Schuman krijgt vertrouwen der Assemblée Moederland en Oost en West eren koningin Wilhelmina Kerknieuws Min.-pres. Drees: Verbondenheid thans hechter dan ooit Viergouverneurste Berlijn bijeen Kolonel Zjdanof overleden HINESE PAPEGAAI Reorganisatie van Tito-regime Woensdag 1 September 1948 3 Aankoopmachtigingen voor ons land De ECA heeft Nederland gemach tigd tot het aankopen van copra- koeken, mijn- en boorinstallaties, diverse houtsoorten, kunstmest, landbouwmachines, kolen, dorsma chines en tarwebloem tot een to taalbedrag van 4.474.623 dollar. Formateur begint zijn taak in een Frankrijk vol van stakingsdreiging Robert Schuman heeft met 322 tegen 185 stemmen de steun van de Franse Nationale Vergadering gekregen om een nieuw kabinet te vormen, maar hij begint zijn taak in een Frankrijk waar op diverse plaatsen stakingen zijn uitgebroken omdat de arbeiders hun eisen tot loonsverhoging meer kracht willen bijzetten. Zowel de CGT als de Force Ouvrière steunen de eisen der arbeiders. Laatstgenoemde vakbond heeft een resolutie aangeno men, die deze eisen „met alle beschikbare middelen, ook met staking" zegt te zullen steunen. De Renaulifabriekcn te Boulogne- Billancourt staakten gistermorgen een uur lang. Ouk worden stakingen en demonstraties gemeld uit de ko lenmijnen en metaalfabrieken in het Noorden. In Chateauroux ging giste ren een vliegtuigfabriek in staking en de metaalarbeiders in enkele ar rondissementen van Parijs zullen vandaag om half zes het werk neer leggen. Er is geen grond voor défaitisme of paniek aldus sprak Schuman, toen hij gisteren in de Assemblée zijn programma ontvouwde. Hij wees echter op de gevaarlijke ernst van de toestand. „De vrijheid van Frank rijk staat op het spel. Redt de franc en gij redt de vrijheid", zo riep hij uit. De steun, die hij kreeg, bleef maar elf stemmen boven het vereiste mi nimum <311). Hij wordt gesteund door MRP en radicalen, maar aarze lend is de steun der socialisten, van wie Guy Mollet nog eens scherpe cri- tiek leverde op het financiële pro gramma dat Reynaud had ontwor pen. Schuman legde de Assemblée een plan voor, waarin de volgende punten de belangrijkste warén: min der ministers in het kabinet, voort gezette inkrimping van het a.iibte- lijk apparaat, verlaging van wijn- en vleesprijzen, bezuiniging op de mi litaire begroting en de genationali seerde ondernemingen, vei laging van Franse prijzen op de wereld markt, hervorming van het sociale verzekeringsstelsel. Ned. Herv. Kerk Beroepen- te 's-Heerenhoek-Nleuw- dorp C. C. Blltz, ros legerprcd. te Har derwijk; te Mijdrecht J v. Kuiken te Baarn; te Zalk en Vcecatcn (2e maal) I. de Tombe te Zoclcn. Aangenomen: naar Dongen L. Hy- mans te Hoogmade. Bedankt: voor Haren (Gr.) <tooz) (vac J Vlnkcnborg) P. J F. v. Voorst Vader te Eefdevoor Hollandseheveld L Emmerzaai te Ommen, voor Zuid- wolde (Dr.) J Groot te Bcrgcntheim. Geref. Kerken Beroepen te De Lier R. D. Beukcma te Eefde-Gorssel. Bedankt: voor Nleuw-Lekkerland N. v Hacringen te Vecnhulzcn voor Sua- meer H. Rabbers te Tljnje (Fr.). iü IN KALEN DEK 2 SEPTEMBER. In vele tui nen bloeit thans de Canna ook wel genaamd Indisch bloemriet. Zowel door de forse bladeren als door de rode, gele of oranjekleurige bloe men trekt dit knolgewas de aan dacht. De carina's kunnen een hoogte bereiken van 80 tot 125 centimeter en zijn zeer geschikt voor aanplanting in borders of er gens tussen lage heesters. Ze moe ten in de volle zon staan, liefst op een beschutte plek. In het najaar worden de stengels tot bij de grond gehaald. Deze worden daar na met de aanhangende aarde ge droogd en tijdens de winter be waard. Ze mogen dan niet te koud liggen moet je cr mij de schuld niet van geven". „Deze Gamble", peinsde Chan hardop, „schijnen onschuldig gelijk Meimorgen, denk ik". „O ja. Een bijbellezer. Het treft me juist, dat er hier wel een goed bijbelverklaarder geplaatst kan wor den". „Ongevaarlijk en zacht", ging Chan voort. „Toch is in zijn schaarse ba gage één mooi nieuw pistool, vol komen geladen, verborgen". „Hij zal waarschijnlijk de staar ten van de ratten willen afschieten", lachte Bob „Ga hem toch niet ver denken, Charlie. Hij is waarschijn lijk een groen, die alles gelooft wat hij ziet in de bioscoop, en dus gewa pend naar dit woeste land kwam, om zich te kunnen verdedigen. Zeg. Madden heeft juist per telefoon een telegram gekregen, en het was. naar alle schijn, weer onwelkom nieuws voor onze dierbare vriend. Holley zorgt er voor. dat wij het te weten komen. Als de telefoon gaat. moet je op de patio uitkijken om mij een wenk te geven als er iemand aan komt". Zwijgeid hervatte Chan zijn werk bij de tafel. Na enige ogenblikken ging, schril en luid, de telefoonbel. Het was Holley. Bob sprong op en hield zijn hand over de bel om het geluid te dempen Charlie ging naar de patio. „Hallo. Holley", zei de jongen zacht. „Ja. Ja. In orde. Stil! Hum! Zeg. dat is prettig! Dus je komt van- avond? Dank je wel, hoor!" Hij hing de hoorn op. en Chan kwam terug. „Een nieuwtje", zei Bob. „Dat telegram was van Evelyn Madden. Ze wordt zeker het wach ten te Denver moe. De boodschap werd uit Barstow afgezonden. De jonge dame komt vanavond om zes uur veertig in Eldorado aan. Het ziet er naar uit. dat ik mijn kamer kan afstaan en uitrukken". „Juffrouw Evelyn Madden?" her haalde Chan. „O, je kent haar nog niet, niet waar' Zij is het enige kind van Mad den. Een trotse schoonheid ik heb haar, in San Francisco ontmoet. Nu, het is geen wonder, dat Madden er geen raad mee weet". „Zeker niet", gaf Chan toe. „Moorddadige ranch gelijk deze geen plaats voor beschaafde jonge dame." Eden zuchtte. „Het wordt hoe lan ger hoe ingewikkelder", zei hij ..Er is wel beweging, maar we komen niet verder „Nogmaals", antwoordde Chan, „vestig ik uw aandacht op zeer ongebruikte deugd, geduld. Uitzicht zullen verhelderen nu. Aanraking van vrouw. „De aanraking van deze vrouw bevriest alles", glimlachte Bob. „Charlie, iK wed met je om een millioen. dat zelfs de woestijn Eve lyn Madden niet ontdooit Chan hervatte zijn plichten in de keuken Madden en Thorn kwamen weer binnen; Gamble bleek naar zijn kamer te zijn gegaan. De lange, hete namiddag sleepte zich voort, gloeiende uren van doodse kalmte, gedurende welke de woestijn haar naam eer aan deed. Madden ver dween. en na korte tijd vervulde zijn „luidruchtig" gesnurk de lucht. Een goed denkbeeld, vond Bob. Uitgestrekt liggen op zijn bed was de manier om de tijd vlug door te komen. Eigenlijk merkte hij niet eens, dat de tijd verstreek. Tegen de avond werd hij wakker, warm en doezelig, maar na een koude douche voelde hij zich weer mense lijk. (Wordt vervolgd) Neen, dit gaat niet over onze moeder Juliana, die nu bijna koningin is, maar over een óndere. Meer dan 400 jaar geleden woonde er in een groot kasteel een kleine Juliana. Haar moeder was Juliana van Stolberg en haar broertje was Willem, die wij nu allemaal zo goed kennen als Wil lem van Oranje, maar in die dagen was hij nog geen Vader des aderlands, maar een kleine boef van vier jaar, die met kiezelstenen naar de eenden gooide. Zeven en zeventig kamers had het grote kasteel, de Dillenburg en in één daarvan, een kleintje, sliep Juliaantje met haar zusje Katharina. Zij werd wakker heel vroeg in de morgen en luisterde naar cle geluiden buiten. Kippen kakelden slaperig, de ketting var. een put emmer knarste, in de verte tjin- gelde het klokje van de slotkapel, een paar wagens reden over cle keien van het plein en voortdu rend en door alles heen hoorde zij het klaterend ruisen van de fon tein die.met zes drakenkoppen het water in de bekkens spoot. Je moet naar school, zei Juliana tegen het andere bed, en toen harder: Je moet naar school! Ka tharina! Mrrrknorde Katha rina en draaide zich om. Juliana was verwonderd en verontwaar digd. Als je toch 12 jaar bent en je mag naar school, dan moet je dat toch zó heerlijk vinden, dat je gewoonweg je bed uitvliegt! Zij was negen en kreeg af en toe lessen in lezen en schrijven en in borduren en muziek, maar dat was nog niet écht school! De school was de hofschool van de Dillenburg, daar gingen alle kin deren van het kasteel heen die oud en wijs genoeg waren om alle moeilijke dingen te leren, zoals Latijn en Geschiedenis en Staats- kunde. En er waren heel wat kin deren in het kasteel! Behalve haar broertjes en zusjes (zij waren nu met hun zessen, maar daar waren ook kleintjes bij), waren er pleeg- zusjes, zoals Magdalena en neef jes als Enst en Filips, en dan nog alle kinderen van naburige kaste len, die uren soms moesten lopen om de school te bereiken. Maar de kleine Juliana was nog niet zo ver. Zij ging naar buiten scharrelde wat rond tussen dé eenden en kippen en haalde een boterham bij moei Christina op het erf. Haar zusje zat nu al op school. Het was heel bijzonder voor die tijd dat meisjes naar school moch ten, het slot Dillenburg was daar in erg modern en dat kwam door moeder Juliana, die een verstan dige vrouw was en vond dat meisjes zo veel mogelijk moesten leren, maar daarbij ook zo veel mogelijk moesten kunnen, zoals brood bakken en linnen weven en spinnen en nog honderd andere dingen meer. LJ et was nu een bedrijvigheid J-om het kasteel de Dillenburg. De kleine Juliana stond een poosje te kijken naar het boeren erf, waar wagens krakend op cn af reden, waar hoenders rond scharrelden en do vrouwen druk bezig waren ln hun wijde rokken en witte mutsen. Toen liep zij langs het grote zomerhuis clat midden In een wui vend bosschage lag cn huppelde in haar groene rokje het bos in. dat afhelde naar de rivier. Om het bos heen stond een hoge muur die begroeid was met wijnranken, maar dat was een heel eind weg, want het Dillenburgse bos was zó uitgestrekt! Er waren mooie open plaatsen in en stukjes hei en wei tjes met bloemen en als je daar ging zitten uitrusten had jc een prachtig vergezicht over de glooiende heuvels, waartussendoor het glinsterend riviertje stroom de. Ik zou wel eens willen weten, waar dat riviertje begint, zei Ju liana tegen zichzelf, morgen ga ik eens kijken waar het begint. Toen danste ze verder tussen de spar ren en voelde zich vrij en geluk- Een dag op een groot kasteel met een klein meisje kig. Ze rende een helling af. enorme stenen lagen bij de oever van de rivier, ze sprong van steen tot steen, hinkelend op één been en zong een klein zelfgemaakt liedje over Pinkepank de huis kabouter, die thuis op een van de zolders woonde, ja, dat was echt waar. Hoei! gilde Juliaantje op eens verschrikt, wat doe jij daar. kleine schooier! Een klein figuur tje zat op een steen midden in het ondiepe riviertje. Het was haar broertje Willem, die tevre den met een stok in het rond sloeg. Het schuimende water klotste telkens tegen hem aan, hij was drijfnat en zijn mooie kan ten kraag hing als een vod om hem heen. Spelen! riep hij blij, ik ben op een boot! Hier komen! riep Juliana boos. Wat zal Moeder zeggen als je straks zo nat thuis komt. Zij sprong op de uitsteken de stenen in het water en trok de huilende kleine zondaar weer op het droge. Kom, zei ze, wees maar niet verdrietig, we gaan samen iets prettigs doen, we gaan. 's kij ken, we gaan naar de doolhof. Opeens waren de tranen weg, want de doolhof was iets verrukkelijks. Een héél grote tuin met paadjes die krinkelden en kronkelden tussen geschoren heg gen, paadjes die telkens doodlie pen en waar je soms zó in kon verdwalen, dat je hard om hulp moest roepen en dan kwam er wel iemand van de Dillenburg aanlopen om je er uit te halen. Maar Juliana wist goed de weg; ze zette haar broertje ln een van de paden en liep zelf vlug een ander in. Kom dan, riep ze kom dan zoeken. Kraaiend scharrelde de kleine Willem achter haar aan, en zo speelden ze urenlang samen in de zon en de v/ind tot de kleine vader des vaderlands droog was en in de verte de etensbel van de Dillenburg luidde. Hand ln hand renden ze het park door naar huis, want o, als je niet op tijd aan tafel was, dan was moeder Juliana boos! In de eetzaal zat de hele familie aan lange tafels. Daar was hun vader, graaf Willem van Nassau. Hij zat aan het hoofd met een bediende achter zijn stoel. En dan hun moeder Juliana aan de andere kant in een prachtige gebeeld houwde zetel. Op de muren waren wandschilderingen van veldsla gen en kruistochten. De kop van een wild zwijn hing boven de haard. De grote kinderen zaten mee aan de familietafel, maar Juliana en Willem aten aan een van de zijtafels met al hun kleine neefjes en nichtjes en vele bedienden, waaronder de dikke Goliath, die altijd grapjes maakte, kon kraaien als een haan en die, zo zei men, een heel varken kon opeten. Toen Juliana opkeek van haar havermout met honing, zag zij haar moeder Juliana lachend tegen haar knikken en met een schok van blijdschap dacht zij: straks met moeder uit! Na afloop van de maaltijd, toen de mannen stonden te praten aan de voet van de eikenhouten trap cn de grote kinderen alweer klaar stonden om n^ar school te gaan, kwam daar moeder Juliana aan cn zei: Ik moet naar vrouw Lam- bertha, die ziek is. weet je wel? Ga je mee? Juliana knikte blij. Vrouw Lam- bertha woonde een heel eind weg ln een boerderij, en had een stel kleine boerendochtertjes, waar zij erg goed mee kon opschieten. Zij gingen in een klein wagentje met een bruine merrie ervoor. Moe der Juliana mende zelf, de kleine Juliana zat er stralend naast en daarachter zat een bediende, die een korf vasthield met koek en kruidenwijn, die moeder Juliana zelf had gemaakt van vreemde gewassen in haar kruidentuin. En terwijl moeder binnen was met vrouw Lambertha. ravotte Ju liaantje met de kinderen van het huis en speelde haasje-over en buut. net zo lang tot het tijd werd om naar huis te gaan. Slaperig zat zij naast haar moe der op de bok Het paard klom langzaam de helling op naar de Dillenburg en de zon begon onder te gaan. Toen zij onder de poort door reden stond daar de kleine Willem met een snoetje, blauw van de bosbessen en riep; Spelen, Juliana! Maar Juliaantje was nu te moe en bovendien was het tijd voor het avondeten. Aa~ tafel keek zij naar de dan sende lichtjes van de vele vet kaarsen en dacht: Morgen ga ik kijken waar de rivier vandaan komt; morgen ga ik zó ver lopen tot ik weet waar de rivier begint. En in haar bedje zei-ze slaperig tegen Katharina: morgen ga ik.. toen sliep ze in. Zo ging een dag voorbij van Juliaantie. Een óndere Juliana, van héél. héél lang geleden. Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nieuws cn weer overzicht; 19.15 Sylvia ballet; 19 30 Het actueel geluid. 19 45 Gram muz 19 55 Bach Koraal; 20.00 Nieuws in 't kort; 20.05 Programma-proloog, 20 15 Feest klanken over Nederland: 20.30 ..Eine kleine Nachtmusik"; 22.45 Avondover denking. 23 00 Nieuws: 23 15 Uitzending Congres Wereldraad van Kerken. 23 20 Populaire feestklanken; 23.5724.00 Sluiting. HILVERSUM II: 19.00 Vijftig jaar de mocratisch socialisme; 19.15 Regerings- ultzcndlng; 19.30 Voor de Jeugd; 19.40 Jeugdnicuws. 19 45 ..Lezen in de Bij bel": 20 00 Nieuws in 't kort; 20.05 Din gen van de dag: 20 20 Residentie-orkest; 21.15 Prik-, plak- en knlpboek 1893— 1943; 22.15 Conchita Piquer zingt: 22.30 The Ramblers; 23.15—24.00 Gramofoon- muzlek. Morgen HILVERSUM I: 7— Nieuws; 7 15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Sonates; 7.45 Morgengebed: 8.Nieuws, 8.15 Pluk de dag; 9Voor de vrouw. 9.05 Werken van Borodin en Tsjnikofsky; 9.45 Liederen van Hugo Wolf10.— Lond. Philh. ork.1015 Morgendienst: 10 45 Orgelspel; 11— Zonnebloem; 1145 Russische koren 12.Angelus; 12,03 KLaas van Bccck; 12 55 Zonnewijzer; 13 Nieuws; 13.20 Tenor cn orgel; 1345 Hors d'Oeuvre 14Mandolinata 14 30 New Mayfalr ork 14.10 Vrouwen van Nederland 18931948; 15.— Praags radio symph. ork.; 15.30 Planorecital; 16.— Bijbellezing; 16 45 Alex Schellevlt met koor, 17— Radio jeugdjournaal; 17.30 Ensemble Lachman: 17 50 Gram.muz. 13.15 CNV.-kwartier; 18,30 Rcg ultz, HILVERSUM II 7— Nieuws: 7.15 Gr. p].; 7.50 Dagopening; 8.— Nieuws; 8 15 Gr.p! 8 45 Etudes van Chopln9 15 Morgenwijding; 9.30 Waterstanden; 9 35 Arbeidsvitaminen 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Gr.pl; 10 50 Kleutertje luister 11 Orgelconcert; 11.45 Bezoek aan tentoonstelling „Stad en Lande van Groningen 1948" 12 Queens Hall ork.: 12 30 Wcerpraatjc; 12.33 In 't spionnetje; 12 38 Adre de Raaff en Jacques Schutte, pianoduo; 13Nieuws; 13.20 Mctro- pole-orkest13 50 Voordracht Anny Schuitema: 14.20 Solistenconcert: 15 Voor zieken cn gezonden 16 Assorti- mento17.— Kaleldoscoop; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 Pierre Palla; 17 50 Reg uitz 13— Nieuws; 18 20 Band of H.M. Royal FuiiUcrs; 18.45 Sportpraatjc. Velen hebben gisteren getracht de dank te vertolken, die ons volk koningin Wilhelmina verschuldigd is. Weinigen zijn daarin zo persoonlijk geslaagd als minister-president IV. Drees in de radiorede, welke hij in de middag van Koninginnedag uitsprak in het nationale programma, dat op Koninginnedag over de beide Nederlandse radiozenders werd uitgezonden. Wanneer wij prins Willem van Oranje, bijgenaamd de Zwijger, ook wel noemen de Vader des Vaderlands, dan verdient deze vrouw, dlc de eerste regerende vrouw was uit dit huis de oro-naam Moeder des Lands. Dit was de leidende gedachte die de heer Drees in zijn rede ontwikkelde, liij deed dit met cle vol gende woorden: „Koningin Wilhelmina is langer aan het bewind geweest dan enige koning of stadhouder uit het Oranjehuis. In dat bewind, waaronder het Nederlandse volk lange tijd geleidelijke en verheu gende vooruitgang heeft gekend en ten slotte. hoe zwaar ook geteisterd, de grootste zegen, de vrijheid, heeft her wonnen, is ook de verbondenheid ster ker geworden dan ooit. Het stamhuis, dat in de 16e eeuw onder Willem de Zwijger, de Vader des Vaderlands, tegenover de Spaanse over heerser de vrijheid van de Nederlandse staat vestigde, dat onder stadhouder Willem III de dreiging van een Franse overheersing wist af te weren, dat na de Napoleontische tijd met koning Wil lem I werd geroepen tot de kroon van de vernieuwde staat, heeft een waardigo nazaat van zijn grootste zonen gevonden in de eerste vrouw, die tot de regering van het koninkrijk geroepen werd. koningin Wilhelmina. Moeder des Lands moeder van het verzet. Zij vertegen woordigde tegenover de Duitse gewel denaar de eenheid van ons volk en wist de besten te bezielen tot weerstand tot het uiterste. Zij heeft overeenkomstig de eed. 50 Jaren geleden afgelegd, de onafhankelijkheid en het grondgebied van dc staat met al haar vermogen ver dedigd cn bewaard. Zo Is de constitutio nele monarchie onder het Huis van Oranje ook ln deze grote worsteling een waarborg der volksvrijheid geweest." De minister-president besloot zijn rede aldus: „De heilwensen en zege-beden van tallozen zullen de Koningin vergezellen, beden, dat nog een rijkgezegende levens avond moge volgen, waarin zij land cn volk, Ja gezegd mag worden de landen en volkeren, die onder haar kroon waren verenigd en die haar zo lief zijn. tezamen mag zien opbloeien ln een eindelijk weer werkelijk tot vredo terugkerende wereld Dr. Van Mook. Indonesië Dr. van Mook, dc luitenant gouver neur generaal van Nederlands Indlë, dc tweede radio-feestredenaar zeide, dat hoezeer de belagers van onze vrijheid en het recht de koningin steeds strijd baar tegenover zich vonden, zij toch voor ons altijd zal blijven het symbool van dc oprechte wil tot vrede. „Voor Indië, thans Indonesië, is haar regering gevallen in een periode van grote vooruitgang en diepgaande om vorming," aldus vervolgde hij. „In 1901. voordat nog de gebeurtenissen in Azië haar Invloed hadden doen gelden, sprak zij in een harcr troonreden uit, dat het dc plicht van Nederland was, geheel het regeringsbeleid te doordringen van het besef, dat Nederland tegenover dc be volking dezer gewesten een zedelijke roeping had te vervullen en kondigde zij een decentralisatie van bestuur a3n. die er toe zou leiden, dat in 1918 te Batavia de eerste zitting van de Volks raad werd geopend Steeds groeiend werd het getal, steeds belangrijker de rij der namen van Indonesiërs, die ln en buiten het staatsbestuur aan deze ontwikkeling mede leiding kwamen geven." Dr. van Mook besloot zijn radiorede met deze woorden: „Wij willen onze taak met alle kracht en toewijding voortzetten onder leiding harer konink lijke dochter cn op koningin Juliana alle eerbied cn liefde overdragen, die koningin Wilhelmina in ons wekte. Maar wij zullen daardoor niets afdoen aan die eerbied en liefde voor haar, die weldra naar eigen wens een bescheiden prinses der Nederlanden zal zijn, maar voor ons steeds koningin-moeder zal blijven. God zegene koningin Wilhel mina." Dr. Huender, Suriname Dr. W Huender. gouverneur van Suri name. citeerde in zijn radio-rede een uitlating van een Surinamer, die hij typerend noemde voor de mate waarin Suriname verbonden is met de kroon Naar aanleiding van de jubileumfeesten zei deze man: „Het zal ons allen vreemd zijn, voortaan op 31 Augustus naar De vier geallieerde militaire be velhebbers in Duitsland komen vandaag weer bijeen om te trach ten een regeling te vinden voor het valuta-probleem te Berlijn. Intrek king van de Westelijke en invoe ring van de Oostelijke mark in de Westelijke sectoren onder een be paalde controle van de vier mo gendheden zal waarschijnlijk het voornaamste doel van hun bespre kingen zijn. Dit is reeds de tweede bijeen komst van de vier militaire gou verneurs. Het overleg dat zij voe ren, wordt beschonwd als recht streeks uitvloeisel van de bespre kingen, die de Westerse afgezanten in Moskou met Stalin en Molotof hebben gevoerd. De eerste verga dering der gouverneurs had Dins dag plaats. Zij zullen zich vermoe delijk een week tijd gunnen om hun taak te volbrengen, maar in Londen maakt men zich geen illu sies over de moeilijkheden die nog moeten worden overwonnen, alvo rens een oplossing van de gehele Duitse kwestie in zicht komt. Kolonel-generaal Alexandrowitsj Zjdanof, een van de voormannen in dc Kominform en dikwijls genoemd als opvolger van Stalin, is Dinsdag overleden. Zjdanof was 51 jaar en secretaris van het hoofdbestuur der Sowjetrus- sische communistische partij. In de uitzending waarin radio Moskou zijn dood bekendmaakte, werd zijn heen gaan een zwaar verlies voor de par tij en voor het gehele Sowjetrussi- sche volk genoemd. Zjdanof zal morgen met militaire eer worden begraven op het Rode Plein, voor de graftombe van Lenin Groot is in de Sovjet-Unie de ont steltenis over de dood van deze di recteur van cultuur en propaganda, wiens woord wet was, waar het de Sovjet-opvatting van kunst, litera tuur, muziek en propaganda betrof. Prominente kunstenaars bogen voor hem als hun door Zjdanof werd verweten, dat zij hadden „toegegeven aan bourgeoisneigin- gen". De openbare manifestaties van rouw zijn grootser dan welke ook sinds de dood van president Kalinin. kantoor te gaan." Dc gouverneur ver volgde ,Uit deze woorden blijkt, dat onder dc droefheid, welke men ondervindt door haar algemeen begrepen en onmid dellijk aanvaarde besluit van de koningin om thans dc kroon over te dragen aan haar dochter, een zodanig gevoel van aanhankelijkheid cn oprechte Oranjetrouw leeft, dat ln dit teken met. een volmaakte eensgezindheid zowel de huidige verjaardag van dc koningin als het 50-jarig regeringsjubileum hier te lande worden herdacht. Het ls mij namens Suriname ln dit licht gezien zowel een voorrecht om, naast dc eer biedige gelukwensen van alle ingezete nen. uiting te mogen geven aan de diep ste gevoelens van dankbaarheid voor wat koningin Wilhelmina ln haar ambts- Bijna 20.000 zangeressen, zangers en kinderen brachten H.M. Konin gin Wilhelmina een aubade in de ochtend van Haar 68e verjaardag voor het Koninklijk Paleis op de Dam Keriode ook voor dit gebiedsdeel wel eelt willen doen." Ook Dr. Huender besloot zijn redo met de beste wensen voor het verdere wel zijn van de Koningin. Ir. Peters, Curasao De laatste spreker in deze rij, ir. L. A. H. Pctcis, zeide onder meer: .Curacao is tot bloei gekomen onder de regering van koningin Wilhelmina Binnen dc perken van deze korte toe spraak is het niet mogelijk, zelfs op summiere wijze een overzicht te geven van dc vele gebeurtenissen die zich in de achter ons liggende 50 jaren hebben afgespeeld cn waarin H.M in zulk een belangrijke mate deel had. Ik moet hier echter melding maken van het konink lijk voorbeeld, door H M. gegeven, ge durende de sombere oorlogsjaren. Terwijl zij zelf ln een groot gevaar verkeerde ging haar voortdurende zorg uit naar haar volk. dat geknecht werd door de overweldiger en naar haar volk in de vrije delen van haar koninkrijk overzee waar zij kracht en steun vond in deze moeilijke jaren. God geve, dat onze jubilerende vorstin nog vele jaren gespaai'd moge blijven als dc koningin-moeder van onze jonge toekomstige koningin voor haar konink lijk huls en voor ons haar volk." Handels-ruilovereenkomst met Tsjechoslowakije Door Nederland en Tsjechoslowa kije is een handelsovereenkomst ge tekend, krachtens welke Nederland 300 ton boter aan Tsjechoslowakije zal leveren in ruil voor banden, textielgoedcren en gereedschappen. Hoge onderscheiding voor oud-min.-pres. dr. Beel Bij Kon. Besluit van 27 Augustus is dr. L. J. M. Beel benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. Maandagmiddag is deze onderscheiding aan de oud minister-president uitgereikt in de vergadering van de ministerraad. CEARL DERR BIGGER& EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 62 „Graag, meneer", antwoordde Gamble en volgde hem als een lam naar de patio. Thorn stond op en voegde zich bij hen. Vlug ging Bob naar de telefoon en belde Will Hol ley op. „Zeg eens", zei hij zacht. ..Mad den heeft juist per telefoon een te legram gekregen, en dat schijnt hem erg van streek te maken. Ik kon_niet horen, waar het over ging. maar ik zou het graag dadelijk weten. Ben je zo bevriend nfet de telegrafist, dat je er ongemerkt achter kunt ko men?" „Zeker", antwoordde Holley. „Die blaag vertelt me alles. Ben je al leen? Kan ik je over een paar mi nuten weer opbellen?" „Ik ben nu alleen", antwoordde Bob. „Mocht ik dat niet zijn als je weer opbelt, dan zal ik doen, alsof je naar Madden vraagt, en hem aan de telefoon zetten. Je verzint dan maar wat. Maar als je haast maakt, hoeft het niet. Spoed u, broeder, spoed u" Toen hij zich omdraaide, kwam Ah Kim juist afnemen. „Nu, Charlie", merkte Bob op, „weer een gast in het hotel!" Chan haalde de schouders op. „Zulk nieuws komen vlug genoeg naar keuken", zei hij. Eden glimlachte. „Jij bent degene, die wilde wachten en v/aakzaam zijn", herinnerde hij de speurder. „Als je met leewater bedreigt wordt. Trawler gestrand bij Den Helder De beruchte Keizersbult, onge veer 5 mijl bewesten Den Helder, heeft opnieuw zijn tol geëist. Bij mistig weer liep Dinsdagmiddag op der.e verraderlijke plek, waarop kort na de bevrijding het Deense s.s. Lilian een heroïsche strijd van meer dan 10 dagen leverde om los te komen, de ongeveer 350 ton me tende trawler „En Avant" aan de grond. Naar schatting telt de be manning van het bootje 12 koppen. De stranding geschiedde bij hoog water, zodat de trawler vrij wel zeker tijdens eb volkomen droog zal komen te liggen. Het was juist 7 uur geweest, toen de mist banken scheurden en een kustpost bij Den Helder het aan de grond gelopen schip ontdekte. Daarop waarschuwde men de reddingboot „Dorus Rijkers". Om 21.15 uur meldde de „Dorus Rijkers" dat zij langszij de trawler lag op de Keizersbult. De schipper van de reddingsboot pleegde over leg met de bemanning van de trawler. Het weer was zeer gun stig. zodat er deze avond weinig gevaar dreigde. De avonturen van kapitein Rob Nieuwe uitdaging aan Kominform Het Joegoslavische kabinet is gewijzigd. Blijkens een decreet zijn benoemd: Edward Kardelj tot vice- minister-president en minister van buitenlandse zaken; Lexander Rankovitsj tot vice-minister-presi dent en minister van binnenlandse zaken. Kardelj vervangt dus Simitsj aan buitenlandse fcaken en Rankovitsj die reeds minister van binnenlandse zaken was, wordt thans ook vice-minister-president. Reuter's diplomatieke correspon dent meldt uit Londen, dat politie ke waarnemers aldaar de wijziging als een nieuw uitdagend antwoord van maarschalk Tito cn zijn staf op de critiek van dc Kominform be schouwen. De terugkeer van Peer de Schuimer 27 Ja. wat Peer al vreesde blijkt de waarheid te zijn. Robert Janszoon heeft de vloot van de Bey verwoest en omstandig vertelt Mohammed zijn handlanger, wat er is gebeurd. „Dus hij kende het signaal!" roept Peer verwonderd uit, terwijl hij het mondstuk van zijn waterpijp laat zak ken. „daar begrijp ik niets vanMaar dan vertelt Peer op zijn beurt welk een rijke buit hij heeft binnengesleept Mohammed Bey leunt achterover in de kussens cn knikt vergenoegd. Dan richt hij zich weer op, schraapt 2ijn keel en zegt dan: „Ik heb u een voorstel te doen. goede vriend- We kennen elkaar nu reeds zo lang en de staatskosten drukken mij iedere dag zwaar der. Wilt ge u dc benoeming tot onderkoning over mijn rijk laten welgevallen?" Nou, dnnr schrikt Peer wel even van: onderkoning! Hij, een eenvoudig zeeman! En hij kijkt verstoord op, wanneer de opperstuurman hem influistert; „Ga cr niet op in, kapitein, dat kost u schotten geld, want dc onderkoning moet de soldaten betalen". Geld? Maar Poer de Schuymer is rijk' Hij kan zich best veroorloven onderkoning te worden. DE KINDERKRANT

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3