DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Luchtbrug Berlijn wordt verstevigd Wapenstilstand worde afgedwongen Volgens Russen niets dan hysterie en circusgedoe Nationale koopvaardijweek te Rotterdam Visser droomt van kistjes goud Russisch hntwoord blijft uit Eind van Belgische koningskwestie? Zomer 1948 Minister dr. Beel kabinetsformateur Officiële uitslag verkiezingen Vlaggenparade op de Coolsingel DESNOODS MET GEWELD... Ondanks veler tegenkanting ontwerp wet „Tussentijds Ontslag" aanvaard Wet Am b tenaren verbod Bereidverklaring textiel overbodig Poolse CP betert zijn leven Renate Leonhardt's geheim (een tweede Lutine?) iaat Zaankantsrs geen rust Levensgevaarlijke Groningse brug V jjj Woensdag 14 Juli 1948 Achtste jaargang, No. 107Q Opgericht door de Stichting ..Hei Parool'1 - Giro 510330. Bank: Rotterdamschr Bank. - Posthui 9 - Abonnements- 'prijs 31 cent p. w. ol kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: SnouckaertJaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Onder de vele bladen die in de Russische zone van Duitsland ver schijnen neemt de Tagliche Rundschaueen bijzondere -plaats in. Het staat onder rechtstreekse controle van de Sow jet-autoriteitenwaardoor men in kringen van politieke mede- en tegenstanders qeneigd is publi caties in de kolommen van deze krant bijzondere betekenis tcfc te ken nen, Blijkbaar als antwoord op het besluit der Westerse geallieerden om het verkeer langs de luchtbrug naar Berlijn te intensiveren, bevatte dit blad Dinsdag twee artikelen, waaruit wij de volgende citaten ontlenen. kon dit geschieden bil het byreau van de bezettingsautoriteit van de zone waarin men woonde). Duitsers uit het Westen, die naar Berlijn willen, zullen in het vervolg schriftelijk een Sowjet- pas moeten aanvragen in Berlijn. De nieuwe maatregelen worden gemoti veerd als voorkoming van onregel matigheden en vergissingen". In het eerste stuk heet het: De Anglo-Amcrlkaanse luchtbrug na&r Berlijn is schaamteloze ongebrei delde propaganda. De operatie wordt uitgevoerd zonder acht te slnnn op de zenuwen en de rust van mllllocnen Berlljncrs die de verschrikkingen 3 de bomaanvallen noe niet vergeten ziln, die nog steeds familieleden betreuren, die bil Amerikaanse en Britse aanval len met brandbommen zijn omgekomen of levend begraven liggen onder het puin van vreedzame woonwijken. Het doel van deze Imperialistische propa ganda is een oorlogspsychose te wek ken onder de Duitse bevolking Het zal echter niet mogeljik zijn door middel van hysterie en circusgedoe op het vliegveld de internationale open bare mening om de tuin te leiden. De tweede bljdraee van dezelfde datum is in een satirieke toon ge steld. die herinneringen onroent aan de tiid. dat Hitiers Derde HI1k het zwaard tegen Engeland en Amerika voerde ,.Tn Groenland snaren de Eskimo's hun iispege's on teneinde ze aan de hongerende Berlijners te doen toekomen De grootste gift wordt binnenkort uit India verwacht. ZI1 bestaat uit enige scheens'adingen bijbels, die de Engel sen daar gedurende de iongste hongers nood gedistribueerd liehben om de uït- gehrnicerde bevolking bil te staan Het Indianen-opperhoofd ..Hinkende Hazelworm" heeft een telegram gezon den aan de voorzitter van de Berlljnse gemeenteraad, waarin hij de hulp van zijn stam aanbiedt in de bevrlldlngs- strijd van West-Bcrlijn. Ongelukkiger wijze voegde ..Hinkende Hazelworm" er aan toe. dat slechts tien van zijn daDperen nog de tomahawk kunnen zwaaien, aangezien de andere twintig duizend hun hevrijding door de Ame rikanen niet overleefd hebben." Uitbreiding luchtbrug Op het vliegveld Temoelhof wordt in middels een nieuwe startbaan aange legd. waar de grootste Amerikaanse toestellen zullen kunnen landen. Offi cieren van de luchtmacht deelden mede. dat de nieuwe startbaan, die over zes weken klaar zal zijn. gebruikt zal kun nen worden door de grote B 2f)'s. Deze toestellen worden op het ogenblik ech ter nog niet gebruikt voor de bevoor rading van Berlijn. Voor de Berlijnei's wordt het le ven er niet gemakkelijker op Ener zijds hebben de Amerikanen voor hun 6ector het besluit afgekondigd, dat alle levensmlddelenfabrieken ter besparing van steenkool onmiddel lijk de productie moeten staken De verminderde productie van levens middelen zal worden gecompenseerd door de aanvoer via de luchtbrug. Anderzijds hebben de Russen de kloof tussen Berlijn en het Westen verdiept door te bepalen, dat ln het vervolg Ber lljncrs. die naar het Westen willen, nog slechts bij de Sowjet Kommandantura passen kunnen aanvragen. (Voorheen Voorstel tot terugkeer van koning Leopold lil De Belgische senaat heeft Dins dagmiddag besloten een wetsvoor stel van senator Dorlodot in over weging te nemen, strekkende tot afschaffing van de wet van 19 Juli 1945 op grond waarvan de zich in het buitenland bevindende koning Leopold in de onmogelijkheid wordt verklaard zijn constitutionele rechten uit te oefenen en waarin wordt vastgesteld dat slechts het parlement hieraan een einde kan maken De socialisten stemden tegen. De katholieken en de communisten stemden voor. terwijl de liberalen zichl van stemming onthielden. Nog geen antwoord Inmiddels Is nog steeds geen ant woord van de regering van de Sowjet Unie verschenen op de nota's van Ame rika. Engeland en Frankrijk. Zelfs uit men In Duitse politieke kringen de ver onderstelling. dat de Sowjet Unie ln het geheel niet zal antwoorden op deze no ta's In ieder geval schijnt maarschalk Sokolofsky. dc commandant van de Russische bezetting in Oost-Duitsland, nog steeds te Moskou te vertoeven Voorts trekt het de aandacht, dat vol gens een bericht van het Duitse nieuws bureau in de Britse zone, <jr Kurt Fi scher. de communistische minister van binnenlandse zaken van Saksc-p. door de Russen benoemd is tot president van het Duitse binnenlandse bestuur ln de Oostelijke zone. Men leidt hieruit een consolidatie van een Oost-Duitse staat naar het model der volksdemocratieën af. De Rijn is door de regenval sterk gewassen en is in verschillende ste den en dorpen aan het meer van Constanza en in Zuid-Duitsland buiten haar oevers getreden. Er zijn dokken beschadigd maar er zijn geen slachtoffers gevallen. Dc minister-president van het demissionnaire kabinet, dr L. J. M. Beel heeft Dinsdagavond van de Prinses-Regentes op dracht ontvangen voor de vor ming van een kabinet. Dc nauw keurige formulering van dc op dracht is nog niet bekend. De minister heeft de opdracht in beraad gehouden. Goedhart, Van Praag en Ritmeester Kamerlid Het Centraal Stembureau heeft de officiële uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen bekend ge maakt. De zetelverdeling bleef dezelfde, als die op 8 Juli door het A.N.P. ia opgegeven. Op de partijen zijn de volgende aantallen stemmen uitge bracht: K.V.P.: 1 531.154. Partij van dc Arbeid 1.263.058. A.R. partij. 651.610. C.P.N.: 381.997, C.H.U.: 452.926. Partij van de Vrijheid: 391.908 Staatk. Ger. Partn: 116.934. Lijst Kruvt: 15.322, Onafh. Natio nale Groep: 22.175. Ljjjt Weiter: 62 376. Middenstandspartil 40.949 en Rev. Comm. Partij: 2224 (Rot terdam 927, Amsterdam 1297). To taal uitgebracht 4.932.633 geldige stemmen. De kiesdeler was dus 49 326.33. Behalve de reeds bekend gemaak te namen zpn door lotingen als Ka merleden aangewezen de heren F. J. Goedhart te Amsterdam (Ar beid), G. van Praag te 's-Graven- hage (C.P.N.) en G. Ritmeester, Den Helder (V.V.D.). 5000 kerkklokken luiden ..Amsterdam" in Vijf duizend kerken in de Vere nigde Staten gullen op Zondag 22 Augustus elk uur de klokken lui den ter gelegenheid van de opening van de eerste algemene vergade ring van de wereldraad der ker ken te Amsterdam. Dit luiden zal „de christenen op roepen tot een ogenblik van stil gebed, opdat de vergadering te Am sterdam het begin moge zijn van een wedergeboorte van liet christe- telijk geloof." KLM ontvangt twaalf „Convairs 240" Deze maand wordt het eerste toestel van een serie van twaalf- motorige Consolidated Vultee „Con vair" verkeersvliegtuigen voor de K.L.M. op Schiphol verwacht. De „Convair 240" is een machine bestemd voor het gebruik op lijnen tussen plaatsen, die niet al te ver van elkaar liggen. De actieradius van het toestel is ongeveer 1280 K.M. »De Convair 240" kan veertig passagiers vervoeren. De kruissnel heid van de machine wordt door de fabriek opgegeven als 460 kilo meter per uur. De maximum-snel- neid moet ongeveer 540 kilometer per uur bedragen. Gouverneur van Malakka krijgt volmachten De wetgevende raad van Singa pore heeft met algemene stemmen besloten de gouverneur sir Franklin Gimson uitgebreide bevoegdheden U °»ven. om te belettten, dat de COmmun»st:scne ongeregeldheden in Het Nederlandse volk moet meer weten, van één van zijn belangrijk ste takken van bestaan. Met deze gedachte heeft de stichting ..Natio nale Koopvaardijweek 1948" reeds talrijke, interessante gebeurtenis sen georganiseerd, waardoor de be langstelling voor de zeevaart moet worden opgewekt. Volgende week is er een boeiend programma sa mengesteld voor Rotterdam. Men zal voor zeer weinig geld een tocht over zee kunnen maken met een coaster, er komt een tentoonstel ling, waarop vrijwel alle scheeps modellen xe zien zijn, de boekwin kels en bibliotheken houden een piopaganda-actie voor de boeken, die over de zeevaart handelen en op de Coolsingel, voor het raad huis, zullen een week lang de vlag gen van alle Nederlandse rederijen wapperen. De tentoonstelling is reeds door een groot gedeelte van ons land ge reisd en het is de organisatoren opgevallen, dat de belangstelling groter werd, naarmate men zich van de kust verwijderde. In die streken van ons land, die ver van de grote havens verwijderd zijn voldeed de tentoonstelling werke lijk in een behoefte. De Jentoon- stelhng wordt hier georganiseerd in het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart. Men kan er mooie modellen bewonderen van de Nieuw-Amsterdam, van de Willem Ruys, van de Oranje en ook van de beroemde sleepboot „Zwarte Zee"t Er staan modellen van scheepsmo toren en men kan zich volledig la ten inlichten over het mechaniek van een boei-lantaarn in de afde ling kustverlichting. Is men aan deze „theoretische" kant uitgekeken, dan wacht de practische. Aan de steiger van de Spido, op het Willemsplein wacht de coaster Beta, één van de onlangs teruggekeerde Indiëvaarders, en daaarmee kan men een korte zee reis maken. Er is rekening mee ge houden, dat alles precies eender gaat als met een groot schip, er kernen loodsen aan boord en er komt een sleepboot, die het schip van de wal trekt. Door middel van luidsprekers zal een oud-koopvaar- dij-kapitein alle mogelijke inlich tingen geven over wat er te zien is. Hij zal de ligging der tonnen verklaren, het doel en de betekenis van de bakens en de kustverlich ting, terwijl zijn assistenten tussen de passagiers zuilen zijn om op al le vragen, indien mogelijk, ant woord te geven. Er is voor gezorgd, dat de passa giers de radio-telegrafische verbin dingen met de loodsboot, met an dere schepen, met de radio-stations Scheveningen en IJmuiden, kun nen volgen en bovendien bestaat er gelegenheid om te telefoneren, zodat men zijn kennissen van de Noordzee af even kan opbellen. Aan het einde van de koopvaar dijweek zal als waardig besluit vuurwerk ontstoken worden op het Prinsenhoofd. - -> In het krachtigste voorstel dat de Verenigde Staten tot nog toe In de Veiligheidsraad hebben gedaan, cisten z(J gisteren, dat de Raad een bevel zou sturen aan Joden en Arabieren om niet later dan drie dagen na de goedkeuring van hun voorstel het vuren In Talcstlna te staken. Indien een der strijdende part(Jcn geen gevolg zou geven aan dit bevel zou z(J automa tisch verantwoordelijk worden gesteld voor het verstoren van de vrede. Dit zou dan inhouden, dat dc Veiligheidsraad de maatregelen, neergelegd In het Handvest der Verenigde Naties, In practijk zou kunnen brengen en, zoals Amerika het uitdrukkelijk formuleerde, ons zo nodig tot geweld zal doen overgaan. Amerikaans voorstel in Veiligheidsraad DE STRIJD IN PALESTINA is opnieuw ontbra.nd. Het oude stads deel van Jeruzalem, dat thans on der mortiervuur ligt. EERSTE KAMER BEVERWIJK 650 JAAR. De oud ste stad van Kennemerland Be verwijk viert begin Augustus haar 650-jarig bestaan. Reeds wor den de voorbereidingen voor de feestelijkheden getroffen. Hoog in de lucht wordt de feestverlichting op de toren van de Ned. Hervorm de Kerk aangebracht weer van kracht Nadat de Eerste Kamer, die Dins dagmiddag nog in haar oude sa menstelling bijeenkwam enkele kleinere wetsontwerpen, groten deels zonder discussie had aange nomen, wijdde zij zich aan het wetsontwerp tot tussentijds ontslag van gedeputeerden en wethouders. Zoals men zich zal herinneren heeft dit wetsontwerp zijn oor sprong gevonden in de overrompe lende gebeurtenissen in Tsjecho- slowakije. die begunstigd werden door de vervulling van bepaalde overheidsposten door leden van, of sympathisanten met de communis tische partij daar te lande. Evenmin als in de Tweede Kamer kon de regering hier op onverdeelde instem ming rekenen Natuurlijk vond zij de communisten tegenover zich. die bij monde van de heren Brandenburg en van Santen de regering beknot ting van de demper'1."'» verweten en er tegen protesteerden dat zij en hun partijgenoten hierdoor tot tweede rangs burgers worden verlaagd Ook echter de leden van de C.H V V D en A R - fractles alsmede dc katholieke heer Schneider, die bij de stemming, die 20 tegen 14 stemmen ten gunste van het ontwerp opleverde, tegenstemden, ble ken niet bijster enthousiast over wat zij als gelegenheidswetgeving bestempel den. In zijn wederwoord dat deze bezwaren niet kon ontzenuwen, deed mr. Witte- m a n de minister van binnenlandse zaken de mededeling, dat binnenkort het ambtenarenverbod weder zal wor den toegepast. De avondvergadering van de Eerste Kamer had als agendapunten de nood voorziening der gemeentefinanciën en het wetsontwerp tot aanvulling van ren ten krachtens de invaliditeitswet en de kindcrbbslagregellng voor invnliditclts-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Minister Wltteman, die het eerste ontwerp verdedigde wees de Kamer erop, dat ondanks deze noodregellng geen tijdperk van zorgeloosheid voor de gemeentefinanciën is aangebroken, maar dat het bij een zuinig beheer thans mogelijk is uit te komen. Minister Drccs, die voor het tweede ontwerp op de bres stond, had evenals zijn voorganger aan dc regeringstafel een meegaande Kamer. Op opmerkingen van de heer Bran denburg (CPN), die het betreurde dat natuurlijke kinderen niet voor do toeslag ln aanmerking kwamen, merkte de minister op, dat zij, indien zij door dc ouders worden verzorgd, vallen onder de categorie van pleegkinderen en als zodanig wbl voor bijslag in aanmerking komen. Belde wetsontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer zal op 20 Juli haar slotvergade ring van deze zittingsperiode houden. Bij de aanvang van de middagver gadering brachten Kamer en regering hulde aan de nagedachtenis van prof. mr A a 1 b c r s e, de onlangs overleden katholieke staatsman. Men prees hem om zijn onvermoeide arhcldsgecst, zijn hoffelijkheid in de politieke strijd en zijn trouw aan de door hem beleden beginselen. Het CDK deelt mede, dat de be reidverklaringen welke tot dusver re door dit kantoor werden ver langd voor het verkrijgen van ver gunningen voor woninginrichting- artikelen e.d. in den vervolge niet meer vereist zü"- Zij, wier aanvrage om deze arti kelen reeds werd toegestaan, doch aan wie nog geen vergunningen werden verstrekt, daar zij nog niet over de vereiste bereidverklarin gen beschikten, zullen nog door de plaatselijke distributiedienst wor den opgeroepen tot het in ont vangst nemen van de vergunnin gen. Zij die zowel over een vergun ning als over een bereidverklaring beschikken, doen uiteraard ver standig als zij hun inkopen doen bij de zaak welke hun de bereid verklaring heeft verstrekt. De Poolse arbeiderspartij (com munistisch) heeft medegedeeld, dat het belangrijkste punt van haar po litiek program de ontwikkeling zou Lijn van een netwerft van dorps coöperaties. Het betrokken besluit is genomen een week nadat de Cominform cri- tiek had uitgebracht op de Joego slavische agrarische politiek. De Amerikanen doen dan nog de volgende voorstellen: 1. Onvoorwaardelijke wapenstil stand ln Jeruzalem binnen 24 uur; 2. Graaf Bernadottc zal pogen Je ruzalem te demilitariseren. Dc wapenstilstand zou duren tot dat een vreedzame regeling in dc Palestynse kwestie Is bereikt. Engeland heeft verklaard de Ame rikaanse resolutie formeel te steunen. De vergadering van de Veiligheids raad werd daarop tot Woensdagmid dag verdaagd. Aan de indiening van deze resolu tie en dc discussies daarover ging 'een hartstochtelijk beroep van graaf Bernadotte vooraf om snel en krach tig een eind te maken aan de strijd in Palestina. Hij zeide: „Op dit dramatisch ogen blik moet er een eind aan de gevech ten komen, zelfs indien de Ver. Na- tics hun toevlucht tot sancties of een internationale politiemacht moeten nemen. Voor het ogenblik heb ik al les gedaan wat ik kon en kan niets meer uitrichten." Effectieve interventie door de Vei ligheidsraad moet thans de beslissen de factor in de Palestijnse toestand zijn- Zijn opvatting over de huidige si tuatie aldaar formulerend meende Bernadottc: 1. Niets zal meer helpen, dan dat beide partijen duidelijk zullen begrij pen. dat het gebruik van geweld om een oplossing tc'vinden, niet zal wor den toegelaten. 2r Om tot dit doel te geraken zal een ondubbelzinnige order om het vuren te staken de onmisbare eerste stap vormen. De Amerikaanse resolutie vormt de uitdrukking van de aanvaarding van deze staat van het door de graaf ont vouwde standpunt. De militaire situatie in Palestina blijft zich ten gunste van de Joden ontwikkelen. In de voorbijgegane vierentwintig uur hebben voljer: binnengeko men berichten de Joodse strijdkrach ten op alle fronten het offensief aan zich getrokken Door Arabieren zowel als Joden zijn de volgende gebeurtenissen be veiligd. Noordelijk front: Israëli sche troepen zijn de Jordaan over getrokken en hebben ten Noorden van Misjmar Hajarden Syrische bodem betreden. Drie vliegtuigen hebben de haven van Haifa gebom bardeerd. Centrale front: De Joden hebben het waterpompstation Rase- lein, 30 km. ten Noord-Westen van Jeruzalem, ingenomen, voorts het Arabische dorp Soeba bij Einkarim. Een Arabische poging om de Moesa ra-wijk te Jeruzalem binnen te drin gen. is mislukt. Egyptische troepen hebben vorderingen in de Zuidelijke voorsteden van Jeruzalem gemaakt. De Joden hebben Bethlehem ge bombardeerd, de Arabieren de Jood se nederzetting Ha rel Ranat aan dc weg BethlehemJeruzalem. Het po litiebureau van Lydda is door de Jo- der in dc door hen reeds bezette stad vcro\ erd. Ten Noord-Oosten van Lydda hebben nog zware gevechten p.aats Egyptische Dakota's hebben dc zakenwijk van Tel Avlv gebom bardeerd. Zuidelijk front: Egyptische strijdkrachten zijn teruggetrokken ten gevolge van Joodse aanvallen op Ncgba en Djoelis. Iluisscn 600 jaar stad Wat het Westland is voor Den Haag en Rotterdam is het plaatsje Huissen, dat dezer dagen 600 jaar stad is, voor de Gelderse hoofd stad. Vele eeuwen geleden was het een koopmansstadje met wallen, muren cn torens en het was zo bekend, dat men wel brieven voor de Gelderse hoofdstad adresseerde naar: Arnhem bij Huissen. Maar de Rijn verplaatste zijn loop, de handel verliep en dat Huissen niet verviel tot een doods gehucht heeft het te danken aan zijn tuinbouw. Het stadje is het tuinderscentrum in dc oostelijke Betuwe. Na het drama bij Arnhem in September 1944 heeft Huissen maandenlang in de vuurlinie gele gen. Het stadje was bijna geheel in puin geschoten cn vrijwel alle kassen waren vernield. Maar nu is Huissen er weer bovenop. Twee honderd huizen zijn er al weer ge bouwd en driekwart der kassen is weer hersteld. Daarom wordt be* zeshonderdjarig bestaan met grote luister gevierd. Behalve de gewone feestelijkhe den zoals optochten, kermis, de monstraties van turnen, voetbal en de beroemde Huissense vendel- zwaaiers is er een grote tuinbouw tentoonstelling die Zaterdag door minister Mansholt werd geopend. Vandaag is er een getrouwe na bootsing van „de slag bij de Kar- brug", welke drie en een half jaar geleden geleverd werd om de be vrijding van het stadje. Nieuwe Hongaarse gezant De heer Georges Bolony, een be kend Hongaars schrijver, is be noemd tot gezant van Hongarije in ons land. CvGD weer voltallig Cocliran volgt Dubois op De president van de Verenigde Staten, heeft heden dp heer H. Merle Cochran benoemd tot opvolger van Dubois als vertegenwoordiger van Amerika in de commissie van goede diensten. De heer Cochran is sedert 1914 in de buitenlandse dienst van de Ver enigde Staten en heeft sedert No vember 1947 de rang van gezant. Hij werd geboren in 1892 te Crawfords- ville (Indiana) en studeerde aan de universiteit van Arizona. De Eerste Kamer heeft Dinsdag middag besloten tot toelating van het nieuw benoemde lid de heer J. P. Schalker <CPN) Nadat de heer Schalker de voorgeschreven verklaring en beloften had afgelegd Maiakka naar Siügaooie overslaan.w««rd hij geïnstalleerd verklaard. ZODRA de wind in de dateren niet van vandaag Zuid-Oosthoek zit, of gisteren. Reeds in 1937 kwam de Wormer tuinier T. Visser tot de ontdek king, wat zich in 1917 had afgespeeld. Toen werd de „Renate Leonhardt", een Duits schip, dat in convooi voer, voor de Noord-Hol landse kust door een Brit se torpedo getroffen en zonk binnen enkele ogen blikken. zit, zal de UK 230, welke thans te Zaandam ge meerd ligt, de touwen los gooien en zullen enkele ondernemende Zaankan- ters een expeditie begin nen, welke hun, indien de opzet lukt, geen windeie ren zal leggen. Zij zullen een poging doen de 454 kistjes goud, welke zich moeten bevinden in het wrak van het in 1917 ge torpedeerde Duitse s.s. „Renate Leonhardt" aan de oppervlakte te brengen. Om de ramp welke het Duitse schip trof, heeft 4. steeds een geheimzinnig J? Waar dit precies was gebeurd, was een der moeilijkste problemen, die de heer Visser moest op- Augustus 1939 kapitein De Vries met Visser naar de plek waar de „Renate Leonhardt" moest liggen, Een sleeplijn tussen twee botters bleef haken en duidde hun de plaats aan waar een wrak lag. Op 22 meter diepte liep de lijn vast. Het wrak werd afge peild en het bleek het Duitse schip te zijn. De goudzoekers plaatsten ver volgens een boei op de plaats van het wrak. Visser won nieuwe in- 1947 maar het weer was te ongunstig om toen een po ging te wagen. Toch zaten de mannen niet stil. Men heeft thans de beschikking over een duikerskooi, zo als ook gebruikt werd bij de berging van het goud van de „Egypt" in de Middellandse Zee. Van de assuradeuren ontving de heer Visser ditmaal een opgave van de inhoud van het convooi waartoe in 1917 de „Re nate Leonhardt" behoorde helderen. Hij werkte des- £happij te STrg, tijds op een bergmgsvaar- J waas gehangen. Opvaren den van het schip ver klaarden destijds na hun redding, dat het schip een meende, dat het mogelijk zou moeten zijn de lading van het Duitse schip aan de oppervlakte te brengen. Deze gedachte was de moest^hebben' Tch'Tel Wo7mer\%Tder sleepboot moest hebben doch het ejn Van der Toorn I hS 'h™ ook toegedaan. Samen zet- voor men begreep hoe begreep kostbaar deze lading wel was. De plannen, tot berging ten zij de onderzoekingen voort. formaties in. Ditmaal bij 54 kisten geld, 754 kistjes de verzekeringsmaat- goud, 1440 ton cacaoboter, 7 okshoofden rum en 50 of 60 ton cokes. Van deze lading is een deel aangekomen. Maar de „Renate Leonhardt" zou nog 454 kistjes goud aan boord hebben. Maandagavond is er een degelijke financiële basis gelegd door enkele Zaan- kanters wie de gouddorst maar de verzekerings agenten waren niet toe schietelijk. De oorlog kwam en alle plannen moesten opgeschort wor- déh. De Duitsers haalden de boei weg en de „expe ditie-leiders" raakten het spoor bijster. In 1945 zetten zij op nieuw een offensief in. De in het lijf is gevaren. Als marine veegde het terrein nu de wind maar Z.O. wil Met zijn botter ging in schoon in de herfst van worden..,. Regering betreur: mis bruik van vertrouwen door haar ambtenaren Het Tweede Kamerlid van der Goes van Naters, dat voor kort vragen heeft gesteld inzake de publicatie van ambtelijke en vertrouwelijke regeringsstukken, zulks naar aanleiding van de pu blicaties in zake een lid van de Tweede Kamer (de heer Vorrink, red.), heeft hierop ten antwoord ontvangen, dat de regering het ten zeerste betreurt dat de laatste tijd in persorganen en brochures stuk ken van vertrouwelijk karakter zijn gepubliceerd. De regering ontkent ten stellig ste, dat de fascistenleider Jan Baars van de Centrale Veiligheids dienst enigerlei opdracht zou heb ben ontvangen. Ook de veronder stelling dat het Bureau Nationale Veiligheid een campagne zou voe ren tegen bepaalde politieke figu ren noemden de betrokken minis ters onjuist en gebaseerd op laster van bij deze dienst ontslagen per soneel. Naar de vraag, of op Duitse ge vangenen door ambtenaren onge oorloofde druk is uitgeoefend om verklaringen af te leggen, gericht tegen een bepaald lid van de Tweede Kamer wordt een onder zoek ingesteld. Na drie jaar Duitse explosieven ontdekt Toen arbeiders bezig waren met herstellingswerkzaamheden aan de verkeersbrug bij het Middenverlaat te Wildervank, troffen Lij in. een betonnen kelder van de brug en kele lonten aan, welke aan een tweetal nog niet ontplofte landmij nen waren bevestigd. Door de Duit sers werden in April 1945 ongeveer zestien van deze mijnen onder de brug gelegd. De meeste daarvan zijn bij de vlucht van de Duitsers tot ontploffing gebracht. De mijnopruimingsdienst is on middellijk gewaarschuwd. Ir. Franke voorzitter van „Akkerbouwproducten" In de vacature van voorzitter van het hoofdbedrijfschap voor akker bouwproducten ontstaan door het artreden van de heer N. H. Blink, is bénoemd tot voorzitter van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouw producten, ir. J. A. P. Franke. De heer Franke is tevens be noemd tot voorzitter van de be drijfschappen voor granen, zaden cn peulvruchten en voor veevoeder, alsmede tot waarnemende voorzit ter der bedrijfschappen voor z'aai- zaad en pootgoed voor akker- en weidebouw. en voor aardappelen. Hij studeerde te \yageningen.' waar hii in 1939 het ingenieurs-examen aflegde. Van Juni 1945 af vervulde de heer Franke een leidende functie in het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, laatstelijk als hoofd van dc afdeling landbouw en voeding. Expeditieknecht stal 20.000 sigaretten In 'n huls aan de Haagdljk te Breda is door de politie een partij van 10.000 sigaretten, in beslag geno men. die afkomstig was vap dief stal. Later kon men ln Boxtel nog 10.000 sigaretten achterhalen. Men kon H. van E. uit Boxtel aanhou den. De sigaretten waren ontvreemd tijdens een transport van Amster dam naar Bergen op Zoom. Op dezo lijn was reeds eerder gestolen. Geallieerd passenbureau door minister gelaakt Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Ruygers (P.v.d.A) betreffende de werkwijze van het „Allied Military Permit Office" heeft de minister van buitenlandse zaken geantwoord, dat het hem bekend is. dat de werkwijze van dit bureau aanleiding geeft tot klachten over langzame en bureau cratische behandeling van visum- aanvragen voor bezoeken aan Duitsland. Indien klachten daartoe aanlei ding geven, zal de minister ook in de toekomst bij de desbetreffende geallieerde instanties stappen on dernemen ter bevordering van een meer bevredigende werkwijze van het genoemde bureau. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Weersverwachting, gel- O.- dlg tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige, af en toe nog vrij krachtige wind uit Westelijke richtin gen. Weinig verandering van temperatuur. 15 Juli. Zon op 4.37, o Maan op 15.57, onder 0.30.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1