I Op de grote stille heide C dwaalt de herd'er straks niet Rijke rimboe in een stad FRIS EN FLEURIG Vijf en twintig maal tegen de Cauberg op I Woensdag 21 Juli 1948 nicer Olympische spelen en de kunst Planten- en vogelleven in ravijn hij' het Amersfoorts station J ,-'© Uw fluié^ïlw fcaAtëef* behang 1 DE HINESE PAPEGAAI Negen stayers in de finale De laatste rustdag Kumalo overleden Alleen subsidie kan laatste heidescbapen redden Aan de Veluwezoom bij Zuid Ginkcl staat nog een prachtige oude schaapskooi, die iedere avond schutting geeft aan de vijftig laatste Nederlandse hei- deschapen. De Zweedse beeldhouwer Gustaf Nordahl heeft met zijn werk de eer ste prijs voor beeldhouwwerk ge wonnen Nordahl schiep twee naaktfiguren, man en vrouw, die elkaar bd de hand houden. De Engelse pers maakt met slechts enkele woorden gewag van de Olym pische kunsttentoonstelling in het Victoria and Albert Museum te Lon den. Erie Newton van de Sunday Times schrijft, dat het grootste deel be staat uit ..onderkruipers" en de rest onvoldoende is. Onder onderkrui pers" verstaat hij kunstproducten, die in wezen weinig of niets met sport hebben uit te staan. Hij beschouwt Sir Alfred Mun- nings als een der weinigen van de inzenders, die aan de opdracht heb ben voldaan, zonder aan kunstwaar de in te boeten. Voor de beeldhou- werfzo schrijft hij,' is de taak gemak kelijker. Als in deze tentoonstelling passende goede beeldhouwwerken noemt hij „De Worstelaars" van de Deen Kund Bellemose en van de Italiaan Marino Mazzacurati, alsme de „Hoofd en Arm van een zwem mer" door de Pool Jerzy Bandura. HET bekende versje van de grote stille heide en de eenzaam dwalende herder 2011 bijna his torie gaan worden. Onlangs nam het Noorder Dierenpark te Em- men de laatste Drentse heideschapen binnen zijn veilige veste en daarmede behoorde het vertrouwde beeld van een kudde grazende schapen oj* fe heidevelden van Drente tot het verleden. Het Veluwse heideschaap, dot zich nog even scheen te kun nen handhaven, was thans ook bijn| tot ondergang gedoemd, toen de eigenaar van de laatste kudde Veluwse schapen, ja van de. laatste kudde Nederlandse heideschapen. de heer J. Kramer besloten had de troep na September niet langer aan te houden. MENIGE automobilist op de Rijksweg die Utrecht met Arnhem verbindt, heeft even ten Oosten van Ede. waar de weg de Ginkelse. heide doorkruist een blue uit het raam geslagen om te zien naar de oase van rust, die de vre dig grazende kudde schapen en de herder vormen. En zelfs hebben velen hun wa gen verlaten om beter te kunnen genieten van de witgewolde kudde, die ondanks het jachtende, zenuw slopende verkeer, rustig de Gin kelse heide bleef bevolken. Nog slechts vijftig schapen zijn het overblijfsel van de talrijke kudden, die vroeger over de uitge strekte heidevelden van ons vader land doolden. Een voor een zijn zij verdwenen, de pittoreske bevol king van het heidelandschap. Doch vijf kilometer ten oosten van Ede, tegenover de uitspanning Zuid- Gihkel bleef een schaapskooi staan. Iedere nacht bood dit oude gebouw schutting aan de reeds ge slonken kudde van de heer J. Kramer, die Zuid-Ginkel bewoont. Maar ook dit laatste bolwerk Vaak beleef je reeds allerlei fijne natuurgebeurtenissen, voordat je je eigenlijke reisdoel hebt bereikt. Tot deze ervaring kom ik telkens opnieuw, wanneer ik maandelijks mijn tochten naar de Veluwe on derneem Als ik in do vroegte op het 'trottoir van de Stationsstraat te Amersfoort loop, vind ik het he- leunaal niet erg, dat mijn bus naar Nieuw-Milligen pas over ongeveer een uur vertrekt, want daar bij het „ravijn", terzijde van de weg, her nieuw ik altijd met groot genoegen mijn kennismaking met „oude vrienden", al ^ijn dat soms alleen „maar" planten. De „kruipertjes" staan daar aan de Stationsstraat bij honderden en dat is een boeiend gezicht. Leken verkeren vaak in de ver onderstelling, dat op plaatsen, waar de kruipertjes groeien, graan is ge morst. dat later buiten het akker- verband is opgekomen. Zo'n opvat ting is helemaal niet belachelijk, want inderdaad vertegenwoordigen die kruipertjes een Hordeum-, dus gerst-soort. Een volksnaam luidt dan ook muizengerst. Eerst zien zij er grasgroen uit, maar naarmate zich het rijpingsproces voltrekt, maken die kruipertjes hoe langer hoe meer een „blonde" indruk. Zij vestigen zich soms wel op muren. Tczelfder plaatse kan men even eens de gratie bewonderen van de ijle dravlkj zoals de naam reeds aanduidt, een erg ijlpluimig geval, maar toch mede een onzer mooiste grassen. Intussen zal op de meesten, die oogt hebben voor natuurdétails, vooral het feit indruk maken, dat het laantal bloeiende exemplaren van het kleine springzaad er in de 'M door RINKE TOLMAN vele duizenden loopt. De sierlijke, gele, gespoorde bloemen, waarvan de «eiste zich dit jaar reeds om streeks medio Mei openden, zijn een lust voor het oog. De vrucht is, zoals de plantkunde- boeken dat noemen, „een elastisch openspringende doosvrucht". Wan neer je de rijpe vruchten, die groen blijven, maar nauwelijks aanraakt, vliegen ze uit élkaar en zodoende kunnen de zaden ver van de moe derplant worden verspreid. Oorspronkelijk zou de plant een Mongool zijn, maar het kleine springzaad komt nu op tal van plaatsen in Europa, en ook in Ne derland, voor Onze Amersfoortse zaden van verleden jaar hebben zich in mijn tuintje te Soest tot prachtige planten ontwikkeld. Am sterdam heeft eveneens een ver maard geworden gebied, waar het curieuze kruid geweldige terreinen heeft weten te veroveren: men geve zijn- ogen maar eens de kost in 't Rwondelpark, waar. naar het schijnt, wijlen Heimans, de trouwe vriend en medewerker van Thijsse, de za- <ttn heeft uitgestrooid. Wij ontdek ten de plant eveneens op een stort plaats in Naarden. ■Eveneens is genoemd Amersfoorts ravijn een paradijs voor de stin- jgïïdp gouwe; heel mooi komt het geel der bloemen uit tegen het sierlijk gefatsoeneerde, prachtig in gesneden blad, waarvan de bene denkant een blauwig tintje heeft. Het is een kruid, dat gewestelijk ook wel met de naam ogenklaar wordt aangeduid, een naam. die stellig verband houdt met het feit, dat het oranje gekleurde melksap (de plant behoort tot de familie van de papavers) in vroeger tijden een rol speelde bij de genezing van ■ogziekten. H De dovenetels, bramen, hennep netels, Canadese fijnstralen en zo vele andere planten meer dragen verder bij tot de glorie der stede lijke rimboe, die de meesten echter achteloos voorbij plegen te lopen. „Acacia's" Een grote attractie van de Amers- foortse Stationsstraat vormen te vens de Robinia's, die er talrijk zijn aangeplant; zij zijn bij 't volk beter bekend onder de naam „aca cia's"; dit jaar begonnen zij midden Mei reeds te bloeien; dat was erg vroeg en de imkers wreven zich van dat ogenblik in de handen, want die „acacia's" vormen nu een maal een goede neetarbron, waarop honderden honingbijen plegen af te komen. Later doet zich het ver schijnsel voor, dat het trottoir met confetti bestrooid lijkt te zijn: het zijn de talloze lichtgekleurde bloe sems, die na de vrüchtzetting zijn afgevallen. Kortom: het is een fijn wilder- nisje daar bij 't ravijn, ruig en weelderig en het ligt voor de hand, dat allerlei vogels een dergelijk mi lieu, al maakt het deel uit van een stad, een buitengewoon geschikt biotoop of woongebied vinden. In 't voorjaar en een deel van de zomer schalt er de muziek dan ook van alle kant. De fitis, vink, tuinflui- ter en spotvogel zijn er herhaalde lijk dë naarstige en talentrijke exe cutanten van een voortreffelijk or kest. dat zetelt in 't kreupelhout of opgaand geboomte. Zo'n aubade vormt altijd voor een zwerver door de natuur een goed dagbegin en hij geniet nog meer, wanneer daar bij 't ravijn ook nog de mysterieus aandoende vliegfiguren van tiental len Gierzwaluwen, zwarter dan zwarf; langs de egaliteit van 't glimmend gepolijste firmament eindeloos voorbijflitsen, soms zwij gend, soms krijtend en tierend. Tante Miek van Barneveld Opoe' Herfst is niet meert Nu is de 104-jarige Tante Mietje 111 Bar neveld. de oudste inwoonster van ons land. Tante Mietje is al van haar achttiende jaar af doof en bo vendien ziet zij slecht, maar dat is pas na haar honderdste verjaardag gekomen Zij is wel wat zwak. maar toch niet bedlegerig en nop gpzoncl. Al tientallen jaren wordt zij verzornd door haar nicht, die nu al 77 i«. Tante Mietje zelf hoopt op 2 October aanstaande 105 jaar te worden Zuid-ICorea krijgt voor jïet eerst een president De nationale vergadering van Zuid-Korea heeft m"t overweldigen de meerderheid de 70-jarige nationa listenleider Syngham Rhee tot een ste president van de nieuwe Ko reaanse republiek benoemd. Het bestaan van de laatste kud de Nederlandse heideschapen, die weidt bij Zuid-Ginkel aan de Veluwezoom, 1 vordt be dreigd. De exploitatie levert een verlies op van f 1000.per jaar. Deze schapen moeten be houden blijvenEr heeft zich een comité gevormd, dat dit be drag jaarlijks als subsidie uiil verstrekken. Penningmeester is de heer J. v. Gestel, Bezuidenhout 3 te Ede die gaarne giften per postwissel zal ontvangen. van de schapenteelt op de heide wankelt. Het besluit was reeds ge vallen en de schapen, onbekend met het lot dat hen wacht, schenen hun laatste levensweken tegemoet te gaan. De wolprijzen dalen steeds ver der; de lonen en de sociale verze keringen van de herder worden steeds hoger. En het voer in de winter, wanneer de schapen geen voedsel op de heide zoeken en zij aangewezen zijn op het krachtvoer, dat hen gebracht wordt, dat krachtvoer wordt steeds duurder. En zo boekte de eigenaar enkele jaren reeds 1000.verlies per jaar met zijn uit 50 dieren be staande kudde. De auto snort verder over de Rijksweg; de techniek boekt nieu we successen, maar de wolprijzen 'dalen. En daarom zal binnen af zienbare tijd de oude schaapskooi aan de Rijksweg tussen Ede en Arnhem een nieuwe bestemming krijgen DE natuurliefhebbers op de Ve luwe zijn echter actief gewor den. Het heeft beroering onder hen gewekt, dat het heideschaap van Zuid-Ginkel gaat verdwijnen en daarom werd een comité gevormd, dat niet lijdelijk zal aanzien, dat deze roemloze ondergang van het heideschaap zich voltrekt. Het Co mité heeft reeds een concreet voorstel gedaan aan de eigenaar van de kudde. Het wil een jaar lijkse subsidie bijeen brengen en dit afdragen tegen de belofte, dat de eigenaar vijf jaar een kudde van 50 schapen zal aanhouden. En de toezegging is reeds gedaan, dat dit zal geschieden. Over vijf jaar hoopt de heer Kramer geen verlies meer te lijden, omdat dan redelij kerwijs verwacht mag worden, dat het voedselprobleem opgelost is. Teneinde het plan vorm te geven, stelt het comité zich voor de mede werking in te roepen van enige grote verenigingen, wier belang stelling naar soortgelijke objecten uitgaat. Er moet 1000.per jaar komen! Indien dit resultaat wordt bereikt, is het Nederlandse heide schaap de laatste kudde althans gered. Doch is de zaak in Octo ber niet beklonken, dan verdwijnt de laatste troep heideschapen ge ruisloos. en voorgoed! En daar mede weer een stukje natuur schoon T) eze keer krijgt U u een eenvou dig maar leuk pa troontje voor zes jarige meisjes, dat weer verschillen de resultaten op kan leveren. Ge heel van dezelfde stof vraagt het ongeveer 1.50 me ter van 80 cm. breed. Bij het eer ste model zijn de voorbaan en het rugpandje dwars genomen. We zet ten de voorzijbaan aan de voorbaan en leggen x op vallend de plooien in. Aan de rug panden knippen we een overslagje van iy2 A 2 cm. breed aan, dat we met een belegje afwerken en van knoopsluifinp voorzien. Dan stikken we ze op de ingerlmpelde rugbaan. Schouder- en zijnaden sluiten, waarb(i de rugschouders even Ingehouden moeten worden. De mouwklepjes nefnen we dubbel en zetten ze tngerimpeld alleen langs de bovenstukjes, dus niet onder de arm. De hals wordt met een schuin bi esje aan de binnenkant afgewerkt. Nummer twee heeft, inplaats van klepjes een pofmouwtje, dat wc van onderen en over de kop licht inrlmpclen cn naad op naad val lend in de jurk zetten. Bij het verbinden van de bovenstukjes met de rok zijn geplooide strookjes of kantjes meegestlkt. Dc hals wordt nu aan dc buiten kant met 'n schuin biesje afgewerkt, waarbij eveneens 'n ruche meegenaaid wordt. Bij het derde mo delletje loopt dc voorbaan niet door. maar is langs het stippellijntjc door geknipt. Dc rug sluiting vervalt. Daarvoor wordt nu aan de voorpandjes het overslagje voor de knoopsluitlng aangeknipt Een kraagje van dubbe le stof zet u onder een schuin blesje in de hals. Uw kleine meld zal vast en zeker in haar nopjes zijn met haar nieuwe jurk! ELLA BEZEMER 6JGOR Komt er een nieuwe „New Look"? Geheim tvordt volgende week ontsluierd HE grootste mode-parade die En- geland ooit gekend heeft is Maandag begonnen en gedurende veertien dagen zal Londen een mode-etalage zijn voor de rest van de wereld. Hier moeten de inkopers van de grote modehuizen beslissen wat zij hun clientèle deze herfst zullen aanbieden. Twee honderd dertig firma's tic- men aan deze reuzen-modeparade deel. Hieronder is het neusje van de zalm onder de Britse mode ontwerpers. Of deze een nieuwe „New Look" zullen lanceren blijft nog een geheimpje, dat pas volgen de week wordt ontsluierd als de nieuwste mqdellen getoond worden. Ook nemen confectie-fabrikanten aan de parade deel. Zij ontwerpen hun eigen modellen, gebaseerd op de nieuwste lijnen, gecreëerd door de „proten", maar zij vereenvoudi gen deze om ze aan te passen bij de gemiddelde smaak en beurs. Het is in Londen al weer net als bij ons. Wat er vertoond wordt zal voor de Engelse dames niet te koop zijn, het is alleen bestemd voor ex port.. Toch zal deze parade een sterke invloed uitoefenen op de modellen, welke later in het jaar op de BritSe markt worden uitge bracht. Enkele van de grootste Londense hotels worden gebruikt voor deze modeparade. Hoeveel belangstelling er voor de shows bestaat blijkt wel uit het feit. dat een der organisator ren genoodzaakt werd vierhonderd mensen te proppen in een zaal, die maar op tweehonderdvijftig perso nen berekend was. Deze shows zul len ook de vraag moeten beant woorden of Londen op modegebied kan concurreren met Parijs. Zo gauw als deze parade gchter de rug is trekken de inkopers der gro te modehuizen over het Kanaal om in Parijs het tonen der najaarscol- Gezonder en mooier wordt Uw huid door Hama melis, het sap van de struik Witch Hazel, verwerkt in Hamca-crcmc. lecties b(j te wonen. In Londen hadden zij al een paar orders ge plaatst, in Parijs bestellen ze wat, op hun terugreis naar huis bestel len ze nog wat. Maar de grootte van hun nabestellingen zal de toekomst van de Britse mode industrie uitmaken. Uit de boekenmolen „Ons Dagelijks Brood" is de verta ling van Pearl Buck's roman: Portrait of a marriage Deze roman van do be kende schrijfster speelt nu eens niet In China doch In Pensylvanla. haar ge boorteland. Een jonge schilder, uit een zeer gegoed milieu wordt gefascineerd door een eenvoudig boerenmeisje en trouwt met haar. niettegenstaande het grote standsverschil. Alle moeilijkhe den.' die dit huwelijk met zich mee brengt, worden op de van de schrijf ster bekende zuivere eenvoudige wljzo behandeld. (Ultg. Bruna en Zn. te Utr.) Over geheime machten Mr. A. Roothacrt, de schrijver van dr. Vllmmen. heeft zich in zUn nieuwe roman Villa Ca*cara (ultg A. W. Bruna Zoon to Utrecht) geworpen op de beschrijving van geheime machten HIJ nam occultisme en spiritisme, clairvoy ance een „gocna-goena" te baat om naar de omslag vermeldt een roman van grote vaart en ademloze spanning te schrijven. Welnu naar onze smaak bezit het boek maar weinig van de beoogde spanning en vaart zit er al evenmin ln Het verhaal van dit mislukte huwelijk tussen de nuchtere Hollander en een halfbloed zeurt gezapig door en ner gens worden de wondere gebeurtenis sen, welke een gevolg zouden zijn van de geheime machten, tot een obsessie De ik-flguur van deze roman zegt ln de aanvang „lk beschik nu eenmaal niet over de verbeeldingskracht van een schrijver." Ten aanzien van die verbeeldingskracht is ook Roothaert te kort geschoten. Bovendien is het bock bij tijd en wijle smakeloos cn grof. EARL DERR BIGCERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 34 De millionnair was blijkbaar niet op zijn gemak. „Nu eh ik natuurlijk breek ik nooit mijn woord. Wanneer wilde u de lui hier brengen?" Het is alles geregeld voor Maan dag". zei het meisje. „Geen sprake van", antwoordde Madden. „Maar als u het enige dagen kunt uitstel len laten we zeggen, tot Donder dag weer keek hij naar Eden. ,Onze zaken zullen Donderdag wel vereffend zijn." .Ongetwijfeld", kwam Bob te hulp. „Best", zei Madden. Hij keek naar het meisje, en er kwam een vrién delijke uitdrukking in zyn ogen. Hij was geen Thorn. „Maak er Donder dag van, dan is alles tot uw beschik king. Misschien ben ik dan zelf niet schap opfrissen." hier, maar ik zal de nodige orders u"* achterlaten." Meneer Madden, u bent een snoes", zei ze- „Ik wist wel. dat ik op u aan kon." Met een verontwaardigde blik op de rug van zijn patroon ging Thorn heen ..Dat kunt u ook", zei Madden met een opgewekte glimlach. Hij smolt, ienderogen. „En de naam van P. J. Madden is onbesmet. Zijn woord is net zo goed als zijn obligaties, niet waar?" „Als iemand daaraan twijfelt, laat hem dan maar bij mij komen", ant. woordde het meisje, „Het is bijna tijd voor de lunch", zei Madden. „Blijft u?" „Nu ik heus. meneer Mad den „Natuurlijk blijft zij", onderbrak Eden. „Zij eet altijd in Eldorado, in wat ze Oase noemen, en als zij niet bliift is zij stapelgek." Het meisie lachte. „U bent allebei zo vriendelijk." ..Waarom niet?" vroeg Madden Afgesproken dus. Wij hebben hier wel iemand als u nodig om ons op te vrolijken. Ah Kim", voegde hij er bij tegen de Chinees, die juist binnenkwam, „nog een couvert aan de lunch. Over zowat tien minuten. Juffrouw Wendell." Hij ging heen. Het meisje keek naar Bob Zie z.o. Ik wist wel. dat het terecht kwam. als hij me maar ontvangen wilde." .Natuurlijk", zei Eden. „Alles in deze wereld zou terecht komen, als elke man u maar zien kon." Dat klinkt als een compliment", zei ze glimlachend „Dat is het ook", ahtjvoordde de jongen. „Maar waar om klinkt het toch zo zwaarwichtig'' Ik moet mijn conversatie in gezel- .O dus het was maar conversa tie?" „Kijk toch alstublieft 'zo nauw niet. als ik wat zeg. Ik heb zoveel aan mijn hoofd tegenwoordig. Ik probeer zakenman te zijn, en dat is inspannend „Dus u bent geen echte zaken man?" „Ik ben niets echt Ik laat me maar drijven U hebt me gister avond tot denken gebracht, ziet u." „Daar ben ik trots op." „Spot niet met me. Ik raakte aan het denken u verdient uw eigen brood verlokkend vlees in het zuur in de Oase, enzovoorts'en ik ben vaders kleine jongen. Het zou me niets verwonderen, als u er mU toe bracht een nieuw begin te maken." „Dan zal ik niet vergeefs hebben geleefd." Zij maakte een hoofdbe weging naar het andere einde van de kamer „Wat ter wereld heeft dat arsenaal te beduiden?" „O. dat is de verzameling vuur wapens van dc zachtzinnige Mad den Een stokpaardje van hem. Kom mee. dan zal ik ze u bij naam leren kennen." Kort daarna kwamen Madden en Thorn terug, en Ah Kim diende een voortreffelijke lunch op. Aan tafel zei Thorn niets, maar zijn patroon praatte veel en goed onder de be tovering van Paula's heldere ogen. Toen zij ,de koffie gebruikt hadden, ontdekte Eden plotseling dat de grote klok bij de- ramen vijf minu ten voor tweeën wees. Om twee uur' Die afspraak van Chan Wat moesten zij doen"* Het onbewogen gezicht van de Oosterling had. on der het opdienen van de lunch, de jongen niets gezegd. Madden was midden in een lang verhaal over zijn strijd om rijkdom, toen de Chinees plotseling binnen kwam. Hij stond daar zwijgend, en niettemin had rijn houding op de millionnar de uitwerking van een pistoolschot. „Nu. wat is er?" vroeg Madden gebiedend. „De dood", zei Ah Kim plechtig met zijn hoge stem. ..De dood het onvermijdelijke einde Geen zolgen, geen smalt." „Waar heb je het toch over?" vroeg Madden. Thorn's groene ogen, puilden uit. „Alme. kleine Tony", ging Ah Kim voort. (Wordt vervolgd) Wereldkampioenschappen wielrennen voor de derde maal in Nederland Voor de derde maal ln de geschie denis van het wielrennen zullen de wereldknmpioonschappon in Neder land worden gehouden, In 1025 zag het oude stadion te Amsterdam met de houten baan dit evenement vpor de eerste maal. terwijl de wegwed strijden toen op een traject op do Veluwe werden georganiseerd. In 1938, ter gelegenheid van het 10- Jarlg bestaan van de N.W.U. waren Amsterdam cn Valkenburg de plaat, sen, waar het wereldkampioenschap op baan en weg werd gereden en dit jaar. in verband met het 20-ja- rig bestaan van de leidende wicl- renorganlsatle. heeft de U.C.I., we derom aan ons land de organisatie' van de wereldkampioenschappen opgedragen. Wat de wegwedstrijden te Val kenburg betreft, op Zaterdag 21 en Zondag 22 Augustus, ls de organi satie 10 geregeld, dat de toeschou wers-capaciteit langs de Cauberg met 10.000 personen kan worden verhoogd. De afstand voor de ama teurs. op 21 Augustus bedraagt 220 km en aangezien het parcours iets meer dan 10 km lang ls zullen de renners meer dan 20 x de Cauberg moeten beklimmen De beroepsren ners moeten op de volgende dag 270 km. afleggen en zij hebben dus meer dan 25 maal het „bergje" op te rijden. Voor de eerste maal zullen 6 ren ners per land. zowel bij do ama teurs als bij de profs kunnen star ten (vorige jaar maar 4). Het ge hele traject wordt opnieuw gcas- pbaltecrd en men is op het ogen blik bezig twee bruggen te vernieu wen. De beide ravitailleringspostcn zijn boven op de Cauberg en op do Gculenci berg. Van 22 tot en met "9 Augustus worden de baanwedstrljdcn in liet Olympisch stadion gehouden. Bij do stayers zullen nil' drie deelnemers per land mogen starten en op do groto 500 motorbnnn is een flnnlo van 9 stayers mogelijk, hetgeen voor da cersto maal bij do wereld kampioenschappen hot geval zal zijn Het verdere prpgrammn (sprint amateurs en profs en achtervolging voor do elfde categorieën) is vol doende bekend, zodat hierover niet behoeft te worden uitgeweid. Bartali heeft last van bewonderaars Op deze laatste rustdag van de tour te Mulhouse heeft Bartali. die door iedereen reeds als overwinnaar wordt beschouwd, nogal laat gehad van geestdriftige bewonderaars die in *i|n hotel om handtekeningen en foto's kwamen bedelen. De poli tie moest er tenslotte aan te pas komen om hen op een afstand te houden. „Het baantje van favoriet is geen sinecure", zei hU glimlachend. De Luxemburger Jean Kirchcn zat te ontbijten in gezelschap van Du- pont en Engels van de Belgische B- plocg, terwijl zijn partners Janssen, dc Hoog en do Ruyter samen aan een ander tafeltje zaten Kirchen heeft al wekenlang slechts een leit motiv: ,.als ik toch maar wat meer steun had gekregen Hij bezet de zesde plaats in het alg. klasse ment. met slechts 6'-4 minuut achter stand op nummer 5 Bobet en num mer 4 Teisseire. die onderling 1 sec. verschillen. Dc laatste etappes bie den Kirchen dus mogelijkheden om zijn plaats nog te verbeteren. De Hoog bezet thans de 45e plaats, terwijl de Ruyter 43e en Janssen 37e is. Zeventien voetballers gaan naar Londen De volgende zeventien spelers zullen de reis naar Engeland ma ken voor hot Olympisch voetbal- tournool: Alberta (Vitesse), Been hakkers (NAC). Van Bun (MVV), Cltvan (ADO), Krank (Stormvo gels). Krijgh (BW). Landman (Neptnnus), Lenstra (Ileerenveen), Roosenburg (Neptunla). Rijvers (NAC), Schaap ('t Gooi), Srhljve- naar (EDO). Stnffclcn (AJax), Terlouw (DCV), Van der Tuyn (llermcs DVS). De Vroet (Feyc- noord, aanvoerder), en Wllkcs (Xerxes). Vijf spelers worden In Nederland In gereedheid gehouden om, in dien nodig, naar Engeland over to komen, te weten: Appel (Sittnrd). Bleshrouck (RCH), Driieger (AJax) Everse (Neptunus) en Temming (DOS). Meisje van vijftien springt 5,27 Sagitta verliest In Denemarken Do dames-athletcn van dc Klam- penborg Idraets Klub hebben heden met 92 tegen 72 punten oen wedstrijd gewonnen tegen dc Nederlandse ver eniging Sagitta. De 15-jarige Netty Bilch (Sagitta) won het Verspringen met 5.27 meter. Uit de Filmwereld: Hij had zeven vrouwen Ndanise Kumalo, die de rol van Lobengula in de film „Rhodes of Africa" vertolkte, is op 80-jarige leeftijd ln zijn kraal in de buurt van Gwanda overleden. Kumalo was waarschijnlijk de eerste Afrikaan, die zich zelf op het witte doek zag. Voor zijn bemoeiingen kreeg hij hon derd vijfentwintig pond en hij stond er op in halve kronen te worden uitbetaald. De Engelse filmmaatschappij had destijds de grootste moeite gehad hem te bewegen naar Londen te gaan. Zij had hem zelfs aangeboden dat al zijn vrouwen (Kumalo had er zeven) hem op die reis zouden ver gezellen. Kumalo vond het echter beter óm ze rustig thuis te laten Toen hij uit Londen terugkwam had hij geen wóórden genoeg om van de wonderen te verhalen, die hij daar gezien had. „Niemand in Rhodesia" placht hij te zeggen, zal mijn verha len geloven, maar het geld, dat ik meebreng, is mijn bewijs." Kerknieuws Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort, dr. A. Steen beek te Twello: te Werkhoven E v. Asch tc SommeUdiJk: te Burgwerd G. E Huizing, cand. en hulpprcd te Groote Llndt: te Eibergen A. v. d Veen te Nljega (HO); te CTeuworden W. Nijenhuis te Oosterend (Fr): te Noderhemert G H. v Kooten. cand te Veencndaal Aangenomen naar Scher- penzecl (Gld.) A. den Hartogh te Har derwijk Bedankt voor Eindhoven J Hoogenkamp te Meppol; voor Haren (Gr (toez vac. J. Vlnkenborg) J. C. H. Jörg te Breda: voor Varlk—Hees- jelt dr J. J Woldendorp te Zocter- meer; voor DrutcnLeeuwen en voor Zwnmmerdam C. Jongeboer te Wijk bij Duurstede, voor Groningen (vae. wijlen J. Vermeulen); J N" de Ruiter te Sneek Aangenomen de ben, tot hulp- pred te A'dam (buurtgem. Zuid-West). A Kok. oud-zend.leraar te Groesbeek. te Deil—Enspijk J. v. Duljne cand.te Schevenlngen. die bedankte voor de ben tot hulppred. te Middelburg en Zevenhoven Geref. Kerken Tweetal te Gasselternijveen G. Egging te Munnikezljl en J. Hoekstra tc Plc- terburen: Beroepen te Gasselternijveen J Hoekstra te Pleterburen; te Warf- fum A. Broek tc Onnen Cbr. Geref. Kerken Beroepen te Werkendam P. v. d Bijl tc Katwijk aan Zee; te IJmulden J. Tij mes te Nunspeet. Geref. Gemeenten Tweetal te Zoetermeer J W Kers ten en F Mallan. belden cand. te Rot terdam. Beroepen te 's-Gravenzande— Naaldwijk en te Zoetermeer J. W. Kersten, «cand te Rotterdam? te Ter- neuzen J. Hage&tcin, cand^ te Vlaardin- gen Aangenomen naar Bruinissc F. Mallan. cand. te Rotterdam, die be dankte voor Amstcrdam-C. Apeldoorn. Axel. Enkhuizen. Genemulden, Goes, 's-Gravenhage, Leerdam, Llsse. Oud dorp. Ouderrnrdum, St. Annaland. Veen en Vrlezevecn; Bedankt voor Nicuwer- kerk a. d IJssel j; Hagcsteln, cand. te yiaardingen. PSV verliest in Zweden Tc Stockholm heeft een provin ciale combinatie uit Dalecnrbia met 75 van P.S.V. uit Eindhoven ge wonnen. J. Louis weer in de ring? In een artikel van de hand van Nat Fleischer in het bekende maandblad „The Ring" wordt gezegd dat Joe Louis op 22 September in het Yankee Stadium zijn titel van wereldkam pioen zwaargewicht zal verdedigen tegen Gus Lesnevitch, wereldkam pioen halfzwaargcwicht. De vafimlla ls voor allen een zegen. Maar dan zonder storm, hagel of regen. Doch mij stoort dit alles niet, t Mag regenen dat 't giet, 'k Heb TIP en dan knn 'k overal tegen. Inz Hr H. V. te A'dim ontv. 1 fl. TIP Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nieuws, weer; 19 15 Nieuwe aanwinsten discotheek; 19.30 De Ruigharige politie. 1955 Bach koraal; 20 00 Nieuws; 20 15 Oratorium Daniël', 21.40 Causerie: Ned Nieuwe kerken: 22 00 Oratorium; 22.45 Avond- ovcrdcnklng; 23 00 Nieuws; 23.15 Eupho- nla; 23 45 Folk song suite HILVERSUM II: 19.00 Dc problemen der kleine boeren: 19 15 Reg. ultz.; 19 30 Voor dc Jeugd. 19 45 Da. Slrfcs; 20 00 Nieuws: 20 05 Dingen van dc dag; 20 20 Residentie ork.; 21.00 Hoorspel. 21 50 Omroepmannenkoor; 22.10 Malando; 22 40 Orgelspel; 23.00 Nieuws. 23 15 Nieuwe successen van over dc Oceaan; 23-45 Avondklanken. Morgen HILVERSUM I: 7 00 Nieuws; 7 15 Och tendgymnastiek. 7 30 Gr, muziek, 7 45 Gebed; 8.00 Nieuws en boekbespreking; 8.15 Pluk de dag: 0 oo Voor de vrouw; 9 05 Gr.muziek: 10 00 Kwintet; 10 45 Jo Vincent; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Zi geunerklanken: 12.00 Angelus; 12 03 Dansorkest; 12 30 Weerpraatje. 12 55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws; 13 20 Zang en plano; 13 45 Hors d'Oeuvrc; 14 00 Musctteorkest; 1130 Gershwin; 14 40 Voor dc vrouw; 15 00 Zangkoor; 15.30 Altvioolrecital; 18 00 Biibellczlng; 18 45 Jchudt Menuhln; 17 15 Schoolzangwcd- strijd; 17.50 Jeugdjournaal; 18 15 C.N.V. kwartier; 18.30 Strijdkrachten; HILVERSUM II: 7 00 Nieuws; 7 15 Gr. muziek: 7 50 Dagopening; R 00 Niéuws; 8.15 Gr muziek; 8 45 Klassieke muziek; 9 15 Morgenwijding; 9.30 Waterstanden; 9.35 Arbeidsvitaminen; 1030 Voor de vrouw; 10.35 Balalaika-klanken: 10 50 Kleutertje lulBter: 11.00 Orgel cn zang; 1145 Wolken. Wind en Water: 12 00 Ly- ra-Trlo; 12 30 Weerpraatje: 12 33 In 't Spionnetje; 12 38 Budapest—«New York; I3fin Nieuws; 13,15 Vaudeville orkest; 14.00 Poolse Nat feestdag; 14 30 Gr. muziek; 15 oo Voor de zieken. 18.00 U kunt het geloven nf niet. 18 05 Assor- tlmento: 17 00 Kaleldoscoop: 17 20 Welk dier!; 1730 Pianoduo; 17.50 Reg Uitz 18 00 Nieuws; 1815 Sport; 18.30 The Skymasters. TIJINKALENDER 21 JULI. Wil men de volgende zomer in dc tuinen en op het bal- con of in de huiskamer Geraniums (Pelargonium) efl Fuchsia's kwe ken. dan kan men deze het beste thans stekken. Als stek neemt men korlledige, gezonde scheuten, onder een z g. oog of knoop of onder een paar bladeren. De onderste blade ren worden tot op de stompjes van hun stelen eveneens verwijderd. Men steekt de stek in een bloem pot met goede zandige aarde of vochtig scherp zand en plaatst haar dan in het licht op de vensterbank, echter niet in de volle zon. Wan neer de stek goede wortels heeft gemaakt, zet men hem in een pot goede aarde, waarin ze de gehele winter blijft. Omstreeks Maart kan men dan tot overplanting in de be kende geraniumpotten overgaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3