Arbeiders veroverden zich menswaardig bestaan In 1890 trokken bedelaars in processie naar de huizen der rijken In de feestweek 's avonds de stadstoren op Liberaal gemeenteraadslid voorman der paupers Smid Kalveen richt een expositie in Wat vierden ze 'n feest in 1898 Hoe mij ui grootvader voor 't eerst van zijn leven de Koningin zag is er HO or t de feestweek te doen? Zaterdag 28 Augustus 1948 TJ HET is nog maar een mensenleeftijd celeden. dat mgr. Kennine. de latere O.K. Aartsbisschop van Utrecht, bij zijn Inkomst als jong student op het Amersfoortse stationsplein tegenover de Phoenixbrouwery, die er toen nog niet stond, kennis maakte met de Amersfoortse paupers waarmee onze stad in 1872 zo gezegend was: troepen bedelaars op blote voeten, die de treinreizigers op straat achterna liepen, vragende om een aalmoes. Want Amersfoort was omstreeks het geboortejaar van Koningin Wilhelmina nog een doodarme provincieplaats en in deze tijd van „laisser faire" was van een actieve werkloosheidsbestrijding uit de aard der zaak nog lang geen sprake. werden gelaten „om hoir broet te wynnen". En welk een zee van verdriet schuilt er niet in het bericht in een der Amersfoortse kranten uit het jaar 1830, dat de vondst ver meldt van f 100.bankbiljetten, door een schoonmaakster van het station die „ofschoon zij met haren „man en vier kinderen in zeer be hoeftige omstandigheden verkeert, „zoo zelfs dat zij bij gebrek aan „beddengoed op stroo slapen" de gevonden schat aangeeft en des wege door de krant aan de gegoe de burgerij in de gunst wordt aan bevolen met naam en toenaam: Cicilia van Bogarijen, vrouw van Jacobus Arlar, wonende aan het Plantsoen bij de Kleine Koppel. En nu we het toch over de par ticuliere liefdadigheid hebben: boekdelen spreekt het bericht uit Januari 1889, dat de heer Meur- singh, eigenaar van de Amers foortse Broodfabriek ook deze win ter weer circa 3000 broden aan de armen zou wegschenken. Het komt ons, Amersfoorters van 1948, ge woonweg ongelofelijk voor, maar op 17 Juli 1890 zag men op de hoek van de Pothkamp en de Koning straat een verzameling huisraad van lieden, die uit hun woning waren gezet en de volgende mor gen lag de vrouw op straat in een ledikant met de stadsvroedvrouw bij haar, om onder het oog van een schare belangstellenden aan een nieuwe wereldburger het levens licht te schenken. Drinkwater uit de grachten! ]\/TEN liet van overheidswege de -LVA zaak blauw-blauw en nog in de zomer van 1890 klaagde een Amersfoortse ingezetene in de krant het schandaal aan der Don derdagse processie, op welke dag steevast niet tien of twintig maar met honderden de slopbewoners trokken naar de huizen der buiten wijken, bedelende c^ga een korst brood of een cent. Sloppen en stegen, ja daar v was Amersfoort rijk aan. In 1886 nog meldde het Gemeentebestuur, dat meer dan de helft der bevolking huisde in woningen van een huur waarde van minder dan 3 kwartjes per week. En dat er in deze toe stand maar weinig verandering kwam, daarin onderwijzen ons de advertenties over huizenverkoop, tien jaar later: een kluitje arbei derswoningen in de Liefjessteeg doen per stuk 37Vj> cent huur, 9 huizen bij de Grote Haag 60 cent per woning, 3 woningen in een slop aldaar verhuurd a 30 cent per week; huizen in een steeg, uitko mende op de Bolderstraat 40 cent per stuk, arbeiderswoningen in een poort bij de Wolkerstraat (Wa- lickerstraat) 50 cent huur. De Duitsers hebben ons in de donkere bezettingsjaren nagenoeg uitgeplunderd en onze nationale stoffelijke armoede is haast spreek woordelijk geworden. Maar geen haar aan het hoofd van ons actieve gemeentebestuur, dat er aan denkt, te beknibbelen op de arbeiders woningbouw en ik twijfel er niet aan, dat over jaren en jaren nog de taaie vasthoudendheid zal wor den geëerd, waarmee wethouder Koopman de ruime volkswoning verdedigde bij de duizond-en-één instanties waarmee na-oorlogs Ne derland zo kwistig was bedeeld. De ruime volkswoning met z'n moder ne sanitaire inrichting en z'n vele •gemakken, voorzien van gas en electr'iciteit, z'n waterleiding boven en beneden, met z'n wastafel en douchegelegenheid, met z'n lucht en licht en wandkasten. En toch is het nog geen mensen- leéïtijd geleden, dat alleen maar Boissevain van huize Nimmerdor electrisch licht had, toen gas in een arbeiderswoning een ongekende weelde was en waterleiding onbe taalbaar voor de kleine man. Nog in de jeugd van de oude Boon be zaten de bewoners van het zgn. Mierennest en van het slop Mar- kenhoef, dat er naast gelegen was, niet eens een pomp en gebruikten ze als drinkwater en voor het be reiden van hun spijzen het gracht water van het Spui. En dat hierin eens geregeld de uitwerpselen van een choleralijder werden geworpen en later het stroo waarop de patiënt gestorven was, is voor óns een erg onsmakelijke maar voor de mensen van toén een daarom niet minder reële bijkomstigheid. 's Nachts om 2 uur In deze tijd van schaarste nu voor elke fabrikant met een stel vakmensen in dienst of iri het be zit van een schare nijvere meisjes het goud haast voor het oprapen is, lachen we wel eens om de vele advertenties waarin ten dienste van de opbouw van het Vaderland prettige werkkringen worden aan geboden met goede sociale verzor ging, opgewekte radiomuziek, hoog loon en gratis vervoer per eigen auto, maar we waarderen (sommi gen ondanks zichzelve) in elk geval zonder onderscheid de zegen van de 8-uren dag, welke ruime moge lijkheden openlaat voor ontwikke ling en ontspanning. Hoe geheel anders in grootvaders tijd. Nog in 1885 meldt een officieel onderzoek, dat in Amersfoort zeer vele ge zinshoofden, om een gering dag loon te verdienen, moesten werken van 5 uur 's morgens tot 's avonds. Hun voornaamste voedingsmiddel (aardappelen) verbouwden ze zelf, en om hun gehuurd land te bemes ten en te bewerken gingen ze vóór hun dagtaak (die om 5 uur aan ving) 's nachts om 2 uur reeds naar hun land. Nog een uur éérder dan hun lotgenoten uit het jaar 1436, die tussen 3 en 4 uren door „dat gate van Uutwijcker poirtgen" Het begin Tot dusverre is nog maar een bitter klein beetje feitenmateriaal verzameld, dat ons kan inlichten over de vraag, of reeds vroeg ook in Amersfoort de beweging der arbeiders-emancipatie zich heeft ingezet. Toch weten we, dat reeds omstreeks 1883 de vierde stand zijh hoofd omhoog stak, en B. H. Heldt, de bekende leider van het Alg. Ned. Werklieden Verbond, vond hierin voldoende aanleiding zich per advertentie bereid te verkla ren, hulp te verlenen bij de agita tie voor betere arbeidsvoorwaar den. Ja, het was zelfs in 1888 al zo ver gevorderd, dat 4 Januari van dat jaar een Amersfoortse afdeling van Patrimonium werd opgericht met het doel o.a. (naar dominé Vis ser rondweg verklaarde) „een dam te vormen tegen de Sociaal-demo craten, die niet geschroomd had den om zelfs een hunner naar 's lands raadszaal af te vaardigen" (F. Domela Nieuwenhuis n.l.). Zeven jaar later volgde de oprich ting van de „Amersfoortsche Roomsch-Katholieke Volksbond" die blijkens art. 1 van z'n statuten, hoopte de godsdienstige en maat schappelijke belangen, vooral van de werkmansstand, te bevorderen en hen „te beveiligen tegen de so cialistische dwalingen van onzen tijdInmiddels was op 15 Oc tober 1893 op initiatief 1 van een drietal Haarlemse arbeiders (ook hier volgt Amersfoort de algemene lijn, dat vreemdelingen de spits afbijten) in een door 200 Amers foorters bezochte vergadering in het Verkooplókaal een afdeling van de sociaaldemocratische bond op gericht, welke later na de Oproep der 12 Apostelen overging naar de S.D.A.P. en onder leiding van de dichter Dirk Troelstra (de broer van Pieter Jelles, hij'woonde in de Kleine Nachtegaalsteeg vlak bij het bruggetje over de Beek) zich tot een betrekkelijk krachtige en ac tieve groep ontwikkelde. Pieter Jelles zelf kwam reeds spoedig van Utrecht uit een spreekbeurt ver vullen en op 14 December 1893 puilde het café van kastelein Van Dalen in de Krommestraat uit van de arbeiders. Hij had het getij in Amersfoort dan ook wel mee, en zo ergens dan moest z'n strijd voor de emancipa tie van de vierde stand (de meest opmerkelijke gebeurtenis der afge lopen halve eeuw) wel juist in Amersfoort weerklank vinden. Toch zullen we goed doen, de arbeider van 1898 niet al te zeer te idealiseren, want het was om streeks die tijd nog altijd in hoofd zaak zo gesteld, dat de meest felle kritiek op de maatschappelijke toe standen dier Amersfoortse dagen kwam uit de kringen der progress sieve burgerlijken. 52 Jaar oud maar nog altijd fris is voor ons de Koningin Wilhelmina bracht in 1902 een bezoek aan Amersfoort. Op de foto zien wij haar tijdens een rijtoer door onze stad, terwijl zij in haar rijtuig de Lutherse kerk in de Langestraat passeert. De hele stad vlagde De enthousiaste Amersfoorters proberen zelfs het rijtuig tegemoet te lopen. aanval die het liberale raadslid, de graanhandelaar D. Gerritsen, deed op de werkbazen die in 1896 hon gerlonen uitbetaalden van 9 en 8, zelfs 7 cent per uur. De oprichting van de vereniging „Volkshuisves ting" tot het bouwen van goede ar beiderswoningen is het werk van dezelfden: dokter Rolandus Hage- doorn, D. Gerritsen, A. Herschel Bzn. e.a. Ook de Werkliedenvereni ging „Onderlinge Hulp" uit dezelf de tijd is van een zelfde laken een pak: V^n Wessum, de lommerdhou der uit de Krommestraat is vice- voorzitter, en verder zitten in het bestuur allereerst Gerritsen en Jhr. Sandberg en de stoom- en wind- koren- en schcrsmolenaar Nefkens. Van de R.K. Volksbond St. Joris gaat geen kracht uit. al spreekt uit haar bestuur duidelijk die eigen aardige gesteldheid van de prole tariserende kleine middenstand dier dagen: secretaris was een bar bier, die tevens in spek, vlees en brandstoffen handelde. Gezamenlijk optreden Bij de gemeenteraadsverkiezin gen van Januari 1905 werd voor het eerst in de Amersfoortse ge schiedenis een arbeider als candi- daat gesteld, n.l. P. Stijnman, die echter onder de geldende kieswet geen voet aan de grond kreeg: 84 van 486 uitgebrachte stemmen. In December 1906 volgt dan ook voor de eerste maal in de stadsgeschiedenis het eerste ge zamenlijke optreden van Amers foortse arbeiders, wanneer de later zo bekende timmerman G. van Wijland namens de gezamenlijke timmerliedenbonden een open brief aan de patroons en gezellen richt. Een open brief, waaruit blijkt dat naast grote werkloosheid van velen een werkdag van 12 tot 16 uren (soms'tot 11 uur 's avonds) ook veertig jaar geleden nog niet tot de zeldzaamheden behoorde. Dan, vlak vóór, in en na de eer- Wanneer wij, Amersfoorters, op een vrije middag of op een mooie zomeravond eens op ons gemak wandelen door de uit gestrekte arbeidersbuitenwijken welke onze goede stad rijk is, dan komt er een gevoel van trots in ons op, als we denken aan de lang-vergeten toestan den. welke in „die goeie ouwe tijdbestonden. Juichende kin deren in de speeltuinen, door de bewoners uit eigen kracht en mét eigen middelen opgericht, nijvere vrouwenhanden (een vrouwenhand en een paarden tand mogen nooit stilstaan, zei m'n wijze grootjein keurig on derhouden huizen waarvan de verf na 8 jaar oorlogsmisèrc nóg glimt. In het voetbalsei zoen duizenden juichende arbei ders rond het sportveld, als H.V.C. of de Paars-Wit-combi- natie het winnende doelpunt in- knalt. Hoe heel anders dat was toen Koningin Wilhelmina de rege ring aanvaardde zal wellicht het gros der Amersfoorters zich moeilijk kunnen voorstellen. Over de emancipatie van de Amersfoortse arbeiders vertelt onze medewerker, de heer P. S. Teeling in nevenstaand artikel. ste wereldoorlog een radikalisatie van het Neerlandse geestesleven, na jarenlange strijd, het algemeen enkelvoudig kiesrecht, de erken ning alom der arbeidersorganisa ties, de uitbouw der sociale verze kering, de bloei der woningbouw verenigingen en een bescheiden begin van de ombouw van het maatschappelijk en staatkundig leven. Bij het Gouden Jubileum de af gelopen halve eeuw overziende, kunnen ondanks alles ook de Amersfoortse arbeiders en hun na komelingen niet ontevreden zijn. Arbeiderszonen zijn doorgedrongen tot de hoogste béstuurstoppen van Amersfoort en onze Provincie, en arbeiderszonen (en een dochter) dragen in de Gemeenteraad een groot deel van de verantwoorde lijkheid voor het welzijn van onze oude Eemstad. Veel is zo als we hier vóór zagen volbracht, doch onzeglijk veel wacht nog op vol einding. Maar: „Men behoeft niet „te hopen om aan te pakken noch „te slagen om vol te houden!" P. S. TEELING. Aan het begin van de toen nog erg rustige Langestraat heel wat particuliere huizen waren er nog te vinden richtte men voor de in- 6*^- 'v: twitv -i." huldigingsfecsten in 1898 deze ere poort op. En menige vrolijke stoet staakte hier het hossen even om de poort te bewonderen. VAN waarachtig feestvieren is in v onze stad eigenlijk pas sprake nis de klanken van het carillon van tijd tot tijd boven al het andere feest gedruis uit worden gehoord. Dat is al zo sinds onheuglijke tijden en w,ie daarvoor het bewijs geleverd wil zien moet gedurende de feest week eens een avondje naar het glazen huisje klimmen, waar in het uurwerk van de O. L. Vrouwetoren staat. Torenwachter Kalveen heeft daar dan een kleine expositie inge richt van de originele muziekstuk, ken, welke sinds anderhalve eeuw bij allerlei feestelijke gelegenheden door de „klokkenisten" op het Amersfoorts Hemony-carillon wer den gespeeld. Het oudste muziek stuk. dat zal worden tentoongesteld, dateert uit de dagen van Neder lands bevrijding van de Napoleon tische overheersing: „Gezegend Roemrijk Nederland", dat ook bij de Onafhankclijkheidsfeesten in 1913 weer te voorschijnwerd gehaald Weliswaar is er nog oudere muziek aanwezig in de collectie van de heer Kalveen. o.a. uit de Franse tijd, doch deze valt buiten het ka der der tentoonstelling. Geen der le den van de uitgebreide familie Kal veen weet eigenlijk precies hoe de oude vader Kalveen nu ongeveer een vijftig jaar geleden op het idee kwam deze oude muziekstukken le verzamelen en evenmin waar hii de alleroudste exemplaren vandaan heeft gehaald. Ook in die tijd ech ter was helleven van deze smids- familic al bepaald door het wel en wee van onze stadstoren. De be weegredenen van de oude heer Kal veen laten zich dus vrij gemakkelijk raden. De prachtige collectie die van de vader op de zoons ls over gegaan bestaat niet alleen uit mu ziekstukken, doch ook uit oude vcr- lichtingsornamcnten, die werden gebruikt toen er van clectricitcit nog geen sprake was. Uit deze uit gebreide verzameling heeft de te genwoordige torenwachter Kalveen een keuze gedaan. Achter de glazen wand van de uurwerkkast worden deze voorwerpen tijdens de feestweek tentoongesteld, en onge twijfeld zal menig Amersfoorter naar deze expositie komen kijken. Ja. ook 's avonds. .Want het feit dat Amersfoort gedurende de feestweek feestelijk zal zijn verlicht heeft de heer Kalveen op het idee gebracht ook 's avonds tochten naar het topje van de toren te organiseren. Van daar zal men intens kunnen genie ten van de feëricke illuminatie langs straten en grachten. Het ligt in de bedoeling de torenpoorten om 8.30 n m. open te zetten, waarna dan om 9.30 uur en 10.30 uur nogmaals gelegenheid bestaat langs de met electrische lampjes verlichte trap pen naar de hoogste trans te klim men. HALLO, opa Boon. hoe gaat het er mec"? De oude Jan Boon leunt tegen de brug bij „Dc Witte" en kijkt ons nieuwsgierig aan.' „Best he ren. maar wat willen jullie eigen lijk?" Niet veel, alleen wilden wc U vragen, of U ons wat kunt vertellen over dc Kroningsfeesten in 1898." Jan Boon kijkt nadenkend. ..Wat denk je wel van me?", zegt hij. ,.lk ben nooit hoger gekomen dan dc la gere school en was daarna bij dc ge meente. Zie je dat hakmes daar op dc toren? Ja. ik bedoel die windwij zer. die heb ik er opgezet. Daar kan ik je wel van vertellen. Maar als jo nu iets wil weten over die feesten, moet je maar naar mijn zuster in dc Vcldstraat gaan. want ik ben wel een beetje tc oud. 94 'jaar is een hele leef tijd." Na Boon tc hebben beloofd nog eens terug te komen, gaan we naar dc Veldstraat. Een bejaarde vrouw staat ons tc woord en als ze hoort, dat wc van dc krant zijn, laat ze ons binnen. Zeventien jaar telde ze. toen het feest werd gehouden, maar zo weet er nog genoeg van. Plezier heb ben ze gehad! Voornamelijk met do soldaten, die met grote uit 't bos ge haalde takken, door de Langestraat liepen met de juichende mensen aan hun armen. Ja meneer, vroeger was dat feesten allemaal veel grootser. Toen waren dc mensen meer eensge zind, nu heerst er verdeeldheid. U moet eens hier komen als opa Boon. cr is, dan heeft U zo een krant voL Ik weet momenteel ook niets meer, maar gaat U eens naar het St. Jozef- gesticht. daar zitten nog mensen van mijn leeftijd. Wc bedanken dc vrouw voor haar inlichtingen en dienen ons even later aan bij de oudjes aan de Wevcrsingcl. We ontmoeten hier de 98-jarige Brcemer. die er zijn laatste jaren in rust doorbrengt. Het is voor hem dan ook heel moeilijk zich iets te herinneren van do Kroningsfees ten. Brcemer was toen ingezetene van Muiden en diende onder Willem III, zo vertelt hij ons. Hij gaat naar de kast en haalt er een grote stapel portretten uit van zijn jeugdjaren. Vol trots haalt hij er één uit van de viering der Kroningsfeesten in Mui- den. Het portret stelt een grote me nigte voor bij het Muidcrslot, waar hij opstaat als dc vroegere Drost van Muiden, P. C. Hooft. „Het heeft nu niet bepaald wat met dc kronings feesten in Amersfoort te maken" zegt hij lachend, terwijl hij ons en thousiast op de schouders slaat, „maar ga maar eens naar de man nenzaal, daar zitten er nog wol, dio je iets over de feesten in Amers foort kunnen vertellen". We lopen de mannenzaal binnen, waar vier oudjes aan tafel zitten te lezen. Als ze horen, dat wc wat wil len weten over de feesten in 1898, zien we veel peinzende gezichten. Een van dc mannen, die bekend staat om zijn goed geheugen, besluit cr het een cn ander, van te vertellen. „Ik waa 27 jaar en vervulde het baantje van stalhouder," begint hij. „Ik moest die dng de mensen van het ene naar het andere eind van de stad rijden. Er werden grote optochten gehouden: vuurwerk, bloemencorso cn nog veel meer andere dingen Ik kan me nog herinneren, dat er op de Varkcnsmarkt een vrijheidsboom werd geplant Er was vertier ge noeg", zo vervolgde hij, „want er wa ren toentertijd al twee kazernes in onze stad. De mensen uit de omlig gende dorpen kwamen ook allemaal naar Amersfoort, dus U kunt begrij pen dat het een drukte van jc welste was." Wc proberen nog eens bij andere mannen wat los tc krijgen, maar de meesten zeggen dat ze toen nog maar net uit de wieg waren. Ze verwissel den hun pruimpje nog eens en tege lijk gaat de bel. wat betekent dat ze moeten gaan eten Ongeveer vijftig jaar geleden poseerde de toenmalige torenwachter Kal veen (links) met zijn makker Rosbach voor fotograaf Bast in de Utrechtsestraat. De smid-verzamelaar was toen juist bezig met een reparatie aan het uurwerk van de O.L. Vrouwetoren cn natuurlijk moesten er wat onderdelen mee op het plaatje. De fles op de kist, de sleutels in Rombachs hand en de romantische achtergrond moesten het geval nog echter maken. 1V/IXJN grootvader 1V-L van moeders zij de was er een uit dui zenden en omdat ik naar hem ben ge noemd vond hii mij een kleinzoon uit dui zenden. We konden het best met elkaar vinden, de ouwe heer en ik. Ik herinner me nog heel goed. dat we jaren ge leden het was nog voor de oorlog eens samen naar de Naald bij het paleis in Socst- dijk zijn geweest. Hij op die onvergetelijke rammelkast met dat steppie bij het achter wiel, dat ie nodig had om op te stappen en ik op de bagagedrager, die met touwtjes en riempjes vast zat aan het frame,' want mijn grootvader had zuinig heid geleerd in zijn vroegere jaren. De Naald in Soest- dijk was het plekje van mijn grootpa. Per slot van rekening was hij het geweest, die sa men met nog een paar anderen uitverkoren v/as om de twee an tieke kanonnen tijdens het vervoer naar Soest- dijk te paard te 'bege leiden. „Toondertijd, mijn jongen", zei hij op zijn Amersfoorts en met een stevige pruim achter de kiezen, terwijl ik met ontzag tegen de naald opkeek: „Ja", toender- tijd hadden we tenmin ste nog soldaten met kolbakken en echte mannenhaarden. We re den op paarden en dat waren geen machines, dat waren je vrienden. Je paard, je pijp en je vrouw, je beste kamera den. Moet je dat stelle tje nou zien. Hopsasa- muziek, radio, telefoon, bioscoop, auto's, wat koop je er allemaal voor. Weet je wat we nodig hebben, jong? Kerels met knuisten an „ls dat niet j mooi"? zei het meisje der armen om de rot zooi op te ruimen", zei de ouwe heer altijd en dan kwamen er nog een paar kernachtige woor den om kracht bij te zetten aan zijn betoog. En onveranderlijk was het ook nog: „Dat jullie nou allemaal baden in de luxe, dat is ons werk geweest. Toen ik zo'n jong was als jij, kreeg ik een stuiver zakgeld in de week en als ik 's avonds om negen uur niet thuis was dan was de boot aan en dat be loof ik je." En dat gesprek daar komt me in deze dagen weer in gedachten. Mijn grootvader leeft alleen nog maar voort in de herinnering. Enkele stoffelijke dingen, die voor hem veel waarde hadden, zijn bewaard gebleven. Daaronder is een vergeeld portret van Koningin Wilhelmina vijftig jaar geleden ge maakt bij haar troons bestijging. En als ik daar naar zit te staren, als ik het stof er van heb afgeveegd, als d# radiomuziek weggestor ven is en het licht van de schemerlamp schijnt te veranderen in het helle zonlicht van die zomerse dag daar bij de Naald in Soestdijk, dan komt van verre de stem van mijn grootvader en verandert de beeltenis van de toen zo jonge Vorstin langzaam in het gelaat van de oude man. Zijn lippen bewegen dan en als in een droom hoor ik hem zeggen: „Eens, op een dag als vandaag, stond ik hier op dezelfde plek. De bomen waren even groen, de hemel even blauw. Op de laan stond gen meisje te kijken naar vogels, die zongen hoog in de bomen. „Is dat niet mooi", zei ze tegen me, toen ze weg liep. Dat meisje was de Koningin en ze vond de vogels en de lucht en de bomen en de zomer even mooi als ik, een eenvoudig man, die voót het eerst van zijn levej een koningin had ge zien...." MAANDAG 30 AUGUSTUS 15 uur: Feestelijke samenkomst van de leerlingen der scholen voor voortgezet onderwijs in de St. Joriskcrk. Feestredenaar. Prof. P. Casimir, hoogleraar te Leiden. Orgelbespeling. Adriaan C. Schuurman. DINSDAG 31 AUGUSTUS 7 uur Muzikale reveille door 5 ver schillende verenigingen. 7.30— 7.45 uur. Luiden van de klokken. 7.45—8.30 uur: Carillonbespeling door dc heer Marius van der Wcrff. 8.30 uur: Samenzang op het terras van Amicitia o.l.v. dc heer Ferd. de Goey. Samenzang op het schoolplein aan dc Lingestraat. o.l.v. de heer J. Wakclkamp. 9 uur: Vaandeloptocht. Opstellen op 'de Rubensstraat. 9.30 uur: Afmars. 10.15 uur: Défilé voor de Burge meester. 10.30. uur. Toespraak van de Bur gemeester op dc Hof. 11.30 uur: Grote parade van het garnizoen op de Koningin Wil- hclminalaan. 13—14 uur: Carillonbespeling door de heer Marius van der Werff. 14.30 uur: Gezamenlijke afmars naar feestterrein (Voorterrein Infante - riekazerne) Leusdcrwcg, uitslui tend ingang Leusderweg) vanaf de Hof. 14 uur: Op het sportterrein Birkho- ven, (onder leiding van dc FAM) Demonstraties door de landelijke Rijverenigingen. Voor de kinderen poppenkast, met spannende verhalen. 20 uur: Muzikale uitvoering door het Trompcttcrcorps van de Ca valerie o.l.v. de heer A. O. O. Wisman, op het terras van Amicitia. 19.30 uur: Lampionoptocht. Opstel len op het terrein bij het (nieuwe) bureau van Politie. 20 uur: Vertrek. 22 uur: Vreugdevuur op het terrein tussen Dr. Abr. Kuypcrlaan en Prins Fredenklaan. Vreugdevuur op het terrein aan de Dollardstraat. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Godsdienstoefeningen voor R.K. militairen en Protestantse. 15 uur- Kcllnerwcdstrijd en wedstrijd voog fictsjongens in dc binnen stad. tc organiseren door de F.A.M. Beginpunt Langestraat bij dc Nicuwstraat. 19.30 uur: Gondelvaart in dc stads grachten, te organiseren door de F.A.M. Beginpunt Koppelpoort; eindpunt Monnikendam. 19.20 uur. Stcrtocht vanaf de school aan de Kruiskamp en vanaf hef Borncoplcin naar het concert op het terras van Amicitia. 20 uur: Vocaal concert op het ter ras van Amicitia. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 19.20 uur: Stertocht vanaf dc Em- makerk. vanaf de politiepost Ho- geweg en vanaf 't Stort Zuid. 20.00 uur: Vocaal en instrumentaal concert op het terras van Amicitia VRIJDAG 3 SEPTEMBER 14.30 uur: Kindervoorstelling in Amicitia voor kinderen van de F.A.M. deelnemers (leeftijd 6— 13 jaar). 20 uur: Gecostumeerde optocht (o.I. v. de Optochtcommissie). Opstelling om 19.30 uur Dollard straat. 17.00—20.00 uur: Zwemwcdstrfjdcn voor Personeels- en Sportvcreni- gingen en individuelen in het Bos- bad Birkhovcn (onder leiding van dc A.Z.C. Neptunus). ZATERDAG 4 SEPTEMBER Autotocht voor Ouden van Dagen cn Invaliden 13.00 uur. Reünie op Borncoplcin en Kapclwcg met ledige auto's, waar in eventueel reeds hebben plaats genomen dc particuliere ouden of invaliden. 13.15 uur: Vertrek van het Borneo- plein om de gestichts-ouden af te halen uit St. Pieters en Block- TE ORGANISEREN DOOR DE FAM 31 AUGUSTUS—5 SEPTEMBER Etalagewedstrijd voor het Amers foortse publick en een etalage wedstrijd voor F.A.M. winkeliers (inlichtingen Winkelkrant). 31 AUGUSTUS—6 SEPTEMBER Bloemententoonstelling in de Markt hal met medewerking van alle Amersfoortse bloemisten. landsgasthuis. Pension St. Jozef. Stichting „de Poth" en rusthuis „Nijcnstcde". 13.30 uur. Vertrek Plantsoen-West. bij dc Utrechtsestraat. Plm. 15.30 uur: Ontvangst in Ami citia door het Huldigingscomité 1948 Amersfoort. 13.30 uur: Wandeltocht door de versierde stad. door verschillende wandclsportvcrenigingcn. Tc or ganiseren door de wandelsport- vereniging St. Joris. H. 30—18.00 uur. Ballonopstijging op terrein Birkhovcn. 20,00 uur: Groot carnaval op het Borncopleln in het Leusdcrkwar- ticr. Georganiseerd door de FAM. 19.30 uur: Muziekuitvoering op dc Hof door de gezamenlijke mu- ziekverenigingen. 22.00 uur: Taptoe door alle plaatse lijke muziekkorpsen o.l.v. dc heer G. J. van Kolfschoten. MAANDAG 6 SEPTEMBER 7.00 uur. Muzikale reveille. 7.00 uur: Luiden der klokken. 7.30 uur. Koraalmuzick op de om loop van de O.L.V. toren door de Amersfoortse Muziekvereni ging o.l.v. de heer Ferd. de Goey. 8.309.30 uur: Carillonbespeling door de heer Marius van dc W erff. 9.00 uur Muziekfeest op de Hof. 10.30 uur: Op dc Hof uitzending van reportage van de inhuldi gingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk tc Amsterdam. 13—14 uur: Carillonbespeling door de heer Marius van de Wcrff. 14.30 uur; Historische optocht „DE GOUDEN EEUW". Opstelling Voorterrein van de Infanterieka- zerne. Leusderweg, om 14 uur. 19.30 uur: Gezamenlijke afmars naar het feestterrein op de Leusder weg met Chr. Tamboers- en PiJ- pcrscorps o.l.v. dc heer Joh. de Vries. 20.00 uur: Muzikale inleiding tot het slotfeest door het begeleidende corps. Gyranastick-demonstraties door de Gymnastiekver. „Oranje" o.l.v. de heer W. van Schaffelaar. 21.00 uur: Openluchtvoorstclling tc verzorgen door de heer P. J. Hak 22.00 uur: Groot schitterend jubi leumvuurwerk.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 13