AZ PC maakte prachtige tocht in Zwitserland Veluws vosje woont nu ih de Bergstraat Woningnood belemmert de TBC-bestrijding Groen-witten bleven ongeslagen Contactgelegdvoor uitwisseling Beste maatjes met iedereen, doch een lastig kostganger Noteer* U even Jubileum-plannen van „Oranje" Amersfoorts XI-tal naar Rotherham Longonderzoek op scholen gewenst Amersfoort weer in 't donker LAATSTE NIEUWS Rijkspolitie slaat hard toe Dinsdag 17 Augustus 1948 SI AUSNWUirS Na een succesvolle tour door Zwitserland is AZ en PC in Amersfoprt teruggekeerd. Iedereen was zeer enthousiast over de buitengewone ontvangst, die de Zwitsers hen hadden bereid. De organisatie was door de zwemvereniging Bern tot in de kleintse onderdelen punctueel verzorgd. Vele goede contacten zijn gelegd zodat in de toekomst waarschijnlijk van een regelmatige uitwisse ling sprake zal zijn. Na een reis van circa 24 uur arri veerden de A.Z. cn P.C.-ers Vrijdag avond tegen 7 uur ln Horgen. een tescn de bergen gclcgert stadje waar de leden der zwemvereniging aldaar hun gasten een hartelijk welkom toeriepen. Na een rustige avond en een rustige dag. waar op een boottocht over het meer van ZUrich werd gemaakt, vond onder zeer grote belangstelling dc eerste ontmoeting plaats ln de Zürlchscc. Het A.Z. en P.C. zevental leed nog onder dc vermoeienis sen van de vorige dag. hetgeen duidelijk ln het spel tot uiting kwam. Ondanks dit namen de A Z. en P.C.-ers een 2—0 voorsprong door Theo en Gertie Mos- sterd. De Zwitsers echter Heten zich niet onbetuigd en brachten de stand weer ln evenwicht. Het publick loefde zeer me de. De meerdere techniek van de Amersfoorters gaf uiteindelijk de door- ,slag cn met 4—2 werd de eerste zege be haald. Na afloop verenigden spelers on officials zich aan een diner waar ook hot gemeentebestuur aanzat Tot be sluit van het verblijf Ut Horgen vond een grootse feestavond plaats, waaraan leder, die het ln Horgen wel meent met dc zwemsport deelnam. De Zwitsers Jo delden. de Hollanders gaven typisch Hollandse liederen ten beste hetgeen over en weer zeer gewaardeerd werd. De voorzitter, de heer Van Haselen, overhandigde op deze avond namens dc A Z. en P.C. een vaantje, terwijl de aanvoerder van dc S.C. Horgen de heer Van Haselen een schild aanbood, voor zien van he! Zwitserse wapen cn de ini tialen van de zwemvereniging, terwijl in het centrum een polobal vervat was. De volgende dag. Augustus, vertrok ken de A Z. en P.C.-crs naar Biel om daar dc S V Biel te ontmoeten. Hier speelde de A.Z. cn P.C in een enigszins vreemde opstelling, doordat Theo Mos terd de links-achter plaats bezette, ter wijl Cor Tybout als midvoor opereerde. Dit bleken twee zeer goede veranderin gen. Het tempo waarin deze wedstrijd gespeeld werd lag veel hoger. De Zwit sers waren zéér aggrcsslef en namen een 20 voorsprong Langzamerhand kregen dc Amersfoorters vat op het Zwitserse spel hetgeen lot gevolg had. dat met de rust de stand reeds 5—3 in het voordeel van dc A.Z. en P C was. Na de rust brachten de groen-wlttcn dc stand op 83, terwijl de Zwitsers nog eenmaal doelman Ter Weel het nakijken gaven Met 'de stand 84 kwam het ein de van een harde maar faire wedstrijd. De organisatie was hier ook weer 100 procent en verheugd togen de Hollan ders de volgende dag naar Bern. In-Bern werden de Amersfoorters ver welkomd door de voorzitter van de S C. Bern, die hen naai het bad voerde en hen deed kennis maken met dc diverse gastheren, "s Avonds vond de eerste ont moeting plaats tegen de S.C. Bern in het prachtige bad te Worb. onder zeer grote belangstelling. Voor de cetste maal werd nu ook een zwemprogramma af gewerkt.'Piet Schrcuder legde hier be slag op de eerste plaats op het nummer 100 m. rugcrawl. terwijl F Inslnger de tweede plaats bezette op de 200 meter schoolslag. De polowcdstrijd tcten deze eerste klasser werd een Amersfoortse aangelegenheid Cor Tybout en Gertie Mosterd blckc-n geheel over hun ver moeienissen heen te zijn. terwijl Theo Mosterd wederom in de achterhoede met afgemeten ballen regelmatig dc voor hoede aan het werk zette Na een 30 voorsprong scoorden de Zwitsers tegen. Bij de rust was dc stand rc>ds 61 in het voordcel van de A z cn P.C Bij do stand 81 voegden dc Bern spelers een doelpunt aan hun score toe. waarna Ty bout cn Gertie Mosterd de stand tot 11—2 opvoerden. De volgende avond vond het grote treffen plaats in Bern. Onder het zeer talrijke publiek bevond zich een afge vaardigde van het Ned. gezantschap, de heer Stuart, die op zeer prettige wijze kennis maakte met de Amersfoortse zwemmers. Nadat de spelers aan het pu blick waren voorgesteld, namen de wedstrijden een aanvang. Plet Schreuder won wederom de 100 m. rugcrawl. ter wijl Gertie Mosterd dc eerste plaats ver overde op het nummer 100 m. borst- crawl. Insinger werd wederom 2e op de 200 m. schoolslag Dc polówedstrijd die daarna volgde bracht de A.Z. en P.C.- ers wederom een groot succes. Direct na dc uitworp bemachtigde Henk Gerritsen dc bal. plaatste hem op Cor Tybout. die met een formidabel achterwaarts schot het publiek in extase bracht. Hoog vloog dc bal in het net. BIJ de stand 40 moest doelman Insinger voor een schot van de Zwitsers capituleren. Ruststand 61. Na de rust een opvoering^ van dc score tot 101 door G. Mosterd cn C. Tybout. Met deze stand kwam het einde van een zeer faire wedstrijd. Donderdag 12 Augustus vertrokken dc A.Z. en P.C.-ers naar Lausanne. Alvo rens dc strijd aan te binden tegen deze sterke vereniging dit.jaar eindigden ze als tweede van de hoogste afdeling van dc Zwitserse waterpolo competitie hadden de Amersfoorters rustdag. Deze dag werd benut om tc genieten van de schitterende omgeving van Lau sanne. Vrijdagavond half negen vond wederom bij kunstlicht de ontmoeting plaats. Recdc direct bleek, dat met deze tegenstander niet te spotten viel. Dc gehele ploeg bestond uit uitermate snel le spelers, die geen moment op hun plaats bleven liggen. Steeds trachtten zij de A.Z. en P.C. achterhoede uit ver band te spclon. hetgeen hen in hot be gin gelukte. 1—0. Gertie Mosterd echter had er zin in cn bracht de stand weer ln evenwicht. Maar wederom namen dc C.N L. spelers de leiding. Tybout. die zich geducht roerde op dc mldvoor- plants. bracht de stand weer gelijk. Een rush van Theo Mosterd na een goed aan gegeven bal van Butsclanr bracht dc stand op 3—2. Hierna waren het weer G. Mosterd en Tybout, die A.Z. en P.C. een 5—2 voorsprong bezorgden. Na rust weer een groot offensief van Lausanne en het werd 54. Toen brak een fase aan. waarin keeper Insinger de toon aangaf en zich een keeper van klasse toonde, hetgeen hem menig applnusic bezorgde. Met nog twee treffers stelde dc A.Z. en P.C. de zege veilig. Na een vermoeiende terugreis namen de elf A Z. en P.C.-ers op het station Amersfoort afscheid van elkaar. In de tweede helft van Januari, zal de C.N.L. fLausanne) een tegenbezoek brenscn ban de A.Z. cn PC., torwl.il de S C. Bern In de maand Mei Amersfoort met een bezoek zal vereren. Bovendien voerden de bestuursleden van de A.Z. en P C. noc vele besprekingen met an dere verenigingen om zodoende te ko men tot een regelmatige uitwisseling od zwemecbled. De Zwitsers toonden zich over de plannen zeer enthousiast. Burgerlijke Stand 16 Augustus. Geboren: Janna, d. v. J. Nijhof en M. A. de Bree; Ruth Gerrit, z. v. A. Hoegen en G. van Di.ik; Roe lof, z. v. P. Schuiten en H. v. d. Berg; Antonius Hendrikus Maria, z. v. D. Jekel cn C. Epskamp; Ena Yvonne, d. v. P. Renes en E. I. B. van Glandn Weiigel. Overleden: H. van Doornik, 71 jaar, wed. v. G. v. d. Brink. Grand Théatre, Snouck.laan 4. tel. 4632. Van 13 t.m. 19 Aug. „Goodbye Mr. Chips". Zondag 13.30. 16.13.30 en 21 u. Overige dagen 2.30, 6.30 en 9 uur. City Theater, Westsingel 7b. telef. 6572. Van 13 t.m. 19 Aug. De man met het ijzeren masker (14 j.). Zond. 2. 4.15, 6.45, en 9 u. Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theater, Langestr. 129 Van ,13 t.m. 19 Aug. Zorro's zwarte zweep. Zond. 2, 4.15, 645 en 9 uur. Vrijd. en Zat. 2.30. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. Museum Flchite, Westsingel, ten toonstelling ..Kinderspeelgoed uit de oude doos". Dagelijks van 24 uur. 38 AUGUSTUS. Vliegerwedstrijd Dollardstraat 14.30 u. 21 AUGUSTUS. Tuinfeest Stichting NederlandZwitserland zou. DANCING VAN 1 HUL: Zat.. Zon. en Woensd dansen. 20—23 uur Zond. mid. 15—18 u. (Orkest „The Rhythm Specials DANCING d'ORANJEBOOM: Zat. Zon. en Woensd dansen „STICHTSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red White and Blue gang) D'OUDE LANTEERN: Tentoonstel- lingswerken van Chris Enthoven. OPENB. LEESZAAL EN B1BL da gelijks ruilen v. boeken 1417 u DL Vrijd avond ook van 19—21 mrr. Leesz. geopend dagelijks 10 —12.30 u. en 14—17 u DL en Vriid. ook 19-22 uur. j K heb een vos meegebracht", zei ft 1 dag- of veertien geleden Jos Lem uit de Bergstraat tegen zijn moeder toen hii na een dag op de Veluwe te zjjn geweest, 's avonds de ouderlli- ke keuken weer binnenstapte. En vlak voor de voeten van de enigs zins verschrikte mevrouw'Lem zet te hii Vosje op de grond, die voor dien rustig op zijn schouder had ge zeten. Nu was de familie wel wat gewend op het gebied van dieren. Had niet pas de hond het leven ge schonken aan een gezond stel klei nen en legde niet onlangs een van de kippen een ei waarvoor een struisvogel haar pet kon afnemen? Maar dit was toch wel een beetje al te gortig. Moeder wou er beslist niet aan, doch vader Lem sprong voor ziin zoon in de bres. „Ik mag die bijzondere dingen wel", zei hii en zo kreeg Vosje zijn plaatsje in de me nagerie. Op het ogenblik is hii onge veer een half jaar oud. Een Vcluwe- bewoner, die hem van een uit gegraven nest had meegeno- nomen, heeft hem acht weken lang verzorgd, maar wilde er toen toch liever af. Vossen zijn immers rare kostgangers. Melk en brood. och. Vosje neemt het voor lief maar hij smult pas als Jos hem het vlees van jonge duiven voert. En als er van de reuze kastanjeboom achter het huis van de familie Lem zo'n grote bruine vrucht op de grond valt, springt hij er op af om het ding te veroberen. De rest van de dag brengt hij door op een kistje in het zonnigste hockie van de tuin. Als zijn baas hem tenminste niet aan de lijn mee uitneemt. Dan heeft hij veel bekijks en Jos wordt heel wat keren aangesproken door nieuwsgierigen, die willen weten of het wel een echte vos ls. Dan doet Jos zijn verhaal. Nee, vals is het diertje helemaal niet. Nog niet ten minste. Vos ie is zo mak als een vos maar zijn kan. zegt hij dan veelbe tekenend terwijl hij 't diertje over do grijsbruine glanzende vacht streelt. ..Maar U moet niet Uw tanden la ten zien. want dan spert hjj zijn spitse bak vervaarlijk open en legt'ie zijn oren in de nek. Pas dan maar een beetje op. De rest van de nogal uitgebreide familie Lem kan overigens best met de nieuwe huis genoot opschieten. Kleine Nellie kruipt met hem op de wip en wan delt even later met haar nieuwe vriendje in de armen rond. De enige die hem niet al te graag mag is de hond. Maar die voelt haar kleinen waarschijnlijk door het jonge roof dier bedreigd. Als ze de kans krijgen raken ze in een hevig bfitgevecht verwikkeld, waaraan dan zo spoedig mogelijk een eind wordt gemaakt. Vosje moet immers nog een poosje in de familie blijven en dat kan al leen maar zolang hii zich netjes ge draagt. En of hij dat altijd zal blij ven doen? Vosje's slimme, glinste rende ogen laten er naar gissen. C.J.M.V. Zomerkampen lopen ten.einde Io de Treek nabij het Hazenwater zijn dit jaar dc traditionele zomer kampen van de C. J. M. V. weer in oude stijl verrezen. Jongens van 12 tot 17 jaar kunnen er hun vacantie doorbrengen met zwerftochten, vossenjacht, voetbal en allerlei andere kampspelen. Over het algemeen zijn het leden van de knapen-vereniging, die een onder afdeling van de C.J.M.V. vormen. Elke week gaan en komen er jon gens uit alle delen van het land. Het mooiste van de kampweek is vol gens de knapen het kampvuur, dat elke Donderdag, als het weer mee werkt wordt gehouden. In deze om geving zijn vier kampen, die weck in week uit veertig a vijftig kinde ren herbergen. Elk kamp heeft zijn eigen leiders, die door de jongens Oom worden genoemd. De stimule rende figuur van deze kampen is de heer H. Verhaar, die zich sinds vele jaren voor dit werk interesseert en derhalve als secretaris van het jon genswerk fungeert. Het laatste kamp zal worden ge houden van 22 tot 28 Augustus, waarmee de C.J.M.V. dit werk weer voor een heel jaar zal neerleggen. Ons dagelijks te veel Twee rijwielen, door de politie ongesloten en onbeheerd op straat aangetroffen, werden meegenomen naar het politiebureau. Een Amersfoorter die zijn radio liet spelen, terwijl de deuren van zijn woning open stonden, werd bekeurd. „Een vos verliest wel z'n haren maar niet z'n streken", zegt de heer Lem dan ook wijselijk. „En de ene vos is de andere niet", voegt zijn vrouw er aan toe. In haar stem klinkt de hoop dat dit vosje er een van het goede soort is. Want zij is eigenlijk nog steeds niet aan hem gewend. En Amersfoort zal haar dan voorlopig nog wel niet jnet Vos aan de lijn aan het winkelen zien! Zwitsers komen jodelen en zingen De afdeling Amersfoort en omstre ken van de Stichting Nederland- Zwitserland geeft Zaterdag a.s. in Amicitia een uitvoering met een ge zelschap Zwitsers. Deze gasten, in totaal 31 personen, maken een trip aoor ons land en bezoeken de ver schillende afdelingen der Stichting, BIJ hun aankomst in onze gemeente brengen zij burgemeester Molendijk een aubade Het programma dat in Amicitia wordt uitgevoerd bevat jo- delnummers van het Jodlergezel- schap Schlossbriinnele uit Móriken- Wildegg, dat uit zestien personen be staat. Voorts zingt de Landlerkapel. Als bijzondere attractie kan worden vermeld het optreden van een Al penhoornist en een vendelzwaaicr, die evenals de rest van het gezel schap in nationaal Zwitsers costuum gekleed zullen zijn. Onder leiding van de directeur, de heer W. J van Schaffelaar. zal de Amersf. Chr. Gymnastiekvereniging „Oranje" ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan op Zaterdag 28 Aug.. de officiële oprichtings-datum. een jubileum-mars organiseren. Het Christelijke Tamboer- en Ptjper- corps „Juliana", onder leiding van de heer P. de Vroes, zal „Oranje" begeleiden. Goedkeuring van de commissaris van politie voorbehouden, zal te 3.30 gestart worden in de Dollardstraat, via Lingestraat. O. Soesterwcg, Tulpstraat. Soesterweg. van Asch van Wijckstraat naar Utrechtseweg. weg Op het voorterrein van de Mid- denstandsbank is verzameld een ge zelschap. bestaande uit dc bescherm heer. ere-lcden en het dagelijks be stuur, dat een défilé zal afnemen. De route 9 is dan verder: Berg straat. Julianaplein. Arnhemse- weg. Bisschopswe- Hendrik van Viandenstraat. Kleine Haag. Zuid- singel. Kamperbinncnooort, Lange- straat, Varkensrr.zrkt. Utrcchtsche- straat. Plantsoen West naar de Hel lestraat. Des avonds wordt in de bovenzaal van Hotel „Monopole" een buitenge wone ledenvergadering belegd. Ook gedurende het daaropvolgen de regerings-jubileum en de kro ningsfeesten zal „Oranje" zich niet onbetuigd laten. Zowel aan de Vaan del-optocht op 31 Augustus, als aan die genaamd De gouden eeuw" op 6 September zal op diverse w'/'en door de vereniging worden medege werkt. Bovendien zal „Oranje", op ver zoek van de feestcommissie,* het avond-programma op het terrein aan de Leusderweg op 6 September op luisteren met een compleet gymnas- tick-programma Als besluit van het eigen-jubi leum-jaar hoopt het bestuur direct na de feestweek, op 15 September a s in het wijkgebouw „Bethel" de aspirant-leden een feest-middag en de leden een feest-avond aan te bie den. Distributie-bescheiden gekocht De Amersfoortse politie maakte proces-verbaal op tegen drie per sonen dip distributie-bescheiden hadden gekocht van de twee Amersfoorters K. Zoals reeds ge meld werden deze beide ingezete nen dezer dagen wegens het ver handelen van distnbutie-beschei-1 .den gearresteerd. Slechte zomer de oorzaak? Een winkelier aan de Lange- gracht miste uit zijn winkel een regenjas. Bij de politie deed hij aangifte van deze diefstal. Nee, Vosje heeft geen verkeerde gewoonte van zijn nieuwe omge ving overgenomen.Met peukjes houdt hij zich niet op. Hij snuffelt alleen wat in de strantgoot omdat speuren hem nu eenmaal aangebo ren is. Wielrijders zijn van hun fiets gestapt om de jeugdige eige naar met zijn vreemd bezit va te staren. (Archi-foto) (Van onze redacteur). Rotherham. Zaterdag Iedere Zaterdagmiddag wordt door de voetbalvereniging Rotherham United gebruikt om zich voor te be reiden op de komende competitie. Op het enigszins hellende terrein, dat aan tienduizenden bezoekers zit- en staanplaatsen kan verschaffen, wordt druk cn systematisch getraind onder leiding van deskundige oefen- meesters. In vriendschappelijke wed strijden wordt aan jonge semi-pro- fessionals de kans gegeven zich ver trouwd te maken met het typische spel van de profs. Grote belangstelling is er in En geland altijd voor prof-voetbal. In een stad als Rotherham, waar men nog maar weinig internationale wed strijden heeft gezien, kijkt men ver langend uit naar de komst van het Amersfoorts elftal, dat er op 20 Sep tember tegen het volledige Rother ham United zal spelen. Tijdens het bezoek van de Amersfoorters wordt er ook nog een 'wedstrijd gespeeld legen Doncaster F C. Het Amersfoortse elftal plus en kele officials vertrekt in de morgen uren van 20 September naar Enge land en komt eveneens per vliegtuig op Zaterdag 25 September terug. Voor het vertrek naar Engeland zal echter eerst nog een selectiewed strijd worden gespeeld en een procf- wcdstrijd. omdat de samenstelling van het Amersfoorts elftal nog steeds niet bekend is De wedstrijd tegen een Hilversums elftal op 25 Augus tus ter gelegenheid van de sport week in Hilversum zal tevens een nuttige oefening zijn. ,De Nederlandse Vrouw 1898-1948 Plaatselijk comité zorgt voor reisgelegenheid In verband metde toezegging pogingen in het werk te stellen reisgelegenheid naar de tentoon stelling „De Nederlandse Vrouw 1898-1948" in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage te krijgen, deelt het plaatselijk Comité het volgende mede: Op 28 Augustus, 2 September, 11 September, 18 September en 25 September a.s. zullen autobusritten plaats vinden. Vertrek van Amers foort van het plein naast het nieu we politiebureau om 8 uur v.m., aankomst voor de Houtrusthallen plm. 10 uur. Tot 2 uur gelegenheid tot het bezichtigen van de tentoon stelling en het nuttigen van een koffiemaaltijd (vbor eigen reke ning). Van 2 tot 3 uur rondrit door de versierde stad naar Schevenin- gen, waar een uur gepauzeerd wordt voor de terugtocht wordt aanvaard. Aankomst Amersfoort plm. 7 uur. De plaatsbewijzen moe ten uiterlijk twee dagen vóór de reis zijn besproken en contant be taald. Prijs bedraagt f '4,50 per retour. Gelegenheid tot plaatsbespreken en verkrijgen van kaarten bij de volgende adressen: C. <A. Stoové, Utrechtsestraé. 24; W. K. Burgste de, Soesterweg 141; J. Hanhart, Leusderweg 174; H. M. Wateier, Hendrik van Viandenstraat 30; mevr. Setteur, Utrechtseweg 54. Gevonden voorwerpen Polshorloge (goud of doublé); bei ge cape met ritssluiting; blauw ge breid beursje inh. f 2.50 cn vleesbon; zwarte parapluie; briefje van f 1.00 inh. 10 textielpunten; padvinders- riem; gele hond met muilkorf; br. portem. inh. f 9.00, gecomb. kaart en bon; plaat karton 1x2 meter; zwart grijze parapluie; fietssleuteltje; gr. zwarte hond; herenhoed (blauw); medaille (avond-vierdaagse); 3 sleu teltjes aan touwtje; boekje (R K. kin. Mis); elec. kabel. 32 meter; zilveren broche; ochtend lijnkaart (luchtha ven Schiphol) (t.n.v. C. Klesser, Westlandgr. no. 41); etui met kam; zwarte bontmuts; polshorloge; bi. j groene vulpen (t.n. J. Everest); zw. j hond (bast. spaniel.- teef); roodbrui ne poes; donkerbl. ceintuur; munt- i briefje; zilveren sch. armband (Indi sche figuren); lichtbr. kin. portem.; Burgers rijwiel. Uit het jaarverslag van de Amersfoortse vereniging tot bestrij ding der tuberculose over het jaar 1947 ontlenen wij: Het jaar 1947 kenmerkte zich door steeds toenemend bezoek op het Consultatiebureau en dus door meerder werk voor onze zusters. Daarom werd reeds in het begin van het jaar een tweede hulsbezoekster benoemd. Hiervoor kwam in de eerste plaats in aanmerking Zr. S. Haaks- ma. die reeds enige weken als plaatsvervangster werkzaam was geweest. De twee oude ligtenten worden opgeknapt, het schilderwerk is voor ons, de verplaatsing voor de Provin ciale Vereniging. In December werd Mevr. Kapteyn vcorlopig benoemd als bestuurs.id verder bleef het bestuur onveran derd en bestaat uit: L. S. Snoek. Voorzitter: Dr. H W. Schreuder, Secretaris: H. J. ter Bceke, Penningm.; Mevr. J. C. Plan- tengaHogcwind; Mevr. C. Schut Schreuder. arts; Mevr. Melchior Groen: Dr. J. Aghina arts; Mevr. D. S. J. Kapteyn. Herhaalde malen kregen wij een verzoek om extra voeding voor de patiënten. Er werd besloten hier voor 15 gulden per week te beste den, dc zusters zullen hierop toe zicht houden. Dc EMMA-bloem-collecte had plaats op 19 April. Mevr. van Mar- wijckKooy belastte zich wederom met de organisatie. Zulks Ulkt voor de buitenstaander vrij eenvoudig, maar eist heel wat hoofdbrekens voor alles vlot verloopt. Onze dank aan de voorzitster. De opbrengst bedroeg 2848.77 gulden. De organi saties Volksherstel en H.A.R.K. werden opgeheven, onze vereniging werd verblijd met de belangrilke gift van f 4000. Ons magazijn moest aangevuld worden met enige ledikanten met toebehoren. Het Wit-Gele kruis heeft ons afgestaan ter overname 8 dekens 10 lakens en enige slopen, het Groene Kruis 40 lakens en 24 slopen. Het lijkt ons onbillijk dat de Regering wel zulke artikelen be schikbaar stelt voor de Kruisver enigingen maar nooit voor de Spe cifieke verenigingen tot bestrijding der Tuberculose. De heer Jochems, directeur van het Grand Theater stelde de entree prijs voor een filmvoorstelling op één ei per persoon. De opbrengst van 1193 eieren heeft Dr. Drion na een aardige toespraak over het werk der Tuberculosc-bestrijding. onder onze patiënten verdeeld. In c/e loop van het jaar sloten wij ons ook aan bij dc Amersfoortse Ge meenschap. De zusters delen het volgende mede: Op 31 Dec. 1947 waren aan het Consultatie Bureau ingeschreven 365 personen lijdende aan een actie ve tuberculose, hiervan waren 182 mannen. 105 vrouwen en 76 kinde ren. Nieuw Ingeschreven gedurende '47 141 gezinnen met 205 patiënten, afgeschreven 52 gezinnen met 77 patiënten. Uit de soutum onderzoekingen bleken er 149 positief. Naar sanatoria uitgezonden 27 mannen, 14 vrouwen, 5 meisjes cn 7 iongens. Naar een ziekenhuis 9 mannen, 7 vrouwen. 5 meisjes cn 7 jongens. Het aantal thuis kurende patiën ten bedroeg 169, waai-van drie in Storing in P.G.E.M.-net waarschijnlijk oorzaak Amersfoorts burgerij heeft Maan dagavond, nog geen week na de eerste lichtloze avond, voor een poosje de kaarsen en waxinelicht jes weer tevoorschijn moeten halen. Ditmaal lag de oorzaak niet in het net van de P.U.E.M. doch in dat van de Provinciale Gelderse Elec- triciteits Maatschappij, waaraan het Amersfoorts lichtnet is gekop peld. Waarschijnlijk veroorzaakte het onweer Maandagavond storing in het grotendeels bovengrondse net van de P.G.E.M. Technici van de P.U.E.M., die onmiddellijk na het intreden van de duisternis me tingen verrichten stelden vast dat de oorzaak van het uitblijven dei- stroom in ieder geval niet in het eigen net was gelegen. Onmiddel lijk daarna werd overgeschakeld naar Utrecht en konden de nood verlichtingen weer worden opge borgen. Vreemd geval Bewoners van een woning aan de B.W.-laan deden aangifte van de diefstal van een rijwiel. In het huis werden kledingstukken aan getroffen van een pupil van het Rijks Opvoedings Gesticht. In Den Haag werd de jongeman door de politie aangehouden. Hij is naar Amersfoort overgebracht, waar hij over het een en ander aan de tand zal worden gevoeld. Postduivennieuws P.V. „Pro Patria" Uitslag van de Zaterdag j.l. ge houden wedvlucht van Ciney af. Afstand 208 KM. Duiven in vrij heid 10.15 uur. Wind N.W. Aan komst le prijsw. duif: 2.10.16; idem laatste 2.47.44. De aangewe zen 10 ct. werd gewonnen door M. H. Ruitenberg met no. 4; idem 25 ct. door L. C. Bouwer met no. 1. Speciaal 10 ct. door 1, 2 3. L. C. Bouwer 1; A. van Nus 2, 13,14,23; G. van Ree 3; M. H. Rui_ tenberg 4, 22; W. Chr. Ruitenberg 5. 10; W. Hofman 6, 11. 19; C. de Vries 7, 8, 17; K. van Midlum 9; N. Versteeg 12; Joh. Kaspers 15; Chr. Hamers 16; D. van Schoone- veld 18, 21; F. Lappain 20. ligtenten. Van dezen hadden er 50 een positief sputum. Uitgeleend werden 8 ledikanten, 11 matrassen, 23 dekens. 5 kussens, 31 lakens. 24 slopen, 7 ligstoelen, 30 sputumpotjes, 2 kinderledikanten met matrassen en 3 ligstoelmatras- sen. Teruggebracht 5 ledikanten, 7 matrassen, 8 dekens, 2 kinderledi kanten met matrassen. 17 sputum potjes, 4 ligstoelen, 2 lakens en een sloop. Zeven gezinnen kregen finantiële hulD voor extra voeding, aan twee gezinnen werd hulp in de huishou ding gegeven Woningnood Aan de woningtoestand werd door de huisbezoeksters speciaal de aan dacht besteed. Van dc woningen der 390 gecontroleerde gezinnen waren 60 uitgesproken slecht en een groot aantal onvoldoende. Wegens de wo ningnood wonen in zeer veel huizen twee of meer gezinnen. In gunstige gevallen is dit verantwoord, maar moet een van hen thuis ziek liggen, dan is dat zeer ongewenst. Het be stuur wendt zich in zulk een geval tot het Woningbureau en hoewel dit gaarne meewerkt is een goede op losing niet altild mogelijk en zeker niet op korte termijn. Daarom moet een groot aantal patiënten, die an ders thuis konden kuren in een sa natorium opgenomen worden en daar bedden in beslag nemen, die voor meer ernstige patiënten had den gereserveerd kunnen worden. Van hoeveel belang het is op scholen een geregeld onderzoek naar longpatiënten-in te stellen blijkt uit het feit dat er in April in een klasse der H.B.S. alhier 14 gevallen van long-tu- berculose werden ontdekt. De gehele klas werd doorgelicht en de tuberculosehaard werd gevonden bij een scholier in de zelfde klasse, die al enige tijd zonder zich ziek te voelen met open tuberculose had rondgelo pen. Gelukkig behoefden niet allen een volledige kuur te on dergaan. acht leerlingen uit Amersfoort kregen bedrust. Na ruim een jaar zijn allen, op één na weer hersteld. De jongen waarbij de bron der Infectie werd gevonden wordt nog in 'n sanatorium verpleegd. Bij het eindigen van het verslag nog een woord van dank aan onze beide hulsbezoeksters, die in goede harmonie hun drukke taak loffelijk hebben verricht. Soest Scheepstijdingen Andijk, NeworleansRotterdam, 16 Aug. van Londen 17 Aug. te Ant werpen verwacht; Blommersdijk, New YorkRotterdam, 18 Aug. te Antwerpen verwacht: Duivendiik 16 Aug. van Londen, 17 Aug. 13 uur van Vancouver te Rotterdam verw.; Grootekerk, RotterdamAustralië 15 Aug. van Melbourne: Laurens- kerk. 16 Aug. van Bremen naar Rotterdam: Rijnkerk. Rotterdam Australië 14 Aug. te Fremantle. Tentoonstelling van J. ji. Pennings Ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag, heeft de Amersfoortse kunstschilder J. H. Pennings, j.l. Zaterdag in 't Plankenhuis, aan de Birkstraat te Soest, een tentoon stelling opengesteld van een der tigtal tekeningen en litho's van zijn hand. „Joseph in Dothan" in de openlucht Zondagmiddag haalde het Zuid- Nederlands Toneelgezelschap, on der regie van Pierre Balledux, in het Openluchttheater te Soest, het toneelspel in vijf bedrijven „Jo seph in Dothan" van Joost van den Vondel. De medespelenden: Pierre Ealledux; Nin^ Bergsma; Jan Bo- velander; Just Chaulet; Bernhard Droog Nora Gerritsen; Peter van de Linden; Pierre Myin en Hans Polman, vertolkten hun rollen op schitterende wijze en de te weinig belangstellenden voor zo'n bij uit- stek gekozen toneelstuk, hebben Volop genoten van het spel. Een dankbaar applaus weerklonk na ieder bedrijf. Soester politie eerste in Zomeravondcompetitie Op het °SEC terrein moest het elftal van de Soester Politie Maan dagavond haar laatste wedstrijd spelen in de door BEKA uitge schreven zomeravond-competitie. Juist deze laatste wedstrijd moest worden gespeeld door het verte genwoordigend elftal der fa. B. en K. te Baarn. De aanvang van de wedstrijd was niet erg bemoedigend voor S. P S. V. daar BEKA het eerste kwartier beslist in de meerderheid was. Hierna nam SPSV het initia tief in handen en na 20 minuten kopte midvoor Den Hartog uit een hoekschop ineens in. (10).. Een gelijk opgaande strijd volg de nu, met SPSV het meest in de aanval doch steeds trof zij de BEKA-doelman op de juiste plaats. Voor de rust werd niet meer gescoord. De wedstrijd was nog geen mi nuut gaande in de tweede helft, of rechtsbinnen Breeschoten kreeg de bal mooi vrij en met een harde schuiver vergrootte hij de SPSV voorsprong. (20). BEKA raakte uitgespeeld na dit doelpunt. Wel plaatsten de buiten spelers schitterende ballen voor het SPSV-doel, doch het juiste schot ontbrak. Toen dan ook na 25 mi nuten Den Hartog weer een kopbal onhoudbaar in 't doel liet verdwij nen (30), was het geheel met BEKA gedaan. Steeds weer kwam SPSV voor hun doel en reeds na vijf minuten zorgde Den Hartog voor het vierde doelpunt, om ter stond hierna het vijfde te maken (5—0). Het werd toen al reeds te duister voor goed voetballen en gescoord werd er niet meer. SPSV heeft zich op overtuigende wijze ln het bezit gesteld van de eerste prijs, een prachtige beker. Paarden in de haver Een drietal woonwagenbewoners uit het kamp tg Soest, hadden huh paarden 's nachts niet goed vast gezet, zodat de dieren zich hebben losgerukt en een bezoek zijn gaan brengen aan het haverland van de landbouwer W. Deze was weinig gesteld op zulke ongenode gasten en heeft de politie er in gemoeid. Tegen de woonwagenbewoners is proces-verbaal opgemaakt. Schietwedstrijden uitstekend geslaagd De door de schietvereniging „Luit. Gen, R. P. Verspyck" geor ganiseerde schietwedstrijden op de banen van „Oranjehof", op Woens dag 11, Zaterdag 14 en Zondag 15 Augustus j.l. zijn uitstekend ge slaagd. De schutters hebben goede, eerlijke strijd geleverd, waarvan dc voorzitter der schietvereniging de heer van Rouwendaal, in zijn speech bij de prijsuitreiking op Maandagavond 16 Augustus in „Oranjehof" gewaagde. De uitslagen zijn: Personele baan (leden): 1 Hoekstra, Soesterberg, 43 pnt. (Wisselbeker). 2 G. de Haan, Baarn, 37 pnt. (Wisselme daille). 3 Cornelisse, 36 p. 4 Van Rouwendaal 36 p. 5 Boreherding 36 p. 6 Van Heijst 26 p. 7 Van de Brand 11 p., allen te Soest. Personele baan (vrije deelname). 1 Wittebrood, Laren 47 p. (medail le van de Burgemeester van Soest. 2 Van Rouwendaal 46 p. 3 Hoek stra 43 p. 4 De Haan (Baarn) 42 p. 5 C. v Wijngaarden 40 p. 6 Koele- wijn (Baarn) 38 p. Boreherding 35 p. Vrije baan. 1 Wittebrood 87 p. 2 Hoekstra 84 p. 3 Van Rouwendaal 82 p. 4 De Haan 81 p. 5 Van Wijn gaarden 81 p. 6 Boreherding 79 p. Vrije baan, dames. 1 Mevr. Van Baak 82 p. 2 Mevr. Van Rouwen daal 73 p. 3 Mevr. Koek 72 p. 4 Mevr. Van Heijst 37 p. Personele baan, dames. 1 Mevr. Rouwendaal 45 p. 2 Mevr. Van Heijst 30 p. Geluksbaan. 1 Degenhardt 485 p. 2 Hoekstra 468 p. 3 De Haan Jr., 461 p. 4 De Haan Sr. 455 p. 5 KoeK 454 p. BDC speelt lichtwedstrijd Het Soester B.D.C. is, evenals „Wijk bij Duurstede" finalist in het Jubileum-tournooi van de K.N.V. B., onderafdeling Utrecht. 'Beide clubs spelen 30 Aug. een lichtwed strijd in het Utrechtse Stadion tegen elkaar om'uit te maken wie met de hoogste prijs zal gaan strijken. Succes voor „Eemkanters" Zaterdag j.l. nam de Soester Wandelsportvereniging „De Eem kanters" met een groep van 18 per sonen deel aan de Standaardtocht van de Amersfoortse gymnastiek vereniging „Wilhelmina." In de 30 K.M. klasse behaalde „De Eemkanters", de tweede prijs. In diplomatieke kringen te Lon den is men van mening, dat -de zesde bespreking tussen 'Molotof en de Westerse afgezanten nog steeds geen basis heeft opgeleverd voor een vlermogcndhedenconfe- rentic over de Duitse kwestie. Men acht liet zeer waarschijnlijk, dat de Westerse diplomaten thans om verdere besprekingen met Stalin zelf zullen verzoeken. Grote smokkelbende ir Diemen opgerold De rijkspolitie in Diemen heeft, in nauwe samenwerking met de recherche Invoerrechten eiv accijn zen in Amsterdam, een uitgebreid smokkclcomplot opgerold. Niet minder dan vijftien personen zijn reeds gearresteerd, terwijl het on derzoek nog wordt voortgezet. De zwarte handel in de hoofd stad heeft door deze arrestaties een gevoelige klap gekregen. Grote partijen natuurzijden goederen tex tiel, sigaretten, zonnebrillen, galan terieën enz. werden Amsterdam binnengesmokkeld err via diverse winkeliers tegen zeer hoge prijzen aan het publiek te koop aangebo den. De bedragen, die bij deze han del gemoeid waren, zijn met geen mogelijkheid te schatten, een der gearresteerden Jiad bijvoorbeeld voor f 14,000 zonnebrillen gekocht. De goederen zijn afkomstig uit België, waar zij met Nederlands geld werden gekocht. Dit geld werd op uiterst geraffineerde wijze over de grens gebracht, nl. door twee kipp.enhandelaren uit Culemborg, die het geld verstopten in geslachte kippen, welke zij bij honderden te gelijk per vrachtauto en met de daarvoor benodigde vergunningen, over de grens brachten. In België werden dan de goederen gekocht, die daarna weer naar Nederland werden gesmokkeld. Het complot heeft vertakkingen, in Amsterdam, Roosendaal, Culemborg, Gelder- malsem, Blaricum cn Breda. De gearresteerden zijn reeds voor de Officier van Justitie geleid. Andermaal terug naar het gevang De beruchte 27-jarige inbreker-uit breker. „Gerrit de Stotteraar", is Maandagavond in Den Haag voor dc vierde maal gearresteerd. Gerrit. die reeds tweemaal uit een Amsterdams politiebureau was ont snapt, werd bij zijn derde arrestatie onmiddellijk in het Huis van Be waring te Amsterdam ingesloten, omdat men dacht, dat hij daar wel niet uit zou komen. Desniettemin ge lukte het hem toch. Ongeveer twee maanden geleden wist Gerrit uit zijn cel te ontkomen en was sindsdien spoorloos. De recherche te Amsterdam volg de van dat moment af nauwkeurig alle personen, die iets met de „stot teraar" te maken konden hebben en zo viel het op, dat zijn moeder vaak naar Den Haag reisde. Maandag sloe gen de rechercheurs hun slag en troffen Gerrit aan op het adres, waarheen zijn moeder zich begaf. Lijk van gebonden man in sloot gevonden Maandagochtend ls ln een sloot te Bovenberg het lichaam gevon den van een bejaarde man, wiens handen en voeten waren gebonden. Een pet was over het gezicht ze- trokken. Later bleek, dat de man de 79-jarige Johan de Bruvn uit Bergambacht is. die in het oudc- liedentehuis te Schoonhoven ver bleef. Zondagmiddag was hij van een wandeling niet in het tehuis te ruggekeerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2