Amerika bouwt 's werelds grootste vliegveld Moordenaar maakt omgeving van Kopenhagen onveilig Vorstin des V olks'-jubileum- spel van Jan Derks Vijftig jaar vrouwenleven Liverpool, de eerste haven met radar HAAR Landelijke première in Utrecht op Zaterdag 21 Augustus Bespaart tijd en geld C. J. W. Frijlink Overtollig haar s zomers extra efekom hmk Li moüi kaaA CblÓndÓnaI Telefoon 6609 '"POEN iri 1939 het nieuwe vliegveld North Beach bij Ne\v York, later J- La Guardia Field genaamd, werd geopend, was dit het grootste vliegveld van de wereld. Ter zelfder tijd was men echter bezig met de planen voor een nieuwe luchthaven, die nog veel groter zou worden; men was nl. tot de overtuiging gekomen, dat binnen enkele jaren tijds La Guardia Field weer te klein zou zijn om het toenemende luchtverkeer te kunnen verwerken. De grootste moeilijkheid was het vinden van de meest geschikte plaats voor dit vliegveld; het mocht niet te dicht bij La Guardia Field liggen en toch ook weer niet te ver van het centrum van New York verwijderd zijn. Na lang zoeken viel tenslotte de keus op een stuk grond bij de zg. Jamaica Bay, gelegen ten Oosten van de stad op ongeveer 21 km. van het centrum. KLM is er reeds geinstalleerd In 1941 werd begonnen met de aankoop van de voor dit vliegveld benodigde gronden; dit laatste werd vergemakkelijkt door het feit, dat de meeste eigenaren van deze grond, die vrijwel geheel braak lag, een aanzienlijke belasting-schuld hadden en nu een goede gelegen heid hadden om op een goedkope wijze deze schuld in te lossen. Om de grond voor zijn bestemming ge schikt te maken, moest hij worden opgehoogd en verstevigd, voor welk doel in totaal 61.000.000 m3 zand «ttoest worden opgespoten, boven dien moesten in de naaste omgeving ca. 1100 gebouwen worden gesloopt, om de aanvliegbanen vrij te maken van obstakels. Een luchthaveneiland Uit een totaal van meer dan 50 verschillende ontwerpen heeft men voor Idle wild, zoals het nieuwe vliegveld genoemd wordt, er een uitgekozen, het zg. tangentiële plan, hetwelk een geheel nieuw beginsel in voert. De opzet van dit stelsel is als volgt: in het midden van het vlieg veld ligt een min of meer ellips vormig luchthaveneiland, waarop het stationsgebouw met verkeers toren en de gebouwen voor het af handelen van de lading, benevens de kantoren van de luchtvaartmaat schappijen zijn geplaatst. De start banen zijn in principe ontworpen als raaklijnen (tangenten) aan het ellipsvormige luchthaveneiland met platform. De banen komen daardoor waaiervormig ten opzichte van het luchthaveneiland te liggen, hetwelk zij met het ene uiteinde raken en waar zij met het andere uiteinde ver van verwijderd liggen. De voor delen, die dit systeem biedt, zijn vooral op een druk vliegveld duide lijk; in de eerste plaats is de af stand, die de vliegtuigen op de grond moeten afleggen, belangrijk korter, omdat de machine landt op het eind van de baan en al landen de zich in de richting van het sta tionsgebouw beweegt; een vertrek kende machine taxiet ovèr het plat form en start op de parallel liggen de baan aan do andere zijde van het luchthaveneiland, de startbannen lopen nl. twee aan twee parallel, zodat van elk paar banen er steeds een voor de start en een voor de landing gebruikt kan worden. Voor de toekomst is de mogelijkheid voorzien, dat zelfs een twaalftal ba nen zou kunnen worden aangelegd, welke onderling hoeken van ca. 30 graden zouden vormen: in dat ge val zouden bij niet al te sterke wind ook de beide naastliggende banen gebruikt kunnen worden; daardoor kan de capaciteit van de luchthaven belangrijk worden opgevoerd. In de sectoren tussen de waaiervormig gelegen stbrtbanen is ruimte ge schapen voor hangars, technische werkplaatsen, secundaire platforms e.d. Drie startbanen gereed De uitvoering van de werkzaam heden voor het vliegveld Idlewild werd ingedeeld in étappes; de eerste étappe bestond uit de aanleg van drie startbanen, die inmiddels gereed gekomen zijn; de tweede étappe, met de uitvoering waarvan men thans bezig is, voorziet in de uitbreiding van het aantal startba nen tot zes. Het programma voor de hierop volgende étappes ligt nog allerminst vast. doch wel is het de bedoeling om spoedig een nieuwe mistlandingsbaan aan te leggen. In tussen worden tevens de henodigde gebouwen op het luchthaveneiland en de hangars gebouwd; Idlewild zal in totaal 48 hangars krijgen; ter vergelijking diene, dat La Guardia Field slechts acht hangars heeft. De huidige accommodatie voor de passagiers ohivat een restaurant met bar, een bankkantoor en een lectuurkiosk. Wanneer het vliegveld geheel voltooid is. zal men op het lucht- havenciland echter ook nog een winkelcentrum, benevens een groot hotel-restaurant, bioscoop, tennis banen en Turkse baden aantreffen. Het volledige startbanen-complex kan een totale lengte van 31 km. bereiken, de banen van La Guardia Field hebben een lengte van 10 km.. terwijl de langste baan van dit vliegveld even lang is als de kortste baan van Idlewild, nl. 1800 meter. De drie banen, die thans gereed en In gebruik genomen zijn, hebben lengten van resp. 1800, 2400 en 2460 meter; de laatste baan zal in de toe komst verlengd worden tot 3400 meter. Enorme capaciteit De Port Authority of New York, die het vliegveld beheert, verwacht dat Idlewild in de toekomst veer tigduizend passagiers per dag zal kunnen verwerken, dat het aan 25.000 personen werk zal verschaf fen en dat via dit vliegveld in 1960 omstreeks 14,5 millioen personen zullen reizen. Wanneer Idlewild, dat achtmaal zo groot wordt als La Guardia Field, voltooid is, heeft New York wederom de beschikking over het grootste en meest moderne vliegveld voor de burgerluchtvaart. Om de passagiers een snelle ver binding tussen het centrum van de stad cn het vliegveld te geven, is een speciale snelweg aangelegd, die alleen al 40 millioen dollar heeft gekost. De reis van stadscentrum naar vliegveld duurt dan ca. 40 minuten. De buitenlandse luchtvaartmaat schappijen, zoals de SABENA, SAS. Air France en de KLM, zijn, om het overbelaste vliegveld La Guardia van een gedeelte van het luchtver keer te ontlasten, inmiddels reeds naar Idlewild verhuisd: binnen 18 maanden zullen ook de Amerikaan se maatschappijen volgen, waar door dan alle transatlantische lucht- diensten weer op een en dezelfde luchthaven bijeengebracht zullen zijn. Bronstfein wint interzone schaaktournooi De volledige eindstand van het interzone schaaktournooi te Stock holm luidt: 1. Brönstein (Rusland) 13',2 pnt.; 2. Szabo (Hongarije) 12% pnt.; 3. Boleslafsky (Rusland; 12 pnt.; 4. Kotof (Rusland) 11 pnt.; 5. Lilien- thal (Rusland) 11 pnt 6, 7, 8 en 9. Bondarefsky, Flohr (Rusl.), Naj- dorf (Argentinië), Stahlberg (Zwe den), elk 10% pnt.; 10 Trifunovic 10 pnt.; 11, 12 cn 13 Ghgoric (Zuid- Sla vié), Pirc (Zuid Slavie) en Boeoek (Finland), elk 9% pnt.; 14 en 15 Ragosin (Rusland) cn Yanof- sky (Canada 1 elk 8%. pnt.; 16. Tar- takower (Frankrijk) 8 pnt.; 17 Pachman (Tsj. Slowakije) 7 pnt.; 18 Stolz (Zweden) 6% pnt.; 19. Steiner (Australië) 5% pnt.; 20. Lundin (Zweden) 4% pnt. In Belgrado wordt een conferentie gehouden door de landen die be trokken zijn bij de vaart op de Donau. De vergadering heeft een voor stel van de Sovjet Unie aanvaard, waarbij een speciale administratie voor deze riviervaart wordt ingesteld. De Roemeense delegatie, die o.l.v. de Roemeense Minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Anna Pauker, staat (midden). Denemarken zuchtte afgelopen zeven maanden onder reeks moorden De ontdekking van het lijk van een 32-jarige vrouwelijke arts in Esbjerg vormde de climax van een reeks moorden waaronder Dene marken de afgelopen zeven maanden gezucht heeft. Deze dokteres, mevrouw Else Anderskouv, werd verzocht om assis tentie bij een bevalling. Een geheimzinnig persoon vermoedelijk de moordenaar belde haar in de avond van de vierde Augustus op en verzocht haar hem op straat te ontmoeten. Dan, zo zei hij, zou hij haar naar zijn woning brengen, waar zijn vrouw elk ogenblik een kind het leven kon schenken. Twintig uur later werd haar lijk gevonden op een stille plek in een van de voorsteden van de stad. De plaatselijke politie stelde met assistentie van de speciale moord- ploeg van de criminele recherche te Kopenhagen een onderzoek in. De vrouw was geworgd met de rubberbuis van de stetoscoop in het koffertje. Haar koffertje was echter verdwenen. Dit is de tiende moord in Dene marken sinds November. Tot nu toe zijn er nog maar vier opgehel derd. De andere vijf. die nog niet opgelost zijn. zijn te Kopenhagen of voorsteden gepleegd. De slacht offers waren: 1. Een achtjarig meisje, dat bui ten Kopenhagen geworgd in een veenderij werd gevonden. Haar lichaam was vol wonden en droeg de kentekenen van aanranding. In haar mond werd een zakdoek aan getroffen. Een bejaard, welgesteld echt paar. De lijken werden in de wo ning van het echtpaar te Kopen- Mr. Jan Derks kreeg van de re gering opdracht om een openlucht spel te schrijven naar aanleiding van het regei ingsjubi'eum van de Koningin. De enige beperking die hem daarbij werd opgelegd was, dat het stuk te maken moest heb ben met de Koningin, voor de rest werd hem de volle vrijhe d gelaten. Derks heeft daarvan gebruik ge maakt en zijn eerste streven was naar een oplossing te zoeken waar door het mogelijk zou zijn het stuk in de openlucht zowel als in de schouwburg te spelen, wat vooral verstandig is met het oog op het Nederlandse klimaat en het reeds ver gevorderde seizoen. De hem gelaten vrijheid stelde hem boven dien in staat in zijn stuk „Vorstin des Volks" intrige en spanning te leggen. Hij heeft zich afgevraagd wat essentieel is in onze bewonde ring voor Koningin Wilhelmina en dat overgebracht op een denkbeel dige figuur Koningin Regina. Tel kens doen zich parallellen voor met de werkelijke figuur, maar de schrijver achtte zich niet aan de werkelijkheid gebonden. Integen deel hij zag een figuur voor zich, zoals men zich kan indenken dat de Koningin in de legende zal blij ven voortleven. Deze Koningin Regina begint te regeren in een periooe waarin de opvatting leeft aan het koning schap bij de gratie Gods. Bij haar begint daar twijfel aan te ont staan en zij voelt zich tenslotte midden in het -rolk staan, waarmee zij regeert. Het stuk brengt telkens op ver- Waardig huldeblijk van Nederlandse Vrouw aan haar jubilerende Vorstin De vrouwen van Nederland hadden bezwaarlijk een passen der huldeblijk voor onze jubile rende Vorstin kunnen bedenken dan de tentoonstelling „De Ne derlandse Vrouw" 18981948 die \anmorgen door de Prinses- Regentes is geopend. Op waardige.' stijlvolle en zeer attractieve wjjze hebben zij ln de Houtrusthallen in Den Haag in beeld gebracht, hoe zj| gedu rende de afgelopen vijftig jaar hebben geleefd, gewerkt, ge zorgd, hoe zjj in de regerings periode van. de Koningin hun aanzienlijk deel hebben bijge dragen in het in stand houden en het decoreren van de Neder landse samenleving. Onder de supervisie van de kun stenaar Henry C. Pieck is met hulp van vrijwel alle vrouwen en meis- jesverenigingen in den lande een ex positie ontstaan, die de nationale belangstelling ruimschoots verdient. Met kennis van zaken en kennelijk ook met grote toewijding is het ma teriaal verzameld en gerangschikt en het kan gerust gezegd worden, dat de Nederlandse vrouwen met dit resultaat alle eer inleggen. Er moest gewoekerd worden met de ruimte en daarom kon uit de vele aanbiedingen slechts een bescheiden keuze worden gedaan. Toch heeft men de indruk, een vrij volledig overzicht te krijgen van wat in de vrouwenwereld omgaat. Onder welke omstandigheden de vrouw vyftig jaar geleden leven en werken moest, vindt men weerspie geld in interieurs uit die dagen; hoe zij zich in de loop van de ïaren ge kleed heeft en wat haar heeft be wogen. men vindt het in een groot aantal diorama's, schematische en decoratieve voorstellingen in beeld gebracht. De indrukwekkendste af deling is die, waarin de herinne ringen uit de bezettingsjaren wak ker worden geroepen; men is er in geslaagd, cep waarheidsgetrouw en uitermate suggestieve weergave te vinden van de nood en van de moed uit die dagen. De vrouw in het gezin, in de sport, in het beroep, in de kunst: het vindt alles een plaats en het geheel is zo afwisselend en spectaculair, dat de bezoeker rijkelijk voldaan en met een gevoel van bewondering voor wie dit alles tot stand brachten, Houtrust verlaat. schillende tijdstippen van haar be wind een ontmoeting tussen de vorstin (Nel Knoop) en één harer onderdanen Pierewiet (Johan El- sensohn), een soort Uilenspiegel figuur. In het eerste bedrijf is deze strandjutter in overtreding, maar de Koningin scheldt hem zijn straf kwijt cn Pierewiet verdwijnt met een „Lang leve de Koningin". De ze roep komt in volgende bedrij ven terug, maar zijn innerlijk is te verscheurd en zijn verdriet te groot om het opnieuw te roepen als de Koningin het land moest verlaten omdat de vijand het land heeft overrompeld. Enkele jaren later zijn hem de ogen echter opengegaan. Hij vervult zijn taak in de ilegaliteit en als hij een graf graaft voor een voor het vuurpelo ton gevallen predikant, waarbij hij wordt geholpen door een ge-drop- ped kapelaan symbool van de doorbraak tijdens de bezetting uit hij het verlangen zijn onjuiste oordeel te kunnen herstellen. In het slotbedrijf krijgt hij daar toe gelegenheid, maar als hij zijn vorstin ontmoet kan hij de juich kreet alleen nog maar fluisteren! Vuurpeilen schieten achter het duin^ omhoog. Vorstin en onder daan1 gaan zien het feest be gint! Première ln Utrecht Het Nederlands Volkstoneel zal onder leiding van Hans van Meer- ten van dit jubileumstuk op Zater dag 21 Augustus in de Utrechtse schouwburg de landelijke première geven en de voorttelling Zondag herhalen. Karei Mengelberg heeft de muzi kale illustratie verzorgd, welke door leden van het Amsterdams Philharmonisch Orkest werd uit gevoerd en op gramafoonplaten werd opgenomen. Men hoopt met dit stuk, dat ook gelegenheid biedt van tijd tot tijd hartelijk te lachen, brede lagen van het volk te bereiken en het ook buiten de eigenlijke jubileum- week te kunnen spelen. Gelderse Wit-Gele Kruis vergaderde Onder voorzitterschap van de heer J. J W. IJssclmuidèn te Arnhem werd gis teren in de grote zaal van de sociëteit te Doetinchcm de algemene vergadering gehouden van de Provinciale Gelderse Bond ..Het Wit-Gele Kruis". De heer IJssclmuidèn gaf in zijn ope ningswoord een resumé over het werk op het terrein der volksgezondheid. Besloten werd de volgende algemene vergadering die door het zilveren jubi leum een feestelijk karakter zal dragen, in Arnhem te houden. Het financiële beleid bleek veel zor gen te baren. Het tekort over 1947 be droeg bijna 10.000. Na uitgebreide discussie werd de be groting 1948 goedgekeurd, evenals de contributiercgcling 1948. waardoor de contributie met 50 pet. word verhoogd. Als Betuws afgevaardigde werd in de vacature J. M. Llnsset* te Buissen de heer Van der Meulen. burgèmeester van Gendt, benoemd. hagen gevonden. De politie vond sporen van een hevige worsteling en zowel de man als de vrouw waren doodgeranseld. Er werd niets vermist. 3. Een 23-iarig winkelmeisje, dat teruggevonden werd in een bosje buiten Kopenhagen. 4. Een 83-jarige man, die in een buitenwijk van Kopenhagen in zijn huis doodgestoken werd. De moord te Esbjerg lijkt in vele opzichten op een andere ge heimzinnige moord in die plaats, welke een zevenjarig jongetje het leven kostte, twee jaar geleden werd zijn lijk buiten de stad in een bosje aangetroffen. Zijn han den waren op de rug gebonden cn de politie te Esbjerg achtte het veelbetekenend, dat ook de han den van mevrouw Anderskouv op deze manier gebonden waren. Twee andere onopgeloste moord zaken hebben de politie van Esb jerg de laatste jaren ook bezig ge houden. Even voor het einde van de oorlog werd in het veen buiten de stad het zwaar toegetakelde lijk van een 20-jarig meisje gevonden, maar, daar de politie wist. dat zij veel met Duitse soldaten uitging, heeft zij van deze zaak na enkele maanden van vruchteloos onder zoek geen verder werk gemaakt. Na de oorlog nam zij de zaak nog maals tevergeefs ter hand. De zaak werd als afgehandeld be schouwd. omdat men uitging van de veronderstelling, dat een Duit se soldaat de dader was. Later in 1945 werd het lijk van een klein meisje, dat enkele maan den tevoren op eèn kerkhof bui ten Esbjerg begraven was, ver minkt naast haar graf teruggevon den. De lijkenschenner werd nim mer gevonden. Admiraal Sir John Cunningham heeft in Liverpool, de grote Britse haven gelegen aan de Ierse Zee, de openingsplechtigheid verricht van een speciale haven-radarinstallatie, de eerste van deze soort, die in do wereld in gebruik genomen is. De kosten liggen tussen de 30.000 en 40.000 pond sterling en de bouw duurde anderhalf jaar. Een radarinstallatie op een schip heeft bewezen een welkom naviga tiehulpmiddel te zijn voor de scheepsleiding gedurende de vaart by mist of duisternis. Meer en meer schepen worden dan ook met radar uitgerust. Het is begrijpelijk, dat men dit moderne navigatiemiddel, evenals dat bij de radio het geval is, ook op het land dienstbaar wil ma ken aan de scheepvaart en in het bijzonder denkt men daarbij aan de beveiliging van het scheepsverkeer in drukke havens. Het is echter ge bleken, dat de normale scheepsradar slechts voldoet-in havens, die door hun ligging aan of vlak bij de zee, gemakkelijk bereikbaar zijn. Havens met een moeilijker te bevaren toe gangsweg als Liverpool bijvoorbeeld vereisen een installatie van een spe ciaal ontwerp, veel krachtiger dan een scheepsradar en dus zuiverder van beeld en met een groter bereik. De radar-installatie van Liverpool werd gebouwd op de Noordwesthoek van het Gladstone Dock, een „stra tegisch" wel gekozen plaats. De zenderontvanger met een middellijn van bijna vyf meter en gemonteerd op een 25 meter hoge toren van ge wapend beton, bestrijkt van dat punt af do gehele haai van Liverpool en de Mersey-rivicr de twaalf mijl lange toegangsweg naar Liverpool tot aan de havens toe. In een gebouwtje aan de voet van do toren bevindt zich de radar-con trolekamer, waar de plaats van alle voorwerpen, die zich binnen een ra dius van twintig myl op het watef bevinden op een zestal radarscher men nauwkeurig kunnen worden be paald. By mistig weer is het dus moge lijk van deze radar-contrólekamei uit de schepen radiografisch aanwij zingen te geven omtrent hun koers en snelheid en voorts de plaats van andere schepen in de nabijheid, zo wel van tegenliggers of van vaar tuigen, die in dezelfde richting va ren. Deze mededelingen zijn van zuiver informatieve aard, zodat de gezagvoerder, bygestaan jdoor de loods, zelf de navigatie blijft verzor gen en daan-oor ook de verantwoor ding draagt. Een „havenradar", die eenmaal goed is ingewerkt, is van zeer groot nut. Niet alleen wordt het varen in een druk havengebied in hoge mate beveiligd, er wordt de schepen ook tijd en daarmee veel geld bespaard. Tijdens het doen van proefnemingen met de installatie van Liverpool gebeurde het, dat men een schip aanstalten zag maken op een zandbank te lopen. Het vaar tuig ontving onmiddellijk een waar schuwing en kon nog juist op tyd van koers veranderen, waardoor een stranding, die anders zeker zou zijn geschied, voorkomen werd. Een haven uitgerust met een ra darinstallatie heeft natuurlijk een streepje voor op haar concurrenten. Het is daarom geen wonder, dat ook andere havenautoriteiten dan die van Liverpool grote belangstelling hebben voor de resultaten, die deze Britse haven met haar nieuwe be veiligingsinstallatie denkt te berei ken. Verscheidene havens hebben reeds contact met de Sperry Gyro scope Company Ltd., de ontwerper en bouwer van de havenradar van Liverpool. Voldoet de installatie aan de verwachtingen, dan zullen andeT© havens met een scheepvaartverkeer van enige betekenis ongetwijfeld het voorbeeld \an Liverpool volgen, waarby, naar wy mogen venvach ten, de haven van Rotterdam zeker niet zal achterblijven. Den Haag krijgt ook zijn kleine comedie De actrice Coba van Kinsbergen hoopt op 1 December aan het Spui in Den Haag een theater voor kleinkunst te openen in een ver- - bouwde fietsenstalling. Het theater zal evenals zijn Amsterdamse soortgenoot „De Kleine Comedie" heten. Het krijgt een zeer behoorlijk toneel, toegerust met de modern ste apparaten en ook een orkest- bak(je). In hoofdzaak zullen Ne derlanders het theater bespelen, ook de jongeren krijgen een kans en af en toe zullen buitenlandse verdettes optreden. „De Kleine Comedie" zal bovenal een intiem theater zijn, waar de eenvoud het van de luxe winnèn zal. Olifant in het Grebbebos Tot twee maal toe werd Ouwe- hands Dierenpark op de Grebbeberg tijdens de oorlog verwoest. Thans verkeert het park wederom in een voortreffelijke staat. Het dierenbe- zit, dat door de oorlogshandelingen werd gedecimeerd, is weer op peil gebracht. Alleen olifanten ontbra ken nog. De heer Ouwehand had er drie, maar de Duitsers brachten ze om het leven. Zaterdag bracht de boot te Rotter dam evenwel een bijzonder mooi exemplaar, dat in een stevige vee wagen naar Rhenen werd vervoerd. Nu zal dus ook weer de roep van Jumbo door de Grebbebossen klin ken. Aan de ingang van de aan de Ier se Zee gelegen Britse haven Liver pool staat een hoge grijze toren. Het gevaarte heeft veel weg van een vuurtoren en doet eigenlijk ook als zodanig dienst, doch in plaats van met een lichtbundel worden de schepen geleid door ultra-korte radiogolven. Sigarettentekort Nationaal probleem in Engeland In het land der kleine rantsoènèn. dat Engeland thans is, worden de sigaretten bijzonder schaars. Het groeiende sigarettentekort is een punt van nationaal belang ge worden. Ministers bespreken het, kranten wijden er hoofdartikelen aan en lords en loodgieters scharen zich in de rij voor vijf „piraatjes". De -sigarenhandelaars hebben name lijk zelf een soort rantsoenering in gevoerd en men krijgt slechts vijf sigaretten tegelijk. Het geurige kruid verdween ongeveer twee v/eken ge leden voor het eerst „onder de toon bank". Een zegsman van het kabinet leen de eerst een sigaret en zei toen, dat het kabinet er niet achter kon ko men of er nu werkelijk een tekort is of dat de distributie in de knoop geraakt is, en dat het kabinet er niet veel aan zou doen totdat het ant woord op deze vraag duidelijk is ge worden. Er wordt hier en daar gemompeld over rantsoenering der sigaretten, maar niemand weet hoe men dit zou moeten aanpakken, omdat er zoveel mensen zijn, die nooit roken. Een zegsman van de regering zei. dat dit plan practisch van de baan is. De arbeiders in de sigarettenfa- brieken in Birmingham en sommige andere groepen in de sigaretten-in dustrie zijn voorstanders van een „eenheids-sigaret", waarbij elke fa brikant sigaretten zou vervaardigen van dezelfde hoeveelheid Amerikaan se, Turkse en Griekse en minder Amerikaanse tabak. Maar de meeste fabrikanten zijn trots op hun meng sels. die zij diep geheim houden en staan klaar om dit plan te bestrijden tot de laatste rookwolk. Op dit plaatje ziet men de radar-controlekamer, waarin de beweging der in- en uitgaande schepen op een zestal schermen nauwkeurig kan worden gevolgd. VEEMARKT DOETINCHEM Op de veemarkt te Doetinchem werden aangevoerd voor de vrije markt: 498 runderen, 105 schapen, 299 biggen, 5 geiten en 24 paarden. Voor de Centrale werden overgenomen 45 runderen en 110 kalveren. De totale aanvoer was 1086 stuks vee. Kinderarts PRAKTIJK HERVAT ia 3 minuten verdwenen. U hoell geen last meer te hebben V3n overtol lig haar. In 3 minuten maakt de moderne schoonheidscrème Nieuwe VIETO een eind aan dc ontsierende en onhygiënische haargroei op Uw benen, armen en in de oksclhoile. Nieuwe VIETO lost het haar op cn ma3kl de huid fluweelzacht en glad. Geen stoppels en niethetopnieuw aangroeien, zoals na het scheren. Nieuwe VIETO i» in be- perktematc verkrijgbaar Vraag desnoods Uw leverancier het speciaal voor U te bestellen. Os* Health Laboratorlei London. Was 't geregeld met Blondona-Brunetta Zeewater, transpiratie, stof en zand maken Uw haar dof, stug en vuil. Vooral nu móet U het geregeld wassen. Doe dit nimmer met zeep, doch steeds met het betrouw bare Blondona/Brunetta. Glans en schoon heid keren terug in Uw haar en U ge niet onbekommerd van spon en spel voor blond VH 61.06*.54 EEN VINOllA PRODUCT Nimmer punten meer te kort, els „Actief" geraadpleegd wordt. PERSONEEL AANGEB. Burgerweduwe, middelb. leeftijd, zoekt plaatsing als huishoudster, liefst bij heer alleen, moderne opvatting. mei W.B. Br. no. 8517 bi\r. v. d. blad. I Dame biedt zich aan voor het maken van d£mes- en kinderkleding. P. Bothl. 6. 8516 Moderne Bedrijfsadministratie Wilt U in 1949 slagen voor het interessante examen, en daarna promotie maken? Volgt I dan onze cursus, die in September begint. I Het diploma voor de goed-betaalde functie. 3 Ook beginnen nieuwe cursussen in: Boekhouden (Associatie) Steno en Typen Nederl. Handelscorrespondentie Middenstandsopleiding (examen 1949) 3 Alle inlichtingen en inschrijving bij INSTITUUT „SEEGERS" Directeur: Drs. L. A M. Seegers Voltastraat 45 - Telef. 5169 - Amersfoort Brandpunten IE KOOP AANGEBODEN Te koop: donkerblauwe kin derwagen, zwarte Georgette japon (maat 44). Wit zijden avondschoentjes (maat 38). Joh. v. Oldenb.veltlaan 14. 8519 DIVERSEN Te koop: kinderwagen, in goede staat zijnde. St. Willi- brordusstraat 5. 8526 JUIST NU ADVERTEREN! De Ploegh exposeert onder auspiciën der Amersfoortse Gemeenschap van 21 Aug. tot en met 4 September Schilderijen en Tekeningen in 't St. Pieter en Bloklands gasthuis. Opening 21 Aug. om drie uur. Bezichtiging dagelijks van 10—12.30 en van 1417 uur. Zondags van 1417 uur. 8520 14 Kinderopnamen met kunstlicht 2»an huis, in album f 7.50, etalage-verlichtingen, fotocopieën. Archifoto. Ru bensstraat 79, Amersfoort, Tel. 3070. 8523 Serieuze jongeman (vaste betrekking) zoekt kennis making met meisje, leeftijd 2730 jaar. Liefst weduwe. Br. met foto's, welke op ere woord retour ond. no. 8525 bur. van dit blad. Tabak. Nieuwe oogst, zon der bon. Shag en Rooktabak 1.24 per ons. F. Bastinck, Arnhemsestraat 16. 8451 Psychomctriste (helderzien de) heeft elke Donderdag consult van 2.30 tot 9 uur n.m. en volgens afspraak. Zuidsingel 10. 8518 Nu plantttjd. 100 prima kwal. geselecteerde aardbeiplantcn, vroege en late voor slechts I 3.50. Franco huls. H. Sijse naar Jr.. „De Popelenburg", Hillegom. Tel. 5860. LESSEN Voor autoryles A. v. Nie, Inlichtingën Lissonè-Linde- man, Varkensmarkt, Amers foort. Tel. 5637. Gedipl. In structeur. Ook afzonderlijk theorie. 8522

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4