Raad discussieerde over industrie-terreinen In Wychen ondanks zengende hitte een rondedansje Amersfoorters zoeken in de zwembaden verkoeling Buitenlanders een maand op „Middeloo" F.A.M. biedt Amersfoort een Winkelkrant" aan Betuwedag: voortdurende strijd tegen de zon Hamerstukken Noteert U even Avond IFL krijgt vele gasten Waterverbruik is sterk toegenomen ,,Blarentrein" had druk werk Honderddertig uitvallers Beel bijnagereed .Woensdag 28 Juli 1948 STADSNIEUWS Amcrsfodrts gemeenteraad hield Dinsdagavond een zitting met gesloten gordijnen. De raadsleden zaten er luchtigjes bij en veegden zich af en toe het zweet van het voorhoofd. Zij transpireerden echter niet van inspanning, want de agenda bevatte slechts één voorstel, dat tot enige discussie aanleiding gaf. B. en W. stelden de raad namelijk voor, een crediet te verlenen voor wegenaanleg in de nieuwe industrie-wijk in het Socsterkwartier. met de mening van de heer Van Gent en achtte het verkopen van grond on mogelijk, wanneer geen wegen wor den aangelegd. Hij sprak als zijn me ning uit, dat het niet van een voor uitziende blik getuigt, wanneer men niet tot de aanleg van wegen over gaat. Ook met de heer Van Apel doorn kon spreker het niet eens zijn. „De industrieën vliegen de grond uit." zo zeide hij. „men wil weten, wat er in de toekomst gaat gebeuren. Wij hadden een zeer ernstige reflectant voor grond, doch ook deze wil nog even afwachten. Er zijn echter nog meer zeer belangrijke aan vragen lopende." B. en W. doen alle mogelijke moei te. om grond te verkopen, Wij zijn het echter volkomen eens met het ad vies van de Commissie van Financiën en de Commissie van Gemeentewer ken om nu reeds toestemming te vra gen van Gedeputeerde Staten tot verlening van dit crediet. Ik wil toch graag nog de kaart op tafel," sprak de heer Van Gent. De kaart kwam op tafel en vervolgens werd ook dit voorstel aanvaard. De heer Hermans merkte echter nog op, dat het beter geweest zou zijn, wanneer B. en W. bij de aan vang van de vergadering al met de door de Commissie van Financiën Agenda was binnen het uur afgewerkt De heer W. van Gent (WD) las een verklaring voor van de Commis sie van Gemeentewerken, waarin werd aangedrongen, niet méér geld voor de aanleg van deze wegen te besteden, dan uiterst noodzakelijk is. „Mijn fractie krijgt de indruk, dat Amersfoort niet zo gelukkig is met de verkoop van zijn industrieterreinen", zeide de heer W. van Apeldoorn (CP N), die vervolgens het woord kreeg, en hij vervolgde: „De onderhandelin gen, die met drie firma's werden ge voerd. zijn afgesprongen, waarschijn lijk. omdat de industrieterreinen in het Soesterkwartier te duur zijn. We genaanleg maakt de grond duurder. De industrie ontwikkelt zich zeer snel. De bouw van fabrieken gaat vlugger dan de woningbouw, maar het is Amersfoort nog niet gelukt, nieuwe industrieën aan te trekken Wat voor perspectief zit er voor onze stad in deze zaak?" De heer P. J Hermans (KVP) ves tigde er de aandacht op. dat het ab soluut niet nodig is het crediet di rect te gebruiken. Bij een plotselinge aanvraag om industrieterrein zou dit evenwil nodig kunnen worden. De Commissie van Financiën wil dit cre diet aanvragen onder voorbehoud, dat het nog niet gebruikt zal worden, opdat het er zijn zal. wanneer het plotseling nodig mocht zijn. Te zijner tijd zou dan de raad hierover beslis sen. „De vooruitstrevendheid van B. en W. gaat nu te ver," betoogde de heer J. L. van Nieuwenhuijzen. „thans is de tijd om B. en W. in bedwang te houden gekomen De heer Van Nieuwenhuijzen was niet erg optimistisch over de verkoop van industrieterreinen. Hij zeide: „Er zijn nu wel enkele aanvragen, maar daarmee is nog niets verkocht." Hij verzocht B. en W. het voorstel terug te nemen. De heer W. van Gent (PvdV) wilde weten, of het Gemeentelijk Grondbe drijf had verzocht dit punt op de agenda te vermelden. Hij zeide. niet te begrijpen, vanwaar het initiatief is gekomen en achtte voor de thans geprojecteerde industrieterreinen geen nieuwe wegen mogelijk. Wethouder H. van Galen Last ver klaarde het niet eens te kunnen zijn De volgende agendapunten leverden in de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Amersfoortse raad geen discussie op - n gingen onder de hamer door. Notulen; Ingekomen stukken cn mcdedeUngcn; Voorstel van curatoren van het Johan van Oldenbarnevelt-gymnasium om de tijdelijke benoeming van enige leraren te verlengen en om drs. H. Ligtenstcin, tydelljk leraar ln de oude talen en do oude geschiedenis. In vaste dienst te benoemen; Voorstel van B. en W. tot verlenging van de tijdelijke aanstelling van enige leraren aan de ha.ndclsdagschool; Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van het bestuur der ver eniging tot Instandhouding van het christelijk voorbereidend lager onder wijs tc Hoevelaken houdende verzoek subsidie te verlenen voor de leerlingen, woonachtig te Amersfoort, die de te Hoevelaken gevestigde school bezoeken. Voorstel van B. en W. tot wijziging van dc verordening tot regeling van de bezoldiging van vakonderwijzers aan dc openbare scholen voor u lo. en g l.o ln verband met incorporatie van de wedden, te-rekenen Ingaande 1 Juli 1947; Voorstel van B. cn W. tot verlenging van de beschikbaarstelling van school lokalen ten behoeve van de Pallas Athcne-schoolvcrcniging en de vereni ging tot bevordering van Christelijk nationaal schoolonderwijs. Prae-advies van B. cn W. naar aan leiding van de door het lid van de raad de heer J Steincbach geslelde vraag, of burgemeester en wethouders het niet Juist achten gemeentegrond als regel ln erfpacht te geven Sn plaats van tot ver koop over te gaan (Op verzoek van de heer Steincbach aangehouden tot de volgende vergadering): Voorstel van B. cn W om een crediet te verlenen voor het herstel van de walmuren; Voorstel van B. cn W. om een crediet te \erlenen voor het aanleggen van wegen in het Soesterkwartier; Voorstel van B cn W. om ten behoeve van de verbetering van dc winkelpan den Woestijgerweg 18 en Mierevelt- straat 7 een lening te verstrekken uil het fonds wegens overdracht van het gemeentelijk electrlciteitsbedrljf; Voorstel van B en W. tot voorlopige vaststelling der gemeente-rekening en van dc rekening der takken van dienst over 1945; Voorstel van B. cn W. tot nadere regeling van de subsidie van de ge meente voor de leeszalen; Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing van marktgeld en weegloon; Voorstel van B en W. tot wijziging van de begroting 1947 van gemeente diensten. bedrijven en fondsen: Voorstel van B. en W. tot vaststelling van dc kostprijsberekening voor het grondbedrijf per 1 Januari 1947; Voorstel van B. en W. tot ruiling van gronden gelegen «aan de Liendertseweg; Voorstel van B. cn W. tot wijziging van het raadsbesluit van 27 April 1948 betrcfferjde verhuring van de percelen De Genestetlaan 7 cn 9 aan de Neder landse Jeugdherberg centrale. (Voorstel teruggenomen door B. en W Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 24 Februari 1948 tot verhuur van het hotel Oud- Leusden aan H. A. M. Beukers; Voorstel van B. en W. tot het ln onderhoud en beheer afstaan van de Leusderhclde aan de stichting het Utrechtse Landschap; Voorstel van B. cn W. tot verlenging van de verhuring van diverse school lokalen aan verschillende verenigingen en stichtingen, werkzaam op onderwijs gebied; Idem om te bepalen, dat voor het terrein, omsloten door de spoorlijn Amersfoort—Zwolle, de Eem, Zeeuwse straat, Nijverheidsstraat, Groninger- straat, Puntenburgerlaan. Gerrit van Stellingwerfstraat en Soesterweg een plan van uitbreiding wordt voorbereid. GRAND: Wonderman (14 jaar) 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18 45 en 21 u. CITY: Jpnge Arenden (alle leeft.). 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Roof in Mexico (14 jr.) Vrij. cn Zat. 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 u. Overige dagen: 14.30 en 21. T.m. 27 JULI Zomerfeest speel- tuinver. „Hel Leusderkwartier". 28 JULI: Vergadering Sportstich ting Raadzaal 20 u. 30 JULI: „St. Christoffel". Sluiting van het Seizoen Frank's, 20 u. voorgestelde wijziging van dit voor stel accoord waren gegaan, omdat dan hijzelf cn de heer Van Gent niet verplicht zouden zijn geweest uit de school te klappen. Rondvraag Bij de rondvraag herinnerde de heer Van Apeldoorn B en W. aan de destijds gedane belofte, de Bosvijver gratis voor het publiek open te stel len. wanneer de dierentuin zijn poor ten zou gaan openen Wethouder Van Galen Last zeide. dat dit dezer dagen zeker door B. en W. besproken zou worden De heer K. Coolen (KVP) herin nerde aan hetgeen hij indertijd ge zegd heeft over de verkeerstelling en het gebruik, dat het Economisch-In- stituut van deze telling moest maken in verband met de aanleg van een auto-strada. Wethouder Koopman zeide. dat het Economisch-Instituut om een oordeel is gevraagd. Hij kon echter met dit antwoord de heer Coolen niet geheel tevreden stellen, en deze bracht nog in het midden, dat hij graag zou willen weten hoe de mening luidt van het Economisch Instituut over de aan te leggen rond weg. na het bekend worden van de verkeerscijfcrs. „Wij hebben wel niet zoveel poli- tie-agenten. maar zelf mogen wij hen toch niet vermoorden," zeide de heer H. Koele wijn (PvdA) en hij verzocht de burgemeester, de politie bij deze temperatuur niet met uniformjassen te laten lopen. Burgemeester Molen dijk verzekerde dit te zullen overwe gen. Het raadslid K. ter Burg (CPN), bracht dank aan de burgemeester voor de snelle wijze, waarop het ver keersprobleem Snouckaertlaan-Brou- werstraat is opgelost Hij deed dit namens tal van arbeiders, die werk zaam zijn in de Amersfoortse in dustriewijk. Hierna werd de vergade ring gesloten. De Amers/oorfse Wandelsportvereniging „Samen op Stap" is goed ver tegenwoordigd op de Vierdaagse te Nijmegen. Evert Poort en z(jn ion- gens doen het goed. Enfin, dat ziet u zelf wel op de foto. Tweede dag in de Vierdaagse in een meedogenloze temperatuur Van een speciale verslaggever Of de vierdagers nu een moei lijke of een gemakkelijke dag ach ter de rug hebben, voor hen klinkt de volgende morgen weer op de zelfde tijd de reveille. En zo ver trokken vandaag reeds klokslag half 5 de eerste lopers uit Nijme gen. Alleen het aantal dat zich kwam melden was kleiner dan Dinsdag, zodat naar schatting ruim 6500 de slag om Wijchen begonnen. Het zal er weer warmpjes toegaan, vooral de 55-ers hebben een zwaar parcours af te leggen alvorens zij Wijchen zullen binnenrukken. De zon brandt weer meedogenloos en het is haast nog heter dan Dinsdag. De hitte heeft reeds, heel wat slachtoffers gemaakt; behalve de 130 die in de Betuwe de strijd noodgedwongen moesten staken, kwamen er vanmorgen nog onge veer een vijftigtal van de overge blevenen niet opdagen. S.OS. uit Amersfoort ging weer welgemoed op stap. „Wij zullen hem vandaag weer eens van ka toen geven," zei Evert Poort en de toon waarop dit gezegd werd, ver raadde dat de S-O.S.-ers er danrg zin in hadden. Het ploegje liep, toen het óns in Druten passeerde, alsof zij even een rondje om Amersfoort maakten. Jhr. v. d. Goes met zijn mannen was nog in goede conditie en de ZUT-ploeg zag er nog volkomen fit uit. waar aan de goede verzorging door de volgauto wel niet vreemd zal zijn geweest. Wijchen lijkt op een wereldstad. „Lange Jan"-tournooi van HVC Gisteren hebben wij bericht, dat het Lange Jan-tournooi van HVC wordt georganiseerd door de sup porters-vereniging. Dit is niet juist. HVC organiseert zelf het tournooi, de prijzen worden echter beschikbaar gesteld door de sup porters-vereniging. Er nemen vier tweede-klassers aan deel. De eer ste prijs is een fraai bronzen werkstuk van de meester-smid Kalveen, voorstellende de O.L. Vrouwe toren. De postharmonie van Nijmegen concerteert op de markt, waar on danks de zengende hitte nog menig rondedansje door de Vierdagers wordt gedanst en terwijl de eerste 40-ers zich weer opmaakten om de nog resterende 25 km. „eventjes" af te lopen, kwamen de 55-ers reeds binnen. Nepturius won met 112 Ncptunus I heren speelde Dinsdag avond in Waddinxveen een compe titiewedstrijd tegen De Gouwe. On danks de nog steeds circulerende geruchten, dat er dit jaar geen pro motics en degradaties zijn, namen de Amersfoorters geen risico en zetten zich ten volle in. Dc ploeg,- die dooi de terugkomst van RUhl zeer ver sterkt is. won maar liefst met 11—2 Hedenavond worden de volgende wedstrijden gespeeld: NeptunusAZ PC (heren) Neptunus IIFuten II (heren). Weken achtereen heeft de Amers- foorter ingestemd met de Neder landse klaagzang over het weer. Het was koud en miserabel regen achtig. Er ging geen dag voorbij of u en ik loerden naar de lucht. We waren gelukkig met een stukje blauw in de ongezellig grijze lap die boven ons eruptie-achtig we reldje hing. Bang voor de dreiging uit het Oosten gluurden we naar het Westen, waar de wind regen en onweersbuien aandreef. Totdat' op een onvolprezen Zondag nu precies vier dagen geleden een depressie meer behoefte had om naar IJsland af te zwenken. Het windje draaide naar het Oosten. Nieuwe dreiging? Och we hebben het over het weer en laten de po litiek rusten. Het stukje blauw werd een gezellige blauwe lap en de armtierige zonnestraaltjes wer den tot een warmtebron, die de laatste druppel water uit uw en mijn body schroeit. We kijken niet meer naar de lucht, en laten alles blauw-blauw. We gaan ons te bui ten aan ijs en koele dranken. Gelukkig de enkeling, die nu, als de avond over de broeiende stad valt. de blaiiwe lucht bekijkt. In het Westen hangt een rossige gloed, windveren zijn kunstig tegen de blauwe achtergrond gezet en uit het Westen komen langzaam wie kend grote groepen krijsende zwar te vogels, die traag over de stad gaan. Kraaien op hun tocht. Waar heen Langzaam verdwijnen zij naar het Oosten waar de nacht reeds tegen dc hemel staat. Grote drukte tot aan de sluitingstijd Het prachtige zomerweer, dat nu reeds enkele dagen aanhoudt, heeft zeer velen tegen de verwachtingen in toch nog de gelegenheid gege ven om te genieten van een prach tige vacantie. Honderden trekken er 's morgens vroeg op uit om naar Zandvoort, Hoek van Holland, Texel, Loosdrecht of Valkenburg te trekken. Duizenden stappen op de fiets en rijden naar dichtbij ge legen bossen of heiden, waar altijd wel een plekje in de schaduw is te vinden om er eens heerlijk uit te puffen na de juist nu zo ver moeiende fietstocht. Weer anderen en dat is het grootste gedeelte zoekt verfrissing in het water. Pesie's Bad was gisteren tjokvol met puffende lieden, die heel voor- Als op Zondagavond 1 Augustus het centre van de International Friendship League op huize „Mid deloote Amersfoort officieel ge opend wordt, zullen de binnen- en buitenlandse gasten gearriveerd zijn. Behalve uit ons eigen land. ko men ztf uit Engeland. Finland. Frankrijk, Noorwegen en Zweden Een I.F.L.-centre heeft ten doel de leden van verschillende landen biieen tc brengen in een vriend schappelijke sfeer waarin het mo gelijk is tot begrip en waardering voor eikaars ideeën, gewoonten en opvattingen te komen. Vooral in dc tegenwoordige tiid waarin interna tionaal wantrouwen en misverstaan hoogtij viert is dit van het grootste belang. Behalve in Amersfoort worden in ons land dit jaar nog vier centres gehouden, terwijl in het buitenland ook vele centres te vinden zijn. B.v. in Engeland 14. Ter vermijding van misverstand zij er op gewezen, dat de LF.L. geen commerciële instelling is en dus geen winst maakt, en ook geen reisvereniging vormt. Het programma van het Amers foortse centre dat vier weken open blijft vermeldt o.a. een debat over wereldfederalisme. een paar ontspanningsavonden ver zorgd door Nederlandse en buiten landse leden, enige inleidingen, een avond van serieuze muziek en ver scheidene excursies. Behalve be zoeken aan Volendam. Spakenburg. Amsterdam en Den Haag. zijn o.m. Wagen door trein versplinterd Dinsdagmiddag tc ongeveer 6 uur bevond zich de woonwagenbewo ner P. K. van het woonwagenkamp te Amersfoort, met paard en kar op de Peter van de Breemerweg onder de gemeente Soest. Toen hij met deze bespanning de onbe waakte overweg nabij Amersfoort over wilde steken, weigerde het paard plotseling verder te gaan. Juist naderde uit de richting Baarn een 'electrische trein. De voerman sprong overijld van de kar, doch de wagen werd door de trein gegrepen en totaal versplin terd. Het paard bekwam wonder boven wonder geen letsel en sloeg op hol in de richting Amersfoort. Het kon pas nabij het kerkhof aan de Soesterweg tot stilstand worden gebracht. excursies georganiseerd naar de omroepstudio's te Hilversum en liet Openlucht Museum voor Volkskun de te Arnhem, terwijl vanzelfspre kend de Amersfoortse bezienswaar digheden niet vergetèn worden. Op deze wijze hoopt de Amers foortse afdeling der I.F.L. (secr.: Puntenburgerlaan 63) haar steen tje bij te dragen tot verbetering der internationale versland houding. De deuren van „Middeloo", Ko- ninginnelaan staan van 31 Juli 28 Augustus voor allen, die belang stellen in het werk van de Interna tional Friendship League, open en de leiding van 't centre is ten allen tijde bereid alle gewenste inlichtin gen te verschaffen. Spel en jolijt in speeltuin Leusderkwartier Eigenlijk was Het Dinsdag de slot bijeenkomst van het Zomerfeest der Speeltuinvereniging Leusderkwar tier vastgesteld. Tengevolge van de plotselinge regenbui moesten Zater dag de kinderspelen worden afgelast. Deze zullen nu hedenavond 7 uur worden gehouden. Men rekent op een deelname van niet minder dan 400 kinderen, zodat in 10 groepen moet worden gewerkt. Gisteravond werden 140 ballonne tjes. alle voorzien van datum, naam en adres, opgelaten Voor de drie die op de grootste afstand van Amers foort neerkomen, is een prijs, be schikbaar gesteld. Verder vonden er volksspelen plaats, die door de invallende duis ternis niet geheel konden worden af gewerkt. Hindernislopen dames en heren Charmant. Ie prijs; v. d Biezen. 2e prijs: J. van Empelen, 3e prijs en J van Es. 4e prijs Kruiwagenrijden dames en heren; le. Korndewal met dame; 2e Boekhorst, met dame; 3e. Kraaien- brink met dame. Programma R.K. Sport week 26 Juli1 Aug.: Tennistournooi op 't Stort, ennisver. Sportief Zondag 1 Aug.- H. Missen: 6.30 uur kerk O.L. Vrouw, 3 uur kerk St. Franciscus Xav., 7 uur kerk St. Henricus, 7 uur kerk St. Ansfridus, tot Intentie van de leden der R.K Sportver. met predicatie over „Op voeding en Sport" en alg. H. Com munie van de leden. Na de H H. Missen verkoop van KSA-vlagge- tjes. Finale Tennistournooi. Dinsdag 3 Aug Om 20 uur Lof met predicatie door de Z E. Pastoor Beckers in de St. Franciscus kerk. Zaterdag 7 Aug.: Om 17 uur op tocht van Lieve Vrouwe Kerkhof naar Birkhoven. Om 18 uur Gymn. demonstratie door de R.K. Gvmn. ver. St. Hubértus op Birkhoven. Om 19 uur voetbalwedstrijd HVC 2e klas tegen „Spechten" (Picus) le klas KNVB uit Eindhoven. Maandag 9 Aug van 19—21 uur onderlinge zwemwedstrijden voor de leden van K Z.V.A. in Sport- fondsenbad. Afscheidsavond in het Chr. Mil. Centrum In het Chr. Mil. Centrum was gisteravond een gezellig afscheids- samenzijn belegd voor de jongens van 't Garderegiment Grenadiers, die a.s. Vrijdag per „Zuiderkruis" naar Indië zullen vertrekken. Nadat de huisvader, de heer Nij- enhuis, de aanwezigen had verwel komd, sprak ds. D. A. Zijlstra een pittig, hartelijk woord van man tot man Z.Eerw. legde er' vooral de nadruk op, dat ook in Indie, ver van huis, en onder geheel andere levensomstandigheden Christus de zelfde blijft. Na de pauZe vertoonde de veld prediker, mej. ds. Berkhoff een aardige film, die de reis naar, de schoonheid van en het verblijf in Indië in beeld bracht. Als intermezzo was er een im provisatiewedstrijd. De prijzen werden als volgt gewonnen: le korp. Kooimans, 2e sergt. Vos, 3e sold. Zoetewei. 4e 2e luit. Zegers en 5e sold, de Vries. De heer De Vries met enige le den van „Juliana" zorgden voor de muzikale afwisseling eri voor Com- munity-singing. Jan Wilmink ont popte zich als een goed declamator. Pompstation kan nu een stootje hebben Tijdens de afgelopen warme da gen is 't waterverbruik in Amers foort aanmerkelijk hoger geweest dan normaal. Bedroeg de afgele verde hoeveelheid water op Zater dag 24 Juli 5462 m\ op Maandag 26 Juli was dit getal reeds opgelo pen tot 6717 ml Dinsdag 27 Juli was het verbruik 7674 m3. Het re- cordverbruik voor dit jaar van 8502 m\ dat op Maandag 14 Juni werd geboekt is nog niet over schreden. Men verwacht echter, dat vandaag nog meer water zal worden gebruikt. Het hoogste gebruik in de zomer van 1947 was ruim 9000 m\ Deze hoeveelheid was zo groot, dat toer» sommige bergbewoners zonder wa ter kwamen te zitten. Het pomp station kon wel meer leveren, maar het buizennet was te nauw om meer water naar de 6tad te kunnen voeren. Hierom is in het najaar van 1947 een nieuwe pers leiding gelegd van het pompstation af tot over de brug van het Vailei- kanaal. Het lag in de bedoeling de leiding deze zomer door te trekken tot aan de Hessenstraat, doch dit plan heeft men niet kunnen uit voeren wegens materiaalschaarste Evenwel is het pompstation thans in staat door het nieuwe stuk pers leiding. ongeveer 9500 m3 water af te leveren. Bovendien is men be zig een nieuw electrisch pomp-ag- gregaat op te stellen. Mooi bewijs van hechte samenwerking Niet iedere dag krijg je een ..krant van twaalf pagina's in de bus. De organisatie die deze stunt levert is U kunt het wel raden de FAM (Federatie van Amersfoortse Middenstandsver enigingen). Deze overkoepelen de Amersfoortse middenstands organisatie heeft de wind er onder. Nauwelijks is de 7.0 door het publiek en de zakenlieden gewaardeerde Zaterdag-actie achter de rug of met nieuw élan is men begonnen aan de twee de ronde van het „plan de cam pagne". Nu ligt het resultaat van de grote werkkracht van de FAM bij iedere Amersfoorter in de bus. Moeder-de- vrouw gaat er eens extra voor zit ten. Ze komt niet bedrogen uit, want de advertentie-pagina's leve ren genoeg nieuws Nieuws, dat nog wordt ondersteund door een aantal gezellig geïllustreerde verhalen over mode en andere aantrekkelijke zaken. Er valt ook iets te lezen over het „Waarom?" van deze „Winkel- krant", die uitgegeven werd door circa 350 Amersfoortse winkeliers. De voorzitter van de FAM. de heer L. A. A. van Hamersveld schrijft o.m.: „De hechte samenwerking van de drie Middenstandsverenigin gen staat er borg voor. dat wfj alles willen doen om het publiek te dienen. De etalagewedstrijd, zowel voor de winkeliers als voor De eerste dag van de Vierdaagse Zit er weer op. Gelukkig zeggen de tippelaars na deze tocht, die over een volkomen bomenloos par cours gaat. Dit hoorden wij vele malen, zowel uit de monden van de nieuwelingen onder het leger der bijna zevenduizend tippelaars, als ook uit de monden van de oude getrouwen, wie nog vers in het ge heugen ligt, dat de Betuwe-tocht vroeger op de derde dag werd ge lopen en waarop dan tevens Arn hem werd aangedaan. Toen was de derde dag ook het zwaarste. Niet alleen dat de zon, als ze tenminste scheen, meedogenloos op de rug gen van de tippelaars scheen en van de derde dag, een bijna on- overkomenlijke hindernis maakte. Eén geluk was er. Arnhem lag op een zeer psychologisch punt van het parcours. Juist wanneer bij velen de moed begon te wijken, kwam de Rijnbrug in het verschiet en de klappende mensen langs de weg gaven de lopers weer een morele steun. De organisatoren hebben de ronde nu verlegd. In Arnhem komen de vierdagers niet meer. Ze zien de stad nu slechts in de verte liggen en ze buigen bij Driel weer vlug naar het Zuiden om op Eist af te stevenen. Eist heeft nu de plaats van Arnhem in genomen. De route hebben de or ganisatoren wel veranderd maar zij hebben het bomenloze parcours niet kunnen laten begroeien. Nog steeds staan er op de dijken geen bomen en daar het parcours voor driekwart over deze. voor wande laars de meest onaangename weg getjes gaat, kan men begrijpen, hoe de „arme" tippelaars het bij zonnig weer hier le verduren heb ben. En Dinsdag scheen de zon. Meer dan de wandelaars lief was. Elf uur lang hebben zij geworsteld te gen de zon en tegen niets anders. Het was dan ook te begrijpen dat Eist een ware verademing bood. Dankbaar zocht men de schaduw op en de geïmproviseerde drinkge- legenheid op de markt mocht zich daarbij in een zeer speciale be langstelling verheugen. Steeds dunner werd de stroom van wandelaars die Eist van twee richtingen binnenrukten maar steeds intenser werd de stroom, die dit knusse dorpje aan de andere zijde verliet. Hoe kon het anders, want op de weg van Eist naar Val burg liepen de. vijf en vijftigers, de vijftigers, de veertigers en de der tigers, gezamenlijk bijeen en als nog nimmer kwam hier nu de leu ze van de wandelaars „één voor allen en allen voor één" tot uit drukking. Men hielp elkander, vreemdeling of stadgenoot. Het kwam er niet op aan. Allen hadden slechts een doel, nl. de tocht te volbren^ou en gezamen lijk tegen de grootste .ai'i-d v. n die dag, de zon, te strijden. Men deelde net laatste rantsoentje drinken, men gaf elkaar door het zingen van leu tige liedjes weer nieuwe moed. Men ondersteunde een zwakke broeder, die een Inzinking kreeg en een ander prikte even vlug het blaartje door. hoewel het slachtoffer niet tot zijn verzorging behoorde. Zo trok de ka ravaan van transpirerende en steeds moeder wordende tippelaars verder. Hier en daar „sneuvelde" er een en kreeg een plaatsje in een of andere „blarentrein". die met het laconieke opschrift „no lifters", tussen al deze sportieve mensen meezeulde. En zo werd een tweede psychologisch punt in dit parcours bereikt, wanneer de ze-venduizend wandelaars een vijftal kilometer voor Lent de Waaldijk be reiken. „Daar ligt Nijmegen" en „Over die brug. daar achter die bo men zijn wij vlak bij de finish", zijn de uitroepen die alom i/i dit meer dan zomers weer over de dijk klin ken. maar de afstand is bedrieglijk Toch geeft dit de burger weer moed. De tanden werden nog eens op el kaar geklemd en er werd doorgezet. E11 als Lent het vermoeide en soms bijna uitgeputte wandelleger met een feestelijke versiering en pittige mars muziek nog een laatste morele duw geeft is het einddoel bereikt en ogenschijnlijk zo fris als een hoentj z komt de grote .stroom van wande laart. enthousiast toegewuifd door honderden Nijmegenaren. de stad weer binnen. Gelukkig, de Betuwse dag zit er weer op. Morgen komt Wijchen aan de beurt. Aanvankelijk waren er 7215 deel nemers ingeschreven. Tussen de da tum van inschrijving en de start lig gen ongeveer 4 weken en in die tus sentijd bleken 550 ingeschrevenen verhinderd de tochten mede te ma ken. Dinsdagmorgen stonden er 6660 wandelaars genoteerd, waaronder 31 buitenlanders, waarvan 14 Fransen. 3 Denen. 3 Belgen. 9 Noren. 1 Engels man en 1 Amerikaan en vanochtend zijn er nog 76 ingeschrevenen niet aan de aanmeldingsbureaux versche nen. zodat er in totaal 6584 dames en heren over de Waalbrug de Betuwe introkken. Velen kwamen dan ook uren over tijd binnen, wat ditmaal door de vin gers gezien werd. Het aantal uitval lers was'op de eerste dag 130, waar- 1 onder 25 dames, die blijkbaar beter het publiek, zal een machtig hulp middel zijn om U te overtuigen, waartoe de Amersfoortse Midden- stahd in staat is. Een prachtige bloemententoon stelling in de Markthal zal het be wijs leveren, dat Amersfoort ook op dit punt niet achter loopt Naast de grote feesten, georgani seerd door het huldigingscomité ter gelegenheid, van het regerings jubileum. wil de FAM nog ver schillende attracties aanbieden als hulde aan de Koning-Klant" Het blijft niet bij deze eerste FAM-winkel krant. In Augustus kunnen de Amersfoorters een twee de editie tegemoet zien. Veel gegadigden voor het middenstands diploma Eerste examendag veel gelukkigen In het Wijkgcbouw aan het Laurens Costerplein te Amersfoort zwoegen in de ondragelijke hitte velen aan het Middenstandsexamen Van de 612 candldaten die zich voor het examen te Amersfoort meldden werden er 198 bij het schriftelijk examen afgewezen. Voor het mondeling examen zijn 387 gegadigden. Op Dinsdag slaagden de volgende Amersfoortse candidaten: C. G. M. Drost, T. J. Duckers. C. M. Dufour- Scheeres, H. H. M. Duijkers. Th. J. M. Dijkman, J. Eitjes. J. J. M van Empelen, J. P Fennema, R. Figlarz, G. W. M van Gaaien. A. Gemminck. H Gerritsen, A. v. d. Groot. E. v. d. Groot P. F. de Groot, J. H Haar- mans, T. H. v. d. Ham, C. Heilygers, P. W. J. van Helsdingen, B J. Her mans-Ha verlach. L. v. d. Hesseweg. A. A. van de Hoef. P. Tj. Hoekstra, W Hogcnhout. R. Hop en St. v. d. Horst. Afgewezen 2 candidaten. Maandag slaagden reeds J. v d. Bor. Chr Christ. M. v. d Cotcrlet. H C. W Dousth, M Baart. E J Bakkenes. P Bakker. H P v. Beers. G. J Berger. C W de BICcourt. A R v d. Bogert. E v d Bogert. A v Bokhorst. P Ere- dauw, J M. Gerritsen, allen te Amers foort. Geslaagd Voor het te Utrecht gehouden examen Mulo-diploma-A slaagden: Ans Mulder en Joop Huigen, Goos van Doorn, Nico Baltus en Dick Huurdeman. Burgerlijke Stand Geboren: Maria T A. C„ d. v. H. A. M. Kuiper" en M. P. v. d. Wakker; Johannes, z. v. H. v. Har ten en A. S. de Roode; Jacob Adr„ z. v. A. TT. H. van Dijk en V. M. de Goeij; Marijke M„ d. van E. Braambosch en C. C. v. Roon; Adrianus, z. v. A. van Nus en G. Bruntink. "Gehuwd: J. J. Krijnen en J. T. W. Voskuilen; G. J. Renes en T. de Graaf; J. Jansen en H Smit. Overleden. M. W. van IJssel- stein, oud 64 jaar, geh. m. C. H. M. Herzogenrath. zichtig manoeuvreerden tussen vlot, duiktoren en polo-doel. Er waren vooral veel militairen, dia hun laatste dag van het insche pingsverlof benutten om vast wat gewend te raken aan de hitte, die hun nog te wachten staat. Op de terrassen was het eveneens enorm druk. Rode ruggen voor de tweede maal in dit jaar waren helemaal geen zeldzaamheid. Ook in het Sportfondsenbad was het ongekend druk en ook daar werd van de gelegenheid om to „zonnen" op het terras druk ge bruik gemaakt. O Het Bosbad mag zich vooral ini het bezoek van de bewoners van het Soesterkwartier verheugen, die er vaak met het hele gezin en een flinke voorraad proviand op uit trekken om een dag uit alle dage lijkse zorgen te zijn. Tegen het middaguur weet de conducteur zich tussen Amersfoort en Soestduinen geen raad van de drukte, die veroorzaakt wordt door al diegenen, die naar het Soester- bad gaan. Op de anders zo stille Doornse weg ziet men honderden fietsers naar Doorn trekken im daar te gaan zwemmen en zonnen in „Woestduinen". Gisteravond nog was het tegen het sluitingsuur druk in al deze zwembaden, zodat de directies misschien toch nog aardig wat van de door het slechte weer veroor zaakte schade inhalen. bestand bleken tegen de hoge tempe ratuur dan de heren. In Eist was het NBvLO-bestuur met verschillende officials door het gemeentebestuur officieel ontvangen In de „Vereniging" werden de heer K. Boessenkool, die 40 jaar admini strateur van de NBvLO en de vier daagse is en luit.-kol. b.d. H. L. de Wijs, die 25 jaar een leidende functie had, gehuldigd door de wandelaars, door gemeentelijke autoriteiten en NBvLO-leden. (Van onze Haagse redacteur) Gisteren konden wij mededelen dat de directeur van de Standard Vacuum Petroleum Mij., jhr. H. A. van Karnebeek, in verband met de kabinetsformatie door dr. Beel was ontvangen. Later ging nog het be richt dat ook de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk, Plein 1813 had bezocht. Naar thans mag worden aangenomen heeft de heer Beel aan beiden de portefeuil le van Buitenlandse Zaken aange boden. Beiden hebben echter ge weigerd. En zo blijft dan de porte feuille van Buitenlandse Zaken voor de formateur voorlopig nog het voornaamste struikelblok. Mis schien komen er andere bij, maar dat zal pas vanavond bekend kun nen worden, wanneer de Partijraad van de P.v.d.A. zich over de hou ding ten opzichte van het door de formateur opgezette schema heeft beraden. Tot dit bekend is blijft dr. Beel zijn pogingen om de juiste mannen te vinden voortzetten. Naar verluidt heeft hij mr. Schokking. de christe lijk historische wethouder van Am sterdam bereid gevonden in zijn nieuwe kabinet een portefeuille te gaan beheren. Dit is eigenlijk een der meest opzienbarende gebeurte nissen Mr. Schokking komt nl. aan het hoofd van het ministerie v»n Oorlog te staan, waaruit blijkt dat de heer Fiévez. is gevallen. Mr. Schokkinp kan stellig een der politie ke leiders van de CHU worden ge noemd en men zou zich kunnen af vragen hoe de P.v.d.A. hierop zal re ageren. Het is nu wel duidelijk dat Dr. Beel zal zoeken naar een minister voor buitenlandse zaken, die bij de WD op zijn minst genomen een hij zonder groot vertrouwen zal hebben. Overzeese Gebiedsdelen wordt uit de handen van dc PvdA gewrongen, op dat de heer Beel die zelf althans ad interim zal kunnen beheren. Ir Vos verdwimt en tenslotte wordt min Gie- len. die vlak voor de verkiezingen een motie afkeurde en de grote meerderheid van de kamer kreeg, ge handhaafd - Zo karakteriseert men de gebeur tenissen in sommige socialistische kringen en ten aanzien van het program Beel en Romme vestigt men er in dezelfde kringen de aan dacht op dat in de eerste plaats op de verandering van de belasting- politiek wordt aangestuurd, die ge richt zou zijn op dê verminderingen van de lasten voor de beter gesitu eerden. Voorts schijnt een tegemoet koming aan het bedrijfsleven in het vooruitzicht te liggen. Het Tweede Kamer-lid van de K.V.P., Koersen, heeft gisteren in Nijmegen er nog eens de aandacht op gevestigd, toen hij mededeelde, dat de overheid in de bedrijfsorga nisatie niet meer dan een ron,-~ - lerende taak mag hebben Niet slechts bij de debatten, doch ook Pij de formatie, zal de V.V.D geen concessies doen en haar standpun ten onveranderd handhaven, zo voegde hij daaraan toe Dat is dui delijke taal. De uitspraak is voor de ontwikkeling kenmerkend. Hieruit is te verklaren dat althans een groot aantal socialisten zich zeer ongerust toont. Van een principiële politiek, waar de P. v. d. A. zich positief achter kan stellen, zal met een dergelijk kabinet nauwelijks sprake kunnen zijn. Immers, hoe gemakkelijk zal het de katholieken, die zich steeds openliiker afkerig tonen van over heidsbeleid. vallen om met de steun van C.H.U., V.V.D. en steilte ook A R., af te snijden wat de socialis ten op dit gebied noodzakelijk ach ten. Hetzelfde zal het geval ziln ten aanzien van de financiële poli tiek zoals onlangs reeds werd be wezen door het amendement-Teu- lings. dat vierhonderd millioen red de voor de economisch sterkeren ten' koste van het gehele volk. Het enige dat de P. v. d A. in de afge lopen drie weken bereikt schijnt te hebben, is dat Romme bereid is mr. Oud buiten de regering te houden en Justitie aan de P v. d. A.-man mr Donker af te staan. Op Binnenlandse zaken blijft ech ter de K.V.P. beslag leggen. In het licht van deze overwegingen wordt duidelijk, dat het In de partijraad van de P. v. d. A. vandaag wel zSl spannen. (Ongecorrigeerd)' Scheepstijdingen Aardljk. New Orlean6—Rotterdam, 26 Juli te Londen: Alpherat 26 Juli van Rotterdam te Buenos Aires; Cotttca, ParamariboAmsterdam. 26 Juli van Ponta del Gada: Kcdoe. 27 Juli van Rotterdam te Karlsham: Polybemus. Macassar—Amsterdam. 27 Juli van Mar seille: Prins Alexander. Montreal—Rot terdam. 26 Juli 900 mijl West Land's End; Randkerk. Calcutta—Rotterdam. 26'Juli van Colombo; Ridderkerk, Co lombo—Rotterdam. 26 Juli te Suez: Zee man. Batavia—Rotterdam, pass. 27 Jult Saban: Zxvyndrecht 26 Juli van Gdanks naar IJmuiden: Colytto. HuelvaAm sterdam. pass 26 Juli Ouessant: Gaas ter kerk 24 Juli van Amsterdam t* Kaapstad; Indrapoera, 27 Juli van Ba tavia te Rotterdam (8 uur);

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2