Op het vogeleiland natuur vrij spel Ee toen,™, veranderden ze ïn Gebeurtenis van betekenis in de kerkhistorie WRIJF WAS HINESE PAPEGAAI Dinsdag 17 Augustus 1948 3 Zomer in het duin Vlak bij Rotterdam ligt een der schoonste natuurreservaten van Nederland T 7 kunt er komen via de kilometers lange betonweg over Rozenburg U maar het is veel aardiger, om eerst naar Hoek van Holland te gaan en daar de Berghtven te nemen. De Berghaven is een labiel bootje dat als het een beetje waait in de Waterweg, weliswaar griezelige capriolen maakt, maar het brengt u toch met een parmantige beslistheid naar de lange houten steiger aan de overzij. Aan het eind van die steiger, tus sen de vlierbomen verscholen, staat het witte huis van Wabe Korfma- ker, de blonde Fries, wiens taak het is, een wakend oog te houden over het vogeleiland. Schoonheid en stilte U bent in een wonderlijke uit hoek beland, die u hier niet zoeken zou, zo in de onmiddellijke nabij heid van het ietwat lawaaierige strandgedoe in Hoek van Holland. Het is er weldadig stil. De wind is er en in de verte de zee en verder loopt u maar stilletjes achter Wabe aan. Langs een zanderig kronkel paadje, tussen duindoorn en ligus ter door. Heggerank, de komkom mer in het wild en de lange groene pluimen van de wilde asperge: alles groeit er zoals de natuur het wil. Hifer komen geen hark, noch schoffel aan to pas. Het blijft in al zijn schone ongereptheid bewaard voor de schaarse bezoekers, voor de vrienden van de natuur, die hier naar hartelust van schoonheid en stilte kunnen genieten. „Hoort u de fazant?," vraagt Wabe plotseling en' ja, hij moet in de buurt zijn, ergens tussen de dichte bosjes misschien? Fazanten nestelen graag in laag hout. We hebben wat takken opzij gebogen, zien geen fazant, wel een dijkje, dat we opklimmen. Daar is de kie vitenpias, waar zich het vogelleven in al zijn zorgelijke bedrijvigheid afspeelt. Niet te dicht in de buurt komen! Liever een kijker nemen en dan ziet u ze: de bontgevederde bergeend, een fiere vogel die zijn nest heeft in een konijnenhol, de meerkoet, die het altijd zo druk heeft, de scholekster, de pluut. Hoog in de lucht klinkt de door dringende roep van de grote stern, eigenlijk een buitenlander, die zo hoog vliegt dat het zelfs de geoe fende Wabe enige moeite kost, hem te ontdekken. En daar zijn natuur lijk de verschillende soorten meeu wen, sierlijk maar fors en ook de lachstern, die hier dit jaar voor het eerst heeft gebroed. Olijke vogels We wisten het niet zeker, vertelt Wabe, maar juist vanmor gen heb ik gezien, dat een lach stern met een visje in de snavel naar een nest vloog. Dat is voor mij het bewijs, dat hier jonge lachsterns geboren zijn. Of het dan zo moeilijk is, dit te ontdekken? En Wabe verhaalt van de pogin gen van dc vogels, om de mensen te misleiden, die te dicht bij de nesten komen. Vooral in de broed tijd moet je daarvoor oppassen en iedere vogel heeft zijn eigen wijze van bedotten. De een doet het zo: als er zo'n gevaarlijk men's al te dicht in de nabijheid van het nest komt, gaan pa en ma angstig krij send boven een of ander bosje cir kelen en de argeloze speurder die meent, nu in dat bosje het nest te moeten zoeken, is er ingelopen: het nest is heel ergens anders. De ander heeft een nog listiger manier: komt er onraad, krabbelt hij van het nest en gaat hij een eindje voor de verstoorder van zijn rust uitlopen, kreupel en hinkend om deze in de waan te brengen dat hij niet vliegen kan. Ga dan maar niet proberen, het beest te vangen want als hij binnen uw bereik komt, bent u ver genoeg van het nest verwijderd en de vogel zal triomfantelijk opvliegen en zijn vrijheid zeker stellen. Zo verhaalt Wabe honderd uit, veel te veel om hier op te noemen. Het is een genot naar deze ge bruinde man van het veld te luiste ren want uit alles wat hij zegt spreekt zijn liefde voor de duinen, voor de vogels, voor de planten vooral. Parnassia's en papavers Nu komen we op een prozaïsche klinkerweg, hier voor de bezetters aangelegd! Zij hebben in de oorlog nogal huisgehouden hier maar het meeste is alweer ongedaan ge maakt. De bunkers zijn onder het zand gewerkt en mijnen én prik keldraad zijn opgeruimd. De plan tengroei heeft geleden en er moet nog allerlei worden aangeplant, zoals een nieuw duinbos. Maar de vogelstand is weer als^'oor de oor log. Vlak voor onze voeten schieten telkens de duinkonijnen weg. Die zijn hier veel te veel en Wabe gaat er vaak met lichtbak of geweer op uit om met deze knagers de onge lijke strijd aan te binden. Wij be zoekers mogen het een ongewone sensatie vinden, de konijnen hier bij tientallen voorbij te zien flit- t sen, Wabe heeft meer belangstel ling voor dat kievitenweitje. Daar even kijken, zegt hij en wij volgen hem naar een klein wit bloempje. Ik dacht het wel, Een onzer redacteuren bracht een bezoek aan het natuurmo nument De Beer, de kop van het eiland Rozenburg, tussen Briel- se Maas en Nieuwe Waterweg. Dit wonderschone natuurreser vaat met zijn duinen, plassen en groene stranden is behalve in de broedtijd (van 15 April tot 15 Juli) voor het publiek geopend. Het bestuur van de Stichting stelt het op prijs, als men toe treedt tot de kring van vrienden van de Beer. U kunt zich opge ven bij 'de „Stichting Natuur monument De Beer", Malie straat 9, Utrecht. De avonturen van kapitein Rob De terugkeer van Peer de Schuimer De opperstuurman van ,,'t Seepaert" kan zijn verbazing niet bedwingen en zegt ronduit tegen Rob. dat hij het dwaas vindt om Peer de gelegen heid te geven te ontsnappen. Ja, Rob kon zich best voorstellen, maar hij kan toch ook niet méér vertellenIn zijn kajuit worden dc de batten voortgezet en Rob merkt wel, dot de op perstuurman het toch maar vreemd vindt, dat dc doodgewaande Robert Jonszoon totaal niets meer mankeert „Laat Uw hoofdwond toch nog eens onderzoeken door de chirwgijn. kapitein." dringt hij aan, maar Rob stelt hem gerust. ,,Ik voel mij heel wel, stuurman," zegt hij. „De wond is volkomen genezen. Kom, laat de bottelier ons nog een roemer wijn inschenken. Ze drin ken nog een glas op de goede afloop, maar Rob is toch niet erg gerust. Straks zal iemand van de bemanning zeker het lichaam ontdekken van de ware Robert Janszoon, en wat don? Op de een of andere manier moet hij zijn voorgangeq laten verdwijnen. Maar hoe? Rob begeeft zich naar het vertrek, waar de gestorven gezagvoer der ligt, maar dan is het zijn beurt om stom ver baasd te staan. Want het bed is. leeg! Droom ik? vraagt Rob zich af En wie ben ik nu eigen lijk? Rob van „Dc Vrijheid H"'of.... Robert Janszoon? glimlacht hij dan, lang heeft er geen parnassia in dit weitje ge groeid maar nu staat het er weer, tussen de ogentroost en het dui- zendguldenkruid in. De Oostindische kers groeit er wild onder bescherming van de duindoorn, aan het strand bloeit de zeldzame gele papaver en tegen het hoge duin de ooievaarsbekken in grote trossen. Wij klauteren de zeedijk op. Van over het water waait de bries onze haren tot een wanordelijke bos en het vereist enige moeite, de kijker stil te hou den. Toch proberen, want daar is de buitendijkse plas. Bekijk het witgatje eens goed en zie eens hoe gewiekst de koeten duiken in de plas. Gewapend met een kijker volgt Wabe Korfmaker de vogels in hun vlucht. Het is verdraaid lastig om vast te stellen waar ze nestelen. De slimmerds hebben zo hun eigen ma nier om nieuwsgierigen bij de neus te nemen De Berghaven brengt ons al schommelend terug naar cje Hoek. Het buiswater plenst ons in het ge zicht maar wat deert het ons? Wat maakt het uit, dat wij moegewan- tleld zijn en minuten nodig hebben om onszelf weer een toonbaar uiterlijk te geven? Wij hebben de Beer gezien en een schoonheid on dergaan, waaraan wij met onze povere woorden beslist geen recht kunnen doen. Bij Fanny regent het uitnodigingen Met betrekking tot de'uitnodiging om met man en kinderen een trip naar Australië te maken deelde Fanny BlankersKoen ons mede dat zij en haar man veel voelen voor een dergelijke reis. Afgewacht moet echter worden of de heer Blankers een zo langdurig verlof zal kunnen krijgen. Is dit mogelijk dan vertrekt de familie eerlang naar Australië. „Maar zonder mijn man ga ik in geen geval .zeide de viervoudige Olympische kampioene. De heer E,uston Greene, hoofd van het' Syndicaat dat mevr. BlankersKoen heeft uitgeno digd, zeide dat zijn groep geen plannen had geld te verdienen met haar tournee, en dat haar status van amateur ongerept zou blijven. Uit Finland is zij eveneens gepolst voor wedstrijden. Komt er een offi ciële uitnodiging dan zal zij die eveneens accepteren, doch alleen wanneer de Australische reis daar door niet in het gedrang komt. (idh bate MtC DE KINDERKRANT AMSTERDAM 1948 Alle grote wereldkerken, uitgezonderd de Rooms-Katholieke, voor het eerst bijeen TERWIJL de cracks van de Olympische Spelen van Lon den uit over oceanen en langs vliegroutes weer huistoe zwermen over de gehele wereld, zijn van al le hoeken der aarde uit mensen op weg naar een verzamelpunt: Am sterdam. Vijftienhonderd mensen uit meer dan 40 verschillende na ties zijn thans op reis naar de eerste Assemblée van de Wereld raad van Kerken, welke Zondag 22 Augustus in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wordt geopend. Misschien is dit voor het grote publiek 'n minder spectaculair ge beuren dan de Olympische kracht meting te Londen, hoewel de Am sterdammer nog zelden een zo bont mozaïk van huidskleuren en kle derdrachten gezien zal hebben als straks bij de uitgangen van de Nieuwe Kerk en 't Concertgebouw te aanschouwen zal vallen. Maar in 'wezen zal dit samenkomen en sa- menspreken van alle grote wereld kerken (behalve de Rooms Katho lieke) van dieper en productiever belang kunnen blijken voor wereld en mensheid dan de spoedig ver blekende glorie die aan elk sport evenement eigen is. Reeds dertig jaar In alle kerken ter wereld is reeds dertig jaar een streven gaan de de afschuwelijke onderlinge verdeeldheid der Christenen te lijf te»gaan en de kerken tot meerdere eenheid op te roepen. Diverse in- nationale conferenties hebben daarin baanbrekend werk verricht. „Amsterdam 1948" betekent op deze weg een belangrijke stap vooruit, doordat niet meer indivi duele Christenen uit verschillende kerken samenkomen, maar de ker ken als zodanig hun afgevaardig den als officiële gevolmachtigden tot contact en samenspreking uit zenden. Bijna 150 Christelijke ker ken zijn tot de Wereldraad toege treden en zullen tezamen op de ko mende Assemblée de officiële con stitutie van dit wereldomvattende lichaam opstellen. In 1938 immers Een tafereeltje uit de broedtijd werd de Wereldraad reeds voorlo pig opgericht en hij heeft in de oorlogsjaren, zetelend in Genève, zjjn bestaansrecht reeds voluit be wezen door veelomvattend werk ten bate van vluchtelingen en krijgsgevangenen, bijbelversprei ding, zorg voor verlaten zendings- gebieden en na de oorlog interker kelijke hulpverlening aan de ge teisterde gebieden. Dit belangrijke werk zal door de gezamenlijke kerken in Amsterdam Geconsoli deerd en uitgebreid worden. Een voorlichtende taak Door de zo veelzijdige deelne ming zal deze kerkvergadering de meest omvattende zijn en de meest representatieve, die ooit in de ge schiedenis werd gehouden. De jon gere kerken van Azië waaronder die uit Indonesië uit het zendings werk tot zelfstandigheid gekomen, de oude kerken van Europa, die van Afrika en Amerika, zowel als de oude Oosters-orthodoxe kerken, zullen elkander in overleg ontmbe- ten elkaar beter leren kennen en onderzoeken welke mogelijkheden van samenwerken in de toekomst voorhanden zijn. Toch zullen niet alleen de inter ne organisatorische vragen de ker ken bezighouden. Ongetwijfeld zul len zij in een zo verwarde en om geestelijke leiding verlegen tijd als de huidige, zich bezinnen op de grote problemen, die de wereld en mensheid verontrusten. Vandaar dat vier studie-departementen zich reeds twee jaar lang met voorbe reidende arbeid hebben bezig ge houden ten einde het Congres van voorlichting te dienen ten aanzien van de actuele vragen, die kerk en wereld van heden be vegen. Het zijn voornamelijk de volgende vier vragen die; aan de orde komen: leeft de kerk in overeenstemming met haar roeping? Gaat er een dui delijke getuigenis van haar uit? Verkondigt zij in prediking en voorbeeld het Heer zijn van Chris tus over de maatschappij? En: is zij een factor van gerechtigheid en verzoening in de internationale verhoudingen? Critische vragen van zelfbezin ning dus omtrent de eigen roeping en tc. -k der kerk zelf, ook ten aan zien van de sociale vraagstukken en die van internationale, waaraan de Wereldraad wil meebouwen, door zijn contacten met UNO en UNESCO. Van niet minder belang zal het samen deelnemen van al deze ver schillende Christenen zijn aan de gemeenschappelijke godsdienst oefeningen en Avondmaalsvierin gen. Wellicht dat daar de diepste punten van ontmoeting, van schuldbesef en eenheid gevónden zullen worden. Nederland, bij traditie het land van gastvrijheid voor andersden kenden, mag met dankbaarheid dit grote gebeuren in. de Kerkgeschie denis binnen zijn grenzen zien vol trekken. De Nieuwe Kerk, waar zo menige belangrijke gebeurtenis in de geschiedenis voltrokken werd, zal het centrum zijn van dit we reldhistorisch evenement, welks draagwijdte nog niet te meten is. En tenslotte mogen wij er trots op zijn de motorische kracht, wel ke achter dit werk is geplaatst, een Nederlander is, en wel dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad. Deze is niet al leen begaafd met een scherpe in telligentie, maar ook, door zijn lei dende functies in internationaal jeugdwerk, met ruime blik, die volken en continenten omspant. Naast de grote leiders van het Christendom in de wereld, die in ER was eens een'graaf, die zó rijk was, dat hij alle vlieg machines van de wereld had kunnen kopen. Hij deed het niet, want er waren toen nog geen vliegmachines. Het is namelijk heel, heel lang geleden. Hij woonde in een slot, met een slotpark er om heen en déar omheen weer een slotgracht. In het slot was alles van goud, zelfs de handdoekenrekjes en de para plu-standaard en de jampot. De graaf en de gravin waren allebei verschrikkelijk voornaam, en geen wonder ook als je een gouden jampot hebt. De enige, die niet zó voornaam was in het slot, dat was Annètje het dochtertje. Ze was alleen maar lief en ze hield het aller meest van haar konijnen, die In een hok in het park zaten en dat hok was het enige ding in de omtrek, dat niet van goud was. Op een dag was de kok in de keuken bezig kroketjes te maken met een gouder schuimspaan en een gouden koekepan. Hij liep kast opendeed *.ag hij daar een allergekst klein ventje,' bezig van de krenten ,e snoepen. Hij had een geel jasje aan en een groen broekje en had het zo druk met snoepen, dat hij de kok niet eens opmerkte. „Zo, ben jij van de krenten aan het snoepen," zei dc kok boos". Hij pakte het ventje beet en bracht hem naar de graaf. „Wel, wel." zei dc graaf, „dat is een dwergje, hoe komt die nu hier in mijn slot. Wat kom' jij hier doen, kleine snuiter?" „Ik ben Archibald," zei het dwergje, „ik kwam hier per on geluk binnen en ik zal het nooit meer doen. Laat me asjeblief los." „Nee1" zei dc graaf, „dwergen, die vafri de rozijnen snoepen laten wij niet meer los. Kok, zet deze kleine man-achter slot en gren del, zet hem in het konijnenhok van Annètje!" Het dwergje Archibald begon te schreeuwen, dat het een aard had, maar het hielp hem niets. Hij moest ih het konijnenhok en de kok deed een gouden slot op het deurtje. De konijnen keken hem verbaasd aan, maar nog druk heen en weer en plotse inK„ verbaasder was Annètje, toen ze toen hU de deur van de prov.sie- kwom om de konijncn eten geven. „Wie ben jij," zei ze door de tralies heen. Archibald zat te snikken in een hoekje. „Ik wil eruit," zei hij, „ik ben Archibald de dwerg." Annèt je peuterde met haar vingertjes aan het slot, maar ze kon het niet openkrijgen. Toen ging het dwergje Archi bald voor de tralies staan en zei: „Luister eens, meisje, zeg maar tegen je pa, dat ik jullie alle maal in kikvorsen zal verande ren, als je me hier niet uitlaat." Ai, wat schrok Annètje toen. Ze holde naar haar vader de graaf en vertelde wat het dwerg je gezegd had. „Onzin," zei de graaf, „dat durft hij toch niet, stel je voor, de graaf en de gravin in kikvor sen veranderen. Nee, hoor, we laten hem niet los." Annètje ging treurig terug naar het konijnen hok, „Lieve Archibald," zei ze, „ik zou je dolgraag loslaten, maar het kan niet en mijn vader wil het niet." „Goed," zei Archibald. Hij blies op een heel klein fluitje en daar kwamen opeens honderden dwergjes aan, precies als hij met gele jasjes en groene broekjes. Met z'n allen namen ze het ko nijnenhok met Archibald erin, en droegen hqjt weg. Annètje ging langzaam naar huis terug en toen ze de kamer van haar vader binnenkwam zat er een grote dikke groene kik vors, die droevig kwaakte. Ook de gravin zat te kwaken in haar bed en ook de bedienden en ook de kok, iedereen kwaakte en was groen. Allemaal waren ze in kik- ,i W Manwijf i» de Ha-in T?R zit 'n mannetje in de maan L-* en dat kijkt naar beneden. Als jij je boterham laat staan, dan kijkt hij ontevreden. Dan roept hij woedend: Asjeblief! Marlet je zit te treuzelen, inplaats van zoet en braaf en lief, haar boterham te peuzelen. Ik kijk Mariftje nooit meer aan! zo zegt dat mannetje in de maan, hij trekt een jas van wolken aan en weg is ie! LJ ET is maar dat je 't niet 1 1 vergeet: als jij je boterham niet eet dan is je moeder boos misschien en dan je vader bovendien, en dan ook nog, ja, denk daar aan: het mannetje, het mannetje, het mannetje in de maan. vorsen veranderd. Toen had nie mand meer iets aan het grote slot met al Jie gouden dingen en ze sprongen dan ook maar kwa kend de slotgracht in. DE kleine Annètje bleef hele maal alleen over in het grote slot. Daar zat ze nu en huilde, huilde. „Archibald," riep zij, „lieve Archibald, kom asje blieft terug." En werkelijk, daar stond hat kleine mannetje ineens in de kamer en keek haar wantrou wend aan. „Archibald," zei Annètje, „nu heb ik geen vader meer en geen moeder meer. Zo zitten allebei in de slotgracht. Ik ben toch nooit akelig tegen je geweest, ik wou je toch eerlijk er uitlaten. Och, lieve Archibald, tover ze asje blieft weer terug." „Nou goed dan," zei Archibald, „omdat jij- zo'n lief meisje bent." Hij zwaaide met zijn handjes in het rond en mompelde een tover spreuk. „Zo," zei hij, „nu zullen ze wel gauw terugkomen. Dag Annètje" en weg was Archibald, maar na een paar minuten kwam hij heel eventjes nog terug en keek naar alle gouden voorwer pen in de kamer. „Lorreboel," zei hij. „Niets waard." Toen verdween hij voor goed. Door het slotpad kwam een druipende stoet aan. Ze waren weer in mensen veranderd en uit de slotgracht gekropen met slik natte haren en kleren, en o, wat waren ze blij! Toen ze allemaal een beetje waren opgedroogd, zei Annètje: „Alle gouden dingen zijn beto verd." "En werkelijk, al die dure dingen van goud waren in steen en ijzer en hout veranderd, dat had het dwergje Archibald toch eventjes nog gedaan. De graaf ep de gravin waren nu een stuk minder voornaam geworden nu - geen gouden handdoekenrekjes meer hadden en geen gouden jampot, maar achteraf beschouwd was dat maar goed ook, nu konden ze gezellig mee stoeien met Annètje, nu ze niet meer zc deftig waren. Annètje kreeg een nieuw konij nenhok en iedereen was gelukkig en tevreden. Amsterdam het woord zullen voe ren, de grijze John Mott, de aarts bisschoppen van Upsala, Canter bury en Thyateira, de grote theolo gen Barth en Brunner, Niebuhr en Niemöller en vele" anderen, neemt onze landgenoot een vooraanstaan de plaats in; zodat het welslagen van deze Assemblée zeker ook voor een belangrijk deel aan zijn arbeid zal zijn toe te schrijven. CEARL DERR DIGGERS EEN CHARLIE CHAN-MY ST ERIE No. 53 „Probeer de kip eens", raadde zij aan. „Geboren en getogen in deze streek,- en de woestijnkip is geen zwakke zuster. Lang niet kwaad." Zij handelden naar haar voorstel. Toen de overvloedig gevulde bor den voor hen neergezet werden, ging Bob achteruit. „Allen in de reddingsboten", zei hij. „Ik ga voorsnijden, en als ik voorsnijd, is het een kwestie van vrouwen en kinderen eerst." „Holley keek neer op zijn bord. ..Dat lijkt nog steeds dezelfde oude kip", zuchtte hij. ..Wat zou ik niet geven, voor een maal zoals vroeger thi'.is!" „Je moest gaan trouwen", lachte het meisje ..Heb ik geen gelijk, me neer Eden?" Eden haalde de schouders od. „Ik heb verscheiden arme kerels ge kend. die trouwden, in de hoop eens een goed maal te genieten. Nu zijn ze weer terug in de restaurants; en het enige verschil is, dat ze nu hun vrouw meebrengen. Een dub bele rekening en het halve plezier." „Waarom zo cynisch?" vroeg Hol ley. ..O. meneer Eden is zeer tegen het huwelijk gekant", zei het meisje. ..Dat heeft hij me vandaag verteld." „Ik heb getracht haar te redden", verklaarde Bob. „Zeg. ken je die Wilbur, die haar onschuldig, vertrouwend hart heeft veroverd?" ..Wilbur?" vroeg Holley, niet be grijpend. „Hij blijft Jack maar steeds Wil bur noemen", zei het meisje. „Dat is zijn oneerbiedige manier om over mijn verloofde te praten." Holley wierp een blik op de ring. ..Neen. ik ken hem niet", verklaarde hij. „Maar ik wens hem in elk ge val geluk." ..Ik ook", antwoordde Eden. „Met ^ziin flinkheid. Ik mag Wilbur niet afvallen. Zoals ik vanmiddag nog zei. „Laat maar", onderbrak het meisje. ..Word eens wakker, Will!! Waar denk je over?" Holley schrikte op. „Ik zat te denken aan een diner van jaren ge leden. in een restaurant, dat niet meer bestaat. Weg zoals al de an dere oude landnalen. Ik Vraag me weieens af of ik nu nog op New Ynrk gesteld zou wezen." Hii sorak voort over het or.de Manhaften, dat bii gekend had In wat Bob minder dan ceen tiid leek. was het diner geëindigd Toen zii afrekenden met de kassier, merkte Bob voor het eerst een vreemdeling op, die een sigaar stond aan te ste ken naast Holley. Het was een vreemdeling, naar ziin kleding te oordelen een klein, geleerd uit ziend mannetje, met doordringende ogen. ..Goede avond, buurman", zei Holley. „Hoe gaat het u?" zei de vreem deling. „Komt u ons eens bekiiken7" vroeg de redacteur, en hij dacht aan zijn volgend nummer. „Ik kom voor de kangoeroe-rat", antwoordde de man. i „Ik hoor, dat er een plaatselijke variëteit is. met een staart, die drie millimeter langer is dan die van enige tot heden bekende soort „O", antwoordde Holley. „Bent u een van diè lri? We krijgen ze hier allemaal kevermensen en vlin dermensen. muizenmensen en schild padmensen. Kom eens aanlopen op het bureau van de „Times", dan ma ken we een praatje „Met genoegen", zei de natuur onderzoeker. „Kom eens kijken", riep Holley plotseling. Bob draaide zich om en zag een mager, klein Chineesje zo oud als de woestijn, scheen het de Oase binnen komen. Zijn ge- •zicht had de kleur van een geliefde meerschuimen pijp. zijn schitterende ogen leken op kralen, cisco?" „Louie Wong", verklaarde Hol ley. „Zo. Louie, terug uit San Fran cisco?" „Hallo, baas", zai Louie. „Mijn telug." „Beviel het je niet, daar ginds?" drong Holley aan. „San Flancisco deugen niet", ant woordde Louie. „Altijd legen vallen op neus. Mijn glaag hiel." „Ga je terug naar Madden?" vroeg Holley Louie knikte. „Nu, dat tref je. Meneer Eden gaat ook naar de ranch, en je kunt meerijden „Natuurlijk", stemde Bob toe. „Mijn walme thee drinken. U wachten klein kwaltieltjc, baas." (Wordt vervolgd) Kerknieuws Ncd. Hcrv. Kerk Beroepen tc Metcron-Elst (toczj W. Kranendonk tc Ochten te Woudrl- chem H. de Ruyter te Eek en Wiel te Lathum-OTesbeek J C F Anker smit te Ooster-Nijkerk. Bedankt voor Loosduinen (vac, dr. A F. N Lekker- kèrkcr) dr. J. Zande te Warmond. Geref. kerken Beroepen te Hcrwijncn G. Mcyster, cand. te Rotterdam tc Nljverdal (vac. W. B, den Brave) G. v, Andel te Dieren tc Wcstcrschclllng-Midsland J F. Jansen te IJsselstcln. Bedankt voor Hljkcn H MooJhulzcn tc Aarlandcrveen Chr. Gcref. kerken Tweetal te Baarn J. P. Geels te 's-Gravenhage-Oost en M. Holtrop te Haarlem-C. Aangenomen naar Elburg L. Holtngter te Harllngcn DK. J. VtHKl'VL f Naar wij vernemen zal dr J Vcr- kuyl. dc bekende miss. predikant der Geref kerken, 26 Aug. met de „Oranje" naar Batavia vertrekken. GIFTEN EN LEGATEN De Gcref. kerken van Aalten ontving een legaat van 2000-, die van West- IJsselmonde eveneens een van 2000.-: cn de Ned Hcrv. Gem van 's-Gravcn- hage een dankoffer van 1000.- voor de tc bouwen Pauluskerk. TU1NKALENDER 17 AUGUSTUS. Wanneer zich aan de stam of takken van een ap pel- o) perenboom opzwellingen met open wonden en plaatselijke afstervingen in het hout vertonen en de boom reeds vroeg zijn blade ren laat vallen en slechts kleine vruchten voortbrengt, dan zijn dit de verschijnselen van aantasting door de vruchtboomkanker. Deze ziekte wordt veroorzaakt door de zwam Nectria galligena. die door wonden in de stam of takken in het gezonde hout naar binnen door dringt. Daarom is het steeds raad zaam dergelijke wonden tijdig met menie of andere middelen af te sluiten. Wanneer itt het beginsta dium de aangetaste plek met een mes wordt uitgesneden en daarna met een der k ank erbe strijdende middelen afgesloten, is een boom soms nog te redden. Dit laatste is een kwestie van vatbaarheid en weerstandsvermogen. Kadio-programma Hedenavond HILVERSUM I; 19.00 Nieuws, weer; 19 15 Londcns Phllh. ork.; 19.30 Klank beeld Het spel van de dood; 10.45 Rcg. uitz 19 50 Wederopbouw; 20 00 Nieuws, 20.05 Koorwerken van Orlando dl Las so; 20 12 Radio Cembalo Gezelschap; 20 45 Voordracht: 21 00 Radio Phllharm. orkest; 22.25 -Gram muz 22,37 Actuali teiten. 22 45 Avondgebed, 23.00 Nieuws; 23 15 Europese klanken HILVERSUM II: 19 00 Les Gars do Paris; 19 25 Nieuws; 19 30 Promenade concert; 19.45 Reg ultz 20,00 Nieuws; 21 00 Gesprekken met dokters 21 15 Omroep orkest; 22 15 Buitenlands over zicht; 22 30 Kwintet spelers; 23.00 Nws; 23 15 Gr.platen. Mui gen HILVERSUM I: 7 00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek; 7 50 Gr.platen; 7.45 Een woord voor dc dag; 8 00 Nieuws; 8 15 Gewijde muziek; 8 30 Gr.platen; 9 30 Symph concert; 10 30 Morgendienst; 1100 Ccllorccltal; 1130 Gram muziek; 12 00 Amatl-trio; 12.30 Wecroverzicht; 12 33 Kerkdienst; 13 00 Nieuws. 13.15 Johan Mendels cn Melndert Bockel; 14 00 Busch-strlJkkwartct; 14.30 Plano en viool (gr pl 15 00 Boston symph. orkest: 15.30 Zangrecital; 16.00 Postzc- -elpraatje; 17.30 Pianospel (gr pl 18 00 Wederl koren cn korpsen; 18.30 Rcg. uitzending HILVERSUM II 7 00 Nieuws; 7,15 Gr. nlatcn; 8.00 Nieuws: 8.18 Ambrose, 8 50 voor dc huisvrouw; 9.00 Lond Phllh. Orkest; 9.30 Waterstanden; 9.35 Kamer muziek. 10,00 Morgenwijding; 10 20 On ze keuken; 10.30 Voor de vrouw. 11 00 Pop non stop progr., 12 00 Frans Wou ters; 12 30 Wccrpraatjc; 12 33 Voor het platteland, 12 38 Hawailanklankcn; 13 00 Nieuws, 13.15 Kalender; 13 20 Jan Cor- duwener 13.45 Gr pl 14 00 Gesproken portretten; 14.15 Omroepkamcrorkcst; 15.00 Hoorspel; 15.30 Regenboog. 16,00 Pianospel (gr pl 16.15 Weinig ln de krant, veel in het land; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Ramblers; 17.45 Rcg. ultz; 13 00 Nieuws; 1815 Varia; 18.20 Orgelspel: 18.45 Sllvcstrl-kwartot BIJ de Tweede Kamer Is Ingediend een tweede nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot herziening der provinciale financiën. In de toelichting wordt gezegd, dat het b(J nadere overweging alsnog wen selijk voorkomt, voor dc provinciën, evenals reeds ln 1929 voor dc gemeen ten ls geschied, een fonds ln het leven te roepen, het „Provinciefonds".

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3