to l Prof. Kranenburg tot de Koningin: Koninkrijk op de kentering der tijden voor het heil van Gezagsdragers van hier en overzee spraken voor de radio Sf< Wk AAN HET RADIOTOESTEL Ongelukken in de hoofdstad Dinsdag 7 September 1948 3 Koningin Juliana wacht een zware taak Ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Juliana hebben Maandagavond minister-president W. Drees, de luitenant-gouverneur- generaal van Indonesië, dr. H. J. van Mook, de gouverneur van Curagao, ir. L. A. H. Peters en zijn ambtsgenoot van Suriname* dr. W. Huender, prof. dr. R. A. Hoesein Djijadiningrat, de leider der Indonesische deputa tie, mr. H. de Vries, voorzitter van de Surinaamse Staten en de heer E. A, Römer, president van de staten van Curasao, zich per radio tot de Nederlanders en de volkeren van de overzeese gebiedsdelen gewend. Zij allen betuigden niet alleen, namens de verschillende delen van het Koninkrijk, de jonge vorstin hulde, doch uitten tevens hun grote eerbied voor en hun diepe dank aan prinses Wilhelmina. Minister Drees Minister-president Drees zei o.m.: ,,Zo al b\i de jubileumfeesten de gedachte aan het afscheid soms als een weemoedige ondertoon kon doorklinken, gezegd mag toch wor den. dat er ook een verblijdend ele ment ligt in het feit, dat Koningin Juliana bij het aanvaarden van de koninklijke waardigheid niet enkel kon getuigen hoeveel haar gelukkig gezin voor Haar betekent, het ge zin. dat in de vorstelijke paleizen en in ons volksleven zulk een lichte toets brengt, maar ook aan Haar Minister-president W. Drees moeder nog kon zeggen wat zii in Haar leven voor Haar geweest en nog is. Het Nederlandse volk ziet de overgang daardoor des te ster ker in het licht der continuïteit. Het begroet zijn nieuwe Koningin uit het aloude stamhuis met de warmste gevoelens en met diep ge worteld vertrouwen. „Het heeft Haar gezien en met haar meegeleefd in vreugde en leed, zoals prinses Juliana harerzijds me deleefde met ons volk. In Haar on bezorgde studententijd, als gelukki ge verloofde, echtgenote, moeder, heeft het Haar in haar hartelijke en spontane menselijkheid leren ken nen. Het heeft Haar toewijding ge zien hij Haar zorg voor de maat schappelijke noden, die zich in het bijzonder na de oorlog zo" massaal deden gevoelen, en het weet hoezeer Zij en Prins Bemhard bereid waren tot elke inspanning en tot elk offer om bij te dragen tot de overwinning der geallieerden en tot de bevrijding van ons volk. „Koningin Juliana aanvaardt het bewind in een tijd van kentering voor het Koninkrijk, een tijd. die beslissend kan zijn voor de toe komst der onder Haar kroon ver enigde volkeren De verhoudingen worden doorbroken en van deze ge neratie wordt de wijsheid en de kracht geëist om nieuwe vormen te scheppen, die vrijheid en samenbin ding beide waarborgen. Vertrouwen in de Kroon, voor allen een waar borg van hoge waarde, zal grond slag voor het welslagen kunnen z;jn „Dat uit Indonesië. Suriname en de Nederlandse Antillen een uitge lezen schare van vertegenwoordi gers naar Nederland is gekomen om deel te nemen aan de jubileum- en de inhuldigingsfeesten, wettigt het vertrouwen, dat, ondanks de spanningen overzee die ook voor Koningin Juliana een bron van diepe zorg zullen zijn onder Haar kroon vrije en vruchtbare samen werking tussen de gebieden, waar van het lot in de loop der geschie denis zo verweven is, tot nieuwe verwerkelijking zal komen. Het heil Dc eerste rijtoer van Koningin I Amsterdam leverde een kleurrijk I aic langs de 11 km lange route Juliana als regerend vorstin door schouwspel, dat dc tienduizenden, I stonden, in verrukking bracht. van allen zal daarmede worden ge diend; vrede, veiligheid, recht en welvaart zullen er beter door wor den verzekerd. „Ook in Nederland zelf zjjn de zorgen groot, zorgen, waarvoor wij allen zijn gesteld, maar die in bij zondere mate door Koningin Julia na zullen worden gevoeld. Zij ziet echter Haar ontroerende rede heeft ervan getuigd de toekomst met vertrouwen tegemoet. Zij ge voelt het vermogen in zich om naast Haar taak als echtgenote en moeder, de hoge waardigheid, waar toe Zij geroepen is, met frisse kracht te ven-uilen. Zij heeft het recht daarbii te rekenen, niet enkel op het vertrouwen van ons volk, maar ook op aller medewerking en plichtsvervulling. Koningin Wilhelmina heeft in de loop van Haar bewind hoe ge zegend het ook in vele opzichten is geweest de gevaren groter zien worden en de tyden ongunstiger. Koningin Juliana begint in een tijd. van moeiten en zorgen zwaar. Moge Haar de zege geschonken worden van een leven, waarin de volkeren onder Haar kroon hun lot lichter zien worden, hun samenwerking nauwer dc vrede beter beveiligd. Moge Zij. gelukkig in Haar gezin, ook gelukkig zijn in en met die kring van volkeren." Dr. Van Mook Dr. van Mook maakte zich tot tolk van de diepe gevoelens van trouw en eerbied, die ontelbnren overzee voor Koningin Juliana en prinses Wilhelmina koesteren ..Wij hopen, dat Gods zegen op de arbeid van onze jonge vorstin moge rusten en dat Gods wijsheid en mededogen haar geest mogen leiden en sterken bij de vervulling van Haar zware taak", zei hi). Na gewezen te hebben op de illusie, die ons allen na dc vorige wereldoor log vervulde „zulk een catastrophe zou zich nimmer meer herhalen" uitte dr van Mook zijn zorgelijke ge dachte. die dc tweede wereldoorlog hem heeft geleerd: de vrede blijft be dreigd zodat dc volkeren haar zelf niet kunnen handhaven, zolang er lan den en ideologieën hun begeerte rich ten op wereldheerschappij Toch bleek dr. van Mook geen pessimist ie zijn: hij toonde zich er van overtuigd, dat ondanks de strijd vol driften en mis verstanden. vol tragische fouten en kortzichtige weerstanden, vol ongeloof dr. H. J. van Mook ook ln de toekomst, het aantal derge nen groeit, die ware vrede en werke lijke vrijheid willen voor leder mens. ..Ook in Indonesië breidt dat aantal uit. Steeds meer mensen hier vinden elkaar in het vaste geloof in de opbouw van Indonesië c^ het vrijwillig samen gaan van Indonesië en Nederland," zei h'j en hij voegde er aan toe: „In dat geloof willen wij Uwe Majesteit om geven en ons werk voortvarend en ge- ook nog wachten mogen. Wij, Neder landers, zullen met onze Jonge "orstin duldig voortzetten, welke tegenslagen Koningin Juliana spreekt tot haar volk Een enthousiaste menigte juichte Koningin Juliana bij haar rijtoer door Amsterdam in de Gouden Koets op de Dam luide toe. TOEN Koningin Juliana haar zetel had inge nomen, richtte zy zich als volgt tot de leden der Staten 9eneraal en Prinses Wilhelmina: Leden van de Staten-Generaal. Dat ik hier op het ogenblik in uw midden ben om de eed op de grondwet af te leggen, vervult mij' met weemoed. Want het is een gevolg van het feit, dat mijn lieve moeder een halve eeuw lang haar krachten in dienst van het vaderland en het ryk heeft gegeven in een mate, dat zij nu eindelyk de zware last niet langer dragen kan. Maar het vervult mij ook met de troost, dat ik haar mag verlichten door die last met myn on ervaren handen, maar sterkere want jongere kracht, over te nemen en dat ik daarmee iets voor myn moeder doen kan voor haar, aan wie ik samen met de goede mens die mijn vader was, het levenslicht en alles te danken heb. Sedert eergisteren ben ik geroepen tot een taak, die zo zwaar is, dat niemand die zich daarin ook maar een ogenblik heeft ingedacht, haar zou begeren, maar ook zo mooi dat ik alleen maar zeggen kan: Wie ben ik, dat ik dit doen mag De mogelijkheden, die my hierdoor worden gegeven, om in het algemeen welzijn werk zaam te kunnen wezen, zijn zo groot, dat ik na veel innerlijke stryd bereid ben deze roe ping te volgen waarop mijn ouders my met zorg hebben voorbereid. Overeenkomstig de bepalingen van de Grondwet ben ik tot het koningschap geroepen, maar de moed om deze roep te volgen vind ik in vertrou wen op God en in de grote liefde, waarmede ons volk my tegemoet treedt. Deze liefde heeft my myn hele leven begeleid. Ik leefde in de warmte daarvan in ty'den van voorspoed en geluk, maar nooit bleek de kracht daarvan sterker, dan in tijden van tegenspoed en verdriet. Daarnaast ben ik gelukkig in mijn man een levensgezel naast my te hebben, die een grote steun voor my is en hebben wij het voorrecht zelf al onze zorgen te mogen wijden aan onze vier kinderen. Ik wil hier met nadruk vaststellen, dat voor een Koningin haar taak als moeder even belangrijk is als voor iedere andere Nederlandse vrouw. Lieve moeder, Geleid door de liefde, de wijsheid en het ver stand van grbotmoeder, zyt gy uw zware taak begonnen met later naast U vaders gezegende persoonlijkheid. Hoe moeilijk ge het hebt gehad in een wereld van conventionele vooroordelen, waar door speciaal de tyd waarin ge begon, zich ken merkte, weet ik nog maar alleen, en dat zeer ten dele. Met uw scherpe visie en uw in de grond van uw hart zo sterke verbondenheid met de medemens, hebt gij echter onverstoord voor |iet heil der ge meenschap gewerkt. Ik zelf en allen hadden altijd het gevoel dat gy er waar t, als een rots. Toen de stormen kwamen, merkte men dat pas goed. Want die rots stond daar onwrikbaar: Saevis tranquillus in undis, rustig te midden der woeden de golven. Ik weet dat ge in uw overgrote bescheidenheid en nederigheid, na een halvo eeuw van offeren en dienen en nooit uzelf zoeken, van onafgebroken werken, zwoegen en scheppen, zegt: Maar ik heb toch immers niets gedaan Waarvoor dan al deze dank? Nederland en de rijksdelen over zee hebben u een halve eeuw als „de Koningin" gekend en zelfs reeds acht moeilijke jeugdjaren daan-oor. Nu hoopt ge op een welverdiende rust, het geven van eigen zinvolle vorm aan uw levensavond. Een uiterlijk zinnebeeld, hoe ontoereikend ook, moge u nog sterker gevoel van verbondenheid geven met de besten uwer wapenbroeders in de grote strijd. In de hoop dat uw bescheidenheid u niet zal be letten, het te aanvaarden, worde u thans al9 sym bool van het hoogtepunt van uw regering, uw lei derschap in de zwarte tijd van oorlog, en onder drukking, het ridderkruis der militaire Willems orde, eerste klas, aangeboden. Het tekenen van dit besluit was myn eerste re geringsdaad als Koningin. Leden van de Staten-Generaal, Wij bevinden ons op dit ogenblik van de wereld geschiedenis in een toestand, waarin alles aan komt op onze houding tegen het onheil van het jongste verleden en tegen de dreiging van nieuwe onheilen. Nederland moet niet alleen dryvende blijven op de wilde golven van het wereldgebeuren. Het moet zelf zyn koers bepalen, en bovendien trachten met de andere volken samen de koers uit te zetten van de ganse wereldvloot. Wy moeten er niet op zien of dat offers kost. Als het nodig blykt, moeten wy bereid zyn ballast uit te wer pen. Alle hens aan dek: „Eendracht en nog eens eendracht", heeft Koningin Wilhelmina ons op het hart gebonden. Veel goede voornemens worden geuit, veel plan nen worden gemaakt. Zullen wy ze ook waar maken: By het nastreven van sociale rechtvaardigheid, culturele ontwikkeling en economische welvaart in ons kleine land met zijn grote bevolking, in het regelen op voet van vryheid, zelfstandigheid en gelijkwaardigheid van onze verhouding tot de vol keren van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen in het vervullen van onze taak tussen de volken, in de wyde ruimte der wereldverhou dingen Ja, wy kunnen en zullen waar maken, wy kun nen en z u 11 e n verwezenlijken, wat in onze macht is om te bereiken. God helpt hen, die zich zelf helpen. Doen wij dit niet en zien wij te veel op de of fers, die het ons kosten zal, dan lopen wy het ge vaar in do golven onder te gaan. In de laatste twintig jaren hebben in de wereld gemeenschap misdaden plaatsgegrepen zo groot, dat men zich die niet te voren had kunnen voor stellen. Als een kwaadaardige besmetting heeft deze misdadigheid om zich heen gegrepen en een verwildering der geesten tengevolge gehad, die ook ons volk ondanks een heldhaftig verweer niet geheel onaangetast heeft gelaten. Geen betere wyze om dit kwaad te bestryden dan het opvoeden van onze jeugd tot vrye mensen met een geestelyk fundament, met een sterk ver antwoordelijkheidsgevoel voor de medemens, met eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor eens anders diepste overtuiging. Ons volk is zeer onderscheiden naar godsdienst en wereldbeschouwing. De Staten-Generaal geven daarvan een weerspiegeling en kennen om met Willem van Oranje te spreken: „Die gelegenheyt des lands ende de humeuren van de ingesetenen het best." Het is daarom aan hen te verwezenlijken die eenheid in verscheidenheid, het in eendracht be hartigen van 's lands belang. Zo dadelijk zal ik myn eed afleggen in honderd jaar oude bewoor dingen. Daarby zal my voor ogen staan het zinne beeld, waarmede ik de regering van mijn moeder kenmerkte, en dat voor my het wezen van het Nederlandse koningschap weergeeft: De rots temidden der woelige baren. Leden der Staten-Generaal, tezamen zullen wij werken voor het heil van Nederland en het Ryk. Moge God onze arbeid zegenen. jong blijven en het andere Jonge volk in Indonesië, de hand reiken, om te zamen, in vrijheid verbonden, ons weer geheel op te richten." Ir. L. A.H. Peters Ir. L. A. H. Peters, verhaalde, dat ook Curagao zich in feesttooi heeft ge stoken om het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en- dc troonaan- vaardlng van Koningin Juliana te vie ren. „In deze dagen", zo zei hij, „komt de verbondenheid met Nederland en het Koninklijk Huis op ons eiland zeer sterk tot uiting. Het volk van de Ne derlandse Antillen begroet dan ook met vreugde de jonge vorstin en verenigt zich met de rijksgenoten ln de andere delen van het Koninkrijk om Haar zijn aanhankelijkheid en trouw te betuigen." Dr. WHuender Dr. W. Huender herinnerde er zijn toehoorders aan, dat het ln Suri name was. waar prinses, nu Koningin Juliana, tijdens haar verbanning voor de eerste maal weer voet op vrije Ne derlandse bodem zette „Het persoonlijk contact, dat het volk van Suriname toen met Haar had heeft de gevoelens van liefde voor de huidige vorstin wel zeer verdiept." Aan prinses Wilhelmina bracht dr. Huender de hartelijkste ge voelens van eerbied en trouw over. Prof. Djajadiningrat „De data 31 Augustus. 4 September en 6 September zijn ook voor de Indo nesische volkeren van groot belang. Het is daarom, dat wij met zo grote depu tatie naar Nederland zijn gekomen Wij vertegenwoordigen niet alleen de Indo nesiërs, doch ook de Nederlandse. Chi nese en Arabische minderheden", zei prof. Djajadiningrat Hij wilde nadrukkelijk tot uiting brengen, dat behoudens de rampspoedige jaren tij dens dc laatste oorlog de lange re geerperiode vén Koningin Wilhelmina zegenrijk is geweest. „Onder Uw be wind. Majesteit, werd de z g, etlsche politiek in Indonesië ingeluid', die er op was gericht de belangen van de bevolking te behartigen. En vooral Uw bekende radiorede van 6 December 1942 heeft ons zeer getroffen, door de inhoud en dc vorm Prof D>a1ari>ri">f»r;>t hoopte, dat Koningin Juliana evenveel zegen op Haar arbeid mocht krijgen als Haar moeder, tot heil van Nederland en Indonesië. De heren Mr. H. d e V r i e s cn E. A. Romer brachten de beide vorstinnen de eerbiedige groeten over van de vertegenwoordigende lichamen, welker woordvoerders zij waren. Verkeersregeling bij intocht te Baarn In verband met de intocht van koningin Juliana in Baarn op Don derdag 9 September zijn speciale maatregelen getroffen voor de handhaving van de orde en het ver keer. Tussen 8 30 en 9 uur 's avonds wordt de tijd gebruikt om alle rjj- verkeer, dat nog mocht doorkomen, te spuien in de znbanen van de rijksstraatweg. Na 9 uur wordt het verkeer van Amsterdam af geheel omgeleid en opgevangen bij het kruispunt Laren. Het verkeer dient dan gedurende de eerstvolgende uren over HilversumUtrecht of HilversumMaartensdijk te rijden. Het is onmogelijk na dit tijdstip Baarn te bereiken van welke rich ting ook uit. Het verkeer van Amersfoort af kan geregeld door gaan over een omgelegde route door Baarn en wordt slechts korte tijd opgehouden. Men kan zich langs de gehele verlichte route van de rijksweg vanaf het in een licht- zee badend paleis tot aan de Emma- brug opstellen over een breedte van twee meter langs de weg. Slechts de ruimte voor het paleis is voor het publiek verboden. Alle records gebroken op Centraal Station Nimmer in de historie van het Centraal Station te Amsterdam is de onafgebroken stroom van reizi gers, zowel aankomende als ver- trekkenden. zo groot geweest als op deze 6e September. Het aantal aan komenden bedroeg tot de avond uren toe 160.083, maar het aantal vertrekkenden was eens zo groot. Het feest is bijna voorbij en de tij delijke bezoekers van de hoofdstad trekken en masse terug naar hun haardsteden. Hoe groot het aantal precies was, kon men op het C.S. niet mededelen. De grote drukte na de plechtig heden in de Nieuwe Kerk en de tocht met de gouden koets was zo geweldig, dat stagnatie bij de trei nen onvermijdelijk was. Ongelukken deden zich echter niet voor. Een tijdperk is afgesloteneen nieuw tijd perk is aangevangen. Het Nederlandse volk treedt Uwe Majesteit tegemoet, vol vertrouwen en met warme genegenheid. Het communisme en de godsdienst Het Russische blad „De jonge Com munist" heeft een oproep van Radio Kief overgenomen, waarin de commu nistische jeugd wordt aangespoord, actiever deel te nemen aan dc anti godsdienstige propaganda. Bij de com munistische jeugd, aldus het blad, be vinden zich nog te veel achterlijke elementen, die nog onder Invloed staan van dc godsdienst. De krant beweert verder: „De godsdienst .is een anti- wetenschappclijkc en rcactionnaire leer, zij belet de mens een consequent burger te worden van de socialistische staat." Nadat koningin Juliana de eed op de Grondwet had afgelegd, sprak de voorzitter der Verenigde Verga dering der beide kamers van dc Staten Generaal, prof. mr. R. Kra nenburg, de volgende rede uit: Majesteit, De verenigde vergadering tder Staten-Generaal is m dit plechtige uur bijeengekomen krachtens het voorschrift onzer grondwet, ter inhuldiging van onze Koningin. Het Nederlandse volk, dat wij verte genwoordigen, beleeft dit uur met diepe ontroering. Een regerings periode van 50 jaren is thans be ëindigd. Vijftig jaren, een halve eeuw, en welke jaren! Jaren van voorspoed, van een ongekende ont wikkeling op welhaast elk gebied; jaren van die bezorgdheid voor een toekomst vol donkere dreiging, jaren van harde en wrede onder drukking, vol van zwaar leed cn diepe ellende; jaren eindelijk van moeitevolle arbeid en inspanning ter verheffing uit diepten van nood en vernedering. Is er wel ooit na de wording en bevestiging van onze staat een tijdperk geweest van zo sterke wisseling, van zo grote verandering, van zo snelle ontwikkeling? Wel zwaar is de last der regering geweest in deze halve eeuw vol lotswisselingen en grote, verstrekkende gebeurtenis sen. en eerbiedig buigen wij, Ne derlanders, thans het hoofd, het ge moed vervuld van een diepe dank baarheid voor de draagster der kroon, die vijftig jaren geleden de zware last der regering op haar schouders nam, en deze heeft ge dragen al die jaren door met onbe zweken moed, met hoog plichtsbe sef en waardigheid, met een on wrikbaar geloof, met vast vertrou wen, ook in de donkerste uren, in de kracht van haar volk, en in dc toekomst van onze staat. Nooit was rust meer verdiend. Moge God haar levensavond zegenen! Een tijdperk is afgesloten, een nieuw tijdperk is aangevangen. Het Nederlandse volk treedt Uwe Ma jesteit tegemoet, vol vertrouwen cn met warme genegenheid. Wij weten, dat het leven van ons volk in nl zijn vertakkingen uw volle belang stelling heeft, dat zijn welzijn Uwe Majesteit na aan het hart ligt. Wij zijn overtuigd, dat onze staatsin stellingen in Uwer Majcsteits han den veilig zijn; wij weten, dat de vrijheid U dierbaar is, cn wij we ten ons daarin één; dc grote en edele traditie van geestelijke vrij heid van Oranje is ook het geestes merk van het Nederlandse volk. Zo staat dit volk thans eensgezind om Uwen troon, vervuld van liefde voor Uw persoon, voor Uw gezin en Uw geslacht, met in het hart dc innige bede, dat Gods zegen op Uwer Majcsteits regering moge rusten, en dat het U gegeven mogo zijn Uw volk weer in voorspoed te zien gedijen, het tot hogere ont wikkeling van zijn recht en zijn cultuur, tot waardevolle ontplooiing van zijn gaven te zien komen. Zo mogen dan de Staten-Gene raal thans overgaan tot de huldi ging in nnnm van het Nederlandse volk, in artikel 54 der grondwet? voorgeschreven. De voorzitter van de verenigde zitting der Staten Generaal, prof. dr. R. Kranenburg, tijdens zijn rede, waarmede hij de nieuwe koningin der Nederlanden inhuldigde. Grootste bloemencorso in Nederland Dinsdagmiddag zal in Amster dam een bloemencorso worden ge houden, dat groter is dan enig an der ooit in Nederland vertoond. Een honderdtal luxe autoo's uit Amsterdam, Aalsmeer en Rijnsburg zal een stoet van ongeveer twee kilometer vormen, die zich door Amsterdam naar Haarlem zal be geven. Het bloemencorso wordt ge organiseerd door de kwekers, de veiling- en handelaarsverenigingen als een huidebetoging aan de jonge Koningin. De burgemeesters Van Rijnsburg en Aalsmeer zullen aan koningin Juliana namens alle deel nemers van het corso een bloe menhulde brengen. Daarna zal een krans worden gelegd aan de voet van het nationale monument. 's Avonds zal de laatste feestdag worden besloten met een gala-con cert m het Concertgebouw, waar bij de leden van de koninklijke fa milie en waarschijnlijk een deel der vorstelijke gasten aanwezig zullen zijn. Spiritualisten vergaderen Van 4 tot en met 10 September houdt de wereldfederatie van spiritualisten in Londen een internationaal congres. Ne dcrland zal vertegenwoordigd zijn door de heren K. H. G. Spee cn G. v. El, voorganger cn secretaris van het Ne derlands spiritueel kerkgenootschap. Ik was bij de Inhuldiging DE KAMER was aan kant, de koffie gezet. Onze jongste bouwde aan het ven ster een toren van blokken, de oudste speelde buiten met zijn kruiwagen. Het liep tegen tienen. Ik ging naar het ra diotoestel enstemde af op Hilversumge dachteloos. met ge woontegebaren. Wij luisterden en allengs groeide het wonder Wij waren op de Dam en zagen het Pa leis, wij hoorden het gerucht van de menig te in afwachting en werden één met de menigte. Daar reed prinses Wilhelmina met de belde prinsesjes voor. Zij betraden de kerk aan de kant van de Nieuwe Zijds Voor burgwal. (Eens bewonderden wij. mijn vrouw en ik, toen we nog in de hoofdstad woonden, in datzelfde portaal als pas-verloofd span de ringen die toe juist op de Nieuwendijk had den gekocht. Doosje opendoosje dicht en weer innig-gearmd de Zaterdagavondse druk te in met ons jong ge luk). Wij hoorden hei orgel in de Nieuwe Kerk, het orgel dat ook speelde, toen daar ons huwelijk werd inge zegend. Toen klonk een kla re stem, de stem van een vrouw, een moe der. Die stem sprak van de zware lasten van het Koningschap, maar ook van een taak zo mooi dat ik alleen maar zeggen kan: Wie ben ik, dat ik dit doen mag". Buiten klonk kin- dergehuil. Verstoord opende ik de deur voor mijn oudste, die hotse- botsend zijn kruiwagen de gang induwde en klaagde over een speel makkertje. dat hem geslagen had. „Ssst", zei ik „de Koningin is voor de radio". „Wie, pappa, onze nieuwe Konin gin?" „Ja, jongen, onze nieuwe Koningin". En we luisterden weer. Daar trad de stoet naar buiten en schreed onder de pergola door naar het Paleis, dar zijn klokkenspel in onze huiskamer deed tinkelen. De balcon- deuren zwaaiden open en Koningin Juliana, verscheen „Oranje hoven, oranje-boven. leve Juliaan". Onze jongste danste op mijn knie mee in de maat. Met een brok in mijn keel zette ik de radio af. Wij waren die mor gen óók in Amsterdam, wij waren mede in het grote hart van ons kleine Nederland en een stralende Oranje zon scheen in onze huiskamer. Geneeskundige Dienst, had ceil drukke dag Het was te verwachten, dat do overbevolking van Amsterdam tij dens de abdicatie- en inhuldi gingsplechtigheden aanleiding zou kunnen zijn van ongelukken. Ge zien de enorme mensenmassa's, die de hoofdstedelijke straten vulden, valt voor zover thans valt te overzien het aantal ernstige on gevallen nog mee. Wel zijn er tweo doden te betreuren, doch beiden zijn overleden ten gevolge van een hartverlamming. Het overlijden van een van hen heeft vrij veel consternatie ver wekt. Het gebeurde tijdens de rit, die Koningin Juliana door de Am sterdamse straten maakte Toen de stoet om 5 uur de Westermarkt bereikte en de ruiterstoet, die de koninklijke auto vergezelde, do Bloemstraat passeerde, viel één der ruiters, de 49-jarige impor teur Kamerling uit Blaricum, plot seling van zijn paard. Doordat hij bij zijn val in de rcchterstijgbeu- gel bleef hangen struikelde zijn paard ook en viel op zijn berijder. Hevige ontsteltenis maakte zich van de toeschouwers meester, doch de in allerijl toegesnelde politic agenten wisten een paniek te voor komen. Men wist de heer Kamerling spoedig uit zijn benarde positie te bevrijden, doch een ijlings ont boden arts, dr. Lamp, kon slechts de dood door hartverlamming vaststellen. Het is wel zeker, dat de val niet de oorzaak is van het overlijden van de heer Kamerling. Het tweede slachtoffer is de 60- jarige Amsterdammer G. Gr eve, die in de Valeriusstraat van zijn fiets viel cn onmiddellijk overle den bleek. Ook hier constateerde een arts hartverlamming. Natuurlijk had de Amsterdamse G-G.D het razend druk met aller lei kleineie ongelukken. Bij ver keersongelukken liepen zeven per sonen zo ernstige ongevallen op, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Drie en twin tig anderen bekwamen lichter let sel Ongeveer tachtig mensen moesten z.ich onder behandeling stellen van de hard-werken.\a broeders en zusters, omdat zij zich hadden bezeerd of zich onwel voel den. Na een kortstondige behan deling konden allen zich huis waarts begeven. Feestverlichting in Amsterdam verlengd De burgemeester van Amsterdam heeft besloten de feestverlichting, die aanvankelijk zou branden tot eii met 6 September, ook te doen ont steken op 7 en 8 September. Gedurende deze dagen gelden de zelfde beperkingen voor het verkeer als tydens de voorafgaande dagen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3