DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Extra bonnen voor alle Berlijners die in Sow jet-sector kopen Commissie mag geen ondervragen oud-ministers zullen niet wijken Djogja breekt overleg af Spoorwegen moeten grote achterstand inhalen Duitsers nemen thans wraak op ex-„neen"-verkopers Verdediger vraagt ontslag van rechtsvervolging Tweede sanering van Oostmark aangekondigd Een boekdeel met 11.215 vragen reeds in proef gedrukt Italiaanse Senaat achter De Gasperi Restauratieafdeling in nieuive treinen Zo smaken achter gehouden eieren Attlee belooft Berlijnse kwestie met Churchill te bespreken Zomer 1948 Vrijdag 23 Juli 1948 Achtste jaargang, No. 1078 Opgericht door de Stichting „Hei Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bankje- Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers RcdactiV en Administratie: Snouckaertlaa/i 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. NIEUWE RUSSISCHE STUNT In Berlijn krygt men thans dc indruk, dat dc Russen Inderdaad van plan zyn, de Duitse hoofdstad van voedsel te voorzien. Gisterochtend werden reeds bijzonderheden gepubliceerd over de wyze, waarop de distributie der Russische levensmiddelen zal geschieden. Van 1 Augustus af kunnen alle inwoners van Groot-BcrlUn hun levensmiddelen In dc winkels van de Sowjet-sector kopen. Elk district der Westelijke sectoren krijgt een district in de Oostelijke sector aangewezen, waar deze inkopen mogen geschieden. Aangezien in de Russische sector de reeds aangekondigde verhoging der rantsoenen geldig blijft, terwijl in de Westelijke sector deze verho ging voorlopig moest worden uitge steld, zal aan bewoners der Weste lijke sectoren, die in de Russische sector hun levensmiddelen willen ko pen, een supplementbonkaart worden verstrekt, waarop de bijzondere toe wijzingen kunnen worden verkre gen. In verband met deze regeling zal door de Sowjet-autoriteiten worden overwogen, welke maatregelen nodig zijn om het verkeer tussen West- en Oost-Berlijn te verbeteren. In Duitse politieke kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de Eenheidspartij zal trachten uit de nieuwe situatie politieke munt te slaan De Russen zullen door deze maat regelen een moreel en politiek suc ces boeken en bovendien zal de Oost mark. aan waarde winnen. Binnenkort zullen trouwens de in omloop zijnde Oost-marken wor- Gesprek over bestand wordt nog voortgezet De republikeinse regering van Indonesië heeft heden besloten de onderhandelingen met de Neder- landers over de toekomstige status der Republiek af te breken, aldus meldt volgens Reuter het republi keinse persbureau Antara. De regering is bereid de over eenkomstige besprekingen met de Nederlandse autoriteiten over liet tot stand brengen van een bestand- overeenkomst voort te zetten. Volgens Antara zullen de leden van het lichaam, dat hierover on derhandelt. in de republikeinse hoofdstad Djogjakarta blijven. In een communiqué, waarin de republikeinse regering haar besluit bekend maakt, verklaart zij, dat „vijf weken geleden de voorstellen van de Australische en Ameri kaanse leden der Commissie van Goede Diensten om tot een oplos sing te komen zonder toelichting door de Nederlanders werden af gewezen. Nederland had ook geen andere methode voorgesteld om een impasse in de politieke be sprekingen te voorkomen", aldus het communiqué. „Daardoor zijn de onderhandelingen over een po litieke regeling tot stilstand ge komen en zij kunnen op het ogen blik onmogelijk worden hervat." Het heeft geen zin voor de poli tieke sectie van de republikeinse delegatie, bijeenkomsten voort te zetten, waar niets zal worden be sproken. De regering heeft beslo ten, dat het voor de politieke sec tie der republikeinse delegatie niet nodig is, na de huidige besprekin gen te Kalioerang bij Djogja naar Batavia té gaan Alleen de com missie der delegatie die over de totstandkoming van een bestands overeenkomst besprekingen voert, zal voortaan met haar werk door gaan. den ingetrokken en omgewisseld tegen de definitieve geldsoort. Slechts 100 mark per persoon zul len mogen worden omgewisseld. Ho gere bedragen zullen voorlopig ge blokkeerd worden. De Russen hebben voorts aan gekondigd, dat met ingang van 1 Augustus slechts postzegels met een speciale overdruk gebruikt mogen worden voor brieven of pakketten in de Sowjet-zonc en leheel Berlijn. Na 1 Augustus zullen brieven en pakketten met postzegels, die door de Westelijke bezettingsautoriteiten zijn uitge geven, niet door de postbeamb ten voor verzending aangenomen worden. De Amerikaanse autoriteiten zijn voornemens, per vliegtuig het groot ste deel van de 5.600 ontheemden, die zich in kampen in de Amerikaanse sector van Berlijn bevinden, met de meest mogelijke spoed te evacueren. Het merendeel van de thans nog in berlijn verblijvende ontheemden is Joods. Zij zullen voonopig gehuis vest worden in dc Amerikaanse be zet tuigszone van Duitsland en van daar zo spoedig mogelijk naar Pa lestina kunnen vertrekken. Finse regering biedt ontslag aan De regering-Pekkala heeft haar ontslag aan de president van de Fin se republiek aangeboden. Nieuws in Den Haag kalm ontvangen In regeringskringen te 's-Ora- venhage was men hedenmorgen niet geneigd het bericht anders dan zeer rustig te beoordelen. Men ver onderstelde voorshands, dat liet woord „afbreken" dient te worden begrepen in de zin van „onderbre ken", evenals zulks het geval is.ge weest, toen op 16 Juni j.l. onder- zijds de politieke besprekingen werden opgeschort. Zulk een on derbreking, zo meende men, heeft op dit tijdstip zeer zeker haar ob jectieve mérite. Ten eerste im mers is de Nederlandse regering demissionnair en kan het optreden van een nieuwe regering nog niet in de eerstkomende dagen worden verwacht. Voorts vertoeft jhr. Van Vredenburch nog in Nederland, zo dat de Nederlandse onderhande lingsdelegatie bezwaarlijk tot be slissingen kan geraken. En ten derde heeft de vervan ging van Coert -Dubois in de C.v.G.D. nog niet haar feitelijk be slag gehad. Tenslotte wees men er met- vol doening op, dat blijkens het pers bericht, de Republiek thans ook een duidelijke onderscheiding heeft gemaakt tussen de politieke onder handelingen en de besprekingen over het bestand: een onderschei ding, waaraan de Nederlandse re gering steeds zeer principieel heeft vastgehouden. Togliatti mag opstaan De Italiaanse communistische lei der Togliatti heeft, nauwelijks een' week na de aanslag, gedurende een half uur het bed kunnen verlaten. Het werd hem tevens vergund kran ten te lezen. Tweede verslag „regeringsbeleid" gepubliceerd Sedert dc enquête-commissie in zake het regeringsbeleid gedurende de jaren 1940'45 op 4 Februari 1948 haar eerste verslag aan dc Kamer heeft uitgebracht, is bijna een half jaar verstreken. Thans Is het tweede verslag gepubliceerd, waarin o.m. wordt meegedeeld, dat de commissie geen oud ministers mag ondervragen over de beraadslagingen in de Ministerraad. Wel mag zy kennis nemen van uit eigen beweging afgelegde verklaringen hieromtrent. De gewijzigde enquêtewet maakt het mogelijk, alle Nederlanders, ook voor zover zi^ buiten het Rijk in Europa verblijven, op te roepen om als getuige te verschijnen en bij niet- voldoening daaraan te bestraffen. Om een indruk te geven van het werk, dat de commissie verzet heeft, zij vermeld, dat tot 20 Juli liefst 945 bladzijden handelingen in proef ge drukt zijn. Deze 945 bladzijden bevat ten 11.215 vragen en betreffen nog maar slechts de verhoren van 17 Fe bruari tot en met 12 Mei. Het spreekt vanzelf, dat het niet mogelijk is alle personen, die de commissie gaarne als getuige had ge hoord, uit te nodigen. Enkele getuigen hebben ge tracht. de persoon van de Ko ningin in het geding te bren gen. De commissie heeft zich evenwel op het standpunt ge steld, dat zij dit in 'verband met artikel 55 der Grondwet (de Ko ning is onschendbaar; de minis ters zijn verantwoordelijk) niet mag toelaten. Ook gedurende de Londense periode bestond de mi nisteriële verantwoordelijkheid. Dat zodoende, historisch bezien, haar onderzoek geen volstrekt zuiver beeld zal geven van hetgeen geschied is, acht zij voor haar doel, het vast stellen van de politieke verantwoor delijkheid, geen bezwaar. Het per soonlijke aandeel van de Koningin in het gevoerde beleid zal eerst veel later-door historici kunnen worden vastgesteld. De commissie laat hierna alle in het enquêtebesluit genomen punten de revue passeren en deelt slechts in het kort mede, hoever het onderzoek ten aanzien van al die punten ge vorderd is. Reeds thans kan de commissie mededelen, dat zij het niet mogelijk acht haar gehele laak te volbrengen binnen de tijd van één jaar, daar zij het niet verantwoord zou achten het werk, naj>at daaraan een grote hoe veelheid energie ten koste is gelegd, onvoltooid 1c laten. Met hoeveel tijd deze termijn verlengd zou moeten worden, is thans echter nog niet te zeggen. Over het algemeen, zo wordt "nog meegedeeld, ondervindt de commis sie alle medewerking. De Italiaanse Senaat heeft Don derdagavond een door .de oppositie ingediende motie van wdb trouwen in de regering in verband met haar beleid tijdens de jongste algemene staking verworpen met 173 tegen 83 stemmen, bij tv\ee onthoudingen. Truman optimistisch President Truman heeft op een persconferentie uitdrukking gege ven aan zijn vertrouwen, dat de we reldvrede bereikt zou worden. De kansen hiervoor zijn „uitstekend", zeide hij. Truman bevestigde de ver klaring van ^Marshall, dat de V.S. al le diplomatieke middelen zouden aanwenden om een oplossing voor de ♦Berlijnse kwestie te vinden zonder oorlog. Doodstraf in Engeland gehandhaafd De doodstraf zal in Engeland niet worden afgeschaft, aldus heeft de Britse regering na de oppositie, die het Hogerhuis in verband hiermede heeft gevoerd, besloten. Russisch-Orthodoxcn niet naar Amsterdam Vaticaan van ophitsing tot oorlog beschuldigd Ter gelegenheid van haar vijfde eeuwfeest is de Russisch-orthodoxe kerk te Moskou bileen. Gisteren heeft het congres een resolutie aan genomen, waarin het Vaticaan als een oorlogsaanstoker wordt ge brandmerkt en een centrum ge noemd wordt van het internationale fascisme. Het congres sprak zich eveneens Uit tegen het elncmen aan het congres van de Wereldraad der Ker ken, dat in Augustus te Amsterdam gehouden zal worden. Deze bewe ging zou in hoofdzaak politieke en antidemocratische doelen nastreven en niet doelen van kerkelijke aard. Bernadotte wil naar Jeruzalem verhuizen De plaatsvervangende secretaris generaal der V.N. Victor Hoo, heeft een opsomming gegeven van hetgeen Bernadotte nodig zou hebben om het nieuwe bestand in Palestina af te dwingen. Het zijn: drie torpedobootjagers, 150 jeeps, 30 aanhangwagens voor jeeps. 10 vrachtauto's, 15 vliegtuigen van het type C-47, 10 observatievlieg tuigen en twee helicopters. Hoo zeide, dat Bernadotte van plan was, zijn hoofdkwartier naar Jeru zalem te verplaatsen zodra het be stand volledig is en de voorrraden verzekerd zijn. Schip van Columbus terecht In de afgelopen nacht is de „Nina" het nagebouwde schip van Columbus, door een vliegtuig op 64 km. van de kust van Barbado ontdekt. Het vaar tuig, dat sinds twee dagen vermist werd, wordt teruggesleept naar Ho- letown. Speelgoed, die kleine vliegtuigjes op de tafel? Bittere ernst: deze foto ij genomen in de contróleka- mer van het vliegveld Gatow het Berlijnse eindpunt van de Brit se luchtbrug. De officier in het midden is lord Tedder, welbekend uit de oorlog. Hij is nog steeds luclltmaarschalk van de Royal Air Force en bespreekt hier met enkele andere officieren de organisatie van de voedselvluchten naar Ber lijn. Een nieuw karweitje", zegt luchtmaarschalk Tedder laconiek, als hij het over de jongste operatie van zijn staf heeft, „maar een kar weitje, dat de moeite waard is". BUITENLANDERS blijken licht geneigd het rollend mate rieel varfde Ncd. Spoorwegen hoog aan te slaan. Misschien valt een vergelijking van de Nederlandse spoorrijtuigen met die in het buitenland ook werkelijk in het voordeel van ons land uit maar dit wil nog niet zeggen, dat de N.S. tevreden zijn. Wij konden voor de oorlog met recht zeggen, dat wij het modernste spoorwegmaterieel bezaten van Europa.Thans is er alle reden om buitenlandse lof met een flinke dosis zelfcritiek te aanvaarden. De N.S. hebben volgens haar jaarverslag 1947 in dat jaar niet slecht geboerd. Er was in ieder ge val een winstsaldo van 1,4 mil- lioen. De Spoorwegen geven zelf toe, dot voor het bereiken van dit resultaat de reizigers zich menige opoffering hebben moeten getroos ten: overvolle treinen, minder com fort etc. een gevolg van het zeer intensief gebruik van het bestaande locomotieven- en wagenpark. Wat dit laatste betreft hebben wij het vooroorlogse peil nog lang niet be naderd. Het electrisch en diesel- clectrisch materieel staat er met 51% van 1944 nog het beste voor. Met de locomoticvenvoorraad is het nog veel droeviger gesteld. Ook de rijsnelheid van vroeger kon nog niet bereikt worden door achterstand in het onderhoud van de onderbouw van het spoorwegnet en door het grotendeels proviso risch herstel van diverse spoor bruggen. Er wordt hard gewerkt De N.S. zien met zekere jaloers heid en levens bezorgdheid naar de snelle ontwikkeling van het weg verkeer. Dc Spoorwegen willen dit tempo trachten bij te houden door een grootscheeps vernieuwingsplan. Zo zullen alle hoofdverbindingen in ons land i eëlcctrificeerd wor den. Dat wil zeggen, dat over en kele jaren Maastricht en Gronin gen eveneens .electrisch' bereik baar zullen zijn. Met de electrifica- tie Eindhoven-Maastricht-Heerlen is reeds in 1947 een begin gemaakt. Naast clectrifieatie van het net staat een grote uitbreiding van het rollend materieel op het program ma. Allan in Rotterdam, Beynes in Haarlem en Werkspoor in Utrecht EIEREN zijn een zeldzaam weelde- arikel in Duitsland. En toch is het gebeurd, dat. toen een boeren vrouw de productie van haar kippen op de markt te Frankfort wilde aanbieden, de mensen dit kostelijk voedsel op haar hoofd stuk sloegen. „Waar waren je eieren toen we ze voor de geld- zuivering wilden ko pen?" S9hreeuwde een van haar aanvallers. Sinds op 20 Juni in West-Duitsland het nieuwe geld in circula tie is gebracht, kan men weer dingen ko pen. die lang tevoren niet te krijgen waren. Maar hoe verheugd de Duitsers ook zijn. de ontdekking, dat allerlei artikelen* werden ach tergehouden. vervult hen met woede. Vóór de gcldzuive- ring had het geen zin, /Duits geld të' bieden voor een ei. De boeren eisten het beste, dat men bezat of Ameri kaanse sigaretten. Hetzelfde gold voor de wekkers, de kcu- kenartikelen. kleren en andere dagelijkse be hoeften. die thans de etalages sieren. Vóór de geldsanering waren deze etalages zo goed als leeg. Als men toen iets van dat alles wat nu is geëtaleerd, wilde kopen. bezwoer de winkelier, dat hij het niot~had. Er waren in die da gen te veel marken. Thans heeft de geld- zuiverlng al deze oude inflatie-marken ongel dig gemaakt. Maar om 1 nieuwe mark te krij gen moest men 10 oude inleveren. Ieder werd op slag arm. omdat de grote spaartegoeden al thans voorlopig ge blokkeerd werden. Hierdoor kreeg het geld een nieuwe waar de. Men heeft nieuwe marken nodig om te kunnen leven en dus verkoopt men thans te gen contant geld wat men vroeger achter hield of uitsluitend zwart van de hand deed. De Duitsers zijn over het algemeen met de verandering ingeno men. Maar zij zijn nog altijd woedend op de lieden, die vóór de geld zuivering alles achter gehouden hebben en sommigen oefenen ?;oe- te wraak door hen nu te boycotten. Een Frankfurter toonde de correspon dent van A.P een zorg vuldig bijgehouden re gister. waarin hij alle winkeliers had geno teerd. die hem plachten te vertellen, dat zij de dingen, die zij nu pro beren te verkopen, niet hadden. ,.Zij krijgen nu ook geen cent van mijn goeie geld." zei hij ver bitterd. „en Ik heb ze verteld waarom." werken op het ogenblik hard aan de uitvoering van een bestelling voor 65 gestroomlijnde electrische vierwagenstellen, 79 tweewngen- stellcn en 13 tussen-rijtuigen. Heemaf in Hengelo en Smit in Slikkerveer leveren de electrische installaties. Het eerste vierwagenstel is In middels gereed gekomen en zal binnenkort zijn proefrit maken. Ilct nieuwe vlerwagcn-stel is o.m. uitgerust met een keuken- en rcstaurantafdcliiig voor 11 reizigers terwijl in enkele 2e en 3e klas cou pe's eïoor middel van aanzcttafcls eveneens maaltijden zullen kunnen wórden gebruikt. Dc nieuwe trelnstéllcn zullen In dc toekomst o.> dc lange trajecten worden ingezet en vooral zakenlie den zullen het prettig vinden in de trein een maaltijd te kunnen ge bruiken wat hun tijd bespaart. In de bestaande electrische tuigen wordt nog wel eens door Reizigers geklaagd over tocht van openstaande raampjes. Om dit te voorkomen zijn In de nieuwe wa gens tegen de zijwand, boven de ruggen van de zitplaatsen en onder dc bagagenetten kleine glazen schotjes aangebracht, die dc lucht stroom in de wgen onderbreken. De balcons van de nieuwe trein stellen zijn breed waardoor de rei zigers sneller kunnen in- en uit stappen. Dc N.S. hopen, dat het dringen hierdoor geheel zal ver dwijnen. In 1952 zal het laatste van de bestelde treinstellen afgeleverd worden. De N.S. zullen dan een flinke stap in de goede richting hebben gedaan maar ook dan zal men nog geen jekke sprongen kun nen maken. Proces Christiansen beëindigd BEVIN HERHAALT: Tijdens liet parlemenlsdebat van Donderdag heeft Bevin in het La gerhuis herhaald, dat dc Britse re gering bereid is, de Berlijnse kwes tie en andere zaken met de Sowjct- regering te besprekenZodra dc technische moeilijkheden, die een normale verbinding met onze sector van Berlijn hebben verhin derd, verwijderd worden". Hy voegde hieraan toe: „Zoals de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken gisteren heeft gezegd, zullen wjj voor geen druk wijken". Churchill bracht nog eens zijn verklaring in herinnering, dat de oppositie de buitenlandse politiek der regering zou blijven steunen. Hij verzocht echter om een ver klaring over de militaire aspecten voor het Lagerhuis. Hij achtte het van belang, dat het militaire aspect gelijke tred hield met de diploma tieke gang van zaken Hierop nep het communistische lid Piratin: „Oorlogsstoker". Attlee zeide bereid te z\jn de zaak de volgende week met Chur chill te bespreken. Van alle kanten werden Bevin vragen gesteld. Dit werd zo erg dat de speaker, colonel Clifton Brown tussenbeide kwatn met de woorden: „Dit kan slechts een moeilijke situatie nog moeilijker maken en ik kan daarom geen ver dere vragen toestaan". Aan het slot van zijn pleidooi heeft mr. Arnold, de verdediger van Christiansen, voor zijn cliënt ontslag van rechtsvervolging gevraagd. Hy beriep zich daarby nog op de noodtoestand, die tydens de Puttense tragedie in ons land heerste; waardoor de gemoederen wederzijds meer dan normaal geprikkeld waren. Subsidiair deed mr. Arnold eén beroep op artikel 37 van het Wetboek van Strafrecht, ingevolge waarvan verdachten ontslagen kunnen worden van rechtsvervolging op grond van ontoerekenings vatbaarheid. De verdediger mr. J. H. Arnold stelt in zijn pleidooi voorop, dat Christiansen onze vijand was, die de belangen diende van zijn op leven en dood strijdende vaderland. Het spijt pleiter, dat vele getuigen die een scherper licht op verdachtes daden hadden kunnen werpen, niet konden verschijnen. Het gaat in deze zaak niet om de tails, doch om de verantwoordelijk heid. Scherp waarschuwt pleiter te gen de getuigenissen van Rauter Hij schetst dan uitvoerig de levensloop van Christiansen, die voor alles zee man was en vliegenier uit liefhebbe rij. Hij was niet in de eerste plaats na- tionaal-socialist maar wel had hij een grote verering voor Hitier. Christiansen was intellectueel in vele opzichten de mindere van Seyss Inquart. Rauter en vele officieren van zijn staf. die een universitaire opleiding hadden genoten, welke "ver dachte miste Om half twee vervolgt mr Ar nold zijn pleidooi met een uitvoeri ge beschouwing over de bevoegd heden van de Wehrmachtsbefehls- haber en zijn verhouding tot de Rijkscommissaris. Uit de verklarin gen der getuigen blijkt, aldus plei ter, dat de lijsten van .gijzelaars werden samengesteld in overleg met de S.D., de N.S.D.A.F'. en de N.S.B. Rauter beweerde aanvankelijk dat zij waren opgesteld door de staf van de Wehrmachtsbefehls- haber, maar nam deze bewering later terug. Christiansen had geen macht over de gijzelaars. Hij kreeg wel de bevelen tot het doen inslui ten van gijzelaars, doch deze beve len moest Seyss Inquart uitvoeren. Ook het bevel tot het executeren van gijzelaars liep over Christian sen, doch de Rijkscommissaris moest het uitvoeren. Later neemt kennelijk Rauter de zaken betreffende gijzelaars in handen Proclamaties en aankondi gingen over gijzelaars dragen dan de handtekening van Rauter. In Augustus '42, dus vlak voor het fusilleren van de 5 Rotterdamse gijzelaars, was er een vergadering bij Seyss Inquart over de compe tentie ten aanzien van de gijze laars.. Himmlei nam een beslissing ten gunste van Rauter en diens standpunt. Christiansen's zeggen schap was toen volledig ter zijde gesteld. In het vervolg van het pleidooi, dat mr. Arnold ter verdediging van generaal Christiansen hield, herinnerde hij hé Hof er aan, dat ondanks de mededeling van Sqhreieder, dat hij de daders van de aanslag in Rotterdam op het spoor was, Rauter besliste, dat de executie van de vijf gijzelaars moest doorgaan omdat „de Neder landers zelf niet actief hadden meegewerkt de daders te vinden." Rauter nam dus uiteindelijk de beslissing voor het fusille ren der gijzelaars, wel waar schijnlijk in overleg met Christiansen en Seyss Inquart. „Maar men kan moeilijk vol houden", zegt mr. Arnold, „dat Christiansen de verantwoorde lijkheid voor deze executies draagt. De verklaringen van Rauter kloppen niet!" Uit de schets van de onderhan delingen tussen de Duitse macht hebbers in ons land, die mr. Ar nold geeft, kornt een beeld van on derlinge naijver, kuiperijen, af- schuiving van verantwoordelijk heid en Streberei naar voren, dat een walgelijke Indruk maakt om dat heel dit lage spel ging met als inzet; levende mensen! Voor de tragedie in Putten acht mr. Arnold niet in de eerste plaats Christiansen verantwoordelijk, evenmin als Fullriede. Wie heeft de Puttenaren naar Duitsland laten sturen? Rauter zegt Schöngard, Schöngard zegt Rauter, Von Wüh- lisch zegt: ik weet het niet. Chris tiansen en Fullriede weten 't ook niet. Wie' dan wel? Fullride suggereert in zijn dag boek, dat „men waarschijnlijk bang was voor Berlijn": de Duitse regering of het O.K.W. (Oberkom- inando der deutschen Wehrmncht) Ook was, vrees voor beruchte generaal Modi, die toen in Gelder land vertoefde, in het spel. Hoe dan ook: d< ware schuldige is moeilijk vast te stellen, omdat vele getuigen niet gehoord kunnen wor den. daar zij Duitsland niet uit mogen. Mr. Arnold meent, dat het helaas geoorloofd is gijzelaars te execute ren. Hij beroept zich daarbij op een vonnis van het Neurenbergse Tribunaal. Dit houdt in: dat de ge gijzelde personen met hun leven moeten instaan tegen onrechtmati ge verzetsdaden van de bevolking. Verzet tegen de daden van de bezet ter. die in strijd zijn met 't volken recht is volkomen geoorloofd, zegt mr. Arnold. Verzet tegen v .-ken- rechtelijk rechtmatige daden van de bezetter acht hij, ook moreel, ongeoorloofd. Hij concludeert hieru't. dat dc executie van de Haarlemse gijze laars gevolg van aanslag op een Duitse „Sanitater", 'n Rode Kruissoldaal geoorloofd was. De burgerbevolking heeft zich te ont houden van aanslagen op leden van de bezettende macht. Ook hierbij steunt mr. Arnold op het Neuren bergse vonnis. In een korte repliek protes teerde mr. F i k k e r t tegen mr. Arnolds opvatting, dat sommige soorten verzet moreel ongeoorloofd zouden zijn geweest. Louter juri disch kan hij misschien gelijk heb ben, maar dit verzet dan ook mo reel te veroordelen ging mr. Fik- kert absoluut te ver. Ten slotte herinnerde hij er aan dat de ver- zetsgroep-Wim hoogstwaarschijn lijk is gered door de bemiddeling van een zwager van Von Wühlisch, die meer voor gevangenen heeft kunnen doen en verder een lijst van aanstaande gijzelaars vernie tigde. Generaal Christiansen antwoordt op een vraag van de president, of hij, nog wat te zeggen heeft, met een kort „Nein". Het Hof zal op Donderdag 5 Augustus zijn vonnis bekend ma ken. Tunnel onder Kanaal ernstig overwogen Donderdag ls in bolde Huizen van dc Britse en Ftanse parlementen een motie ingediend, waarin dc Britse en Franse regeringen worden aange spoord, samen te werken bij een nieuwe bestudering van het project tot het bouwen van een tunnel onder het Kanaal. De motie stelt voor, dat voor do eerste vijf jaar het werk aan de Ka naaltunnel zal worden beperkt tot de bouw van een „richttunnel". die niet meer dan ongeveer twee millioen pond sterling per jaar zal kosten. San Marino heeft een leger van 12 man San Marino, de oudste en kleinste republiek ter wereld, opende giste ren een radiostation voor haar 15.000 inwoners. De zender van een kilowatt is ruimschoots voldoende om het gebied van 38 vlerkante mijl van de republiek tc bestreken. Het radioprogram van San Marino be staat hoofdzakelijk uit advertenties en orders aan het leger van 12 sol daten en 20 politieagenten. Binnen 20 uur 2 maal over de oceaan Dezer dagen vloog een extra KLM-machine een groep Menno nieten reisde daarmee van Am sterdam via Dakar en Rlo de Ja neiro naar Asuncion in Para guay. De gezagvoerder, H. de Laat, die als commandant van een z.g. lip-crew de machine van Dakar naar Rlo de Janeiro vloog, bracht circa 4 uur later het KLM-lijnvlieg tuig van Rio de Janeiro naar Dakar terug waar opnieuw een lip-crew gereed stond, die de machine naar Schiphol doorvloog. Toen piloot De Laat in Dakar de stuurhut verliet bleek, dat hij binnen een tijdsver loop van 20 uur twee maal de oceaan was overgestoken. Broek als premie De Japanse boeren, die meer graan produceren dan ls voorge schreven, zullen broeken van het Amerikaanse leger mogen kopen. Zy krygen voor elke twee balen bo ven het quotum een broek. Een hotel te Knocke (België) heeft kort geleden gedur#nde het gehele weekeinde slechts één gast gehad en aan deze één kop thee ge serveerd. Weerbericht IETS WARMER Weersverwachting, geldig tot Zater dag vond. Heldere nacht mei weinig wind. Mofgen overdag geleidelijk toene mende bewolking, j 'ui aanwakkerende r zuidelijke wind en sMJglng van tem peratuur. In het Oosten van het land het grootste gedeelte van de dag nog droog weer. In het Westen van het land later op de dag plaatselijk enige regen. 24 Juli: Zon op 4.49. onder 23.43. Maan op 22.31, onder 8.01.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1