Joachiin had öeen zin Bokser Remie boekte onverdiende nederlaag PIJNLIJKE VOETEN Hijzelendoorn had op zijn bed kunnen blijven Merkwaardige beslissingen van Brits-Indische jury De avonturen van kapitein Rob r ,r\ eten Twee tranen s HINESE PAPEGAAI Radio-programma Dinsdag 10 Augustus 1948 3 Tanende belangstelling in Londen (Van onze speciale verslaggever bij de Olympische Spelen) HET kon wel bijna niet anders of na de overweldigende be langstelling van de vorige week moest er een terugval komen. Ik merkte het al m de trein naar Wembley en de Olym pische weg. waar we Zaterdag als het ware over de hoofden van de mensen konden lopen, zag er zielig verlaten uit, met hier en daar een groepje wandelaars, die op weg waren naar de Swimming pool. waar de bokswedstrijden, die Zaterdag in Earl's Court zijn begonnen, zouden worden voortgezet. Het Stadion zou leeg blijven tot 's avonds. En het lijkt wel alsof dit totaal andere beeld van de Olympische Spelen zich heeft weerspie geld in de prestaties van onze landgenoten. Bij de wielrenners is Hijzelendoorn ..gesneuveld", ons hockeyteam heeft met 2—1 verloren van India en van de boksers zijn we. na Frits van Kempen, nu ook al Moosje Linneman en Jan Remie kwijt. Na de successen van Fannie Blankers-Koen. Nel van Vliet en Slijk huis is dit wel een bittere pil. die we maar moeten wegslikken... De belangstelling in de Em pire-pool. waar op vernuftige wijze door de ring midden in het water te zetten een zwem bad was omgetoverd in een bokszaal, was maar matig, even matig als het boksen, dat ik gezien heb. De heer San ders, die de partij van de Noor Gunderson tegen de kleurling Colon uit Puerto Rico heeft geleid, had mij er al een en ander over verteld. Het zijn stuk voor stuk „tough boys", die hier in de ring komen, maar meer „knokkers" dan boksers. Zij nemen vijf slagen om er één te kunnen geven. Daarbij wordt ook niet al te nauwkeurig gelet op de technische zuiverheid. Herhaal delijk wordt gezondigd tegen de bepaling, dat niet met open hand schoen mag worden geslagen. Zaterdag namen de ringrechters het niet al te nauw met deze be paling, zodat er verschillenden zijn geschorst en de overgeblevenen de order hebben gekregen, dat de eerste Waarschuwing geldt als een vermaning, de tweede wordt geno teerd door de ringrechters en de overtreder bij de derde waarschu wing onherroepelijk wordt gedis kwalificeerd. Hiertegen kan niemand bezwaar maken, doch.... dan moet er ook niet door de jury worden gezon digd. Ik heb gisteren merkwaardige beslissingen zien nemen, waarvan o.a. onze landgenoot Jan Remie de dupe is geworden. Het begon met Delannoit Dc Belg Delannoit het jongere broertje van de Belgische kam pioen en cx-Europees kampioen was de eerste, die het slachtoffer werd van een verkeerde uitspraak. HU was pertinent winnaar tegen de Uruguees Alves en ik hegreep de verontwaardiging van m'n Bel gische collega's, toen zij hun land genoot verliezer hoorden verklaren. Laat in de middag was de beurt aan onze vedergewlchtkamDioen Moosje Linneman om tegen de Ier Martin in de ring te komen. Ik was even daarvoor in de kleedkamer, waar ik o.a dr. Posthuma en de heer Bergström hoorde vertellen, dat het verblijf op Uxbridge niets te wensen overliet. „Als ik u vertel, dat ik niet kan Protest! Naar yr\j vernemen heeft dt. Posthuma, leider van de Neder landse boksploeg. een officieel protest Ingediend tegen de waar schuwing, die tijdens de ontmoe ting RemieCooper aan Remie werd gege\en. Deze waarschu wing was gegrond op ongeoor loofd „duwen", waaraan Remie ziel» zou hebben schuldig ge maakt en dit heeft waarschijn lijk de doorslag gegeven voor de uitspraak, waarhij de zege aan Cooper nerd toegekend. De ju- rie d'appèl zal het protest mor gen in behandeling nemen. opeten, wat daar gegeven wordt," zei Dick Groothuis, „dan zegt dat wel wat...." Inderdaad, want Groothuis is wel zo ongeveer de zwaarste onder de bokstrainers. die in Nederland rondlopen. Groothuis vertelde nog meer grapjes o.a. dat hij het een paar dagen geleden heeft gepresteerd om een tafel met twee mannen er op aan z'n tanden op te tillen, maar. ik ben ervan overtuigd, dat hij minder grappig zou zijn geweest, als hij had gewe ten. wat zijn poulain boven het hoofd hing. Moosje Linneman heeft het tegen de hard stotende Ier Martin niet kunnen bolwerken. Wel is waar is het de kleine Amsterdammer geweest, die drie ronden lang het tempo heeft bepaald, maar de Ier stootte beter en al kreeg hij ook twee waarschuwingen, toch waren wij bereid dit verlies zonder morren te nemen. Wonderlijke uitspraak Zo niet met Jan Remie. De Bre- danaar heeft de Engelsman Cooper op punten verslagen. De eerste ronde ging gelijk op. de tweede ronde was voor Remie. die zijn tegenstander geen seconde met rust liet Na de tweede ronde kreeg Cooper kennelijk de ..hint" van zyn helpers, dat hij op punten achter stond, want hij zette de derde ron de in met een offensief. Remie werd er niet door overbluft. Hij paste zich dadelijk bij het tempo aan, nam de aanval weer over en het enige, wat in zijn nadeel werd gescoord was een waarschuwing voor te laag inkomen. Dit kan ech ter nooit de schaal in het voordeel van Cooper hebben doen doorslaan Iedereen, die de partij onbevoor oordeeld heeft bekeken, was zeker van de overwinning van Remie, tot de speaker ons uit de droom hielp. Ik heb onmiddellijk na afloop gespreken met dr. rost hum 3. dc voorzitter van de Nederlandse Bnksbond en met Bergström. twee integere figuren, die zeker niet uit chauvinisme aan Remie de voor keur zouden geven. ..De Engelsman moest winnen...." zei dr. Posthuma sarcastisch Berstróm zei: „Een belachelijke uitspraak...." De Brits-Indiërs, die deze beslis sing namen, hebben de Engelsen hiermee geen dienst bewezen. De Londense journalisten hebben al met de merkwaardigste Engelse overwinning op de vier maal hon derd meter estafette waar de Amerikanen zo over gebelgd waren in hun maag gezeten en dezen zelfs nun of meer gesmeekt om daar de Amerikanen al zoveel Olympische titels hadden veroverd deze ene titel aan de Engelsen te gunnen doch als zij zó in de finale moeten komen voor de boks- titels, dan strekt hun dit weinig tot eer. De terugkeer van Peer de Schuimer Rob herinnert zich nu de voorwerpen die hij van kapitein Bloemsma cadeau heeft gekregen -Zou den we t daar ook eens mee kunnen proberen?" vraagt hij enthousiast. Natuurlijk", antwoordt Prudon, ..haal ze maar even' Wanneer Rob terugkomt, bekijkt hij ernstig de naamplaat van ,,'t Seepaert". ..Zeventiende eeuw?" vraagt hij, „nou. dat is nog niet zo erg lang geleden. Mis schien krijgen we wel een goed scherp beeld" Hij legt de plaat onder de reflector, schakelt in cn op hetzelfde ogenblik kan Rob een kreet van bewondering niet onderdrukken. Want daar zeilt op de witte wand een prachtig getuigd zeven tiende eeuws schip. „Ik heb nog nooit zo n mooie projectie gezien", zegt Prof. Prudon. terwijl hij naar de wand loopt Rob Is zo geestdriftig gewor den. dat hij hetzelfde ook eens wil proberen met het degengevest. Prudon roept echter verschikt: „Niet doen: de stralen zijn levensgevaarlijk'" Maar het is te laat Rob. die natuurlijk mot de bediening van het toestel niet op de hoogte is, wordt getroffen door de sterke hoge frequentie- energie. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hollandscheveld L Em merzaal te Ommen te Loon op Zand A E Kolkert te Bunschoten: te Haatten ttoez. i G Boer te Putten, dte bedankte voor IJsselsteln. Bedankt voor Hoogevecn (3e pred.pl en voor Meerkerk (toezJ. W. de Bruyn te Sprang. Geref. Kerken Beroepen te Wolfheze J. C Houtzagers te Voorschoten Aangenomen naar Zonnemaire G Aal- bersberg, cand en lerend ouderling aldaar Bedankt voor Emmen (vac J H. Bln- nema) W Wlersma te Oudega (Sm voor Koudum H. v Minnen te Oude- harnevoor Winterswijk (vac. H de Wit) J Nawijn te Avereest Benoemd tot hulppred. te Abcoude V. K. Kuyvenhoven, em pred. en hulp pred te Wapenveld Geref Kerken onderh. ar. 31 K.O. Beroepen te Mlddelstum F v. Dijk te Opende (Gron i; te Wezep J. Smelik te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-W (2e pred pi.» A Bikker, miss pred. met verlof te Amsterdam, te Murmerwoude J H Bedankt voor Scheveningen en voor Papendrecht W F Laman te Rotterdam- Wvoor Werkendam P. v. d Bijl te Katwijk aan Zee Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te 's-Gravenpolder en te St Phihpsland J v d. Poel te Gier-sendam dte bedankte voor Ederveen 12e maal) Vrfje Evang. Gemeenten Beroepen te Veendam H, v. d Bij. DE KINDERKRANT- Te Aldershot werd een begin gemaakt met de Olympische hippi sche sporten. De individuele dres- suurproef werd gewonnen door ka pitein Moser (Zwitserland). Vlug! Dompel uw in dit brulsendo bad. T\yat een heer- lljke gewaar wording! De bruisende zuurstof van het melkwitte bad metRodcllSaltraten maakt de stekende likdoorns en pijnlijke eelt- plekken zó zacht, dat u ze eenvoudig kunt wegnemen.Trek uwschoenen maar gerust weer aan: die kwellende pijn aan uw voeten is verdwenenhet lopen wordt weer een genoegen. Haal direct even een pak Rodelt Saltratcn. OLYMPISCH WIELRENNEN Italiaan Ghella kampioen op duizend meter WIJ hebben Hijzelendoorn zien verliezen. En wij hebben hem ronduit bewonderd. Als onze sprintkampioen vanmiddag niet tiaar de Heme Hill-baan was gegaan, maar met zün vele wonden rustig in zijn bed in Uxbridge was gebleven, zou niemand hem dit kwalijk hebben kunnen nemen. Hijzelendoorn is wèl gegaan, omdat hij een harde sportsman is en omdat sinds zün valpartü van Zaterdag de dwanggedachte hem niet heeft losgelaten dat hü dc Urugees Rocca kon „hebben". Hockeyteam sneuvelde met eer Ons hockey-team heeft met eer van Inctia verloren. Het is nu een maal zo, dat de Indische hockey spelers aan de top gaan en dat zal voorlopig wel zo blijven ook. En om slechts met één doelpunt ver schil van deze wonderspelers te verliezen, dat reeds is op zichzelf een prachtige prestatie. De Indiërs hadden met de rust met 2-0 de leiding, door een ongelukje van de keeper Richter, die een schot van de rechtsbinnen Singh verkeerd beoordeelde en door een schot van dezelfde speler, dat onhoudbaar was. Uit een strafbully verkleinde Bromberg de achterstand tot 1-2. Een gelijk spel is hierna niet on mogelijk geweest, maar verdiend...? In de verliezersronde moeten we nu om de derde plaats spelen tegen Pakistan. 1. en Olympisch kampioen Ver Staten 5 min. 56.7 sec.; 2. Gr Brit- tannië; 3. Noorwegen. Vier zonder stuurman: 1. en Olympisch kampioen Italië 6 min. S9.0 sec.; Ver. Staten. 2. Denemarken; 3 Twee zonder stuurman: 1. en Olympisch kampioen: Gr Brittannie (Wilson slag) Laurie (boeg) 7 min. 21.1 sec.; 2. Zwitser land; 3. Italië. Double sculls: 1. en Olympisch kampioen: Groot- Brittannië (Burnell en Bushnell) 6 min. 51.3 sec.; 2 Denemarken; 3 Uruguay Sklf: 1. en Olympisch kampioen: Wood (Australië) 7 min. 24.4 sec.; 2. Risso (Uruguay); 3. Catasta (Italië). Schermen: 1. en Olympisch kampioen Can- tone (Italië» 7 overw 22 gegeven. 14 ontv. treffers; 2 Zappelli (Zwitser land); 3. Mangiarotti (Italië). Bantamgewicht: 1. en Olympisch kampioen De Pie- tro totaal (trekken, drukken en sto ten) 307.500 kg (nieuw Olympisch record); 2. Creus (Gr. Brittannie) 297.500 kg; 3. Tom (V.S.) 295— kg. Vedergewicht: 1. en Olympisch kampioen Fayad (Egypte) 332.500 kg (Nieuw wereld en Olymp record); 2. Wilkes (Tri nidad» 317 500 kg; 3. Saimassi (Per- zië) 312 500 kg. (Het oude Olymp record bedroeg 312.500 kg en stond sedert 1936 op naam van Terlazzo (V.S.). Het oude wereldrecord be droeg 320.— kg). Hockey De tweede halve eindstrijd in het hockey-tournooi tussen Groot-Brit- tannié en Pakistan werd door Groot-Bnttannië met 20 gewon nen. nadat de rust met blanke stand was ingegaan. India en Groot-Brit- tannië spelen nu tegen elkaar in de finale. Gift voor zwemtraining Voor de intercontinentale zwem wedstrijden. die Zaterdagavond wer den gehouden, was de Empire Pool gratis beschikbaar gesteld De ont vangen recette, groot 3750 pond sterling, is vanmorgen door de chef van de Wembley sport arena's, Sir Arthur Elvin aan de Fina overhan digd met de bedoeling, het geld te besteden aan de training van de zwemmers en zwemsters voor de Olvmpische spelen van 1952 te Hel sinki. Om drie uur werd hij op zijn fiets gezet voor een duel. dat hij al bij voorbaat verloren had. Rocca, die geen enkele schaafwond had en af en toe eens op een interessante ma nier naar zijn arm greep waar hij twee dagen geleden, na zijn 50 km. per uur-botsing, op gevallen was, keek eens naar hem en wist het toen wel. Hij liet Hijzelendoorn rustig na de bel de kop, liet zich rustig in de laats! e bocht op temptf trekken en sprong toen op het laatste rechte einde met een bedrieglijk gemak van deze weg om een paar seconden later met twee, drie lengten te winnen. Met bedrieglijk gemak, omdat Hijzelendoorn de macht niet had om werkelijk te sprinten. Na dit pijnlijke voorspel ging er, binnen een uur. nog een ren ner met een „shock" naar de kleed kamers. Dat was Reg Harris, de Britse sprint-wereldkampioen, die in zijn tweeduizend pond-auto even naar Heme Hill was gereden om ook nog Olympisch kampioen te worden. Reg Harris is zelfs in Engeland niet zo populair, ondanxs zijn successen. Hij weet alles zo goed. Hij wist een week geleden bijvoorbeeld ook zo goed, dat hij in de beste conditie van zijn leven was en dat het voor hem helemaal niet nodig was om bij zijn team vrienden in het trainingskamp Uxbridge te blijven. Daarom liet hij de Britse renners in de steek en ging naar huis; in de beste condi tie van zijn leven. Ghella demarreert! Tot de finale had niemand reden om hieraan te twijfelen. Toen kwam Ghella, die de Deen Schan- dorf er in twee ritten had uitge reden. In de eerste serie lootte Harris de kop, wat op de Herne Hill-baan met zijn flauwe bochten de halve overwinning betekent, en bleef aan de kop tot driehonderd meter voor het einde. Maar hü verzuimde, uit de bocht komende, tüdig genoeg naar de binnenkant van de baan te stu ren en liet daardoor voor de Ita liaan zo'n gat open, dat deze spon taan demarreerde, twee lengten nam en Hairis eerst terug zag, toen deze hem kwam gelukwen sen. Ghella had er in de tweede rit slechts voor te zorgen, dat hij van het startschot af aan de kop kon blijven, tot Harris zou komen. T.en race uit het schoolboekje. Harris lanceerde eerst nog een schijnaan- val op 350 meter, waardoor hij al leen maar bereikte dat Ghella al behoorlijk op tempo lag toen hij werkelijk kwam en bracht het in de bocht niet verder dan het stuur van de Italiaan, die daarna (Van onze speciale verslag gever) Toen Hijzelendoorn na zijn hopeloos gevecht met de Uru guees Rocca in de kleedkamer kwam stond Karei Lotsu, de mission van de Nederlandse ploeg, al binnen. Lotsy was spe ciaal voor deze extra-rit naar Herne Hill gekomen, zoals hij in Uxbridge 's morgens en 's avonds naar het bed van onze sprint kampioen was gegaan om hem mentaal overeind te houden. Lotsg lachte eens extra-opge ruimd toen Hijzelendoorn twee tranen liet vallen, omdat de fel- le spanning nu weg was en de wond-pijn weer vrij spel had en zei: ..Dnar kan je toch niets aan doen. beste jongen. Je hebt. meer dan je besf gedaan. Wat. wil je, straks, bij de wereld kampioenschappen in Amster dam geef ie die Rocca eens flink op z'n falie, dan heb je toch nog je zin." En Hijzelendoorn vond dit zo'n uitstekend idee. dat hij even glimlachte „oed," zei hij, „morgen ga ik dan maar flink op de weg trainen." Zijn verzor ger schoof vervolgens uiterst voorzichtig zijn shirt en zijn broekje over de twaalf pleisters En Lotsu ping maar weg. Bij zoveel wilskracht moet men niet al te veel zeggen. wegvluchtte en even later in een zeer vrolijke bui als Olympisch kampioen over de eindstreep flitste. Tandem-races besloten deze tweede wielerdag. Van Gelder- Buchly begonnen met een neder laag tegen de Zwitsers Aeberli en Roth, na een wilde 6pnnt op het laatste rechte eind, waarin zü een meter tekort kwamen, doch her stelden zich in de herkansing met een tweede plaats. JOACHIM, zei de meester, Joa chim, nu hebben alle kinderen nul uit hun som gekregen, zoals het hoort en Jü krijgt negen-en- zeventig eruit Bovendien heb je vanmorgen erwten in mijn ge zicht geschoten met een katapult. En bovendien heb je een lieve heersbeest in Mientje's bloes ge stopt. Dat allemaal op één och tend, Joachim! Waarom doe je dat allemaal? Ik heb geen zin, zei Joachim. Ga dan macr naar huis. zei de meester, ga maar aan je vader en moeder vertellen, dat je geen zin hebt. Oei, dat was erg? Joachim stond op en ging de schooldeur uit. Daar stond hij, op straat. Eigenlijk moest hü naar. huis gaan om te vertellen, dat hü weg gestuurd, maar hy durfde niet. Hij stak zijn handen in zyn zakken, en liep maar steeds rechtdoor, zonder te weten waar heen. net zolang tot de huizen ophielden en hij ineens buiten de stad was. Nu stond hij op een weg, die door korenvelden liep; het was er stil en eenzaam en het enige wat hij daar zag was een oud, oud mannetje met een lange baard die op de bok zat van een kar. Voor de kar stond een oud. oud paard en het leek wel of dat hele stelletje nooit meer vooruit zou komen. Joachim wou voor bijlopen. maar het mannetje zei: Ben jij Joachim? Stap dan maar in. Joachim was zó verbaasd, dat hy direct instapte en op het ach terbankje ging zitten. De oude man klapte met zijn zweep en werkelijk, het paard ging lopen. Wie zou gedacht hebben dat dat oude paard zo hard kon lopen. Wonderlijk, wonderlijk, dat ging met een vaart over de weg, langs boerderijen en langs dorpen en door een heel groot bos, net zo lang totdat ze aan een groot wa ter kwamen. Daar kunnen we toch niet overheen, dacht Joa chim, maar voor hü wist wat er gebeurde, was het paard het wa ter ingeplonsd, en trok de kar achter zich aan. Nu begon er een erg natte tocht; het karretje gin? van hobbel de bobbel door het water, het spatte Joachim heen en hy werd al banger en banger. Toen ze de overkant be reikten hielden ze stil voor een groot vervallen huis. Moeten we hier in, zei Joachim. Het mannetje stapte van dc bok en zei: Ja. dit is een school, die jij moet hebben, een school voor kinderen-die-gcen-zln-hebbcn. Ga maar naar binnen. Joachim stapte naar binnen en werkelijk, het was een soort school, maar wel con hele gekke. De meester zat voor de klas. Hij was in slaap gevallen; splnne- webben hingen over hem heen en rondom lagen wel duizend erwten die de kinderen op hem hadden afgeschoten. De jongens en meisjes lagen of hingen ln de banken. De meesten sliepen; ze zagen er allemaal vies en slordig uit, sommigen deden een spelletje halma, waarbij zo zaten te gapen en op het bord stond geen enkele som. Hoef ik hier geen sommen te maken, zei Joachim. Geen een, zei de oude man, die achter hem stond Je mag hier precies doen en laten waar je zin in hebt.'Hier heb je een katapult. Joachim ging in een bank zit ten en zei tegen een slaperige jongen naast hem: Mag Je hier zomaar erwten naar de meester schieten? Natuurlijk, zei de jongen, als je daar zin ln hebt. Ik vind er niks an. want de meester doet toch niets terug. Nee. dacht Joachim dan is er eigenlük ook niets aan, cn hü keek uit naar een kameraadjo om mee te spelen. Hy vond ccn grote jongen met sproeten, die bezig was kleine rode lintjes in zijn korte haar te binden. Zullen we dat meisje daar eens een beetje treiteren? vroeg Joachiin. Ga Je gang maar, zei de grote Jongen. Doe maar. Joachim trok het meisje aan haar blonde vlechtje. Ze keek hem met eens aan en gilde niet eens en gaapte alleen maar. O, zei Joachim, wat is dat hier een vervelende school. Kunnen we niet Iets doen? We hebben geen zin, zeiden do kinderen. Joachim keek rond of hü de oude man nog zag. maar die was weggegaan. Joachim liep dc deur uit en vond het mannetje bulten op de bok van zijn karretje. Mag ik alsjeblieft, weer terug naar mijn eigen school? vroeg Joachim Waarom? zei de man. Je had toch geen zin in sommen maken? Je mag hier alles, en daar mag je niets en móet je van alles. O, alsjeblieft, zei Joachim, brengt U me alsjeblieft weer te rug. Stap dan maar ln, zei dc man, en zo werd hij teruggebracht op dezelfde manier, als hy gekomen was en na een poos stond hij weer .oor de deur van zijn eigen klas. Mag ik binnenkomen, zei hij tegen de meester. Ik wil weer erg graag sommen maken en lk zal geen erwten meer schieten. Ga dan maar aauw zitten, zei de meester. Denk erom, als je vervelend bent, stuur ik jo weg en dan voorgoed. Joachim ging zitten en maakte zijn som. Hij had weer zin en hil kreeg er netjes nul uit. En dat was dat. Ih én en twintig poezen zaten bij het vuur te dutten en te doezen 'e nachts om twaalf uur En achter het fornuis zat. helemaal per abuis één kleine mui6. Htj zat van angst te beven en maakte geen geluld, cn dacht' Dit kost mijn leven O. moeder, hoe kom Ik eruit! Ht) hield het niet uit. de stakker, hij gaf een harde piep de poezen werden wakker, en zagen, dat er iets Flep Ze renden achter elkander ze renden achter de muis. ie liepen van klis-klas-klander helemaal rondom het huls. Het muisje liep te hijgen, totdat hij niet meer kon. Tóch zouden ze hem niet krijgen HU kroop In de regenton Daar bleef hl) zitten soezen de hele lange nacht, de één en twintig poezen zaten venijnig op wacht Maar 's morgens om half zeven toen kwam de boerenvrouw de poezen eten geven: Ze schreeuwden Miauw Miauwt Ze liepen met roze neuzen achter de vrouw In het huls. daar kregen ze brood met reuzel en z.c vergaten de muls I—JET muisje stak zijn tenen 1 1 voorzichtig bulten de ton, de poezen waren verdwenen. ?n bulten scheen de zon Hij ging naar zijn mulzenfamlelje tl) waren zó bang geweest! Hij kreeg er rlj6t met vanlelj© en Allemaal vierden ze feest TUINKALENDER 10 AUGUSTUS. Augustus is de oogstmaand van het zaad van velerlei proenten en bloemgewas sen. Het is inderdaad niet moeilijk zelf wat zaad te winnen. De hoofd zaak is echter, dat de zaden in alle opzichten aan de hoogste eisen be antwoorden. Het is niet voldoende dat ze goed worden gedroogd en kiemkrachtig zijn. De planten, die uit de zaden voortkomen, moeten ook sterk en gezond zijn. Daarom wordt door de vaklieden bij zaad winning van groenten en andere gewassen het systeem van selectie toegepast. Ze zoeken zorgvuldig de beste en meest productieve planten uit en bestemmen die voor de zaad- oogst. CEARL DERR BIGGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 48 HOOFDSTUK IX. EEN RIT DOOR HET DUISTER. Op Zondagmorgen stond Bob. voor 2ijn doen. verbazend vroeg op. Verschillende factoren spanden samen om hem te brengen tot dat vreemde verschijnsel de woestijn- zon, een uiterst krachtige planeet, die zijn kamer vulde met licht, en de kippen van P. J Madden, die bij het aanbreken van de dag zeer luid. ruchtig waren. Om acht uur stond hij al op het erf. gereed voor wat de dag brengen zou. Wat hij ook brengen mocht, de dag was prachtig. Nu was de woes tijn op haar best. de koelte van de nacht was nog in de heerlijke lucht. Hij zag uit over een opalen zee. naar de wisselende kleuren van het zand en de wolken cn de bergtop pen; hun glans overtrof de schit terende vitrines in de juAvelenwin- kel van Meek en Eden Ofschoon het de mode van zijn tijd was zich onverschillig te tonen, ging deze pracht niet aan hem voorbij, en met een gevoel van ontzag begon hij ziin wandeling over de ranch, Achter de schuur gekomen, werd plotseling ziin stemming verstoord. Daar was Martin Thorn bezig een diepe kuil in het zand te graven. Met zijn donkere kleding en zijn bleek gezicht, dat glom van de on gewone inspanning, leek hij veel op een doodgraver. „Hallo!" zei Bob. Wie moet er begraven worden op deze mooie morgen?" Thorn staakte zyn werk Zweet droppels parelden op zyn hoog, wit voorhoofd. ..Iiemand moet het doen", klaagde hij. „De nieuwe jongen is er te lui voor En als je zulk vuilnis maar laat ophopen, begint het er hier uit te zien alsof er een grote pic-nic was geweest." Hij maakte een hoofdbeweging in de richting van een mand vol lege blikken. .Gevraagd een particulier secre taris. om vuilnis te begraven achter de schuur", lachte Bob Een nieuw licht op je beroep Thorn Toch wel een goed idee om ze op te ruimen", voegde hij er bij. zich voorover buigend om een blikje op te pak ken ..Vooral voor dit: daar is pas arsenicum in geweest, zie ik." „Arsenicum?" herhaalde Thorn. Hy veegde met zyn donkere mouw over zijn voorhoofd. „O ja. dat gebruiken we veel. Ratten, zie je „Zo. ratten", merkte Eden np met een vreemde stembuiging. Hij legde het blikje weer neer. Tbnrn ledigde de mand in de kuil. en heeon hem dicht te gooien Bob. goed in ziin rol van onschuldig toe schouwer. bleef naar hem kijken „Ziezo", zei Thorn, het zand vast tranoend „Ik heb altijd een harts tocht voor netheid gehad Hij nam de mand op. Hoor eens", voegde hij er bii ..als je er niets tegen hebt, zou ik je een goede raad willen ge ven Daar ben ik altlid blii mee", zei Bob naast hem voortlopend „Ik weet niet, of jullie erg verlan gend zijn om dat paarlsnoer te ver kopen, maar ik ben al vüftlen Jaar bij de Chef. en ik kan je zeggen, dat hij niet de man is, die je straf feloos kunt laten wachten Vóór je het weet. jongmens, doet hij de koop te niet." „Ik doe mijn best", zei Bob. „Bo vendien. Madden heeft er een koop je aan als hy eens wil den ken. „Als Madden zyn geduld verliest", zei Thorn, „wil hij niet denken. Ik waarschuw je alleen maar." „Allemachtig vriendelijk van je", zei Bob onverschillig. Thorn z-ette zijn spade en mand bij de keuken; zij roken daar de geur van bakkend spek. Langzaam liep de secretaris de patio op- Ah Kim kwam uJt zijn werkplaats, blozend van de dichte nabijheid van het vuur. ..Hallo baas", zei hij. „U kijken naai plachtige zon valnmolgen?" „Ik was wel tamelük vroeg op. maar niet zo vroeg om de zon te zien opgaan", antwoordde de jon gen Hij zag de secretaris verdwij nen in het huis. „Ik heb daar juist onze dierbare vriend Thorn wat rommel zien begraven, achter de schuur", vervolgde hij. „Daar was onder andere een blikje bij, waar pas arsenium in geweest is." Chan liet zijn rol van Ah Kim varen. „Meneer Thorn heel druk", zei hij. ..Mogelijk hij nog drukker krijgen als tijd voorbij gaat. Eén verkeerde daad leiden tot andere, gelijk eindeloze keten. Chinezen hebhen spreekwoord hier van toe passing: „Wie een tyger berydt, kan niet afstijgen." Madden verscheen op de patio, fris en sterk „Zeg. Eden", riep hij, „je vader is aan de telefoon." (Wordt vervolgd) Hedenavond HILVERSUM X: 19 00 Nieuws, weer; 1915 Zlgeuner- muztek; 19 30 Alle hens aan dek: 19 45 Reg uit?.; 20.00 Nieuws; 20 03 Gr.muz 20 12 Promenade orkest; 20 55 Er was een en er is nog steeds; 21 10 Prome nade orkest. 21 50 Cello en plano; 22.15 Gebed: 22 30 Olymp Spelen; 23.00 Nieuws: 23.15 Omroeporkest, HILVERSUM II: 19 00 Sollstenconcert: 19 45 Gesprekken met dokters. 20 00 Nieuws; 20 05 Echo; 20 13 Renova Sep tet; 20 45 Wenen, de stad der muziek; 21 45 Fragmenten operettes Frans Lé- har; 22 15 Buitenlands overzicht: 22 30 Skymasters; 23 00 Nieuws; 23.15 Opera- concert Morgen HILVERSUM f 7.— nws; 7.15 gram muz 7 20 Olymp spelen; 7 45 woord voor de dag. 8— nws; 8 15 ge wijde muziek; 8 30 gr pl. 9 ochtend bezoek. 9 30 Frans concert; 10 30 mor gendienst; 11 Yehudl Menuhin; 11.30 Donauklanken; 12— opera's van Lud- wlg van Beethoven; 12 30 weerover- zicht: 12 33 kerkdienst 13.— nws; 13.15 mandollnata: 13.45 Lond. phll ork 14 - orgelbespeling; 14 30 lezing over bloem bollen; 15pianorecital; 1530 Kopen- haags radio sljmp. ork.) 16 musette- muzlek; 16 15 voor onze Jongens cn meisjes: 17.30 gram, muz. 17.45 Olymp. spelen: 18.— Nederl. koren en korpsen. HILVERSUM II 7 nws; 7 15 gr. pl 8.— nws. 8 18 Joe Loss; 8.50 voor de hulsvrouw: 9.plano, viool en cello; 9.30 waterstanden, 9 35 koorzang; 10 morgenwijding. 10 20 onze keuken; 10.30 voor de huisvrouw; 11 pop non stop prog 12 Vlndobona Schramm' len; 12 30 weerpraatje. 12 33 Olymp. spelen; 12 48 Kilima Hawaiians: 13 nws. 13.15 kalender; 13 20 Johan Jong; 13 SOElleen Joyce; 14 gesproken por tretten. 14 15 omroepkamerork 14 53 Puszta-klanken; 15.hoorspel 15.30 Regenboog; 16.— kinderkoor; 16.15 wei nig In de krant, veel in het land; 17 15 MiUor-setet; 17 45 reg. uttz 13.— nws; 18.15 Olymp spelen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3