DAGBLAD VOOR AMERSFOORT NIEUW KABINET GEREED „Flying Fanny" stoof met meters voorsprong door de finish Drees minister-president, Van Schaik minister zonder portefeuille Verwachting bevestigd Zeven nieuwe ministers Vierde Nederlandse kampioenschap en bronzen ,,plakvoor Slijkhuis Donderdag ovoor het parlement DRIE OPNIEUW BIJ MOLOTOF Accoord nog niet bereikt? Zondag vrij warm Zaterdag 7 Augustus 1948 Achtste jaargang, No. 1091 Opgericht door de Stichting ..He» Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Pos6us 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.— p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Soouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TI. D E ROORDER De kabinetsformateur, mr. J. R. H. van Sehaik heeft aan de prinses-regentes de volgende ministers voorge dragen: W. Drees, P.v.d.A., minister-president, minister van Algemene Zaken; mr. J. R. H. v. Schaik, K.V.P., minister zonder porte feuille; mr. D. U. Stikker, V.V.D., Buitenlandse Zaken; mr. Th. R. J. Wijers, K.V.P., Justitie; mr. J. H. v. Maarseveen, K.V.P., Binnenlandse Zaken; prof. dr. F. J. Th. Rutten, K.V.P., Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; prof. mr. P. Lieftinck, P.v.d.A., Financiën; V O Is dan eindelijk het nieuwe ^kabinet tot stand gekomen. Mr. van Schaik ls geslaagd, waar Dr. Beel tot tweemaal toe heeft ge faald. Afgezien van alles verheu gen wij er ons over, dat het ein delijk zover is; er ls veel werk aan de winkel en in het bijzonder de Indonesische kwestie zowel als de Internationale situatie, vèrkeren in een zodanig stadium, dat wij het in hoge mate ongewenst had den gevonden, wanneer wij nog langer hadden moeten doorsukke len met een demissionnaire rege ring, vooral waar het vast stond, dat juist de ministers van over zeese gebiedsdelen en van buiten landse zaken eruit niet zouden terugkeren. De nieuwe regering is een In onze ogen ietwat eigenaardig mengsel van een extra-parlemen tair en een parlementair kabinet. Het is zeker niet een parlementair kabinet in de strikte zin van het woord; aan de andere kant echter valt het op, dat het parlement er zowel door het aantal als door de kwaliteit van de figuren, die het heeft afgestaan, toch zeer sterk in vertegenwoordigd ls. Na alles wat er de laatste dagen over de werkzaamheden van de formateur bekend geworden was. zit er in de samenstelling van deze regering geen element van verrassing. Tenzij men als zoda nig zou willen releveren het feit, dat Dr. Gielen toch niet aan O. K. en W. terugkeert. Wij zijn er intus sen van overtuigd, dat dit maar door zeer weinigen in den lande zal worden betreurd; wij hebben maar zelden een minister meege maakt, die zo over de hele linie een slechte pers had als Dr. Gie len. Als het waar is, dat iemands succes mede bepaald wordt door zijn voorganger, dan geven wij Prof. Rutten althans in dit opzicht een goede kans. Bijzonder gelukkig achten wij het. dat minister Drees het presi dium van de ministerraad op zich neemt. Drees ls een van de zeer weinige figuren in ons politieke leven, die algemeen een zeer groot vertrouwen geniet; zijn per soonlijkheid, zijn rustige zakelijk heid. zijn objectiviteit zijn even- zovele aanbevelingen voor deze verantwoordelijke post, die hij daar zijn wij van overtuigd met zijn haast overgrote bescheiden heid alleen zal hebben willen aan- vaarden, omdat hij begreep, dat 's lands belang ook dit persoonlijk offer nog weer van hem eiste. Het enige wat ons spijt is, dat Drees sociale zaken gaat verlaten. Zijn partijgenoot Joekes volgt hem hier op, een opvolging, die niets gemakkelijk zal zijn, maar waar voor Mr. Joekes zowel door zijn persoon als door zijn belangstel ling inderdaad zeer bepaalde kwaliteiten bezit. Er zijn twee ministers ad inte rim in het kabinet. De formateur heeft behalve een ministerschap zonder portefeuille ook verkeer en waterstaat ad interim voor zijn rekening genomen en Mr.' Schok king oorlog en marine. Dit zal wel hiermee samenhangen, dat het nog niet vaststaat wat met deze ministeries gaat gebeuren. Men schijnt erover te denken om de taak van verkeer en waterstaat over de departementen van eco nomische zaken en wederopbouw te verdelen. Aan de andere kant echter denkt men er ook over om dit departement geheel of gedeel telijk in stand te houden en toe te vertrouwen aan een lid van de P.v.d.A. Mocht dit laatste tenslotte gebeuren, dan zou, terwille van het evenwicht in de zetelverde ling, marine een afzonderlijk de partement worden onder een mi nister van de K.V.P. Naast vele bekende en beproef de figuren zijn de heren Stikker aan buitenlandse zaken, Sassen can overzeese gebiedsdelen en Wijers aan justitie nieuwelingen als minister. De beide eerstge- noemden vooral bezetten een plaats, die voor de naaste toe komst zeer grote verantwoorde lijkheden met zich meebrengt. Wij zijn zeer benieuwd naar hun pres taties; in het bijzonder wachten wij met belangstelling af, of er onder 's heren Stikkers leiding nu eens een zo hoog nodige nieuwe wind zal gaan waaien op het Plein. Mr. Sassen heeft voor zijn nieuwe functie minstens één groot voordeel, nl. dat hij de internatio nale situatie goed kent. Niet voor niets werd hij eerst voor buiten landse zaken genoemd. Wat het gehalte van de perso nen betreft maakt dit kabinet over het geheel een gunstige indruk. De wacht is thans op het rege ringsprogram. Deze week geen verliezen in Indonesië De regiering maakt bekend, dat in de afgelopen week geen verliezen zyn gerapporteerd. De Limburgse gemeente Ge leer schreef gisteren haar 20.000ste inwoner in. mr. W. F. Schokking, C.H.U., Oorlog en Marine ad interim mr. dr. J. in 't Veld, P.v.d.A., Wederopbouw en Volks huisvesting; mr. J. R. H. van Schaik, K.V.P., Verkeer en Waterstaat ad interim; prof. dr. J. R. M. van den Brink, K.V .P., Economische Zaken; S. L. Mansholt, P.v.d.A., Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mr. A. M. Joekes, P.v.d.A., Sociale Zaken; mr. E. M. J. A. Sassen,K.V.P., Overzeese Gebiedsdelen; L. Götzen, Partijloos, minister zonder portefeuille. Mr. Van Schaik zal optreden als onder-voorzitter van de ministerraad. Het ligt in de bedoeling spoedig deiinitiei te voorzien in de vacature van het departement van Verkeer en Waterstaat, die voorlopig ad interim vervuld wordt door mr. Van Schaik. Vanochtend om tien uur zou de beëdiging van de nieuwe ministers ten paleize Soestdijk geschieden. Mr. Van Schaik Mr. Josephus Robertus Hendricu3 van Schaik is 66 jaar oud en heeft reeds sinds 1917 zitting in de Twee de Kamer, waarvan hy in 1929 voorzitter werd. Na een vierjarige post als minister in het crisiskabi- net-Colyn volgde hij in 1937 prof. Aalberse, die toen lid van de Raad van State werd, op als voorzitter der Tweede Kamer. Mr. van Schaik, die o.m. curator is van de R.K. Uni versiteit te Nijmegen, behoort tot de Katholieke Volkspartij. Mr. fVijers Mr. T. R. J. Wijers' carrière ls een juridische. Na zijn promotie, op 24-jarige leeftijd, in 1915, was hy vijftien jaar lang advocaat in Den Bosch. Daarna fungeerde hij enige jaren als rechter te Rotterdam, om in 1939 te worden benoemd tot raadsheer by het gerechtshof in Den Bosch, waar hij na de bevrijding ook het Bijzondere Gerechtshof presi deerde. In 1946 werd hij vice-presi dent van liet Bossche Gerechtshof. Prof. Rutten De thans bijna 49-jarige prof. dr. F. J. Th. Rutten promoveerde twee maal cum laude, in 1928 te Leuven, in de Nederlandse letteren, het jaar daarop te Utrecht, in de Letteren en Wijsbegeerte. Aan het psycholo gische laboratorium in Utrecht was hij van 1925 tot 1926 als assistent werkzaam. Dezelfde functie kreeg hy een jaar later aan de R.K. uni versiteit te Nijmegen, waar hij in 1931 buitengewoon hoogleraar werd in de experimentele psychologie, en nog twee jaar later hoogleraar. Mr. Schokking Mr. W. F. Schokking, de enige CHU-figuur in het nieuwe kabinet, was advocaat en later kantonrech ter te Amsterdam. In 1939 tot raadslid gekozen voor de C.H.U., vervulde hij deze functie tot 1942, toen de Duitsers hem als gijzelaar naar St. Michielsgestel brachten. De heer Schokking, die tijdens de mo bilisatie reserve-kapitein was en auditeur-militair bij de krijgsraad te velde, was na de bevrijding staf officier bij de B.S. Nadien werd hy gekozen tot wethouder van open bare gezondheid in de hoofdstad. Minister Schokking wordt de vol gende week 48 jaar. Mr. Sassen De jongste der nieuwe ministers hij is 37 jaar is mr. E. M. J. A. Sassen. Hij was jarenlang advo caat en was mede-oprichter en be stuurslid van 'de stichting Christo- foor. Diverse malen vertegenwoor digde hij Nederland in internatio nale lichamen, zo bijvoorbeeld in 1935 in de internationale arbeids organisatie, in 1946 bil de commissie van voorbereiding der UNO te Lon den, in 1947 als lid van de Neder landse delegatie bij de UNO-assem- blée over de verdeling van Pa lestina. In Nederland heeft hy als lid van de staatscommissie-Rutten de publiekrechtelijke organisatie voor de mijnindustrie mede voorbe reid. Korte tijd was hij bestuurslid van de stichting Radio Nederland en van de Wereldomroep. Thans heeft hy' zitting in de commissie van negen voor overleg met de regering met betrekking tot de staatsrechte lijke constructie van het koninkrijk. Mr. Sassen is lid van de KVP. Mr. Stikker Mr. D. U. Stikker, uit wiens „po litieke gesprek" met de heer Oud het afgelopen jaar de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie ont stond van de daarin opgegane Party van de Vryheid was mr. Stik ker voorzitter werd na een loop baan in het bankwezen in 1935 di recteur van Heinekens bierbrouwe rij te Amsterdam. Minister Stikker is in 1897 geboren te Winschoten. Mr. Joekes De 63-jarige mr. A. M. Joekes, uit Boea, Sumatra, geboortig, had reeds enige particuliere functies in Indonesië achter de rug. toen hy in 1920 benoemd werd tot referendaris aan het toenmalige departement van arbeid. Tal van malen was hij in de daaropvolgende jaren rege ringsgedelegeerde op de internatio nale arbeidsconferentles te Genève. In 1925 werd hij tot lid der Tweede Kamer gekozen voor de Vrijzinnig- Democratische Partij, waarvan hy in 1938, na mr. Marchants over gang tot het katholicisme, partijlei der werd. Hij trad na de oorlog toe tot de Partij van de Arbeid. L. Göizenj J. Wi|er» DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT (Van onze speciale verslaggever bij de Olympische Spelen) MEN zou zo denken: een mens moet er aan gewend raken om Fanny Blankers-Roen te zien winnen, maar het was gistermiddag weer precies hetzelfde gekkenhuis als het nu al twee keer geweest Ls. Kleine, in oranje geklede figuurtjes dansten op de tribunes, op de perstribune om helsden Hollandse journalisten elkaar. De naam \an Fanny Blankers-Koen ging voor de derde keer de wereld rond en dat stemde je als Hollander toch wel een beetje trots. Heren-estafette in halve eindstrijd Op één middag, binnen een half uur tijd onze derde gouden en onze tweede bronzen medaille. Fanny Blankers-Koen en Wim Slijkhuis! Misschien is de tweede bronzen medaille van Slijkhuis nog hoger te waarderen dan de gouden plak van Fanny, omdat hij in een zwaar be zet veld de strijd had aan te binden op een afstand, die hem eigenlijk niet zo goed ligt. Des te meer eer voor de derde plaats, die misschien met iets meer geluk een tweede plaats had kunnen zijn, als hij Strand aan de finish maar had kun nen passeren. Echt Engels weertje Daarom misschien waren er nog zo weinig lege plekken in het stadion te vin den. Byna overai elders ter wereld zou dit „weertje" fnuikend zijn ge- Fanrty Blankers-Koen, de snelste vrouw ter wereld, krijgt een zoen van haar man, die tevens haar coach is, na haar overwinning op de 200 meter hardlopen, Plokken-kampioene 1\/1 EVROUW Fanny Blankers- l Koen heeft aan de vele re cords, die zij in haar dertienjarige nthletiekloopbaan vestigde, er gis teren weer een toegevoegd. En wel als winnares van Olympische gou den „plakken". Het is namelijk voor de eerste maal in dc geschtcdenis van dc Olympische Spelen, dat een vrouw beslag legde op drie gouden medailles. Zoals men weet werd Fanny Blankers bij deze Spelen ach tereenvolgens kampioene op de 100 meter, SO meter horden en 200 meter weest voor de belangstelling. Zo niet in Engeland. De eerste surprise Gelukkig kwam er wat meer leven in het Stadion, toen de lopers voor de vier maal honderd meter estafet te binnenkwamen. We zagen beken de gezichten: de beroemde Amerika nen Patton, Dillard en Ewell, de En gelsman Mc. Corquedale (die op de perstribune al lang Mac Krokodil wordt genoemd) en daar waren ook de Hollanders in hun trainingspak ken met oranjekragen: Jan Lam- niers, Jan Meyer, Gabe Scholten en Jan Zwaan. Onze estafetteploeg was ingedeeld by Frankryk, IJsland, Ar gentinië en Canada. Wy waren, eer lijk gezegd, weinig hoopvol gestemd en onze ploeg zou ook de serie niet hebben gewonnen, als bij de laatste wissel de Fransman Valmy niet het stokje had laten vallen. Het was een dramatisch ogenblik. De Fransman rukte zich van wanhoop byna de ha ren uit het hoofd en was er zo „ka pot" van, dat hij door zijn landge noten uit het stadion moest worden weggebracht. Hierdoor kwam onze laatste man, Jan Lammers, een beetje fortuinlijk aan de kop te lig gen, maar het stemt toch tot voldoe ning, dat onze ploeg zonder dat ze ker tweede zou zyn geworden en dus toch verzekerd van de halve finale De tyd 41.7 was voor ons doen niet slecht, doch vergeleken bij die van Amerika (41.1). Italië (41.3), Engeland (41.4) en Honga rije (41.4), doen wy er goed aan ons over de semi-finale geen al te hoge voorstelling te maken, om over de finale maar niet eens te spreken. Een „tonicum" Toch was het een „tonicum", een opkikkertje, waardoor ik het volgend nummer met iets min der pessimisme tegemoet ging zien. De verzuchting van Fanny Blankers-Koen: „Het begint me zo te vervelen" werkte nog in me na. Weliswaar had ik 's mor gens even met Jan Blankers, haar man gesproken, die my had verzekerd, dat Fanny weer O.K. was, dat zy perfect had ge slapen en even geladen aan de start zou verschijnen als by de andere finales, maa»*hele maal gerust was ik er niet op. Ik was bang, dat het slechte weer haar weer een „break down" zou geven Ik zag haar, samen met de andere finalisten, de arena binnen komen, in een blauwe, glimmende regenjas en met de handdoek over het hoofd. Ze ging dadelyk naaj de startplaats en maakte daar, in haar trainings pak, een paar danspasjes. Op de manier van de Zweden, werd er ergens in het Stadion iets ge-yelld van: Fanny, Fanny!!! en toen werd het doodstil. Aan de start hurkten: Fanny Blankers-Koen, Patterson (U.S.A.), Walker en Wil liamson (Eng.), Strickland (Austr.) en Robb (Z.-Afr.). Meters voorsprong Het schot enwas het ge zichtsbedrog (omdat ik c zo ver vandaan zit) dat Fanny iets later weg is dan de anderen .7 Alle anderen gingen eerder de bocht in, maar reeds op het rechte gedeelte ging Fanny ze één voor één voorbij. Het was een copie van de honderd meter. Bij de snelheid van haar lange benen vergeleken kwamen de andere meisjes stil te staan en met meters oorsprong ging Fanny in de tijd van 24.4 secon den door de finish. Fanny is de eerste, die dit Olym pisch nummer op haar naam brengt, omdat de twee honderd meter nog nimmer bij de Olympische Spelen zyn gebracht. Het wereldrecord (23.6 sec.) staat op naam van de Poolse Walasiewicz, Wargwaza, 1935. De Hollandse kolonie iuichte vanzelfsprekend, maar duizenden anderen juichten mee voor „the Dutch wonder". En dat Fanny weer helemaal de oude was, zag ik wel uit de verte. Zy danste, zoende, werd gezoend, kreeg bloemen van Adjc Paulen en werd gefilmd. Slijkhuis komt! ER is één man, die na de fi nale 1500 meter, teleurge steld het Olympisch platform beklom endat was niet Slijkhuis, maar de Zweed Strand, die om zyn tere consti tutie door z'n landgenoten in de watten wordt gelegd, die per missie kreeg om met een vlieg tuig naar Londen te gaan, om dat de bootreis zo vermoeiend was. Strand, de man van de 1500 meter moest op de tweede plaats staan en goed vinden, dat zyn landgenoot Eriksson boven hem uitkeek. De dubbele Zweedse overwinning op de 1500 meter was in wezen min der verrassend dan de nederlaag van Strand. De Zweden waren met drie lopers (de derde was Bergkvist) sterk favoriet. Men hoorde het al aan het „heja-heja" voordat het nummer moest beginnen. Als hel bekende duveltje uit het doosje sprong, de een na de ander, een Zweed overeind, zwaaide fanatiek met z'n arm en dan daverde het door het Stadion: heja-heja... De Fransman Hansenne nam da delijk de kop, de Zweden lagen in de middenmoot en Slykhuis was zo ver standig om de ry te sluiten. In deze formatie ging het twee keer de baan rond. Toen begon het veld zich te „roe ren". De Zweden drongen naar voren en Slijkhuis kroop naar het mid den. De Zweden liepen gedrieën bij elkaar en speelden afwisselend voor „locomotief". Bergkvist moest af zakken, toen het tempo te hoog werd. In de voorlaatste ronde pro beerden Eriksson en Strand het veld los te lopen door een moordend tem po in te zetten. Slijkhuis was de eni ge, die op een tiental meters afstand bij bleef. In de laatste baan probeerde de Tsjech Cevona hem nog in te halen, maar Slykhuis, die 'n voortreffelijke eindppurt had, stormde op de kop lopers af en een meter voor de finish had hij pech, dat er op de binnen baan geen ruimte was om Strand te passeren. Zo kwam het, dat hy in dezelfdé tyd als Strand (3.50.4) ach ter Eriksson over de eindstreep ging. I»e tyd van Eriksson was 3* min. 49.8 en blêef zodoende boven het Olympisch record van Jack Lo- vélock van 3 min. 47.8 sec. Waarschijnlijk zal de nieuwe regering zich Donderdag aan do Staten-Gencraal presenteren. Do bh die gelegenheid af te leggen regeringsverklaring zal de posi tie van dit programmakabinet duidelijk maken. Het kabinet heeft een extra-parlementair karakter, doch verschilt in zo verre van vroegere extra-parle mentaire kabinetten, dat thans wel politieke figuren als minis ter optreden, zonder dat echter bindende afspraken tussen de Kamerfracties zijn gemankt. Er loopt dus geen rechtstreekse draad tussen do fracties onder ling. Twee uur en veertig minuten lang 7,i|n gisteren Bedell Smith. Chataigneau en Roberts, de Ame rikaanse, Franse en Brits© afge zanten in Moskou, In het Kremlin op bezoek geweest. Z(j hebben go- sproken met Molotof en wnarno- mers menen, dat zll oen plaats en een datum hebben voorgesteld voor een conferentie, waarop de minis ters van buitenlandse zaken der Grol© Vier alle problemen zouden kunnen bespreken, dlo Oost en West schelden. Uit het feit, dat er na do bespre king geen communiqué ls uitgege ven. wordt echter afgeleid dat deze ontmoeting nog niet de laatste ls geweest en dat men het niet eens heeft kunnen worden over het hou den van een vlcrmogendhedenbs- spreking. De drie nfgezantep ziln onmid dellijk nadien weer blleen geweest en hebben na een onderlinge be spreking die eveneens meer dan twee ,uur duurde, rapporten opge steld voor hun regeringen. Minder kans op onweer Na de zware regens en onweders van begin Augustus! te Amersfoort samen 17 m.m., ruim de halve maandsom) hebben we een paar da gen koel en droog weer gehad, zon der dat die koelte reden gaf om te mopperen, en nu zijn we In normaal zomerweer, dat wil zeggen het grootste deel van de dag droog en redelijk warm, maar met een kansje op een uurtje regen, dat onweer kan worden als het warm genoeg is ge weest. Zolang de luchttoevoer van zee komt over Z.-Frankrijk blijft dit het dagelijks recept. Komt de lycht echter uit Z.O. en over de Alpen, dan ls een dag droog weer met ta melijke warmte mogelijk. Zaterdagmorgen: Het ochtend- weerbericht spreekt van een nieuwe storing, die Z.-Frankrijk nadert. In dien deze de wind in Frankrijk naar Zuidoost doet draaien, kan het Zon dag wat warmer worden en vermin dert eerst de onweerskans, kan het zelfs de gehele dag droog blilvcn. Prof. Dr. E. VAN EVERDINGEN Nederlandse successen in Londen Fanny BlankersKoen wint haar derde gouden medaille door een overwinning in dc finale 200 meter in 24.4 sec. Wim Slijkhuis legt beslag op de derde plaats in het nummer 1500 meter in dc tijd van 3 min. 50.4 sec. Nederlandse dames-estafette ploeg wint bronzen medaille op dc 4 x 100 meter borstcrawl. Bob Bonte plaatst zich In dc halve finale 200 meter schoolslag. Hcrcn-estafettcpIocg plaatst zich in de finale 4 x 100 meter. De erelijst De volgende Olympische kam pioenen werden Vrijdag in Lon den bekend: 200 meter dames: Fanny Blan kersKoen (Ned.) in 24.4 sec. 1500 meter heren: Eriksson (Zweden) 3 min. 49.8 sec. 4 x 100 meter borstcrawl dames: Ver. Staten, 4 min. 29.2 sec. 100 meter rugslag heren: Stack (V.S.) 1 min. 6.4 sec. Torenspringen dames: Vicky Draves (V.S.) 68.87 pts. Tienkamp: Mathias (V.S.) 7.139 pnt. Degenschermen equipes: Frank rijk. Schieten (vrije karabijn): Gru- nig (Zwitserland) 1120 pt. Worstelen: vlieggcwlcht: Lom- bardi (Italic); Bantam: Petersen (Zweden); Welter: Andcrsson (Zweden); Veder: Oktao (Tur kije); Midden: Grondberg (Zwe den); Halfzwaar: Wilsson (Zwe den); zwaar: Klrcccl (Turkije): Lichtgewicht: Frcy (Zweden). Weerbericht TIJDELIJK ENIGE REGEN Weersverwachting, geldig tot Zondag. avond. Tijdelijk tot krach tig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen met eni ge regen. Later half tot zwaar bewolkt met enkele plaatse lijke regenbuien. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 8 Aug Zon op 5 12. onder 20.18, maan op 9.29, onder 22.—. 9 Aug Zon op 5.13. onder 20 If maan op 10 56, onder 22.13. Miar/4

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1