Eemstad groeide snel tot ver buiten de oude wallen Binnen de grachten bleef veel schoons behouden Eén koningin VIJF burgervaders AMERSFOORT ONDER KONINGIN WILHELMINA Vijftig jaar geleden in Hollandontdekt als een ideale woonplaats 4 Zaterdag 28 Augustus 1948 Van het stadhuis uit werd de op bloei van Amersfoort gedurende de regeringsperiode van Koningin Wilhelmina door de stadsbestuur ders geleid. Wie het complex ge meentegebouwen van thans eens vergelijkt met de ruimte, die men destijds in het ene patriciërshuis ter beschikking had, vindt daarin een bewijs voor Amersfoorts groei. TT7ANNEER dc kanonniers, die op 1 September 1880 's morgens om 7 uur met 51 saluutschoten aan het nog slapende Amersfoort de ge boorte van Koningin Wilhelmina aankondigden, vandaag de dag nog eens onze Keistad konden terug zien ze zouden haar niet meer kennen. In de prille Jeugd van onze jubilerende Vorstin was Amersfoort nog een kleine plaats van 13000 zielen en eigenlijk was dé rijdende artillerie, die op de Westsingel gekazerneerd lag, de enige die geregeld wat leven in dc brou werij gaf- Onze stad lag voor het allergrootste deel nog binnen dc plant soenen besloten en 10500 stadgenoten woonden toen nog binnen dc oude wallen. Alleen „Nimmerdor" had electrische verlichting T N de jaren vóór 1880 had Amers- foort gelukkig niet die driftige industriële ontwikkeling meege maakt, welke zo zeer haar stempel heeft gedrukt op fabriekssteden als Maastricht en Haarlem en het is eigenlijk eerst tegen het einde van de vorige eeuw dat men in Hol land de Eemstad ontdekt. Ontdekt als ideale woonplaats temidden van een ideale omgeving met een overvloed van natuur schoon, ideaal vooral, toen de aan leg in de tachtiger jaren van de spoorlijn van Amsterdam naar Nij megen onze stad tot een knoop punt van spoorwegverkeer had ge maakt. Ook het liggen in garnizoen van een infanterieregiment na de bouw van een reustachtig ka zernecomplex aan de Leusderweg omstreeks diezelfde tijd heeft ongetwijfeld niet weinig tot deze ontdekking en tot de uitbreiding van Amersfoort bijgedragen. City-vorming De inkomst van vreemdelingen bevorderde reeds betrekkelijk vroeg de vorming van een nieuwe villawijk aan de voet van de Amersfoortseberg, maar toch duur de het nog geruime tijd, voor de gegoede burgerij de oude stad uit trok om zich in de nieuwe buiten wijken te vestigen; dit laatste een omstandigheid, eigen aan haast iedere groeiende Nederlandse pro vinciestad rond de eeuwwisseling. En zo zien we dan ook in 1898 nog tal van Amersfoortse gegoede fa milies wonen binnen de oude wal len en vond men b.v. in de Lange- straat tussen de zeer vele kleine winkels der opkomende nering doenden nog altijd een enkel pa triciërshuis, zo als dat van dokter Rolandus Hagedoorn, architect Eysvogel, ingenieur Hoekstra van de Hollandse IJzeren, de oude heer 'J. D. Methorst telg van een be- jroemd Amersfoorts geslacht, ma joor Heldring en anderen. Ook de jonge officieren van het garnizoen zochten nog bij voorkeur hun ka mers in Langestraat en Utrechtse straat en bekende officiersnamen lezen we, als die van de paarden arts baron Bentinck, de luitenant der infanterie Van den Dam van Heijst, ritmeester Maas Geestera- nus, en die van de huzarenofficier op wiens naam we rond Sinter klaasavond zo jaloers konden zijn vanwege de vele boterletters; lui tenant Juckema van Burma,nia ba ron Rengers van Warmenhüizen. Maar tussen 1900 en 1910 had het grootste deel der Amersfoortse elite de weg naar de Berg gevon den en kwam (het gewone ver schijnsel) voor de uittocht de beurt aan middenstand en arbeiders en zo zien we omstreeks deze tijd ook voor Amersfoort reeds de neiging tot zgn. cityvorming, waarbij het woonelement van de binnenstad gaat wijken voor het zakenbedrijf. Een tendenz tot ontvolking van de oude binnenstad, juist zo typerend voor de grootstad en voor de mo derne woonsteden. Een bevolkings beweging welke zich heeft voort gezet tot op de huidige dag; in 1898 woonden nog 10.590 Keientrekkers achter de oude wallen, welk aan tal in 1930 reeds was geslonken tot 6900 zielen en thans vermoedelijk niet boven de 6000 uitkomt. I Ruimtelijke groei De buitenwijken daarentegen groeiden op soms Amerikaans- sntelle wijze: in 1880 woonden daar nog geen 3200 mensen, in 1930 tien malen zoveel en nu (de volkstel- lingcijfers 1947 zijn nog steeds niet gepubliceerd) ongeveer 51.000. De geweldige ruimtelijke groei van Amersfoort, nodig om de aanwas der bevolking op te vangen, kan elkeen wel constateren die zich de moeite geeft, door de nieuwere stadsuitbreidingen in Vermeer- en Leusderkwartier en Indische Buurt, langs de flanken der Amersfoort- AMERSFOORT maakte onder Koningin Wilhelmina welhaast de bloeiendste periode van zijn geschie denis door. Het dorpse karakter ging verloren, van alle kanten stroomden nieuwe inwoners naar de stad aan de Eem, waar zij een werkkring vonden of van hun rust kwamen genieten. De structuur van het stadsleven onderging een radicale wijziging naar geest en vorm en vond tenslotte aan het einde der laatste halve eeuw o.a. een nieuwe gestalte in de twee jaar geleden opgerichte Amers foortse Gemeenschap. Wat er allemaal is veranderd? De opsomming daarvan zou boekdelen vullen, doch aan de vooravond van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin, onder wie Amersfoort van onbetekenende provincieplaats tot een belangrijke, welvarende stad groeide, willen wij II toch het een en ander uit die recente locale historie vertellen. Peter van der Birkt stelde voor ons dit, uiteraard zeer be knopte, overzicht samen. se berg, door Soesterkwartier en Kruiskamp te dwalen. Twee uur had in 1900 onze stadsomroeper Boersma nodig voor z'n rondgang; in 1933 daarentegen al zes lange uren! Verkeer Even revolutionnair als het ge zicht van onze stad, veranderde tijdens de afgesloten regeringspe riode van Koningin Wilhelmina het Amersfoortse verkeersbeeld. En hierbij doel ik niet zo zeer op de verkeersopstoppingen bij de be ruchte overweg, die vroeger uiter aard niet plaats hadden maar die tegenwoordig schreeuwen naar een radicale oplossing. En óók niet zo zeer op de verandering van de spoorweghakkepuf uit 1898 in de moderne gestroomlijnde locomotief van 1948. Dc electrische trein even wel heeft werkstad en woonstad dichter bij elkaar gebracht en snel ler dan men van uit de city van Utrecht zijn huis bereikt in Hoog raven, brengt de electrische de forens naar het veel gezonder Amersfoort. Veel zichtbaarder ech ter is het stadsbeeld van Amers foort door het zo zeer veranderde wegverkeer bepaald. Wanneer we in deze dagen haast met angst in het hart de vliegende melkauto's door de binnenstad zien razen, kunnen we ons slechts met grote moeite indenken, dat het nog maar 45 jaar geleden is dat onder over weldigend bekijks op 23 September 1903 de 40 automobielen en stoom- fietsen der deelnemers aan de eer ste nationale betrouwbaarheidsrit door de Langestraat hobbelden. En welk een ongekende wereld gaat voor een jongere open, wan neer hij in een krantenbericht van het jaar 1907 leest, dat de politie procesverbaal opmaakte tegen de chauffeur van automobiel no. L80. omdat deze in de Langestraat bij de Sprengel harder had gereden dan zeven kilometer per uur (harder dan stapvoets)! En Dick Renooij zal niet weten, in welke wereld de R.K. Centrale Kiesver eniging van Amersfoort in 1908 leefde, toen deze een adres stuurde aan het Tweede Kamerlid voor Amersfoort Jhr. van Asch van Wi)ck, waarin werd verteld dat de veiligheid van het verkeer in het district Amersfoort in gevaar werd gebracht door het rijden, langs de hoofdwegen, van niet minder dan 40 automobielen dagelijks en op 1915 na lange en moeilijke onder handelingen de R.K. Vereniging „Het Tuindorp" van de Gemeente een stuk bergterrein (waarop de St. Ansfriduskerk zou verrijzen) van 150.000 vierkante meter tegen 55 cent per m3. Verscheidene leden dier vereniging kochten er weer stukken van voor eigen rekening tegen f 1.30 per centiare en wel in totaal 'n oppervlakte van 60:000 m'. Nog vóór het jaar om was had de bouwpastoor dus een winst van f 45.000, die direct beschikbaar waren, om met het bouwen van de St. Ansfriduskerk te kunnen be ginnen. Volksgezondheid Tot de aspecten van de groei van het maatschappelijke leven in Amersfoort, welke wij in dit her inneringsartikel behoren aan te stippen, behoort ongetwijfeld de ontzagwekkende verbetering van de volksgezondheid. Haast als van zelfsprekend aanvaardt de Amers- foorter van 1948 de moderne ge makken van watercloset, waterlei ding, gas, electriciteit, doucheruim te en wastafel, waarvan onze stads architect de heer Zuiderhoek de nieuwste arbeiderswoningen in het Soesterkwartier heeft doen voor zien. We realiseren ons eigenlijk hele maal niet meer, dat nog geen men senleeftijd geleden slechts „Nim merdor" in het bezit was van elec trische verlichting, dat gas voor een arbeider onbereikbaar ver weg was en waterleiding een onbetaal bare luxe en dat we zeventig ja ren geleden nog niet eens een ge- huis Aldegonde (dat baron van Boetzelaer tonnen gelds heeft ge kost en hem veel narigheid bracht) een betrekkelijk modern ingericht ziekenhuis, dat in 1905 ophield te bestaan. Het Sint Elisabethgasthuis in de Muurhuizen werkte in 1905 nog met uitsluitend onge schoolden, de Eerwaarde Zusters van Sint Joseph, en bezat zelfs geen badkamer en geen operatie kamer. Niet treffender is de groei aan te duiden naar een betere be scherming binnen een halve eeuw van de Volksgezondheid, dan met een verwijzing naar het moderne Lichtenberg-ziekenhuis, prachtig gelegen te midden van de bossen. „Tering" Een wel zeer gevreesde volks ziekte ook in Amersfoort was de longtuberculose. Meermalen ver meldt de stadsgeschiedenis berich ten als de navolgende uit 1880; „H. v. N. een oppassend huis vader, woonachtig in de Helle- .straat, is Dinsdagmorgen bij her haling ener bloedspuwing dood gebleven. De man laat eene be hoeftige weduwe en zes kinderen „na". En het is slechts een bijzondere illustratie van het algemene geval, wanneer we in 50 jaren oude Amersfoortse dagbladen adverten ties lezen, waarin de stadgenoten om hulp wordt gevraagd voor de nagelaten betrekkingen van een aan tering overleden postbode of ondersteuning wordt verzocht voor een schoolmeester, die in het laatste stadium van tuberculose verkeert. Wat voor een zee van verdriet ligt er tussen toen en nu. tussen 1898 toen alles werd overgelaten aan do particuliere liefdadigheid en 1948, waarin een longspecialist als dr. Drion gratis kan worden geconsul teerd en een beschermend net van sociale voorzieningen het meren deel der Amersfoorters omringt. to Oud-Amersfoort Ik ben mij er ten volle van be wust, dat de beschrijving van de stadsgeschiedenis van Amersfoort over de laatste vijftig jaren bin nen het raam van dit dagbladarti kel, zelfs voor wat de hoofdlijnen betreft, verre van volledig kan zijn. De ontzaglijke veranderin- In die hele, lange regeringsperiode van Koningin Wilhelmina onderging de structuur van Amersfoort naar geest en vorm een grote verandering. Veel, heel veel van het oude verdween en meestal kwamen er betere dingen voor in de plaats. Anderzijds kwam er, in enkele gevallen te laat, onder brede lagen der bevolking begrip voor oude waarden, die eenmaal verloren niet meer kunnen worden teruggewonnen. Zo kwam men er gelukkig toe om al het oude, dat schoon en goed was, te conserveren of zelfs weer op te bou wen. ,jDe Grote Slok", op de hoek van de Langestraat en Zevenhuizen is hiervan een veelzeggend voor beeld. Het tegenwoordig stadsbestuur doet, voor zover de sobere geldmiddelen het toelaten/alles wat in zijn vermogen ligt om iets van vroeger eeuwen binnen de wallen te doen herleven. Zo zal ook het vroege re Burgerweeshuis, thans nog Jeugdherberg, in vroegere luister worden hersteld. Verscheidene muurhui zen werdenmodern ingerichttoch in oude vorm hersteld. drukke dagen zelfs 70. In dit adres werd aan ons Kamerlid gevraagd, te willen ageren voor de beperking van de snelheid tot hoogstens 10 km in de bebouwde kommen, en daarbuiten 20 km maximaal. Scholen en Kerken Bevorderde het spoor- en weg verkeer, dat tienduizenden van buiten naar Amersfoort trokken om daar te wonen, deze vreemde lingen op hun beurt bevorderden indirect de stijging van het peil van het onderwijs, en de verbete ring van de uiterlijke outillage. Dat Amersfoort op onderwijsgebied als betrekkelijk kleine stad zulk een goed figuur slaat, is behalve aan de veranderde tijdgeest voor een zeer groot gedeelte aan dc omstandigheid te danken dat Amersfoort jaren door 'n stroom van vreemde inkomelingen te ver- verken kreeg (Slechts 1320 van de 3627 Amersfoortse mannelijke kie zers waren in 1915 Amcrsfoorter van geboorte!). Welk een uiterlijke verandering het onderwijs in onze stad gedurende de laatste halve eeuw onderging, dat bemerken we door vergelijking. Welk een ver schil tussen de ruime school aap de Zonnebloemstraat en de stadsar menscholen van weleer in Koning straat en Koestraat. Welk een we reld ligt er tussen de oude HBS aan het Plantsoen (nu Distributie- dienst) en het schoolpaleis daarop de Berg. En dan het Gym, eertijds op de Westsingel (gebouw G.G.D.) en nu een vorstelijk buitenver blijf gelijk! De snelle uitbreiding van Amers foort stelde ook aan de onderschei den Kerkbesturen haar problemen. Reeds in 1909 hadden de Roomsen actief als altijd een nieuwe kerk gesticht op het Geitenveld, eerst omstreeks 1932 gevolgd door de Protestanten met hun Emma- kerk. En 'wellicht beter dan in me nige zwaarwichtige studie blijken hier op dit punt de mentaliteits- verschillen tussen Hollandse Ka tholieken en Protestanten in het volgende voorbeeld: Op 1 Januari 1908 waren tot dusverre ruim f 3800 bijeengebracht voor de aan de Soesterberg te bouwen wijkkerk der Nederd. Hervormde Gemeen te, welke een kwart eeuw later werd gebouwd. Aan de andere kant van de stad daarentegen kocht in MR. F. D. GRAAF SCHIMMELPENN1NCK was burgemeester van 1S911S99. De typische omstandigheid deed zich. voor dat hij behalve burge meester ook lid van de gemeente raad,Provinciale Staten en Tweede Kamer was. znn, gên op het gebied der arbeidersbe weging* en de emancipatie der rooms-katholieken ook in Amers foort, welke tijdens de regering van onze Koningin zich voltrokken, zijn beide dunkt me belangrijk genoeg, om door deskundiger pen dan de mijne te worden belicht. Intussen zou ik wèl in mijn taak als overzichtschrijver te kort schie ten, wanneer wij samen, U en ik, zouden voorbijgaan aan hetgeen ons Amersfoorters zozeer aan het verleden bindt en de onontbeerlij ke continuïteit in het Amersfoortse gedachtenleven zozeer in de hand werkt: de oude stad. Want kunnen wij ons in een óf andere buiten wijk nog altijd indenxen, te leven in een willekeurige stad X of Y (in geen ander land gelijken de moderne clichébuitenwijken der verschillende steden zo zeer als druppels water op elkaar) in het oóde hart van het oude Amers foort. onder de hoede van de Lie ve Vrouwetoren en in geheimzin nige kronkelende straatjes, vinden we ons zelf terug. De Monniken dam noodt nog altijd tot mijmeren en gelijk reeds honderden jaren bloeien op de Zuidsingel in het voorjaar de linden en nog altijd geliik in onze jeugd gooien de schoolkinderen in de herfst naai de beukenoten en de kastanjes aan de bomen, daar achter het Davids- hof. Wèl zag de voorbije halve eeuw de schending van Amers foorts mooiste pleintje: het Sint Janskerkhof, door de bouw van een afgrijselijke paardenstal, wèl stel den wij ons twintig jaar geleden als dwazen aan toen wij toelieten dat een eeuwenoud buurtje ging ver dwijnen voor de afschuwelijk lelij ke Markthallen, wèl gingen enige prachtige muurhuizen verloren bij' de bouw van de onmogelijk hoge school van de Zusters der O.L.V. stichting en wèl krijgen we geeuw honger elke keer als we kijken naar de lelijk gapende winkel te genover het zo prachtig gerestau reerde herbergje „de Grote Slok". Maar verder is het goed, goed, goed, want we weten ons binnen de ring der oude vestinggrachten al dat vele moois dat behouden is ge bleven en al het waarliijk schone, dat nu nog verborgen ligt achter vele cerrtentlagen, maar dat naar de toezegging van onze burgemees ter. in het Consthuijs het vorig jaar gedaan eens weer zal schitteren in een gloed van zachte pastèl- tinten. PETER VAN DE BIRKT. Amerikaans snel was de groei van Amersfoort in de afgelopen halve eeuw. Overigens was niet alleen het tempo modern. Wie zo eens in de Eemstad om zich heenkijkt ont waart overal en in allerlei dingen de kenmerken van een moderne geest. Het gymnasium aan de B. W. laan met zijn lange horizontale en verticale lijnen, bepaalt voor een groot deel het karakter van dit stadsdeel. Ook in de nieuwe arbeiderswijken wordt volgens mo derne begrippen gebouwd. meentereiniging hadden en de zor gen hier voor aan een pachter wa ren toevertrouwd. En dan later het hooggeroemde tonnenstelsel. De tonncnschuit lag aanvankelijk pp het Havik, maar vanwege de stank verhuisde hij naar de latere vaste ligplaats in de Wcstsingel naast dè voet van de Lieve Vrouwetoren (steiger nog te zien) waar de ster ke helling van veldkeien vanwege haar steilte niet bevorderlijk was' voor de goede gang van zaken. Menige tónnenkar is er zwaar be laden weggegleden en menigmaal stortte zich de geurige inhoud als een waterval in het water van de Singel. Welk een enorm verschil met de moderne Gemeentelijke Reini gingsdienst, welke er zoveel toe bijdraagt, dat Amersfoort haast de netste stad van het land is. Welk een enorme verbetering ook in de ziekenverpleging! Een halve eeuw geleden bezat Amersfoort slechts in het particuliere zieken- JHR. MR. T. A. VAN ASCH VAN WIJCK burgemeester van Amersfoort van 1883—1890 en 1900—1901. In de jaren tussen deze ambtsperiode was hij o a. gouverneur van Suriname. Overleed in 1902 als vnnister. JHR. J. W. A. BARCHMAN WUIJTIERS bekleedde in onze stad het burge meestersambt van 19011912. Deed zeer veel voor de aankoop van „Birkhoven", welks huidige staat sportterreinen, wandelpark een van zijn idealen wasx MR. J. C. GRAAF VAN RANDWIJCK burgemeester van 19121940 en in 1945. Door de meeste Amersfoorters nog lang niet vergeten. Een humaan mens, zeer geliefd onder brede la gen der bevolking. Amersfoorts uitbreiding vond grotendeels onder zijn energieke leiding plaats. H. MOLENDIJK ivcrd burgemeester van Amersfoort op 1 November 1946. Geestelijk vader der Amersfoortse Gemeen schap. Deed zich kennen als een krachtig magistraat. Maakte zich snel bemind in alle kringen der bevolking. Een grootse taak is nog voor hem weggelegd in onze snel groeiende en zich vernieuwen de oimC.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4