C Èt Fanny Blankers naar een nieuw kampioenschap? M Onze scherpschutters slaan een goed figuur Nederlands hockeyteam in de halve finale Brem, jeneverbes, blauwe gentiaan en korenbloem UnmE» EZXEHSn Hollandse zeilers niet fortuinlijk De avonturen van kapitein Rob Door een verdiende 2-0 zege op de Franse ploeg Koning George ontving DE HINESE PAPEGAAI Soest overweegt plukverbod crcmc). Woensdag 4 Augustus 1948 3 Zij verbeterde tijdens de series 80 meter horden het Olympisch record (Van onze speciale verslaggever) ZO zijn het weer de dames, die bij de Olympische Spelen de eer van ons land hoog houden. Want 's middags won Fanny Blankers-Koen in wereldrecordtijd de eerste serie van de 80 meter horden voor dames. Zy evenaardde met 11.3 seconde haar snelste tijd, die zij in 1942 te Amsterdam heeft gelopen en deed hiermede het Olympisch record, dat op naam stond van de Italiaanse Valla sneuvelen. Weliswaar liep zij in de halve finale twee tiende seconde minder snel, doch won ook nu nog ge makkelijk van haar sterkste concurrente, de Australische Obcrbreyer. Zwaan uitgeschakeld Gerda v. d. KadeKoudijs, die in haar eerste serie tweede was ge worden in 12.2 seconden, wist zich helaas niet te plaatsen in de halve finale. Op Fanny is dus onze hoop ge vestigd voor de finale en ziin wij te voorbarig als wfi hopen, dat zij een tweede Olympische titel zal halen? Niet opgewassen Bij de 110 meter horden voor he ren startte Zwaan. Hij liep niet slecht, maar tegen de Indiër Vic- kers, de Zweed Lidman en Sabater uit Puerto Rico was hij niet opge wassen en werd vijfde in zijn serie. Het bleef nog even een verrassing of Willy Slijkhuis bij de 3000 meter steeple-chase zou meedoen, doch wij hadden de avond tevoren van Jan Blankers al gehoord, dat het du bieus zou zijn of hjj op dit nummer zou starten. Welnu, hij is er niet op gestart, waardoor het nummer in Hollandse ogen veel van zijn aantrekkelijkheid verloor. Meer Nederlandse athlcten kwamen er Dinsdag niet aan de start. Een tweede Olympische titel viel Zweden ten deel! Behaalde Ljung- gren bij de 50 k.m. een Olympisch kampioenschap, zijn landgenoot Ah- man won het nummer hinkstap- sprong met een afstand van 15.40 meter. -Maar verder waren de Ame rikanen weer aan bod. Patton wint 200 m. In het hoofdnummer van de dag, de finale van de 200 meter, waarin geen enkele Europeaan zat. zege vierde Mei Patton na een prachtige race. Hij sloeg de 23-jarige student, zijn landgenoot Ewel, die alweer als tweede eindigde. Het kogelstoten leverde een drie voudige overwinning op voor de Amerikanen. Thompson, Delanev en Fuchs braken het Olympisch record van Woellke, daterend van Berlijn 1936. volkomen. Alle drie bleven er ruim boven en de Olympische kam pioen Thompson kwam met een worp van 17.12 m. dicht in de buurt van het wereldrecord van zijn land genoot Torrance. Zeven titels voor Amerika Na vier dagen heeft Amerika hij de athletiek zeven gouden medailles veroverd van de 17 nummers. Zwe den won er twee, Nederland, België, Tsjechoslowakije, Hongarije, Italië, Australië, Oostenrijk en Frankrijk wonnen elk één nummer. Do droom van do Amerikanen van tien nthletlektltels zal dus vermoe delijk bewaarheid worden. Het Olympisch record op de 10.000 meter snelwandelen werd in de series door niet minder dan vijf wandelaars verbeterd. Mikaelsson. de Zweedse expert in dit nummer maakte de beste indruk en met een tijd van 45 min. 3 sec. verbeterde hij het oude Olympische record van Goulding (Canada), daterend van... Stockholm 1912 met niet minder dan 80 seconden. Op de 110 meter horden zijn de Amerikanen wederom favoriet Met tijden als 14.2 sec. van Dixon en 14.3 sec. van Porter in de series maken de vertegenwoordigers van de V.S. de beste kansen. Schermen Terweer verslaat Fransman d'Oriola Van de drie Nederlandse scher mers, die op de personele wedstrij den floret uitkwamen, wist alleen Henny Terweer de tweede ronde te bereiken. In de eerste ronde toon de hij reeds een enorme vechtlust. Gevoegd bij zijn uitstekende tech nische kwaliteiten werd hiermede zijn tekort aan routine verholpen. Hij ging met een vierde plaats van de eerste naar de tweede ronde over. Ook toen kwam hij weer in een sterke poule. Hoewel de jeug dige Nederlandse kampioen hierin niet een van de eerste vier plaatsen heeft weten te bemachtigen, heeft hij toch een schitterend succes ge boekt door de Fransman d'Oriola te verslaan en hem de enige verlies- partij te berokkenen. De beide andere Nederlanders hadden niet zo veel succes. Zoet wist in de eerste ronde slechts twee overwinningen te boeken doch wij moeten hierbij in aanmer king nemen dat hij in het geheel geen florettist is. Een ander geval is het met Kuy- pers, die in Nederland diverse ma len bewees, dat hij het floret uit stekend kan hanteren. Zijn aanval len en zijn verdediging waren nu uiterst zwak en wij kregen de in druk, dat de gehele wedstrijd hem maar matig interesseerde. De vechtlust die bij Terweer opviel, ontbrak bij Kuypers totaal. De Nederlandse allround athlete Fanny BlankersKoen vestigde met een tijd van 11.3 sec. een nieuw Olympisch record op de 80 meter horden en egaliseerde tevens het wereldrecord. Fanny neemt de laatste horde en snelt onbedreigd op de finish af Schoonman noteert het Rea Harris komt nict uit maximum Onze Olympische scherpschutters zijn natuunyk niet naar Bisley ge komen om daar een medaille weg te halen. Zo hoog waren hun eisen niet gesteld. Toch hebben onze landgenoten een zeer behoorlijk fi guur gemaakt op de petite carabine 50 meter wedstrijd, die Dinsdag ge houden Is en waaraan werd deel genomen door de heren Both (Bre da). Brussaard (Rotterdam) en Schoonman (Brummen). De heer Schoonman had het ongeluk, dat een buurman plotsèling op zyn schijf begon te schieten waardoor de Nederlander een 6 schoot en zijn tweede serie tot een totaal van 92 gereduceerd werd Maar Schoon man werd even later de enige Ne derlander. die het maximum 100 als serie noteerde. Het eindresultaat der Nederlanders was als volgt: Both 95. 96. 95. 95 96. 95 totaal 472 Brussaard 99. 98. 96, 98. 98. 98. totaal 588 en Schoonman 98. 92. 96. 100, 97. 97, totaal 580. Olympisch kampioen werd de 20- iarige Cook (Ver. Staten) die viif series van 100 en een van 99 scoor de. Moderne vijfkamp De Zweedse leger-kapitein Grut verrichtte Dinsdag een zeer fraaie prestatie door zijn derde overwin ning te boeken in de moderne vijf- kamp, waarvan Dinsdag het vierde onderdeel. 300 m. vrije slag. werd afgewerkt. Grut won reeds de 5000 m. cross country en het degen- schermen. Drie overwinningen in de vyfkamp betekent een nog nooit geleverde prestatie, het betekent tevens, dat kapitein Grut als eer ste In het eindklassement zal ein- digen. De Britse amateur wereld kampioen wielrenner Reg Harris zal niet aan de Olympische wieler wedstrijden deelnemen. Harris heeft geweigerd zich bii de training aan de algemeen geldende voor schriften te onderwerpen. Hij werd dientengevolge onmiddellijk van de deelnemerslijst geschrapt. Ruiterequipe naar Londen Uit Nederland kwam bil de offi cials van het N.O.C in Londen het bericht binnen, dat de equipe voor de samengestelde ruiterwedstnjd niet zou kunnen komen omdat het paard van Siem ^.Glens Man" kreu pel zou zijn. Gelukkig bleek het ge val minder ernstig te zijn dan aan vankelijk gedacht was„ zodat de equipe 5 Augustus in Londen zal aankomen. Bob Maas behoort tot de cracks De weergoden zyn de Olympische zeilers op de eerste wedstrijddag te Torquay niet gunstig gezind ge weest. Een lichte Zuid-Wester bries stond er tussen de 100 en 150 meter hoge heuvels met windsnelheden van slechts 2 tot 4 meter per seconde! Indien deze cijfers verdubbelen worden de kansen der Nederlanders pas beter. De Jong startte uitstekend in de wedstrijd voor Firefly's. Tegen het einde van de race raakte hij in duel om de derde plaats met Van der Hagen. Bij de laatste wending ge beurde echter iets wat hem nog nooit overkomen is. Een van zijn vingers raakte bekneld tussen het oog van de fokkenschoot. Door een te overhaast los willen maken vloog de jol roerloos door de wind, zodat hij hierdoor twee extra wendingen maakte. Hiermede gin gen vijf kostbare plaatsen verloren. Door uitstekend sturen in het laat ste stuk naar de finish wist hij nog als zesde te eindigen. Klasse apart By de Starboten heeft Bob Maas zich duchtig geweerd. Hjj vormde met de cracks van Ita lië, Engeland en Amerika een klasse apart. Het resultaat \taarby Nederland met zeer ge ring verschil derde werd, is zeer bevredigend te noemen. De overige Star-boten waren ver achter. Onze stuurman Jonker bezette in de Draken-race steeds de vijfde plaats. Daar de selectiewedstrijden op het IJsselmeer veelal met harde wind gezeild werden, zat ook hij te snakken naar wat meer wind. Er was een zeer felle eindstrijd tussen de eerste drie, Noorwegen, Zweden on Denemarken, die met slechts en kele decimeters verschil aankwamen, op iets groter afstand gevolgd door Finland en Nederland. In de Swallow klasse werd de Nederlandse deelnemer De Vries Lentsch reeds by het eerste merk teken uitgeschakeld door een aanva ring. Portugal, Zweden en Engeland waren hier verreweg de snelste. Estafette 4 200 m voor Amerika De estafetteploeg van de Ver. Staten heeft Dinsdagavond het Olympisch kampioenschap behaald op de 4 x 200 meter estafette, waarbij zij tevens het wereldre cord, dat op naam van Japan stond met niet minder dan 5.5 sec. ver beterden en op 8 min. 46 sec. brachten, hetgeen tevens een nieuw Olympisch record betekende. De uitslag was: 1. Olympisch kampioen Verenigde Staten, 8 min. 46 sec. (nieuw wereld- en Olym pisch record). 2. Hongarije, 8 min. 48.4 sec. 3. Frankrijk, 9 min. 8.1 sec. 4. Zweden, 9 min. 9.1 sec. De terugkeer van [~T Peer de Schuimer Rob, geheel onwetend van de schok, die zyn kristallen in de wereld hebben teweeggebracht, loopt met de „Vrijheid II". na een rustige over tocht. op zekere dag de baai van Gibraltar bin nen. Kijk, daar ligt een sleepboot voor anker. En nog wel een Nederlandse! Het is de „Zuider zee", die waarschijnlijk is gecharterd door een aannemersmaaUchappij voor havenwerken. Ze ker op weg naar de een of andere haven om een baggermolen te halen. Rob draait by. Misschien zijn er wel goede bekenden aan boord van de .Zuiderzee". En ja hoor. daar staat al iemand op de brug te zwaaien. Het is kapitein Bloemsma uit Vlaardingen. „Ahoi, Zuiderzee!" roept Rob ?n direct schreeuwt kapitein Bloemsma terug: .Ha, die Rob! Kom aan boord, kerel!" Dat laat Rob zich geen twee keer zeggen Hy heeft in zo lango tijd geen landgenoten ontmoet De jachten van de Drakenklasse ronden de boei by het begin van hun strijd om de Olympische titel in Torbay. De Nederlandse Jey (H 50) met stuurman Jonker ein digde vijfde. Op de voorgrond de Engelse Ceres II", die zevende werd. (Van onze speciale verslaggever) Voor de derde achtereenvolgende maal in slechts vier dagen slaagde ons hockeyteam er In een overwinning in het Olympisch hockey-tournooi te behalen. Dit keer werd een 20 zege op Frankrijk bevochten, waar door onze ploeg zich van een plaats ln de halve finales heeft verzekerd. Frankrijk, nóch Denemarken noch België het puntental der Nederlan ders meer kan bereiken. Nederland is dus zeker van de eerste of twee de plaats, wat voldoende is om zich in de finale te plaatsen. Natuurbescherming voor: Verrassend goed spel Verdiend was de zege op de Fran, sen zeker, maar doelman Richter heeft toch heel wat meer benauwde ogenblikken doorstaan, dan in de beide vorige ontmoetingen. De Fransen voerden het samenspel evenwel te ver door «n het snelle reactievermogen ontbrak. De onzen daarentegen demonstreerden een fris, verrassend goed open spel, dat met een beetje meer veine tot een 40 score zou hebben kunnen lei den. De Franse doelman Butln was in grootse vorm. Na de rust slaagde deze kleine doelwachter er tot drie maal toe in een regen van schoten/ die Kruize, Bromberg en Boerstra afvuurden, wanneer de bal telkens opnieuw van zijn benen en voeten terugketste, te keren. Bovendien voorkwam rechtsbinnen Vandame een zeker doelpunt toen Kruize kei hard een strafcorner inschoot en de Fransman het hoge schot met zyn stick meesterlijk uit het doel sloeg. Het eerste Nederlandse doel punt werd in de zevende minuut ge scoord. Uit een voorzet van Van Heel. waarbij Kruize de bal aalvlug tussen twee Fransen stopte en van dichtbij in het doel deed verdwijnen (10). Tien minuten voor de rust snelde Vari Heel langs de lfön en zette in volle vaart voor. Bromberg nam de bal meteen ozyn stick en met een diagonaal schot was Butm ten tweeden male geslagen (20). De verdere uitslagen luiden: Pa kistanDenemarken 9—0; Afgha nistanVer. Staten 2—0. Nederland 3 3 0 0 10— 2 6 Pakistan 2 2 0 0 111 «t Frankrijk 2 0 11 2—4 1 Denemarken 3 0 1 2 315 1 België 2 0 0 2 2— 6 0 Wat ook het resultaat mag zijn van de Zaterdag te spelen wedstrijd tussen Nederland en Pakistan, de situatie is thans zo dat noch r\lNSD AG AVOND z\jn alle L/ chefs de mission van de Olympische Spelen, vergezeld van enkele deelnemers, door de Koning op Buckingham Palace ontvangen. De Nederlandse chef de mission, Karei Lotsy verte genwoordigde met onze landge noten De Looper, Slijkhuis, De Ruyter, Braasem en De Vroet ons land en eerstge noemde stelde onze athleten aan de Koning voor, er aan foeuoe- gend dat Slijkhuis een bronzen medaille had gewonnen op de 5.000 meter. Koningin Mary, Prinses Eli sabeth en Prinses Margaret wa ren op deze receptie aanwezig en als gast bevond zich Prins Bernhard op Buckingham Pa lace. Verder merkten wij nog op alle leden van het Interna tionaal Olympisch Comitéon der wie de heer P. W. Scharroo, lid van het uitvoerend comité van het I.O.C. zich bevond en de president van het N.O.C.de heer C. F. Pahud de Mortanges. Nadat alle aanwezigen aan de Koning waren voorgesteld, mengden de leden van de Ko ninklijke familie zich onder de aanwezigen. Nederlandse roeiers starten morgen Dertig naties waren in Londen vertegenwoordigd op het congres van de F.I.S.A. Voor ieder der ze ven Olympische roeinummers werd geloot, waarby onze double scull terecht kwam in een Donderdag te houden heat met Uruguay en Bel gië en de ongestuurde vier, in een heat met als enige tegenstander Zuid-Slavië. In het Nederlandse kamp heerst een uitstekende stemming. Alle roeiers zijn in goede conditie. Offi cials spreken hun voldoening uit over de training, waarby de double scull zich in opdracht van coach dr. Marres by na uitsluitend toe legt op het richting houden. Worstelaar Munnekes in tweede ronde Onze landgenoot Jan Munnekes (lichtgewicht) was bij het worste len fortuinlijk geweest bij de loting en kwam zonder strijd in de tweede ronde. Frits Schouten (lichtmiddengew.) en Klaas de Groot (middengewicht) troffen het minder goed. Zij moesten al dade lijk uitkomen tegen twee favorieten voor de titels. De Groot leed een nederlaag met 1-3 straf punten tegen de Turk Thayfur; Schouten verloor op tou ches van de Zweed Anderson. EARL DERR B1CGERS EEN CHARLIE CHAN-M YSTER IE Naar wij vernemen, ligt het in 't voornemen eerlang te Soest het probleem van een plukverbod ten aanzien van een viertal planten soorten aan de orde te stellen: lo. De bezembrem, die door de kleurenweelde, welke de struik ten toonspreidt, van omstreeks begin Mei af een sieraad is van 't land schap, maar die herhaaldelijk het slachtoffer wordt van een onge breidelde plukmanie. De bloemen verwelken, wanneer de takken worden afgesneden, zeer spoedig, zodat meestentijds de ruikers al weer worden weggegooid, voordat de plukkers hun woning, hetzij in Soest zelf, hetzij elders hebben be reikt. Daar de twijgen zeer taai zijn en niet ieder over een mes be schikt, worden zij herhaaldelijk ruw afgerukt, waardoor dikwijls een laakbare ravage wordt aange richt en een gemeenschapsbezit zinneloos wordt vernield. 2o. De jeneverbes;een merk waardige vertegenwoordiger van de klasse der coniferen, die een zeer bijzondere schoonheid verleent aan onze heiden en stuifzanden, waaruit hij als statige of grillige verschijning oprijst. Soms staan deze jeneverbessen, wat o.?. in Soest het geval is, gerangschikt in imponerende groepen. De Soester jeneverbessen zijn in ons land ver maard geworden en reeds om eco nomische redenen (men denke aan 't vreemdelingenverkeer) Is hun behoud een dringende eis. Behalve aesthetische motieven kan men te vens ten aanzien van hun bescher ming wetenschappelijke beweegre denen aanvoeren, daar met de je neverbes eenzijdig een paar zeer mooie en interessante wantsen be nevens een drietal spanrupsvlin- ders zijn geassocieerd. Faunislisch is de jeneverbes dus eveneens een belangrijk onderdeel der Soester flora. 3o. De klokjesgentiaan, een zeer sierlijke donker hemelsblauwe bloem, die op slechts enkele laag gelegen heidegedeelten van Soest voorkomt en waarvan de bescher ming zowel om aesthetische als wetenschappelijke redenen alles zins gerechtvaardigd is. Met de klokjesgentianen is n.l. één onzer mooiste blauwtjes, het gentiaan blauwtje, verbonden. De wijfjes van deze schubvleugelige leggen aan de buitenkant der bloemen en bloemknoppen haar witte kalkach tige eitjes, waaruit mettertijd rups jes te voorschijn komen, die ver schillende delen der bloem opeten, Na enkele vervellingen (drie) verlaten zij, hoewel nog geenszins volwassen hun voedselplant. Dan verschijnen mieren ten tonele, die de vlinderrupsjes naar hun onder aardse woningen vervoeren en hen niet zorgzaamheid omringen. Zij geven hun gasten micrenbroed en, naar 't schijnt, nog andere substan ties te eten, zodat deze van vege tariërs veranderen in carnivoren. Hun voortreffelijk gastheerschap zou de mieren volgens sommige onderzoekers ook geen windeieren leggen: de rupsen toch bezitten eon „honingklier", die een smakelijke stof afscheidt, waarop de micron verzot zijn. Tussen de beide dier soorten zou dus een merkwaardige symbiose bestaan in de vorm ener voortdurende uitwisseling van „goederen", waarbij belde partij en baat hebben. Het is ook in de mierenwoning, dat zich de verdere gedaantewisseling voltrekt: in 't voorjaar veranderen dc rupsen in poppen en als Juli in 't land is, ko men de prachtige vlinders voor de dag: paarsblauwe mannetjes en zwartbruine wijfjes met blauw be stoven vleugelwortel. Het is voor Soest een groot voor recht, dat het nog heidegebieden bezit, waar de boven summier ge schetste natuurgebcurtenis, een sprookje geworden werkelijkheid, zich afspeelt. Het spreekt vanzelf, dat het plukken der bloemen, waarop zich dc eitjes of de rupsen bevinden, op dc duur zóu kunnen uitlopen op de uitroeiing van een biologisch ongelooflijk belangwek kende vlindersoort. 4o. De korenbloem, die wel-is- waar een mooie plant is (anders zou zij niet tot kweekplant zijn ge promoveerd), maar die. althans massaal, in onze korenvelden niet zou behoren voor te komen, daar zij tot dc schadelijke onkruiden wordt gerekend. Het gebruik van geselecteerd zaaigraan en andere maatregelen zouden het veelvuldig voorkomen der korenbloemen kun nen verhinderen, maar nu de plant voorlopig nog op tamelijk uitge breide schaal tot de Soesterbouw- landflora behoort, lijkt een pluk verbod geen overbodige weelde, daar de schoonheid der bloemen blijkbaar op kinderen en ook oude ren een magnetische aantrekkings kracht uitoefent en wel in zo'n mate, dat zij in hun enthousiasme er geen been in zien om bij hun po ging tot verovering van een ferme buit gedeelten van de korenvelden te vertrappen, waardoor de land bouwers een meer of minder ern stige schade kunnen lijden. RINKE TOLM'N. *V tti.f ::i W'£.V In het Soester jeneverbessengebied No. 44 Madden sprong op. „Laat mij het maar doen. Zeg me het nummer maar." De jongen noemde het. en Mad den sprak langs de draad met een stem. die eerbied afdwong. „Vertel me eens", zei hij. toen hij klaar was, „gisteravond zei je. dat er in San Francisco dingen gebeurd waren, die je vader voorzichtig maakten. Heb je er op tegen Bob's gedachten gingen snel. Och. dat is misschien alleen maar de verbeelding van een speurder geweest. Ik ben nu wel geneigd het zo te beschouwen ..Soeurder? Wat voor speurder?" „Wel. natuurlijk staat vader in verbinding met verschillende par ticuliere detective-bureaux. Een me dewerker van één ervan rapnor- teerde. dat er een berucht onlich ter in de stad was gekomen, die een onbehoorliike belangstelling voor ons magazijn aan de dag legde Het kan best zijn. dat het niets te be duiden had. „Zo. een berucht oplichter. Wie?" Bob kon nooit goed liegen en nu aarzelde hij. „Ik ik herinner me de naam niet meer Het klonk Engels, geloof ik. Liverpool Kid of zo iets", verzon hij. zwakjes Madden haalde de schouders op. „Nu, als er iets is uitgelekt over die paarlen, kwam het van jullie kant", zei hij. „Mijn dochter. Thorn en ik zijn de geheimhouding in persoon. Maar, het zal wel verbeelding zijn geweest, zoals je zegt". „Waarschijnlijk wel", stemde Eden toe. „Kom mee naar buiten", noodde de millionnair. Hij ging voor door de glazen deur, naar de patio. Daar laaide een reusachtig vuur op Hij wierp een rode gloed over de stenen vloer en de rieten stoelen. „Ga zitten", stelde Madden voor. „Een sigaar'' Neen, je hebt liever een sigaret." Hij stak op cn. achter over geleund in zijn sloel. staarde hij omhoog naar het donkere dak het verre hemeldak „Ik ben het liefst hier buiten", ging Jiij voort „Het is wel wat kil. maar je komt zo dicht bij de woestijn. Heb je wel eens opgemerkt, hoe wit de sterren in dit land zijn?" Eden keek verbaasd naar hem „Zeker dat heb ik opgemerkt", zei hij. „Maar ik had nooit gedacht, dat jij ze zou zien. oude iongen", voegde hij er in gedachten bij Binnen was Thorn bezig met de radio Een vreselijk mengelmoes van klndervertellineen. vioolsoli, le zingen over gezondheid en schoon heid. klonk hun tegen. En toen de schrille stem van een vrouw, die zondaren aanspoorde zich te beke ren. .Zie, dat je Denver krijgt", riep Madden luid ..Dat probeer ik al, C?hef". ant woordde Thorn „Als ik luisteren moet naar dat verwenste ding", zei Madden tegen de jongen, „wil ik iets horen, dat van heel ver komt Over bergen en vlakten daar zit romantiek in." De radio liet plotseling opgewekte orkestmuziek *"horen. „Zo is het goed", knikte Madden. „Het orkest van het Bruine Paleis in Denver misschien danst mijn melske nu wel op deze muziek. Arm ding ze zal nict meer weten wat er van me ge worden is. Ik heb beloofd, dat ik al eergisteren bij haar zou zijn. Thorn!" De secretaris verscheen aan de deur „Ja. Chef?" „Help me er aan denken, dat ik Evelyn morgen een telegram stuur." „Goed. Chef", zei Thorn, en ver dween weer. „En dat komt nu helemaal uit Denver", merkte Madden op. „Ik zeg maar. de mensen worden te knap. Ze gaan hun val tegemoet. Waarschijnlijk is het een teken van ouderdom. Eden. maar ik verlang terug naar de oude, eenvoudige tijd. Toen ik nog een jongen was. op de boerderij, moest ik 's morgens in de winter naar het schooltje in het dal Wat wou ik dolgraag een slee hebben moeilijke tijden wa ren dat ja. maar tijden, die man nen gemaakt hebben Och. laat Ik daar niet over beginnen." Zij luisterden zwijgend voort, maar al gauw ontlokte een kinder verhaaltje een gebrul van woede aan de millionnair. en op ziin bevel liet Thorn het toestel zwijgen Madden bewoog zich rusteloos in zijn stoel. „We kunnen met zijn drieën geen bridge spelen", merkte hij op Als we eens wat pokerden voor tijdpassering, mijn jongen?" Nu. dat zou wel goed zijn", ant woordde Bob. „Maar ik ben bang. dat u me verreweg de baas bent." (Wordt vervolgd) Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen tc Amsicrdam (buurtgem. Noord-West) (vac. P. J. de Jong) G. Samsom te Rotterdam-FclJenoord te I.lsso (2e pred pl A J. Flink to Capellc n. d lJssel Aangenomen naar Kcdlchem L J. v. d Kam te Grave naar Amersfoort dr A. Steenbeck te Twello de bon tot voorg der Hcrv Evang te Maarsseri M. Brinksma. oud-zendeling cn hulp- pred. te Horssen Bedankt voor Arnhem (10e pred. pi.) L Lagcrwey te Dordrecht voor Sld- deburen C J. L Loor te Anjum voor Hellcndoorn C G. Wlegers te St. Pancros voor VrceswUk J. v. Sllc- drogt te Hulzen (N H Ds. W. H Tutuarlma, Bulksloterdljk 221 te Amsterdam-N., ta beroepbaar ln dc Ned Hcrv Kerk Geref. Kerken Beroepen te Reeuwljk G Meyater, cand. te Rotterdam te Zonnomnire (Z.) G A.ilbcrsbcrg, cand. cn lerend ouderling aldaar. tc Nieuw-Lekker- land N v. Hacrlngen te Vconhulzcn. Aangenomen naar Hoogcismildo J. Stil. cand. tc Kampen, die bedankt© voor Hasselt-Rouvoen. Hcmelum, Roo- deschool, Schoonoord. Wnrtcnn cn ZU1- dljk. Bcnemd tot geestelijk verzorger van de psychiatrische Inrichting „Blocmcn- daaite Loosduinen D J. Koers, vloot- pred wonende te Noordvvljk aan Zee. Geref. Kerken onderh. art. 31 KO Beroepen tc Waardhuizen A W. Box man tc Ten Boer (Gr.). Ghr Geref. kerken Tweetal te Gouda N de Jong te Mld- delharnis cn M. Baan te Dordrecht. Beroepen te Broek onder Akkcrwou- de J. C v Ravcnswaay te Zaamslag te Theslngc J. TUmcs te Nunspeet. Mijn Slijter pleegt te zwijgen. Als Ik tracht een fles TIP los te krijgen „Te populair, haast niet te koop, zcgt-le. Uw enige hoop. Is een Limerick aan elkaar te rijgen." Inz. Hr S. K, A dam ontv. 1 tl. TIP. Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I 19 00 Nieuws; 19.15 BBC-symph. ork 19.30 Reportage over honden, 19.53 Bach-koraal. 20.00 Nlcuwa 20.05 Prog. prol 20.15 Orgelconcert; 21.00 BIJ onze landgenoten in Davos cn Leyain; 21.20 Mandolinata; 21 45 Sangh cn Spel; 22.30 Lond. radio-ork.; 22 i5 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws. 23.15 Gr.pl.; 23 4524.00 Berl. Staatskapcl HILVERSUM II 19 00 Olymp. Spelen; 19.40 Jeugdnieuws; 19.45 Lezen ln de bijbel; 20.00 Nieuws; 20.05 Nntionale geschenk aan de Koningin; 20.20 Rcsl- dentlc-ork.. 21 10 Hoorspel; 22.20 King Cole-trlo, 22.30 Olymp. Spelen; 23.00 Nieuws; 23 1524.00 Dansmuziek. A tuigen HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7 15 Oluvou».,.3,ex. .30 ^uiov.etcn; 7 45 Morgengebed; 3.00 Nieuws; 8.15 Pluk tic L.ag. 9.00 Voor dc vrouw; 9.05 1001 solisten, 10.00 Strijkkwartet; 10.15 Morgendienst; 10.45 All cn orgel. 11.00 Zonncolocm 1145 Edw. Gricg; 12 00 Angelus, 12 03 Klaas van Bccck; 12 30 Olymp. Spelen; 12.45 Klaas van Bccck; ljoa Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Zang en pianospel; 13.45 Hors d ocuvre; 14.00 Orkest van André Koetclanctz; 14.30 Voor dc vrouw; 14.50 Orgelspel; u 00 bgueliezjngu.-«6 turner in net lied. 16.00 Bijbellezing; 16 10 Olymp. Spelen; 16.50 Vocaai kwartet. 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Busch Strijkorkest; 17 la Olymp. Sgelcn. 18.00 Busch strijk orkest; 18.15 Land- en tuinbouw; 18 30 Reg uit/.. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 marsmuziek; 7.20 Olymp. Spelen; 7.45 Marsmuziek; 7.30 Dagopening; 8 00 Nieuws; 8,15 Gram.muz 8 45 Lond, Phllharm. orkest; 9.15 Morgenwijding; 0 30 Waterstanden; 9.35 Arbeidsvitami nen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Gram.muz 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Frans opera-concert; 11.45 Volks zang. 12 30 Weerpraatje. 12.33 In 't Spionnetje; 12.38 Dick WUlebrandts; 13.- Nlcuws; 13.15 Kwintctspclcrs; 13 45 Al fredo Campoli. 14.00 Tcntoonstelllngs- reportage; 14 20 Solistenconccrt. 15 00 Voor zieken en gezonden; 16 00 Assor- tlmento; 16.30 Progr uit Portugal; 17 00 Kaleidoscoop; 17.30 Orgelconcert; 17 50 Reg uitz.; 18 00 Nieuws; 18,15 Gram. muziek; 1820 Skymastcrs. TUIN KALENDER 4 AUGUSTUS. In het begin van Augustus is de bloeitijd van zeer vele heesiers reeds achter de rug en prijken in de tuin de Hor tensia's met hun prachtige volle bloemtrossen in allerlei kleuren. Hun botanische naam is Hydrangea macrophylla. Een andere telg van dezelfde familie is de Hydrangea paniculate grandiflora, die als bloei heester grote witte, kegelvormige bloemtrossen vertoont. Ze bloeit lot in September. In deze bloeiperiode opent ook de heester Buddleya haar lilakleurige bloemen. Als laat- bloeiende heester verdient hier ten slotte ook nog de paarse of blauw bloeiende Hibiscus syriacus of het z.g. Altheaboompje vermelding. Deze bloeit lot in October. HET NEDERLANDSE POLITIE- EIFTAL WINT IN DENEMAR KEN De Dinsdag: in Slagelsec gehou-> den voetbalwedstrijd tussen het Deense en het Nederlandse politic- elftal werd door de Nederlandse po litie gewonnen met 51. Met do rust was de stand 21. SPLINTER De Deense „Petitprix" van Ord- ruD werd gewonnen door Bijster (Ned tweede werd Jacoponnelly (Frankrijk) en derde Astolfl (Ita lië).

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3