Toen Tarzan nog GOOD LUCK! Ray!Ray!Ray! Mijn mooiste herinnering USA LJ Johnnie Weismuller was Het programma Ma Braun in gepeins Zaterdag 24 Juli 1948 5 De Olympische anecdotes die men hierachter aantreft stam men niet uit Los Angeles, Parijs of Amsterdam en zélfs niet uit BcrIUn, al zUn ze soms gruwe lijk. Het zUn historische gebeur tenissen van de Oude Spelen in Griekenland zoals wjj ze von den In het hoek van de heer C. J. Groothof, „De Olympische Spelen" (Mculcnhoff) die ze opschrbef met een verve alsof hijzelf als verslaggever In Olympia. nabU Plsa geweest ware. Deze anecdotes zUn niet toegankelijk voor personen be neden de achttien Jaar. Wonderbaarlijke krachten Ten tijde van de eerste Olympische Spelen was er een zekere Theage- ncs, zoon van Tomosthenes, priester van Hercules, die reeds op 9 jarige leeftijd over wonderbaarlijke krachten beschikte Uit school ko mend zag hij op een der pleinen een bronzen standbeeld, dat hij als een stuk speelgoed op de schouder mee naar huis nam Dat 6taaltje van bo venmenselijke kracht wekte de be wondering van heel Griekenland en iedereen was nieuwsgierig wat deze jongen later zou presteren. Groot waS de verontwaardiging toen be kend werd, dat Tomosthenes zijn zoon voor de geestelijke stand had bestemd en die verontwaardiging was zo algemeen, dat de ouders wel gedwongen waren hun voornemen te laten varen. Toen droeg Theagc- nes het koperen beeld naar de oude plek terug. Hij werd een Tunney en een Nur- mi tegelijk. Noch als bokser, noch als loper was hij te verslaan en bij zyn dood liet hij zijn zonen 1400 door hem veroverde olijfkransen na. Men richtte een standbeeld op voor deze all-round athleet. Dc ploegschaar Merkwaardig is ook de anecdote van de eenvoudige boer Glausius die aan het ploegen was met zijn zoon. Dc ploegschaar liet los en tof stomme verbazing van Glausius sloeg diens jeugdige zoon, zijn vuist als hamer gebruikend, de delen van dc schaar weer ineen. Dit was aan leiding Glausius Jr te laten oefenen voor de Olympische bokswedstrij den. In den beginne schoot zijn techniek tekort en dreigde bil te verliezen. Op dat ogenblik riep z'n vader in wanhoop: „Glausius mijn zoon. denk aan dc ploegschaar!" Dit sein gaf de jonge bokser de kracht voor een wanhoonsslag. die zijn tegenstander zo nevig tussen de ogen trof. dot dezebewusteloos neerviel. Later was Glausius on verslaanbaar. Zijn boksen moet Iets verschrikkelijks geweest zijn Er was niemand die zich langer dan een minuut tegen hem staande kon houden. Niet zachtzinnig Zachtzinnig waren de athleten in die dagen niet. De worstelaar So- strntus kreeg de bijnaam „Dc brc- 'Creugas en Damoxenus vochten tot de duisternis viel en besloten toen elkaar elk nog één slag te geven. 1AZIJ behoeven u heus niet te vertellen wie Johnnie Weis- mMler is. Maar misschien weet u zich niet meer zo precies te her inneren, dat hij in 1924, in de honderd meter zwom in 59 conden. Ja, toen was Johnnie leen nog maar een jongeling, vreselijk snel in 't water vooruit kwam en nog niet ontdekt door Hollywood. Nu zijn er heel andere associaties als de naam Johnnie l Weissmüller op 't tapijt komt. ttjoe OEOEOE oeoeoe komt het uit de diepten van een massieve borst en de dieren van de jungle spitsen de oren, want Zijne Majesteit Tarzan is bezig zich van boom naar boom te slingeren. En de dames, die in het donker van de bioscoop naar hun held zitten te kijken, wilden, dat zij eens een keertje in de leeuwenkuil vielen om door die bruine -feus gered te worden. Dezer dagen was Johnnie met vacantie in Londen. Geen jungles voor hem, geen Jupiterlampen, geen schmink, alleen maar een zwembad, om nog eens terug te denken aan de tijd, dat hij nog geen jifffrouwen-in-nood te hulp behoefde te schieten. En terwijl Johnnie daar zo met z'n tenen zat te spelen, bedacht hij, dat hij al veertig jaar was geworden en dat hij nog nooit in 'n echte jungle was geweest. En Johnnie zuchtte Ja, het leven van Tarzan is niet alleen een leven van bloemen en wilde honing. Stel je als man al leen al eens voor. dat je in maarv- den geen kapper mag bezoeken, om dan op plaatsen, waar ze je niet zo goed kennen de opmerking te moe ten" horen: „Hé. wie denkt die knaap wel dat hij is? Tarzan Eens was water zijn natuurlijk element, maar de film kreeg hem te pakken en liet hem niet meer los. Achttien jaar is Johnnie nu al Tarzan en al behoeft men 't hem heus nog niet aan te zien, dat hij de vier kruisjes reeds gepasseerd Is, toch kan men er zo echt in ko men, dat Johnnie wel eens wat an JOHNNIE START, dis htf nog start alleen voor de „show", zoals hier met de beeldschone Belita, een schaatsend fllmfenomeen. ders wil. Maar haal 't niet in uw hoofd 'n woord kwaad te spreken van Edgar Rice Burroughs. John nie zegt tegen Edgar „Paps" en Ed gar tegen Johnny ,jzoon". Ja, zo is de verhouding tussen hen. Een journalist maakte de toespe ling, dat Johnny naar Engeland was gekomen om het Kanaal over te zwemmen. Ha-ha! Johnny heeft maar één verlangen: hij tuil nog eens een echte Afrikaanse jungle zien. O ja, Johnny is getrouwd en hij en mevrouw Weissmüller zijn alle bei dol op uis. ker", omdat hij zijn tegenstander vastgreep, dan diens vingers achter over drukte tot zo braken, of do concurrent opgaf. Leontiscus had hetzelfde systeem. Blijkbaar vond niemand hierin iets unfairs. Integen deel. men Juichte deze worstelaars voor hun krachtig werk toe en maakte later standbeelden van hen. Veel verboden werd er nog niet, zoals uit het bovenstaande blijkt. Het schijnt, dat alleen het slaan met de platte hond en schoppen ongeoorloofd was! Worstelaars gaven elkaar kopstoten, bra ken vingers en tenen en trachtten elkaar door een greep om de nek te laten stikken. Toch waren er grenzen. Arrhachion, de Arcadiaan won de worstelwedstrijden tijdens dc 52e en 52e Olympiade Bij de 53e kwam hij in de eindstrijd tegen een merk waardig taaie tegenstander. De strijd duurde geruime tijd. zonder dat een der tegenstanders merk baar voordeel behaalde Plotseling sprong de kleinste bo ven op Arrhachion. beide armen om diens nek en tegelijk het middel van zijn tegenstander tussen de knieën klemmend. Arrhnchlon voelde dat dit het einde zou zijn. Met een laatste wanhoopspoging greep'hU dc vingers van zijn tcgeh- stander en brak ze, waarop dezo van pijn in zwijm viel. Het was echter al te laat. Ook Arrhachion was bewusteloos tegen de grond ge slagen. Pogingen om zijn levens geesten weer op te wekken, bleken tevergeefs. De scheidsrechters be slisten, dat dc nog levende worste laar oneerlijk geworsteld had. waar na het lijk van Arrhachion plechtig met de lauwerkrans der overwin ning v er.d getooid. Nog één slag In een andere beslissende Olym pische strijd kwamen Creugas en Damoxenus tegenover elkaar. Zc streden uren achtereen tot dc sche mering viel. Met toestemming van dc scheidrechters besloten de te genstanders. elkaar ieder nog één slag te geven, zonder dat de andere zich mocht verdedigen. Brachten deze slagen geen beslissing, dan zou dc strijd dc volgende dag wor den voortgezet. Het lot besliste dat Creugas de eerste slag mocht geven. Hij gef Damoxenus een geweldige „rechtse" tegen het hoofd, doch dc slag die een stier zou hebben gedood, deed Damoxenus glimlachen Nu was het diens beurt Hij sloeg zijn tegenstander met uitgestrekte vingers hard in de zijde en wel in in het zachte vlees onder de ribben. De slag werd met zo'n kracht toe gebracht. dat de hand in het vlees drong en Damoxenus de ingewan den kon uittrekken, hetgeen na tuurlijk dodelijk was. De scheids rechters waren zo verontwaardigd, dat Damoxenus voor goed uitgeslo ten werd van de Olympische Spe len, hetgeen nogal een milde straf lijkt. Creugas werd met lauweren getooid en zijn naam werd plechtig, als prijswinnaar. uitgeroepen. Uiteraard werd voor hem een stand beeld opgericht en wel in de tempel van Lycian Apollo te Argos. Boetepot Het is wel aardig te weten dat de kosten van de talrijke beelden soms werden betaald uit de boetepot. In het algemeen was er weinig sprake van fraude, maar onder de boksers kwamen toch gevallen voor van omkoping. Bij dc 98e Olympiade heeft Eupolus van Thessalio dc eeuwige schande op zijn hals ge haald, doordat hij drie deelnemers had omgekocht om hem de prijs te laten behalen. In de 112e Olympiade deed Callipus. een Atheen. hetzelf de bij de Pentathlon. De betrokke nen kregen zware boeten, doch weigerden te betalen. Doch, volgens de geschiedenis, werden de Goden toen zo boos, dat het orakel van Delphi, toen het door enige Athc- nert geraadpleegd werd. geen ant woord gaf. De schrik daarover was zo erg. dat de betalingen dadelijk binnenvloeiden. En zes nieuwe standbeelden werden ter ere van Zeus opgericht Dc eed Laat ons deze anecdotes besluiten met een paar gegevens die de heer Groothof! verwerkte over de eeds aflegging. Het was dan zo, dat op rang en stand der deelnemers niet werd gelet, als ze maar geen mis daad, heiligschennis of iets oneer baars hadden gedaan. Men moest 10 maanden geoefend hebben en zich dan 30 dagen onderwerpen aan een speciale training in het Gymnasium te Ellis. De deelnemers waren daar ook in die maand gehuisvest. Aan de vooravond der Spelen, die doorgaans drie dagep duurden, vond de plechtige eedsaflegging plaats. Deelnemers en scheidsrech ters stelden zich op aan dc voet van het standbeeld van Zeus. In een koperen plaat stond gegraveerd de straf voor de meinedigen. Voor het standbeeld werd daarop een mannetjeszwijn geofferd. Boven de ingewanden van dat offer werd dc eed afgelegd door de scheidsrech ters, die zwoeren dat ze een eerlijke beslissing zouden nemen. Vervol gens zwoeren de athleten, hun va der, broers cn trainer, dat ?ij geen ongeoorloofde roiddolcfi zouden aan wenden om te winnen. Bij de bekro ning na afloop namen de winnaars plaats aan een van goud en ivoor gemaakte tafel. Ze kregen olijfbla deren op het hoofd en palmtakken in de armen en werdén zo toege juicht door duizenden Grieken. Tijdens het feestmaal werden ge dichten voorgedragen, feestliederen gezongen, er werd gedanst en bu dit alles stonden de kampioenen in het middelpunt der belangstelling. DEZE week zijn de eerste Ne derlandse ofllcials en vervol gens Nederlandse athleten Het Ka naal overgestoken, om de voorbe reidingen te maken voor de Olym pische Spelen te Londen. Uit alles blijkt, dat langzaam maar zeker de belangstelling voor deze Spe len onder de Nederlandse sports men groter is geworden en dat ook de kansen worden besproken. Het zal een ieder wel duidelijk zijn, dat ik mij aan zulk een kan senbespreking niet zal wagen, om dat daarin al te grote gevaren schuilen. Het staat voor mij echter vast, dat wij geen grote verwachtingen mogen koesteren, gezien de zo moeilijke Jaren, die achter ons lig gen en gezien ook het feit, dat nog zoveel flinke Nederlandse kerels hun plicht voor het Vaderland el ders vervullen. En toch kunnen en zullen wij iets bereiken, indien van nu af aan alle athleten, Jongens en meisjes, die uitgezonden v/orden, zich vol ledig op de Spelen concentreren én indien vooral ook alle kleine ruzietjes die zo licht kunnen ont staan tussen officiële Instanties, trfcxlners en athleten, voor dat éne grote doel, n.l. een goed finuur in Londen te slaan, van nu af begraven en vergeten worden. Dit moet niet schoorvoetend gaan. maar van ganser harte. Geen official, noch een athleet of een trainer kan zijn volle ga ven ontplooien, Indien hij voelt, dat er tegenstrijdige krachten ten aanzien van hemzelf werkzaam zijn. De athleten zelf zullen echter ook offers moeten weten te bren gen. Niets mag gedaan worden, wat schadelijk is voor de goede conditie en niets mag nagelaten worden, wat deze conditie nog kan verbeteren. MOGE dan straks ons keur corps als het in het Stadion van Wembley aantreedt, de ernst van het ogenblik wel begrijpen, moge het ook voelen, hoeveel hon derdduizenden èn in het Vader land èn vooral ook overzee, in de komende weken met hen zullen medeleven. Ondanks de enorme concurren tie, ondanks het feit, dat bij alle Olympische Spelen plotseling nieuwe sterren aan het firmament verschenen, blijf ik vertrouwen in deze kleine groep Nederlandse meisjes en jongens stellen, wel wetend, dat de Nederlandse sportsmen altijd het sterkst ge weest zijn, als zij hun tanden op elkaar moesten zetten om een schijnbaar sterkere tegenstander te verslaan. Met een hartelijk gemeend „good luck" wil ik deze enkele woorden eindigen in de overtui ging, dat Jk op U, chefs d'équipe, athleten en trainers, in Londen .voor 100 pet kan rekenenl K. J. J. LOTSY Chef de Mission O.S. 1948 HET Stadion brulde. „Ray! Ray! Ray! U.S.A.!! Hurrah! Hurrah! Germania'! Ra! Ra! Ra!" Dertigduizend monden praatten en schreeuwden Dertigduizend lichamen die elk wat anders wil den, zaten stil op de betonnen tribunes, en tuurden uit dertig duizend richtingen naar een smalle witte streep dwars over de korrelig rode loopbaan. Ach ter die streep stonden de athle ten uit veertien windstreken, naar Amsterdam gekomen om deze streep vijf en twintig maal te overschrijden. Wie de draad brak die na de vier en twintigste ronde boven de eindstreep ge spannen zou worden was Olym pisch kampioen tienduizend me- t ter hardlopen. Een papieren vlag wapperde vlak voor zijn ogen en hij hoorde een kreet die uit drie klinkers be stond. Hij keek naar de woest waaierende hand van zijn linker buurman en toen naar diens borst, waarop dezelfde vlag in 't klein vastgestoken was: een wit kruis op een blauwe grond. Nu verstond hij de naam: Ritola. Zijn ogen zochten de lopers. Zij gingen aan de overkant door de zon. De twee Het scheen of Ritola galoppeerde en dat Nurmi voortzweefde Herinnering aan een grote strijd voorsten waren blauw en wit. de derde wit en blauw. Hij zocht de anderen. De voorste, een witte En gelsman, schoof net de bocht uit. Dertig meter achter. Toen de eer ste drie voorbijschoven keek hij naar hun nummers: 800, 797, 866. Hij zocht de namen snel op in het programma: Ritola, Nurmi, Wide. Toen hij het dicht deed schoven zij weer langs zijn wijdopen ogen voorbij. En opeens zag hy, dat dit geen spel was, maar onverzettelijke ernst: dat zich tussen de rode baan en de grijsgeworden wolken een tragedie voltrok, waarbij de spelers niet werden saamgeworpen zoqls in de schouwburg, maar uit elkan der gerukt. Hij keek door zijn kijker naar Ritola, en zag in diens ogen de wilde drift die hem dreef de anderen vooruit te rennen, tel kens als eerste de bocht te grijpen. Toen Robert drie ronden lang Nur mi met de ogen gevolgd had door zon en schaduw, do bochten door waar de loop zich scheen te ver tragen en de rechte einden langs die onder de dansende voeten on merkbaar snel wegkrompen, wist hij dat Nurmi winnen zou. Vóór Nurmi liep Ritola, maar het scheen of Ritola galoppeerde en de wind met zijn kuif opzij wierp, en dat Nurmi voortzweefde in het lucht ledige achter Ritola's naakte, ma gere benen. Nurmi liep met zijn borst, koninklijk en breed en zelf verzekerd, met zijn schouders, die de armen hjog langs het lichaam dwongen. Hij bewoog zijn benen met dezelfde zorgvuldigheid waar mee hij zijn nors gezicht beheerste, dat nog stiller werd omdat zijn hoofd in een rechte lijn voortging, die elke seconde evenver van de rode baan verwijderd bleef. En daarom zweefden zijn benen, en scheen hij alleen en ongenaakbaar, en de Koning van het grootste schaakspel waarvan Ritol^ het paard was. Nog drie ronden: Ritola „Ritola". Ritola schudt zijn hoofd naar voren en lacht met zijn verbrande kaken of hij pijn heeft. Nurmi trekt zijn voorhoofd in rustige rimpels en loopt nog meer rechtop. Nog twee ronden. Nurmi en Ritola schieten risjes lopers voorbij, die te moede loos zijn om aan hun hielen te blij ven kleven. Nurmi en Ritola ren nen steeds in gelijke pas onder het hoge blauwe bord door met de drie eremasten, waar de winnaars met vlaggen gehuldigd worden: maar ze kijken recht voor zich uit: Ritola scherp en Nurmi onverschillig. Doch hun benen bewegen eender rhythme hunner dansgnde voeten. LONDEN heeft geen arena, groot genoeg om er alle eve nementen van de Olympische Spe len in te laten afspelen. Het bou wen van zo'n stadion zou jaren en jaren in beslag nemen. Noodzake lijkerwijs heeft men dus een sprei ding moeten maken, van de spelen en van de toeschouwers. In het centrum staat het Wem bley Stadion voor de belangrijkste Olympische sport: athletiek, voorts voor de halve finales en finales voor voetbal en hockey, voor gym nastiek en ruitersport. In de „Empire Pool", een paar honderd meter van Wembley van daan, komen de zwem- en boks wedstrijden. Basket-ball en wor stelen zijn bestemd voor Harrin- gay Arena. Voor kanoen en roeiqn verplaatsen we onze gedachten naar Henley - on - Thames, terwijl de zeilwedstrijden zullen plaats vinden bij Torquay. Op Heme Hill ontmoeten elkaar de wielerkampioenen. Schematisch ziet het program ma van de Olympische Spelen er nis volgt uit: 29 Juli: openingplechtigheid en 's avonds zwemmen. 30 Jufi: zwemmen, worstelen, ath letiek, schermen en voetbal. 31 Juli: zwemmen, worstelen, ath letiek, schermen, voetbal en mo derne vijfkamp. 2 Augustus: zwemmen, worstelen athletiek, schermen, voetbal en hockey. 3 Augustus: zwemmen, worstelen, athletiek, schermen, voetbal, mo derne vijfkamp, hockey, schieten cn zeilen. 4 Augustus: zwemmen, worstelen, athletiek, schermen, voetbal, mo derne vijfkamp hockey, schieten en zeilen. 5 Augustus: zwemmen, worstelen, athletiek, schermen, voetbal, mo derne vijfkamp, hockey, schieten, zeilen. G Augustus: zwemmen, athletiek, schermen, voetbal, schieten, zeilen, roeien en basketball. 7 Augustus: zwemmen, athletiek, schermen, voetbal, hockey, roeien, basketball en wielrennen. 9 Augustus: schennen, hockey, bas ketball. ruitersport, wielrennen, gymnastiek, boksen en gewichthef fen. 10 Augustus: schermen, voetbal, zeilen, basketball, ruitersport, gym nastiek, boksen en gewichtheffen. 11 Augustus: schermen, voetbal, zeilen, basketball, wielrennen, rui tersport, gymnastiek, boksen, ge wichtheffen en kanosport. 12 Augustus: schermen, hockey, zeilen, basketball, ruitersport, bok sen en kanosport. 13 Augustus: schermen, voetbal, roeien, basketball, wielrennen, rui tersport en boksen. 14 Augustus: basketball, ruiter sport en sluitingsplechtigheid. die voor- en achteruitvliegen met de regelmaat van snelle machine delen. Ze schieten op de eindstreep toe. voor de vier en twintigste maal. Opeens ziet Robert een witte arm, en een hand, die een touw grijpt: en een bel dreunt in zijn oren. De laatste ronde! Dertigdui zend lichamen rijzen wild overeind, en over de rode baan en het vlakke groene veld dreunt een schor ge roep: „Nurmi!" Maar de blauwe Fin blijft zijn knieën doodkalm op en het stadion is bezeten van het heffen tot zijn dij evenwijdig ligt met de baan, die eensklaps somber rood wordt nu de zon weggaat. Hij loopt rond het grasveld of het een stille open plek is in een Fins bos, waar hij even een paar baantjes neemt om zijn spieren los te maken, meer niet. Onder het blau we scoringbord schijnt het of Rito la steigert: zijn mond gaat open en dicht, of hij zich vastbijten wil in de wind. Dan schuift Nurmi rustig zijn knieën iets verder naar voren dan hij vier en twintig driekwart ronden gedaan heeft; met één pas is hij naast Ritola. Zij lopen voor de laatste maal onder de eretribune langs en Robert ziet met de tweede pas Nurmi's elleboog voor Ritola's borst. Met de derde pas staart Ritola met opengesperde mond naar Nurmi's kalme nek. Dwars door het wilde gegil en de razende roffel der klappende handen staart hij opzij en zoekt het blauwe tricot van de norse Fin. Dertigduizend paar armen, benen, handen en schouders worden geschud door de storm van hun eigen kreten. Nooit is de strijd tussen de loop- fenómenen Nurmi en Ritola kernachtiger beschreven dan door A. den Doolaard in diens roman (w\j menen zijn eerste ling) „De laatste ronde". Daar om ontleenden wij deze passage aan dat boek. „Mijn mooiste herinnering aan alle Olympiades die ik mee heb gemaaktvraagt me vrouw Braun. Ik volg onwille keurig haar blik, die door de kamer heen glijdt van haar klein, maar gezellig huisje in de C.N.A. Loos-laan te Hille- gersberg en blijft rusten op een kussen, dat op de canapé ligt en waarop de namen geborduurd staan „Rie Mastenbroek, Willy den Ouden, Jo Selbach en Tini Wagner...." leest ma- Braun van het kussen „De overwin ning van de estafetteploeg, dat is m'n mooiste herinnering, om dat het hier niet ging om per soonlijke eer, maar om de eer van ons vaderland Markant souvenir „M'n meest markante herinne ring," vervolgt ma Braun, is hoe Rie Mastenbroek in Berlijn de 400 meter vrije slag gewonnen heefr. Een paar dagen voor de wedstrijd waren we samen getuige van de training van miss Campbell, de ge- „NON NOBIS DOMINE" Een koor van 1200 stemmen zal bij de openings-cerefrionie in Wem bley Stadion de Olympische hymne zingen van Rudyard Kipling: „Non Nobis Domine". op muziek gezet door Roger Quilter. N« het zingen hiervan zal de Aartsbisschop van York zijn zegen atvao. Ma Braun en Karei Lotsy, die in 192S gezamenlijk de Olympi sche ploeg ten strijde voerden en ook thans nog voor deze moeilijke taak zijn geplaatst vaarlijkste concurrente. We ston den samen naar haar te kijken, hoe ze snel en soepel door het water ging en Rie vroeg: „Neem nou eens tijd van haar op. Ik wil weten of ze harder gaat dan ik." Ik voelde er niets voor. Ik heb een hekel aan zwemmen tegen het horloge, omdat er niets door bewezen wordt. Bovendien vond ik het onsportief tegenover de Amerikaanse. Maar goed, ik liet me verleiden door Rie en toen het gebeurd was kreeg ik de schok van m'n leven. Campbell had de vijftig meter gezwommen in 28 secondenIk vertelde het te gen Rie, die toen niet eerder te vreden was voordat ik ook bij haar met de horloge in de hand ging staan. En toen kreeg ik nog eens een schok, want Rie deed over de zelfde afstand vier seconden lan ger. „Nou", vroeg Rie, toen ze het water uitklom, „wat is mijn tijd?" •Wat moest ik doen?.Als ik haar de waarheid vertelde, zou zij er nog veel erger van onder de indruk komen dan ik Daarom verzon ik een leugentje uit bestwil. Het ging prachtig hoor, zei ik. je ligt maar één seconde achter op Campbell Rie was in d'r sas, maar ik heb er een slapeloze nacht van gehad En voor niets, Want Rie is toch één geworden op de 400 meter. Waar mee ik maar zeggen wil. dat rede neren en speculeren niets te bete kenen hebben, omdat er in de wed strijd zelf factoren meespreken, die niet van tevoren te berekenen zijn. En daarom: vraagt u mij alstublieft niet „wat doen onze meisjes in Lon den?" Daar is niets, maar dan ook niets van te zeggen! OUDE BEKENDEN toen zü nog jong waren. Willy den Ouden, geflan keerd links door Jennie Kastein en rechts T. Baumeister. Willy was dertien jaar tijdens de O.S. van 1932 en vJcrd dan ook door de wereld pers een wonderkind genoemd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 5