PERRY Nederlandse expeditie naar Suriname PIT-boekenactie leverde 5000 boeken op Opbouwend Hervormd jeugdwerk in de binnenstad Marie's opdracht geslaagd Nog steeds grote moeilijkheden 2 Maandag 26 Juli 1948 STADSNIEUWS Door het Protestants Interkerkelijk Thuisfront was oorspronkelijk de Meimaand uitgekozen voor. een grote landelijke actie tot inzameling van boeken en tijdschriften voor „onze jongens overzee". Tengevolge van bijzondere omstandigheden kwam Amersfoort bij de tenuitvoerleg ging dezer actie wat achteraan en werd het Juni eer men er op uit trok. Doch dit mogen wil al aanstonds mededelen de resultaten zijn er niet minder om. Ja vergeleken met andere, zelfs grotere steden, o.a. Utrecht, Is de inzameling een volledig succes geworden. Ter bereiking van het gewenste doel hadden de plaatselijke organi satoren de gehele stad naar het stra tenplan in zeer kleine wijkjes ver deeld en tot het bearbeiden van deze wijkjes de hulp ingeroepen van alle Protestants Christelijke Jeugdvereni gingen ter plaatse. We mogen het zeggen, de meeste van deze vereni gingen hebben zich niet onbetuigd gelaten en telkens weer kon men de jongelui in groepjes door de stra ten van huis tot huis zien trekken, de armen vol allerlei lectuur, welke men dan weer deponeerde in mee gevoerde bakfietsen of handwagens. Na eeii maand is nu alles op het centrale verzamelpunt, het Chr. Mi litair Tehuis in de Lange Beekstraat ingeleverd en daar hebben we de buit eens bekeken In totaal werden ongeveer 5000 boeken bijeen ge bracht; voorwaar een respectabel aantal. En dan bovendien nog een stapel tijdschriften ter hoogte van zeven meter. Hoeveel meter verve ling zal daarmede straks wel verdre ven worden? Letterlijk van alles trof men er onder aan. Twee jongelui za gen we zelfs slepen met exemplaren van „Libelle" en „Het rijk van de Vrouw". Of deze ook naar Indie zuL, len gaan? Wij vrezen van niet, maaF het goede hart sprak er toch uit. We zien onze jongens al zitten in de rim boe of aan de oever van de Kali. ste ken tellend van een pas opgezet jum- pertje enz. Gelukkig heeft er vóór de verzen ding eerst nog een selectie plaats van al het ingebrachte. En al weer, het pleit voor Amersfoorts milde ge vers cn geefsters, dat bjj deze eerste schifting slechts ongeveer één pro cent van de boeken als absoluut on geschikt moest worden ter zijde ge legd, bestemd om te verdwijnen. We zagen er onder zeer oude bekenden, reeds dikwijls 't was aan het uiter lijk al te zien door de handen ge gaan; maar ook velen waariijk ge offerd uit het bezit van echte boeken liefhebbers, voorheen gekoesterd in zorgvuldig samengestelde boekver zamelingen. nü bestemd om van hand tot hand te gaan, verweg onder de tropenzon. Boeken van oude. soms zelfs zouden we zeggen verouderde schrijvers, maar ook boeken, zo vers van de pers. Romans, verhalen, korte schetsen en lijvige trilogieën; ernst en luim, vertaald cn van eigen bodera Boeken voor stille ogenblikken cn een verborgen hoekske. maar ook boeken van de daverende dingen van elke dag. Maar alles te samen een bewijs van een variant op het beken de Oranjewoord: „Amersfoort kan nooit genoeg voor zijn Militairen doen." Daarom ook heeft reeds een 600-tal van deze geschenken zijn weg gevonden naar de boeken kisten van een tweetal legerafde lingen. die binnenkort naar In- die zullen vertrekken, n.l die van de Grenadiers in de kazernes aan de Leusderweg. voor wie 30 Juli het vertrek is vastgesteld en naar 8 R.I., thans in Arnhem, waarvoor het vertrek in de maand September is bepaald. Onze beste wensen vergezellen ook deze makkers op hun verre reis en wij hopen van harte dat het resul taat van de Amersfoortse boeken- en tijdschriften-actie ook hen menig ogenblik van aangename ontspan ning of ernstige bezigheid zal mogen verschaffen. Kinderspelen vielen in het water Een zware regenbui, die zich bo ven de stad ontlastte, was Zaterdag middag oorzaak, dat de kinderspe len In de speeltuin Leusderkwarticr moesten worden gestaakt. Naar ons werd medegedeeld zullen deze nu a.s. Woensdagmiddag worden ge houden. Des avonds was het weer uitste kend en het tuinfeest voor de oude ren slaagde dan ook opperbest. De stemming zat er goed in en in het gebouw waagden velen ook ou deren zich aan een dansje Van avond treedt het Cabaretgezelschap Lawoe uit Haarlem op. Een eskader F SO (Shooting Star) jct-gcvcchtsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht is op het R.A.F.-vliegveld te Odiham in Enge land aangekomen na over de Noord-Atlantische Oceaan te zijn gevlogen op de eerste west-oost vlucht. De Amerikaanse Shooting Stars" op het Odiham-vliegveld. Feestelijke sluiting var club jaar UTRECHTSCHESTR. 14 AMERSFOORT TEL. 5294 RUGZAKKEN FIETSTASSEN CARRIER- TASSEN BROODZAKKEN SCHOUDER- TASSEN VELD-EN THERMOS FLESSEN DIENDEN gelijkwaardig Zwitserse zwemmers naar Amersfoort Olympische ploeg komt op bezoek bij Neptunus Op Vrijdag 13 Augustus arriveert de Zwitserse Olympische zwem- en waterpoioploeg in Amersfoort, waar op verzoek van de KNZB een wed strijd wordt gehouden tegen Neptu nus. Op de zwemnummers maken de Amersfoorters tegen deze inter nationals een vrij goede kans. Op de 100 m. borstcrawl namelijk noteer de de snelste Zwitser. Schneider, een tijd van 1.04, terwijl de tijd van Jan de Gans iets beter is. De 200 m. schoolslag daarentegen is een topnummer van de Zwitsers. Kuiper met 3.04 kan Wildhebbaer met 2.48 niet bereiken. Blumer, de Zwitserse rugcrawlzwemmer is iets sneller dan Bolie Rtlhl, Daarentegen is mcj. Ina de Gans zowel op dc borstcrawl als op de rugslag sneller dan rcsp. Marianna Erisman en Doris Gonter- weiler. De 200 m. schoolslag dames zal wel weer een overwinning voor de Zwitserse Elisabeth Kobi ople veren voor mej. A. v. Bekkum. De Zwitsers beschikken over twee schoonspringers. die een demonstra tie zullen geven. Hun waterpoio ploeg komt uit tegen Neptunus I. Tweejarig kind verbrand Vrijdagochtend is in de Aldcgon- destraat een tweejarig jongetje in een teil kokend zeepsop gevallen. Het kind is naar het St. Elisabeths- gasthuis overgebracht en daar aan de opgelopen verwondingen over leden. Opbrengst bioscoop collecte De opbrengst van de gedurende twee weken in het Grand Theatre gehouden collecte voor de UNAC tijdens de vertoning van de film „Achter de Wolken" bedraagt 3926,25. Een prachtig resultaat! TUINKALENDER 26 JULI. De Dahlia's staan thans in volle bloei. Aan het einde der scheuten vindt men aan de stengel onder de bloem wel vier of meer knoppen, die zich ook zullen gaan openen. Indien men alle knop pen laat zitten krijgt men wel veel bloemen open. doch klein van for maat en met korte stengel. Daarom dunt de kweker de knoppen uit. Aan iedere stengel laat men slechts één knop doorgroeien tot bloem, ell* andere worden in het begin reeds verwijderd Jeugdige Nederlanders uit Duitsland in Amersfoort Daar kwamen zij de trein uit, Za terdagmorgen om ongeveer half twaalf, zevenenvijftig kinderen van Nederlandse ouders uit Duitsland, die enige tijd in Amersfoort en om geving zullen doorbrengen en wor den ondergebracht door de R.K. Huisvestings Commissie, afdeling Amersfoort. Koffertjes cn tassen torsend ston den zij op het station. Met ernstige, bleke gezichtjes traden zij schoor voetend toe op hen. door wie zij ge durende hun verblijf zullen worden verzorgd. De jongste onder deze kinderen, een meiske van vier jaar schreide. Hans. een blonde knaap van negen, stond nieuwsgierig rond te kijken. Zijn broekje was wat te kort en z'n jasje verschoten.' Zijn blonde kruin stond recht overeind. HJi sprak of verstond geen Neder lands. net als de meeste kinderen van deze groep Von wo kommst du, vroegen we. Ich komm' von Oberhausen, zei Hans. Warst du schon früher in Hol land? Ncin, aber mein Vater hat im mer viel von Holland erzahlt und ich freue mich sehr. hier zu sein. Ich finde Holland schön. Ich bleibc drei Monate hier. De meeste kinderen blijven enkele maanden cn dat is lang voor een kind, vooral wanneer het voelt, dat het gedurende die tijd een beetje verwend zal worden en niet zal be hoeven te spelen op puinhopen Goede opvoering van Goudhaartje en de Troubadour De kinderen, die Zaterdagavond de operette Goudhaartje cn de Troubadour hebben opgevoerd, hadden daarmede een volledig suc ces. De operette in drie bedrijven onder leicliqg van mej. van Kolf schoten trok pl.m. 1500 kijkers, die met de grootste aandacht dc ver richtingen van de 60 medewerken den volgden. Er waren zeker 900 kinderen aanwezig. Dat deze operette met de grootste stilte werd gevolgd spreekt wel haast vanzelf, want zoiets boeit de jeugd uitermate. De vele toeschou wers hadden geen spijt van hun tocht naar de speeltuin. Dit bleek wel uit het hartelijke applaus, dat na ieder bedrijf opklonk. Aan het einde van de opvoering bood voorzitter Breijer de dames Van Kolfschoten cn J. Wijnands bloemen aan. De laatste had de dansjes ingestudeerd. De regisseur, de heer Chr. Christ, ontving een vulpen. Na afloop werd het feest door de ouderen in het clubgebouw voort gezet met dansen op muziek van de Binikry Boys onder leiding van Joe Krijnen. Krijnen wist de stem ming er in te houden en om 2 uur, toen men sluiten moest toonde men daartoe weinig lust te hebben. Toen in de bezettingsjaren veel jeugdwerk verboden was of dreigde verboden te worden is men op vele plaatsen in ons land onder leiding van de Her vormde Jeugdraad begonnen met het zogenaamde Gczins- clubwcrk. Ook in onze stad, vooral in de binnenstad, nam men dit werk ter hand; oor spronkelijk met groepjes van 810 kinderen in de woonka mers van enkele belangstellende particulieren; thans in het Jeugdhuis, Muurhuizen 1. Hoewel men ook hier, gelijk in alle jeugdwerk, dikwijls met ge brek aan leiding te kampen heeft, is toch dit werk in Grote en Klei ne Haag, Mooyerstraat. Scherbier- straat enz. voor de jeugd van 612 jaar uitgegroeid lot ruim 100 kin deren, die wekelijks in verschil lende clubs samenkomen. Zaterdagmiddag 1.1. werd dit clubjaar besloten met een feest middag voor alle clubs in de zol derzaal van het jeugdhuis geheel versierd door werk in de diverse clubs gemaakt. Wij hebben met verwondering toegekeken wat de leidsters met peuters van 5 en 6 jaar in grocpsspelen wisten te be reiken. Wat hebben die kinderen van elkanders vertoningen geno ten; wat werd er geluisterd als er werd verteld of hoe keek men in spanning toe wanneer het filmtoe stel snorde, vooral toen een dieren film draaide, waarin voor allen be kende personen en dieren voor kwamen. In de pauze keken we wat rond op de tentoonstellingstafels. Hier viel ons op een verhaal plak- tekenschrift een specimen van mo dern jeugdwerk voor peuters van 5, 6 en 7 jaar. Juf schrijft en ver telt een vervolgverhaal en de kin deren leren versjes en spelletjes erbij, zij knippen, plakken en te kenen, drogen bloemen enz. en dit alles wordt in een groot cahier sa mengevoegd. Geen wonder dat er op de clubmiddagen weinig absen ten zijn. Ook het jongenswerk dwong algemene bewondering af. „Groot Toneel" had veel succes met verzetsstuk De laatste dag van het zomer feest van de speeltuinvereniging Het Soesterkwartier werd ver zorgd door de onderafdeling Groot Toneel, dat onder regie van de heer Chr. Christ een verdienste lijke opvoering gaf van het toneel stuk „De Stormbal hangt uit". Dit stuk in drie bedrijven van Will Brakenberg, speelt in de jaren 1942 1945. We beleefden weer volop de tijd, dat de illegalen hun strijd streden tegen de bezetter en de wijze waarop gespeeld werd, het aanvoelen van het stuk, verdient bewondering. En dan te weten, dat men met grote moeilijkheden te kampen heeft gehad, zoals de heer Christ na de opvoering mededeelde. Een week voor de opvoering moes ter. nog twee rollen door anderen worden overgenomen. De heer Kramer nam een dubbelrol voor zijn rekening. „De Stormbal hangt uit" ver plaatst ons in een gezin waarvan plo zoons illegaal werken met uit zondering van één der broers Bas de musicus, die zijn muzikale talen ten in dienst stelt van de Duitse instellingen. Uiteraard levert deze situatie vele verwikkelingen. Deze slappeling werd goed uitgebeeld door C. Rakhorst. We maken kennis met de moederliefde van Oma van Gameren, die de vrede in haar huis tracht te bewaren, goed gespeeld door Mevr. Gerritsen. Eén der hoofdrollen nl. Tom Dekker, de vreemdeling die als illegaal zich bij de S.D. aanmeldt werd zeer goed gespeeld door S. Sleeking. Deze spion weet zich in het gezin van Gameren te dringen en komt zo in kennis met de vrienden van de slappeling Bas. Hij beheerst ech ter de situatie volkomen maar moet ervaren, dat de vrouw van Kees van Gameren (Christ) de Duitsers een ongeëvenaarde haat toedraagt door de executie van haar man. Gré vond in Mcj. Klad- der een gevoelige vertolkster. Zij en S. Sleeking waren wel de besten. Als de oorlog ten einde raakt en spion Tom Dekker zich in zijn wa re gedaante kan vertonen dan be leven we toch nog een gelukkig slot. De spanning in het stuk werd geheel overgebracht op het zeer talrijke publiek (ruim 1500) en dat is al een verdienste op zichzelf. Vechtpartij in café Zaterdagavond werd polilie- assistentie gevraagd bij een vecht partij in een café aan de Leusder weg. Toen de politie arriveerde was de rust in het café reeds weer gekeerd, maar vóór het café had den drie mannen nog ruzie. Een van hen was in beschonken toe stand. De vechtpartij was ontstaan doordat de dronkeman bij het bin nengaan van hel café tegen het tafeltje was gelopen, waaraan een militair met zijn zuster zat te drin ken. Enig glaswerk is in de strijd gebleven. Een geheel dorp met kerk en school, huizen en schuren alles op gebouwd uit lucifersdoosjes, be plakt met behangselspapier cn zo kunstig beschilderd dat men eer bied krijgt voor het geduld en de toewijding van de leider en de jon gens, die zo iets samen tot stand brachten. Het buitenwerk van de zomermaanden kon natuurlijk in een zaal niet worden gedemon streerd, maar vergeten wordt het zeker niet, dat hoorden we wel van de jongens zelf, die ons er van allerlei over vertelden. Al met al een vorm van jeugd werk met een goede toekomst. We kunnen slechts onze verwondering uitspreken over twee dingen: ten eerste dat men in zulk werk nog moet tobben met leidersgebrek (hebben de ouderen zo weinig ver antwoordelijkheidsgevoel voor hun jongere tijdgenoten?) en ten twee de: waar blijft de belangstelling van de ouders voor het werk en de vreugde van hun kinderén? Waarlijk hun aantal had wel wat groter mogen zijn. Aanvullingsagenda voor de raad De volgende punten zijn aan de agenda voor op Dinsdagavond a.s. te houden openbare vergadering van de raad toegevoegd. 23. Voorstel van B en W. tot ver lenging van de verhuring van diverse schoollokalen aan ver schillende verenigingen en stichtingen, werkzaam op onder wijs gebied. 24. idem om te bepalen, dat voor het terrein, omsloten door de spoorlijn Amersfoort—Zwolle, de Eem. Zeeuwsestraat. Nijver heidsstraat, Groningerstraat. Puntenburgerlaan. Gerrit van Stellingwerfstraat en Soesterweg een plan van uitbreiding wordt voorbereid (gedrukte verzame ling nr. 81). - Fietser was de kluts kwijt Op de IJselstraat reed Zaterdag middag een vrachtauto in de rich ting van de Oude Soesterweg. Een wielrijder, die op de Oude Soester weg in de richting van de Zonne bloemstraat fietste, werd zenuw achtig, toen hij de vrachtauto zag naderen. Hij begon te twijfelen, reed eerst door, remde vervolgens en sprong, toen hij vlak voor de vrachtauto was van zijn fiets. Dooi de vrachtauto werd het achterwiel van de fiets gekraakt. Burgerlijke Stand Geboren: Elizabeth, d v. J. de Wit en A. A. Wind; Jannetje, d. v. N. Polman en E. H. Ekker; Hendrik Jan, z. v. C. Pries en A. M Vonk. Examens Van de 46 leerlingen der vierde klassen van de school slaagden voor het Mulo-examen: Henny van Doorn, Willy Fransen. Nettle Gros. Rini v. d. Kaa, T. v. d. Meer, Lvda te Kulve, Bep Pfeiffer. Nellie Tim merman. Fietje Verploegh, Jeanne Vos, Jannie Warmink. Jo v. d. We tering, Toos v. d. Wetering. B. van Barlin^en. J. v. d. Berg. Jelle Bergs- ma, J. Brcgman. A. Bopp. A. Brink. K. Bruggeman (B.) C. ter Burg. J. Evers. J. Geutjes. W Hendriks. T. Hout. A. Spenbur.g. J de Jager. M. Kaizer, A. v. d. Kamp. L. Kremer. K. van Lunteren. H. Meester. R. Obbes. F. Oljans <B.), W. Schona- gen, S. Sleeking, T. Homassen. K. Uneken, G. v. d. Vegt, P. Rehwin- kel, L. de Visser, H. Jansen (B.). K. de Wolf. Afgewezen: drie leerlin gen. Tennissers benutten het mooie weer Al wees de kalender al sedert enige weken „zomer" aan. nu is het dan w e r k e 1 ij k zomer geworden. Daar kunnen ook de tennissers, die het prachtige weer gisteren voor di verse wedstrijden hebben benut, van meepraten. Menig druppeltje zweet is er langs hun voorhoofd gevloeid, maar de strijdlust was er heus niet minder om. Op de banen van ALTA vond een massakamp tussen Alta en Shot uit Zeist plaats. Alta had vooral die spelers opgesteld, die gewoonlijk niet in competitieverband uitkomen, Shot trouwens ook. en de Zeis- tenaren hadden niet veel moeite om met 147 te winnen. Speciaal bij dc heren waren de bezoekers sterker: zij wonnen alle zes heren singles en drie heren dubbels, alleen Leen- knegt en Keulen wisten hier een Amersfoorts winstpunt te boeken Bij de dames ging het meer gelijk op; mevr. Hartong. mej. Heilygers en mej. Nooteboom wonnen hun singles tegen Shot, dat twee singles won. Mevr v. d. Laar en mej van Silfhout boekten in de damesdubbel een overwinning, de andere dames- dubbel was voor Zeist. Tenslotte wonnen beide parten nog twee ge mengde dubbels, zodat de eindstand 147 voor Shot werd. Op de banen van A.T.S. vond voor de eerste maal een parktour- nooi plaats en wij zijn er zeker van, dat het de laatste maal niet zal zijn. Bij de Heren B domineerden de jonge spelers Cardinaal en Breg- man. Bij de enkel-spelen versloeg Cardinaal Bregman met 6—2 6—1; de dubbel wonnen zij samen van L. J H. v. d Veer en Cardinaal Sr. na zeer spannende strijd met 57 6—4 6—3. Een zelfde dominerende rol speel- den bij de dames de dames v. d. Veer, zoals uit de volgende uitsla gen blijkt- Dames Enkel B finale: mevr. v d. Veer-Dekkermevr. v. d. Veer-v. Zwol 6—2 4—6 6—1; by de Dames Dubbel B. waar een halve competitie gespeeld werd werden dezelfde dames eerste, tweede me\ r. v d Veer-Lammers en mej. van Herpen. In de C-afdeling won Door nekamp gedecideerd bij de Heren, terwijl bij de Dames mej. Lammers mej Keizer in de finale versloeg. De Gemengde Dubbel was hier voor mevr. Visser en Veldkamp, de Da mes Dubbel voor mej. Dienbroek en mej. Lammers. de Heren Dubbel voor Spoor en Verkerk. Zowel op dc banen van ALTA als op du van ATS bleef men na afllooD van de wedstrijden nog geruime tijd gezellig bijeen. Sportdag Jongenswerk van het N.J.V. Door de leiders van het jongens werk in de Ring Gelderse vallei van het N.J.V. was Zaterdag 1.1 een spel en sportdag georganiseerd op de terreinen achter het Retraite-huis aan de B.W. laan. Wij troffen er een grote groep jongens uit verschillende plaatsen uit de omtrek met hun leiders aan Wij zagen groepen uit Amersfoort van de jeugdverenigingen „I m m a- n u 1" in het Soesterkwartier 'en „Samuel" in de binnenstad; wij troffen ze uit Nijkerk en Nijkerker veen; uit Leusden, Baarn en Soest. Onder leiding van de voorzitter van dit jongenswerk, de heer A. Veldhuizen, was de jeugd in de morgenuren beziggehouden met ge zelschapsspelen en de vertelling van een zeer spannend jeugdverhaal door een der leiders, de heer D e Bruin. De middaguren waren geheel ge vuld met individuele- en groepswed strijden waarbij vrolijkheid en jon genshumor niet van de lucht waren ook al dreigde een regenbuitje de vreugde te verstoren. Om vijf uur werd voorafgegaan door de Chr Muziekvereniging „Ho sanna" de terugtocht aanvaard naar het clubgebouw van „Immanuël waar de prijsuitreiking plaats vond. en deze goedgeslaagde buitendag gesloten werd met een pittig woord van dc heer H. Schuring, alge meen voorzitter van de ontvangen de vereniging. Vier dagen wandelen tegemoet Het was vanmorgen op het Ju- lianaplein een drukte van belang. Twee autobussen vol Amersfoortse deelnemers en deelneemsters aan de Vierdaagse stonden er gepar keerd. Overal zagen we familie leden, bekenden en belangstellen den gesprekken aanknopen met de wandelaars, die bus in bus uit gingen om toch vooral maar op de foto's te komen en de toespraken te horen van hun bestuursleden, die hen uitgeleide deden. Om ongeveer half tien werd het sein tot vertrek gegeven. De chauffeurs drukten eens extra hard op de claxon en daar gingen ze vier dagen wande len tegemoet! Nieuwe Franse regering door Kamer aanvaard Frankrijk heeft weer een regering. De nieuwe premier. André Mane, die Zaterdag voor de Nationale Vergade ring verscheen behaalde in dit li chaam met 352 tegen 190 stemmen het vertrouwen van de volksverte genwoordiging. Zijn meerderheid was hiermede veertig stemmen gro ter, dan deze volgens de constitutie minimaal diepde te zijn. Het kabinet zal volgens Reuter be staan uit achttien ministers en zeven tien onder-ministers. Het is de groot ste regering, die Frankrijk sedert de oorlog heeft gehad. De premier van het nieuwe kabinet wordt bijgestaan door twee vice-premiers, met name Léon Blum, socialist en Teitgen. MR P. De meest opvallende verschuiving is, dat de huidige minister van bui tenlandse zaken. Georges Bidault, de regering verlaat en dat zijn plaats wordt ingenomen door de vroegere premier Robert Schuman (MRP). Aan de vorming van het kabinet zijn zeer heftige discussies vooraf gegaan De socialisten kantten zich scherp tegen de figuur van Paul Reynaud als minister van financiën. Hun fractie bezweek echter met 40 tegen 25 stem men voor-de aandrang die hun be jaarde politieke leidsman Leon Blum op hen uitoefende om hun verzet te laten varen. Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I. 19.45 's-Gravenhage zeven eeuwen; 20.00 Nieuws; 20 15 Zo meravond kerkconcert; 20.45 Mijn be zoek aan Djokja; 21 05 Kon Mil. kapel; 21.50 Muzikale flonkeringen; 22 10 Met band en plaat \oor U paraat; 22 45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws; 23.15 Swcelinck kwartet; 23 35 Gr.pl. HILVERSUM II 19.00 Daar ls m(jn vaderland; 19.30 Mccstertrio; 20 00 Nws 20.05 Dingen van de dag; 20.30 Resi dentie ork: 2100 Glnette Doyen; 21.15 Er zijn maar weinig; 2135 PS 22 05 Democratisering van de Buitenlandse dienst; 22.30 Negro Spirituals; 22 30 Ma- lando; 23 00 Nieuws; 23.15 Gr.muz Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn 7.30 Dido en Aeneas; 7 45 Mor gengebed; 8.00 Nieuws: 8 15 Pluk ae dag. 9 00 Lichtbaken; 9 30 Wagner; 10 00 Klein kleutertje, 10.15 Werken van Thi- man en Strawinski; 10.40 Voordracht; 10.50 Muziek houdt fit; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Zang en plano; 12 00 Angelus: 12.03 Metropole ork 12 55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws; 13 20 So praan en plano: 13.45 Uit het boek der boeken: 14.00 Strijkkwartet; 14.30 Onder Ons; 15 00 Muziek houdt fit; 16 00 Zon nebloem: 16 30 Ziekenlof: 17.00 Na schooltijd: 17 15 Gr.pl 17 30 Lang zullen re leven. 17 45 Overzeese kroniek; 18 00 Oekraiensch Katholiek Priestersemina rie; 18 20 Londen rr>3akt zich op voor dc Olymp Spelen. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7 00 Nieuws; 7 15 Gr.pl.; 7.50 Dagopening. 8 00 Nieuws; 8.15 Aubade; 8 45 Gr.muz 9 15 Morgen wijding: 9.30 Waterstanden 9.35 Arb.vit 10 30 Voor dc vrouw; 10 35 Victor Sil vester: 10 50 Kleutertje luister. 1100 Orgelconcert: 1145 Tentoonstelling In Prinsenhof; 12 00 Zang: 12 30 Weer; 12 33 Speeldoos; 13.00 Nieuws: 13 15 Skymasters; 13.45 Gr pi 14 00 Repor tage Emma Kinderziekenhuis: 14 15 Ra dio matinee; 16.40 Jeugduitzending: 17 - Gr pl.17 30 Radio filmkrant: 18.00 Nws 18 15 Tom Erich. Scheepstijdingen Britsum, 23/7 van Nuevltas n. Rot. terdam; Delftdijk. 23/7 van Londen te Rotterdam. Eemland, Amsterdam—Bu enos Aires pass. 23/7 Kaap Verdische Eilanden: Grootebeer, 23/7 van Bata via via Adenu naar Amsterdam; ln- drapoeia. BataviaRotterdam, pass. 23/7 Kaap St. Vincent; Johan van Ol- dnebarnevelt. 23/7 van Batavia vla Aden naar Amsterdam: Lcuvekerk. Rotterdam Calcutta. 23/7 te Mar seille; Llssekerk. Perz. Golf—Rotterdam 23/7 van Port Soedan; Prins Willem 2. HoustonAmsterdam 24/7 100 mijl West SciUies; Randkerk. Calcutta Rotter dam 24/7 te Colombo; Sluyvesant. Am sterdam—Paramaribo 23/7 van Madeira; Westerdam. RotterdamNew York. 23/7 v.m op 1000 mijl Oost van Ambrose Lichtschip. Geleerden zullen onderzoek instellen naar bodem, flora en fauna MET het motorschip „Cottlea" van de K.N.S.M. vertrekken op 13 Augus tus vijf Nederlandse geleerden, die enkele gebieden In Suriname aan een wetenschappelijk onderzoek zullen onderwerpen om gegevens te ver zamelen, waarmee de Surinaamse landbouw, veeteelt en bosbouw hun voordcel hopen te kunnen doen. De expeditie staat onder leiding van de entomoloog (insectenkundige) dr. D. C. GreUskes, die reeds sinds enige tijd verbonden is aan het Landbouwproefstation te Paramaribo. Dc deelnemers denken in I\Iei van het volgend jaar hun onderzoekingen te beëindigen cn naar Nederland terug te keren. HET waren prof. dr. A. A. Pulle en dr. J. Lanjouw, conservator van het Botanisch Museum en herbarium te Utrecht, die ons inlichtingen ver strekten over deze studiereis. Drie groepen van geleerden vor men het gezelschap: iedere groep met zijn eigen taak en zijn eigen in teressen. Want prof. dr. J. P. Bakker van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam zal. ter zijde gestaan door de heer H. W. van Tellingen, de geomorphologische onderzoekin gen voor zijn rekening nemen; on derzoekingen. die zich beperken tot de vormen van het aardvlak en de bovenste lagen van de aardkorst. De tweede groep de botanische, gevormd door de heren dr. Lanjouw en zijn assistent drs. J. C. Lindeman, zal de flora van de betrokken gebieden be studeren. terwijl tenslotte de zoölo gische groep van dr. Geijskes en drs. P. H. Creutzberg van de Leidse uni versiteit de fauna op het program ma heeft geschreven. De kosten, aan de expeditie verbonden, worden geraamd op 85000 gulden: een bedrag, dat door tal van verenigingen, enkele maatschappijen, particulieren en het Surinaamse gouvernement werd bijeengebracht. Het initia tief ging uit van de, in 1945 op gerichte. natuurwetenschappelijke studiekring voor Suriname en Cu rasao, waarvan prof. Pulle de functie van algemeen voorzitter en dr. Lanjouw die van onder voorzitter bekleedt. Geen ontdekkingsreis MET nadruk wezen deze beide ge leerden er op, dat de expeditie geen ontdekkingsreis gaat onderne men. De deelnemers zullen niet zoe ken naar nieuwe rivieren, heuvels of bergtoppen, doch uitsluitend een vijf tal gekozen gebieden uit wetenschap pelijk en practisch oogpunt onder zoeken. De vijf terreinen, alle met een verschillend karakter, liggen als het ware achter elkaar, zodat een vrij volledig beeld kan worden gekregen van de voornaamste natuurlijke ge bieden, die samen Suriname vormen. Het eerste terrein bevindt zich in de omgeving van Paramaribo, dicht aan zee. De geleerden zullen bijzon dere aandacht wijden aan de hier voorkomende schelpritsen, die in de loop der jaren in reeksen langs de kust achterbleven, toen nieuw land aanslibde. Het tweede „arbeidsveld" strekt zich uit over een lengte van 35 km., van Moengo tot de Wia-Wia- bank een kuststreek met schelp- ritsen. moerassen en een laag heuvel landschap. Hierna hopen de geleer den een bezoek te brengen aan een swamp" een gebied met een plassen vegetatie (lisdodden) bij Coronie. Als volgende punt staat de Savan ne op het programma. Gekozen is het terrein tussen Coppename en de Sa- ramacca-rivier bij de Tabitikreek. Savannen kunnen aldus prof Pulle het best worden vergeleken met een Nederlandse heide. Zij liggen tussen de grote rivieren en worden omzoomd door oerwouden. De grond is uiterst onvruchtbaar: aan de op pervlakte ligt vrij veel zuiver kwartszand. Toch bestaat de kans. dat enkele savannen geschikt blijken voor de veeteelt. Tenslotte zal de expeditie een bos- terrein bestuderen en wel een oer woud bij het Nassangebergte 70Ö m. hoog) aan de Marowijne, de grens rivier van Frans Guyana cn Surina me. Aangezien de tocht ongetwij feld grote wetenschappelijke cn practische vruchten voor Suriname zal afwerpen, is voor belanghebben den In dit land de mogelijkheid open gesteld dc expeditie mee te maken. Een gelegenheid, die reeds dankbaar werd aangegrepen door enkele land bouwkundigen. een houtvester en een geoloog. De geleerden zullen hun gegevens in Nederland uitwerken, maar het ligt In dc bedoeling de du plicaten en dc standaardcollectie, die zal worden meegebracht, in de toe komst ter beschikking te stellen van het Surinaamse gouvernement. Ook zal de expeditie, die een eerste proef betekent, het begin zijn van een reeks studiereizen in de komende jaren. (Van onze Haagse Redacteur) Vanmorgen heeft minister Drees een onderhoud gehad met de kabi netsformateur dr. Beel. Dit zal nauwelijks verbazing kunnen wek ken. nadat Zaterdag bekend was geworden dat dr Beel een aantal ministers uit 't demissionnaire ka binet bij zich had ontboden, ware het niet dat naar verluidt, het ini tiatief tot dit onderhoud niet van dr. Beel, doch van minister Drees is uitgegaan. Indien dit juist is dan kan men zich ervan overtuigd houden dat minister Drees de for mateur op de hoogte heeft gesteld van de bezorgdheid van de socia listen over de richting waarin do heer Beel, wellicht onder de druk van prof. Romme, aanstuurt. Zijn wij wel ingelicht dan heeft dr. Beel n.l. het voornemen om een extra-parlementair kabinet te vor men. dat zou bestaan uit 5 katho lieke ministers. 5 socialistische. 1 christ. hist, en 1 liberaal. Toen dit bekend werd hebben velen in Den Haag zich de ogen uitgewreven. Immers het is nu zo langzamerhand voldoende bekend, dat de socialisten deelneming aan een kabinet waarin ook vertegen woordigers van de CHU of van de WD zitting hebben, onaanvaard baar achten. Die houding spiuit voort uit de overtuiging, dat hoe wel ook deze partijen cr zo lang zamerhand wel van doordrongen schijnen te zijn. dat het zonder een krachtige socialistische politiek niet zal gaan, zij aan de andere kant alles zullen doen om het fi nancieel economische beleid weer in de vooroorlogse richting te stu ren. Deze voor-oorlogse politiek evenwel heeft naar het oordeel van de P. v. d- A. rampzalige gevolgen gehad voo rde economisch zwak kere in de volksgemeenschap. Het is dan ook geenszins verrassend dat men in socialistische kringen over deze tweede poging van Beel ontstemd is. Als uiterste poging om dr. Eeel tot andere gedachten tc brengen heeft de P.v.d.A. blijkbaar besloten haar standpunt nog eens door de heer Drees te laten toelichten, doch ook dit besluit schijnt met tegenzin te zijn genomen, nadat duidelijk was ge worden, dat dr. Beel zijn eerste mis lukte poging wil gaan herhalen. Het enige verschil schijnt te zijn dat dr. Beel zichzelf heeft bevrijd van het lastige overleg met de fractieleiders. Terwijl iedereen in het Roomse en rechtse kamp zich beklaagt over de rampzalige gevolgen van een lange crisis, laat de heer Romme geen po ging achterwege om de crisis te rék ken, tegen de opvatting van een deel van zijn partijgenoten in. Zaterdag hield de parlementaire redacteur van de katholieke „Tijd" een krachtig pleidooi voor de voortzetting van de Rooms-rode coalitie, waarbij hij met recht aanvoerde dat het toch niet de samenwerking in het tweede kabinet is geweest, dat het kabinet Beel de- missionnair heeft gemaakt. Prof. Romme wees dit besluit in geïrri teerde bewoordingen af. Men vraagt zich in Den Haag afi waarom de KVP-leider zo scherp gekant is tegen het tweepartijen- kabinet. Het antwoord op die vraag schijnt men te moeten zoeken in de 62 duizend stemmen van de heer Welter, die zoals men het in katho lieke kringen ziet, de katholieke eenheid in gevaar brengt. Van voortzetting van de oude basis ver wacht men in die kringen blijkbaar stijgende steun aan Weiter en op dat argument prolongeert men dan blijkbaar een kabinetscrisis. Het is intussen duidelijk dat in dien deze vrees van invloed blijft, er een goede kans bestaat, dat ook Beels tweede poging zal mislukken, tenzij hij zijn toevlucht tot het rechtse kabinet KVPCHUWD neemt. Dat daarop in CHU-kringen vooral gerekend wordt, wordt dui delijk uit het noemen van tal van namen uit CHU-kringen voor mi nistersfuncties. Een der merkwaar digste berichten uit die kring is, dat de secretaris-c meraal van bui tenlandse zaken, Lovink, onlangs tot de CHU is toegetreden. Daarbij blijft het trouwens niet en dan volgt aan de ande.e kant een uit breiding van de liist van persona non grata met socialisten, die de gunst van de KVP hebben ver speeld. Logeman en Schermerhorn prijken reeds lang boven aan die lijst. Thans wordt ir. H. Vos. de man van het plai. van de Arbeid van het voorontwerp Vos op de be drijfsorganisatie en in het laatste kabinet van de verkeersorganisatie aan die lijst toegevoegd. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brlelle C. J. Schweitzer tc Balk: te Colljnsplaat (toez.) A. N. Langhout te Zundert; te Elburg (2e pred.pl C. C Klcrkx te Op'en Neder Andel; te Loosduinen (toez J Zandee te Warmond, te Neede K J. F Keu- ning te Winschoten; te Schipluiden F. C. Bosboom te Rotterdam-Hlllcger3- berg. Bedankt voor Beekbergen (toez.) K. C van Gorcom te 's-Gravenzande; voor Krulnlngon C. Batenburg te AlbJasscr- dam: voor Muiden en voor Voorthulzen (2e pred pl.) J Zwijnenburg te Hulzen (N.H Gcrcf. kerken Beroepen te Hijken (Dr.) H Mooi- huizen te Aarlandcrveen. Evang. Luth. kerk Drietal te Arnhem J. G. Bahnmüller te Hilversum. C. F Nolte te Utrecht ert J H Smit Duyzentkunst te Leiden Geref. gemeenten Beroepen te Oostkapelle-Meliskerke en te Middelharnis K de Gier. cand to Utrecht Bedankt voor Wcstzaan J. Hagestcin, cand. te Vlaardingen

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2