Kota Baroe aangekomen met veertig jongens uit Amersfoort De huisvrouwen zijn met vacantie DUNLOP DUNLOP DUNLOP DUNLOP Vivian Leigh en R. Tailor voorbeeldig liefdespaar Onvergetelijke ogenblikken aan de kade te Rotterdam Ook 6 September feestdag Predikbeurten TT 1948 2 Zaterdag 3 Juli 1948 STADSNIEUWS Een loodgrijs wolkendek hangt over de Nederlandse kust en er staat een kille Westenwind. Dan breekt de zon even tussen de wolken door en van de monding van de Nieuwe Waterweg tot aan de horizon glijdt een brede zilveren baan over de deining, waarin heel in de verte een donker, vaag silhouet van een schip te zien is. Om het gebouw van Loodswezen bü het station in Ilock van Holland en overal langs het water staan mensen en er ligt nu niet alleen een loodsbootje te schommelen op de golfslag. Nee. deze Vrijdagmiddag liggen er ook nog twee andere boten, vol druk pratende mensen, die ingespannen naar de horizon turen. Zij wachten. Al ruim twee en een half Jaar hebben zjj dat gedaan, maar nu wordt het ontzettend moeilijk. Straks zal het stoomschip Kota Baroe binnenvaren, over een uur, of misschien eerder en dan; dan is hij weer in Holland, de man, zoon of verloofde. Opeens schreeuwt iemand: „daar is 'ie". En het was de „Kota Ba roe". Langzaam kwam het schip dichterbij. Té langzaam voor de wachtenden aan de kade en vooral voor de ruim 1500 militairen aan boord. Meer dan dertig maanden zijn zij weg geweest en hebben zij geleefd in de tropenhitte. Zij maakten de politionele actie mee en namen deel aan zuive ringsacties, waarbij zij soms tot aan de borst door de modder moesten. Zij klopten wacht in zwoele tropennachten op afgelegen posten. En nu; de kust van het va derland. Duinen, een vuurtoren en een paar huizen, steeds dichterbij Geen kampongs meer, geen hete steden, geen Pasar Baroe, of Pe- rak-boulevard, geen katjang, pi sang, bahmi- of nasi-goreng. dat alles is ver weg achter het kielzog, dat een lijn trekt naar wat steeds verder af ligt. Hier is Holland Hier is Holland, eindelijk! In dichte rijen drommen de jongens langs de railing, de handen diep in de zakken gewrongen en bibbe rend van kou. Stil staan ze te kij ken, velen met een brok in hun keel. Dit is het moment, waarop zij twee en een half Jaar hebben ge wacht. Jaren, waarin zij heimelijk de maanden, weken en dagen heb ben afgeteld, en waarin zij zich steeds weer hebben afgevraagd: Hoe lang nog? Wanneer nu eens zekerheid? En op deze Vrijdagmiddag tegen zes uur is het grote ogenblik ge komen, de „Kota Baroe" vaart de Waterweg binnen. Een gejuich breekt los. er wordt geschreeuwd en gegild. Op de twee bootjes met be langstellenden, die inmiddels van wal gestoken zijn, worden vlaggen gezwaaid en span doeken omhoog gehouden. De spandoeken zijn beschilderd met allerlei groeten en soms zijn zij zo groot als beddela- kens. De jongens aan boord willen niets missen van deze intocht. In palen en buizen zijn ze geklom men, op reddingsboten en windas sen. Ze verdringen elkaar langs de railing en hangen uit de patrijs poorten. Wij zitten ergens aan dek op een omgekeerd groentenkistje midden tussen het gedrang. Hé Piet. schreeuwt een marinier, neem nog zo'n be roerde Highway, nu kun je 't nog doen, als je thuis zo'n ding rookt, trappen ze je de deur uit. Piet trekt z'n gezicht in een brede grijns, steekt een eigaret op en zegt dan peinzend: „Moet je zien, daar heb je al een molen en aan de andere kant de toren van Brielle. 't Is prachtig, maar ik stik van kou. Wij laten ons groentenkistje in de steek en gaan naar het achter schip. Daar, in de ziekenboeg vin den we de eerste luitenant J. Smit, uit Amersfoort, ,,'k Heb geelzucht, zegt hij, ,,'k moet nog een beetje uitzieken. Er waren hier een stuk of twaalf jongens, die dat hadden, maar de meesten zijn er al weer uit. Ik ga nu morgen naar het Mi litair Hospitaal in Amersfoort, 't Is wel beroerd, maar 't kon erger. Bovendien, 't is dicht bij huis. En om de mond van de luit speelt een lachje. Eigenlijk is dat niets bij zonders, want iedereen aan boord lachte. Ook slechte dagen „We hebben slechte, maar ook wel goeie dagen gehad." vertelt sergeant W. J. v. d. Linden uit Amersfoort, en dan zegt hij nog half voor zich heen: „Ze zullen thuis wel zenuwachtig zijn. M'n dochtertje van twee en half jaar heb ik nog nooit gezien." Sergeant J. J. Bijlsma, de man, die herhaal delijk gedichtjes uit het soldaten- Arnold Lunn sprak over katholicisme Onder auspiciën van de Kring van Katholieke Academici te Amers foort hield de bekende katholieke Engelse schrijver en speler Arnold Lunn gisteravond een voordracht over het onderwerp „Prospects of Catholicism in the modern World". Voor de ongeveer 50 aanwezigen is deze avond zeer interessant ge weest en het is dan ook zeker te be treuren dat de zaal van O.L.V. ter Eem niet meer belangstellenden be vatte. Na een korte inleiding besprak de heer Lunn zijn ondervindingen op gedaan in verschillende landen. De victorie van Italië tegen het communisme, waar de Katholieke partij zijn aandeel in had, was niet alleen in Italië doch ook in vele an dere landen het bolwerk tegen de tyrannie, zei Lunn. Aangaande Spanje waar generaal Franco, als katholiek, een bezorgdheid verwek te werd vooral na de pauze over dit onderwerp hevig gediscussieerd. Amerika, waar zi 25% van de be volking katholiek is. was zeker niet zonder spirit, gezien het feit dat de katholieken, waarvan vele demo cratisch zijn. de steun aan het Mars hall-plan gaven. Op de vraag van een der aanwe zigen over de toestand der Kerk in de verschillende staten in Amerika, zeide Arnold Lunn. dat deze in het Noorden zeer arm, doch in het Zui den zeer sterk was. Vooral het ge bied bij Boston en vrijwel geheel Californië. leven voor ens schreef, ook ulr Amersfoort zegt: ,,'t Is in Indië zo. dat'ik de maanden heb zitten tel len," en soldaat eerste klas G. Brouwer voegt er aan toe: „En ik ben hartstikke blij, dat ik weer naar mijn vrouw toe kan. Dan kun je tenminste weer behoorlijk eten, want dat is daarginds niks," kankert J. A. H. Marijnen uit Utrecht. Amersfoorters en Utrechters staan om ons gegroept, sergeant II. Deen, korporaal Z. J. van BarLin- gen. soldaat eerste klasse C. Meyer, soldaat eerste klasse D. Slok-Soe- de, korporaal H. ten Hove en sol daat eerste klasse L. Hoevers. die door zijn vrienden de kleinste man op de boot wordt genoemd en ba lorig zegt: ,,'t Was een rottijd en dit is 'n rotboot." allemaal Amers foorters en uit Utrecht spraken we korporaal K- L. de Graaf, soldaat le klasse Louwes, soldaat L. Renes en soldaat Henneveld. Moeilijk zoeken Allemaal hebben we hen niet kunnen vinden, de terugkerende Amersfoorters en Utrechters, 't Is moeilijk zoeken tussen 1500 jon gens. Ze hebben veel te vertel len. ,,'k Wist niet wat het was," zegt er een, „toen we straks de Waterweg invoeren, kreeg 'k op eens een geur in m'n neus, die 'k niet dadelijk thuis kon brengen. Nü weet ik wat het was. Het was de geur van weilanden, van pol ders en 't klinkt gek, maar 'k rook ook Hollands water. Ikik rook Nederland. Deze paar uur vergeten we nooit. De belangstelling is ons ook meegevallen We stonden heus niet alleen van kou te snotteren. Ja, de belangstelling was groot. Overal stonden ze langs de oevers van de Waterweg, wuivende en roepende mensen. Bij Maassluis, Schiedam bij Vlaardingen en over al en steeds weer bruiste het ge juich op aan boord. Rotterdam kwam in zicht, werven, huizen, massa's, fabrieken en hijskranen, donker afstekend tegen de grijze wolken Het schip werd Vrijdagavond om kwart over acht gemeerd aan de Lloydkade. Op de kade speelde een militaire kapel het Volkslied en toen werden alle mannen stil. heel stil De avond daalde en de jongens mopperden omdat zij nog niet van boord mochten. Het leger op zijn smalst noemden zij het. De hele nacht nog aan boord blijven. Van slapen kwam niet veel. Het stond vast. dat deze nacht langer zou duren dan welke ook in de afge lopen twee en een half jaar. In de benauwde slaapruimen werd zenuwachtig heen en weer gelopen en ingepakt. Bezorgd klonk een stem: „Zeg. wat doen we nu met die strepen? 'k Weet niet hoe 'k ze nog op m'n jas moet krij gen." „Ha," smaalde 'n ander, „interes seert dat jou wat? 'k Wou, dat 'k vast m'n burgerkloffie aan had." 'n Burgerpakje, daarover pieke rend hangen velen over de railing en kijken naar de vele lichten, die in de donkertje over 't water glins teren. Niet voor niets informeren ze er nieuwsgierig naar, of er in Nederland baantjes te krijgen zijn. Zij weten, die hier in het vader land een taak op hen wacht, ook al zeggen ze soms schertsend, dat ze als 't kan willen gaan rentenie renwant dat is maar de bui tenkant. 't Is later geworden, dan ver wacht werd, maar de „Kota Baroe" is binnen. Ruim vijftienhonderd jongens zijn weer terug. Velen konden het zich Vrijdagavond nog niet voorstellen. Maar, vandaag zullen zij het zeker weten, alle maal, als ze weer aan tafel zitten in de huiselijke kring-*en vertellen over allerlei belevenissen, die soms nu zo onwerkelijk schijnen.. Ouderdag en beëdiging bij de Grenadiers Binnenkort vertrekt een in Amersfoort in opleiding zijnd Ba taljon Grenadiers naar Indonesië. In verband hiermede wordt op 13 Juli een ouderdag georganiseerd in de Markthal. Des middags wordt er een aantal officieren beëdigd en aan vijf onderofficieren zal de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst worden uitgereikt. Grenadiers en Jagers bestaan ruim honderd jaar Op 7 Juli a.s. bestaan de Garde Regimenten Grenadiers en Jagers 119 jaar. Ter gelegenheid hiervan is er op het voorterrein van de Infanterie-kazerne een inspectie en een défilé van het in opleiding zijnde Bataljon Grenadiers. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis, z v C. Bor en J N Bronk. Gernt, z v J. Snij ders en B. E. Hagebeuk. Johannes Albertus, z v P. H. Jansen en J. H. Snijders. Petronella Grietje, d. v. B. Baatje en C J P de Koning. Albert Richard, z v A. R. van Houdt en A J van Zwol. Cornells h'endrikus, z v C. v. d. Hoogen en S P. Verijzer. Arie Wilhelm Chris tian, z v N Schreuder en A van Loenen. Overleden: Pieter Verwaal. 76 jaar, echtgenoot van N. Leeflang. Ken vruchtauto van de firma Houtz morgen in de Weyersstraai een rare gevaarte eerst in de middag uit de ager en Heineman maakte Vrijdag- tuimeling. Met grote moeite kon het beek worden getakeld. (Archifoto) Toelatingsexamen Gymnasium Toegelaten tot de le klas van het Johan van Oldenbarnevelt Gymnasium: M. P. Allers, Aa. de Beer, Hy. Belgraven, Ne. van den Born, L. K. Bos, H. Brandsen, K. E. Brester, Ja. Eth. Dickmann, He. Ge. Busman, D. J. C. Engel, K. ter Haar,, W. J. Hament, Ta. Ea. Ja. Hardon, B. Hartelust, J. P. Hebly. P. G. den Hengst, D. Ch. Hoevers K. B. Holwerda, P. G. M. Hool- werff, C. O. Jellema, W. A. J. Ka nis, Ia. Aa. Lay, D. G. G. Marga- dant. Ma. Ia. Ee. Oestreieher. Aa. Be. Oestreicher, He. Me. Ke. Oest- reicher, J W. H. Patist, G. C. Post- ma, A. J. A. Ruys, H. W. Scheij- grond, F. A. Stangenberger, Ne. Ea. Ha. Vermeulen. Ea. Ja. Le. Wayen- berg. Je. van der Wiel. Aa. Wil- lemsen, Eth. Wories, H. Zwarte- veen. Voor het onbevoegd voorhan den hebben van distributiebeschei den, kreeg een Leusderwegbewoon- ster een bonnetje. Drie marktkooplieden, die de ijkwet overtraden, kregen een pro ces-verbaal. Waterloo Bridge in Grand Aan Vivian Leigh en Robert Taylor is een „boy meet girl"-spel- letje wel toevertrouwd en de lief hebbers van dierbaar en rozig ge- minnekoos zullen stellig beurte lings liefelijk en droevelijk aange daan worden bij de geschiedenis van dat schattige danseresje met de zielvolle blik en de kranige, echt knappe kapitein, die op de plech tigheid na getrouwd waren, en door het vervroegde vertrek naar het front van de bruidegom zó on noemelijk ver uit elkaar komen te liggen, dat er niets dan narigheid van komt. Want als Myra (zo heet het wer kelijk verschrikkelijk aardige meisje) in de krant leest dat haar Roy, haar Kapitein, onder de ge sneuvelden hoort, is ze er maanden ziek van. Wel heeft ze gelukkig een vriendin die haar verzorgt, maar je moet maar niet vragen hoe die aan het geld komt om van te leven Als Myra het verneemt is ze er eerst hevig door ontsteld, maar al spoedig toont de film haar op dezelfde brede weg, want een andere manier om de kost te ver dienen schijnt er in Londen anno 1917 voor twee knappe en lang niet domme meisjes niet bestaan te hebben. Let nu op hoe het kwaad zich zelf straft, als Myra een jaar later bij het Waterloo station naar thuis komende soldaten staat te lonken en daar opeens haar eigen Kapi tein in levende lijve op haar af ziet komen, naivelijk veronderstellende dat z^| door een schattig voorge voel gewaarschuwd, hem af staat te halen. Even laat Myra de zaligheid van het hervinden over zich komen, maar van binnen is ze toch zo zui ver gebleven dat zij haar geliefde Roy de schande en het verdriet van haar oneerbaarheid niet wil aan doen en vlak voor de bruiloft vlucht ze en dan blijft er haar niet veel anders over dan zich op Wa terloo Bridge onder een uit de mist opdoemende vrachtauto te werpen. Dank zij het voortreffelijke lief des-paar dat Vivian en Robert on getwijfeld zijn en de handige regie van Mervyn LeRoy, zullen velen in Grand enkele zoete uren beleven en Waterloo Bridge een echt mooie film vinden. Peter Lorre als schurk in „Schimmenjacht" Beklemmend is het woord, dat de reclame gebruikt in de aankon digingen voor de Columbia-film „The Chase", die in het City-thea ter wordt vertoond onder de naam „Schimmenjacht" En deze rolprent is beklemmend, van de eerste tot de laatste meter filmband. Als u mij vraagt, wat er nu eigenlijk is gebeurd, dan kan ik u hoogstens vertellen, dat er een stuk of wat moorden in worden gepleegd. De rest is nogal ingewikkeld en dank zij de knip-techniek van de Film keuring weet ik tot op heden niet, wat nu eigenlijk het sinistere be roep is van meneer Roman en ziin assistent Gino, die heel veel geld schijnen te hebben en er om de een of andere reden veel plezier in hebben hun medespelers en u te laten schrikken door krakende pa piertjes (overigens een goede vondst) en knallende pistolen. Ed die Roman heeft een vrouw en een chauffeur en natuurlijk wordt het iels tussen deze twee laatsten. Om het geval nog een beetie psycho-analystisch te maken (ik dacht eigenlijk, dat de mode daar al weer af was) leidt de chauffeur svmpathiek gespeeld door Robert Cummings, nog een poosje aan ge heugenstoornis en angst-dromen, en als hij daar eenmaal van af ge- holoen is, dan binken zijn dromen toch wel een grond van waarheid te hebben. Al met al oen technisch goede film met uitstekend spel (Peter Lorre!), zeer suggestieve muziek en een slecht verhaal. HT OEN ik trouwde, lie- ve Adam, kreeg lk van een spotzieke vriend een ellenlang feestgedicht. Het was een soort van va demecum voor de huwe lijkse staat, een gids om t doornige hulsvrouwen- )ad met al zijn voetangels cn klemmen succesvol te bewandelen. Waar het Iongmens de wijsheid van daan haalde is me tot op de dag van heden een raadsel gebleven, maar» 't was een volledige catalo gus van alles, wat op de ïuishouding betrekking ïeeft Het ging over taaie runderlapjes en motballen over 't strikken van smo- kingdasjes, over het ver dwijnen van boordeknoop jes. over geprikkelde huis vaders. mazelkindertjes. kranen die als maar lek ken en -gronderig geuren de gootstenen. Het ein digde zo: Je wilt zo graag trouwen het zal ie berouwen. Want doornig en steil is het pad van de vrouweni Laat mij ie riu maar di rect opbiechten. lieve Adam. dat de eerste voor spelling niet is uitgeko men. Maar dat het Dad van ons huisvrouwen niet altyd langs grazige wei den voert, maar ook wel eens langs mulle, stoffige zandpaden wie zal het ontkennen? Ik wil niet alle mannen tegen mii in het harnas lagen, en ook geen revo lutie ontketenen onder miin ongetrouwde zusters, maar spreek ik te boud. als ik beweer dat het leven van ons vrouwen nee. niet moeilijker, maar wel moeizamer, gejaagder is dan het hunne? En nu, beste Adam. be gint straks de vacantie voor jou en de kinderen. De kinderen gaan dan als ze tenminste onder weg niet al verdrinken in een ondergelopen straat, heerlilk zwemmen in ons mooie bosbad met zijn werkelijk populaire prij zen. Ze gaan ezeltje rijden in Birkhoven. bramen zoeken. excursies doen onder de onvolprezen lei ding van aardige, enthou siaste ieugd-van-de-straat heren en dames. Jijzelf. Adam. gaat vissen of tim meren aan ie nieuwe schuurtje, of ie zoekt de boer ln Hamersveld nog eens op. die ie in de schra le oorlogsjaren wel eens aan een litertje melk hielp. Of je prutst genoe- geliik aan ie zelfgebouw de radio of ie richt een kikkervisjes-aauarlum in voor de tweeling. Ik gun ie 1e vrije dagen zo van harte. Je hebt een heel jaar gezorgd en gewerkt voor ie gezin en het is heerliik. dat, ie ie nu eens een paar dagen zult kun nen ontspannen. Maar heb je er wel eens bij stil ge staan. Adam. dat voor een heleboel Eva's juist de va- cantieweken spitsweken ziin Dat ïuist die weken van haar extra energie en extra engelengeduld ver gen en dat zi1 aan het eind van zo'n roezige campagne er misschien wel naar hunkert, dat de deuren van de tempels der wijsheid zich weer voor het grut zullen openen? Daarom vraag i k ie. Adam. om haar eens te helpen. al3 iij straks zo plezierig ie pijpje rookt en ie krantie leest onder de schaduwige vlierboom in jullie voortuintje. Doe eens een boodschap voor haar. trek er eens op een fnorgen als zij het druk heeft, met het grut oo uit. help haar eens met do vaat! Maar misschien gaat jouw Eva dit jaar wel m?t vacantie! Er zijn in onze stad honderdtwintig Eva's die dit iaar vvèl vacantie krjigen. Zij zullen oen week de gasten ziin van onze Amersfoortse Ge meenschap. Een hele week lar\g zullen ze verzorgd worden ln plaats van zelf te moeten zorge.n Alleen zij, die dag in. dag uit zelf de pollepel hanteren we ten. hoe heerlijk de aard appeltjes smaken, die door een ander gekookt zijn. hoe lavend het kopje thee is, dat door een andere hand wordt ingeschonken! De vrouwen die dit jaar met vacantie gaan ziin bijna allemaal moeders van grote gezinnen: Moe der Liesbet. die dertien kuikens thuis heeft en moeder Jo. die liefdevol en trouwhartig de tien kin deren uit het eerste hu welijk van haar man ver zorgt. en moeder Riek. ternauwernood hersteld van een zware trombose, maar toch alweer van 's morgens vroeg tot de3 avonds laat op de bres staande voor haar zeven tal en moeder Aagje, die dag in dag uit U-ee zieke kinderen verpleegt... Zij allemaal zullen een weeklang uit kunnen rus ten. Ze zullen door de stil le bossen bij Oosterbeek dwalen en wandelen over de kruidige hei. Ze zullen elkaar leren kennen en el kaar van eigen zorgen en eigen vreugden vertellen. Wij. Amersfoortse Eva's die niet meegaan met een van de drie groepen van veertig, wil verheugen ons zo van harte i.n hun va cantie. Wj1 hopen zo. dat deze vacantie ze nieuwe kracht en nieuwe levens vreugde zal geven. Wii wensen ze heerlijke dagen toe en iou achter blijvende Adam. sterkte en energie en engelenge duld met het grut tijdens haar afwezigheid. Eva. Afscheid en installatie van schoolhoofden In een samenkomst van het be stuur der Veren, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs met de ouders en collega's heeft gisteravond de heer B. v. d. Kolk afscheid genomen als hoofd van de school aan de Van Assenraadstraat. De Voorzitter, Mr. L. Stadig, sprak zijn vreugde uit over de grote belangstelling, die z.i. ook te danken was aan het verlangen kennis te maken met het nieuwe hoofd. Nadat spr. in 't bijzonder welkom had geheten de Inspecteur van het Chr. Nat. Onderwijs de heer v. Hasselt en de heer Vos, hoofd van de Kon. Emmaschool, richtte hij zich tot de heer v. d. Kolk. Wij willen u gaarne uit dank baarheid en erkentelijkheid een blijvende herinnering aanbieden, waren de woorden, waarmee spr. de heer v. d. Kolk een met zilver beslag versierde sigarendoos aan bood. De voorzitter riep vervolgens het nieuwe hoofd van de school Assen raadstraat, de heer S. Abrahamse, gekomen van Amsterdam, een har telijk welkom toe, hem de verze kering gevende, dat het bestuur het werk van de scholen, ook van de uwe, aldus spr., met belangstel ling volgt. De heer v. Opstelten, als oudste onderwijzer, vertolkte de gevoelens die er leven onder het personeel jegens hun scheidende Hoofd. De heer Abrahamse wenste de heer v. Opstelten toe, dat het hem gegeven zou zijn de school te doen blijven beantwoorden in steeds meerdere mate aan het doel, waar toe zij gesticht werd. Namens de collega's sprak de heer Radix, hoofd der Chr. School Miereveldstraat, die exterieur en interieur van collega v. d. Kolk belichtte. De heer Radix volgde in 1928 de heer v. d. Kolk op als hoofd van de school Blankenheim- slraat. Deze spreker maakte tevens gebruik van de gelegenheid de heer Diepenbroek te feliciteren met zijn aanstelling als hoofd van de nieu we Chr. School in de Dollardstraat. De heer J. H. Veenkamp bood vervolgens namens de hoofden der scholen het gedenkboek voor H.M. de Koningin: „50 jaar" aan, voor zien van een fraai gecallygrafeerde opdracht. Vervolgens sprak dan de heer v. Hasselt als inspecteur van Chr. Nat. Schoolonderwijs, mej. Blie- kendaal namens de Directeur der Nutsspaarbank, de heer Sellemans, eveneens met aanbieding van een geschenk, waarna tenslotte de ouders bij monde van de heer Ket ting dank brachten voor de vader lijke vriendschap, die zij van de heer v. d. Kolk in zo ruime m^te mochten ondervinden. Een wel zeer bijzonder geschenk voor deze tijd; een gouden horloge met inscriptie, onderstreepte deze dank, terwijl mevr. v. d. Kolk een fraaie bloe menmand werd aangeboden. Toen was het woord aan de beide hoofd personen zelf. Prominente wielrenners komen „de Ronde" rijden Het staat thans wel vast dat de „Ronde van Amersfoort" een van de belangrijkste wielersportevene menten van dit seizoen in ons land wordt. Gerrit Schulte, en dat maakt de ronde in onze stad juist zo be langrijk, is vast besloten te tonen dat hij de op de Cauberg behaalde titel van Nederlands Kampioen niet alleen ten volle verdient, doch ook dat hij op het ogenblik in prima conditie is. Zijn tegenstanders, waaronder de sterke renners als Sijen (nummer twee van de Cauberg). Lambrichts. Lakeman, Motke, de Best en ande ren. zijn er echter op gebrand revan che te nemen en zullen het de Bosse Wielerlocomotief natuurlijk moei lijk maken. Het circuit leent zich bijzonder voor deze revanchewedstrijden. De sterke helling van de Utrechtseweg en de daarop volgende lange afda ling van de.Koningin Emmalaan en Koningin Wilhelminalaan bieden de renners alle mogelijkheden voor de marrages. waarna vanzelfsprekend de spannende achtervolgingen niet achterwege zullen blijven. De naam ..Klein Cauberg-Criterium" is dan ook zeker op zijn plaats. Ongetwijfeld zal het Zaterdag 10 Juli op „de Berg" spannen en ook druk worden, want uit vele plaatsen kwamen reeds aanvragen om kaar ten binnen van enthousiasten die deze belangrijke revanchewedstrijd willen bijwonen. HANDBALWEDSTRIJDEN UITGESTELD Er kon gisteravond nog geen aanvang worden gemaakt met de Handbal-zomeravondcompetitie. Het terrein aan de Rubensstraat was onbespeelbaar en zodoende moest de eerste wedstrijd in de 2e afdeling Amersfoort IIIAmers foort IV uitgesteld worden. Men zal thans trachten, indien de weersomstandigheden van het ogenblik aanhouden een ander ter rein in Amersfoort te krijgen, waar deze wedstrijden dan op gespeeld kunnen worden. De uitgestelde wedstrijd zal vermoedelijk a.s. Vrijdag gespeeld worden op het terrein aan „de Bokkeduinen". Naar wfl vernemen heeft de rege ring besloten om, behalve 31 Au gustus, ook 6 September tot natio nale feestdag te verklaren. Koningin zal Jeugdspel in stadion bijwonen H.M. de Koningin zal persoonlijk aanwezig zijn bij het Jeugdstadion- spel, dat op 10 Juli, op de „dag van de jeugd", in het Olympisch Stadion te Amsterdam zal worden opgevoerd door de gezamenlijke jeugdorganisaties, verenigd in de Nederlandse Jeugdgemeenschap, aldus wordt van de zijde der Jeugd gemeenschap medegedeeld. UtrechtBaarn op 25 Augustus electrisch Op 25 Augustus zal het traject UtrechtBaarn worden bereden met electrisch materiaal, de zgn. buffer-treinstellen, dus geen ge stroomlijnde wagens. Van die da tum af geldt dus de nieuwe dienst regeling op bladzijde 35 van het spoorboekje. Wijdingsdienst Comité „Levensvragen" In het zaaltje aan de Regentes- selaan, houdt het comité „Levens vragen" om half één een wijdings- dienst, die onder' leiding zal staan van prof. dr. K. Dijk van Amster dam. De autobestuurder W. uit Soest, die ton eerste in het plantsoen Oost reed. en bovendien het grasveld ter grootte van 170 beschadigde, kreeg een proces-verbaal. Civiel rechtelijk zal hij ook nog wel het een en ander te betalen krijgen. Kinderen beneden de leeftijd van zestien jaar. mogen geen trans portrijwiel voortbewegen. Een be woner van de Hellestraat, die dit niet scheen te weten, kreeg een pro ces-verbaal. Een bewoonster van de St- Ro. chusstraat deed aangifte van ver missing van een polshorloge. Ned. Herv. Kerk. St. Joriskerk 10.30 uur ds. Vermaas. Bed. H. Doop; 7 uur ds. Gerritsen. Nieuwe kerk 10 uur ds. Herf- kens. Bed. H. Doop; 7 uur ds. Duetz (Maarsbergen). Emma-kerk 9 uur en 10.30 uur ds. Koolhaas; 5 uur ds. Smits. Bed. H. Doop. Gymnasium 10.30 uur ds. Braak man. Kapel Zon en Schild 10 uur ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" Geen dienst. Jongerendiensten. Kerk (Appel weg) 10.30 uur de heer J. F. Grimm. Wijkgebouw 10.30 uur de heer C. Vos (Kerkboekjes mee brengen!). Gebouw Immanuel 10 30 uur de heer J. van Stek. Jeugd huis 10 uur de heer D. Veis Heyn. LEUSDEN 10 uur ds. Koolhaas (Maarn). Geref. Kerk L. Vrouwestr. 9 uur ds. W. C. v. d. Brink (Veenendaal) 17 uur ds. D. A. Zijlstra. L. Cos- terplein 9 uur prof. dr. K. Dijk (Amsterdam), 17.30 uur ds. W. C. v. d. Brink. Tulpstraat 9 uur ds. D. A. Zijlstra, 17.30 uur prof. dr. K. Dijk. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsingel 10 uur prof. B. Holwerda, 17.30 uur as. J. A. Vink. Westerkerk 10 uur ds.J. A. Vink, 17.30 uur prof. B. Holwerda. Oud Geref. Gem. (Muurhuizen 53) 9.30 uur en 17 uur Godsdienst oef. 6 Juli 19 uur ds. D. van Leeu wen (Loenen a. d. Vecht). Geref. Gem. (Stoovestr.) 10 en 17 uur leesdienst. 9 Juli 20 uur ds. Fraanje (Barneveld). Ver. v. Vrijz. Herv. Gasthuis- kerk 10.30 uur dhr. J. A. Labri, theol. cand. Rem. Gem. 10.30 uur dr. R. Mie- dema. Ev. Luth. Kerk 10.30 uur mej. da Voetelink (Zwolle). Doopsgez. Gem. 10.30 uur ds. S. Gosses Gzn. Vrije Ev. Gem. Doelen 10 uur dhr. Baas (Amsterdam). Appel weg 20 uur ds. G. v. Bruggen (Utrecht). Chr. Geref. Gem. 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Verg. v. Gelovigen (L. Nicasius- str. 4B) 10 uur Eredienst, 17 uur pred. des Woords. Chr. Science Soc. 10 uur Holl., 11.15 uur Eng. dienst. Kerk v. Jezus Christus v. d. Hei ligen der laatste dagen. (Varkens- markt 11B) 10.30 en 17 uur dienst. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis 17.30 uur Vesper. Vrije Kath. Kerk 10.30 H. Mis. LEGER DES HEILS 10 uur Majoor Mijlings. 19 uur Openluchtsamenkomst t.o. Oude Pol. Bur. 20 uur Majoor Hermes. TEGENOVER DE NEW LOOK staat in Amerika de mode aan het strand die de lange broek sinds lang heeft afgeschaft. Maar grote zakken (om verlegen handen in weg te bergen?) zijn tegenwoordig onmisbaar. in de 350 cc klasse K. BILLS 2 F. L. FRITH 3 E. E. BRIGGS reden op banden en zadels OOK IN DE ZWARE KLASSE (500cc> twee rijders 1 A. J. BELL 2 J. M. WEST Hieruit spreekt de be trouwbaarheid en het prestatievermogen van N,V. DUNLOP - AMSTERDAM Medische Zondagsdienst DOKTOREN, alleen te raadple gen bij spoedgevallen: H. Boers- ma, Dollardstraat 2, tel. 5327, A. F. Batenburg, Utrechtsestraat 18, teL 5358. APOTHEKEN: Jansen, Lange- straat 74, tel. 3677, A. J. Kraan, O. Soesterweg 89. tel. 4393, De Weijer, LeusderWeg 212, tel. 4887. VERLOSKUNDIGEN: A. G. F. Perk, H. v. Viandestraat 2, tel. 5086. Soest Ring glom haar toe Toen de 46-jarige werkster S. B. in dienst was bij mevr. J. U.B., viel er bij het afstoffen van een kastje een doosje op de grond, waaruit een gouden ring rolde, met diamanten bezet. De verlei ding werd de werkster te machtig en zij eigende zich het kostbare voorwerp toe. Ter zitting van de Utr. Politie rechter, waar de vrouw Vrijdag middag was gedagvaard, kwam vast te staan, dat zij zich ook al eens aan diefstal van levensmid delen heeft schuldig gemaakt bij de familie U. De vrouw, die zeer onder de in druk was, hoorde vier maanden gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. De Politierechter veroordeelde haar tot 3 maanden met aftrek van voorarrest. Al te voortvarend De 59-jarige schilderspatroon J. B. te Soest moest zich Vrijdag middag voor de Politierechter te Utrecht verantwoorden wegens overtreding van art. 21 Besluit Wederopbouw. Verdachte had een keuken en een slaapkamer laten verbouwen. De vergunning, die hij van de ge meente had, had slechts betrek king op het ontmantelen of be mantelen van enkele muren. De Officier van Justitie achtte de overtreding wettig en overtui gen bewezen en eiste tegen B. een geldboete van 150 of 1 maand hechtenis. Het vonnis luidde: 100 subs. 2 mnd. hechtenis. Jongetje door vrachtauto aangereden Donderdagavond werd het drie jarig zoontje van de familie E. wo nende aan de Burgem. Grothestraat, terwijl het de drukke Rijksstraatweg opliep, door een vrachtauto aange reden. De bestuurder remde uit alle macht doch kon niet voorkomen dat het knaapje werd aangereden. Dr Carels verleende de eerste ge neeskundige hulp en constateerde een lichtë hersenschudding, een wond die gehecht moest worden en enige ontvellingen. Het jongetje kon naar de ouder lijke. woning worden overgebracht. KPS—PTT 7—1 Voor de BeKa zomeravondcompe titie werd gisteren op het KPS-ter- rein aan de Utrechtseweg een wed strijd KPSPTT Soest gespeeld. KPS was over alle linies sterker en won met de sprekende cijfers 71. Ruststand 51. Ouden van dagen en verkiezingen Voor invaliden en ouden van da gen bestaat Woensdag 7 Juli de ge legenheid per auto ter stembus te gaan. Zij. die daarvan gebruik wen sen te maken, kunnen zich daarvoor tot Maandagavond aanstaande op geven bij de heer K. de Haan, Van Lenneplaan 5c. Voetbalvereniging DVV O O De een jaar geleden opgerichte voetbalvereniging DW maakt mor gen een grote sprong vooruit. Als gevolg van het feit, dat de vereni ging in het volgende speelseizoen aan de competitie gaat deelnemen, zal morgen een nieuw veld in ge bruik worden genomen. Het veld is keurig in orde ge bracht. nieuwe doelpalen zijn ge plaatst en gemetselde kleedlokalen gebouwd. Morgen spelen de geel-zwarten de openingswedstrijd tegen KPS. Medische dienst Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest" Soesterberisestrsit 8.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2