Ifwpl©* oerenfabriek, 4 N.V.PhoenixBrouwerij ELECTRO - MONTEUR Amersf. Auto Verh. Inr. LUXE AUTO'S Toekomstig winterverblijf van prinses Wilhelmina Driebergse landauer rijdt mee in Kroningsstoet Parelmoeren kantwerk tegen een donkere hemel „Tweede Duitse Republiek gaat Woensdag bestaan DAGBLAD AMERSFOORT iiinuniittiiiii THE SPORT SHOP THE SPORT SHOP DURYEA UW BRANDPUNT EIGEN KRANT Statig maar ongeriefelijk gebouw herbergt een intieme flat Reparateurs hebben na de feesten heel wat bij te lappen Advertentiën HEIDE MAN Rijwielstalling MOBIE Aangeboden heel Huis hygiënisch) Geeft 5 prachtige prijzen en boven dien een week 10% korting- Gemeentelijke Publicatie GRATIS schooltas BRANDPUNTEN Snouckaertlaan no. 7 PALEIS OP DE DAM METAMORFOSEERT, (Speciale berichtgeving) T7 OOR de laatste maal heeft koningin Wilhelmina van middag de kamers in het paleis op de Dam betrokken, waar zij gedurende vijftig jaar bij elk ver blijf in de hoofdstad heeft ge woond. Het zijn de vertrekken op de eerste verdieping in de hoek van Dam en Paleisstraat, aan de voorzijde grenzend aan ontvang-kamers, waaronder de Mozes- en Aaronzaal. aan de zijkant aansluitend bij de kamers van het Prinselijk paar. DE volgende maal, dat prinses Wilhelmina in Amsterdam komt, zal zij wonen in een „flatje" op de derde verdieping van het paleis aan de zijde van de Nieuwe kerk. In het feit, dat zij opdracht heeft gegeven enkele vertrekken te verbouwen tot een appartement, ligt een bevestiging van hetgeen wij reeds hadden vernomen, n.l., dat de koningin voornemens is haar na-oorlogse gewoonte Am sterdam als haar winter-residentie te beschouwen, te handhaven Verwacht wordt, dat zij elke win ter minstens drie maanden in de hoofdstad zal doorbrengen. Eén van de kamers is verbouwd tot atelier, want prinses Wilhelmina wil veel meer tijd geven aan haai schilderkunst dan het koningin Wilhelmina vergund was. Het nieuwe appartement van de koningin heeft één bezwaar: de ligging op de derde verdieping, want ondanks alle vernieuwingen in het paleis, is er nog altijd geen lift. Niet zo lang geleden is het daarvoor uitgetrokken bedrag op de begroting geschrapt. Naar wij menen te mogend aannemen, dat minister Lieftinck thans wel be reid zal zijn de benodigde gelden te fourneren en de bouw van een lift urgent te verklaren! Voor het overige biedt het nieu we verblijf de koningin alle mo derne comfort; er is electrisch licht, de kamers worden centraal verwarmd, er is een badkamer met warm en koud stromend water. Dat spreekt wel vanzelf! zal misschien iemand zeggen. Maar het spreekt helemaal niet vanzelf, want tot 1937 toe werden in het Amsterdamse paleis elke avond de patent lampen in gereedheid ge bracht en aangestoken, waren er enkele mannen of vrouwen nodig, wier enige taak het was te zorgen, dat in de bewoon de kamers kachels brandden, en kon niemand gebruik ma ken van een moderne badka mer, want die was in het ge hele paleis niet te vinden. Met lampetkannetjes moest het benodigde water worden aan gevoerd. Pas toen het paleis definitief rijkseigendom was geworden, is men begonnen met de grote res tauratie, die een dusdanige verbe tering werd, dat de koningin bij haar eerste na-oorlogse verblijf in Amsterdam kon zeggen, dat zij thans een echt prettig tehuis had. In 1937 is in de kamers van het prinselijk paar het traditionele meubilair met veel rood pluche en veel tierlantijnen vervangen door moderne meubelen. In de kamers van koningin Wilhelmina bleef het staan. Het enige, wat de koning», heeft laten vervangen, toen zij hier langer ging wonen, waren de schil derijen. Zij heeft toen een aantal doeken laten ophangen uit haar particuliere collectie, waar zij graag geregeld naar wilde kijken. Maar in het nieuwe appartement was bijna geen meubilair aanwe zig de kamers werden vroeger wel eens, maar niet vaak, door leden van de hofhouding gebruikt; het is nu sober, maar nieuwerwets ingericht. Waarvoor de oude vertrekken van de koningin zullen worden ge bruikt. is nog niet bekend. De prinsesjes, die nu voor het eerst in Amsterdam logeren, hebben de beschikking over de kamers in de hoek van Mozes- en Aaronstraat en N.Z. Voorburgwal, nabij de troonzaal. Deze vertrekken stonden vroeger ter beschikking van koningin Emma; al in 1938 zijn zij in „kinderkamers" veran derd. HET is niet alleen druk rond het paleis op de Dam, ook binnen de zware muren botsen de mensen op elkaar. Het paleis telt alles inbegrepen een 150 ka mers; maar het wordt bewoond door veel meer dan 150 mensen. Behalve de koninklijke familie met haar gevolg en de leden van de hofhouding is er 150 man in wonend personeel. Dit betekent, dat er in sommige personeelska- mers drie en vier bedden zijn neer gezet. Zoveel bedden waren er in het paleis niet aanwezig, het v erblijf van de koninklijke familie in de hoofdstad is dan ook voorafgegaan door een grootscheepse verhui zing. Uit alle andere paleizen zijn bedden en beddegoed naar Am sterdam gebracht. Maar daarmee was men nog niet klaar; er moest serviesgoed ko men en bestek; de voorraad potten en pannen moest worden aange vuld, want al deze mensen, die in deze dagen heel hard moeten werken, moeten ook eten. Ook voor de gala-diners en an dere ontvangsten de voorraden van het Amsterdamse paleis worden aangevuld. De kostbare serviezen zijn thans alle zorgvuldig opge borgen. opdat zij straks de grote tafels, die in de Burgerzaal zullen worden aangericht, kunnen sieren. Op Maandag 6 September zullen daaraan o.a- plaats nemen de vor stelijke gasten en andere afgezc\- ten van buitenlandse mogendhe- Van een eenzaam hoekje naar een groot feest. Dit is de Driebergse lan dauer van de fa. W. Hoek, die op 6 September achter de Gouden Koets door de Amsterdamse straten zal rijden. De heer Valk, adjudant van HM. de Koningin, die al weken naar een bijpassende landauer had uitgekeken, heeft hem uitgezocht. Foto Blom) In het donkerste hoekje van een grote stal stond de landauer, onop vallend achter ar.dere rijtuigen. Vele jaren werd er nauwelijks naar hem omgezien .n zo was hij een tikje wijsgerig geworden. De tijd vervloog. In het moderne ver keer voelde de landauer zich niet thuis. De auto's verdrongen hem van de weg en zo belandde hij op zijn stille plekje Niemand scheen er op te letten, dat hij toch eigen- Hik met zijn acldige lantaarns en zijn mooie blauwe kussens iedere luxe auto in de schaduw stelde. Een sta in de weg, dat was hij nog en als hij niet <-p zo'n onopvallende plaats had gestaan, was hij mis schien al lang opgeruimd. Dat hij van heel goede komaf was, kon je eigenlijk alleen nog maar zien, als hij een pacr keer per jaar naar buiten ,/erd gereden voor een schoonmaakbeurt, dag gingen de deuren voor hem open. En toen, op een mooie Augustus- „Dat is precies wat ik al weken den, maar ook alle Kamerleden, van wie niemand verstek hoopt te laten gaan. Er zullen 15 koks cn de nodige koksmaatjes bezig zijn in de gfote gelijksvloers gelegen keukens. Verwacht wordt, dat de maaltij den ook deze week sober zullen zijn, dat er b.v. weinig vlees en kaas zal worden opgediend en dat de koks rekening zullen moeten houden met het feit, dat boter op de bon is. Alleen voor de gala diners-koningin Juliana biedt op 8 September het éorps diplomatique een maaltijd aan wordt „een extra toewijzing verstrekt." Er zal geen oude wijn kunnen worden geschonken, want het enige, dat de Duitsers tijdens de oorlog uit het paleis op de Dam hebben weggesleept, is de wijnkel der geweest. (Nadruk verboden) mogelijk naar Amsterdam," hoorde hij iemana zeggen. De landauwer wist niet, dat Nederland zich voor bereidde op een groot inhuldigings- fcest en dat achter de Gouden Koets naar oud gebruik drie landauers zouden moeten rijden zo als dat was gebeurd in het jaar. toen Koningin Wilhelmina werd gekroond. Van de oorlog, die er de oorzaak van was, dat van de vier landau ers in dc Koninklijke stallen er zoek, stuurt U hem maar zo vlug twee geroofd werden had hij niet veel gemeikt. Wel had hij het bij het uitbreken van de oorlog mee gemaakt, dat zijn mooie, nieuwe stal in brand werd gestoken. Lang bleef hij niet in het onze kere, want hij werd naar buiten gereden en zo lang gepoetst en ge borsteld als hem nog nooit was overkomen. Toch was het nog een verrassing voor hem, toen hij op een grote vrachtauto werd geladen, die hem van Driebergen naar Amsterdam bracht. Daar zal hij op 6 Septem ber met nog twee landauers in de Kroningsstoet door dc versierde straten rijden, langs een duizend koppige menigte. Hij zal hogere gasten mogen vervoeren, dan zelfs in zijn beste tijd het geval was. Oorkonde Nat. Huldeblijk De oorkonde behorend bii het na tionaal huldeblijk zal worden ge schreven door de heer G. J. Haal- boom te Utrecht. Zij heeft de om vang van een gehele huid perka ment en 2al ongeveer 65 x 85 cm. groot zijn. Zij zal worden geborgen in een koker van scharlaken rood marokijn leer. met goud bestempeld, welke werd vervaardigd door de fir ma Brandt te Amsterdam. De heer Haalboom zal bovendien een oorkonde vervaardigen, welke door het Christelijk Nationaal Vak verbond aan H.M. de Koningin zal worden aangeboden. Ook deze heeft de erotc van een gehele huid perka ment. Amsterdam-Kroningsstad-Lichtstad (Van onze Amsterdamse correspondent). IK heb mijn geld nog nooit zo zuurverdiend, meneer." zei zuurverdiend, meneer," zei Zaterdagavond laat 'n motoragent, die een stoet van 15 autobussen met de lgden van Amsterdams ge meenteraad en hun (of haar) echt genoten en vele andere officiële genodigden door de verlichte stad had begeleid. De lange colonne heeft bijna drie uren gereden over een traject van 22 kilometer en uw correspondent heeft geluk gehad: hij mocht meerijden met de open politiejeep, die de stoet sloot en kreeg zo een véél beter overzicht van Amsterdam-in-feesttooi $ian zelfs burgemeester D'Ailly, die in de eerste bus had plaats genomen. Zaterdagavond was bestemd voor automobilisten ca bussen uit het hele land en alle Amsterdamse kranten hadden de Amsterdamse wandelaars dringend verzocht die avond thuis te blijven: volgende week is de hele stad 's avonds voor hén alleen. Nu, als 15 Amsterdam mers zijn thuisgebleven, is 't veel! Honderdduizenden waren op de been en zij vormden met de vele duizenden auto's en andere vehi kels een pèle-mêle, dat ons op het Rokin een oponthoud van een slor dige drie kwartier bezorgde! Zes rijen breed schoof het verkeer voetje voor voetje op en guirlan- den van trams garneerden de oude binnenstad. De verlichting alweer uitge breider dan zij Dinsdagavond was overtreft de stoutste verwach tingen. De gemeente heeft gezorgd voor tienduizenden gloeilampen langs grachten, bruggen, Westerto ren, Muiderpoort de prachtige torens van Zuiderkerk en Oude Kerk baden in floodlight: paarle moeren kantwerk tegen de donkere hemel, de Dam, Damrak, Rokin, de grachten baden in het licht, 150 particuliere gebouwen zijn geïllu mineerd. Normaal omvat de Am sterdamse straatverlichting 30.000 lampen. Nu branden er naar schat ting van het Gemeentelijk Energie Bedrijf 300.000 lampen, tien maal zoveel! Toch kost die schitterende ver lichting niet ééns extra veel stroom omdat 90 van alle Amster dammers des avonds het huis ver laat en dóar geen licht brandt' Eigenlijk zijn de Oranje-feesten in Kroningsstad Zaterdagavond al begonnen. In de Kalverstraat, her schapen in één Oranje-baldakijn, knalden al zevenklappers en voet zoekers. Rembrandtsplein en Lcid- seplein komen schitterend voor de dag; prachtige punten zijn ook het Spui, de Magere Brug over de Am- stel, met in perspectief de torens van Zuiderkerk en Oude Kerk op de achtergrond (dat moet u zien van de Hoge Sluis bij het Amstel- hotel af!), de Westertoren en de Muiderpoort, Bols op de Rozen gracht, de Dam. verschillende grote kantoren langs de Herengracht. Het Nationale Monument is slechts vlaggen versierd: een indrukwek kend geheel. Van honderden auto's kookten de radiatoren over en telkens hoorden wij het rammelend geluid van aan rijdingen, wanneer een lange file auto's tot stilstand kwam en de achterste wagens, door de telkens vertraagde reactie der bestuurders, op elkaar botsten. Ja, na de feest dagen zullen de Amsterdamse car rosserie-dokters het druk krijgen met uitdeuken, plamuren en bij spuiten. Zondag werkten de stratenma kers op volle kracht door: overal wordt nog gewerkt om het wegdek tijdig gerepareerd te krijgen. Aardige bijzonderheid: Woens dagavond is er een enorm nacht feest aan de Oudezijds Achterburg wal, in het oudste gedeelte van Amsterdam, ten bate van de Kin derkliniek van het Binnengasthuis en van het bouwfonds van het Em- makinderziekenhuis, dat bezig is 'n milliocn te verzamelen voor een grote modernisering. Ook het Rem brandtsplein ageert voor dat bouw fonds: de Amsterdammers kunnen daar een reis naar Zwitserland en plaatsen voor HollandBelgië win nen door te raden hoeveel Oranje lampjes daar in de bomen hangen en elke keer raden kost een kwartje. Ondanks het stralende weer was het Zondag druk in Amsterdams binnenstad. Veel auto's uit de pro vincie reden langs de versieringen, die overdag echter niet zovéél in druk maken: zij zijn kennelijk ont worpen voor de avond. Maar dan is het ook raak! Assemblée van Bonn stelt Grondwet op Woensdag I September, zal dc tweede Duitse republiek geboren worden. Op deze dag. precies negen jaar nadat Hitier de oorlog begon, waardoor tenslotte zijn Derde Rijk verwoest zou worden, zal de Assern- blée bijeenkomen, die de constitutio nele fundamenten moet leggen voor de nieuwe West-Duitse republiek. De eerste Duitse republiek begon haar leven in het Weimar van Goethe en Schiller. De tweede zal beginnen in Bonn aan de Rijn, de geboorteplaats van Ludwig van Beethoven. De tweede republiek zal geen sou- vereine rechten hebben. Haar basis is nog steeds de onvoorwaardelijke overgave. Dc Assemblée van Bonn zal haar bestaan te danken hebben aan de Londense conferentie, waarop beslo ten werd de West-Duitse ministers- presidenten te machtigen tot het bij eenroepen, op zekere voorwaarden van een constituerende vergadering. Haar samenstelling is beperkt tot af gevaardigden van de Westelijke zo nes en Berlijn en haar werkzaamheid zal zich slechts tot de Westelijke Leusden CHR. JEUGDVERENIGINGEN HIELDEN KAMPVUUR Zaterdagavond j.l. werd in „de Treek" nabij de Buurtweg, door de Christelijke Jeugdverenigingen van Leusden een kampavond ge houden. De leiding was in handen van de Heer H. Verhaar, hoofdredacteur van het maandblad „Jong Hol land", uitgaande van het C.J.M.V. Omstreeks half i.egen werd het grote kampvuur ontstoken. Hoewel de avond als zodanig be stemd was voor de jeugd, waren ook vele ouderen aanwezig. Jong en oud luisterden aandachtig naar het door de heer Verhaar gespro ken jeugdverhaal. Door de kinde ren werden voordrachten en zang met witte bloemen en aangebonden stukjes ten beste gege* en. zones uitstrekken. Haar werk zal goedgekeurd moeten worden door de militaire gouverneurs en het Duitse volk. Behalve het opstellen van een grondwet zal de constituerende ver gadering van Bonn tot taak hebben met dc geallieerden te onderhande len over de uiteindelijke vorm van een bezettingsstatuut. Van de in totaal 65 zetels van de vergadering worden er 27 bezet door dc christen-democraten en eveneens 27 door de sociaal-democraten. De sociaal-democraten. wier fractie waarschijnlijk geleid zal worden door dr. Walter Menzel, minister van binnenlandse zaken van Noordrijn Westfalen. en Andreas Gayk, burge meester van Kiel, zullen streven naar centralisatie van de economi sche macht als voorwaarde voor een geleide economie. UIT HET POLITIEDAGBOEK Nu de feesten weer voor de deur staan, is de belangstelling voor het jonge dennengroen groot. Dit is te begrijpen. Maar voor men begint te snijden of te hakken, vervoege men zich eerst bij de. boswachter, die een vergunning afgeeft. Dat de politie en de boswachters niet aarzelen om op te treden, on dervond deze week een vrachtauto bestuurder, die zonder vergunning zijn auto vol had geladen. De reke ning met een proces-verbaal is de pret die na het feest komt. Vele vrachtautobestuurders schij nen nog steeds niet te weten dat de Dodeweg een F.weg is, waarop dus geen voertuigen mogen rijden, die breder zijn dan 2.10 meter. Ook de ze week vielen weer slachtoffers. Een autobus, die niet verlicht was, ging op de bon, evenals de wielrij ders die hun bel en de verlichting hadden thuis gelaten. Een herenjas en alpinomuts zijr» gevonden. Examens Voor het diploma Vakbekwaamheid Dameskappersvak slaagde de heer E. J. Ovcrgoor uit Nijkerk Voor het kappers- vakdiploma slaagde de heer C. Kamp horst, eveneens uit Nijkerk. TANDARTS WOENSDAGOCHTEND 1 SEPTEMBER GEEN SPREEKUUR. Tijdens de feestweek is O VIERDAG Arnh. Poortwal tot 12 uur 's nachts GEOPEND. In SOESTERKWARTIER bev. beneden: 2 kamers en suite, keuken, W.C., flinke tuin. Boven: 3 slaapkamers. In ruil: voor Beneden- of Boven Etage liefst in ccn- trum. Aanbiedingen vóór Woens dag Langestr. 47. Tel. 6655. vraag gratis advies aan den adviseur van het VOOR T00NKAMERS: Amsterdam, Amstcldi)k 146. Tel. 99225-2 2719 Rotterdam, Nobelstraat 95B, Tel. 48958 Oen Haag, v. Boetzelaerlaan 90, Tel. 555564 Utrecht, Mauritsstraat 98. Tel. 11520 Haarlem. Plein 18. Tel 20879 Maastricht, Brussclschescraat 132 Breda, Spoorstraat 34A Arnhem, Sonsbeeksingel JA/Tel. 23009 Apeldoorn, Jachtlaan 10, Tel. 2620 Alkmaar, Koningsweg 70, Tel. 3730 Leiden, Hooglandsche Kerkgracht 9 In de slaapkamer is hygiène een eerste vereiste. PERPLEX-! parket is afwasbaar, geluiddempend en warm. Een fraaie vloer voor ieder huiselijk gebruik Reeds vanaf f 4.- p. M2 bij U gelegd. Doet U mee aan onze GRATIS prijsvraag? Knip deze advertentie dan uit en vul hieronder een getal onder de 500 in: No. Den Haag ONDERWIJSINSTITUUT BOSCH VAN HUNNIK LINDELAAN 2—4 EDE TELEF. 8291 Wij geven in PUTTEN en NIJKERK les in: MIDDENSTANDSDIPLOMA BOEKHOUDEN MACHINESCHRIJVEN STENOGRAFIE Inlichtingen en aanmeldingen: Voor PUTTEN: 2 en 3 September van half acht tot half tien in de Chr. schooi van Papiermakerstraat. Voor NIJKERK: 1 September van 7 tot 9 uur in de Chr. U.L.O. school Bagijnenstraat. 7 Dooi een WUna& régelt Uw stoelgang ^Volkomenj.onschodelijk o Géén gewenning KENNISGEVING. Burgemeester en wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de afdeling Amersfoort van het r. k. huisvestingscomité, afdeling uitzending van zwakke kin deren. gevestigd te Amersfoort, heden is geplaatst op de lijst, bedoeld in 'artikel 3 der armenwet, en is gerang schikt onder de instellingen, genoemd in artikel 2 sub c dier wct> Amersfoort, 28 Augustus 1948. Burgemeester en wethouders voornoemd. De secretaris, de burgemeester. J. HAARS. H. MOLENDIJK. MET 2 VOORVAKKEN (onverwoestbaar) kan afgehaald worden door ALDERKAMP, Dollard- straat 226. KOOPT OOK BIJ Van MAANEN'S LEDERHANDEL SOESTERWEG 214. zonder chauffeur. Bloemendalsestraat 65 Tel. 6621—6268. Wij hebben een verzegelde enveloppe waarin 5 getal len onder de 500 worden vermeld. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. De hoofdprijs is: Een tennisracket ter waarde van f 42.25. Ie prijs: Een voetbal ter waarde van f 30.75. 2e prijs: Een ligstoel ter waarde van f 22.00. (De ligstoel schommelt mee, een nieuwe uitvinding) 3e prijs: Een tafeltennisspel ter waarde van f 12.50. 4e prijs: Een boekwerk voor „Jeugdvoetbal" Tegen gelijkluidende waarden kunt U ook andere artikelen verkrijgen. Prijsvraaginzendingen inleveren aan onze zaak tot 11 Sept. Bovendien geven wij in de feestweek van 28 Aug. tot en met 8 Sept. 10 korting op al onze artikelen. Maak Uw groenten voller van smaak. Bind voortaan Uw groenten met wat Maizena Duryea. Groenten met Duryea bereid winnen aan smaak en strelen de tong. Maizena Duryea is werkelijk onmisbaar in iedere keuken waar met toewijding ge kookt wordt. UTRECHTSESTRAAT 39 TELEFOON 5325 TE HUUR GEVRAAGD SMALLEPAD 60 VRAAGT AMERSFOORT op de hoogte met farbrieks-installaties. Goed loon, goede sociale verzorging PENSIOENREGELING. Voor serieus persoon levenspositie. Aanmelden bij de Portier. IN UW Wie helpt een kleermaker aan een kamer of andere ruimte om in te richten tot werkplaats voor kleerma kerij voor 2 personen? Ge negen flinke huur te beta len. Brieven onder No. 8687 bureau van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN Zit-slaapbank (kapok vulling) f 30.wit ijzeren ledikant met spiraal en wit wastafeltje samen f 15. J. v. d. Heijdenstraat 24. 8677 Te koop 2 persoons eiken ledikant met auping. Ee* fornuis. Franklinstraat 72. 8679 12 stuks nieuwe thonet- stoelen met versterkingen tussen de poten, kleur licht noten. Te zien Leusderweg 2 PERSONEEL AANGEB. Biedt zich aan: jong per soon voor administratief werk of als chauffeur, liefst Noord-Veluwe. Br. no. 8667 bur. van dit blad. Dl V EKSEN Vasili Grossman ..Stalin- P"ad" uit het Russisch ver taald door Dr. L. Landsman. 149 blz.. geschreven Sept. '42—Jan. '43. Ing f 150 franco per post. Postgiro 237926 C. V. Holl. Uitg. Mij.. Bachkade 13, Groningen. Vraagt gratis boekenkrant. 14 Kinderopn. met kunst licht aan huis, in album f 7 50 Etalage-verlichtingen, fotocopieën. Archifoto. Ru bensstraat 79. Amersfoort. Telefoon 3070. 8681 Kippenhouders. Gemengd hardvoer met mais. waar Uw stadskippen hun laatste ei voor geven. 40 ct. p. kg. bij Avicultura's speciaalza ken voor huisdier- en tuin- benodigdheden, Langestr. 91 Tei. 4509. Soesterweg 23.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4