Hoe de Pinacotheek groeide In N.O.-polder ontwikkelt zich eigen middenstand Een kostelijke verzameling van uitgelezen schilderijen „Storta" verwacht tachtigduizend bezoekers SCHOUDERTAS DAT is nu mijn VrindJ Co ia ra 0 tem ree 11 a m e is niet te vervangen! ATELIER BABY- en KINDERCONFECTIE PRIMA KRACHT VROUWENKORPS Brandpunten UW Advertentie HET is een van de gevolgen van het Wittelsbacher huis uitstierf en <ic oorlog en niet een der vervangen werd door de heren van - de oorlog en niet een der slechtste dat kunstverzamelin gen. die tot dusver hokvast gebon den zaten aan een bepaalde plaats, thans reislustig en mobiel geworden zijn Zo hebben w;j verleden jaar de Weense tentoonstelling in Am sterdam gehad, en deze zomer her bergt het Rijksmuseum de schatten van de Pinacotheek. Het gebouw zelf is ln München, waar de „Beweging" U weet wel is geboren, door de bomdardc- mentsvliegtuigen verwoest, die vol gens Göring U weet wel nim mer Duitsland zouden binnenkomen. De schilderijen echter waren wei- bewaard op het platteland en zijn alle behouden gebleven. Duitsland weet, schrijft Ébcrhard Hanfstaen- gel. die de catalogus inleidt, dat het met dit bezit het kostbaarste, dat het bezat gered heeft, niet slechts voor zichzelf, maar voor de gehele mensheid. Het klinkt ons, nuchtere Nederlanders, misschien wat ge zwollen in de oren. vooral ook na de ervaring, dat Duitsland dit alles toch maar op het spel gezet heeft toen het de oorlog begon en ook na de wetenschap, hoe men de kost baarste bezittingen uit andere lan den heeft weten weg te slepen. Maar wdar is 't. Grootser kunstver zameling kende Duitsland niet, noch in Dresden, noch in Berlijn, hoeveel schoons hier ook verenigd was. Het mag onze üdelheid misschien strelen, dat Nederlanders hieraan hun aandeel genomen hebben. Een zekere Peter de Witte werd in het begin der 17e eeuw intendant onder de eerste keurvorst van Beieren, Maximiliaan, die met weinig geld, vele goede woorden en kwistig rondgestrooide privileges meer dan één altaarstuk van Dürer e.a. wist los te werken. Dat deze vorstelijke personen niet altijd ongebreideld hun lusten konden volgen, blijkt wel uit het feit. dat Maxlmiliaan's va der Willem de Vijfde te maken had met Onwillige Staten, die de gelden, nodig voor „die verderbliche Kaufe seldsamer und unnützer Dinge" weigerden, ja, zelfs de eis Heten ho ren, dat de verzameling, bijeenge bracht door zijn voorganger, zou worden verkocht...! Misschien heb ben ze het zo erg niet gemeend; deze dreigende verkoop althans is achterwege gebleven. De man. die deze collectie tot een der eerste van Europa heeft ge maakt. Max Emanuel, die zich en zijn volk arm kocht, werd als land voogd van Zuid-Nederland in zijn verzameliiver extra-geprikkeld. Hij kon namelijk met negentigduizend Brabantse guldens van een Ant werpenaar. die Gijsbert van Keulen heette, niet minder dan 105 schil derijen aankopen en dat nog wel voor het merendeel stukken van de eerste rang, w.o. 12 werken van Rubens, 15 van v. Dyck, S van Adriaan Brouwer en dan de drie gokkende kwajongens van Murillo. Verschillende van deze Danelen zijn thans in Amsterdam te zien; het laatstgenoemde van Murillo niet, maar wel twee andere straatjon- gensgevallen, die vrijwel evenwaar dig zijn en zich al gauw tot de po pulairste stukken van deze exposi tie hebben gemaakt. Nederlandse deel Het typisch Hollandse deel van deze verzameling is voor een groot deel te danken aan een collectie uit Mannheim, welke naar München overging toen de Beierse lijn van vervangen werd door de heren van de Palz. Ook werd door erfenis de uitgelezen verzameling in Dllsscl- dorf bij het Münchens bezit inge lijfd. Groot van omvang was deze collectie niet, maar de kwaliteit excelleerde des te meer. De zes be kende Passietaferelen van Rem brandt behoorden daartoe, evenals een 10-tal schilderijen van Rubens om Couperus te citeren: .hier zo sympathiek als nergens anders" en 17 grote van Dvck's. Over de laatste collectie moest nog worden gevochten, daar de Pruisische Rege. ring. aangestookt door de Rijnland se pers. haar aan de Beierse be twistte. Het liep echter op niets uit. De documenten waren duidelijk. Daar kon ook de Pruis niet tegenop. Het leek ons goed aan de arti kelen die wij van plan zijn aan deze kosteliike kunstverzameling te wij den enkele historische opmerkingen te doen voorafgegaan. C. A. S. Een typisch Hollands interieur, dat deel uitmaakt van de verzameling der Pinacotheek. Een minder be kend schilder, luisterend naar de echt Hollandse naam Jansen, is de maker ervan. Men zou er geen be zwaar tegen maken als de naam HOE sterk de spanning geworden was, welk een omvang de oor logspsychose onder ons al weer had aangenomen, merken wij pas goed aan de golf van verlichting, die over het gehele Westen heenslaat, nu men e i ij k e r e s u iu het gevoel heeft, dat het gevaar voor- bedenkelijke hierby kelijke resultaten. Het enige onderhoud met Stalin, dat op dat hij om te beginnen al ge- - vind ik> dat dit met Molotof is gevolgd, het gevolg is steld? We weten het niet. Maar bii is Want ook' dezV reacti"e"is gelijk aJs zodanig reeds een concessie aan geweest van Russische bereidwillig- zolang we dit niet weten en dus ook aan de actie welke eraan vooraf- de Russen is; de heren van het hcid. Want de vertegenwoordigers niet kunnen beoordelen, of er een cing Kremlin liggen de democratische me- van de Drie hadden opdracht, zo redelijke kans is, dat de door het t 1 in rip thodes van de open diplomatie nu meen ik begrepen te hebben, om de Westen gewenste onderhandelingen Zit er niet iets overdrevens in de u„,t.. w„wii wijze, waarop de wijzer onze eenmaal helemaal niet. Zij hebben - - nf dan ook in de volkomen geheimhou- stemming om beurten ding van alles wat er tot dusver ge- naar de andere kant uitslaat? Ik heb cn daQn is d e toetsst(,en - de lezer weet het - nooit behoord ,cn zien mor dc crnst en de oprceht. tot degenen die van mening waren yan de Weslersc mosendheden, dat de Berlijnsc crisis noodzakehjk daar b(m jk van overluigdi al moet op een oorlog moest uitlopen, maar jk er aanslonds bljvocgen, dat ook door 1 juist daarom verbeeld ik me het recht te hebben om nu te waarschu wen tegen een doorslaan naar de an dere kant, tegen een oppervlakkig optimisme, dat niet anders kan aan voeren dan dat de zaak nu wel in orde zal komen. Wat is er de laatste tijd precies ge beurd0 Om te beginnen weten we dat niet Want van het ogenblik af. dat Molotof zijn vacantie heeft on laatstgenoemden deze weg zeker niet alleen met tegenzin hebben in geslagen. Het gevolg van een en an der is echter, dat we nog meer gissen moeten dan anders al het geval is en dat de kans op het trekken van ver keerde of half juiste conclusies nog idem zoveel groter is geworden. Molotof heeft dus dc vertegen woordigers van het Westen (de am- mogelijkheid van een onderhoud met werkelijk op gang komen, is er, Stalin wol ter sprake te brengen, dunkt mij. alle aanleiding tot voor maar dit niet te doen in zo dringende zichtigheid met ons optimisme. Gesteld nu b.v. eens, dat Stalin als praealabele voorwaarde gesteld heeft, dat de drie Westelijke mogendheden hun vergevorderde voorbereidingen voor een West-Duitse staat zouden staken cn hun plannen in deze dus voorlopig zouden laten varen. Deze veronderstelling is helemaal niet vreemd, gezien het feit, dat generaal Robertson, de bevelhebber van de Britse zone, onmiddellijk na het on derhoud met Stalin weer naar Lon- prof. dr. C. D. J. Brandt derbroken om de vertegenwoordigers bassadeurs van de V.S. en Frankrijk, der drie Westelijke mogendheden Badell Smith en De Chataigneau, be- toch te ontvangen, zijn de Grote Vier nevens Bevin's privé-secretans Ro- teruggekeerd tot de methodes der berts) ontvangen. Heeft hij werkelijk meest volstrekte geheime diplomatie. z.'jn ..vacantie" hiervoor onderbroken, vorm, dat zij het risico van weige ring, dus van een fiasco liepen. D c- ze bereidheid van het Kremlin was en is inder daad een goed teken en het den is geroepen voor overleg. Aan zo'n is niet te verwonderen, dat een flink voorwaarde zouden de Drie mi. niet deel van de opluchting in de wereld kunnen voldoen zonder de eerste hierin zijn oorsprong genomen heeft, stap op de gevaarlijk helling van het appeasement te zetten, een weg. die zij niet op willen, maar Washington MAARen nu komt het.... wat en Londen tot dusver aldoor hebben weten we nu over dat onder- betoogd. Maar komt er dan nog iets Zelfs de gebruikelijke nietszeggende dat wil zeggen, was hij van plan de houd van de Drie met Stalin, behal- terecht van verder onderhandelen, communiqué's konden er ditmaal niet heren niet te ontvangen, maar heeft ve dat het twee uur, dus heel extra van zo'n conferentie der Grote Vier? op overschieten. Op zichzelf is dit be- hij te elfder ure (in overleg met of op lang. heeft geduurd? Helemaal niets. En dan nog iets heel anders. Het grijpclijk. De ervaring met de „open order van Stalm?) zijn houding cn js stalin inzake Berlijn tot concessies heeft er veel van, of men in het feit diplomatie", opgedaan sinds het ein- d"s de Russische politiek gewijzigd? bereid geweest? Wil hij in beginsel alleen al. dat Stalin zich bereid heeft de van de oorlog (eigenlijk is die er- Of was üit alleen maar een manoeu- een bespreking van de Grote Vier en laten vinden om met het Westen te varing al veel ouder en dateert zij al vre? zo ja, waarover dan? Over Berlijn, gaan praten een reden ziet om te van het vredescongres van Parijs Misschien is het niet eens zo heel over heel het Duitse probleem, over constateren, dat het ergste gevaar 1918/19!) is bepaald niet gunstig: zij belangrijk om hierop het antwoord alle tussen Oost en West hangende voorbij is. Alsof diezelfde men nog bracht ons heel veel veel te veel te weten. Veel belangrijker lijkt het geschillen, hetzij in Europa, hetzij nooit heeft gehoord van oriderhandc- Pietcr de Hoogh eronder geprijkt Pr<>Paganda voor het forum mij in ieder geval, dat, als ik het zelfs in de hele wereld? En vooral: lingen om tijd te winnen, om de po- i,„,j 1 van dc wereld en veel te weinig za- goed zie. het plaats hebben van het welke voorwaarden heeft sitie tegenover eigen volk of tegen- hacl over de wereld beter te maken of zelfs om de tegenpartij zand in de ogen te strooien. Is men dan verge ten, dat de aanval op Pearl Harbour kwam op een moment, dat er serieus lijkende onderhandelingen tussen Ja pan cn de V.S. in Washington gaan de waren? Wanneer we nu maar hier of daar duidelijk zichtbare tekenen van ont spanning konden waarnemen. Zeker, de toon van de Duitse pers in de Russische zone is anders, minder agressief tegen het Westen geworden. Maar het standpunt, dat de Sowjet- opvatting over Berlijn de enige juis te is, laten die kranten daarom niet los, al dragen zij het wat minder provocerend voor. Verdere bewijzen dat er, al is het nog maar zo'n lichte, verandering in de Russische houding in Berlijn is gekomen, hetzij op po litiek of economisch of administratief gebied, zie ik, eerlijk gezegd, nog steeds niet. En als ik naar elders kijk. b.v. naar de Donauconferentie. dan moet ik zeggen, dat er veel fantasie nodig is om hier een toenadering tus sen Oost en West te kunnen bespeu ren. K wil nog eens in andere woorden A herhalen, wat ik aan het begin heb gezegd. Ik heb altijd aangedron gen op een zo nuchter zakelijk mo gelijke beoordeling van de spanning om Berlijn. Maar laten we dan de ontspanning, waarvan ik van ganser harte hoop, dat die is ingetreden (dat er een zekere ontspanning merkbaar is. daar twijfel ik geen ogenblik aan!) met dezelfde maatstaven meten en ons niet wijs maken, dat de politieke hemel per sé helder wordt, zodra we het eerste stukje blauw tussen de wolken hebben ontdekt. Gaat Nederland zelf fruit drogen? Er ligt in ons land nog steeds een groot afzetgebied voor Nederlands fruit braa^, dat de aandacht van onze fruittelers en anderen ten volle verdient. Voor 1940 bestond er nl. een be langrijke import van gedroogd fruit, die geheel in eigen land werd geconsumeerd. Men kan bereke nen, dat voor de verwerking door fabrieken van deze geïmporteerde hoeveelheid circa 30 millioen kilo gram vers fruit per jaar nodig is geweest. Fruit, dat wij ook zelf telen in een kwaliteit, die voor het drogen even goed geschikt is als het buitenlandse product. Alleen de goede drooginstallaties ontbreken. In samenwerking»met de alge meen fechnische afdeling van het instituut voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek en een ingenieursbureau stelt het instituut voor bewaring en verwerking van tuinbouwproducten, Haagsteeg 3 te Wageningen thans een volledig uitgewerkt ontwerp samen van een moderne fruitdroger met een capa citeit van circa een ton vers fruit per dag. Deze tekeningen worden zover uitgewerkt, dat het voor een aannemer ter plaatse mogelijk zal zijn een dergelijke droger te bou wen. Het is de bedoeling dit ontwerp aan belangstellenden ter beschik king te stellen. Getracht wordt het ontwerp nog voor de herfst gereed te krijgen. Deze nieuwe Amerikaanse tractor, „de kleine reus", ploegt met twee vlijmscherpe scharen een vijf-en- zestig c.m. brede strook grond zo snel. dat men moeite heeft hem te voet bij te houden. Met deze ploeg wordt in ruim drie uur een hectare zware grond omgewerkt, een op gave waarvoor met twee paarden zestien uur nodig is. Aan brandstof verbruikt deze met petroleum aan gedreven motor ongeveer 1.50 per hectare. De 18 pk motor is in staat vrachten van vijf ton tegen steile hellingen op te trekken. Landbouwtentoonstelling „Groningen 1948" Groningen het land van de agra rische industrie, zou geen landbouw gebied zijn, zonder de hulp van het paard. Ook al breidt de mechanisa tie zich daaruit, het paard is cn blijft gedeeltelijk het middel tot vervoer van al het werk, dat er zoal op een boerderij gebeurt. Op de tentoonstelling, die de 28ste Augustus in Groningen gehouden zal worden, neemt dit dier dan ook een zeer belangrijke plaats in. Ook dit jaar zal de tentoonstelling „Groningen 1948" de paardenlief hebbers laten genieten Een keur van dieren o.a tuigpaarden zullen op de Grote Markt voor belang stellenden poseren, eerst aan de hand daarna ingespannen. Op het Concoursterrein zal een uitgebreid programma worden ge geven. Behalve tuigpaarden noemen we nog dc springconcoursen, dres- suurproeven en jachtpaarden. Deze paarden brengen dit jaar iets zeer aparts n l het vierspannen-nummer met mailcoaches. Zij moeten inge spannen en al. hun kunnen tonen, daar ze over diverse hindernissen hun weg moeten zoeken. Voor deze grootse tentoonstelling opent de stad Groningen op 27 en 28 Augustus haar poorten Gelderse boerendag te Hummelo De Gelderse Boerendag zal Don derdag 19 Augustus te Hummelo worden gehouden. De opening ge schiedt door de Commissaris van de Koningin in de provincie Gelder land, Jhr. C. G. C. Quarles van Ut- ford. Burgemeester E. S. van Veen van Aalten zal een rede houden over het onderwerp .Nederland en Oranje". Daarna spreekt de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw,, over „Ons volk in de branding". In de middaguren wordt een con- courshippique gehouden. De lan delijke rgvereniging ,.St. Stef- femrijders" te Laren zal acrobati sche toeren demonstreren. Op deze dag zullen de Gelderse kampioen schappen worden verreden. 's Avonds wordt een openlucht spel gehouden. Aan de boerendag zal een tentoonstelling ziin verbon den, waar een uitgebreide collectie landbouwmachines aanwezig is. 't Boek van de maand Graham Greene's „The Heart of the Matter" is in de Verenigde Sta ten uitgekozen als het beste katho lieke boek van de maand Augustus. „Don Bosco" in Polen vijftig jaar Binnenkort zullen de paters Se- lecianen in Polen hun 50-jarig ju bileum vieren. In hun internaten zijn momenteel 4451 leerlingen. De feestelijkheden zullen worden geopend door de Primaat van Po len Kardinaal Hlond. die tot de zelfde congregatie behoort. NIEUWE PRUIMENSOORT GEKWEEKT De heer J. Th Vermunt te Zierikzee heeft kans gezien op een tak van een Reine Victoria een tak van een Reine Claude pruim te enten. Van deze Reine Victoria kunnen nu Reine Claude pruimen worden ge plukt. Men heeft de nieuwe varië teit Reine Claude van Schouwen genoemd. In een dezer dagen gehouden ver gadering van de verschillende com missies voor de voorbereiding van de Storta deelde de voorzitter, dr. J. Grashuis, o m mede, dal hem gebleken is. dat in allerlei kringen grote belangstelling voor deze ten toonstelling bestaat. Indien de om standigheden niet ongunstig zijn, meent hij wel 80 000 bezoekers te mogen verwachten. Voorts bleek op deze vergadering, dal nagenoeg alle standruimte is bezet en de in zendingen van uiteenlopende aard zijn, zodat ieder er iets zal vinden, dat zijn belangstelling zal hebben Er zal bijv. ook een kunstmoeder in bedrijf worden gedemonstreerd, een onderdeel, dat op menige tentoon stelling veel belangstelling had De landbouwvoorl ichtingsdicnst zal o.a. komen met bodemprofielen, een afd. over weidebouw met elec- trische afrastering, een afd. voeder- bouw, afgestemd op de Utrechtse zandgronden, alsmede een afd. aar dappelteelt, onkruidbestrijding op bouw- en grasland, terwijl voorts de afd. mechanisatie een beeld zal geven van die werktuigen, wrjlke voor de Utrechtse zandboeren van belang zijn. Over de attracties, zoals het luna park en het optreden van het ca baretgezelschap kunnen we kort zijn en volstaan met de vermelding, dat het cabaretgezelschap doorlo pende voorstellingen van ongeveer 20 minuten zal geven, teneinde een zo groot mogelijk aantal bezoekers gelegenheid te geven het program ma te volgen. Boekbespreking I Cooper's „Hertendoder" een goed jongensboek James Fenimore Cooper's „Her tendoder" verscheen in een Neder landse bewerking van J. Leclée bij de uitgeverij „De Sleutel" te Ant- werpen-Amsterdam. De titel en de wat primitieve omslagtekening sug gereren tezamen reeds, dat hier 'n brok Indianenromantiek wordt op gedist, waarin zoals gewoonlijk de goede en boze broeders, al of niet in samenwerking met blanke kolonisten, elkaar te lijf gaan. Het boek is vooral geschikt voor de wat oudere jeugd, die goed doet de prachtige natuurbeschrijvingen van Cooper eens op zich te laten inwer ken. Zijn taal is vooral in de eerste hoofdstukken, wat al te omslachtig en te pathetisch voor onze „moder ne" kinderen. Spannend is „Her tendoder" zeker, gelukkig zonder de sensationele krachttoeren van vele andere „Indianenboeken" te bevatten, die dergelijke lectuur over het algemeen minder geschikt maken voor onze jeugdige lezers. Nieuwe postzegelserie Op twee, van de nieuwe serie postzegels, welke in de drie zónes van Duitsland zullen worden uitge geven, staan de kathedralen van Keulen en München afgebeeld. Contact tussen „oude" en „nieuwe" land Verscheidene van de aan de Noordoostpolder grenzende ge meenten hebben zich de laatste jaren beraden over de moge lijkheden, welke de ontwikke ling van dit nieuwe land voor de onmiddellijke omgeving biedt. Het is daarbij een strijd vraag, of de polder zich zal oriënteren op plaatsen als Lemmer, Kuinre, Vollenhove en Kampen, of dat hij zich reeds spoedig zal richten op eigen centra. In ieder geval hebben de betrokken gemeen tebesturen en middenstanders het een en ander gedaan om contact te leggen tussen het „oude" en het „nieuwe" land en in vele gevallen zijn deze initiatieven met succes be kroond. Reeds voordat men met de in poldering van de Noordoostpolder begon, werd in een officieel rap port geschreven, dat het niet de bedoeling is, er industrieën te ves tigen. Met het oog op de behoeften van het nieuwe land van 48.000 ha, heeft men daarom pogingen aangewend in de randgebieden in dustrieën te krijgen. De omstan digheden werken echter niet mee; gebouwen en werkkrachten zijn in onvoldoende mate beschikbaar. Toch heeft het gemeentebestuur van Lemsterland thans besprekin gen geopend met initiatiefnemers tot het stichten van een strocarton- fabriek. Men is namelijk van me ning dat deze voor een groot ge bied in een behoefte zou voorzien. Thans gaat het stro uit de polder naar de fabrieken in Groningen. Als een goede plaats voor vestiging van nieuwe industrieën bij Lem mer wordt de uitmonding van het grootscheepvaarwater Groningen- IJsselmeer beschouwd. Er bestaat ,oude" en „nieuwe' van groot belang echter een verbod, hiertoe op die plaats over te gaan. Het gemeen tebestuur van Lemsterland heeft daarom in Den Haag stappen on dernomen om dit verbod opgehe ven te krijgen. Een andere vraag is, of de middenstanders uit de omlig gende plaatsen voordelen van de ontwikkeling van de nieu we polder zullen plukken. Reeds nu ontwikkelt zich in het nieuwe gebied een mid denstand en de verwachting is, dat de bevolking zich voor een groot deel zal richten op een plaats als Emmeloord, die in •de toekomst de grootte zal krijgen als een stad als Mep- pel. Er blijven voor plaatsen als Lemmer en Kuinre echter moge lijkheden ten opzichte van de on middellijk aan deze plaatsen gren zende poldergebieden, welke te af gelegen zullen zijn, om zich op de eigen poldercentra te richten. Voor Kuinre is het bijvoorbeeld van be lang, dat een centrum, dat aanvan kelijk slechts op een afstand var» enkele kilometers van dit dorp was geprojecteerd, thans verder in dc polder komt te liggen. Op het gebied van het onderwijs zit men in de randgebieden ook niet stil. Er wordt geijverd voor ambachts- en landbouwscholen,, welke voor de polderbevolking van belang gunnen zijn. Zowel van Friesland als van Overijssel uit is reeds een flink aantal autobusdiensten naar de polder geleid. Al veronderstelt men dat de Noordoostpolder zich straks in vele opzichten zelf zal kunnen voorzien, er wordt veel gedaan, om een vruchtbaar contact tussen het nieuwe land cn de randgebieden tot stand te brengen Missiefilm voltooid „Visitation", de documentaire film van het werk der „Medical Missionaries of Mary" waarover in de Amerikaanse en Engelse pers reeds veel is geschreven is gereed gekomen. De première zal deze week plaats hebben in het Hammar Theatre in London. Diefstal in Vaticaans museum Drie smalle gouden historische vazen, welke meer dan 2000 jaar oud zijn, werden ontvreemd uit het Vaticaan museum. Voedsel voor Berlijn Zestien ton voedsel werd vorige week naar Berlijn vervoerd als gift van het Vaticaan. Soest SEC had geen geluk S.E.C. I nam Zondagmiddag te Laren deel aan de door de V. V. „Laren" uitgeschreven serie-wed strijden om de zilveren Mauvcpomp. S.E.C. speelde de tweede wedstrijd van deze dag tegen Baarn, nadat te voren L.V.V. tegen Hilversum had gespeeld. Van de aftrap gutste de regen bij stromen uit de lucht en stak een hevige storm op. Goed voetbal was niet meer mogelijk en de bal kwam onophoudelijk over de lijn. Voor de rust wist Baarn eenmaal het doel van S.E.C. te vinden, terwijl S.E.C. na de rust scoorde, zodat het einde kwam met gelijke stand. 11. Hierna moesten strafschoppen worden genomen, waarvan de Baarnkeeper er twee hield en HornsHornsveld één, zodat Baarn als winnaar uit het wateröallet. dat meer op een polo- dan op een voot- balwedstryd leek, te voorschijn kwam. De wedstrijd LVV-Hilversum ein digde ook met een gelijkspel en werd met strafschoppen door Hil versum gewonnen. De andere wedstrijden werden af gelast. SEC-jeugd behaalde tweede prijs In het kader van het 10-jarig be staan van S.E.C., hield de jeugd Zondagmiddag op het S.E.C.-terrein jeugdwedstrijden, waarvoor hadden ingescreven: A.W. Bussum, KVVA Amersfoort. Zeeburgia. Amsterdam en S.E.C.-junioren. Deze wedstryden hadden ook da nig onder de slechte weersomstan digheden te lijden cn Zeeburgia dat wel op 't veld aanwezig was, wens te niet te spelen. De uitslag is als volgt: A.W.-K.V.V.A. 1-0 S.E.C -A.W. 0-0 K.V.V.A.-S.E.C 0-2 Door strafschoppen verkreeg AW de le prijs (beker). SEC 2e nrjjs (lauwertak) en KVVA 3e prys (voetballer op voetstuk). J. Bezaan exposeert Zaterdagmiddag werd in „De Ha verkamp" aan het Kerkpad te Soest, door de heer D. Zuiderhoek, gemeente-architect te Amersfoort, de tentoonstelling geopend van schilderijen en grafieken van de schilder J. Bezaan. Spr. vestigde de aandacht op het stoer, mannelijke in deze kunst uitingen. Van overgevoeligheid kan bij Bezaan geen sprake zijn en dit krachtige werk geeft meer ontroe ring dan vele uitbeeldingen, waarin de oppervlakkige gevoeligheid ons slechts korte tijd kan bekoren. Het wezen der boeren uit de omgeving van de schilder, hun arbeid in de imposante natuur, de bloemen en planten, die trachten zo groot en weelderig mogelijk te worden, beeldt Bezaan voor ons uit. Dronken voerlieden in arrest Door de politic werden Zater dag in arrest gesteld, een tweetal personen uit Amersfoort, die in dronken toestand met een paard en wagen door onze gemeente reden en de veiligheid van het verkeer in ge vaar brachten op de drukke rijks straatweg. Advertentiën zo maar gratis voor niets Mevr. VAN NIMWEGEN, Violenstraat 33, is vandaag de gelukkige. Bezoekt ook Van MAANEN'S LEDERHANDEL Soesterweg 214. Luxe lederwaren, schoenre paratie, tassenreparatie. schoenvergrootinrichting. Pastolin alle hoeken van de wereld zegt de verkeerspiloot. In dc winkels, maar ook op dc toilet- cn wastafels. Vandaar al die stralend-blankc Pastol-tandcn cn die frisse gezonde mondcq Thans óók, Tn tuben 40 ct zegt Klaas Vaak. Die vrind maakt bedden, speciale AupiDg-bcddcn cn liij heeft raecr dan 50 jaar ervaring! En voor hen die voor hun nachtrust uitsluitend het allerbeste wensen maakt m'n vrind Auping „DE IDEALE AUPING- COMBINATIE". „De Ideale Aupmg-Combmatic" (levering beperkt) bestaat uit de originele Auping- ondermatras tstroomlgnt\pe zonder Klink nagels) met ae Auping-Paradijs-bovcnma- tras met stalen binneniermg). AUPING onder cn AUPING boven,„idealer Adn 't niet!" Voor de RUST van Uw leven, voor de REST van Uw leven! N.V. FABRIEK AuPiülG DE.VENÏE Voor de LEIDING van kleiner zoeken wij een Uitv. soil, onder No. 3236 Bur. van dit Blad. MINISTERIE VAN OVERZEESE GEBIEDSDELEN Commissariaat voor Indische Zaken. Bij het van het KONINKLIJK NEDERLANDS INDISCH LEGER kunnen worden geplaatst en uitgezonden naar Indië in militair verband'voor de duur van twee jaar aAdministratief Personeel Secretaressen, Archivaressen, zelfstandige ad ministratieve krachtea met middelbare oplei ding, administratief onderlegde krachten van lagere orde. Steno-typistes, Typistes eo Chiffreuses. b. Telefonisten en (centralisten c. Medisch Personeel Apothekers, Medisch- en Chemisch-Analysten. MINIMUM EIS: M.U.LO. of daarmee gelijk te stellen diploma. L E E F T IJ D21 tot 35 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan Afd. C. Militair Personele Zaken van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, Recrutering VK/KNIL, J. M. A. Jaspers le Lt., Wassenaarseweg 24 's-Gravenbagc. Persoonlijke aanmelding uitsluitend na oproep. TE HUUR GEVRAAGD Beloning! Voor wie twee jong getrouwde mensen aan woonruimte kan helpen, best. uit: een grote kamer, kleine slaapkamer cn ver trek als keuken te gebrui ken. Br. no. 8375 bur. van dit blad. TE HUUR AANGEBODEN Voor heer: gem. zit. en slaapk. (str. w.) met voll. pens., op g. st. Tel. aanw. Br. no. 8410 bur. v. d. blad. PERSONEEL GEVRAAGD Gevraagd: huishoudster in klein gezin in villa op de Veluwe. Goed kunnende ko ken. Meerdere hulp aanw. Br. no. 8408 bur. v. d. blad. Gevr.: net meisje voor dag of dag en nacht met huisel. verk. Br. de Vette, Dorpsstraat 5, Putten. 8371 PERSONEEL AANGEB. Familie zoekt plaatsing als zetbaas in een manufac turenzaak of huisbewaar sters op buiten. Br. no. 8409 bur. van dit blad. DIVERSEN Copleerinr. Vitesse, Tel. 5887, gesloten tot 23 Aug. 8407 14 Kinderopn. in huis in album 7.50. Reproducties, trouwreportages. Foto's op elk gebied. Archifoto, Ru bensstraat 79, Amersfoort. Tel. 3070. 8406 in deze kranl wordt gelezen 0 in stad en land

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4