„Met het volk voor liet land" Nat. zwemkam pioenschappen van de N.P.S.B. Goed besluit van Katholieke Sportweek Regen verstoorde vliegerfestijn Drie optochten in f eestweek Standaardwerk over ontwikkeling van maatschappelijk leven Bij het jubileum der Koningin Burgemeesters functies Vele staatshooxJen vertegenwoordigd Smeltoven ontploft Laatste nieuws van de O.S. Dinsdag 10 Augustus 1948 i>i ADSI\ILUWS Politie nam Bosbad in bezit In het gemeentelijk Bosbad bij het sportpark „Birkhoven" te Amersfoort werden Maandagmid dag de Nationale Zwèmkampioen- schappen van de Nederlandse Po- litie-Sportbond gehouden, De orga nisatie van deze wedstrijden, ver zorgd door de Amersfoortse Politie Sportvereniging, liet niets te wen sen over. Deelgenomen werd dooi de Politie Sport Vereniging Haar lem, de Schiedamse Politie Sport Vereniging, de Groningse Politico Sport Vereniging, de Enschedese Politie Sport Vereniging, R.P.S. uit Arnhem, A.P.G.S. uit Amsterdam, de Rijkspolitie Zuid, R S.DU., H P. S.V., de Politie Sport Vereniging Velsen en „Hermandad". Uren lang hebben leden van deze verenigingen hun collega's in het water staan aanmoedigen en ge schreeuwd: „Maak voort, man, zet 'm op!", maar niettemin waren de tijden, die gemaakt werden niet denderend. De uitslagen waren als volgt: 50 m. rugslag nieuwelingen- 1. H. Overwijk (HPSV) 41 8 sec.; 2 H. Emmerik (APGS) 42.8 sec.; 3 J. E Smit (PSV Haarlem) 43.5 sec, 50 m. rugslag junioren: 1. G. D J. Wuurman (HPSV) 42.2 sec.; 2 C. Breukink (Hermandad) 43.2 sec.; A. Wiekenkamp (Schied. PSV) 46.4 sec. 50 m rugslag .veteranen: 1. W. v Helden (Hermandad) 49.1 sec 2. A. van Eyken fHPSV) 52.3 sec.; 3. Kanmeyer (UPSV) 59 5 sec. 100 m. rugslag senioren: 1. ,T. D. v d. Bergh (HPSV) 1.25.8; 2. J v. Dijk (HPSV) 1.23 9; 3 M. G. Met- horst (HPSV) 1.31. 50 m. schoolslag nieuwelingen: 1. H. Overdijk (HPSV) 41.8 sec.; 2. H. Emmerik rHPSV) 42.8 sec.; 3 J. E. Smit (PSV Haarlem) 43.5 sec 50 m. schoolslag j-unioren: 1. C. Wijnbelt (HPSV) 41 sec; 2. G J. A Detz (APGS) 42.7 sec.; 3. H. Braun (Velsen) 43 sec. 50 m. schoolslag veteranen: 1. A. Evkens (HPSV) 42 9 sec 2. W van Helden (Hermandad) 46 sec 3. E Zijtveld (Schied. PSV) 48 sec. 100 m. schoolslag senioren: 1. J. H. Koens (Ensched. PSV) 1 32 2; 2 Van Noord (Hermandad) 32.5.0; 3. J. v. d. Graft (APGS) 133.0. 50 m. borstcrawl nieuwelingen: I. K. v. d. Plas (HPSV) 33.1 sec.; 2. A. Koningsein (APGS) 33 4 sec.; 3. Tielrooy (HPSV) 34.5 sec. 50 m. borstcrawl veteranen: 1. W. van Helden (Hermandad) 39 sec.; 2. A. van Eyken (HPSV) 39.1 sec.; E. Zijtveld (Schied. PSV) 39 8 sec. 100 m. borstcrawl senioren: 1. G M. Methorst (HPSV) 1 10 2; 2. F. van de Kolk (HPSV) 1110; 3 J. D. v. d Berg (HPSV) 1.12.6. 3 x 50 m. wisselslag pers senio ren- 1. J. D. v. d Berg (HPSV), 2 15.0; 2. G. M. Methorst (HPSV) 2.15.2; 3 van Dijk (Hermandad) 2.21 8 3 x 25 m. wisselslag ners uinio- ren- 1 G. D J. Wuurman (HPSV) 1.7.0; 2 A. Kolk (APGS) 13 3: 3 H. C J. F. Van Drumpt (RSDU) I.16.7. 50 m gekleed zwemmen, waar van de laatste 15 meter met dren keling: F. Meyer (HPSV) legde de afstand of in 53 secoi\den. evenals D. Knoester (Hermandad), doch deze werd na loting tweede. Derde werd C. Wijnbelt (HPSV) in 53.2 Noteert U even Grand Theatre, Snouck.laan 4. tel. 4632. Van 30 Juli t.m. 5 Aug. ..Vivere in Pace" Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. City Theater, Westsingel 7b. telef 6572. Van 30 Juli tm 5 Aug. Gulli vers reizen. Zond. 2. 4 15. 6.45 en 9 u Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theater. Langestr. 129 Van 30 Juli t.m. 5 Aug „Het lied van een grote stad" Zond. 2. 4 15. 6 45 en 9 u. Vrijd en Zat 2.30. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. Groepstentoonstelling A.K.G. 31 Juli 14 Aug. Bloklandsgasthuis. Dage lijks van 1012.30 uur en van 2—5 uur. Zondags 25 uur. Museum Flehite. Westsingel, ten toonstelling Kinderspeelgoed uit de oude doos". Dagelijks van 24 uur. 10 AUGUSTUS 8 uur: Cafe van Schaik. FAM-lezing over etalage- versiering Vergulde Wagen. 7.30 uur: Alg Verg Amersfoortse scheidsrech ters. Consultatie-bureau 7.30 uur Le denvergadering Amf. Ver. tot be strijding der t.b.c. 11 AUGUSTUS 8 uur: Clubgebouw Zonneblo^nstraat. FAM-lezihg over etalageversiering Standaardtocht Wilhelmina 12 AUGUSTUS: St. Joriskerk orgel bespeling Adr C. Schuurman. 14 AUGUSTUS: Standaardtocht Wilhelmina. DANCING VAN 1 HUL: Zat. Zon en Woensd dansen. 20—2? uur Zond. mid 1518 u. «Orkest „The Rhvthm Specials") DANCING d ORAN.iEBOOM- Zat Zon en Woensd dansen „SflCHTSE HEUVEL": dagelijks dansen «The Red White and Blue gang) D'OUDE LANTEERN: Tentoonstel- lingswerken van Chris Enthoven. De Amersfoortse politie hield een politieke delinquent aan, die nog enige tijd hechtenis te goed had. Advertentie I. M. Venijnige Rheumatiek - maakt de sterkste mensen ziek want rheumatische pijnen ondermijnen het hele gestel, het humeur, het huise lijk leven Laat het toch zo ver niet komen: drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden Dat kan niet Kruschen Salts Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen m de kiem onzuiver bloed De aansporende werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nieren en Ingewanden, wekt Uw orga nen op tot jeugdige, krachtige werking Daardoor gaat het bloed sneller stromen en onzuiverheden, schadelijke zuren kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn. Naarmate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij schade kunnen aan richten en U leed berokkenen voelt ge U allengs bevrijd van Uw pijnen, ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreiging van steeds heftiger aanvallen Probeer 't met Kruschen; waarom zoudt ge niet? Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. 5x50 m. borstcrawl-estafette: 1. APGS met Steenhouwer, Verbrug- gen, Kolk Koningstein en Brink in 2 min. 43.8 sec.; 2. HPSV 1 met J. D. v. d. Berg, J. van Dijk, T v. d. Kolk. B. de Roo en G. M. Methorst in 2 min. 40 sec. 3x50 m. wisselslag estafette, l. APGS met Steenhouwer, Verbrug- gen en Brink 1 min. 47.2 sec.; 2. HPSV 1 mot v. d. Berg, De Roo en Methorst 1 min. 51.4 sec., 3. HPbV 2 met Koops, Van Dijk en v. d. Kolk 1 min. 51.8 sec. Een polo-wedstrijd, gespeeld tus sen Den Haag en een zevental sa mengesteld uit leden van de andere politiesportverenigingen werd door Den Haag verloren met 1— o. Aan het slot van de middag wer den door de heer Niewolt, de voor zitter van de Nederlandse Politie- Sportbond de prijzen uitgereikt. Bij de wedstrijden was o.a. aanwezig de commissaris van politie te Amersfoort, de heer G. Goorhuis. Volgende week proberen we het nog eens Het vliegerfestijn aan de Dollard- stiaat moest Maandagmiddag he laas worden uitgesteld. Belangstel ling was er voldoende. Ja. zelfs van buiten Amersfoort was men naar de Dollardstraat gekomen om deel te nemen met mooie vliegers. De leiding van de „Actie Jeugd van de Straat" vond het echter niet raadzaam, met het oog op het re genachtige weer, de vliegers op te laten. Een mening die door de vlie ger-enthousiasten werd gedeeld. De wedstrijd is nu verschoven naar de derde week van de Jeugd van de straat-actie. Er is nu voor de jongens en meisjes dus ruim gelegenheid om de vliegers op te tuigen 'en te proberen. De leiding zal deze week wel meedelen wan neer aan de Dollardstraat de vlie gers de lucht in zullen gaan. „De Gouden Eeuw" woidt een hoogtepunt De commissie welke belast is met het organiséren van de optochten tijdens de jubileumfeesten, ver zoekt opname van het volgende: Er zullen drie optochten worden gehouden, te weten op 31 Augustus een lampionoptocht voor kinderen van 914 jaar, waarvoor dc kin deren des avonds half acht op het terrein Hellestraat verwacht wor- oen, voorzien van een lampion met kaars. Op verschillende punten van de route zal Jiengaals vuur worden ontstoken. Voor 3 September staat voor de avonduren een gecostumeerde op tocht op bet programma waarvan het de bedoeling is, dat deze een humoristisch karakter zal dragen. Tweehonderd fakkeldragers zullen dc stoet begeleiden. Hieraan kun nen zowel groepen als individuele personen deelnemen, terwijl ook reclame zal zijn toegestaan, mits deze op humoristische wijze zal worden verwerkt. Voor de deelne mers is een groot aantal geldprij zen aan de jury ter beschikking ge steld. De heer D. Meester ver strekt over deze optocht alle ver dere inlichtingen. Op 6 September za! de grote historische optocht „De Gouden Eeuw" door Amers- foorts straten trekken. Hiervoor kunnen nog twintig personen ge plaatst worden; ook hierover geeft de heer Meester inlichtingen. In deze optocht zullen de drie Oranjeverenigingen gezamenlijk met een praalwagen uitkomen, ter wijl de Amersfoortse Rijvereniging heeft toegezegd voor twintig he rauten te zullen zorg dragen. Etalage is visitekaartje van de zaak Opdat de Amersfoortse Midden standers, vooral in verband met de a s. etalagewedstrijden, die door de F.A.M. bij de a.s. feesten geor ganiseerd zullen worden, een eta lage kunnen maken, die geheel bij de sfeer van deze weken past, be legt de F.A.M. dezer dagen een drietal bijeenkomsten, waarop de monstraties en lezingen worden ge geven over de kunst van het eta leren. Maandagavond werd in Con cordia de eerste van deze drie avonden gehouden. Na de opening door de heer L. A. A. van Hamers- veld, de voorzitter van de F.A.M., hield dé heer Lamme een geestige causerie over etaleren in het alge meen en de afwerking van. etalages. Hij vestigde er de aandacht op, dat iedere etalage een blikvanger moet hebben, en gaf een opsomming van artikelen, die men het best in deze tijd van het jaar kan etaleren. Hij diong er op aan, de grootst moge lijke zorg aan het etaleren te be steden, omdat de etalage het visi tekaartje van cfe zaak is. Tenslotte gaf de heer Lamme enkele voor beelden van de manier waarop men eefiKfeest-etalage in elkaar kan zetten. Burgerlijke Stand 9 Augustus Geboren: Hubertus Wihelmus Maria, z v H Venhorst en W A Zieltjes. Willemijna, d v P Ouwer- kerk en J Meijer. Johannes Anto- nius, z v A Adelaar en A v d Wens. Femmigje, d v J Snorrewind en D Schrijver. Frederik Jan, z v J v d Berg en H H Tüllmann. Overleden: Annetje Jansen 55 jaar geh. met L M C Rink. Adriana Cornelia Neet 35 jaar geh. met G F G van Dist, Klaas van Twillert 74 jaar geh. met F. Heek. De Amersfoortse gemeentelijke autoriteiten, die de gasten zijn van het gemeentebestuur van Rother- ham werden ontvangen in de Townshall. Links op de foto staan mevr. en burgemeester Molendijk en Mayor Bosworth en zijn echt genote. Op de achtergrond staan de wethouders Koopman en Van Ga len Last en de gemeente-secretaris Haars. Rechts op de foto staat de Townsclerk mr. J. Hall Post-Harmonie concerteert De Postharmonie geeft op Woens dagavond 11 Augustus om acht uur een concert in de tuin van het Berg- hotel. Het programma luidt: 1. Alte Kameraden,'mars Teike 2. Cyrus, ouverture W. v. Perck 3. Maja, wals J. R. v. d Glas 4. Fantaisie uit de Opera der Freischutz C M von Weber (Arr. J R. v d. Glas) 5. P.T.T, mars J. R v. d Glas 6. De Vierdaagse, mars W v. Mechelen 7. Alcestio, fantaisie romantique J. R v. d. Glas 8. Gebed voor de Vrede uit Casanova Joh. Strauss «Arr. J. R v. d Glas) 9 Am. Meeresstrande, walzer Max. Fischer 10 Post defileermars J R. v d Glas Het concert staat onder leiding van dirigent J R. van der Glas Na het vijfle nummer is er pauze Auto slipte en ramde een muur Een autobestuurder, die op de Utrechtseweg moest remmen, raak te de macht over het stuur kwijt door de gladheid van de weq De wagen kwam tot stilstand tegen een muurtje, waarvan zes meter werd vernield. De echtgenote van de bestuurder klaagde over wat pijn doch dit bleek niet van ernstige aard te zijn. Tas verdween spoorloos Een ingezetene van Hilversum legde haar schoudertas, inhoudende plm. f 200.- op een muurtje ten einde de voordeur van een perceel aan de Utrechtseweg te openen. Zii ging naar binnen en vergat de tas. Enige tijd later herinnerde zij het zich doch de tas was en bleef weg. Botsing aan de Hogeweg Doordat de voorste auto van een file op de Hogeweg plotseling stop te reed de tweede auto tegen de eertse aan. De voorzijde werd ge heel ingedrukt. Spannende zwemwedstrijd in 't Sportfondsenbad Het laatste onderdeel van de R.K. Sportweek werd verzorgd door de Katholieke Zwemver eniging „Amersfoort" (KZVA), die in het Sportfondsenbad zwemwedstrijden had georga niseerd, waaraan werd deelge nomen door jongens en meis jes (groepen van 1314 jaar en van 1516 jaar) en door dames en heren (groepen van 1630 jaar en van 30 jaar en ouder). Daar ook deze wed strijden, vooral sportief bezien, werkelijk zeer geslaagd te noe men zijn, kan onze totaalin druk ever deze R.K. sport- hoogtijdagen, vorige week in gezet met de zo spannend ver lopen tennis-matches en gister avond in het natte element even spannend beëindigd, zeer gunstig zijn. K.S.A.. organisa toren, bestuurders en deel nemers, een welgemeend com pliment is hier zeker op zijn plaats. In het sportfondsenbad dan werd door jong en oud een hevige, zij het vreedzame strijd geleverd op diverse baannummers. Op het pro gramma stond o.a. vermeld 25 M. rug- en vrije slag voor de jongste groep, 50 M. school- en rugslag voor de tweede groep, voor de deelnemers van 1630 jaar 50 M. (rug-, school- en vrije slag) en voor de oudste deelnemers was de afstand 25 M. Het aantal inschrij vingen was vrij groot, zodat er menig baantje getrokken moest worden. Zoals gezegd, er werd hef tig, doch sportief gestreden. Vaak was er tot de laatste meters volop spanning, een ander maal bleek een jeugdig kampioen-in-spe Olympische neigingen te bezitten en was zijn concurrenten veruit de baas. Geen wonder, dat ook de toe schouwers, vooral de vele vaders en moeders genoten hebben, van „hun jeugd", die op deze manier tevens een mooie propaganda voor de zwemsport maakte. De voorn^mste uitslagen luiden: 25 M. schoolslag, groep 1314 jaar meisjes: 1 S. Veldhuizen (bronzen medaille), jongens: 1 W. v. d. Bedum (bronzen medaille). 50 M. schoolslag, groep 1516 jaar meisjes: 1 en 2 (zelfde tijd) Tosca v. Berkel en Anny Groenen- velt (beiden bronzen medaille), jongens: 1 Frans Ribberink (bron zen medaille). 25 M. rugslag. groep 1314 jaar meisjes: 1 St. Veldhuizen (zilveren medaille), jongens: 1 H. v. d. Be dum (bronzen medaille). 50 M. rugslag, groep 1516 jaar meisjes: 1 Joke Boon (bronzen me daille, jongens. 1 H. Kalleveen (bronzen medaille). 25 M. schoolslag, heren 30 jaar en ouder 1 L. Biegstraten (zilveren medaille). 50 M. vrije slag, dames 1 R. v. Doorn (zilveren medaille). 50 M. vrije slag, heren 1 F. Rib- bennk (zillveren medaille). 25 M. rugslag, heren 30 jaar en ouder 1 en 2 (zelfde tijd) L. Bieg straten (cigarettenkoker) en J. Keet (bronzen medaille). Tenslotte stond op het program ma 25 M. hinderniszwemmen, waaraan prijzen verbonden waren voor de aardigste costuums. Bij de heren werd de zilveren medaille gewonnen door de heer W. Vunde- nng. De heer Vundering" Sr. stelde zijn medaille ter beschikking van oe vereniging. Bij de dames won T. Nobels een zilveren lepeltje en A. Grocnenvelt eên oranje-ketting. Rest ons nog te vermelden dat aan hel begin van de avond een wel komstwoord werd uitgesproken door de heer Ruyssenaars, voorzit ter van K.Z.V.A. Gevonden voorwerpen Portefeuille inh foto's en per soonsbewijs; paar bruine jongens schoenen; reserve autowiel, 19 inch, merk Englebert; boodschap pentas; vulpenhouder, huissleutel; bankbiljet van f 25.stuk touw; zilveren horloge; groene vulpen houder; gebloemde sjaal; blauw plastic regenkapje; bouvier; beige damesjasje; witte kindercape, kin derpop; rode haarstrik; zilveren broche; militaire regenjas porte- monnaie met inh.; textielkaart en halve tabakskaart. Inlichtingen aan het politiebureau. „Pro Patria" Uitslag van de Zaterdag gehou den wedvlucht van Gemblöux uit. Afstand 172 K.M. Aankomst le prijsw. duif: 2.13.21; idem laatste 2.23.34. De aangewezen 10 ct. werd gewonnen door A. van Nus met No. 9; idem 25 ct. door L. C. Bouwer met No. 4. Speciaal 10 ct. door No. 5 en 6. L C Bouwer 1 4 7; G Pasker 2 3; R Lammens 5; N Versteeg 6; F Lappain 8 20; A van Nus 9 23; C de Vries 10 12, W Hofman 11 15 18 24; H J Diekerhof 13; K van Midlum 14 17 22; Winterswijk 16; Joh. Kaspers 19; M H Ruitenberg 21; W Chr. Ruitenberg 25; Chr. Hamers 26. Nieuwe clubbladen SOS ls voor de dag gekomen met een clubblad. De gedrukte omslag ziet er aantrekkelijk uit. Het sten cil-werk laat niets te wensen over. Het is duidelijk en correct. Voor de SOS-leden is er veel lezens waardigs irt dit nummer en de voor zitter, de heer E. Poort besluit zijn welkom aan het blad terecht met: „In ieder geval betekent de ge boorte van ons cluborgaan een gou den bladzijde in de geschiedenis van SOS." Ook de Amersfoortse Ren- en Toeristenclub „De Pedaalridders" kwam met een mededelingenblad voor de dag. Het is nog van een zeer bescheiden omvang, doch niet temin zal het contact met leden en donateurs door deze maande lijkse mededelingen worden ver stevigd. Standaard-wandeltochten van „Wilhelmina" De Standaard wandeltochten wor den a.s Zaterdag door „Wilhel mina" voor dezelfde maal georga niseerd. Velen uit ons land zullen naar Amersfoort komen om deze tocht te maken. De tochten worden gehouden over afstanden van resp. 10, 18 en 30 km. naar gelang van de leeftijd der deelnemers. Bovendien wordt dit jaar voor het eerst een 70 km. tocht op de zelfde dag uitgeschreven. Als regel worden cieze lange-afstandtochten gehouden in de nacht van Zaterdag op Zondag. Het bestuur van „Wil helmina" wil nu de proef nemen met een dagtocht, 's Morgens om 6 uur wordt dan reeds gestart. Woensdagavond ls er gelegenheid voor militairen om de Standaard tocht te lopen. Vertrek om 7 uur van het A.M.V.J.-gebouw. DE ZAAK-BROUWER Voor de afd. Tribunaalzaken van het Utrechts Kartongerecht diende gisteren opnieuw de zaak tegen Johan Brouwer, alhier, gewezen lid van de Wach und Schutzdienst, lid van de NSB en gewezen kampbe waker in bezettingstijd te Vught. De kantonrechter verklaarde het verdachte zeer kwalijk le nemen, dat hij destijds een twintigtal men sen bij de Duitsers had aangegeven wegens belediging, omdat zij hem om zijn uniform 'hadden uitge jouwd en voorts ook omdat hij de eed van trouw op Hitler had afge legd. „Ik begrijp niet, hoe een Ne derlander tot zulk een daad kan komen!" aldus de rechter. Dat begrijp ik zelf nu ook niet meer," beaamde verdachte. De verdedigster, mej. mr. Haars wees er in 't pleidooi op, dat haar cliënt het gewraakte geval van be lediging niet bij de Duitsers, maar bij de Amersfoortse politie had aangegeven, die het op haar beurt weer had doorgegeven. Verder voerde zij verschillende gunstige verklaringen van getuigen aan over de wijze, waarop haar cliënt zijn taak als gevangenbewaarder had vervuld, om te eindigen met het verzoek tot een spoedig ontslag van rechtsvervolging, met het oog op de geruime tijd, welke Brouwer reeds in voorlopige detentie heeft door gebracht. Uitspraak 23 Aug. a.s. delende over de persoon van de Koningin, ons laat zien hoe onder haar wijze regering ons volk heeft gestreden en gearbeid, hoe het bouwde, materieel en cultureel, hoe het zich opwerkte naar een hoger levensplan en hoe het zich in de rij der volkeren een plaats verwierf, waar vele „groteren" met eerbied naar opzien. Ja, Holland, het Hol land van Koningin Wilhelmina, spreekt een woordje mee. Dat leert ons het boek „Met het volk voor het land". En de verheerhjkers van de „gouden eeuw", die overigens slechts „goud" voor zeer weinigen bracht, zullen er uit leren, dat de halve eeuw van Koningin Wilhel mina oneindig meer welvaart en waarschijnlijk ook levensgeluk voor ons volk als geheel heeft ge bracht en zeker minstens even veel ontplooiing van energie en kracht. DIT boek is een standaardwerk over de ontwikkeling van het maatschappelijk leven in ons land gedurende de laatste halve eeuw. De uitgever heeft zich geen kosten, dc redactie hééft zich geen moeite gespaard. Niet minder dan vijf en veer tig van de meest deskundige en representatieve mannen en vrouwen van ons land hebben ieder op hun eigen gebied de ontwikkeling in de laatste vijf tig jaar beschreven. Dat dit 320 forse pagina's tellende boek desondanks niet volledig kan zijn, spreekt vanzelf; daarvoor is onze moderne maatschappij te zeer gecompli ceerd. Maar al lezende frap peert het, dat die volledigheid dicht wordt benaderd, want in de 45 bijdragen worden ook tal HOLLAND spreekt een woord je mee" davert het de laatste dagen door de stadions van Lon den, waar de Nederlandse sportlie den de eer van ons land op een glorieuze wijze hoog houden. In derdaad, Holland spreekt een woordje mee, niet alleen in de sport, maar ook op vele andere ge bieden. Het is een eigenaardige ka raktertrek van ons, Nederlanders, dat wij er spoedig toe geneigd zijn, ons zelf als volk bij andere volke ren achter te stellen. De geschiede nisboekjes der betweters en kamer geleerden hebben daar niet weinig toe bijgedragen. Ja, in de „gouden" eeuw, toen betekenden wij wat. maar daarna is het bergaf gegaan, verteerden wij onze rijkdommen, dutten wij in en wij bleven dutten, anderen hesen zich aan ons op en arukten ons omlaag Wie volledig van dit wanbe grip bevrijd wil worden leze het boek „Met het volk voor het land", dat onder redactie van dra. M. G. Schenk en J. B. Th. Spaan in een waarlijk prachtige uitvoering bij De Boekerij te Baarn is versche nen. Dit boek wil bij het ko mende regeringsjubileum zijn „een hulde aan H.M. Koningin Wilhelmina, die het Neder landse volk gedurende een halve eeuw onvermoeibaar in de arbeid voorging". Wij kunnen ons moeilijk een be ter „gedenkboek" denken dan een werk als dit, dat, hoewel niet han- van onderwerpen aangesneden, die niet in de titel van het hoofdstuk aangegeven zijn. Wij dachten, dat het natuur schoon vergeten was, maar wij enden het in het artikel van Ir. J. L. W. Blokhuis over „Het behoud van het Nederlandse bos". Zo vunden wij de drooglegging der Zuiderzee, hoewel, gemeten aan haar betekenis, naar onze mening wel wat al te beknopt, behandeld in het voortreffelijke hoofdstuk „Grondhonger gestild door land aanwinning" van Prof. Dr. H. N. ter Veen. Zo noemden wij meteen enkele namen en titels. Hier volgen er enige meer: J. Bommer: Volkshuis vesting tussen twee keerpunten; Dr. Ir. M. H. Damme: Nederland als pionier van het verkeer; Dr. A. W. J. Gerats M. S. C.: Het werk van Dr. Poels in de mijnstreek; A. M. C. Baronesse van Lijndenvan den Boren: De groei der Christe lijke jeugdbeweging; C. Pothuis Smit" Van twaalf tot honderd pro cent kiezers (de groei naar het al gemeen kiesrecht), Mr. Dr. A. A van Rhijn: Ambtenaren aan het werk, vroeger en nu; Dr. F. N. Sickenga: T.b.c.-bestrijding; Prof. Dr. Ir. S J. Wellensiek: Weten schappelijke stuwing van de land bouw. Behalve artikelen over een aan tal algemene onderwerpen bevat liet boek twee speciale hoofdstuk ken voorf ieder der elf provincies (waarbij dus de „twaalfde provin cie", Neerlands groeiende nieuwe gewest op de bodem der voorma lige Zuiderzee, ietwat stiefmoeder lijk bedeeld is). Zo schrijft de Commissaris der Koningin in de provincie Drente over „Samenwer king bij Drente's opbouw", de Pre sident-directeur der Nederlandse Spoorwegen. Ir. F. Q. den Hollan der over „Het knooppunt der Spoorwegen te Utrecht", Dr. E. D. Spelberg over „Ontstaan en groei van Radio Hilversum", J. H. Wij nand over „Nederlandse Scheeps bouw te Amsterdam", Prof. Ir. D. Dresden over „Delftse aandrijving der technische motor". Mr. H. Wil- lemse over: „Rotterdam, doorvoer haven bij uitnemendheid". Prof. Dr. L. G. J. Verberne over „Rooms- Katholieke stuwing uit het Zui den", Drs. F. A. Kraayeveld over „Ontwikkeling der Limburgse ko lenmijnen". MET deze namen en titels kun nen wij volstaan. De land-, de tuin-, de bosbouw, de veeteelt, de industrie, de handel en de scheep vaart, wij vinden ze hier behan deld en in dit verband missen wij slechts de visserij. De ontwikkeling van het culturele en sociale leven, o.m. weerspiegeld in muziek en letterkunde, opvoeding, onderwijs en jeugdzorg, wordt beknopt doch helder belicht en speciaal noemen wij nog de artikellen der beide re dactieleden: Dra.' M. G. Schenk over „Groei naar nieuwe gezinsge meenschap" en J. B. Th. Spaan over „Nieuwe wegen voor het oude ambacht". Vele namen, vele titels, maar tcch slechts een greep, die, naar wij hopen, onze lezers een indruk van het geheel kan geven. Welda dig doet het aan, dat vrijwel al deze artikelen op een zeer boeiende en ondanks het kenmerk der des kundigheid op een eenvoudige en duidelijke wijze geschreven zijn. Ir deze dagen van Olympische Spelen valt het op, dat aan de sport, toch zo belangrijk voor de' ontwikkeling van ons culturele en sociale leven, slechts terloops aan dacht is besteed. Dat dit boek evenwel niet vol ledig kon zijn, stelden wij bjj voor baat vast. Maar zeer zeker is het wel: goed, degelijk, knap, veel om vattend. aantrekkelijk en uiterma te boeiend. Wij zijn er een deel van de nacht bij ingeschoten omdat wij steeds meer er van wilden lezen. En wij hebben het tenslotte met een gevoel van grote bewondering en dankbaarheid in de kast gezet. Dit is een boek, ons volk waardig. Dit is de beste hulde, die men Koningin Wilhelmina bij haar gou den regeringsjubileum kan bren gen, omdat hier voor óns'en het nageslacht op volkomen verant woorde en bewonderenswaardige wijze is aangetoond, dat de Konin gin en haar volk op de eerste helft der twintigste eeuw met trots kun nen terug zien. (Van onze Haagse redacteur) T N politieke kringen in Den Haag x wint op het ogenblik de overtui ging veld dat mr P. J. Oud. die on langs benoemd is tot leider van de Tweede Kamerfractie van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, zijn ambt van burgemeester van Rotterdam zal gaan neerleggen. Deze overtuiging schijnt gegrond op de overweging, dat de werkzaamheden van burgemeester en van fractie voorzitter van een partij, die zo nauw bii de regering is betrokken, nauwelijks nog door één man kun nen woid^n verricht, vooral niet in een zo belangrijk parlementair jaar als thans voor de deur staat. En aan gezien men er in liberale kringen geen twijfel over laat bestaan, dat mr Oud in ieder geval als fractie-voor zitter zal blijven optreden, is men tot de overtuiging gekomen dat hij zijn ambt als burgemeester van Rot terdam binnenkort zal gaan neer leggen. EEDS in het eerste stadium van de kabinetsformatie is het ge- rueht ontstaan dat mr. Witteman, de gaafste minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet Beel, van v/ie vnsistond dat hij niet meer in de re gering zou terugkeren, zal worden benoemd tot burgemeester van Utrecht. Tezelfdcr tijd circuleerde echter in Den Haag het gerucht dat in vooraanstaande katholieke krin gen in Utrecht de opvatting had veld gewonnen, dat het hiërarchisch min der wenselijk zou zijn indien deze stad een katholieke burgemeester kreeg. Vun dat ogenblik af werden andere namen in verband met de bezetting van deze post gnoemd en een van de laatste is die van de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen in hel kabinet Beel. mr. J. A. Jonkman, een geboren Utrechter, die ook aan de Utrechtse Universiteit heeft ge studeerd. Zekerheid hieromtrent is op het ogenolik nog niet te krijgen, vooral niet omdat de eerste minister raad van bet nituwe kabinet nog rr.oet worden gehouden en de benoe ming van burgemeester van grote steden een zaak is, welke in de mi nisterraad moet worden behandeld. In summige kringen heeft het bericht nogal verwondering gewekt, omdat men de indruk had dat mr. Jonkman ook na zijn aftreden, zich actief met de Indonesische zaak zou blijven be- z:ghouden. Mr. Jonkman zelf, naar de juistheid van dit bericht gevraagd, antwoordde ons dat er hem niets van bekend was. Ik ben een geboren Utrechter en ik vind het daarom een chartaant denkbeeld, doch men ver- gete niet, dat ik toch nog steeds sterk aan de Indonesische zaak gebonden ben. De a.s. inhuldiging De kroonprins en de kroonprinses van Zweden, dc kroonprins en de kroonprinses van Noorwegen, prins Axel en prinses Margaretha van Denemarken, prinses Margaret, ver tegenwoordigd de Engelse koning, en de erf-groothertog van Luxem burg zijn de personen van konink lijke bloede, van wie tot nu toe be kend is, dat zü de betreffende staatshoofden zullen vertegenwoor digen b(j de inhuldiging van konin gin Juliana. Langs de route die de rjjtoer van koningin Juliana na de inhuldiging door Amsterdam zal maken, zal o.m. een aantal erefronten van offi cieren worden opgesteld. Ook reser ve-officieren die niet in actieve dienst zijn... echter met de oud-offi cieren... zullen van deze erefronten deel kunnen uitmaken. Wie hiervan gebruik wil maken moet zich vóór 21 Augustus schriftelijk opgeven aan de garnizoenscommandant in Den Haag onder vermelding van of men in het oude ceremoniële te- naam, adres, rang, wapen of dienst vak. Ook moet worden opgegeven nue, service-dress of battle-dress zal deelnemen. Het oude veldtenue (grijze uniform) is niet toegestaan. Twee arbeiders zijn vanmorgen zeer zwaar gewond toen een smelt oven in een Haagse metaalgieterij ontplofte. Het gloeiende koper dat daardoor uit de smeltpot stroomde, verwonde hen zodanig, dat voor hun levens wordt gevreesd. Twee andere arbeiders werden licht ge wond door de rondvliegende glas scherven van het dak en van de deur, die door de explosie uit zijn hengsels vloog. De schade in het bedrijf is vrij groot. Men vermoedt dat grondwater de smeltkroes heeft doen barsten, waardoor de ontplof fing mogelijk werd. Een begin van brand werd spoedig geblust. Protest afgewezen Na afloop van de match Remie-Cooper heeft dr. Postliu- ma. leider van de Nederlandse boksploeg een officieel protest ingedierid tegen de waarschu wing aan Remie gegeven. Deze waarschuwing was gegrond op ongeoorloofd „duwen" waaraan Remie zich zou hebben schuldig gemaakt en dit heeft waar schijnlijk de doorslag gegeven voor de uitspraak, waarbij de zege aan Cooper werd toege kend. De jury-d'appèl. die vanoch tend bijeen kwam, heeft dit protest afgewezen! Onze landge noot blijft dus uitgeschakeld. Hennv Quentcmeier heeft zijn party in het halfzwaargewicht te gen de Argentijn Cia op punten verloren. In het programma van het tour- nooi voor sabelequipe zijn wederom wiizigingen aangebracht Nederland, dat in één pool tezamen was met Mexico en Griekenland, bleek nu met Canada en Italië een pool te vormen. De eersle wedstrijd Nederland- Canada werd een overtuigende over winning voor onze equipe, welke werd gevormd door Mosman. Ter- weer. v. d. Berg en Hoevers. Zij be haalden 13 overwinningen van de 16 partijen, waarbij Termeer en v. d Berg geen enkele partij verloren. Mosman drie overwinningen boekte en Hoevors twee. Hel protest van de V S. tegen de diskwalificatie van de ploeg op de \ier maal 100 me'er estafette heren is toegewezen, zodat Groot Brittan- nie de gouden medaille op dit num mer \crliest en de uitslag wordt: 1. V.S.; 2. Groot Brittanniè.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2