DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Figuur van formaat gezocht -Operaties- Radicaal plan van Truman brengt Congres in verlegenheid CPN houdt zich bezig met zelfcritiek Indonesische deelstaten komen naar Den Haag Niéuw nota zal wellicht tot Molotof gericht zijn tot uitholling van een staat s Wereldvrede afhankelijk van onze economische kracht" r Droogzonnig en warm! Ned. binnenspelers het grote gevaar Roozenburg wordt vervangen België stap dichter bij crisis ■Woensdag 28 Juli 1948 Achtste jaargang, No. 1082 Opgericht door de Stichting „Hev Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.— p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Snikheet yas het deze eerste dag van de Vierdaagse. Een hooiwagen op de weg bracht soms even schaduw voor de 'er naast voort-marcherende wandelaars. Alleen na een bocht in de weg. viel de zon tuepr onbarm hartig op de hoofden en blote armen. Maar in ieder geval, je kon je dan nog vasthouden aan het hooi en dan had je een steuntje Londen blijft Arabisch Legioen steunen Veiligheidsraad behandel de Palestijnse kwestie Reuter meldt uit Londen dat En geland besloten heeft, alsnog de kwartaalbetaling van 500.000 mll- lioen pond sterling aan Transjor- danië te verrichten. De Britse re gering betaalt Transjordanië jaar lijks twee milioen pond voor on derhoud van het Arabisch Legioen, maar had twee weken geleden geen termijnbetaling gedaan we gens de „verwarde toestand" in Palestina. De Veiligheidsraad behandelde gisteren de Palestijnse kwestie. Een Syrisch verzoek om de status van Palestina te onderwerpen aan de beoordeling van het Interna tionale Hof van Justitie in Den Haag. is in de gisteravond gehou den zitting van de Veiligheidsraad verworpen. De vereiste meerder heid van zeven der elf stemmen werd niet gehaald doordat de Oekraine tegen stemde, terwijl Frankrijk. Canada, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zich van stemming onthielden. De sprekers die zich tegen het verzoek verzet ten, motiveerden dit met de over weging dat door zo'n procedure de onderhandelingen voor een vredesovereenkomst zouden wor den belemmerd en vertraagd. Verder heeft de ad zich bezig gehouden met een door sir Alexan der Cadogan ingediende resolutie. Een zeer radicaal programma, beogend „een nieuwe grote depressie" af te wenden, is gisteren door president Truman voorgelegd aan de in spoed zitting bijeengeroepen beide Huizen van het Amerikaanse Congres, dat eigenlek reeds op reces was. In plechtige stilte werd Trumans rede aange hoord en de ontvangst van zijn boodschap was volgens Reuter zo koel als slechts zelden een president ten deel is gevallen. Truman zei, dat het Congres zijn programma nog tijdens de huidige zitting in behandeling moet nemen. Het programma omvat acht-pun- ten. waarvan de Voornaamste zijn: opnieuw instelling van een belasting op hoge winsten, reglementering van de bankcredieten. een toewijzings stelsel voor schaarse goederen, scher pere contróle op de huren, volmacht om zo nodig rantsoenering in te voe ren en machtiging tot prijs- en loon- contróle. De communisten hier en in het buitenland, aldus de president, re kenen erop. dat de huidige welvaart in een crisis overgaat. Zij geloven niet dat wij de hoge prijzen kunnen of willen remmen, maar het volk eist dat wij de inflatie beteuge len en de woningnood lenigen. Dit zijn zaken die elk Amerikaans gezin aangaan en 'ook de gehele wereld, omdat de wereldvrede van onze eco nomische kracht afhangt. Truman verzocht het Congres voorts, wetsontwerpen in te dienen met betrekking tot verhoging van het minimumloon en de ouderdomspen sioenen, terwijl hij ook de wet op de verplaatste personen gewijzigd wilde zien in dier voege dat onderscheid op grond van godsdienst, ras. of land van herkomst komt te vervallen. Verder beval de president behande ling van enige andere sociale aange legenheden op binnenlands gebied aan Terwijl de Democraten vol lof wa ren over de moed van de president om te durven verschijnen voor een Congres waarover hij zich dikwijls zo bitter had uitgelaten, beweerden de Republikeinen, dat Truman een goed kope politiek voerde. In een atmos feer die doordrenkt is van de politieke campagne voor de presidentsverkie zingen is het onmogelijk, zich serieus aan de wetgevende taak te wijden, zo argumenteren de Republikeinen. Of het Congres zich werkelijk met Trumans riogramma zal bezighou den. zal in grote mate afhangen vnn de reactie van de openbare "mening op qc ingediende voorstellen. Oorzaken verkiezingsnederlaag nagegaan in brief van partijbestuur Ontevredenheid over de bij de verkiezingen geleden nederlaag en over het tekortschieten van de Communistische Partij Nederland spreekt uit een brief, die het bestuur van deze partij heeft gezonden aan de besturen, leden en vrienden van de partij. Het bestuur verheelt zich niet, aldus deze brief, dat talrijke kiezers die in 1946 op de CPN hadden gestemd, bij de PvdA terecht zijn gekomen. De oorzaken daarvan worden behandeld in een zevental punten. De party is er niet in geslaagd, de massa van de werkers te over tuigen van de „ernst der Ameri kaanse bedreiging" zo heet het in deze brief. De strijd voor de natio nale zelfstandigheid tegenover Amerika staat niet voldoende in het middelpunt van het optreden der party. Voorts is de partij tekort ge schoten bij de voorlichting over de successen van het socialisme in de Sovjet-Unie en de rol van dat land tijdens de oorlog. Schromeiyk te kortgeschoten aldus de brief is de partij in haar werk voor de behartiging der kleine en aller kleinste dagelijkse belangen van de arbeiders, landarbeiders en kleine middenstanders. Ook is er te weinig gedaan om de ideologie van het communisme te verbreiden, waardoor de invloed van rechtse soc.-dem.-leiders en Trots kisten niet voldoende kon worden bestreden. De brief zegt voorts dat de partij tekortgeschoten is bij de werving voor,De Waarheid. Verder worden er nog steeds „zeer grote zwakten" geconstateerd by het werk in de gemeenteraden cn -be sturen en tenslotte wordt de toe stand in de partij zeer onbevredi gend genoemd, vooral wat de ge schooldheid en de bekwaamheid van het kader betreft Naar wij vernemen zullen Donder dag 100 kinderen uit Oostenrijk naar Enschede komen om daar gedurende 3 maanden bij plceqouders te worden ver zorgd. Indien de Griekse regering niet op het laatste moment nog concessies heeft gedaan, zullen heden in qeheel Griekenland de arbeiders twee uur in staking zijn geweest uit protest tegen de ontoereikende Jonen. Maar er is kans op verandering PR ~it wel verandering in de lucht, aldus de Bilt, maar dat neemt niet weg, dat er voor de eerstkomende dagen nog re kening gehoyden zal moeten worden met buitengewoon warm weer, veel zonneschijn en hoge nachtelijke temperaturen. Er heerst thans over geheel West-Europa een hittegolf. Gis teren stegen de temperaturen in ons land bijna overal tot boven de dertig graden, in Eindhoven zelfs tol boven 34 graden. In de nacht daalde het kwik op vele plaatsen niet onder de twintig. In verband met de zeer hoge temperaturen dient men er me de rekening te houden dat zich. in het bijzonder in de namiddag, plaatselijke onweders kunnen ontlasten. Deze Utrechtse Vierdaagse loper lanceerde de 'nieuwste hoedenmode: de Vierdaagse hoed. Aan de hoek zal het niet liggen, maar warm is het Assemblée geeft Marie haar vertrouwen De Franse nationale vergadering heeft gisteren haar vertrouwen uitgesproken in cle regering van André Marie. De Gaullisten, die het nieuwe kabinet eerst hadden gesteund, „rectificeerden" na een boodschap uit het hoofdkwartier van De Gaulle hun stem, zodat het aantal stemmen vóór Marie, dat oorspronkelijk 357 bedroeg, daalde tot 330. Tegen het kabinet stem den, 197 afgevaardigden. Tot hen behoorden de communisten, van wie één woordvoerder, de voorma lige minister van luchtvaart Fran- gois Billoux. aankondigde: „Wij zullen alles doen om de regering- Marie zo spoedig mogelijk ten val te brengen". Marie deelde mee, dat de ministerraad vandaag een lijst zou opstellen van problemen die het eerst zullen worden aangevat. V ader en zoontje gedood bij motorongeluk Twee personen, de 38-jarige kleer maker Van D. uit Barendrecht en zijn elfjarig zoontje, zijn gister avond bij Rijsoord gedood, toen de motor waarop zij reden, tegen een vrachtauto botste. De vrachtwagen reed juist een erf op, wat door de heer Van D. niet is opgemerkt. De chauffeur van de vrachtwagen treft geen schuld. Engelse pers: ,.Een kwartier opletten, dan is de zege ons'' Mits bet Nederlandse Olympische voetbalteam dat ik Ierland met 3—1 zag verslaan niets achter de mouw heeft, zo schrijft David Williams in de Daily Herald, dan is er geen enkele reden waarom Engeland het niet uit de eerste ronde kan wippen a.s. Zaterdag in Highbury. Het grootste gevaar schuilt in de Twee Hollandse binnenspelers zo ver volgt hij. De zwaargebouwde linksbin nen Wilkes is uiterst moeilijk van de bal af te werken cn zijn collega aan de andere zijde. Rijvers, is zeer geslepen. Terlouw met zijn wilde krullebol noemt Williams een toren van kracht in de lucht, maar langzaam in het keren. De Times schrijft dat Nederland in de wedstrijd tegen Ierland volkomen het recht verdiende Zaterdag tegen Groot Brittanniè uit te komen. De News Chronicle meent, dat als Engeland het eerste kwartier op de been weet te blijven, het een grote kans heeft op de overwinning. De Engelse voetballers in de Daily Herald krijgen de goede raad in het eer ste kwartier een doelpunt van Neder land te voorkomen. Dan is de wedstrijd ons, voegt het blad er zelfbewust aan toe. Evenals wij hebben ook de Neder landse spelers deze commentaren ge hoord. Zij hebben er natuurlijk hun eigen commentaar op en wat dat is. daarvoor zullen we tot Zaterdag moe ten wachten. In ieder geval heeft de Engelse pers een goed deel bijgedragen tot de mental training van onze ploeg. Geloof maar dat onze jongens nu hele maal zullen vechten voor wat ze waard zijn. Griffith overleden David Wark Griffith, een pionier onder de filmproducers, is op 73- jarlge leeftijd te Hollywood gestor ven. Griffith dankte zfin bekendheid voornamelijk aan zijn beroemde film Birth of a nation" en het feit, dat hy Mary Pickford ontdekte. Russen houden grootste legeroefeningen sinds einde van de oorlog Diplomatieke, militaire en politieke activiteit rondom de crisis te Berlijn blijken uit de berichten van de laatste vierentwintig uur. Aanbieding van een Brits-Frans-Amerikaanse protestnota aan minister Molotof 7,al waar schijnlijk het resultaat zUn van het diplomatieke overleg dat te Londen Is gevoerd. Russische strydkrachten te land en in de lucht nemen deel aan de grootste manoeuvres die sinds het eind van de oorlog in en boven de Sowjet-zone worden gehouden en de volledige splitsing van Berlyn in twee afzonderlijke gemeenten Is langzamerhand een feit geworden nu de afge zette politiecommissaris Paul Markgraf in dc Sowjet-scctor rustig verder biyft regeren, terwül zijn vroegere plaatsvervanger dr. Stumm politiechef in de Westelijke sectoren van de stad wordt. Appel midvoor in wed- strijd tegen Gr.-Brittanniè Naar wij vernemen, is de bles sure van de midvoor van het Ne derlands elftal, Roozenburg, derma te ernstig, dat b|j voorlopig uitge schakeld Is om te spelen. In dit ycr- band z|jn maatregelen getroffen dat Appel, de midvoor van Sittard, Woensdag naar Londen vliegt om eventueel Zaterdag a.s. de midvoor- plaats tegen Groot-Brittannlë in te nemen. Het Nederlands elftal kwam te gen het middaguur van Portsmouth te Londen aan. waar een bus van de F A. gereed stond om de spelers naar Uxbridge over te brengen. Roozenburg strompelde uit de trein, een beetje mistroostig door de zware bloeduitstorting in zijn rech ter enkel. Met de verwondingen van Van der Tuyn en van Krijgh, die in de wedstrijd tegen Eire debuteerde, liep het nogal los. zodat de kans groot is. dat zij Zaterdag tegen Groot-Brittannië zullen worden op gesteld. Minister Bevin, die een voorgeno men vacantiereis naar Malta heeft afgezegd, zal Donderdag in het La gerhuis een verklaring afleggen over de internationale toestand. Deze komt in de plaats van hei met het oog op de toestand uitgestelde Lagerhuisde bat van Dinsdag. In diplomatieke kringen in Londen neemt men aan dat de gemeenschappelijke verklaring der drie Westelijke mogendheden tot Molotof zal worden gericht en niet tot Stalin, zoals aanvankelijk de be doeling schijnt te zijn geweest. Terwijl Amerikaanse straaljagers voortdurend acte de présence geven boven de West-Duitse steden, zijn Russische tanks en vliegtuigen nieu we. verbeterde Messerschmitts en Focke Wulfs) gewikkeld in manoeu vres. die zich uitstrekken over een gebied van de Oostzee tot het Thü- ringse Woud. De Russische lucht macht in de Sowjet-zone wordt voortdurend versterkt en de oefenin gen van het leger omvatten vier Sowjetlegers. elk ongeveer negen di visies van een 12 00Ö man sterk. De Russische legers worden aangevoerd door maarschalk Rokossofsky. De splitsing van Berlijn, ingeluid door het ontslag van Paul Markgraf, in twee administratief, monetair, po litiek en verkeerstechnisch volkomen gescheiden delen, wordt in Berlijnse industriële en handelskringen met grote bezorgdheid tegemoetgezien. Men twijfelt er niet aan, dat het toch reeds zwaar getroffen bedrijfsleven nu volkomen zal worden ontwricht. NEDERLAND zoekt een minister die bet vijftal gelijkelijk vervulden, staatsman met eigen visie en een con- van Buitenlandse Zaken. Het is Nederland is nu lid van een intieme structief beleid moet voor Nederland nodig daarbij rekening te houden met bring, uit de Europese chaos gekris- spreken in die raad. peze taak valt nieuwe eisen, welke onze, sedert kort talliseerd, die beslissende betekenis onze nieuwe minister van Buiten zeer veranderde positie in het inter- ban krijgen voor de wereldpolitiek, nationale bestel, aan dit ambt stelt. Wie. met de betekenis en de belan- De conferentie van de „Vijf van Fen van Nederland deel uitmaakt van Brussel", die de vorige week in Den dit gezelschap, kan geen meeloper Haag gehouden is. was een demon- zijn. Nederland moet daarin persoon- stratie van de sterk verhoogde be- lijkheid tonen, wil het niet zijn tekenis, welke dit ministerschap grootste en misschien laatste moge- rj thans weer heeft gekregen. Een diplo- lijkheid van meetellen verspelen, tegemoet Kunnen wij niet mede lei- maat of een politicus is niet voldoen- Tellen wij niet mee. dan worden wij, dmg geen dan worden wij meege- de meer voor deze post. Een staats- in onze ligging, politiek gesproken sleept. Weer het dilemma onder de voet gelopen. Dat is het di- ------ lemma. landse Zaken toe. Diplomatieke rou tine en „wijze voorzichtigheid" die voornamelijk bestaat uit vrees de vingers te branden, is niet genoeg. Een behoudend ambtenaar, hoe be kwaam ook. ware daar erger dan misplaatst. De toekomst moeten wij man is vereist. Na de oorlog hebben de staten van mindere rang lange tijd weinig in te brengen gehad bij de regeling der Europese kwesties, hoe groot hun be lang daarbij ook zyn mocht. De grote mogendheden vormden een exclusief gezelschap, dat iedere beslissing aan zich zelf hield, en in zijn beraadsla gingen door ander inzicht niet gaarne gestoord werd. Zelfs Frankrijk vond -door Dr. M. v. Blankenstein De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken heeft nooit een par tijman hoeven te zijn. om het ver trouwen te winnen van parlement cn volk. Men denke eens aan de positie die Van Karnebeek bijna 9 jaren heeft ingenomen. Wat ook zijn zwak heden mogen geweest zijn. hij bezat scherpe intelligentie, durf en visie. r)E conferentie van Den Haag wès Daarmede heeft hij het aanzien van belangrijk. Onder waarlijk ge- ons land gediend. En daarbij heeft niet zonder tegenkanting toegang tot spannen belangstelling van Washing- hij toen niet over een mogelijkheid de notabele groep. De kleinere moch- *on staken de vijf hun hfiofden bijeen, beschikt als die. welke zich nu niet ten tevreden zijn als zij nu en dan Bidault zag in zake Duitsland, in de enkel biedt, maar opdringt, eens gehoord werden; zonder er ech- ministers van de Benelux nuttige Geen voortreffelijk man van de ter aanspraak op te kunnen maken medestanders. Bevin luisterde, pein- tweede rang, wiens stemgeluid geen dat hun oordeel gewicht in de schaal zend knikkend, toe. Hij is zeker niet draagkracht heeft in do internatio- legde. naar huis gegaan met het gevoel, zijn nale gemeenschap, zij thans onze mi- Nu is dat anders. De grote kv/es- tijd te hebben verknoeid. Bidault nister. Wij zijn zo gelukkig enige ties der Europese politiek worden nu. kon hem zelfs met een pleidooi mannen van voldoende formaat te met deelneming van Engeland en dat hij blijkbaar wel houden moest bezitten wij zijn er zelfs niet slecht Frankrijk en met de zegen van Ame- voor een Europees parlement niet aan toe in dit opzicht en wij moe- rika. intiem besproken in de drie- op stang jagen. Bevin hechtte zelfs ten op een hunner een beroep doen. maandelijkse conferenties van de zijn goedkeuring aan de bemiddeling Geen vaderlander van dit kaliber. Westelijke Unie. De ministers van van Benelux, bestaande in een voor- die beseffen moet wat de eisen zijn Buitenlandse Zaken der vijf landen stel deze aangelegenheid over te la- van dit ogenblik, kan zich onttrek- vormen een college, dat voor het ten aan het particulier initiatief, dat ken. als de roepstem tot hem komt ogenblik de spil is. waaromheen de de Europese conferentie van Den Ons hocgste landsbelang eist 'n monu- hele West-Europese en Atlantische Haag gehouden heeft. Eens was deze mentale fieuur op de brug in Bui- politiek zich draait Komt het Ameri- conferentie taboe voor Brits Labour, tenlandse Zaken. kaans-Canadese plan van een Atlan- Bidault zelf scheen tevreden met het De hemel heware one nn Hit tische bond tot uitvoering, dan wordt resultaat. blik voo? een henoem1L PH?„ i^^' de Westelijke Unie daarvan de kern. \I7[J praten dus mee in een klein dere omstandigheden reêr wel had De vijf leden er van vormen daarom VV gezelschap, dat met groot ge- kunnen voldoen, maar die nu niet e«m bijzondere eenheid, en het was in zag de zaken van Europa bespreekt, spreekt tot de wereld en tot het in- Den Haag in verblijdende mate merk- Noblesse oblige Onze stem moet tuitieve. van partij-vooroordeel vrhe baar, dat zij zich als zodanig gevoe- daarin Waard zijn gehoord te worden, vertrouwen van het Nederlandse len. Kameraadschap was een ken- Spaak is er een figuur van betekenis, volk. Wij hebben reeds te veel schade merk der bijeenkomst. Zelfs Bevin, Wij gunnen onze Belgische vrienden geleden en lijden nog te veel schade die zo gemakkelijk tot hooghartig- gaarne dit voorrecht, maar ook zij door gekwakkel. waarin een. de heid vervalt, gedroeg zich als onder zullen het niet waarderen, als onze doorslaggevende figuur ontbrak vrienden. Men bekeek in eensge- vertegenwoordiger hem slechts met Een echte aanvoerder in ons' bui- zindneid van alle kanten de zorgen, ja en amen kan seconderen. Een tenlands beleid wordt gevraagd DE Franse journalist Bertrand de Jouvencl heeft eens ge analyseerd hoe de communisten te werk gaan bij de verovering van een staat van binnen uit. Als men zijn analyse vergelijkt met hetgeen we in Nederland te zien hebben gekregen, zal men zien dat het klopt. Daarom geven we zijn overzicht ter waarschuwing door. Volgens de Jouvenel hebben de communisten een tactiek, die uit vijf operaties bestaat. De eerste is de qperalie-patriottismc De communistische partij wordt vereenzelvigd met alles wat va derlandslievend is; zij alleen heeft verzet gepleegd, zij vereert alle nationale goden, die zij vroeger verwierp. Zodra het pu bliek dat begint te geloven cn meent, dat de communisten toch maar je ware vaderlanders zijn, begint dc tweede operatie, die van de eensgezindheid. Waarom zouden we niet samen optrek ken, zeggen ze dan tot de andere linkse partijen, waarom zouden we geen „volksfront" vormen tegen de reactie? Is die eensgezindheid, zo'n volksfront, tot stand gekomen, dan is de weg gebaand naar de putsch, zoals die in Tsjechoslo- wakije werd uitgevoerd. Want een Volksfront probeert, alé het in de regering is gekomen, de sleutelposities te bezetten, Bin nenlandse Zaken met de politie bij voorbeeld. De operatie-eensgezindheid gaat parallel met de operatie samen delen. De communisten stellen de socialisten voor alles samen te gaan delen, de vakver enigingen. de jeugdverenigingen e d. De socialisten mogen voor zitter zijn, de communisten be hoeven slechts het secretariaat te hebben. Zij weten hoe be langrijk een secretariaat kan zijn; Stalin was immers ook slechts secretaris van de partij? Zo worden de organisaties uit gehold. Een belangrijk onderdeel van de veldtocht is verder de opera- tie-lastcr. Tijdens dc voorgaan de operaties was iedereen nog lief en aardig, zij het ook niet zo patriottischen zo verlangend naar eendracht als de commu nisten. Maar als de operatie- laster wordt geopend Is dat an ders: dan zijn de anderen fascist, of anii-somict, of verraders, ver klikkers etc. Zo poogt men het verzet tegen het communisme te verzwakken. Dat deze operatie ook in Nederland is toegepast, is bij de jongste verkiezingen ge bleken. Dc laatste operatie Is dc ope ratie-Rijksdag, dus geheten ter ere van Gocring. Zij bestaat uit de ontdekking van een afschu welijke samenzwering, waarbij kapitalisten, vreemde mogend heden etc. zijn betrokken, die er op uit zijn een land te ver kopen of te verkwanselen. Deze tactiek is in Nederland ten aan zien van het Marshall-plan ge volgd. Uiteraard worden deze opera ties niet altijd in gelijke volg orde toegepast; ze lopen door el kaar. soms worden er een paar tegelijk uitgevoerd al naar de gelegenheid Maar dc tactiek omvat altijd deze factoren cn wie het spelletje niet doorziet, loopt er in. Men kan er nog de operatie-liefde voor dc arbeider aan toevoegen; zolang de com munisten In de oppositie zijn, beloven zij dc arbeiders van al les en nog wat cn zijn zij do arbeidersvrienden bij uitne mendheid. Maar als alle opera ties zijn voltrokken cn het suc ces is behaald zijn de arbeiders ook de dupe* van geliefde ar beiders worden zij slaven. Deelneming Republiek aan voorgestelde interimregering nog onzeker Staatshoofden en premiers van de Indonesische (ulet-rcpubllkelnse) deelstaten hebben tijdens een bespreking- niet dr. Van Mook bekend gemaakt, dat z|J een delegatie naar Den Haag zullen «luren om hun plannen In te dienen voor een permanente structuur voor do Verenigde Staten van Indonesië cn de samenstelling van een Interim-regering. Het programma der deelstaten, vervat in de onlangs opgestelde resolutie van de Bandoengconferentle. ts reeds naar Den Haag gezonden en Den Haag heeft zich bereid verklaard, een delegatie to ontvangen. Dc staatshoofden (wall negaraCs) zullen ook een resolutie Indienen bij de Republikeinse regering te Djogjakarta, omdat zy het wenselijk ach ten dat de Republiek aan de Interim-regering deelneemt. Er zyn echter nog geen plannen overwogen voor het gcv^l de Republiek deelneming mocht weigeren. In Djokjakarta heeft dc Republikein se regering in haar geheel cm „natio naal programma" aanvaard dat ts op gesteld door alle Indonesische politieke partijen. Het programma beoogt te voorzien In een oplossing van dc crisis In dc Nederlands-Indonesische onder handelingen. maar Is voor de Neder landers onaanvaardbaar, omdat het voornaamste punt ervan betrekking heeft op de handhaving van de buiten landse betrekkingen der Republiek, heigeen volgens de Nederlanders niet strookt met de RcnvlUc-ovcreenkomsL In een telegram aan de Veiligheids raad verwilt de Commissie van Cocde Diensten van dc UNO de Ncdcrlnn- ders. dat zij hun strijdkrachten gebrui ken om de republiek Indonesië te blok keren waardoor ..ernstige moeilijkhe den" worden geschnnen voor de tach tig mlllioon Indonesiërs. De commissie constateert, dat het totale embargo op de handel van de Republiek ernstige tekorten veroor zaakt aan medische artikelen, machine rieën cn andere goederen, nodig om de oorlogsvernielingen in Indonesië te her stellen Dc commissie zegt dat. wat ook de bedoelingen van de Nederlandse rege ring mogen zijn, de blokkade als een schending van de bcstandsovcrecn- komst beschouwd moet worden. De dreigende scheuring in de rooms-rode coalitie in België is weer een stap nader gekomen nu de katholieke fracties van Kamer en Senaat besloten hebben een wetsontwerp in te dienen tot het houden van een volkstemming over de terugkeer van koning Leopold. De socialisten achten een refe rendum strijdig met de Belgische grondwet en beschouwen het bo vendien als tekortschietend in res pect voor de wetgevende vergade ring. Bij herhaling heeft de socia listische partij reeds laten weten, dat zij zou antwoorden met een oproep lot algemene werkstaking indien de katholieken de terugkeer van de koning met alle geweld willen doordrijven. Koning Leo pold zou van plan zyn terug te ke ren, als minstens twee derde van het Belgische volk zich te zijnen gunste uitspreekt. Een verdere ontwikkeling is inmiddels pas te verwachten in September, wan neer de parlementaire vacantie af gelopen is. Verzekeringsagent deed poging tot moord Een groentehandelaar-verzeke ringsagent uit Warnsveld die te Zut- phen bij de polishouder. T.t een verzekeringsbedrag moest uitbeta len, trof alleen de echtgenote van de verzekerde thuis. Nadat hij haar eerst had trachten over te halen tot het tekenen van de kwitantie zon der dat hij het geld had uitbetaald, heeft hij haar enige slagen op het hoofd gegeven en vervolgens trach ten te worgen. Mevrouw T. wist echter te. vluchten cn doktershulp in te roepen. Zij moest zich in een ziekenhuis laten opnemen. De da der. zekere Van 't IIul, is nog steeds voortvluchtig. Dc Britse autoriteiten in Berlijn hebben ihedeqcdccld. dat ten gcvolqe van de Russische blokkade van Berlijn 41.000 Berlijncrs geheel en 39.000 ge deeltelijk zonder werk zijn gekomen. In normale omstandigheden werken er 900.000 personen in de Westelijke sectoren van de stad. De Olympische toorts in het Olym pisch Stadion, Wembley, te Londen tijdens het proef branden. De toorts zal door de laatste estafette-loper van Griekenland op 29 Juli bij de openingsplechtigheid der Olympi sche Spelen worden ontstoken. De toorts wordt brandende gehouden met butagasdat een helder gele rookloze vlam produceert. De toorts werd ontworpen door chemici van de Shell in het proefstation te Delft Weerbericht HITTEGOLF DUURT VOORT Weersverwachting, geldig tot Donder dagavond: Heldere nacht met weinig wind. Mor gen overdag zeer warm cn zonnig weer, e-chter met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onweders In de namiddag In het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. 29 Juli Zon op 4.57. onder 20i5. Maan op 23.29, onder 13.59.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1