n Jaap Mouw uit Assel is nu reeds 39 jaar schaapherder Frans Letschert Platteland kwam tot groter ontwikkeling Engelandvaarder bereikte Londen pas na anderhalf jaar Er zijn nog vijf kudden op de Veluwe Op een matras in de cockpit Duitsers maken van Dinkel een fabrieksriool Op de grote stille heide Wintervoer wordt veel te duur In 50 jaar is veel veranderd, maar de oude geest bleef behouden Koningin was meer moeder dan vorstin voor ons'* DE ÜHINESE PAPEGAAI I a i 1 i 1 i i i i ft i SÉ 'J fea A km A A s n m m m i 4 Zaterdag 21 Augustus 1948 (Van onze speciale verslaggever) "C* RGENS midden op de Veluwe, dicht bij de masten van het radio station Kootwijk, ligt Hoog Buurlo. Het is zo ver van de bewoonde wereld verwijderd, dat zelfs vele bewoners van de Veluwe niet eens weten waar het ligt, en er zijn slechts weinig toeristen, die het bestaan van dit landgoed kennen. Hoog Buurlo is ook bijna niet te bereiken. Slechts een paar mulle zandwegen, vol kuilen leiden er heen. De schaapskooi van Hoog Buurlo, één van de weinige, die nog als zodanig wordt gebruikt, ligt dan ook vergeten aan een zandweg in de stilte van een beukenbos en wordt slechts „ontdekt" door enkele vacantiegangers, die de Veluwe doorkruisen. VACANTIEGANGERS zijn het ook. die nog even blijven staan kijken, als zij Jaap Mouw met zijn kudde van ongeveer 200 schapen over de heide zien zwer ven. Dag in dag uit trekt deze scheper nog met zijn schapen door de bijzondere natuurrijke omge ving van Hoog Buurlo. Hij gaat van de schaapskooi door een beu kenlaan naar de heide, 's Avonds laat hij de schapen drinken van het kristalheldere water van de „Gerritsfles", een plas bij een aan tal stuifduinen in het natuurreser vaat „Gerritsfles". Hoe lang nog zal Jaap Mouw zo rondtrekken over de purperkleuri ge, golvende heide? Als hij in zijn houten huisje in Assel zit, maakt Mouw dikwijls berekeningen op de rand van een oude krant en daarbij zit hij soms ie kauwen op het vettig stompje potlood, waarmee hij zijn bereke ningen maakt. Dan piekert hij Al 39 jaar „Al 39 jaar ben ik schaapher der", zegt hij, „als jongen van twaalf jaar zwierf ik al rond met een kudde schapen, maar hoe lang ik nog de hei op zal trekken, weet ik niet. Het ziet er niet rooskleurig uit. De opbrengst van de wol is op het ogenblik ongeveer f. 1.30 per kilo en wanneer ie weet, dat een schaap gemiddeld drie kilo wol per jaar oplevert, is het te begrij pen, dat ik daar niet vet van zal worden. Daarbij komt, dat ik van de opbrengst van de kudde moet leven. Een paar weken geleden stond er in de krant, dat de enige kudde Veluwse heide- schapen, die nog is overgeble ven, wordt gehouden aan de Veluwezoom bij Zuid-Ginkel, maar dat is niet juist," vertelt de herder verder. „Er zijn nog vijf kudden op de Veluwe. Die van Kramer op de Zuid-Gin kel bij Ede dan, en verder van de gebroeders Doppenbcrg in Vierhouten, van m'n neef Wil lem Mouw in Elspeet, die van Boven: de prachtige oude schaapskooi te Hoog Buurlo. Onder: de vre dig onder Jaap Mouw's veilige hoede grazende kudde schapen. JAAP MOUW Zo trekt hij er al 39 jaar Ittvg iedere dag met zijn schapen op uit. mij hier en dan nog één in Epe. Maar ik ben de enige, die van schapen leeft; ik ben geen boer, die schapen houdt als bijbedrijf. En daarin zit het hem nu juist. Een boer heeft het wintervoer voor z'n scha pen voor een groot deel zelf, maar ik moet het kopen. 's Zomers gaat het best. We heb ben de heide goedkoop en we wo nen goedkoop, maar aan winter voer moet ik f 1300.- besteden voor ongeveer 150 schapen. Eigenlijk moeten de beesten in November al krachtvoer hebben, dat is beter voor de fokschapen en je krijgt sterke lammeren. Maar vóór je dertienhonderd gulden bij elkaar hebt om wintervoer te kopen.... en bovendien, we moeten zelf ook leven". Menselijk lichaam kan hoge snelheden liggend beter iveerstaan I IM in de toekomst v-y een Gevechtsvlieg tuig te besturen zal men erbij moeten gaan liggen. Dat ls niet om het een beetje gemakkelijker tc maken, maar omdat het menselijk lichaam niet bestand is tegen het dui ken en wenden bij een snelheid van zo'n 950 1000 k m. die een jet-jager ontwikkelt R A.F vliege niers zijn aan het experi menteren met vliegtuigen waarin de zitplaats van de bestuurder vervangen is door een soort divan. Bijzonderheden die zo juist werden vrijgegeven over de allernieuwste Amerikaanse jet-fighter vermelden dat de stuur stoel daar vervangen is door een matras Het lichaam van de bestuur der heeft niet zozeer te lijden van de grote snel heid. maar reageert sterk op de plotselinge veran deringen in snelheid en richting welke ontstaan bij het wenden en keren lo een luchtgevecht. A LS een piloot rustig *- rochtuit vliegt met een gangetje van 1000 km werkt alleen de zwaarte kracht op ziin lichaam, maar verandert hij plot seling van koers dan wordt de inwerking veel sterker Bij een scherpe draal kan de inwerking zelfs bij een snelheid van 500 km verzesvoudigd worden. Dit betekent, dat als de stuurstoel op een weegschaal stond het ge wicht van de piloot plot seling zesmaal zo groot wordt dus bijna een hal ve ton. Het gehele lichaam wordt, er door beïnvloed Oren en wangen worden zo zwaar dat ze pijnlilk beginnen uit te zakken, het lijkt net of maag en longen geheel uit hun verband worden gerukt. Ook het bloed wordt zwaarder. Bii een op waartse looping en bil het ontrekken uit een duik vlucht trekt het bloed naar de benen, omdat het zo zwaar is. dat het hart het niet meer naar het hoofd kan pompen. De ogen krijgen geen blocd- toevoer meer en de pi loot wordt compleet ..ver duisterd". Het omgekeerde gebeurt bij een neerwaartse loo ping of een duikvlucht. Het bloed vliegt dan van de benen van de nlloot naar het hoofd Onder de grote druk od ziin herse nen raakt hi.1 ook dan buiten kennis. Deze moei lij kneden die de zwaarte kracht oplevert worden grotendeels voorkomen als de piloot plat ligt. omdat hoofd en hart dan op dezelfde hoogte ziin. Als ziin lichaam goed ondersteund wordt kan een voorover liggend be stuurder gedurende drie minuten een druk van elf maal de zwaartekracht verduren. Als hij zit raakt hij reeds na drie secon den bii een druk van zes maal ziin zwaartekracht buiten kennis. Experimenten hebben tot dusver aangetoond dat bij een positie waarin de piloot speciaal onder steund wordt hij. achter over liggend, zelfs een druk van veertien maal de zwaartekracht kan weerstaan. Niet lang meer? Mouw onderbreekt zijn verhaal en strijkt met z'n hand langs z'n voorhoofd. Dan vertelt hij nog, hoe hij met hulp van anderen op Hoog Buurlo terecht is gekomen. Op het landgoed „Rechten" bij Dalfsen. waar Mouw steeds met zijn kudde was geweest, ontbraken in de heide enkele noodzakelijke vitaminen, en in het voorjaar van 1940 trok hij naar het vliegveld Eelde. Na twee maanden werd hij daar echter weggejaagd door de Duitsers en ging hij weer terug naar het landgoed „Rechten". In Augustus 1940 verkocht Mouw al zijn fokschapen omdat er geen ruimte was om de dieren te stal len. In April 1941 kwam Mouw naar de Veluwe met ongeveer 80 lammeren. Ik ben van plan, dit najaar weer alle fokschapen te verkopen en dan met ruim 100 lammeren nog een jaar door te gaan, daar zie ik nog wel iets in, zegt Mouw cn hij voegt er aan toe. maar dan ga ik er waarschijnlijk mee ophou den en kippen fokken of in de landbouw werken, want daarmee is meer te verdienen, 't Is jammer, want ik durf gerust te zeggen, dat de Hoog Buurlose heide de mooi ste en de beste is van de hele Veluwe. Dinsdag IS Augustus ontving HM. de Koningin op paleis 't Loo ongeveer driehonderd En gelandvaarders, die er getuige waren van het aanbieden van 'n gedenkpenning aan onze Vorstin De banden, die onze landsvrou we met de Engelandvaarders hebben verbonden, zijn altijd bijzonder hecht geweest en dit samenzijn was daarvan weer een treffende getuigenis. Onder de aanwezige Engelandvaarders bevonden zich ook enkele Amersfoorters o.a. de heer Frans Letschert, die al eerder aan HM. was voorgesteld en wel in de club van Engelandvaarders in Londen „Oranjehaven". Hiernaast geven wij het ver haal weer, dat hij ons deed van zijn vlucht naar Engeland. Eerst in December van het vorig jaar keerde de heer Letschert naar ons land terug, nadat hij eerst als militair, later als ambtenaar van het Binnenlands Bestuur in verschillende delen van de Ar chipel ons land had gediend. Hij werkte o.a. mede aan de op bouw van Bandoeng en kreeg later de leiding van het ressort Tjawi nabij Buitenzorg waar hij veel heeft gedaan voor het her stel van het onderwijs. Binnen kort hoopt de heer Frans Let schert weer naar Indonesië tc vertrekken. tt" x tt Hiermede vervolgen wij onze iAcIlt U serïe artikelen over bekende en ff onbekende personen uit ons aller Ze W ei omgeving. Godsdienstzin en gehechtheid aan het oude HET 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin geeft zeker aanleiding tot het maken van vergelijkingen tussen toen en nu. Wie daar rustig over nadenkt komt tot de conclusie dat ook op het platteland weinig is dat in die tijd niet veranderd is, ondanks de gehechtheid van de bevolking aan het oude. Er is nauwelijks een tijd perk in de geschiedenis van ons land aan te wijzen, waarin de bot singen tussen het oude en het nieuwe zo talrijk en zo heftig wa ren. De ontwikkeling op wetenschap pelijk gebied beroerde het platte land vooral in de landbouw. De op komst van de kunstmest, aanvan kelijk argwanend, soms zelfs met minachting door de boeren beke ken, bleek niet te stuiten, al gin gen er jaren over heen eer het ge bruik algemeen werd. De door werking van het nut der land- bouwcursussen, de oprichting der Coöperaties, het op de markt ver schijnen van landbouwwerktuigen, het heeft alles meegewerkt aan een radicale ommekeer, al zullen er in de wijde verten van het Veluwe- land nog mensen gevonden wor den di^e met hunkering terugden ken aan de dagen toen de jonge Koningin Wilhelmina werd inge huldigd. Het is vooral de geest ten plattelande die moeilijk in andere richting te buigen is, de geest die uiting vindt in kleding en gewoon ten en historische gebruiken. De wijziging in de mentaliteit die tij dens de eerste wereldoorlog baan brak, de modieuze kleding der Bel gische madammekes, de hogere le vensstandaard, ze had nog geen vat op de plattelandsbevolking, die in eenvoud de meerdere welvaart aangreep als een middel om hy- potheekjes af tc lossen of een bun- dertje bij te kopen. Met gelaten heid werden de crisisjaren, de der tiger jaren, ondergaan. Maar in tussen werkten andere factoren nauw merkbaar aan een radicale omwenteling in de plattelandse mentaliteit: de betere wegen en verkeersmiddelen die de jeugd in staat stelden de blik te verruimen. Daarbij kwam nog het verlies van bestaansmogelijkheid door ver snippering van cultuurgronden. Ondanks de nieuwere landbouw methoden bood vaders gedoe geen brood aan vier of meer zoons met het gevolg dat deze voor de keuze werden gesteld öf het bestaan van keuterboertje voort te slepen öf te volgen de roep naar de stad, die steeds dringender werd. Totdat de tweede oorlog opnieuw een greep deed in de geestesge steldheid vah het platteland. De bevoorrechte positie op voedselge- bied, die de geldelijke inkomsten stijgen deed tot ongekende hoogte, ae onmogelijkheid om door gebrek aan stof de eeuwenoude kleder dracht te blijven handhaven, de doorbrekende begeerte naar tot dusver overbodig geachte dingen, ze werkten alle mede aan een om mekeer in levenswijze. Maar toch, nu de omstandighe den zich weer ombuigen tot het meer normale, ook wat betreft het geldelijk bezit, zien we aan het einde van de veelbewogen vijftig jaren van Koningin Wilhelmina's regering weer een doorbreken van de oude geest die de gehechtheid aan het oude paart aan een voor zichtige toepassing aan het nieuv/e. Wil men een conclusie trekken, dan is het deze: het platteland heeft zich door de worsteling der laatste vijftig jaar opgewerkt tot een hoger peil omdat de oude geest gedragen door godsdienstzin en de verknochtheid aan de eigen bodem behouden bleven. j. v. WééR WAT ANDERS! Op een Londcnse modeshow, waaraan 700 firma's van tal van landen mee werkten (Fashion Fortnight) zag men een mannequin die, over de nylons heen, deze wonderlijk mooie kanten sokjes droeg. De fan tasie der vrouwen stopt nergens tï ET plan om naar Engeland te vluchten was langzaam bij nA1 me gegroeid. Ik voelde me hier in begin 1942 helemaal niet meer veilig. Ten eerste was ik bij illegaal werk betrokken en ver der zag ik wel aankomen dat de ambtenaren ik werkte destijds op de secretarie in Amersfoort door de Duitsers zouden wor den geprest een soort loyaliteitsverklaring te ondertekenen. Nou, daaraan zou ik toch in geen geval hebben meegedaan, zodat het me maar beter leek om er vandoor te gaan naar Engeland, waar ik allicht goed werk voor het vaderland zou kunnen doen. Eind Maart 1942 om precies te zijn de dertigste ging ik op pad. Bijna anderhalf jaar later kwam ik in Londen aan." Spaanse boot wilde niet uitvaren Frans letschert, kort en stevig gebouwd, gebruind door een jarenlang verblijf in de tropen, een welverzorgde snor onder de stevige neus die karakteristiek is voor dit energieke gezicht, die Frans Letschert dan was een van de vele jongelui die hun afschuw voor de gehate laarzendragers niet konden verbergen en er alles voor over hadden om daar te komen waar zij meenden veel voor de be strijding van 's lands en 's werelds vijand te kunnen doen; in Enge land! We zitten getweeën in de woonkamer van het huis van de familie Letschert aan de Kapelweg. En Frans Letschert vertelt. Soms vergeten wij te schrijven, want wat hij daar, achterover geleund ln zijn fauteuil zo nuchter, zo door en door zakelijk verhaalt, vormt een van de vele verslagen die we na de oorlog over het ongemak en de gevaren van een vlucht naar En geland hebben gehoord; altijd weer spannend, altijd weer verbijsterend door de onverzettelijkheid van de mannen die onder alle omstandig heden doorzetten om hun doel te bereiken. Frans Letschert's verhaal wordt tenslotte ook een beetje ont- 'roerend. Dat is wanneer hij begint te vertellen over de zorg, waar mee Koningin Wilhelmina de En gelandvaarders omringde, over alle hulp die zij, in de minder constitu tionele omgeving van de emigran tenregering. persoonlijk aan deze moedigen verleende. „Gij zijt de schakel tussen hen die thuisbleven en Mij", zei de Koningin eens tot de Engelandvaarders, die zich deze betiteling tot een eer rekenden en er nog sterker aan hun vorstin door werden verbonden. „Daarom gingen die driehonderd Engelandvaarders van de week ook zo van harte graag naar t' Loo. Ze was immers meer een moeder voor ons dan vorstin", zegt de heer Let schert. En ook nu weer was ze het middelpunt van onze club. Zoals ze dat altijd is geweest, samen met Prins Bernhard". Op pad! De eerste figuur, die optreedt in het verhaal van Frans Letschert's vlucht is zijn moeder, die op de morgen van die dertigste Maart 1942 verwonderd haar wenkbrau wen optrok toen ze haar zoon in plaats van z'n daagse molières zijn bergschoenen zag aantrekken. Waar was dat nu goed voor? Maar ach, de.zeven en twintigjarige Frans was geen kleine jongen meer en hij moest immers een dag op pad. Hij ging op pad om eerst bijna zeven jaar later weer thuis te komen. „Zwitserland was binner. zeven dagen bereikt", vertelt de heer Let schert. We meldden ons bij het Ne derlands consulaat, gingen een maand in quarantaine en werden toen naar een kamp overgebracht. Zwaar grondwerk moesten we daar doen cn het was lang niet prettig. We waren natuurlijk direct weer begonnen om er uit te komen. We wilden immers naar Engeland. Be moeiingen van de militaire attaché in Bern liepen op niets uit, omdat de Duitsers inmiddels heel Frank rijk hadden bezet. Toen besloten we met z'n tweeën het maar weer eens illegaal te proberen. In de Kerstnacht van dat jaar gingen we er vandoor. Tijdens onze voettocht door Frankrijk, werden we slechts eenmaal aangehouden. „Nu zijn we er bij", dacht ik toen twee gendar mes naar onze passen vroegen. Het grappige was dat ze beslist niet wilden geloven dat we twee Ne derlanders op weg naar Engeland waren. „Jullie zijn Engelse piloten zeiden ze. We vinden het erg aar dig met jullie te hebben kennis ge maakt en jullie kunnen wel door gaan". Een pak van ons hart. De EARL DERR B1CCERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTER1E No. 57 „Volige Vlijdag komen, baas." „Waar heb je vroeger gewerkt?" „Ovelal, baas. Glote stad, kleine stad „Ik bedoel, waar heb je het laatst gewerkt?" „Spoolweg, baas. Santa Fe spool- weg. Ik stokken op glond leggen." „Zo. nu. ga maar liecn." De agent had zijn vragen beëindigd. „Ik heb niet veel ondervinding van dit soort van dingen", verontschuldigde hij zich. ..Ik heb het de laatste jaren te druk gehad met drank verbeurd verklaren nu ben ik de handigheid voor politiewerk kwijtgeraakt. Dit is wat voor de commissaris. Voor we hierheen kwamen, heb ik hem getelefoneerd, en morgenochtend zal hij Kapitein Bliss van de Afdeling Moordzaken sturen. Dus zv.llen we u vanavond niet verder lastig vallen, meneer Madden." De lijkschouwer kwam naar vo ren. „Wij zullen het üjk mee naar de stad nemen", zei hij. „Ik zal het onderzoek daar doen. maar mis schien breng ik de juryleden mor gen in de loop van de dag hier." „Goed", antwoordde Madden. „Zorg maar voor alles en stuur me al de rekeningen. Geloof me. het spijt me, dat dit voorgevallen is." ..Mij ook", rei de agent. „Louie was een beste kerel." „Ja en nu, ik heb er het land over." „Het is alles vreselijk geheimzin- nig", erkende de agent weer. „Mijn vrouw zegt, dat ik dit baantje nooit had moeten nemen. Nu» tot ziens, meneer Madden het was me een genoegen een man als u te ontmoe ten." Toen Bob naar zijn kamer ging. zaten Madden en Thorn tegenover elkaar bij de haard. Iets in de uit drukking van beider gezicht deed hem wensen, dat bjj het toneel, dat nu in deze kamer zou worden afge speeld. kon bijwonen. Ah Kim wachtte hem bij een knappend vuurtje. „Ik maken hij blanden. baas", zei hij. Bob sloot de deur en zonk op een stoel neer. ..Charlie, wat gebeurt er hier in 's hemelsnaam?" vroeg hij hu.lpelocv, Chan haalde de schouders od. ..Overvloed gebeurt hier", zei hij. Twee nachten geleden nu. sinds in deze kamer ik u wenk geven, dat Chinezen psychisch volk zijn. Op uw gezicht zie ik toen welopgevoede spotlach." „Ik vraag er vergeving voor." ant woordde Bob. „Geen spotlachjes meer na deze. zelfs niet van de wel opgevoede soort. Maar ik sta paf. Dit van vanavond „Hoogst ongelukkig, dit van van avond." zei Chan in gedachten. „Stel u nederig voor. heel voorzichtig te zijn. anders bederft alles. Plaatse lijke politie komen op toneel rond- stommelen. niet dromend in hun nietige hersens, dat moord op Louie niet van het minste belang is." „Niet van belang, zeg je?" „Neen, werkelijk niet. Niet in ver gelijking met andere dingen." „Nu, het was toch van vrij veel Voor de Twentse landbouwers is het geen pretje zo dicht aan de Duitse grens te wonen. Vraagt u het maar eens aan hen, die hun grond gebied langs de Dinkel, de rivier, die uit Duitsland komt, hebben. Men kan het ook vragen aan de belanghebbenden uit de omstreken van de Berkel en Schipbeek in de Gelderse achterhoek, ook al twee uit Duits land komende wateren. Z\j allen kunnen u vertellen, dat dc Duitsers en hun bezetting ernstig in gebreke blyven deze stromen te onderhouden, nog sterker uitgedrukt: De Nederlandse Dinkel is een Duits riool ge worden. rijk water, vreemdelingenverkeer keek sip wegens het uitvallen van een stuk toeristengebied, bedorven door stank, de zwemmers bleven weg cn de volks gezondheid stak de hoofden bij elkaar, want ook op haar terrein was een pro bleem ontstaan. En het regende weer protesten, zowel naar Den Haag als naar dc overzijde van de grens. Weer want sinds 193J deed men eigenlijk niets anders dan protesteren. Maar het hielp niet. In 1946 probeerde men het nog eens. want toen waren het niet de Duitsers, doch de Engelsen baas ln het aan Nederland grenzende gebied De Engelsen zouden het varkentje wel wassen Nauwkeurig werden dc zaken gecontroleerd een lij vig mpport verscheen, v.ermcldcnde dat de fabrieken in Westfalen niet schuldig waren Maar de Engelsen hadden dc zaak blijkbaar niet goed onderzocht, want men controleerde alleen die be drijven. die ten tijde van het (her nieuwde) protest werkten En daar hoorden de ververijen, de crootstc vu;l- verwekkers niet bij. Toen deze weer gingen draaien begon in de Dinkel het bovenomschreven lieve leventje weer. De Duitsers hebben blijkbaar wel ge leerd te zeggen: Ich weisz von nichts. Als men in de grensplaatsen komt om te informeren, waar de oorzaken liggen dan haast men zich om te vertellen, dat zij de vervuiling stellig niet veroor zaken. Doch met dat al kan de stad Gronau niet verbloemen, dat zij vijftig procent van haar riolen in de Dinkel laat uitkomen Nu is dc gemeente Gronau wel van goede wille Het „Wasserwirtschafts- amt Miinster" (dat is zo iets als de Rijkswaterstaat bij ons) maakt een pro ject om afvalwater productief te maken voor de landbouw, door het in een ven af te voeren cn daar te laten bezinken De oorlog verhinderde de uitvoering er van cn daarna vonden de Engelsen het ontwerp te duur voor uitvoering Men moet nu wel naar andere middelen uit zien en dat doet men. door uitbreiding van dc bestaande zuiveringsinstallatie De fabrieken worden nu regelmatig ge controleerd cn deze brengen icgt men geen afval meer in de Dinkel Maar de vervulling blijft doorgaan... En tot nu toe kon de minister in de Kamer slechts zeggen met betrekking tot de Dinkel. dat het overleg intussen nog niet is afgebroken en binnenko-t andermaal in Duitsland mede over deze misstand een bespreking plaats zal heb ben. Twentse landbouwers dupe van Duitse nalatigheid Ook vroeger reeds loosden Duitse fa brieken hun afval in de Dinkel. maar toen na de oorlog de fabrieken werden stilgelegd hield de vervuiling op. Tot voor enkele -maanden. Toen kwamen hele banken met gifstoffen, zoals zuren, logen cd de rivier afdrijven en met deze giffen duizenden dode vissen, tal rijke vergiftigde eenden cn andere wa terdieren De landbouwers sleurden hun vee weg. bang voor vergiftiging der dieren de vissers huilden tranen met tuiten wegens het verlies van een vis- belang voor Louie, geloof ik." zei Bob. „Geloof ik ook. Maar moord op Louie net als dood van Tony weer een donkere daad bedekken zeer zwarte daad, die hier gebeuren vóór wij op geheimzinnig toneel komen. Vóór papegaai gaan. vóór Louie on verwachte uittocht ondernemen, on bekende sterft, onbeantwoorde hulp kreten uitend. Wie? Mogelijk ver nemen wij na verloop van tijd." „Dus je denkt dat Louie vermoord is omdat hij te veel wist?" „Net als Tony, ja. Arme Louie heel dwaas, niet blijven in San Fran cisco als hij daar geroepen worden. Komt met droevige vergissing naar woestijn terug. Hoogst bitter onwel kom hier. Eén ding verbaast mij." „Eén maar?" vroeg Bob. „Eén op heden. Andere raadselen voor het ogenblik terzijde gesteld. Louie gaat op Woensdagmorgen, waarschijnlijk vóór zwarte daad werd bedreven. Hoe weet hij het dan? Had de daad echo in San Fran cisco? Ik ben zeer bedroefd, niet met hem te praten. Maar er zijn andere paden te volgen." „Dat hoop ik." zuchtte Bob. „maar ik zie ze niet. Dit is te veel voor me." „Overvloed voor mij ook." er kende Chan. „Tamelijk vlug ik naar huis gaan, levenslang smachten om te reizen voor altijd verslagen. Be denk, veel beter, politie niet vin den. wie Louie Wong heeft ver moord. Als zij dat doen. worden on ze vruchten geoogst, vóór ze rijp zijn. Wij moeten de zaak behande len. Vertegenwoordigers van de wet moeten aangemoedigd worden zo spoedig mogelijk weg te blijven ranch, als zij niets hebben ge vonden." (Wordt vervolgd) TUINKALENDER 21 AUGUSTUS. Bloeimaand voor de heidevelden is stellig Augustus, doch ook in het vroege voorjaar kan men vele weken ach tereen genieten van een heidesoort, en wel de Erica Camea. Deze plant houdt zich uitstekend in de tuin. als de grond tenminste niet kalk- houdend is. Licht vochthoudend moet de aarde zijn voor uw Erica. tocht over de Pyreneeën zal ik niet licht vergeten. Verscheidene En gelandvaarders hebben juist daar de dood gevonden. In Spanje brachten we het nog een aardig stuk over de grens maar we waren zo uitgeput dat we een taxi naar Barcelona probeerden te charteren. Door een kleine Spanjaard zijn we er echter bijgelapt. De inspecteur van politie bij wie we werden voorgeleid, had het nou niet be paald op ons begrepen en op een gegeven ogenblik wilde hij me een mep op m'n ogen verkopen. Met wat Amerikaanse sigaretten die ik nog bij me had, hebben we hem wat milder gestemd. Kaalgeknipt, met weinig goede vooruitzichten maar toch niet ontmoedigd brach ten we twee en een halve maand in een Spaanse gevangenis door. Duitse dreigementen Door bemoeiingen van het Ne derlandse consulaat, waaraan we namens de Nederlandse groep on middellijk om ingrijpen hadden verzocht, kwamen we tenslotte vrij. Van de havenstad Cadiz uit trachtten we daarna met een Spaanse boot verder te komen. De Duitsers hadden echter lucht van het geval gekregen en dreigden de boot van hun Spaanse vrienden te zullen torpederen als ze met de Nederlandse vluchtelingen zee zou kiezen. We moesten wel bakzeil halen en terug in Madrid trachtten we visa voor Portugal te krijgen. Wat een opluchting toen we de laatste Spaanse grenswacht een maal achter' ons hadden en wij in Lissabon het gezicht van Parmen- tier zagen die ons met zijn KLM- Douglas naar Londen zou brengen. Omdat ik bij het KNIL wilde, ging ik daar meteen naar het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Na wat geharrewar ook op het de partement van oorlog hadden ze mensen nodig was mijn uitzen ding naar Australië voor elkaar. De reis ging via Amerika waar ik, eerst in New York en later in San Francisco, enige maanden op ver dere reisgelegenheid heb gewacht. Een prettige tijd was dat. M'n reis was gelukkig niet helemaal ellen de! In Melbourne ontving ik een korte militaire opleiding en toen was ik waar ik wezen wilde. In Juli 1944 ging ik met de Amerika nen naar het pas bevrijde Biak. M'n werk begon! Een verraderlijke openingstheorie In de belangrijke partij Visser Mr. Spanjaard om het kampioen schap van S.C. „Utrecht" 1948 ver trouwde de zwartspelcr teveel op een conclusie van Dr. Euwe in diens openingenboekje. Die conclu sie werd uitgesproken na de zetten: 1) r4 Pf6 2) Pc3 dó 3) edó: Pdó: 4) Rc4 Pb6 'van de 4 in aanmerking komende zetten c6, e6. Pc3: en Pb6 het meest gespeeld, maar m i, zeer gevaarlijk voor zwart) 5) Rb3 c5 (voornamelijk deze zet. die bij het svsteem behoort, is een bron van ellende) 6) cl3 Pc6 7) Dhó e6 8) Pf3 Re7 9)Pgó g6. Dr. Euwe zegt nu. dat zwart na deze goed zal komen te staan. Hij keurt Rg5: af. Inder daad is Rg5: Rg5: Dc7 Re3! Pd4 Rd4:! cd4: Pb5 Dd7 Dc5! winnend voor wit (v. d. Boschde Jong Baarn 1941), maar de zet 9) g6 kèn evenmin goed zijn. wegens de „gaten" f6 en h6. Dc zwartspeler komt dan ook snel in beslissend na deel. Er volgde 10) Dh6 (dreigt Dg7) Rf8 11) Dh3 Weliswaar be vindt de dame zich nu indirect in het schootsveld van RcS. maar loopt geen acuut gevaar (e5? Rf7:t) 11) Rg7 (misschien is deze voor-de- hand-liggende zet foutief) 12) Pge4! valt pion c5 aan en contro leert het zwakke veld f6 12) Pdó! een aardige verdediging. Op Pc5: volgt Pc3: en Pd5: kan niet wegens ed5: en stukverlies. 13) Rh6! om de zwarte velden nog meer te ver zwakken door ruil van de belang rijke zwarte Raadsheer. 13) eg speelt wit in de kaart, die met 13) Rh6 een aardige combinatie op het oog had. Mr. Ed. Spanjaard s.„ J. Visser 14) Rg7:! Rh3: 15) Pdó: (dreigt Pge4 met dame winst, want Df6: is dan gedwongen) Daóf 16) Kfl de pointe is nu, dat zwart nooit kan verhinderen, dat hij nog een toren verliest 16) 0-0-0 17) Rh8: Th8: (Rg2: is nog voordeliger voor wit) 18) gh3: en wit won door zjjn ma terieel overwicht. 3. Nog iets over de opening: De kracht van een onbekende opening is vaak gelegen in haar verrassend effect. De tegenstander kan onbekend zijn met de voor naamste varianten enweerleg gingen. Hij speelt „normale" zetten en ontdekt dqn plotseling, dat hij voor een afgrond staat of erin valt. In het dit jaar gehouden „Foreest- bekertournooi werd v. Vloten het slachtoffer van het zgn. „Weenink systeem"; Wit: Henneberkc. Zwart: v. Vloten 1) d4 d5 2) Pc3 (door Weenink veel aangewend) Pf6 (ver hindert e4) 3) f3 Rf5 4) Rg5 e6? plausibel, maar fout. 5) el kost zwart een stuk, immers op h6 volgt Rf6: cf5: en op Rg6 6) e5 h6 7) Rh4 en zwart kan niet g5 spelen! Ook de4: 6) fe4: Rg4 kost een stuk na 7) Rf6: Geen opgave deze week.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4