Wim Landman droeg rood-wit-blauw door Wembley In Wembley-pool begonnen de eerste wedstrijden Deelnemers niet voorbereid op deze hitte 111)01, iiËZOKD H.UR DOOR V1LDELIS HMRCREME Nederlandse athleten maakten uitstekende indruk tijdens parade der volkeren Zweeds waterpolo-team versloeg Zwitsers met 6-1 r~ Brander van het Olympisch vuur een Nederlands product De avonturen van kapitein Rob Hendrik de Man's De Vierdaagse boek verboden Derde dag bij uitzondering de minst zware HINESE PAPEGAAI Kerknieuws Radio-programma Vrijdag 30 Juli 1948 S speciale verslaggever b|j de Olympische Spelen schrift ons uit Londen: HIS MAJESTY THE KING!", klonk het glashelder uit tientallen Philips luidsprekers en het werd doodstil in het Wembley-stadion, toen de koning van Engeland aan de zijde van lord Burgley front maakte voor een lange rU heren met zwarte Jassen en hoge hoeden. De kapelmeester van de Brigade of Guards tilde z'n dirigeerstokje omhoog, een püper in een wijn rode jas en een zwarte berenmuts op het hoofd probeerde voor de laatste keer het zweeistraaltje te stelpen, dat langs z'n slapen omlaag gutste en daar klonk de hymne, die de Engelsen van alle muziek het liefst horen: „God save the King". „Kijk. dat is de koningzei een man In hemdsmouwen en met een zakdoek op z'n hoofd en h(j tilde z'n zoontje omhoog, dat over duizenden hoofden keek naar de koning van Engeland, die de heren in zwarte jassen de hand drukte. Toen klonk het opgewonden door de duizenden: „the Queen ...the Queen..." en in de schaduw van de koninklijke loge, een koel rust punt voor de vermoeide ogen, schreed de Koningin van Engeland, In een zeegToene robe, langzaam voorbij stram buigende poppetjes. meerd door de lieve meisjes van Zwitserland en Amerika. Maar mijn hart ging open. toen ik de Hollandse vlag zag. En ik heb mij afgevraagd, wat Wim Landman heeft gevoeld, toen hij voorop aan de Hollandse stoet het rood-wit-blauw fier door het Wembley-stadion liet wapperen. Achter hem de Hollandse dames en daarachter Karei Lotsy, Jhr. Quarles van Ufford en mr. Van Houten en de borst van Terlouw stak nog fierder vooruit, dan hij gewoonlijk reeds doet. De koning, het symbool U zult u misschien ietwat verwon derd afvragen, waarom ik hier van daag nog eens mee begin, maar de aanwezigheid van de koninklijke fa milie bij de openingsplechtigheid van de Olympische Spelen, daarvoor al leen zouden duizenden, tienduizen den Engelsen een nog grotere hitte hebben getrotseerd. En niet de klas siek geworden woorden, die baron de Coubertin eens heeft gesproken: „The important thing in the Olympic Games is not winning, but taking part" de woorden, die een tikje ge ïmproviseerd op het enorme scoring- bord door kleine, zenuwachtig heen en weer dravende mannetjes werden aangedragen en nergens van de tri bunes ook maar enig applaus ontlok ten. maar de woorden van de koning, toen hij ten aanschouwe van de af gevaardigden van 59 landen, die in lange kleurige rijen achter de vlag gendragers voor de koninklijke loge stonden opgesteld, waarmee hij de Olympische Spelen opende: „I pro claim open the Olympic Games of Londen. resoneerden in het hart van de echte Engelsman. Hierdoor werden de ..Olympic Games" op eens veel meer British, dan zij tot nu toe in z'n ogen waren geweest. Het défilé Voor m|j was het hoogtepunt het opmarcheren van de landen, de parade der volkeren blan ken, bruinen en zwarten, allen tezamen wereldburgers, die de plicht op zich hebben genomen om na twaalf Jaar de oude Olym pische gedachte nieuw leven In te blazen. Voorop de Grieken, keurig In grijs flanel en ruim anderhalf uur later aan het slot van deze Cavalcade de Engelsen. En mag ik nu ook eens even chau vinistisch zijn? Ik ben vol bewonde ring geweest voor de keurige fezs der Afghanen en de tulbanden van Pakistan, ik ben geïmponeerd ge weest door het aantal dat Argentinië voorbij liet marcheren en gechar- ONZE PLOEG IN LONDEN. De Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen tijdens de op mars in het Wembley Stadion ter gelegenheid van de opening der Olympische Spelen Nel van Vliet h'eeft het in Londen best naar haar zin. Er is door de Engelsen beleefd ge applaudisseerd. beleefder dan bij voorbeeld voor de Australiërs en de Canadezen, maar ik had zo graag ge wild, dat er. zoals bij de,Zweden, een Hollands legioen was geweest, dat ook zoiets als „heja heja" door het Stadion had laten daveren. En na do Hollanders in hun keuri ge blauwe blazers en grijze panta lons ging m'n hart uit naar Panama cn Malta, die de moed hadden om met twee deelnemers hun land te vertegenwoordigen „The essential thing in life is not conquering, but fighting well Nieuws van de Oljjmpische Spelen HET grote Empire-stadion was Donderdagmiddag tot de nok toe bezet, doch op de avond van de opening lag het stil en verlaten. Slechts werksters waren bezig de ongerechtigheden te doen verdwijnen. Alle belangstellenden waren naar de Wembley-Pool getrokken, het Olympische Zwemstadion, waar om zeven uur de eerste twee waterpolo- wedstrijden werden gehouden. Het is een prachtig stadion maar ditmaal warm, doordat het overdekt is en de zon de gehele dag door het glazen dak dev atmospheer tot een ■tropische hitte had gemaakt Men zat letterlijk van hoog tot laag te wap peren met het programma: om enige koelte te krijgen. handen van de Italiaan Raggione, Prins Zaterdag naar voetbalmatch Tussen de wedstrijden in ga ven verscheidene springsters en springers van allerlei nationali teit een demonstratie echoon- springen van de 5 en 10 meter plank. Men kreeg vast een staaltje van wat komt in de wedstrijden die Vrijdag zouden beginnen. Vooral de Amerikanen hadden door hun gedurfde en keurig afgewerkte sprongen veel applaus in ontvangst te nemen. De wedstrijd ZwedenZwitser land eindigde in een 6—1 overwin ning voor de Zweden (ruststand 3—0). De ontmoeting 'Hongarije1Egypte was vrü fors doch de leiding was in Tijdens de Olympische Spelen, zal dag en nacht een vlam bran den, die zoals de traditie dat wil, dwars door Europa uit Grie kenland door estafette-lopers is overgebracht. Voor het ontwer pen van de brander, waaruit het gas, dat de vlam moet voeden, zal stromenheeft het Brits Olympisch Comité de hulp van de Koninklijke Shell-organisa- tie ingeroepen. Aan het proef station van de Bataafse te Delft viel de eer te beurt deze bijdra ge te mogen leveren. De eerste te beantwoorden vraag was: welk gas zal worden gebruikt. De bestaande gaslei dingen, waardoor stadgas zou moeten worden aangevoerd, ble ken te geringe capaciteit te heb ben, waarom, de keus op butaan werd bepaald, aangezien dit gas onder matige druk als een vloei stof in stalen flessen kan wor den geleverd. Deze brandstof, die als butagas in de handel is, is een zeer vluchtige aardolie fractie. Begonnen werd met het ver vaardigen van een brander, on geveer zoals die voor stadsgas gebruikelijk is. waarbij bleek, dat slechts een zwakke stroom gasvormige butaan verbrand kon worden, aangezien bij grotere aanvoer sterke roetvorming op trad, dit bezwaar werd over wonnen door de butaan vóór de brander met lucht te vermen gen. Door de luchttoevoer te re gelen, kon de lichtsterkte van de vlam gemakkelijk beïnvloed worden. Een belangrijke eis, waaraan Ie installatie zou moeten vol doen, betrof het tegen sterke wind bestendig zijn van de vlam Onder geen beding mag het Olympisch vuur tijdens de Spe len uitgaan. De oplossing hiervoor werd gevonden door een speciale con structie voor de brander toe te passen. De resultaten die bij vroegere onderzoekingen naar het stabiliseren van vlammen verkregen waren, bleken nu 'n Qrote steun te zijn bij het zoe ken naar een oplossing voor bo vengenoemd probleem. BRAND!!! Om de aldus geconstrueerde brander aan de praktijk te toet sen, werd hij op het dak van een der gebouwen van 't proef station opgesteld en op een avond, dat er sterke wind stond, ontstoken. Het verrassende re sultaat was, dat de Delftse brandweer gewaarschuwd door de gevjeldipe vlam, met groot materieel uitrukte De proefne mers moesten beloven, in het vervolg van te voren te zullen waarschuwen! In ieder geval was duidelijk aebleken. dat de brander het te Wembley uitstekend doen zal. Per uur verbrandt de vlam on geveer zestig kilogram butaan, hetgeen per etmaal, er mede re kening hpudend dat de vlam des nachts aetemperd wordt, onge veer 8100 kilogram betekent. die voor alles floot en onverbidde lijk spelers er uit stuurde. Op een gegeven moment zaten zes spelers, drie van elke ploeg, aan de kant! Hongarije won met 42, nadat de rust met 31 was ingegaan. Prins Bomhard bezoekt Neder landBrittannië Prins Bernhard bevindt zich thans in Engeland. Hij woonde de opening van de Olympische Spelen bii, in gezelschap van de hertog en hertogin van Glouces ter, lord en lady Mountbatten, de Shah van Perzië en Trygve Lie, de secretaris van de U.K.O. Prins Bernhard zal Zaterdagavond op het Arsenal-terrein de wedstrijd NederlandGroot Brittannië, voor de eerste ronde van het Olympisch voetbaltournooi, bijwonen. Het Nederlands elftal zal eerst kort yoor de wedstrijd worden sa mengesteld. .Nel Roos niet fit Onze discuswerpster Nel Roos- Lodder gevoelt zich sedert haar aan komst in het St. Helens College te Northwnod niet fit door een lichte keelontsteking. Gistermiddag heeft zij echter op medisch advies het bed mogen verlaten en zii zou vandaag wel kunnen uitkomen in de z.g. kwa lificatieronde, d.w.z. dat alle deel neemsters ten minste 36 meter moe ten halen om zich te plaatsen voor de eindstriid. Hockey-tournooi Van het Olympisch hockeytournooi werden o m. nog de volgende speel- data bekend gemaakt: 3 Aug.: Ne derlandFrankrijk op het Lyons- terrein, Sudbury Hill. Zweefvliegers verongelukt Twee Engelse zweefvliegers ziin in Italië tijdens een „proefvlucht met vastgesteld doel" om het leven gekomen, zo meldt het comité van de Olympische zweefvluchtwedstriid te Samedan. De internationale zweefvluchtcom missie is bijeengekomen om te be slissen over de voortzetting van de wedstrijden. Roemenie zal nimmer meer aan de Olympische Spelen deelnemen. Het zou aanvankelijk op drie num mers uitkomen, athletiek, boksen en gymnastiek, doch nadat alle for maliteiten waren vervuld, werd de inschrijving weer teruggetrokken. Daarna namen de leiders der een heids-sportorganisatie het besluit, niet alleen nu, maar ook in de toe komst niet meer op de Olympische Spelen uit te komen. In de komen de dagen kan een communiqué over de motieven worden ver wacht. Door het vervallen van de Bul gaarse en Roemeense deelneming zijn thans in totaal 59 landen op de O.S. vertegenwoordigd. Per jeep naar Indië Hans Kaart, Wim Hart, Fred Zuidwijk en Jack Keiling zullen ongeveer half September per jeep naar Indië vertrekken, waar zij in Niwin verband voor de militairen gaan optreden. De firma B. G. van der Stigchel heeft de ondernemende acteurs voor deze tocht een tweetal tenten met complete uitrusting voor -t-z tropen aangeboden. ROB wint de Oceaanrace naar IJmuiden. maar hij wordt direct betrokken in een nieuw avon tuur: op de Bosplaat op Terschelling hebben zich Duitsers verschanst in een onderaardse bunker. Ze hebben zich nooit overgegeven en werken nu aan een plan om met raketwapens, geladen met microben, Amerika te gaan beschieten. Rob komt er achter en waarschuwt de Amerikaanse Ge heime Dienst. Majoor Ross. werkzaam bij deze dienst, komt ook naar Terschelling, maar wannctr ze aan boord van een zeilschip op nader onder zoek uittrekken, scheurt een torpedo, afgevuurd door een onzichtbaar gebleven onderzeeboot, de TS 10 in stukken cn Rob en Ross moeten zich zwemmend redden. Eindelijk gelukt het Rob in de bunker door te dringen en het plan te ver ijdelen. Dan zeilt hij met majoor Ross naar Ame rika. maar hun goede voornemen om nu eens flink vacantic te gaan nemen in Florida, loopt in het honderd: majoor Ross wordt met spoed naar Brazilië ontboden. Het laatste boek van Hendrik de Man „Cavalier Seul" is door de Belgische gerechtelijke instanties in beslag genomen. Deze maatregel zou niet de inhoud van het boek doch de auteur gelden, die, zoals bekend, van collaboratie tijdens de bezet tingsperiode wordt beschuldigd en bij verstek tot 20 jaar gevangenis straf is veroordeeld. Hij is ook ver vallen verklaard van zijn burger lijke rechten. 't Werk „Cavalier Seul" is 'n ver volg op „Herinneringenwelke de vroegere theoreticus der Belgische socialistische partij tijdens de Duitse bezetting publiceerde. Volgens som migen zou dit boek een propaganda- wapen voor de Duitsers zijn ge weest. Het geval De Man blijkt intussen nog niet geheel op de achtergrond te zijn geraakt. Men zal zich her inneren, dat Hendrik de Man in een verzoekschrift, waarin hij vraagt zün geval te herzien, ver klaart dat 12 senatoren en 14 volks vertegenwoordigers van de Belgi sche socialistische partij hem tijdens de bezetting allesbehalve vijandig gezind waren. Er is een commissie van onder zoek benoemd,, doch tot nu toe is zijn verzoek door de Regering niet in overweging genomen. Paul Muni bezoekt Amsterdam Paul Muni, de gevierde filmac teur. vooral bekend uit de films „Het leven van Emile Zola". de „Goede Aarde". „Juarez" en A song to remember" vertoeft op het ogen blik in ons land Geheel onverwacht stapte Paul Muni, vergezeld door zijn echtge note Zondagmiddag het Amstelhotel in Amsterdam binnen. Het is do eerste maal, dat de 51-jarige Ameri kaanse fllmspeler ons land bezoekt. Paul Muni maakt op het ogenblik een trip van ongeveer vijf maanden op het continent Zijn reis is deels zakelijk, deels op ontspanning ge richt- Het zakelijk gedeelte bestaat goeddeels uit voorbereidingen voor een filmscenario, waaraan Paul Muni reeds twee jaar geleden do eerste hand legde. Dit scenario zal het leven van de bekende Zweedse industrieel Alfred Nobel, die in 1096 overleed, behandelen. Twee jaar geleden kocht Paul Muni de filmrechten van het boek, dat de Weense schrijfster Hcrta Pauli over Nobel schreef. Zijn trip naar het continent heeft onder meer tot doel waardevolle gegevens over diens leven te verzamelen Muni is n.l. van plan de titelrol voor zich zelf te reserveren. Hij bezocht reeds Zweden, waar hij in de Nobel-slich- ting te Stockholm enige personen ontmoette, die Nobel nog in leven hebben gekend, onder wie de 80- jarige dochter van zijn broer Lud- wig. De gewaardeerde gast. die het op prijs stelt ongestoord van de schoon heid van ons land te genieten, heet eigenlijk Muni Weisenfreund Hij is geboren te Lemberg in Polen en trad in New York bij verschillende toneelgezelschappen op. In 1936 ont ving hij de ..Academy Reward". Zijn woonplaats is Hollywood. Op 6 Augustus wordt in het Mauritshuis te 's-Gravenhage een expositie geopend van 10 schilde rijen en 23 prenten uit het bezit van de Engelse koning. Deze kunst verzameling wordt binnenkort naar Nederland gebracht. De KLM heeft zich bereid verklaard gratis acht ladingen voor haar rekening te ne men. De rest komt met het oorlogs schip „De Heemskerk", door be middeling van de Ned. Marine. MEN beweert wel eens onder wandelaar*, dat de derde dag van een Vierdaagse wandeltocht de zwaarste la. Maar na de twee en dertig ste Vierdaagse zal geen der deelnemers dit meer beamen. Vraagt, men ze stuk voor stuk hun mening, dan zal unaniem het antwoord lulden: de eerste dag is tot nog toe de zwaarste geweest. En wjj, die de eerste drie dagen de wandelaar» op do „voet" gevolgd hebben en hun stijjd tegen zon, hitte en vermoeidheid hebben gadegeslagen, kunnen dit vol mondig beamen. Nog nimmer hebben wij een Vierdaagse meegemaakt, waar op de eerste dag zo geworsteld werd tegen al die narigheden. Nim mer hebben wjj een eerste dag gezien waarop zoveel uitvallers genoteerd werden en nog nimmer hebban wfj zoveel geploeter gezien om do finish op tyd te halen. Ontegenzacgelllk heeft de meer dan tropische hitte waarin de Vler- dagers de eerste dag tecen inzin kingen «n gebrek aan ulthoudincs- vermogen hebben geworsteld de grootste schuld aan dit alles Maor wij zlln er van overtuigd do» de oorzaak toch nog ergens anders moet worden gezocht Ook de Vierdaagse In 1947 werd on der abnormaal hoge temperaturen co lopen en toch liepen de deelnemers de eerste dag zo fris als een hoentje hun parcours af Maar toen hadden de lo pers ln dezelfde temperturen hun tralnlngstnchten kunnen houden Men was als 't ware gepantserd tegen de aanvallen van de zon cn zo was ln 1947 PRINS BERNHARD OP WEM BLEY. In de Koninklijke Loge van het Olympisch Stadion te Wembley zaten tijdens de openingsplechtig heid van de Olympische Spelen van links naar rechts de Graaf van Athlone, Koningin Mary en Z.K.H. Prins Bernhard Om de Oaviscup Tsjechen cn Zweden wonnen elk een partij Hoewel Tsjechoslowakije door de op de belde eerste dagen verkre gen 30 voorsprong reeds verze kerd was van een plaats in de vol gende ronde, werden de resterende enkelspelen vandaag toch nog af gewerkt. Beide teams wonnen een party, zodat de einduitslag 41 voor de Tsjechen 13 geworden. De uitslagen van de twee laatste enkel spelen luiden: Johansson (Zweden) slaat Zabrods- ky Tslechoslowakye) 63, 36, 6—2, 6—3. Vrba (Tsjechoslowakye) slaat Fornstedt (Zweden) 64, 61, 6—3. de eerste dag ondanks de hitte toch nog de minst zware Nu ls de overgang van het abnormaal koude zomerweer der laatste weken naar deze hittegolf te gi;oot. Dnnr komt nog hij dat de loners getraind hebhen veelal In slecht weer, veel regen en wind en haast geen zon. zodat zU de eerste dag voor bijna onoverkomen- Hjke moeilijkheden geplaatst werden. WYCHEN BRACHT VER LICHTING Een Vlerdaagseloprr zou evenwel geen echte Vlerdager zijn als hij niet onmld- delllk zich te weer stelde tegen deze narigheden en zo moest elke loper diep uit ziin reservearsenanl putten, met het gevolg dat leder doodmoe en afgemat NHmcgen binnen strompelde De Wvchense dag bracht nieuwe kracht en nieuwe moed Het glog bij de mccstcn al veel beter en de der de dag. altijd als de zwaarste be schouwd werd nu de lichtste van de drie Meq zag hef de lopers aan j.1J gingen soepeler dan de eerste dagen. Men liep meer geordend cn het ge zwoeg en gesleep om een kameraad nog op tl.ld de ..Vereniging" binnen te krij gen. kwam haast niet voor. En dat on der een temperatuur die haast nog ho ger was dan die der vorige dagen DE LAATSTE DAG Vrijdag Is het de laatste dag De laat ste loodjes wegen het zwaarst. Maar het doorzettingsvermogen om ook de vierde dag lt te lopen zal worden ver licht door de gedachte dat van Muok af het parcours omzoomd zal zijn door een juichende en enthousiaste menigte, dte de laatste kilometers tot een waar genoegen zullen maken Die duizend koppige menigte zal er tevens voor zor gen dat de lopers, hoewel ongetwijfeld met ..lood" ln de schoenen hun laatste kilometertjes opgewekt zullen afleggen. Sport won het van de politiek De aankondiging over de over winning van Bartali ln de Tour de France heeft voor enkele ogenblikken de Italiaanse parle- lemcntsleden verbroederd. Op het ogenblik, dat de aan kondiging Rome bereikte, waren de afgevaardigden gewikkeld ln een heftig debat nv«r de moord aanslag op Togüatti. Beledigin gen en ponhouders vlogen door de vergaderzaal en het lawaai was in het gehele gebouw duide lijk te horen. Plotseling echter hoorde men in deze heksenketel een duidelij ke, stern. Italianen. Bartali heeft gewonnen Onmiddellijk kwam de orkaan tot bedaren, alle parlementsle den gloeiden van nationale trots, waardoor een einde kwam aan de tegenstellinpen tussen de ver schillende partijen. De sport had het gewonnen van de politiek. De filmster Carol Wander- man, die met wijlen Carole Landi in de rolprent „the noose" optrad, komt 22 Juli met de Nieuw Am sterdam naar Nederland om een film te maken. Carole Landi pleeg de onlangs te Hollywood zelf moord. CEARL DERR BICGERS EEN CHARLIE CHAN-MY ST ERIE No. 41 „O, het klinkt logisch", gaf Eden toe. „Ik ben blij, dat er tenminste iets logisch is. Je weet, dat ik vader gezegd heb, voor ik uit San Fran cisco ging. dat ik wel graag in een geheimzinnige moordzaak betrok ken zou worden. Maar dit dit is meer dan ik wenste. Geen lijk. geen wapen, geen beweegreden, geen moord, niets. We kunnen zelfs niet bewijzen, dat er iemand vermoord is Hij stond op. „Nu'moet ik maar weer naar de ranch en wat dan? Waar drijf ik heen?" „Blijf je Chinese kameraad trouw", raadde Holley hem. ..Hij is een goede jongen. Iets zegt me, dat hij je er door helpt." „Ik hoop het", antwoordde Bob. „Houd je ogen open", zei Holley. En waag niets Als je hulp nodig hebt. vergeet dan Will Holley niet." ..Daar kun je van op aan", ant woordde Bob „Tot ziens zie ik je morgen wel T'ij ging naar buiten en bleef staan op de trottoirrand voor het Woestijnrand Hotel Het was Zater dagavond, en Eldorado was vol ranchers, magere, gebruinde, door het werk getekende mannen met khaki rijbroeken en kleurige, slob berige hemden eenvoudige man nen, voor wie dit de stad was. Door het raam vgn de barbierswin kel-speelzaal zag hij een groep de dobbelstenen schudden Anderen leunden tegen de populieren, pra tend over de wegen, de oogst, de Een ogenblik denk ik misschien dit politiek. Bob voelde zich als een bezoeker van Mars. Spoedig kwam Chan aanrijden, en liet zijn wagen stoppen tegen over de jongen. Terwijl Bob in stapte. zag hij, dat de heldere ogen van de speurder op de hoteldeur waren gevestigd Hij ging zitten en volgde Chan's blik. Er was een man uit het hotel naar buiten gekomen een man. die niet op zijn plaats leek tussen de ruwe ranchers. Hij droeg een hnog dichtgeknoopte overjas, en dien over de ogen een vilten hoed bovendien een donkere bril. „Zie eens. wie daar staat", zei Eden. ..Ja", zei Chan, terwijl ze de straat afreden. „Ik geloof, dat het Killarney Hotel een zeer gewichti ge gast hoeft verloren Hun ver lies onze winst misschien Zij verlieten het maar al te korte plaveisel der Hoofdstraat, en een trek van tevredenheid kwam over ker hier ontmoeten." Kleine wagentje kan heimwee uit rron hart stoten." HOOFDSTUK VIIL EEN VRIENDSCHAPPELIJK SPELLETJE. Een tijd lang ploegde het broertje van Chan's eigen auto dapper voort, en noch de speurder noch Bob sprak. De gele gloed van de zon op de grijze livrei van de woestijn was aan het afnemen: de schaduwen van de verspreid staande bomen werden steeds langer. De verre bergen na men een purpere tint aan en de wind beeon te steken. ..Charlie", zei Bob. „Hoe vind je dit land?" Dit woestijnland?" vroeg Chan.' Eden knikte. „Gelukkig het te hebben gezien Hepl mijn leven ik smachtte ver andering te orvtmoeten. Ik die ze- Chan's gezicht. „Veel werk te doen", zei hij. „Die- ne mvsteriën op te lossen Hoe ..Ja. dat geloof ik ook. Het lijkt niet veel op Hawaii, wel?" „Ik wil het zn zeepen: Hawaii Ook orkestmusici komen in de ongevallenwet 1 De Nederlandse Toonkunstenaars- bond die er bij de minister van so ciale zaken herhaalde malen op aangedrongen heeft om musici, werkzaam bij symphonieorkesten, in de ongevallenwet te brengen, heeft met zijn actie succes gehad. De minister heeft bericht, de tot standkoming van het koninklijk besluit te zullen bevorderen, waar bij de ongevallenwet van toepas sing wordt verklaard voor de leden van symphonie-orkesten. Bij Kon. Besluit van 22 Juli ls prof. mr. R. Kranenburg benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer ge durende de buitengewone zitting, welke 27 Juli zal aanvangen Prof. Kranenburg is heden door do Re gentes beëdigd. j NED IIERV. Kf.RK Beroepen te Bierum C. J. Schweitzer te Balk. Aangenomen naar Den Andel G. v. Yperen te Waterlandkerkjenaar 's-Gravenhage (nieuwe prod, pi.) J W. v Barneveld te Woerden naar Uncl- mulden W. dc BrutJn te Lexmond, dte bedankte voor Kamcrlk. GEREF. KERKEN Beroepen te Vcendam J. v. Harmclcn te Garijp REM. nHOEDERSCHAP Viertal te Hilversum J v d Guchte te Gouda W Muilwijk te Zwammer- dam, J T. Mackenzie te Hoorn cn H. J. de Wijs te Vlaardingen GER. GEMEENTEN Beroepen te Waardenburg II. Blok te Zeist. liefeliik. mii ofschoon ver van liggen als handvol Phillimore paar- huls. in gezelschap van een oud '®n op zwoegende borst van oceaan vriend te voelen Verbaasd keek Bob hem aan. .►Een oud vriend", herhaalde hij. Oahu klpin eiland met reer natte pahlihefd rr om heen. Vocht hanpt altijd in lucht regen. penaamd Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nieuws; 19 15 Klanken van Ameland; 19.45 Lezing mr. dr J J R Schmal; 20.00 Nieuws; 20 05 Prog. prol. 20.15 Conccrtgebouwork 21 15 Lezing; 2l 35 Orgelconcert; 22.15 Negro spirituals; 22.30 Olymp spelen; 23 00 Nieuws; 23 15 Avondoverdenking; 23 .70 Instrumentale sol!. HILVERSUM II; 19 00 Denk om do bocht; 19.15 Nederland op zee: 19 22 Appel voor ex-polltiekc gevangenen: 19 30 Lezing ds D R Richards; 19.50 Tien voor acht; 20 00 Nieuws; 20 05 Viool en plano; 20.30 Lezing dr. J. A de Koning; 21.00 Men vraagt; 21.30 Duc- dalf; 2150 Op vleuglen van muziek; 22 00 Buitenlands weekoverz. door dr. C D J Brandt; 22.15 Swing and sweet: 22.40 Avondwijding; 23.00 Nieuws: 23.15 Symph concert Morgen HILVERSUM I: 7 00 Nieuws; 7 15 Marschmuzlek; 7 20 Olymp Spelen; 7 45 Morgengebed; 8.00 Nieuws. 8 15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Werken van Smctana en Dvorak; 10,00 Voor de kleuters; 10 15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem: 11.45 Franse chansons; 12 00 Angelu6, 12.03 Klaas van Bceck; 12.30 Olymp Spelen; 12 45 Klaas van Becck. 12 55 Zonnewijzer; 13.00 Strijd krachten; 13 30 Gram muz 13.50 Film en toneel, 14.10 Tsjalkofskl progr.; 15.15 Jonge kunstenaars 15 45 Louts Levy; 16 20 Wit Gele Kruis; 16 30 Schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Wigwam; 18.00 Pianoduo; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18 30 Voor de Strijdkrach ten HILVERSUM II: 7 00 Nieuws. 7 15 Gr. muz.; 8 00 Nieuws; 8 18 Carillonbespe ling ln Den Haag: 8.30 Morgenklnnkcn: 9.30 Waterstanden: 9.35 Koorzang; 10 00 Morgenwijding; 1020 Radlofeullleton; 10 35 Chopin cn Schubert: 11.00 Uitzen ding voor de arbeider:.; 12 00 Jan Cor- duwener: 12 30 Weerpraatje; 12.33 Or gelspel; 13 00 Nieuws. 13.15 Kalender; 13 20 Vlncentlno; 13.50 Richard Tauber; 14 00 Als een bnnto vogelvlucht; 14.15 Gevar progr.; 15.00 Het N.V V. spreekt mee; 15 15 Residentieorkest 18.00 Henrl Polak: 16.15 Orkest Cedrlc Dumont; 16 45 Om en nabij de twintig: 17J5 MlUersextet; 17.15 Olymp Spelen; 18 00 Nieuws; 18 15 Alfredo Del Pclo zingt; 18.30 Harmonlemuzlek. TUINKALENDER 30 JULI. 7n Augustus worden sommige bloemen voor winterbou- quetten gedroogd. Hiervoor komen o.a. de Helichrysum of strobloem en de Statice in aanmerking. In ge droogde toestand behouden deze geheel haar prachtige natuurlijke kleuren. Men snijdt ze bij voorkeur op een zonnige dag als de bloemen goed droog zijn. Vervolgens binde men zé in dunne bosjes en hangt ze met de bloemen omlaag op een droge plaats, onder een afdak of voor een open zolderraam, waar ze inde wind kunnen drogen. Ze mogen niet in de zon drogen, an ders zouden ze verkleuren. Na on- veer een maand kunne.n ze volko men droog zijn en „gereed voor het gebruik". •ri i gliTnlachte Tn raraee thuis vloeibare zormeschiln adem van wacht eenzame auto als deze op oceaan tamelijk vochtig Hier ho- miin terugkeer. Met wagen trillend klim ik andere ziide van schilderij onder mii denk ik mij weer op de LtirM is drong. gelijk krant van vertrouwde straten van Honoluluver'»den jaar Zij stegen tussen de bergen en vóór hen lag de zachte gloed van de zonsondergang in de woestijn. Zonder op de ruwe weg te letten, gaf Chan meer gas .Ze zeggen dat je van dit land honden kun! als je het probeert Chan baalde de schouders op. Voor miin part ik miin pogingen in die richting reserveren voor an- ,,Ho. Charlie", riep Bob die met dere loraliteit. Woestiin zeer in- zijn hoofd bijna door de kap boor- dmkwekkend. dank u. maar ik zal de Waar moet dat heen?" mil voortbewegen bij de eerste ge- „Vereeef mij", zei Chan. wat ver- legenheid." dagend. „Niet goed zo, vrees lk (Wordt vervolgd) Scheepstijdingen Aldebaran. Rotterdam—Baltimore, pass. 23 Juli Cape Race; Amstclland. Amster damBuenos Aires, 28 Juli van Rlo do Janeiro; Delfland. Amsterdam—Buenos Aires; 28 Jul van Rlo de Janeiro; Noordam, New York-Rotterdam, 1 Aug. te Hoek van Holland verwacht; Salatlga Java—Rotterdam, pass 29 Juli Kaap St Vincent; Tablnta. 29 Juli van Rot terdam te Quebec; Alcyone. 28 Juli van Aalborg naar Rotterdam; Amstelland. AmsterdamBuenos Aires, 28 Juli van Trenkkaner; Amstelland, Amsterdam— Buenos Aires. 28 /uli van Rio de Ja neiro- Annenkerk RotterdamJapan, 28 Juli te Port Said; Kertosono, Java- Amsterdam, pass 28 Juli 13 uur Pcrim: Kota Inten, 29 Juli 0 30 uur van Quebec te Rotterdam; Maasland. Buenos Aires Amsterdam 28 Juli dwars van Oporto, Manoeran. AmsterdamJava. 28 Juli or> rede van Tandjong Pinang; Mapia, Ba tavia—Amsterdam. pass. 28 Juli de eve naar op 60 graden Oost van Shanghai te Hongkong; Oranje. BataOia—Amster dam. 23 Juli van Singapore Salatlga. Java—Rotterdam, pass. 28 Juli 18 uur Gibraltar; Talisse. Australië—Nederland 28 Juli van Aden. Waterman. 29 Juli van Batavia te Soerabaya; Westland, Buenos AiresAmsterdam, pas: 23 Ju li Porto Praya (K.V.): Zwljndrccht, Gdansk—Amsterdam. pass. 23 JuU Brunsbuttel.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3