Het kostte Cerdan 15 ronden om titel terug te veroveren z'n In Zandvoort komen echte auto-races SNELTAX FLINKE MEISJES VROOMrDREESMAm Grimmig gevecht in Brussel De „strijd van 't jaar" 5 5 8 2 De zwarte duivel van Marokko Luc heeft Cerdan uitgedaagd, maar... Y J Er moet een bibliotheekwet komen Mooi werk van K.N.A.C. W1LLEMSE WONINGRUIL BESCHAAFD MEISJE cijfers om te onthouden ADVERTEER REGELMATIG OPRUIMING KETELBINKIE vertelt uit zijn jeugd' ffITryrT7T>T=Hi:hÉ=i:B flink MEISJE WERKSTER (Van onze Sp ort-redacteur) Marcel Cerdan is weer kampioen van Europa. Een kleine scheidsrechterlijke dwaling van enige tijd geleden is weer gecorrigeerd. Zij heeft natuurlijk ook haar goede zijde gehad: de Belgen hebben, zij het kortstondig, in een roes van sportgeluk geleefd. De 23-jarige Cyrille Delannoit is verheerlijkt als een natio nale held. Al die verhalen in de kranten, zijn portret levensgroot op de Brusselse boulevard, zijn kam pioenschap het onderwerp van gesprek in tien duizenden cafe's en Zaterdagavond als culminatie van al die enerverende dingen: de revanche in het Brusselse Sportpaleis. Duizenden er in, duizenden er voor, kaarten van 600 francs, die grif voor duizend van de hand gingen0 Y „Bijna onder de gordel, Cyrille" I zegt de zware duivel van Ma rokko. I Men sprak In Brussel van de „strijd van het jaar". Als Hollander, die even komt overwippen om te zien wat cr met de Europese titel gaat gebeuren, sta je daar natuurlijk veel nuchterder tegenover. En je blijft, ook als vijftien duizend Belgen het Sportpaleis proberen te slopen met een soort inferno te ontketenen, waartegen geen trommelvliezen bestand zijn, nuchter op je twee bij drie deci meter-plaatsje zitten. Je wrijft alleen maar eens je zakdoek over je gezicht, want het is cr om te stikken en je vraagt je af, hoe lang een mens zich tegen z'n kaak kan laten stompen, zonder als een tol in de rondte te gaan draaien vijftien duizend mensen ademloos zaten te kl)ken, had nog slechts de naam met een bokswedstrijd gemeen. Hier gold het primitieve recht van de sterkste. De ene Tarzan uit het JBclgischc Lier had zich de wraak van de andere Tarzan uit Frans Marokko op de hals gehaald door zich als koning van de jungle uit te roepen. En nu waren duizenden komen kijken, wie van de twee Tarzans de echte was Ik zei reeds: met boksen in de spor tieve zin van het woord had dit wei nig te maken. Ik heb op Cerdan gelet, voordat de strijd begon. Het hele we zen van die Marokkaanse duivel straal de een sombere gloed af en vanaf de eerste gongslag waren zijn bedoelingen duidelijk: zijn titel terugverovcren op een manier, die niet kon worden mis verstaan. Er was geen spel. geen ele gance. er was vanaf de eerste minuut een grimmige vastberadenheid. Z'n hele Die mens was u raadt het al Cyrille Delannnqjt. champion de Bel- gique en sinds die Engelse scheids rechter zich vergiste: champion d Euro pe. De ander, die in de ring stond: die zwart behaarde duivel uit Frans Ma rokko Marcel Cerdan probeerde die vergissing te herstellen. Er was nog maar één ding. waardoor die poging tot herstel erger had kunnen zijn. dat was, wanneer hij een bijl mee had ge bracht. Het boksen, dat ik Zaterdagavond in het Palais des Sports" gezien heb. stond even ver van de noble art of self defence" af als een vergadering van de UNO van de oorlog in Palas- tina. Het tafereel, dat door duizenden kilowatts werd beschenen en waarnaar manier van doen was er op berekend. Instappen, tot op halve arm-lengte en dan „hakken", met links en rechtse swings, hoeken, opstoten tot z'n tegen stander cr onder zou bezwijken. In de eerste ronden kon Delannoit nog wel eens een paar van die vreselijke slagen ontwijken, maar et- kwamen er nog ge noeg daarna, die raak waren en naar mate dit gevecht voortduurde van ronde tot ronde —«groeide de verwon dering: hoe is het mogelijk, dat een mens zo'n vreselijke afstraffing kan ver en raag van Delannoit zeggen wat Achttien duizend mensen bij een bokswedstrijd, achttien dui zend mensen in een overdekte ruimte ik geef het u op een briefje, dat er 'n spektakel ont staat als al die achttien duizend mensen beginnen te loeien of hun yells beginnen uit te stoten: Delannoit!! Delannoit!!, hetgeen dan prompt door de Franse ko lonie iverd beantwoord met: Cer-danü Cer-danü De returnmatch Delannoit Cerdan was voor Brussel wer kelijk .een sportgebeurtenis in grote stijl. Die grote, goedaardi ge reus, die voor „speaker" fun geert, kwam tijd te kort onv alle beroemdheden van de film en vaudeville aan te kondigen, die naar de match van de twee Tar zans waren komen kijken. Bijna na elk voorafgaand ge vecht nam hij de microfoon voor zijn mond, maakte een ge baar met z'n-reuzenarm naar de plaats waar een hevig ge-new lookte lady had plaats genomen en brulde: „Mes dames, messi eurs, j'ai l'honneur de vous pré senter madqme Popesco, la grande vedette du cinema En gezien de oplettendheid van deze rens-in-smoking was het onbegrijpelijk, dat hij Stewart Granger niet heeft zieu zitten, die er speciaal voor uit Enge land was overgekomen. Onze fotograaf zag hem wel. Van de vele mensen, die in het Brusselse Sportpaleis in de ring zijn geweest, noemen we nog even: Luc van Dam. Samen met de Engelse kampioen en kleurling Dick Turpin daagde hij de winnaar uit van de re vanche. Het was niet uit chau- „Geen katjesspel" denkt Ste wart Granger. vinisme alleen, maar wij had den, in de plaats vanyDelannoit, onze Nederlandse kampioen te gen Cerdan in de ring ivillen zien. Het zou ecu beter gevecht geworden zijn. Nu mag Luc wel de Franse Tarzan hebben uit gedaagd, maar voorlopig heeft Cerdan andere, belangrij ker zorgen aan z'n hoofd. In Amerika wacht op hem Tony Zale. En misschienin het verre verschiet komt Van Dam nog eens aan de beurt. dragen. ed raag men wil. Hi| bokst niet mooi. z'n stijl laat veel te wensen over, hij gaat door de ring alsof hij door water loopt, maar kritiekloos in z'n moed. Wat hij in de eerste tien ronden van het ge vecht heeft moeten verdragen is fan tastisch. Maar hll beet er zich door heen. het enige effect wat Cerdan van z'n afstraffing zag. was dat Delannoit af en toe even uitgleed over het canvas. Hij kwam er zelf van onder de indruk, men zag het aan de uitdrukking in z n ogen. z'n aanvallen namen na de tien de ronde af aan hevigheid, de reserve raakte uitgeput. En toen bracht Delan noit z'n landgenoten in een staat van verdwazing door zelf in het offensief te gaan. De elfde, twaalfde en dertiende ronde waren voor de Belg en... had hij in de laatste twee ronden kunnen volhouden, wie weet hoe dan nog de uitslag was geweest. Maar Cerdan zag tijdig 't gevaar en had juist nog ge noeg in reserve om een tweede arbitrale vergissing te voorkomen. Ex-illegalen blijven ontevreden Dat de ex-illegale werkers in ons land over de zuivering en de be rechting lang niet tevreden zjin is wel gebleken op de landdag, die de Provinciale Groninger Vereni ging van oud-illegale werkers Zon dag in Groningen heeft gehouden. De burgemeester van Stedum. de heer F. Onta, legde er de nadruk op, dat ,,in ons land nog steed." voor vrjjheid en recht moét worden gestreden." Sprekende over de zuiveringsra den zei hjt dat in de afgelopen week leden van deze raden officieel bedankt z\1n voor aan het land be wezen diensten, terwijl het grootste deel van hen geen enkele zitting van de zuiveringsraden Jieeft bij gewoond. De verdediging der politieke delinquenten, steeds weer door dezelfde advocaten gevoerd, raakt z.i. meestal kant nog wal. „Hoe langer hoe meer."«zei de heer Onta. „worden de politie ke delinuqentcn als jammerlij ke delinquenten als iammerlii- heden voorgesteld. Dit brenet \'elen er toe te menen, dat het ongepast zou zijn in onze maat schappij de doodstraf toe te passen op hen. aan wier han den bloed kleeft van gevallen illegale strijders." De heer Onta gaf te kennen, dat de politieke delinquenten, als de rechter heeft gesproken en zij hun straf hebben gehad, weer in üe maatschappij opgenomen moeten worden, al was het alleen maar om ze niet in de gelegenheid te stellen zich te organiseren, waardoor zij een nieuwe bedreiging zouden kun nen vormen. Elf Maastrichtenaren stelden, na drie jaar studie, een sociografisch rapport op IEDEREEN schijnt bibliotheekhouder te kunnen worden, dat is voor de conscientieuzen onder hen zeer onaangenaam, want de vele on- conscientieuzen en beunhazen brengen het eigenlijk zeer verantwoor delijke vak in discrediet. Verder schijnt het publiek zelf nog steeds niet uilsluitend het goede en het opbouwende te willen lezen, zodat de inventaris van menige uitleenbibliotheek met dat gemis aan smaak en met de neigingen tot het sensationele en grof realistische rekening houdt. Wie de practijk kent, schreeuwt als het ware om een bibliotheek wet, maar het schijnt dat de juristen voort theoretiseren zonder enig resultaat en dat de wet zelve steeds langer op zich laat wachten. De Nieuwe Eeuw wijdt een zeer uitvoerig artikel aan dit probleem, het is uiteraard meer op het Zuiden dan op het Noor den van ons land gebaseerd, maar dat doet aan de waarde van de inhoud niets af. Het blad vermeldt een rapport van een bibliotheek-commissie uitf' Maas tricht: drie leden waren niet Rooms-Katholiek en het rapport is niet in een vloek en een zucht samengesteld, doch pas na een werkzaamheid van 3 jaren. Er waren in de Limburgse hoofd stad vijftien winkelbibliotheken die in de winter van '46 op '47 samen 20.000 boeken uitleenden, tegen een openbare leeszaal met onderlegd personeel, waar men slechts 1200 boeken kon meegeven. De smaak van het publiek had in die vijftien winkelbibliothoken naar keuze aldus bepaald: aan let terkundige werken 14%, cowboy- boeken e.d. 30%, melodramatische keukenmeidenromans 32%, zoge naamde realistische boeken 12V2%. wetenschappelijke werken l,/2% en jeugdlectuur 10%, die 30%, 32% en 1 y2lichten zichzelf voldoende toe. Het rapport maakt van zijn con clusies een sociografische studie, andere steden en veel plattelands gemeenten zullen er goed aan doen hun locale ervaringen er aan te (Van onze Sport-rcdaeteur) Dat motorfietsen hard kunnen rijden weten we van eigen aanschou wing, door de T.T. cn de speedway-races, maar hetzelfde opwindende gedoe met echte race-auto's heeft de meesten van ons nog slechts enkele ogenblikken van verhoogde bloeddruk bezorgd in de bioscoop, als het journaal ons even meenam naar Minneapolis of Monte Carlo, waar man nen in dikke overalls en met stofbrillen en wltle kapjes met duizeling wekkende snelheden door haarpenbochten gleden. Dat Is na 7 Augustus niet meer nodig, want rlan kunt u het met eigen ogen gezien en met eigen neus geroken hebben in Zandvoort. grijpt niet, hoe uit die chaos dat prachtige geordende beeld te voor schijn komt, dat glimlachende he ren in rok u vier en twintig uur later laten zien. En daarom geloven wij best, dat daar in Zandvoort, waar u nu nog uw banden waagt aan Belgische teerslakken, over een maand de snelste coureurs van Europa elkaar „de prijs van Zandvoort" zullen bekampen, dat het daar in die uit graving, waar nog pas zeer schets matig een soort tribune aan het verrijzen is, een even comfortabel als spannend zitje zal zijn. want u ziet daar meer dan start en finish, u hebt daar om zo te zeggen „de haarpenbocht" en de „bocht van Tarzan" zo bij de hand. Zandvoort heeft al eens iets dergelijks beleefd. In '39 wès het de toenmalige burgemeester, de heer Van Alphen, die wat leven in de Zandvoortsc brouwery probeer-, de te brengen door de KNAC er toe te bewegen hier een snelheids wedstrijd voor toerwagens te or ganiseren. Maar vergeleken bij wat het buitenland te zien gaf, was dit Aan hét circuit wordt hard gewerkt Wij zijn voor u even een kijkje wezen nemen, dat wil zeggen naar de voorbereidingen, want behalve dan dat de heer Gatzonides zo vriendelijk was om ons met zijn race-wagentje een vaag begrip van snelheid en race-parcours mee naar huis te geven, waren de enige P.K., die daarin de Zandvoortse duinen op deze zacht winterse dag aanwe zig waren: de auto's van onze vriendelijke begeleiders en een paar erg zware, logge walsgevaar- ten. Hier en daar is 't parcours nog in embryonaal stadium en leek het meer op een terrein voor hinder- nisrennen dan op de glad gepolijste wegen, die we van de film gewend zijn, maar onze gidsen gaven ons dè plechtige verzekering, dat er op bovengenoemde datum geen weg- arbeider en geen wegenwals meer in de Zandvoortse duinen te zien zou zijn. Hetgeen we zonder meer voor waarheid aannemen. Kom eens een dag voor de opening in een tentoonstellingsruimte en u be niet meer dan een goed geslaagde grap-in-snelheid. Mr. Van Vene- ma, die de heer Van Alphen op volgde. neeft kennelijk diens goede relaties met de KNAC geërfd, want in broederlijke samenwerking is het circuit tot stand gekomen, dat straks kan wedijveren met de beste circuits in het buitenland. Ja, deze zelfs zal overtreffen, want men heeft hier bij de aanleg in' sa menwerking met Engelse experts de nadelen van andere circuits kunnen vermijden. Een groot oe- zwaar van de meeste circuits is, dat zij te lang zijn, dat het publiek te lang met de duimen moet zit- toetsen, opdat men met al hun rapporten erbij de wetgever zal kunnen nopen de lees- en leergie righeid van ons volk in beter en opvoedkundig-behoorlijker banen te leiden. Hoofdzaak is niet, hoe men de j lees-vrijheid zal dienen in te per ken, want hoe vrijer het volk blijft des te eerlijker overgave aan Het Boek te verwachten is, maar wel is hoofdzaak: hoe^kunnen wij de weerlozen beschermen tegen de excessen, die er begaan worden door uitleen-onvakkundigen, die uit zucht naar gewin, de jeugd en de ouderen op de verkeerde weg der prikkellectuur brengen. Veel winkelbibliotheken zouden eens grondig moeten worden uitgemest. Dit is de zin en de bedoeling van bovengenoemd rapport, de commis- j sie die het opstelde, heeft tegen geen enkel b^ek bezwaar gemaakt, louter op politieke of godsdienstige gronden, zij heeft alleen het zeden bedervende onder schot genomen, omdat haar als ideaal voor ogen stond dat hoe geestelijk-gezonder ons volk wordt, hoe verantwoor delijke!- het zijn taak kan vervul len. Menig cantine- of hotelbiblio theekje kan zich de conclusie uit het rapport van de Maastrichter commissie ook aantrekken en er z'n voordeel mee doen. De koers van de Chinese dol lar is opnieuw lager geworden. Thans geeft men 6.000.000 Chinese dollar voor een Amerikaanse dollar. De huidige marineattaché bij de Amerikaanse ambassade de heer Brady zal met ingang van 1 Augus tus deze functie neerleggen. Zijn opvolger captain MacKinnen arri veerde Zaterdag met de „Nieuw Amsterdam". ten draaien, voordat het weer wat j te zien krijgt. Daarom heeft men de lengte van het Zandvoortse cir- j cuit bepaald op 4.250 km. Het aan tal bezoekers, dat de races zal kun- j nen volgen, is practisch ongelimi teerd. En ny is het wachten maar op de Alfa Romeo, de Maseratti, de Alta, de Ira, op al die beroemde Engelse, Franse en Italiaanse cou reurs om het circuit van Zandvoort in te wijden. Suggestief beeld van de eerste na-oorlogse nationale race wedstrijd voor „midget-cars" op de baan van Duindigt. Advertentiën Vervolg Schoenen. Ans Waarom is hakhoogte tech nisch? Willy Onze natuurlijke stand is spoedig zoek en nu bepaalt de hakhoogte en de bodem- vorm weer de juiste stand. Ans Hebben de Heren der Schepping ook zo iets? Willy Neen, maar daarover Woens dag. LANGE STRAAT 78. ..EN LEERTJE MENEERTJE" het beste leder krijgt U onder Uw schoenen bij LEUSDERWEG 27/29 b. d. Overweg. Maken Uw schoenen in één dag! Aangeb. 2e etage te R'dam, 5 kamers, keuken en zolder f 6.per week. geheel vrij voor woning te Amersfoort. Brieven onder No. 7944 bur. van dit blad. GEVRAAGD VOOR DE LOONADMINISTRATIE. M.U.L.O -diploma en kantoorervaring strekken tot aanbeveling. Brieven onder No. 7934 bureau van dit blad. De „Ideale Auping-Combinatie" AUPING is voor een bed niet slechts een merk, het is een begrip! Auping heeft een meer dan 50-jarige ervaring in de bcddenfabricage. Auping heeft een bed samengesteld, dat aan de hoogste eisen voldoet. En voor Uw nachtrust zo belangrijk voor Uw gezondheid kunt U geen eisen te hoog stellen! „DE IDEALE AUPING-COMBINATIE" (levering beperkt), bestaat uit de originele Auping-ondermatras stroomlijntype zonder klinknagels) met de Auping-Paradijs-bovcn matras (met stalen binncnvering). X Voor de RUST ran Uw leven, voor de REST van Uw leven ..Klaas VaftX" 9 vrind van AUPING .V FABRIEK AupiNG DEVENTER Het nummer van de Door de enorme drukte en de gestadige uitbreiding kunnen nog steeds GEPLAATST WORDEN van 1418 jaar. Borduur- en Lingerie Industrie M. KALDENBERG Langestraat 93 Amersfoort. MIDDENSTANDSEXAMEN 1949 Deze week nog gelegenheid tot aanmelding. Tot September 1 uur les per week, daarna 3 uur per week. Succes ^gegarandeerd, ook voor personen met Lagere School opleiding. Thans is ook de inschrijving opengesteld voor de cursussen, die in September be ginnen: I Boekhouden (Associatie) Steno cn Typen (ook Zomercursus) Neder!. Handelscorrespondentie B Moderne Bedrijfsadministratie Middenstandscursus (examen 1949) Q Alle inlichtingen en 'inschrijving bij INSTITUUT „S E E G E R S" Directeur: Drs. L. A M. Seegers Voltastraat 45, Tel. 5169, Amersfoort. WEGENS VOORBEREIDING VAN ONZE H A I FJ A A R LIJ K S E DIE 15 JULI BEGINT, IS ONS MAGAZIJN UTRECHTSESTRAAT WOENSDAG VANAF 3.30 UUR GESLOTEN Let op onze annonce van WOENSDAGAVOND UTRECHTSESTRAAT AMERSFOORT door W. Meuldijk 691. Mijn nieuwe vriendje hield er vreemde ma nieren op na. Zijn woede-aanval was plotseling voorbij en gedurende de rit op het paard zweeg hij in alle talen en met Indiaanse trots. Ik stuurde het paard in de richting van het hooggebergte, want dat leek me nu juist een plaats, waar een rovers bende zich verschuilen zou. Ik probeerde onder tussen van Oewah-Uk te weten te komen waarom hij wraak wou nemen op Don Kabalos. maar ik kreeg alleen maar „Ugh" en ..Oef' ten antwoord, mijn nieuwe kennis was blijkbaar te diep in ge dachten verzonken. We klommen een eindje langs een rotspad en ik vond deze rit nogal doelloos, toen Oewah-Uk achter mij begon te snuiven en zei: „Oef. Oewah-Uk's machtige neus ruiken vreemde lucht van vuur en walm!" Ik stak mijn neus in de lucht maar merkte niets en haalde rntjn schouders op. Maar een minuut later leerde ik dat Oewah-Uk's neus de waarheid gesproken had, want aan de horizon hing een grauwe rookkolom. „Brand!" riep ik. „Waar zou dat zijn en hoe komt dat?" „Ugh," zei het indiaantje plechtig, „Don Kabalos zijn bezig. Hebben farm van onschuldige boer in brand gestoken en plunderen. Jij daér kij ken, witbaassie. Oef, ikke. Oewah-Ugh met De Scherpe Tong hebben goed geraden. Daar gaan roversbende met gestolen koeien van brandende farm!" 4k keek langs de uitgestoken vinger van het indiaantje en zag beneden me in het dal eerst een stofwolk en toen ik beter tuurde donkere figuren te paard, die achter een bewegende massa galoppeerden: de gestolen kudde. „Vreselijk!" riep ik. „We betrappen die bende op heterdaad. Maar. we zullen daar een stokje voor steken. Vooruit, paard! Er op af, Don Kabalos zal weten dat er een Hollandse jongen in de buurt is! Ten aanval!!" De Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting in Utrecht, Maliebaan 13 te Utrecht, vestigt er de aan dacht van belanghebbenden op. dat hét bureau UITSLUITEND op de volgende spreekuren geopend is: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 912 uur. tot 20 woorden I 1.50 3 X achtereenvolgens 3 50 elk woord meer 0 10 per plaatsing extra. Mevr. v. d. Vlugt, Huize Korrenberg. Epe. zoekt in- of extern en een vanaf 20 Juli of later tot 1 Sept. Br. Mevr. v. d. Vlugt, Spaarne 54, Haarlem. TE KOOP AANGEBODEN Te koop: Indian motorrij wiel 600 cc. zijklep. Indian met zijspan 500 cc. zijklep. Billijke prijs. Goudsbloem straat 102. 7914 Z.g.a.n. zware leren koffer van prima kwaliteit 30 inches. Snouckaertlaan 7. tel. 4291. 7947 TE HUUR GEVRAAGD Gevraagd door bejaard echtpaar gem. of ongem. kamers met keukengebruik of met pension. Oud Leus den B 41a. 7946 PERSONEEL AANGEB Gevraagd voor direct een nette beslist 2e banketbak- kersbediende en een ban ketbakkersleerling. genegen ook enige bestellingen te bezorgen. Banketbakkerij Huize „Berno" Utrweg 53, Amersfoort. 7941 Terstond gevraagd 4 a 5 schilders cn een halfwas, óoed loon, bij Schildersbe drijf E. v. d. Pol, Nijkerker- veen. 7942 PERSONEEL GEVRAAGD Mevr. Duhne. J. v. Oldenb. veldlaan 14 zoekt net meisje voor halve dagen. 7945 Jongeman, 21 jaar, ontsla gen uit de militaire dienst (na 1 jaar), zoekt admini stratief werk. Reeds eerder als zodanig werkzaam ge weest. Opleiding Middelbare Handelsdagschool (4 jaar), Boekhouden (N.H.I.) en ty pen Indiensttreding 1 Sep tember of vroeger. Brieven onder No. 7943 bureau van dit blad. Biedt zich aan R-K. meisje voor d. en n. Br. No. 621 Kantoor „de Veluv.e" Har derwijk. "938 DIVERSEN Aanmaakturf, rietmatten alle maten. Turfstrooisel, fijn. Strijker's Brandstoffen, Kantoor terrein Ned. Spoor wegen, Nijverheidsstraat 1. tel. 4351. 7925 14 Rinderopn. aan huis in album f 7.50. Reproducties, eto-ivf.e. Foto's op elk ge bied Archifoto, Rubens- straai 19, Amersfoort. Tel. 3070. 7931 PLAATST EEN B.TAN DPUNT

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4