Indien er geen Waterlicht valt op schitterende costumes „Een vïeugje ïeestvreugde voor iedereen" STORT A-ten toonstelling nadert voltooiing Gezelschap Floris Meslier heeft nieuwe revue in studie Première gaat in Amersfoort J. H. Veenkamp: Voorzitter huldigingscomité over organisatie der feestweek Woensdag gaan poorten open 2 Vrijdag 27 Augustus 1948 STADSNIEUWS (Van onze speciale verslaggever) Repetitie, repetitie en nog eens repetitie. Ziedaar in het kort het leven van een revue-artist of artiste. U zit ergens in een comfortabele fauteuil in een theater, U schatert om de grollen, die de komiek op het toneel verkoopt. Uw voeten bewegen zich rhythmisch mee met de maat van de muziek. U slaakt een be wonderd ..Ooo" om de fraaie kledij van de ballet-meisjes en U gaat 's avonds laat naar huis met de gedachte, dat theater-leven toch wel bijzonder interessant moet zijn. ..Die mensen maken van alles mee en zien de wereld, terwijl ze er hun broodje aan ver dienen," is Uw gedachte. dankbaarheid in persoon er na. In een hoek van het zaaltje bewon dert de costumier zijn eigen maak sels, maar hier moet een stukje bij en daar moet een sfukje af en dat deugt niet en daar kun je het water toch niet mee uitkomen Als de meisjes moegedanst zijn kunnen ze vijf minuten uitrusten. Uitrusten! Jazeker, voor je zelf die moeilijke pas instuderen. „Ogen blik", zegt Toon Hermans op dat moment, onverschillig of hij praat met de directeur, met de man-van- de-krant of met weet-ik-wie en de pianist, Freddie Soeten, kan of ie wil of niet, „even" een melodietje maken bij een nieuw liedje. „Ja, ik kom al", zegt een van de ster retjes van het gezelschap, Joyce van de Veen, die een aanbieding kreeg voor Amerika, juist een week, nadat ze het contract met Meslier had getekend, tegen de costumier als ze voor de vierde Maar wat weet u van het*einde- loze gesjok door alle steden in dit land of in een ander, waar thea ters zijn. Wat weet u van dat alles overheersende gevoel van moeheid en slaap, dat is in degenen, wier vak u zo mooi en interessant vindt? Wat weet u van het eindeloos in leven in karakters, die niet van je zcllf zijn, zodat je ten lange leste ook in je gewone leven je zelf niet meer bent? Hard, heel erg hard werden, dat is theater-leven. Teleurstellingen en weinig vrije tijd, dat ook is theaterleven. Gaat eens een middag knken bij een gezelschap achter de schermen, als er geen publiek in de zaal is, als er geen klaterlicht valt op die schitterende costumes. Een nieuwe revue Volgende week start Floris Mes lier een nieuw cabaret met Toon Hermans, Wiesje Bouwmeester, Jan van Ees en nog een kleine twintig anderen in Amersfoort. De première is Woensdagavond. Dan zal alles vlot lopen o pde Bühne. Er zijn misschien foutjes, die u niet opmerkt, maar die voor de mede werkenden oorzaak zijn om nog meer te repeteren. Nog meerIn Januari werd begonnen met de voorbereiding van dit grotesk-ca baret. Teksten werden geschreven, liedjes gemaakt, costumes aange meten, ideeën uitgewerkt, requisi- ten vervaardigd enzovoort. Op een dag in Juni was er de eerste repe titie. Het begon 's morgens om tien uur en het eindigde 's middags om vijf uur. En zo ging het van die dag in Juni af tot, ja tot wanneer? Waarschijnlijk tot volgend jaar, als et een andere revue ingestudeerd moet worden. Overdag repeteren, 's avonds optreden. Zondagen geen repetitie, maar een vrije dag. Meestal bestaat die vrije dag uit slapen. Repetitie Hoe het op die repetities toegaat? Wel, stelt u zich een dansvloer in een dansvloer in een dansinstituut voor, zoals dat is ergens in dc Nes te Amsterdam. Rondom de dans vloer staan een paar stoelen. Er gens op het toneel staat een piano met een man er achter, die con stant zit te slapen, te roken of melk te drinken. Op de dansvloer een stuk of wat meisjes, die tien keer op een dag dezelfde passen maken. Tien keer op een dag wordt driehonderd keer in de maand en maanden rijgen zich aaneen tot ja ren. Er bij staat een Hongaarse choreograaf, Leslie Gonda, in hemdsmouwen, de ontevredenheid in persoon tijdens de repetities, de Schaken „Ons Genoegen" hield t ledenvergadering Woensdagavond hield de Chrlstcltike Schaakvereniging ..Ons Genoegen" haar Jaarlijkse ledenvergadering. Het voor stel om een uitgebreide Drooaeanda te voeren werd met algemene stemmen aangenomen Er werd een nieuwe com- petitlelndeling samengesteld Aan hef voornemen om met een feestavond het 12i/ jarig bestaan te herdenken kan nog geen gevolg worden geECven De voorzitter deelde nog mede. dat de heer Wichard van plan is zich uit dc vereniging terug te trekken. Hp hoopte echter dat hij toch nog met de bondswedstrijden zal meedooen en dankte de heer Wichard voor de wijze waarop hij voor dc vereniging heeft gestreden. Orgelconcert Klaas Bakker Toen ik veertien dagen geleden mij verheugde over het feit, dat met de Suite - an Gabriel Pierné het klankidioom van César Franck weer eens uit het St. Jcris-orgel ipsteeg, kon ik niet bevroeden, dat ".laas Bakker uit Wormerveer, die et volgende concert zou verzor- en, zijn hart verpand heeft aan de ïailre augétique. Zijn nogal hete- ogeen, maar logisch opgebouwd programma klonk uit in een dyna misch levendig stuwende uitvoe ring van de befaamde Choral III. Door een voorkeur voor tongwerk registratie vermeed Klaas Bakker het bij JFranck heus niet denkbeel dige gevaar van liefelijkheid, maar pakte volgens mijn gevoel de pe rioden ietwat te strak aan. In ieder geval: het machtige werk werd grandioos opgebouwd en gaf de kroon aan een programma, waarop behalve de Toccate en Fuga in d klein van Bach en een fris Praelu- dium en Fuga in C groot van Böhm de minder representatieve 6e sonate van Mendelssohn te zelden gast op onze orgelconcerten! stond en een ietwat tam en me lodieus wilt bepaald oorspronkelijk kooral van Joseph Jongen. Van al deze werken gaf Klaas Bakker een technisch en muzikaal goed verzorgde uitvoering, die ook dit maal slechts het traditioneel klein aantal luisterenden trok. HANS M. SCHEIFES. maal moet passen. Midden op de kale dansvloer verschijnt intussen een man, die allerlei passen en sprongen maakt en zijn handen bezwerend voor zich houdt. „Dat is een dans met de wereldbol, maar die moet nog gemaakt wor den" fluistert iemand in je oor. Die iemand ziet de wereldbol en het flood-light en de décors, die iemand voelt het publiek. Voor ons, de leek, is er alleen maar een kale dansvloer en een man, die net doet alsof ie een wereldbol in zijn handen heeft. „Where is Kras?" „Vanavond half acht Dilligen- tin" Den Haag, morgenochtend tien uur costuum-repetitie in Kras. Jullie kunnen nu naar Den Haag gaan", schreeuwt de Hongaar Gon da ih gebroken Nederlands. „Where is Kras?", vraagt een der ballet meisjes, een Engelse. „In de War- moesstreet?" De klok vertelt, dat het vijf uur is. Toon Hermans wordt aange klampt door een van de meisjes. „Zeg Toon, in een van de beeldjes ben ik een oude, lelijke dame en kan „Zeg hée", grijnst Toon, „oud ben je niet, toe nou". Het is geen wonder, dat deze Limburger zes jaar geleden in dit vak is terect gekomen. Ook in zijn gewone manier van doen is hij de Toon Hermans, die u kent van theater en radio, waarom u lacht, als dat gekke liedje over die j<?fep door zaal of aether klinkt. Toon en de jeep plus o.m. Wies Bouwmees ter en Jan van Ees. De foto werd niet gemaakt op een vacantiedag, maar eventjes tussen deja, wat anders dan de repetities! IFL-gasten namen afscheid Donderdagavond was er feest op ..Mlddeloo", waar gedurende enkele we ken I.F.L -leden uit Engeland, Frank- xijk. Zweden. Finland en Noorwegen de -asten zijn geweest van de afd. Amers foort van de I F L De buitenlanders vertrekken zeer binnenkort naar hun vaderland en hadden someend als ant woord op ccn gezellige avond, waarop de Amcrsfoortse I F L.-leden hun gas ten een show aanboden, thans zelf eens op de planken" te komen Op ver dienste! Jke wiize werden de verschil lende lauden vertegenwoordigd meestal in dc Engelse taal. Er werden enkele sketches ;?speeld cn een Noorse dame zong enige liederen in haar landstaal. Over en weer werden In de loon van de avond allerlei hartelijke woorden gewisseld Do heer Hans Andrlcssen en mej N. Plerik. resp landelijk vice- voorzitter en landelijk secretaresse van de I.F Lspraken over het grote nut van internationale vriendschap, welke toch het grote streven van de I.F.L. Is cn welke zo goed tot uiting is gekomen op het vacantie-centre Middeloo. Namens dc gasten werden bloemen en andere herinneringen aangeboden, aan al diegenen, die zich gedurende d<*ze vier weken zo vcrdlenstclliK nebben ge maakt om hen ccn prettige cn onver getelijke vacantlc te bicden ijclingsdienst comité „Levensvragen" In het zaaltje aan de Regentesse- laan houdt het comité „Levensvra gen" Zondagmorgen om half elf een wijdingsdienst, die onder lei ding zal staan van ds. H. Volten van Enschede. G. v. d. Burg verleent muzikale medewerking. Burgerlijke Stane 26 Augustus 1948. Geboren: Bernardus, z. v. B. Verhoef en B. Versterre; Johanna Maria ,d. v. D. J. Eppink en M. J. Engel; Marjon, d. v. J. B. Paak en C. M. Schikhof. Ondertrouwd: G. Wind cn G. J. Hazenbósch; A. L. van der Heiden en M. A. van Daal; T. Knopf en T. Koopmans; P. Groenewoud en J. v. d. Doe; J. Pot en H. Altena; A. Roodbergen en J. Engel: L. Door nekamp en A. M. Bregman; C. van Engelenhoven en G. J. L. v. Dijk huizen; J. Krijgh en F. Dieters; B. 't Hart en G. Broekhuizen. Gehuwd: W. J. F. Mennes en M. P. H. Scholten; A. Versluijs en B. C. Lagerweij. Overleden: Andries Roskam, oud 2 dagen. LEGER DES HEILS 10 uur Heiligingsdienst. 19 uur Openluchtsamenkomst t.o. oude Pol. Bur.. 20 uur Verlossingssa menkomst. Leiders Majoor en mevr. Hermes. 30 Augustus 20 uur Herdenkings dienst. Spr. Majoor Hermes. 28 Aug. 20 uur' Straatzang. Ze venhuizen. Een pakket dat door een onbekend gebleven man werd meegevoerd, is in een volle ondergrondse trein te Ncw- iork tot ontploffing gekomen, nadat de man het op dc vloer van het comparti ment had geworpen Wie dezer ticgen het uitgebreide programma voor de komende feestelijk heden, dat is samengesteld door het Huldigingscomitc, in handen heeft gekregen, zal waarschijnlijk niet vermoeden hoeveel er gedaan moest wor den. voor de uitgave van dit bQekjc mogelijk was, „Er zijn geweldig veel vergaderingen aan voorafgegaan" vertelt ons de voorzitter van het Hul digingscomité, dc heer J. II. Veenkamp, met wie wü een dezer dagen een gesprek hadden. „Dit alles heeft veel hoofdbrekens gekost. Het werk is echter niet al zuchtend, maar blijmoedig verricht. De dames cn heren van het Huldigingscomité hebben de schouders er energiek onder gezet." zichtig mogelijk te financieren. De bevolking kon waarschijnlijk niet meer dan f 11.000,missen. Trou wens. het binnengekomen bedrag is waarschijnlijk zeer beïnvloed door de woorden van de Koningin zelf. Zij heeft immers gezegd, dat wij sober feest moeten vieren. Doordat de inkomsten niet groter waren, hebben wij enkele dingen uit het programma moeten schrappen. Wij hadden ons bijvoorbeeld een ten toonstelling gedacht in de Markthal, waarop aanschouwelijk zou worden voorgesteld, dfe vo>ruitgang op eco- Spontane medewerking van iedereen Het comité is, zoals U weet, ge splitst in een aantal sub-comité's. die elk een deel van de feestviering voor hun rekening hebben genomen. Dit maakt het werk natuurlijk veel lich ter. Bij het ene comité gaat het wat vlotter dan bij het andere, maar ik moet zeggen, dat de leden hun werk uitstekend hebben verricht en veel hebben gepresteerd. Ik behoef U natuurlijk niet te ver tellen. dat wij ook met veel moeilijk heden té kampen hebben gehad. Het programma is bijvoorbeeld vele malen gewijzigd. Zelfs nu het eigenlijk klaar is. komen er nog ver anderingen. Zo staat er in het pro gramma voor Dinsdag 31 Augustus, 's middags om twee uur een demon stratie van ruiters van de landelijke rijvereniging op het sportterrein van „Bivkhoven". Juist toen het program ma gedrukt was, kwam er bericht, dat dit niet door kon gaan. Inplaats daarvan organiseert de F.A.M. die middag op „Birkhoven" een feest met attractief karakter, waarvan kinderspelen de kern vormen. Voor 6 September staat in het programma een muziekfeest op de Hof. waarna burgemeester Molendijk een toespraak zal hou den en waarbij de inhuldiging door trompetgeschal zal worden aangekondigd. Dit zou om kwart voor tien beginnen Maar ook hier zijn wijzigingen in gekomen, doordat de inhuldiging van Prin ses Juliana niet om elf uur afge lopen zal zijn, maar dan pas zal beginnen. Nu begint het muziek feest op de Hof om 9 uur en het zal om half elf al afgelopen zijn. Op de Hof worden luidsprekers aangebracht, waardoor de inhul digingsplechtigheid zal worden weergegeven. Dan is ieder, die geen radio heeft, toch in de gele genheid. de reportage van de plechtigheid te horen. Financiën Tja, en dan waren er nog meer on gemakkelijke dingen. De feestviering was begroot op 30 mille. Maar er- waren maar f 11 000.— binnengeko men. met het gevolg dat de plannen voor de feesten tot op een derde ge reduceerd moesten worden. Wc heb ben nog wel pogingen gedaan om het binnengekomen bedrag aan te vul len, maar we waren toch van me ning. dat wij geen speculatieve din gen moesten doen. We hadden na tuurlijk wel een en ander kunnen organiseren en ons rustig op de op brengst kunnen verlaten, maar hier in is altijd een groot risico. We hebben geprobeerd, zo voor nomisch- en sociaal gebied in de af gelopen vijftig jaar. Voor deze ten toonstelling wax-en al enkele maatre gelen getroffen, omdat hiervoor uiteraard veel voorbereidingen nodig waren, maar toen de inkomsten be kend werden, durfden we dit plan niet verder uitvoeren, want de ten toonstelling was begroot op f 4000, Dat bleek dus meer dan een derde van de totale inkomsten. Er st,aan echter heel prettige din gen tegenover de toestand van de financien, die onze plannen even heeft gedwarsboomd. Zo is er de spontane medewerking van de mili taire autoriteiten. De garnizoenscom mandant, kolonel H. A. M. Latour heeft toegezegd, dat in elk opzicht op zijn medewerking gerekend kan worden. Het is nu al gebleken, dat het niet alleen bij de belofte blijft. Ook het gemeentebestuur heeft niet alleen medewerking toegezegd, maar ook getoond. Alleen de tracta- tie van de schoolkinderen en het be schikbaar stellen van een boekje is al veel. De commissie van het Lager Onderwijs, die onder voorzitterschap staat van inspecteur M. A. C. Linde man, had het personeel der scholen verzocht een ontwerp te tekenen voor de omslag van een portefeuille, to's en plaatjes uit de regeringstijd van Koningin \Vilhelmina. Deze zal aan de schooljeugd worden uitge reikt. Er waren twee tekeningen binnengekomen, beide zo mooi. dat werd besloten, ze alle twee te laten drukken. De één is van een zuster van een der Katholieke scholen in Amersfoort en de ander werd ont worpen door de heer G. van Wijland. De gemeente heeft de financiering hiervan op zich genomen. Ook dc F.A.M. „De FAM mogen we evenmin ver geten", vervolgt de heer Veenkamp. Zij organiseert in overleg met het Huldigingscomité ook feesten. De Commissie voor Ouden van Dagen, dat is de heer Stam met zijn staf, heeft de organisatie op zich geno men van een rondrit met de oudjes door de versierde stad en door de omgeving. Wij hebben gemeend, de oudjes en de invaliden ook bij deze feesten te moeten betrekken, omdat zij er anders zo buiten staan. Na de autotocht worden zij afgezet bij „Amicitia", waar zij door het Huldi gingscomité worden onthaald. Een accordeonnist zal daar allerlei oude liedjes spelen en de toneelgroep „Gc- nesius" uit het Soesterkwartier heeft zich spontaan bereid verklaard een blijspel op te voeren. Ik zou eigen lijk nog veel meer moeten noemen, maar dat zou een te lange lijst wor den. Eigenlijk is iedereen bereid ge vonden mee te werken, en er zijn er zoveel, wie een woord van lof toekomt. Ook degenen, die bezig zijn de stad op te tuigen. Wjj hebben voor de a.s. feesten ook aan de mili tairen gedacht. In de eerste plaats hebben de militairen beneden de rang van onderofficier vrije toegang op alle feestterreinen. En de zieke militairen in het sanatorium achter de „Lichtenberg" en in het hospitaal aan de Hogeweg zullen eveneens een vleugje van de feestvreugde binnen gedragen krijgen. De warmte en ijver waarmee nu gewerkt wordt bewijst, dat er nog in sterke mate Oranjeliefde is. Die me dewerking is nog meer waard dan geld, al kan het een niet zonder het ^nder. Er zou nog meer te vertellen zijn, zo besloot de heer Veenkamp zijn relaas, maar dit was dan in het kort het lief en een beetje leed van het organiseren van de feesten. We krijgen een feest, dat de stad in be weging zal brengen. Het zal voldoe ning geven, omdat het met betrekke lijk zeer beperkte middelen is geor ganiseerd, enmet de hulp van velen. Het zal een feest zijn, het ju bileum. van de Koningin waardig. Alleen, als het Oranje-zonnetje nu maar schijnen wil. bestemd voor het bewaren van fo-(A'dam). Predikbeurten Gcref. Kerk (L. Vrouwestraat): 10 u. dr. N. H. Ridderbos: 17.30 u. ds. H. Vol ten (Enschede). L. Costerplein: 9 u. ds. J. Thomas (R'dam): 17.30 u. dr. N. H. Ridderbos. Tulpstraat. 0 u. ds. H. Volten, 17.30 u. ds. J. Thomas. 30 Augustus. L. Vrouwestraat: 20 u. dr. N. H. Ridderbos (dankdienst). Gercf. Kerk (Art. 31), Zuldsingcl: 10 u. ds. E. T. v. d. Born: 17 30 u. ds. F. Mul (Hoogkerk). Wcsterkerk: 10 u. ds. F. Mul: 17.30 u. ds. E. T. v. d. Born. Oud Gcref. Gem. (Muurhulzen): 9.30 en 17 u. Godsdicnstocf. 30 Augustus: 19 u. ds. D. v. Leeuwen. Gcref. Gem. (Stoovestraat)10 en 17 u. dhr. Wfltlng. 30 Augustus: 19 u. ds. v. d. Berg (Utrecht). Rem. Gem.: 10.30 u. dr. R. Mledema herdenkingsdienst Ver. v. Vrljz. Herv.: 10.30 u. ds. O. S. Jcllcma (Hoogland). 30 Augustus: 20 u. ds. C. J. v. Roijen (dankdienst). Ev. Luth. Gem.: geen dienst. Doopsgez. Gem.: 10.30 u. ds. S. Gosses Gzn. Vrije Ev. Kring: 10 en 20 u. dhr. Baas Kei-tournooi van „Boys" gaat beginnen De voetbalenthousiasten in onze stad behoeven zich Zondag niet te vervelen. Wanneer zij naar de sportvelden aan de Rubensstraat gaan krijgen zij een voetbalmenu opgediend dat best zal smaken. Immers, het is Zondag de eerste dag van het Kei-voetbaltournooi van „Amersfoortse Boys". Aan dit voetbal-evenement nemen acht verenigingen deel, K.V.V.A., Bar- heveld, A.D.E. uit Weesp, Olympia '25 uit Hilversum, Saestum uit Zeist en Woudenberg. Het programma geeft vier wed strijden aan die op twee velden worden gespeeld. De indeling is als volgt: 13.30 uur Woudenberg-Barneyeld. 14 uur Saestum-A.P.W.C. 15 uur K.V.V.A.-Olympia '25. 15.30 uur Amcrsf. Boys-A.D.E. Zondag 5 September worden .eerst de halve finales gespeeld, waarna als laatste wedstrijd op het hoofdveld de finale zal gaan. Doordat het hoofdveld enkele tientallen meters in de richting van de beek is verlegd, was het moge lijk ook het tweede veld rendabel te maken. Door de geheel veranderde lig ging zal. zoals de terreinknecht ons vol enthousiasme vertelde, het at lassen van wedstrijden door een teveel aan water, naar alle waar schijnlijkheid tot het verleden be horen. De grasmatten zijn in prima conditie. Het is aan te nemen dat de Kei- wisselprijshouder van vorig jaar, het al-oude A.P.W.C., op geduchte tegenstand kan rekenen. De sluitingsdag van dit interes sante tournooi zal tevens ccn at tractie krijgen, nl. een handbal- wedstrijd tussen een Utrechts Ste delijk elftal en het eerste elftal van de heren van de Handbalgroep „Amersfoort". Zo krijgen dan de voetballiefhebbers een mooie gele genheid eens kennis te maken met de handbalsport. Wandelaars brengen hulde aan nieuwe Koningin Nadat wij eerst dit jaar de première van de „Ronde van Nederland" voor wielrenners hebben gehad ziet het er naar uit dat Nederland ODnieuw een dergelijk sportgebeuren zal gaan mee maken. nJ. een „Ronde van Nederland" voor dc wandelsport De Nederlandse WandelSDOrt Bond heeft namelijk het plan opgevat een huldeblijk aan te bieden aan H:.M. Koningin Juliana Dit huldeblijk zal een Gedenkboek zijn, hetwelk bestaat uit ccn in leder gebonden boekwerk, om vat Jn leden étui. Iedere stad, waarvan een of meerdere verenigingen aan de Ronde deelnemen, krijgt ln dit Gedenk boek een of meer pagina's waarop het wapen der stad wordt gecaligrafeerd. Tevens Is er dan gelegenheid voor dc deelnemende vereniging haar naam. die van haar voorzitter cn secretaris, dc oprichtingsdatum cn eventueel indivi duele wandelaars te laten opnemen Ook Amersfoortse verenigingen zul len aan dit geheel nieuwe sportgebeu ren meedoen De organisatie voor onze stad ligt in handen van het Amers foortse Wandel Comité, de overkoepe lende organisatie van alle Amersfoortse Wandelsport Verenigingen Hel ligt in de bedoeling dat de Bur gemeesters van de Gemeenten, waarvan verenigingen in het Gedenkboek komen te staan, het Gedenkboek op het stad huis in ontvangst nemen Daar dient het dan te worden voorzien van het Gemcentestempel. zo mogelijk in lak cn met de handtekening van de Bur gemeester. Nadat ook de voorzitters cn secretarissen van de deelnemende ver enigingen het Gedenkboek van hun handtekeningen hebben voorzien, over handigt de Burgemccitcr het huldeblijk aan die vereniglng(en) die het naar de volgende plaats zullen brengen. Krijgt HM Koningin Juliana tenslollc het bock dan kan worden aangenomen dat dit door de handen van alle Neder landse uandelsportliefhebbcrs ls ge gaan. Dc verantwoording voor de gehele organisatie li ij bgdtezcao zeaovbg organisatie ligt bij dc N.W.B., doch de technische uitvoering ls opgedragen aan dc Landelijke Technische Commissie Dc Ronde zal worden begonnen ln Amsterdam, met een lange afstandtocht van 150 k.m. naar Leeuwarden cn ver volgens in 45 etappes door alle provin cies Dc organisatie is ln een vergevor derd stadium en het Is te verwachten dat binnen korte tijd dc definitieve data van vertrek en overdracht zullen worden bekend gemaakt De opbouw van de eerste ten toonstelling van de STORTA na dert thans dc voltooiing. Op het grote sportterrein aan de Leusder- weg. waar nog slechts enkele dagen geleden Amsvordeeen gemoder niseerd home betrok, zijn thans tal van tenten verrezen, waarin ijverige lieden druk in de weer zijn om allerlei mysterieuze zaken af te wikkelen. Vrachtauto's vol zand, graszoden en dennennaalden rijden af en aan en op het plein van de school te genover de ingang van het terrein zijn hoveniers druk aan het werk on daar allerlei fraaid" versieringen aan te brengen door middel van vijvers, bomen, struiken cn plan ten. Kortom, er wordt koortsachtig gewerkt om alles zo mooi mogelijk te maken voor de grote Woensdag, waarop de STOTRA-tentoonstel- ling wordt geopend. De idee van deze tentoonstelling rijpte in het brein van enkele on dernemende Amersfoorters en en kele vertegenwoordigers van de boerenstand. De bedoeling van de tentoonstelling is om stad en land nader tot elkaar te brengen, te vens ook om den lande te laten zien, wat er in en buiten Amers foort op land- en tuinbouwgebied gebeurt. Daarnaast wordt ruime aandacht geschonken aan voorlich ting over diverse zaken, die boer en tuinder interesseren en waar van hij kan leren. Zo zal o.m. in een speciale stand iets verteld en vertoond worden over de hormo nen, die zulk een wondere invloed hebben op groei en ontwikkeling van mensen en dieren. Op het tentoonstellingsterrein komen acht tot tien grote tenten te staan. Er zijn verscheidene af delingen. Landbouw toont U voor namelijk de veevoeder-producten. De veeteelt is ruim vertegenwoor digd. Ruim 150 stuks rundvee wor den geëxposeerd, 125 varkens, 50 schapen, evenzoveel geiten, 50 paarden. Er komt een concours- hippique met over de honderd deelnemers. Een ruime plaats is voorts toebe dacht aan de tuinbouw en aan de afdeling pluimvee. Er zullen ruim 150 standhouders zijn, die U een duidelijk overzicht zullen geven van hetgeen de Amersfoortse zaken aan de bezoe ker en aan de stadgenoot kunnen bieden. De Rijkslandbouw-, tuin bouw- en -vceteeltconsulenten zijn op een schitterende wijze verte genwoordigd. U zult kunnen zien, hoe kaas wordt bereid, hoe diverse ziekten worden bestreden, kortom, de stadsmens zal er een totaal an dere kijk krijgen op het o zo inge wikkelde boerenleven van thans en de boer zal er zijn hart kunnen ophalen aan allerlei dingen, die nog nieuw voor hem zijn. En omdat de mens volgende GEVONDEN VOORWERPEN van 22 t.m. 29 Augustus Zwarte jongensjas, grijze para- pluie, sleutel (yale), autoped, drie honden, kinderwagentje (pitriet), lipsleutel no. 8036, zwembroekje (blauw), vulpen in etui, bril don ker montuur, gouden speld met steen, medaillon aan kettinkje, huissleutel, muntbiljet, blauwe jon gensjas, voetenbankje, boodschap- tas (leer), Hutra sleutel en stui vertje, twee wagenwielen, steiger- touw, zwarte damesportemonnaie, inh. f 5.10, rode portem. inh. 10 ct, blauw jongensjasje, rode tennisbal, zwart lederen dameshandschoen,1 een paar witte kinderschoenen, een zwarte kinderschoen, een zwarte lederen hoofdkap. Herdenkingsdienst in kerk O.L. Vrouwestraat De plechtige herdenkingsdienst voor militairen in Amersfoort op Woensdag 1 September zal niet worden gehouden in de St. Joris- kerk doch in de Geref. Kerk in de O.L. Vrouwestraat. week nu eenmaal in een feeststem ming is wordt het feestelijke ge deelte ook niet vergeten. Er wordt een bescheiden Luna-park inge richt, er is een prachtige verlichte fontein aangelegd, er komen voet- balmatches en tevens zal het gezel schap Desiré Loran er doorlopende voorstellingen geven. De toren van Amersfoort wordt dank zij de me dewerking van de PUEM speciaal voor deze gelegenheid feeëriek verlicht. Zo belooft deze grote tentoon stelling, die waarlijk heel wat voorbereiding heeft gekost,, een groot succes te worden, voorname- lijk ook dank zij de eendrachtige samenwerking tussen het bestuur van de STORTA enerzijds en di verse gemeentebesturen en parti culieren anderzijds. Men verzoekt ons voorts nog mede te delen, dat het telefoon nummer van de bestuurstent van de STORTA 5060 is en dat op dit nummer tevens terzijnertijd de di verse standhouders bereikbaar zul len zijn. Op het nummer 6979 zal de af deling Technische Dienst te spre ken zijn. UIT HET POLITIERAPPORT Donderdagmorgen was op het terrein van de STORTA een tim merman, D. R, uit Woudenberg bezig boardplaten te spijkeren aan een toegangspoort. Juist toen hij met een boardplaat een ladder op was geklommen, kwam er een ruk wind, waardoor hij het evenwicht verloor. Hij maakte een val van enkele meters en klaagde over pijn in zijn been. De man is door de G.G. en G.D. naar het St.Elisa- bethsziekenhuis overgebracht en daar ter observatie opgekomen. Gistermiddag ontstond in de Sta tionsstraat een aanrijding. Twee militaire auto's reden in de rich ting van het station. Een in dezelf de richting daarachter rijdende be stuurder van een luxe auto. wilde de wagens met een snelheid van vijftig kilometer passeren. Van te genovergestelde richting naderde op hetzelfde moment een luxe auto met een snelheid van ongeveer veertig kilometer. Een aanrijding ontstond. Er werd materiele scha de aangericht. Op het kruispunt Daem Fokke- malaanLaan 1914-Utrechtseweg, gebeurde vanmorgen om ongeveer acht uur een ernstige aanrijding. Uit de richting Utrecht naderde 'n motorrijder en van de Daem Fok- kemalaan een bestelauto. Zij be reikten gelijktijdig het kruispunt, doch de bestuurder van de bestel auto gaf de motorrijder geen voor rang. Bij de botsing, die hierop volgde, werd de motorrijder, de 45-jarige imker, H. uit Den Haag vrijwel op slag gedood. Zijn duo passagier werd ernstig gewond naar de Lichtenberg overgebracht. Ter gelegenheid van de aanvaar ding der regering door H.M. Ko ningin Juliana op 4 September is in opdracht van de firma C. J. Be geer te Utrecht een penning ont- worpen door de beeldhouwer Maarten Pauw. Deze penning, die enerzijds de beeldenaar van Konin gin Juliann draagt en anderzijds een afbeelding van de Ridderzaal, zal na de ambtsaanvaarding van de nieuwe koningin algemeen ver krijgbaar worden gesteld. Medische dienst Doktoren, alleen te raadplegen b() spoedgevallen. A. F. Batenburg. Utr.weg 18. tel. 5358; E. N. v. d. Bergh. Utr.weg 9, tel. 3924. Apotheken: Jos Haan, Julionaplein 3, tel. 4609. Verloskundigen: H A. v. d. Grient. Breestraat 8b. tel 6830; M. A. J. dc Leuw. Soestcrwcg 15, tel. 4973 Sop st Voetbalnieuws S.E.C. zot a.s. Zondas: de rooks van vriendschappelijke wedstrijden voort met enlce partijen tcaen dc Haagse derde klasser „Terlaak". Het le 2e en 3e elftal zullen in het veld komen. De gehele opbrengst komt ten goede aan het comité van dc Jubileumfeesten. Tot besluit van de BEKA zomer avondcompetitie is voor Zaterdag a-S., te half vier op het BEKA-ter- rein te Baarn. een voetbalwedstrijd georganiseerd tussen twee elftallen, bestaande uit de beste spelers van de deelnemende verenigingen. B D.C. dat nederlaagwedstrijden heeft georganiseerd, speelt Zondag niet. omdat de spelers fit gehouden moeten worden voor de lichtwed- stryd tegen Wijk bij Duurstede, wel ke gehouden worden op Maandag 30 Augustus in het Utrechtse sta dion. Deze-wedstrijd is do frnalo van de destijds door de afdeling Utrecht van de K.KV.E uitgeschreven Ju- bilcumwedstrijden. 150 oudjes teleurgesteld Doordat vele autobezitters in Soest voor de tocht van ouden van dagen, niet voldoende belangstelling heeft getoond en hun auto's niet be schikbaar zijn om alle oudjes een gezellige dag tc bezorgen, heeft het comité, dat met de uitvoering be last is zich genoodzaakt gezien on geveer 150 personen moeten teleur-- stellen. Misschien komen nog enkele autobezitters tot andere gedachten! UNAC-actie te Soest De in Soest tot nu toe gevoerde Unac-actie verloopt uitstekend. De collecte gehouden in het City-Thea ter, tijdens de vertoning van de film „Achter de Wolken" heeft op gebracht f 1045.een collecte ln dc Wilhelminakerk aan de Soester- bergsestraat f 167.30 en het aandeel van twee jongens op vacantletrip f 10.37. „Westerse cultuur niet van Russische te scheiden" De Sowjetrusslsche schrllver Ilva Ehrcnburg heeft op het wereldvrcde- congros van intellectuelen te Wroclaw Bisteravond gezegd, dat „de burcerliikc beschaving ondanks haar historische verdiensten niet meer bestaat..Nie mand kan met vrucht cultuurtradities verdedigen zonder nieuwe tc scheppen", aldus Ehrenburg .Men kan onmocellik de beschaving verdedigen met Franco, de nazi's het Ruhrgeblcd en het comi té voor on-Amerikaanse activiteit Dc Europese beschaving wordt alleen door de Amerikaanse Imperialisten bedreigd" Hij deed een aanval op de „patheti sche" redevoeringen van afgevaardig den, die spraken over de verdediging van de Westerse beschaving, die vol gens hem niet te schelden ls van Rus sische beschaving. In een telegram aan het congres ver klaart professor Albert Einstein, de we reldberoemde natuurkundige, dat we tenschappelijke en technische evolutie- beperking van nationale souverelnitcit vereist Dc voorzitter van het congres, professor Julian Huxlcv. las begroe- tingstelogrammen van Bernhard Shaw en J. B Priestley voor Woensdagmiddag werden in de Oude Kerk te Amsterdam 10.000 exem plaren van de Johannes Evangeliën, een geschenk van Amerikaanse kinderen voor de Nederlandse Zondagsschoolkinderen, uitgereikt. Dc symoollsclxe overdracht geschiedde door de President van de Vcrenigae Amerikaanse Kerken, mr Charles P. Taft aan de zesjarige Jetske Minkt Timmer uit Bussum.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2