Burgemeester Molendijk sprak in raadzaal van Rotherham „Hello" zeiden de burgers van Rotherham VVV - Amersfoort worstelt met financiële moeilijkheden Uitspraak tegen Christiansen op 12 Augustus Sportuitwisseling bevordert de broederschap der volkeren r Amersfoorters vingen glimp van Olympische Spelen op Uitbreiding van ledental is zeer gewenst Fanny wist het niet Mr. Van Schaik houdt vol 2 Donderdag 5 Augustus 1943 Dear mr Mayor, ladies and gentlemen, Wanneer ik hier voor u sta in het huis der gemeente, te mid den van u, gekozen vertegenwoordigers van de burgerij van Rotherham, denk ik een ogenblik aan onze eigen stad in het hart der Nederlanden en ik breng u een broederlijke groet van uw collega's, de raadsleden van Amersfoort, en van de nijvere bevolking van onze goede, oude stad. Verschillende keren na de bevrijding zijn sportdeputaties uit Amersfoort in Rotherham geweest en omgekeerd, en twee keer ontvingen wij bezoek van afgevaardigden van de gemeente. Mr. Wofinden begon in onze stad juist een populaire figuur te .worden, toen hij verdween. De smoorhete zomer is er de oorzaak van dat zijn naam herinneringen oproept aan limonade en ge veeg met zakdoeken. Sommigen uwer sportofficials zijn bij ons thuis als in Rotherham. Ik denk daarbij aan het trouwe echtpaar Bugier! Onze stad is reeds hun stad. DaarBen ik meteen aan het doel van deze sportuitwisselingen: de bevordering van de toenadering en broederschap der vol keren. gestaan door de verschillende raadscommissiën. Deze commissies nemen evenwel geen beslissingen, doch brengen adviezen uit. Welk systeem? De burgemeester is een figuur, die u hier niet kent. Hij wordt door de Koningin op voor dracht van de minister van Bin nenlandse Zaken en de commissa ris der Koningin benoemd voor zes jaar. Als hij zich niet misdraagt, wordt hij, als regel, herbenoemd tot hij de 65-jarige leeftijd bereikt. Hij is voorzitter van de gemeenteraad en van het college van burgemees ter en wethouders, is hoofd van politie en brandweer. Met mr. Wofinden heb ik -r Verwantschap tussen de vormen van gemeentebestuur Drie jaren na de bevrijding zijn we het er in West-Europa wel allen over eens, dat we om onze cultuur te behouden ons gehele leven totaal zullen moeten ver nieuwen; politiek en economisch en sociaal. We hebben onze „Benelux" en het „Pact van 5" en we verheugen ons over de Europese aaneenslui ting. Maar onze ministers in de conferentiekamers kunnen slechts half werk doen. Het zal een leven de zaak moeten worden, ook voor de gewone man, the man in the street. Dit werk van volksopvoeding is onze taak. Mijn land moet uw land worden, uw land het onze. Onze stad moet uw stad zijn, your town my town! Uw geluk zal het onze moeten zijn. Een nieuwe generatie moet opgroeien zuiver van bedoe ling en met breedheid van blik. Dal is de boodschap, die wij u heb ben te brengen en u bij uw bezoek aan Amersfoort, in andere woor den en vormen, weer aan ons! Op deze Europese verbondenheid kunnen wij niet genoeg de nadruk leggen! Er bestaat vanouds grote ver wantschap tussen onze landen. Ik weet wel, dat zij in de 17e eeuw rivalen waren, maar in onze dagen zien wij Great-Britain en de Bene lux landen Nederland, België en Luxemburg in de eerste plaats als oude, gevestigde democratieën, die met Frankrijk, als het zich herstelt, de hoeders zullen moeten zijn van de geestelijke vrijheid. Democratie Er bestaat vanouds een grote verwantschap tussen onze vormen van gemeentebestuur, al zijn er ook merkwaardige verschillen. Kenmerkend voor beide is de zelfbepaling. Gekozenen .der vrije burgers besturen in beide landen de gemeente. Voor enkele jaren was dit niet vermeldenswaard. In onze tijd wel. er zijn immers lan den, waar de bewoners wel naar de stembus gaan, maar niets meer te kiezen hebben! De gemeente is in beide landen in de moderne tijd uitgegroeid tot een apparaat, dat voorziet in de collectieve behoeften der burgerij: water gas electriciteit on derwijs reiniging publieke werken gezondheidsdienst sport en recreatie volkshuisves ting, enz., zijn het werkgebied dei- gemeente. In Nederland kennen we drie be- stuurskringen: het rijk, de provin cie en gemeente. De algemeen gel dende landswetten worden voor een deel ter uitvoering opgedragen aan de gemeentebesturen. Het pro vinciaal bestuur heeft in de eerste plaats toezichthoudend en contro lerende betekenis, verzorgt sommi ge wegen en waterwegen en sticht te in de latere jaren ook provincia le nutsbedrijven: waterleidingen, electrische centrales. Het bestuursorgaan, dat het dichtst bij de bevolking staat, dat hun noden en zorgen verlicht is de gemeente. Al eeuwen is het hoogste orgaan de „vroedschap", in moderne tijden gemeenteraad ge naamd. Amersfoort heeft 31 raadsleden. Zij vormen tezamen het hoogste orgaan, dat het budgetrecht heeft en daardoor alle zeggenschap bin nen de grenzen der rijkswetten. De wethouders, we hebben er drie, vormen met de burgemeester een verkleinde uitgave van de raad, voor de dagelijkse leiding der dingen en ter voorbereiding van de beslissingen door de raad te nemen. Bij dit laatste werk worden zij bij- Noteert U even Grand Théatre, Snouck.laan 4, tel. 4632. Van 30 Juli t.m. 5 Aug. Alla- din in Bagdad. Zondag 2, 4.15. 6 45 en 9 u. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. City Theater, Westsingel 7b. telef 6572. Van 30 Juli t.m. 5 Aug. Grof geschut. Zond 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Overige dagen 2 30. 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theater, Langestr. 129. Van 30 Juli t.m. 5 Aug. Roof in Me- xico. Zondag 2, 4 15. 6.45 en 9 uur. Vrijd. en Zat. 2.30, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. Groepstentoonstelling A.K.G. 31 Juli 14 Aug. Bloklandsgasthuis. Dage lijks van 1012.30 uur en van 25 uur. Zondags 25 uur. Museum Flehite, Westsingel, ten toonstelling „Kinderspeelgoed uit de oude doos'. Dagelijks van 24 uur. 6 Aug.: Bergstraat. Bijenmarkt. 9 uur. DANCING VAN T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur Zond. mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials") DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red. White and Blue rang). D'OUDE LANTEERN: Tentoonstel- ltnoswerken van Brenner. In de gemeenteraad van Rother ham heeft Woensdag, vrij spoe dig na aankomst van het Amcrs- foortse gemeentebestuur en de sportgroep, burgemeester H. Mo lendijk. een rede in de Engelse taal uitgesproken, waarvan wfj de Nederlandse vertaling in extcn- so opnemen. indertijd nog van gedachten gewisseld over de vraag welk systeem het beste is. Ik nam het op voor de bestendige, be noemde burgemeester, die bij alle wisseling zorgt voor de continuïteit. Hij voor het mayorschap, vanwege de democratie, die opgesloten ligt in de verkiezing. Ik geloof, dat wij beiden gelijk hebben. Te uwent is de townclerk er im mers voor de continuïteit. Zijn positie is anders dan van onze gemeentesecretaris; hij doet veel werk, dat bij ons behoort tot het werk van de burge meester. Vergeeft mij dit uitstapje op het gebied der staatsinrichting. Het is wat droog en dor. De mens, de levende en werken de mens is belangrijker, ik weet het. Daarom zullen wij niet alleen met belangstelling uw beraadsla gingen volgen, maar in de komen de dagen vooral onze ogen geves tigd houden op de werkers van Rotherham, op hun werken en wo nen, op de ijverige en sportieve in woners, waarvan we er al zovelen in ons al oude Amersfoort mochten begroeten. Mr. Mayor, raadsleden van Rotherham, ik dank u hartelijk voor uw vriendelijke ontvangst, voor uw warm welkomstwoord en voor üw gastvrijheid. Moge uw werk strekken tot heil van de gehele bevolking van Ro therham! God bless you all! Chapel on the Bridge, een mooi plekje in Rotherham. (Van onze redacteur) 7 IEZO, daar zijn we dan weer in Rotherham. dat vriendelijke typische stadje in Engeland, dat door een hechte band met ons Amersfoort Is verbonden Vjjf minuten geleden stond ik in de hall van Breck's Ho tel, bil de Amersfoorters, die vorig jaar in Rotherham zijn geweest, wel bekend, op telefoon naar Amers foort te wachten en nu heb ik net de vrouwelijke „operator" van hei General Post Office aan de lijn ge had, die me vertelde, dat ik kon spreken met 4291-Amersfoort-Hol- land. Zij leest nu verder in haar Pocket-romannetje en ik lees mijn kriebelig handschrift, gewag maken de van de eerste indrukken. Uoor do maar een heel klein beetje ge luiddempende deur van de telefoon cel heen komt het geluid van een B.B.C.-reportage van de Olympische Spelen. Eerlijk gezegd, zijn wij, Amersfoorters, die deelnemen aan de sportuitwisseling, te moe om ons er op het moment voor te interes seren. Ja. we zijn inderdaad moe. Trein reis naar Rotterdam, een poos han gen en slenteren bij de douane, die toch wel erg lastig is, een stuk of wat verkenningstochten op de boot, een halve of een hele nacht hangen over de railing om te kijken of ei nog passerende schepen aankomen en of die eeuwige schuimstreep alh- ter het schip nu nooit eens weggaat, nog eens een keer douane, weer een treinreis en toen Londen, helemaal met vol met allemaal borden en richtingaanwijzers, die betrekking hebben op de Olympische Spelen. Weet U. ik houd van Londen Elke keer opnieuw, als ik er kom. dan zeg ik tot mezelf: Hier zou ik nu eens werkelijk een paar weken met vacantie willen zijn. En of je nu van de „krant" bent of schutter of zwemmer of tennisser, je vindt Londen allemaal mooi. Daarom was het zo dubbel jammer, dat we met dat hele stel Amersfoorters maar zo kort In de hoofdstad van Groot-Brit- tanië waren. Het was haast je rep je van Fenchurch SJkeet Station, waar we aankwamen, naar St. Pan- cvas Station, waar vandaan we in de namiddag vertrokken naar Rotherham De meeste Amersfoor ters gingen natuurlijk met bus en ondergrondse naar Wembley om er een glimp op te vangen van de Olympische Spelen. Het zwemmen trok veel be langstelling natuurlijk vah de Amersfoorters en Nijkerkers van Neptunus en Flevo. die nooit van hun leven zullen ver geten. dat zij eens de Olympi sche zwemwedstrijden hebben gezien Weet U wat ook veel be langstelling had? De sigaren- Kioskjes, natuurlijk! Een Player is nooit te versmaden en al kos ten ze zowat twee gulden de twintig, je bent nu eenmaal in het land van de Engelse ciga- retten. Paraat cn pret De treinreis van Londen naar Rotherham via Sheffield kenmerkte zich door gesprekken over alle mo gelijke onderwerpen met de Engelse reizigers, die hier en daar temidden van de luidruchtige Amersfoorters terecht waren gekomen. Wat is er nu in Holland op de bon en zijn ze bij jullie ook' bang voor oorlog en ko men jullie van de Olympische Spe len .enzovoort. Af en toe ging burge meester Molendijk een wandeltocht ondernemen in de trein om zijn burgers op te zoeken en belangstel lend toe te kijken bij de eindeloze spelletjes, die er gespeeld werden om de tijd te korten. En zo kwamen we dan in Rother ham aan op Masbro Station, waar alsof het niets was temidden van een heel stel vrolijke Engelsen nie mand minder dan onze redactie secretaresse, die ook al met vacantie is, uw verslaggever luide krijsend tegemoet rende! Zo zie je, dat de wereld maar klein is! Van die ont vangst op dat Engelse station ver gat je al je moeheid. Dr. en Me vrouw Vleugels Schutter, de hoofd leider en leidster zochten direct contact met Mr. Cyriel Bugier, de Engelse „baas". Alle Amersfoorters hadden den stukje papier met een groot nummer er op, op hun jas of jurk en een En gelse meneer met een formidabele stem gilde al die nummers stuk voor stuk over het perron en dan wist je meteen bij wie je je moest ver voegen voor de inkwartiering Toen maakten we kennis met onze gast heren en gastvrouwen, we zeiden .How do you do'' en daar gingen we, door de straten en lanen van Rother ham, tientallen keren „hello" toege wenst door mensen, die „er hele maal niets mee te maken hadden", maar het alleen maar leuk vonden om tegen een Hollander „hello" te zeggen. Moe maar voldaan Wij hebben wat moe, maar toch gelukkig over de vriendschap met de burgers van Rotherham, geluis terd naar de vele vriendelijke woor den die in de raadzaal werden ge sproken en naar de interessante rede van onze burgemeester. Toen was het tijd om naar „huis" te gaan Mister Baker heet mijn gastheer. Hij en zijn vrouw hebben me vol ge stopt met eten en toen ik net een paar andere Amersfoorters sprak hoorde ik dat het overal zo was ge gaan. Veel vreemd oten. veel harte lijkheid en veel praten. Morgen, of liever nog vandaag, want het is al na twaalven, beginnen de eerste wedstrijden. Oranjevereniging gaf kindervoorstelling 'Ter gelegenheid van de verjaar dag van Prinses Irene bood „de Oranje Vereniging de kinderen van haar leden hedenmorgen een film voorstelling aan in Grand Theater cat hiervoor belangeloos door de directie ter beschikking was ge steld. Bijna 2000 enthousiaste kin deren werd een programma voor gezet van door prins Bernhard ver vaardigde films van de prinsesjes, tekenfilms en natuurfilms. Als hoofdfilm werd gedraaid de be kende Engelse rolprent „Spoorzoe ker" waarin kinderen de hoofdrol len vervullen. Het Jaarverslag over de Jaren 19451947 van de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. afdeling Amersfoort, is verre van optimistisch. De waarnemend secretaris, de heer L. W. W. Ledcbocr, zegt daarin, dat de WV-Amers- foort met grote financiële moeilijkheden worstelt. Iedere cent moest worden om gekeerd. De inkomsten bestaan slechts uit de contributies van de leden cn subsidie van het gemeentebestuur, welke laatste aanmerkelijk later werd ont vangen dan vroeger. De lopende zaken konden slechts worden afgedaan cn het Verkeersbureau gaande gehouden door de ruime voorschotten, die de penning meester. de heer W. van Haselen, genegen was uit eigen middelen te ver strekken. Een woord van grote erkentelijkheid cn dankbaarheid voor dit brede gebaar acht de secretaris op zijn plaats. Het ledental was 1 Januari 1946: 520, 1 Januari 1947: 599 en 31 December 1947: 65S. Er is dus een geringe groei Het bestuur meent dat alles gedaan moet worden om dit ledental uit te breiden. Het bestuur betreurt het verlies van twee ijverige en terzake kundige be stuursleden, t.w. de heren P. de Kat Angelino en W, van Achterbcrgh, die beiden door andere werkzaamheden ge dwongen zijn het WV-werk vaarwel fe zeggen. Gedurende meer dan 16 jaar had de vereniging een zeer goede me dewerkster in mcj. M. J. J. Houbaer. die in October 1946 een betrekking elders aanvaardde met een bezoldiging meer in overeenstemming met haar capaci teiten. In het verslag wordt voorts nog dank gebracht aan de dames mej. C. K. Werner, me). M. G. van Spelberg en mevr. mr. A. H. Luyten. Veel werk De omvang der werkzaamheden op het bureau moge U blijken uit de na volgende cijfers- Inkomende en uitgaande post. laatste kwartaal 1945: 407; jaar 1946: 2087; jaar 1947: 2151. Inlichtingen schriftelijk verstrekt, laatste kwartaal 1945: 22: Jaar 1946: 369; )aar 1947. 349. Inlichtingen mondeling verstrekt- In 1946: Mei en Juni 3598; Juli 4000; -Augustus 4600; September 2869: Octo ber 1058; November 1186: December 1016. In 1947: Januari 950; Februari 826; Maart 1050. April 1130; Mei 2123; Juni 2029; Juli 3409; Augustus 2771; September 1608; October 1 i 28: Novem ber 930; December 1130. In tal van andere zaken verleende de VVV medewerking of toonde zij be langstelling. Dc heer De Kat Angelino was mede secretaris van het Conntc Nederland helpt Indië ten behoeve van geëvacu eerde en gerepatrieerde personen. Veel werk daaronder vallende loopt samen met het VVV-werk. Vrccmdclingcnbczoek Het bestuur is er nog niet m geslaagd een behoorlijke vrcemdelingcnstatistiek te verkrijgen, waaruit conclusies kun nen worden getrokken. Toch is dit noodzakelijk. Het is gebleken, dat van het in vergelijking met andere steden gering aantal bedden voor logies te Amersfoort zelfs in het drukke seizoen een groot aantal ongebruikt blijft zeer tot schade van de stad in het algemeen en van dc logiesverstrekkende bedrijven in het bijzonder. Op dit punt van on- middelijk Amersfoorts belang moet dc volle werkzaamheid gericht blijven. Dc werkzaamheden voor het agent schap van dc A.N.W.B. komen veel overeen met die van dc VVV en het is veel waard dc beschikking te hebben Burgerlijke Stand 4 Augustus 1948 Geboren: Jannetje, d v J v Wa- geningen en M D Baggerman. Hen drik Willem Cornells, z v G van Zoeren en M G J Corte. Maria Francisca Wijnanda, d v F C J Beeris en W A M v cl Heijden. Gehuwd: W A v d Berg en A Kraak. A Pot en B P v d Burg. A Maas en A Witteveen. F J Kisncr en L J van Lier. W J den Baas en G van Zijl. Overleden: Antje de Wit, oud 67 jaar geh. met J. Verstoep. SOEST Geboren: Antonia Cornelia Re- gina, d v C H van Buuren en R E Berendsen. Adriaan Johannes, z v J v d Meulen en H de Boer. Ilonka Mieke Rosali Yvonne, d v C Iliohan en M M Engberink. Arie, z v J Hilhorst en H Kaats. Anna Elizabeth Adriana. d v A L Bak ker en J P v d Breemer. Gerrit Wietze, z v W. Hakze en M J Hui gen. Adriaan, z v C Brand en I J Boerema. Theresia Josepha, d v J M Verhoef en J van Ooijen. Jacoba Johanna, d v J v d Biezen en G van Brienen. Ondertrouwd: C Bok en M H Schoen. Gehuwd: B P Thie en F van Wijngaarden. W Roest en A H van Doorn. over de kaarten, drukwerken, enz., wel ke de A.N.W.B. uitgeeft. De verhouding tot de in andere plaatsen gevestigde WV's bleef bü voortduring aangenaam en doeltreffend, In de werkvergaderingen onder leiding van de directeur van de P.U.B.V. wor den denkbeelden uitgewisseld en wordt practisch en goed werk verricht. Ook met de P.U.B.V. cn dc A.N.V.V. ble ven de verhoudingen bij voortduring goed. Een van de eerste taken is het verspreiden van reclame-drukwer ken waarin dc goede eigenschap pen van Amersfoort in tekst en beeld worden getoond. Het reeds boven opgemerkte gebrek aan kas geld heeft het bestuur tot nu toe belet ook maar iets behoorlijks tc doen. De verhouding tot de Spoorwegen bleef uitstekend. Bij de ontvangst van vreemde gasten toonde de hoofdsta tionschef. dc heer Buckx volle, soepele medewerking. De heer Ledeboer besluit dan: Zo blijft er nog heel wat te wensen, heel wat meer dan waarop wij als volbracht kunnen wijzen. Wij zullen echter ver der werken, hopelijk gesteund door onze leden, tot een aantal, dat een veel voud bedraagt van het tegenwoordige, waarbij wij dc zo op prijs gestelde me dewerking van het gemeentebestuur en de gemeentelijke instanties niet zouden kunnen missen. Zij hadden het niet zo nauw genomen Spalcenburgse vissers voor de kantonrechter Een tiental Spakenburgse vissers, die het met de Visserijvoorschrif- ten niet zo nauw hebben genomen, verschenen hedenmorgen voor de plaatsvervangend kantonrechter, mr. Versfeld. .S. D. had gevist zonder een geldig schriftelijk bewijs van de Visserij- Inspectie en zonder acte, in een deel van het IJsselmeer, waar vis sen verboden is. Verdachte verklaarde, dat hij nu „echt" de papieren in orde heeft. De ambtenaar zeide, dat het nog ai te vaak voor komt. dat de be palingen van de Visserijwet en an dere reglementen worden over tie- den. De rechter legde verdachte een boete op van f 80.subsidiair 1 maand hechtenis. C. de G. had ook in het verbo den gedeelte van het IJsselmeer gevist. Ook hem werd een boete opgelegd van f 80.— of 1 maand. Een even grote boete kreeg A. v. V., die voor dezelfde overtreding terecht stond. Aanvankelijk had hij verklaard in het verboden gedeelte te zijn afge dreven, terwijl hij zijn net binnen haalde. „Ja", zei de ambtenaar, „maar u was dan een heel eind afgedre ven. U wist heel goed, dat u op verboden, water was. U bent toch geen amateurvisser, wel?" Nee, dat niet", beaamde ver dachte en incasseerde zijn straf. Aanvoer automarkt Op de automarkt op de Hof te Amersfoort waren Dinsdag 246 auto's aangevoerd. De KNVB verleende overschrij ving aan de voetballer C. L. v. d. Wijngaert van SVVA naar Quick. DANS-LERAREN CONGRESPEREN Het tweede deel van de 28ste dag van het congres van de Nederlandse Vereniging van Dansleraren in Houtrust te 's-Gravenhage was Re- wijd aan instructie in de gewijzig de techniek. In de avonduren werd het kampioenschap A voor Neder landse amateurs gedanst. De uitslag luidt: Kampioen: dhr en mevr. P. de Raaij. Rotterdam: 1. de heer en mevr T. Braams. Rotterdam; 2 de heer G. Hartman en mej. R. Stevens. R.dam; 3 de heer en mevr. N. ten Breejen. Rotterdam: 4 de heer K. Kits en mej. A. Kuijpen, Rotterdam; 5 de heer A. van Stel en mej. A. v. Hagen, Loosduincn. Schouderophalend stapte Fanny BlankersKoen over het veld na de finale S0 meter horden. Ze wist niet of ze nu gewonnen had of niet. De Engelse ballet-danseres Mau reen Gardner danste met een Brit se official in het rond. want zij ver keerden in dc vaste overtuiging dat Gront-Brittannië zijn eerste gouden plak veroverd had. Maar de derde aankomende. Marti Strickland uit Australië stapte resoluut op onze Fanny af en feliciteerde haar met haar tweede Olympische overwin ning De jury moest na de ontwik keling van de film. die ook van deze finale genomen was tot de zelfde beslissing komen. Dat het een zege ort het nippertje was blijkt wel wit bovenstaande foto. ,,Dc ..vliegende Hollandse moeder", de verschrikkelijke" zoals Fanny op de Olympische Spelen qenoemd ivordt. heeft het 'm toch maar weer gelapt Laatste nieuws O.S. De V.S. behaalden vandaag de zoveelste gouden medaille door de overwinning van Lee in de finale torenspnngen voor heren. De uit slag luidt: 1. en Olympische kampioen Lee (V.S.) - 3.05 punten. 2. Harlan (V.S.) 122.30 punten. 3. Capilla vMexico) 113.52 punten 4. Brunnhfge (Zweden) 108.62 p. 5. Heatiy (Gr.-Britt.) 105.29 p. I.H.O. bood Zandbergen feestavond aan Voor de stichting Zandbergen werd Woensdag een gezellige avond gegeven, die geheel geleid werd door de buitenlandse gasten, die deel uitmaken van de Interna tionale Hulp Organisatie. Deze groep werkt op het ogenblik bij Zandbergen. De avond werd geopend door de heer P. Kleercbezem. die allen har telijk welkom heette. Deze gaf een uiteenzetting van het doel van de vereniging en een overzicht hoe de vereniging tot bloei is gekomen. In 1920 begon een Zwitser, Pier re deresole met de oprichting van een groep. Het waren allen sociale werkers, die zich zo bekend maak ten door hun werk. dat er grote organisaties ontstonden. Zo hielpen zij bij rampen over stromingen, aardbevingen, lawines er. vooral met puin ruimen. De avond werd verder doorge bracht met schetsjes, liedjes, mu ziek, begeleid door een blokfluit en mandoline. De diverse schetsjes werden zeer gewaardeerd. Het was een leerzame bijeenkomst, waarin een Fins meisjes en een Arabier hun wederwaardigheden vertelden. De heer Kleerebezem fungeerde als tclk. Tot slot van de avond werd door een paar buitenlanders een volksdansje uitgevoerd. De voorzitter besloot de avond met een oproep tot steun aan het IH.O. EXAMENS In Amsterdam slaagde voor de acte M O. Engels A onze stadgenoot de heer H. H. Kreulen. (Van onze Haagse redacteur) De formatiepoging van mr. Van Schaik verliep tot gistermiddag vrijwel gelijk als de twee pogingen van dr. Beel en het is dan ook niet zo verwonderlijk dat gisteravond het gerucht steeds stelliger liep dat mr. Van Schaik na de moeilijkhe den, die de V.V.D. hem in de weg had gelegd, besloten zou hebben, zijn opdracht eveneens terug te ge ven. Bepaalde verschijnselen geven ons echter de indruk dat dit niet juist is. Mocht de formateur toch zijn pogingen gaan staken, dan ligt de oorzaak elders. In de aanvang heeft de forma teur waarschijnlijk de meeste aan dacht besteed aan de personenkeu- ze. Daarbij hebben zich moeilijk heden voorgedaan, daar men bij de V.V.D. de rol, die men deze partij toebedacht, blijkbaar te bescheiden achtte. Inmiddels heeft mr. Van Schaik gisteren langdurige besprekingen gevoerd in het gebouw van de Tweede Kamer met de heren Van Maarseveen, Van den Brink. Drees en Lieftinck. Daaruit krijgt men in politieke kringen de indruk dat de formateur thans is overgegaan tot formulering van het program, ten einde uit de impasse te geraken, waarin de persoonsbesprekingen de formatiepoging schijnen te hebben gebracht. Hoe belangrijk in een kabinet uiteraard de personen zijn, het program waarmee een nieuwe regering voor de dag zal komen, is stellig van niet minder gewicht. Bij de bespreking van het ont- werp-program zal tenslotte moeten blijken in hoeverre deze formatie poging slagen kan. Komt suiker vrij? De suiker is thans weliswaar vrij te koop op de wereldmarkt maar nu is het de vraag, of de regering voldoende deviezen zal hebben voor de aankoop van partijen, die opheffing van de distributie zullen mogelijk maken. Vleesrantsoen van 200 gram in 't najaar? Zoals bekend, zal met ingang van Vrijdag de vleesbon voor drie in plaats van twee weken gelden. Na 28 Augustus zal het vleesrantsoen opnieuw vastgesteld worden. Het ziet er niet naar uit, dat het rant soen veel verhoogd zal kunnen worden. Wij vernemen, dat in het najaar hoogstens 200 gram per 14 dagen zullen kunnen worden aan gewezen. Af en toe zal er misschien eens 'n extraatje zijn, wanneer de vleesaanvoer dit mogelijk maakt. Men verwacht in het najaar geen massa-aanvoer van slachtkoeien zoals wij die in het vorig jaar ge kend hebben. De betere gras-posi tie in deze zomer en de ruimere toewijzing van veevoer zijn oor zaak, dat de boeren hun vee langer vasthouden. Wij vernemen, dat in het begin van dit najaar een beslissing ver wacht kan worden over het al of niet vrijgeven van de suiker en daarmee tevens van alle producten vervaardigd van suiker (suiker werk) of waarin suiker is ver werkt. Diamanten jubileum als tandtechniker De heer A. J. Rijnberk te Tiel zal 15 Augustus zestig jaar als tand techniker werkzaam zijn. Thans is de jubilaris in dienst bij tandarts van Nouhu.vs, vroeger bij wijlen dr. P. Schoondermark. Bij zijn_ veertigjarig ambtsjubi leum werd hij onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Beurs van New York Aten. baitim. Lan.Foc. lllln. C N.V (.en. Penns.K. Sout.Pac Un.Pac. Aii.(Ju. Am.Can. Am.Cat. A.Smelt. A 1 enT Am. Tob. Anac.C. Bethl.S BoeiinpA. Chrvsler Cltv B. Consoi. E Douglas Üup. N. Eastm. K Ucn.EI. Oen.Mot. 3 b 4 8 113 114 14',4 15'/. 15 V. 15% 38 38% 17 V» 17% 19% 19% 56% 57'/. 86 90 180% 182 81% 82% 44 4» 58% 59% 153% 153% 61% 62% 36% 37% '35% 36% 23% 24% 60% 61% 37% 37% 24% 2-1% 54% 55% 174% 175% 41% *2 ,38% 38% 63% 65 Ooouyta. HuUsonM int.Harv m.Nlcke. int. I .cnl Kenn.C Mont^W Pack M. Radio C. Kep.St. Keyn. T. aears R. Shell Un. Socony stand Br. st.Üli.J. studeb. 1exas C. U. Alrcr Un. Corp. Un. Fruft USRubo. US Steel Westing Woolw. 13 8 4'8 43% 44 13 18% 29 V. 30% 31 31 13% 13% 57% 58% 54% 55% 5% 5% 12% 12% 28 28% 37% 38 37 37% 39% 41 19% 20% 25% 25% 79% 80% 25% 26% 59% 60% 25% 26% I 3 3%1 51% 52 i 45 45%1 79% "9%! 27% 28%, 45 46 Omzet 870 000 Tekst „Abendmeldung" over Putten Hedenmorgen te kwart over tien verscheen de voormalige „Wehr- machtsbefehlshaber in den Nieder- landen', Christiansen opnieuw voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem. Deze zitting diende om het Bijzondere Hof in de gelegen heid te stellen een interlocutoir vonnis uit te spreken. Nauwelijks was Christiansen naar voren gekomen, of de president van het Hof. mr. Baron de Vos van Steenwijk deelde mede, dat het Hof een onderzoek had gelasl naar de echtheid van de „Abend meldung" van 2 October 1944. OP verzoek van de president las ver volgens de griffier het door dit Hof inmiddels verstrekte stuk voor, eerst in het Duits, later in het En gels, waaruit bleek, dat dit stuk het betreffende origineel is. In deze „Abendmeldung" wordt ge sproken van de vergeldingsmaatre gelen tegen Putten na de aanslag. De tekst luidt: „Een overval op een onder deel van de Wehrmacht; een officier gewond en wegge voerd, een officier gedood, een soldaat zwaar gewond ten Zui den van Putten (25 km ten Westen van Apeldoorn), ver geldingsmaatregelen, valide mannen van 17 tot 50 jaar, voor dwangarbeid naar Duits land gestuurd. De rest van de bevolking geëvacueerd. Putten uitgebrand, met uitzondering van cle huizen van NSB-ers en Duitsgezinde Nederlanders." Na voorlezing van dit document, liet de president de tolk aan Chris tiansen vragen, of hij nog iets op te merken heeft. Christiansen ant woord: „Niets op te merken, me neer de president". De president deelt daarop mede, dat de zitting wordt gesloten en dat de einduitspraak is bepaald op Donderdag 12 Augustus te tien uur. Er bestond voor deze zitting weinig belangstelling. Enkele ogenblikken voor de aan vang hadden ambtenaren van het rijksbureau voor oorlogsdocumen tatie apparaten voor geluidsopna me opgesteld. Christiansen zelf zag er vrij op gewekt uit, met een licht-ironische uitdrukking op het gelaat sloeg hij de voorbereiding voor deze korte zitting gade. Tevoren had hij in de parketwacht met zijn bewaker schaak gespeeld. Van de belangrij ke getuigen, zoals Rauier, Fullriede en Lages was niemand aanwezig.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2