Er is geen reden tot wanhoop, wel tot samenwerking Regen op St. Margriet Stedenontmoeting belooft een succes te worden Wat er in de raad aan de komt orde Een brief van Adam aan zijn „huisvrouw met vacantie" Bevordering en toelating Rijks H.B.S. Sportstichtinggaat aan het werk Het is hier alles Oké „Amersfoort" had een goed jaar Spiegel der wereld IK zie geen reden dit alles te ver zwijgen of om de ernst van de tegenwoordige situatie te ontkennen. Maar voor de gevolgtrekking, die wel gemaakt wordt, dat dit op een oorlog moet uitlopen, zie ik evenmin re den. Naar mijn mening is alles wat in Berlijn gebeurt één kolossale ze nuwenoorlog, of zoals Anthony Eden het Zaterdag in een speech te Guild ford heeft uitgedrukt, één grote in ternationale chantage, wat in wezen op hetzelfde neerkomt. Dinsdag 20 Juli 1948 STADSNIEUWS Concept-programma thans gereed gekomen Op uitnodiging van de A.B.v.L.O. kwamen een aantal vertegenwoor digers van Amersfoortse sportvere nigingen Maandagavond in 's Prin senhof bijeen voor een bespreking betreffende de a.s. stedenontmoe ting Amersfoort-Middelburg. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de techni sche commissie, de heer W. Jansen. De heer W. ter Wolbeek gaf hier na een overzicht van het concept programma, dat door de technische commissie voor de a.s. stedenont moeting is vastgesteld. Men had de ontmoeting tijdens deze maand willen houden, doch dit is onmo gelijk gebleken. De data, die thans zijn vastgesteld, n.l. 10, 11 en 12 September, zijn in het bijzonder voor de te spelen voetbalwedstrij den niet bijzonder gunstig. Zondag 11 September, de dag, waarop deze wedstrijden op „Birkhoven" ge speeld zullen worden begint im mers de nieuwe competitie. Vrijdagmiddag 11 September zul len de gasten met muziek van het station worden afgehaald. Des avonds zal een feestavond worden gehouden in de Markthal, waar voor een cabaret-gezelschap wordt uitgenodigd. Zaterdagmorgen zal de gasten een autotocht worden aangeboden door de omgeving van Amersfoort. Het concept-programma voor de sportwedstrijden, dat stellig nog wel enkele wijzigingen zal onder gaan, is verder als volgt vastge steld: Zaterdag 11 September van 5-7 uur zwemwedstrijden: heren 100 m. borstcrawl, 3 maal 50 m. esta fette, 100 m. schoolslag, 5 maal 50 m. vrije slag estafette, 100 m. rug slag; dames: 100 m. borstcrawl, 3 maal 50 m. wisselslag estafette, 100 m. schoolslag, 5 maal 50 m. vrije slag estafette. Waterpolowedstrijdcn: heren Amersfoort-Middelburg. Voorts was in het programma opgenomen een waterpolo-demonstratie A.Z. P.C.-Neptunus, doch de heer Voogd raadde de technische commissie aan deze demonstratie te schrap pen, omdat hij zeide bevreesd te zijn, dat van deze wedstrijd niet veel propagandistische waarde zou uitgaan. Gymnastiek: Zaterdagavond in de Markthal, heren: hoogrek. brug en vrije oefening; dames: ringen, brug en vrije oefening. Het programma voor deze avond zal worden aangevuld met enige demonstraties door plaatselijke verenigingen en indien mogelijk een schermdemonstratie. Maandag 14 Juli j.l. is bp notari ële vete de Amersfoortse Sport stichting opgericht. Zoals men weet werd onlangs de heer B. Verschuur uit Zutfen tot directeur benoemd. Thans is ook een voorlopig bestuur samengesteld. Dit bestaat uit de heren J. Koopmans, C. v. Zwol en L. Waterloo namens de Gemeente Amersfoort, en namens de Amers foortse sportverenigingen, de heren P. Gytebeek. W. C. Oosterman. P. E. H. van Mourik, G. J. Nieuborg, J. A. C. Spoel en E. v. Wjjland. Dit voorlopige bestuur moet na drie maanden vervangen worden door een overeenkomstig de statu ten van de Stichting tc benoemen college. Op Woensdag 28 Juli wordt er een bijeenkomst gehouden van het voorlopig bestuur en vertegenwoor digers van de Amersfoortse Sport verenigingen. Ook dhr. Verschuur zal deze bijeen komst bijwonen. UNO behoeft steun van wereldfederatie In het gebouw van de Theosofische Loge. aan de Regentessclaan te Amers foort is Zondag een Regionale bijeen komst met de Loges uit de omgevende plaatsen gehouden, waarin onder grote belangstelling, ook van buitenstaanders het onderwerp ..Het politiek onvermo gen van de Verenigde Naties, en hoe hierin te voorzien - Wereldfederatie - werd besproken Inleldster was Mevr. van Hintc—Zandvliet. Zij begon /net te wijzen op het feit. dat kort na het tot stand komen van het Instituut der Ver. Naties (UNO) veertig van de knanste geleerden, waaronder ook Prof. Ein stein. bijeen kwamen en een amende ment van zeven punten opstelden, wel ke zij zagen als een minium voorwaarde voor de oplossing van het allervoor naamste vraagstuk van de wereldvrede. Volgens hen toch. sukkelt de Uno weer aan het zelfde tekort als dc vroegere Volkerenbond n.l. dat zij wel beschikt over een Veiligheidsraad en een Inter nationaal Gerechtshof, doch niet over de politionele macht om besluiten uit te voeren. Hierdoor is het mogelijk dat het meest belangrijke deel van haar werk willekeurig door een of meer Staten kan worden verlamd. Daarom werd als eerste voorwaarde, voor het behoud van de wereldvrede, door be doelde geleerden, de noodzakelijkheid van .het vormen van een wereld-macht, genoemd Deze macht moet de be schikking hebben over een eigen mili tair apparaat waaraan de afzonderlijke staten, nadat eventuele geschillen door het Internationaal Gerechtshof zijn be handeld. hun eigen souvereine rechten ondergeschikt moeten stellen. Deze Wereldmacht zou op dezelfde wijze moeten fungeren als de politie macht in elke wel geordende Gemeen schap. waar deze garant is voor de juiste uitvoering van de door het Ge rechtshof genomen beslissingen Zoals ieder burger zich vrijwillig onderwerpt aan dc van hoger hand voorgeschre ven maatregelen zo moeten alle Sta ten. ook de grootste, bereid worden ge vonden zich te onderwerpen aan dc be sluiten van een Wereldregering. Om tot een zodanige vrijwillige afstand van souvereine rechten in internationale aangelegenheden te kunnen komen ls het nodig dat iedere man en iedere vrouw, onverschillig van welke poli tieke of godsdienstige richting, van deze urgentie doordrongen wordt en Iedere actie tot het vormen van zulk een Wereldmacht wil steunen. Er bestaat reeds een Wereld-Bewe ging die millioenen leden telt cn ook in Nederland haar afdeling heeft n.l. de Wereld Federatie Beweging terwijl Frankrijk reeds in haar grondwet een clausule heeft opgenomen om t. z. t tot een overdracht als boven bedoeld te kunnen overgaan. Schrijfmachine ontvreemd Een stadgenoot, M., deed aangif te van diefstal van een schrijfma- chine. i Handballen, dames: Zaterdag 11 September, Rubensstraat; heren: Zondag 12 September, Birkhoven. Op Zaterdag 11 September zal tevens een volleybal-demonstratie worden gegeven, waarschijnlijk door de Amersfoortse politie, die tegen de politie uit Baarn zal spe len. Korfballen, Zondagmiddag: Birk hoven. Tafeltennis: Zaterdag 11 Sep tember, 2 uur in de Markthal. Na deze wedstrijd wordt een Badminton-demonstratie gegeven. Hockey: Zondag 12 September, Birkhoven. Voetballen: Zondag 12 Septem ber. Birkhoven. Het ligt in de be doeling om evenals bij Hockey, ook bij voetballen een jeugdelftal te laten spelen. Athletiek: Zaterdag 11 Septem ber, 2-4.30 uur, Rubensstraat, heren: 100, 800, 1500 en 3000 me ter hardlopen, kogelstoten, discus werpen. Olympische estafette 800, 400. 200, 200 meter: dames: 100 m. hardlopen, kogelstoten, discuswer pen, hoogspringen, verspringen en 4 maal 100 m. estafette. Handbal Amersfoort IAAV I Voor de handbal-zomeravond- competitie speelt hedenavond op het SOVA-terrein aan de „Bokke- duinen" het eerste herenelftal van ..Amersfoort" tegen AAV. „Amers foort" dat met enige invallers zal verschijnen, zal om te winnen flink aan moeten pakken. Beide ploegen hebben een wedstrijd ge wonnen. zodat dc winnaar van deze wedstrijd de leiding hebben in de eerste afdeling van de zomer- avondcompctitie. Het zal o.i. de nieuwe le klasser „Amersfoort" wel gelukken deze plaats in te ne men. Wijziging verordening marktgeld en weegloon B. en W. schrijven aan de raad: De bfl het raadsbesluit van 31 Ja nuari 1933 ingestelde wekelijkse automarkt werd, ofschoon nooit of ficieel afgeschaft, na een onderbre king van verscheidene jaren als ge volg van oorlogsomstandigheden, op aandrang van handelaren in ge bruikte automobielen voor het eerst op 4 Februari 1948 wederom bil wij ze van proef opengesteld. De erva ringen, opgedaan tijdens de auto markten van 4 en 11 Februari, wa ren aanleiding deze markt voorlopig opnieuw te sluiten. De handel in tweedehands motorrijtuigen was toen namelyk nog onderworpen aan de „pi'ijzenbeschikklng gebruikte motorrijtuigen nr. I". Intussen is deze prijzenbeschik- king ingetrokken. Teneinde tot een alleszins nood zakelijke regeling van de toe- en af voer van de motorrijtuigen en tot het uitoefenen van verder toezicht over te kunnen gaan, werd besloten de zich inmiddels dus reeds weer herstelde automarkt officieel te er kennen. Dit hield tevens in, dat van elk aangevoerd motorrijtuig weder om marktgeld kan worden geïnd. Bij de instelling van de automarkt in 1933 werd het marktgeld voor elk op de markt aangevoerd motorrij tuig vastgesteld op 0 30. Het kwam ons echter voor, dat dit be drag onder de huidige omstandig heden belangrijk zou worden ver hoogd. VergelijKlng met het in an dere gemeenten geldende tarief heeft deze mening bevestigd. Wij zyn daarbij tot de conclusie geko men dat een marktgeld van j 1.20 voor elk ter markt aangevoerde motorrijtuig, zowel in verband met de gestegen loon- en materiaalkos ten ten behoeve van het marktwe zen. als ln verhouding tot de mo menteel toegelaten maximumprijzen voor gebruikte motorrijtuigen, alles zins redelijk is te achten. Wij hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een geheel „nieuwe verordening op de heffing van marktgeld en weegloon in de gemeente Amersfoort" ingaande 1 Juli 1948 op te stellen. B. en W. verzoeken dc raad de verordening overeenkomstig het ontwerp vast te stellen. Geen schokkende voorstellen In de openbare vergadering van de raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Juli 1943 des avonds om 7 uur komen de volgende agen dapunten aan de orde: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mede delingen 3. Voorstel van curatoren van het Johan van Oldenbarnevelt-gymna- sium of de tijdelijke benoeming van enige leraren te verlengen en om drs. H. Ligtenstein, tijdelijk leraar in de oude talen en de oude geschie denis, in vaste dienst te benoemen. 4. Voorstel van B en W. tot ver lenging van de tijdelijke aanstel ling van enig$ leraren aan de han delsdagschool. 5. Advies van B en W. naar aan leiding van het adres van het be stuur der vereniging tot instand houding van het christelijk voor bereidend lager onderwijs te Hoe velaken houdende verzoek subsidie te verlenen voor de leerlingen, ir inig te Amersfoort, die de te Hoevelaken gevestigde school be zoeken. 6. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de verordening tot rege ling van de bezoldiging van vakon derwijzers aan de openbare scholen voor u.l.o en v.g.l.o. in verband met incorporatie van de wedden, te rekenen ingaande 1 Juli 1947. 7 Voorstel van B. en W. tot ver lenging van de beschikbaarstelling van schoollokalen ten behoeve van de Pallas Athcne-schoolvereniging en de vereniging tot bevordering van Christelijk nationaal schoolon derwijs. 8. Prae-advics van B. en W. naar aanleiding van de door het lid van de raad de heer J. Steinebach ge stelde vraag, of burgemeester en wethouders het niet juist achten ge meentegrond als regel in erfpacht te geven in plaats van tot verkoop te gaan (gedrukte verzameling nr. 72> 9. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor het herstel van de walmuren (gedrukte verza meling nr. 73» 10. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor wegenaan leg in het industriekwartier (ge drukte verzameling nr. 74) 11. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor het aanleg gen van wegen in het Soesterkwar- tier (gedrukte verzameling nr. 75). 12. Voorstel van B. en W om ten behoeve van de verbetering van de winkelpanden Woestijgerwee 18 en Miereveldstraat 7 een lening te ver strekken uit het fonds wegens over dracht van het gemeentelijk electri- citeitsbednjf (gedrukte verzameling nr. 76). 13. Voorstel van B. en W. tot voorlopige vaststelling der gemeen te-rekening en van de rekening der takken van dienst over 1945 (ge drukte verzameling nr. 77). 14. Voorstel van B en W. tot na dere regeling van het subsidie van Biirserlijke Stand GEBOREN: Peter, z. v. D. Meyer en C. W. v. Gulik; Antonius H.. z. v. J. G. Spoor en K. de Ronde: Paulina A., d. v. C. v. Barlingen en J. Schoon hoven; Hendrikus, z. v N. de Kruijf en J. H. Steenbeek; Evert, z. v. E. Timmerman en T. Oldenkamp; Jo hannes Lz. v. J. A. W. v. Genabeck cn C. v. Westerlaak; Willemina B, d. v. W. v. Ooik cn W. H. de Voogd; Hanny, d. v. J. Holster en G. J. M v. Bekkum; Kornelia J.. d. v. A. v. Wcerhórst en J. A. Bloemendal: Ma rianne C. Wd. v. H. J. Kappenberg en H. A. Eek; Gerarda J. B., d. v. J. M. v. Westerlaak en H. P v. Doornik; Geradus A z. v. P. N. Schoonder- bcek en M. J. M. Houtveen; Machiel V., z. v. M. K. v. Mechelen en S. de Bie. OVERLEDEN: J. T. Willems, 33 j., geh. m. M. Marsh. Hnnaland Burgerlijke stand 4 t m. 10 Juli GEBOREN: Maria Geertruida, d, v. Nicolaas Antonius Jongerden en Elisabeth Wtlhelnuna Smienk; Pe- tronella Wlihclmina Maria. d. v. Joannes Heijmeskamp en Lamberta Johanna Gerarda Elisabeth van Loo; Trijntje, d. v. Aalbert Priem en Trijntje Brons; Aaltje, dochter van Hendrik van de Poll en Klaasje Mouw, i de gemeente voor de leeszalen (ge drukte verzameling nr 70). 15 Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening op de heffing van marktgeld en weegloon (gedrukte verzameling nr. 71). 16. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de begroting 1947 van gemeentediensten. bedrijven en fondsen. 17 Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de kostprijsberekening voor het grondbedrijf per 1 Januari 1947 (gedrukte verzameling nr 78). 18. Voorstel van B. en W. tot rui ling van gronden gelegen aan dp Licndertseweg. 19. Voorstel van B. en W. tot ver hoging van de huursom voor het perceel staande nabij de Utrechtse- weg verhuurd aan de vereniging tot bestrijding van de tuberculose. 20. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het raadsbesluit van 27 April 1948 betreffende verhuring van de percelen De Genestetlaan 7 en 9 aan dc Nederlandse jeugdher berg centrale. 21 Voorstel van B cn W. tot wij ziging van het raadsbesluit van 24 Februari 1943 tot verhuur van het hotel Oud-Leusden aan H. A. M. Beukers. 22. Voorstel van B. en W. tot het in onderhoud en beheer afstaan van r|p t r»Msdorheidp oen He stichting het Utrechtse Landschap. Waarschuwing had niet veel succes De prijzencontróle heeft te Amers foort cn omgeving nagegaan of de prijsaanduiding bij de Horeca-bcdrij- ven voldeed aan de voorschriften. Het Directoraat-Generaal voor de Prijzen heeft tevoren de betrokkenen door middel van hun vakbladen van deze controle op de hoogte gesteld. Niettemin moest tegen 47 van de 1955 bezochte bedrijven proces-ver- oaal worden opgemaakt. Zet uw fiets op slot Het komt nog herhaaldelijk voor, dat rijwielen onbeheerd staan. Er zijn nog steeds zwijntjesjagers, die op zulke eenzame karretjes loeren. Maandag verdween een rijwiel, dat voor een perceel aan de Bloemen- daalsestraat was neergezet. LIEVE MOEDER, Dat onze krant de laatste dagen vol staat, mijn beste Eef, over jou en de andere Amersfoortse huis moeders met vacantie is allemaal goed en wel. Maar ik wou, dat er nu ook eens iets in kwam over hen, die achterbleven, over het thuis front zogezeid. Toen ik jou gisteren is het werkelijk nog maar zo kort gele den? met al die anderen zo glunderend en talerend weg zag rijden in onze nieuwe stadsbus, dacht ik even aan wat mijn oude Groningse baas zijn vrouw toe voegde toen deze op het punt stond dit aardse tranendal voorgoed te verlaten. Op haar verzuchting: ..Och, Jan. mien jong, wat. is 't. ja 'n boudel!" antwoordde hij: „Joa, Doe hest makelük praotn. Doe draaist dien gat d'r uut. Moar ik bliev mit 't zoodje zitn!" Zo ook ik, zij het dan in wat minder be narde omstandigheden. Omdat ik toch ook vacantie had, wandelde ik op mijn dooie gemak langs de Zuidsingel naar huis. Kocht onderweg een Kilo ongepel de garnalen en een nieuw schrob zaag je voor dc tlmmerkist en toen ik thuiskwam had die goeie Nel van de overkant, die even op de tweeling gepast had, de koffie bruin Ze wou ook voor de middagpot zor gen, zei ze. Dat deed ze ook, maar vandaag kook ik zelf. Ze heeft de kraan wat erg te vriend, we moes ten de andijviestamppot met lepels eten. Ik liep Nel tvat erg voor dc voeten, merkte ik al gauw. Daarom heb ik de tiuccling aangekleed en met ons driecn zijn we de groten van school wezen halen. Gcjfelici- teerd met je beide oudsten. Moe der. ze zijn alle twee verhoogd. De kleine meid weliswaar voorwaar delijk verwaarloosd over' noem de ze dat zelf! maar dat zal best terecht, komen. Jij had gezegd dat ik ze dan mocht tracteren op een aardbeie-beschuitmaar ze wilden allebei veel liever een pakje kauw gom en ik dacht: Laat ik die scha pen nou eens dat plezier doen en kocht twee pakjes knal-knap-rek. Had ik ze nou maar beschuiten ge voerd want Dientje nam haar gom- prop mee naar bed en vanmorgen kleefden en pikten al haar krullen aan elkaar. Ik moest de boel uit de war halen. Ze gilde de hele straat bij elkaar en tenslotte heb ik het haar er maar afgeknipt aan één kant. Ik moet toegeven, dat het wat gek stond. Dientje schreeuwde moord en brand. Zó ging ze niet op straat zei ze. De kinderen staan te genwoordig tegen de ouders op als de glazenwassers tegen de ruiten! Vcrder-verliep de dag rustig. Dat wil zeggen: vrij rustig. Ik moest een paar keer tussen beiden komen als Jan en Diende elkaar te lijf gingen om een halfdood kikker visje of een "kapot sigarenbandje, maar voor de rest was alles oké, behalve dat de tweeling in een on bewaakt ogenblik het .deurtje van het poetskastje openmaakte en ze elkaar grondig bewerkten met een doosje Zebrakachelglans. Toen ik om half twaalf doodmoe naar bed ging kwam de klap op de vuurpijl. Dientje had om zeven uur, toen ze naar bed ging. gezanikt dat ze Eb- bel en Bebbel mee wilde nemen. Dat mocht van jou zei ze. Ik vind twee katers in je bed smerig en zei: Nee. Toen heeft ze de beesten met voorbedachte rade in de lin nenkast verstopt, op de theedoe ken. Ze tvilde ze waarschijnlijk on der de dekens smokkelen va het toestoppen, als Pa weer beneden zijn krantje zat te lezen. Door de kauwgomvreugd is ze de katers waarschijnlijk vergeten. Toen ik naar bed plnp. lag ze als een on schuldige engel te slapen, maar spaar me je de toestand van dc linnenkast te schilderen! De katers hadden een uur of vijf op de thee doeken gekampeerd Ik ben tot twee uur in de nacht of daaromtrent bezig geweest om de boel weer schoon te krijgen. Ik verpulverde op 't laatst van de ze nuwen. En al die tijd dat ik met die kattebrij bezig was sliep jij maar lekker in je eenzame Oostcrbeekse étui en droomde van poffertjes kramen en van kersen-eten en van goochelaars en van reisjes langs de Rijn! Ik vergat nog te schrijven, dat. we met zijn atleu anderhalf uur aan de garnalen gepeuterd hebben en dat we toen een schoteltje vol hadden. De rest hebben we maar aan de kippen van de overburen gebracht. Dat was de eerste dag. Vandaag ging alles op rolletjes. We zouden raasdonders met spek eten. net als vroeger onder dienst. Maar ik vergat de erwten in het water te zetten en nu hebben ze al zes uur gekookt en nog zijn ze knikkerhard. Hoe doe jij dat Maar we komen er best. De kin- ders eten als dijkers en de tweeling is vannacht droog geweest. Nog vier en 'n halve dag dan ben je er weer. Geniet van je rust. Eef je, ge niet van je uitje, van het lekkere eten en van je poffertjes en van de kersen en van de gezelligheid van jullie wijfies-onder-elkaar. En denk van tijd tot tijd eens aan je nare man en aan je vier bloedjes van kinderen. Dag, Moeder! ADAM. P.S. De witte geranium bloeit. P.S. Waar heb je mijn oude sok ophouders gelaten en de boorde knoopjes? En is er ook een middel om de melkoverkokerij tegen te gaan? P.S. Ik heb sedert jij weg was 297 kopjes en messen en borden omgewassen. Hoe hou je het uit! Hoe laat kom je dc volgende week terug? En wanneer komt er einde lijk een brief? ADAM De handbalvereniging „Amersfoort" kan op een zeer sportief en succes vol jaar terugzien. Kampioenschap pen en promoties naar de le klasse van de eerste heren, en damesteams en het kampioenschap van het twee de dames-team mochten worden ge vierd. Toch kreeg de vereniging ook enkele minder prettige zaken te ver- werken. Zo betekende de brand in het kleedlokaal, tengevolge waarvan èn materiaal èn kleedgelegenheid verloren ging, voor de vereniging een ernstig verlies. Ook werd dank gebracht aan het bestuur van de P. v, V. A. voor het afstaan van ter rein en materiaal. Uit het door de penningmeester, de heer J. Arlar, gegeven overzicht bleek, dat de financiële positie van de vereniging zorgen baart. Om tot betere financiële verhoudingen te komen deed het bestuur een voor stel tot contributie verhoging. Er kwam uit de vergadering niet veel tegenkanting zodat dit voorstel ten slotte z.h.s. werd aangenomen. Bij de bestuurverkiezing stelden zich niet herkiesbaar mevr. M. ArlarBaist en de heren J. Hus- lage en H. v. d. Hoef. Voor deze leden werden gekozen de heren W. Huslage en T. van Essen. Toelatingsexamen 1948 voor de Rijks HBS. met 5-j cursus A cn B Amers foort: Geslaagd voor dc le klasse: Jeanne Allaert. H Appel. J C van Baaren, J Berends; H. Berendse, Scher- penzecl: Thca W M. Bergers. S I E. Blok. H Bransen, J. J. Broer, W. Buket. A Z G. van Dalfsen. Leusden: P. D. A Donker, H van Dijk. W T. Dijkstra. Schcrpenzeel, Hllde J. Eriks. J. J. F. Eymann, W. H. P Flick, J \V Frede- rikse. H. A. de Gans. W E I. de Haan. Elly W, den Hartog. J. P. Hebly, Hanny Hccre. M K Helnicke (voorw.). F. Heukelom. Willie Heukelom P G. M. van Hoolwerff, G. Hopster, Karla Huis man (voorwal. Soest; C. Janssen: J M. Joosten, Nljkerk; Hennle A van Kat wijk. H van de Kieft. Wijntje D. M, Klnrenbeek. J G. Krook. Nijkerk; H. J. Lange. A. van der Linden. Hilly W. J van Loon. P J. F. van Loon. C. H. Mannèe, D G G Margadant. Carola Mennike, Lensden; Mlep J Meyer. J. Mulder. D H J. Müller Marletje H. Müller. H W. Ntjhuls. Elly G. M Pas. J van de Pol. J F. H Poll, L M H Ramakers M. R. Rovers. Annie H Rul. tenberg. J van Ruler, Hamersveld: B. Slager. O I. Snoek, Annie Snijder. V. B G Stccgerda. H B. Tammes, F van den Toorn, R. H. Treuren. Soesterberg; Hiltje P Trlnks. Mimi F. M Tromp, Hoevelaken: R. C. Vcenendaal. Wouden berg. Fie R van Veen. Wint D. M. Veldhorst: Atie C Veldkamp. Soest; T, D Vercouteren. N Verduyn. W Ver hoeven. R. Vierdag. B J. Visser. H Vonkcman. J v d. Voorn, Putten: G. R Wagter. Bunschoten; Andrea v d Wetering. Scherpenreel. Agnes Wieier. Soes»duinen; A Ch Wlllemse. Marian Zandbergen H A J. Zegers. G C. van est, Dineke Zuldema. Zonder examen toegelaten: L. B. Bos. L van Dijk Afgewezen le klasse: 25 candldatcn. Toel. examen 2e klasse; geslaagd. El ly Abcouwer. Zonder examen »oe8eb: Margriet J. Hulsman. Nijkerk; Maud E. Jacobsen; Gé Koops; M. Nanda Lultlnk, Leusden; Mies Prosé. Toelatingsexamen 3e klasse- geslaagd: P. Brons. Nijkerk; A. Hout. Zonder examen toegel.' J. Ch- Hulshof; C. H. Valkenburg. Afgewezen: 5 candidaten. Zonder examen toegelaten tot klasse 4, afd A: G. van Binnendijk: Loes H. Busman en Minnie T. Busman, beide Amsterdam; L van Dbken, Nijkerk; Else M. Hermans: Th. Hol; Corrie L J. v. d. Meulen; G. C. C. Pels Rljcken. Leusden; G. Priester. Zonder examen toegelaten tot klasse 4. afd. B: J. Ruijs (voorw.); K. H. Schliessler; J. de Kimpe. Zonder examen toegelaten tot klasse 5. afd. A: Bep H. Dikkeschey; W. Pro- aé; F. Treu. Soest. De leerlingen, waarbij geen plaats naam is vermeld, wonen te Amersfoort. Bevorderingen op de Rijks H B.S. met 5 j. cursus A en B te Amersfoort; Bevorderd van le naar 2e klasse: A. A. Aldcnkamp. G G. Geyskes. F. A. Hoogewcg. J. C. Berk. G. H. van Ber- kum. B. W, H van Boeyen. J. J. van Leyenhorst. P. 'W. Ccllarius, J. G. Dam man. W. W. van Duinen. S. E Dumont. H G. van Eyk, W. A. Gemen, C. A de Jager. J Lemstra, G. van Llngen. G. Proper. C. B Sleurink. E Verschoor A M. Ras. C. R Adama. C. G. Bout (voorw.), J. Broekman. Ch J de Beer. Ch E Becrnlnk, J Bredewold. T van Daal. B. A Daum (voorw). P Door nekamp (voorw J C Eykhoudt. L Korthuls. A. J. Labberton, J. G. van Maanen. A. J. Rceders. J G. Scheerder. J. Stevens. H. Doets. C ten Hoeve (voorw E. C. Teevink. G. M. Joustra. J. M de Bruyn. jVI C. Groenendaal. R. nsfli en Ho Vor Stater TOT dusver ben ik steeds optimist gebleven over de ontwikkeling van het conflict van Berlijn cn, eer lijk gezegd, blijf ik er nog steeds van overtuigd, dat het Kremlin het niet op een oorlog wil en kan laten uit lopen. Wanneer men de situatie zui ver verstandelijk beziet, de kansen z e d e 1 ij k afweegt, dan is er slechts één conclusie mogelijk: de Sowjet Unie heeft geen reden om over Berlijn een oorlog te beginnen. En aangezien de veronderstelling, dat het Westen een gewapend wereld conflict zou kunnen begeren voor ieder, die zijn hersens gebruikt, on middellijk klinkklare nonsens ge noemd kan worden, lijkt hiermee de zaak bekeken. Het onaangename ls echter, dat wij er nooit helemaal zeker van kunnen zijn. of men er in Moskou dezelfde manier van redeneren op na houdt, dezelfde logica heeft als het Westen. En in de tweede plaats heeft de er varing ons nu wel zo langzamerhand geleerd, dat de rede het wereldge beuren niet alleen beheerst, dat in tegendeel de irrationele krachten op bepaalde momenten een geweldige factor betekenen. Een feit is het dan ook, dat de si tuatie in en om Berlijn de laatste paar dagen op een bedenkelijke wij ze is toegespitst door het dreigement van Moskou om de blokkade van de stad ook te gaan toepassen op de corridor door de lucht. De kans im mers. dat het bij de sterk verhoogde activiteit van de Sowjet-luchtmacht tot ernstige incidenten zou kunnen komen, is nu eenmaal waartoe het niet onder de ogen te zien? groot. En zulke incidenten kunnen nu eenmaal tot gevolg hebben, dat men door dr. C. D. J. BRANDT van weerskanten de contróle over de gebeurtenissen gaat verhezen. Van de verantwoordelijke staats lieden en militairen in het Westen, maar ook van de bevolkingen van hun landen wordt in deze dagen, die zo langzamerhand reeds tot weken beginnen uit te dijen, een ontzaglijke geestelijke inspanning gevergd: het zijn hun zenuwen, die deze voortdurende druk moeten weerstaan. Bovendien moeten zij niet alleen passief, maar ook actief reageren op wat er gebeurt. Ook zij hanteren de wapens van de zenuwen oorlog. En zoals zij zelf niet precies weten, wat de volgende zet van de Russen zal zijn, zo is er hun alles aan gelegen om Moskou over hun afweer of voorkomen daarvan zo lang mo gelijk in het ongewisse te houden. Vandaar b.v., dat de Engelse Zon dagsbladen de totstandkoming van een militair pact van het Westen (Ca nada en de Ver. Staten incluis) als zeer aanstaande voorstellen en dat een dag later onze Haagse redacteur kan berichten, dat welingelichte waarnemers in onze residentie, waar de Vijf van het Pact van Brussel op het ogenblik bijeen zijn, niet ver wachten, dat het al zover is. PERSOONLIJK ben Ik ervan overtuigd, dat een zo nauw mo gelijke samenwerking van het gehe le Westen en wel op ieder gebied ons door de spanning van het ogenblik kan heen helpen. Alleen wanneer zij niet botje bij botje, maar zenuw bij zenuw doen zijn zij in staat de zaak tot een goed einde te brengen Daarom vind ik het rondweg fataal, dat Frankrijk in deze combinatie van het Westen zo'n zwakke plek is. Hoe is het nu toch ter wereld mogelijk, dat de Franse socialisten dit ogenblik uitkiezen om de regering-Schuman een stok tussen de benen te steken (cn nog wel een stok van de vermin dering der militaire credieten'!) en haar ten val te brengen? Kijken zij dan niet verder dan hun partljneus lang is of wat ik even bedenke lijk zou vinden wensen zij het roer van de Franse politiek in de richting van „appeasementgewend te zien? Hebben zij dan niets geleerd en zijn zij alles vergeten uit de jaren 1935 tot 1939? Het klinkt heel hard. maar ik kan het niet anders uitdrukken: ik heb in geen tijden zo'n staaltje van gebrek aan verantwoordelijkheid, van poli tiek onbenul gezien als de Franse so cialisten hier hebben vertoond. En ik kan alleen maar hopen, dat het Wes ten deze crisis zonder al te veel kleerscheuren te boven zal kunnen komen. v. d Helden, M Huisman, P Kolling, J Margadant, M. Ch E. v. Neerbos. D A. van 't Net. W Nijdam, Ch. H. J. Raad «A-W. A Raphet Meeng (voorw.) J. E W. Raphet Mecng, W. Sanders, H. J. Scheffer. H J Slettenhaar. L. Slettcnhaar. A J Verrips. H A Lugt. M L. van Wledcrhold (voorw.). T. van Wiederhold J. van Dllst. H Marsman. C H J, Raad Sr.. L C. Schwab. C. Hulszoon. G C A de Gans. W Jacquet. J A Oord. H. C. de Jong. E A Pel. P. H Pels Rijcken. H M Pesch, H. Renes, R. J Riksen, J E. KtJzer, W. J. Steen. J. M. van Leyenhorst. R R. Tonsbcek. M B Verburgh, A. H. Ver hoeven. A. M Vonkeman, J. Wlllemse. H. Ykema, C. van Zwol. R L. Kamp. P. van Ansem, H. P. H. M van Wees M Allaart. L. T van Zwol. Niet bevorderd van 1 naar 2: 44 leer lingen Bevorderd van 2e naar 3e klasse: J. Asyee. J J. Berends. W. Bergman. J. v. d Broek. C E Dijkstra. M. Dijkstra. F Ch M Echer, R M. Hulsman. H van Hulsteyn. A. P J V. A Maaskant. W A Mulock Houwer. R. B Paris. B M Pol. M G. Th Schild. R F J. Slbblng. W Jeth6. A A. M. Bos van Doorneveld. R Binkhorst. B Brulnink, H. J. Bu- ning. G. van Egdom. A A Grooten- dorst A. van 't Net (voorw.). B. J v. d Ploeg. B G M. Pot. W H E Rosch, M L. Relneke. T. M Schoewert. G. D. Rijnsburger. M G J. Wigmans. J W N van Laar. H de Man. B. Th. Ligthart. A Brouwer. R W. By Ie veld. K. Byievcld, G. Dunk, B v d. Geest. D. van Harskamp. H Harwig. T J Mook. J A. Noortman. J Rintel. L Veldkamp, L C. W van Wezel. C. T. E. Wink. J M. van Zullen. R Hageman. F. Buhrman, J van Drie. D van der Kaa. N. van Klaveren. A W Koekkoek, H. J van Maaoen. A Offerman C. G N Pastoor. J de Rek. D Romcyn, A J Schuurman. J Snijder, H. W. Talsma. J. T Termaten. H. Veen. G. J. Verhoef. L. van Vliet. J S Wefjel, A. Wolswin kel en J. Mandema Herexamens: 4. Niet bevorderd van 2 naar 3: 35. Bevorderd van 3e naar 4e klasse: W. J. van de Bremen. C. H. M van Doorn. H van Dijk, P. Groenendaal, A M v. d. Heiden. A H Proper (vw A van VJerbergen, R Visser, P. Vlug ter. C. J. ter Wolbeek. P. R. van Wijk (voorw H. H Clausen. W. van Laar. G. F. Allaart. N Dormaar. G. Schwab, P. G Ch Beekman, H H Boswijk, J. W van 't Eind. J. B Eseher. A Th Koudljs. J A. Meijer. F. B van Nijcn. W. L. Oosterman. E Raphet Meeng R. A Riess. D. L Sanders. W H. Verduyn. E W. de Vries. P. W Weerd. A Boek- hoff. A R Noortman. W. Heijnen. H M P Kalee, W. M L. May vis (voorw Th. v. d. Meer. J. L. Nobels, C van Ouwerkerk. J Renes. C de Rijke J. B E. Scheltema. H. Ch Zwolle. C Kett- ler, H. Rcefman. G J Bakkenes. F Insinger. Y. J Krol. S. van Oppen. Her examens- I Niet bevorderd' 29 Bevorderd van de 4e naar de 5e klas se- A-af«leling: H J A Baars. A L Bunlng. J. Evertse. Th. P. Hllhorst. D. C Hock. A J. W. Jaspers Foeks. C Kaat. S Koops. H. de Leeuw (voorw L Th Lubke. C. Ch Molenveld. C. J. C Rietman. M. G. E Schuiten. S C W Vegting. E G. C Verweij. A L. Was- terval. B p Wentlnk. E C Zevenber gen. E J. Zuurbier. J. Zwaan. A D van Galen. H Brouwer. G. de Jager, A Perk (voorw.). Niet bevorderd: 4 E-afdeling: F. Ch Beernink. J W Broekhuijsen J M. Bruin, H. G Brui- nlngs, J Budding, A. W H Damman, C F Determeijer. E C F Determeljer. R W Gosling (voorw.). P L Latour. H O. Lobel G. Mel ling. C P Melis. A P J Rijkers. L M Schukking. D Smirnoff. R. Zimmermann. C. H Sik- king. A M van Aken. P K. van Eykr.- lenburg (voorw). W. v. Goor (voorw i J C Hollestelle. J A M. v d Horst. H. Th de Jon?.*W M Kok. H. Koning*. W. N. Lablans., J C. Maurice, W. Mid delman E Modderman. J. C. Overecm. M Slebellng. E J. Spaander. Ch H Stumphlus (voorw J. F Timmer. M. I A Veldhorst. S. J Wiarda. J. H. Valkenburg (voorw F Brouwer. Th. M J. Mees. R. van Raayen. K P A. M. van Raesfeld Meijer, F A J G de Regt. J. M. Boosjen (voorw J Ver meulen. C. D Vermelj. J J. Vial, R van Wagtendonk. G Prins. Niet be vorderd 18 Soesterkwartier viert zomerfeest Mr. Latvoe liad de lachers op de hand Het uitgebreide zomerfeestpro gramma van de speeltuinvereni ging „Het Soesterkwartier" ver- meldde gisteren een cabaretavond voor de ouderen. Dit cabaretpro gramma werd verzorgd door het cabaretgezelschap Lawoe uit Haar lem. Er was een gezellige drukte in de speeltuin waar met eigen mid delen op verdienstelijke wijze een openluchttheater was gebouwd. Het I programma dat Mr. Lawoe en de I zijnen bracht werd door het tal- rijke publiek op prijs gesteld ge zien het hartelijke applaus. Mr. Lawoe had een belangrijk aandeel in het succes met zijn mu- zikale prestaties evenals met zijn jongleren en goochelen. Zijn won- 1 derklok bracht het publiek in ver- I veering. Willy Dorma en Arie de 1 Vries brachten sketches en laatge- noemde verzorgde ook de confe- rence. Zijn succes was het door hem vervaardigde feestlied. Her man Kristal nam op verdienste lijke wijze de muzikale omlijsting voor zijn rekening. De voorzitter van het Soester kwartier, de heer De Kraats, deed na afloop van het programma een beroep op de leden om met de in Indonesië verblijvende leden te corresponderen. Met instemming deelde hij mede. dat het bestuur besloten had namens de leden van de speeltuin aan de jongens een pakket te sturen, waardoor ook zij van het zomerfeest nog iets zouden merken. Om de kosten daarvoor te dekken werd een collecte ge houden. ULO-leerlingen werden bevorderd Aan het einde van het schooljaar werden op dc ULO-school aan het Schoollaantje bevorderd tot dc tweedo klasse: de meisjes J Boogcrman. R. Bruinink, J v d Essenburg, C. Gcr- rits. W de Groot. A Jongsma. N. Jonk man. H Kleywegt. N. Montle, F. Muns, T Portheine. G. Takken, N. Witte, B. Balk, M. Beitler, H v. Brummelen, I. Eiemond. R. Clcton, N. Elzinga, T. Groothuis, L. Hofman. B. Kuling, M. Maas, T. Scheerder, P. Timan, D. do Vries: de jongens E Cortus. T. Hienekamp, W. Jansen. D. Klompenmaker. G. Kuyt, M. Nieuborg, E. Poptle, Br. v. Raay, I G v. Empelen. W. v Essen. J Ham ming. H v. d. Heuvel. A. Leenders. W. Middelman, H. Moesbergen, A Rclnsma, L R Rouwhorst, J. Tomasscn, H. v. Wijk, I J. de Ble, F Boon. H Florie, H. Fre- mouw, F. v Glnkel, J. Gunster. G. Hie nekamp. A Kuiters. J. Knol, A Lucas- sen, M. Meester, H Nieuwenhuis, P. Pijnacker, B. Tukker, W. Veldman, B. Wallert, J v. d Wetering, D. v. Wijk. tot de derde klasse de meisjes. W. v. d Berg, M. v d. Bremen, L Cor- nelisscn, R. v Domselaar. T. Flick, D. Grootendorst. E. Heynekamp, J. Hof land, Gr. Lcpolder. H Molenveld. J. Quendo, M. Weber, T Appel, M. Blauw. H v. Es, J. v. Ginkel, H. Hoefakker, N. Hoekstra. L. Huizmga. A dc Koning. E v. Nus. M. Roosendaal, A. Vastcn- burg, N. Veenvliet. dc Jongens: R. Bosnia. H Kaasjager. P. Koudljs. J. Punt. B. Schimmel. H. Talsma. A. v d. Bunt, H. Cardinaal, C v. Heemst, J. ten Hove, G. v. Kolf schoten. G. Kramer. K. Stoel. J. v. d. Struys. A Trea. W. de Wilde: tot de vierde klasse- de meisjes. M. Esveld, L. Feitsma. A. Kramer, M. Noordam. R. Roozeboom, A. Bljlsma. B. Overeem: de Jongens. G Aerns. R Blauw. T. v. d. Bunt, T. v. Dolder, H v. d. Essen- burg. H. Hak, J. Hcnsen. K. de Kra mer. L te Kulvc. W v. Oers. B. Rond, P. Schelck, J. Hassing. J. Vaartjes. J. Wallert, H. v. Zwam. C v. d. Bieze- bos, W. de Bruin. H. Cardinaal. D. de 1 i Graaf, B. dc Groot, W. Jenner, H. I Kaasjager, B Mcerding, D. Obbes, J. de Vries. A. v. d. Zee. Bevorderingen op de meisjesschool Op de meisjesschool voor U.L.Q met 5-jarige cursus zijn de volgende leerlingen bevorderd: Bevorderd van I naar II: H. Bou- scholte, A. Brouwer, M. Dirks, L. Ga- veel, I. Hendriksen, J. Hofland, H. Hoksbergen, J. v. d. Hooff. M. v. d. Kemp, L Lamme. I. Lenstra, N. van Muyen, T. Pon, L. Goezinnen, B. Bertram, W. van Riel, R. Gortemul der, B. Meester. Th. v. Neurdenburg., F. Olgers. G. Platje. L. Postma, L Scharwachter, A Scholten. J. Slee king, I van Slooten, J. Snijders, S. Termalen. N. Termorshuizen, B. v. 1 d. Uithoorn, M. Voerman. M. Wy- nands; 12 werden niet bevorderd. Van II naar III: J. Treeman, L. Geels, N. v. d. Hoek, L. Keete. C. Kropff, H. Platje, W. du Pree, B. v. Schooneveld, J. Schorer, M. v. d Spek. W. Veencndaal. T. Muns, 7 1L niet bevorderd. Van III naar IV: L. v. Alphen, F. v A.peldoorn. J. Immink ter Braaka. Gr. Ittmann, I. v. d. Marei, Chr. Pel. E. Poller, A. Reeders, T. v. Slooten; 5 11. niet bevorderd. Het einddiploma 5 j. c. verkregen: J. Bouma. I. Kropff. I Scholten; aan 1 11. werd dit diploma niet uitgereikt Gisteren citeerden wy het volksge zegde uit de oude almanak: „Regent hel op Sint Margriet; zes weken lang duurt dat verdriet" Deze wijsheid wordt ook anders, op timistischer, geformuleerd- „Als 't niet regent op Sinte Margriet, regent het in zes weken niet." Natuurlijk blijft deze profetie hard nekkig voortleven, ook al is weten schappelijk en statistisch vastgesteld, dat zij volkomen onbetrouwbaar is. Verleden jaar heeft prof. dr. Van Ever- dingen in ons blad betoogd, dat na een onderzoek over de Jaren 1904—1933 ge bleken was. dat de regel volkomen faalt Regen van betekenis, zo lichtte hij toe. is op 20 Juli vrij zeldzaam, ver moedelijk ook op de naastliggende da gen. en als er dus toch regen van be tekenis valt. is dit een kwaad teken voor het algemeen karakter van het weer. Het doet ook eigenaardig aan dat in Frankrijk. Duitsland en Vlaanderen een soortgelijke gedachte verbonden wordt aan een heel andere datum, de 8e Juni n.l die aan Sint Medardus ls gewijd Deze heilige werd. heel oneerbiedig. le grand ptsseur" genoemd. In Duitsland heet het- Was St Medardus ftlr Wetter halt Solch Wetter auch in die Erntc fëllt. In Vlaanderen: Regen op Sinte Medard Zes weken te voren of zes weken daarna Onder de boeren, tuinders en visaers heeft zich in hun eeuwenlange omgang met de natuur, waarbij zij zich zo vol komen afhankelijk weten van weers invloeden een soort empirische weer kunde ontwikkeld, die in de oude alma nakken haar weerklank vindt. Deze i eeuwenoude ervaring zal uiteraard in haar voorspellingen wel eens raak slaan I maar er vast op bouwen kan men niet- I Omstreeks de midzomerzonncwende p'eegt boven het vrij egaal verwarmde 1 landmassief van Europa een gebied van hoge luchtdruk te liggen met slechts weinig onderling verschil Strekt zien nu boven de Oceaan een dcpressicge- bled uit. dan blilft droge Oostelijke wind boven West-F.urona waaien Zodra echter de toestand zich wijzigt, ont staan er schommelingen, waarbij dc de pressie uit zee Oostwaarts voortdringt in de randgebieden Hiertoe behoor» ook on3 land De factoren zijn dan gun stig voor de gevreesde regenperiode, die vooral de vacantle-gangers zo slecht gelegen komt. Sombere weervoorspellingen worden ook verbonden aan de naamdag van St Jan. waarbij men kan denken aan het gezegde, dat ook in Duitsland op geld doet: Vóór St Jan bidt men om regen. Na St Jan komt hU ongelegen. In Limburg heef* ..Visltatio" (2 Juli» een slechte reputatie, zoals men uit de volksnaam „Marieslêp" kan aflezen „Slêpen" Immers betekent druipen o» druppelen en volgens de volksovertui ging regent het veertig dagen achter een. wanneer Marleslép nat weef brengt.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2