Ook Vrijdag speelden zich in Berlijn wilde tonelen af Frans kabinet treedt af -y™ Politie weigerde in te grijpen Goed nieuws voor de oudjes Rode kruis-mannen onderscheiden Als U dit bericht gaat lezen, doet U het dan voor al met aandacht! Kerknieuws Radio-programma 2 Zaterdag 28 Augustus 1948 De wilde tonelen, die zich Don derdag hebben afgespeeld voor en in het Berlijnse stadhuis, hebben zich Vrijdag herhaald. Ook nu weer trok een vrij aanzienlijke groep betogers, overwegend be staande uit nog jonge mensen, naar de vergaderzaal van de stads overheid. waar hun aanvoerders, leiders van de door de communis ten gedomineerde S.E.D., opruien de redevoeringen hielden. De voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad, dr. Suhr. heeft de commandant van de Sow iet-be zettingszone van Berlijn, binnen welk ressort het stadhuis is gele gen, opmerkzaam gemaakt op de ordeverstoringen en hem verzocht maatregelen te nemen, opdat zij zich niet meer zullen voordoen. Zou de commandant, generaal Ko- tikof, hem deze verzekering niet kunnen geven, dan zou de ge meenteraad haar zetel verplaatsen naar de sectoren van de Weste lijke geallieerden. Generaal Kotikof heeft op dit dreigement geantwoord, dat hij zich niet kan noch wil mengen in aangelegenheden tussen „de ma gistratuur en de werkende bevol king van Berlijn." Hij wijst dr. Suhr terecht voor wat hij een on juiste instelling noemt. Het is im mers volgens de generaal niet de Sowjet-oyerheid. die verantwoor delijk is voor de rust en veiligheid De Franse regering van premier André Marie is vanochtend vroeg af getreden. na een langdurige poging om het eens te worden over de voor waarden voor een hervormingspro gramma van de minister van linan- ciën, Paul Reynaud. Het kabinet was meer dan 15 uur in conferentie geweest voor het be spreken van de .plannen voor een economisch en financieel herstel, die een verhoging van voedselprijzen in hielden en een vergaande beperking van de uitgaven voor publieke dien sten. Om één uur in de afgelopen nacht diende André Marie bij president Auriol zijn ontslag in, zeggende, dat niet te overbruggen verschillen ir. het kabinet waren gerezen. Het kabinet was gevormd op 26 Juli, cn was het tiende Franse kabi net sinds de bevrijding. „Wij spraken Molotof en Wisjinski" „Wij hebben met Molotof en Wisjinski gesproken" en daarna (doorlopend en over zijn schouder antwoordend op een gestelde vraag:) ,,Nee, er zal vanavond geen communiqué worden uitge geven,", dat was alles wat Wal ter Bedell Smith, cle Amerikaanse ambassadeur jn Moskou gister avond tegen de daar aanwezige journalisten heeft gezegd nadat hij met zijn Britse en Franse me- l de-afgezanten een nieuw onder- houd in het Kremlin had gehad. Bedell Smith, anders royaal met glimlachen, had in lange tijd niet zo plechtig gekeken, seint een AP- reporter, die verder nog weet te melden, dat het in Moskou regen de. toen het drietal het Kremlin verliet om daarna een conferentie te houden in de Britse ambassade. Het is de eerste keer, dat An drei Wisjinski, Molotofs plaatsver vanger, de conferenties tussen de Westelijke afgezanten en de Sov jetleiders heett bijgewoond. De bespreking van gisteravond heeft drie uur geduurd, en volgens waarnemers te Moskou is het niet de laatste bijeenkomst geweest. in en om het stadhuis, doch de Duitse politie. Naar wij reeds eerder mededeel den steekt de politie echter geen hand uit om de ongeregeldheden te voorkomen. Een verslaggever van AP maakte een Duitse politie agent uit de Oostelijke sector attent op zijn afzijdigheid bij de gevechten, die zich voor zijn ogen afspeelden en vroeg hem: „Waarom doet U niets?" De agent antwoordde: „Dat kunnen wij niet." „Waarom niet," was de tweede vraag. De agent, wegwandelende zeide hierop weer: „Dat rpoet U niet aan mij vragen." Met betrekking tot de ongere geldheden en demonstraties der laatste dagen, trekt het «de aan dacht dat de getallen, die daaraan door de Russen gecontroleerde bladen worden verbonden niet zeer met elkaar in overeenstem ming zijn, cn de neiging vertonen steeds groter te worden. Heotte het aanvankelijk, dat er 10.000 mensen op de been waren, later werden het er 20.000 en de „Taeg- lichc Rundschau" maakte er zelfs 50.000 van. Waarom er nu minder varkensvlees is De vraag, „waar het varkensvlees bluft", is beantwoord door een me dedeling van het ministerie van landbouw, waarin wordt gezegd, dat de varkensstapel en het aantal slachtingen heide van 1938 tot 1947 met de helft verminderd zijn. De nadelige beïnvloeding van de productie voor binnenlandse con sumptie is verder veroorzaakt door de vermindering van de gemiddelde gewichtshoeveelheid van een ge slacht varken, te wijten aan de slechte voerpositie. Het aantal voor de export van bacon geslachte var kens bedroeg in 1947 24.000, terwijl voor de binnenlandse consumptie 500.000 slachtingen en een even groot aantal huisslachtingen werden verric)|t. Wegens bovengenoemde redenen echter daalde de vleesoro- ductie voor binnenlandse consump tie in 1947 tot 37.757 ton '129 477 ton in 1938). Bij het teruglopen van de productie moet verder nog in het oog worden gehouden, dat de Ne derlandse bevolking in genoemde periode met ongeveer tien procent toenam. Suiker, zonder bon? (Van onze Haagse redacteur) Deskundigen van het ministerie van Landbouw en Voedselvoorzie ning houden zich op het ogenblik ernstig bezig met de vraag of aan de rantsoenering van suiker een einde kan worden gemaakt. In niet officiële kringen heeft men de indruk dat de gunstige ver wachting ten aanzien van de bin nenlandse productie, die verreweg het grootste deel van het Neder landse verbruik dekt, inderdaad aanleiding geeft de vraag bevesti gend te beantwoorden. Er zijn echter nog enkele vragen, de im port betreffende, die moeten wor den beantwoord voor een beslis sing kan worden genomen. Trein op Java door bende aangehouden De boemeltrein CheribonTji- kampek is gisteravond bij de hal te Tandjoeng Rasa, welke op cir ca acht kilometer afstand van Tji- kampek ligt, door een geüniform- de bende aangehouden. Deze liet het treinpersoneel en een dee' van de reizigers uitstappen cn stuurde de trein onbemand met een deel van de reizigers verder. Op het station te Tjikampek wist het stationspersoneel de trein tot staan te brengen door op de loco motief te springen- Op de locomo tief was een kleine roodwitte vlag aangebracht. Amerika moedigt een federaal Europa aan Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft gis teren officieel te kennen gegeven, dat het een krachtige voorstander is van de idee van „Europese Volksvertegenwoordiging". Zoals men zich zal herinneren, is onlangs het initiatief tot zulk een parlement uitgegaan van de Franse regering. Inmiddels heb ben de Nederlandse minister-pre sident. de heer Drees en de minis ter van buitenlandse zaken, de heer Stikker een delegatie ont vangen uit de Nederlandse sectie van het Europa congres, die onder leiding van de heer P. Kersten een resolutie kwam aanbieden, waarin zij zich warm toegewijd verklaren aan het Franse plan, en waarin zij de hoop uitspreken d,at de regering niet slechts haar sym pathie met het Franse plan zal uit spreken maar ook metterdaad het plan zal steunen. Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat ln de afgelopen week tot haar leed wezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. F. J. Geurts, uit Nijmegen: LI. H. I. Troost, uit Brielle. K.N.I.L.: Soendanecs sold. Ie kl. Markasem uit Indonesië Ambt. sold. Ie kl. lnfie. S, Tahuperiory, uit Indonesië. Kon. Marine: geen verliezen. Weerberich; DROOG WEER Weersverwach ting. geldig tot Zaterdagavond: Droog en op vele plaatsen vrij zon nig weer roet. behalve ln het uiterste Noorden van het land, Iets hogere tempera tuur. Zwakke tot matige wind uit richtingen, tussen Koord en Oost. 29 Aug Zon op 5 46. onder 19.35: maan op 23.38. onder 16 54 30 Aug Zon op 5 48, onder 19.33; maan op onder 17.54. Suiker twee cent duurder Met ingang van Zaterdag 28 Au gustus wordt de prijs van kristal suiker met twee cent per kilo ver hoogd. De minister van Landbouw, Visserij cn Voedselvoorziening heeft dit besluit genomen om te gemoet tc komen aan de „gerecht vaardigde wens van de kruideniers hun winstmarge iets tc verhogen". Reeds eerder heeft de minister toegestaan dat de winstmarges voor chocolade, suikerwerken, bis cuits, koekjes en kaas werden ver hoogd. De verhoogde prijs voor sui ker is de laatste marge-verruiming, die de minister kan toestaan. Wastarieven iets gewijzigd De minister van Economische Za ken heeft goedgekeurd op ver zoek van de Vereniging van Huis vrouwen dat de wasserijen weer „perswas" (machinaal opgemaakte was) mogen afleveren. Het mini mumbedrag. dat de wasserijen voor kleine waszendingen mogen reke nen, is verlaagd. Van deze bepaling zullen vele gezinnen profiteren, wier zendingen in verband met de huidige textielschaarste vielen onder de bepalingen van het mini mumbedrag. dat tot nu gold. Hiertegenover staat, dat de was tarieven iets zn'n verhoogd. De man. gelwas mag in het vervolg ten hoogste 0.47 per K.G. kosten. De priis was tot nu toe 0.44 per K.G. Bonkaarten verdwijnen in België Zoals gemeld zal uiterlijk op 1 November de broodrantsoenering in België worden afgeschaft. Het enige artikel dat dan nog gerant soeneerd zal zijn, is waarschijn lijk de ingevoerde boter. Men is van oordeel, dat het uitreiken van bonkaarten dan niet meer nodig zal zijn. Vermoedelijk zal voor de inge voerde boter een stelsel van in schrijving der klanten bij de win keliers worden toegepast. Zaterdagavond in Amsterdam (Van onze correspondent) Zaterdagavond brandt in Am sterdam de feestverlichting tot half een 's nachts. De binnenstad zal op deze avond voor automobielen toe gankelijk zün. Daar de auto's ver der 's avonds tijdens de feestweek uit de binnenstad geweerd worden, doen de Amsterdamse bladen een beroep op de voetgangers op deze avond de binnenstad te müden teneinde voor ditmaal de automo bielen ruim baan te geven. Brits gynecoloog bij prinses Elizabeth Sir William Gilliat, president van de koninklijke academie voor gynaecologie is per vliegtuig naar het kasteel Balmoral waar prin ses Elizabeth met haar ouders ver blijft, vertrokken. Er komt een „Mevrouw Kasyenkina Fonds" In Amerika wordt ccn „Mevrouw Kasyenkina Fonds" opgericht ccn vrti- hcldsfonds voor slachtoffers van het communisme, dat cle Russische onder wijzeres en mogelijke toekomstige lot genoten wil bijstaan in de bestrijding van onkosten voor verpleging cn ver dediging. Arthur Bliss Lane, de voor malige Amerikaanse ambassadeur in Warschau, zal de leiding op zich ne men. Mevrouw Kasyenkina. die gisteren voor het eerst vrij van koorts was cn daarom waarschijnlijk vandaag haar knle-operatle zal ondergaan, hoeft thans nog slechts haar handtekèning te zetten onder de diverse reeds gereed gemaakte papieren, om Amerikaans staatsburgeres te worden Melkzaken moeten open zijn tijdens feestdagen TenzU dwingende plaatselijke om standigheden zulks onmogelijk ma ken, zullen melkhandelarcn hun producten op de 31ste Augustus en de 6de September normaal bezor gen. In leder geval moeten zü do ge legenheid geven tot het afhalen van melk. Ook de producenten van zuivel producten, alsmede de standaardisa tie bedrijven moeten op die dagen de te ontvangen melk op de normale Wijze behandelen. Het publiek kan echter de melk bezorgers op die dagen tegemoet komen door kannen gereed te hou den en met gepast geld tc betalen, zodat ook de melkbezorgers nog zo veel mogelijk van de feesten kunnen profiteren. Rcisbureaux op feestdagen langer geopend In verband met de verwachte rei- zigersdrukte zullen dc reisbureaux van Lissone Lindeman in vele ste den, o.a. Rotterdam, Utrecht en Amersfoort, tijdens de feestdagen tot zeven uur 's avonds spoorknart- jeè verkopen: op Zaterdag 4 Sep tember tot 5 uur 's middags. Volgend jaar 16.000 boeren naar Canada Het volgende jaar zullen 16.000 Ne derlandse boeren naar Canada emigre ren cn deze stroom zal vele Jaren aan houden, daar dc behoeften van beide landen lncengrijpen: Nederland heeft te veel. Canada te weinig boeren. Het afgelopen jaar gingen 8000 Nederlandse boeren naar Canada Deze cijfers zijn afkomstig van de Nederlandse ambas sadeur in Ottawa, dr. Van Roven, die daar gisteren een persconferentie hield. De Engelse minister-president Att- lee, die zich op het ogenblik in het St. Mary Ziekenhuis bevindt, riep Donderdag de in Londen aanwe zige ministers bijeen ter bespreking van het rapport van Frank Roberts, de speciale Britse afgezant in Mos kou over de laatste besprekingen met Stalin. De ministers van Oor log en Luchtvaart Shinwell (links) en Arthur Henderson verlaten Downingstreet 10 na de kabinets zitting. jerinqsjubileum De Amcrsfoortse schoolkinderen zijn al maanden lang bezig met het verzamelen van foto's uit het leven van Koningin Wilhelmina. Ze kregen er een speciaal mapje voor. Daar hoort een omslagplaat bij", vond het Huldigingscomité. De commissie van het Lager Onderwijs verzocht het personeel der scholen hiervoor een ontwerp te tekenen. Er kwamen twee inzendingen binnen, beide zo mooi dat werd besloten ze alle twee te laten drukken. De hier afgedrukte plaat is getekend door de heer G. van Wijland. Uitvoering in oranje, ziuart en wil. De gemeente financierde de uitgave. S/ ADSNIEUWS De oproep in de dagbladen, gericht aan de Amersfoortse automobilisten, om nog meer auto's beschikbaar te stellen voor de vijftiende autotocht voor ouden van dagen op 4 Sept. a.s. heeft wel succes gehad. Het aantal wagens, nodig om de tocht volledig te doen slagen, is nagenoeg bijeen. Het comité verzoekt de particuliere oudjes, die zich hebben opgegeven en die niet zijn mee geweest naar ArtLs, op Maandag 30 Augustus a s. hun deelnemerkaart af te halen bij de heer J. Stam, Schimmelpenninck- kade 8. De automobilisten wordt verzocht de vlaggen, waarmee zev hun wagens kunnen versieren, af te halen bü de fa. Ramselaar, Lange- straat 48. In een Donderdagavond gehouden bijeenkomst van de helpsters en transportcolonni-sten bii de afdeling Amersfoort van het Nederlandsche Roode Kruis werd door de voorzitter van de afdeling, dr. W. H. de Beau fort mededeling gedaan, dat de com mandant der colonne dr. C. J. Dek ker met ingang van 1 Juni 1948 door het Hoofdbestuur was bevor derd en in rang gelijk met die van kapitein. Vervolgens werd door de commandant colonne met een woord van waardering de navolgende on derscheidingen uitgereikt: Sergt.-majoor pi. com. B. Brook- huis gesp. voor 30 jaar trouwe dienst. Helpster H. W. Kolkman; res. plocgcom. J. A. Jekel; helper C. H. Elverding; helper M. van Harde- veld en helper H. Windhouwer allen de medaille voor 10 jr. trouwe dienst. Ten slotte kon het diploma wor den uitgereikt aan de navolgende dames: D. L. Arntzcn, C. E. Boswijk, M. v. Eerten-v. d. Giezen, Z. van de Hoek, H. Koedam, C. v. d. Kooi, W. Lablans, C. T. Martens, P. H. Sna- bel, M. Stol, J. W. M. Swarts, L. Timmer, A. B. V. Zwart en de he- ,ren: J. van Eerten, R. de Hoog, G. E. Snabel, P. van de Veer, J. C. Zandwijk. Ophalen van huisvuil De directeur van de gemeentelijke reinigings en ontsmettingsdienst maakt bekend, dat in verband met de a s. feestdagen het huisvuil in plaats van Dinsdag 31 Augustus op Woensdag 1 September; in plaats van Maandag 6 September op Dins dag 7 September en in plaats van Dinsdag 7 September op Woensdag 8 September zal worden opgehaald. Volgens het vereni- voorlichtingsafdeling vanklaerde, dat zijn mini- gingsorgaan van de het ministerie tal van sterie nooit of te nim- ..Boek van de maand- bestellingen voor het mer een brochure over Club" in de Verenigde ..liefdeleven van kik- het liefdeleven van kik- Staten is onlangs gede- kers," afkomstig... van kers had uitgegeven en monstreerd, hoe slecht Congresleden. Doch ook dat daartoe ook geen door het publiek gele- van buiten die kring be- plannen bestonden, zen en geluisterd wordt, gonnen bestellingen te Toen begon het pas Een der Congres- stromen. Nadat liet mi- goed: duizenden be leden oefende critiek op nisterie per circulaire langstellendên naar ro- het Amerikaanse ministe- bekend maakte, dat het mances in de kikkerwe- rie van landbouw, om- niet schuldig was aan reld bestelden het boek dat dit ministerie zijns de uitgave van het „liefdeleven van kik- inziens tal van brochu- „liefdeleven van kik- kers" onder rembours res uitgeeft, die nie- kers", verdriedubbelde of per postwissel. Er mand belangstelling m- de vraag. Een medede- werd meer tijd. geld cn boezemen. „De belas- ling in de dagbladen papier verspild, dan de tinggelden worden hier- over het ontbreken dezer werkelijke uitgave zou aan verspild," aldus uitgave bracht opnieuw hebben gevergd, deze senator, „en het grote stijging in de be- ontbreekt er nog maar langstelling voor ver- Het is te hopen, spe- aan, dat er een uitgave liefde kikkers. ciaal voor het Neder- over het „liefdeleven ,.Dan maar de radio," landse ministerie van van kikkers" is versche- zo'redeneerde men ten landbouw, dat de Ne- nen." departemente. De hoog- derlandse lezers dit be- Na deze critische ste „boss" kwam voor richt w e 1 goed hebben woorden ontving de de microfoon. Hij ver- gelezen. Want anders Inlichtingen Nelerlands- Anierikaanse ham lel De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Utrecht vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat de heren Ph. Gomperts en mr. H. Zwarensteyn, secretarissen resp. in New York en 's-Gravenhage van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Amerika, op Woensdag 1 September a.s. te 14.30 uur ten kantore van de Kamer van Koop handel te Utrecht, Maliesingel 2, in lichtingen zullen verstrekken met betrekking tot de Nederlands-Ame rikaanse handel. L. H. Ramakers jubileert Zaterdag 4 September a.s. hoopt de heer L. M. H. Ramakers zyn zil veren jubileum te vieren bjj de E. Noack's Kon. Fyne Vleeschwaren- eri Conservenfabrieken N.V. Behalve voorman-slager is hjj te vens voor dit bedrijf de voorzitter van de Personeelsvereniging, waar door hy een algemeen geziene per soon onder het personeel is. Zeer zeker zal het de jubilaris dan ook niet aan belangstelling op zijn jubi leumdag ontbreken. Zij kwam en kreeg drie maanden Hoewel zij reeds verscheidene ma len was gedagvaard om voor de Utr. Politierechter te verschijnen, had een 26-jarige vrouw hieraan geen ge volg gegeven. Toen zij nu eindelijk verscheen, kreeg zij Vrijdagmiddag een flinke reprimande. Zij was vorig jaar in dienst bij de fam. v. d. S. en nam daar een textielkaart weg en een postwissel van ca. f 100, die zij onder valse handtekening inde. Het over de vrouw uitgebrachte reclas- sëringsrapport was allesbehalve gun stig. De Officier van Justitie achtte een flinke straf op zijn plaats en eiste vier maanden gevangenisstraf. De politierechter maakte er drie maan den van. De bruid had drie mannen Vacantietyd, Augustusmaand en prettige films. Is er iets anders dat meer bjj elkaar hoort? In het Grand Theatre is dan in deze week zo'n ge zellige vacantiefilm. Deann'e Durbin is echt het typetje voor zo'n geval. „De bruid had drie mannen". Kan dat iets anders dan verwikkelingen geven? Deanne is een lieve, stijf koppige dochter en de film is in lieve, zoete kleurtjes opgenomen. Heeft U vacantic, gaat en ziet. Heeft U het niet, doe dan hetzelfde en U heeft een onbezorgde avond. In het voorprogramma draait de Polygoon-Profilti opname „Moeder des Lands", die ons een filmtech nisch heel goed beeld geeft van een volk, het Nederlandse, rond zijn Koningin. Kleine en grote gebeurtenissen in het leven van onze jubilerende Vorstin brengt deze film ons in her innering. Ook Movitone brengt een soortgelijke rolprent. „De kleine man" Misschien is het goed in dagen als deze eens herinnerd te worden aan de moeilijke jaren vol angst en zorgen, die achter ons liggen, vooral wanneer dit gebeurt door een zeer goede film, zoals deze week in het City-theater draait. „De kleine man" is een film, waar van het verhaal zich afspeelt ten tijde van de invasie in Normandië. De moeilijkheden, de durf en de spanning enhet verraad bij het verzetswerk zijn hierin op voortreffelijke wijze uitgebeeld. Noel-Noel vervult hierin de hoofd rol. „Man met vijf gezichten'' in Rembrandt-theater In het „Rembrandt" wordt deze week een interessante Russische verzetsfilm vertoond, welke ver haalt van een Poolse saboteur, die in de oorlogsjaren uitgroeide tot een legendarische figuur, gevierd door de onderdrukte Polen, gevreesd door de Duitse bezetters. Vooraf draait een spannende cow-boy film. Burgerlijke stand 27 Augustus Geboren: Geertrui Jenny, d. v. J. v. d. Bunt en G. van 't Land; Gerar- da Hendrika, d. v. H. C. Ipenburg en H. v. d. Veer; Cora Marion, d. v. H. v. d. Hoef en R. Jansen. Overleden: Susanna Johanna Ma ria van Dijkhuizen, oud 59 jr., geh. met C. Koning. Ondertrouwd op Donderdag 26 Augustus: G. Wind, postbesteller, Pauwstraat 30 en G. J. Hazenbosch, zonder beroep, Fahrenheitstraat 35; A. Roodbergen, musicus, H. v. Vian- denstraat 6 en J. Engel, zonder be roep, Leusderweg 17; A. L. van der Heiden, fabrikant, Eemstraat 116 en M. A. van Daal, zonder beroep, Ka- pelweg 58; L. Doornckamp, chef de bureau N.S., Berkelstraat 14 en A. M. Bregman, telefoniste, J. van der Hcijdenstraat 12; T. Knopf, magat zijnbediende, Vermeerstraat 98 en T. Koopmans, hulp i. d. huishouding, Bisschopsweg 200^ G. van Engelen hoven, winkelbediende, J. Steenstr. 25 en G. J. L. van Dijkhuizen, zon der beroep, ^luurhuizen 27; P. Groe- newoud, loodgieter, Heiligenberger- weg 25 en J. van der Doe, zonder beroep, Schimmelpenninckstraat 23; J. Krygh, chauffeur, 's-Hertogen- bosch, Schoolstraat C 77 en F. Die ters, zonder beroep,. Jasmijnstraat 12; J. Pot, kruidenier, Bisschopsweg 46 en H. Altena, zonder beroep, Soest, Schoolstraat 62; B. 't Hart, winkelier, Pr. Julianaplein 10a en G. Broekhuizen, zonder beroep, Waal straat 30. Voor de Zondag PREDIKBEURTEN Herv. Kerk. St. Joriskerk 10 u: ds. Koolhaas; 5 u: ds. Steenbeek. Nieuwe kerk, 10 u. ds. De Bres; 7 u: ds. Bout. Emma- kerk, 9 en 10.30 u: ds. Van der Heide (Rhenen); 5 u: ds. C. Fortgens (Kol derveen). Gymnasium, 10.30 u: ds. C. Fortgens (Kolderveen). Kapel Zon cn Schild, 10 u: ds. Bout. Jongeren- diensten, Kerk Appelweg 10.30 u: de heer M. Germans. Wijkgebouw. 10.30 u: de heer K Kielder. Gebouw Immanuel, 10.30 u: de heer J. van Stek. Jeugdhuis. 10 u: de heer Herm. Bijvank. St. Joriskerk. Maandag 30 Augustus. 7.30 u: ds. Koolhaas. Her denkingsdienst regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Soest Predikbeurten Ned. Herv. Kerken: Oude Kerk, 10 u. ds M. Verkerk, 17 u.. ds D. van Krugten; Emmakerk, 10 u. ds A. W. Brink (Zeist) Doopsbedie- ning: Emmakerk, 17 u. ds E. Groe- neveld; Heeskapel, 10 u. ds D. van Krugten; Eltheto, 10 u., Kinder- kerk; Zonnegloren, 10 u., ds L. J. C. Visbéek. Geref. Kerken. Julianakerk, 8.30 en 10.15 u. ds A. Brouwer; Juliana kerk, 15 en 17 u ds G. R. Kuijper (Hilversum): Wilhelminakerk, 10 en 17 u. ds L. Zielhuis (Baarn); Zaterdagavond te 19.30 u. straat- prediking op het pleintje Soester- bergsestraat. Geref. Kerk. Gebouw „Reho- both", Buntweg, 9 en 16 u., ds C. van Ómmen (Wezep). Chr. Geref. Kerk. 10 en 16 u. Leesdienst. Geref. Gemeente. Kleine Rem- Soesterberg Dr. Van den Helm, Prins Ale- xanderweg 82 te Huis ter Heide, zal Zondag a.s. de artsendienst waarnemen. brandtzaal, 10 en 17 u. Leesdienst. Ver. Vrijz. Godsdienstigen, afd. Ned. Prot. Bond. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan, 10.30 u. mr D. G. Hoevers (Den Haag). Doopsgezinde Gemeente. Kerk gebouw Eemnesserweg 63, Baarn, 10.15 u. ds A. J. Meerdink-v. d. Ban. LAGE VUURSCHE. Ned. Herv. Kerk, 10 u. WelEerw. Heer Prins (Amsterdam). Ned. Herv. Kerk, 14.30 u. ds M. Verkerk (Soest). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Zondag a.s. is geopend apotheek „Soestdijk" Van Weedestraat 46. Dinsdag 31 Augustus is geopend apotheek „Soestdijk" Van Weede straat 46. LEUSDEN Herv. Kerk 10 u: ds. Hofstede. Lokaal Aschat, 6.30 u: ds Hofstede. Vrijdag 3 Sep tember, 7 u: ds. Hofstede. Herden king regeringsjubileum H.M. de Ko ningin. Hoogland Medische Zondagsdienst Alleen voor spoedgevallen wordt de medische dienst Zondag 29 Aug. waargenomen door dr. W. Verbeek te Hoogland, tel. K 3493-260. Deze waarneming geldt voor Hoogland, Hooglanderveen en Hoevelaken. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk Zondag 29 Aug. 10 uur de heer van der Heide te Amersfoort. Hoevelaken Predikbeurten Zondag 29 Aug. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. J. van Amstel. Geref. Gem. geb. „Bouwlust" 9.30 en 6.30 uur Leesdienst. Medische Dienst Zondag 29 Aug. wordt de artsen- dienst alleen voor spoedgevallen waargenomen door dr. F. W. Klaa- renbeek, tel. 210. Geblokkeerd geld voor nationaal huldeblijk De minister van Financiën heeft goed gevonden. dat aan het Nationaal Comité ten behoeve van het aan de Koningin aan te bieden nationale huldeblijk gif ten van 500.of meer ten laste van geblokkeerde rekeningen worden ge schonken. Voor elke overboeking is toestemming nodig van dc Nederlandse Bank De vergunning wordt verleend, indien daartegen geen fiscale bezwaren be staan Ook heeft de minister toegestaan, dat bedragen van Inschrijvingen ln het Grootboek 1946 aan het comité worden geschonken. Hiervoor geldt niet het mi nimumbedrag van 500 Wel moeten de bedragen zijn afge rond op 100.—. Indien de inschrijving op het ogenblik der schenking meer dan 1000.bedraagt, is een machti ging nodig van de ontvanger der direc te belastingen Er worden van Koning Hiskia grote en geweldige dingen verteld in de Bijbel. En de Siloah-tunnel, die hij deed graven, om Jerusalem in tijden van oorlog van water te voorzien, getuigt nog heden van zijn grote doorzetting. Maar groter dan al deze dingen is de koning in dat moment, dat de Assyrische belegeraars hem zwart op wit voorrekenen, dat hij voor een verloren zaak vecht. Dan tracht hij niet, de zorgen weg te lachen. Dan probeert hij ook niet, het on mogelijke mogelijk te maken. Dan erkent hij, dat hij menselijk ge sproken geen uitkomst meer heeft. Maai' mét deze diplomatieke brie ven gaat hij het heiligdom van zijn God binnen, en spreidt ze uit op het altaar, en laat ze de Here God lezen. Daarna volgt er een vurig en smekend pleidooi, dat de Here zijn volk verlossen zal. Groter dan alle momenten, ons uit het leven van deze Koning ge tekend is dit éne ogenblik, waarin hij neerknielt voor God. Vijftig jaren geleden werd Hare Majesteit de Koningin geroepen tot haar hoge, verantwoordelijke en eenzame post. In een Europa, waarin de vorstenhuizen talrijk waren als de volken. Nu, na vijftig jaren, legt deze Vorstin haar taak in handen van Haar koninklijke Dochter. Door twee wereldoorlogen heeft Zy Haar volk geleid. In bal lingschap heeft Zij geleefd. En Hare rustige heldere stem. die in o benauwde dagen opklonk, had iets van het heldere, eenvoudige, kin derlijke van deze biddende Hiskia, die de Here God inzage van z'n diplomatieke correspondentie gaf. Moge Haar levens-avond lichten de zijn. En moge de weg van de Nederlandse troon naar het altaar der Godsontmoeting ook in de toe komst de sporen dragen van recht koninklijk gebruik. v. E. NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Alblas L. Brasser te Rij£sen tc Zwammerdam J W. Bee- rekamp te Vianen; te DrutenLeeuwen A. v d. HeiJ tc Nederhorst—den Berg; tc Kamcrik J. W de Bruijn te Spran te Werkhoven W. Kranendonk te Och- tcn. GEREF. KERKEN Tweetal te Heerenveen (vac. A. J. Bouma) W. H. J. de Boer te Midwolde en F J. Scholten te Oenkerk. Beroepen te Dwlngclo G. Mcyster cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Amstcrdam-Z (miss pred. voor de zending onder do Joden) B. D. Smecnk te Renkum Hcelsum GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Edcrveen M. Blok tc Zeist en H- Ltgtenberg te Rotterdam-W Bedankt voor Goudswaard en voor Nleuw-Bcyerland J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor 's-Gravenhage G Veg- ter te Groningen. JlvJFc rf Op het uur, vooraf gaande aan 't. eten. Zal 'k mijn TIP niet gcmakk'UJk vergeten Tip van Bootz naar Ik meen. Staat beslist nummer één. Alleen ge moet het eerst weten Inz. Hr. G L. Den Haag ontv. 1 fl. TIP Hedenavond HILVERSUM I" 19.Nieuws; 19.15 Causerie door pater Ludger Thlcn. car- meliet: 1930 Gr.pl; 1945 Reg. ultz.; 20.Nieuws; 20.05 Benjamtni Gigli; 20.20 Lichtbaken: 20 50 Koninklijke Har monie van Horst; 21.25 Gram. muz.; 22 T- Weekend-serenade; 22.37 Actuali teiten; 22 45 Avondgebed: 23.— Nieuws; 23.20 24Haydn en Dvorak. HILVERSUM II: 19.— Artistieke staalkaart; 19.30 Rally der Nederl. jeugd: 20— Nieuws; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Gevar. prog.; 21.15 Socia listisch commentaar; 2130 Weekend- orkest; 22.Hoorspel; 22 20 Orgelspel; 22.40 Jan Corduwener; 23.Nieuws; 23.15 Wereldraad der kerken 23.20 24 Gr.pl. Morgen HILVERSUM I: 8 00 Nieuws, water standen; 8 15 Viool: 8.30 Morgenwijding: 9.30 Nieuws waterstanden: 9 45 Ars Rc- diviva: 9.55 Londens Philh. Ork 10 25 Inleiding Hoogmis; 10 30 Hoogmis; 12.09 Angelus; 12.03 Orgel: 12.15 Apologie 12.35 's Bands kinderen feliciteren "s lands Moeder; 12 55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws: 13.20 Lunchconcert: 13.40 Spl- neuza; 14 00 Gooise kring; 14 55 Berliins Philh orkest 15.30 Verenigde Missiona rissent 15.40 Muzikale Tombola: 16.10 Wereldkampioenschappen wielrennen: 16 25 Tweede Vespers; 17 00 Kerkdienst: 18.30 Reg uitz.: 19.00 Oude Psalmen in een nieuwe tijd. 19.15 Bladzijden uit mijn Indisch Dagboek; 19.30 Nieuws, weer*. 19.45 Gr.pl.; 19.50 In 't Boeckhuys 2D.05 Cello cn piano: 20 12 Galaconccrt te Maastricht*. 2215 Piano: 22.37 Actu aliteiten; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws.: 23 15 Dichte toets. HILVERSUM II: 3.00 Nieuws: 8 18 New London Striikorkest: 8.30 Voor het platteland; 8 40 Barcarole: 9.12 Postdui- venbenchten-, 9.15 Men vraagt; 9 45 Geestelijk leven; 10 00 Avondmaals dienst **oor "Wereldraad te Amsterdam; 12.00 Les Gars de Paris: 12 40 Gemengd 1<oor; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen: 13.20 John Renovzt: 13,50 Feestklokken: 14 05 Boekenhalfuur: 14.30 Gus Deloof on zijn orkest; 15 00 Filmpraatje: 15,15 Kamerorkest; 16 30 Reportagedlenst; 17.00 Het mooie Protestantse kerklied: 37 30 ..De Stemdes Volks": 17.45 We reldkampioenschappen wielrennen: 18.- Nleuws, sport; 18.15 Pop orkestmuziek: IB.UD Radiolympus; 20 00 Nieuws: 20.05 ■Reportagedienst: 20 15 Omroeporkest: 21.00 Drie mannen in de sneeuw hoor spel: 21.30 Romanoers: 22.00 Cabaret programma; 22.30 Hoorn, viool piano; 23(00 Nieuws; 2315 Beschouwing Con gres van de Wereldraad der Kerken; 23.20 Gr.pl. Maandag Nationaal programma "7.'00 Fanfare; 7 01 Nieuws; 7 15 Gym nastiek 7.30 RadfcD koper kwartet; 8 00 Nieuws: 8.15 Orgelspel. 8 45 Opgewekte morgenklankon; 9 30 Waterstanden; 9 35 Boedapesier strijkkwartet; 10.00 (Hil versum II) Morgenwijding door ds. Sil- üevis Smttt: 10 Q0 ifHtlvcrsum I) Mor genwijding door ZJS Heer Henri de Grecye; 10.30 50 jaar Ned. Muziek; 11.00 Wilhelmus, voordracht; 1120 Aubade aan HM de Koningin; 12 00 Vrij en Blij; 12 30 Weer; 12 33 Les Gars de Pa ris. 13.00 Nieuws: 13.15 Alle elf zeggen het zelf: 14.0P Andre Kostelanetz: 14.15 De zorg -voor <rie 'volksgezondheid door dr C v d Berg; 14.35 Bonbonnlère* 15 35 Korte Instrumentale soli: 16.00 Ontwikkeling van het schoolwezen door dr. J. J Gielcn; 16.20 Malando; 16.45 Koor: 17 00 Reportage van de aankomst van H M. Koningin Wilhelmina aan het Amstelstatlon te Amsterdam en van de intocht in de Hoofdstad: ïaoo Nieuws, weer; 18 15 Concert door de Kon MIL Kapel; 18.45 Gemengd omroep a rape 11a koor.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2