505e STAATSLOTERIJ BRANDPUNTEN Juichend haalde Amsterdam de twee vorstinnen in Ooi ons heem CROSFf BERGMAN 5 September 1898 Grand City TARZAN in de Gouden Stad GRATIS schooltas AMBULIN7 MINISTERIE van OVERZEESE GEBIEDSDELEN Candidaat Indisch Ambtenaar Rembrandt Marijntje Gijzen's Jeugd Gemeentelijke Publicatie LUX TOILET ZEEP Courantenreclame is niet te vervangen JONGEDAME, BRANDPUNT s Avonds na elven op kousenvoeten langs het paleis op (le Dam IK ben nu vier en zeventig, maar al mag ik zo oud worden als Methusalem, nooit zal ik vergeten de ciag van de 5e September van 't jaar '98, toen ik de intocht in Amsterdam \an de nog zo jonge Koningin Wilhelmina heb meege maakt. Het was in die dagen een hele onderneming, zo'n reis van Har derwijk naar Amsterdam, voor mensen die "nooit buiten de wallen van het eigen stadje kwamen en, eerlijk gezegd, mijn kameraad en ik geneerden ons wel een beetje cm op een heel gewone Vrijdag in 't Zondags-zwart over de straat te gaan om ons op het Hardei wij- ker beurtschip in te schepen. Het was maar goed, dat we 's Zater dags al in Amsterdam waren want 's Maandags heel in de vroegte, om vijf uur, stelden de mensen zich op langs de Heren- en Keizeers- gracht met vouwstoeltjes en voor zien van flessen melk en enorme hoeveelheden brood, om toch maar een goed plaatsje te hebben. En toen het daglicht doorbrak kwa men de Amsterdammers bij troe pen opzetten, zodat weldra alle grachten aan beide zijden door een Oude Harderwijker ver telt over de mooiste dag van zijn leven lange strook mensen waren om zoomd. Om ongeveer 10 uur wer den de tribunes, die op schuiten waren gebouwd, bezet en versche nen de soldaten, met kokarden op de sjako's, om de wegen af te zet ten. We hadden geen ogen genoeg om dat alles te bewonderen. De Wostertoren sloeg elf uur en de intochtsweg leverde een over weldigende aanblik. Op de daken, op de tinnen van de toren, op schuitjes en in de telefoonpalen, overal mensen, wachtend op het grote ogenblik. De bewoners van de grachtenhuizen namen al plaats op de tribunes voor hun huizen. De tijd vloog om, want er was voor ons telkens wat nieuws te zien. Daar kwamen de leden van cie studenten-schietvereniging in hun mooie grijze uniformen en stelden zich op. We raakten niet uitgekeken op de lieve kopjes van de Amsterdamse meisjes in haar mooie toiletjes, daar de op tribu nes. De geestdrift onder het opge propte publiek werd steeds groter cn toen om kwart over twee de dreun van de eerste van de 101 saluutschoten tot ons doordrong ten teken dat de Koninklijke trein in aantocht was. begon het te span nen; overal deining. Hoe we het klaarspeelden weet ik nog niet, maar we wisten door te breken cm bil het station te komen en zelfs door te dringen tot het per ron, zij het dan achter een rij sol daten. IK ben er na vijftig jaar nog trots op, dat we onze jonge lieftallige Koningin op dat gewichtige mo ment in Haar leven hebben zien uitstappen, vergezeld van Haar moeder, de vriendelijke Koningin Emma. De jonge Verstin was gekleed in een glanzende witte japon met een collier van drie snoeren grote pa rels, een witte hoed met een voile; Koningin Emma droeg een lila zij den kleed en een kapothoed in de zelfde kleur. De Burgemeester van Amster dam stapte uit een groot gezel schap de Vorstinnen tegemoet cn hield een korte toespraak. Wat hij zcide konden we natuurlijk niet verstaan, maar het zal een goed woord zijn geweest, want toen hij gereed was, werd door het ontvan gende gezelschap geestdriftig een Leve de Koningin aangeheven. De jonge Koningin antwoordde ook iets en hoewel het doodstil was op het perron zelfs de locomo tief hield op met blazen konden we slechts enkele woorden opvan gen. We hadden trouwens geen tijd meer, wilden we iets zien van de opstelling van de stoet buiten het station. Wat we daar gezien hebben, was onbeschrijflijk mooi en indruk wekkend, een fonkeling van goud en zilver, kostbare gewaden. Nog zie ik het voor me, zoals we de stoet zagen passeren onder het ge jubel van de menigte cn de klare muziek van het zevende. Eerst maréchaussee's in de blau we- uniform met de kolbak; dan de huzaren met hun standaard en schetterende trompetten; verderde gele rijers in hun prachtige unifor men. Wat een boeiend militair schouwspel. Een detachement van de Vestingartillerie ging vooraf aan een afdeling van de Koloniale re serve, kranig marcherende en uit het handgeklap van het volk bleek wel, dat deze dapperen een streep je voor hadden. Niet minder belangstelling heb ben de kranige mariniers met trom mels en pijpers. De grenadiers en jagers met hun stafmuziek volgen en dan komen de Jantjes, die ook warm worden toegejuicht. De ere-wacht nadert: kranige ruiters in fraaie uniformen van blauw laken met goudgalon en kragen van fluweel, zwarte steek met witte veren en oranje-kokarde. En dan komt de eigenlijke Ko ninklijke stoet; de spanning onder het publiek stijgt; het rijtuig met de Koninginnen nadert. Ceremo niemeesters in prachtige uniform aragen een staf met zilveren knop, kamerheren, weer ruiters en dan rijtuigen met vier paarden waarin de hofhouding; we zien de opper- ceremoniemeester met de vergulde staf. Wat een kleurenpracht. EN dan opeens, daar schalde het .Wilhelmus", donderend hoera geroep, de vreugde-betuigingen da veren op tegen de huizenrij. Daar is het rijtuig met de vorstinnen, begeleid door voorrijder in gele livrei. De jonge Koningin neigt vermoeid, vriendelijk naar alte kanten. Bij aankomst aan het stad huis worden de Koninginnen door de burgemeester ontvangen cn weldra verschijnen ze op het bal kon. De menigte juicht, juicht, lui der, almaar luider, zwaaiend met zakdoeken en hoeden, troepen sa lueren, muziekkorpsen spelen. Van v:erzijden klinkt het Wilhelmus. En de jonge Koningin neigt van af het balcon, staande naast haar Móeder, dankend, groetend. Konin gin Emma verwijdert zich en dan staat Koningin Wilhelmina daar alleen om de hulde van een geest driftig volk in ontvangst te nemen. Totdat ook Zij zich terugtrekt. De menigte blijft jubelen, tot vlak voor het paleis. Weer verschijnen de beide Koninginnen; sterker nog Koningin wijzigde Neerlands wapen De Koninklijke Kroon is ont staan in 1815. Deze werd niet alleen op dc kop van dc Nas- sattsc leeuw en op het wapen schild geplaatst, maar boven dien op dc koppen der schild- schouders, hetgeen heraldisch niet geheel verantwoord is. Doch men week, zo kort na de Franse revolutie, toen alles wat met de tuefcitschap der heraldiek in verband stond, in discredict was geraakt, wel meer van dc wet ten der wapenkunde af. HM. de Koningin heeft het raadzaam geoordeeld door Haar wijzigin gen van 1007 cn 1009 ons wapen een heraldisch beter verant woord aanzien te geven. Dc Kronen verdwenen van de kop pen der schildhouders, tericijl ook enkele andere foutjes ver beterd werden. De jeugd van het ivapen is er oorzaak van. dat land en vorst hetzelfde wapen voeren. Bij weinig andere vorstenhuizen is zulks het geval. klinkt het gejuich van de massa in een schier angstig makende geest drift. Heel de middag en heel de avond bleef het publiek naar de paleis- ramen staren, nu en dan klonk het gejubel weer op, totdat tegen elf uur door de politie stilte werd ver zocht. En die stille werd de Konin ginnen gegund; met mijn eigen ogen heb ik gezien hoe twee heren die het Damplein wilden passeren de schoenen uittrokken om de stilte niet te verstoren. Want morgen, de dag van 6 Sep tember, de dag van dc inhuldiging wacht de jonge Koningin nieuwe vermoeienis. Dat alles is nu vijftig jaar gele- oen en het is voor mij als de dag van gister. Op 6 Sept. a.s. hoop ik weer naar Amsterdam te gaan, nu met de electrische. om iets van de inhuldiging van Koningin Juliana te zien. 't Zal me dan zeker niet lukken om als in '98 overal door te dringen en ik vrees dat de in- aruk op mij niet zo overweldigend zal zijn als toen. Dat was er een, waarop ik mijn hele leven heb geteerd. Commissarissen benoemd van Ned. Bank De minister van financiën heeft een aantal commissarissen van de Nederlandsche Bank benoemd. Het zijn de heren: G. H. Crone te Amsterdam, ir. M. H. Damme te Amsterdam, H. L. van Eeghen te Amsterdam, mr W. G. F. Jongejan te 's-Gravenhage. B. G. Kernkamp te Groningen, M. ter Kuile te Enschede, ir. W. H. van Leeuwen te Delft, mr K. Ph. van der Mandele te Rotterdam, Ed. Nijgh te Rotterdam, A. Pierson te Amsterdam, prof. dr. J. E. de Quay te 's-Hertogenbosch cn mr. M. P. L. Steenberghe te 's-Gravenhage. Mevrouw A.Noordewier- Reddingius gehuldigd De tachtigste verjaardag van mevr. A. NoordewicrReddingius. die. hoe wel zij het concertpodium niet meer betreedt, in de zangcrswereld nog steeds een rol van betekenis speelt, is een aangrijpende feestelijkheid ge worden. Haar nog zo vitale verschij ning, majestueus rechtop, maakte, toen zij aan de arm van de burge meester van Hilversum gisteren de Burgerzaal van Dudok's Raadhuis binnentrad, een ontroerende indruk. Nadat haar een muzikaal welkom was bereid door een aantal kunstzus ters en -broeders, sprak de Utrechtse baszanger Guus Hoekman, een van haar jonge leerlingen, een rede uit, waarin hij de hulpvaardigheid roem de van de tachtigjarige t.o.v. colle ga's en jongeren, die haar advies no dig hebben. Zij heeft een verwonder lijk scherp gehoor en kan in enkele woorden klaar cn bondig haar ge zaghebbend oordeel formuleren. Nog altijd cijfert zij zich zelf algeheel weg; er zijn dagen waarin zij tot 6 uur per dag les geeft en soms nog meer. Dc moeilijkheden, die zij met dc ogen heeft gehad, zijn gelukkig na een operatieve oehandeling ge heel opgelost. Het comité heeft een jubilé-gc- schenk naar haar hart gekozen: er is een mevr. NoordewierRcd- dingius-fonds in 't leven geroepen, om begaafde maar financieel minder draagkrachtige zangstuderenden te helpen. Er waren telegrammen van geluk wens binnengekomen van H.M. de Koningin. Prinses Juliana cn Prins Bernhard. Dc burgemeester van Hilversum, mr. Hubar van Hellenberg, bood de tachtigjarige dc ere-legpenning van deze gemeente aan. Dit moment is op de foto bewaard gebleven. Het zal mevr. Noordewier in 't bijzonder ge noegen hebben gedaan onder de confrères, die haar kwamen geluk wensen ook aan te treffen mevr. Pauline de HaanManifarger. (alt- zsngeres) met wie zij jaren achter een liederen-avonden heeft gegeven en Louis Tulder. die zo menigmaal naast haar in oratoria optrad. Koningin Julianatocht Patrimonium's Sportverband ..Vlug en Vaardig", afdeling wandelen te Amsterdam, organiseert op Zater dag 25 September de Eerste Konin gin Juliana wandeltocht over af standen van 20. 25 en 30 kilometer. De tochten worden georganiseerd onder auspiciën van de Ned. Chr. Wandelbond. Het batig saldo zal af gedragen worden aan de Niwin. Soest „Wroclaw was een politiek congres", zegt Huxley Het congres der intellectuelen de Wroclaw heeft van het begin af een politieke wending genomen, zei dr. Julian Huxley, de directeur-ge neraal der Unesco na zijn terugkeer te Parijs. Er was geen werkelijke discussie: de grote meerderheid der redevoeringen bestond uit strikt marxistische analyses van de hui dige tegenstellingen of andere po lemische aanvallen op de Ameri kaanse of Westerse politiek of cul tuur. Hamersveld Wapens spreken nog in Palestina Volgens de Arabieren hebben de Israeli's de wapenstilstand In Palestina gesehonden door het Arabische dorp Dclr Aban tussen Ramlch cn Hebron met mortieren, ontplofbare projectie len kleine wapens aan te vallen Toen de Arabieren liet vuur beantwoordden zouden zes Joden zijn gedood, terwijl een Arabier het leven verloor. Op Zaterdag, 4 September te 4 uur zal de eerste steen worden ge legd van een nieuw conferentiege bouw op het landgoed „de Horst" te Driebergen. De eerste stepnlegging zal wor den verricht door dr. Jesse Baird, de moderator van de Presbyterian Churches of U S A. in tegenwoor digheid van vele buitenlandse en binnenlandse gasten, o.w. een aan tal gcdelegeei den van de Assembly van de World-Council of Churches. Inenting tegen pokken Op Woensdag, 8 September 1948, des namiddags 3 uur zal van ge meentewege door dokter M. R. Braun te Hamersveld, 8 September a.s. des namiddags 3.30 uur door doktor G. G. Bcrgink te Lcusbroek en op Dinsdag 7 September 1948 zal van gemeentewege des voormiddags 9 uur 30 min. door dokter M R. Braun te zijnen huize te Achterveld gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken. Dc aandacht van bclanghebben den wordt er op gevestigd, dat ouders of voogden van kinderen, die de leeftijd van 1 jaar hebben be reikt verplicht zijn een verklaring betreffende inenting ten gemeente, huize te Hamersveld over tc leggen. Wordt aan deze verplichting niet voldaan, dan zal van de bevoegdheid ingevolge dc Incntingswct 1939 tot vervolging (hechtenis van ten hoog ste zes dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden) worden gebruik gemaakt. BDC verliest in finale tegen Wijk bij Duurstede Honderden supporters vergezel den B.D.C. j.l. Maandagavond naar Utrecht voor de finale in het jubi- leumstournooi varf de K.V.V.B. afd. Utrecht, om tegen Wijk bij Duur stede te voetballen. De wedstrijd had plaats in het verlichte DOS- stadion en vooral van de zijde van Wijk bij Duurstede bestond gewel dige belangstelling. B.D.C. nam het te gemakkelijk op, terwijl W. b. D. zeer goed op dreef was. De voorhoede van BDC werkte hard, doch de middenlinie faalde volkomen en steunde de voorhoede niet. De beide doelverdedigers werden cm beurten danig op de proef ge steld, maar ze wisten van geen wij ken. Wijk bij Duurstede kon na 20 minuten scoren cn leidde dus met 1—0. Ongeveer 20 minuten voor het einde zagen we enkele gevaarlijke anvallen van W. b. D., waarbij de BDC keeper precies op z'n plaats stond en een paar zeker schijnende doelpunten voorkwam. Even later moest hij zwichten 'voor een hard schot van de midvoor van W. b. D. en deze vergrootte de voorsprong, welke stand niet meer veranderde, zodat W. b. D. winnaar werd van het Jubileum-tournooi. Terstond na de wedstrijd werden de prijzen, een beker en twee me dailles aan de winnaars uitgereikt, terwijl ieder speler bovendien een herinneringsspeldje ontving. Gevonden voorwerpen Zonnebril; bruine kinderporte- monnaie inh. f 0.35; heren polshor loge; zwarte bril; kinderbril; brood mes; kindertasje inh. portemonnaie; zilveren broche; autowieldop; brui ne portemonnaie; witte regenjas; kinderschopje; armbandje; mesje; persoonsbewijs; kinderjasje; zonne bril; hamer; rode kinderportemon- naie; 3 pakken bordpapier; 2 pr. zwarte schoenen; paar steunzolen; 2 gecombineerde kaarten; zilveren manchetknoop; gebloemde cein tuur; zaag; fototas; bouvier; dub bele fietstas, inh. baddoek en zwembroek. Inlichtingen politiebu- Soesterberg Crediet voor 44 woningen te Soesterberg Na de plechtige raadszitting vaa Dinsdagmorgen ter gelegenheid van het 50-jarig Regerings-Jubileum van H.M. de Koningin, verenigde de Raad van So<£t onder voorzit terschap van de loco-burgemeester, wethouder W. G. van Zadelhoff, zich in een buitengewone spoed eisende vergadering, ter behande ling van het voorstel van B. en W., om hun een crediet te verstrekken groot f 452.300.voor de bouw van 44 woningwetwoningen te Soesterberg. Deze woningen zullen gebouwd worden volgens een ontwerp van de directeur van gemeente-werken, dc heer J. Th. A. van Noessel cn de technisch ambtenaar, de heer Schneider. Dit ontwerp betreft de bouw van huizen met platte daken. Het voorstel werd zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Tevens zal van het Rijk een bij drage worden verzocht van 100 °j, in de exploitatiekosten, terwijl ook machtiging werd verleend om over te gaan tot onderhandse aanbeste ding aan Th. de Goede te Soester berg, dit echter met goedkeuring van het Rijk. Burg. en Weth. wer den hierna gemachtigd om op 6 September a.s. een adres van trouw te zenden aan H.M. Koningin Ju liana. De kleine boeren STEL u voor oat een Canadese farmer een Nederlands klein boerenbedrijf zou bezoeken. Wij zouden hem rondleiden over een boerderij van 4 ha, zoals wij die in Nederland maar al te veel ken nen, en wij zouden hem vertellen dat Nederlandse boeren kans zien, op dit lapje grond de kost te ver dienen. Waarschijnlijk zou de be zoeker met stomme verbazing ge slagen zijn. Geen wonder want wat deze Nederlandse boer pres teert, grenst aan het onmogelijke. Slechts met hard werken meest al met hulp van het nele gezin en het toepassen van speciale cul tures is hij in staat zich met deze beperkte mogelijkheden een be scheiden bestaan te verschalfen. Hoe is het mogelijk, zou de Canadees vragen, een lonende kostprijs te halen zonder tractor en combine? Hoe ls zo'n minia- tuurbedrijf te rationaliseren2 En hij denkt aan zijn onafzienbare graanvelden, honderden ha groot, waar bulldozers dijken opwerpen en de greppelploeg in enkele mi nuten meterslange greppels In de grond trekt. Hij droomt van drag lines en van helicopters, die het land met insecticiden besproeien. De Canadees heeft gelijk: een kleinbedrijf kan niet zo efficient zijn en de kostprijs ligt inderdaad veel hoger. Zoals bekend heeft dit ook een economische kant. Wij hebben te veel boeren op te weinig land. Een achtste van onze totale opper vlakte cultuurgrond wordt ingeno men door kleiner dan 5 ha, een vijfde van 5 tot 10 ha, een vierde van 10 en 20 ha. Deze beperking maakt het onmogelijk ons boeren bedrijf zo te rationaliseren, dat wij op de wereldmarkt kunnen meeconcurreren. Dit is in grote lijnen het kleinboerenvraagstuk, de urgentie waarvan in de toe komst steeds groter wordt. Daarom is een van de behar- tenswaardigste opmerkingen van dr. Frletema in zijn prae-advies in zake de landbouw misschien wel deze: Aan de oplossing van het kleinboerenvraagstuk dient een principiële beslissing vooraf te gaan. Het vraagstuk moet scherp gesteld worden en er zal positief stelling genomen moeten worden. een oplossing van het vraagstuk zoekt zal zich na tuurlijk eerst moeten afvragen of de kleine boer al zijn mogelijkhe den reeds volledig heeft uitgebuit. Is de efficiency van zijn bedrijf al zo hoog mogelijk opgevoerd? Ver bouwt hij de geschiktste gewas sen, dus die welke de meeste ar beid vragen. Wordt de bestaans mogelijkheid voldoende als hij meer varkens en kippen houdt? (dit zou dan eerst van overheids wege toegelaten moeten worden!) Hij zal moeten nagaan of de klei ne boeren nog meer ln coöpera ties kunnen samenwerken, of er door een Intensieve voorlichting en een nog grotere activiteit van de boerenorganlsaties meer be reikt kan worden. Dit alles dient de kleine boer zichzelf ook af te vragen en pas als blijkt, dat er inderdaad geen mogelijkheden meer zijn, zal men moeten over wegen, oi niet veel ingrijpender maatregelen nodig zijn. Deze ingrijpende maatregelen beogen óf vergroting van de be drijfsomvang óf vermindering van het aantal mensen per bedrijf. En hier stuiten wij od de kern van het probleem: het conflict tussen eco nomische en sociale overwegin gen. Vergroting van de bedrijfsom vang betekent herverkaveling op grote schaal. Wat inhoudt dat dui zenden kleine bedrijven zouden moeten verdwijnen. Uit econo misch oogpunt wellicht noodzake lijk, maar wat is de sociale kant ervan? Wat moet er met de boe ren gebeuren, die hun bedrijf kwijtraken? Meer industrialisatie ls de leus. Dat betekent een arbeidsmogelijk- heid voor de wegverkavelde boe ren, tevens voor hen, die ln grote bedrijven tengevolge van de me chanisatie overtollig geworden zijn (vermindering van het aantal mensen per bedrijf). Economisch gezien is industrialisatie onver mijdelijk, maar zou het ook een sociale vooruitgang betekenen? Wie de immense industriecentra in het buitenland kent, waar de fabriekssirene het leven van de tot een verlengstuk van de machi ne gedegradeerde arbeider be heerst, houdt zijn hart vast voor meer industrie in ons land. Dan maar emigreren! klinkt het en de regering doet al het moge lijke om landverhuizing te bevor deren. Alweer: uit economische overwegingen onontkoombaar, maar het duidt nu niet bepaald op een overvloed aan sociaal gevoel, als men respectabele landgenoten de deur wijst, omdat men hun geen bestaan kan garanderen. IT is het conflict, v/aarop wij nog v/el vaker in deze ru briek zullen stuiten: het conflict tussen economische noodzaak en sociale verplichting. Hoe dit op te lossen? Daarover zijn de meningen ver deeld. De heer Platenburg pleit in zijn werk «Nationaal landbouwbe leid' voor het sociale motief: zo lang voor de uit bedrijfsvergro- ting vrijgekomen arbeidskrachten geen gelijkwaardig emplooi ge vonden kan worden, moeten wij het met de kleine bedrijven doen. Hij motiveert dit maar daarover uit te weiden zou al te veel papier vergen. Dr. Frietema zei mij ln een persoonlijk onderhoud: Sociale maatregelen zull.ir op de duur slechts tot bevredigende resulta ten lelden, als zij ook economisch verantwoord zijn. Tussen deze twee zienswijzen te kiezen is de taak van hen, die het kleinboerenvraagstuk op te lossen krijgen. En dr. Frietema heeft ge lijk als hij er in zijn prae-advies op aandringt, dat dit met spoed ge beurt en op een wijze, die geen twijfel meer laat. OBKE Vliegdag voor de jeugd in Soester duinen Begunstigend door schitterend weer cn met buitengewoon veel belangstelling van de zijde der Soester jeugd, hadden Woensdag middag in de „Soester Duinen" nabij de Foeckenlaan, de door het feestcomité georganiseerde vlieger en zwcefvliegtuigwedstrijden plaats Voor de wedstrijd had eerst de keuring plaats, met als uitslag: Mooiste vlieger: 1. C. van Rijn; 2. G. Roozen; 3. D. Meijer. Hierna werden de vliegers opgelaten en weldra „stonden" deze mooi in de lucht. De jury moest oordelen over, het stilstaan en de hoogte hetgeen nog al enige tijd in beslag nam. De prijzen werden tenslotte toe gekend aan: 1. L. v. 't Klooster; 2. G. Roozen; 3. C. van Rijn. De be langstelling ging 'vervolgens uit naar de zweefvliegtuigjes. Hiervoor had ook eerst de keuring plaats. De prijzen voor het mooiste model vielen ten deel aan: 1. P. van Mer- kestein te Baarn; 2. K. Vroege te Soest; 3. D. Wareman te Amstel veen. De wedstrijd voor de zweef vliegtuigen bestond uit 6 vluchten per deelnemer, n.l. drie met hand start en drie met hoogtestart. Als prijswinnaars kwamen uit deze aardige wedstrijd, waarvoor do jeugd veel interesse heeft, te voor schijn: le prijs D. Wareman te Am stelveen: 2e prijs W. van Dijk te Baarn; 3e prijs K. Vroege te Soest. Het vliegtuigje van D. Wareman bleef 184 seconden in de lucht en werd toen aan het oog onttrokken, om te verdwijnen over Soest-Zuid in de richting Amersfoort (over Birkhoven). FILMPROGRAMMA'S VAN 3—9 SEPTEMBER JUIST DE FILM VOOR DE FEESTDAGEN fm FILMPROG JUIST DE THEATRE TEL. 4632 PRESENTEERT: LEO McCAREÏ Vooraf o m. DE EERSTE REPORTAGES VAN DE JUBILEUMFEESTEN Aanvangstijden: Zondag 1.30, 4.00. 6.30 en 9.00 uur. Overige dagen 2.30. 6.30 en 9 00 uur Toegang elke leeftijd THEATER Telef. 6572 JOHNNY WEISSMiiLLER in een nieuw en spannend avontuur Tóegang 14 jaar MET 2 VOORVAKKEN (onverslijtbaar) is toegekend aan: TE KULVE, Zonnebloem straat 38. Koopt ook bij Van MAANEN'S LEDERHANDEL cn win een schooltas. SOESTERWEG 214. Commissariaat voor Indische Zaken. De gelegenheid tot aanmelding voor aanwijzing als (uitzending voor 's Lands dienst in Indonesië na 5-jarige universitaire studie) is nog openccstcld tot 17 Sept. a.s. Inlichtingen verstrekt Afd. B. I van het Commissariaat voormeld. Plein 1, 's-Gra venhage. De nationale film f Naar het boek van A. M. DE JONG met PIET F.RON als „DE KRUIK" Toegang 14 jaar De collectrice cn collector, s dor Nederl 'Staatsloterij maken bekend, dat de verkoop van loten aanvangt Dins dag 7 September terwijl de eerste trekking geschiedt Maandag 27 September 1948 N. O Th C. Bier, Langegracht 9 a. Postgiro 152385. A C. R. O. Lcinweber. Breestraat 26. Postgiro 31210. W. Scheick. Hobbemastraat 23. Postgiro 37593, Tel. 4251. A. Weijel, Utrechtseweg 75, Tel. 3590. PUBLICATIE Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat de cursus 19481949 voor de openbaie lagere scholen, alsmede voor het gymnasium en de handels school. niet zal aanvangen op 7 September, doch op 8 Scplembcr a.s.. zr.'.ks met uitzondering van school 8 (Lcusdcrweg). waar de lessen een aanvang zullen ne men op 10 September a.s. De Burgemeester, H. Molendijk Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat zij hebben besloten, dat alle winkels in deze gemeente op Zaterdag 4 September 1948 geopend mogen zijn tot des avonds 9 uur. Amersfoort, 1 September 1948 Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, de Secretaris, J. Haars de Burgemeester, H. Molendijk DE MEEST VROUW! Ook U kunt dat zijn, als Uzich dagelijks wast met Lux Toilet Zeep Uw teint wordt frisen aantrekkelijk weet het wel! „Ik gebruik steeds Lux Toilet Zeep. Ze maakt m'n huid zo wonderlijk zacht en blank." 9 van de 10 filmsterren gebruiken LTZ 50a—06754 vraagt voor eenvoudige administratie lft. 1322 jaar, goed kunnende typen, kennis van Steno gewenst. Sollicitaties mondei, of schr. aan afd. Personeelszaken, Brabantsestraat 17, Amersfoort. tot 20 woorden 1.50 3 X aohtereenvoigens 350 elk woord meer 0 10 per plaatsing extra. CE KOOP AANGEBODEN Tc koop voor meest bie dende microscoop Teitz verg 300 x met microtoom. Bezichtiging na afspraak. Brieven onder No. 8719 bur. van dit blad. PERSONEEL GEVRAAGD Banketbakkerij ..Huize Berno" vraagt eerste of aank. eerste bakkersbe- diende v.g.g.v.. tevens een nette banketbakkersleerling plm. 16 jaar. Aanmelden: Utrechtseweg 53, tel. 6730. 8723 Gevraagd een net dag meisje. Plm. 18 jaar. Aan melden: Weversingel 17. 8723 WONINGKfJIL Woningruil. 3 kamers en keuken te Assen, prachtige stand bij bos tegen kleine vrije woning Veil'.we of Geldersche Vallei. Eventueel vcelhoeksr. Mr. H. D. van Wijk, Emmastraat 39, Assen 8720 LESSEN Danslessen. Bij club voor beginners kunnen nog enige dames geplaatst worden. Ann en BertKamperman, Langestraat 113, Tel. 5494. 8717 DIVERSEN Voor étalagevcrlichtingen. industrie-, meubel- en recla meopnamen naar Archifoto. Rubensstraat 79. Teief. 3070. Amersfoort. Foto's op lk gebied. 8710 Leesbibliotheek W. Lamme Oude Soesterweg 97. zorgt voor gezellige avonden. 8711 Nette jongeman. 25 jaar. zoekt kennismaking met net meisje tr.-sen 18 en 23 jaar. Br. no. 8712 bur. v. d. blad. Als Uw kippen veren of eieren pikken of ziek zijn. vindt U hulp- en genees middelen bij Avicultura's speciaalzaken voor huisdier en tuinbenodigdhedcn. Lan gestraat 91, Tel. 4509, Soes terweg 23 8714 v. d. Hoek's auto verbuur- inrichting zonder chauffeur Wij staan dag en nacht voor U klaar. Tevredenheidsbe tuigingen ter inzage, Be leefd aanbevelend v d. Hoek, Paulus Potterstr. 34. 8705 Plaatst een

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4