Cultuur en armoede ER OP UIT l V'OIAV f c 1 T i Het plaatsvervangend lijden Nieuws van de Olympische Spelen Onze 100 m lopers ingedeeld Kiki Heek bij de training gewond Protesten tegen de springplank De avonturen van kapitein Rob DE HIN ESE PAPEGAAI jWoensdag 28 Juli 1948 1 „Ik noem drie vormen van onze armoede, zoals ze zich in het onderwijs openbaart. W ij kunnen ze op één noemer brengen: WIJ MISSEN HET GELOOF." Men kan op twee wijzen de verhouding van armoede en cultuur be naderen: men kan de gevolgen voor onze beschaving nagaan van het feit, dat wij tegenwoordig een arm volk zijn; of men kan spreken over onze armoedige cultuur, dus over het feit, dat onze beschaving zelve maar zeer armtierig is. Ik geloof echter, dat beide feiten ten nauwste samenhangen en dat zij in de grond slechts één feit vormen. Want een grote cultuur is weliswaar altijd tot op zekere hoogte het gevolg van welvaart, maar aan de andere kant schept zij die ook. Met deze zinnen begint een zeer lezenswaardig artikel van onze me dewerker Prof. Dr. G. van der Leeuw in ,,De Groene Amsterdam mer" van 24 Juli. In scherpe trek ken analyseert prof. van der Leeuw vervolgens de culturele armoede van onze tijd. Hij constateert har de waarheden, maar hij eindigt toch zijn beschouwing met de over tuiging uit te spreken, dat hij niet kan wanhopen. Dit wilden wij vast stellen vóór wij nu een gedeelte van het artigel, met toestemming van de redactie van „De Groene" in ons blad overnemen. Prof. Van der Leeuw schrijft o.m. als volgt: De armoede ligt dan ook dieper. Zij openbaart zich reeds in ons on derwijs. Men kan van ons onder wijs in al zijn geledingen veel goeds zeggen, behalve, dat het zich beweegt in de wereld, waarin wij leven. Het heeft geen aansluiting bij de maatschappij. Men zegt, dat het niet practisch genoeg is en dat is waar. Toch ligt daar niet het eigenlijke manco. En het zou zeer verkeerd zijn het onderwijs uitslui tend te orienteren op datgene wat men „in het dagelijks leven" nodig heeft. Om waarlijk practisch te zijn. moet men juist iets hebben, dat boven het dagelijkse leven uit gaat. En dat heeft ons onderwijs niet, noch dat aan de universiteit, noch dat aan de middelbare school, noch dat aan de lagere. Ik noem drie vormen van onze armoede, zoals zij zich in het on derwijs openbaart. Wij kunnen ze op één noemer brengen: wij missen het geloof. Het geloof in de cultuur, het geloof in de mens, het geloof in God. Wij missen het geloof in de cultuur. De enige cultuur, die in ons onderwijs, en dientengevolge in onze gehele beschaving, een nor matieve. richtinggevende rol speelt is die van de klassieke Oudheid. Het gemis van de Oudheid en de latijnse Middeleeuwen als levende kracht in het heden, betekent nog aftijd barbarendom. En wij zouden ons uitermate moeten verheugen, dat wij van deze krachten nog iets over hebben, wanneer dit waarlijk het geval was. Wij worden nu op geroepen tot de strijd voor het gymnasium. Er is weinig enthou siasme. En het kan er ook niet zijn, zo lang men op de meeste gymna sia doorgaat met het onderwijzen van woordjes in oude en nieuwe talen, zonder enig contact met de werkelijkheid van heden noch met die van het verleden. Wij missen het geloof in de mens. Want als wij dat hadden, zou het met mogelijk zijn, dat wij leraren loslieten, die veel hebben geleerd, behalve wat een mens is, wat een jong mens is en hoe men met zulk een jong mens in levende aanra king komt. De mens staat niet in het middelpunt van ons onderwijs, de cpvoeding is meestal volkomen geweken voor het bijbrengen van „leerstof", die op de meest wille keurige wijze is uitgezocht. Wij missen ook het geloof in God, een dragende grond van ons zijn, een zin van ons leven, een verzoener van onze schuld, een her schepper van onze schrikwekkende existentie. Ik zeg dit niet alleen omdat ik christen ben. Want het geldt ook voor ieder, die, of hij van God spreekt of niet, een boven menselijke levensgrond aanneemt. In ons onderwijs blijkt daarvan niet, niet in het z.g. openbare, maar ook niet in het z.g. christelijke. Want het christelijke onderwijs is geen zier anders dan het openbare, behalve dat het enige vakken toe voegt op dezelfde onchristelijke wijze waarop de „gewone" vakken worden onderwezen. Ons onderwijs is, met enige uitzonderingen, die met gods dienst niets te maken hebben, over de gehele lijn intellectualis tisch en formalistisch. Het brengt ons noch tot cultuur, noch tot el kander, noch tot God. Het is es sentieel oncultureel, inhumaan en goddeloos, behalve voorzover de persoonlijkheid van onderwijzer of leraar met een slecht apparaat iets goeds weet te doen. En daarom zitten wij in het on derwijs, juist als in het grootste stuk van onze beschaving, steeds maar te freeuwheelen, te reciteren en komen we eigenlijk nauwelijks meer tot menselijk leven. Over het algemeen voelen wij ons nog veel te plezierig met onze boeken en tijdschriften, waarin wij lezen en soms ook schrijven kun nen wat ons behaagt. Ik ben ook zo trouwens. Maar ik heb een som ber vermoeden, dat de tijd van boeken en tijdschriften niet zo heel lang meer duren zal. Het snelle mondelinge verkeer, de radio en de film zullen in deze wereld, die in steeds groeiende tijdnood verkeert, de dikke boeken wel verdrijven. Dat kan öf een bevrijding zijn, ge legenheid voor nieuwe dialogen, voor een gedicht, dat men niet leest masr kent. voor een levende preek en een echt wetenschappelijk ge sprek; óf een ondergang in volko men barbarij. Dat hangt er van af, niet of wij iets redden kunnen, maar of wij iets, wat dan ook, ge loven. Nu kan men ook nog vragen in hoeverre de armoede m economisch opzicht de culturele armoede be ïnvloedt. En daarop kan ik dan een optimistisch antwoord geven. De economische nood kan onze cultu rele armoede slechts gunstig be- invloeden, omdat hij ons met kracht terugwerpt op de essentiele dingen in het leven: schoonheid, goedheid, inzicht en bovenal ons doet besef fen, dat een mens niet leven kan zonder dat hij iets gelooft, al was het maar in zichzelf. Athletiek: Nederland-Zwitserland te Rotterdam Op 11 Augustus zal te Rotter dam een athletiekwedstrijd gehou den worden tussen Nederland en een Zwitsers team. De Zwitsers zullen deelnemen met de volgende athleten: 100 m.: Buergisser, Giger; 200 m.: Buer- gisser en Dell'Olivo; 400 m.: Hard- meier en Keiler; 800 m.: Volkmer en Streuli; 1500 m.: Waldvogel en Hubler. Res.: Meinen. 5000 m.: Guenter en Schudel; 110 meter horden: Bernard en Honegger; 400 meter horden: Rjq- gel en Hristen; Hoogspringen: Wahli en Mangcr. Verspringen: Studer en Keiler; Polsstokhoog springen: Scheurer, Hofstetter en als reserve: Manger; Hinksta in sprong: Scheurer. Studer en als reserve Gilgen; Kogelstoten: Senn, Hirsch en als reserve Bachmann; Discuswerpen: Hirsch en Bach mann; Speerwerpen: Jenny en Luethy; Kogelslingeren: Steffen en Veeser; 4x100 meter estafette: Bri- ner. Deubelbeiss, Buergisser. Giger. 4x400 meter estafette: Hardmeier, Keiler, Trepp, Volkmer of als laat ste Streuli. Reserve Nussbaum. In de Daviscup-match tussen Tsjcchoslowakije en Zweden heeft Tsjechoslowakije na de eerste dag een 20 voorsprong genomen. Beide enkelspelen gingen voor de Zweden verloren. Dinsdagavond werd de loting voor de 100 m. hardlopen heren bekend ge maakt. Voor de Nederlandse deelne mers luidt deze: Vierde serie. Meyer met Jones (Gr. Britt), Anchante (Peru). Marinis (Grie kenland). Testa (Uruguay) en Thor- valdsson (IJsland). Achtste serie Jo Zwaan met Mc Kcnzlc (Jamaica), White (Ceylon). Bartram (Australië), Dasilva (Brazi lië) en Chacon (Cuba). Twaalfde serie: Kleyn met; Patos (Uruguay), Mang Sein (Birma), Ak- sur (Turkije), Bantha (Hongarije), Bal ly (Frankrijk) en Phillips (India). De eerste twee van elke serie zullen aan de volgende loop mogen deelne men. In totaal zijn er 12 series 100 m. De Ruyter lootte in de vierde serie Op de S00 m lootte De Ruyter in de vierde serie met. Winter (Tjsechoslo- wakije), Bull (Trinidad), Wint (Ja maica). Barthel (Luxemburg). Denc- tuerk (Turkije) en Hennlger (Canada). De eerste vier van elke serie plaat sen zich in dë volgende loop. Toen de Nederlandse zwemploeg in de late middaguren van Dinsdag voor de eerste maal ln de Wemblcypool ver scheen. bleek een zwemster op het ap pel te ontbreken. Alleen Coby Floor was onder leiding van trainer Bosch shn het springen, maar onze tweede vertegenwoordigster Kikl Heek van Tjl- tlnl van Batavia lag op dat moment ln bed op advies van de geneesheer van at. Helens College, de school waar de zwemsters zijn ondergebracht. Het was voldoende bekend, dat het zwembad in Northwood niet geschikt is voor het springen, daar het te ondiep ls. Niet temin ging onze landgenote daar Dins dagmorgen oefenen met het noodlottige gevolg, dat zij na haar sprong weer boven kwam, bloedend verwond aan Kin en neus Het meisje heeft toch al met pc-eh te kampen, want vlak voor haar vertrek uit Nederland was zij bij de training uitgegleden op de plank en had zij zich aan de rug bezeerd De mogelijkheid bestaat, dat zij na enige rust de training zal kunnen hervatten Behalve de waterpolospelers waren alle leden van de zwemploeg in het zwembad van Wembley aanwezig om onder leiding van Ma Braun baantjes te trekken Sommige meisjes van onze ploeg vonden het bad zwaar, anderen vonden het heerlijk licht Het was Jam mer dat de vreugde maar van korte duur was. want orn half zes moest men weer weg. terug naar Northwood De ploeg was zeer laat gekomen, daar er geen bus van het kamp te Northwood voor de meisjes beschikbaar was. Nederlanders betrokken hun tehuis Het eerste deel van het Neder landse Olympische team was Dins dag: druk bezig zich in te richten in zyn Olympisch tehuis in Uxbridge. Het z(jn 17 zwemmers, 19 hockey spelers en drie leiders. Later kwa men daar nog: de voetballers bij. Onder de eerste leiders, die aan kwamen, bevonden zich jhr. Quar- les van Ufford. de vice-precident van het N.O.C Karei Lotsy, de lei der van de gehele ploeg en de heer De Pon uit Den Haag. de trainer van de hockeyploeg. De hockeyploeg heeft dit jaar geen enkele internationale wedstrijd verloren. De heer De Pon denkt, dat India het tournooi zal winnen. Ook Pakistan heeft een zeer goede ploeg. De secretaris van de Internatio nale Spring-Organisatie ontving Dinsdag een schrijven, dat door ver tegenwoordigers van India. Paki stan. Australië, Italië en een aantal Zuid-Amerikaanse landen was ge tekend De brief hield een protest in te gen de op de Olympische zwem wedstrijden te gebruiken Daughters springplank, die naar de rr.emng van ndc ondertekenaars veel te stijf was. Men acht het beter, een spring plank van het type Brandsten aan te brengen; een plank die algemeen bij de schoonspringers bekend is. Niet alleen, dat het springen op een stijve plank gevaar oplevert voor de deelnemer, maar ook de sierlijk heid van de sprongen heeft veel te lijden wanneer een dergelijke plank wordt gebruikt. Vandaag hockey-loting De loting voor het Olympisch hockeytournooi is tot vandaag uit gesteld, daar het nog niet zeker was of Polen. Palestina. Hongarije en Tsjecho Slowakije zullen deel nemen. Indien genoemde landen niet deelnemen, zullen dertien lan den. te verdelèn in drie Pools over blijven. Voor hei tournooi zijn drie terreinen beschikbaar. Olympisch vuur Brussel gepasseerd Op plechtige wijze werd de fak kel met het Olympisch vuur Dins dagavond in de Eelgische hoofdstad ontvangen Diplomaten van ver schillende landen namen, staande voor het graf van de onbekende soldaat een minuut stilte in acht. Daarna klonk een fanfare en nader de de fakkel "edragen door de Bel gische athleet Henri Ost en geëscor teerd door twaalf jonge athleten, een soldaat, een matroos en een man van de luchtstrijdkrachten, het monument. Van Brussel gaat het vuur naar het plaatsje Hirton aan de Bel gisch-Franse grens, waar Franse lopers het overnemen om het laat ste stuk on het continent naar Ca lais af te leggen. Communistisch journalist uitgesloten van O.S. Groot-Brittannië heeft gisteren de eerste Communist uitgesloten van de Olympische Spelen. Het ls de Italiaanse Journalist van het Romeinse Communistische blad „Unita", die de Olympische reportages zou verzorgen Het verstrekken van visa wordt over. gelaten aan de Britse functionarissen in elk land. in casu de Britse immi gratie ambtenaar ln Rome Het is echter duidelijk, dat Commu nisten niet zonder meer worden uit gesloten van bijwoning van de L'.vm- pische Spelen, want intussen zijn reeds verscheidene Communistische sport journalisten aangekomen HET ZEILSCHIP ,Dc Vrijheid" bevindt zich op weg naar het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan en Rob heeft nu tijd genoeg om zich eens in het scheepsjournaal, dat hij ten geschenke heeft gekregen, te verdiepen. Het is een merkwaardig document, afkomstig van een zekere Peer de Schuymer, schipper van het dricmastschip „Argo naut". een zeerover, voor wie geen enkele vreed zame koopvaarder veilig is. Ha. maar daar staat nog een andere naam in het Journaal: kapitein Robert Janszoon van YJpendam, bijgenaamd ..Dc Stoere". Zou dat soms een voorvader van Rob zijn? Robert Janszoon voert een eskader aan. dat Peer de Schuymer van de zeeën moet verdrijven. Dat lukt hem bijna, want wel wordt dc vloot van Peer vernietigd, maar zelf ontsnapt hij. be graaft de schatten, die hij bU elkaar heeft geroofd op een eilandje en vlucht dan naar een Noord- Afrikaanse haven. Wanneer Rob het verhaal heeft gelezen besluit hij, het goudclland van Peer to gaan zoeken enhij vindt zowaar de schat! Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I 10.00 Nws weer. 10 15 Eenstemmige psalmen, 19.30 Actueel, geluld 19 45 Nwe aanwinsten van de Discotheek. 19.55 Bachkornal. 20.00 Nws. in het kort 2015 Avondstilte. 21.15 Gr muz 21.20 Residentie ork 22 00 Music for Strings and organ, 22 20 Vocaal kwartet. 22 45 AvondoverdenK. 23 00 Nws.. 23.15 Gr pi HILVERSUM II: 19.00 Vijftig jaren. 19 15 Nws uit Ind 19.30 Voor de Jeugd. 19 40 Jeugdnws. 19 45 Ds Sirks, 20 00 Nws.. 20 15 Stafmuz. corps van de Am sterdamse politie. 20.45 Onze stad. hoor spel 22 15 Ramblers. 23 00 Nws. 23 15 Scml p#p programma. Morgen HILVERSUM I 7 00 Nieuws: 7 15 Ochtendgymnastiek; 7 30 Gr pl 7 45 Morgengebed. 8 00 Nieuws: 8 15 Pluk dc dag; 9 00 Voor de vrouw; 9 05 Bcet- hovenprog 1000 Orgelspel; 10 15 Mor gendienst; 10 45 Geestelijke liederen; 1100 De Zonnebloem. 1145 Melodieën van Irving Berlin; 12 00 Angelus; 12 03 Klaas van Beeck 12 30 Weeroverzlcht: 12 33 Klaas van Beerk: 12 55 Zonnewij zer; 13 00 Nieuws. 13 20 Muzikale me lange. 13 45 Hors ri'oeuvre; 14 00 Amail- trlo; 14 30 Olymolsche snelen; 17 CO Jeugdjournaal, 17 30 Eunhonla; 17 45 Olympische spelen; 18 00 Eviphnnla: 18 15 Land- en tuinbouw; 18 30 Strijd krachten' 19 00 Nieuws: 19 15 Leger des Hells. 19 30 Nederlandse emigranten ln Canada: 19 45 Reg ultz 20 00 Nieuws; 20 05 Prog prol.: 20 15 Schoolzangwed- strljd; 21 .30 Opcnluchtconcert: 22.15 De vaart der volken: 22 35 Aanwinsten dis cotheek: 22.45 Avondovcrdenk 2.3 00 Nieuws; 23.15 Frans concert HILVERSUM II 7 00 Nieuws; 7 15 Lond Pall, ork; 7.5Q Dagopening. 8 00 Nieuws; 8 15 Boston Prom. ork 8 45 Concert o.l v John Barblrolll; 9 15 Mor genwijding; 9.30 Waterstanden; 9 35 Ar beidsvitaminen. 10 30 Van vrouw tot vrouw: 10 35 Jean Valssadc; 10 50 Voor dc kleuters; 1100 Phll. Symph. ork 1145 Wolken wind cn water; 12 00 Pianospel: 12 30 Wcerpraatjc; 12 .73 In 't spionnetje: 12 38 Dick Wlllebrandts: 13 Nieuws; 13 15 van Strauss tot Gershwin; 14 00 Lezing over klokken: 14.15 Sollg- tenconcert; 15 00 Voor zieken en ge zonden. 16.00 Colorlet: 17 00 Kaleldos- coop; 17 20 Welk dier deze week?, 17 30 Zangkiasse; 17 50 Jeugdultiendlng; 13 00 Nieuws: 18 15 Lezing, dr. Ir M. J W. Een gentleman zei tot zijn aanstaande vrouw; ..JU bent van mU cn Ik ben van Jou, Maar Ik zeg Je heel open MUn TIP blUf lk kopen Aan Jou en mUn TIP beloof lk eeuwige trouw". 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. C. D Dordrecht onlv. 1 fl TIP. Dt Roegholt; 18 30 Avroleans; 18.15 Nederl jeugdgemeenschap: 19 25 Nieuws: 19,30 Roayl Alberthall; 20.50 Lezing over Ma rine; 21.15 Alex de Haas; 21 55 Hoor spel. 22.30 Olymp spelen; 23.00 Nieuws; 23.15 24 0 Gr.pl. Wielrennen Britse en Franse teams reeds ingeschreven Voor de wereldkampioenschap pen wielrennen, die van 21 t/m 29 Augustus te Valkenburg en Am sterdam zullen worden gehouden, zijn de volgende Britse wielren ners ingeschreven: Sprint: Harris, Bannister en Jackson. Reserve: Pond. Achtervolging individueel: Mar- riner en Cartwright. Res: Love. Weg: Bowes, Clements, Hunt, Maitland, Scott en Thomas. De volgende Franse professio nals zijn aangewezen om Frankrijk op deze wedstrijden te vertegen woordigen: Sprint: Senfftleben, Gérardin en Iacoponelli- Res. Cautenet. Achter grote motoren: Lesueur, Lamboley en Fournier. Reserves: Chaillot en Chocque. Op de weg: Marcelak, Lapébie, Bobet, Le Strat, Teisseire en Laza- rides. Reserves: Caffi, Thiétard. Danguillaume en Idée. TI eerlijk op de ivandeling je 11 handen vrij te hebben! Geen zorgen voor een tas, die je vergeten kunt, o/ verliezen. Maar als je geen zakken in je jurk hebt. waar blijf je dan met de zakdoek, portemonnaie en ande re onmisbare dingenHeel een voudig. We maken een tasje, dat we aan onze ceintuur kunnen hangen. Indien mogelijk van de zelfde stof als de jurk en anders van een lapje, dat er goed bij past. We knippen een voor- en achterstukje volgens model A (naden aanknippen) en daarna een cirkeltje volgens model B. We vouwen dit dubbel en stik ken de bovenkanten van het voorstuk ingerimpeld tussen de rand van B. Model C knippen we ook dubbel We stikken de twee stukken op dc verkeerde kant op elkaar, waarbij we de ronde kant zonder het knoopsgat open laten. Dan keren we het binnen ste buiten en- maken het knoopsgat. We zetten het achterstuk tussen de open gelaten kant, stikken de zij- en onderkant van de tas dicht. Op B naaien we een knoop. We vouwen C dubbel, sluiten de tas en stikken dan de twee, helf ten boven het klepje op el kaar met een dubbele naad. Door de zo ontstane lus ha len we de ceintuur en klaar bent U. Prettige wandeling! ELLA BEZEMER CEINTUURTASJE HL O H> 31 33 L i A 6 't> zó EARL DERR BIGGER& CEARL DER, Op dit enorme scoringbord, dat een hoogte heeft van 'n drie verdiepin gen-huis en vijf duizend pond gekost heeft, zullen tijdens de Olypische Spelen tn het Wembley Stadion te Londen de uitslagen worden gepubliceerd. EEN CHARLIE CHAN-MYST ERIE No. 39 En ik zie jou thuis al uitleg gen. dat je de zaak niet afgehandeld hebt. omdat de papegaai dood ge gaan was. Beste jongen, ik hoop. dat je vader een zachtmoedige ziel heeft, anders ontslaat hij je." Eden dacht na. „En die vermiste revolver?" Holley haalde de schouders op. „Je kunt overal wat raars vinden, als je gaat zoeken. Die revolver was weg wat zou dat? Madden kan hem wel verkocht hebben, wegge geven, meegenomen, naar zijn ka mer." Bob leunde achterover in zijn stoel. „Ik geloof, dat je gelijk hebt. Ja. hoe meer ik er over denk. hier in het heldere daglicht, hoe dwazer ik me voel." Door een zijraam zag hij een auto stoppen voor de krui denierswinkel ernaast, en Charlie Chan er uit komen. Hij ging naar het portaal. „Ah Kim", riep hij. De dikke Chinese speurder nader de en kwam zwijgend het kantoor binnen. „Charlie", zei Bob. „dit is een vriend van me, meneer Will Hol ley. Holley mag ik je voorstellen Detective Chan, van de politie in Honolulu."' Bij het noemen van zijn naam kneep Charlie zijn ogen bijna dicht. „Aangenaam", zei hij koel. „Het is alles in orde", verzekerde Bob hem „Meneer Holley is volko men te vertrouwen. Ik heb hem alles verteld." „Ik ben ver weg in vreemd land", antwoordde Chan, „en misschien zou ik niemand vertrouwen, maar dat zijn ongetwijfeld mijn heidense lompheid. Meneer Holley zal het mij vergeven, denk ik." „Wees daar niet bang voor", zei Holley. „Ik geef er u mijn woord op, dat ik er met niemand over spreek." Chan antwoordde niet: in zijn gedachten kwam misschien de her innering op aan andere blanken, die hun woord hadden gegeven „Het komt er niets op aan", zei Bob. „Charlie, ik ben tot het besluit gekomen, dat we spoken najagen Ik heb de zaken met Holley bespro ken. en uit wat hij zegt. zie ik datje niets hapert op de ranch. Als we vanavond teruggaan, zullen we de paarlen overhandigen. En dan naar huis" Chan's gezicht betrok „Kijk niet zo somber", voegde de jongen er bfj. „Je zult toch zelf moeten toe geven. dat we ons aangesteld heb ben als oude vrouwen." Een uitdrukking van diep bele digde waardigheid verscheen op het ronde gezicht. „Eén ogenblik slechts. Sta deze oude vrouw meer onzin toe. Enige uren geleden valt een pape gaai van stang in uitgestrekte eeuwigheid. Dood als Caesar." „En wat zou dat?" zei Bob ver veeld „Hij stierf van ouderdom. Laten we er toch niet meer over redeneren „Wie redeneert9" vroeg Chan. „Ik zelf koesteren scherpe wan smaak voor deze bezigheid. Of schoon ik oude vrouw ben. ik nu handelen ln feiten onbetwistbare feiten Hij spreidde een blad wit papier uit op Holley's schrijftafel, en. een enveloppe uit zijn «zak nemend, goot hij de inhoud op het papier. „Onderzoek", wees hij. „Wat u hier zien. zijn gedeeltelijk inhoud van voederbakje naast stang van Tony. Wees zo goed mij te zeggen waar u naar kijken." „Hennepzaad", zei Bob. „Het ge wone papegaaienvoer." „Ach, ja" gaf Chan toe. „Zaad vai, de hennep. Maar dat andere dat grijs-witte poeder dat zo overvloedig schijnen." „Mijn hemel!" vroeg Holley. „Geen argument hier" ging Chan voort. Vóór bezoek bij krui denier ik stilstaan bij drogist op hoek Wijze man voor poeders doet hoogst zorgvuldig onderzoek voor mij En wat zegt hij?" „Arsenicum", opperde Holley. „Arsenicum, juist. Veel verkocht aan ranchers hier als rattendoder. Papegaaiendoder ook." Eden en Holley keken elkaar vol verbazing aan. „Arme Tony heel ziek voor hij gaan op lange reis", ging Chan voort. „Heel stil en heel ziek. In mijn tijd ik op spoor van veel moor den, maar ik moet komen op dit vasteland om moord op papegaai te ontdekken. Ach. heel mijn leven ik horen van wonderen op dit bijzon dere vasteland." „Ze hebben hem vergiftigd", riep Bob. „Waarom?" „Waarom niet?" vroeg Chan schouderophalend. „Zeer waar ge rucht zegt; De doden klikken niet Dode papegaai in zelfde moeilijk heid. denk ik. Tony spreekt Chi nees, zoals ik. Tony en ik nooit meer samen spreken." Eden zat met het hoofd in de handen. „Ik word er duizelig van", zie hij. „Waar gaat het in "s hemels naam over?" (Wordt vervolgd) Letterkundige kroniek door Victor E. van Vriesland „De redding van Fré Bolderliey", nieuwe roman van Vestdijk HET mysterieus natuurverschijnsel, dat de in adembenemend tempo tot stand komende productie van S. Vestdijk oplevert, heeft zich thans weer voortgezet in een nieuwe roman: „De redding van Fré Boldcrhey" (Do Bezige Bij, Amsterdam 1948). De brede schare van pharizeïsche weldenken- den die altijd klagen, dot Vestdijk in zijn romans uit het menselijke steeds zo sterk het pathologische naar voren haalt, kan zich nu troosten: In deze zijn laatste roman belicht hij van het pathologische vooral het menselijke. Een schooljongen in de ontvanke lijke puberteitslecftijd vangt net ren cn aqder op over een achterneefje, Fré Bolderhey, die. ten prooi aan een zware acute psychose, naar een in richting moest worden gebracht. De paar dingen die de zestieqjarige Ed die Wesseling. die tijdens een vacan- tie met zijn ouders logeert bij zijn grootmoeder in de stad. ondanks het als het ware samenzwerendo stilzwij gen der volwassenen over die schizo phrenic verneemt, de angst en tegen zin van zijn moeder voor de zieke, die zij niet wil opzoeken, de enkele molestaties waaraan Fré Bolderhey op straat blootstaat, vormen een trauma, een ziclskwctsuur bij de jon ge Eddie en beladen hem met angst sentimenten. Waarschijnlijk voelt hij zich onbewust medeschuldig aan de wrede houding, die instinctief de ge zonde mens aanneemt tegenover het afwijkende zieleleven en hij krijgt het gevoel, dat zijn achterneef, opge jaagd door dc liefdeloze wereld, van deze en de harteloze isolatie gered moet worden. Door deze spanning: meelij, angst, schuldgevoelens, ver valt nu, als het ware uit sympathie dus. Eddic Wesseling zelf in een zich snel ontwikkelende neurose. Hij be gint steeds meer in een door eigen hallucinaties bewoond heelal te le ven en is daarmee onherstelbaar voor zijn toekomst en het maatschappelijk bestaan verloren Hij die nog maar door één gedachte bezeten is: ten koste van alles, ook van het offer van zichzelf. Fré Bolderhey te red den. hij gaat reddeloos ten onder doordat hij diens lijden, dat hij on rechtvaardig acht (want aan de on redelijkheid van een psychotische binnenwereld kan en wil hij niet ge loven) op zich wil nemen. Een plaatsvervangend lijden dus. om een term aan de theologie te ontlenen, en dat, in het geschetste schuldgevoel vooral berustend op een identificatie met de opjagende „achtervolgers" van een krankzinnige, tegelijk in ze kere zin uit een identificatie met die krankzinnige zelf ontstaan is. wiens handelingen cn uitingen zijn eigen verbeelding besmetten, ontvon ken. activeren. Met meesterhand Met meesterhand heeft Vestdijk op een \^ijze. zo kundig als in het korte bestek van een niet omvangrijke ro man geen tweede in Nederland, wel licht in Europa zou vermocht hebben, een schets gegeven van een afwij zend zieleleven. dat. kwetsbaar door een te grote ontvankelijkheid, zijn ondergang tegemoet gaat. Viel bij sommige van Vesfdijk's vroegere werken, gelijk b.v. „Mijnheer Vlsser's Hellevaart", de nadruk op dc ver ziekte kant van de nog normale psyche, hier is het, omgekeerd, zo als gezegd, vooral zijn streven ge weest. dc zieke geest menselijk aan vaardbaar te maken als gewoon en algemeen, cn (om een lelijk, maar niet gemakkelijk vervangbaar ger manisme uit de psychiatrische taal te gebruiken) zijn „invoelbaarheid" te tonen. De romantische fantasie van een E T A. Hoffmann, Edgar Allan Poe en later soms Pirandello berustte op een innige dooreenvlechting van werkelijkheid en onwerkelijkheid. Bij Alfred Kubin („Die andere Sei- te") nam de verbeelding reeds ge heel de overhand en werd de werke lijkheid in een volledige droomsfeer getrokken, waaraan het losweg as sociëren, hoezeer misschien bij die pere ontleding zinrijk te bevinden, de vrije teugel werd gevierd. In strenge symbooltaal, tot in het klein ste detail magistraal verantwoord, zou. nog weer later, een Franz Kaf ka in een dergelijke, hoezeer reële en levende verbeelding, zijn onbe wuste en halfbewuste motaphysische angsten en inzichten belijden. Hot was. of in de litteratuur in dc kunst in het algemeen (Carel Wil link) het opkomen der „nieuwe zakelijkheid" van de z.g. neo-realis- ten juist gepaard ging met een toe nemend besef, hoe het gevoel van werkelijkheid bij de moderne mens op losse schroeven kwam te staan Een merkwaardig boekje als .Renó Francois Aristide N N van B, Stro man vertqont reeds in 1934 dit be klemmende ineengrljpen van visioen en wake, van verschillende, niet meer te scheiden plans van realiteit, waarbij in de bouw zelf van de ro man een soort alle reële perspectief uit het lood trekkende, droom- dimensionale tijdruimtelijkheid is in gevoerd Uit het herinneringsmate riaal der introspectie heeft Fré Dom misse in „Krankzinnigen" met be wonderenswaardige wilskracht een schokkend document gecreeerd. waarbij echter naast de psychologi sche. de vrij-scheppcnde verbeelding die het kunstbeginsel is. minder tot haar recht kwam dan in de psycho tische gegevens zelf het geval pleegt te zijn. Uiterste van raffinement Vestdijk zijnerzijds, door een uiterste van raffinement in zijn op zet. de psychotisch hallucinatorische bewustzijnstoestanden van Eddie zo geleidelgk mogelijk te aoen ontstaan en ze geheel met de die knaap om ringende realiteit te vervlechten, is er niet steeds in geslaagd, de reële gebeurtenissen gescheiden te houden van het fictieve innerlijke leven, zo dat de lezer zich wel eens bekocht voelt Alles goed en wel: in een at mosfeer waarin letterlijk alles on werkelijk en onbestaanbaar is geliik o ui ln- "Dos Prozess" on -Das Schlosz van Kafka. accepteert men gemakkelijk en zonder enig verzet of voorbehoud de grootste onwaar schijnlijkheden en onmogelijkheden. Maar van de leeszaal, waar hot jon getje Wesseling in een encyclopaedic het tot hem doorgedrongen woord „Schizophrenic" gaat opzoeken en waar met ongelofelijke knapheid cn behendigheid Vestdijk dit werkelijke b«zock in de zelfgeschapen droom wereld doet overgaan, van die leer zaal wou men toch wei graag weten of zij nu werkelijk bestaan heeft dan wel of zij in haar geheel erbij ge hallucineerd is. (Maar daarvoor lig gen de authentieke gogevens. gelijk b v. de in het lexicon opgeslagen woorden, te ver buiten de fnntnzic- mogclükheden van het jongetje, zelfs in zijn ziekelijke toestand). En ook van het meisje Cecily, dat Eddie daar ontmoet, en dat evenals zijn zeld zaam treffend uitgebeelde moeder in het verdcro beloop een grote rol speelt, ook van haar zou men toch graag weten of zij geheel een ver- beeldingsspinscl is dan wel. in de aanvang althans, enigszins werkelijk, als uitgangspunt, heeft bestaan Ik weet wel dat het een artistieke kunstgreep van de schrijver is. He grens tussen realiteit en hallucinatie en vooral het tijdstip waarop beide in elkaar overgaan, zoveel mogelijk in het duister te laten. Maar ook ar tistiek is dit niet verantwoord wan neer men zich bij de neus geqomen voelt en het irriterende vermoeden bestaat, dat men een raadseltje op gegeven krijgt, waar de auteur zelf niet helemaal uitkomt omdat dc op gave onvolledig is. Niets dan lof Maar overigens niets dan lof voor deze diepzinnige doorschouwing van een zielsziekte, waarbij de moeder van de patiënt, door een onvoorzich tige uiting de eerste oorzaak van diens angst voor Fró» Bolderhey en „reddingspogingen". ten bate dier redding in de schizophrene waanwe reld (die zich naar buiten niet uit dan door wat dwalen cn enkele ste reotiepe standen op straat) wordt vermoord. De taal, overal sprekend van do^ vonr Vestdijk typerende afkeer van stijlformalisme, is van oen sterke, in dringende kracht en soberheid cn uiterst plastisch. Een kroplijder wordt beschreven als „iemand die aan een eeuwigdurend slikken bezig scheen te zijn. zo alsof hij zijn eigen hoofd naar binnen wilde slikken, iets vaartegen de gezwollen hals zich uiteraard verzette, net als bij een slang, die het met een te grote prooi beproeft" Bezoekers van Artis zijn „lieden die zich voorgenomen had den. een hele middag met de ogen beesten te verslinden", een aardige omkering van de associatie „verslin dende beesten". Cecily kust Eddie's mond „alsof zij een envelop sloot", cn in de apenkooi stuiven dc apen „in een spookachtig kaal boompje, cn vielen uit het boompje op een on derste tak. die het boompje nog gauw uitstak", waarbij het driemaal her haalde „boompje" van een tegelijk komieke en lichtelijk lugubere wer king wordt. Het blijkt verwonderlijk, dat Vest dijk bij een zo overstelpend ruime creativiteit ook weer zijn peil heeft weten te handhaven in deze laatste roman, die diepzinnig, boeiend cn aangrijpend is. Kerknieuws NED HERV. KERK Beroepen tc den Andel G. v. Yperen te Wnterlandkerkje. Aangenomen naar Jutphaas J de Jager, cand en res legcrpred te Den Bosch naar Wcsterbork L. C. ten Bruggenkatc te Zuid-Scharwoude die bedankte voor Oostcrhesselcn (tocz Bedankt voor Amsterdam (nad. be- sl.) B. v. Gelder te WintcrswUk. GEREF. KERKEN Beroepen te Capelle a d iJssel R v. Mazljk. cand te Beekbergen te Co- lUnsplaat D G Molenaar te Rcnswou- de; tc Nieuwe Pckela S Ncerken te Dedemsvaart; te Winterswijk (vac. H. de Wit) J NawUn te Avercest. Aangenomen naar Voorburg (vac dr. C B Bavinck) J H Mulder te Vlaar- dlngen. die bedankte voor R'dam-Z., (vac J. M Mulder) Bedankt voor Drogeham J. A. Albert» te Oosterend (Fr.), voor Varsseveld dr O C Broek Roelofs te Woerden. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hoogeveen D. H. Biesma te Drogeham. naar Oud-Beljcr- land A. Hllbers tc Assen. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Ouddorp J Hagesteln, cand. te Vlaardlngcn. TUINKALENDER 28 JULI. Boerenkool gevoelt zich op iedere grondsoort thuis, zo wel op de lichte zandgronden als op stugge klei cn in het zwarte vochtige veen. In dit opzicht is ze niet bepaald kieskeurig. Ze kan nog tot begin Augustus worden ge plant en blijft tot laat in het najaar doorgroeien. Het voornaamste is echter, dat ze een zeer gewaardeer de wintergroente levertdie van November tot Maart kan worden geoogst. Zij is bovendien een der sterkste gnocnteplanten Om deze redenen is de boerenkool uitermate geschikt voor nateelt. Ondanks haar weinig eisend karakter is boe renkool toch dankbaar voor wat stikstof- of volledige korrelmest.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3