigd was hulp to verlenen voor een periode van drie maanden. Daarna zou do hulpverlening nlleen kun nen plaats vinden wanneer ccn bilaterale overeenkomst zou z.yn afgeslo ten. Do hlcrbedoeklo termUn van drlo maanden zou op 3 Juli 1918 ver- stryken. De inhoud van dc bilaterale over eenkomst ls voor alle deelnemende landen aan het Europeso horstel programma vrijwel gelijkluidend. In do aanhef erkennen de rege ringen. dat het herstel of het be houd in Europese landen van becln- selen van pcrsoonlHke vriiheld. vrile Instellingen en waarachtige onaf hankelijkheid grotendeels berusten op het scheppen van gezonde eco nomische voorwaarden, evenwich tige internationale economische verhoudingen cn van een gezonde economie die onafhankelijk ls van buitengewone hulpverlening van buitenaf. Het eerste artikel omschrijft de bil- stand en samenwerking De regering der Ver. Staten neemt on tlch Neder land bij te staan door zodanig hulp be schikbaar te stellen als door de Neder landse regering zou kunnen worden verzocht en goedgekeurd door do Ver Staten van Amerika Artikel II geeft de algemene verplich tingen nan De Nederlnndse regering zal zo goed mogelijk trachten om die maatregelen te nemen of te handhaven, die nodie zijn om een doelmatig cn practlsch gebruik van alle hulpbronnen die haar ter beschikking staan te ver zekeren. De Nederlandse regering zal zo goed mogelijk trachten om hnnr munt tc stabiliseren, een gezonde wisselkoers In te stellen of te behouden, haar over heidsbegroting In evenwicht te bren gen zodra zulks uitvoerbaar Is. een In terne financiële stabiliteit te creëren of te behouden cn, In het algemeen, het vertrouwen In haar munt te herstellen of te handhaven. In artikel III (waarborgen) wordt overeengekomen, dat de belde regerin gen overleg plegen omtrent projecten In Nederland voorgesteld door onder danen van de Ver. Staten, met betrek king waartoe de regering van de Ver. Staten op een voor dat doel geschikte wijze, garanties betreffende valuta transfers zou kunnen stellen op grond van de „Economie CoÖpcratlon Act of 1948". De Nederlandse regering stemt SEDERT GERUIME TIJD is men bezig met het herstel van de Ma- riakerk te Venlo. Met Kerstmis hoopt men deze. dan geheel geres taureerde kerk weer tn gebruik te nemen. De toren in de steigers. Nederlandse boksers naar Amerika De boksmanager Th. Huizenaar ontving een verzoek van een Ameri kaanse collega of hij bereid zou zyn met Jan de Bruin en Job Roos naar Amerika te komen. Zo de voorwaar den aanvaardbaar zijn zullen de bei de boksers in Amerika hun geluk gaan beproeven. Jan Nicolaas. lichtgewichtkam pioen van Nederland zal op 16 Juli in Manchester een wedstrijd boksen tegen de Engelse rechtsvoorstaande kleurling Ivor Germain. De wed strijd is afgesloten over 10 ronden van 3 minuten. Lataster kreeg gisteren „pijn in de zij" Enkele van onze beste athleten lij ken „week" te zijn geworden. On langs staakte Slijkhuis de strijd en gisteren in White City gaf Lataster dc strijd gewonnen toen hij na 5 mijl in dc 6 myl-wedstrijd bemerkte, dat de Engelsman Cox. (die in 30 min. 8.4 sec. won), met zoveel energie naar voren schoot, dat hij hem onmoge lijk meer kon houden. Lataster ver ontschuldigde zich na de wedstrijd door te zeggen, dat hij „pijn in de zij had gekregen", maar het ogenblik, waarop hij die pyn kreeg, viel wel zeer opvallend samen met het mo ment. dat hij de strijd niet meer kon winnen. Dit was een betreurenswaar dig incident schrijft de ANP-verslag- gever dat zich hopelijk niet zal her halen. De Ruyter zal heel veel moeite met de Luxemburger Barthel hebben. De drie heats werden door Barthel. De Ruyter (422) en de Nieuw-Zeelan- der Nelson gewonnen en de eind strijd zal morgen dan ook wel tussen deze drie athleten worden uitgevoch ten. De derde Nederlander die vandaag in het veld kwam. de polshoogsprin ger Lamoree. kwalificeerde zich na tuurlijk voor Zaterdag. HET DELFTSE STUDENTENCORPS gaat zijn 20ste lustrum vieren. De toekomstige ingenieurs en technici uiten hun vindingrijkheid in de versieringen, die zij in de straten aanbrengen. Boven een der grachten wordt dit schrikaanjagend monster opgehesen Luttele minuten nadat de laatste Fin gisteren zyn stem voor de par lementsverkiezingen had uitge bracht, had een A.N.P.-vcrslagge- ver een onderhoud met Hcrtta Kuusinen. minister zonder porte feuille. „Ik trek mij er niets van aan, hoe men mij noemt" zegt me vrouw Leino-Kuusinen. als ik op merk, dat men haar weieens verge lijkt met Anna Pauker. Ik ga mUn eigen weg." Zal de Finse communistische partij toetreden tot de Komin form? „Daar is nog niets over beslist. Waarschijnlijk zal na de verkiezin gen deze vraag wel actueel wor den." Gelooft u, dat Mauno Pekkala op het ogenblik de juiste minister president voor Finland is? „Men vindt altijd andere en soms betere," luidt het antwoord. Pekkala is toch evenals u volksdemocraat? Hier lichten de ogen van de Finse vrouwelijke minister een ogenblik op onder haar vlindervor. mige witte hoed en in haar ant woord manifesteren zich reeds veel besproken moeilijkheden: „Mauno Pekkala is sociaal-democraat, mijn waarde Hollandse vriend." De naam van de liberaal Tuo- mioja, de president van de Finse bank, wordt op het ogenblik veel vuldig als mogelijk toekomstig mi nister-president genoemd. Wat zegt u van hem? „Zijn naam is inderdaad veelvul dig genoemd, maar men dient toch te zeggen, dat Pekkala zonder twij fel verdienstelijk werk heeft ge daan. Ik hoop en ik verwacht zelfs, in de zeer nabije toekomst een be tere samenwerking met de sociaal democraten. Ik houd mij steeds voor ogen, dat wij Finnen zijn en een Finse politiek dienen te volgen. Als u goed in ons land hebt rond gekeken, zult u gezien hebben, dat het bij ons tot op heden nog niet zo slecht gegaan is. De politiek van de huidige regering is voor het land vrij vruchtbaar geweest en la ten we hopen, dat de uitslag van de komende verkiezingen hierin niet te veel verandering zal bren gen." Over de gebeurtenissen met de Joegoslavische communisten wenst mevrouw Leino-Kuusinen liever niet te spreken. „Ik hoop, dat u het in Finland naar de zin hebt gehad," besloot zij het gesprek." Het is goed, als u in Holland vertelt hoe de zaken er in Finland voorstaan." En door de gangen van het mi nisterie van buitenlandse zaken begeeft het echtpaar Leino-Kuusi nen zich naar het hoofdkwartier der volks-democraten om, onge twijfeld gespannen, de eerste resul taten der verkiezingen te verne men. ermede In. dnt Indien de regering van dc Ver Stntcn nnn Iemand betalingen In dollars der Ver Staten verricht on der zulk een garantie. nlle guldens of ln guldens luidende crcdlcten. toegewe zen ten behoeve vnn of overgemaakt aan de Ver Staten overeenkomstig het bedoeld artikel, erkend zullen worden als bezit van de regering der V S Artikel IV bevat de bepaling dat de Nederlandse regering voor schenkingen ccn speciale rekening zal openen bil de Nederlandr«» Dank. Artikel V omschrijft de toegang tot grondstoffen en materialen Dc Neder landse regering zal de overdracht aan de Ver Staten van grondstoffen en materialen, afkomstig uit Nederland, voor voorraadvormlng of andere doel einden, vcrgemakkolllkcn In het volgend artikel VI wordt overeengekomen, dat de regeringen zullen samenwerken tot de ontwikke ling van het reizen door burgers van dc Ver Staten naar cn ln de deel nemende landen. Artikel VII bepaalt het overleg en do uitwisseling van berichten In artikel VIII erkennen de belde re geringen. dat het haar wederzllds be lang ls. dat volledige openbaarheid worde gegeven aan de oogmorken en de ontwikkeling van het gemeenschap pelijk Europees herstelprogramma. In artikel IX worden de missles be sproken In artikel X wordt bepaald, dat de belde regeringen overeenkomen om aan de beslissing van het Internationale Hof van Justitie tc onderwerpen Iedere vordering, waarin ene regering zich ten behoeve van ccn harer onderdanen zich partij stolt tegenover de andere regering, en die strekt tot vergoeding van schade voortspruitende uit over heidsmaatregelen. Artikel XI behelst de begripsbepalin gen. Artikel XII ls tenslotte gewijd aan de Inwerkingtreding. wUziging en loop- tyd. Na de ondertekeniner sprak dr. Herman Baruch een kort woord. Hy wenste de Nederlandse minister geluk met het sluiten van deze overeenkomst. Minister baron Van Boetzelaer van Oosterhout bracht hierna aan de ambassadeur der V.S. dank. Hij noemde deze onderteke ning een historisch ogenblik. Kinderbijslag aan gepensionneerden De minister van binnenlandse za ken streeft naar een duidelijke en leesbare tekst der pensioenwet- §cving. Do minister ls zich ten volle ewust van dc noodzakelijkheid om op korte termijn ccn regeling tot stand tc krijgen betreffende dc toe kenning van een kinderbijslag aan gepensionneerden. die minderjarige kinderen hebben te verzorgen. Verliezen Nederlandse strijdkrachten De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen ln de afgelopen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: KonlnKilike Landmacht: bold. M. M. B. Arts, uit Mill (N.-Br.); sold. J. de Hamer, uit de gemeente 's-Hecr Arendskerke; sold. N. Hendriks, uit Roggcl (L.); sold. Ie kl. J. A. Jacobs, uit Weert. Koninklijke Marine: heeft in do periode van de afgelopen week geen verliezen go rappor tee: U. Koninklijk Ni jcrlands-lndischa leger: geen vetliezen te melden. STAKEN VERBODEN Te Washington werd het vonnla ondertekend, waarbij alle stakingen bij dc spoorwegen permanent ver boden worden. Boerenpartij leidt in Finse verkiezingen Kleine verliezen voor het ultra-linkse blok Blijkens de eerste uitslagen van de Finse verkiezingen is de Agra rische partij aan de winnende hand, wat blijkbaar is toe te schrij ven aan het feit dat de verhuizing van de Karelische bevolking, die in 1945 tijdens de voorgaande verkie zing aan de gang was, thans tot stand is gekomen. De Democratische Volksunie, waarin de communistische partij het initiatief heeft, boekte kleine verliezen waartegenover de sociaal democraten en de conservatieven een kleine winst behaalden De progressisten (liberalen) hebben stemmen verloren. Te Helsinki oogstte mevr. Hertta Kuusinen. communistisch leidster en minister van staat, persoonlijk grote winst. GEVANGENE IN ALBANIö In Albanië bevinden zich nog steeds ongeveer 500 Italiaanse krijsgevangenen. Priesters staken Te Moknlne (Tunis) zijn de rnuoz* zins-Mohammedaanse priesters dl© de gelovigen oproepen tot het ge bed een staking om hoger loon begonnen. Schermtournooi geopend Gisteren werd te Falsterbo (Zwe den» het internationaal schermtour nooi geopend met de wedstrijden op floret. De Deen Camera plaatste zich eerste met vijf overwinningen. Onze landgenoot Kuypers werd tweed© eveneens met vijf overwinningen, de Nederlander Zoet werd echter niet geplaatst. Prins verliest van Foltys Foltys (Tsj.Sl.) verzekerde zich van de eerste plaats in het interna tionaal schaaktournooi te Mariënbad, door zijn partij uit de laatste ronde tegen de Nederlander Prins te win nen. Alleen dc Australiër Steiner kan nog een gelijk aantal punten (13) behalen. Uit San Francisco wordt gemeld, dat de 52-jarige bordenwasser For- tunato Anguinao van de Golden- Gatc-brug is gesprongen. Dit was dc 100ste maal in het 11-jarig be staan van de brug, dat deze voor zelfmoordplannen misbruikt werd. Weerbericht AANHOUDEND KOEL WEER Weersverwachting, geldig tot Zaterdag avond: Vry zwaar bewolkt met slechts hier cn daar nog een onbete kenend bultje. Afne mende. maar langs de Waddeneilanden aan vankelijk nog vrij krachtige wind overwegend tussen West en Noord-West. Aanhoudend koel weer. 4 Juli: Zon op 4 26 onder 2102. Maan op 150. onder 19 06 5 Juli: Zon op 4 27. onder 210* Maan op 2.24, onder 20.24.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1