C Cf Prof. Lieftinck verdedigde zijn beleid Hartelijke begroeting van OVW-ers op Stadhuis „Achter de woiken..." een meesterlijke film Naar de stembus Constructieve politiek mogelijk door samengaan van KVP en PvdA Noteert U even Publicatie van de verkiezingsuitslag „In betrekkelijk korte tijd passend werk voor een ieder" DE HINESE PAPEGAAI „ACHTER DE WOLKEN" Over de rode loper Kerknieuws TUINKALENDER Amersfoort stemt Radio-programma Scheepstijdingen 2 Woensdag 7 Juli 1948 Tot de uiterste hoeken van dc ruime Markthal stonden of zaten gisteravond de Amersfoorters opeengepakt om te luisteren naar hetgeen de lijstaanvoerder van dc Partij van dc Arbeid, prof. mr. P. Lieftinck, en dc heer Frans Goedhart (Pieter 't Hoen) over s lands politiek te zeggen hadden. Aan wie zullen wij ons lot toevertrouwen, zo vroeg de heer Lieftinck zich af. In Nederland wordt dit niet uitgemaakt door een dictatuur, maar door de millioenen kiezers. Ons land en ons volk worden nog door grote gevaren bedreigd. De gevolgen van de oorlog bepalen nog geeste lijk en stoffelijk voor een goed deel ons leven. Daarom moeten wij op de fronten van vandaag onze overwinning bevechten. Frans Goedhart pionier nie-waarin staiin met zjjn dwang- I gedachte van omringd te zijn doo van de vrijheid ,J Wij moeten kiezen lussen demo cratie en dictatuur. Deze keus is bij voorkeur niet moeilijk. Wij ken nen het fascisme en het nationaal- socialisme en van buiten af de dic tatuur van het communisme. Een communisme, dat met de leugen achtige term „volksdemocratie" het communisme van Marx bezoedelt. Dit communisme is anti-christelijk en anti-humanistisch, aldus prof. Lieftinck, omdat het de morele rechten van de mens met voeten treedt. In deze tijd, die de wereld in twee kampen verdeelt, is de plaats van het Nederlandse volk duidelijk. Wij moeten ons weren tegen het opdringende communis me. De Marshall-hulp zien wij als zeer noodzakelijk. Zonder deze hulp, zou het levenspeil van ons land terugvallen, totdat van de ja ren 19441945. En zo meende de heer Lieftinck, al vindt „De Waar heid" de heren van de P.v.d A. kruiperiger dan Bevin, wij ziin er van overtuigd, dat de Marshall hulp ons behoedt voor het storten in de afgrond. De democratie dient verdiept, verbreed cn gezuiverd te worden. Wij moeten komen tot gerechtig heid en naastenliefde cn tot de po litieke en economische bevrijding van de mens. Voorts vermijding van elke vorm van rassenoverheer- sing. Komende tot het Indonesische vraagstuk zeide de heer Lieftinck, dat met volle erkenning van het geen voor de oorlog aan vruchtdra gende arbeid in Indonesië is ver richt, toch moet worden toegegeven dat de democratie is verzaakt. Het gezonde nationalisme werd gene geerd. In Indonesië moet nieuw vertrouwen worden geschapen. Prof. Lieftinck ziet in de samen werking met het vooruitstrevend deel van de KVP de enige moge lijkheid tot het uitvoeren van een constructieve politiek. De regering is bezig zich deze politiek te reali seren. De heer Lieftinck laakte het op treden van de CHU en WD ten aanzien van de voorgestelde grond wetswijziging. Na aanvankelijk te hebben voorgestemd stellen deze partijen hun medewerking afhan kelijk van de vorming van een na tionaal kabinet. De doorbraak heeft plaats gehad, zo zeide de heer Lieftinck. Zij is niet meer te stuiten en versterkt de partij, die met eerbied voor iedere geestelijke denkrichting de draag ster is van de democratie. Dan is er ten slotte de keuze tussen kapitalisme en socialis me. Sócialisme, dat is vrijheid In gebondenheid aan de ge meenschap. Kapitalisme, dat is slavernij. Weelde voor enkelen naast massa-ontbering. Wij villen nooit meer terugkeren tot de voor-oorlogse economi sche politiek. Stap voor stap moet het kapitalisme worden teruggedrongen. Geringer tekort De heer Lieftinck wees op de ar beid door de socialistische minis ters verricht en op hetgeen, vooral op het gebied der sociale voorzie ningen. tot stand is gekomen. Uit voerig lichtte hij de door hem ge voerde financiële politiek toe. Men verwijt mij dat de staatsbegroting niet sluit. In 1945 was er een te kort van 4 milliard, in 1948 was dit 1.5 milliard en voor 1949 kan de begroting met een aanmerkelijk geringer tekort sluiten. U ziet, merkte de minister sarcastisch op, het tekort wordt steeds groter. Het Nederlandse volk is bereid zich in te spannen voor economi sche zelfstandigheid, maar dan moet tevens consequent en doortas tend worden geregeeVd. Een stevi ge basis daarvoor kan slechts wor den gevonden in de samenwerking tussen P.v.d.A. en KVP. En Rusland De heer F. Goedhart keerde zich fel t^gen het Russische communis- GRAND: Waterloo Bridge (18 jr.) 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14.—. 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Schimmenjacht (18 jaar) 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Rancho Grande (alle lft.) Vrijdag en Zaterdag 14.30, 18,45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u. Zo. 14, 16.15. 18.45 en 21 u 7 JULI: L. E. A. Opvoering „De Spooktrein" 20 u. OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. Di. Vrijd. avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 1417 u DL en Vrijd. ook 19—22 uur. DANCING VAN T HUL: Zat. Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur Zond. mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat. Zon. en Woensd. dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue gang). 4 D'OUDE LANTEERN: Tentoonstel ling werken van Brenner. doodt insecten met het 2-voudig werkende door een vijandige wereld, naar een nieuwe oorlog drijft. Het Russische vijfjarenplan is een plan van oor logsvoorbereiding. De geallieerden gaven dc Russen in de tweede wereldoorlog veel toe. Zij deden dit niet uit zwakte, maat vooral om ook na de oorlog de samenwerking met de Russen te verzekeren. Wij hebben geen behoefte om de Rus sen een verwijt te maken, dat zij het afgeleefde regime van de Tsaar omver wierpen, en o.m. het groot grondbezit ongedaan maakten, maar wel verwijten wij ze, dat zij de vrijheid hebben vertrapt. Al zouden de straten van zilver en de huizen van goud zijn, dan nog zou den wij niet het Russische systeem willen aanvaarden. Maar de straten en huizen zijn niet van zilver en goud, want Stalin heeft veel nodig om zijn oorlogsmachine op gang te krijgen. De communisten in Rus land en Europa gaan voort met ageren tegen de politiek van het Westen. Zij zien in een hersteld West- Europa een dreiging en keren zich daarom tegen do Marshall-hulp, *t Pact van Brussel en de Benelux. In vogelvlucht besprak de heer Goedhart de binnenlandse politiek. Hij herinnerde aan het woord van de katholieke staatsman Nolens, dat slechts in uiterste noodzaak met de roden moest worden samen gewerkt. Die uiterste noodzaak kwam toen de oorlog over ons was heen gegaan. Toen werden de so cialisten geroepen om ons land van de ondergang te redden. Nu alles vrij goed gaat en de heren van de brandkastpo- litiek weer een veer van de mond kunnen blazen, komen zij met oppositie. Zij streven naar een nationaal kabinet, dat naar de mening van de heer Goedhart een incompetent ka- net zal zijn. Slechts een ver sterking van de linkervleugel in de regering kan de voortzet ting van de tot nu toe gevoer de politiek verzekeren. Nadien dromde de mensenmassa naar buiten om in een lange in drukwekkende stoet door het Soes- terkwartier te marcheren. De mu ziekcorpsen Hegeraat van Amers foort en van Barneveld gaven het tempo aan. De avond waaraan de Stem des Volks medewerkte, stond onder leiding van de Deer B. Noordewier die de demonstratie bij Puntenburg ontbond. Voor ons gebouw zullen heden avond de uitslagen van de verkie zing worden bekendgemaakt. Om streeks zes uur kunnen de eerste uitslagen worden verwacht. De thermometerstand, die bij vorige verkiezingen door de Amersfoortsc burgerij zo werd gewaardeerd, zal ook ditmaal de toeschouwers van minuut tot minuut op dc hoogte houden van de stemmenverdeling in onze stad. Komt dus hedenavond naar ons gebouw, Snouckacrtlaan 7. Burgerlijke Stand 6 Juli Geboren: Antonia Martina Ge- rarda, d v C H v Heivoort en A M Roelofs. Tanneke Geertruida, d v J Klompe en A C Verkerk. Jacobus, 7. v W Gouw en W P Treffers. Hendrikse Saskia, d v S F Tillema en R M Volmer. Gehuwd: J H W Jansen en G D Vriesema. Overleden: Evertje van Boxtel, oud 74 jaar, weduwe van L van Berkum. Antonius Hubertus Vol- leberg oud 68 jaar gehuwd met J. Willemse. Op 1 September is het 25 jaar geleden, dat de Sint Anfridusschool in de Marnixlaan in gebruik werd genomen. Daar deze datum valt in de feestweek is de viering van het schooljubileum bepaald op 16 Juli. Er xs dan een Plechtige H. Mis en er zijn diverse feestelijkheden. De leer- lingen hebben intussen al een uitstapje gemaakt, naar het Zuiden en De Veluwe. Tegelijkertijd jubileert het schoolhoofd, de heer Joh. H. J. Schoenmaker, die 25 jaar geleden tot hoofd benoemd vxerd door Deken Sandkuyl. Z\jn jubileum zal niet ongemerkt voorbij gaan. U ziet hem hier temidden van zijn „jongens". (Archifoto) Accordeonklanken zijn in een raadzaal wel zeer vreemde geluiden. Toch was de accor- deonmuziek, die Dinsdagmid dag in de raadzaal van het Amersfoortse Gemeentehuis klonk, op zijn plaats. Denkt U nu niet. dat het gemeentebe stuur van Amersfoort zich aan een dansfuif bezondigde. Nee, er was iets anders gaande. Vele militairen kwamen met hun ouders, vrouwen of ver loofden de raadzaal binnen nervositeit en de grote verwach- ge week met het motorschip „Kota Baroe" uit Indonesië teruggekeerde stadgenoten, die door burgemeester H. Molen dijk, de wethouders en de commissie van ontvangst ten gemeentehuize werden ont vangen. „Wanneer ik U vanmiddag na mens het bestuur der stad welkom heet, betrek ik daarin in de eerste plaats hen die zijn thuisgevaren, zeide burgemeester Molendijk en hij vervolgde, Vorige weck speelde mij een oud schoolliedje door de geest, waarschijnlijk om dat het dezelfde sfeer weergeeft, waarin U en wij de vorige week verkeerden. Er zit iets in van de nerveusiteit en de grote verwach ting, die wij allemaal hadden. Het was het liedje: „Van het welig Java thuisgevaren, Zag de oorlogs brik de Zeeuwse ree," U zult een mengeling van gedachten en ge voelens hebben gehad bij het zien van de blanke toppen van de dui nen en wanneer wij even in deze sfeer treden, herdenken wij de zeven Amersfoortse mannen, die nooit meer in het vaderland zullen terugkeren. Nu moet U het leven weer in en de overgang zal voor velen erg moeilijk zijn, want het militaire leven ginds is zo heel an ders. Wanneer je lange tijd uit Holland weg bent geweest en je komt terug, lijkt het of de straten smaller zijn en de bruggen korter, en het is een kunst om je in korte tijd weer in te leven. Daarom moe ten zij die terug kwamen en zij die terug kregen begrip hebben voor de moeilijkheden die ontstaan na lange afwezigheid. Nu is er ook de vraag: „Hoe kom ik terug in het maatschappelijk bestel." Het zal voor velen moeilijk zijn weer aan gestaag werken te wennen maar een troost is: Wij hebben hier in Amersfoort voor ieder op betrek kelijk korte termijn passend werk, want men komt nog steeds niet al» leen materialen, maar ook handen te kort. Ik hoop, dat het heel gauw zo zal zijn, dat wij een vaste en be stendige verhouding met Indonesië zullen krijgen, aldus burgemeester Molendijk, als we dat bericht horen, zult U weten, dat deze ja ren die U ginds in de tropen heeft doorgebracht, niet verloren zijn geweest. l Geschenk Als bezegeling van de band, die bestaat tussen deze militairen en Amersfoort, bood burgemeester Molendijk ieder van hen een ge- denktegel aan, die het gemeente bestuur speciaal voor dit doel heeft laten vervaardigen. Nadat thee met gebak was rond gebracht, sprak pastoor G. A. Smit, die zeide. dat er altijd een band is geweest tussen de jongens in In donesië en de geestelijkheid in Amersfoort. Hij bracht dank aan de contact-commissie en het Ka tholiek Thuisfront, voor het werk, dat door deze organisaties is ver richt. Ook pastoor Smit herdacht hen, die zijn gevallen en besloot aldus: Er is één band, die ons bond, dat v/as de gedachte aan de Vader in de Hemel, hebt ook nu vertrouwen op Hem." Burgemeester Molendijk sloot deze bijeenkomst, en zeide hierbij o.m.: „Ik hoop. dat deze middag bij U zal gaan behoren tot de kleine dingen, die worden gerangschikt bij de versierselen des levens Neemt nu Uw plaats in tussen de nijvere burgers van Amersfoort, houdt het Ipofd omhoog en laat een glimlach om Uw mond spelen. Tenslotte is ieder weer in de ge legenheid de handen uit de mou wen steken en te bouwen aan zijn eigen toekomst." VredesvrUwilligers Na de groep militairen, die met de „Kota Baroe" zijn aangekomen, werden de mannen ontvangen, die al enige tijd weer in Holland zijn en zo langzamerhand, ongemerkt bijna, zijn aangekomen. Het was niet mogelijk al deze mannen een voor een op het gemeentehuis uit te nodigen, maar nu heeft het ge meentebestuur de gelegenheid aan gegrepen, om hen de ontvangst te bereiden, die hen toekomt. Terecht zeide de burgemeester tot hen: „De vlaggen, die vorige week van de toren en van vele huizen wapper den, waren ook voor Ui en dat er zoveel mensen voor het gemeente huis samendromden toen U bin nenkwam, is wel een bewijs er van, dat men toch hier in Amersfoort niet zomaar aan de dingen voorbij gaat, zoals men misschien wel eens denkt, maar dat men meeleeft." Ook deze mannen werd een ge- denktegel aangeboden. Ds. Gerritsen zeide tot hen o.m.: „Blijft Uw plicht verstaan tegen over Uw land en volk. Stelt u on der de tucht, die zelfs de militaire tucht te boven gaat, Hebt God lief en uw naaste als uzelve, u hebt uw plicht gedaan als oorlogsvrijwilli gers, doe nu uw plicht als vredes- vrijwilligers." Nieuw... Reulcwerende Crème stopt op veilige manier transpireren w de armhohe. 1. Bederft de kledlog niet prikkelt de huid niet. 2. It onmiddellijk droog. Kan direct na het ontharen wordon go- brulkt. 3. Stopt het Iranrpl- reron gedurende 1-3 daaent neemt de reuk weg. Witte, vetvrije crème met frltio gour. 3. Beschermt Uw kledlna tegen transpiratie vlekken! maakt tout-bras overbodig. ARRID 1.50 EARL DERR BIGGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 25 De jongen deed een stap noar vo ren. „Ik ben Bob Eden, meneer Madden, Alexander Eden is mijn vader. Dit is mijn vriend, een buur man van u. meneer Holley, van de „Eldorado Times". Hij is vo vrien delijk geweest mij hierheen te rij den." „O juist." Madden's optreden was joviaal. Hü schudde hun de hand. „Kom allebei bij het vuur zitten. Thorn sigaren." Met zijn eigen beroemde handen trok hij stoeien voor de haard. „Ik wil wel even gaan zitten", zei Holley, „maar ik blijf niet. Ik begrijp, dat meneer Eden zaken toet u te doen heeft, en ik wil niet in de weg zijn. Maar vóór ik ga, me neer Madden „Ja", zei Madden scherp, en beet fret puntje van een sigaar af. „Ik ik veronderstel, dat u zich mij niet meer herinnert', ging Hol ley door. Madden's grote hand met de aan gestoken lucifer hield halverwegen stil. „Ik vergeet nooit een gezicht. Ik heb u meer gezien. Mogelijk in Eldorado?" Holley schudde het hoofd. „Neen het is twaalf jaar geleden in de Vier en veertigste Straat, in New York. In" Madden keek hem strak aan „in een speelhuis, vlak bij Delmonico. Op een winter avond „Wacht even", sneed de million- nair af. „Sommige mensen zeggen, dat ik oud word maar luister nu eens. U kwam toen bij me als ver slaggever en vroeg een persgespiek. En ik heb gezegd: „Er uit!" „Prachtig," lachte Holley. „Nu, mijn geheugen is nog zo slecht niet, wel? Ik weet het nog precies. Ik bracht daar veel avon den door tot ik ontdekte dat het spel vast zat. Ja, ik ben er heel wat klein geld kwijt geraakt. Waarom hebt u me toen niet gezegd, dat het een oplichterstroep was?" Holley haalde de schouders op. „Wel, uw optreden moedigde geen vertrouwelijkheid aan. Maar wat ik zeggen wou, meneer Madden ik ben nog aan de krant en een pers- gesprek met u „Ik geef ze nooit", snauwde de millionnair. „Dat spijt me", zei Holley. „Een oud vriend van me heeft een nieuws, agentschap in New York en het zou een ware triomf voor me zijn. als ik hem iets van u seinen kon. Bijvoor beeld over de uitzichten in de fi nanciële wereld. Het eerste persge- sprek met P. J. Madden." „Onmogelijk", antwoordde Ma^i» den. „Het spijt me u dat te horen zeg gen, meneer Madden", merkte Bob op. „Holley is heel vriendelijk voor me geweest, en ik hoop van harte, dat u deze ene keer eens met uw regel zou willen breken." Madden leunde achterover, en dreef een rookkring naar het betim merde plafond. „Wel", zei hij. en zijn stem klonk wat zachter „u hebt heel wat moeite voor mij gedaan, meneer Eden, en ik wil u graag van dienst zijn." Hij wendde zich tot Holley. „Kijk eens hier niets bi- zonders. Alleen een paar woorden over de zaken vooruitzichten in het komende jaar." „Het zou buitengewoon vriende lijk van u zijn meneer." „Och ja. Nu ik hier ben, voel ik me een beetje anders tegenover de kranten dan thuis. Ik zal Thorn wel wat dicteren kom morgenmiddag maar eens terug." „Dat doe ik zeker", zei Holley, en stond op. „U weet niet, wat het voor me betekent. Nu moet ik gauw naai de stad terug." Hij schudde eerst de millionnair de hand en toen Bob Eden. Toen hij deze aankeek, zeiden zijn ogen: „Alles is toch wel in orde. Ik ben er blij om." Bij de deur bleef hij staan. „Tot morgen dan", zei hij. Thorn liet hem uit. Nauwelijks was de deur achter de redacteur gesloten, of Madden boog zich gretig voorover. Zijn hele ma nier van doen was veranderd: plot. seling voelde Bob, als een electri- sche schok, de kracht van deze be roemde persoonlijkheid. „Nu, meneer Eden", begon hij le vendig, „u hebt de paarlen natuur lijk?" Eden voelde zich erg onbeholpen. Hier in deze prettige, huiselijke ka mer leek alle vrees zo dwaas. „Ja, ziet il..." stamelde hij. Een glazen deur in de achterwand van de kamer ging open en er kwam iemand binnen. Eden keek niet om; hij wachtte. Daar zag hij tussen zich en het vuur een kleine, dikke Chinees, een bediende, met een versleten broek, fluwelen pan toffels, en een los buis van Canton crêpe. In zijn armen droeg hij een paar houtblokken. „Misschien u meel vuul nodig, baas?" zei hij met doffe stem. Er was geen uitdruk king op zijn gezicht. Hij gooide de blokken op het vuur en toen hij zich omwendde, keek hij Bob snel aan. Even waren zijn ogen scherp en helder als zwarte knopen in het gele licht. De ogen van Charlie Chan. (Wordt vervolgd) Aangrijpende verfilming van zwervende jeugd U NAC cn destijds UNRRA hebben ons na de oorlog het schrijnende leed leren zien van de millioenen „displaced persons", de zwervers, de pau pers en toch ook de mensen van goede wil, die na VE-day te voorschijn kropen uit het puin en het stof van een ver woest Duitsland, die met een juichend hart de concentratie kampen verlieten om een toe komst tegemoet te gaan in een wereld, waarin naar het scheen geen plaats meer was voor hen. een wereld, die hen geen vader land meer bood, die hen verge ten was. Er waren kinderen by, honderdduizenden kinderen, zon der kleding, zonder voedsel, zonder familie, zonder hoop en vol herinneringen aan hekken vn prikkeldraad, aan vaders en moeders, die voor altijd weg gingen. Een Zwitserse film-industrie heeft het aangedurfd deze problemen sa men te vatten in een werk. dat tot een der beste, zo niet de beste, films van na de oorlog is geworden. Zonder alle Hollywoodse opsmuk en sentiment, zonder schitterende dé cors en beroemde acteurs, alleen maar met het Duitse puin en een paar oorlogsweesjes.' kwam er een film, die een geweldige indruk ach terlaat op de toeschouwer. Karei Malik heet het negen jarige jongetje, waarover deze ge schiedenis handelt. Zijn vader, een Tsjechische arts, en en zjjn zuster zijn gestorven ln een concentratie kamp. Z\jn moeder is verdwenen Onder invloed van alle ellende, die fijj meemaakt, vergeet het jongetje zijn naam en zijn afkomst en wordt PLAATSBESPREKING voor de film begint Donderdag 8 Juli a.s. om 10 uur v.m. Advertentie DINSDAG was het dan de dag van de officiële ontvangst van de teruggekeerde mannen op ons oude, waardige stadhuis. Daar kwamen ze, een beetje ge taand, een beetje trots, een beetje verlegen met gade of geliefde bij de arm. Over de plechtig uitgelegde loper, de trap op naar de raadzaal. Wij in de. „engelenbak" keken tegen brede ruggen en stoere nek ken op van de militairen, tegen de fleurige new-lookjesvan de da mes-genodigden. 't Was er knusjes warm op deze van zon verstoken dag. Maar de margrieten in dikke bouquetten in. de vensterbanken, op de schoorsteen, het rood-wit-en- blauw er om gedrapeerd brachten er toch die koesterende warmte. Brachten ons de hoop en beloften in het hart. Onze burgexneester en de andere sprekers getuigden er van en het knipoogje, de blik van verstandhouding, het even grijpen van de vrouwen naar die nog wat vreemd gebruinde hand, spraken van de verwezenlijking ervan. 't Was er zo goed in die trouw zaal. Hoevelen van deze mannen heb ben er hun vrouw stralend in het wit heengeleid. Met al die ernst, met toch ook al die sprankelende blijheid om de vervulling van hxtn liefste wens. T AREN zijn er sinds die dag I voorbijgegaan. Blijde jaren, *droeve jaren hebben die band ver stevigd. De twee-en-een-half jaar scheiding zijn achter de rug. Het gezin is herenigd. Er is nu de lach van geluk, van daxxkbaarheid om al dat hartelijks van familie en van burgerij. Om de ferme hand vaxi de burgemeester. Om :ijn welgemeen- de. prettige ivoorden. Om al dat medeleven, heus niet alleen uit nieuwsgierigheid. Nee, echt ge meende woorden. Regelrecht uit een warmkloppend mensenhart Even kwam' er de weemoed bin nen. Kwamen bij het stil herden ken van de zeven Amersfoorters, die dit alles niet hebben mogen be leven, de herinneringen aanstor men van bange uren, van vrees. Angst om het levensbehoud. Maar daar boven uit kwamen de gezich ten van die gesneuvelde kamera den. Goede vriendexx, die zo blij moedig naar de Oost zijn getrok ken, samen met deze mannen. In het tezamen gezongen Wilhel mus uitte zich alle dank en vreug de om eigen behoud, om eigexx ge luk en dat van de anderen. Over de rode loper zijn zij terug gegaan. naar buiten, naar huis. De O.L. .Vrouwetoren zond zijn klan ken over hen uit Hoevelaken Burgerlijke stand Ondertrouwd: G. van Dusschoten (Nijkerk) en T. van de Bunt. Examens Te Utrecht slaagde voor het examen Bakkerspatroon de heer C. Verschuur. hl tuinland, Officiële Publicatie BONTUITREIKING AAN ZELFVERZORGERS Op Vrijdagmorgen 9 Juli wordt een aanvang gemaakt met de uit reiking van nieuwe bonkaarten. Zelfverzorgers, wier naam begint met een der letters A tot en met E kunnen tegen inlevering van de inwjsselingsbon in de linkerboven hoek van de lopende bonkaart en tegen overlegging van de stam kaarten hun nieuwe bescheiden in ontvangst nemen. Men wordt verzocht de inlegvel len niet mede te nemen. Burgerlijke Stond Geboren: Henri Johan, zoon van Bernardus Antonius Wilhellus van Noordenburg en van Aleida Jo hanna van Weerhorst. een schipbreukeling in het na-oor- logse Duitsland. Een Amerikaanse «soldaat pikt hem letterlijk uit het puin op en geeft hem voedsel. Op vragen van de GI antwoordt het jongetje alleen maar „Ich weisz nicht". D<* Amerikaan is begaan met het lot van Jim, zoals hij hem noemt en leert hem spreken in het Engels en geeft hem onderdak. Langzamerhand begrilpt de jongen, dat hii een moeder moet hebben g*1- had en dan opeens herinnert hij zich het hek en het prikkeldraad en zijn moeder. Ht1 verlaat de Amerikaan en keert terug naar het puin op zoek naar de "vrouw, die hem het leven schonk En op volkomen aan vaardbare wijze worden moeder en kind tenslotte herenigd. Het is niet dit eenvoudige ver haal. dat zo'n diepe indruk wekt. Het is eerder de. sfeer, die rond het verhaal is geweven. Het i9 ook de angst, die te lezen is in de ogen van de kinder-figuranten, die bij het (voor de film) herbeleven van hun misère van het spel werkelijkheid gemaakt hebben, zoals alleen een kind dat in zijn verbeelding kan. De enige ervaren acteurs en ac trices, die aan deze film, welke de naam „Achter de wolken..." kreeg, meewerkten, zjjn Montgomery Clift. de Amerikaanse soldaat, Wendell Corev. zijn makker, Aline MacMa- hon. Unrra-leidster en Jarmila No- votna als moeder Malik. Het negen jarige Tsjechische jongetje Ivan .Tandl speelt voor Karei Malik. Het verhaal is geschreven door Richard Schweizer en de regie is van een Amerikaan. Fred Zinneman. Na elke voorstelling van deze film wordt een collecte gehouden ten bate van de U.N.A.C. Graan cn ochtendvoer niet van de bon In onze editie van gisteren meld den wij, dat het graan- en ocht- tendvoer van de bon zou zijn. Dit berust op een misverstand. Men heeft er ons op attent gemaakt, dat deze tijding alleen geldt voor afwijkende graan- en ochtendvoe- ren. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Blciswijk W. Vroegtndewey le Poortvliet: naar Til burg (2e pred.pl.) J. A Steenbakker Morllyon Loyscn. pred. in alg. dienst te Den Helder, die bedankte voor Pur- merend. Ned. Prot. Bond Aangenomen: naar Wassenaar H. Fa- ber te Schiedam Gcrcf. Kerken Tweetal: tc Haren (Gr.) (vac. H. J. Pllon) J F Colenbrander te Ommen cn G v Wilgenburg te Aalten (Gld Beroepen: te Almelo (vac. J J. Bouw man) B Boelens te Bellen: tc Tholcn— Poortvliet J de Lange te Haarlemmer meer (Oostzijde) Bedankt- voor Anjum G K Gcerds te Drljber (Dr voor Edam II H. Horstman, laatstelijk pred. v. d. Bethel- Tcmple ln Corporation tc Amerika; voor Almkcrk A. Brink te Blija. Gercf. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt: voor Groningen (Oostcr- wijk) drs R H. Brommer te Zwolle. Evang. Luth. KerL Bedankt, voor Middelburg—Vlissingen A K. v. d. MeiJ te Nijmegen Goref. Gemeenten Beroepen: te Leerdam en te Ouddorp F. Mallan. cand. te Rotterdam. 7 JULI. Dat appel- en peren- bomen na de bloei in de voorzomer een aantal vruchtjes vallen laten, behoeft u niet te verontrusten. Het is een natuurlijk verschijnsel, want als alle gezette vruchtjes aan de takken zitten bleven zou nader hand het gewicht aan vruchten door de takken niet meer te dragen zijn. Het kan echter ook xvel eens gebeuren, dat het afvallen der vruchtjes blijft voortduren of zich later herhaalt, zelfs nog in half volgroeide toestand. In dat geval kan het een gevolg zijn van aantas ting door een parasitaire ziekte of door larven van insecten. Men raadplege dan een vakman. Stcutenburg Burgerlijke stand Geboren: Johanna Gijsberta, d. van WE vd Burgwal en J P Es- veld. Hermanus Johannes, z van \V A v Dijk en M H v d Berg. Huwelijk: J D Eijbergen met G J Kerkhof. W. v Leijenhorst met W Wernsen. STAD Aan de Amersfoortsc stembureaux is het druk de hele dag. Onze foto's geven enkele beelden daarvan. Op het ene plaatje ziet men. hoe een kiezeres haar ingevuld biljet in ffe stembus deponeert. De andere foto toont hoe een oudere dame, die slecht ter been is, achter op de fiets naar het stembureau wordt ge bracht om daar haar stemplicht tc vervullen. Ook de diverse partijen hadden diensten georganiseerd om zieken en hulpbehoevenden per auto naar hét stembureau te bren gen. „Het zal met de uitslag van de verkiezingen wel net zo zxjn als met het weer", zegt een heer. „De lucht is donker, cn 't kan gaan re genen, maar het kan ook zijn, dat de zon gaat schijnen". Ernstig trekt lxij aaxi zijn sigaar en gaat het stembureau uit. Amersfoorts burgerij trekt ter stembus. De meeste mensen ko men met ernstige gezichten. Zij ne men hun biljet in ontvangst en gaan naar één van de hokjes, dan pakken zij het potlood dat aan een touwtje bungelt en maken een vak je rood. Een oude baas komt binnen- schuifelen, hij staat lang over zijn biljet te turen, vxaar enkele ogen blikken later laat ook hij het pa pier in de bus glijden. „Zo, zegt hij, dit zal voor mij wel de laatste keer zijn geweest, want ik ben al 95!" Een hoxrd staat verbaasd te kij ken naar zijn baas. Het lijkt of het best zich afvraagt, wat de baas eigenlijk doet, want hij blijft zo lang in het hokje, dan laat ook de ze stemmer zijn biljet ixi de bus glijden. Hij veegt zich het zweet van het voorhoofd en moppert „Dat is verdorie een heel iverk al die hokjes te kleuren. Kom nu zal ik mij eens gaan scheren". Vervolgens verdwijnt hij..-. Die achter de tafel zitten schud den het hoofd. „Ja, er zijn xxog steeds mensen, die niet weten hoe en waarom zij stemmen moeten. Gelukkig de mcesten weten het wel! „De Eendracht"' duiven vlogen 650 km De Amersfoortse postduivenver eniging „De Eendracht" hield Zon dag 4 Juli een wedvlucht vanuit Chateauroux. Afstand 650 km. De duiven werden gelost 11.15 uur. Aankomst eerste prijswinnende duif. Maandagmorgen 6.1.45 uur. Aangewezen 25 cent werd gewon nen door H. Lambrechts met no. 1 tweede J. Kooij met no. 2. Aange wezen 10 cent werd gewonnen door J. Kooij met no. 11, tweede J. Buis met no. 13. Koningspoule werd ge wonnen door H. Lambrechts met no 1. Speciale 10 cent H. Lam brechts met no. 1. J. Kooij met no. 2. De prijzen werden gewonnen door H. Lambrechts 1; J. Kooij 2. 7, 11; J. v. d Hoek 3; A. v. Platcringen 4, 9; A. Geurts 5; J. v Drie 6: G. Polhout 8; J. Meerbeek 10, 12; J. Buis 13. Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen slaagde onze stadgenoot, de heer I. W. van Spiegel, voor het doc toraal examen wis- en natuurkunde (wiskunde). Hedenavond HILVERSUM I: 19 Nws: 19.15 Saksi sche staatskapel; 19 30 Actueel geluid: 19.45 Gram muz.; 19 55 Bach-koraal; 20.001 Kamerverkiezing. HILVERSUM II: 19.— Verkiezingsuit slagen: 19.30 Voor de jeugd; 19.40 Jeugdnicuws: 19.45 Lezen in de bijbei; 20.Nws: 20.05 Dingen van de dag: 20 15' Verkiezingsuitslagen; 23.Nws; 23.151.Verkiezingsuitslagen. „Al vele Jaren heb lk maaebczwaren Ik rook geen sigaretten of sigaren. Ik neem geen zuurkool met spek. Al heb lk nog 7.0'n trek. Maar m'n TIP kan ik nooit lang bewaren." 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr J. C te Eersel ontv. 1 fl. TIP Morgen HILVERSUM I: 7— Nws: 7 15 Och tendgymnastiek: 7.30 Instrumentale soli; 7.45 Morgengebed: 8.— Nws; 8 15 Pluk de dag: 9 Voor de vrouw: 9 05 Concertgebouworkest; 9 45 Schoolradio; 10.15 Morgendienst: 1045 Geestelhka liederen: II De Zonnebloem: 11.45 Oeral kozakkenkoor; 12.— Angelus; 12 03 Klaas van Beeek: 12,55 Zonnewij zer: 13.— Nws: 13 20 Pianomuz 13 45 Hors d'Oeuvrc: 14 NCRV-koor; 14 30 Chopinmu7ick: 14 40 Voor de vrouw; 15.— Omroepork 16 Bijbellezing: 16.45 Pianomuz.; 16.50 Jeugdjournaal: 17 15 Schoolzangwedstrijd; 18 15 Land en tuinbouw: 18 30 Reg uitz.; HILVERSUM II: 7— Nws; 7 15 Gram. muz.: 7.50 Dagopening: 3— Nws; 8 15 Gr.muz 8 45 Bach-H.'indcl-conc 9 15 Morgenwijding; 9.30 Waterstanden: 9 35 Arbeidsvitaminen; 10 30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Albert Sandler: 10 50 Kleutertje luister: 11.— Orgelconcert; 11.45 Uit oude radiobodes: 12 Avro- leans: 1230 Weerpraatjc: 12 33 In 't SDlonnctJe; 12.38 Dick Willebrondts; 13— Nws; 13 15 Metropolo orkest; 14 Oude herinneringen; 14 15 Solistencon cert: 15— Voor zieken cn gezonden; 16.— Van vier tot vijf: 17.— Kaleidns- coop: 17.20 Welk dier deze week: 17 30 Rhythmïsche muziek: 17.50 Reg uitzen ding: 18.Nws: 1815 Sport: 18 30 Zangkoortje: 18.50 Flitsen van een re ceptie. Albireo. Rotterdam—Buenos Aires, 5/7 te Rio-de Janeiro; Alchiba. Buenos AiresRotterdam, 5/7 te Rio de Janero: Amstelkerk, Dakar- Amsterdam. pa««. 6/7 Finisterre; Beverwijk, 5/7 van CbK- grove naar Amsterdam: Rempang, Jam. Amsterdam. 6J7 van Port SalJ.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2