Gecompliceerd auto-ongeluk bij „De Lichtenberg" Zij kunnen hun land dienen, schreef v. d. Horst Jonge boeren organiseerden paardensportdag Grote sportdag besloot actie „Jeugd van de straat Vleesschaarste door klein aanbod van slachtvee Rotherham-gasten gearriveerd MIEP PRUIMENTIJD Vrijdag 20 Augustus 1948 SI AUSNIEUITS Drie personen ernstig gewond Ter hoogte van het rusthuis „De Lichtenberg", gebeurde Donder dagmiddag omstreeks kwart over twee een ernstig auto-ongeluk, dat wonderlijk genoeg geen fatale ge volgen had. Uiterst rechts van de weg stond voor de ingané van het Militair Sanatorium een militaire vracht wagen stil, met de neus in de richting Socsterberg. Van Amers foort uit kwam een jeep. die door een personenauto G 90087, be stuurd door de heer R. uit Zaan dam werd ingehaald en gepas seerd. met een snelheid van onge veer 70 K.M. Toen de auto weer op de rechterijde van het wegdek was gekomen, slipten door het vochtige asphaalt de achterwielen naar rechts. z Hierdoor kwam de Zaanse wa gen inaanraking met een tegen ligger, bestuurd door de heer W. uit Utrecht. De slip werd door dee botsing onderbroken en de wagen kwam opnieuw, nu tegen de linker achterzijde van de tegen ligger aan. De achterwielen slip ten weer naar rechts en nu had de slippende wagen de militaire vrachtauto bereikt, sloeg met de rechter zijkant tegen deze auto op, waardoor de militaire wagen zes meter vooruit werd geduwd. Dit was nog niet genoeg. Door de vaart draaide de Zaanse wagen weer om en kwam nu met de linkervoorzijde gedeeltelijk onder de rechterachterzijde van de mili taire auto tot stilstand, nadat deze laatste nog vier meter vooruit werd geschoven. De twee inzittenden en de be stuurder van de Zaanse wagen werden ernstig gewond. Ze werden naar ,.De Lichtenberg" overge bracht. Hun toestand is echter niet levensgevaarlijk. Het behoeft geen betoog, dat de wagen volledig werd gekraakt. Alle betrokken auto's zijn naar het politiebureau overgebracht. De Koninklijke maréchaussee en de gemeentelijke politie waren spoedig ter plaatse. Dr. Insinger verleende hulp aan de gewonden. Een luid gejuich dreunde over het Amersfoortse station, toen gis teravond de sportploeg uit Rother- ham arriveerde, die gedurende een week in Amersfoort zal zijn. De Engelse tennissers en zwemmers (sters), waarvan er enkele al eer der in Amersfoort waren geweest, waren met de dagboot uit Harwich vertrokken* Ze hadden een fijne reis achter de rug, hoewel een en keling last had gehad van zeeziek te. Toen hun trein Amersfoort bin nenreed hingen ze allemaal uit de ramen en zagen reeds van verre de Amersfoortse gastheren en -vrou wen staan. Na de kennismaking, of de hernieuwde kennismaking, want de Amersfoorters ontmoetten er vele oude bekenden, zochten de Engelsen hun kwartieren op. Hun vacantie was begonnen! Personenauto in brand In de Utrechtsestraat vloog de motor van een personenauto ,in brand. Met een blusapparaat wist de Utrechtsestraat-bewoner, de heer H. H., de brand de kop in te drukken. De oorzaak ligt vermoe delijk in het lekken van de benzi neleiding. De bestuurder, de heer H. uit Pulten liep bij het blussen enkele brandwondjes op. Prof. ir. Brouwer overleden Te Amersfoort overleed In de ouderdom van 71 jaar prof. ir. G. Brouwer, oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en buitengewoon lid van de Nederland se octrooi-raad. De crematie vindt plaats Zaterdag 21 Augustus a.s. te Velzen. Gevonden voorwerpen Br. damestas mh. f 60.00, distr. besch.,koek, snoep enz.; f ietssleu teltje; zil. broche (oudzilv. met blauw steentje), roodbruine porie, inh. f 1.50, snoepkaart t/n Norp. Kapelweg No. 39, hond (wit met zwart), rozenkrans, autoped, auto wieldop V. 8; armband met foto; grijs jasje, tektielkaart, kin. bankje van een rijwiel van hout); post duif (Belg.); schaartje; Radiateur- dop (Hazewindhond); blauwjasje; inlegvel gouden broche; lichtbruine ceintuur; sleutel; zwarte vulpen (Uione Junion Engeland); schroe vendraaier, nik. knop van autopor tierraampje)bril in étui (defect); paar kin. schoentjes (blauw); grijs kin.jasje. In de stadsbus gevonden: gekl. pa- rapluie; doosje tabak; br. port. inh. f 0.25; br. kin.handschoen; rode hoofddoek; zw. porte. inh. f 1.00 rozenkr. en textielp.; blauwe broche; mantelriem; boodsch.tas. Noteert U even Grand Théatre, Snouck.laan 4. tel. 4632. Van 20 t.m. 26 Aug. Mademoi selle amuseert zich (18 jr.) Zondag 14.00, 16.15, 18.45 en 21 u. Overige da gen 14.30, 18.45 en 21 uur. City Theater. Westsingel 7b. telef. 6572. Van 20 t.m 26 Aug. Alleen op de wereld. Zondag. 2 4.15, 6.45 cn 9 u. Overige dagen 2.30, 6.45 cn 9 uur Rembrandt Theater, Langestr. 129. Van 20 t.m. 26 Augustus: Het valse spoor. Zond. 2, 4 15, 6.45 en 9 uur. Vrijd. en Zat. 2.30, 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. Museum Flehite. Westsmgel. ten toonstelling „Kinderspeelgoed uit de oude doos". Dagelijks van 24 uur. 21 AUGUSTUS. Tuinfeest Stichting Nederland—Zwitserland zou. DANCING VAN 'T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur Zond.mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen. „STICHSE HEUVEL": dagelijks dansen (The Red White and Blue gang). D'OUDE LANTEERN: Tcntoonstel- lingswerken van Chris Enthoven. OPENB. LEESZZAAL EN BIBL. da gelijks ruilen v. boeken 14—17 u. Dl. Vrijd.avond ook van 10—21 uur. Leesz. geopend dagelijas 10 12.30 u. en 1417 u. Di. en Vrijd. ook 1922 uur. Oudjes krijgen weer 'n plezierige middag Vijftiende autotocht op 4 September Toen op 5 Juni van dit jaar enige honderden Amersfoortse oudjes des middags om twee uur door de stra ten reden om al die mensen op de trottoirs nog eens vaarwel toe te wuiven vóór ze naar Artis gingen, stonden daar tussen al die mensen velen, die ook graag waren meege gaan, maar voor wie geen plaats meer was in de auto's. De commis sie tot voorbereiding van Autotoch ten voor Amersfoortse ouden van dagen beloofde toen. dat er in de loop van het jaar een tweede tocht zou worden georganiseerd, waarop behalve de oudjes uit de gestichten dan in de eerste plaats die achter blijvende particuliere oudjes en in validen zouden worden meegeno men. Deze vijftiende autotocht zal thans op de middag van Zaterdag 4 September a.s. worden gehouden. Het plan is om met vierhonderd ouden van dagen te gaan toeren over de Leusderheide naar Doorn. Driebergen, Zeist, Huis ter Heide en via Soesterberg naar Amersfoort te rug Daarmee is voor de feestgan gers de koek nog niet op Het hul digingscomité 1948 Amersfoort heeft zich voorgesteld hun na de trip per auto een gevarieerd programma aan te bicden in „Amieitia" tor gelegen heid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Ieder die mede wil werken aan het welslagen van deze autotocht voor ouden van da gen wordt verzocht zich vóór 29 Augustus a.s. op te geven bij een der volgende commissieleden: mevrouw Tvdeman—Falck, Huygenslaan 21, tel. 4524. de heer M. M. A Ramse- laar, Langestraat 50. tel. 6241. de heer J. Stam. Schimmelpcnninckka- do 8. tel. 5075. De aandacht wordt cr op gevestigd dat automobilisten, die hun medewerking willen ver lenen. hun auto slechts voor twee uren beschikbaar behoeven te stel len. De heer A. Schouten 25 jaar bij onze politie De heer A. Schouten, bij velen be kend als de waterschout, viert 1 September a.s. zijn 25-jarig jubileum bij het Amersfoorts politiecorps. In 1923 verliet de heer Schouten het corps der Koninklijke Maréchaussee om over te gaan naar onze gemeen- te-politie. Na verloop van enige tijd werd hij belast met het toezicht op de uitvoering van de visserijwet in het Heemraadschap de Eem en het Gelders Valleikanaal Hij heeft daar heel wat „mooie zaakjes" opgeknapt en de visstropers, die hij in zijn ge bied in de loop van al die jaren heeft betrapt, zijn eigenlijk de eni gen die Schouten liever zien gaan Bovenstaande foto geeft een beeld van de ravage kort na hetauto ongeluk dat Donderdagmiddag ter hoogte van het Rusthuis ,.De Lichten- (Foto De Smalen) berg" gebeurde. dan komen. Overigens is hij een zeer geziene figuur. „Maar dat is me dan ook van het begin af aan ge leerd", zegt de heer Schouten. „Toen ik hier in Amersfoort in dienst zou treden zei burgemeester Van Randwijck al tegen me: „De gemeentepolitie. Schouten, treedt op als leraar" en daar heb ik me altijd aan gehouden." Later breidde zich het werkter rein van de heer Schouten nog uit cn thans heeft hij ook het toezicht op de kampeerplaatsen in de Bolc- keduinen en aan de Eem en voorts over de Jachthaven, waar hij de registercontróle uitoefent. De heer Schouten, die 29 Augustus a.s. 52 jaar wordt, diende zeven jaar bij de maréchaussee en heeft er dus al 32 dienstjaren op zitten. Er is geen twijfel aan of de jubilaris zal op 1 September in zijn woonhuis Eve- raid Mcysterweg 40 behooi'lljk in de bloemen worden gezet. Vijf jaar met aftrek geëist In de middagzitting van het Bijz. Gerechtshof te Utrecht werd Don derdag de zaak behandeld tegen B. van der Horst uit Amersfoort, die van Januari tot April 1945 als lid van de Nederlandse Landwacht dienst heeft gedaan als bewaker bij het concentratiekamp te Amers foort. Voorts was hem ten laste ge legd, dat hij m 1942 een brief schreef aan de secretaris van de Burgemeester te Rotterdam, waar in hu' mededeelde, dat de kinderen van zun broer zich niet aan het G.A.B. mochten melden en werkloos langs de straat liepen. Tevens richtte hij een schrijven aan Meul- dijk van de Arbeidsdienst aangaan de zekere Wolf Gordelweg, die lid was van de N.A.D., terwijl zjjn va der Jood was. Op het eerste punt van de be schuldiging antwoordde v. d. Horst, dat hij keus had tussen de Arbeids- elnsatz of de Landwacht. HU koos het laatste om bij zijn gezin te blij ven en werd als buitenbewaker van het concentratiekamp aangesteld. Vervolgens las de president van het Hof passages uit de brief voor, die verdachte als ambtenaar van het dent, van Volksvoorlichting ge richt had aan de Rotterdamse se cretaris van de Burgemeester, lui dende: „De iongens lopen langs de straat In verband met de luiheid en grillen van een moeder, van wie zil zich niet bij het G A.B. mogen mel den. Het is een schande, dat zulke jongens langs de straat slenteren, terwijl z\j hun land konden dienen. Ik heb er mijn broer herhaaldelijk zonder succes op gewezen en wend mii nu tot U, daar een waarschu wing van U al zeer veel zou hel len." De brief eindigde met „Hou- zee". Verdachte verklaarde deze brief ln een dolle bui te hebben geschre ven naar aanleiding van een woor denwisseling. „U had daar niets mee te maken." meende mr. De Boer. „dat was in- dertlld verraad". Hetzelfde achtte hü van toenassing aangaande de brief over Gordelweg. die verdach te een aanfluiting noemde van de N.A.D., daar z(1n vader een Jood was. „Ik wist er verder niets van," antwoordde v. d. Horst, „ik had ^en radiopraatje gehoord over de Ger maanse geest in de N.A.D. en wilde de Arbeidsdienst waarschuwen." De nrocureur-fiscaal zeide in ziln reouisltoir. dat de brieven wel zeer dujdelllk de mentaliteit van ver dachte weergaven. Hij beschouwde diens verweer niet houdbaar, daar de brieven van een bepaald svstecm getuigen en dus geen uitingen van een impuls zijn. Door een gelukkige omstandigheid die niet aan ver dachte te danken is hebben de brieven geen kwaad gesticht en hiermede rekening houdend eiste de procureur vijf jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit alle rechten voor de duur van hot leven. In zijn pleidooi zeide mr. Eoor. dat het lidmaatschap van zijn cliënt een gevolg is van een economische depressie. Een fanaticus is v. d. Horst niet geweest aldus pl. hij heeft als ambtenaar zijn werk ..slap" uitgevoerd. Als bewaker is hij uiterst humaan opgetreden, waaromtrent diverse verklaringen zijn afgegeven. De geschreven brie ven zijp te betreuren, doch kunnen z.i. niet als verraadzaken worden beschouwd. Pleiter verzocht ver zachting van de straf, daar ver dachte reeds drie jaar is gedeti neerd. Het Hof zal go 2 September uit spraak doen. Ons rlapeliiks te veel Twee bakkers, die vers brood af leverden vóór tien uur, werden be keurd. Een heer, die niet op de daarvoor aangewezen plaats de straat over stak en daarvoor door een politie agent werd staande gehouden, gaf een brutale mond. Dat kon de agent niet nemen en de man moest mee naar het bureau. Een Amersfoorter, die ten nadele van zijn medekostganger een por- temonnaie met f 165 - had ont vreemd, werd aangehouden. Een stadgenoot, die strikken had gezet, bovendien op andermans grond, werd bekeurd. Een persoon die ongestempeld vlees vervoerde, vermoedelijk van clandestiene slachting afkomstig, werd geverbaliseerd. Ook Fries stamboekvee op de „Storta'' De grote landbouw- en veeteelt tentoonstelling. de Storta, welke door burgemeester Molendijk de schakel tussen stad en platteland wordt genoemd omdat zij laat zien wat het platteland produceert, als ook een beeld geeft van hetgeen de stad fabriceerf en levert voor het platteland en welker doel is Amers foort te maken tot het centrum voor het zakenleven voor Oostelijk Utrecht en West Gelderland, zal binnenkort haar poorten openen. De organisatoren hebben, naar men ons mededeelt, ervoor zorg ge dragen, dat deze expositie een aan trekkelijk geheel zal vormen. Zij zal in de avonduren rijkelijk verlicht zijn, terwijl een gemetseld water bassin met een middellijn van 10 meter en een 6 meter hoge, door een onder water geplaatste licht bron van 12.000 normaalkaars sterk te, verlichte fontein het aanzien zal verhogen. Voorts zal het gehele terrein ver licht worden door 100 breedstraal- armaturen, welke een gezamenlijke lichtsterkte van 100 000 kaars heb ben, terwijl bovendien 1500 kool- draadlampjes voor verdere illumi natie zorgen. De beplantingen zul len een paddenstoelverlichting krij gen en de borders en rotspartijen op het voorplein der school zullen evenens in een feeërieke belichting te aanschouwen zijn. Tenslotte kunnen wi.i omtrent de technische bijzonderheden nog mel den, dat een twaalftal luidsprekers zullen worden aangebracht voor de omroep en de muzikale attracties. Met betrekking tot de inzendin gen werd ons nog medegedeeld, dat behalve varkens, waaronder korto men en langoren, ook het Nederland se wol-vleesschaap, de Texelaar, als mede best Fries stamboek-exoortvee geëxporteerd zal worden. En dan niet te vergeten de inzending van het proefbedrijf De Schothorst te Hoogland, dat met 100 stuks stam- boekvec zal uitkomen en bovendien zal laten zien. wat met hormonen- proeven te bereiken is Wat zegt U van het korter en langer maken van varkens, van een hen, die door hormoonproeven een hanenkam en snaren krijgt en van een haan, die zijn kam verliest cn het uiterlijk krijgt van een hen"* Dat zult U op de Storta kunnen aanschouwen. Zij tenslotte nog vermeld, dat zich een uitgebreid ere-eomité heeft gevormd, waarin behalve de com missaris der Koningin tal van ge meentebesturen zitting hebben ge nomen. omdat deze overtuigd zijn van de grote betekenis van de Storta voor Amersfoort en de ge hele Gelderse Vallei en West Gel derland. ONGEVAL Tijdens de herstelwerkzaamhe den aan de electrische kabel, welke vorige week tengevolge van de storing ernstig werd beschadigd, had de opzichter N. uit Utrecht het ongeluk de vlam van een vergasser in het gelaat te krijgen. Hij liep hierbij brandwonden aan 't gezicht op. Na door dr. Verbeek behandeld te zijn kon de heer N. huiswaarts keren. Hoogland Burgemeester Laumam Honderden kinderen op Handballers bereiden zich voor Ook de handballers komen weer in actie. Vorige week speelden zij reeds enige oefenwedstrijden in Utrecht en ook dit week-end zullen zij niet ongebruikt voorbij laten gaan. Zaterdagmiddag trekken zowel het eerste dames- als het herenelftal van „Amersfoort" naar Utrecht en zullen daar in verband met het 1900-jarig bestaan van de stad demonstratie-wedstrijden spe len. Het eerste heren-elftal speelt tegen een Utrechts Stedelijk elftal. Dit Utrechts elftal bestaat uit spe lers van Achilles, Atilla en Sport Vereent. Het eerste dames-elftal speelt een demonstratiewedstrijd tegen B.H.C. uit Bussum. Ook Zondag zijn de handballers (sters) in actie. Zij trekken met twee heren- en een dameselftal wederom naar Utrecht. Zij zullen daar diverse elftallen van Atilla ontmoeten. Het zijn zeker vooral in verband met de komende competi tie die 19 September aanvangt, nuttige oefenwedstrijden. Er worden erg weinig varkens gemest Zaterdag 7 Augustus was voor vele huismoeders een zeer teleurstellende dag. Bij de meeste slagers was geen vlees voorïadig, zodat de Zondags maaltijd zeer veel zorgen eiste, om er nog iets smakelijks van te maken. De enkele slagers, die nog een kleine voorraad hadden, werden niet alleen bestormd door de inwoners van hun woonplaats, maar ook door tal van ingezetenen uit omringende gemeen ten, waar de slagerswinkels gewoon gesloten waren. Een slager uit Wou denberg vertelde ons, dat hij die morgen bezoek had gehad van men sen uit Amersfoort, Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen en Maarsbergen. Die vleesschaarste wordt veroor zaakt. doordat er onvoldoende slacht vee wordt aangeboden en vooral ook, doordat er nog veel te weinig var kens gemest worden. In de vooroor logse jaren werd in ons land veel varkensvlees gegeten. We herinneren ons nog, dat voor de beperking van de varkenshouderij tal van boeren geregeld 80 tot 100, soms zelfs 200 varkens hielden. Wat is nu de oor zaak, dat er zo weinig slachtvee wordt aangeboden? De grasgroei is dit jaar bijzonder ruim, zo zelfs, dat de koeien het niet kunnen verorbe ren. Dit 'voeder, van uitstekende kwaliteit, levert veel melk op, terwijl het vee voortdurend nog in gewicht toeneemt. De melk brengt een goede prijs op, zodat de landbouwers hun veestapel nog wel willen uitbreiden Trouwens bij velen is die veestapel nog niet op vooroorlogs peil. Aan be paalde vetweider ij wordt in deze om geving weinig gedaan. De voedsel schaarste van de laatste jaren maak te dit ook onmogelijk. Doordat op vele bedrijven thans rationeler wordt gewerkt, is men in staat meer vee te houden en juist, omdat de melk goed betaald wordt en de prijs van slacht vee betrekkelijk laag is, tracht men de meelkvcestapel uit te breiden. Of er dit najaar veel slachtvee aan de markt zal komen, zullen we moeten afwachten. Er is veel hooi gewonnen, doch daar is heel wat bij van minder kwaliteit. Bovendien Is er veel gras Ingekuild of kunstmatig gedroogd. De hoeveelheid voeraardappelen is groot, terwijl de voederbieten een ongekende oogst beloven. Daar komt nog bij, dat er heel wat meer kracht voer verstrekt wordt, zodat wat de stalvoedering betreft de zorgen veel minder zijn dan vorige jaren. Er be hoeft dus in het najaar geen vee op geruimd te worden. Een behoorlijke vleesvoorziening is pas mogelijk, wanneer er weer voldoende varkens gemest worden. „Birkhoven" bijeen Vanmorgen begon de slotdag van de actie „De jeugd van de straat" op het terrein „Birkhoven" met de fina les van de sportwedstrijden. Veer tienhonderd kinderen op de sportvel den samengekomen. Er werd ver woed gestreden om een prijs te be halen. Degenen die nog niet voor de wedstrijden, waaraan zij deelnamen, aan de beurt waren, hadden ook pret Minstens evenveel als zij in de afge lopen drie weken hebben gehad Z'j beklommen de tribune, holden en schreeuwden en moedigden hun ka mcraadjes aan. De heer T. Jansen stond voor de microfoon, regelde de wedstrijden en zorgde er voor dat de diploma's werden uitgeschreven. Als e enregenbui kwam, moesten de wed strijden worden gestaakt en dan werd de tribune bestormd door al die honderden kinderen Zij trokken zich verder echter van de regen niet veel aan, want zij hadden immers nog een opvoering „De dappere Jan Klaassen", te goed, die vandaag tot besluit van de actie door het Neder lands Volkstoneel onder leiding van Ben Groeneveld wordt gehouden. Te gen de middag werden de volgende uitslagen van de sporiwedsirijden Balwerpen, meisjes 8 tot 9 Jaar eerste prijs Ria Koene, Rubensstraat; tweede prijs: Ansje v. d. Raay, Socs- terkwartier; derde prijs: Beppie Hcs- seling. Balwerpen, meisjes 10 tot 11 jaar: eerste prijs: Fanny van Kleuter, Kruiskampkwartier; tweede prijs: Annie Davelaar. Soesterkwarucr, derde prijs: Wynie Schippe. Rubens- straat. Balwerpen, meisjes 12 tot 13 jaar eerste prijs: Willy Visser, Rubens- straat; tweede prijs: Bep van Eysen. aoorn, Rubensstraat; derde prijs: Louke Surkstra, Rubensstraat. Blok-rapen. meisjes 6 tot 7 jaar: eerste prijs: Marietje Isink, Kruis kampkwartier; tweede prijs: Ria Hel levoort, Rubensstraat; derde prijs: Puckie Rond, Rubensstraat. Touwtrekken jongens 9 tot 12 j. eerste prijs Kruiskampkwartier; tweede prijs Rubensstraat, derde prijs Soesterkwartier. Touwtrekken jongens 13 tot 15 jaar: eerste prijs Soesterkwartier, tweede prijs Kruiskampkwartier, derde prijs Rubensstraat. Hindernisbaart jongens 6 tot 7 jaar: eerste prijs Nolly Brehler, Soesterkwartier, tweede prijs Ge rard Vosman, Kruiskampkwartier; Burgerlijke Stand Geboren: Maria Godelieve Em ma Bernadette, d. v. P P C van Wees en M C Geers. Hendrikus Jo hannes Adrianus, z v A P Hoks- bergen en A C Traa. Aaltje Catha- rina, d v M A van der Ploeg en M van Zetten. Son ja Maria, d v A C M Schriek en M. de Lang. Louise Eva, d v C Rij en E van den Broek. Herman Joannes Eudes Maria, z v J A van de Brug en M E Berger. Ondertrouwd: M Merkenij en F Schuuring. J C van Eist en M C v d Berg. H R Jones en A W de Bruin. J van Diest en G Vos. Th. van Gerven en I W Lanegger. P de Vries en B Berendse. J M Bar- billion en A. Kraanen. H J Reems en J Th. Akkerman. derde prijs Martin Brink, Rubens straat. Hindernisbaan jongens 8'tot 9 jaar: eerste prijs Henk van Beek, Soesterkwartier; tweede prijs Ge rard Vosman, Kruiskampkwartier; derde prijs de Kru.vf, Rubensstraat. Hindernisbaan jongens 12 tot 13 jaar: eerste prijs Haar Kelder, Ru bensstraat; tweede prijs Teines van Keken, Soesterkwartier; derde pr. Nelis van Eist, Soesterkwartier. Hindernisbaan jongens 10 tot 11 jaar: eerste prijs Ko Stam, Soester kwartier; tweede prijs Sander Ver hoef, Soesterkwartier; derde prijs Jan Bunt, Rubensstraat. Donderdagmiddag werd door de actie „De jeugd van de straat" een oriënteringsrit gehouden, waaraan door 163 kinderen werd deelgeno men. De rit was tegelijk een soort examen voor „Veilig Verkeer", waarbij de politie als jury fungeer de. Vandaag werden aan 113 kin deren de diploma's uitgereikt. Bussen op traject Zeist Amersfoort Naar w\] vernemen hoopt de NBM begin October op het traject Amers foortZeist naast de bestaande tramdienst ook een busdienst te openen. Zodra de frequentie hiervan voldoende is opgevoerd, zal dan ein delijk de tramdienst tussen Amers foortZeist verdwijnen. Truman attaqueert spionnage-commissie President Truman heeft de Com missie van on-Amerikaanse activi teiten van het Huis van afgevaardig den ervan beschuldigd, de grondwet te schenden bij het onderzoek naar communistische complotten, waaraan door hoge regeringsautoriteiten zou zijn deelgenomen. Hij verklaarde opnieuw, dat het reikte prijzen uit Jammer was het, dat voor de aanvang van de paardensportdag, welke door de kring Amersfoort van de JBTB, afdeling Hoogland op het terrein van de Langenoord werd georganiseerd een flinke re genbui dreigde de dag te verstoren. Gelukkig is het tijdens de afwer king der divérse nummers droog- gebleven. De regen was echter oor zaak, dat het terrein vrij zwaar was. waardoor de paarden menig maal moeite hadden zich staande te houden. Het geheel gaf een keurig verzorgde indruk. Het wedstrijd terrein was behoorlijk afgezet, ter wijl enkele poorten waarop de wapperende driekleur toegang tot het terrein gaven. Was dit ale- maal goed verzorgd, aan de andere kant was het programma iets te lij vig en kon eerst om half acht een aanvang worden gemaakt met de prijsuitreiking. Het publiek was in grote getale verschenen. Uit bijna alle wind richtingen kwamen zij om hun fa vorieten aan te moedigen bij deze bij uitstek mooie sport voor de jon ge boeren. En het was wonderlijk te zien hoe deze jongelieden met hun dieren, welke dagelijks hun zware arbeid op het land moeten verrichten, weten om te springen. De leden van de „Eemruiters" uit Hoogland hebben in deze sportieve ontmoeting getoond, dat zij, verge leken bij het vorige jaar. goede vorderingen hebben gemaakt. Dit toonden zij vooral met groep sprin gen. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeester van Hoog land. de heer Laumans en de gees telijk adviseur, pastoor Hendriks, benevens verschillende autoriteiten op het gebied van landbouw en veeteelt. Bij de sigarettenrace gebeurde een ongeval, dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. W. van Daatse- laar uit Hamersveld, die tweede werd in dit nummer viel van zijrt paard en liep een lichte hersen schudding op. Na afloop van de wedstrijden dankte de technisch adviseur van de kring Amersfoort, de heer J. L. WiUemsen allen, die tot het wel slagen van deze dag hadden mede gewerkt, waarna burgemeester G. Laumans met een toepasselijk woord de prijzen uitreikte. In het Verenigingsgebouw „Con cordia" werd deze geslaagde dag besloten met een dansje, waaraan door velen werd deelgenomen. Hieronder volgen de uitslagen van de verschillende nummers: Concours éénspan, landbouwtuig- paarden, ingeschreven in het stam boek: 1. A. J. v. d. Hengel, Soest, paard Ierona; 2. A. J. Bokkers, Nijkerk, paard Hertogin Hesta; 3. A. v. Eyden, Hoogland, Berthina, zw.bles; 4. W. Hartman, Soest. In dit nummer kregen Joh. van Middelaar met Invatie en J. van Odijk met Icula, beiden te Hoog land, resp. de le cn 2e eervolle vermelding. Concours éénspan landbouwtuig- paarden, niet stamboekpaarden: 1. P. A. Hilhorst, Soest, paard Mona; 2. W. G. v. 't Klooster, Eemnes, paard MInarosa; 3. J. v. d. Burg wal, Hoogland, paard Tilly; 4. P. Schoonderbeek, Hoogland, paard Corrie. Touwtrekken voor afd. JBTB: 1. Hoogland I; 2. Soest; 3. Hoog land II. Kampen om de kampioensprijs: P. A. Hilhorst uit Soest kwam in het bezit van de door H. M. Wa teier te Amersfoort aangeboden wisselbeker. Estafettelopen voor afdelingen JBTB: winnaar le groep Hamers veld; 2e groep Eemnes; eindresul taat 1. Hamersveld; 2. Eemnes; 3. Hoogland; 4. Nijkerk. Concours tweespannen: 1. P. A. Hilhorst, Soest, met paarden Ml>na en Ierona 2. A. Stalenhoef, Soest, met paarden Wylacie en N.N.; 3. W. A. Hilhorst, Hoogland m. paar den Botania en Jotania; 4. J. van Middelaar. Hoogland met paarden Invatie en Bertina. Cigarettenrace: 1. P. v. Midde laar, Hooglanderveen; 2. W. van Daatsclaar, Hamersveld; 3. D. v. 't Klooster, Hoogland; 4. Joh. van Eyden, Hamersveld. Stoelendans: 1. K. v. d. Hoef, Hoogland; 2. R. v. d. Zande, Hoog land; 3. B. Huurdeman, Hamers veld; 4. C. v. Nes, Hamersveld. Springconcours: 1. B. Kok, Hoog land m. paard Flera, 0 fouten; 2. K. v. d. Hoef. Hoogland met paard Gerda, 1 fout; 3. R. v. d. Zande, Hoogland met paard Tineke, 2 fou ten; 4. H v. Voskuilen, Hoogland, met paard Rogita, 4 fouten. is weer terug van vacantie zij is in de Betuwe geweest cn neuriet nu ccn liedje uit haar kinderjaren: „Jantje zag eens pruimen hangen Oh, als eieren zo grootl" Miep weet het: nu is het Van Mevr. R. Lotgering-Hillebrand heeft z\j de volgende wenken voor prulmentyd gekregen. PRULMEN DESSERT 4 gr. beschuiten. 12 mooie pruimen. 1 ei, suiker, beetje limonadestroop, 20 gr. boter. Maak pruimen schoon, snijd ze in kleine stukjes, laat toegedekt even staan met suiker en limonadestroop. Klop het ei, voeg l'i dec. uitgelekt pruimensap met wat water bij. Over giet beschuiten met dit vocht. Bak ze vlug in hete boter. Op leder bord een beschuit en bedekken met dc stukjes pruimen. VEEL PRUIMEN? Goed voor Inmaak. Pruimcnmocs. lang ingekookt tot het van bodem loslaat, blijft zonder suiker lang goed Mót suiker geven pruimen een heerlijke jam. Gehalveerde prui men met water en wat suiker kunnen gesteriliseerd worden. Zoetzuur van pruimen geeft van de winter een her innering aan de zomertijd Pruimen zijn heerlijk op boterham. Met peren en appelen samen vormen zij een lek kere vruchtensla. Proemen-bölle. ln het Noorden een be kend winter-nagerccht, is oud brood met pruimen gekookt Wees niet zuinig met dit fruit, zegt Miep, want „aan een boom, zó volgela den. mist men twee drie pruimen niet." 30 Augustus nachtelijke bakkersarbeid toegestaan De minister van sociale zaken heeft in verband met de viering; van het regeringsjubileum van de ko ningin. goedgevonden, dat hoofden en bestuurders van bakkerijen en bakkersgezellen od 30 Augustus om 2 uur 's morgens met de bakkers- arbeid beginnen. In broodbakkerllen mag reeas te middernacht worden begonnen met het gereedmaken van deeg en ovens. Van deze vergunning mag slechts ebruik worden .gemaakt onder voorwaarde dat op 31 Augustus geen arbeid verricht wordt. Mr. Brons gezant in Cuba Mr. J. C. Brons is benoemd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd verhoor door de Commissie geen I minister bij de republiek Cuba, als- enkel feit aan het licht bracht, dat mede bij de republiek Haiti en bij de niet reeds bekend was. Dominicaanse republiek. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) USA-delegatie voor inhuldigingsfeesten President Truman heeft Donder dag bepaald dat de Amerikaanse am bassadeur in Den Haag, Herman Baruch, Mevrouw Eleanor Wilson Mcadoo een dochter van de voorma lige president der Verenigde Staten, en Thomas J. Watson, president van de „International Businèss Machi nes Company" de Verenigde Staten zullen vertegenwoordigen bij de ju bileumfeesten van koningin Williel- mina en de inhuldiging van konin gin Juliana. Prinses Margaret die bjj haar bezoek aan Amsterdam ter gelegenheid van de Inhuldiging van prinses Juliana, vergezel 4 zal wor den door de duke of Beaufort, de countess of Halifax, lady Margaret Egerton en wing-commander Town- send. Zaterdag 5 September za: het ge zelschap per vliegtuig naar Neder land vertrekken. D° duko of Beau fort is Mooter of the Kings Horses. De countess of Halifax, echtge note van de vraaget e Britse ambas sadeur te Washington, is lady of the Bedchamber to the Queen Lady Margaret Egerton is cen dor hofdames van prinses Elizabeth en wing-commander Townsund bege leidde de Engelse koninl l(jke fami lie op hun reis naar Zuid-Afrika, anderhalf jaar geleden. Tijdens de Utrechtse Najaars- beurs van 7 tot en met 16 Septem ber a.s. zal de K-L.M. weer rond vluchten organiseren vanaf het vliegveld Soesterberg, met uitzon dering van Zondag 12 September. Beurs van New York '18/8 19/8 Atch. lil 112 Btytun. 14% 14% Cin.Pac. 15% 15% Win. C. 37% 38% N.Y.Cen. 16% 16% Penns R.'18% 18% dOut.Psc. 55% 56% On.Pac. f 88 88% All.Ch. 185 184 Am.Can. 85 85% Am.Car. 42% 42% A.Smelt. 59% 59% A.T.enT 1525* 1525* Am. Tob. 62% 62 >4 Anac.C. 37% 36% Bethi.b 35% 36% BoelIngA 23 Chrvslcr 59% 59% Cl tv B. 39% 39% Consoi h 23y* 23 Doufia> 53 53 DUD. N. 174% 173% Bastin K 42% 43 Oen. El. 39% 39% Oeo.Mot. 63% 63% 18/8 19/8 Goodyear 435* 44 HudsonM 17% 17*5 tnt.Harv. 29% 29 m.Nickei 30% 30% Int.T.cnT 13 13% Kenn.C. 57% 57 MontpW. 54% 54% Pack. M. 5 4% Radio C, 12% 12% Rep^t. 28 29% Reyo. T. 38% 38% Seare R. Shell Un. Socony Stand Br. 25 26% bt.Oli.J, 78% 79 studeb. 25% 25% 7 exa» C. 59 58% U.AIrci. 26% 26»/, On. Corp. 3% 3% Un. Fruit 53% 54% USRubb. 453-* 44% US Steei 76% 77»/. Weating 27% 275* Woolw 46 46% Omzet 580.000 sart joy, 37% 37% 40% 40% 19% 19% Amsterdamse Effectenbeurs Van de handel op de ef fectenbeurs van vandaag niet veel overgebleven In geen enkele rubriek kon affaire van betekenis wor den opgemerkt en ook wa ren er geen specialiteiten die de bijzondere aandacht vroegen Hoe weinig er te genwoordig omgaat, kan wel hieruit worden afge leid dat de totale omzet ln binnenlandse aandelen gis teren een bedrag van 735 525 vertegenwoordig de. Een dergelijke geringe omzet komt slechts weinig voor. maar voor zover uiterlijk was te beoordelen zou de omzet heden niet veel groter zijn De laatste dagen werd "nog belangstel ling aan de dag gelegd voor Indische Bank, maar deze belangstelling was heden sterk geluwd. De omzetten in dit fonds waren klein en de koers schommelde tus sen 127en 128 waarmede duidelijk wordt gedemon streerd dat de animo ver dwenen was Koninklijke gaven meestal geen affaire te zien. Het toonaangeven de Pctroleumaandeel fluc tueerde van 340J,3 tot 342. Van de Industrieaandelen was vrijwel niets te bemer ken. De koersen waren wei nig of niet veranderd. Act aandelen Koloniale Bank N. I. H.-bank Ned. H. My. A.K.U, aand. Bergh's Jurg. v. Berkels pat Fokker Van Gelder K. Nd H.ovens Lever Br. Ned. Ford Ncd.rKabelfabr Philips gloell. dito nieuwe Wilton Feyen. D. Petrol. Mij Kon. Pctr Mil dito nieuwe A'dam Rubber SerbadjadJ S R K.N.S.M, Kon Paketv. Sch Unie Rott. Lloyd >t. Mij Nederl H.V A. Java Cult. My Ned. Ind. S U Ver Vorst C M Deli-Bat Dell Tabak Senemb. 18/8 19/8 19/8 t.K. t.K L.K 94% 95 127% 128% 127% 163% 169 164% 163 V: 163 309% 309% 125% 126 182 191% 219% 216 175 153 151% 200 193 296 296% 295% 1 339 285% 24/% 250% 250'/, 193 192% 311 312 340% 340% 341% 165 164 164% 138 76 192 190% 167 165% 157 156% 164% 195% 181% 182 1583* 158 18. - 180% 223% 222% 222% 91 91 99% - 99% 45 44 153% 154 140% 153^, 140 Actieve obllg.: Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned. '37 3 Dollarl, '47 3>70 NWS 2% Sp. eert. 100 2% 100 N.l. '37 A3 Grootboek '46 Nlet-actieve obligaties A dam 1 '37 3% 'sHage I '37 3% R'dam le en 3e lng 1937 3% dito nieuwe Rdam '38 (3%) 3 Utr. pr '39 IVj Utr g. H'37 3% 18/ l 19/ 97% 97% 97% 97% 101% 101% 81% 81J, 97% 98 y6 983* 98% 99% 100% 99% - 100 Pandbrieven Amst. Hyp. 3»,4 Arnh H (3%) 3 Fr. Gr. H. 3% Ned. Hypb. Grav Hypb 3% Rott Hypb 3% Jtr Hypb. 3% West Hypb 3% 100 tndnstr oblie.: A.K.U. obl. 3% Berghs en J 3% toi»; Iól% Levers 3% 102% 102'' Werkspoor 3% Bt. Ptr MIJ 3»% Kn Ptr Mu 3% Dell Sprw 3% Ncd.-Ind £p 3% 95% 100 100 96% 96 96% 97 }j V7% - 100 102% 101% 101% 102 102% Ntet-act. aand. 18/8 19/8 A'damse B. HU Bank Unie Incasso Rott. Bank Tw. Bank. Cert Rott. Bel. Cons Lever 6% c pr Gist en Sp fab. Rott. Dr. MIJ. Werksp Serie A \niem Ned Ind Gas (nternatio Amst Ball. MIJ Deli Sp. MIJ Ned Ind Sow Voorlopig ge noteerde aand.: Albert Heyn Mij Fin N 1L Vredesteln Ned Walvlsv Zwanenb Org Prolongatie Amer. fondsen Anaconda Bcth. Steel Chrysler Gen Motors Intern Nickel Kennecott Republic Steel US Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore iinsvlvonla t laten bieden 158 157 230% 23. 163 104% lo3 165% 180 151 150»/, 150»/, 107% 360 366 362 105 152 106 104 l 6% .06 184 186 158 26% 26% 197 197% 99% 99 156 159 113% 113% 216% 216 2% ■iy* 37»/, 37% 107% 94% 30% 30% 59% ï9>* 27?* 27% 18% 42% 69V', 27'/, 42 27% 13%

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2