Duizenden vierden Koninginnefeest in Amersfoorts binnenstad Burgemeester: Wij kunnen van deze Vrouw nog elke dag leren Wedvluchten van „De Luchtpost" Blijde herdenking in de kerken „Jeugd, doe als zij deed" Goede prestaties van Eemruiters drink een pittig glas 2 Woensdag 1 September 1948 STADSNIEUWS IT ONINGINNEDAG 1948! Een stad maakt zich in de vroege ochtend van deze laatste Augustusdag die zo stralend zal worden op om feest te gaan vieren. Koningin Wilhelmina's laatste verjaardag als staatshoofd. Muziekcorpsen wekken in alle stadsdelen de nog slapende mensen. En dan zien die vroege reveille-blazers het begin van wat een uitbundig aanhankelijk- heidsbetoon zal worden. Tientallen, honderden, duizenden vlag gen zijn daar huis aan huis, rij aan rij, straat na straat uitgestoken. Op revers, op overhemden en op japonnetjes prijkt het oranje. En daar is zij, wie deze grootse huldiging geldt. Op gevels, in étalage s, op muren en in tuinen staat haar portret. „Leve onze vorstin! Hoeveel malen hebben we dat deze dag horen zeggen en gelezen? Ach, we weten het niet. Maar groot en klein, jong en oud, ja, alle gezindten waren het woorden naar het hart. Dat was het belangrijkste! Dat was goed! Parade was imposant Imposant was de stoet van Amers foortse verenigingen, die in vaak kleurige kledij, met vaandels en muziek, op de ochtend van deze zonnige Koninginnedag door de straten van Amersfoort trok en daarna defileerde voor de burge meester en andere autoriteiten Indrukwekkend was even later de bijeenkomst op de Hof tussen de oude gevels, waar aan de voet van de Joriskerk burgemeester Molen dijk een bewogen rede hield, die onmiddellijk sprak tot het hart. De twee foto's links werden genomen bij het gemeentehuis. Het passe rende muziekkorps is de Posthar- monie. De twee foto's rechts geven een beeld van de bijeenkomst op de Hof tijdens de rede van burge meester Molendijk. kijkspel J\ alken de burger-muziekver enigingen waren vroeg in de weer om Amersfoort wakker te ma ken 't Trompettcrcorps van de cava lerie en pantserwagens met militaire trompetters en paukenslagers na men evengoed hun aandeel in de muzikale reveille. Wat hebben ze zich deze dag geweerd, de militai ren. En wat hebben ze het feestge not voor Amersfoort verhoogd dooi de parade en door het afstaan van terreinen voor de feestelijkheden. De stadgenoten, die de roep van de schetterende fanfares niet hadden kunnen weerstaan, waren kort na achten al bij „Amicitia" of op het schoolterrein aan de Lmgestraat te vinden om met gezamenlijke zang de feestelijke zomerdag in te zetten Klokken hadden geluid, het carillon had gespeeld. Klanken die bij een feestdag in Amersfoort niet kunnen worden gemist. Evenmin als het zeurende geluid van de kartonnen- toeters en het geroezemoes in de overvolle straten. Tegen tienen, toen de vaandeloptocht van de Ru bensstraat was vertrokken, bereikte de drukte het eerste hoogtepunt. Maar overal stond de politie op haar post. En al maakten al te op dringerige kwajongens hel haar wel eens lastig, cle politiemannen be waarden hun goed humeur en hiel den het verkegr toch in de goede banen. Défilé Voor het achter een muur van dennegroen verborgen stadhuis kwamen inmiddels de genodigden aan, die met burgemeester Molen dijk het défilé van de Amersfoortse verenigingen in een vaandelop tocht verzameld zouden afnemen Drie. vier rijen dik stond het pu bliek opgepropt langs de straten reikhalzend uit te zien naar de kop van de stoet, die omstreeks half ell het stadhuis bereikte. Hoog boven al die vertegenwoordigers van Amersfoortse verenigingen en or ganisaties wapperden breeduit de veelkleurige vaandels, die neigden als de burgemeester werd gepas seerd. Op het podium zagen we be halve de burgemeester en ziin echt genote, de ere-leden en leden van het huldigingscomité 1043 en het uitvoerend comité. Op de Hof ver zameld. sprak de burgemeester tot de stoet en al de Amersfoorters die haar naar dit besloten plekje wa ren gevolgd. Zijn woorden zullen bij dit deel van de Amersfoortse bevol king nog lang, nog jaren blijven voortleven. Het was een grootse1, bewogen rede van burgemeester Molendijk, die bij velen diepe in druk maakte. Burgemeester spreekt „Daar staan we dan bij honderden onder de azuren hemel en met de felle stralende zon boven onze hoofden. We staan hier op ons oude stadsplein in de schaduw van de aloude kerk. Zo is het vandaag in heel Nederland", aldus begon de burgemeester. „Van Delfzijl tot Sluiskil, van Den Helder tot Tzum- marum. Door het hele land is men bijeen om op waardige wijze het regeringsjubileum van H.M Ko- niging Wilhelmina te herdenken. Het Nederlandse volk heeft een gecompliceerd karakter. De Neder lander is bespiegelend, critisch, nuch ter. Er zal er wel een zijn onder hen, die daar uit de vensters leunen, die denkt: Waarom zijn al die dui zenden in beweging? Waarom wordt daaraan nu zoveel geld besteed? Laat ik beginnen bij het menselijk element". Nadat de burgemeester de nadruk had gelegd op het belang dat zin voor het bestendige voor een volk, een stad. een mens heeft wees hij er op dat dit niet alleen voor de eenvoudige werkers, doch voor alle kringen geldt „Mij dunkt dat het dan verantwoord is", aldus vervolg de de burgemeester." dat wanneer in Nederland een staatshoofd ge durende vijftig jaren de grootste verantwoordelijkheid heeft gedra gen, het volk in beroering komt on die dag het staatshoofd meer dan ooit ziet als het svmbool van de ge dachte die ons altijd weer samen bindt. Daar gaat het vandaag om. Wat bewonderen wij onze koningin, dat ze haar koningschap op zo waar dige wijze heeft opgevat en in de dagen dat het voor ons vaderland spande, uit het hout van de Oranies gesneden bleek te zijn. Vijftig ja ren op de troon kan een weinigzeg gend tijdvak, een weinigzeggende taak betekenen. Wat ons heeft ge pakt is vooral dat deze vrouw in de moeilijke dagen een kortdaathcid aan de dag heeft gelegd, waarop een flinke karaktervaste man ja loers zou kunnen zijn. Dat ze de standvastigheid heeft getoond, die aan weinig mensen is gegeven. In uren van gevaar wist ze te staan als een leeuwin en dacht ze niet aan wijken. Zo kon ze een voorbeeld zijn voor heel het volk. Dat maakt ons warm en brengt ons in bewe ging. We staan met het gezicht naar de toekomst, die we met koningin Juliana tegemoet gaan. We zijn stuk voor stuk en allen gezamenlijk ver antwoordelijk voor de Nederlandse geest. Zijn wij in Amersfoort de dragers van de geestelijke vrijheid? Zijn wij de dragers van de vroom heid met de daad? Ga voor U zelf eens na of het voorbeeld van de ko ningin voor ons nog nodig was ot niet. Ik ben geneigd te zeggen- wij kunnen van deze eenvoudige vrouw nog elke dag leren. Ga dan uiteen, niet alleen met dankbaarheid, be wondering en stille eerbied in het hart, maar ook met het vaste voor nemen de dragers te zullen zijn van de beste eeuwenoude tradities van ons volk en van Oranje." Uit alle delen van de stad kwa men omstreeks half twaalf de tien duizenden naar de Koningin Wil- helminalaan om daar het imposante schouwspel van de grote parade van het garnizoen te zien, die afgeno men werd door de garnizoenscom mandant, de Kolonel der Huzaren, H. A. M. Latour. Deze, burgemees ter Molendijk en de commissaris van politie, de heer G. Goorhuis, hadden zich opgesteld op een po dium, toen de lange, lange, stoet militairen zichtbaar werd en de pa- rade-commandant. de Kolonel A. Tolsma zich meldde. Intussen had ook het muziekcorps van de Huza ren van Boreel zich opgesteld en de menigte, die het wachten in de hitte zwaar viel, werd door het rijden van agenten op de motor gewaar, dat de troepen naderden. Allereerst kwamen enkele militairen-te-voct, doch al spoedig trokken scout-cars, pantserwagens, Sherman-tanks, trucks, motoren, stormwagens ed. in een lange rij voorbij. Keurig draaiden de koepels van de stalen kolossen voor het podium, en zak ten de kanonlopen als groet en een dame van het VHK als slachtoffer van de hitte naar de grond en steeds weer dreunden andere gevaarten de Berg af. Minstens een half uur duurde het voorbijtrekken van de stoet, nog veel langer duurde het na afloop van de parade en bij het be gin van de mars door de stad, voor dat burger- en militaire politie het verkeer uit een Gordiaanse knoop hadden gehaald, toen voetgangers, fietsers, tanks, autobussen van de Stationsstraat een soort boerenker mis maakten, Bloemententoonstelling Wie na het middaguur met de laatste tonen van het Lange-Jan ca rillon naar de Markthal is ghtogen is geenszins bedrogen uitgekomen Onze stedelijke bloemisten-winke liers hebben hier een kleurencom- positie geschapen, deze jubileum feesten waardig. De heer van Ha- mersveld. voorzit^ei; van de Federa tie van Amersfoortse Middenstands verenigingen opende de tentoonstel ling. Hij bracht hulde aan degenen, die door hechte samenwerking zo iets goeds tot stand hebben weten te brengen. Namens het Huldigings Comité 1948 feliciteerde de heer j. H. Veen- kamp de F.A.M. Op deze bijzondere, op deze fijne dag. hebben wij een grote demon stratie gegeven van nationale saam horigheid. In de loop van de mor gen hebben wij momenten beleefd, die ons even hebben aangepakt. De parade gaf ons het gevoel van na tionale kracht en deze bloemen pracht geeft ons een beeld van ons nationaal kunnen en nationale kunst. Ingeschakeld in het feeste lijke geheel is deze tentoonstelling een lust voor het oog geworden, die nog dieper indringt en de Amers foortse bevolking cultureel verhef!. Ook mr. Eenhorst, secretaris van de Kamer van Koophandel, sprak ziin waardering uit voor de werkers cn de F.A.M. als organisator. De heer Van de Brink sprak als voorzitter van de bloemistenvereniging Col lectief. met het grootste gevoel van saamhorigheid, hebben allen hun beste krachten gegeven de Amers foorters iets van hun liefde voor het vak te tonen Van vakkennis en van de liefde voor het vak spreken ..de blommen hun tale". Het is goed er langs te lopen. Genoeg woorden voor waardering van dit werk zijn er niet. Leusderweg En de zon gloeide maar door. Het werd heet, heter en.... bijna op z'n heetst. Toch bleef het dringen en duwen in de stad. Tot de Amers foortse muziekvereniging van de Hof naar het voorterrein van de Infanterie-kazerne aan de Leusder weg trok om de daar georganiseerde feestelijkheden met wat vrolijke klanken op te luisteren Op een po dium. gebouwd tegen de muur van een der kleine gebouwtjes langs het grasveld, werkte de pl<?eg van Dé- siré Loran een variété-programma af. Heeft hij ooit zo'n meelevend, zo'n groot publiek gehad, het was er dan ook meer dan gezellig. Rita Geitenbeek mocht meegoochelen en toen 't natuurlek niet al te best lukte kreeg ze 'n Beatrix-muts van haar meer ter zake kundige partner. De secretaris van het Hul digingscomité. die ook mee mocht doen wist er heel toevallig wat meer van! Tot ieders vermaak, dat spreekt vanzelf Het ijskraampje en het limonade-tentje bezweken bijna onder de druk van de dorstige feestgangers en ook de man van de appelen, peren en pruimen kwam handen te kort. Later op de middag traden Amersfoortse meisjes-gym nasten aan, die aan de ringen zwaai den en zwierden dat bet een lieve lust was of op de maten van piano en gramofoonmuziek rhythmische dansen uitvoerden. Kinderen heb ben ademloos geluisterd naar een nieuw avontuur van Jan Klaassen. Ze hebben geschreeuwd en gegild om dan weer doodstil af te wachten wat er komen zou. „Birkhoven" Metde brandende zon loodrecht boven de grasmat en een stralend humeur bij de talrijke aanwezigen werden 's middags op het sportveld „Birkhoven" onder auspiciën van de F.A.M. wedstrijden voor de kin deren gehouden. Het festijn begon met een gecostumeerde voetbal wedstrijd. Aanvankelijk zouden de winkeliers tegen de klanten spelen, maar door onvoorziene omstandig heden kwam het elftal van de klan ten niet opdagen Daarvoor in de plaats kwam een ploeg van H.V.C. tegen de winkeliers uit. Met de woorden: „Ieder zijn eigen pony", werden de volksdansen door de Achterhoekse Volkdansers begon nen. Ze gaven een vlot programma weg. Elk dansje werd met een har telijk applaus beloond. De wedstrij den werden vlot afgewerkt. Vooral tonnetje steken viel bij het publiek erg in de smaak. Vele andere wed strijden werden nog gehouden. Hieronder volgen de uitslagen van de diverse spelen. Tonsteken: 1 R. van Nus; 2. Jan Wlllemsen; 3. W. van Stek. Zaklopen: 1 T. van Dam; 2. A. Mulderij; 3. P. Wegen. Blokjesrapen voor jongens en meisjes van 67 jaar: 1 H. Smit; 2. K. Eposthuis; 3 C. Hoekstra. Blokjesrapen voor jongens en meisjes van 39 jaar: 1. J. vafi Das- selaar; 2. C. Brouwer; 3. G. Bou- man. Eierlopen: 1. C. van Laar; 2. N. van Wegen; 3. D. Derksen. Haneneevecht: 1. J. de Korver; 2. C. de Korver; 3. J. Smit. Het was niet mogelijk onmiddel lijk na afloop van de wedstrijden de prijzen uit te reiken. De winnaars en winnaaressen zullen moeten wachten op de bekendmaking van datum en plaats. Rest ons nog te vermelden, dat de Postharmonie en „Excelsior" op het veld lustig hun muziek bliezen. Feestelijk licht Amersfoorts jeugd heeft zich op de avond van Koninginnedag wel op z'n best laten zien Had iemand zo'n enthousiaste, kleurige stoet verwacht? Bij het nieuwe politie bureau was het een drukte van be lang. Dit was het fects voor de kin- ders. Lampionnen en glinsterende ogen, muziek voor en achter aan de stoet en lichtende fakkels langs de hele rij. De commissie-leden heb ben handen vol werk gehad maar zij zullen meer dan tevreden zijn geweest over het verloop en de op komst. In de avonduren trok een concert van het. muziekcorps van het Regi ment Huzaren van Boreel onder leiding van adjudant-kapelmeester Wisman, veel luisteraars rond de muziektent bij ..Amicitia". In de binnenstad was ontzettend veel volk op de been, dat^ echter niet kwam tot de hospartijen. die ons heugen van vroeger jaren. De fraaie verlichting, die op vorige da gen reeds door velen van dichtbij was bekeken, werd door tal van Amersfoorters nu eens bezien van het puntje van de Amersfoortse to ren af, oic voor het publiek was opengesteld. Muziekcorpsen trok ken door de stad, mensen met feestneuzen gooiden met rotjes, kortom, het was een gezellige druk te. Tegen tienen leek de stad wel uitgestorven, want toen was men in groten getale naar de Abraham Kuy- perlaan of de Dollardstraat gegaan, waar vreugdevuren werden ontsto ken. Ook hier waren muziekcorp sen aanwezig. Tegen half twaalf werd het weer drukker in de bin nenstad, die tot laat in de nacht be volkt was met vrolijke feestgan gers. Toen echter de feestverlich ting gedoofd werd kwam ook^ voor deze mensen het einde van Konin ginnedag 1943. Uitslag wedvlucht St. Quentin, A.P. V. De Luchtpost. Afstand middenstad 292.5 k.m. 29 Aug. 48. Los 7 uur 15 min. N.O. wind Gunstig weder. In con cours 33S duiven. Berekende afstand 290 k.m. Aankomst le duif 12 uur 11 min. 23 sec., laatste 12 uur 43 min. 5 sec. Ko ningspoule F. Jansen No. 3. Aang. 10 ct. No. 4-6, aang. 25 ct. No. 2-3. Spe ciaal No. 1.2 3 4 5 7 8 9. De prijzen werden behaald door A. P. Korver 1, 9; W. v.d. Belt 2; F. Jansen 3. 30. 66. 84; N. H. Egink 4. Flip Kok 5. 29, 32; H. van Eeden 6. 39, 41, 79; M. W. v. v. Bergh 7. 27; G. v. Barnevcld 8, 53, 55, 85; J. v.d. Heuvel 10. 45. 70; L. Snijders 11. 42, 67; A. Huijskes Sr. 12, 26, 28. 43, 58. A. Bronkhorst 13, 15; M. Meskes 14; C. den Enting 16. L. van Doornik 17, 46, 64; H. A. de Goede 18. 77; B. Elze naar 19. 34 57. 81; J. de Bruyn 20. 25, 49; J. Noorman 21, 73: W. Brandscn 22. 24. 38. 59. H. Verhoef 23. 33: R. Krijnen 31; B. Ham 35; E. v. d. Hoek 36. 47. 48; G. C. Schimmel 37; J. Steen beek 40. 63; J. Veenendaal 44. G. A. Tuithof 50: W. Buitenkamp 51. 65. 80; P. C. Oosterberg 52. D. Alberts 54; W. F Collet en Zn. 56. 62. 72; A. Huyskcs Jr. 60, 61; H. Verhoef Sr. 68. 75. 83; M. J. v. d. Linden 69: E. de Goede 71; M. G. Flos 74; J. H. Schuiten 76; W. J. Gerritsen 78; A. Wiggelaven 82. Uitslag wedvlucht Roosendaal, af stand middenstad 49,5 Km. 29 Aug. '48 Ouden duiven Los 8 uur 45 min. N.O. wind gunstig weder. In concours 222 duiven. Bére- kende afstand 92 Km. Aankomst le duif 10 uur 18 min. 27 sec., laatste 10 uur 27 min. 32 sec. Ko- nlngspoulc L. Snijders No. 1. le aang. 10 ct. No. 1 7, aang. 25 ct. no. 2 5. Speciaal No. 1 2 3 4 5 7 8 10. De prijzen werden gewonnen door: L. Snijders 1 29 36 37 46; W. v. d. Belt 2 4 25 26 41 42; N. H. Egink 3 10 14 16 18 19 24 31 32 38; A. van Eldert 5 15: A. Huyskcs Sr. 6; J. Noor man 7; R. Krijnen 8 47 48; J. Steenbeek 9 45. E. de Goede 11 21; W. Brandsen 12 13 39 40: A. Jansen 27; H. v. d. Linden 20; H. A. de Goede 22 49. G. A. Tuithof 23: J. Tiggelavcn 27 34; B. Elzenaar 28 55 56; J. M. Schuiten 30; R. Bronkhorst 33; M. J. v. 3. Linden 35; J. A. Froon 43 44: J. A. Huyskes 50; J. de Bruyn 51. Mej. G. W. Hagc- beuk 52; J. v. d. Heuvel 53; T. Rc- kers 54. Uitslag wedvlucht Roosendaal, af stand middenstad 94.5 k.m. 29 Aug. '48. Los 8 uur 45 min. Jonge duiven. N.O. wind. gunstig weder. In concours 203 duiven. Berekende afstand 93 k.m. Aankomst le duif 10 uur 20 min. 48 sec., laatste 10 uur 31 min. 12 sec. Kon. poule T. de Bruyn No. U Aang. 10 ct. No. 18 29, aang. 25 ct. No. 1 4. Spe ciaal No. 14 5 6 7 8. De prijzen werden gewonnen door: T. de Bruyn 1; S. Appel 2 17 18; J. Steenbeck 3 12 38: E. de Goede 4: J. v. d. Heuvel 5 8 20 27 37; H. A. de Goede 6; H. J. Hol 7 14. G. Tcrmatcn 9; Mej. G. Hagcbeuk 10: H. Brons 11 15 34; A. P. Korver 13; P. Buitenkamp 16; B. Ham 19; L. v. Doorink 21 28; D. Alberts 22; H. van Ecden 23 24 32 40 51; G. Lindeboom 26 50; E. v. d. Berg 26; M. G. Flos 29; H. J. v. Daat- selaar 30 31 41. R. Bronkhorst 33; L. J. Maas 35; A. Huyskes Sr. 36 42; B. Elzenaar 39; A. Huyskes Jr 40; J. Noor man 43; A. Meskes 44 45; F. v. Win terswijk 47; H. v. d. Linden 4S; T. Rekers 49. Amersfoortse Concours commissie Uitslag wedvlucht Amersfoortse Concours-commissie St. Quentin op Zondag 29 Aug. '48. In concours 345 duiven, gelost 7.15 uur met N.W. wind. Snelheid le duif 1014.7 m., idem laatste 919,9 m. tijd 12.37.34. le aangewezen 25 ct. no. 1 en 4, aangewezen 10 ct. no. 3, 12. Ko ningpoule no. 1, 2, 3. Speciaals no. 1, 2. 3. 4, 5, 6. 7, 8, 9, 10, 11, 12. De prijzen als volgt: M. Dekker Or. 1, 2, 16, 25, 31. 40, 65. A. Wiekart Or. Wat is er Donderdag te doen? 19.20 uur: Stertocht vanaf de Emmakerk, vanaf de politie post Hogeweg en vanaf 't Stort Zuid. 19.30 uur:: Gondelvaart op de Eem, georganiseerd door de Federatie van Amersfoortse Middenstandsvereenigingen. Vertrek van de Gemeentereini ging. 20.00 uur: Vocaal en instru mentaal concert op het terras van Amicitia. 9.23 uur; STORTA, Leusder weg. Lezingen, keuringen van vee. Cabaret. „Voor de Jeugd" 25 jaar De oudste buurtvereniging in onze stad „Voor de Jeugd", die haar leden heeft onder de bewo ners van de Paulus Borstraat, St. Willebrordusstraat, Sint Bonifa- ciusstraat en een stukje van de Soesterweg, vierde 1 September haar 25-jarig bestaan. De jubilaresse, die als hoofd doel „gepast vermaak voor de jeugd" heeft, bestaat uit een zeer goede en enthousiaste kern. De verdiensten van twee leden, de heren J. van Hoeyen en E. Hil- horst, die veel voor de buurtver eniging hebben gedaan, werden volledig erkend door hun het ere lidmaatschap aan te bieden. Spreekuur burgemeester De burgemeester kan a.s. Vrij dag 3 September geen spreekuur houden. 3, 11, 29. 34. 42, 75, 87. G. Wolfen- buttel Or. 4, 7. 10, 12. 13. 20. 21, 27, 43. 47, 71. 72. J. Woldenberg Or. 5. 36. 44, 67. H. Heideveld Or. 6, 81. J. Leijenhorst Or. 8, 14, 24, 28. C. de Gans Ed. 9. N. Egink lp. 15. F- Jansen lp. 17, 59. S. Visscher Or. 18. 55, 68, 79. P. Wolfenbuttel Or. 19. 26. 32, 37, 38. 48. 49, 52, 64, 77, 78. 82. D- Zoegart Ed. 22. J. v. d. Heuvel lp. 23. 85; H. Lam- brechts Ed. 30. H. Schuurman Or. 33, 60. D. Hofland Rd. 35. G. Wij- nands Or. 39, 63. H. A. de Goede lp. 41. C. Meyer OOrO. 45. A- L. Verstraeten Rd. 46, 50. Jos Ver- straeten Rd. 51, 57, 61. H. Veer Rd. 53, 70. 74. J. de Bruin lp. 54, 58. J. dc Vries RRd. 56. R. Krijnen lp. 62. Gebr. Labrie Rd. 67, 84. Joh. v. Voorst Or. 69, 80. J. van Walsum Rd. 73, 83. H. Heemstra Or. 76. G. Buyert Ed. 86. „Pro Patria" Uitslag van de Zaterdag j.l. ge houden wedvlucht van Venlo uit. Afstand 102 KM. Duiven in vrij heid 12. uur. Wind Noord. Aan komst le prijsw. duif: 1.46.45. Id. laatste 2.50.2. De aangewezen 10 ct. werd gewonnen door Chr. Hamers met no. 8. idem 25 ct. door H. J. Diekerhof met no. 2. Speciaal 10 ct. door 1 2 3. A v Veen 1 18 33. H J Dieker hof 2 20. K v Midlum 3 23, G Pas- ker 4 25 41, J Hommerson 5 6 7 17 26 32 37 39, Chr. Hamers 8, R Lammens 9 12 27 29 40, C de Vries 13 16 30, L C Bouwer 14 22, F Pappain 19, W v Zeumeren 21, H Kikkert 24, M H Ruitenberg 11 28 31, G van Ree 10 43, H Ipenburg 34, A van Nus 15 35 36 42, W Th. Pot Jr. 38 44. HET houden van kerkdiensten aan de vooravond van de verjaardag der Koningin is in onze stad traditie geworden. En het Huldigingseomité 1948 heeft deze traditie gehandhaafd. Daartoe was dan ook alle reden. Déze verjaar dag toch is tegelijkertijd het Gou den Regeringsjubileum. Een halve eeuw heeft het God behaagd ons land te doen regeren door H. M. Koningin Wilhelmina. En zou er dan een beter begin gemaakt kun nen worden aan de herdenking 'daarvan dan met kerkdiensten, waarin God voor het leven dezer Vorstin gedankt wordt en de voor bede voor Haar opstijgt in het midden der gemeente? Amersfoort heeft de hiertoe ge boden gelegenheid weten te waar deren. De toch al drukke binnenstad werd tegen acht uur overvol door de vele honderden, die zich kerk waarts begaven. Zwaar dreunden de klokken van de St. Joris over de deinende mensenzee, nodend klepelden die der kleinere kerkge bouwen. En die alle, de imposante kathedraal op de Hof en de kleine Gasthuiskerk, de Gereformeerde Kerken zowel als de Synagoge der Israëlitische gemeente of het be scheiden lokaal van het Leger der Heils, vulden zich met dankbaar gestemde mensen. De dienstdoende predikanten en voorgangers zullen het als een voorrecht beschouwd hebben, te mogen herdenken het gezegende leven onzer Vorstin, Die zich het Evangelie van Christus niet schaamde, doch het Christ avant tout, Christus voor alles, maakte tot richtsnoer bij Haar hoge en veelomvattende taak. Een Konin gin bij de gratie Gods, in de volle betekenis van het Woord. Was het wonder, dat na dank en bede ook de jubel opsteeg uit aller mond. En de zo bekende strofen van ons Volkslied tederder en meer ontroerd werden gezongen, dan wellicht ooit eerder? Been door vallende stenen gebroken Op het platte dak van een win kelhuis aan de Langestraat is tus sen twee schoorstenen een lijntje gespannen. Toen het dienstmeisje Maandagmorgen hier aan wat was goed hing, brak een der schoor stenen. Neervallende stenen raak ten haar linker onderbeen op zo danige wijze dat het brak. Per G G. en G.D. is zij naar het St. Elisabeth's ziekenhuis overge bracht. Natte afloop van een nat avontuur Een dronken man is Dinsdag in het koude water van de Lange- gracht gevallen. Omstanders heb ben hem aan de wal gebracht en hij is ter observatie naar „De Lich tenberg" gebracht. Geheel ontnuch terd was hij nog niet, want zijn naam wist hij zich niet te herin neren. Voor de feestdagen! Uit eensigarenwinkel aan 't Zand zijn honderd pakjes shag ontvreemd. Passerende agenten vonden de deur open staan en een ruit vernield. Over de vloer lagen nog verscheidene pakjes shag ver spreid. Het echtpaar C. M. Lablans Scholting Bisschopsweg 83 is Dins dag, 7 September, vijftig jaar ge trouwd. De familie Lablans bewoonde in al die lange tijd geen andere straat dan de Bisschopsweg. Burgerlijke Stand 30 Augustus v Geboren: Everardus Johannes, z v A E Elings en J S van Bogerijen. Pieter Cornelis, z v C Boer en P L van Dam. Annetje, d v J Bunt en W Mastenbroek. Richard Theodoor 7. v S Volmer en J Th. Oostinjen. Wouterus Hendrikus Ognatius, z v J C van Kooij en W J van Dijk. Aöriaan Jan Hendrik Cornelis, z v P H Renes en A H C Lambrechts. Franciscus Wilhelmus Gerbrand, z v W J Cornelissen en M F Wolf- fenbuttel. Willem Gerard, z v H J de Vries en H R Lijesen. Overleden: W Hoogstraten 43 j.' echtg. v. C v d Blom. P van Scho ten 4 m. d v Th. van Schoten en P. Vermanen. IN BOSBOOM TOUSSAINT- STRAAT EN OMGEVING Onder de versierde kwartieren en buurten van Amersfoort maakt het deel van hal Vermeerkwartier om Bosboom Toussaint-, Anton Mauve- en Albert Hahnstraat een uitstekend figuur. Er hangen in deze drie korte straten o.m. vijf honderd lampions. Vanavond is er feest en kan men van verscheidene attracties, o.m. schiettent en werp- tent profiteren. Er worden ver schillende spelen gehouden en in de Albert Hahnstraat is zelfs een compleet restaurant ingericht. Van avond om halfzeven spelen de buurtgenoten op het terrein aan de Rubensstraat een gecostumeerde voetbalwedstrijd voor heren bo ven de vijftig jaar. Morgenavond is er feest in besloten kring. Prof. R. Casimir over Koningin Wilhelmina „Zeg bij U zelf: Koningin Wil helmina wij danken U." Met die woorden besloot Maandagmiddag professor R. Casimir uit Leiden de feestrede, die hij in de St. Joris kerk uitsprak voor de leerlingen van de scholen voor voortgezet on derwijs in Amersfoort. De bejaar de geleerde, die in het herden kingsjaar 1933 in onze stad de figuur van Willem de Zwijger voor Amersfoorts schooljeugd belichtte, had evenals toen deze rijpe re jeugd weer spoedig gevangen in de ban van zijn boeiende vertel ling. De hoogleraar noemde de koningin de tekenende figuur die ons met het verleden bindt. Zij stamt uit het huis der Oranjes, dat Nederland in zijn strijd om de vrijheid is voorgegaan. Haar jeugd haar ouder worden, de figuur van de koningin-moeder Emma, hij schetste het alles in klare taal. En de anecdotes ontbraken niet. Bij zondere aandacht wijdde professor Casimir aan hetgeen koningin Wilhelmina in de bezettingsjaren voor ons land is geweest. De jaren dat zij te Londen uit alle macht werkte om de Nederlandse zaak te verdedigen. Zo zelfs dat men er menigmaal zei: „Daar komt die lastige koningin van Nederland ook weer aan." Zij leefde er een voudig, zij heeft er eenvoudige menselijkheid geleerd. Zij kwam nader tot haar volk. Vandaar ook dat er een onbeschrijflijke jubel losbarstte, toen zij terugkeerde. Nog dierbaarder, veel dierbaarder is ze ons thans dan voor vijftig jaren. Zij staat voor ons als een vrouw die de smarten der wereld gekend heeft en die altijd het de vies der Nassau's „Ce sera moi, Nassau" (Dat zal ik zijn, Nassau) getrouw is gebleven. Die altijd is opgekomen voor haar volk, moe dig en onversaagd. Liederen klonken onder de hoge gewelven en daarna sprak de hoogleraar nog over de taak, die de koningin heeft verricht. Zij verstevigde de eenheid van het Nederlandse volk dat in velerlei opzichten zo is verdeeld. Zij ging ons voor in de goede dingen. In haar hart leefde zo vol de grote weldadige geest van het Neder landse volk. En tenslotte represen teerde zij de geest van het Neder landse volk. Zij maakte zich ge ëerd in het buitenland. Nu heeft zij vijftig jaren geregeerd en op haar is het bijbelwoord van toe passing; „Alle Uwe baren zijn over mij heengegaan." „Aan U de taak, jonge toehoor ders en toehoorderessen", zo zeide professor Casimir tenslotte, om de fakkel van wetenschap en kunst, nijverheid en handel verder te dragen en om de troon van konin gin Juliana te staan om ons land na de gruwel der bezetting weer stoffelijk en geestelijk gezond te maken. Zie naar Hare Majesteit en zie hoe zij gecerd wordt omdat zijn 't land in het hart ho^ft ge dragen. Doe als zij!! De professor was ingeleid door dr. B. Keulen. Burgemeester Molendijk, enige wethouders en het Huldigingsco mité 1948 woonden de feestelijke samenkomst bij. Hoogland Streekwedstrijden van „Het Sticht" Onder prachtige weersomstandig heden hield de Kring „Het Sticht" haar streekwedstrijden op het sport- terrein te Houten. Ook de Ruiter- vereniging „De Eemruiters" uit Hoogland nam aan deze zeer ge slaagde wedstrijden deel en sleepte verschillende prijzen in de wacht. Drie wisselbekers werden voor eer. jaar het bezit van de „Eemruiters". In het nummer individuele dres suur behaalde R. J. van de Zande met het paard „Ineke" met de 5e prijs een medaille. In het dressuur achttal met de ruiters: H. Voskuilen op Rosita; R. J. v. d Zande op Ineke; D. v. 't Klooster op Marieska; C. A. v. d. Wolfshaar op Hanneke; B. Kok op Flora; G. Schimmel op Erosa; P. J. Middelaar op Ente H. v. Eyden op Bertina werden zij eerste en kwamen voor een jaar in het bezit van de grote wisselbeker. D. v. 't Klooster behaalde met Marieska de 2e prijs een lauwertak R. J. v. d. Zande met Ineke; D. v. 't Klooster met Marieska en H. Vos kuilen met Rosita behaalden in het nummer „Klavertje Drie" een pla quette als le prijs. In het individuele nummer springen werd H. Voskuilen met Rosita le en komt een jaar in het bezit van dc wisselbeker, terwijl D. v. 't Klooster met Marieska, G. Schimmel met Erosa en R. J. v. d. Zande met Ineke resp. 2e (lauwer tak), de 3e (medaille) en de 6e 'met eervolle vermelding) prijs be haalden. Het drietal R. J. v. d. Zande, A. v. 't Klooster en H. Voskuilen werd in het nummer groepspringen een jaar bekerhoudster door het behalen van de le prijs. Zij bereden resp. de paarden Ineke, Marieska en Ro sita. C. A. v. d. Wolfshaar. B. Kok en G. Schimmel werden met de paar den Hanneke, Flora en Erosa in dit nummer derde (medaille). Zij nog vermeld, dat op 6 Sept. op de te Huizen te houden ruitersport, dag de Eemruiters eveneens zullen deelnemen en daar een demonstra tie geven. AMSTEL

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2