PERRY Amersfoortse vrouwen aangekomen op de Pietersberg Politie speelde gelijk tegen Groningen Met de boot van Amersfoort naar Marken Er viel nog wat regen maar allen zijn vol goede moed Begroetingswoord van burgemeester Molendijk TOERISME Reis artikelen Th. Jansen won de Volta-beker AMV trok door vlaggende straten 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Maandag 5 Juli 1948. (Van onze speciale verslaggever) Het was een vrolijke groep vrou wen, die zich hedenmorgen om streeks negen uur in het kantoor van de Amersfoortse Gemeenschap verzamelde. De vrouwen trokken zich niets van de treiterende mot regen aan. Al had het water nu met bakken uit de hemel gevallen, de stemming had er niet door be dorven kunnen worden. De Amers foortse huisvrouwen gaan met va- cantie naar het mooie oord Pieters berg te Oosterbeek. De eerste groep stond startklaar. Nog even enkele misverstanden uit de weg ruimen en daar ging de groep met de jolige „oma" van het gezelschap voorop. ,.We gaan de zon opzoeken," zei ze. En de altijd behulpzame en vrien delijke mevrouw Ten Bos reageer de onmiddellijk met „Ach mens, je hebt de zon in je hart." De vrou wen schaterden toen zij zich met koffers en tassen naar de stadsbus begaven, die ditmaal eens buiten de stadspoorten ging. De vaders en de kinderen stonden glunderend langs de kant. Moeder gaat uit. Moeder is een week uit de zorgen van alle dag. Na deze groep volgen er in de komende weken nog twee. Het zal feest zijn op de Pietersberg. Geen gereken met de dubbeltjes en de bonnen voor het brood. Moeder gaat uit en de beste wensen van alle thuisblijvenden vergezellen haar op haar reis naar het schone Ooster beek. Burgemeester Molendijk ging voorop. Hij gaf de weg aan, zoals hij in deze daad van solidariteit steeds de weg heeft aangegeven. I Gearriveerd OOSTERBEEK. Maandagmorgen. In een groot park te Oosterbeek staat het vacantietehuls voor huis vrouwen „De Pietersberg". Op het terras van dit landgoed staan op dit ogenblik veertig Amersfoortse huls vrouwen. pas per bus aangekomen, elkaar telkens weer te wijzen op het fraaie vergezicht op de Rijn en de Betuwe. Zij vergeten sponzen, dweilen en boenders, de dagelijkse dingen, waaraan hun ogen gewend ztfn. Vandaag tot Zaterdagmorgen zul len deze vrouwen hier onder leiding van mevrouw Plantinga en me vrouw ten Bosch de gasten zijn van Mejuffrouw J. H. Kamsteeg, de di rectrice van het tehuis, dat door de Amersfoortse gemeenschap voor drie weken is gehuurd. Volgende week Zondag komt er een nieuwe groep hulsvrouwen en de Maandag daarop weer een. Van morgen omstreeks half elf arriveer den de dames in een grote autobus. Eerst stonden ze nog wat onwennig te kijken, zo maar een week met vacantie, zonder je man en je kin deren. zonder geld. Ja. dat is een on bekende sensatie. Maar in de grote conversatiezaal wordt echter het ijs spoedig gebro ken. Burgemeester Molendijk, die meegekomen was. sprak er een welkomstwoord en zei o.m.: „Ik denk, dat velen van U nooit ge dacht hebben hier een week te ko men en verlost te zijn van alle zor gen. U hebt een moeilijke tjjd ge had ook reeds voor de oorlog, vaak wist U niet hoe met Uw huishoud geld rond te komen. De huisvrouw moet de moeilijkheden van een heel gezin aandurven en in de oorlogsja ren kwam er vaak nog een extra- portie narigheid bij Nu hebben wij en de Amersfoortse gemeenschap gezegd, dat we die huisvrouwen nu eens een weekje in het zonnetje moesten zetten. We vragen van U niets anders dan samen te trachten een groot gezin te vormen en een zonder ergernis indien VAN UTRECHTSCHESTR. 14 AMERSFOORT. Tel. 5294 Noteert U even GRAND: Waterloo Bridge (18 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14.—. 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Schimmenjacht (18 jaar) 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Rancho Grande (alle lft.) Vrijdag en Zaterdag 14.30. 18,45 en 21 u. Overige dagen 14 30 en 20 u. Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 u 6 JULI: Tentoonstelling Ambachts school 19 u. Begroetingsbijeenkomst „Kota Baroe'' militairen gemeentehuis 14.30 u. Verkiezingsvergadering P.v.d.A. Markthal 19.30 u. 7 JULI: L. E. A. Opvoering „De Spooktrein" 20 u. OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v boeken 1417 u Dl. Vrijd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u DL en Vrijd. ook 19—22 uur. DANCING VAN T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur Zond. mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red White and Blue cane> D'OUDE LANTEERN: Tentoonstel ling werken van Brenner. gezellige sfeer te scheppen. Als U dan Zaterdag naar huis gaat dan hoop ik, dat U zult zeggen: Wat zijn het een fijne en heerlijke dagen geweest daar op die Pietersberg'. En dan is onze opzet om U wat meer levenlust en levensmoed te geven geslaagd," zo besloot de bur gemeester. Mevrouw Ten Bosch richtte zich eveneens tot de Amersfoortse huis vrouwen en hoopte, dat de zon in haar hart en ook buiten zou schij nen. De directrice vertelde iets over de regels van het huis en leidde de veertig Amersfoortse vrouwen rond in het grote en werkelijk fraaie ge bouw. dat in de oorlogsjaren zo zwaar werd beschadigd, doch thans weer helemaal is opgeknapt. Er zijn 50 prachtige kamers met stromend water or is een goede keuken en een fraaie eetzaal cn een gezellige conversatiezaal. waarvan die vrou wen van U. achterblijvende mannen, ongetwijfeld veel gebruik zullen maken, want stof om over te pra ten zullen ze deze week wel op doen! Huisvrouwen met vacautie. Bij de autobussen, klaar voor de start Den Bosch staat nu een punt voor De Amersfoortse polltic voetbalde Zaterdagmiddag op „Birkhoven" voor de competitie om het landskampioen schap tegen cle Marechaussée uit Gro ningen. In het elftal van de gasten speelden o.a. Van Beck, de soil van GVAV, cn Kammcljer, de rechtsbinnen van Be Quick, mee, die samen vaak op gevaarlijke wijze voor het Amers foortse doel opereerden. De uitslag was een 3—3 gelijk spel. De PSVA mag over dit resultaat tevreden zijn. De Groningers waren in het veld cn voor het doel veel gevaarlijker dan de Amcrsfoorters, die echter in doelman Mikkcns een prima kracht hadden. Het talrijke pubhek was al spoedig na de aanvang getuige van een fraaie Groningse aanval, opgebouwd door dc middenvoor en de rechtsbuiten in staat stellend een schot te lossen, dat doel trof (0—1). De voorhoede van dc Amcrsfoorters bracht 't niet verder dan enkele attaques, die echter door het te korte spel doodliepen op de Groninger achterhoede. Toen echter na ongeveer 20 min. rechtsbuiten Dc Groot het fou tieve van het spel In zag en een verre voorzet naar Dc Zeeuw gaf, werd dc gelijkmaker met een fraaie kopbal ge maakt (1 I). Even na de rust kwam Amersfoort gemakkelijk aan het tweede doelpunt, toen Dc Groot hard in schoot cn dc keeper de bal zelfs in het doel sloeg (2—1). En ook het derde Amersfoortse doel punt was niet onfortuinlijk. De Groot passeerde naar Poort, die vrij stond cn terwijl de Groningers appelleerden voor buitenspel, wandelde Poort naar het doel en scoorde (3—1). Dc Groningse rechtsbuiten reduceerde uit een pass van zijn middenvoor de achterstand tot 3—2, Het overwicht van de gasten deed nog een derde doelpunt verwach ten. Dit bleef niet uit. Kammcljer ver richtte goed werk in het Amersfoortse Hieronder volgen dc uitslagen van de op 't Volta-tennispark gespeelde wed strijden voor het ..Parktoumool", tus sen 27 Juni cn 3 Juli. Finale H E Th. Jansen—A. G. C. A. v. Dorssen 61. 1012, 108 Finale G D MeJ. Hoevers en P. W. v. Loon—mej v d. Bogert en A. v. Dorssen 3—6, 64. 61. Finale HDD W. v Loon en O. v. Uchelen—D Mulder cn C. Raabe 6—1. 7—5 Tijdens de finales gaf de Bondsgcde- lcgecrde. de heer Sormani. van zijn be langstelling blijk. Nadat de heer v. Loon dankte voor aller medewerking en de T E V O -leden roemde om de goede prestaties, reikte TEVO.'s voorzitter, de heer A. v. Dorssen. de prlizcn uit. Houder van de Volta-wisselbeker is dit Jaar do heer Th. Jansen, die tevens dank bracht namens de spelers. Athletiek Strijd om athletiek- kampioenschap uitgesteld De voor Zaterdag 10 Juli vastgestelde Amersfoortse kampioenschappen voor athletiek. welke door dc A B. y. L O worden georganiseerd, zijn in verband met de Ronde van Amersfoort uitge steld tot Zaterdag 24 Juli aanstaande. Successen voor AAV in Utrecht Gistermiddag werden op dc Utrechtse sintelbaan ..Maarschalkerweerd" de athletlckkamplocnschappcn van het district Utrecht van dc K.N.A.U. ge houden De weersomstandigheden wa ren niet bepaald gunstig, zodat geen bijzondere prestaties werden gemaakt Een aantal leden van de Amersfoortse Athlctlekvercniging „A.A.V." nam hier aan met succes deel Bij de heren wist de A A.V.'er J Wiegmink voor dc twaalfde ma3l be slag te leggen op het kampioenschap, hoewel de prostatie een stuk lager ligt dan dc vorige malen, nl 1.65 M. J. Hoekman en Cobi Hoekman waren ook aardig op dreef. BIJ dc 100 M. jun. wist eerstgenoemde de eerste plaats te bezetten cn bij vèr- springen heren bezette hij de 3e plaats Zijn zuster Cobi deed het niet minder cn werd 1 bij de 60 M. meisjes en 2 bij dames vèrspringen, waarmede zij te vens het clubrecord op 4.73 M. bracht. L Cornclisscn werd 2 op de 60 M. meisjes Op de 80 M. junioren werden H. Wie- kart en J Heusen resp. eerste en der de. terwijl D Kuys bij dc 80 M. meisjes de 3e plaats innam. strafschopgebied, gaf de bal op het goe de moment af aan Van Beek en met een zeer fraai schot passeerde deze spe ler Mikkens feilloos. Nadat Kammeijer van dichtbij nog te gen Mikkens had aangeschoten, kwam het einde van deze wedstrijd. Het elftal van Den Bosch behaalde één punt voorsprong op Amersfoort door een 2—1 overwinning op Nijme gen. Spoorwegathl'etiek- wedstrijd Ter propagering van de athletleksport onder het personeel der N.V. Neder- landso Spoorwegen en der dochteron dernemingen. had de Bond van Spoor wegsportverenigingen in Nederland. Zondag 4 Juli op de Slrrtelbaan in het Sportpark te Hilversum, atletiekwed strijden georganiseerd. Deze wcdstrltden hadden een vlot cn spannend verloop. 1500 meter hardlopen: 1. W. Weert. Groningen, 4 min 43 7 sec 2. A. ten Veede, Enschede, 4 min. 46.3 sec 3. J Dopheide. Amersfoort, 4 min 46.4 s. Kogelstoten: 1 F. van Rooyen, Utrecht 10.62 m.; 2 S Buma. Enschede. 10 53 m.: 3 J Tobbes, Groningen, 10.15 m. Discuswerpen: 1 S Buma. Enschede, 36.97 m2 J Tebbes. Groningen. 3189 m 3 B ftulst Amersfoort. 31.59 m. Speerwerpen: 1. F. Blemelt. Groningen. 39.66 m 2 B Bent. Amersfoort. 35 70 m.; 3. J. Brouwer. Groningen. 33.35 m. Selectie voor Rotherham Woensdag zal in het Sportfondsen- bad een selectie plaats hebben van de jeugdzwemmers cn zwemsters van Nep- tunus. AZ 6 PC. VZC en Flevo. zulks ter voorlopige vaststelling van de ploeg die In het kader der stcdenuitwisseling onze stad zal vertegenwoordigen tc Rotherham in Engeland. Amersfoorts tennisjeugd nog niet op dreef Tijdens het afgelopen weekend zijn de jaarlijkse districté-jeugd- kampioenschappcn weer op de ba nen van Alta gesp,eeld. Zoals de bondsgedelegeerde, de heer Mun- zenbroeck opmerkte, stond 't ver toonde spel op niet zo'n hoog peil als in vroeger jaren, maar inten sieve training zal daar ongetwijfeld verbetering in kunnen brengen. Toch is er menige harde strijd ge leverd en waren de partijen het aankijken ten volle waard. Bij de meisjes toonde zich mej. Muilenmeister uit Hilversum even als verleden jaar „heer en mees ter"; in de finale versloeg zij mej. Möhr (Hilversum) met 61, 62. Jammer was, dat haar enige se rieuze concurrente, mej. N. Breed- veld van Alta, door een enkelbles sure niet aan de wedstrijden kon deelnemen. Bij de jongens werd H. Cardinaal (Leusderpark, A'foort) in de finale na spannende strijd verslagen door B. Luitjes (Hilver sum); M. Smit, eveneens van Leus derpark, bracht het tot de halve finale, maar moest hier in B. Luit jes zijn meerdere erkennen. De overige Amersfoortse deelneem sters en deelnemers hebben het niet zo ver kunnen brengen, maar misschien dat Amersfoort in vol gende jaren de dominerende rol van Hilversum kan overnemen. Kindje liep tegen motor Op de Utrechtseweg, bij perceel 91, stak een drie-en-een-half-jarig kindje plotseling de rijweg over. Het liep tegen een motor op, waar door het een hoofdwond je en een lichte hersenschudding opliep. Hij deed in klein goed Een veertien-jarige jongen is aangehouden, verdacht van diefstal van een sigarenaansteker en wat snoepgoed. Ordeverstoorders in arrest Een dronken Bunschoter, die de rust in de Langestraat danig ver stoorde werd evënals een man, die niet in staat bleek zijn fiets be hoorlijk te berijden, naar het po litiebureau overgebracht. Ruzie tnet gevolgen Voor een café aan het Smallepad hadden twee mannen ruzie om de vraag wie nu de vader van een van hen geslagen had. Twee ge waarschuwde agenten hebben de rubriek bijgelegd. Het bleek dat de mishandeling door een ander was geschied. De vader is door de G.G. en G.D. behandeld. Bevestiging en intrede van Ds van Roven Men schrijft ons: Na een vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. van Rossum. van ruim een jaar zal op Zondag, 11 Juli a.s. 's middags 3 uur, de bevestiging en intrede plaats vinden van de nieuwe voor ganger. Ds. C. J. van Royen. komen de uit Oude Pckela. De bevestiging zal geschieden door Dr. J. Nieweg. Moest Ds van Rossum destijds zijn intrede doen in het Grand Theater, nu zal de dienst gehouden worden in de Gereformeerde Kerk aan de Zuidsingel, daartoe zeer welwillend door de Kcrkeraad dezer gemeente beschikbaar gesteld. Daar deze kerk 800 plaatsen heeft, wordt een grote opkomst verwacht Na afloop van de dienst half vijf) zal gelegenheid zijn tot kennismaking met Ds en Mevrouw van Royen in de bovenzaal van het Verenigingsgebouw aan de Zuidsingel. Met de komst van de nieuwe pre dikant ontwikkelt het bestuur een grote activiteit. In overleg met Ds van Royen is n.l. besloten met in gang van de eerste Zondag in Sep tember iedere Zondagmorgen twee kerkdiensten te houden, één in de Gasthuiskerk en één in het Soester- kwartier, waar de beschikking is verkregen ovef een zaal van het Ge bouw der speeltuinvereniging aan de Zonnebloemstraat. Beide dien sten zullen aanvangen om half elf. Het ligt nu in de bedoeling, dat Ds van Royen de ene week in de Gast huiskerk voorgaat en de andere Zondag in het Soesterkwartier. Daar naast wordt voor de tweede dienst een predikant van elders uitgeno digd, die dus óf in het Soesterkwar tier. óf in de Gasthuiskerk de dienst leidt. Verschillende vooraanstaande predikanten hebben reeds hun me dewerking toegezegd. Zij zullen al len minstens twee diensten in Amers foort vervullen, zodat zij èn in het Soesterkwartier èn in de Gasthuis kerk hopen voor te gaan Het ligt in de bedoeling de proef te nemen tot Januari 1950. Blijkt er voldoende be langstelling te bestaan, dan wordt op de ingeslagen weg voort gegaan. „Van Neercassel" jubileerde Ter gelegenheid van haar veer tigjarig bestaan gaf Zaterdagavond de Vereniging van Jonge Oud- Katholieken „Van Neercassel" tc Amersfoort, een feestavond in Ami- citia, die door de heer T. Horst man, voorzitter der vereniging werd geopend. Na het zingen van het Verenigingslied, spraken pro fessor M. Kok, de heer R. Mulder, voorzitter van de Bond van vereni gingen van Jonge Oud-Katholie ken en een afgevaardigde van de zustervereniging uit Aalsmeer „Ni- colaas Prins". Zij wensten de jubi lerende vereniging geluk. Vervolgens werd een blijspel op gevoerd, getiteld „Het valse bank biljet". Er werd behoorlijk ge speeld, vooral de heer G. M. van Kuyzen leverde verdienstelijk spel. De avond werd besloten met een bal met medewerking van het en semble „P.E.T.". Vorrink en Goedhart klagen „Waarheid" aan De heren Koos Vorrink en Frans Goedhart, beiden lid van de Twee de Kamer van de Partij van de Arbeid, hebben bij de justitie een klacht ingediend tegen Paul de Groot, hoofdredacteur van „De Waarheid". „Deze klacht", zo delen de heren Vorrink en Goedhart mede, „houdt verband met de las tercampagne. die dit blad de laat ste weken zonder onderbreking te gen ons heeft gevoerd." Namens de heer Vorrink treedt mr. F. W. van Hattem op, mr. H. van Krim pen behartigt de belangen van de heer Goedhart. Haastige spoed en hersenschudding Twee wielrijdsters wilden nog vlug door de kleine spoorbomen van de overweg naar het Soester kwartier glippen. Het ging wat te haastig. Een 52-jarige wielrijdster kwam te vallen door een botsing. Zij liep een lichte hersenschud ding op en werd na behandeling door de G.G. en G.D. naar haar woning vervoerd. De onbekende veroorzaakster van het ongeval heeft zich er niets van aangetrokken en is doorgere den. Aanrijding liep goed af Ter hoogte van „De Witte" greep een auto een onverlichte, voortge duwde motor. Ondanks een uitha- ling naar links werd het achter wiel van de motor totaal vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto werd iets be schadigd. Amersfoort begroette de OVW-ers De Amersfoortse muziekvereni ging trok Zaterdag niet voor niets door Amersfoorts vlaggende stra ten. Er was vreugde in een-en- veertig Amersfoortse gezinnen om de behouden terugkomst van vaders zonen en verloofden «lit het verre Oosten. De Kota Baroe had wel wat lang op zich laten wach ten, maar nu waren ze er dan toch de gebruinde mannen. Omstreeks een uur arriveerden zij meteen bus in Amersfoort. Vele mannen konden het rondbrengen niet af wachten en charterden een taxi. Zo kon het zijn dat de hele familie op ed bus stond te wachten en zoon lief uit een taxi sprong. Het was als een wonder dat uit de lucht komt vallen. We zullen niet proberen te be schrijven hoe de begroeting was. Er was vreugde, er waren bloemen en ere-poorten, kortom er was ge luk in de harten van vele Amers- foorters. Nauwelijks waren de mannen in de kring van hun familie gezeten of buiten klonk een serenade. De Amersfoortse muziekvereniging had het goed bekeken. Dat mu ziekje ging er in als koek. Soest Dertig Soesters keerden terug Met het s.s. „Kota Baroe" keerden j.l. Zaterdag een 30-tal Soester Oor- logs Vrijwilligers uit de tropen te rug. Overal was de ontvangst aller hartelijkst en in iedere buurt of straat waar een O.V.W.-er woonde, hadden de buurtbewoners de drie kleur uitgestoken. De woningen, waar de militairen thuis hoorden waren met groen en vlaggen ver sierd. Maandagavond worden allen in het gebouw „St. Ludgardus" aan de Vredehofstraat door Nikaproba ge huldigd. De burgemeester van Soest zal hier 't woord tót de teruggekeerde militai ren richten. Het mannenkoor „Apol lo" zal enige liederen ten beste ge ven en de Soester Harmonie „P.V. O." komt een serenade brengen. DW wijdde nieuw terrein in Zaterdagavond werd het nieuwe voetbalterrein aan de klein Engen- daahveg van de onlangs opgerichte voetbalvereniging „D.V.V." officieel geopend met de wedstrijd D.V.V. I K.P.S. I. Op het terrein bevindt zich een stenen kleedgelegenheid met consumptietent. De eerste wed strijd van D.V.V. is een teleurstel ling geworden. K.P.S. leidde voor de rust met 03. Na de thee speelde K.P.S. rustig verder en kon nog een doelpunt aan de vorige drie toevoegen, zodat de uitgeloofde modaillekast, na afloop aan de aanvoerder van K.P.S. kon worden uitgereikt. De voorzitter van K.P.S. bood voor de wedstrijd de aanvoerder van D.V.V. een prachtige bloemenmand aan en wenste hem en zijn elftal veel geluk in de voetbalwereld. Er was veel publieke belangstelling. KOM nou an boord. Lien, we gaan weg. krijst een juffrouw aan boord van het motorschip ..Ermelo", dat aan de kade bij de Koppelpoort gereed ligt om de tocht naar Marken te beginnen. Nee. ik kom nog niet. roept deze terug, want Wout is er nog niet, en die heb de kaartjes. En sme kend vraagt ze de kapitein, die bij de loopplank staat, of hij niet even wil wachten. De kapitein strijkt langs z'n kin en informeert of het nog lang duurt. Nee, zegt de juffrouw op de kade zenuwachtig, hij zit 't er an te komme." Dan komt Wout aan stuiven op z'n ijzeren ros. Hij duikt voor de kaartjes in z'n vest zak en gaat aan boord. De loopplank wordt ingehaald en voor het eerst na vele jaren begint weer een passagiersboot vanuit Amersfoort dc reis naar Marken. Geregelde dienst in de toekomst Ruim tweehonderd passagiers zit ten aan dek en beneden. Boven in de stuurhut staat kapitein Brink man. Doorlopend draait hij aan het stuurwiel om het schip veilig dooi de vele bochten in de Eem te krij gen. Ondertussen drinkt hij af en toe uit een grote kom koffie en ver telt. dat hij vijftien jaar bi] de gro te vaart heeft gezeten.- Hij babbelt over de West, over Zuid-Amerika en de duikers in Trinidad. Dan moet hij zich weer schrap zetten om het roer om te trekken en het schip een bocht om te krijgen, ,,'t Is hier ont zettend ondiep," zegt hij. „zuigen dat die schuit doet, dat valt donders af, moet je's kijken, wat een water er meeloopt." En de kapitein zwoegt vertier De passagiers praten en kijken naar het voorbijglijdende landschap. Diep inhaleren zij de frisse polder- lucht en zien naar de zonovergoten wejjanden en de torentjes van So'est. Baarn en Laren in de verte. Bij het uitvaren van de Eem kijkt kapitein Brinkman op zijn horloge. Zie je wel," zegt hij, „het is dik twee uur varen. Er staat wel een frisse vind, maar 't is nogal kalm buiten. Dat is wel prettig, want als het hard waait, en je hebt een hoop zeezieken aan boord, dan is de stem ming meteen bedorven." Dan zet hü de scheepstelegraaf op volle kracht vooruit en trillend begint het schip sneller te varen Beneden wordt gedanst. De ac- cordeonnist, die door de bemanning „Mokie" wordt genoemd, trekt al lerlei luchtige melodietjes uit zijn instrument. Een ober wringt zich met een blad koffie tussen de dan senden door. Even schijnt het. dat een koffieballei zal ontstaan, maar een jongen redt de situatie en roept: ..Pas op. vlekkenwater." Dit is ech ter niet hatelijk bedoeld, want de vrouw van de kapitein heeft een goede hand van koffie zetten. De schuit begint te schommelen, maar de kapitein merkt het niet. Hij draait aan het stuurwiel, ziet peinzend naar de horizon en mom pelt: ,,'t Zal mij benieuwen of we onze hond nog terug krijgen, dié ls hem vanmorgen vlak voordat wo weggingen gesmeerd, 'k Ben erg ge hecht aan het beest" Het schip blijft schommelen en als om even over twaalf Marken in zicht komt, hangt Lien over de railing en voert de vissen Om ongeveer 1 uur zegt de kapi tein tegen een knecht: „We leggen dadelijk aan Jan, zet jij maar vast een steekeindje uit." Een bezoek aan Marken op Zon dag biedt toeristen één voordeel. De bewoners van het eiland dragen hun Zondagse kleren, en die zijn nóg schilderachtiger dan de kle ren. welke op doordeweekse dagen gedragén worden. Verder valt er 's Zondags op Mar ken niet veel te beleven, want alles zit potdicht, de ijswinkeltjes, de eafé's en de bazar van Sjjtje Boes. Deswege lopen we rond met de ziel onder ons arm en bedenken, om wat vrolijker te worden, dat men toch in het algemeen alleen maar naar Marken komt om de kleder dracht te bewonderen en dat kan men immers op geen dag beter doen dan op Zondag. Er zijn er meer. die zo denken. Ook een gezelschap Fransen is op Marken en een En gelsman fotografeert een paar kin deren. Hij doet nog meer; hij rookt Spoorbomen werden geramd Op de Hogeweg wilde een be stuurder van een truck met opleg ger, de spoorbomen, die reeds da lende waren, onder door. Hij haal de het niet en reed de tweede boom in puin. De trein van 14.12 uur uit Amersfoort had daardoor acht mi nuten vertraging. 't Is gezellig op Marken. Buitenlanders maken joto's van de klederdrachten en hier en daar wippen ze een huisje binnen. Maar ook wij neusden rond in zo'n prop volle huls- kamer, die veel weg heejt van een warenhuisje. j Camel. In onze jaszakken zoekend naar dat ene zielige peukje, dat er In moet zitten, gaan we langs de typische Marker huisjes en bekij ken voor elke deur aandachtig de kunstig uitgesneden en veelkleurig beschilderde klompen. Die van Pie- ter'Siopel, Sijtje Zondervan, Aaltje Dolfijn en van nog meer. Als we weer ergens naar zo'n paar klompen staan te staren, steekt een oud moedertje haar hoofd over de onderdeur en vraagt, waar we vandaan ko men. „O. zeggen wc gering- schattend. niet uit Amerika, maar uit Amersfoqrt." Voor het moedertje schijnt het echter hetzelfde te zijn. want ze con stateert: „Nou. d.at is toch ook ver weg, helemaal aan de over kant." Dan herinneren we ons. dat we naar die overkant terugmoeten en rennen naar de haven. Onze boot vertrekt dadelijk en al gauw zien we van Marken niets anders meer dan de masten van een paar botters en de omtrekken van een paar huis jes. „De koers ls ZuidOost ten Zui den". zegt de kapitein en wij gaan naar de machinekamer, waar mo tordrijver Beers ons zo goed en zo kwaad als dat gaat bij het oor verdovend lawaai van de 120 P.K. 6 cylinder Benz-dieselmotor. ver telt over oliepompen, verstuivers, geperste lucht, kopkleppen en nog veel meer. De machinekamer is keurig schoon, maar het is er warm. Boven speelt „Mokie" en de passagiers amuseren zich best. Vier heren zitten te kaarten. Een koffer ligt op hun knieen. Ze zijn het niet helemaal eens. „Nee. Piet. dan had. den zij vijf cent moeten betalen," zegt een van hen. ..Ja. maar stop eens even." sput tert Piet, „ik heb geen privé, alleen maar een praatje met de pot." „"Wat spelen jullie eigenlijk," vraagt iemand. „Piet krabt zich achter het oor en zegt; „Tja. 't is eigenlijk pandoeren, maar we doen het beetje eigenaar dig." We laten hem zijn praatje hou den met de potten en gaan weer naar de kapitein, die ingespannen naar de verte staat té turen „Ik zoek tonnetjes." zegt hij. „je moet zo uitkijken bij de Eemmond, want Je zit zo maar vast. 'k Heb helemaal geen hekel aan varen, maar die verdraaide moddersloot is hope loos- Muiden, Naarden, Valkeveen. Huizen en Eemnes liggen alweer ver achter ons. De kapitein vindt de tonnetjes en een half uur later va ren we weer op de Eem. Tegen de middag was de zon al achter de wolken verdwenen en nu begint het te regenen, .,'k Was er al bang voor. bromt de kapitein," 'k zal straks eerst eens in de almanak kijken, hoe hét met de maan is, want vannacht varen we naar Amsterdam, 'k Hoop alleen, dat we de hond nog vinden." De lucht is grijs en het water grijs. Mistroostig wiegen de wilgen langs de oevers hun koppen in de regen heen en weer. De passagiers trekken zich er niet veel van aan, zij praten en lachen. De eerste reis na jaren var» Amersfoort naar Marken, die nu bijna is volbracht, is geslaagd. We overdenken, dat het een goed voor nemen is van de directie van De N.V. Holland-Veluwe-Lijn, om in de toekomst een geregelde dienst in te stellen, want dit is iets, dat Amersfoort tot nu toe ontbrak; een regelmatige dienst over water, naar Marken nf Volendam. Om ongeveer half acht stoot het schip tegen de kademuur bij de Koppelpoort. De tocht is ten einde, maar voordat een mens de van regen glinunende straat is opgestapt, rent iets nattigs het schip op: de hond van de kapi tein. A. H. Gerhard overleden De heer A. H. Gerhard, de laatst overlevende van de „twaalf apostelen" oprichters van de voormalige S.D.A.P. en oud-lid van de Tweede Kamer is Zater dagmorgen in de leeftijd van 90 jaar in Bakkum overleden. Hij zal op Donderdag 8 Juli in Wester veld worden gecremeerd, na aankomst van de trein van 13.09 uur. Adrlën Henri Gerhard is op 17 April 1858 in Lausanne geboren. Zijn vader H. Gerhard één der bekendste socia listen in ons land had daar tijdens een zwerftocht een Zwitsers meisje ge trouwd. In 1860 kwam het gezin Ger hard naar Nederland, waar zijn vader, door zijn socialistische, gezindheid, zon der werk raakte en nooit meer aan de slag kon komen. Toch liet hij zijn zoon voor onderwijzer studeren. De jonge Gerhard bleek al spoedig over uitzonderlijke kwaliteiten te be- beschikken In de voormalige S.D.A P. waarvan hij een der oprichters was vervulde hij in de loop der jaren vele belangrijke functies' lid van de Tweede Kamer en de Provinciale Sta ten van Noord-Holland (van 19161935 zelfs Gedeputeerde), bestuurder op vele posten, bekend spreker en schrijver. Uit zijn Jongere jaren is bekend zijn ..So ciaal Sprookje" Als Kamerlid behartig de hij vooral de belangen van hot on derwijs. Ook in de vrijdenkersvereniging „De Dageraad" was hij een figuur van grote betekenis. Veel aandacht trok *tjn boek over „Vroomheid". Daarin verkondigde hij. dat religieuze nelgingen het ken merk van de mens zijn. Hij weigerde zich neer te leggen bij het 19-de eeuw- se materialisme, evenmin als hij een uitsluitend negatieve instelling ten op zichte van de godsdienst Een zeer merkwaardig citaat uit dit boek ls wel: „Ons leven moet waardheid zijn, waarheid voor onze tydgenoten, waarheid voor het geslacht, dat na ons komt. Weest godsdienstig en vroom, d.w.z. laat heel uw leven de uitdrukking zijn van uw overtui ging omtrent waarachtige zedelijk heid, de gemeenschapszin." Passagierslijsten Bij onze administratie liggen dc pas sagierslijsten van de m.s. „Siba|ek" éa „Willem Ruys" ter inzage. Resp. da tum van aankomst: Rotterdam 14 JftlL ca12 Juli.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2