Trumans „ezeltje" stapt traag door de straten van Philadelphia Kolonel Tolsma reikte vijf onderscheidingen uit Velen bezochten ouderdag der grenadiers Fleurig militair schouwspel aan de Leusderweg St. Anfridusschool viert feest Democraten weinig enthousiast over hun enige candidaat Moeders, houdt goede moed Laatste kans voor de „politie" Rugby-match op 28 Juli Een „dooie boel"... Aanslag gepleegd op Togliatti OpeningParlement op 27 Juli Woensdag 14 Juli 1948 STADSNIEUWS Twee officieren werden beëdigd OMGEVEN door een brede haag van belangstellenden en door de mannen van het pelotonsgewijs aangetreden bataljon grenadiers, stonden Dinsdagmiddag vijf onderoffi cieren van het le Infanterie- depöt stram naast elkaar op het zonoverstraalde voorterrein van de kazerne aan de Leus derweg. Hun zou de gouden medaille voor 36-jarige trou we dienst worden uitgereikt en tal van militaire autoriteiten waren naar de infanteric-ka- zerne gekomen om deze plech tigheid en de beëdiging van twee officieren, die daarna zou volgen, mee te maken. In een kernachtige toespraak huldigde de depot-commandant, kolonel A. Tolsma. deze militairen de adjudanten H. A. Akker mans. G. V. Delgeorge, D. Dijkstra, Chr. van Noort en de sergeant majoor J. Berkenbosch voor de voorbeeldige wijze, waarop zij ge durende 36 jaar koningin en vader land hebben gedieifti. „Plet is mij een buitengewoon ge noegen U vandaag deze medaille te gunnen uitreiken," zo zeide de ko lonel nadat het desbetreffende mi nisteriële besluit was voorgelezen. In het kort schetste hij de moei lijkheden,- waarmede het leger in de afgelopen periode heeft te kam pen gehad en waarvan het beroeps kader zijn deel ruimschoots te dra gen kreeg. „Na de bevrijding hebt U Uw werkkracht en ervaring in de weegschaal gesteld voor het nieuwe leger," aldus vervolgde de kolonel. „Het is daarom jammer, dat U nog maar weinig tijd gege ven zal zijn om de begonnen werk zaamheden te voltooien. Een van U is reeds met pensioen, een ander zal spoedig volgen. Des te meer jammer omdat het hier krachten van Uw formaat betreft". Hartelij ke woorden richtte kolonel Tolsma ook tot de familie-leden der gedé- coreerden. En even daarna schit terden de grote medailles, die de onderofficieren door hun comman dant op de borst werden gespeld, in de zon. De vele burgers, die langs de volle breedte van het gro te grasveld stonden, rekten daarna hun halzen om de uittrede van het regimentsvaandel te zien. Beëdiging Het trompelterscorps van de Huzaren van Boreel opende met klaroengeschal do ban, waarna de Koninklijke Besluiten werden voor gelezen waarin J. Raggers werd benoemd en aangesteld tot reserve 2e luitenant bij het 9c R.I. en A. W. Vogelsang tot reserve 2e luite nant bij het 8 R.I. Heel zacht speel de het muziekcorps intussen het volkslied. Staande voor het hoog geheven vaandel, dat door de vaan- delwacht inmiddels naar het mid denterrein was gebracht, legden de twee nieuwe officieren in handen van kolonel Tolsma, de eed van trouw af. „U behoort niet tot hetzelfde re giment." zo sprak de kolonel hen toe. „Het negende heeft in 1940 met veel succes de vliegvelden in Holland op de Duitsers bevochten, het achtste maakte naam op de Grebbeberg. U kunt beiden trots zijn op Uw regiment". De com mandant hoopte dat de luitenants zich steeds zullen herinneren, dat zij de eed hebben afgelegd, staande tegenover het vaandel. God aan roepende als getuige en onder het spelen van het oude Wilhelmus. „Moge die herinnering steeds bij U wakker houden het besef dat ge behoort tot het corps van officiëren van de Koninklijke Nederlandse Vri,jdag viert de St. Anfridus school feest, 's Morgens is er een plechtige H. Mis en een algemene H. Communie van de leerlingen. Pastoor L. A J. J. Feldbrugse zal een toespraak houden. Leerlingen van de St. Anfridusschool zingen de Ve Gregoriaanse Mis en de wisse lende gezangen van het feest van O.L Vrouw van de Berg Carmel. Daarna zal er een huldelied worden gezongen, terwijl een van de oud leerlingen het orgel zal bespelen. De familie van het jubilerende schoolhoofd, de heer Schoenmaker, zal het ontbijt nuttigen in de pas torie, terwijl de leerlingen samen met de andere onderwijzers hun boterhammen op school opeten. Dan komt de jubilaris met zijn fa milieleden naar de'school waar hem de verrassing wacht. Van half twaalf tot half één is er een recep tie in de pastorie. Hier gaat een in tieme feestvergadering aan vooraf, tijdens welke het cadeau van de pa rochie wordt aangeboden. Tenslotte is er een gezellige avond ten huize van de jubilaris, de heer Schoenmaker. Noteert U even GRAND: Achter de wolken (14 jr) 14 30, 18.45 en 21 u. Zo. 14.—. 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY- De Cobra Afgod (14 jaar) 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: In old California (14 jaar) Vrijdag en Zaterdag 14.30, 18.45 en 21 u. Overige dagen 14.30 en 20 u. Zo 14. 16.15. 18.45 en 21 u t/m 23 JULI: Tentoonstelling le groep A.K.G. schilderijen, teke ningen en grafiek. St. Pieter. Bloklands Gasthuis Dagelijks ge opend 10—12.30 en 1417 uur. Zo. 14—17 uur. OPENB LEESZAAL EN BIBL da gelijks rullen v. boeken 1417 u Di. Vri.ld avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u DL en Vrijd. ook 19—22 uur. DANCING VAN T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur Zond. mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd dansen „ST1CHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red, White and Blue gang). Landmacht, waarop niet alleen het oog van de Koningin doch van het gehele volk gericht blijft". Zeer velen maakten na de intre de van het vaandel en het sluiten van de ban, gebruik van de gele genheid om de zojuist gedécoreer- den en beëdigden geluk te wenden. Défilé Het gehele bataljon defileerde tenslotte voor zijn commandant, de nieuwe officieren, de onderschei den onderofficieren en de andere militaire autoriteiten, onder wie overste Aanholt, bataljons-com mandant, kap. A. J. M. van Gulick die de garnizoens-commandant vertegenwoordigde, kolonel Dulfer, directeur van de Infanterie, luit.- kol. Holthoorn, luit-kol. Muller, commandant 8 R.I. en luit.-kol. jhr. Van Suchtelen, commandant der Jagers. Natuurlijk speelde het trompettercorps onderwijl pittige marsen. Voor de jubilarissen was het daarmee nog niet afgelopen. In de cantine werd hun door adj. Drost namens de collega's een ge schenk aangeboden. De dames kre gen een prachtige bos bloemen. Adjudant Soetekouw bracht de ge lukwensen van de Bond van Oud onderofficieren over, adjudant Te Roller die van de Vereniging van onder-officieren „Ons Belang". Geen wonder dat de woorden van dank, die adj. D. Dijkstra na mens de gedecoreerden sprak, heel hartelijk en oprecht gemeend waren. Amersfoortse scholieren rooien aardappelen Goede beloning en eten van de gaarkeuken Ongeveer dertig Amersfoortse scholieren, meest HBS-leerlingen. benutten hun \r3cantie met een zeer verdienstelijk werkje. In de Anna Paulownapolder namelijk stagneerde het aardappelrooiên door p tekort aan werkkrachten. Arbeidsbeurzen in het gehele land riepen scholieren op om te helpen de aardappels binnen te halen. Ook in Amersfoort had deze oproep succes. De eerste groep scholieren, waarvan de leeftijd ligt tussen de 16 en de 20 jaar, is onlangs naar de polder vertrokken. Een tweede groep volgt spoedig. De jongens slapen bij de boer en krijgen hun voedsel van een moderne gaarkeu ken. Hun verdienste is ongeveer zeven gulden per dag, zodat zij met dit werk een aardig vacantie-geld verdienen. Subsidies aan de leeszalen B. en W. vair Amersfoort stellen dc raad voor te besluiten: A. het subsidie voor de gerrieen- te voor 1948 voor de openbare leeszaal en bibliotheek te verhogen met f 701.en te brengen op f 8.951.—; en voor de R.K. openbare lees zaal en bibliotheek te verhogen met f 970,en te brengen op f 5.497,—. B. het subsidie van de gemeente voor 1949 en volgende jaren voor de openbare leeszaal en bibliotheek en de R.K. openbare leeszaal en bi bliotheek te bepalen op het in de tabel, behorende bij de rijks-sub- sldie-voorwaarden voor provincie en gemeente, samen als minimum aangegeven bedrag, waarop een af trek zal worden toegepast van een derde deel van 't "rijkssubsidie. Autolading raakte kinderwagen Op de Varkensmarkt raakte de lading van een vrachtauto een kin derwagen, echter zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken. De. bestuurder van de vrachtauto kreeg een procesverbaal omdat de wagen te breed was beladen en omdat hij geen vergunning had met een vrachtauto te rijden. VIJF ONDEROFFICIEREN van het le Infanterie-depót ontvingen Dins dagmiddag voor het front van de troepen de gouden medaille voor 36-jarlge trouwe dienst. Op de foto ziet men de depótcommandant, kol. A. Tolsma. bezig met het opspelden der onderscheidingen. Verder van links naar rechts: de adjudanten-onderofficier H. A. A. Akkermans, D. Dijkstra, G. F. DelgeorgeChr. van Noort en de sergeant-majoor J. Berkenbosch. (Foto Success) Hè! wat een regen iedere dag! 't Is of de zon niet schijnen mag Och Moedertjes! wil maar niet klagen Nu 't zonlicht in 't hart gedragen. Want luister eens: zeg, wist u dit? Als 't zonnetje van binnen zit Dan straalt je hele wezen toch Al regent 't pijpestelen nog! Daarom lief Moedertje geniet Wat onze Gemeenschap u biedt. Je bent toch fijn zes dagen „uit". En heb geen zorg voor man en spruit, Geen was geen etenkokerij Geen kousen stop, kom mens, wees blij. Proef uw vacantle al die dagen En blijf niet pietepeuterig klagen. Laat vrolijk zijn, uw lied, uw woord En kom dankbaar weer in Amersfoort. EEN MOEDER Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Petrus, z v P. J. Willems en A Fransen; Johannes Jacobus, z v J. de Vries en J. Haze- legert, Gehuwd: M. C. Kuyper en J. Alings: L. Krabshuis en J. A. v. d. Wetering: H. Pol en J Nieuwen- huis; J. Vedder en C. W. M. v. d. Loo. Overleden: Jacob Vlaanderen, 56 jaar, ongehuwd. Onderscheiding voor de heer Viviè Dinsdagmiddag werd door bur gemeester Molendijk in de stoom- wasserij „de Hoop" de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer J. Vivié. Begin Mei, toen de heer Vivié zijn veertigjarig jubileum vierde bij de wasserij, was deze medaille reeds toegekend. In tegen woordigheid van zijn vrouw en het personeel werd de heer Vivié toe gesproken door de burgemeester die onder meer zeide, dat het voor al tegenwoordig zelden voorkomt, dat iemand zolang bij eenzelfde bedrijf werkzaam is. Oplichter voor de rechter Onder voorwendsel een voordelig zaakje in oud-ijzer te kunnen doen, vervoegde zich de 44-jarige film operateur A. W. G. v. R. zich op 12 Maart op het kantoor van de N.V. Ver. Utrechtse Ijzerhandel en wist daar een bedrag van f 300 los te krijgen op het credit van zijn schoonvader L„ die er een vorde ring van f 800 had. Toen het bedrog aan het licht kwam, greep de politie in en zette de film-operateur achter slot en grendels. Het slot speelde heden ochtend voor de Utr. Rechtbank. Bij de behandeling bleek, dat de zaak min of meer geschikt was en de schoonvader zich bereid had verklaard de verduisterde f 300 bij te passen, zodat de gedupeerde fir ma geen schade lijdt. De Officier van Justitie eiste tegen verdachte tien maanden gev. straf met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaar delijk. De verdediger pleitte voor een meer clemente straf. Uitspraak 20 Juli. Den Bosch heeft aan gelijk spel genoeg Zaterdagmiddag speelt de Amers foortse politie tegen de Kon. Mare- chaussée uit Den Bosch. Zoals men weet zou Amersfoort door een over winning gelijk komen met Den Bosch zodat een beslissingswedstrijd nood zakelijk, wordt. Het is dus de laatste kans voor de Amersfoorters, die be zield zijn met de wil om deze belang rijke wedstrijd, die de beslissing kan brengen, wie er Politie-kampioen van Nederland wordt, te winnen. Het zal Zaterdagmiddag om vier uur een drukte van belang zijn op „Birkhoven". De Amersfoorters spe len zonder Rolvink, die ziek is. Ook van officiële zijde is er veel belang stelling voor deze wedstrijd. Het College van B en W. komt kijken, evenals commissaris G. Goorhuis, de heer Nieuwold, voorzitter van dc Ned. Pol. Sport Bond, de Overste Van der Fliervoet. Gew. comm. Rijks politie Den Bosch, de heer Van Es, voorzitter van de elftal-commissie van de Ned. Pol. Sport Bond en de competitie-leider van district-West, de heer Starmans. In het Belevue-Stratford hotel te Philadelphia heeft de olifant symbool der Amerikaanse republikeinen plaats gemaakt voor de ezel. die de democraten op hun partij-embleem hebben geschilderd. Maar het is een bejaarde ezel. die hier zijn intocht doet, Nagenoeg zestien jaar geleden werd het best voor het regeringskarretje gespannen, dat maar steeds zwaarder werd. Wat heeft koetsier Roosevelt en later Truman er niet allemaal op gelegd, sinds de ezel sterk genoeg bleek te zijn de New Deal te trekken? Te veel om op te noemen. Maar bovenop zien wij toch nog de Lend-Lease liggen en de anti-stakingswet, het Marshall-plan en een zak, waar „burger lijke rechten" op staat. ring van dc partij en de verkiezing van de candidaten voor het vice- presidentschap de gemoederen nog v/at in beweging brengen. Niemand juicht De waarnemers echter schrijven, dat het er thans nog even rustig is als op Trumans achterbalcon in 't Witte Huis te Washington. Niemand juicht. „In het hotel kan ik de echo van mijn eigen stappen horen", schrijft een der journalisten. De grote luxueuze balzaal, welke de Dewey-commissie duizend dollar per dag kostte plus dan nog de gratis „soft drinks" voor de be langstellenden is thans leeg, of, beter gezegd, gesloten. Ja, in Philadelphia is men het er over eens, dat de republikeinen met volle stoom werkten. Er was toen een vrolijke stemming en het ging er uiterst levendig toe. In ver gaderzaal en hotels kon men de dikke rook van sigaren en sigaret ten wel snijden. Het leek al op een overwinningsfeest, want de repu blikeinen rekenden er op, dat hun man wie het dan ook zou blij ken te zijn' in November zou winnen. De democraten weten bij voor baat. wie hun man is: Truman. Misschien maakt dat het verschil. Vooraf voetbalwedstrijd militairen-F.A.P. De rugby-wedstrijd. die in het begin van de vorige maand als on derdeel van de Sportweek 1948 zou worden gehouden, kon door verschillende omstandigheden niet doorgaan. De Federatie van Amers foortse Personeelsverenigingen liet het er echter niet bij zitten en zo kan deze match dan eindelijk op Woensdag 28 Juli worden gespeeld. Militaire autoriteiten verlenen hun medewerking, zodat het mogelijk is dc teams, waarin verscheidene internationals spelen, op het voor terrein van de Infanteriekazerne aan de Leusderweg tegen elkaay te laten uitkomen. Vooraf speelt een ploeg van de grenadiers een voet balwedstrijd tegen een elftal van de Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen. Concert door „Juliana" óp Donderdag 15 Juli. des avonds 8 uur, zal het Chr. Tamboers- en Pijperscorps .Juliana" onder lei ding van directeur Joh. de Vries Pzn, een concert geven in de mu ziektent bij „Amicitia". De volgende nummers, zullen uitgevoerd worden: 1 „Dr. Joh. H. Scheurermarsl' J. Baarda; 2 „Turnmars" A J Scheur kogel; 3 „Amersfortia" mars, J. Baarda; 4 „Pijpersmars 1947".U. K. O. bew. D. Hol; 5 „Chr. Liederen potpourri, J. Baarda; 6 „Elfenbal let" wals, A. J. Scheurkogel; 7 Mars door de tamboers en trom petters; 8 „Hoch Heideeksburg" mars, R. Herier; 9 „Oude Nederl. Volksdansen", D Hol; 10 „Holland Jubelt" potpourri Vaderl. liederen J. Baarda; 11 „Colonel Bogey" mars, K. J. Alfred; 12 „Ontluikend Leven" wals, D. Hol; 13 „N.C.R.V. mars", A. J. Scheurkogel; 14 Tap toe. Bataljon deze maand naar Indonesië Met ernstige gezichten zaten zij Dinsdagmorgen in de Markthal, de mannen van het te Amersfoort op geleide bataljon Grenadiers, die aan het eind van deze maand met het troepentransportschip „Zuider kruis" naar Indonesië zullen ver trekken. Deze bijeenkomst die voorafging aan een rondleiding door de kazernes ^georganiseerd om de ouders, vrouwen en ver loofden van de binnenkort ver-' trekkende militairen, die ook nu in de Markthal aanwezig waren, in de gelegenheid te stellen een in druk te krijgen van de omgeving, waarin deze mannen de laatste maanden hebben vertoefd en om in contact te komen met de officie ren, die hen naar Indonesië zullen begeleiden. Kolonel A. Tolsma, die deze bijeenkomst opende met een korte toespraak, zeide o.m. dat hij zich verheugt over de grote be langstelling van deze ouderdag. Vervolgens gaf de kolonel 't woord aan de commandant van het eerste militaire gewest, generaal Jager. Deze zeide o.m.: Ik ben er diep van doordrongen, dat gij een groot offer gaat brengen en een grote taak op Uw schouders neemt; U moet ervan overtuigd zijn, dat dit een noodzakelijke plicht is. Indo nesië en Ne'derland zijn sinds eeuwpn nauw met elkaar verbon den tot heil van beide landen. Wij hebben in Indonesië welvaart ge bracht en de vr'keren zoveel ont wikkeling en beschaving, dat zij nu in staat zijn op eigen benen te staan. Wij hebben aan Indonesië te danken, dat wij een der belang rijkste naties van Europa zoniet van de gehele wereld zijn geweest. Wanneer deze band abrupt zou worden verbroken, zou dit ramp zalige gevolgen hebben. Daarom, gij gaat voor een goede, eerlijke en rechtvaardige zaak. Wij zijn 'n democratische natie. Niet alleen de regering zendt U naar Indonesië maar het gehele Nederlandse volk. Nadat generaal Jager er bij de mannen op had aangedrongen te zorgen voor een hechte band van kameraadschap, beëindigde hij zijn toespraak. Daarna spraken nog de veldprediker ds. Schut en de aal moezenier dr. Brouwer. Tenslotte vertelde overste Borst een en an der over Indonesië, waar hij zelf jaren in de rimboe heeft doorge bracht. In zijn geestige speech wekte hij de ouders en de jongens op elkaar in hun brieven te blijven steunen. „Pro Patria" kwam van Chateauroux Uitslag van de wedvlucht van „Pro Patria" gehouden van Cha teauroux uit. Afstand 651 km. Dui ven in vrijheid Vrijdagmorgen 6 uur met NW wind. Aankomst eer ste duif Zaterdagmorgen 8 40 uur; idem 5e duif: 10.47 uur. D van Schooneveld 1,5; Joh. Kaspers 2.3; W. Hofman 4. Uitslag wedvlucht jonge duiven van Tilburg uit. Afstand 70 km. Uur van lossing onbekend. Aan komst eerste duif: 4.25.46; idem laatste prijsw. duif 5.12.55. De aan gewezen 25 ct. werd gewonnen door M H Ruitenberg m. no. 3; id. aangewezen 10 ct. door N Versteeg met no. 4. Speciaal 10 ct door 3, 4 en 5. D van Schooneveld 1-41. N Versteeg 2-4-11-13-25. M H Rui tenberg 3-17-23, Joh Kaspers 5-6- 56, C Winterswijk 7-8-27-44-49-54, K van Midlem 9-57, W Hofman 10- 15-38-43, A van Nus 12-22-24. G Lappain 14-28-34-40-51/ H Kikkert 16, G Pasker 18-32-52, C Bouwer 19-47-50. C de Vries 20-21-36-46, H J Diekerhof 26-37, van Veen 29- 30-58, D van Ooik 31-39-42-33, R Lammens 35-55, Chr Hamers 45- 53, W v Wijngen 48. AAV won van Amsvorde De wedstrijd Amsvorde IAAV I die Dinsdagavond op het terrein aan de Leusderweg werd gespeeld is geëindigd in een 84 overwin ning voor AAV. Het terrein aan de Rubensstraat was onbespeelbaar en zo werd met wederzijds goedvinden op de Leusderweg gespeeld. Er werd. tevens besloten alle wedstrij den, waarin Amsvorde betrokken is op de Leusderweg te doen plaats vinden Het is een heel aardige wedstrijd geweest en al was AAV dan technisch dc meerdere, ook Amsvorde vertoonde aardig spel. De rust ging met een 41 voor sprong in voor AAV en na de her vatting wist AAV het aantal doel- doelpunten te verdubbelen en wist Amsvorde nog 3 maal te scoren. De wedstrijd in Afdeling IT Trekvogels Amersfoort III op Vrijdag 16 Juli kan in verband met de nationale wandeltochten van de Trekvogels op Zaterdag 17 Juli a.s. geen doorgang vinden. i Mutatie bij AZ en PC Naar wij vernemen zijn er enige mutaties in de leiding van de Amersfoortse Zwem- en Poloclub. De voorzitter, de heer G. van Zelm, heeft bedankt, evenals de penningmeester, de heer Schreurier en beide commissarissen, de heren S. D. v. Dodeweerd en A Smeitink en de voorzitter van de T. C., de heer B. J. F. M van As. die tevens trainer was. Ook een aantal leden heeft zich teruggetrokken, o.a. mej. B. Buhef', die meermalen Kring- Kampioene op de schoolslag was. De thans lopende zaken worden waargenomen door mevr. Peppelen bosch en mr D Gerritsen. Wij ho pen. dat de AZ PC er in zal sla gen ae heersende moeilijkheden te overwinnen. Hoe anders was het, toen enkele weken geleden de republikeinen hier hun olifant, begeleid door fan fare-corpsen, binnenhaalden? Pro pagandisten sprongen toen op om gekeerde zeepkisten om de aan dacht te vestigen op de goede eigenschappen van de vele bekwa me mannen, die gereed staan om niet alleen Amerika, maar heel de wereld naar een betere toekomst te leiden. En wanneer dan tussen de muziek en de show door de na men van Dewey, Stassen, Mac Arthur, Taft, Warren en vele an deren werden geroepen, had men werkelijk de indruk in een circus te vertoeven,' waar 's lands beste conferenciers hun krachten maten. De stoet der 1234 afgevaardigden, die thans naar de grote vergader zaal trekt om de democratische candidaat voor de presidentsver kiezingen te benoemen, doet meer aan een plechtigheid denken ter huldiging van zestien jaar trouwe diensten van het oude ezeltje. Tevergeefs hebben de democra ten naar een geschikte president gezocht, een president, die niet al leen bekwaam, maar ook populair is en in staat zou zijn, de harts tochten te doen herleven, die eens Roosevelt wakker riep. Men kan namelijk niet zeggen, dat Truman deze populariteit geniet. Zelfs bin nen de partij is men niet bepaald enthousiast over zijn beleid. Onge veer een derde der politici, die uit alle landstreken 'naar het congres zijn gekomen, is tegen de candi- datuur van Truman. Maar.... zij weten niet, wie dan deze „job" (zoals Roosevelt over het presi dentschap sprak) wel zou willen en kunnen aanvaarden. Eeri Ame rikaanse journalist zei dan ook te recht: „Om iemand te verslaan is een tegenstander nodig". En die is er niet. Eisenhower zei: Neen Voor velen was Eisenhower de geschikste man om het tegen De wey op te nemen, aangezien de generaal nog grotere populariteit geniet dan de candidaat der repu* blikeinen, Dewey. Maar Eisenho wer heeft voor de eer bedankt en een groot deel van zijn aanhangers is nu naar het Truman-kamp over gelopen. Ook James Roosevelt leek velen beter dan H.S.T., maai' de zoon van de voor drie jaar overle den president wenste evenmin candidaat te zijn. Tenslotte gaf ook William O'Douglas, rechter van het opperste gerechtshof, te kennen, dat hij geen candidaat zou zijn voor de liberale vleugel van de democratische partij. Truman heeft dus bij gebrek aan tegencandidaten uitslui tend rekening te houden met senator Claude Pepper van Florida. Pepper, die in de par tij uitgesproken links staat, werkte met Henry Wallace sa men totdat laatstgenoemde met de partij brak. Maar Peppers kansen voOr de nominatie zijn uiterst klein en ook is het on waarschijnlijk, dat b.v. de con servatieve Zuidelijke democra ten, die tegen Truman zijn ge kant, nu Pepper hun steun zullen geven. Gelijk wij zojuist vernemen heeft Pepper ook geen candidatuur aanVaard. Het is dus niet bepaald spannend in Philadelphia, al zal misschien het debat over de beginselverkla- AZ PC gaat naar Zwitserland Op uitnodiging en door bemidde ling van de Schwimmklub Bern zal een tiental herenleden van de AZ PC in de maand Augustus een trip door Zwitserland maken. Gestart zal worden te Bern, Lu- zern, Zurich en St Gallen. De AZ PC-ers zullen de gast zijn van de leden der diverse verenigingen. In hoofdzaak zullen waterpolowed- strijden gespeeld worden, terwijl bovendien gestart zal worden op de zwemnummers 100 m Borstcrawl, 100 m Rugcrawl, en 100 m school slag. Het vertrek is bepaald op Maan dag 2 Augustus. Op 12 Augustus zullen de AZ PC-ers in onze stad zijn teruggekeerd. Examen; Bij het toelatingsexamen voor de Gemeentelijke Handelsdagschool zy'n geslaagd: K. Th. J. van Alphen, B. van Bar- llngen, Reina J. Bieshaar, E. Boom, A. Broekhuis. Maria A. van Dam, C. A. van Daatselaar, J. van Door nik, P. J. Fennema, G. Gijtenbeek, M. van Holland, D. Holtman J. Hu- ber, J. Janze, H. W. F. Klaassen, Ch. Klein Lebbink. P. J. Kuypers, J. v. d. Mheen, D. Mulder, G. Mul der, A. Mulder, H. v. d. Poll, Wille- mina Steenbergen, F. M. van Ter- wisga, N. den Uyl, H. v. d. Velden, H. J. VeVhout. J. v. d. Vis. Zonder examen zjjn tot de le klasse toegelaten: G. Eouw, te Nijkerk; J. J. Meijer, Grietje van Munster, te Soest; W. H. Simmelink, L. Bast. De leerlingen waarbij geen plaats naam. is aangegeven wonen in Amersfoort. Eindexamen B-afdeling Rijks HBS Amersfoort, werden in laatste 4e groep geëxamineerd 12 candida ten. Geslaagd de leerlingen: G. W. Haanschoten. Barneveld; B. Key- lard, C. G. Kroes, B. Lammers, W. Nieuwboer, Spakenburg; J. H. J. Smit. H. J. Tijsseling, Barneveld; C. Wetsteyn, Ch. C. A. van der Wilde. Afgewezen werden 3 candi daten. De examens zijn afgelopen. De leerlingen waarbij geen woon plaats is aangegeven wonen te Amersfoort. Triëst opgenomen in het Marshall-plan De Europese economische organi satie heeft met algemene stemmen het vrije gebied van Triëst opgeno men als lid van het Marshall-plan voor het economische herstel van Europa. Door dit besluit is het aantal le den van de organisatie, die door de Europese landen werd opgericht om het Marshall-plan tot uitvoering te kunnen brengen, gestegen tot ne gentien. Drie maanden geleden wer den Bizonia en de Franse zone van Duitsland door de oorspronkelijke zestien landen als lid opgenomen. HET NAT.^DAGBLAD (Van onze Haagse redacteur) Hoewel de Raad van Beroep voor perszuivering volgens oorspronke lijke opzet met zijn werkzaamhe den op 31 Dec.'van dit jaar gereed zou moeten zijn, houdt men er bij het opstellen der begroting reeds rekening mee, dat dit college ook volgend jaar nog zal functionneren. De commissie voor de perszuive ring, welke thans de laatste zaken onder handen heeft, zal op 1 Sep tember worden opgeheven. Tot de belangrijkste zaken, welke deze commissie nog zal behandelen, be hoort de openbare behandeling van de zaak: Het Nationale Dagblad en andere Nenasu bladen. Soest Hedenmorgen ls een aanslag ge pleegd op de communistische leider In Italië, Palmero Togliatti, terwijl deze de Kamer van Afgevaardigden verliet. De aanrander, wienS identi teit niet onmiddellijk bekend werd' gemaakt, loste vier schoten, waar van een Togliatti In de dij trof. De aanrander werd onmiddellijk ge arresteerd. De communistische lei der werd met grote spoed naar de ziekenzaal van het Montecitorio re geringsgebouw gebracht. Er werd niet dadelijk rapport uitgebracht over zijn toestand. Volgens de eer ste berichten werd Togliatti niet zwaar gewond. De zitting van de Kamer van Afgevaardigden werd geschorst. Prof. Mario Cérvaolo, hoofdchi rurg van het ziekenhuis, waar Togliatti is ondergebracht heeft het volgende bulletin uitgegeven: „De algemene toestand is gedrukt en hij is in een toestand van bewuste loosheid, de polsslag is zwak, maar regelmatig." Togliatti zou, volgens AFP, ook aan het hoofd en onder de linker long aan de milt zijn geraakt. De politie verklaarde, dat de aanvaller, de 25-jarige student Ballante, medegedeeld heeft, dat hij al enige tijd geprobeerd had Togliatti neer te schieten. Instelling van grondbedrijf In het belang van een doelmatige uitbreiding van de bebouwing en het scheppen van woongelegenheid werd door het gemeentebestuur van Soest in de laatste tijd meer malen aan de Raad een voorstel gedaan tot aankoop van onroeren de goederen. Reeds werd „Braamhage" aange- kqcht en in dit opzicht zijn nog meerdere voorstellen te verwach ten. Deze aankopen vragen grote kapitaal investeringen, welke nog verhoogd moeten worden door de kosten van wegenaanleg en het bouwrijp maken van de grond. Daarom is het noodzakelijk, dat een afzonderlijke financiële admi nistratie gevoerd wordt. Ten einde voor aangekochte gronden een afzonderlijke boek^ houding te kunnen voeren, is het noodzakelijk een afzonderliike tak van dienst, n.l. een Grondbedrijf in te stellen. De gewone dienst der gemeente begroting wordt aldus ontlast. Voorgesteld wordt tot de instelling van een grondbedrijf over te gaan Vraagbaak voor Soest Dezer dagen is de „Vraagbaak" voor Soest verschenen. Met dit werkje, dat aanspraak m^akt op een zo groot mogelijke volledig heid, wordt een zaak van algemeen belang gediénd. Na een in t' kort samengevatte beschrijving van de gemeente, omvattend Soest, Soest- dijk, Soestduinen en Soesterberg, komen alle instellingen op burger lijk, kerkelijk, sociaal en cultureel terrein aan de beurt. Zomeravondcompetitie Voor de Zomeravond-competitie speelde Dinsdagavond KPS tegen de PTT uit Baarn PTT won met 12. De Soester politie speelde tegen de Soester gemeente-ambte naren, die met 41 werden ver slagen. HEROPENING OPENLUCHT THEATER TE SOEST Het openluchttheater te Soest, dat geheel gerestaureerd is, zal Maandag 19 Juli worden heropend met een voorstelling van „De Bar bier van Sevilla". Gedurende 't zomerseizoen staan verscheidene voorstellingen op het programma Ook in het programma van de jubileumfeesten te Soest is een belangrijk^. plaats voor dit theater ingeruimd. Hoevelaken Gevonden voorwerpen Over een gevonden bruine heren hoed zijn inlichtingen te bekomen b\1 de Rijkspolitie te Hoevelaken. Mooi werk ten einde Het comité van de H.A.R.K. en Nederlands Volksherstel te Hoeve laken» heeft met de laatst gedane uitkeringen zijn werkzaamheden beëindigd. De afrekening van de in gekomen en uitgegeven gelden is door de burgemeester gecontroleerd en accoord bevonden. Dezer dagen kan het Koninklijk Besluit tegemoet gezien worden, waarbij de min.-president wordt gemachtigd om namens de prinses regentes de verenigde vergadering van de Eerste en Tweede kamer der Staten-Generaal op Dinsdag 27 Juli te openen. Ambtenarenverbod in vernieuwde toepassing (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Naar wij verne men hebben de mededelingen van minister Witteman in de Eerste Kamer over de vernieuwde toepas sing van het ambtenaren-verbod in de eerste plaats betrekking op de wederinstelling van de „Commissie 'wan Hoogstaande mannen", welke krachtens artikel 97 van de Amb tenarenwet de regering van advies zal moeten dienen over de vraag aan welke ambtenaren op grond van hun voor de veiligheid van de staat gevaarlijke gezindheid eervol ontslag moet worden verleend. De ze commissie is in 1940 door de Duitsers opgeheven en het gevolg was, dat toepassing van het ambte narenverbod niet mogelijk was. Door de wederinstelling van de commissie zal dit verbod echter weer inhoud krijgen. Tegelijkertijd zal worden onderzocht in hoeverre de lijsten moeten worden bijge werkt van verenigingen en mantel organisaties, waarvan het lidmaat schap reeds kan worden beschouwd als het bewijs voor een gezindheid, welke voor de veiligheid van de staat gevaarlijk is. Op. de oude lijsten stonden, zoals men zich wellicht nog herinneren zal, voor de oorlog een groot aantal fascistische organisaties, doch ook de Communistische Partij Holland stond er op. Thans echter heeft de ze partij haar naam veranderd in Communistische Partij Nederland en voorts zyn de mantelorganisa ties van deze partij aanzienlijk ver anderd. Aangezien wel kan worden aan genomen, dat indien de toepassing van het Ambtenaren-verbod weer wordt opgenomen in de eerste plaats aan de Commissie wordt ge dacht, uiteraard reeds wat de Com munistische Partij en organisaties betreft de lijst zal moeten worden gewijzigd en aangevuld. Wj1 hebben echter de indruk, dat de regering niet uitsluitend naar de extreme linkerzijde kijkt. Enige tijd geleden heeft minister Beel in het parlement duidelijk tot uitdruk king gebracht, dat de regering niet alleen linkse extremisten maar evenzeer rechtse extremisten heeft gewaarschuwd. Z\jn wij wel ingelicht, dan zal de aankondiging der toepassing van het Ambtena renverbod inderdaad niet uitslui- .tend tegen <le communisten gericht zijn, doch zal deze toepassing er even zeer van uitgaan dat ook de rechtse extremisten de veiligheid van de staat- in gevaar brengen. Opdracht niet sterk gebonden Onze Haagse redacteur meldt: Eerst vanmorgen is de opdracht bekend gemaakt. Hoewel hij niet aan sterke voorschriften gebon den is. wordt de formateur niet geheel vrijgelaten, zoals blijkt uit de verwijzing naar de verhoudingen in de Tweede Kamer. Hierdoor is onge twijfeld uitgedrukt, dat dr. Beel dient te letten op de resultaten van de \erkiezingen, welke duidelijker in de Tweede Kamer tot uitdrukking komen dan in de Eerste. Deze ver wijzing houdt dus in, dat dr. Beel ook de C.H.U. en de V.V.D. in de be sprekingen over de formatie moet betrekken. Aangezien echter aan de andere kant wordt gezegd, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Kamer voldoende is om aan de op dracht te voldoen, valt wel aan te nemen, dat indien dr. Beel tot de conclusie zal komen dat opneming van vertegenwoordigers van de CHU en de VVD in zijn kabinet niet moge lijk is, hij zijn opdracht niet zal be hoeven terug te geven. Immers een kabinet steunend op de KVP en de P.v.d.A -fracties in de' Tweede Ka mer zal ook kunnen voldoen aan de voorwaarde dat het een zo groot mo gelijk vertrouwen van die Kamer geniet, indien het niet mogelijk is andere partijen bij de formatie te betrekken. Er kan dus wel gezegd worden, dat dr. Beel vrij ruime mogelijkheden heeft gekregen. Voor zover bekend heeft hij Woensdagmorgen nog geen besprekingen over zijn opdracht ge voerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2