„Stad en platteland hebben elkaar nodig!" Tentenkamp aan Leusderweg voor boer en burger Zieke militairen deelden in feestvreugde Commissaris der Koningin sprak klare taal bij opening STORTA 't Was druk op de Storta Het is goed er te toeven Herdenkingsdienst voor schooljeugd „De Gouden Eeuw" Vocaal concert 52 Donderdag 2 September 1948 „Het komt mij voor dat deze Storta-tentoonstelling in zeer belangrijke mate de waarde verhoogt van het merkwaardige jubileum, dat ons volk deze dagen beleeft. H M. heeft terecht in haar afscheidswoord gevraagd u met het organiseren van deze tentoonstelling relief gaat geven aan de grote vraag waarvoor het Nederlandse volk is gesteld. Ik geloof dat u met het organiseren van deze tentoonstelling relief gaat geven aan de gevoelens van vreugde en tegelijk poogt diepere betekenis te geven aan datgene, wat wij thans beleven", aldus de commissaris der Koningin van de provincie Utrecht, de heer M A. Reinalda in zijn rede. waar mede hij Woensdagmiddag de grote Storta-Iandbouwtcntoonstellirig op het terrein aan de Leusderweg opende. vertrouwen niet te beschamen. Ook de Commissaris der Koningin heeft de grootst mogelijke medewerking toegezegd Van het Amersfoorts ge meentebestuur werd eveneens gro te medewerking ondervonden. Het nam met vijfduizend gulden deel in het garantiefonds en stelde diverse ereprijzen ter beschikking. Met dankbaarheid maakte dr. Grashuis gewag van de grote belangstelling die Amersfoorts voortvarende bur gemeester en de wethouders voor de expositie aan de dag leggen. Ook de hoofden van diensten w erk ten zoveel mogelijk mee. Groot was de belangstelling in de omliggende gemeenten, van waaruit binnen en kele dagen stromen van medailles en bekers binnenkwamen. Hel werk is aanvankelijk door enkelen begonnen met een zeker pessimis me. Tegenstelling moet verdwijnen „Ik moge bij deze opening her inneren aan een verschijnsel, dat zich in het midden van de vorige eeuw in ons land voltrok. Bij de toenemende industrialisatie van 't land ontkwamen wij niet aan de merkwaardige tegenstelling tussen stad en platteland Het wegzuigen van grote volksdelen naar de ste den heeft lang geduurd. En steeds meer groeide die tegenstelling tus sen wat eigenlijk een eenheid be hoorde te zijn. Het merkwaardige is. dat deze klassificatie zich zo diep heeft doorgetrokken. In het hele leven onderscheiden we haar We staan b.v. voor het feit, dat zelfs de Stichting van de Arbeid bij het vaststellen van de collectieve arbeidsovereenkomsten onderscheid maakt tussen stads- en plattelands werkers. Die indeling, waardoor de een boven de ander wordt gesteld, is allemaal het gevolg van die trek van het platteland naar de steden. Ik wens op deze plaats mijn grote verheugenis uit te spre ken over het feit, dat de geor ganiseerde landbouw er in ge slaagd is in de laatste decennia een belangrijke verbetering op •dit terrein tot stand te bren gen. De georganiseerde land bouw is, met volstrekte mede werking van voorlichtings diensten en staatsorganen, er in geslaagd onder de agrarische bevolking een grotere zelfbe wustheid tot stand te brengen. Er moet langzamerhand ontstaan een steeds groeiend besef van het belang van de landbouw en vee teelt. Het zal immers geen gemak kelijke taak zijn om b.v. in 1960 in ons land elf millioen mensen te voeden, te kleden en deel te laten nemen aan het maatschappelijk le ven. Dat moeten we ons duidelijk voor ogen stellen als we spreken over tuinbouw en veeteelt. Het doel waar wij naar toe moeten is het kweken bij de stedeling van een grote liefde voor hef platte land. Dat was er uit gegaan. Het boer-zijn moet weer een ere-titel worden voor het Nederlandse volk. Moge de Stort a er toe medewer ken, nevens zovele andere uitingen om in Nederland krachten te wek ken, ook onder de jongeren der agrariërs, die gezamenlijk kunnen werken aan de toekomst van hot Nederlandse volk Moge de Storta slagen in deze opzet. Met 't uitspre ken van deze hoop verklaar ik de tentoonstelling voor geopend". GROOT MEDELEVEN Dr. J. Grashuis, voorzitter van de Storta, die de heer Reinalda dankte voor zijn woorden, had de Com missaris der Koningin tevoren reeds ingeleid bij de velen die in de congrestent waren verzameld. Namens het bestuur van de Storta heette hij allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer Reinalda, B. en W en het ere-comité. De heer Grashuis zeide, dankbaar te zijn dat bij het tot stand komen van de expositie bijna overal grote medewerking is ondervonden. Gro te waardering had hij voor het medeleven van het Koninkliik Huls met hetgeen er op agrarisch ter rein in Oost-Utrecht omgaat en mei het streven om Amersfoort te maken tot een bloeiend middelpunt van de omgeving. Een bewijs van groot vertrouwen was het van de Provinciale Staten om met vijfdui zend gulden in het garantiefonds deel te nemen. De Storta hoopt dit Maar de meeston moeten nog komen Naar schatting 5000 mensen zijn Woensdag, nadat de Storta was ge opend, door de artfttieke toegangs poort de tentoonstellingsterreinen aan de Leusderweg op gegaan. Aanvankelijk was het aantal ber zoekers niet zo groot, doch in de avonduren, toen de duizenden lampjes op het terrein brandden en de fontein fel gekleurd water scheen te spuiten, werd het druk ker. In de muziektent speelde de Amersfoortse muziekvereniging. De congrestent was stampvol, want daar trad het cabaret-gezelschap van Désiré Loran op. Cora Miller zorgde voor conferences, Herman Teunissen speelde accordeon en een gezette Rus met een stentorstem, zong liedjes over de Wolga, de Puszta's en Paprika. Maar dit alles is niet het voornaamste van de Storta. Daarom gingen de be zoekers eerst langs de stands in de tenten op het terrein en in de Openbare Lagere school aan de overkant. Langs de machines, lpngs stands met autobanden, kranten, zware bronzen klokken, kuikens, gras, pluimvee, koeien en nog veel meer Er werd gedemonstreerd, gepraat en vooral gekeken. Schooljongens verzamelden reclamefolders. Mu ziek was er doorlopend, wanneer de leden van de muziekvereniging uitrustten, schetterden de luidspre kers, begeleid door gekraai van hanen, het gebrom van een land- bouwtractor, het gelui van klokken of door het geloei van een koe. De Storta is geopend en het aan tal bezoekers op de eerste dag is niet tegengevallen, maar de mees ten, vooral van buiten de stad, moeten nog komen. „Ik meen gerust te mogen zeggen", zo vervolgde dr. Gras huis, „dat het gezonde optimis me van de vertegenwoordigers van het platteland de oorzaak van het doorzetten is geweest. Stad en platteland bleken el kaar ook hier nodig te heb ben". Grote dank was de Storta-voor- zitter verschuldigd aan land- en tuinbouwconsulenten en aan de in- spectrice van het landbouw-huis- houdonderwijs. „Deze tentoonstel ling is van belang voor de boeren," zo zei dr. Grashuis tenslotte, „doch vooral voor Amersfoorts midden stand. Ik hoop dat de middenstand er van overtuigd zal zijn dat sa menwerking met de boeren een eerste eis is voor de bloei van hun zaken." RONDGANG Het klapperen van het tentzeil v—«t grote aandacht de beide toespraken te beluisteren. En toen de sprekers van het met rode en groene gordij nen behangen podium afkwamen, bleek uit het spontaan applaus dat de aanwezigen van harte met de gesproken woorden instemden. On- .._r cue luisicrenaen waren o.a. de burgemeester en mevrouw Molen dijk. de drie wethouders, enige le den van het Huldigingscdmité 1948. leden van het ere-comité van de Storta, de heer B. Noordewier. lid der Gedeputeerde Staten, kolonel A Tolsma, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, van omliggende gemeenten en vele voor aanstaande nersonen van Amers foorts handel en nijverheid. Voorts de commissaris van politie, de heer G. Goorhuis. die met genoegen kon vaststellen, dat ziin mannen hun werk op en rond het terrein weer met rustige zelfverzekerdheid aan- nakten. De gasten maakten met het bestuur en het uitvoerend comité van de Storta een rondgang over het terrein, waarb'i allereerst een bezoek werd gebracht aan de stands in d« Openhare School, die eveneens bii het tcntoonstellines- gebied is betrokken. Direct na het uitspreken van de rede van de heer Reinalda werden ook de gewone bezoekers op het terrein gelaten, waarmee een tot nog toe voor Amersfoort ongekend evenement een aanvang nam Nadat hij de Storta-landbouwten- toonstelling had geopend maakt de Commissaris der Koningin der prouincte Utrecht, de heer M. A. Reinalda. met de andere genodig den een rondgang over het terrein. Hier zien iuij hem (links) met de Storta-voorzitter, dr. J. Grashuis, bij een der stands in de O.L.-school aan de Leusderweg. (Arehifoto) DE Leusderweg houdt dan een dag of wat op bij de Celebes- straat aan de ene kant. bij de Timorstraat aan de andere kant. Het gedeelte er tussen is terri toriaal gebied. De STORTA speelt er tot en met 4 September de baas en geen automobilist, geen wielrijder en geen voetgan ger die de schijnbaar vrij onso lide rietmatten-barricade niet au serieux neemt. Wij hebben in de dagen dat het Storta-terrein niet veel meer dan wat armetierige voetbalvelden om vatte, al zo het een en ander ge schreven over hetgeen Amersfoort zou vinden op deze landbouwexpo- sitie. Wc hebben er nadien nog tal van grotere of kleinere artikelen aan gewijd. De bevolking weet wat het op de Storta vinden kan, wat er te koop is in de congrestent en in de ten toonstellingstenten en men heeft zich dus reeds terdege kunnen voorbereiden op een bezoek aan het terrein op de Leusderweg. Daar is voor een waarachtig Amersfoor- ter veel te zien, daar is voor de burger die het wel en wee van z'n stad ter harte gaat zo het een en ander te leren. Amersfoort is een belangrijke stad. Geen mens .die het ontkent. De stad vormt in ze kere opzichten het middelpunt van een wijde omgeving, o.a. in sociale en culturele zin. Maar. zo schrijft burgemeester Molendijk in zijn voorwoord van de Storta-catalogus: ..Al heeft het economisch leven diepgaande wijzigingen ondergaan, wij willen toch ernstig pogen om Amersfoort ook weer tot ontmoe tingsplaats, tot marktplaats voor stedeling en plattelander te maken." Vier dagen is maar een korte tijd. Maar zij die van goeden wille zijn. zowel onder plattelanders als stadsbewoners kunnen ook in vier dagen al een heel eind dichter tót elkaar komen. En dit is slechts een begin van wat later, in tenser misschien en langs andere wegen, zich verder zal voltrekken. Zo heel sterk voelden we de noodzakelijkheid daarvan toen we in tent E. bij de exposities van de RijkSlandbouwvoorlichtingsdienst door een jonge boer zelf bezoe ker werden ingelicht over de wetenschappelijke arbeid die voor afgaat aan de resultaten die op de moderne landbouwbedrijven wor den bereikt. Er wordt, ook door de boeren, zoveel werk voor de bur ger verricht, zoveel getest, zoveel moeite gedaan om een hoogstaand, een gezond product af te leveren. Die moderne bedrijfsvoering heeft ontelbare facetten, waarmee in het tentenkamp aan de Leusderweg kan worden kennis gemaakt. Daar zijn b.v. de fabrieken die de pro ducten maken van wat de boerderij oplevert: Havermoutfabrieken, bo- terfabrieken, zeepfabrieken, vlees- warenfabrieken. Tal van nevenbe- drijven zoals lederwarenfabneken, tractorenhandelaars en verkopers van landbouwmachines hebben er hun stands ingericht. De gemeente Amersfoort expo seert met een maquette van het toekomstige industrie-terrein aan de Eem. De gemeentelijke reinigingsdienst toont er compost en rioolwaterslib als meststoffen, geeft een lesje in verbetering van de grondstructuur en in het gebruik van aardappel schillen als veevoeder. Het gedruk te woord heeft bi^'de emancipatie van de boer een belangrijke rol ge speeld en nog steeds wordt er in de pers grote aandacht aan dit onder werp besteed. „Het Dagblad voor Amersfoort" richtte daarom in tent A een eigen stand in nummer 9 waar de bezoeker kan zien hoe een krant eigenlijk in elkaar wordt gezet. De oudheidkundige vereniging „Flehi- te" stelt in een eigen tent oude ge bruiksvoorwaarden ten toon, een oude boerenwagen, een kaaspers enz. Amersfoortse fabrikanten leg den beslag op een flink deel van de tentoonstellingsruimte. Vooral de Meursingfabriek kan bogen op een bijzonder fraaie stand. „De Schot horst" te Hoogland, waarvan de voorzitter der Storta. dr. J. Gras huis. directeur is. bracht in ver schillende tenten de resultaten van interessante hormoonproeven, ge nomen op pluimvee, bijeen. Parti culiere inzenders stonden hun edelste kippen, hanen, ganzen en kalkoenen af Op het achterterrein vonden tenslotte de koeien een plaatsje, het enige grote vee dat we er de eerste dag zagen. Maar er komt meer. veel meer. Nog interes santer wordt het er dan, al was het nu reeds goed er te toeven. Amersfoorter stal een kolenauto Van het terrein bij de gasfabriek is een vrachtwagen van een kolen- handelaar ontvreemd In Soester- berg is de wagen echter gevonden. De dader, een 27-jarige Amers foorter, is aangehouden. Zij kwamen hun geld terughalen Vannacht hebben enige onbeken den geprobeerd wat Keld terug te halen op het belastingkantoor. Zij zijn door het W.C. raampje naar binnen geklommen, hebben het ge hele gebouw doorzocht, schrijfbu- reaux met schroevendraaiers open gebroken. doch betrekkelijk weinig buit meegenomen, de brandkast was gesloten, en met geen moge lijkheid open te krijgen. Er ziin wat vulpennen en ander persoonlijk be zit van de employé's meegenomen. De k«s van de personeelsvereniging inhoudende 65.— is eveneens ver dwenen. Licht, water en spinnen A LS er zo om je heen Konin- ginnedag wordt gevierd door mensen met toeters en vooral met feestneuzen, die je kunt zien glimmen van de eer ste omloop van de Lange Jan af, als je tien keer per minuut opzij moet springen voor sissende rot jes en dergelijke grapjes, als je bovendien ook nog door wild vreemde mensen wordt aange klampt, meegesleurd en ter aar de geworpen uit puur feestge not, dan verlang je tenslotte naar iets rustigs en dan kan het zo geschieden, dat je het lawaai van de Langcstraat achter je laat en zoeken gaat naar plekjes ivaar mensen alleen maar kij ken naar de fraaie verlichting en naar elkaar om op z'n Amers foorts te zien of ze er allemaal wel zijn. Zon plekje was het Havik gisteren. Daar brandden lamp jes bij de vleet langs de walle- kant en naast je eigen gezicht in het water zag je de reflexen van al dat sprookjesachtige licht, dat een stemming bracht in dat plekje oud Amersfoort van jewelste. Maar mooier nog dan al het licht, dan al die men sen, dan de fontein en dc eilandjes in die ouwp gracht was dc lantaarn op de brug. Nooit van mijn leven heb ik meer spinrag en meer spinnen bij elkaar Koninginjrcdag zien vieren dan in die lantaarn. En nooit van hun leven hebben die spinnen meer mensen naar zich ien kijken. Het Havik zal be kend blijven nog lang na dit feest om zijn licht, zijn ivater, ^zijn fontein en zijn spinnen. Sportdansers terug uit Rotherham Engelse uitnodiging voor brandweer De leden van de Amersfoortse Bond van Amateurdansers, die een week in Rotherham doorbrachten als gasten van de dansschool Stacey zijn thans weer uit Engeland terug gekeerd Door oververmoeidheid bij de Amersfoorters konden de matches, vastgesteld voor de eerste avond, niet doorgaan. Er werden veel bezoeken gebracht aan allerlei bedrijven en o.a. ook aan de brand weer die voor de Amersfoortse brandweer de uitnodiging meegaf om in contact to treden over even tuele uitwisseling met dc Engelse collega's. Wat is er Vrijdag te doen? 14.30 uur: Kindervoorstelling in Amicitia voor kinderen van de F.A.M. deelnemers (leef tijd 613 jaar). 20 uur: Gecostumeerde optocht (o.l.v. de Optochtcommissie). Opstelling om 19.30 uur. Dol- lardstraat. 17.0020.00 uur: Zwemwedstrij den voor Personeels- en Sportverenigingen en ïndivi- duelen in hetBosbad Birk- hoven (o.l.v. de A.Z.C. Ncp- tunus). STORTA. 914 uur: Keuringen, film en muziek. Des avonds voetbalwedstrijd en cabaret. Passagierslijst Bij onze administratie ligt de passagierslijst van het troepentrans portschip „Waterman" ter inzage. De vermoedelijke aankomst is 3 September. Toon Hermans had lachers mee Première van „Zeg... Hé" in „Grand" ZEG, hé, die juffrouw daar, ik bedoel dat lijk, is geen echt lijk, dat snapt U toch wel, hé, maar die is van rijke afkomst en ze moest van d'r pa aan het toneel. Nou is ze alleen maar goed om lijk te worden en daarom ligt ze daar nou zo, maar U hoeft zich er ver der niets meer van aan te trekken, hoor!" Zo ongeveer brengt Toon Hermans het nieuwe grotesk-caba ret van het Theater Plezier, waar van de première gisteravond in het Grand Theatre ging, op gang. Elke première kenmerkt zich door aller lei. haast onmerkbare aarzelingen, door vermoeidheid, door nervosi teit. Zo was het ook gisteravond, doch niettemin slaagde Hermans en zijn medewerkers er in een uitver kochte zaal een avond van dol ple zier te brengen, met hier en daar een tikje ernst, zoals dat in een goed cabaret past. Voor het plezier zorgde in de eerste plaats Toon Hermans zelf, in zijn liedjes, zijn sketches, maar vooral toch in zijn ZEGHé- praatjes, zoals dat geval over die gare Hongaarse film vol gehakt ballen. dat zelfs de allerstijfste lachspieren in werking brengt. En niet te vergeten de imitatie van de grote Buus, die bijna zo echt was, dat men Toon Hermans vergat en alleen maar Buziau zag en hoorde. Uitstekend werk verrichten Jan v. Ees en Wies Bouwmeester in het ontroerende „Illegalen". Leslie Gonda, de choreograaf, legde eer in met zijn dansgroep, terwijl in de zanggroep vooral Fifi Frank en Lucie Stein. excelleerden. Deze nieuwe show van het Theater Ple zier zal zijn weg.door binnen- en buitenland wel vinden. C. B. Ds. Blok over: „Waarom eren wij de Koningin" Het stemt tot blijdschap dat de Kerkcraad der Ned. Herv. Ge meente bij de kerkelijke herden king van het 50-jarig regeringsju bileum van onze Vorstin, na over leg met en op verzoek van het Co mité voor de feestviering van de leerlingen der Lagere Scholen, ook de kinderen in het bijzonder heeft willen betrekken. Zo heeft dit ker kelijk college ter plaatse getoond, dat het haar ernst is met het stre ven van heel de Hervormde Kerk in den lande, ook in dit gebeuren te willen staan met haar bood schap te midden van héél het Ne derlandse volk in al haar geledin gen. Het stemt evenzeer tot blijdschap niet alleen aan Uw velden, maar ze Openbaar Lager Onderwijs Woens dag met hun leerlingen aan deze kerkelijke herdenking hebben deel genomen om zodoende ook voor deze jeugd de feestvreugde op ho ger plan te brengen en het geheel een wijding te geven die straat en plein niet verschaffen kunnen. De samenkomst was in alle op zichten een goede. Wat hebben de ongeveer duizend kinderen geluis terd toen ds. C. G. H. Blok, die de dienst leidde, hen sprak over de vraag: „Waarom eren wij Koningin Wilhelmina?"; Zij toch is ccn ge wone vrouw. Pakkend illustreerde spreker dit met verschillende voor beelden uit 't leven onzer Vorstin. Maar zo vervolgde hij wij kozen Haar ook niet tot onze Ko- nin; zij werd ons gegeven door de allerhoogste Koning, door Hem, wiens Rijk van,vrede en gerech tigheid zal komen, maar die nu reeds op deze onvolmaakte aarde Zijn dienaren stelt, om er voor te zorgen dat wij hier in deze wach- tenstijd in vrede en rust te samen kunnen leven. Wie gehoorzaam*is aan de politie, die is gehoorzaam aan de Burgemeester maar in hem aan onze Koningin en dus ook aan God, die ons Haar gaf. Daarom ook zijn wij nu in de Kerk, om niet al leen de Koningin, maar bovenal God te danken voor al wat Hij ons in Haar heeft gegeven. En dit juist zo besloot ds. Blok is het grote in Haar bestuur, dat zij het alles deed in gehoorzaamheid aan Hem van wien zij Haar kroon en scepter ontving én dat Zij steeds in woord en daad hiervan getuig de. Telkens weer sprak zij het uit: „Christus vóór alles" en naar Ziin voorbeeld was ook Haar bestuur een bestuur dat zich keerde tegen alle haat en geweld maar dat allen samenbindt in de liefde Voor dc gave van zulk een Vorstin danken wij God en eren wij Haar, die 50 iaar lang ons volk mocht besturen in grote liefde en trouw. In volle aandacht luisterde groot en klein naar dit pakkend woord; maar "niet minder naar het pittig orgelspel van de heer J. van de Berg en de boeiende zang van mej. Miep Pothoven. Het samenzijn dat werd besloten met het gemeenschappelijk zingen van een der coupletten van het Wilhelmus werd ook bijgewoond door de wethouders A. J. Spieker man, H. van Galen Last en J. Koopman. De kellners hadden Woensdagmid dag misschien nog meer plezier dan het publiek dat naar dc Hof was gekomen om naar de F.A.M.-wed strijden te komen kijken. (Arehifoto) Het Huldigingscomité 1948 heeft op voorstel van de afdeling Amers foort van de Algemene Nederland se Invaliden Bond besloten om bij de grote optocht „De Gouden Op tocht", die Maandagmiddag om 2.30 u. n m. wordt gehouden, een aan tal stoelen te plaatsen op de West singel van het stadhuis af tot aan de Kleine Spui. waarop invaliden en gebrekkige bejaarden de optocht kunnen gadslaan. Ambtenaar veroordeeld Het Bijz. Gerechtshof te Utrecht veroordeelde vandaag de gewezen ambtenaar B. v. d. Horst, die be waker van het concentratiekamp is geweest en te Rotterdam in 1942 enige personen heeft aangegeven, tot 6 jaar gevangenisstraf door te brengen in een Rijkswerkinrich ting, met aftrek van voorarrest en ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. Geëist was vijf jaar met aftrek. Burgerij vermaakte zich ook Coloradokevers zijn gevaarlijk Gevaar voor export, zegt kantonrechter De rechtzaal van het Amersfoorts kantongerecht was Donderdagmor gen niet stampvol, zoals meestal. Slechts enkele verdachten ver schenen voor de balie. J. v. E. uit Woudenberg stond terecht, omdat hij zijn met aardappelen beteeld perceel niet tegen de coloradokever had bespoten. Dat zijn geen grapjes, met die coloradokevers, dat is hels gevaar lijk. Die beestjes verlustigen zich niet alleen aan lw velden, maar ze zijn dat in de hele omgeving. We hébben hier meer gevalletjes ge had over die bespuiting, en de boe ren, die hiervoor terecht hebben gestaan, zijn niet op gruwelijke manier aan hun staart, maar aan hun portemonnaie getrokken, zei mr. Vonkenberg. De ambtenaar vroeg een boete van f 45,of 10 dagen'. Verdachte vind dat wel wat veel en werd veroordeeld tot f 20, boete subsidiair 5 dagen. Twee Spakenburgse vissers H. en H. uit Spakenburg werden er van beschuldigd 25 kg ondermaatse paling in opslag te hebben gehad. Zij waren niet verschenen. Een ge machtigde bracht enkele verzach tende omstandigheden naar voren. Deze werden niet geheel steek houdend geacht door de ambtenaar, die tegen beide verdachten een boete eiste van f 75,of 10 dagen en 1 week voorwaardelijke hechte nis met een proeftijd van 2 jaar. Mr. Vonkenberg legde beide ver dachten een boete op van 40. of 10 dagen. „Muskaat" werd vijfde Bij de te Groningen gehouden Lands-Kampioenschappen, wist de heer A. v. d. Pol uit Amersfoort, met zijn paard Muskaat, kampioen der provincie Utrecht, beslag te leggen op de 5e prijs. Een zeer mooi resultaat. Heel stilletjes en zonder dat werkend Amersfoort er veel van merkte, werd Woensdagmorgen dc feestweck voortgezet. Er waren maar weinig burgers bij betrokken en dan nog alleen diegenen, die zich er voor hadden gespannen om de zieke militairen in de feest vreugde te laten delen. De leden van de commissie, be last met het organiseren van dit soldatenfestijn. hebben er waar schijnlijk handen vol werk aan gehad. Maar ze brachten dan ook grote vreugde in de ziekenzalen, waar opgetogen jongens hebben geluisterd naar de prachtige zang van het dubbelmannenkwartet, ge vormd door leden van het Amers foorts Mannenkoor, waar ze met grote ogen al die hartelijkheid van de dames en heren comité-leden aanzagen en verrast keken toen ze allemaal een bakje met heerlijk fruit voor zich op de dekens kre gen. Zo vierden ze dan ook een beetje het jubileum van de vorstin wier wapenrok zij dragen, deze pa tiënten van het militair sanatorium en het militair hospitaal. Heel on verwacht werd ook een aantal „burger-patiënten", die al heel lang in „De Lichtenberg" verblijf hou den, in de feestviering betrokken. En ook zij kregen de lekkere vruchten op hun nachtkastje en ook voor hen zong het dubbel man- nenkwartet het Wilhelmus en Piet Hein en al die andere liederen die op een dag als deze meer tot het hart spreken dan ooit. Voor de mi litairen die in gelukkiger omstan digheden verkeerden en gewoon dienst doen, werden die morgen twee herdenkingsdiensten gehou den. Eén voor de protestante mili tairen in de Gereformeerde Kerk in de O.L. Vrouwestraat en één voor de R.K. leden van het garni zoen in de kerk op 't Zand. Vrolijkheid Op de Hof was er feest voor de Amersfoortse kellners en fietsjon- gens, die meededen aan door de FAM georganiseerde behendig heidswedstrijden, welke dikke rijen toeschouwers lokte. De Posthar- monie speelde cr allerlei vrolijke melodieën, welke publiek en deel nemers danig in een goede stem ming brachten. Dé kellners moes ten rondjes lopen en kunstjes uit halen met dienbladen met flesjes Bij deze eerste parade van een deel der in de sectie muziek van de Gemeenschap verenigde koren viel mij het gemis van een geschikte ge legenheid voor het geven van een openlutht-concert op. Het terras van Amicitia lijkt mij er niet bijs ter voor geschikt, vooral omdat het te weinig gelegenheid biedt voor een goede massale luisterplaats. Dan was het vroeger bij de mu ziektent op Monnikendam toch be ter, compacter en rustiger. Mis schien weet onze vindingrijke tuin architect nog een voor tuinconcer- ten geschikt rustig plekje te vin den Wat nu de prestaties van de ver schillende koren aangaat: het is natuurlijk moeilijk, deze naar een openluchtconcert degelijk te beoor delen. Een klein mannenkoor als de Don Bosco-zangers o.l.v Pater Vogel vormen, miste b.v. volume, om de technische prestaties volop recht te kunnen doen wedervaren. In ieder geval maakte dit koor met zijn goed geschoold polvphoon zin gen een gunstige uitzondering op de meestal zeer conventioneel ge houden bewerkingen van Valenus- liederen en koorwerken, die de drie gemengde koren zongen. „Sursum corda" o.l.v. L. Keemink beviel mij 't bost in het geestige lied „Stug" van Adr. Kousemaker, ofschoon ook hier de dartele bewegingen van ■Te middelstemmen lichter hadden kunnen worden gebracht. „Soli Deo Gloria" o.l.v. O. Roo- ken kon mij in z.g. eenvoudige koorzettingen van P. Mart. Zijder laan weinig boeien, daar deze ste reotype accoorden de mooie Vale- rius-wiizen weinig dienen. „De Stem des Volks" o.l.v. J. van Reenen kwam met het groots opge zette „Hollands Lied" van J. G~ v. Herwaarden, dat ik als compositie niet bijster kan bewonderen Het is nogal langdradig in zijn instrumen tale tussenspelen, die telkens weer de vaart van de veel betere koor zetting remmen Het koor en ook de solisten kweten zich goed van hun taak en oogstten evenals de andere uitvoerenden veel bijval. De muziekvereniging „Hege- raath" bracht met enkele pittige marsen en .',Der Vogelhandlér" welkome afwisseling in deze vocale parade, die veel belangstelling had getrokken en waarop de aanwezi gen geestdriftig het fluitende „Wil helmus" meezongen. H. M. S. APWC won van Baarn Op het Spartaterrein werd Woens dagavond een voetbalwedstrijd ge speeld tussen A.P.W.C. en Baarn. Door hun goede samenspel en de zwakke verdediging van Baarn wist A.P.W.C. eep 31 overwin ning te behalen. limonade er op en de fietsjongens liepen dat het een lieve lust was om de hoogste eer. Een en ander yerwekte grote hilariteit. Stertocht Op de Kruiskamp en het Bor- neoplein werden 's avonds groepen geformeerd, die achter het tam boers en pijperscorps „Juliana" en „Excelsior" naar het terras van Amicitia trokken, waar een vocaal concert werd gegeven, waarover elders op deze pagina onze mede werker H. M. Scheifes schrijft. De beide stertochten trokken veel bekijks, zodat tal van Amersfoor ters tenslotte in het Laantje en bij Amicitia terecht kwamen. De feestviering van Woensdag was rustiger dan op Koninginne dag, hoewel ook thans weer dui zenden op de been waren. „De Reisduif" kwam uit Roozendaal Uitslag wedvlucht P.V. „De Reis duif' van de wedvlucht van uit Roozendaal op Zondag 29 Aug. '48. In concours 254 duiven. Eerste aangewezen 25 ct. H. v. Putten no. 1, 'tweede aangewezen 25 ct. J. v. d. Burg no. 3, eerste aangewezen 10 ct. W. Verheuvel no. y, tweede aangewezen 10 ct. A Alberts no. 10. Aankomst laatste duif 10.28.24 uur. Eerste koningspoel B. v. d. Burg no. 2, tweede koningspoel J. v. d. Burg no. 3. H v Putten 1, B v d Burg 2-11- 33, J v d Burg 3-55-54, A L Ver- straeten 4-62, G H Witteveen 5- 23-42, W Vereheuvel 6-9, J van Walsum 7-25-36. H Pieters 8-15-38, A Alberts 10-37-60, W Boegheim 12, H Croese 13-24-43, W v Plate ringen 14-19, L Krabshuis 16-53, A Verheuvel 17-18, gebr. Labrie 20, D Hofland 21-46, J Barbie 22- 26-29-62, H Fliek 27-40-49-52, G Kluver 28, C de Wolf 30, J de Bruin 31-57-58. de Graaft v. Pla teringen 32, J H Schellart 34-56, Chr Kraaijenbrink 35-59, J Boek horst 39, H v Dasselaar 41, W v d Vennen 44. H Maassen 45-47-51, J Overeem 48, P Kas 50, H v d Kamp 54, G Klomp 63. Wedvlucht St. Quentin. Zondag 29 Augustus 1948. In concours 46J duiven. Eerste aangewezen 25 ct A. H. Blumink no. 5, tweede aan gewezen 25 ct. W. Koenen no. 9, De.rde aangewezen 25 ct. D. Hof land no. 12, Eerste aangewezen 10 ct. A. H. Pieters no. 1, tweede aangewezen 10 ct. C. de Wolf no. 2; Derde aangewezen 10 ct. B Burg, no. 4; Eerste koningspoule H. Pie ters no. 1, Tweede koningspoule C. de Wolf no. 2, Derde konings poule J. de Bruin no. 3. Eerste duif 12.12.40. Laatste duif 12.49.6 uur. H Pieterst 1-100. C de Wolf 2-73, J de Bruin 3-34, B v d Burg 4, H Bluemink 5-98, G Kluver 6-25, W v d Brink 7-16, W Boegheim 8-32- 33-41-45-58-79, W Koenen 9, G ter Horst 10-65-102, H de Graaff 11- 52-64-68-83-107, D Hofland 12-60, W Verheuvel 13-63-83-115, J Schenk 14-27-59, H Mees 15, G Malestein 17-35-36-66, P Kas 18- 77. A L Verstratcn 19-20, J Ver straten 21-23-29-91-111, W v Pla teringen 22-37-46-54-/4-109, H Veer 24-40-43-99-108. J de rVies en Zn. 26-113, L Hoek 28-78, G H Witteveen 30-95, gebr Labrie 31- 48,J Montouban 38', J H Schram 39, J v Walsum 42-50-72, A Ver heuvel 44-49-80, A Alberts 47, M v d Pol 51-61. L Krabshuis 53-62- 106, T v Drie 55-112, H v d Wijn gaard 57, H v Dasselaar 67-85-87- 89. H Onwezen 69, J Barbie 70- 90. Hazelaar 71, G v Essen 75, G Nieuwenhuis 76-97. G Witteveen 81-103. J Steenbeek 82, D v. Love- ren 84-116. Z de Graaff 86, H Croese 91-105, W v d Vennen 92- 104-114. E Hoek 93. J H Schellart 101, G Bouman 110. Ds. van Helsdingen 70 jaar Zondag 3 September hoopt as W. F. C van Helsdingen, emeritus pre dikant der Gereformeerde Kerk te Hendrik Ido Ambacht, thans wo nende te Amersfoort, zijn zeventig ste verjaardag te vieren. Burgerlijke Stand 1 SEPTEMBER GEBOREN: Emilie Katharina, d. v. F. Hovestad en G. van Nijkerk; Johannes Everardus, z. v. E. van Grol cn M. H Hoogers; Johanna Ali- da, d. v. J. v. d. Ploeg en M. H. v. d. Lubbe; Gerardus Johannes Pie- ter Bernardus Jozephus Maria, z v. J. G. J. Burgers en M. J. Sanders; Gerardus z. v. A. van Schoten cn G. Verhoef: Geertruida Johanna, d v. A. G. Brons en M. V. Dricot; Hen- drikus Wiebren. z. v. P. Tjalma cn A. H. Kappert; Willem, z. v W. Klompenhouwer en A. Bouwman; Alberta, d. v J. v. Essen en F. W. Smit; Erik, z v. M. Erkelens en L. J. Vermeer; Johanna Klazina Geer truida, d. v. M. Schreuder en J. G. v. d. Haas; Dieuwke. d. v. D T. Scheepstra en M. S. de Koning. GEHUWD: M. Merkenij en F. Schuuring OVERLEDEN- Annigje Stehou- wer 76 jaar. wed. v. A. F. W. Weijers: Abraham Beijer, 71 jaar. geh. met A. Oorschot.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2