Herstel van de St. Joriskerk in oude glorie Tennistournooi van 't Stort wordt spannend Garnizoen neemt deel aan de feesten Moeder-vacantie Predikbeurten Toulouse - rustdag DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zaterdag 10 Juli 1943 STADSNIEUWS Morgen eerste dienst na vijf weken van restauratie NU Zondag a.s. de Hervormde Gemeente te Amersfoort na een periode van vijf weken slui ting van de St. Joriskerk schoon maak en gedeeltelijke restauratie, weer voor het eerst in de ver bouwde omgeving hoopt samen te komen, zijn wij vooraf eens een kijkje in het kerkgebouw gaan nemen. Er zullen wel zeer weinig Amersfoorters zijn. die dit bouw werk ook van binnen onbekend is, en allen zijn het er ook over eens: hier is in de loop der eeuwen veel veranderd en bedorven. Menigeen heeft zich afgevraagd: Hoe is het mogelijk, dat men muren en pila ren met een dikke kalklaag be dekte. zelfs gekleurde kraagstenen en kapitelen besmeurde. Hoe kwam men er toch toe zelfs uit het beroemde Oxaal stukken weg te kappen om het orgel daar.te plaat sen. waar het zeker niet behoort te staan, zodoende tevens een deel van de kerkruimte geheel aan het oog en aan het gebruik onttrek kend. Maar laten we het vragen stellen maar beëindigen en liever zien naar wat er in deze vijf weken is hersteld en tot nieuwe glans is ge- bracht. Zeker zijn alle verlangens symbolen der beide sacramenten van de bewonderaars van oud- kerkelijke bouwkunst nog niet ver vuld, en ook uit een oogpunt van liturgisch gevoelen blijft er nog veel te wensen over. Maar toch, we mogen de Heren Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente dank baar zijn voor wat men begonnen is. te meer daar het geheel, tot nu toe bereikt, uit eigen middelen is tot stand gebracht. Vakwerk Het meest opvallend is wel de reiniging van alle pilaren en muur pilasters van hun vuile kalklaag. Zelfs de gekleurde kapitelen zijn weer gaaf te voorschijn gekomen. Merkwaardig zijn de in de muren aanwezige gebeeldhouwde koppen. Ze waren er altoos; maar nu, schoongemaakt, spreken ze meer en vertonen duidelijk elk een eigen gelaat. Bij een dezer kopjes ont dekte een der werklieden-kunste naars in hun vak en werkend met een liefde en toewijding, die eer bied afdwingt al krabbend en borstelend dat een voorganger in het vak met wat gips een „lelij kerd" tot een zeer achtenswaardig heer had getransformeerd. Een aangeplakte snor en puntbaard thans weer verdwenenmaakten hem tot een deftig regent. De oor spronkelijke beeldhouwer verstond iets meer van de inhoud van het op de kansel opengeslagen boek; ook dit stelt ons de mens niet mooier voor dan hij in werkelijk heid is, dikwijls zelfs mismaakt en verworden. Opvallend is ook het kleurver schil tussen de boven- cn onder stukken der pilaren. Wel is hier de schoonmaak nog niet geheel vol tooid, maar toch zal er onderscheid blijven, eerstens door het gebruik van twee steensoorten en het ver schil in bewerking ervan en ook door de invloed op de steen van vroeger aanwezige banken rond de pilaren, gelijk men dit in andere kerken nog wel aan treft. Dit zijn thans wel de hoofd zaken der restauratie; reeds op zichzelf belangrijk genoeg, door wat tot stand is gebracht, maar niet minder daar ze doet zien hoe het worden kan bij een algehele restauratie. Deze zal natuurlijk met steun van gemeente, provincie en rijk volbracht moeten worden. Nieuwe plannen Maar ook zonder dit zijn er, naar wij vernamen, reeos weer nieuwe plannen. Zo noemde men ons o a. de restauratie van de toren en van_ de Cerfkamer, dan te bestemmen voor kerkeraadsvergaderingen. In de kerk zelf hoopt men bin nen niet al te lange tijd alle hoge banken aan de zijde van het orgel te doen verdwijnen. De ruimtewer king zal hierdoor des te groter worden: het gezicht op het oxaal zal ongehinderd zijn. Het aantal zitplaatsen zal aanmerkelijk toe nemen. Bij een eventuele algehele res tauratie zal ook het orgel naar de andere zijde van het gebouw wor den overgebracht. En zo vragen we ons af zal dan ook de kansel als „Plaats der verkondiging" weer in het hart van de kerk komen te staan, gelijk deze verkondiging zelve het hart der protestantse eredienst is"1 Krijgen dan wellicht ayondmaaltafel en doopvont, als hun zichtbare plaats in het Koor der kerk, gelijk tot nu toe slechts een geopende Bijbel op de kansel? De aanstaande Zondag zal voor Hervormd Amersfoort een vreug dedag zijn, wanneer openbaarlijk zal blijken dat ook door oude ste nen nieuw leven kan varen. Maar geheel Amersfoort verheugt zich mede daar toch de St. Joris een kostbaar cultuurbezit van onze ge hele gemeenschap mag genoemd worden. Een bezit, dat waard is in volle ere en waardigheid hersteld en dan ook bev/aard te worden. Huismoeders! die zijt met vacantie Ik zou U raden: néem het er van Deuk niet over Pietje of Hansie Over Mientje of Riekte of Jan Ik zag jullie snoetjes in 't Dagblad Er was er niet één met saggerijn. Ik gun jullie graag een vrij weekje 't Zal gauw genoeg huistoe'' weer zijn. Zeg: kan het altijd niet zo blijven? Dat saam gaan in groepjes van vier? Het leven is toch maar zo kort al, En 't samen zijn geeft zo'n pleizier. Als d'een aan den ander een arm geeft Wat paat dan het „lopen'' niet fijn. Je weet het nog wel van verloving Als hij tot je zei: „je bent mijn!" Dus huismoedertjes met vacantie Ik gun u de heerliike zon! Straks roepen weer Henkie en Jansie En wacht weer de Bakker met bon. EEN ABONNè. Zondag beginnen de finales Het jaarlijkse Stort-tournooi is weer aan de gang Al ls de inschrijving mei zo groot als in vroeger Jaren, de stem ming is er weer best. ondanks het weer. dat spelers en wedstrijdleiding nogal eens parten speelt Het zal dan ook moeite kosten om alle finales Zondag te spelen. In versoheiden klassen zijn de laatste vier. althans gedeeltelijk reeds bekend. Bij de Heren B wist L. Houbaer zich door een 8—6 cn 60 overwinning op F. Weyschcde. tegen wie hij tevoren In de Heren Enkel A met de zelfde cij fers had gewonnen bij de laatste vier te plaatsen en komt nu uit tegen L. Wijtzes, weer evenals in Heren A. Ver der komen bij Heren B in de halve fi nales de winnaars van O. Roosen boom—P. van Loon en P. Mehrlngs—J Bregman. De jeugdige Bregman heeit zich ook bij de Heren A kranig ge weerd en hij gaf R Leenknegt de over winning niet cadeau (9—7 108). R. Leenknegt vindt nu in O. Timmers een Duiven in dienst van T.B.-bestrijcIing Het is al jaren de gewoonte, dat van al de jaarlijks te houden wed vluchten voor postduiven er een of twee in dienst worden gesteld van de liefdadigheid. Dit jaar is dat weer zo en nu zal de opbrengst'van ae vluchten bestemd zijn voor de tbc- bestrijding. Aan deze vluchten zal worden deelgenomen door jonge duiven, om dat het aantal deelnemende duiven dan het grootst is en vanzelfspre kend de opbrengst hiermee in over eenstemming zal zijn. Op deze vluchten wordt niet ge wed. doch er wordt gevlogen tegen een inleggeld. dat geheel bestemd is voor het liefdadige doel. De prijswinnende duiven worden beloond met ere-prijzen in natura. die welwillend beschikbaar werden en worden gesteld, door stadgenoten die het goede menen cn rnet de post duivensport en met zwakke en zieke mensen. Dit jaar wordt er een ravonvlucht gehouden uit St Kath. Waver in België, afstand 125 km. waaraan alle verenigingen uit het Gooi deelnemen met in totaal ongeveer 10.000 duiven. De opbrengst van deze vlucht is voor de Stichting ..Zonnestraal". Deze wedvlucht wordt gehouden op 20 Juli. Op 6 Augustus wordt een plaat selijk vlucht gehouden waaraan wordt deelgenomen door de Amers- foortse liefhebbers, waarbij een aan tal deelnemende duiven wordt ver wacht van 3 a 7000. De netto-op brengst hiervan is bestemd voor de Amersfoortse tbc-bestrijding. Ons dagelijks te veel Een rijwiel, dat ongesloten en onbeheerd op straat stond gestald, werd door de politie mee naar het bureau genomen. Een Amers- foorter. die zich door een auto liet meetrekken, werd op de bon gezet. Overtreders van stop- en in- haalverbod kregen eveneens een bekeuring. Een wielrijder ver gat zijn hand uit te steken bij het veranderen van richting. De kan tonrechter zal hem er wel over on derhouden. Noteert U even GRAND: Achter de wolken (14 jr) 14 30. 18.45 en 21 u. Zo. 14 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: De Cobra Afgod (14 jaar) 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: In old California (14 lft.) Vrijdag en Zaterdag 14.30. 18,45" en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u. Zo. 14. 16.15. 18.45 en 21 u jaar) Vrijdag en Zaterdag 14.30 10 JULI: Ronde van Amersfoort start 16.30 u. Tentoonstelling le groep A.K.G. schilderijen, tekeningen en gra fiek. St. Pieter. Bloklands Gast huis. Dagelijks geopend 10—12 en 14—17 uur. Herauten, parade en diversen optochten van burgerij In ,,de Wapenroem" vergader de gisteravond het „Huldigings- comité 1948". Het in een vorige vergadering besproken concept- programma. werd nader uitge werkt cn hier en daar aange vuld, thans definitief goedge keurd cn vastgesteld. Verheugend is het, dat ook het garnizoen in de feestviering wordt betrokken, dank zij de welwillende medewerking van de garnizoens-commadant kolo nel H. A. M. Latour. Zo zal op 31 Aug. 's morgens een militair muziekkorps deelnemen aan de reveille, op Donderdag 3 September wordt een concert gege ven in „Amicitia", aangeboden door de garnizoenscommandant, terwijl de troonbestijging den volke zal worden bekend gemaakt op 6 September bij monde van herau ten, die beeld van de moderne tijd niet op een vurig vos geze ten zullen zijn, doch zich in zware tanks door de stad zullen laten voeren. De liefhebbers van parades kun nen zich in zulk een militair schouwspel verheugen op 31 Aug. 's middags om 12 uur. De diverse optochten: Lampion optocht op 31 Aug., Maskerade op Vrijdag 3 Sept. en de Gouden Eeuw op 6 Sept. beloven een suc ces te worden. Met het opmaken der routes wordt rekening gehou den met de wensen van de voorzit ter der O.V. Bergkwartier om ook Trekkingslijst van de F.A.M. De tweede lijst van de door de Federatie van Amersfoortse Mid denstandsverenigingen georganiseer de Zaterdag-actie ligt op ons bureau ter inzage. VOORLOPIG PROGRAM JUBILEUMFEESTEN Maandag 30 Augustus 15 uur. St. Joriskerk. Feestelijke samen komst van de rijpere schooljeugd. 20 uur Dankdiensten in de ver schillende kerken. Dinsdag 31 Augustus 7 uur Re veille. 7.30 u. St Joriskerk carillon. 8.30 uur Amicitia, Lingestraat Schoolplein samenzang. 9.30 uur Rubensstr. Vaandeloptocht. Défilé voor de Burgemeester. Op de Hof toespraak van de Burgemeester. 12 uur parade. 1314 uur carillon. 15 uur Dollardstr. ballonopstijging; 1000 postduiven; muziek. 14 uur Rubensstr. muziek; sportdemon- straties; variété. 20 uur Lampion optocht. 22 uur Berg, Dollardstr., derde plaats, vreugdevuren. Woensdag 1 September 21 uur wedstrijden, gondelvaart, muziek. Donderdag 2 September 20 uur Amicitia concert door militair mu ziekkorps. Rondgang door 4 stede lijke muziekgezelschappen. Vrijdag 3 September maskerade 19 uur Rubensstr opstellen; 20 uur vertrek. Zaterdag 4 September 13.30 uur wandeltocht langs versiering. 13 uur route autotocht ouden van da gen en invaliden; muziek. 13 uur Varkensmarkt opstellen, 13.30 uur afrijden, 15.30 uur Amicitia ont vangst. 16 uur Amicitia toneel, mu ziek, tractatie. 22 uur Taptoe. Maandag 6 September, 7 uur re veille; 7.30 uur Joriskerk carillon- kickken; 10 uur Hof muziekfeest; 11 uur toespraak Burgemeester; 1314 uur carillon; 14 uur optocht, Gouden Eeuw (Inf. Kazerne op stellen); 14.30 uur afmars; 19.30 uur Varkensmarkt Mars; 20 uur Leusderwegterrein of Rubensstraat Feest, Gymnastiek demonstraties; 21 uur Film, muziek; 22 uur Vuur werk. de Berg niet te vergeten. Eveneens zal aandacht geschonken worden aan het verzoek der Buurtvereni gingen. die zich veel moeite en geld getroosten voor gevel- en straatversiering, om bij muzikale marsen e.d. deze straten in de rou te np te nemen. Een voorstel om de militairen in het Hospitaal ook enige feestvreug de te bereiden, vond veel bijval. Hiertoe zal een dames-comité wor den aangezocht. Zo mogelijk zal ook voor de patiënten in de bur gerziekenhuizen iets dergelijks worden gedaan. Wij hopen t.z t. het volledige programma te publiceren. Scholiersters zwemmen voor diploma Het werkcomité schoolzwemmen te Amersfoort deelt ons mede dat op Maandag, 12 Juli a.s. van 812 uur v.m. en van 13.3017 uur n.m. en op Zaterdag 17 Juli a.s. van 8 12 uur v.m. de deelneemsters aan de meisjescursus schoolzwemmen 1948 zullen afzwemmen voor de diploma's A, B en C. Tevens zullen op deze dagen tussen de verschil lende scholen weer estafette-wed strijden worden gehouden. zeer sterke tegenstander Er zijn hier nog meer sterke Amersfoortse spelers in de strijd, bv Wijtzes H de Haan. dr Verburg; P. Cesar, die helaas niet on der de deelnemers ls. hij had wel ingeschreven vindt in Stas een waar dig plaatsvervanger; P. Mehrlngs werd door Van Manen uitgeschakeld Bij de Dames Enkel A wisten Mcj. Letschert, Moj. van Geffen en Mej Smolders zich ln de halve finale te plaatsen. Mej Israël zal o i. wel in de vierde zijn Een verrassing was. dat Mej. Korsten reeds in de eerste ronde werd uitgeschakeld Bij de Dames B zijn de laatste vier Mevr van der Veer. Mej Letschert Mcj Noteboom en Mei Schutijzer of Mej Smolders. Wij geven de laatstgenoemde de beste kansen. De dames dubbelspelen zijn nog niet be gonnen. evenals de Heren Dubbel A. waar een halve competitie gespeeld zal worden. Daarentegen zijn bij dc He ren Dubbel B de laatste vier paren reeds bekend; het zijn Wlldc/dc Brcv, Mehrings/Houbaer. Wcyschedc/Roscn- boom en Bregman/Cardinaal. Bij de Mixed Dubbel B zijn de paren Mcj Smolders/Mchrings, Mej Schutljzer/Hou- baer en Mcj. van Dijk/van Loon reeds in de halve finale, terwijl Mej. Let schert en Wijtzes nog hun wedstrijd te gen Mevr. van Son v Parey moeten winnen, alvorens zij ook zo ver zijn Bij de Mixed Dubbel A heeft zich pas één paar in de halve finale geplaatst, nl. Mei Ïsraël/Ketjen De partij Mej van Geffen/Stas tegen Mej. Klapwijk/de Haan werd bij de stand 64. 33 we gens regen afgebroken; Mej Koster en Leenknegt zullen wel van Mej. Schut ijzer en Houbaer kunnen winnen en de strijd om de vierde plaats in de halve finale zal gaan tussen dc heer cn mevr Verburg cn mevr. Bokhorst/van Manen Al met al belooft het programma nog vele spannende partijen cn als het zon netje dit weekend eens eindelijk een beetje meewerkt, dan zal een bezoek aan het tennispark ,,'t Stort" de moeite dubbel v. aard zijn. B. Verschuur, directeur en secretaris der Sport stichting Door Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort is, in volledi ge overeenstemming met het voor lopig bestuur van de Amersfoortse Sportstichting, tot directeur-secre taris dier stichting benoemd de heer B. Verschuur, leraar M.O. lich. oefening te Zutphen. Dc heer Verschuur is momenteel hoofd van de sectie recreatie (w.o. sport) van dc dienst recreatie en algemene ontwikkeling van het mi nisterie van oorlog. O, die marktkooplieden Op de markt werden twee koop lieden bekeurd die hun goederen met geprijsd hadden. Een ander, die textiel verkocht, bleek geen vergunning daartoe te bezitten. De goederen waren van smokkel af komstig. Burgerlijke Stand Geboren: Marieke, d. v. N. J. v. Dijkhuizen en C. A. Heineke; Aal tje Cornelia, d. v. H. D. van den Berg en C. Pomper. Overleden: Dirk Peter van Rooijen, oud 56 jaar, geh. met E. Dirks; Johannes Schmidt, 39 jaar. Benoemd tot ouderling Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort zijn in zijn vergadering van Donderdag 1.1. benoemd tot Ouderlingen in de Soesterwijk-West de heren- G. Versteeg, C. Agterhuis en R. Boers. In deze vergadering was tevens beïicht binnen gekomen van dr. P. ten Have, predikant in algemene dienst met standplaats Amersfoort, dat zijn eerw. op Zondag 12 Sept. des avonds 7 uur in de Nieuwe kerk aan de Leusderweg afscheid hoopt te prediken. Dr. ten Have nam. gelijk wij reeds eerder be richtten het op hem uitgebrachte beroep naar de gemeente Rozen- daal aan en hoopt aldaar op 19 September zijn intrede te doen. Beroepen Naar men ons bericht werd door de Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente in haar laatst gehouden vergadering ter vervulling in de Predikantsvacature in de Leusder- wijk een beroep uitgebracht op dr. A. Steenbeek. De beroepene is thans predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Twello in de provin cie Gelderland. Klinkende zege van Amersfoort III Voor de handbal-zomeravond competitie stonden er voor gisteren twee wedstrijden op het program ma n.l. Amsvorde 2-Trekvogels en Amersfoort 3-Amersfoort 4. De eerste wedstrijd kon in verband met de slechte terreinsomstandig- heden aan de Rubensstraat geen doorgang vinden. De wedstrijd Amersfoort 3-Amersfoort 4 werd gespeeld op het SOVA-terrein aan „de Bokkeduinen". Nadat de rust was ingegaan met een 5-0 voor sprong voor Amersfoort 3. wist de ploeg dit na de hervatting nog op te voeren tot 9-0. Even voor het eindsignaal redde Amersfoort 4 de eer, zodat deze wedstrijd eindigde in een 9-1 overwinning voor Amersfoort 3. Schaken Wichard gaf een goede simultaanséance Vrijdagavond gaf de heer Wichard 'n simultaanséance voor de schaak vereniging „Onder Ons". Hij speel de aan veertien borden, won er elf, speelde remise tegen de heer Snij ders en verloor er twee n.l. van de heren Berrevoets en Jansma. PIT belegt ontmoetings bijeenkomst Het PIT (Protestant Interkerke lijk Thuisfront) heeft een bijeen komst belegd op Maandag 12 Juli, om 8 uur, in de Geref. kerk aan de L. Vrouwestraat. Voor deze bijeenkomst zijn uit genodigd alle militairen, die Zater dag j.l. per Kota Baroe in ons land arriveerden en zij, die reeds eerder terugkwamen. Majoor Ds. Matzer van Bloois zal daar de jongens een welkom toe roepen, waarna ook Ds. D. A. Zijl stra, Geref. predikant alhier, enige woorden hoopt te spreKen. „Achter de wolken' In het Grand Theater draait de Zwit serse film .Achter de wolken", een eenvoudige film over het probleem van de verpauperde kinderen, voor wie er na de oorlog geen plaats meer op de wereld scheen te zijn. Die uit het puin van de verwoeste steden tevoorschijn kropen en alleen waren gebleven zon der kleding, zonder voedsel, zonder hoop en vol herinneringen aan prik keldraad van concentratiekampen soms. aan vaders en moeders die voor altijd weggingen De makers van deze rol prent hebben er. wars van alle opsmuk, een film van gemaakt die een gewel dige indruk op de toeschouwers maakt. Voor een uitvoeriger bespreking van „Achter de wolken" verwijzen wij naar onze stadseditie van Woensdag 1 Juli jl Wij maken er een ieder nogmaals op attent, dat na elke voorstelling van deze film een collecte wordt gehouden ten bate van de UNAC, de organisatie die zich namens de Verenigde Volke ren het lot van al die kleine „displa ced persons" aantrekt. „De Cobra Afgod" In de Universalfilm „De Cobra Af god" heeft de regisseur Robert Slod- mak weer eens vriendelijk en zeer be slist een joviaal gebaar gemaakt naar alle lieden, die verzot zijn op kleine onbereikbare eilandjes, waarop in won derlijk massale, van steen gebouwde ste den met paleizen van een ietwat bi zarre schoonheid, de Verschrikkelijkste dingen gebeuren. Erg geniaal, knap of zelfs maar goed heeft hij het niet ge daan Zo is er van het verhaal van dc wrede hogepriesteres, die tenslotte d/.or haar dood gewaande menslievende tweelingzuster wordt onttroond weinig vertoonbaars overgebleven. De kleuren zijn goed en daarom verlustigt de ver veelde toeschouwer zich nog wel eens aan de exotische pracht van de wat al te décor-achtige omgeving. Het trio Maria Montez, John Hall en Sabu, stevig gevangen in de melo-dramatiek van het verhaal, weet zich hieruit maar moei lijk los te maken. Het voorprogramma ls van goed ge halte. Er wordt een grappig filmpje ge draald over Australische beertjes, er is een uitgebreide sportreportage en ten slotte een prettige tekenfilm. Door de regen misleid Een motorrijder, die nabij de overweg op de Arnhemseweg reed, verloor door de zware regenval het uitzicht op de weg. Hij botste tegen de voor hem links gelegen trot toirband en kwam te vallen. De G.G. en G.D. behandelde de lichte enkelverstuiking, die hij daarbij opliep, waarna hij zijn weg kon vervolgen. Geref. Kerk (L. Vrouwestr.) 10 uur ds. D A Zijlstra, 17.30 uur ds. J. C. Houtzagers, Voorschoten. (L. Costerplein) 9 uur ds. D v Enk (Veenendaal), 17.30 uur ds. D A Zijlstra. (Tulpstr. 9 uur ds. J C Houtzagers, 17.30 uur ds. D van Enk. Geref. Kerk (art. 31). Geref. Gem. (Stoovestr.) 10 en 17 uur lezing. 15 Juli 19 uur ds. Chr. v d Woes- tijne (Ridderkerk). Oud Geref. Gem. (Muurhuizen) 9.30 en 17 uur godsdienstoef. 14 Juli 19 uur ds. M A Mieras (Krim pen a. d. IJssel). Vrije Ev. Gem. (Havik) 10 uur dhr. Bolink (Utrecht) (Appelweg) 20 uur dhr. Rijkhoek (Dordrecht). Ver. v. Vrijz. Herv. Ger. Kerk a. d. Zuidsingel 10.30 uur. Bevesti ging en intrede dr. C J van Roijen. Rem. Gem. 10.30 uur ds. van Vreuningen (Bussum). Doopsgez. Gem. 10.30 uur ds. S. Gosses Gzn. Ev. Luth. Kerk 10.30 uur ds. Cladder (Utrecht). Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Verg. v. Gelovigen (L. Nicasius- straat) 10 uur Eredienst, 17 uur pred. des Woords. Kerk v. Jezus Christus v. d. Hei ligen der laatste dagen (Varkens markt 11B 10.30 en 17 uur dienst, Christian Science Soc. (Thor- beckeplein I) 10 uur Holl. 11.15 uur Eng. dienst. Vrije Kath. Kerk (St. v. d. Haje- laan) 10.30 uur H. Mis. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis, 17.30 uur Vesper. Leger des Heils 10 uur Heili- gingsdienst, 19 uur Openluchtsa- menk. t.o. Oude politiebureau. 20 uur Verlossingssamenk. Lei ders S. Kapitein en mevr. Barte- ling. Zaterdag Straatzang Kruis- kamp 20 uur. Herv. Kerk. Voorbereiding H. Avondmaal. St. Joriskerk 10 uur ds. Blok, nm. 5 uur ds. Vermaas. Nieuwe kerk 10 uur ds. D. J. Spaling (Noordwijkerhout), 7 uur ds. Blok. Emma-kerk 9 uur ds. W. J. Schouten (Vlaardingen). Jeugd dienst. Onderwerp: „Klaar voor de start", 10.30 uur ds. Koolhaas, 5 uur ds. Gerritsen. Gymnasium. Bergkapeldienst 10.30 uur ds. M J C Visser (Rotterdam). Kapel Zon en Schild 10 uur ds. Ten Have. Rusthuis „De Lichtenberg" 10.30 ds Gerritsen. Jongerendiensten. Kerk (Appel weg) 10 30 uur de heer H. Knegt. Wijkgebouw 10.30 uur ds. Herf- kens (Kerkboekjes meebrengen!) Gebouw Immanuel 10.30 uur de Heer W. de Gans. Jeugdhuis 10 uur de Heer J. D. P. van Garderen. LEUSDEN. 10 uur ds. Hof stede. Bed. H, Doop. Lokaal Aschat 6.30 uur de heer Schinkel. Stoplicht genegeerd Op de hoek van de Zuidsingel en de Kamp kwam een motorrijder in botsing met een auto, waarvan de bestuurder het rode stoplicht had genegeerd. De motorrijder, de heer H. uit Amersfoort, brak zijn linker onderbeen en werd naar het St. Elizabethsgasthuis vervoerd. Tegen de automobilist werd proces-ver- baal opgemaakt. Soest Medische Zondagsdienst SOEST. Zondag 11 Juli is ge opend apotheek ,.Soest", Soester- bergsestraat 8. SOESTERBERG. Dr. Schook, Dolderseweg 59 te Den Dolder, zal Zondag a.s. de artsendienst waar nemen. Medische Zondagsdienst DOKTOREN, alleen te raadplegen bij spoedgevallen: E. N. v. d. Bergh, Utrechtsewcg 9, tel. 3924, J. Har- tog, Utrechtseweg 35, tel. 5469. APOTHEKEN. J. S. M. Cramer, Utrechtseweg 93, tel. 3498, Zwart, Soesterapotheek, O. Soesterweg 92, tel. 5474 Van Zijtveld, Vermeer straat 124, tel. 5335. Verloskundigen, Zr. Vernhout, Soesterweg 232, tel. 3374. Predikbeurten Ned. Herv. Kerken Oude Kerk: 10 u ds H Meijer (Soest), 17 u ds D v Krugten Emmakerk: 10 u ds D v Krugten, 17 u ds M Verkerk Heeskapel: 10 u ds M Verkerk Eltheto: 10 u Kinderkerk Zonnegloren: 10 u ds Roder (Bilthovcn) Evangelisaticsamenkomsten: Zondag 11 Juli, 19 u, Huize Bui tenzorg, Heideweg. Dinsdag 13 Juli, 20 u, Zaal v. d. Broek, Nieuwstraat 57. Donderdag 15 Juli, 20 u, Hees kapel, Schoolstraat. In deze drie diensten spreker Eerw. Heer S. van Gorkum. Geref. Kerken Julianakerk: 8.30, 10.15, 3 en 5 uur. Voorgangers nog niet bekend. Wilhelminakerk, 10 u ds H v d Berg, Bed. H. Avondmaal, 17 u ds H v d Berg, dankzegging. Zaterdagavond 20 u, straatpredi- king op het pleintje Soesterbergse- straat. Geref. kerk Gebouw „Rehoboth", Buntweg, 8.30 en 15.30 u ds J P Goossens (Amersfoort). Chr. Geref. Kerk 10 u ds L de Bruyne, bediening H. Avondm., 16 u ds L de Bruyne, nabetrachting. Geref. Gemeente Kleine Rembrandtzaal 10 en 17 u Leesdienst. Maandag 12 Juli, 1!>.30 u ds M Blok (Zeist). Woensdag 14 Juli, 19.30 uur ds Van Gilst (Den Haag). Ver. Vrijz. Godsdienstlgen, Afd. Ned. Prot. Bond Gebouw Religie en Kunst. Rem- brandtlaan. 10 30 u mej C E Jolles. LAGE VUURSCHE Ned. Herv. Kerk: 10 en 18-30 u ds A G Haring. Hoouland Vrouwen keerden voldaan huiswaarts Vanmorgen is de eerste groep huis vrouwen teruggekomen van vacantie, voldaan en welgemoed stapten ze dc bus uit met zelfgeplukte bloemen en meer bagage dan bij de heenreis De glunderende gezichten vertelden al hoe goed ze het hebben gehad. Burgemeester Molendijk heette hen hartelijk welkom in het gebouwtje van Amersfoortse Ge meenschap. Hij zeide ervan overtuigd te zijn dat het doel van de Amersfoortse Gemeenschap is bereikt Een week hebt u gebroken met de sleur van alledag en kunt nu met frisse moed de dage lijkse dingen weer aanvaarden. Enthou siast hieven de hulsvrouwen een drie werf hoera aan voor de Amersfoortse Gemeenschap en de burgemeester. De beide leidsters, mevr. ten Bos en mevr. Plantinga. kregen van de groep vrouwen bloemen aangeboden. Medische dienst Alleen voor spoedgevallen wordt Zondag 11 Juli de medische dienst waargenomen door dr. W. Verbeek te Hoogland (tel. K 3193 260). Deze waarneming geldt voor Hoog land, Hooglanderveen cn Hoeve laken. Hoevelaken Distributienieuws Tot en met 12 Jul a.s. wordt op de normale uren van openstelling van het distributiekantoor te Hoevela ken gelegenheid gegeven tot het aanvragen van extra zeep voor art sen, tandartsen, melkers, verlos kundigen en verpleegsters. Melk veehouders moeten het organisatie nummer en het aantal stuks melk vee vermelden. Stamkaarten mede brengen bij het indienen der aan vragen. Predikbeurten Zondag 11 Juli Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. J. van Amstel. Geref. Gem. Gcb. „Bouwlust" 9.30 en 6 30 u. Leesdienst. Maan dag 12 Juli 7 uur ds Fraanje van Barneveld. Medische dienst Zondag 11 Juli heeft dienst dok ter W. Verbeek te Hoogland, tel. K3493—260. Aanvragen voor extra zeep Gemeente Barneveld, Hoevelaken, Nijkerk, Putten en Schcrpenzecl In het tijdvak van 12 tot en met 16 Juli a.s. zal aan de distributie kantoren in boven genoemde ge meente op de normale uren van openstelling gelegenheid worden gegeven tot het aanvragen van ex- tra zeep ten behoeve van artsen, melkers, tandartsen, veeartsen, verloskundigen, verpleegsters enz. Door melkveehouders dient op de aanvraagformulier het organi satienummer en het aantal stuks melkvee te worden vermeld. Aangezien de uitbreiding van de extra zeep-bonnen terstond bij het indienen van de aanvraag zal plaats vinden, dienen de stam kaarten van belanghebbenden te worden medegebracht. Hoe de duiven vlogen De Scherpenzeelse vereniging van postduivenhouders. had dezer dagen 44 duiven in concours van Chateaureuse, 250 km. ten Zuiden van Parijs. De uitslag was als volgt: 1249 J. v. Oostrum, 3678 F. Veldhuizen, 5 J. de Jong, 10 W. Wagensveld, 11 C. Veenvliet. De duiven waren om 11.15 uur gelost. De afstand bedroeg 647 km. Om 20.17 kwam de eerste duif aan. Door het slechte weer zijn Zondag slechtts 3 duiven binnengekomen. De andere kwamen Maandag. België verlaagt uitvoer Het Brusselse blad „De Nieuwe Gids" meldt, dat de Belgische uit voer naar Nederland, over de twee jaar dat de overeenkomst geldig is, met zeven procent zal worden ver minderd. Omdat de overeenkomst reeds een jaar in werking is zal dit dus neerkomen op een verlaging van het uitvoer-contingcnt met veertien procent voor het nog res terende jaar. Verder zouden Nederland en België overeen zijn gekomen de overeenkomst voortaan per kwar taal uit te voeren, in verband met de deviezenmoeilijkheden, waar mede Nederland te kampen heeft. „De Nieuwe Gids" schrijft verder dat de Nederlandse uitvoer naar België van sigaren, confectie, schoe nen en andere producten waarvan dc Belgische markt thans verza digd is, daalt en het de laatste tijd voorkomt, dat de Nederlandse pro ducten aan de Belgische grossiers cp crediet moeten worden gele verd, omdat dezen nog met grote voorraden zitten. Het blad is van oordeel dat Nederland het tekort op de handels- en betalingsbalans met België door de volgende maat regelen wil wegwerken: uitvoer van 3.000 ton boter; lening bij de Internationale bank en vermindering van de Belgische uitvoer. Tour de France: De Italianen hebben van de twee de rustdag in de Tour de France een goed gebruik gemaakt. Zij zijn gezamenlijk gaan eten in een Itali aans restaurant. De eetzaal was bin nen korte tijd geheel gevuld met belangstellenden, want wie zou Bartali niet willen zien? Tegen iedereen wie bet maar wil horen regt hij dat hij de gele trui in de Alpen zal veroveren, maar dat hij na de alpen-etappes een gezamenlij ke aanval vreest van de concurren ten. in het bijzonder van de Fran sen en de Belgen. Bij de Belgen is de stemming een beetje down Ockcrs is namelijk ziek. Geen wonder, hij heeft in de tweede etappe over de bergen te veel gedronken en dat wreekt zich altijd: de maag raakt van streek. Wat de Luxemburgers betreft Kirchen is ongetwijfeld veruit de beste en men moet respect hebben voor zijn kwaliteiten. Srhpeostiidinaren Aldabi, Buenos Aires—Rotterdam. 8/7 te Antwerpen; Alphacca, Japan—Rot terdam, pass 8 7 Ouessant: Amsteldljk. Rotterdam— Philadelphia. 6/7 320 miil van Bishop Rocks: Amstelkerk. Dualla —Amsterdam. 9/7 te Le Havre. Bosch fontein. Kaapstad—Amsterdam. 8/7 te Antwerpen; Grootekcrk. Rotterdam— Australië. 8/7 7 uur Guardafui; Joh an van Oldenbarnevelt. 8/7 van Bclawan, 11/7 te Batavia verwacht; Klipfontein, Mombassn—Amsterdam. 8/7 van Mar seille; Kota Inten. RotterdamQuebec, pass 8/7 5 uur Lands End; Nieuw Am sterdam, New YorkRotterdam, pass. 8/7 n m. Bishop Rocks, Oranje. Amster dam—Batavia, 8/7 op 200 mijl Z. van Kaap Comorin; Rempang, Batavia— Amsterdam. pass. 8/7 Pantcllaria; Riouw, Amsterdam—Java. pass. 8/7 Dondrahead; Snlland, Buenos Aires— Amsterdam, pass 9/7 Ouessant. Siba- jak, BataviaRotterdam, pass. 8/7 9 uur Pantcllaria; Waterman. Rotterdam Eatavia. pass. 8/7 8 uur Pantcllaria; Willem Ruys, pass 8/7 20 uur Gibraltar, wordt 12/7 5 uur te Rotterdam verw.; Zuiderkruis, Batavia—Rotterdam, pass. 8/7 20 uur Malta. Amsterdamse Effectenbeurs In de algemene tendens van de fondsenmarkt was heden geen merkbare wil- zigtng gekomen. De koersen bewogen zich merendeels rondom het vorig peil en de afwijkingen waren zeer ge ring. Een uitzondering vormdeTVK.U waarin nog il iets omging in verband met de aangekondigde jaarvergadering en het bin nenkort te verwachten ver slag De Hollandse Kunst zijde Industrie Breda heeft heden een dividend van 9 pet. over 1947 aangekon digd Het dividend van de A.K U is not? niet bekend, doch kennelijk vooruitlo pend op dc Jaarstukken, waren de aandelen ge vraagd en aan de vaste kant Na een opening op 164% werd 167 bereikt (gis. teren 16314) doch hierop bleef de koers niet volko men gehandhaafd, zodat het slot kwam op circa 166. Niettemin vormde A.KU. de gehele middag de afde ling ter beurze, waarnaar de grootste belangstelling uitging Daarentegen had den de andere hoeken alge. meen een betrekkelijk stil voorkomen Rechtstreeks stimulerend nieuws ont brak cn aangezien van kooporders niet veel te be speuren viel. k.on het koers- peij zich handhaven. 7/7 9 7 9 7 Act. aandelen L.v. E.K. E. Koloniale Bank •>4% 94 N. I H -ban* 123% 121 Ned. H Mij 163 162% A.K.U aand 165 166% He 307 305 v. Berkels pat. 124% 122% Calve Delft Crt 1>7% 194 Centrale Suiker 203 205 Fokker 176(4 183 Van Gelder 156 156(4 K. Nd H ovons 209 206% 207% Lever Br. 301 299% 299% Ned. Ford 35 353(4 Ned Kabelfabr 294 Philips gloell. 259 259 259% dito nieuwe Wilton Feyen. 205% 203 D Petrol MU 324% 323 "4 Kon Pctr Mij 341% 339(4 339% dito nieuwe A'dam Rubber 163 165 166 Bandar Rubber 141 141 Deli-Bat. R M 108 108 Oost Java R M 73(4 Serbadjadl S R Holl Am. Lijn 200(4 202% Java-C.-J. Lijn 171 70% K.N S M 174 173 Kon. Paketv. 17 171 169% Sch Unie 189 189% Rott LIoyd 170 170 »t. MU- Nederl. 190% 189 190 H V A. 220% 221 223 Java Cult MU 98 98 Ncd Ind S U 99 99% Ver Vorst C M 43(4 47% Dell-Bat Deli Tabak 157", 157% Senemb. 140% 142 Actieve obllg.: Ned '38 (3%) 3 dito '47 (3%> 3 Ncd "37 3 Dollarl "47 3% NWS 2% Sp eert 100 2% N.l -37 A 3 Grootboek '46 Nlet-actlev© obligaties A'dam 1 '37 3% "sHagc I '37 3(4 R'dam le cn 3e ing 1937 3V6 dito nieuwe Rdam '38 (3%) 3 Utr. pr '39 2% Utr g. II' 37 3',ti Pandbrieven Amst Hyp 3% Arnh H <3M>1 3 Fr Gr H. 3(4 Crav Hypb 3X4 Ned Hypb Rott Hypb 3>-4 Utr Hypb. -SM» West Hypb 3Vj tndustr. obllg.: A.K.U. obi. 3*4 Berghs en J 3'4 Levers 3(4 Werkspoor S',4 Bt Ptr Mij 3'-'. Kn Ptr Mtj St, Dell Sprw 3*4 N'ed.-Ind Sp3% 9S% 102 93% 98 s? 98% 93Y; 102 81 93V 98'.; 99% 99'; - 99% 103 100 95 98 102 10214 103 102% 103% 103 102% Met-act. aand. A damse B HU Bank Unie Rott Bank Fw Bank Ccrt. Rott Bel Cons Lever 6% c.pr dito 4<£ Pref Gist en Sp fab. Rott Dr MU WerkSD Serie A Aniem Ned ind Gas Internatio Amst Ball MU Dell Sp Mij. Ned Ind Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Albert Hevn Mil Fin N H. Vredesteln Ned Walvlsv Zwanenb Org. Prolongatie Amer. fondsen Anaconda Beth Steel Chrvsler Gen Motors Intern Nickel Kennecott Republic Steel «JS Steel PhUlIps Shell Union Tidewater Baltimore Pennsylvania t 7 laten bieden 8 7 91 155 V. 157 223% 223% Ii8'. 159% 172(4 '72% 175 175 150 150% 108 108 364(4 364% 369 366% 152 151 109 200 144% 57 583* 27% 194 194% 157 157% 114% IN". 203 2% 2% 39% 39% 112 112 130(4 65% 32 32 61 61 30% 82% 83% 76% 44% 44% 30% 29% 15% 15% 20 20%

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2