DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Westelijke mogendheden protesteren tegen Berlijnse blokkade Tsjechen zwaaien in Praag Amerikaanse vlaggen Om zelf in te vullen bij de radio Arabieren weigeren bestand in Palestina te verlengen Russische jagers vliegen rond Geallieerde vliegtuigen Wij willen de republiek van Benesj Gottwald kreeg geen hoera's Wapenstilstand loopt Vrijdag af Bernadotte geeft de moed niet op Woensdag 7 Juli 1948 'Achtste jaargang, No. 1064 Opgericht door de Stichting „Het Parool - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. - Postbus 9 - Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.— p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V, De Nieuwe Eers Redactie en Administratie: Snouckaertioan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. De Verenigde Staten, Groot Brittannië cn Frankrijk hebben geprotesteerd tegen de blokkade van Berlijn door de Russen. Om 16 uur Nederlandse tijd werden de drie protestnota's overhandigd aan de Russische ambassadeurs in Washington. Londen en Tarijs. De tekst van de nota's zal niet voor Donder dag bekend worden gemaakt, aangezien men met de publicatie wil wachten tot het Kremlin de stukken ontvangen heeft. Men meent echter reeds tc weten, dat de nota's in toon verschillen en geen ultimatief karakter dragen. Wat de bevoorrading van Berlijn betreft, moet allereerst worden op gemerkt, dat men binnenkort ver- Ftankrijk had bü de besprekingen tussen de drie mogendheden een meer gematigde toon dan de Ver enigde Staten willen aanslaan, al dus wordt te Parijs vernomen. £n naar te Londc-n verluidt, worder ook in de Engelse nota geen stap pen genoemd, die de Westelijke mo gendheden zouden doen, indien Mos kou de verkeersbeperkingen weigert op te heffen Naar men aanneemt wordt echter wel sterk de nadruk gelegd op het recht van de Wes telijk^ mogendheden, te Berlijn te blijven Aan de opstelling van de nota s hebben de Westelijke geallieerden dag en nacht gewerkt, verneemt U P. voorts uit Londen. De overhandiging heeft thans de gehele Berlijnse kwestie van bespre kingen met militaire gouverneurs te Berlijn on het niveau van directe onderhandelingen met Moskou ge bracht, aldus Reuter. •Inmiddels is de toestand in Ber lijn niet gunstiger geworden. De communisten spreken de plannen van het gisteren gepubliceerde com plot tegen, maar er worden toch steeds weer nieuwe maatregelen ge troffen, om het de Westelijke geal lieerden en de bevolking in de Wes telijke zones zo moeilijk mogelijk te maken Zo heeft de politie in de Russische sector haar actie tegen Duitsers die in het bezit zijn van Westdultse marken, verschei'pt. In een tweede order is bevel gegeven tot het nazien van de vrachtauto's der Duitse postergen op telefoon- onderdelen, Ook alle vrachtauto's die naar de Russische sector van Berlijn willen, moeten hun lading laten mspectcren. De in beslag ge- iibmen goederen moeten, evenals de auto's en de chauffeurs, naar de pobtiebureaux worden gebracht. In dit verband mogen wij er wel op wijzen, dat het hoofdbureau van de Berlijnse politie zich in de Rus sische sector Alexanderplatz) be vindt De Westelijke geallieerden hebben er verbindingsofficieren. Voorts werden de Berlijners met de mededeling verrast, dat „in de nabije toekomst" de Sowjet-zegel- marken vervangen zullen worden door nieuwe bankbiljetten. Een ander bericht uit Berlijn -maakt melding van de aankomst van maarschalk Nicolai Boelganin. lid van het polit-bureau der Sow- iet-Unie. Boelganin is voorts minis ter van de gewapende strijdkrach ten en vice-voorzitter van de Sow- iet-Russische ministerraad. Men heeft van Russische zijde geen be vestiging of ontkenning van dit be richt kunnen krjjgen. Tenslotte wordt uit de Russische sector gemeld, dat alle ambtenaren platzak zijn tengevolge van een Russische order, dat het gemeente- personeel van de laagste rang tot en met de burgemeester geen sala ris meer zal krijgen „totdat de po litieke toestand is opgehelderd". Politici zien in deze nieuwe Sowjet- actie een poging, het overwegend ant i-communistische gemeentebe stuur te dwingen de Sowjet-sector te verlaten. De Berlijnse gemeenteraad heeft niet anders kunnen doen dan aan een land, dat lid is van de V.N. een brief voor deze organisatie te over handigen, waarin een dringend be- roen wordt c^daan om de vier be zettende mogendheden tot overeen stemming to brengen. Britse kolenmijnen lijden verlies Enkele Britse kolenmijnen werken met een verlies van 7 pond st. per ton. Dit deelde de secretaris-gene raal van de nationale mijnwerkers- bond, Arthur Horner op de jaar lijkse bijeenkomst dezer mijnwer kers mede. Tien jaren achterstand in de ontwikkeling en het ontgin nen van de rijkste lagen tijdens de oorlog zijn volgens hem oorzaak, dat honderden schachten weldra gésloten moeten worden. Horner verwacht, dat in het eerste jaarver slag van de nationale kolenraad een verlies van meer dan 20 millioen 'pond sterling genoemd zal worden. Horner zcide, dat het productie- doel voor dit jaar 201 millioen ton gedolven kolen en 12 millioen ton kolen in dagbouw is. Wanneer men ook rnaar 5 millioen ton beneden het gestelde doel zou blijven, dan zou den er in Engeland minstens 2Vi mil lioen personen zonder werk komen. Culturele overeenkomst met Groot-Brittannië Hedenmiddag is op het ministerie van buitenlandse zaken te 's-Gra- venhage een Brits-Nederlandse cul turele overeenkomst ondertekend. De overeenkomst bedoelt het begrip te bevorderen voor de intellectuele, artistieke en wetenschappelijke werkzaamheid in beide landen. Een «gemengde commissie van zes leden zal worden gevormd, welke minstens ■jeenmaal per jaar beurtelings in een .'der beide landen bijeen zal komen Ben minstens vijf jaar zitting zal 'vjfthebben. Mijnwerkersin Amerika weer in staking Onder de 40.000 arbeiders in de mijnen van West-Pennsylvania is een staking uitgebroken. De totale j kolenproductie bedraagt thans nog maar 20 procent van de normale productie. Ook de 11.000 mijnwer kers die in dienst zijn van de U.S Steel Corporation hebben het werk neergelegd, waardoor dit bedrijf da gelijks een verlies boekt van 55.000 ton kolen. wacht, dat de eerste kolen gedrop- ped zullen worden. Voorts is be kend gemaakt, dat er in Europese landen aankopen zijn gedaan. Uit Zweden komt papier, bandencanvas en textiel. Noorwegen levert wal vistraan. En voor de eerste maal sinds de oorlog zullen Duitse tank schepen buiten de Duitse wateren varen om traan uit Vlaardingen te halen. Met een semi-officiële Ne derlandse onderneming, aldus A.P. is een contract afgesloten voor de levering van 5.000 ton copra ter waarde van 1.700.000 dollar. De on derneming, die niet met name wordt genoemd, zou de verkoop van sur- plus-goederen uit Indonesië behe ren. Terwijl medegedeeld werd. dat de Amerikaanse vliegtuigen gisteren de record-hoeve^lheid van 976 ton naar Berlijn hadden vervoerd, wordt alweer een nieuwe moeilijkheid ge meld. In verband met het grote aantal vliegtuigen voor de aanvoer kunnen de geallieerde organen niet meer van de aankomst van ieder toestel op de hoogte worden gesteld, zoals drie iaar geleden is overeen gekomen. Nu heeft de Russische vertegenwoordiger geprotesteerd tegen dit Amerikaanse besluit. Door hun „eenzijdige schending" van de overeenkomst betreffende het lucht verkeer naar en van Berlijn dragen de Amerikanen alleen de verant woordelijkheid voor de veiligheid van de vluchten, aldus de Sowjet- woordvoerder. De Russen waar schuwen tenslotte de Amerikanen, dat de veiligheid van de vluchten boven Berlijn in gevaar zou komen en stellen de Amerikaanse autori teiten voor de veiligheid aanspra kelijk. Amerikaanse en Britse piloten zijn Dinsdagavond gewaarschuwd voor de activiteit van Russische ja gers in de luchtcorridors tussen de Westelijke zones van Duitsland en Berlijn. Op het vliegveld „Tempel hof" is hen last gegeven vooral niet lager te vliegen dan 5000 voet en de grenzen van de corridor zo veel mogelijk te mijden. „Vier a vijf vliegtuigen hebben vanmiddag ongewone activiteit van Russiche jagers gerapporteerd in het gebied tussen Fulda en Berlijn. Zij naderden onze toestellen gevaar lijk dicht", verklaarde een Ameri kaanse officier aan de United Press- correspondent. Men meent te mogen aannemen dat deze verhoogde Russische activi teit het begin betekent van een poging het de Westelijke geallieer den onmogelijk te maken de corri dors te gebruiken om voedsel naar Berlijn te vervoeren. IN DE GROOTSTE POLDER van Nederlandde Wieringerrneer, is men begonnen met het maaien van het koolzaad. De zachte winter is oor zaak, dat men veertien dagen vroeger dan andere jaren kon beginnen met het binnenhalen van de oogst, die voor een belangrijk deel over onze voedselpositie zal beslissen. Het eerste koolzaad wordt met de grote zelfbinder gemaaid. Amerikaanse correspondenten te Praag kregen gisteren b\j het aanschou wen van een sokoloptocht de indruk, dat zjj op Times Square te New York terecht waren gekomen en dan nog juist op de Oudejaarsavond. Tientallen van de 70.900 jeugdige deelnemers die voor de Tsjechoslowaakse regering defileerden, zwaaiden namelijk met Amerikaanse vlaggetjes. En ook twee grote Amerikaanse vlaggen werden in de stoet, die drie uur duurde, mee gedragen. In de straten verdrongen zich de toeschouwers in een compacte massa, om getuige te zijn van deze tegen het Gottwald-bewind gerichte demonstratie. roependen, alsof men moeilijkheden erwachtte. Drie jongelui, die „Er is geen re publiek zonder Masaryk", hadden geroepen, werden door een politie agent gearresteerd Ooggetuigen schatten, dat tegen middernacht ongeveer 100 tot 200 personen door de politie werden meegenomen voor een verhoor. Al spoedig werden er spreekkoren gevormd met „Wij willen de repu bliek van Benesj en Masaryk". „Wij wensen Benesj gezondheid". Een groep meisjes uit het Moravi sche dorp Hana riep: „De harten van de meisjes van Hana behoren aan onze zuster Hana" (mevr. Benesj). De verslaggever van Associated Press, die in de nabijheid van presi dent Gottwald de parade heeft ga degeslagen deelt nog de volgende bijzonderheden mede: Voorop ging de Russische delega tie met een geweldige Sowjet-vlag, waarboven een portret van Stalin. Zij werd met gejuich ontvangen. De Joegoslaviërs. die op het oude stads plein waren gebleven werden voort durend toegejuicht door de aanmar- cherende Tsjechische groepen. Dit gebeurde ongeveer tegenover het po dium, waarop president Gottwald en zijn echtgenote hadden plaats geno men. Of het opzet, toeval of disci pline was is niet bekend, maar het viel op dat de delegaties in een plechtig zwijgen langs de regerings tribune marcheerden. De banieren neigden zich, maar het gejuich en gezwaai met de Tsjechoslowaakse vlaggetjes, die de deelnemers mede voerden. hield op voordat het rege- nngspodium werd bereikt. Ook alle leden van de groepen uit Pilzen en Rokycany, plaatsen in West Bohemië. die door de Amerika nen bevrijd zijn. hadden Amerikaan se vlaggetjes bij zich. Voor Gottwald. die met half opge heven hand op de parade neerzag, werden geen hoera's aangeheven. De reactie van de toeschouwers, was verschillend Op sommige plaat sen ging het initiatief tot het roepen van anti-regeringsleuzen juist van de toeschouwers uit. doch op vele an dere plaatsen hield het publiek zich stil en keek vreesachtig naar de Grieken voorspellen Betrouwbare Griekse regerings kringen hebben verklaard, dat be sprekingen tussen Griekenland en de Sowjet-Unie te Athene binnen veertien dagen „niet uitgesloten" zijn. Alberto Iscometti, is Maandag avond benoemd tot leider van de Italiaanse socialistische partij. Buitenlandse effecten in open bewaring De minister van Financiën heeft zijn binnen een maand hun buiten landse effecten en in het binnen land uitgegeven certificaten van buitenlandse effecten in open bewa ring te geven. Deze verplichting geldt niet ten aanzien van door de Nederlandse Bank aan te wijzen effecten en ver der voor obligaties, voor zover haar nominale waarde de f 50.niet te boven gaat: loten van niet-rente- dragende premieleningen: scrips, stockdividenden. „arrearcertifica- tes". winstbewijzen, oprichtersaan delen. restantbewjjzen, amortisatie- bewijzen. optie-bewezen, bewijzen van deelgerechtigheid en „lappen", voor zover hun waarde kennelijk minder dan f 25 bedraagt en notoir waardeloze effecten.» Veiligheidsraad sprak over Indonesië In de gisteren in de Veiligheids raad gehouden debatten over de In donesische kwestie kwam de repu- olikeinse gedelegeerde Palar we derom op de blokkade te spreken „Hier werkt de tijd niet voor ons", aldus de heer Palar, „en het pro bleem wordt dringender bij iedere impasse in de onderhandelingen." Volgens spreker belet de tenuit voerlegging van de Nederlandse be palingen inzake de invoer van con trabande de invoer in de republiek van een grote hoeveelheid goederen onder het voorwendsel, dat deze be schouwd moeten worden als militair of semi-militair materiaal. De vage omschrijving van deze bepalingen heeft de Nederlandse autoriteiten in staat gesteld, door willekeurige in terpretatie allerlei machinerieën, uit rustingstukken en in feite het groot ste gedeelte van alle belangrijke en niet-belangrijke goederen als contra bande aan te merken. Tenslotte verzocht de afgevaardig de de Raad met de meeste klem, zijn mening orrjtrent deze blokkade ken baar te maken. De Raad kan thans een rapport van de Commissie voor Goede Diensten vragen", aldus be sloot Palar. Dit voorstel werd ondersteund door de Australische, de Chinese en de Sowjet-afgevaardigden. De Raad nam dan een resolutie aan, waarin de Commissie voor Goede Diensten wordt verzocht spoe dig rapport omtrent de Indonesische handel uit te brengen Vervolgens werd de zitting ver daagd. Rede van de Koningin in druk verschenen De radioredevoering van de Ko ningin. waarin zij mededeling deed van haar voornemen om afstand te doen van de troon, is thans in druk verschenen en bij de boekhandel verkrijgbaar. De opbrengst van de verkoop komt, overeenkomstig de wens van de Koningin, ten goede aan de Stichting 1940—'45. De prijs bedraagt 25 cent per exemplaar. Vlootschouw op het buiten-IJ Ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van de Koningin zal op Vrijdag 3 September een vlootschouw van eenheden der Koninklijke Marine, vissersvaartui gen, binnenschepen en jachten worden gehouden op het buiten-Y bij Amsterdam. Door het Konink lijke Huis zal deze hulde in ont vangst worden genomen aan boord van het prinsenjacht „Piet Hem". Aan alle deelnemende vaartuigen zal een wimpel worden uitgereikt ter herinnering aan deze histori sche dag. Urk vraagt om land in Noord Oost polder Urk wordt te klein. Dit blijkt wel uit de omstandigheid, dat het geen plaats heeft voor een sportterrein of een speelplaats. De kinderen moeten op straat spelen. En nu het verkeer, door de verbinding met het oude land, op het eiland druk ker wordt, brengt dit moeilijkhe den met zich mee. Daarom heeft het gemeentebe stuur pogingen in het werk gesteld, dit gebied uit te breiden met 100 ha. land van de Noord Oost-polder. Edoch, de directie voelt er niet veel voor. De Urkers hebben thans een verzoek aan de Kroon gericht. Drie kinderen door granaat gedood Gisteravond heeft te Sittard een zèer ernstig ongeluk plaats gehad. Kinderen waren in -het veld onder Sonderbout met een splintcrgranaat aan het spelen. Een van de kinde ren heeft dit projectiel weggegooid met het noodlottige gevolg, dat de ze ontplofte bij een spelend groepje. Twee kinderen werden onmiddel lijk gedood. Een 14-jaiig meisje overleed aan de verwondingen in het ziekenhuis. Tien andere kinde ren moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. Vijf hiervan zijn zeer ernstig gewond. Nieuw Amsterdam snelt Zweeds schip te hulp De „Nieuw Amsterdam" heeft gisteren aan 'n dringende boodschap om medische hulp van het Zweedse schip „Ella" (2.076 ton) gehoor ge geven en dit schip ontmoet. Een lid van de bemanning, die Maandag bij een botsing ten Zuid-Westen van Groenland met de Noorse stoomboot „Beljeanne" (7 843 ton) ernstig ge wond was geraakt, werd aan boord genomen. De CCD uit Waalwijk is in Drunen een groot aantal fraudu leuze slachtingen op het spoor ge komen. TALLOZEN zullen vanavond aan hun radiotoestel zitten om te luisteren naar de uitslagen der verkiezingen. Maar het kan niet anders of deze uitslagen gaan het ene oor in cn het andere uit, zodat men at spoedig uit de lawine van cijfers geen wijs meer kan worden en men zich moeilijk een algemeen beeld kan vormen. Wij geloven velen onzer lezers een dienst te bewijzen met het afdrukken van de tijsten, die men op pagina 3 van dit blad aantreft. Men kan op deze lijst vanavond bij het door de radio bekend worden der cijfers zelf de getallen invullen, zo dat men langzamerhand een overzicht krijgt van de ver kiezingsuitslagen in een aantal belangrijke plaatsen van ons land. IN DE RUSSISCHE SECTOR van Berlijn houden zich ook dc vrouwen bezig met het ruimen van puin. De Russen hebben voor hen. die wer ken, hogere rantsoenen vastgestetd, dan voor degenen, die niets doen. Vandaar dat vele vrouwen aan het ruimen zijn gegaan. „Dc Arabische liga weigert in te gaan op het voorstel tot ver lenging van de duur van het bestand in Palestina, dat Vrijdag afloopt." Dit deelde gisteren de secretaris-generaal van de Ara bische liga, Azzam Pasja, de bemiddelaar van dc V.N., graaf Folke Bernadottc, mede. De regering van Israël zal eerst heden haar standpunt ten aanzieu van een verlenging van de wapen stilstand kenbaar maken, nadat zij gisteren Bernadotte had laten we ten, dat zij de voorstellen, die een herziening van het door de V.N. ge nomen verdelingsplan beoogden, niet kon aanvaarden. Bernadotte. die gisteren uitdruk kelijk verklaarde dat „aan beide zijden de deuren nog steeds open staan", zal ziln besprekingen Inzake Palestina voortzetten. Hij heeft gis teren de Veiligheidsraad verzocht alsnog een beroep op Joden en Ara bieren te doen een verlenging van cle wapenstilstand te aanvaarden. Voorts heeft Bernadotte voorge steld. dat de V S., Frankrijk en Bel gië een politiemacht van duizend man naar Jeruzalem zouden zenden Amerika wil grondstoffen van Marshall-landen Evan Just, een bekend geoloog, ingenieur en ex- redacteur van de „Engeneering and mining journal", die onlags is benoemd tot leider van de afdeling strategische mate rialen van de E.C.A heeft medege deeld dat de onder zijn leiding staande afdeling veel aandacht zal schenken aan het verkrijgen van tastbare resultaten voor de Ameri kaanse belastingbetalers uit het Europese herstelplan. De voornaamste taak van Just Is de productie van de Marshalllanden te bevorderen en te zorgen dat die landen aan Amerika dc daar drin gend benodigde goederen in zo groot mogelijke hoeveelheden leve ren. Evan Just deelde verder mede allereerst te streven naar een zo groot mogelijke productie van ura nium. tin, zink, nikkel, rubber, chroom, kinine, etc. voornamelijk ten behoeve van de bevoorrading van het Amerikaanse leger en dc vloot. Modelvliegtuigbouwers winnen in Frankrijk Twee leden van de Koninklijke Ne derlandse vereniging voor luchtvaart, modelvliegtuigbouwers. 7.1Jn er onlangs in geslaagd met een grote voorsprong te winnen van Franse en Zwitserse concurrenten. De wedstrijd werd geor ganiseerd door de acro club Du Rhone en Du Sud-est te Lyon en was uitslui tend z.g. vliegende vleugels. H. J. Ott, van de Nijmeegse luchtvaart club. boekte de beste tijd van 534 seconden, gevolgd door P. C. Koorn, van de Arnhemse luchtvaartclub met 173 sec. Band van een autobus gesprongen: 16 doden In Dunderland ln het Noorden van Noorwegen kwamen Maandag 16 personen om het leven, toen een autobus door het springen van een band van de weg afraakte en in een rivier reed. Slechts zes personen wisten aan de dood te ontkomen, doch een van hen werd zo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Voor Haifa zou nog een aanvullend aantal agenten nodig zijn. De V S. hebben reeds laten weten, er geen bezwaar tegen te hebben. 333 bur gers, aan te zoeken deel tc nemen aan de voorgestelde politiemacht. In het telegram van Bernadottc aan dc Veiligheidsraad wordt nog gezegd: „Er kan weinig twijfel over bestaan, dat een besluit om de strijd in Palestina te hei-vatten al gemeen zal worden veroordeeld en dat de partijen, die een dergelijk besluit nemen, oen verantwoorde lijkheid op zich zullen nemen, die door de wereld met de grootste ernst zal worden aanschouwd." Boeren naar Canada De „Kota Intcn" vertrok gister middag voor de vijfde maal. met boerencmigranten naar Canada In Southampton embarkeren boven dien nog 225 „displaced persons", die eveneens hun geluk in Canada gaan beproeven. Ook ditmaal zijn de Nederlandse *errfrgrv»tUen Verre-" weg voor hél grootste deel van pro testantse huize. Japan moet uitvindingen aan geallieerden afstaan Nederland en tien andere landen zullen gebruik mogen maken van Japanse technische proeessen van industriële of commerciële waarde, voorzover zij voor eind 1945 tot ont wikkeling zijn gebracht. De landen zullen tot eind Maart 19-19 het rechi hebben inlichtingen in te winnen Dit besluit werd gisteren door de uit elf landen bestaande geallieerde commissie voor het Verre Oosten genomen. De tien andere landen zijn: Amerika. Canada. Australië, China, Engeland, Frankrijk, India. N e- derland, Nieuw-Zecland. Philip- PÏjnen en de Sowjet-Unie. Amerikaanse kruisers kiezen zee Dc Amerikaanse kruisers Fargo, Huntington en Junenu, die zes da gen in de haven van Istanboel hebben gelegen, zijn Dinsdagoch tend naar de Middellandse Zee uit gevaren. Het vertrek van dc krui sers geschiedde onverwacht, 21 uur voor de oorspronkelijk vastgestelde tijd, op dringende order van vicc- admiraal Forrest E. Sherman, com mandant van de Amerikaanse Mid dellandse zecvloot. Het Britse vlicgdekschlp Triumph, onder vicc-admiraal sir Thomas Troubridge, commandant van het luchtwapen van dc Britse Middel - landse-zccvloot, en de torpedojager Verulam zijn in Smyrna aangeko men voor een bezoek van vier da gen. Dertien vliegtuigen van de Triumph zullen bezoeken brengen aan dc grote Turkse steden. Russische communisten niet naar Belgrado Het Centrale Comité vnn de Sow- jet-communistischc partij heeft de uitnodiging der Joegoslavische com munisten. om het deze maand tc houden jaarlijks congres bü te wo nen, afgeslagen. Het comité had besloten geen delegatie te zendch. „daar do Joegoslavische communistische Paf" tij weigerde deel te nemen aan de conferentie van de Kominform en zich daardoor buiten dc familie van communistische partijen plaatste De ambtenaren van de Joegoslavi sche ambassade in Moskou hebben maarschalk Tito een telegram gezon den, waarin zij zich volkomen soli dair verklaren met de maarschalk en het bestuur der Joegoslavische com munistische partij. Mysterieuze explosie bij Livorns Nadat de bevolking van Livorno lltalië) in de nacht van Zonag op Maandag was opgeschrikt door twee korte hevige aardschokken, die gelukkig geen slachtoffers eisten en slechts lichte schade aanrichtten, maakten zjj Dinsdag opnieuw een grote sensatie mee. Op het ellona Caprala in het plaats je Piccolo Por- tonaccio, twintig mijl ten Zuiden van de stad, heeft In dc vroege ochtend een mysterieuze ontploffing een enorme ravage aangericht. Tien personen werden gedood, drie hul zen van do aardbodem weggevaagd en een groot aantal andere zwaar beschadigd. Per schip zijn ijlings hulpploegen naar het eiland ver trokken. Vele gewonden liggen nog onder de puinhopen bedolven. Etalagcverlichting blijft beperkt Het 7,al voorlopig niet mogelijk zijn meer elcctrischc stroom ter be schikking te stellen voor étalagc- en rcclamcvcrlichting, deelt het ministerie van Economische Zaken mede. In October 1947 is bepaald, dat de lampen in de winkelétalages mogen branden van een half uur na zonsondergang tot het tijdstip, waarop de winkels sluiten. Organi saties uit handel en industrie heb ben de minister verzocht de gren zen ruimer te stellen. Na een uit voerig onderzoek is het departe ment tot de slotsom gekomen, dat de kolenpositie nog zo précair is, dat dit verzoek niet kan worden toegestaan. Prins Bernhard doopt zes DC 6 toestellen Een kroon in goud met daaronder in blauwe letters „Prins Bernhard" staat geschilderd op de boeg van de DC 6 Ph T P B, waartegen prins Bernhard gistermiddag een fles champagne liet' stuk vallen. Daar mee doopte de prins dit vliegtuig en gaf tegelijk symbolisch de na men van alle leden van het prinse lijk gezin aan de zes DC 6 machines die de jongste uitbreiding van de KLM-vloot vormen. Toen de fles champagne twee maal weigerde haar inhoud vrij te geven, merkte de prins op: „Maakt u zich niet ongerust, driemaal is scheepsrecht." Bij de Tweede Kamer zijn inge diend een ontwerp van wet tot na turalisatie van Sandor Balogh cn 19 anderen en een tot naturalisatie van Maria Elisabeth Borgmann en 19 anderen. IN OOSTZAAN trad Dinsdagmor gen de 92-jarige heer Tjerk Veen in het huwelijk met. de 74-jarige mej. Joukjen Mulder. De ambte naar van de burgerlijke stand, die de beide levenslustige oudjes in de echt verbond, gaf namens de ge meente zijn gelukwensen mee. In de beste stemming verlaat het jon ge paar het gemeentehuis. G. W. Boissevain gezant in Athene? Naar het A.N.P. verneemt, kan met grote waarschijnlijkheid eerst daags de benoeming verwacht wor den van de heer G. W Boissevain tot Nederlands gezant in Athene. De heer Boissevain vervult op het ogenblik de functie van chef van de afdeling buitenlandse dienst aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Prof. dr. E. Gorter, die niet alleen in ons land grote vermaard heid verwierf door zijn baanbre kend werk op het gebied van de kindergeneeskunde, herdacht het feit, dat hij 25 jaar geleden tot hoogleraar te Leiden werd be noemd. Vijf en dertig dames en heren, die het met het deviezenbesluit 1945 niet zo nauw hadden genomen, moesten gisteren voor de econo mische politierechter te Amsterdam verschgnen. die 48.316 gulden aan boetes oplegde. Definitieve uitslagen Finse verkiezingen Te Helsinki zijn de definitieve uitslagen van dc Finse verkiezingen gepubliceerd. Deze zijn: Vóór de Zetels verkiezingen Agrarische partij 56 (49) Sociaal-democraten 54 (50) Volksdemocraten 38 (49) Conservatieven 33 (28) Zweedse Volkspartij 11 (15) Liberalen 5 9) De communistische minister zon der portefeuille. Hertha Kuusinen, verklaarde, dat dc Volksdcmocraten niet zouden deelnemen aan een coa litie-regering. waarin de conserva tieven vertegenwoordigd zouden zijn. Zij waren evenwel bereid met de andere partijen samen te wer ken en zouden *een aanspraak ma ken op het premierschap, dat zij thans bezitten. Die heerlijke zomer Hier en daar ln West-Frankrijk heeft het Dinsdag zodanig ge sneeuwd, dat het vee uit de weide moest worden gehaald. Ook in het Zuid-Oosten van Frankrijk Is sneeuw gevallen. In de Vogezen zijn door hevige regens overstromingen veroorzaakt. Engels parlement achter Marshallplan Het Engelse Lagerhuis heeft met •109 tegen 12 stemmen de Marshall- plan-overeenstemming goedgekeurd. Ook het Hogerhuis gaf z\jn flat. Nauwelijks een uur daarna heeft minister Bevin deze met zgn hand tekening bekrachtigd. Voor de USA tekende ambassadeur Lewis Dou glas. Ten gevolge van de enorme druk te tgdens de onafhankelijkheidsdag der Verenigde Staten hebben niet minder dan 502 personen het leven verloren. De wegen, zo seint men ons uit Chicago, waren de gehele dag gevuld met wagens, die bumper aan bumper reden. Weerbericht WEINIG VERANDERING Weersverwachting, geldig tot Donder dagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motre gen. tater wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke of ma tige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Zuid-West en Noord- West. Geen verandering in temperatuur. 8 Juli: Zon op 4 30. Maan op 5.52, onder 22.47. onder

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1