Een treffende hulde van Nederlandse vrouw aan jubilerende vorstin Twee Wilhelmina's die in rampspoed zijn geboren De Nieuwe Kerk geurt naar vette was en olie „Een halve eeuw vrouwenleven" Mooi boek met kostelijke bijdragen en belangwekkende foto's Vijftig jaar op de troon Vele werklieden kruipen rond In ballingschap Brandplaatjes De jonge Koningin thuis 4 Zaterdag 4 September 19148 HET juist verschenen boek ..Vrouwen van Nederland" 18981948 heb ik doorgebladerd en hier en daar wat gelezen tijd om het uit te lezen had ik nog niet en ik wil nu meteen al zeggen, dat ik er blij mee ben. Om drie redenen. Ten eerste om het boek zelf. Het is zo mooi uitgegeven en het bevat zoveel kostelijke bijdragen en fraaie en belangwekkende foto's uit verleden en heden dat het al leen daarom reeds een vreugde is, het boek te bezitten. Ten tweede, omdat kwalijk op betere manier aan onze jubilerende vorstin door de Nederlandse vrouw hulde kan worden bewezen. Slechts de opdracht en één artikel zijn aan haar persoon gewijd. De foto's be kijken we met picteit, omdat in derdaad van Wilhelmina kan wor den getuigd, dat Zij zich in ons volk een plaats heeft veroverd, het Huis van Oranje waardig. Niet in het minst om de oorlogsjaren en wat daarop is gevolgd, draagt ons volk Haar gevoelens toe, die met byzahtinisme niets te maken heb ben. Zij heeft niet alleen vastge- In totaal zes vorsten regeerden een halve eeuw of langer VIJFTIG jaar op de troon Het is, nu H.M. Koningin Wilhelmina dit zeldzame jubileum beschoren is, voor het eerst in de twintigste eeuw, dat een lid van een regerend vorstenhuis een der gelijk feit herdenkt en 't is zeer de vraag of andere landen, die zich evenals ons land in het bezit van een koningshuis verheugen, in deze eeuw eveneens dit jubileum zullen beleven. Wanneer wij naar aanleiding van het jubileum van Nederlands vorstin, in het verleden blikken, springt direct naar voren dat re geringsperioden zich uitstrekkend over een halve eeuw of nog lan ger, slechts uiterst zeldzaam zijn. In de negentiende eeuw kwam het drie keer, in de achttiende eeuw tweemaal voor. En nog vroeger? De Engelse koning Henry II, re geerde van 12161272, maar hij speelde noch als mens, nóch als regeerder - een bijzondere rol in de geschiedenis. Daarnaast dient direct Hendrik II keizer van het Hoorns-Duitse Rijk, genoemd te worden Hem was hét namelijk vergund vijftig jaar te regeren op. twee maanden na. Formeel volgde hij op 5 October 1056 zijn vader op, doch hij stierf op 7 Au gustus van het jaar 1106! Neen werkelijk lange en his torisch belangrijke regeringspe rioden van één vorst kende Frank rijk in de achttiende eeuw: Lode- wijk XIV en zijn opvolger Lode- wijk XV. die tezamen niet minder dan 131 jaar regeerden. Lodewijk XIV. de Zonnekoning, kwam als kind van vijf jaar, in 1643, op de Franse troon. Hij stierf in het jaar 1715. na zegge en schrijve 72 jaar geregeerd te heb ben, in de leeftijd van 77 jaar. En zijn opvolger, de vijftiende Lode wijk. bleef eveneens langer dan 'n halve eeuw op de troon Hij was ook nog een kind toen hem in 1715 de taak ten deel viel Frankrijk te besturen. Na 59 jaar geregeerd te hebben stierf hij in de ouderdom van 64 jaar, betrekkelijk jong ver geleken bij. zijn voorganger. De negentiende eeuw In de volgende eeuw kwam het driemaal voor, dat een vorst lan ger dan een halve eeuw regeerde: een unicum in de historie. In 1810 herdacht Engelands koning Geor ge III het feit. dat hij 50 jaar ge leden op de troon was gekomen. Men moest echter, in verband met de zeer verzwakte geestesvermo- gens van de koning van een fees telijke herdenking afzien, temeer omdat George III blind werd, zodat in 1811 zijn zoon, de prins van Wales als regent optrad. Deson danks leefde deze ongelukkige ko ning nog tot 1820, zodat hij in to taal 60 jaar regeerde. Bleven de feestelijkheden in 1810 in Engeland achterwege. Albion re-1 vancheerde zich in het jaar 1887, toen luisterrijk koningin Victoria's jubileum werd gevierd. In 1837 besteeg zij de achttienjarige prinses de Britse troon. En zij bleef ook na 1887 nog 14 jaar aan het bewind, alvorens het Victori aanse tijdperk dat in Albion's historie een der belangrijkste is geweest eindigde. In Wenen Elf jaar na het jubileum van koningin Victoria (dus juist na haar 60ste regeringsjaar) kwam Wenen in feeststemming. In i 398 herdacht keizer Franz Joseph het feit, dat hij vijftig jaar onafgebro ken de Oostenrijks-Hongaarse mo narchie bestuurde Waar de keizer 18 jaar was toep hij de tro^i be steeg, herdacht hij dit jubileum als 68-jarige. Desondanks leefde hij nog 18 jaar, zodat hij precies 68 jaar regeerde. In 1916 geduren de de eerste wereldoorlog ver wisselde hij het tijdelijke met het eeuwige, zodat de ..meest beproef de monarch uit de historie" de in eenstorting van zijn rijk bespaard bleef. Na keizer Franz "Joseph zijn er geen jubilea meer gevierd door ge kroonde hoofden. H.M. Koningin Wilhelmina is in de twintigste eeuw de eerste vorstin aan wie dit is beschoren. Zoals wij reeds zeiden is het niet te verwachten dat in onze eeuw een ander ge kroond hoofd eenzelfde voorrecht ten deel zal vallen; de negentiende eeuw met haar drie jubilea blijft dan ook een unicum. i, houden aan onze zelfstandigheid en vrijheid, maar bovendien aan onze democratische rechten. Met dank baarheid denken we aan de kor date wijze, waarop zij na haar te rugkeer in bevrijd Nederland de normale functie van ons regerings systeem heeft hersteld, daarmee de bodem inslaand aan verwachtingen van diegenen, die versterking van het Koninklijk gezag wensten. Hieraan en aan de gedragingen van haar kinderen is stellig te danken dat, in een tijd waarin Ko ningschappcn moeite hebben om zich te handhaven, het Huis van Oranje een onbestreden positie in ons volk heeft. Beter getuigenis is bij het gouden feest niet te geven En in de derde en voornaamste plaats ben ik blij met het boek om de boeiende en overtuigende wijze, waarop het in 300 bladzijden aan het licht brengt welk een grote ontwikkelingsgang de vrouw in de laatste halve eeuw heeft doorge maakt. Ach. we wisten het alle maal wel, hoe anders het vroeger was, maar het is toch wel inte ressant, Annie Romein-Verschoor te horen vertellen van de tijd waarin de vrouw alleen voor slecht betaalde arbeid in de huishouding, op het land en in sommige primi tieve industrieën gebruikt werd, maar waarin de zelfstandige vrouw, die werkt voor haar brood in „nette" kringen vrijwel ondenk baar was. Waarin ze wachten mocht tot een huwelijk haar een levenskans bood en ze overigens werd afgescheept met een onnuttig bestaan, mogelijk gemaakt door genadebrood van de familie. Dat is alles heus nog maar een halve eeuw geleden, maar in die halve eeuw is dan ook nogal wat ge beurd! Schuchtere pogingen, om de vrouw tot haar recht te doen komen, vooral ondernomen met voorzichtigheid, om te voorko men dat in haar optreden iets „ongepasts" zou liggen, be reidden de weg naar bezig heid, die aanvankelijk niet verder mocht grijpen dan vrouwelijke handwerken"* via de nu toch wel erg ouderwets aandoende verenigingen „Ar beid Adelt". Intussen verove ren de meisjes hun plaats op de middelbare en hoge scho len en zowel uit deze kring als uit de hoek der socialistische arbeidersvrouwen ontstaat de actie voor staatkundige gelijk_ stelling met de man: de vrou- wenkiesrechtactie brengt de meest strijdlustige en minst op-het-mondje gevallen in be weging. De economische ontwikkeling, ontzaglijk versneld door twee we reldoorlogen, trekt de vrouw met een ruk in het arbeidsproces en de gelijkstelling althans op sociaal en economisch gebied is bereikt op een zo radicale manier, dat we eigenlijk een beetje bang zijn voor de consequenties: ik ben tenminste helemaal niet in mijn schik met de vrouw als chauffeur op vrachtwa gens en als arbeidster in de zware industrie, die gelukkig alleen het buitenland ons te zien geeft. Met dit alles is gepaard gegaan een meer natuurlijke omgang tus sen de geslachten: de vrouw is niet meer speelwerk of ondergeschikte van de man. De sfeer in huis en de inrichting van de woning on dergingen daarvan hun invloed. Grappig is het, naast elkaar afge beeld te zien een woninginrichting van omstreeks 1900, waarvan de benauwde lucht ja uit de foto tege moet komt en de fraaie, smaak volle kamer van nu, waaruit over bodige poespas is geweerd. Leuk ook de foto's van 50 jaar terug met klederdracht en omgeving, die op elk gebied een grote vooruit gang demonstreren. Ja, de foto's zijn de moeite van het bekijken waard. Ze komen voor bij alle beschouwingen en laten ons zien, dat tegenwoordig alle levensgebieden voor de vrouw zijn ontsloten. Opvoeding, onder wijs, kinderbescherming en maat schappelijk werk, natuurlijk maar ook op kerkelijk terrein, in de politiek, in kunsten en weten schappen. in sport en spel, men kan de vrouw er niet meer missen. En wat daarbij zo sterk spreekt en juist in het bijzonder zoveel reden tot vreugde geeft, is het feit dat niet alleen de vrouw meer meetelt dan vroeger en dat haar stempel bijna overal merkbaar is, maar dat de emancipatie van de vrouw aan de gehele samenleving is ten goede gekomen. De verho ging van ons beschavingspeil, waarop wij Hollanders terecht trots zijn en die ons met ere onze plaats in West-Europa doet inne men, ze zou ondenkbaar zijn zon der het gewichtig aandeel dat de vrouw er in genomen heeft. Ziehier een paar gedachten, waartoe het nieuwe boek, sa mengesteld door Dra. M. G. Schenk mij aanleiding geeft. De Nederlandse vrouw is in de afgelopen halve eeuw geen waardeloos element geweest. Ze telt mee en ze zal zich niet meer op het tweede plan la ten terugdringen. Bij het gou den feest van een vrouwelijke Oranje moge dit met vreugde worden vastgesteld. Eén tekortkoming is er nog- de gehuwde vrouw staat bij haar on gehuwde zuster in vrijheid van be weging en zelfstandigheid bij be slissingen nog steeds ten achter. Dat hier onvermijdelijkheden zijn, ik weet het. Dat bij de voordelen van het getrouwd en moeder zijn, bepaald nadelen op de koop toe moeten worden genomen, ik ben bereid het te doen. Toch liggen hier stukjes over blijfsel uit een voorbij tijdperk, die nodig moeten worden opgeruimd. Het blijve voorbehouden aan de regeerperiode van Koningin Juliana om een einde te maken aan deze restanten van een achterstelling, waarvan de bestendiging ook door de mannen niet lang meer zal wor den geduld. Dat hoop ik tenminste! A. C. PLOEG—PLOEG. Gelukkige ouders Prinses Beatrix heeft vaders bril gepakt en wil er van proeven. (Foto Ziegler, illustratie uit Onze jonge Koningin thuis"). cnlopendc mensenty pen aangetroffen wor den. die echter behalve de liefde voor hun ob ject, die alle verzame laars kenmerkt, één d>ng gemeen hebben: de angst om een enkele foto kwijt te raken, want zij weten, dat vele opnamen zeer zeldzaam zijn en bo vendien heeft elk der exemplaren hen zoveel ..verteld", dat zij er vertrouwde vrienden in zien. Een bejaarde dame in de provincie Utrecht, die al meer dan veertia jaren ver zamelt, blijkt precies te weten wat zij wèl en wat zij niet heeft voor soorten, madr het was haar onmogelijk antwoord te geven on de vraag hoevéél zij heeft Tellen zou bo vendien bezwaarlijk gaan, want behalve vele welgevulde al- AJprïiiïidliïT 5000 tot 8000 verzamelaars van koninginne-foto'r bums, waar bepaalde perioden en hoogtij dagen in zijn onderge bracht, bezit zij tal van dozenelk met een in houd van honderden grote en kleine foto grafieën, waarbij na tuurlijk ook dubbele exemplaren. Aan een Tuilmogelijkheid met andere verzamelaars bleek zij nooit te heb ben gedacht en deze zienswijze werd met haar gedeeld door eni ge ..collega's" elders in het land. Ieder houdt mïïTlï\jSf~Zij' heeft eft denkt er eenvoudig niet aan een enkele foto af te staan, „om dat men nooit kan we ten hoe het tweede exemplaar -oek raakt." Natuurlijk zijn de fraaiste foto's en ook de meest exclusieve te vinden bii leden van de hofhouding, wier bezit op dit punt soms buitengewoon waarde vol is. natuurlijk bij verza melaars zeer vaak aan getroffen, want 't gaat met konin g in ne-foto's als met postzegels: twee afdrukken van eenzelfde beeld kun nen verschillen ople veren en ook dat is voor de echte verza melaar van waarde, terwijl 'n deel hunner zich blijkt te hebben gespecialiseerd op fo to's uit de jeugd van de koningin of op alles wat, haar kroning be treft en vooral bij de vrouwelijke collection- veurs vindt men foto's die koningin Wilhelmi na te zien geven in on telbare variaties van haar moederschap. Foto's, foto's en nog eens foto's, onder zeer uiteenlopende omstan digheden gemaakt en op allerlei wijzen het beeld tonend van de koningin, werden en worden verzameld en verspreid, tfezc dagen meer dan ooit tevoren, maar hoe meer af drukken men ziet. hoe dichter men zich voelt naderen tot het wezen van de scheidende Landsvrouwe. Koningin heeft peetkinderen Nu ons aller gedachten uitgaan naar hoogtijdagen in ons vorsten huis en in verband daarmee naar gebeurtenissen uit de afgelopen vijftig jaar zullen er niet velen zijn, die terugdenken aan de bange stormnacht van dertien op veertien Januari 1916, toen het water van de Zuiderzee, door de storm opgezwiept, het eiland Marken, een deel van Noord-Holland en Spakenburg en de omgeving van dit dorpje overstroomde. Twee zijn er echter, die in deze dagen meer aan die nacht zullen denken, dan wanneer ook. Zij werden geboren, toen de nood hoog was; twee petekinderen van koningin Wilhelmina; Wilhel mina Lijsje UithuisjeVan Riel, op Marken en Wilhelmina Aartje Kor- taarVedder in Spakenburg. Golven overspoelden Spakenburg en Marken WILHELMINA UITHUISJE—VAN RIEL: ..Ik ben één keer in Paleis op de Dam geweest In Wilhelmina Uithuisje's Bijbel schreef de Koningin: „Ik ben de goede Herder en ik ken de mijnen en word van de mijnen gekend" Joh. 10:14. Je peettante Wilhel mina. 13 April 1921." Hoe zijn deze vrouwen petekind van de Koningin geworden? Wilhelmina Lijsje op Marken is gastvrij en vertelt er graag over. Zij is al jaren getrouwd en woont in een van de nieuwe huisjes in de Kerkbuurt. Haar man vaart als schipper op een sleepboot, maar zij is nooit alleen thuis, want zij heeft vier kinderen. De oudste is een jongen van zes jaar en de jongste een meisje van veertien maanden, dan zijn er nog een meisje van drie m een jongen van twee. Op 18 Januari 1916 bracht konin- io Wilhelmina een bezoek aan Marken. Zij zag wat de overstro ming had aangericht. De vader van Lijsje van Riel, nu een oude visser, werd op het stadhuis ontboden en Lijsje van Riel kreeg de naam van de Koningin voor haar eigen naam. De Koningin werd haar peettante. „Mét Kerstmis komt er altijd een pakket voor mij en de laatste jaren zit er meestal ook iets in voor de kinderen," vertelt Wilhelmina Lijsje. „Na de oorlog heb ik de Koningin niet gezien, vóór de oor log wel. Toen ik nog op school was werd ik uit de klas gehaald, wan neer zij kwam, ook wanneer prins Hendrik of prinses Juliana het eiland bezochten. Prins Hendrik Aan weerskanten van het brede middenpad, dat het schip van Am sterdams Nieuwe Kerk in tweeën deelt, hangen smalle, rood-wit-blau- we vanen, wiegend in de wind, die door de half open deuren naar bin nen trekt. Voor die deuren, verdrin gen zich de toevallige voorbijgan gers, die aangelokt door een scherpe geur van vette was en olie een blik willen werpen in dit oude gebouw, waar Nederland over enkele dagen zijn nieuwe vorstin zal inhuldigen. Enkele dagen nog en dan moet de ze kerk de sfeer ademen, die past bij een zo trots gebeuren. Van die sfeer kan nu nog geen sprake zijn. omdat op dit ogenblik deze ruimte het meest lijkt op een werkplaats van timmerlieden. stoffeerders en schoonmakers, die bedrijvig klop pen, hameren, boenen en wrijven. Zij sjouwen met hun gereedschap langs de banken, over een vloer, die spie gelglad ligt te glimmen onder een dikke laag olie. Tegen de kansel staan ladders en op die ladders bin den mannen met borstels en doeken de strijd aan tegen stof en vlekken. Zelfs tegen het koorhek steunen de trapjes, want ook het koper krijgt een goede beurt. In het middenpad ligt een lange rode loper, die zich aan het einde verbreedt tot een groot vierkant platform, waarop Maandag de vorstelijke personen zullen plaats nemen. Een agent van het hoofdstedelijk corps wijst ons terug als wij een stap zetten op dit kostbare tapijt: „Me neer, laat het nou mooi blijven tot Maandag!" Mooi blijven? Het is niet eens mooi, zoals het daar ligt, vol krullen, stof en pluizen. Een man met naald en draad kruipt er op zijn knieen WILHELMINA een levensgeschiedenis in foto's Ter gelegenheid van het regerings jubileum verschijnen er een groot aan tal grotere cn kleinere gedenkboeken. Er zijn er daaronder, die men eens doorleest en dan weglegt, voor goed. Andere bevatten veel wetenswaardigs over de gehele regeringsperiode en zul len later nog graag worden gebruikt om na te slaan, als men zich over dit tild- vak op de hoogte wil stellen, maar wei nig boeken zullen zo geliefd ziln als het gedenkboek, dat bii de Bezige Bn in Amsterdam verscheen Dit werk zal men telkens weer ter hand nemen ogi het te bekijken. Het werd samengesteld door dr Jane de Iongh en drs. W. Kohnstnmm en verscheen onder de ti tel: „Wilhelmina. een levensgeschiede nis in foto's. Prinses Juliana heeft voor de publicatie kennis genomen van het materiaal dat door de samenstellers was verzameld en dit nog met kostbare fo to's uit eigen bezit aangevuld. Het boek is uitgegroeid tot een kos telijk werk. waarin heel het leven van de scheidende vorstin zich voor ons oog ontrolt. Een heel leven van plich ten cn eenzame jeugd, van vroege voor bereiding op een zware taak en van kinderspel En talrijk zijn de beelden van de nog veel talrijker representatie ve plichten ontroerend de herinnerin gen aan de vele ogenblikken, waarin zij tegenwoordig was als rampen haar volk hadden getroffen En dan niet te vergeten de foto's uit de laatste periode van het bewind van Koningin Wilhel mina. Zij tonen ons de standvastige vrouw, die niet aflaat haar volk moed in te spreken, die temidden van de sol daten en Engelandvaarders verkeert, naar Amerika vliegt om de zaak van haar land en volk te bepleiten, die op spaarzame momenten verpozing zoekt bij haar kleinkinderen, maar ook haar lerugkeer temidden van haar volk in een geslagen en verwoest vaderland, een terugkeer vol idealen Dit bock is een monument en bij het bekijken er van worden wij van eerbied vervuld voor het leven en dc figuur van wie het ln beeld cn in maar enkele woor den verhaalt. over rond om hier en daar aan de rand een laatste steek te geven. Mooi blijven? Op een van de hoe ken staat een vergeten bloempot met een losse Oranje begonia. Met 600 andere begonia's zal deze plant als versiering op de tribunes worden ge plaatst. Met de vanen en het kleed overigens de enige verfraaiing, om dat het goud en zwart, het geel en rood der uniformen alleen al voor een kleurensprookje zullen zorgen. Hoe het wordt? Wij hebben geïn formeerd en ons een voorstelling durven maken. Zestig leden van de lijfwacht in gala-uniform zullen ach ter de troon een erewacht betrekken; naast die zetels is een ruimte uitge spaard voor de Rijksstandaard, er voor en er naast zullen de stoelen worden geplaatst voor het corps di plomatique, de ministers, de specia le delegaties, de gemeenteraad, de leden der Kamers en van de Hoge Raad. Kardinaal de Jong krijgt een aparte hoek, recht voor het platform, achter het koperen koorhek zal Eduard van Beinum zijn koor dirige ren. Maar van dit alles nu nog geen spoor, geen kleuren, geen drukte, al leen een stilte, die slechts gedempt gestoord wordt door de werklieden, een enkele fotograaf, die zijn toestel al vast in stelling brengt" en een operateur van Polygoon, die zijn ca mera's naar boven brengt. Groene slingers en rood-wit-blau- we vanen wiegen langzaam heen en weer in de wind en voor de half open deuren maant een stoere agent de nieuwsgierigen tot doorlopen. Nieuwsgierigen, die een voorproefje willen hebben van de plechtigheden waarvoor zij geen uitnodiging kon den krijgen. Nieuwsgierigen die te leurgesteld worden, omdat zij slechts kunnen proeven van een scherpe geur van vette was en olie. bracht dan altijd de complementen over. Ik ben één keer in Amster dam op het Paleis geweest. Dat was in 1921. Er kwam toen een brief waarin stond dat de Koningin mij wel eens wilde zien. Met mijn ouders ben ik er heen geweest. Dc Koningin zat in een grote stoel cn vroeg me een hele hoop dingen. Ze vroeg ook of ik op Zondagschool was en wie de juffrouwen waren." Dan laat Wilhelmina Lijsje en kele dingen zien. die zij in de loop der jaren heeft gekregen, o.a. foto's van het koninklijk huis en een aantal brieven. Ze haalt een boek uit een kast. „Kijk," zegt ze, „deze Biibel kreeg ik in 1921 uit Amsterdam mèe. Moet U es kijken, wat de Koningin voorin heeft geschreven." Zij slaat de zware leren band van de Bijbel open en leest hardop: „Ik ben de goede Herder en ik ken de mijnen en word van de mijnen gekend." (Joh. 10 14). En met forse letters staat er onder: Je peettante 13 April 1921. Wilhelmina. Wilhelmina Lijsje vertelt nog veel meer, en aan het eind van haar verhaal zegt ze: „Ja. de Ko ningin doet nu wel afstand van de regering, maar m'n peettante blijft ze toch. In Spakenburg kwam ook wa tersnood. die stormnacht in de Louwmaand van het jaar 1916. Er waren daar geen mensenlevens te betreuren, zoals op Marken. Maar. de storm deed daken en binten kraken. De zee ramde de dijken, en het water steeg onrustbarend. Plotseling klonk boven het geloei van de storm uit het luiden van de brandklok. Aan het Zuid-Oos- tereind van het dorp woedde in twee hooibergen een felle brand, die nog werd aangewakkerd door de gierende storm. Op de Weikamp ontruimde men de huizen, die wer den bedreigd door het water, dal over de dijken sloeg, in de weke glooiing ervan woelde en het land overstroomd^. De noodhoorn loei de, de dijken braken. Spakenburg streed tegen water en vuui tege lijk. In de haven sloegen de schepen van hun ankers. Botters dreven het dorp in en duwden gevels van hui zen ineen. Kreten klonken van ver drinkend vee. De dorpelingen van Spakenburg waren naar de zolders van hun huizen gevlucht en wacht ten in doodsangst op de dingen, die komen zouden Tijdens deze bange nacht werd in Spakenburg geboren: Aartje Verder. Ook haar maakte Koningin Wilhelmina na een bezoek, dat zij enkele dagen na de storm aan het geteisterde dorp bracht, tot haar petekind. Aartje 't Koninginnetje zoals men haar in Spakenburg noemt is ook al jaren getrouwd. Ze heet nu Wilhelmina Aartje Koelaar-Verder. Evenals Wilhelmi na Lijsje op Marken ontvangt zij elk jaar met Kerstmis een pakket. Zij zou hetzelfde verhaal kun nen doen als Wilhelmina Lijsje. in haar hart is zij er trots op, dat de Koningin haar peettante is, maar zij zegt het niet Zij woont in een huisje aan de Hoekstraat, vlak bij een paar vis- rokerijen en heeft haar vreugden en zorgen in eigen gezin. WILHELMINA AARTJE VERDER met haar zoon. Stellig is in Nederland niemand vaker gefotografeerd dan de ko ningin, Schier ontelbare malen heeft de camera momenten vastgelegd, die in de lijn van de historie misschien onbelangrijk zijn. maar die voor het volk, dat zijn koningin wil kénnen, onschabaar waardevol zijn. Men denke hier in het bijzonder eens aan wat dc foto's betekenden die in de periode '40'45 gemaakt werden. Zij vertellen, elk op eigen wijze, van de grote veranderingen die in koningin Wilhelmina door werkten en menigeen wie de moed dreigde te ontvallen om in een her rijzend Nederland te blijven gelo ven, werd door deze kleine, schijn baar zo onbeduidende kiekjes een hart onder de riem gestoken. En de herkomst van deze door de Duitsers zo gehate „brandplaat jes"? Het ivaren niet alleen de piloten van de geallieerde luchtvloot die er voor zorgden, dat het Nederlandse volk door middel van foto's een in nig contact met zijn vorstin kon onderhouden. In Nederland zelf gingen de snapshots van hand tot hand, maar ivaar was hier de bron? De bezetter heeft er lang naar ge zocht en haar helaas tenslotte gevonden. Een Utrechter, de heer Takken, bezocht boekhandelaren en particulieren om hen ter verde re distributie de zo vurig begeerde plaatjes te leveren. Het was altijd een soort hobby voor de heer Tak ken geweest foto's van het konink lijk huis het licht te doen zien en hij versaagde dan ook niet in oor logstijd. ook al had men hem om deze reden reeds in 1940 enige tijd gevangen gehouden. Van dc onge veer 125 verschillende opnamen die in Engeland en Amerika zijn ge maakt. heeft hij er niet minder dan 112 ort zeer grote schaal in hef ge hele land versvreid Utrecht mag dan ook terecht trots zijn op deze stadgenoot die voor zijn activiteit moest boeten met langdurig ver blijf in gevangenissen en kampen te Amsterdam Amersfoort', Utrccnr en ook in Duitsland waar hij tot aan de bevrijding bijna een jaar tussen hoop en vrees doorbracht. Gelukkig heeft hij het leven mogen behouden en kon hij va de bevrij ding zijn arbeid hervatten. „Het is wonderlijk, dat God juist de vrouwen in het Oranjehuis zulk een geweldige plaats gegeven heeft in de historie", schrijft prof. dr. J. Waterink in zijn inleiding tot het boek „Dq jonge koningin thuis", dat hij met medewerking van prof. dr. H. Smitskamp ter gelegenheid van de troonsbestijging onzer nieuwe vorstin heeft geschreven (uitgave Zomer en Keuning, Wageningen). „Sterke schakels" noemt hij de vrou wen in het huis van Oranje, „niet al leen tussen historie en toekomst, maar ook tussen Vorstenhuis en volk". Een dier sterke schakels, ko ningin Juliana, draagt prof. Wate- fink een grote liefde toe en daarvan spreekt iedere bladzijde van dit boek. Het toont ons inderdaad „de jonge koningin thuis", in alle stadia van haar leven, in de kinderkamer, als studente, als moeder. De levens loop in grote lijnen kent ieder, maar de vele bijzonderheden, die het prof. Waterink vergund was mede te de len, waren tot nog toe vrijwel on bekend. Hij geeft ze in een boeiend verhaal en met de visie van de man. die tegelijkertijd predikant, paeda- goog en hoogleraar in de psycholo gie is. Daarom neemt dit boek in de reeks uitgaven bij het regeringsjubi leum en de troonswisseling een zeer bijzondere plaats in. Het vertelt ons iets van een vrouw, die wel vorstin is. maar daarbij toch een mens als wij allen, met haar zorgen en moei lijkheden, haar vreugden en ver driet. Wie koningin Juliana wil leren kennen, zal dit boek moeten lezen en hij zal er veel nader door komen tot onze vorstin. Koningin Juliana heeft de tekst van dit boek doorgelezen voor het ter perse ging en het op enkele punten herzien. Bij de be schrijving van haar kinderen plaats te ze een paar schertsende opmerkin gen. Ze heeft in zekere zin dus mee gewerkt aan dit boek. Haar persoon lijk foto-archief en dat van Prins Bernhard stonden de schrijver ten dienste cn daaraan danken wij de reproductie van een aantal foto's, die nog nooit gepubliceerd werden en die daardoor dit boek tot een nog waardevoller bezit maken. Koningin Juliana, toen nog Prinses Juliana, met haar beide oudste kin deren, in Canada. (Foto Karsh, 1941, illustratie van het boek „Onze jonge Koningin thuis"). Voor vijftig jaar Het boekje „Voor vijftig jaar", een terugblik door J. E. v. d. Pot (uitgave Brusse, Rotterdam) heeft drie grote verdiensten: het is goed koop. het is dun en het is goed. Bij dit laatste moeten we meteen de restrictie maken, dat het natuurlijk niet mogelijk is in 35 pagina's vijf tig jaar historie van het Nederland se leven te geven. Maar de schrijver is er uitnemend in geslaagd ons te doen beseffen hoe de sociale ver houdingen zich in de laatste halve eeuw gewijzigd hebben en ook hoe het Vorstenhuis veel nader gekomen is tot het volk. De schrijver haalt nog al eens wat aan uit oude jaar gangen van de „Amsterdammer" en als illustratie gebruikt hü acht pla ten, die Joh. Braakenslek voor dit weekblad tekende. Men leest dit boekje „in één adem" uit.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4