Bouwde in 1898 mooiste erepoort van heel Amersfoort van een feest W. C. Kroes „De spullen waren er wel maar toch was 't nog moeilijk" FILM VARIA Gepensionneerden zijn nog niet tevreden „Crossfire" uitmuntende Amerikaanse fiïm Zaterdag 4 September 19/18 Achtduizend vetpotjes verlichtten de stad IJK, daar staat warempel mijn poort", zei de heer W. C. Kroes vorige week Za terdag, toen hij in het jubileum nummer van ons blad een foto zag van de erepoort, die in 1S9S ter gelegenheid van de inhuldi ging van koningin Wilhclmina aan het begin van de Lange- straat was opgericht. Het was zijn poort! Ach. de meestcn die dit prachtig stuk werk in wer kelijkheid hebben gezien, leven niet meer, en diè nog leven, her inneren zich waarschijnlijk wèl de poort, maar niet meer degeen, die haar ontwierp en onder wiens leiding zij werd gemaakt; de nu ruim tachtigjarige kunst schilder W. C. Kroes. AL sedert jaren woont hij in Haarlem, maar omstreeks 1898 woonde hij aan de Zuidsingel. En nog elk jaar vertoeft hij enige tijd in onze stad. Ook nu is de heer Kroes in Amersfoort. Het feest comité van 1898, had een prijs vraag uitgeschreven voor het mooi ste ontwerp van een erepoort en een praalwagen. De heer Kroes won met de door hem ingezonden ontwerpen de eerste prijs. „Behalve de geldprijs, heb ik er ook nog een getuigschrift voor ge had," zegt hij, „maar waar dat ge bleven is, weet ik niet meer. Wel weet ik dat hel een heel werk was, om die erepoort en de praalwagen in orde te krijgen. Bij de erepoort hoorde namelijk ook de versiering van de Langestraat, de Varkens- markt en de Zuidsingel. We heb ben er heel wat spullen voor nodig gehad. Ik weet niet hoeveel palen en latten. En ik had zowat 8000 vetpotjes, die geleverd waren door de kaarsenfabriek van Vermolen. Die potjes moesten met ijzerdraad aan de versieringen worden vast gemaakt, anders werden ze gegapt. Om de versieringen af te werken, heb ik twee wagons sparregroen uit Haalrem laten komen. De spul len waren er tenslotte wel. maar daarmee was het nog niet klaar. Je kwam voor allerlei moeilijkheden te staan. Op de poort in de Lange straat bijvoorbeeld, zou een houten kroon komen We hadden dat ding beneden op de koepel geplaatst, waarna het hele geval naar boven werd gehesen. Acht man waren er bij nodig, en toen bleek tenslotte dat het obstakel iets te breed was. Toch hebben we de versieringen klaar gekregen. Maar ja, iedere avond moesten al die 8000 vetpot jes worden aangestoken Daar ge bruikten we van die stokken voor, zoals de kosters in de kerk hadden. Ongeveer twintig man waren er elke avond mee bezig. We gingen dan met wagens de versieringen langs en namen stapels brood en liters koffie mee, want dat aanste ken was een langdurig karwei.. Als dan de potjes brandden, was het een prachtig gezicht. Alleen moest je voortdurend op je qui vi- ve zijn, want zo af en toe kwam er bericht, dat hier of daar de hele versiering in brand stond Dan gin gen we maar weer blussen. Ach ja, je weet hoe dat gaat. Soms stonden er kwajongens aan de palen te schudden en dan had je het 'T BORSTBEELD BRAK De praalwagen, die in de optocht meereed, was ongeveer tien meter lang en twee meter breed. Er ston den vier kolommen op, met een koepel er boven en tussen wat groen was een piëdestal, waarop een groot gipsen borstbeeld van koningin Wilhelmina stond. 't Was voor die dagen een grote optocht, maar wat er verder eigen lijk in meereed, weet ik niet zo precies meer. Ik had natuurlijk de meeste belangstelling voor m'n eigen wagen, die in die stoet mee- rolde over de kinderhoofdjes waar mee de stralen in die dagen nog geplaveid waren. Vier of vijf men sen liepen met mijn wagen mee. En, 'k zal het nooit vergeten, door het gehobbel brak op een gegeven moment de nek van het borstbeeld. Een van de mensen, die het zag, sprong op de wagen en verscholen tussen het groen heeft hij een dik uur die nek op zijn plaats gehou den. Die knaap kón haast niet meer." De heer Kroes glimlacht bij de gedachte aan deze gebeurtenis. „Tja. we hadden een mooi feest," zegt hij. Dan praten we nog even over het werk van de heer Kroes als kunst schilder. ,,'k Heb m'n hele leven niets anders gedaan dan schilde ren," vertelt hij. „Ik heb ook veel portretten gemaakt. Je beleefde daarmee ook aardige dingen. Nog goed herinner ik mij. dat ik een le vensgroot portret had gemaakt van tante Sanne, de vrouw van Paul Kruger. Toen hij in Rotterdam kwam dat was geloof ik zo on geveer in 1900 werd het opge steld in het Maashotel. De kranten schreven toen, dat het portret grote indruk op Kruger had gemaakt en later kreeg ik een dankbetuiging van hem. Maar dat is nu allemaal al lang geleden. In 1943 ben ik opgehouden met schilderen, want ik heb nu geen atelier meer. Maar ik zal blijven tekenen zolang ik kan." De jeugd van Koningin Wilhelmina „Herinneringen van de Jeugd van koningin Wilhelmina" is de titel van een bijlage, die het tijdschrift „Histo- ria" (Uitgave Kcmlnk «Sc Zn, Utiecht) aan het regeringsjubileum heeft ge wijd. Het zeer- interessante en boeiend geschreven verhaal over dc Jeugd onzer scheldende koningin ls van de hand van S. A van Steyn De bijlage is bijzonder smaakvol uitgegeven cn geïllustreerd met een groot aantal waarlijk prachtige foto's waarvan wij speciaal de buitenopnamen op het Loo noemen. Louis bokst niet meer Naar aanleiding van de plannen van de Londense promotor Solo mon, die Woodcock in een titel- match te Londen tegenover Joe Louis zou willen plaatsen, heeft John Roxborowgh. een der mana gers van de wereldkampioen, nog eens verklaard dat Louis niet meer zal boksen. het wel zeer onwaarschijn- fük geval echter, dat hij van me ning zou veranderen, zou hij zijn titel verdedigen in'Amerika waar hij het kampioenschap gewonnen en in 25 wedstrijden behouden heeft. NIET WAT U DENKT. Als u tvat beter toeziet, merkt u dat dit geen explosie is. althans geen ma chinale. Dit is de plaat die op de bodem van het Olympisch zwem- ttadion werd gemaakt toen een van de zwemsters van de 10 Meter toren was gesprongen. ui Duivel verliefd In Januari zal de acteur Cary Grant de Oceaan oversteken om de hoofdrol te vervullen in een film van Carol Reed, „The Devil's De light". Dit moderne verhaal, geschreven door Alan Melville, bekend roman schrijver uit Londen, houdt zich bezig met de avonturen van een duivel (Cary Grant) en een engel (wie, is nog onzeker), die op aarde terechtkomen, respectievelijk als verleider en verleide, en beiden een vonnis uit de eeuwigheid ris keren als straf voor mislukking. Het loopt echter goed af, want ze worden werkelijk verliefd op el kaar en verliezen dus uiteraard iedere interesse voor dingen als vonnissen. De productie van deze film be gint in Februari 1948. Zonder toonladder Frank Sinatra is een beroemd zanger geworden. Hij speelt de ene film na de andere en is graag ge hoord in radio-uitzendingen en maakt dan bovendien nog zo on geveer een gros gramofoonplaten per jaar. Maar alsof dat nu nog niet genoeg was heeft Frankie z»ch op het glibberige pad der acrobatiek begeven; met name het geveltourisme. Prompt is hij dan ook gevallen en met een gekneus de enkel in een ziekenhuis in Hol lywood opgenomen. De zaak zat namelijk zo: Voor zijn nieuwste film „The Kissing Bandit" was een opname gearran geerd, waarin Sinatra, als kussend bandietje, op het balcon van Ka- thryn Gray sons huis zou klimmen. Hij deed zulksen kon na een week zijn werkzaamheden weer hervatten. Misschien is het een goede leer geweest om niet meer op de balcons van vreemde dames te klimmen. Barbara Stanwyck Oud-gedienden der Nederlandse Spoor- en Tramwegen herdenken dertigjarig bestaan Op het feestelijk met bloemen versierde podium van de grote toneel zaal van Tivoli in Utrecht had Vrijdagmorgen het hoofdbestuur van dc Bond van Gepensionneerden bij de Nederlandse Spoor- en Tramwegen plaats genomen om in een buitengewone vergadering het dertigjarig bestaan van de Bond te herdenken. Geanimeerde feest- vergadering in Tivoli De voorzitter, van de jubileum commissie, de heer J. Swart, kon een groot aantal afgevaardigden van afdelingen en correspondenten van de Bond de meesten verge zeld van hun dames, begroeten en het was voor hem een groot ge noegen te kunnen mededelen, dat ook vertegenwoordigers van de al gemene Nederlandse pensioenbond cn van de Algemene Militaire Pen sioenbond, deze herdenkingsbijeen komst bijwoonden. Van dc heer A. F. den Hollander, president-com missaris van de Ned. Spoorwegen en van de oud-directeur, de heer ir. H. Hupkes, waren schriftelijke berichten van verhindering binnen gekomen. De heer Swart bracht hulde aan het hoofdbestuur, dat, ondanks dat de led^en daarvan allen reeds tot de ouderen behoren, met jeugdig vuur aan een zware taak hebben gewerkt, zodat thans de „Oude Garde" uitgegroeid is tot een or ganisatie van ruim 14000 leden. ,,A1 behoren de aangeslotenen tot de ouderen, de bond bevindt zich in de kracht van zijn leven", aldus de heer Swart, die tevens op een loyale samenwerking met het nog in actieve dienst zijnde personeel kan wijzen. Nadat de heer Swart, de voorzit ter van het hoofdbestuur, de heer J. Ph. Castricum, een fraaie bloe menmand had geoffreerd, besteeg de heer Groen, voorzitter van de Algemene Nederlandse Pensioen- bond, het podium, om de geluk wensen namens zijn organisatie, die zo nauw met de jubilerende bond verbonden isr aan te bieden. Deze eerde tevens de pioniers van de „Oude Garde" want zij hebben, aldus de heer Groen, de ogen van de andere gepensionneerden in den lande geopend en de stoot ge geven tot oplichting van de Alge mene Nederlandse Pensioenbond. Hierna beklom de heer Van Lieren, voorzitter van de Algemene Militaire Pensioenbond het spreek gestoelte, die in een kernachtig speechje er op wees dat het ideaal van de pensioenbonden nog niet bereikt is maar dat de gepension neerden van de Nederlandse spoor- en tramwegen bij hun actie op de volledige steun der gepensionneer- de militairen kunnen rekenen. Nadat de juridisch adviseur van de bond mr. Pauwen uit Den Haag, zijn felicitaties had uitgesproken nam de president van het hoofd bestuur, de heer Castricum. het woord'die na de verschillende per sonen, die aan de groei van de bond in deze dertig jaar hadden meegewerkt, te hebben gehuldigd en geëerd er op wees dat 't feitelijk nog geen tijd was om feest te vie ren. Daarvoor zijn de sociale noden waaronder de gepensionneerden thans nog leven te groot. Maar er is een kleine kans dat spoedig eni ge verbeteringen op komst zijn. Volgens de heer Castricum staat de gehele volksvertegenwoordiging achter de wensen- van het hoofd bestuur inzake de nieuwe pen sioenwet. Laten wij daarom hopen dat de regering spoedig zal beslui ten om de verhoging der pensi oenen, die in 't vooruitzicht wordt gesteld, zal worden uitgebreid tot 35 of 40 In de middag werd voor de le den en donateurs door Van Deldens cabaret- en het variété-gezelschap „Luna" een gevarieerd program ma uitgevoerd, dat als sluitstuk gold van deze eenvoudige doch ge animeerde herdenking van het de- tigjarig jubileum van de bond van gepensionneerden bij de Neder landse Spoor- en Tramwegen. heet eigenlijk Ruby Stevens en verscheen voor de eerste maal op het witte doek in 1928. Zij maakte sindsdien een respectabel aantal films, waarvan „Mexicali Rose", „Een Boodschap voor Garcia", „Stella Dallas", „Remember the night" (samen met haar echtgenoot Robert Taylor) en „Flesh and fan tasy" de belangrijkste waren. In „Acht professoren en een meisje" was zij de partner van Gary Coo per. Waarschijnlijk is Barbara Stan wyck de eerste filmactrice, die een andere actrice knock-out heeft ge slagen. Bij een van de scènes van „Acht professoren en een meisje" moest ze de bazige huishoudster miss Bragg (Kathleen Howard) tegen de grond slaan. Bab sloeg met de eerlijke bedoeling mis te slaan, maar raakte miss Howard tot haar verbazing keurig op de kin. Kathleen Howard ging tegen de vloer en moest na de opname wor den bijgebracht. En Barbara heette nog wel Sugarpuss (suikerpoesje)! BIER! Voor de bierfuif, die voorkomt in „Het Gebeurde Morgen" had de producer Arnold Pressburger vier honderd flesjes laten aanrukken. Het bier vloeide in stromen op de vroege morgen (de opnamen be ginnen om half zeven) en toen men goed en wel wilde gaan draaien kwam de regisseur Clair tot de catastrofale ontdekking, dat zijn spelersmateriaal voor de helft be stond uit zeer bleek uitziende zie ken en voor de andere helft uit zeer uitgelaten feestvrienden. De opnamen werden afgelast. De volgende jnorgen begon het feest opnieuw. Mèt bier. Maar de ze maal was het speciaal voor de gelegenheid gebrouwen en bevatte één procent alcohol. Die dag werd er gedraaid! Donderdagmiddag hebben de Commissaris der Koningin en mevr. Rei- nalda ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina op Paushuize een ontvangst gehouden. De met oranjebloe- men gesierde ontvangst salon was met een talrijk publiek gevuld. Auto riteiten, vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen en vele anderen bewogen zich in een onafgebroken rij door de vertrekken. En in de hal werden de felicitatieregisters voor H.M. de Koningin druk getekend. Film van de maand A LTIJD weer is het een verheu- gende ervaring te ontdekken, dat Hollywood ondanks zijn su perioriteit opv 't stuk van de kitsch en de matige middelmaat toch ook nog over regisseurs beschikt, die in staat zijn films te maken, welke niet. alleen het publiek, vol komen kunnen bevredigen, maar bovendien als filmkunst een voor treffelijk gehalte hebben. Als een van die weinige regisseurs doet zich Edivard Dmytryk kennen, wiens film Crossfire(Kruisverhoor) thans te Amsterdam, haar Neder landse première beleeft. Wat haar genre betreft behoort „Crossfire" tot de detectivc-films, maar het misdaad-verhaal gebruikt Dmytryk hier slechts als aanleiding om enkele belangrijke problemen aan de orde te stellen. Hij houdt zich zoals William Wyler in „The best years of our lives" eveneens, zii het dan anders, deed bezig met het lot van de gedemobiliseerde soldaten, die zich geestelijk weer moeten acclimatiseren aan de bur germaatschappij. Velen hebben van deze burgermaatschappij een bijna Instinctieve afkeer, omdat voor hun gevoel deze het is, die tijdens de oor log het goede leven leidde en de sol daten dc vuile was liet opknappen. Daarnaast zit Amerika niet een in brede lagen ingekankerd antisemi tisme en in ..Crossfire" nu laat Dmytryk deze twee bundels ressen timenten samentreffen in het ka rakter van zijn hoofdfiguur. Mont gomery, een gedemobiliseerde sol- A/f ET het oog op de naderende inhuldigingsfeesten komt het ons wenselijk voor dat thans een beslissing wordt genomen omtrent hetgeen van gemeentewege zal ge schieden ter opluistering van de feestelijkheden. Na kennisneming van de plannen der alhier gevorm de commissie aan welke door uwe vergadering een crediet werd ver leend, komt het ons wenselijk voor dat de gemeente le. hare openbare gebouwen versiere en verlichte en zorge voor een erepoort aan de Utrechtse en Arnhemse bruggen. 2e. Een vuurwerk geve. De kosten van het sub 1 genoemde bedragen volgens de raming van de gemeen te-architect ongeveer f 950.ter wijl voor f 700.een behoorlijk uurwerk kan worden verkregen Wij hebben mitsdien de eer Uw vergadering voor te stellen daartoe te beslissen en ons een crediet van f 1S00.te verlenen." Zo schreven op 28 Juni van het jaar 1898 B en W. van Amers foort aan de leden van de gemeen teraad. Het gevraagde crediet werd vlot verleend, misschien ook wel omdat de gemeenteraad van me ning was dat het stadsbestuur in activiteit moeilijk kon achterblij ven bij de „Commissie tot rege ling der feestelijkheden bij de a.s. huldiging van H. M. onze geëer biedigde Koningin" cn de comité's die in de verschillende buurten wa ren gevormd. De commissie met die hele lange naam in onze tijd zeggen we maar liever dood gewoon Huldigingscomité was gevormd op initiatief van een Amersfoorts journalist en een zij ner vrienden en kwam in haar eerste samenstelling op 6 Novem ber 1897 voor het eerst in café „De Arend" bijeen. Voordien wa ren daar op 18 en 27 September en op 4 October al vergaderingen belegd met vertegenwoordigers van de Amersfoortse verenigingen. In het gemeentearchief zijn nog de stapels dichtbeschreven ver geelde vellen papier te vinden, waarop de secretaris zijn notulen pende. Voor het nageslacht voegde hij er zelfs een beschrijving aan toe van het ontstaan der commis sie. gelardeerd met knipsels uit de Amersfoortse kranten van die da gen. De zaak werd terstond flink aangepakt. T NMIDDELS waren ook andere krachten aan het werk gegaan. Wie het dossier over de Kronings feesten van 1898, dat in het ge meentehuis aanwezig is, er nog eens op na slaat, komt onder de indruk van het grote enthousias me en de geestdrift die ook toen onder de burgerij heersten. Burge meester Schimmelpenninck en zijn wethouders moesten keer op keer de raad verzoeken crediet te ver lenen aan deze of gene straatcom missie, die wel heel graag volks spelen wilde organiseren en ere- bogen wilde oprichten doch de kosten er van niet geheel en al zelf kon opbrengen. De bewoners van het Kalfsveld, toentertijd het voornaamste feestterrein, wil den er een behoorlijke versiering aanbrengen doch kwamen op de kop af vijf cn twintig gulden te kort. Natuurlijk werd daarin voor zien al was het toen nog niet hele maal zeker dat de volksspelen in derdaad op dat terrein zouden worden gehouden. Het stuk grond behoorde n.l. aan de Ulrechtsche Hypotheekbank, die juist trachtte het stuk grond aan de man te brengen. De beslissing bleef lang uit en tenslotte wendde het ge meentebestuur zich met een drin gend schrijven tot de directeur van de bank, die er voor zorgde dat het Kalfsveld toch nog als feest terrein kon worden gebruikt. GELUKKIG voor Amersfoort, dat anders wellicht zijn vuur werk had moeten missen. De ge meentearchitect, die de prijs daar van op 700.had geschat kwam er tenslotte nog met een koopje af. Na veel heen en weer geschrijf meldde de „Nederlandse Pyrotech- nische fabriek" te Utrecht op 29 Juni 1898 men ziet dat het kort dag was! dat zij een heel be hoorlijk vuurwerk kon leveren j voor de prijs van i 500.Het be stond o.a. uit „Bengalische ver lichting" in nationale kleuren, py- rotechnische fluitende telegraaf, terwijl het slotdecor werd gevormd door het wapen van Nederland, geflankeerd door mozaiekvuur en schuimende batterijen van Ro meinse kaarsen. Tezelfdertijd ko men nog meer verzoeken bij de gemeente binnen. De Arnhemse straat bewoners willen een ere poort bouwen en vragen een cre diet van 229. De Havikbevolking wil een feestverlichting langs de gracht aanleggen en vragen daar toe het vlot van de gemeente te leen. En de grote feestcommissie verzoekt B. en W. haar te berich ten in hoeverre men tijdens de feestelijke Septemberdagen op de muziektent op de Hof kan reke nen. Maar eindelijk dan is de grote dag daar. Zo zonder onaan gename stoornissen verloopt het feest dat een der voor die gelegen heden op oranjepapier gedrukte nieuwsbladen kan melden dat er „niet één wanklank werd gehoord en dat er niets onbehoorlijks is geschied. De politierapporten wa ren zo blanco dat nu met veel op hef wordt gewag gemaakt van be ging van brand in een eerboog en van een stuk gewaaide vlag cn dergelijke onbetekende voorval letjes." En burgemeester Schimmelpen ninck spreekt dan ook in een op 3 September 1898 uitgevaardigd manifest zijn voldoening uit over de „geestdrift en de aangename stemming welke onder ons mocht heersen". daat. Sommige mensen zo zegt ergens in de film een politic-inspec teur dragen in hun geest een blinde, ingekankerde haat, als een geladen revolver. Soms gaat, zonder dat ze het zelf bewust willen, die revolver af..." B\j Montgomery is net schot afgegaan en losgebrand op een volslagen vreemde, in een bar ontmoet, een Jood en naar hjj zonder enige reden aanneemt, be horend tot de gehate groep van oorlogsprofiteurs, die zich buiten schot wist te houden. Dit probleem van het onder bewuste. maar niet minder gevaar- rijke anti-semitisme heeft Dwytryk op bijzonder scherpzinnige wijze in het centrum geplaatst van een goed gecomponeerd detective-verhaal. Al leen al om zijn moed zich in het openbaar en m Amerika te rich ten tegen dit anti-semitisme ver dient hjj waardering. Daarnaast echter heeft zijn werk nog talrijke andere opmerkelijke kwaliteiten. De karaktertekening in de film is slechts schetsmatig, maar van een raakheid en helderheid, die door de oppervlakte heendringt cn de ziel blootlegt. Een soldaat ontmoet een meisje dat in een dancing werkt, een vreugdeloos bestaan waarvan de triestheid ons verplettert, wan neer ze zegt: ik dans om te le ven" en op een vraag van de soldaat. wat ze doet. wanneer ze niet meer danst, monotoon en hopeloos ant woordt: „...dan leef ik!" Meer dan deze schets, heel sober in filmbeel den gerealiseerd, heeft Dmytryk niet nodig om deze figuur volko men te typeren. Zo laat hij iemand een vergelijking maken: „Kijk de oorlog is als dit apenootie in mijn hand. Er is niets anders en je con centreert er al je aandacht op. Dan op een ge geven ogenblik eet je het apenootje op en je hebt niets cn niets meer over..." Niet erg belang rijk dronlcenmansgeklcts, maar Dmytryk weet dit monoloog je zo in zijn film te plaatsen, dat het de hele sfeer suggereert, waarin de gede mobiliseerde soldaten leven, die dit niets, de realiteit van de burger maatschappij. waarin ze zich weer moeten inleven, maar niet aanvaar den kunnen. Dmytryk heeft ieder filmisch middel om de sfeer van zijn verhaal te verwezenlijken aangegrepen. Zijn opnamen cn ziin montage zijn in hun kernachtigheid bepalend voor het obsederende realisme, dat deze detective-storv die buitengewoon beklemmend werkt beheerst. Zo laat hij dc man, die ten onrechte van moord^bcschuldigd wordt en de eigenlijke moordenaar beiden hun visie op hetzelfde gebeuren geven een effect, dat ook Orson Welles toepaste in zijn „Citizen Kane" en daarmee brengt hij een sterk na vrante stuwing in zijn film, die al bijzonder rjjk is aan gave. artistiek verantwoorde, elementen welke ge tuigen van een filmsche begaafd heid en een rijke verbeeldings kracht. Opmerkelijk is vooral ook de wijze, waarop Dmytryk hier het geluid toepast. Over het algemeen betekent de geluidsfilm geen verrij king van de filmkunst. Een opname bijvoorbeeld van een blaffende hond, wint niets aan zeggingskracht (ver liest er eerder aan) wanneer men bij dit beeld ook nog het blaffen te horen krijgt Want de geluidsopna men van dit blaffen hebben dan geen eigen betekenis en voegen niets nieuws toe aan het reeds be kende. In „Crossfire" nu past Dmy tryk bijvoorbeeld alleen begeleiden de muziek toe, wanneer die muziek inderdaad iets kan suggereren, dat door de beeldenreeks afzonderlijk niet uitgedrukt kan worden. Boven dien heeft hij de dialoog, op een en kele uitzondéring na. uiterst kort en sober gehouden, zodat ook de ge sprekken in de reeks van filmbeel den hun eigen, zeer puntige, functie vervullen. Als detective-thriller uitnemend geslaagd, deze ..Crossfire", maar tevens een staaltje van beheerste filmkunst, dat niet zonder reden het praedicaat Film van de Maand verwierf. TJT ET perspectief van de Ne- derlandse landbouw kan naar mijn mening niet anders dan ongunstig worden genoemd," aldus dr H. J. Frletema in zijn prae-ad- vies, uitgebracht voor de vergade ring van de Nederlandse vereni ging voor de staathuishoudkunde en statistiek. Hoe is dr Frietema tot deze conclusie gekomen? In een uitermate overzichtelijk geschriftje vertelt deze deskun dige van de oorzaken, die hebben geleid tot de moeilijke positie, waarin zich onze landbouw be vindt. Het verhaal begint drie kwart eeuw geleden, toen de Ne derlandse boer de prijzen van zijn producten onrustbarend zag da len. In Canada, Noord Amerika en Argentinië, maar ook in Rusland en Roemenië werden uitgestrekte oppervlakten vruchtbare grond in cultuur gebracht. De producten, daar geteeld, overstroomden in grote hoeveelheden de wereld markt en natuurlijk had dit zijn funeste invloed op de markt prijzen. De crisis, die hierdoor ontstond, heeft veel kwaad gedaan maar de Nederlandse boeren zijn erin ge slaagd, de moeilijke jaren '70 en '80 te boven te komen. Dat kon omdat de landbouw destijds nogal achterlijk was en dus allerlei ver beterd kon worden. Bovendien werden landbouwvoorlichting en onderwijs intensiever en nam de vraag naar voedingsmiddelen op de wereldmarkt toe. Tenslotte hebben nog andere omstandighe den, als geografische ligging, kli maat en bodemgesteldheid, alle gunstige factoren ertoe meege werkt, dat de positie van de Ne derlandse boer zich geleidelijk aan herstelde. A de eerste wereldoorlog, ech- ter traden nieuwe verschui vingen op en de toestand ver slechterde meer en meer. De op brengsten per hectare werden overal in de wereld aanzienlijk opgevoerd, de landbouwproductie in andere delen van de wereld nam sneller toe dan in West Euro pa, er kwam veel meer rietsuiker dan bietsuiker en de margarine begon de boterafzet zeer nadelig te beïnvloeden. Dit leidde tot de crisis van '29 en de daarop vol gende jaren. Vrije handel maakte plaats voor invoerbeperking in tal van landen en dus werd het afzet gebied verkleind. De prijzen van de landbouwproducten daalden nog sneller dan het prijspeil in het algemeen. De positie van de land bouw in West Europa werd al zwakker. De Nederlandse boer kon zich slechts met veel moeite handha ven. De voordelen, waarvan hij lang geprofiteerd had, werden kleiner. Wat de ligging betreft: door de ontwikkeling van het internationale transportwezen kreeg deze geringer betekenis. Het kleinbedrijf, dat in ons dicht bevolkte land een zo grote plaats Inneemt, bleek vooral met het oog op de mechanisatie van de land bouw grote nadelen op te leveren. De voorsprong, die de West Euro pese boeren in het algemeen en de Nederlandse boeren in het bij zonder in velerlei opzicht op hun overzeese concurrenten hadden en nog steeds hebben, werd ver kleind. Na de tweede wereldoorlog viel Duitsland weg als invoergebied en Engeland heeft de land bouwproductie aanzienlijk opge voerd. N zijn boekje geeft dr Frietema ook enkele richtlijnen aan waar langs de Nederlandse landbouw zich zal dienen te ontwikkelen. Naar zijn mening zal aan de bin nenlandse markt in de toekomst grotere waarde moeten worden toegekend. Deze markt zal inten siever moeten worden bewerkt. Tot nog toe is dit op zeer ge brekkige wijze gebeurd: men ver gelijke slechts het verbruik van melk, hier en in sommige andere landen! Aangaande de export markt dr Frietema op, dat aan een gron dige marktanalyse en aan een systematische afzetpoütiek meer zorg moet worden besteed. Kwa liteitsproducten, die veel arbeid vragen, zullen de beste kansen hebben, omdat wij de andere pro ducten nooit zo goedkoop zullen kunnen leveren als het buitenland. Natuurlijk valt ook hier het v/oord: rationalisatie. Daarbij komt het vraagstuk van de kleine boeren aan de orde. Ik geloof, dat dit belangrijk genoeg is om er een cpari artikel aan te wijden. OBKE Hoevelaken Predikbeurten Zondag 5 September Ned. Ilerv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. J. van Amstel. Doopsbe- diening. Gercf. Gcm. Gebouw „Bouw- lust" 9 30 en 6.30 uur Leesdienst. Maandag 6 Sept. 7 uur ds. F. Mallan van Rotterdam. Medische dienst Zondag heeft alleen voor spoed gevallen dienst dokter W. Ver beek te Hoogland, telef. K 3493 260. Terug uit Indonesië Per ss. „Waterman" keerde Vrendag de heer A. de Vries te Hoevelaken uit de tropen terug. Jubileumspeldjes Te Hoevelaken zijn bij de diver se winkeliers jubileumspeldjes voor het nationaal huldeblijk voor H. M. de Koningin, ten bate der kankerbestrijding verkrijgbaar. Jubileumfeesten Door de Oranje-Vereniging te Hoevelaken is een aanvullend pro gramma vastgesteld. Het luidt nu alsv olgt: De muziekuitvoering door het fanfarecorps op Zaterdag a.s. komt te vervalen. Maandag a.s. 13.30 uur Kinder feest op het terrein bij Huis „Te Hoevelaken". 19.00 uur vertrek van het fanfa recorps vanaf Klaarwater naar het feestterrein waar een groot avond feest wordt georganiseerd m.m.v. het fanfarecorps en een accor deonband.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 6