Twintig jaar geëist tegen Christiansen Onthulling van monument op Joodse begraafplaats „ACHTER DE WOLKEN" CITY-THEATER SOESTDIJK Huismoeders las U de brief van Adam Neptunus-dames staan stevig bovenaan Examens „De Stroper" een boeiende roman Emmy Göring gaat in beroep Studenten bewaken Olympisch kamp Striemend requisitoir van procureur fiscaal Mr. Fikkert Verantwoordelijk voor alles 2 Donderdag 22 Juli 1948 STADSNIEUWS Ook Opperrabijn Tal voerde het woord Woensdagmiddag is op de Joodse begraafplaats aan de Soesterweg te Amersfoort een monument onthuld ter nage dachtenis van 55 in het con centratiekamp Amersfoort om gekomen Israëlieten, die gerui me tijd geleden op deze be graafplaats werden herbegra ven. De heer N. van 'Raalte voorzitter van de Israëlietische Gemeente te Amersfoort, die 1 als eerste spreker bij het mo nument het woord voerde, zei- de voor zich persoonlijk een monument een gebrekkig mid del te vinden om de herinne ring aan de omgekomenen le vendig te houden. Toch achtte hij een monument nodig opdat men door' het tumult van deze tijden niet gedachteloos zal voorbijgaan aan het afgrijse lijke en mensonterende, dat onder mensenkinderen is voorgekomen en bovendien opdat de nabestaanden der omgekomenen hier een rust punt zullen hebben voor hun ge dachten. Opperrabbijn J. Tal uit Amster dam onthulde hierna het monu ment en las enige stukken uit de oude Rabbijnse literatuur. De voor ganger van de Israelietische ge meente in Amersfoort de heer A. Levy sprak hrerbij een gebed uit voor de zielerust der doden. Opper rabbijn Tal zeide hierna o.m.: „Als zij gestorven zijn opdat de mensheid er beter van wordt en er van lere, dan heeft dit monument waarde Daar waar de groten der aarde zijn moest een dergelijk mo nument worden opgericht, maar laten wij hiermee tevreden zijn en het goede doen." De voorganger van de Israëlieti sche gemeente, die tenslotte het woord voerde betoogde, dat het monument ook een waarschuwing is voor de toekomst en zeide: „La ten wij in gedachten God vragen de mensheid kracht te geven, opdat het in de toekomst niet meer nodig zal zijn dergelijke stenen op te richten." Bij degenen, die bij deze plech tigheid van hun belangstelling blijk gaven merkten wij o.a. op: burge- Verbetering van winkelpanden In de twee wirrtcelpanden. beho rende tot het complex Woestijger- kwartier III en gevestigd Woestij- gerweg 18 en Miereveltstraat 7, ontbreekt vrijwel iedere bedrijfs ruimte en hierdoor zijn nu moei lijkheden gerezen. In het eerstge noemde pand is een winkel in huishoudelijke artikelen gevestigd, waardoor in de woning zelf de nodige ruimte voor de opberging van de voorraad moet worden ge zocht, daar een afzonderlijke berg ruimte ontbreekt. B. en W. zijn van mening, dat aan de behoefte van bergruimte door bijplaatsing van een schuur tegemoet gekomen dient te worden evenzo voor het pand Mierevelt straat 7. waarin een melkhandel is gevestigd. De. kosten voor de bouw van deze schuren worden geraamd op f 7600, die o.m. gedekt zullen worden door een met de huurders overeengekomen huurverhoging. Automarkt Op de Woensdag op De Hof ge houden automarkt, werden 267 motorrijtuigen aangevoerd. Burgerlijke Stand 21 Juli Geboren: Gemma Galgani Maria, d. v. W. J. Hellevoort en E. v. Rui tenbeek. Anna, d. v. H Brons en J A. v. Bruggen. Jacobus, z. v. D. C. Horseling en J. Gerards». Louis Wil lem Henri Franciscus. z. v. F. G. Döderlein de Win en A. E. H. Boogh Sophia Maria Johanna, d. v. M. A. de Wilde en C. W. S. Logger. Overleden: Johanna Sophia Har- tog, 68 jaar, geh. met N. Hilversum i wordt van Vrijdag 23 Juli a.s. af vertoond in Noteert U even GRAND: Achter de wolken 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.45, 18.45 en 21 u. CITY: Acht profs en een meisje, 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. 22 JULI: Orgelconcert W. Hüls- mann, St. Joriskerk, 20 u. 24 JULI: Athletiekwedstrijden ABvLO, Rubensstraat 14.30 u. Dancings e.d. t/m 23 JULI: Tentoonstelling le groep A.K.G. schilderijen, teke ningen en grafiek. St. Pieter. Bloklands Gasthuis Dagelijks ge opend 10—12.30 en 1417 uur. Zo. 14—17 uur. OPENB. LEESZAAL EN BIBL da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. Di Vrijd avond ook van 19—21 uur. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u DL en Vrijd. ook 19—22 uur. DANCING VAN' T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen. 2023 uur Zond mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat. Zon. en Woensd. dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue gang). D'OUDE LANTEERN: Tentoonstel- lingswerken van Brenner, meester H. Molendijk, de wethou ders A. J. Spiekermann, H. van Galen Last en J. Koopman, het hoofd van de Dienst Identificatie en Berging, luitenant-kolonel A. C. de Ruyter van Steveninck, de gar- nizoens-commandant van Amers foort kolonel H. A. M. Latour en de commandant van het Identifica tie Centrum Amersfoort, de reser ve-kapitein J. H. A. van Luijk. Grote belangstelling voor ir.dustrie-terrein Verdere wegenaanleg in 't Soesterkwartier? In verband met de wenselijkheid om een deel van het voor industrie terrein bestemde gedeelte van het Soesterkwartier bouwrijp tc kun nen maken, werd in de raadsverga dering van 27 Januari 1948 besloten een crediet van f. 368.000,- beschik baar te stellen voor de aanleg van enige wegen in het industrieterrein. Door de aanleg van deze wegen zal een oppervlakte van ongeveer 104.000 m- terrein worden ontsloten. Blijkens het grote aantal aanvra gen voor industrieterrein is het echter aangenomen dat te voeren onderhandelingen tot verkoop lel den de vraag of de gemeente, na dat bovenbedoelde wegen zijn aan gelegd, over voldoende bouwrijpe grond beschikt. Daarom is 't nood zakelijk thans reeds een tweede deel van het voor industrieterrein bestemde gedeelte van het Soester kwartier bouwrijp te maken, waar toe nog enige wegen dienen te wor den aangelegd. Het onderhavige plan omvat de verbindingswegen van de haven wijk (het. gedeelte, hetwelk thans in uitvoering is) met het woon- kwarticr (Dollardstraat), alsmede een gedeelte van de grote weg ach ter de plantsoengordel. Deze weg en de meest westelijke verbindings weg zullen voorlopig éénbanig wor den aangelegd. De oppervlakte van het door deze wegenaanleg te ont sluiten terrein bedraagt ongeveer 16 Ha. Do voor de aanleg der wegen te verrichten grond-, riolerings- en bestratingswerkzaamheden - waar onder begrepen het egaliseren van het terrein - vorderen een uitgaaf van rond f. 247.500, B. on W. zijn voornemens om bo venbedoelde grond-, riolerings- en bestratingswerkzaamheden als één complex in het openbaar aan te be steden. Om daartoe te kunnen over gaan. verzoeken B. en W de raad ten laste van bet grondbedrijf een crediet van f. 247.500,beschikbaar te willen stellen. Het Surinaamse elftal zal op 24 Juli xdt Paramaribo per K.L.M. naar Nederland vertrekken. De spelers uit de West zullen hier te lande tegen verscheidene Neder landse elftallen uitkamen. Hier zijn de Surinamers; staande van links naar rechts; Franklin Wilson, W. de Bois (trainer), Frie- deman ElshotMax Woerdings, Henny Gill. Henry Leeuwin. Rei- nier Zorgvol, Andrc Deira, Arthur Babb, André Watson en André Ny- man. Zittend van links naar rechts; Guno Hoen, Frederik Purperhart, Rufus Belgrave, Desiré Samson, André Kamperveer, René Nelom en Richard de Clerck. Mr. Lawoe kwam ook voor de jeugd In de speeltuin van Het Soester kwartier was gisteravond het ge zelschap van mr. Lawoe uit Haar lem wederom aanwezig. Nu kwam hij echter met een uitgebreid pro gramma voor de jeugd. Het was een programma dat klonk alè een klok, en waarvan het succes ge zien de bijeenkomst van Maandag met de anderen, bij voorbaat vast stond. Ingeleverde grondstoffen niet verwerkt De prijs-contróle-dienst heeft in samenwerking met de keurings dienst van Waren bij een aantal Amersfoortse banketbakkers na gegaan of de door de cliënten in geleverde grondstoffen voor gebak e.a. wel werden verwerkt. Bij ze ven banketbakkers kwam men tot de conclusie, dat dit niet het ge val was. In deze gevallen volgde proces-verbaal. Mij dunkt: als U de brief van „Adam" hebt gelezen Dan hebt U zeven dagen lang de grootste pret. Wat kan een „Man" toch heerlijk naief nog wezen, En wat wordt nu zijn Eva (Eefje) in het Zonnetje gezet. Wat komt hij er voor uit! wat slaat hij op de trommel En hebt u goed gelezen wat hij schrijft van „buurvrouw Nel?" Ziet u nu wel? als vrouwlief weg is, is 't een rommel! Loopt Dientjezonder haar De katers in de kast! Wel wel! De melk kookt over de garnalen aan de kippen Dc&rwten zes uur aan de kook nog knikkerhard. Neen dan als Moeder kookt 'n zalfje voor de lippen Dan niet de tweeling naar 't fornuisje zwart! Maar Moedertjes! laat Adam nu maar wachten 't Is wel eens goed als Moeder weg is: zij wordt dan veel meer gewaardeerd Trek je maar niets aan van al die Adamsklachten Want als je thuis komt! heeft „Hij" ook zijn les geleerd! Maar vroeg hij niet ten slotte om een „eindelijke brief? Och, schrijf hem maar! je hebt die „nare man" toch nog een beetje lief? Een abonnée. Jeugd-zevental won overtuigend In het Sportfondsenbad werden gisteravond enige,waterpolowedstrij- den gespeeld voor de zomercompeti tie. Het Neptunus-jeugdzevental speel de tegen, de jeugd van WZC uit Woerden. Dit was de eerste compe titiewedstrijd van een jeugdzevental na de oorlogsjaren. In een jeugd zevental mogen spelers meedoen, die nog niet de leeftijd van twintig jaar hebben bereikt, zodat men soms ver rassend goed spel kan zien, omdat zeer vele polo-spelers nog jong zijn. In de Neptunus-plneg kunnen o.a. Jan de Gans en C. Geutjes opgesteld "worden. Gisteravond had men echter alleen Jan de Gans opgesteld, die twee doelpunte#n maakte, evenals B. v. Kolfschoten.'de linksvoor van Nep- tunus II. Keizer, een adspirant, scoor de het vijfde doelpunt, zodat de jeugdploeg van Neptunus met 50 won. Neptunus I (dames) speelde tegen UZSC 1. De Amersfoortse dariies hadden van dc aanvang af een groot overwicht, dat door mej. Ina de Gans al dadelijk met een doelpunt werd uitgedrukt. Mevr. - Wigtebeek-Van Kolfschoten had zich vrij gezwom men, kreeg de bal toegespeeld en loste een schot, dat de stand op 20 bracht. Nog voor de rust plaatste deze speelster de bal naar mej. De Gans, die in een goede positie voor het doel lag en de voorsprong wist te vergroten tot 3—0. Een fraai doel punt werd na de hervatting gescoord door mej. De Jong, die opzwom en tenslotte een schot loste, dat doel trof (40). Mevr. Reems, die een produc tieve wedstrijd speelde, stelde mevr. Wigtebroek-Van Kolfschoten in staat om te doelpunten, terwijl tenslotte een hard schot van mej. De Gans via de binnenkant van de paal in het doel terechtkwam. De Neptunus-damcs zijn door deze overwinning een eind opgeschoten in de goede richting. Zieiher de stand: Neptunus 3 3 0 0 6 240 AZPC 3 1113 9—13 UZSC 2 0 1113—9 WZSC 2 0 0 2 0 4—18 Neptunus 111 speelde gelijk tegen VZC II met 22, terwijl de Neptu- nus-adspiranten met 6—0 wonnen van de jongens uit Veenendaal. Het onvolledige combinatie-zeven tal Amersfoort/Nijkerk, dat op 3 Aug. naar Rotherham gaat, speelde een oefenwedstrijd tegen Neptunus I en verloor met 4—1. Geeft dan blijmoedig Het dames-comité voor ,,Sonne- vanck" schrijft ons: Ge kent ze toch, nietwaar, die jongens en meisjes; mannen en vrouwen in de bloei der jaren en ook vaak vaders en moeders, die weken en maanden, ja soms jaren aan een het bed moeten houden als slachtoffers van de gevaarlijke meedogenloze ziekte de t. b. c.! Duizenden worden verpleegd in onderscheiden sanatoria. Daar is de beste verzorging. Daar vinden ze de nieuwste geneesmiddelen. Voor de min-gegoeden in „Son- nevanck" te Harderwijk wordt nu a.s. Zaterdag 24 Juli in Amers foort een bloempjesdag gehouden. De opbrengst is ten bate van hen, die niet in staat zijn de volle kost prijs te betalen. Voor dat werk voelt iedereen! Geeft dan a.s. Zaterdag blijmoe dig. Het Dames-Comité voor „Sonnevanck". Aan het einde''van de cursus 1947— 1948 van d% Gemeentelijke Middelbare Handelschool met 4-jarige cursus tc Amersfoort zijn bevorderd naar de tweede klasse: B. v. d Berg. B v. d. Brink. R J. Dammers. J. v Eldert. A. van Eyken. F. Fennema, H. J. v. d. Glas, N. Kater, H. J J Kok. M. Los, P L. Los, H. v. d. Marei, H. Stakenburg, A. P, Tlem- stra, K. v. d. Velde, P. Wasslnk, A. Wiersma, E. Baatje, C. P. v. Bruggen, R. J. van Ee. J. Elsinga, P. T. de Gooyer. Jannetje Hoogendoorn, Appo- linia Steenbergen. N. Valkenburg. G. Veenendaal, H. J. M. Verhoeven. P. Verhoog. Johanna M Vlaar. J. R S. Beek, A. Croezen Afgewezen 11. her examen 1. Naar de derde klasse: P W. C. Ane- ma. S J. Apeldoorn, J. Benninks. J van Binnendijk. J v. d. Brom. M Cchoufour. T. H Frieilng. A. C Ha mers, J E v. d. Heuvel. M. Jansen, J v. d Klashorst, M A. P Klasser, M D. Overdijk, I. E M Gaepman. C. A v d Velde J J Verschuur. A van Vulpen. J van Winterswijk. Th P Er- mering. W. Agenant, J. J. A. van Rog gen, J A Deyer A Dink. E. van Elten, P. J. Hoitema van Konijnenburg. J. J. Immerzeel. A v. d. Kolk, G Petersen, G*. Zwart Afgewezen 9. Naar de 4e klasse- N. van Ameron- gen. H Bakker. H. Hulleman, P. van Nes. P. Smit, E. J. Tlman, J. C. Tho- mes. J H van Tuyl. J Verduin. S Visser. H J. Fonhof. A W. van Wake ren. E. van Beest. Maartje v. d. Belt. B M Borgts. J Broekhuys. W. Brou wer, P. T v. d End, J. F, Franken, J van Ginkel, A. A B. van Haarlem, Trijntje Huisman, J. L. M. Koekoek, J. Maassen. E Malcstein. A. C. Roos, G F A. M. Schalken. Geesje H. C. Schinkel. A. C. Soestcrboek, W. Twisk, H. A. Wfjnberger, Maria ZIJtveld. Af gewezen 6, Hongaarse kinderen in Amersfoort In ons land zijn onlangs ruim honderd Hongaarse kinderen van zeer jeugdige leeftijd aangekomen om hier gedurende een half jaar wat op krachten te komen. Het grootste gedeelte van deze kinde ren is in Utrecht ondergebracht. Er zijn echter ook vijf Amersfoortse gezinnen, waar sinds een dag of drie een klein Hongaars mondje in het Hollands „welterusten" en „ja" cn „nee" en „alstublieft" probeert te zegen. De onderdakbrenging in Amersfoort is uitgegaan van de Geref. Kerk. De kinderen waren volkomen verwaarloosd, toen zij in Holand aankwamen. Er zijn er odder, die ondervoed zijn, en alle kleintjes hebben een tekort aan kleding. Wedstrijdprogramma HVC Het wedstrijdprogramma voor de tweede klasser van District I van de KNVB is vastgesteld. HVC speelt de volgende wedstrijden. 12 Sept. HVCHilversum; 19 Sept. WC—Hilversum; 26 Sept. HVC— Zaandijk; 3 Oct. Vriendenschaar HVC; 10 Oct. HVCDe Spartaan; 17 Oct. vrij; 24 Oct. HVC—Velox; 7 Nov. ElinkwijkHVC; 14 Nov. Volendam—HVC; 21 Nov. HVC AFC; 28 Nov. DWV—HVC. BRANDJE IN MUURHUIZEN Vanmorgen brak er in het perceel Muurhuizen 80 een brandje uit, ont staan doordat de schoorsteen van een aangrenzend huis vlam vatte. Het vuur tastte een dakgoot aan die beide huizen verbond. De brandweer behoedde echter geen water te ge ven. want er was veel rook en wei nig Amur. De echade is gering. Boekbespreking In de Arbo-serie gaf de Arbei derspers onder de titel „De Stro per" een vertaling uit van de ro man „The Poacher" van de Engelse schrijver H. E. Bates. Hoewel we gewend zijn in de boeken van deze serie vooral kennis te maken met de sociale, economische en soms zedelijke noden in een bepaald tijdvak, zo is dit in „De Stroper" toch geenszins het geval. Het pro bleem dat cr in wordt gesteld is het zeer persoonlijke probleem van de stroper Luke, Bishop, de verbe ten vechter voor zijn eigen heil. de man, die het stropen van zijn vader leerde, het lieven van zijn eerste meisje met wie hij een ongelukkig huwelijk had, maar die nimmer leerde dat het levensgeluk voor een goed deel wordt bepaald door de mate waarin men de kunst van het geven en nemen verstaat. Zo volkomen naar binnen' gericht is zijn denken, dat zijn handelen geenszins wordt bepaald door de dynamiek van de tijd waarin hij leeft, dóch door de imstandigheden waarin de personen in zijn directe omgeving hem plaatsen en waaruit hij zich niet weet los te maken. Zo is zijn leven even somber als de nachtelijke bossen, waarin hij zijn konijnen placht te stropen, voor zijn vrouw hem tot boer maakte. Eerst als zijn kleinzoon hem op de schaarse stroperstochten gaat ver gezellen verkeert de weemoed weer in schier ondraaglijke vreugde, die dan ook spoedig dood loopt in het wanbegrip en de minachting van zijn vrouw en kinderen. Bates is een uitnemend verteller. Zijn pro za vertoont geen wereldschokken de vondsten maar is uitermate beeldend. Is deze Engelse streek roman dus aUerminst wereldlitte ratuur, boeiend is ze zeker. De vertaling van A. Th. Mooij is niet onberispelijk en hier en daar wat stroef. Aardig babyboek voor eerste levensjaren Er zijn stellig niet zo heel veel ouders, die bij een geboorte een babyboek aanschaffen, om er tal van aardige momenten uit de eer ste levensjaren van de baby in te kunnen vastleggen. Immers, van hoe grote waarde een dergelijk boek in later jaren kan worden, de aanschaffingskosten zullen dik wijls een bezwaar zijn. Waar schijnlijk is dit alles er de oorzaak van, dat men bij aankoop van een babyboek niet veel keus heeft. Thans is echter bij de uitgeverij „Oisterwijk" te Oisterwijk een nieuw babyboek verschenen, een smaakvolle uitgave, verlucht met vele fraaie, dikwijls suggestieve te keningen van Nellie Donker. Bo vendien is ruimschoots voldoende ruimte overgebleven ;or aanteke ningen en foto's. De in dit boek voorkomende „verzen" zijn echter niet meer dan gezochte rijmpjes van een soms overdreven senti mentaliteit en zwaarmoedigheid. In Engeland gaat brood van de bon De broodrantsoenering zal in Engeland met ingang van Zondag 25 Juli worden afgeschaft. De broodrantsoenering zal echter worden vervangen door een con trole-systeem van de levering van bloem aan de bakkerijen, zodat het verbruik op ongeveer dezelfde hoogte blijft. Sympathiedemonstraties tijdens de zitting De publieke tribune van het zui veringsgerechtshof te Garmisch- Partenkirchen moest gisteren wor den ontruimd, toen bij de hervat ting van het proces tegen Emmy Göring, sympathiedemonstraties werden gehouden. Het Hof veroordeelde de weduwe van de Relchs Feldmarchall tot een jaar door te brengen in een werkkamp. Hierbij werd echter re kening gehouden met de duur van het voorarrest, hetgeen betekent, i 7-< o'wmcielliik wordt vrijgela ten. Verder bepaalde het Hof. dat 30 procent van haar bezit zou moe ten worden verbeurd verklaard en zij voor een periode van 5 jaar geen vrij beroep zou mogen uitoefenen Frau Göring deelde mede, dat zij ui beroep zou gaan. Nederlander mishandelde medegevangenen Voor het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg stond terecht J. A. de Jogh uit Kloetinge, die aan het einde van de oorlog als gevangene in het concentratiekamp Amersfoort ver bleef. Hij was daar door de Duitse kamp commandant belast met registMtie van en beheer over gelden der ge vangenen cn genoot daardoor ver- schilelnde voorrechten. Zonder daartoe bevoegd te zijn bemoeide hij zich echter ook met het toezicht op zijn medegevangenen. Zo dreef hij een aantal gevangenen, die zich ver scholen hadden voor een transport, uit de barakken en mishandelde en kele andere gevangenen. De J. werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien jaar met af trek. Dieven kregen geen kans Twintig met ijzeren staven gewa pende studenten van allerlei natio naliteit bewaken 's nachts de grote hoeveelheden voedsel vruchten in blik, chocolade, meel en thee die in het Olympisch kamp te Rich mond zijn opgeslagen. Zwarte han delaars werpen er begerige blikken op, want al deze artikelen zijn veel geld waard. In de afgelopen nacht wisten die ven het kamp binnen te dringen en een van hen bereikte de opslag plaats van de levensmiddelen waar hij een ladder tegen de muur zette en door het raam naar binnen wilde klimmen. Maar hij zette het op een lopen toen hij een student met zijn staaf zag. De Olympische autoriteiten heb ben bekend gemaakt, dat smalfilm opnamen in Wembley taboe zullen zijn. De operateurs van de Olympi sche filmmaatschappij zijn de eni gen, die daar mogen draaien. Volgens een lid van het Olympi sche comité mogen foto-camera's wel gebruikt worden. Reisje van molenaars noodlottig afgelopen Vijftien personen, onder wie een Belgisch meisje, die de zwichtstel- ling van een molen te Ruinerwold waren beklommen, hebben van acht meter hoogte een noodlottige val gemaakt, toen deze stelling, ten gevolge van overbelasting bezweek. Vier personeri moesten zwaar ge wond in het diaconessenhuis te Meppel ^worden opgenomen. Ande ren liepen lichte verwondingen op. Het betrof hier een excursie van de afdeling Friesland van de Alg. Ned. Molenaarsbond. De molenaars hadden zich op de zwichtstelling begeven om de gemoderniseerde wieken van de molen in ogen schouw te nemen. De zwichtstelling was nog pas nagekeken. Overijsels dorp door onweer geteisterd Voor duizenden guldens schade is aangericht door een zwaar onwcei* dal gistermiddag v oedde boven Hol ten in Overijsel. Er viel zoveel regen dat de riolen de dienst staakten en vele straten in het dorp blank kwa men te staan. De bliksem sloeg in tal van bomei* en de wind rukte op een school- en volksfeest, dat daar wordt gehouden, een rupsbaan to taal uit elkaar. Een danstent, waarin vele schoolkinderen schuilden, kon met man en macht worden behouden, zodat een ramp voorkomen werd. Weg UtrechtHilversum wordt verbeterd De rondweg beoosten het fort Blauwkapel (de weg Utrecht-Hil- versum) die ap enkele plaatsen verzakt, zal in#1949 worden verbe terd. Voorts zullen nog dit jaar bomen langs de Fortgracht worden geplant, waardoor de automobilis ten ter plaatse enige geleiding zul len krijgen. Voorzichtigheid wordt overigens op deze eenrichting ver keersweg aanbevolen. Tweede dag proces Christiansen Dc Procureur-Fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Arn hem, mr. Fikkert, eiste vanmorgen na een striemend requisitoir tegen de „General der Flieger" F. C. Christiansen, een gevan genisstraf voor de tijd van twintig jaar met aftrek van voor arrest. Nu staat voor u, mijnheer de president zo begon hij de Ge neral der Flieger, Christiansen, de leider van het Duitse leger in Ne derland. 5 Jaar heeft 't Nederlandse volk geleefd op de punten van de bajonet van dat leger. Toch moeten wij *ons bij de beoordeling van zijn daden niet laten leiden door sub jectieve motivering, gelijk een deel van ons volk verlangt. Een onder zoek naar generaal Christiansen's schuld is bemoeilijkt door het ont breken van zijn correspondentie en die van zijn staf, terwijl het groot ste deel der getuigen zich in Duits land bevindt. Alleen von Wuhlisch stond ter beschikking. Hij werd tijdens het verhoor meer en meer in plaats van getuige verdachte. Hij heeft de druk van zijn geweten en de schande niet kunnen dragen en sloeg de hand aan zichzelf. De vraag is of het Duitsé leger een on toelaatbare druk op ons volk heeft uitgeoefend. Mr. Fikkert verklaarde de ten lastelegging betreffende het terug voeren der Nederlandse officieren in krijgsgevangenschap, te laten vervallen omdat niet duidelijk is geworden dat hierdoor het interna tionale recht is overtreden. De taak van de Befehlshaber omschreef mr Fikkert als die van een garnizoens commandant in het groot. Het ne men van gijzelaars op zich is niet geheel in strijd met het internatio nale recht, maar op deze wijze en in de omvang, gelijk in ons land geschiedde, kon het nooit goed te keuren zijn. „Made in Germany" Het „recht" om gijzelaars op te pakken als represaille is „made in Germany". Het doden van gijze laars is volgens besluiten van het internationaal tribunaal in Neu renberg, alleen geoorloofd als be veiliging van de bezettende macht als het na een aanslag niet moge lijk is gebleken de daders op te spo ren. Aan deze laqtste eis is bij het terecht stellen van de Nederlandse gijzelaars absoluut niet voldaan. Het verzoek, dat Christiansen deed aan Seyss Inquart, was in we zen een bevel tot excecutie. Hij stond er op dat zijn bevel werd uitgevoerd; slechts een dag na de poging tot aanslag bij Rotterdam werd tot excecutie besloten. On danks de mededeling van Schreie- der aan Christiansen en Rauter, dat hij de daders op het spoor was, vond geen opschorting van de "te rechtstelling plaats. Men moordde liever, dan lank moedig te zijn. Later zijn de daders van de aanslagpoging gevonden en eveneens geëxecuteerd. De enige verdediging, die Chris tiansen hiertegenaan voert zo ging de Proc.-Fiscaal verder is,- dat als hij het bevel tot executie, dat van het hoofdkwartier afkom stig was. niet had uitgevoerd, zijn eigen leven op het spel had ge staan. Mr. Fikkert weigerde deze verontschuldiging te aanvaarden. Tijdens het vooronderzoek ver klaarde Christiansen, dat als hij ooit weer in dezelfde omstandighe den zou komen te verkeren, hij op dezelfde wijze zou handelen. Mr. Fikkert achtte Christiansen dan ook schuldig aan het doden van de vUf Rotterdamse gijzelaars. Even eens was hü overtuigd van verdach- tes schuld- voor dc executie van tien Nederlanders als represaille voor het doodschieten van een Duit se soldaat in Haarlem op 30 Januari 1943. Ook wat dit punt betreft acht te mr. Fikkert het internationale recht overtreden. De Puttense tragedie Christiansen beweerde bij het vooronderzoek niet tc weten dat hij het bevel tot „bestraffing" van Put ten heeft getekend. Hij voegde' er aan toe, dat het wel mogelijk was. „Ik heb na enige aarzeling de over tuiging gekregen dat Christiansen in derdaad het bevel tot het uitroeien van de Puttense mannelijke bevol king en het afbranden van dit arm zalige Veluwse dorp heeft getekend. Ik acht hem daarvoor volledig ver antwoordelijk", zei mr. Fikkert. „Ik heb de indruk gekregen, dat Christiansen n^et de zachtmoedige man is, waarvoor hij zich nu tracht uit te geven Alle maatregelen, die hij in bezettingstijd nam of beraam de zijn met een gematigd karakter Omzet: 1 200.000 in tegenspraak. Als Fullrlede het be vel van Christiansen volledig had uitgevoerd leefde er geen enkele Puttense man meer. Ik meen te mo gen aannemen dat Christiansen de Puttense mannen opzettelijk naar Duitsland heeft lafen vervoeren en ze daar heeft.laten creperen. Toen mr. Fikkert deze woorden sprak, gleed even een sarcastisch glimlachje over Christiansens afgeta keld gezicht. Rauter, Lages, Fullriede en Schreieder luisterden zeer aan dachtig. Hoewel aannemende dat Christan- sen een tweedehandsrol speelde in het terreurregime van het nationaal- socialisme, achtte mr. Fikkert deze rol toch van funeste aard. Partij ventje De procureur-fiscaal noemde Christiansen een partijventje en generaal honoris causa door de vriendschap van Göring. die niets in het belang van het Nederlandse volk heeft gedaan. Integendeel, de orders uit Berlijn heeft hij met vreugde uitgevoerd. En mr. Fikkert besloot: „Christiansen staat hier als sym bool van het natlonaal-socialisme. dat wij willen veroordelen. Wij zijn verplicht ter nagedachtenis aan onze vele onschuldige doden, het vergeldingswerk niet uit te schakelen. Ik acht verdachte In alle ten laste gelegde punten schul dig. Ik eis daarom 20 jaar gevan genisstraf met aftrek van de in voorarrest uitgezeten straf. De verdediger mr. J. H. Arnold stelt in zijn pleidooi voorop, dat Christiansen onze vijand was. die de belangen diende van zijn op leven en dood strijdende vaderland. Het spijt pleiter, dat vele getuigen die een scherper licht op verdachtes daden hadden kunnen werpen, niet konden verschijnen. Het gaat in deze zaak niet om de tails, doch om de verantwoordelijk heid. Scherp waarschuwt pleiter te gen de getuigenissen van Rauter. Hij schetst dan uitvoerig de levensloop van Christiansen, die voor alles zee man was en vliegenier uit liefhebbe rij. Hij was niet in de eerste plaats na- tionaal-socialist maar wel had hij een grote verering voor Hitier. Christiansen was intellectueel in vele opzichten de mindere van Seyss Inquart. Rauter en vele officieren van zijn staf. die een universitaire opleiding hadden genoten, welke ver dachte miste. (Om tien over 12 wordt de zitting verdaagd tot half twee). KENNISGEVING VERSNAPERINGEN VOOR SCHOOLKINDEREN Met verwijzing naar hetgeen hier omtrent onlangs van Rijkswege is bekend gemaakt, brengt de direc teur van de distributiedienst Utrecht in herinnering, dat voor het aanvra gen van een toewijzing versnaperin gen, waarvoor de scholen voor voor bereidend en lager onderwijs in ver band met het a.s. Regeringsjubileum in aanmerking kunnen komen, door de schoolbesturen c.q. de Gemeente een formulier moet worden afge haald aan het kantoor Kievitstraat 6 (afd. instellingen) te Utrecht of voor de omliggende Gemeenten aan de bekende uitreikingsposten op de vastgestelde zittingsdagen. Utrecht, 16 Juli 1948. De directeur. VAN ROOYEN Beurs van New York Atch. bal um. Can.Pee. Ill in. C. N V Len. Peons. K. Sout.Pac. Un.Pac. Ali.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smelt. A 1 enT. Am Tob. Anac.L. Bethi.S. BoelmgA Chrv?ltr Citv B. Consoi. t Douglas üup. N. tantm. K Uen.El. Gen.Mot. 20 7 21 7 i no y, 1094 14% 14% )5\ le>'. 38 v. 38 16% 16'2 19', 19s h 56% 56 V, 89% 89% 190 190 I S3 83% 44 44% 60% 59% 1535* 154 I 58 59 36% 156i" 35 35% 245* 24% j 60% 60% 37y, 37% 23% 23% 57% 57% 180 ISO I 41% 41% 1 39% 40 60% 61%! 20 7 Goodyeai 43 HudsonM 18>* Int.herv 315* In.Nickel 3Z% int l.enl 14% Keon.C. 56 MonttfW 55% Pack. Al. 4% Radio C. 12% Kep.St. 28% Kevn. T. 37% Searj R. 38 Shell Un. 39 Socony 19 Stand Br. 27% St.OÜ.J. 81 Studeb. 24T, Texat C. 61 U.AIrcr. 28% Un. Corp. 3 Un. Pruil 52% USRubb. 44% US Steel 78% Westing 285* WooHv. 45% 21 7 43% 18% 32 30% 13% 57% 55 5 12% 285* 36% 3S' 39% 19% 27% 81% 25'i 60% 285* 3% 52;?: 45% 79% 28% 45% Amsterdamse Effectenbeurs Amsterdam, 21/7. Do handel op de effectenbeurs te Amsterdam was vandaag wederom van bescheiden afmetingen, doch ln enkele toonaangevende fondsen ontwikkelde zich nogal wat aftaire en hierdoor had de markt geen doods voorko men. De stemming was vandaag bepaald vast. Wel iswaar verschilden de koer sen van de meeste fondsen* niet veel bij die van giste ren, doch enkele speciali teiten konden toch behoor- Jk avance boeken. Onder ocurstyd liepen, voor zover affaire werd gedaan, de koersen regelmatig naar boven Koninklijke werden de gehele middag tamelijk druk verhandeld. De stem ming werd wel hierdoor goed gedemonstreerd, dat niettegenstaande een paar verkooporders, tot uitvoe ring werden gebracht, het aangeboden materiaal zeer vlot werd opgenomen en de koers onder beurstijd kon verbeteren van 333 tot 357. Ook voor de Philips aan delen bestond enige belang stelling. Aanvankelijk werd afgedaan tegen 250 of een tweetal punten boven het vorige slot, waarna een stijging kon worden waar genomen .tot 256, Act. aandelen Koloniale Bank N. L H.-bank Ned H. Mij. A.K.U. aand. Bei s .'Hg v. Berkels pat. Calve Delft Crl Centrale Suiker Fokker Van Gelder K. Nd H ovons Lever Br. Ned. Ford Ned. Kabelfabr Philips gloell. dito nieuwe Wilton Feyen. D Petrol Mtf Kon Petr Mb dito nieuwe A'dam Rubber Bandar Rubber Dell-Bat. R M Oost Java R.M Serbadjadl S R HolL Am. L0" Java-C.-J. Lijn K.N S M. Kon Paketv. Sch Unie Rott Lloyd >t. Mij Nederl KV A Java Cult. MIJ. Ned. Ind. S U. Ver. Vorst C M Dell-Bat Dell Tabak Senemb. 19/7 21 7 21/7 E.-N u 92% 90% 122% 122 160 161 167% 168J* 1683* 301 300% 121 120 193 191% 207 207 181 169 153 152 206% 207 2953. 293 295 344JL' 286 247% 250% 254% 198 196 304% 308 308 333% 334 336% 158% 158% 135 134 105 106 198 198 161% 162% 156 160 165 168 18U% 182% 1625', 165 179% 181% 183J.. 221'/, 223% 2235, 95 99 100% 42 44% 133 135% 151% 15 Ij'» 152% 142 Actieve obllg.t Ned '38 (3%) 3 dito *47 (3^ 1 3 Ned. '37 3 Dollarl '47 3% NWS 2% Sp. eert. 100 2% N.I. '37 A 3 Grootboek '48 Nlet-actleve obligaties A'dam 1 '37 3V6 'sHage I '37 3% R'dam le en 3e Ing 1937 3% dito nieuwe Rdam '38 (3%) 3 (Jtr. pr. "39 2V& Utr g. II'37 3% Pandbrieven Amst Hyp 3x/j Arnh H (3%» 3 Fr Gr H. 3% 3rav Hypb Ned. Hypb. Rott Hypb 3V4 Utr Hypb. 3% West Hypb 3% Industr. obljs.: A K U obl 3% Berghs en J 3% Levers 3% Werkspoor Bt. Ptr Mij 3% Kn Ptr Dell Sprw 4% Ncd.-Ind Sp3£ 20 7 21 7 98 98 98 98% 102 102 Y« 81 100% 1005* 93% 93 98 98J6 98% 98% 98% $9% 9% 99% 99Y* 100 100 94 99'% 95 95 91*/. T- 100 100 100 100 10356 103 102% 102 102% 102% 102% 102»/, 102*/, 102'/, 87 67 Nlet-act aand. A'damse B. Hll Bank Unie 3ott Bank Tw Bank. Cert. Rott Bel. Cons Lever C% c.pr. dito 4% Pref. Gist en Sp fab. Rott Dr. MIJ Werksp Serie A \nlem Ned Ind Gas (nternatio Amst Ball MIJ Dell Sp MIJ. Ned. Ind Sdw Voorlopig ge noteerde aand.: Albert Hevn Mij Fin N a Vrcdesteln Ned Walvlsv Zwanenb Org. Prolongatie Amer. fondsen Anaconda Beth Steel Chrvsler Gen Motors Intern Nickel Kennecott Republic Steel US Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pennsylvania t 7 laten if bieden 20 7 21 7 157 158 226 225% 158% 157% 170% 170», 176% 177 150", 150% 107% 108 363 362 368% 370% 151% 151% 56»/, 48 26 25% 103 193% 100% 100 V, 153 154 112% 111'% 207 207 2% 2% 36 107% 60% 61 57'/, 27% 285i 39", 40% 25V, 14

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2