Nederland en de Rijksdelen komen tot culturele samenwerking Opdat wij niet vergeten In België binnenkort geen distributie meer Sterfte van t.b.c.-patienten sterk gedaald Maar het is niet allemaal goud wat bij onze Zuiderburen blinkt Gelijkgerechtigdheid als uitgangspunt Geen politieke invloeden Verwoesting en wederopbouween aangrijpend boek De KLM heeft een eiöem sanatorium Dr. Hugo Eckener 80 jaar Zaterdag 14 Augustus 1948 3 T N October van dit jaar, dan breekt er in België een gouden tijd aan! Dan komt er een algeheel einde aan het distributiestelsel, dat kort voor de oorlog ook in dat land zijn intrede deed. Nu ja, gouden tijd is misschien wel wat veel gezegd. Het w natuur lijk wel heerlijk als je van het ge knoei met bonnen af bent; als je niet meer hoeft te passen en te me len om de distributie-eindjes aan elkaar te knopen. Maar daar staat tegenover dat het leven in België duur is geworden, schandelijk duur en dat het niet alleen voor beremide Nederlanders geen doen is met hun schamele francs wat aardigs te kopen, maar dat het ook voor de Belgische arbeiders en kleine kan toorbedienden haast onmogelijk is rond te komen. EEN ongelukkig nevenverschijn sel van de opheffing van tal van distributiemaatregelen in het verleden is namelijk geweest dat de prijzen met sprongen omhoog gingen. Wel heeft de regering ge tracht door compensatie-uitkerin gen aan de „economisch zwakke ren" (dat zijn die Belgen, welke minder dan fr 72.000 per jaar ver dienen) alsmede door „stiptheids premies", „aanwezigheidspremies" en „dubbele vacantiepremies" de loonstop enigszins te verlichten, maar deze verkapte loonsverho gingen hebben geenszins gelijke tred gehouden met de algemene prijsstijging. Het gevolg hiervan is dat het gros der arbeidende bevol king slechts weinig koopkrachtig is. Het merendeel der prachti ge en kostbare artikelen in de etalages der grote Brusselse luxe-zaken, waarop de vreem deling zijn ogen uit kijkt, kan dan slechts door een betrekke lijk klein gedeelte der bevol king worden aangeschaft. Het gemiddelde loon van een Belgische arbeider gaat zeker niet uit boven de fr. 4000 per maand en men kan zich een beeld vor men van de zeer bescheiden wijze, waarop hij moet leven, indien men weet dat een gezin van twee per sonen alleen voor de aankoop van levensmiddelen minstens 2500 frs. per maand moet reserveren. „Laat U niet beet nemen!" Vrijwel ongemerkt zijn de prij zen der artikelen voor eerste le vensbehoeften zoals aardappelen, vlees en boter meer dan 30 pro cent gestegen en deze verhoging is slechts ten dele opgevangen door de compensatie-uitkeringen, die de regering verricht sedert zij de subsidies op de levensmiddelen heeft opgeheven. Aan pogingen om de prijsstijging een halt toe te roepen heeft het in tussen riiet ontbroken en de cam pagne, die de regering in het afge lopen jaar heeft gevoerd ligt nog in aller geheugen. Overal kon men de slagzin „laat u niet beetnemen" lezen en de prijscontróle sloot al leen reeds in Brussel een kleine 300 winkels, die zich aan prijsop drijving hadden schuldig gemaakt, een daad waarop de Belgische win kelstand prompt antwoordde met een staking van 24 uur. Wanneer de Belgische huis vrouw thans op deze veldtocht tegen de duurte, die niet min der dan 34 millioen francs ver- In België binnenkort geen dis tributie meer.' Daar gaan ze een gouden tijd tegemoet, zal me nigeen denken. Maar zulk een gouden tijd als waaraan deze oude gilde huizen op de Grote Markt te Brussel herinneren zal het voorlopig niet worden. Of was het toen niet alles goud wat er blonk Dit is nu de nieuwe mode 1~\ IT is nu de nieuwe mode zoals Parijs, dat op het ogenblik zijn modellen voor de herfst en de win ter toont, die decreteert. Deze creatie van Lucile Manguin, Santa Fé" genaamd, toont duide lijk de lange, zeer nauwe rok, wel ke de Parijse modekunstenaars thans voorschrijven. Het bovenste deel is gemaakt van oranje stof en afgezet aan hals en mouwen met bont in dezelfde tint als de rok, die van kastanjebruine velours ver vaardigd ia. slond, terugblikt kan zij slechts constateren, dat zij een mis lukking is geweest en geen en kele invloed heeft kunnen uit oefenen op het prijsverloop. Frappant was wel dat tijdens deze campagne ter bestrijding van de prijsverhoging, de Belgische spoorwegen, die al hun locomotie ven met de bekende slagzinnen hadden volgeschilderd op zeker ogenblik plotseling hun prijzen met niet minder dan 20 procent "Ver hoogden, een daad, die er niet toe bijdroeg om het vertrouwen der bevolking in de prijspolitiek der regering te versterken. iloe kom ik er uit? Een veel voorkomend verschijn sel groter dan voor de oorlog is dat van de werkende getrouwde vrouw. Slechts indien man en vrouw samenwerken is het een ge zin uit de arbeidersklasse mogelijk zijn levensniveau te verhogen en iets aan te schaffen van de vele heerlijkheden, die de grote waren huizen vullen. Om het gezinsinko men te vergroten ziet men zelfs vrij veel, dat de man een dubbele betrekking heeft en er dan niet tegen opziet vaak 14 uur per dag te werken. In het algemeen kan men wel zeggen, dat het feit, dat in België de distributie binnenkort zal zijn opgeheven, nog geenszins betekent, dat hierdoor het levenspeil der be-^ volking zal verbeteren. Tot nu toe heeft men integendeel de slechte ervaring opgedaan, dat het vrij geven van vroegere gedistribueer de artikelen bijna automatisch tot een nieuwe prijsstijging leidde. Duits-Amerikaans toneel op tournee Ter gelegenheid van de 200ste geboortedag van Gofethe bereiden de „Players from Abroad", het enige toneelgezelschap in Amerika, dat regelmatig met stukken in het Duits optreedt, een groot „Goethe- festival" voor. Men heeft een nieu we enscenering gemaakt van Faust die het eerste en tweede deel zal omvatten. Het gezelschap heeft verder plannen een tournee door Europa te gaan maken met Amerikaanse stukken in de Duitse taal. Op deze tournee zullen zij gaan door de Amerikaanse zone van Duitsland, door Oostenrijk en door Zwitser land, Nederland en Zweden. Jubileumfilm bijna voltooid Van de vele plannen om ter ge legenheid van het regeringsjubi leum van de Koningin een grote Nederlandse film te maken is vrij wel niets terecht gekomen. De stu dioruimte was niet voldoende en in het buitenland draaien was on doenlijk. Toch zal er een nationale film komen. Polygoon-Profilti zal een korte film vervaardigen, onder de titel „Moeder des Lands", die tijdens de feestdagen zoveel moge lijk verspreid zal worden over het land. Scenarioschrijver is A. Kool haas, voor de muziek adviseert Rutger Schouten. Muziekcommissie Unesco Een commissie van muziekdes- kundigen van de Unesco, onder voorzitterschap van de Nederlan der dr. A. A. Snijders, heeft een aantal technische aanbevelingen (Spgesteld, waarmede men» de vor ming beoogt van een muziekcen trum en de opstelling van een cata logus voor gramofoonplaten. Het muziekcentrum zou een wereldin dex moeten bijhouden, die kunst en volksmuziek van Oost en West omvat. In de commissie hebben verder nog zitting vertegenwoordi gers uit Frankrijk, Zwitserland, Engeland en de V.S. „Life" over jubileum der Koningin In het nummer van 16 Augustus van het Amerikaanse tijdschrift „Life" worden vijf foto-pagina's ge wijd aan het regeringsjubileum van koningin Wilhelmina. De foto's geven een beeld van de hoogtepunten van de regering der koningin, vanaf haar inhuldiging in 1898 tot de erepromotie van me vrouw Roosevelt in de universiteit van Utrecht in April van dit jaar. „Life" schrijft het volgende: Het Nederlandse hof onder ko ningin Wilhelmina is altijd conser vatief geweest (sommigen noemden het saai). Wat er ook aan glans ontbrak, werd echter ten volle; ge compenseerd door de waardigheid en de integriteit, en door het be grip voor noden en verlangens van het volk. dat aan het hof werd ge toond. Koningin Wilhelmina, aldus het blad, overwon een verouderd Ne derlands begrip, n 1. dat Nederland door koningen geregeerd behoort te worden. Thans, na een halve eeuw van uitstekend vrouwelijk bewind, twijfelen weinig Nederlanders er nog aan, dat de eerste koningin luister heeft bijgezet aan de ge schiedenis van het Huis van Oranje. Focke Wiilff jagers scboten De Saint-Exupéry neer Het mysterie, dat nog hing om de dood van de Franse schrijver Antoine de Saint Exupéry, is opge lost. Deze bekende Franse schrij ver, een der grootsten van de he dendaagse literatuur, vertrok op 31 Juli 1944 uit Corsica voor een ver kenningsvlucht over Zuid-Frank rijk. Hij keerde niet terug. Zijn laatste grote werk was „Citadel". Tot voor kort verkeerde men in de onzekerheid over de wijze, waarop de vlieger verdwenen was. Kort geleden echter las een Duitse student, die in die tijd stafchef was van een afdeling van de Luftwaffe een artikel over de Saint Exupéry. Hij beschikte nog steeds over de rapporten van de uitgevoerde ac ties die volvoerd waren met Focke Wulff jagers en toen hij die nazag bleek, dat zijn vliegers op de 31ste Juli 1944 een Frans vliegtuig boven zee hadden neergeschoten. De plaats en het uur klopten volko men met de reisroute van de Fran se schrijver. Een dag voor zijn vertrek had Antoine de SaintExupéry nog 'n brief geschreven aan zijn vriend Pierre Dalcft, waarin hij mismoe dig zei: „Als ik neergehaald word, vertrek ik zonder spijt. De toe komst jaagt mij angst aan. Ik was geboren om tuinier te worden (Van een onzer redacteuren) Nu men doende is de politieke en economische verhoudingen tussen Nederland en de Rijksdelen op een nieuwe basis te stellen, verdient de steeds meer veld winnende idee do aandacht, dat hierbij ook op cultureel gebied de gelijkgerechtigdheids-ge dachte als richtlijn moet gelden. Uit dit besef is de Stichting voor Cultu rele samenwerking tussen Nederland, Indonesië. Suriname en de Neder landse Antillen voortgekomen, die in Februari in het bijzijn van de minis ters Bcel en Jonkman geïnstitueerd werd. „Wij zien de culturele samenwer king op basis van vrijwilligheid," zei prof. dr. J. H. A. Logemann, voor zitter van het bestuur van de Stich ting voor Culturele Samenwerking in zijn openingsrede. In de practijk be tekent dit. dat de Stichting voor Culturele Samenwerking de Over zeese Gebiedsdelen wil activeren, zo dat zij zo spoedig mogelijk komen tot het oprichten van zusterinstellingen wat inmiddels in Suriname reeds gebeurd is door het totstandkomen van het C C S., het Cultureel Comité Suriname. Op cultureel gebied zal Suriname b.v. dus nu zijn eigen wen sen naar voren kunnen brengen en niet langer meer, ook op dit terrein, volstrekt afhankelijk zijn van Ne derland. Dit zal de zelfwerkzaamheid stimuleren, zowel als de culturele „efficiency" verhogen Tenslotte zul len uiteindelijk de Surinamecs zelf het besté weten, waar in hun land behoefte aan is. De Nederlandse zus terinstelling zal de Surinamcrs daar bij kunnen adviseren. Vanzelfsprekend heeft voorlopig de Stichting voor Culturele Samenwer king te Amsterdam nog het leeuwen deel in de activiteit. Men heeft in In donesië zowel als in de West een enorme belangstelling voor de Wes terse cultuur. (Uitdrukkelijk heeft prof. Logemann in zijn openingsrede vastgesteld, dat de Stichting niet uit sluitend Nederlandse, doch in het al gemeen Westerse cultuur dient te dragen. Hoe kan het ook anders in fcuuneii vanen, omdat die beelden me bij blijven en duizenden her inneringen oproepen, die zich in mijn brein aftrekken aan elkaar: huizen verrijzen voor mijn geest, die in puinwolken uiteen barstten, gezichten van mensen, die op smar telijke wijze de dood vonden, mon den, die niet meer lachen, ogen, reeds lang verglaasd. „Opdat wij niet vergeten" zou dit boek kunnen heten, als deze woor den - o schande! - al niet afge zaagd zouden klinken voor onze oren. Nu heet het nuchter „Ver woesting en wederopbouw", een titel, die de inhoud van dit door „Contact" uitgegeven boek overi gens niet geheel dekt. De korte tekst van Ir Th. P. Tromp beschrijft in vogelvlucht de geschiedenis van ons land tijdens de bezetting en is niet alleen in het Nederlands maar ook in een wat vrije Engelse ver taling afgedrukt, evenals de bij schriften van de foto's. Van de ver woestingen en de herbouw geeft de schrijver een helder beeld en ook Razzia! Terwijl in de huizen de klopjacht op mensen plaats vond, patrouilleerde de Grüne Polizei door de uitgestorven straten. (Af beelding in „Verwoesting en We deropbouw",). Monument voor Wagenaar Voor de bekende Nederlandse toonkunstenaar Johan Wagenaar zal een monument worden opge richt. Het zal bestaan uit een borst beeld op voetstuk en wordt in eigendom, beheer en onderhoud aan de gemeente Utrecht aangebo den. De buste is vervaardigd door de beeldhouwer Odé te Bilthoven en zal een plaats krijgen op het Servaasbolwerk, tegenover het huis, waar Wagenaar geboren is. De totale kosten zijn geraamd op 5250 gulden. Zo mogelijk zal het monument onthuld worden bij de eerstvolgende herdenking van de geboortedag van Johan Wagenaar op 1 November 1948. DE horloges van de K.L. M.-vliegers moeten al tijd de juiste tijd aanwijzen, omdat het voor de positie bepaling van het grootste belang is, dat men precies weet op welk tijostip men de daartoe benodigde waar nemingen doet. De vliegers beschikken daarvoor dan ook over horloges, die tot de beste van de wereld behoren. Desondanks laat men toch niets aan het toeval over; zelfs het beste horlo ge kan in de practijk ontoe laatbare afwijkingen gaan vertonen. Om er zeker van te zijn, dat een horloge on berispelijk zijn taak ver vult, wordt het geregeld gecontroleerd; daaAoe heeft de instrumentenafde ling van de K.L.M. de be schikking over een appa raat, waarvan tot nu toe in ons land slechts enkele exemplaren aanwezig zijn. Dit apparaat, de Timeo- graph genaamd, is een Amerikaanse vinding: het bestaat uit een kastje, waarop links het te testen horloge bevestigd wordt. De tikken van het horloge worden door een microfoon opgevangen en langs elec- trische weg versterkt. Door de aldus opgewekte stroom stoten drukt een electrische spoel een schrijfstift en een schrijfmachinelint op een papieren strook, waarop een schaalverdeling is ge drukt. Op deze strook ko- hien dus naast elkaar een groot aantal streepjes te staan, voor elke tik een. Nu bestaat een tik van een horloge uit twee ver schillende geluiden, die vlak op elkaar volgen; voor elk van deze beide geluiden komt op de papierstrook ook een streepje te staan, en wel zo, dat de twee streepjes, die een tik vor men, schuin onder elkaar staan. Uit de onderlinge af stand tussen de streepjes kan men afleiden welke on regelmatigheden zich in de loop van een bepaald hor loge voordoen. Een test van een horloge op dit apparaat duurt vier en twintig uur; het komt immers dikwijls voor. dat een horloge na vier en twintig uur blijkt volko men gelijk te lopen, terwijl het in de tussenliggende tijd afwijkingen heeft ver toond, die elkaar weer heb ben opgeheven. Het testen geschiedt door de I.E.R.A. (Instrumenten,1 Electriciteits- en Radio Af deling) op Schiphol en de vakkundigheid van de tech nici van deze afdeling staat er borg voor, dat de gecon stateerde afwijkingen wor den opgeheven. Dan be schikt de vlieger weer over een horloge, dat volkomen aan de strenge eisen die hij moet stellen, voldoet. Honger tekende de gezichten. (Af beelding in „Verwoesting en We deropbouw"). de strijd van ons volk, in de be narde oorlogsdagen is in enkele lij nen goed getroffen. Maar de foto's, daar gaat het om. Déze maken dit boek tot een rijk bezit. Men zal er altijd weer naar grijpen als men aan de bezetting terugdenkt en men zal er steeds opnieuw de kracht uit putten om te strijden tot het uiter ste, opdat een mateloze jammer, verschrikking en knechting als die van 1940-'45 niet opnieuw over ons volk komen. Wij bladeren in het boek. Een vernielde brug, een brandende stad, een wanhopige vrouw achter haar verbrijzelde ruiten, levenloze licha men in een gebombardeerde straat, een in puin geschoten toren en dan... kruipt ons de woede in de keel als wij een kolonne nazi-sol daten zien marcheren door een Ne derlandse stad. Joden worden bij eengedreven in Amsterdam, hulpe loze mensen liggen geknield op straat met de handen omhoog, daar trekken ze heen, als vee naar de slachtplaats. Het verzet bloeit op, geheime zenders, chemicaliën, per soonsbewijzen. wapenen. Als bees ten worden verzetsstrijders neerge schoten, maar kameraden dekken hun lijken met de Nederlandse vlag. Verder gaan wij, met reuzenschre den. De geallieerden landen uit de lucht bij Arnhem, er wordt gevoch ten om de'brug, vuur, rook, puin, de bevrijding nadert. Maar eerst komt nog de hongerwinter. Huizen worden afgebroken om brandstof te winnen uit hout, de schepen sui kerbieten komen binnen, de hon- geroptochten formeren zich, kinde ren, grijsaards bedelen om een korst brood en in de kerken wor den de uitgeteerde lichamen der gestorvenen onder papier en lap pen neergelegd omdat er geen kis ten zijn voor een begrafenis. Dan, opnieuw grijpt het ons aan, dan komt de bevrijding, voedselpakket ten, feesten, weerzien, herbouw, nieuwe bruggen, nieuwe schepen, nieuwe huizen, maar ook het blij vende nooit aflatende leed om hen, die de blijde dag niet mochten be leven. Er zijn in dit boek 1*71 foto's bijeengebracht, nogmaals: prachti ge foto's, maar geen foto's, die blij en gelukkig maken, wel triest, wee moedig en stil. De nacht is gedaald. Een late voor bijganger komt nog langs mijn wo ning. Vreemd, het valt mij op hoe stil het is in de stad. De straatlan taarns branden. Er zijn geen vlieg tuigen in de lucht. Een bombarde ment is vannacht niet te verwach* ten. Ook niet een auto, die voor rijdt en de vuist van een Gestapo man op de deur van ons huis. Neen, het is voorbij. Ik was er weer ge heel door gegrepen, maar het is er niet meer, die druk, die angst, die ontzetting. Vreedzaam slapen de mensen in de huizen rondom, mor gen wacht het werk in een vrije wereld, waar weer de vrije lach klinkt van vrije mensen. Ik zal mijn lamp uitdraaien. Ik zal trachten het van mij af te zet ten, neen, ik zal niet trachten te vergeten. Het zou niet lukken, want vergeten, d i t vergeten, dat kunnen wij niet. deze tijd. die van elke Nederlander. Fransman. Belg. Deen of Engelsman verlangt, dat hij in de eerste plaats denkt in termen van zijn Europcër- schap?) In de Overzeese Gebiedsde len heeft men ons voorlopig nog min der te bieden, dan wij hun. Een blad als „Gema Suasana", een soort Indo nesische „Reader's Digest" met de ta lentvolle Indonesische dichter Chairil Anwar als redacteur, heeft in Indo nesië groot succes en de Inhoud er van staat op beduidend hoger niveau dan het soortgelijke Amerikaanse blad. In de inhoudsopgaven komen herhaaldelijk namen voor als André Malraux, André Gide, E. du Perron. BertVand Russell, Denis de Rougc- mont. George Orwell, e.a. Hopelijk echter zullen ook onze Overzeese Ge biedsdelen zelf hierin een meer ac tieve rol gaan spelen. Veel hangt er uiteraard af van de wijze, waarop de plannen ten uitvoer worden gebracht. Er zal tegen moe ten worden gewaakt, dat de culturele manifestaties te zeer beperkt blijven: alle bevolkingsgroepen moeten eraan deel kunnen hebben. Het is gemak kelijk Nederlandse artisten en we tenschapsmensen uit te zenden, doch men moet ervoor zorgen, dat elke bevolkingsgroep van deze uitzendih- gen kan profiteren. Los van iedere politieke voorin genomenheid is er een organisatie tot stand gekomen, die zich ten doel stelt op basis van vrijwillig heid en gelijkgerechtigdheid de culturele samenwerking tussen Nederland en de Overzeese Ge biedsdelen te bevorderen. In be stuur en Raad van Bijstand zijn vrijwel alle politieke partijen van linjts tot rechts vertegenwoor digd. Bekendo figuren hierin zijn: voorzitter van het bestuur, prof. dr. J. H. A. Logemann; directfu- ren, dr. F. J. R. Verhoeven, oua landsarchivaris in Batavia, en C. Mculeman. Verder letterkundigen als mevr. dr. Elisabeth du Perron De Roo& Victor E. van Vries land, Anton van Duinkerken en H. M. van Randwijk; de oud-mi- nister van O. K. en W. prof. dr. G. van der Leeuw, mr. dr. J. Ba rents. oud plv. hoofdredacteur van de Nieuwe Nederlander, het A.R. Tweede Kamerlid H. J. W. A. Moijerink en als vertegenwoordi gers van Suriname: Lou Licht veld (de schrijver Albert Helman) en R. van Lier. Het sterftecijfer van t.b c.-patiëntcn beweegt zich nu na de bezettings tijd, weer in dalende lijn. Vanaf het jaar 1900 tweo honderd sterf gevallen op 100.000 inwoners bleef de curve zich, behoudens een stijging in de eerste wereldoorlog, in dalende lijn bewegen. In 1939 waren er veertig sterfgevallen op 100.000 inwoners. Tijdens de tweedo wereldoorlog echter werd het sterftecijfer verdubbeld en slechts met inspanning van alle beschikbare krachten kon dit hoge cijfer na do oorlog worden gedrukt In 1947 was de situatie aanzienlijk verbeterd en het sterftecijfer van 37 op de 100.000 inwoners lag reeds weer be neden het gemiddelde van voor de oorlog. Wat het aantal ziektegevallen betreft wordt evenwel met bezorgdheid een niet onaanzienlijke verhoging gecon stateerd. Deze verhoging wordt gewe ten aan een werkelijke toename van het aantal gevallen en aan acUevcre contröle, waardoor meer ziektegevallen aan het licht komen In de eerste drie maanden van dit Jaar zijn ongeveer vijf duizend nieuwe gevallen geno teerd, een getal, dat belangrijk hoger ligt dan dat van voor de oorlog. Or ganen op het gebied der t b c.-bestrij ding proberen^met consultatlcbureaux mobiele teams die de provincies af gaan en door massa-doorllchtlng van bevolkingsgroepen het gevaar te keren en te voorkomen Het ligt In de bedoe ling de gehele bevolking van Nederland In de komende Jaren op tuberculose te onderzoeken. Dit is technisch mogelijk, doordat thans de daarvoor benodigde apparatuur aanwezig ls Men hoopt dan ook te kunnen beschikken over een groter aantal bedden dan de tiendui zend. waarover de sanatoria nu de be schikking hebben. Verder bestaat er nog altijd een tekort aan stafpersoneel en gediplomeerde krachten in ziekenhuizen en sanatoria. Leerling-verpleegsters zijn In voldoende mate aanwezig. De verhoging van het aantal ziekte gevallen geldt op opvallende wijze bij kinderen van veehouders Door het drinken van ongepasteuriseercfe melk de melk voor de grote steden Is ge pasteuriseerd en vooral ook door de nabijheid van runderen met open long- tuberculose, lopen deze kinderen groot gevaar besmet te worden. Na de oor log ls de gezondheidsdienst voor dieren ln het leven geroepen, die zich bezig houdt met de bestrijding van besmette lijke ziekten onder dieren; hieronder valt ook de t b.c.-bestrijding De kos ten hiervan worden door de veehou ders zelf gedragen, doordat zij van het bedrag, dat zij van het landbouw-ega- llsaticfonds ontvangen, vrijwillig op Iedere honderd kg melk vijf cent af staan Dit bracht vorig Jaar ruim f 1 300 000 op Goede resultaten De bestrijding van tuberculose onder dieren geschiedt door dierenartsen on der toezicht van de directeur van de Gezondheidsdienst De runderen wor den leder Jaar gctubercullnecrd. wan neer zij op stal komen: de reagerende dieren worden klinisch onderzocht Worden er positieve rcactfes waarge nomen. dan adviseert men de veehou der die dieren geïsoleerd te houden. De veehouder ls verplicht runderen met open longtuberculose te laten slachten De vleeskeuring onderzoekt, welke de len nog geschikt zijn voor consumptie In 'n dergelijk geval geeft de staat aan de veehouder een tegemoetkoming .ln de schade Het werk van de Gezond heidsdienst voor dieren heeft vooral in provincies waar vee gefokt wordt, goede resultaten opgeleverd Deze dienst vond evenwel bij het be gin van zijn werkzaamheden een vee stapel. waarvan 40 rnet tuberculose geïnfecteerd was. Daardoor kan het nog Jaren duren, voordat de gehele Ne derlandse veestapel vrijgemaakt is van tuberculose. In vcetceltkringen hoopt men. dat het Rijk dit werk ln de toc- k« mst met subsidies zal gaan steunen Donderdagavond is het Engelse s.s. „Ocean Angel" uit Rotterdam met een lading van 9000 ton Neder landse steenkolen naar Semarang vertrokken. Deze eerste versche ping zal van tijd tot tijd door meer dere worden gevolgd. De Ned. In dische Gasmaatschappij, die deze steenkolen uit ons land betrekt, wil hiermee de gascokes, welke door de gasfabrieken in Indië worden ge produceerd, verbeteren. Door het verkrijgen van betere gascokes zul len voordelen ontstaan voor de wa terstofwinning en voor de suiker industrie. Nog vol plannen Dinsdag 10 Augustus vierde in zijn villa aan het Meer van Con- stanz aan de Zwitserse grens een man, wiens naam in de geschiede nis van dc Europese luchtvaart met eerbied wordt genoemd, zijn tach tigste verjaardag Dr. Hugo Ecke ner. Eckener die uit Slees wijk komt en psychologie gestudeerd heeft, trad, 40 jaar oud, in dienst van graaf Zeppelin, die toen, in 1908, met de L.Z. 4 zijn eerste grote tocht deed, die met een noodlanding en totale vernietiging van het lucht schip eindigde. Maar Zeppelin en Eckener waren mannen van grote wil, die niet alleen deze „tegen slag" maar ook spoedig de nawer king van de eerste Wereldoorlog hadden te overwinnen en inder daad ook overwonnen. Reeds in 1924 vloog Dr. Eckener op zijn vlucht van Friedrichshafen naar Lakehurst over de Atlantische Oceaan. In 1928 deed de L.Z. 127, „Graf Zeppelin" genoemd, deze tocht heen en tertig èn een jaar later volgde een „reis om de we reld" met hetzelfde schip: Frie drichshafen - Tokio - Lakehurst - Friedrichshafen in twintig dagen. De ramp van Lakehurst, waar het met waterstof gevulde lucht schip „Hindenburg" verbrandde in 1937, terwijl onderhandelingen gaande waren tussen Amerika en Duitsland over het zo belangrijke helium en de nadering van een nieuwe oorlog dwongen Eckener andermaal zijn werk te staken. Of het ideaal van het volmaakte lucht schip, waarnaar Eckener nog steeds enthousiast streeft, in de naaste toekomst te verwezenlijken is, is nog steeds niet zeker. Zoals bekend, vertoefde Eckener het vorige jaar enige maanden in de Verenigde Staten, die na de oorlog het initia tief tot het bouwen van nieuwe zeppelins hebben overgenomen. De „Zeppeling Goodyear Aircraft Cor poration" in Akron in de staat Ohio heeft plannen tot het bouwen van een reusachtig luchtschip van 28.000 kubieke meter voor het bur gerlijk verkeer, dat ingeschakeld wordt in het trans-oceaanverkeer en de leemte moet vullen, die op grote afstand blijft bestaan tussen schip en vliegtuig; want het lucht schip wint het in snelheid van de stoomboot en in rentabiliteit, bij zware lasten en misschien ook wel in veiligheid en comfort, van het vliegtuig. En zo smeedt dr. Eckener, die ook nu nog vol energie is en vol verlangen, opnieuw te kunnen be ginnen, in zijn idyllische villa bij Constanz nieuwe plannen, waar van hij hoopt, dat zij spoedig in daden zullen worden omgezet. In Engeland is op het ogenblik de oogst van de lavendel druk gaande. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds .laat wordt er gewerkt om dit geurige kruid te plukken voor de parfumfabrieken. f

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3