Landbouwer uit Driebergen verwierf zich naam als prediker Onze zwemmende ,Marietjes maakten geschiedenis Parijs blijft „New Look" trouw „Het water in", kostelijk! Maar rokken komen thans 35 cm. boven de grond Wulfert Floor heeft na 130 jaar nog vele volgelingen Boerderij staat nog aan de Gooyerdijk SANAPIRIN Achttienjarige koningin regeert een week lang in Haarlem Zaterdag 7 Augustus 1948 3 T?R werd vroeger in Indonesië -L-' nogal wat critiek geleverd op het feit, dat 't Gouvernement door middel van de Opium-regie optrad als leverancier van dit gevaarlijke papaver-product. Het is inderdaad oen vreemde figuur, dat juist de overheid zorg zou dragen voor de verstrekking van opium, door ve len terecht „de gesel van het volk" genoemd. Men" moet daarbij echter niet uit het oog verliezen, dat deze regie het mogelijk maakte het opiumkwaad rechtstreeks te be strijden. Sinds 1908 is men hiermee onafgebroken bezig geweest en het debiet van de opiumregie daalde van 100.000 kg. in 1920 tot 22.000 kg. in 1940. Cijfers, die aantonen, dat het de Regering niet om een gunstig winst-object te doen was. In de jaren van de Japanse bezet ting moest dit belangrijke werk on derbroken worden. Wanneer men weet, hoe de Japanners vroeger reeds in het bezette gebied van China het opiumschuiven aanmoe digden als onderdeel van een be paalde bezettingstactiek, dan kan men zich voorstellen, dat de bezet tingsjaren in dit opzicht ook voor Indonesië niet bepaald voordelig zijn geweest. Tijdens de oorlog, het was in December 1944, werd door de Ver. Staten, Engeland en Ne derland. gelijktijdig de z.g. „Bris- bane-ordonnantie" uitgevaardigd, waarbij besloten werd het wettige gebruik van opium af te schaffen. Later is dit voorbeeld door andere landen, zoals Frankrijk en Portugal gevolgd. DOOR het Gouvernement is na de oorlog dan ook geen regie opium meer geproduceerd. De be kende opiumfabriek op Salemba in Batavia werkt niet meer als zoda nig en houdt zich nu uitsluitend bezig met de fabricage van zout. De nieuwe bepalingen zijn van kracht voor het gebied, dat onder Nederlands bewind is gesteld. De Republiek handhaaft in haar ge bieden tot nog toe de Dienst van de Opiumregie. Stellig een ongewens te toestand, want het staat vast, dat uit Djokja belangrijke hoeveel heden opium via Soerabaja hun weg vinden naar het Nederlandse gebied, wat een effectieve bestrij ding niet vergemakkelijkt. Wanneer wij over bestrijding spreken, wil dit overigens niet zeg gen, dat de regering de verstrek king van regie-opium nu maar in eens zou hebben gestaakt. Dit laat ste immers zou voor vele opioma- nen, verslaafde opiumgebruikers, niets minder dan de dood hebben betekend. Men heeft daarom de op lossing gezocht in een geleidelijke vermindering van de hoeveelheid „tjandoe", zoals de rook-opium wordt genoemd, voor de vaste li centiehouders. Op deze wijze denkt men het opiumkwaad langzaam maar zéker te kunnen laten ver dwijnen. WOORD MET EEN MAGISCHE KLANK, dat tot de verbeelding spreekt. Men maakt zich een roman tische voorstelling van kleine, ranke prauwen, die geruisloos en geheimzinnig opdoemem uit het nach telijk duister van de oceaan en na een afgesproken signaal met hun gevaarlijke smokkelwaar koers zet ten in de richting van de kust. Men vormt zich een beeld van schilderachtige kitten, schaars verlicht door walmende olielampen, waar CJiinezen zich overgeven aan de ver rukkingen van "t schui ven en met half-geslo- ten ogen dromen in een paradijs van gelukza ligheid r. - - -rr.r-tfr.raarrr nmiawa ibiiiii i J. H. Pennings 50 jaar J. H. Pennings, de Amersfoortse kunstschilder, wordt 8 Aug. a.s. vijftig jaar. Hij behoort tot de stil len in den lande, die, los van mo derne stijlvormen, zijn eigen weg gaat. Aanvankelijk is hij speciaal als tekenaar naar voren gekomen, waarbij hij intussen picturaal te werk gaat. Het is niet de lijn, de omtrek die hem bekoort, maar de sfeer, het modelé en vooral de contrastwerking zwart-wit in ver schillende gradaties, uit het don ker wikkelen zich de vormen los van zijn gevoelige stillevens vaak nuchtere huishoudelijke voor werpen welige naakten en bloemen. Geen wonder, dat hij zich de laatste tijd veel op 't gebied van de litho, de steendruk beweegt. Dit procédé immers past typisch bij zijn aard en visie. Maar ook het penseel hanteert hij en het is hier mee dat hij nog al eens kinder portretten, baby's, etc. heeft ver vaardigd. Zijn werk is vertegen woordigd in verschillende musea hier te lande. TUIN KALENDER 7 AUGUSTUS. Een graag ge ziene kamerplantdie in het najaar en in de winter haar oranjerode vruchten vertoont, is de Capsicum. Ze behoort tot dezelfde familie als de aardappel en tomaat en draagt evenals deze ook de naam Solanum. Ze wordt onder glas gezaaid en des zomers op een beschut, zonnig plekje buiten in de tuin gehouden. De vruchtjes zijn thans nog groen, doch zullen in de nazomer en herfst gaan kleuren. In 't begin van het najaar gaan de planten naar bin nen. Indien ze te warm staan val len de blaadjes af. In een koele, vorstvrije kamer blijft de Dapsi- cum het langste mooi. IS ZE NIET SCHATTIG? Als u ja zegt, moet u de helft van uw be wondering overdragen aan de ont werpster van het hoedje, dat ge dragen werd op de 14e daagse mo- detentoonstelling te Londen. Zoals u ziet: veel voile en garnering met veren. De kithouder aan het schuiven. Voor hem op de grond de traditionele Hokkian-lamp en aan weerszijden daarvan twee metalen pennen om de opium te roosteren en in de pijp aan te brengen. Ook het gebruikelijke kopje thee ontbreekt niet. tenpeukjes. waardoor vele Neder landers tijdens de bezetting hun Eens in de twee weken krijgen de „vaste klanten" tegen een zeer lage prijs een aantal tubes, waarin zich 0.8 gram opium bevindt. Zoals ge zegd, worden deze maatregelen vaak doorkruist door de clandestie ne aanvoer uit republikeins gebied. De controle is echter zeer intensief, wat wel blijkt uit de zwarte prij zen, die voor deze tubes worden betaald. "Welgestelde Chinezen be talen grif het dertigvoudige van de twee kwartjes, die officieel voor deze tubes worden berekend. De minder draagkrachtige schuivers komen er helemaal niet aan te pas. DEZE „opium-politiek" heeft merkwaardige veranderingen teweeggebracht. Tot nu toe was 't steeds gebruikelijk om de opium te roken. Nu gaan verschillende ge bruikers er toe over om de zaak op te lossen in thee of koffie om zodoende van eenzelfde hoeveel heid opium een groter narcotisch „genot" te ondervinden. Een ver schijnsel met een kwade en met een goede zijde. De werking van ingenomen opium is uiteraard veel schadelijker dan wanneer gerookt wordt. Aan de andere kant hoopt het Gouvernement hiervan een dankbaar gebruik te kunnen ma ken, omdat het thans mogelijk wordt de regie-opium geleidelijk te vervangen door medicinale opium tabletten, die heel wat ongevaarlij ker zijn. Het oude ritueel, waar mee vroeger de opium werd ge schoven, zal dan komen te verval len en daarmee het romantische beeld, dat ons door tal van sensa tieverhalen werd opgehangen DE opium wordt schaars. En dus duur. Alles wijst er op, wan neer men de kitten bezoekt. Een kithouder in de buurt van Glodok, Batavia's „Chinatown", vertelt ons, dat hij al 38 jaar schuift, driemaal per dag. Wat er met hem gebeurd zou zijn, als hij opeens niets meer gekregen had? Een veelzeggend gebaar: „Mati, toean", ik zou dood gegaan zijn. Of hij wel eens opium bijkoopt? Hij lacht iijn ondoor grondelijke glimlach. „Wij zijn de muis, u bent de kat mijnheer" Dui delijker kan het al niet. yeel sluik- opium zal deze oude Chinees ove rigens niet in zijn bezit hebben. Laatst heeft hij nog een kostbare opium-pijp doorgebroken om er de achtergebleven as, de djitjing, uit te kunnen schrapen en die opnieuw te gebruiken als „tweede of derde mengsel". Het deed ons even den ken aan het bewaren van sigaret- karig rantsoen trachtten te vergro ten. Opvallend is het, dat het voor al de ouderen zijn, die zich aan de narcotische werking van de opium overgeven. In alle kitten overwe gen de mensen tussen de 40 en de 60 jaar. Het zijn hoofdzakelijk Chi nezen, waaronder slechts weinig vrouwen. Indonesiërs ziet men hier vrijwel niet. ONZE metgezel, die ons door een labyrinth van griezelige steeg jes en slopjes naar de verborgen opium-holen heeft gevoerd, kent zijn pappenheimers. Hij springt met deze raadselachtige Oosterlin gen om als een toffe Amsterdamse rechercheur met - Linke Toon en Rooie Karei uit de Jordaan. Hij weet ze aan het praten te krijgen. Erg opwekkend is hun verhaal niet. Hier ziet men het grote verval en de menseliike ellende, die een ge volg zijn vSn het kwaad, dat opium schuiven heet.... Uitgeteerde li chamen, ingevallen gezichten, ble ke gelaatskleur, ogen. waaruit alle glans gedoofd is. De bedwelmende, penetrante geur van de brandende tjandoe. die de atmosfeer bijna on draaglijk maakt, de aanblik van de menselijke wrakken, die op de hou ten rustbanken liggen uitgestrekt, nadat zij snel hun drie, vier trek ken aan de pijp hebben gedaan, het flauwe schijnsel der olielampen neen, erg opwekkend is het beeld niet. Aan de wand overal bonte versieringen, nergens ont breekt het portret van de General- lissimo. In één kit is een reclame plaat voor babyvoeding opgehan gen. Zij is uitgevoerd in helle kleu ren en stelt een gelukkige jonge moeder voor, die haar kerngezonde baby omhoog heft. Wel een schril contrast met de lijkachtige figuren, die er onder liggen en waaruit alle leven geweken schijnt te zijn. HET lijdt geen twijfel, dat het Gouvernement met de huidige opiumbepalingen op de goede weg is. Ook in do Chinees-Maleise pers worden de goede resultaten van dit experiment hogelijk geroemd. In het belang van de bevolking, de Chinese vooral, mag men hopen, dat deze maatregelen ook in andere delen van Indonesië toegepast zul len kunnen worden Hoe ook de toekomstige staatkundige vorm van dit uitgestrekte eilandenrijk rond de Evenaar moge zijn, een waarlijk effectieve opiumbestrijding kan slechts in federatief verband ter hand worden genomen. B. Planjer en Jan de Vries schreden er een boek over De historie van de Nederlandse zwemsport op de Olympische Spe len is er een van vallen en op staan. Vallen in het begin, opstaan en zich verheffen in later tijden. In 1896 was ons land te Athene niet vertegenwoordigd en over het al dan niet deelnemen aan de O. S. in 1900 te Parijs is geen zekerheid te krijgen. Na Parijs werd St. Loui? in de Verenigde Staten aan gewezen en dat schijnt voor de Nederlandse zwemmers wel een beetje ver te zijn geweest. Dit ar gument gold echter niet voor Lon den in 1908, zodat toen voor de eerste maal officieel zwemmers en pclospelers werden uitgezonden. Een succes is dat niet geworden. Het ging in die tijd ook niet zo best met ons zwemmen en het was daarom verstandig, dat men naar de Spelen in Stockholm in l&Go geen Nederlanders afvaardigde. Door de eerste wereldoorlog ver vielen de Spelen in 1916 en het werd 1920 eer Antwerpen ze bin nen haar muren zag. Nederland was in 1920 van de ZUS BRAUN ook een Marietje partij, ook met zwemmers en een novum met een zwemster! Rie Beisenherz, met haar 1.22 op de 100 meter vrije zwemwijze, be reikte slechts een derde plaats in de serie en zij bracht het niet tot de halve finaie. Ook onze zwem mers konden het tegen de Austra liërs en Amerikanen (o.w. Duke Kahanamoku) niet bolwerken Maar belangrijk was de demonstratie da- mes-waterpolo, waarvoor het ini tiatief was uitgegaan van de Hol landse dames-zwemclub. Dergelij ke demonstraties, voor welke tak van sport ook, worden alleen bij hoge uitzondering op de Olympi sche Spelen toegelaten. Het was dus een grote eer voor de Neder landse speelsters, dat die toestem ming in Antwerpen verkregen OP de grote, veertien dagen durende, modeshow, die in de laatste weken van Juli in Londen werd gehouden, hebben zich geen ver rassingen voorgedaan wat betreft een nieuwe „New Look". Thans zijn in Parijs de shows gaande waar de scheppers der hedendaagse mode hun herfstmodellen uitbrengen. Christian Dior, de ontwerper van de „New Look" verraste bij de eerste show die in Parijs gehouden werd de toeschouwers door zijn „New Look"-silhouet trouw te blijven, doch de zomen omhoog te brengen tot ruim 35 cm. van de grond. Hij bracht enkele variaties op het oorspronkelijke thema, doch geen belangrijke wijzigingen. Bij de modellen van de Parij- se mode-ontwerper Jacques Fath zijn de rokken lang en voor het merendeel zo nauw, dat zij bij het van er mee te eindigen, lopen moeilijkheden opleveren. Ver Fath toonde een grote der maakt hij veel gebruik van de casaque. Er was op zijn show geen spoor te bekennen van het korte vorm loze silhouette a la 1925, waarover pecten van de collectie. Deze rok is rond de benen gedrapeerd en heeft een nauw onderrokje. De talrijke overrokken hebben overvloedige ruimte van voren. Er waren ook rokken met een opgewerkte taillelijn tot even on der de buste. De lichte, wollen middagjurken waren even gedrapeerd op de heu pen en hadden brede ceintuurs en gordels van antilope-leer. Fath heeft mantels, die met kno pen op de rug sluiten, in de kleu ren donkerrose, licht en donker lila, zacht groen en grijs. De kragen staan hoog op en om sluiten de oren. Ze zijn dikwijls af gezet met bever of luipaard, ook worden vossen of lynx-bont om de Parijse modewereld. Fath week af van de traditionele volgorde en be- hals geslagen. Dit bont hangt op gon met de bruidsjaponinplaats de rug af. Bij het avondtoilet worden Chi- collectie ncse koeliejasjes gedragen in pas wollen jersey pakjes, bestaande uit teltinten en bestikt met brillianten. korte, nauwsluitende jumpertjes De hals. vooral bij cocktail- en met geaccentueerde taille, en ko- avondjurken, is diep uitgesneden, kerrokjes, en daarover heen drie- rond en in vele gevallen met ju- kwart- of zeven-achtste jasjes. De- welen afgezet. De avondtoiletten de laatste weken zoveel geruchten ze jasjes hebben een nauwe taille zijn nauivsluitend en vereisen een liepen. Integendeel, de roklengte en wijde schoot, vervaardigd uit perfect figuur, bleef ongeveer 30 cm. van de grond puntig uitlopende bladvormige de- Fath ontwerpt ook hoeden. Voor en de taille scherp geaccentueerd. len. de avond toonde hij kleine fluwe- Zoals gewoonlijk was d,e show De spiraal- of strompel-rok len cloches, gegarneerd met aigret- een belangrijke gebeurtenis in de vormde een der belangrijkste as- fes. werd. Onder de deelneemsters wa ren er enkelen, die nu nóg een rol spelen in ons nationale zwemleven: mcj. G. Klapwijk (die in 1947 Nel van Vliet en Iet KosterVan Fcg- gclcn naar Amerika begeleidde) er. mej. Ada Bol ten, die thans als mevrouw HaitsmaBolten deel uitmaakt van de waterpolo- commissie van de K.N Z.B. en die trainster is van de Amsterdamse dcmes-zwemclub. De demonstratie in Antwerpen slaagde, doch het waterpolospel voor dames vond geen blijvende verbreiding in de wereld. Wij zeiden het al. Rie Beisenherz had niet al te veel succes in 1920. Maar cr zouden andere Marietjcs komen, die op andere Olympische Spelen de stoutste verwachtingen van zwemlievend Nederland over troffen. De zestienjarige Marie Ba ron gaf in 1924 tc Parijs de beste zwemsters van de hele wereld een lesje in schoolslagzwemmpn. Nie mand buiten onze grenzen had ooit gehoord van dat jonge, stevige kind, dat in een van de series van de 200 meter uitkwam en zwom alsof cr geen wereldrecordhoudster (de Engelse I. Gilbert) achter haar was. Zij zwom steeds aan de kop, steeds meer alleen. Helaas, in haar onervarenheid vergat zij éénmaal, dat elk keerpunt met twee han den gelijktijdig moest worden aan geraakt en toen zij na 3 min. 22.6 sec. aantikte," moest zij om dit ver grijp worden gediskwalificeerd. De illusie van een Olympisch kam pioene was voor Nederland ver gaan. Maar de snelste was zij! Een ander meisje, wier zon daar in Parijs opging, was Marie Vier dag, die wel niet verder dan de halve finale kwam, maar door haar goede tijd toch als zesde geklas seerd werd. In 1928 in Amsterdam was er Marietje of wel „Zus" Braun, die tweede werd op de 400 meter en die uitkwam in de finale 100 me ter rug, een wedstrijd, zo spannend als zelden te zien werd gegeven. Nog tien meter en zes zwemsters liggen ongeveer gelijk. Nog vijf nieter, vier zwemsters op één lijn. Drie zwemsters vlak bij het eind punt! De luidspreker* verbreekt de spanning in het eivolle stadion: „Honderd meter rugslag dames. Eén en Olympisch kampioene, M. J. Braun, Holland". Het zwemstadion staat op zijn kop. Aan Zus Braun kwam de hoogste eer en door haar aan Ne derland, aan ons hele volk. Dit onvergetelijke moment en nog vele andere belangrijke ge beurtenissen uit de geschiedenis van onze zwemsport op de Olympi sche Spelen, herleven in de splin ternieuwe en voortreffelijk ver zorgde uitgave van de Nederlandse Keurboekerij. „Het wate in!", een pennevrucht van B. Planjer en Jan de Vries, de populaire voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, die hun serie prettig geschreven artikelen en beschou wingen over het zwemmen, tot een waardevol boekwerk voor de sport liefhebber aaneenregen. Wij lezen cr nog veel in over de andere be roemd geworden „Marietjes", die na Zus Braun kwamen. En wij vinden tal van wetenswaardighe den op het gebied van zwemtech- niek, waterpolo en zwemmend red den. Het is geschreven door man nen met een zeer veel omvattende kennis van en een grote liefde voor de zwemsport. De foto's, ook b.v. van het schoonspringen, zijn bij zonder fraai. Vijf dagen praten en wet ging niet door Tonelen zoals in de film „Mr. Smith gaat naar Washington" zijn dezer dagen werkelijkheid geweest in de Amerikaanse Se naat waar de Zuidelijke Demo craten vijf dagen lang redevoe ringen hebben gehouden om de aanvaarding van een wetsont werp op te houden dat de ver kiezingsbelasting verbiedt, een middel om het stemrecht van de negers in de zuidelijke staten der V.S. te beperken. De „fili buster" had sutfees: de Republi keinen hebben het wetsontwerp ingetrokken. Zij hebben tevens echter besloten, om de bepalin gen inzake Senaatsdebatten zo te wijzigen, dat filibustercam- pagnes niet meer kunnen voor komen. HET is dezer dagen juist honderddertig jaar geleden, dat in Drieber gen de thans in vele streken van ons land nog zeer bekende land bouwer-prediker Wulfert Floor werd geboren. Een combinatie van „be roepen" als deze zal stellig maar heel weinig worden aangetroffen en het is dan ook wel begrijpelijk, dat Floors hoorders en lezers het meest onder de boerenstand worden gevonden. Zijn leerredenen, die ver scheidene drukken beleefden, ademen alle het Piëtisme in zijn bepaalde vormen van zwaarmoedige, strenge godsdienst, dat nu nog bijvoorbeeld in de Geref. Gemeenten wordt gevonden. alsof men Floor zelf hoorde spre ken. Spreek hun niet over het le zen uit een andere Bijbel dan de cudc Statenvertaling met kantteke ningen, want alleen daaraan ken nen zij waarde toe cn zij leggen deze daarbij op een zo rechtlijnige conservatieve wijze uit, dat de meest vreemde opvattingen over de moderne tijd onder hen leven, ter wijl zij deze oude vertaling nog plegen te lezen in het Hollands van de zeventiende eeuw, waarin men het indertijd had overgezet. Het zou ons tc ver voeren om alle re denen nn te gaan, die do woorden van Wulfert Floor in hot Sticht zo veel ingang deden vinden, maar als vrij zeker mag wel worden aange nomen, dat de macht van de adel, die tot kort voor de laatste oorlog de boeren in een staat van gees telijke „horigheid" hield, waaraan zij zich nu nog nauwelijks ontwor steld hebben, aan deze ontwikke ling niet vreemd is. En zo zien we nu nog, zovele jaren na het leven van de landbouwer-prediker dik wijls annkondiglngen van oefenin gen „in de geest van wijlen de god zalige oefenaar Wulfert Floor". De boerderij, waar Wulfert Floor eens leefde en werkte, vinden we in Driebergcn-Rijscnburg aan de Gooyerdijk en wie deze boerderij nu ziet, krijgt de indruk dat deze nu nog de stempel draagt, die Floor er eertijds op drukte. Men ontkomt niet aan de indruk, dat zijn geest er rondwaart. Een van de oorzaken hiervan zal wel zijn, dat juist in de naaste omgeving van de plaats, waar eens de landbouwer prediker woonde, de meeste van zijn volgelingen worden gevonden. "Over Floors leefwijze is niet veel bekend, want hij vertoonde zich maar zelden door de weck in het dorp Driebergen. Het klinkt ons misschien wat eigenaardig in de oren, dat de enige plaats, waar men hem op weekdagen stellig kon ont moeten zo lazen we tenminste in het archief van de heer B. Kraal te Driebergen een nu verdwenen logement aan de Hoofdstraat was, waar hij op Zaterdagavonden placht te zijn en waarheen hij zich altijd begaf volgens een vaste rou te langs het inmiddels ook al ver dwenen kerkpaadje bij „De Engh" Men vergete echter niet. dat zulks in die dagen zeer gewoon was, want van drankbestrijding was nog geen sprake. Een andere logement houder in Driebergen was zelfs een geacht president-kerkvoogd in het dorp en het zou niet moeilijk zijn, deze voorbeelden nog met andere uit te breiden. Verder had Floor echter slechts hoofdzakelijk contact met zijn eigen kring, waarin zijn naam als oefenaar zich spoedig verbreidde. Vooral in Zeeland kon hii zijn aanhangers bij duizenden tellen, waar Smutcgelt uit Middel burg de weg reeds voor hem had geëffend. „Bevindelijke" inslag Omstreeks de zeventiende eeuw ontstond als reactie tegen de groei ende geest van revolutie cn verlich ting, die de idee verspreidde dat de mens van nature goed was, een stroming onder sommige Gerefor meerden, die sferk de nadruk ging leggen op de verdorvenheid en de zondigheid van de mensen. Een voorbeeld hiervan geeft Schorting- huis in zijn boek, „Het Innige Christendom". Weldra gingen de genen, die de voetstappen van Schortinghuls wilden drukken con ventikels vormen, waarin de „be vindelijkheid" hoogtij ging vieren en waar men zo sterk de nadruk ging leggen op de ellende cn de zonde van de mens. dat men aan de gedachte van de Verlossing door Christus' lijden bijna niet toekwam en waarbij men niet verder kwam dan een jammerklacht: „Och, mocht ik nog eens van mijn zon den verlost worden." Tot deze kringen behoorde Wul fert Floor en behoren nu degenen, die zijn werken nog lezen. Wie met hen spreekt, hoort deze zelfde toon, Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn helpt altijd Wc cr een zege van ons politic-elftal De Vrijdagavond gehouden voet balwedstrijd tussen het Nederland se politic-elftal en het Jutlandse politie-elftal eindigde voor de Ne derlanders in een 61 overwin ning. Met dc rust was de stand 1 0. Nog wat frisjes. De Zwitserse zwemmer Scpp Srhncck, die hedennacht bil Calais startte om het Kanaal over te zwemmen, moest nn 40 minuten zijn poRlnR staken, om dat het water te koud was. Kerknieuws KERKNIEUWS Ncd. llorv. Kerk Beroepen tc Haren (Gron toez.) P. J F v. Voorts Vader te Ecfdc te Zuldwoldc (Dr J. Groot te Bergen- thcim Bedankt voor Gameren J. Zwijnenburg ie Hulzen (N.H.). Gercf. Kerken Beroepen tc Den Helder (3e pred, pl.) Ch. H. Swcn te Eibcrgcn-Rekken Geref. Gemeenten Aangenomen naar IJssclmondcn J. Hagestein, cand. tc Vlaardingcn. die bcdakte voor Boskoop. Enkhulzen. Heemstede. Katwijk a. Zee Leerdam, Mclissant. Nieuwcrkerk n. d IJsseL Nijkcrk, Ouddorp. Tcrncuzcn cn Wcst- zaan. „In deze deel preekte Wulfert Floor altijd", aldus de huidige bewoner van de boerderij te Driebergen waar de bekende landbouwer-pre dikant destijds woonde. Het is niet eenvoudig examen met nog een door te dringen tot paar meisjes van mijn HM Flora II. bloe- school, de openbare menkoningin van Haar- meisjes H.B.S.". zo ver- lem, want de hofauto- riteiten, in casu het be stuur van Haarlem's Bloei bewaken haar goed, vooral wanneer H.M. „incognito" deel genomen heeft aan dc vermaken van een lu napark en daardoor pas in het holst van de nacht in het koninklijk buitenverblijf aan dc Rijnstraat in Heemste de terugkeerde. Haar lem is een democrati sche stad en men gunt zijn 18-jarige koning innetje gaarne dit puur burgerlijk plezier. „Hoe ik het vind?" Twee grote bruine ogen. die fonkelen van plezier kijken de vra ger daarbij aan. „Ver schrikkelijk leuk. Een echt grappig grote men sen-spelletje, dat best een week is uit te hou den al is het heel ver moeiend." .,Ik werd tot konin gin gekozen na een telt Grcetje Kolkman verder. „Dat examen was echt spannend. Wij moesten bewijzen vlot te kunnen ant woorden op allerlei ■HÉÉRjÉÉÉpÉBHB! 's Avonds naar het lunapark l r tci vragen en ons konink lijk te kunnen gedra gen. Om het echt tc maken mochten wij costuums aantrekken van Kruis Voorberg, die nog in het stadhuis waren achtergebleven. Een gemeen vraagje was. van welke bloem ik het meest houd. Ik heb er op geantwoord: Als een goede koningin houd ik van al mijn onderdanen evenveel." Over het Haarlemse publick is H.M. min der goed te spreken: „de mensen bekijken me alsof er een wild beest langs komt." Het leukste moment, dat zij tot nog toe be leefd heeft was tijdons de kroning toen zij naast de burgemeester op het podium gezeten, plotseling een dikke moeke met een klein jongetje dwars door do mensenmenigte en het politiecordon heen op zich af zag komen. Met de woorden: „Hier koningin, komt een echte Haarlemse jon gen U bloemen aan bieden. Het mag toch wel. hè burgemeester?" ontving Flora II haar eerste weinig officiële hulde, een grote bos dahlia's. Zaterdag beleeft Flo ra haar laatste rege ringsdaad, wanneer zij aan het hoofd van het bloemencorso de Haar lemmers en de buiten lui de schoonheden van haar rijk zal tonen. Dan is het spel uit 's Avonds gaat zij ge zellig weer gewoon als Greetje Kolkman naar het vuurwerk kijken.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3