Drieduizend Italianen boren zich door de Mont Blanc op een N.S. is paraat Pers, radio en film zijn paraat, voor hen die geen lust hebben te komen L De avonturen van kapitein Rob Graaf Totino, de drijvende kracht Een bouwwerk van welvaart zonder weerga Fanny Blankers wint te Dublin DE HIN ESE PAPEGAAI Kerknieuws Radio-programma Vrijdag 27 Augustus 1948 3 Aan de oevers van Amstel en IJ ontstaat de Ville Lumière aat ze maar gerust alle maal komen." zeidc bur gemeester d'Ailly van Amster dam. Dat allemaal sloeg op ons. buitenliedenen hij vervolgde: Iedereen is welkom en Amster dam zal trachten een goede gast vrouw te zijn." Laten wc eens na gaan wat er schuil gaat achter deze gulle woorden en de trotse tekst ..Amsterdam - Kronings- stad". Daar is in de eerste plaats na tuurlijk de feestverlichting. Schre ven wij dezer dagen nog. dat nie mand een flauw idee had hoeveel lampjes er gebruikt waren; de hoofdingenieur van het Amster damse Energiebedrijf heeft nu als zijn oordeel gegeven, dat er onge veer een kwart millioen aan te pas zijn gekomen. De stedelijke over heid heeft er 62000 in gebruik en dp particulieren naar schatting het drievoudige van dit getal. Men bedenke hierbij dat 250 par ticuliere gebouwen zullen worden verlicht. De feestinstallateurs zou den geen gpede zakenlieden zijn, als zij er geen verantwoording voor hadden gezocht, dat het een leek een beetje dwaas moet voorkomen, dat in een tijd, waarin het „Wees zuinig met gas en electriciteit" nog niets van zijn actualiteit heeft ver loren. zulk een grootscheeps „over bodig" stroomgebruik wordt geto lereerd, ja zelfs bevorderd. Welnu, de ervaring van 1929 en 3'8 hebben uitgewezen, dat het stroomgebruik door de uit huizigheid op de feestavonden nauwelijks hoger was dan nor maal. En al die lampjes dan? Luister, de lampjes en de ka bels die gebruikt zijn bij gele genheid van de Edison-week in 1929 en de jubileumfeesten in 1938 heeft men goed bewaard. Zo goed zelfs, dat de Duitsers er niets van in handen hebben gekregen. Wie tussen 30 Augustus en 8 September eens „iets anders" wil, doet goed naar Amsterdam te tij gen. Iedere aVond tussen half acht en half een middernacht zal hij zich dan aan de oevers van het IJ in de Ville Lumière kunnen wa nen. Maar de drukte dan? Ja, die zal niet meevallen, <jn wie niet goed ter been is doet beter verstek te laten gaan. Burgemees ter d'Ailly rekent tijdens de feest dagen op een hoofdstedelijke be volking van twee millioen mensen. Nu mag iedereen ervan overtuigd zijn, dat trams en taxi's alles zul len doen om het verkeer vlot te laten lopen; hier valt echter eeD geweldige drukte te verwachten waarbij niemand het de heer Hof man, directeur van de Amsterdam se tram kwalijk zal nemen, dat hij flegmatisch zegt: „We zullen blij ven rijden zo lang we kunnen." Dan de rondvaarten. Amsterdam heeft dertig bootjes om door de grachten te varen. Deze bootjes hebben een capaciteit van hon derdduizend passagiers in de „ver lichte" uren. Veel te weinig na tuurlijk, daarom krijgen zij ver sterking van alle met motorkracht voortbewogen vaartuigen, zo staat het er heel ofifcieel, die geschikt zijn voor het vervoeren van passa giers. ZOALS heel dit feest zich af speelt in getallen, die wij ons nauwelijks «kunnen indenken, zo ook met die der benodigde levens middelen voor deze feestdagen. Als sprinkhanen zullen de mensen de winkeltjes voor broodjes-vlees be stormen. Wie zullen het tempo winnen, de rappe winkeliers of de hongerige opdringende menigte? In ieder geval heeft de gemeentelijke distributiedienst, want die heeft óók wat met het feest te maken, extra rantsoenen beschikbaar ge steld. Laten we nu verder voorbij gaan aan het aantal agenten, dat dienst zal moeten doen, de maatregelen die de geneeskundige dienst heeft genomen, de taak, die de gemeen tereiniging wacht, nadat het feest gedruis zal zijn verstorven en die van de brandweer. De laatste is natuurlijk op alles voorbereid, maar zij brengt toch de aanrichters der feestvuren beleefd maar drin gend onder het oog: „Iedere brand is met een kopje water te blussen, mits je er gauw genoeg bij bent." Italiaan Messina wint vier KM achtervolging Een handjevol toeschouwers, mis schien waren het een 2000, zijn Don derdagavond getuige geweest van de finale van het nummer achtervolging voor amateurs over 4 km. dat gewon nen is door de 17-jarige Italiaanse student Messina, de renner, die dit jaar voor de eerste maal in wedstrij den is uitgekomen, die de Fransman Dupont, Olympisch kampioen 1 km. tijdrijden, met groot verschil sloeg. Na een aanvankelijk zeer snel ver trek van Dupont, hoe kon het anders voor een Olympisch- kampioen tijd rijden, welke hem een winst van 35 meter opleverde, kwam de Italiaan pas goed op dreef, hij verhoogde het tempo en na zes ronden was de stand precies omgekeerd en met zeker 50 meter verschil ging Messma over de streep, tijd 5 min. 18.7 sec; tijd Du pont 5 min. 22 sec. Voor de derde plaats won Coste (Frankrijk) van de titelhouder van het vorig jaar Benfenati met resp. tijden 5.22.8 en 5.25.2. Aan het slot Ypn de avond vond de eerste her kansingsmanche over 100 km. plaats, waarvan de uitslag luidde: 1. Frosio 1 uur 25 mm. 47.4 sec.; 2. Michaux op 970 meter; 3. Heimann op 4 ronden; 4. Falck Hansen op 5 ronden; 5. Svo- boda op 9 ronden; 6. Pataky op 26 ronden Frosio heeft zich in de eind strijd geplaatst, die Zondag wordt verreden. Alleen dan nog iets meer over de maatregelen, die zijn genomen voor de pers. Als deze immers niet op de eerste rij zou komen te staan, zou het kroningsfeest een uitslui tend Amsterdamse aangelegenheid blijven, terwijl het toch een feest is van ons allemaal samen. Naar schatting zullen ruim driehonderd journalisten in touw zijn om, het feest te „verslaan". Tachtig hunner komen uit het buitenland. Zij heb ben de beschikking over een batte rij van tientallen telefooncellen om het nieuws heet van de naald door te geven naar hun redacties. Nóg mooier hebben de radioverslagge- veré het getroffen. Dezen hebben hoog in de Nieuwe Kerk boven de perstribune de beschikking over vijftien geluidsdichte glazen ka mertjes, van waaruit zij alles kun nen zien. Met een koptelefoon ho ren zij wat er onder hen gebeurt en tegelijkertijd kunnen zij hun eigen verhaal in de microfoon spre ken. Aan deze instalalties is 25 kilometer draad besteed, maar PTT is er dan ook van overtuigd, dat nu alles „model" is. TEN slotte de filmverslagge vers. Zoals wij reeds schreven staat het niet vast of er een kleurenfilm van de inhuldiging gemaakt zal kunnen worden. Er komt in ieder geval wel een normale film. Poly goon-Haarlem, zal deze doen opne men door vijf cameramensen in de kerk, terwijl er langs de koninklij ke route vijftien operateurs zullen zwoegen, om de naar schatting vijfentwintigduizend meter film op te nemen. Bedenk eens dat alleen al in de Verenigde Staten een volle dig journaal van de kronings feesten zal draaien in het bios coopprogramma dat daar Don derdag in drieduizend biosco pen gaat lopen. Reken maar na hoe koortsachtig er gewerkt zal moeten worden. Om dit te bereiken moeten alle opna men van de inhuldiging, vanaf de plechtigheid in de Nieuwe Kerk tot en met de rijtoer met de Gouden Koets, die Maandagmiddag om vier uur wordt beëindigd, Maandag avond om half tien zijn verwerkt en zich op Schiphol bevinden om naar de Verenigde Staten te wor den gevlogen. Ter zelfder tijd ver laten andere copicen van de fil^n Schiphol in alle overige windstre ken, zodat landgenoot en vreemde ling, waar ook ter wereld, de sol daat in Indonesië, de Nederlandse schepeling in Sjanghai, en de boe- renemigrant in Canada van het grote feest getuige zullen kunnen zijn. Fan 30 Augustus tot 6 Sep tember zal Amsterdams burgervader ons aller opper- gastheer zijn. Wij geloven, dat het hem is toevertrouwd deze taak met beleid, kundigheid en met gratie te vervullen. De Sint Gregoriusvereniging bestaat binnenkort 70 jaar en zal dit feit herdenken met een landelijke bijeenkomst in 's-Hertogenbosch. Ter ge legenheid van deze viering zal het. nieuwe orgel voor de Schola Can- torum" in de kathedraal van St. Jan in gebruik worden genomen. Men is thans druk bezig met het monteren van de 2150 pijpen van het orgel, dat 3 registers heeft en over drie transmissies beschikt Hockey Nederland-Pakistan onbeslist (0-0) Gisteren stonden op Houtrust in Den Haag de hockey-elftallen van Nederland en Pakistan voor de vier de maal in deze zomer tegenover el- kaai1. Een record aantal toeschouwers, dat de tienduizend zeker overtrof, was naar de Sportlaan getrokken om getuige te zijn van deze ontmoeting, nieuwsgierig naar het antwoord op de vraag naar welke kant de balans, die na de drie -Londense wedstrij den, wat de winstpunten betreft, in evenwicht was. zou overslaan. Im mers na de 61 nederlaag in de eer ste wedstrijd werd het in de strijd om de derde plaats een 11 gelijk spel, waarna nog een derde ontmoe ting moest volgen, die de Oranje mensen een 41 overwinning bracht plus de bronzen medaille. Het treffen van gisteravond heeft geen oplossing kunnen brengen. De strijd eindigde zoals hij was begon nen, geen der partijen heeft het tot een doelpunt kunnen brengen. Wat de wedstrijd betreft, de twee de helft heeft eigenlijk meer voldaan dan de eerste. Er was na rust meer spanning en beide doelen ontsnapten toen enkele malen op het nippertje aan een doorboring. "-Eenmaal moest Drijver de bal zelfs van de doellijn pushen nadat Richter reeds was ge slagen. Ook de doelman van Paki stan beleefde enkele benauwde ogen blikken, maar Boerstra, Kruize en Esser hadden weinig geluk bij hun doorbraken. Een minuut voor het einde zag het er nog even angstig uit, toen Paki stan voor de eerste maal 'n strafcor- ner kreeg te nemen. De bal werd echter verkeerd gestopt en zo ging ook deze laatste kans voor de gasten verloren Een laatste kans inderdaad, want enkele ogenblikken later werd het einde van deze enigszins teleur stellende wedstrijd aangekondigd. In verband met het naderend winterseizoen en het percentsge wijze grote aantal ongevallen, ten gevolge van slechte verlichting bij duisternis, heeft de KNAC bij alle autoriteiten aangedrongen op rui mere electriciteitstoewijzing ten behoeve van de apenbare verlich ting zo mogelijk wordt opheffing van de .beperking verzocht. Nieuwe leden toegelaten tot Nederlandse PEN-club In de dezer dagen gehouden be stuursvergadering van het Neder- lands-PEN-centrum zyn tot nieu we leden gekozen: mevrouw Hella Haasse „Belcampo" (J. Schönfeld Wichers), Michel van der Plas, R. Flaes, H.M.'s gezant te Warschau, Max Nord en S. Carmiggelt. De terugkeer van Peer de Schuimer De Spaanse kapitein moet noodgedwongen dat „verzoek" wel toestaan, maar zijn gezicht staat bezorgd, wanneer hij Peer volgt naar zijn kajuit, terwijl de matrozen van „De Hclhondt" zich aan boord van het Spaanse schip begeven Onder lei ding van de opperstuurman doorzoeken zij het schip. De Spaanse matrozen denken er niet aan tegenstand te bieden, want hun kapitein en zijn zoon bevinden zich immers als gijzelaars aan boord van het kaperschip. Het lijkt er op, dat de Spanjaard toch geen leugens heeft verteld, want de matrozen vinden niets van waarde en reeds wil de opperstuurman bevel geven het schip te verlaten, wanneer éón der matrozen in het ruim een goed verborgen lading goud vindt. Triomfantelijk brengt de opperstuurman het naar Peer. Bleek ziet de Spanjaard toe. „Gij domoor", voegt Peer hem toe. „een eerlijk zeeman tc be driegen.,... Hoe durft ge!" En htf geeft bevel een prijsbemanning aan boord van de Spanjool te.zetten. Tegen de avond, wanneer de wind Is aangewakkerd, zet dc nu weer uit drie schepen bestaande vloot koers naar Paré 'T* EMIDDEN van kostbare mees- A terwerken uit de Venetlaanse school ontvangt Graaf Lora Totino in zijn weelderige werkkamer zowel ministers, als leiders van de oude maquis. schatrijke bankiers en dood arme journalisten. Voorlopig is dit vertrek nog het hart van de Mont Blanc-tunnel. „Ziet ge", zegt hij mij in vloeiend en vlekkeloos Frans, „men was aan vankelijk bevreesd voor het door boren van de Mont Blanc in ver band met de uitzonderlijke hoogte van de berg Doch de heer Sossure uit Genève. die de berg in 1812 voor het eerst beklom, wist reeds, dat de ze stenenmassa een enorm brede en solide basis had. welke zich betrek- Juist, waar de Franse. Zwitserse en Italiaanse grens elkaar raken in het Alpenlandschap, verheft zich dc enorme Mont Blanc, een top van meer dan 4800 meter hoogte. Vanaf Hannibal's dagen weten we welk een enorm verkeersobstakel de Alpen de gehele historie door gevormd hebben. De wereld werd hieraan enkele jaren geleden nog eens herin nerd, toen de Duitsers moesten terugtrekken Thans boren 3000 Italiaanse arbeiders in dc Mont Blanc orft cr een tivnnel te maken, die het hart vaa Italië moet verbinden met het hart van Frankrijk. Nog twee jaar en dit verkeersobstakel zal uit de weg zijn geruimd. kelijk gemakkelijk leent voor door boring." „Terwijl men in onze dagen atoombommen fabriceert in allerlei monstruositeiten, gericht op vernie tiging van mensenlevens, bouwwer ken en welvaart, zou het zonder meer een misdaad zijn om er aan te twijfelen de tunnel te kunnen construeren. Bijna 5 000.000 toeristen bezoeken jaarlijks de eentra van vermaak en ontspanning in deze streken. Inderdaad, hieronder zijn duizenden Nederlanders. Ik houd van uw land en interesseer me zeer voor uw bruggen en voor uw Zui derzeewerken. Kijk, als de tunnel gereed is zal hij in een grote behoef te voorzien. Economisch zou de aan. leg al verantwoord zijn op basis van het touristenverkeer. Maar de im portantie is nog groter. Hij verbindt Zuid-Oost-Europa met het gehele Westen. In Mei 1946 werd dit gigan tische werk begonnen en als alles goed gaat komt de tunnel eind 1950 gereed. Frankrijk en Italië hebben thans hun economische unie in de maak. Een goede communicatie tus sen beide landen is noodzakelijk voor de uitvoering van de economi sche unie. Vandaar dat de tunnel ook een politieke betekenis heeft. Bldault heeft dit gezien. Vandaar dat hij biLzijn jongste bezoek aan Turijn belangrijke financiële toezeg gingen heeft gedaan. Vriend van het volk Graaf Lora Totino is een sports man bij uitnemendheid. Geboren in de schaduw van de Alpen, beklom hij vrijwel alle hoge toppen. Hij heeft een half milliard Lire besteed aan grote verkeerswerken in de val lei van Aosta, een der belangrijkste Europese touristencentra aan de voet van de Mont Blanc. Hij heeft thans berekend, dat Italië via deze tunnel 4 milliard Lire per jaar extra zal verdienen. Aristocraat, is hij niettemin een vriend van het volk en zeer populair. Z n drie duizend werklieden hebben grote eerbied voor hem en zelfs de communisten beschouwen hem niet als vijand, hetgeen heel wat zeggen wil. In de oorlogstijd gaf hij vele duidelijke blijken van anti-fascisme. Zijn beste vriend was de leider van de Itali aanse verzetsbeweging, zijn naam is Megard. Totino hoopt dat door de aanleg van de tunnel zijn geliefde stad Tu rijn, zetel der Fiatfabrieken, zal uit groeien tot de belangrijkste stad aan de weg Rome-Parijs Zwitserland is echter evenzeer geïnteresseerd in de tunnel. Vandaar dat Totino aan Genève om een bijdrage van 5 mil lioen francs heeft gevraagd- Italië spekt een half milliard Lire bij en Frankrijk is uitgenodigd om ,voor 2.500.000 francs te participeren. Amerika: 70.000.000 dollar „De Tunnel," aldus vervolgt de Graaf, „dient niet alleen voor tran sport, doch eveneens voor verbete ring der electriciteitsvoorziening voor Frankrijk, Italië, Zwitserland en Oostenrijk. Al deze landen heb- Vijf overwinningen voor Nederland Mevr. BlankersKoen heeft te Dublin, waar zij gisteravond heeft deelgenomen aan internationale ath- letiekwedstrijden, haar Olympische reputatie hooggehouden: zij won de 100 yards in de wereldrecordtijd van 10.8 sec., een record, dat op haar eigen naam staat en dat zij vier jaar geleden in Amsterdam heeft gevestigd. Zij evenaarde haar we reldrecord ditmaal op een grasbaan. De 100 yards werd als een handi cap-race gelopen, waarbij de ove rige deelnemers een kleine voorgift kregen op onze landgenote en Do rothy Manley, de Engelse athlete, die tijdens de Olympische Spelen tweede werd achter mevr. Blankers op de 100 meter. De Nederlandse kampioene gaf ook nu haar rivale geen schijn van kans en won de wedstrijd met een voorsprong van ruim 3'/j meter. Ook de achtste mijl (201 meter) werd door mevr. BlankersKoen gewonnen en wel in de tijd van 25 sec. Ook in deze dace was mej. Manley tweede en mej. Williamson, eveneens een Engelse Olympische athlete, derde. Ook onze overige drie athleten boekten mooie successen en zorgden er voor, dat Nederland in deze in ternationale wedstrijden de eerste viool speelde. Lataster won de 3 mijl in 14 min. 40.1 secv Slijkhuis de mijl in 4 min. 18 sec. en Zwaan de 120 yards hor denloop in 15.8 sec., zodat onze ver tegenwoordigers met de dubbele zege van mevr BlankersKoen ln niet minder dan 5 nummers de overwinning behaalden. EARL DERR B1GGERS CEARL DER, EEN CHARLIE *CH AN-MYST ERIE No. 61 „U wilt hier een paar dagen loge ren?" zei hij. „Dat zou ik zeer geschikt vinden", antwoordde Gamble. „Natuurlijk zou ik graag willen betalen voor Madden maakte een afwerende beweging. Ak Kim kwam binnen, gereed om te dekken voor de Ir.nch. „Nog een couvert. Ah Kim", be val Madden. „En breng meneer Gamble naar de kamer in de linker vleugel naast die van meneer Eden." Zeer vriendelijk van u". zei Gamble zalvend. „Ik zal trachten zo weinig mogelijk last te veroorzaken. Het is tijd voor de lunch, ik zal er dus aan deelnemen. Dat is mij niet onwelkom. Deze e'n deze wpes- tijnlucht, meneer eh ik ben dadelijk terug." Hij volgde Ah Kim naar buiten. Madden keek hem woedend na; zijn gezicht was paars. Bob gegreep. dat er een nieuw raadsel bij gekomen was. „Hij kan naar de duivel lopen", riep Madden. „Maar ik moest be leefd zijn. Die brief Hij haalde de schouders op. „Ik hoop hier gauw weg te kunnen." Bcb bleef zJch afvragen: wie was die Gamble? Wat had hij te maken op Madden's ranch? HOOFDSTUK XI. THORN KRIJGT EEN OPDRACHT. Wat het doel van Gamble's komst op de ranch ook zijn mocht, over peinsde Bob gedurende de lunch, was blijkbaar vredelievend. Zelden had hij een zachtmoediger mens ontmoet. Gedurende de maaltijd praatte de gast druk en goed. in de zachte, beschaafde toon van een ge leerde. Madden was nors. hij ging nergens op door; klaarblijkelijk was hij nog niet verzoend met de komst van de vreemdeling. Thorn was, als gewoonlijk, stil en in zichzelf ge keerd. een weinig opwekkende fi guur in het zwarte pak, waarin hij zich vandaag had gestoken, ter ver vanging van het andere, dat de dag tevoren op zo'n geheimzinnige ma nier was gescheurd. Het wa^ voor Bob weggelegd Gamble te helpen het gesprek gaande te houden. Toen de lunch afgelopen was, stond Gamble op en ging naar de deur. Een ogenblik staarde hij over het gloeiende zand naar de koele, witte toppen der bergen in de verte. „Prachtig", vond hij. ..Ik vraag mij af. meneer Madden, of u de groots heid van de natuur rond uw ranch werkelijk beseft. De woestijn, de Wijde, eenzame woestijn heeft sedert onheuglijke tijden ene vreemde be tovering uitgeoefend op de zielen der mensen. Sommigen vinden haar dor en verontrustend, maar ik voor mij „Blijft u lang?" viel Madden hem in de rede. „Dat hangt er van af. Ik hoop het van harte. Ik wens deze streek te zien na de lenteregen als de ver bena en de sleutelbloem bloeien. De gedachte verrukt mij Wat zegt de profeet Jesaja? „En de woestijn zal bloeien gelijk de roos. En de verdroogde grond zal worden tot een poel. en het dorstige land tot waterbronnen". U kent toch Jesaja, meneer Madden?" „Neen. Ik ken veel te veel lui van nu", antwoordde Madden grimmig. „Zei u niet. dat u zich interes seerde voor de fauna van deze streek, professor?" vroeg Bob. Gamble keek hem snel aan. „U geeft me mijn titel", zei hij. „U bent een opmerkzaam jongmens. Ja. er zijn bepaalde dingen, die ik onderzoeken wil de staart van de kangoeroe-rat. die hier een bui tengewone lengte bereikt. De kaak- boog van de zakmuis is in deze streek, naar ik hoor, ook tot merk waardige ontwikkeling gekomen." De telefoon ging en Madden zelf liep er heen. Bob luisterde en hoor de: „Telegram voor meneer Mad den." Toen hield de millionnair de hoorn stijf tegen zijn oor. en het overige van de boodschap werd een vaag gemurmel. Dit speet Bob. want hij merkte, dat er onder het luisteren een trek van diep misnoegen op Madden's gezicht kwam. Toen hij eindelijk de hoorn weer ophing, zat hij lange tijd recht voor zich uit te staren, blijk baar uit het veld geslagen. „Wat verbouwt u hier op deze zandgrond, meneer Madden?" vroeg de professor. „Ik eh.." Madden keerde langzamerhand tot de werkelijkheid terug. „Wat ik verbouw? Heel wat. Daar zou u verbaasd over zijn en Jesaja ook Gamble lachte hem vriendelijk toe en de millionnair werd iets warmer. „Kom. als het u interesseert, zal ik u alles eens laten zien". (Wordt vervolgd) bon nu en dan met een gebrek nan stroom te kampen. Via de Mont Blanc kunnen zij in dit opzicht el kander helpen De uitwisselingsmo gelijkheid via dc nieuwe tunnel is berekend op twee en een half mil liard Kilowatt per uur. De totale kosten van de tunnelbouw worden in luttele jaren gedekt door dit ren dement". „In dit verband moet ik u er wel even aan herinneren, dat ook de Amerikanen groot vertrouwen hebben in dc tunnel. Er is opgericht een Amerikaans concern „The Mont Blanc Tunnel and Power Authority", een belangrijke groep financiers ge vonden, die gezamenlijk 70.000.000 dollar hebben geïnvesteerd. Het con cern bouwt 22 hydro-elcctrische sta tions, gebaseerd op het watervolumc van de Mont Blanc. waardoor dc huidige Italiaanse electriciteitsvoor ziening zal stijgen met 15 Dc prijs van deze energie zal lager zijn dan waar ook ter wereld Dit is al leen mogelijk doordat dc tunnel een voordelige communicatie gaat ge ven, ook voor het overbrengen van stroom. Dank zij deze Amerikaanse hulp is het mogelijk om de tunnel tc voltooien, ook al zouden Zwitser land en Frankrijk geen financiële bijdrage verstrekken." En de boren ratelen. Over een lengte van meer dan 12 km. wordt het Mont Blanc-Massief opengelegd. Aan dc Italiaanse kant zit men reeds 500 meter diep. Aan de Franse zijde heeft Totino grond aangekocht, zo dat daar de werkzaamheden ook kunnen beginnen. Opnieuw triom- pheert het vernuft, nu in het wel zijn der mensheid. Dat is de verdien ste van Graaf Totino. Waarlijk een groot man, mot een grote geest, meer wereldburger dan Italiaan. Extra treinen tijdens de feestdagen De aanstaande jubileums- en in huldigingsfeesten zullen ongetwij feld zware eisen stellen aan het Ne derlandse vervoerswezen. De Ne derlandse Spoorwegen delen echter mede, dat zij alle maatregelen heb ben genomen, om de toevloed van het publick zo vlot te verwerken, als onder deze bijzondere omstan digheden maar mag worden ver wacht. Er zijn tal van extra-treinen ingelegd,in het bijzonder in de richting Amsterdam, en bovendien zal op de voornaamste stations van en naar de hoofdstad extra-mate naai in gereedheid worden gehou den om zo nodig de diensten nog meer te versterken, Hieronder enkele der voornaam ste extra-treinen, die in de komen de dagen zullen lopen tussen het centrale gedeelte van Nederland en de hoofdstad. Maandag 30 cn Dinsdag 31 Augustus AMSTERDAM C.S.—AMERSFOORT 23.00 23.06 23 15 23.25 23.33 23.40 23.49 Amsterdam C.S. vertrek 20.30 Amsterdam M.P. Weesp Naarden-Bussum Hilversum Baarn 20 36 20.45 20.55 21.03 21.10 Amersfoort Aankomst 21.19 Dinsdag 31 Augustus cn Maandag 6 September 1948 AMSTERDAM—HILVERSUM— UTRECHT Amsterdam C.S. vertrek 22.43 Naarden-Bussum 2302 Hilversum 23.10 Soestdijkerstraatweg 23.13 Hollandsche Rading 23.18 Utrecht C.S. Aankomst 23.29 Vrijdag 3 September 1948 Amsterdam C.S. vertrek 20.30 23.00 Amsterdam M.P. 20.36 23.06 Weesp 20.45 23.15 Naarden-Bussum 20.55 23.25 Hilversum 21.03 23.33 Baarn 21.10 23.40 Amersfoort Aankomst 21.19 23.49 Zaterdag 4 cn Maandag 6 Sept. '48 AMSTERDAM C S —AMERSFOORT Amsterdam C.S. vertrek 20.30 23 00 Amsterdam M.P. 20.36 23.06 Weesp 20.45 23.15 Naarden-Bussum 2054 23.25 Hilversum 21.03 23.33 Baarn 21.10 23.40 Amersfoort Aankomst 21.19 23.49 Maandag 6 September 1948 AMSTERDAM C S—ZWOLLE Amsterdam C.S. vertrek 22.25 23.14 23 29 23.40 23 48 23.55 005 0.15 0.27 0.39 Aankomst 0.51 Amersfoort Nijkerk Putten ErmeloVeldwijk Harderwijk Hulshorst Nunspeet Legerplaats Oldebroek Wezep Zwolle AMERSFOORT—APELDOORN— DEVENTER Amersfoort vertrek 23.18 Apeldoorn 23.59 Deventer Aankomst 0.18 Op Maandag 30 Augustus 1948 zullen, in verband met het bezoek van H.M. de Koningin aan Amster dam, onderstaande lreinen niet stoppen te Amsterdam A m- s tolstation: Utrecht CS (v.14.47)Amsterdam CS. Utrecht CS (v.15 47)Amsterdam CS. Utrecht CS (v.16 09)— Amsterdam CS. Amsterdam CS (v.15.17)—Utrecht CS. Amsterdam CS (v.16.17)—Utrecht CS. Amsterdam CS (v.16.43)—Utrecht CS. Plaatsbewijzen van/naar Amster dam Amstelstation naar, van en over Utrecht CS., zijn op 30 Augustus '48 in bovengenoemde treinen zonder bijbetaling geldig van/naar Amster dam Muiderpoort. Overigens wordt de aandacht er op gevestigd, dat de treinen op beide feestdagen normaal zullen rijden als op werkdagen. NED, IIERV. KERK Beroepen te Kamperveen J. Bus te Staphorst. Aangenomen naar Blcskensgrnaf (tocz.) H A. Lcenmans te Houten (U.). Bedankt voor Oostcrcnd op T (tocz D. Zinkstok, cand tc Amsterdam. CEREF. KERKEN Bedankt voor Oostzaan. Tuindorp— Oostzaan (Amsterdam-N.) W. G Berk hof!, rcs. lcgcrprcd tc Amersfoort. Beroepen te Borssclc—Driewegen J. v. ct Veen tc Ouddorp. Aangenomen naar Don Holder (3* pred. pl.) C. H. Swcn te Elborgcn— Rekken. GER. KERKEN ONDERII. ART. 31 KO Beroepen tc Danrlcrveen B Jonge ling te Snppcmccr BA PT. GEMEENTEN Benoemd tot hulpprcd. te Nieuwe Pckela H. Gut, cand. cn oud-zcndcling tc Utrecht, „Moeder des ]ands" film van de maand Het bestuur van de Nederlandse filmclub hooft voor September het pracdicaat film van de maand ver leend aan dc film „Moeder des lands" van A. Koolhans, die op 27 Augustus ln een zestigtal theaters als voorfilm in premiere gaat. Hedenavond HILVERSUM I 10.— Nieuws: 10 15 Harp. fluit cn clnrlnet; 19.30 Actueel geluld: 19.45 Lezing door J II. van Er ven. 20— Nieuws: 20 05 Prog prol.; 20.15 Kerkconccrt; 20 45 Onze Disco theek; 21 Jubileumboeken: 21.20 Veel gevraagde pinten; 21 35 Carillon vnn Rotterdamse raadhuis: 21.45 Utr. Ste delijk Ork 22.30 Negro splrltunls; 22.45 Avondoverdenklng: 23.Nieuw*: 23 15 Congres van wereldraad der korken; 23 20 24 Avondconcert. HILVERSUM II Denk om de bocht: 19.15 Rcg. uitz.; 19 30 Lezing prof. dr. J. G. Lochcr; 1950 Tien voor acht; 20.Nieuws; 20.05 Liederen van Nc- derl. componisten 20.30 Lezing dr A. II. Mulder: 21 Men vraagt. 21,30 Duc- dalf, 21.50 Wereldkampioenschappen wielrennen; 22— Bulten! weekover zicht; 22.14 Swing and Sweet; 22.40 Lezing mej. clr. N. A. Brulnlng; 22 45 Avondwljdlng; 23.— Nieuws; 23.15 We reldraad van kerken; 23.20 Wereld kampioenschappen wielrennen; 23.35— 24.— Symph. werken. Morgen HILVERSUM I: 7— Nieuws: 7 15 Ochtendgymnastiek; 7 30 Maria ter ere; 7.45 Morgengebed; 8.Nieuws; 8 15 Gr.pl.; Voor de vrouw; 9 05 Ope- rctte-muzlek. 9.40 Wagner-prog 10 Voor de kleuters; 10 15 Gr.pl.; 11 Zonnebloem; 11 45 Claveclnibel; 12 Angelus; 12.03 Viool cn piano; 12.30 Weerovcrzlcht; 12.33 Klaas vnn Becck: 12.55 Zonnewijzer; 13— Rcg. uitz 13 30 Klaas van Bccck; 13.50 Film en Toneel; 14.10 Omrocpkamcrorkest; 15.16 Louis Ferrari en orkest; 15.45 Ned Jeugdge meenschap en de oogsthulpkarnpcn: 18— Metropolc-orkcst; 16.20 Volksho geschoolkwartier; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17— "Wigwam; 18.— Pianospel door Arle Snoek; 18.15 Jounallsück Weekoverzicht; 18 30 Rcg. uitz. HILVERSUM II 7.— Nieuws; 7.15 Geraldo cn orkest; 8.Nieuws; 8,18 Grpl.; 9.30 Waterstanden; 9 35 Koor zang: 10.— Morgenwijding; 10 20 Voor dracht; 10 35 Vlooi cn piano. 11Voor de arbeiders; 12— Victor Silvester; 12.30 Wccrpraatje; 12 33 Jan Corduwe- ner; 13.Nieuws; 13.15 Kalender; 13.20 Stafmuziekcorps van dc Amstcrd. Pol.; 14— Als de bonte vogelvlucht; 14 15 Gevar. prog 15.— Het NVV spreekt een woordje mee;'15.15 Symph ork.; 16.Lezing H. M. van Randwijk, hoofd redacteur „Vrij Nederland"; 16 15 Ame rika zingt; 16.45 Sportpraatje; 17.— De Merels; 17 30 Om en nabij de twintig; 18.Nieuws; 18.15 Malando cn orkest. TUINKALENDER 27 AUGUSTUS. Als zich aan dc achterzijde of langs de randen van de bladeren van Uw varens regel matig verspreide bruine vlekken bevinden is dit verschijnsel niet het gevolg van aantasting door een ziekte of schadelijke insecten. Het zijn de plekken waar zich de stof- fijne kiemsporen ontwikkelen, waardoor dc varens zich in dc na tuur vermeerderen. De varens be horen tot de sporeplanten. Deze dragen nimmer bloemen en bren gen daardoor ook geen zaden voort. Voor de vermeerdering worden de sporen van diverse varens door vaklieden in kassen uitgezaaid. Vele varens kunnen in het voorjaar ook door splitsing worden voortge- kweekt. Dc Engelse kampioensplocg van het vorige voetbalseizoen Arsenal, versloeg Woensdagavond in haar eerste thuiswedstrijd op Highbury het elftal van Stoke City met 30. De midvoor van Arsenal Rooke (in donker shirt) attaqueert de keeper van Stoke HEROD, maar deze stompt de bal ver boven zijn hoofd het veld weer in.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3